Bekende persoonlijkheden verloren het leven Plannen voor twee gemeentelijke lycea Opzienbarende onthullingen over het Duitsche crypto-nazidom Besprekingen over den handel met Duitschland geëindigd Twee ontvluchtingen op één dag Kort en Bondig Loterij Bouwfonds Maandag 27 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Zweden rouwt om zijn Prins Prins Gustaai' Adolf Oscar Frëderik Ar thur Edmond, hertog van Vasterbotten, werd op 22 April 1906 te Stockholm ge boren als oudste zoon uit het eerste huwe lijk van den kroonprins Gustaaf Adolf met Marguerite, prinses van Groot-Britlannië en Ierland. Hij was kapitein van het leger corps van Svea, van het 20ste regiment infanterie van Vasterbotten en van het ruitercorps, kapitein van den Zweedschen generalen staf en drager van onderschei dene hooge ridderorden. Hij was op 20 Oc tober 1932 gehuwd met Sibylle, prinses van Saksen-Coburg-Gotha, hertogin van Sak sen. Uit dit huwelijk werden drie prinses sen geboren, namelijk prinses Margaretha Desiree Victoria, geboren op het kasteel Haga 31 October 1934, prinses Birgitta Ingeborg Alice, geboren op 19 Januari 193' en prinses Desiree Elisabeth Sibylle, gebo ren op 2 Juni 1938. Vorig jaar April schonk prinses Sybüle het leven aan een zoon, prins Karl Gustaaf. Prins Gustaaf Adolf, die Woensdagavond per trein in Amersfoort arriveerde, was drie dagen de gast geweest van Prins Bemhard en had deelgenomen aan eeTr jachtpartij op de Kroondomeinen bij pa leis Het Loo in Apeldoorn. Zaterdagavond had de Koningin ter eere van den Zweed schen prins een diner gegeven in het paleis op den Dam te Amsterdam. Het bericht van den dood van prins Gus taaf Adolf werd door kroonprinses Luise aan prinses Sibylle medegedeeld. Alle theaters te Stockholm zijn gesloten. De radio zond een herdenkingsprogramma uit. De Deensche radiostations lieten de lichte programma's vervallen en brachten treur muziek ten gehoore. Prins Gustaaf Adolf was geliefd door het Zweedsche volk, waarvan sommigen hem beschouwden als den volgenden koning van Zweden. l)e vader van prins Gustaaf, de kroonprins, is ziekelijk en zoo nu en dan hebben geruchten de ronde gedaan, dat hij afstand zou doen ten gunste van zijn zoon voor het geval dat de koning zou komen te overlijden. Prins Gustaaf Adolf, die president was van den Zweedschen Athletiek Bond, was In 1934 voorzitter van het Zweedsche Olym pische Comité. Hij was een uitstekend rui ter en nam onder andere deel aan de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn. De prins zal worden begraven in de Rid- darholmkerk in Stockholm, in de onmid dellijke nabijheid van het koninklijk paleis. In geheel Denemarken hingen de vlaggen halfstok ten teeken van rouw over de 22 inzittenden van het vliegtuig. Het stoffelijk overschot van prins Gus taaf Adolf zal door het Zweedsche oorlogs schip Oscar II naar Zweden worden over gebracht. De Zweedsche troonopvolger is de 64 jaar oude kroonprins Gustaaf Adolf. Zyn kleinzoon Karl Gustaaf, die nog geen jaar oud is, is de volgende gerechtigde. Vermoe delijk zal 2fcveden, wanneer koning Gustaaf komt te overlijden, een regent krygen. Het Zweedsche hof en het leger hebben voor den gestorven prins den rouw aan genomen. G. J. Geyssendorffer De heer G. J. Geyssendorffer werd op 1 April 1892 te Mijdrecht geboren. Hij kwam in 1919 bij de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg. Op 4 September van dat jaar werd hij gebrevetteerd. Hij was de eerste Nederlander, die een brevet als verkeers vlieger behaalde. Als sergeant-vlieger trad hy op 1 Maart 1921 tezamen met den heer Hofstra in dienst der K.L.M. Beiden waren de eerste Nederlandsche vliegers in dienst der maatschappij. In 1927 volbracht hij met de Fokker F-7a H-NADP, gehuurd door den Amerikaan den heer van Lear Black, de eerste retourvlucht Amsterdam- Batavia. Met J. B. Scholte als tweede be stuurder en Weber als werktuigkundige vloog Geyssendorffer met Van Lear Black rond een groot deel van de wereld. Van 1 Januari 1929 tot begin 1931 waren alle drie in dienst van den Amerikaanschen mil- lionnair. Na diens dood trad Geyssen dorffer opnieuw in dienst van de K.L.M. In 1933 maakte hij met den Panderjager een bijzondere postvlucht naar Neder- landsch-Indië en tijdens de Melbourne- race was hij gezagvoerder van den Pan derjager. „Geys", zooals hij werd genoemd door zijn collega's, bezat verschillende onder scheidingen. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Mobili- satiekruis. De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart verleende hem de gouden medaille der vereeniging ter gelegenheid van de eerste passagiers- vlucht naar Nederlandsch-Indië in 1927 met den Amerikaan Van Lear Black. Geys sendorffer had meer dan 50 Indië-vluchten op zijn naam staan. Hij was gehuwd met een Deensche en had twee kinderen. Hij woonde in Aerdenhout. Zeer kort geleden werd de heer Geyssendorffer bij een her keuring goedgekeurd. Hij was de oudste piloot bij de K.L.M. Het toeval heeft gewild, dat Geyssen dorffer op het laatste moment de plaats als gezagvoerder van de PH-TCR van den pi loot Steinbeck heeft overgenomen. Deze laatste stond op de officieele indeelings- lijst voor de vlucht naar Stockholm. Stein beck had echter nog enkele dagen vacantie tegoed, zoodat besloten werd dat Geyssen dorffer hem voor deze vlucht zou ver vangen. Grace Moore De bekende Amerikaansche zangeres Grace Moore werd 5 December 1903 ie Del Rio in Tennessee geboren. Zij begon haar carrière in een kerkkoor te Jellico. Daarna trad ze op in het Nationale Theatre Washington. Haar eerste belangrijke too- neelrol was in de operette „Up in the clouds". In de twintiger jaren trad ze ver der op in „Music Box Revue" en in 1928 verscheen ze in de Metropolitans Opera als Mimi in „La Bohème". Verder vervulde ze de vrouwelijke hoofdrollen in „Faust" en „Romeo en Julia". In 1930 begon zij voor de film op te tre den. Haar eerste rol was in „Jenny Lind", daarna volgden: „Love me for ever", „The King steps out", „New Moon", „One night of love" die haar roem zeer vergrootte „When you're in love" en „I'll take ro mance". Zij ontving verscheidene onder scheidingen. Haar woonplaats was Newton Grace Moore had Zaterdagavond in Ko penhagen'een concert gegeven. Zij zou Zondagavond in Stockholm optreden. Een van de bekendste zangeressen van Amerika, Grace Moore behoort even eens tot de slachtoffers. Ook in muziekkringen te Parijs en Can nes heerscht rouw' over den dood van Grace Moore. Zij werd in November van het vorig jaar eereburgeres van Cannes, waar zij zeer vaak vertoefde. Te Parijs zong zij voor het laatst in het begin van December, toen haar optreden in de opera „Louise" een record aantal bezoekers naar het Parijsche operagebouw trok. Kort daar na werd haar het kruis van het Legioen van Eer voor aan Frankrijk bewezen dien sten verleend. Eenige dagen geleden had Grace Moore tegenover de Deensche pers verklaard, dat zij juist haar mémoires had voltooid. „Veel menschen schrijven hun memoires als zij oud en vergeten zijn", had- zij bij die gelegenheid gezegd. „Ik sta nog altijd aan den top en ik voel dat jk de menschen nog altijd iets kan geven met mijn zingen en niet uitsluitend met myn mémoires". De andere dooden. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de jeugdige Fransche pianist Jean Loup Peltier, die de zangeres Grace Moore verge zelde en die Zaterdagavond op een recital te Kopenhagen groot succes oogstte. Het Nederlandsche slachtoffer onder de passagiers, de heer P. Engel, werd in 1889 te De Koog geboren. Op 15-jarigen leeftijd trad hij als bediende in dienst van Dekker's Houthandel te Zaandam. Toen in 1921 de firma werd omgezet in een N.V. werd d- heer Bngel mede-directeur. De tweede piloot Gerrit Jan Rietman werd op 27 April 1918 geboren en volgde de rijksopleiding voor vliegtuigbestuurder. Op 1 November 1940 kwam hij in dienst der K.L.M. De heer Rietman was onge huwd. De eerste telegrafist Simon Martinus An- tonius Pijnenburg werd op 18 April 1915 geboren en kwam op 1 Februari 1946 in dienst der K.L.M. De heer Pijnenburg was ongehuwd. Hij was te Haarlem woonachtig. De tweede telegrafist, Willem Branden burg, werd op 28 Augustus 1920 géborén. Hij had de opleiding voor radiotelegrafist gevolgd en was derde stuurman. Hij trad op 15 Januari 1946 by de K.L.M. in dienst. Hij was ongehuwd. De werktuigkundige Willem Antonie Bommel werd op 28 Juli 1924 geboren. Hij behaalde het diploma van de ambachts school en van de luchtvaart-technische school, waarna hij de opleiding aan het K.L.M.-internaat te Soesterberg volgde. Na een uitstekend examen trad hij op 31 De cember 1945 in dienst van de K.L.M. Ook de heer Bommel was ongehuwd. De steward Hugo Hoek werd op 27 De cember 1917 geboren. Na de lessen aan de hotelvakschool te hebben gevolgd, werkte hij bij verschillende hotels in binnen- en buitenland. Hij trad op 1 November 1946 in denst der K.L.M. De heer Hoek was ge huwd en had drie kinderen. Binnenkort zullen B. en W. van Haar lem by den gemeenteraad een voorstel in dienen, dat de stichting van twee gemeen telijke lycea beoogt, verklaarde de wethou der van onderwys, de heer D. J. A. Geluk' Zaterdagavond op een bijeenkomst van de. afdeeling Haarlem van de vereeniging „Volksonderwijs". Nader vernamen wy, dat het in de be doeling ligt om de tweede H.B.S. B aan het Santpoorterplein op te heffen en deze in een lyceum om te zetten. De leerlingen van de H.B.S. vormen dan de wiskundige afdeeling van dit lyceum. Ook in het Zuiden wil men een lyceum vestigen. Op het oogenblik is men over den aankoop van een daartoe geschikt pand in onderhandeling. Het zal zeer moeilijk zyn om de voor deze scholen noodige leerkrachten te vin den. Een gelukkige omstandigheid is daar bij, dat men voorloopig alleen maar een eerste klasse behoeft te vormen, zoodat men geen volledige staf en ook geen groot gebouw behoeft. De bedoeling van den wethouder van Onderwys is de Lycea te openen met het begin van den nieuwen cursus in Septem ber van dit jaar. Een R.K. Ambachtsschool te Haarlem Benoeming van een commissie die daarvoor gaat ijveren Er bestaan te Haarlem plannen om een actie te gaan voeren voor de stichting van een RK. Ambachtsschool. De Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout is te klein geworden, daarom wordt het ge- wenscht geacht te Haarlem een nieuwe school op te richten die alle R.K. leerlingen uit deze omgeving kan opnemen. Thans bezoekt een groot aantal R.K. jongens de neutrale ambachtsschool in het Kleverpark te Haarlem. Het plan bestaat aan de nieuwe school meer vakken te onderwijzen, zoodat ook bakkerap banketbakkers, schoenmakers en kleermakers kunnen worden opgeleid. Hedenavond wordt een vergadering ge houden van de R.K. Middenstandsvereeni- ging en R.K. Vakorganisaties, ter bespre king van de plannen. Op 2 Februari geen boter maar margarine In de periode van 2 tot en met 15 Fe bruari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend margarine en geen boter beschikbaar worden gesteld. Deze maat regel is noodig om den voor den winter be schikbaren botervoorraad over het geheele seizoen zoo goed mogelijk te kunnen ver- deefen. In de voorafgaande maanden is er eenige malen in het totale vetrantsoen meer boter gegeven om het hoofd \e kunnen bie den aan de moeilijkheden in de grondstof- fenvoorziening van de margarine-industrie. Vermoedelijk zal deze vervanging van het voor de A-, B- en C-groep gebruikelijk ge worden veertien-daagsche boterrantsoen niet behoeven te worden herhaald. De commissie voor Europeesche kwesties rapporteert rustige reorganisatie der nazi-partij99 De ramp op Croydon. De uitgebrande wrakstukken der twee Dakota's overdekt met een witte substantie uit de schuim- blusch-apparaten. Een Zaterdag gepubliceerd rapport van de commissie voor de bestudeering van Europeesche aangelegenheden, welke com missie gedurende den oorlog in Londen Is gevormd uit vertegenwoordigers van ver schillende Européeséhe landen, bevat op zienbarende onthullingen over de activi teit van crypto-nazis in Duitschland en komt tot de merkwaardige conclusie, dat de nazi-partij in Duitschland zich rustig aan het reorganiseeren is voor een her- opneming van de macht, door het verkrij gen van de controle over de door de ge allieerden ingestelde democratische Insti tuten. De commissie, die op dit oogenblik geen Nederlandsche vertegenwoordiger meer telt oorspronkelijk had voor Nederland de minister van Staat, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, in de commissie zitting heeft haar rapport ter kennis gebracht van de eerste-ministers en ministers van Buitenlandsche Zaken van een aantal Europeesche landen. Zij zegt in haar rap port o.m. nog het volgende: Het totaal aan waarden, dpt Duitsche burgers en nationaal-socialistische orga nisaties in het buitenland hebben kunnen achterhouden en verbergen, is voldoende om den aankoop te financieren van de voe dingsmiddelen, welke de zónes van West- Duitschland gedurende de eerstkomende drie jaren noodig hebben. Het Duitsche volk, met uitzondering van een kleine minderheid, is op het oogenblik nog in het geheel niet den weg der demo cratie opgegaan. Er bestaat thans door geheel Duitschland een netwerk van nazi organisaties, wier macht bij de maand toeneemt. Die organisaties staan onder lei ding van voormalige belangrijke nazi leiders, leden van buitenlandsche „colla- boreerende" bewegingen e.a. Deze organi saties pogen de zuivering te dwarsboomen, spionnage uit te oefenen en wanorde te scheppen in door de bezettende mogend heden gecontroleerde' besturen en orga nisaties. Tot dit doel zijn plaatselijke groepen, zoogenaamde „blocwachten" op gericht in de vier zones. In de Britsche zone ontplooit deze orga nisatie een drievoudige actie: sabotage in de mijnen van het- Ruhrgebied, overreding van de boeren om hun producten niet naai de steden te zenden en het verspreiden van de bewering, dat de ondervoeding der Duitschers te wijten is aan zenden van het voedsel naar Engeland, waarbij valsche data en cijfers voor zoogenaamde exporten worden voorgelegd. In de afgeloopen maanden hebben voor- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2S Januari 1947 BEVALLEN van een zoon: 23 Jan., H. P. Onel Uiitelnxeyer; 24 Jan.. J. E. v. d. Vossen—Paul; C. M. Bijstel'—Westrus; G. G. H. Jansen—Ber- kemeijer; 25 Jan., A. E, M. Geuke—v. <1. Veldt. BEVALLEN van een dochter; 24 Jan A. Lutke v. d. Worp; 25 Jan., E. J, T WeiJ—Hermse. GEHUWD: 25 Jan., A. v. Kerkwijk en T. Wil mink; H. v. d. Meijden en T. Zuiver. OVERLEDEN: 23 Jan.. H. Korenstra. 73 j., Le liestraat; s. Duim. 72 J.. Mentawlstraat; 24 Jan., G. M. Hogeveen, 57 J„ Jansstraat; A. J. Denne- man, 8 m., M. v. Heemskerkstraat. Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: Tooneelvereeniging ..Nieuw Leven". Villa de Vreugd. 20 uur Gebouw van Vriiz. Herv., J^cobstraat: Filmavond van de Ned. Christelijke Relsvereeniging. 20 uur. Rem brandt: Tarzan's verborgen schat (14 Palace: Always in my heart (14 j Luxor: Russische rhapsodie (14 j.). Deze drie: 14.00. 16.15. 19 00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eén van de weinigen (a. 1.) 14.00. 16.30. 19 00 en 21.15 uur Spaarne: Vlammende prairie-oogen (14 J.) 14 30, 19.00 en 21.15 uur. City: Hfltel du Nord (18 J.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. Restaurant Brinkmann: Psychometrische en teekenséance. 20 uur. DINSDAG 28 JANUARI H. K. B.: Gerard Walden's Cabaret revue „Kijk voor je". 20 uur. Bioscopen: als Maandag Concertgebouw (Tulnzaal): Emigratie-voorlich tingsavond. Remonstrantenhuls: Wiïhelminastr. 22: Voordracht over Voorchristelijk Christen dom 30 uur. Betalingsovereenkomst en importcontracten afgesloten Over de In Den Haag gehouden handels besprekingen tusschen een Nederlandsche en een gecombineerde Britsch-Amerikaan- sche handelsdelegatie is een officieel com muniqué gepubliceerd. Daarin wordt ver klaard, dat beide delegaties de herleving van den handel tusschen Nederland (in clusief de overzeesche gebiedsdeelenen Duitschland onontbeerlijk achten voor beide partijen en voorts van fundamen- teele beteekenis voor den wederopbouw van Europa. Er werd een betalingsovereenkomst af gesloten, welke voorziet in de verrekening van wederzijdsche goederenleveranties door middel van een guldenrekening. Het saldo van deze rekening zal per kwartaal naar keuze van den crediteur in dollars of in ponden worden betaald. Lijsten van aangeboden en gevraagde goederen werden uitgewisseld en bespro ken. waarbij in het bijzonder rekening werd gehouden met den handel zooals deze gedurende het jaar 1947 mogelijk zal zijn. Tijdens de onderhandelingen werden met betrekking tot de goederen, welke Neder land uit Duitschland zal importeeren, con tracten afgesloten voor een bedrag van 875.000 dollar. Deze contracten voorzien in de levering van kleurstof en andere artikelen, waaraan in Nederland dringend behoefte bestaat. In principe werd overeengekomen, dat Nederland voor eigen rekening het ver- edelingsverkeer met de gecombineerde zones mag hervatten en wel in die be drijfstakken, waarbij gebleken is of blij ken zal. dat dit veredelingsverkeer voor beide partijen van het grootste belang is. Inmiddels is men overeengekomen dat Nederlandsche en Duitsche zakenlieden direct contact met elkaar zullen onder houden ten einde alle vooroorlogsche kwesties, die met dit voorgenomen ver edelingsverkeer samenhangen, te bespre ken. Het belang van den doorvoerhandel en van den driehoekshandel voor de Ne derlandsche economie werd erkend. Binnen de grenzen, gesteld in de Britsch-Amen- kaansche fusie-overeenkomst, ligt het in de bedoeling dat door middel van de nor male handelskanalen de gelegenheid tot deelneming aan dezen handel zal worden geopend. De Britsche en Amerikaansche vertegen- digers verklaarden, dat wegens het lage peil van de Duitsche economie en een drastisch verlaagde levensstandaard im port van goederen als koffie, thee. choco lade en tabak, die voor den oorlog een belangrijke rol speelden in het doorvoer- verkeer. vrijwel niet zal geschieden. In het bijzonder werd de beteekenis er kend van het rechtstreeksche contact tus schen Nederlandsche en Duitsche zaken lieden. Vastgesteld werd. dat de Engelsche en Amerikaansche autoriteiten in Duitsch land bereid waren een grooter aantal toe komstige koopers van Duitsche artikelen toe te laten zoodra de noodige voorberei dingen hiervoor zyn getroffen. De mogelijkheid van export van Neder landsche agrarische producten naar de Britsch-Amerikaansche zóne zal door beide partijen nader worden bestudeerd. Experts hebben een onderzoek mgesteld ten einde te bepalen onder welke voor waarden een grooter gebruik van den Rijn en van de daarmede samenhangende havenfaciliteiten mogelijk zou zijn. Het kernpunt van dit probleem is, dat een grooter gebruik van den Rijn een extra- uitgave van deviezen, welke Duitschland niet bezit, met zich medebrengt. De Ne derlandsche delegatie heeft voorstellen ge daan welke nog bestudeerd worden. Beneden dc verwachting? Naar de Haagsche correspondent van Aneta-New York verneemt zouden de re sultaten van de besprekingen beneden de Nederlandsche verwachtingen zijn geble ven. Ten aanzien van verscheidene vitale aangelegenheden werd een definitieve be slissing verdaagd. De discussie over het gebruik van Ne derlandsche havens en doorvoer-facilitei- ten heeft als resultaat gehad dat de Britsch-Amerikaansche delegatie zich be reid heeft verklaard te Berlijn een Neder- lar.dsch voorstel voor te leggen dat ten doel heeft gedeeltelijk het vraagstuk van de buitenlandsche deviezen in dit opzicht op te lossen. De delegatie toonde zich echter niet optimistisch over de vooruit zichten voor het aanvaarden van dit sche ma. Van Nederlandsche zijde, aldus de cor respondent, werd voor ongeveer 30 milli- oen gulden per jaar aan groenten aange boden. Voorts trachtte men aan den Britsch-Amerikaanschen tegenstand tegen uitgaven van buitenlandsche deviezen te gemoet te komen door voor te stellen dat een gedeelte van de opbrengst van den verkoop in rekening-courant geplaatst zou worden als een uitgestelde vordering op de Duitsche economie. Ook in dit geval werd een beslissing uitgesteld. malige leden van de nazi-partij en de SS zich wederom in uniform vertoond in de verschillende zónes, zoowel op besloten als op openbare bijeenkomsten. :n het bijzon der in Neder-Saksen en Beieren, waarbij zij openlijk werden toegejuicht door de bevolking. Voorts wordt in het rapport een over zicht gegeven van de nazi-hulpbronnen, welke zich onderscheidenlijk in Argentinië, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland zou den bevinden. Naar eerst thans bekend is geworden, zijn twee gevangenen uit de strafgevangenis te Haarlem op Woensdag 22 Januari ontsnapt Het eerste geval betrof een gewezen lid van de S.S. uit Heerlen, een zekere H P v S., die wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld was De man was in het magazijn van de gevangenis tewerk gesteld en genoot eenige bewegingsvrijheid. Daarvan heeft hij misbruik gemaakt om een vijl te bemachti gen. waarmee hij een tralie voor zijn celraam heeft doorgevijld. De tweede ontsnapping eveneens op 22 Januari had uit het R.-K ziekenhuis St. Joannes de Deo plaats, waar een zekere v. d. E. opgenomen was. omdat hij eenige stuk ken van lepels en vorken ingeslikt had Men vermoedt, dat hij dit opzettelijk gedaan heeft om op een plaats te komen, vanwaar hij ge makkelijker ontvluchten kon. Deze gevan gene was tot een jaar veroordeeld, eveneens wegens diefstal Beide mannen zijn nog steeds voortvluchtig Balineesche dansen in het Frans Halsmuseum In de renaissance-zaal van het Hals Museum, hebben, naar de heer B. IJzerdraad het ln zijn Inleiding uitdrukte, een oude Wester- sche en oude Oostersche cultuur elkander Za terdagavond ontmoet. Drie jonge menschen hebben daar een voorstelling van Balineesche danskunst gegeven. Zelf zijn zij geen Bailneezen; Rlfehard, Bdo en Tamara Sie hebben een Chi- neeschen vader en een Fransche moeder. Op Java hebben zij bij echte Balineezen hun op leiding genoten, waarvan het succes zoowel voor de leermeesters als voor de leerlingen bij deze demonstratie gebleken Is. Het Indische Instituut te Amsterdam had uit zijn keur-coUectie de schitterende gewaden af gestaan, waarin het typische van deze volks kunst nog duidelijker tot uiting kwam. Ook werd het karakter van de Balineesche dans als volkskunst gedemonstreerd door de opstelling van, het publiek, dat. geheel gelijk ln het Oosten, rondom de dansvloer geschaard zat, welke met een «kostbaar tapijt was belegd. Slechts de tropische hitte, waardoor de illusie volkomen ware geworden, ontbrak in de zaal. Een vijftal dansen representeerden deze Bali- sche kunst, waarvan de muziek een integreerend deel uitmaakt. De Jeugdige Sle's toonden zich als bespelers van de gamelan-Instrumenten al even vaardig als in het gebarenspel. ZIJ wissel den elkaar hierbij af. Tamara, het meisje, heeft drie nummers voor haar rekening genomen; achtereenvolgens beeldde zij In Tari Poetrl de praal, macht en IJdelheid van een koningin uit: in Tart Gabor een maagd, die verliefd was op het beeld van den god, en. toen zij dit niet tot leven kon wekken, in toom ontbrandde; in Tarl Soetji het brengen van een bloemenoffer. De t^ide Jongerfs Richard en Edo vertoonden brokstuk ken uit twee tooneeldansen, waarin het manne lijke en dramatische element overheersehte. Ba- ris Kembar was een strijddans tusschen twee vorstenzonen, die elkander de macht betwistten: Tjalonarang een masker-dans, waarin een prins Jacht maakte op een heks. die in haar afschu welijk uiterlijk (een prachtstuk uit het Indisch Museum) en door haar rauwe kreten de daemo- nlsche illusie volkomen opriep. Het drietal, dat binnenkort naar Engeland ver trekt om in een balletschool ook ln de Wester- sche danskunst te worden opgeleid, heeft dezen avond blijk gegeven van ernst en toewijding, en technische zoowel als aesthetische gaven ten toon gespreid, welke verwachtingen voor de toe komst wekken. H, G. CANNEGIETER DE DISTRIBUTIE Dinsdag 28 Januari. Nieuwe levensmiddelenkaarten. Haarlem, (Vleeschhal)Restafit L. Overveen (gebouw DOMI) Ar-F. Heemstede (Binnenweg): Sik t.m. Spo (9—12 30) en Spr. t.m. Sz (14—16 uur). Schoenenbonnen. Door uitlaatgassen van een auto omgekomen Voorbijgangers troffen op den Zuidelijken wandelweg te Amsterdam een stilstaande auto aan. die daar kennelijk den geheelen nacht had gestaan, omdat zich een dun laagje IJzel op den wagen had gevormd. Twee roerlooze figuren Ln den wagen trokken de aandacht. Beiden bleken overleden te zijn. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de uitlaat van de auto defcct.was, waardoor de twee inzittenden door koolmohoxyde-vergifti- glng om het leven zijn gekomen. Het zijn een 38-jarlge bedrijfsleider en een 24-Jarlge dame, beiden uit Amsterdam. Al Capone overleden Al Capone, eens Amerika's „staatsvijand nummer één" en hoofd van alle „rackets" in Chicago, is gestorven nadat hij enkele dagen geleden een beroerte had gekregen. Zijn gezin stond om zijn bed heen. toen hij den laatsten adem uitblies in één van dc 25 kamers van zyn villa, die uitziet over de prachtige Golf van Biscayne.De bekendma king van zijn dood werd een uur vertraagd omdat alle aandacht moest worden besteed aan de vrouw van Al Capone, die tengevol ge van het sterven van haar man een ineen storting kreeg. Haar toestand is ernstig. Tooneelconcours te Hillegom Op den laatsten avond van het door de R.K. tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" uitge schreven tooneelconcours werd door de uitnoo- dtgende vereeniging het blijspel „Marijntje <ie Vondeling" opgevoerd. De uitslag van der. v, strijd is: le prijs ..AmlciUa" uit de Zilk. 2e prijs A: R K. Tooneel vereeniging „St Pancratlus" Sassenheim, die tevens een prijs kreeg voo: het best gekozen stuk. 2e prijs B: de R K. Too- n eel vereeniging „Door Eendracht Sterk" Heemstede. 3e prijs de R K Tooneelver. „Nut en Genoegen" te L:sse, 4e pnjs niet toegekend. 5e prijs de R.K. Tooneelvereenlging „Amlcltla" te Kudelstaart. SCHEEPVAART K. N. S. M. - Verasslmos Vergottis. 24 Jan. van Cristobal naar Callao. Stuyvesant. 25 Jan. v. Curacao naar Paramaribo. Ganymedes. 22 Jan te Fortaleza Deo Duce. 25 Jar. te Amsterdam Carlbia. 24 Jan. var. Aarhus naar Kopenhagen Euterpe. 23 Jan. te Lissabon. Ardennes. 24 Jan van Amsterdam naar Napels. Orestes. 23 Jan. Prawle Point gepasseerd. Ornen. 24 Jan. var. Gothenburg naar Amsterdam, BINNENLAND De voormalige gevangenen van het ..Poli- zeillches Durchgangslager Amersfoort", het zoo genaamde P.D.A., houden Zaterdagmiddag 1 Februari a.s, een vergadering te Amersfoort in het „Volksgebouw". teneinde te komen toi dc vorming" van een „Comité behoud P.D.A.". welk comité probeeren wil het vroegere concentratie kamp, voor het Nederlandsche volk als plaats van wijding en herinnering te bewaren. De Tweede Kamer zal op 4 Februari be handelen het wetsontwerp tot toekenni: van een ultkeerlng-ln-eens aan gepensionneerdcr en het wetsontwerp tot voorbereiding van een cen traal*economisch plan. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar J. Wester—A, M. van Hon- schoten. Begijnhof 11 te Haarlem, zal op 10 Februari 50 jaar gehuwd zjjn. Belden zijn 76 Jnnr. Wegens de zeer groote belangstelling is de tentoonsteling „Boeken uit zeven eeuwen", in de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem ver lengd tot en met Zondag 2 Februari. Feestavond. Op 4 Februari a.s. organiseert de plaatselijke afdeeling van den L. T B. te Santpoort een feestavond in „Zomeriust". De afd. Haarlem van den Bond van Oud- strijders, Mel 194* houdt haar oprichting'verga dering Dinsdag 11 Maart In dc Cadlclub. Zijl weg. Daar wordt ook de film „Nederland In mobili satie en oorlog" vertoond. De vereeniging „De Emigrant", die propa ganda voert voor de emigratie naar Brazilië, houdt op Dinsdag 28 Januari lr. de Tulnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een voorlich tingsavond. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst zal op Donderdagavond 30 Januari ln do Gem, Concertzaal haar 4en kamennuzlek-avond geven. Solist is Pierre Bernac. zang. aan den vleugel zit de componist Francis Poulenc. Wegens het succes bij de lOQjjs'.e voorstel ling, wordt op Dinsdag 28 Januari !n den Stads schouwburg te Haarlem nog een opvoering van „Boefje" gegeven met Anhte van Ees, Magda Janssens en Johan Kaart. De beer en mevrouw J. en D. Zuydarn—Bak ker. 2de Zuidpolderstr. 49. Haarlem, hopen op 10 Februari den- dag te herdenken, waarop zij vijf tig jaar geleden ln het huwelijk traden. De twee leden van het gouden paar zijn teder 74 Jaar oud. H.F.C. HAARLEM Definitieve TREKKING Vrijdag a.«. 31 .Jan. des middags 2 uur ln Héte! De Leeuwerik t.o.v. Notaris B. M. Scmé te Haarlem. Nog enkele loten bij onze colporteurs verkrijg baar. (Adv.) Kranslegging op liet graf van Dorus Rijkers Vandaag .is het een eeuw geleden, dat Dorus Rijkers in Den Helder het levens licht aanschouwde. Als schipper van de naar hem genoemde reddingboot der Noord- Zuidhollandsche Redding Maatschappij heeft hij Ln den loop van zijn leven niet minder dan 487 opvarenden van in moei lijkheden geraakte schepen gered. Deze lOOste verjaardag van den bekenden men- schenredder, die op 81-jarigen leeftyd in 1928 is overleden, is in Den Helder op een voudige wijze herdacht. Enkele afgevaar digden van de Reddingmaalschappii hi>b- ben zich naar het graf van Dorus Rijkers begeven, waarop dc tegenwoordige schip per van de reddingboot, Pieter Bot uit Den Helder, een krans heeft gelegd Bartoes gearresteerd Conférencier van het „Zondagmiddagcabaret" Bartoes. eens „humorist-cofèrenc:er" van het tijdens de bezetting beruchte „Zondagmiddagcabaret" van Paulus de Ruiter, :s te Amsterdam door rechercheurs der PRA gearresteerd. Dit is de tweede maal na dc bevrijding, dat Bartoes is gearresteerd. Nadat hij in het kamp aan de Levantkade geruimun tijd gevangen had gezeten, slaagde hij er in Juni 1946 in te ontvluchten en zich meer dan een half jaar in Amsterdam schuil te houden. Reeds meer dan een maand geleden was men Bartoes. die :n werkelijkheid A. J. Wijsma heet. op het spoor en trof- de Alkmaarsche PRA zonder dit te weten hem in hei hins van den yzerhandelaar De J. aan de Lelie gracht te Amsterdam aan. In dit perceel deden de rechercheurs een inval nadat het vermoeden was gerezen, dat De J. ontvluchte politieke delinquenten onder dak verschafte. Bartoes wist zich echter te legitimeeren met papieren op den naam Visser. Daar de rechercheurs Bartoes niet kenden, glipte de conférencier toen nog door de mazen vafi het justitieele net. De gangen van „Visser" werden echter nauwkeurig gej'oVgd en tenslotte ging men tot arrestatie over. Bartoes had toen een rybewys met zijn waren naam bij zich. OFIICIF.EI.K PUBLICATIE DISTRIBUTIKDIENST HAARLEM AANVRAAGFORMULIEREN RIJWIELBANDEN. In het tijdvak van 28 t.m. 30 Januari a.s. be staat voor personen, behoorendc tot dc bekend© voorrangsgroepen en voor descnen, die geheel aan de bekende normen voldoen, zulks ler beoordeeling van den Dienst - gelegenheid tot het afhalen van een nnhvraagformuller voor rijwielbanden t.w voor: Het rayon Noord: aan het kantoor Steenbok- straat 15—19. Het overige gedeelte der stad: Ultrelklokaal „De Vleesrhhal". Gr. Markt, Btj het afhalen dezer formulieren dien' d« Tweede Distributiestamkaart te worden ovei ge legd. terwijl de noodzakelijkheid van dc aan vrage behoort te worden aangetoond Reeds eerder Ingediende aanvraagformulieren, waarop nog geen bericht Is ontvangen, blijven van kracht. Degenen, wier aanvraag gedeeltelijk is toege wezen. kunnen ln noodzakelijke gevallen op nieuw een aanvraagformulier afhalen. De formulieren dienen onder overlegging van de Tweede Distrlbullestamkaart, evemu-el voorzien van een behoorlijke v/erkgeversvei a- rlng uiterlijk op 1 Februari as. up bovenge noemde kantoren te zijn ingediend. Inzend. g per post kan niet geschieden, terwijl co; s- pondcnile over dit onderwerp niet kar .n gevoerd. De aandacht wordt er nadrukkelijk 01 es- tlgd. dat men aan bovengenoen-.den 'ermijn et gebonden is. daar na genoemde da:a. fo uur- lieren voor rijwielbanden wede: op de u e wijze kunnen worden aangevraagd c.-. ir.ged cd by de Afd. Voorlichting (Rljw elbanden) ln bet Uitreiklokaal „De Vleeschha:". Groote Markt alhier. UITREIKING SCHOENEN BONNEN. Het publiek wordt er uitdrukkelijk op attent gemaakt, dat de uitreiking til] voorrang v.in schoenenbonnen aan personen. d:c :n 194;* geen bon ontvingen, omdat reeds in 1945 een bon was verstrekt en wier T. eindigt op het cijfer 3. 6 of 9, eerst ln den loop der maan Februari mag geschieden. Hieromtrent volgt nog een nader persbericht. HAARLEM, 25 Januari 1947. De Directeur, A. VAN DK1EU

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3