Haarlems Dagblad De Vuurhaard Vergeten roer-klem wellicht oorzaak van vliegramp Zwitserland stelt zich teweer De Koningin maakt een wandeling door Amsterdam-Noord Britten worden verantwoordelijk gesteld voor moord op Joegoslavischen consul 61c jaargang No. 18544 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. E. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 28 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SINDS dit blad na de bevrijding terug keerde heb ik telkens en in velerlei vorm op deze plaats geschreven over de groote noodzaak, die zich voor Europa en daarmee ook voor Nederland doet gevoe len: eenheid in Europa, dat geen duurzame I levenskansen meer biedt aan de vele natie staten, waarin het verdeeld is. Eenheid in den vorm van Federale Unie, waarbij elk volk zijn democratisch bewind volgens aard en volkskarakter blijft voeren, maar "de bevoegdheden aan het federale parlement en de federale regeering afstaat, die het in „souvereinen" zin in waarheid niet meer kan uitoefenen. Dit geldt in de eerste plaats de landsverdediging en de buitenlandsche betrekkingen. In een reeks artikelen zijn indertijd de hoofdlijnen van Federale Unie (door Huizinga in zijn laatste boek „Ge schonden Wereld" aangeduid als „het red dende beginsel") hier uiteengezet. Een jaar geleden moeten menig lezer deze soort beschouwingen als verre toekomst muziek in de ooren geklonken hebben en menigeen, sceptisch ten aanzien van groo te veranderingen als vele menschen zijn, heeft het als idealisme aangeduid en daar mee gemeend, met de gedachte te hebben afgedaan. De leuze der vernieuwing, in ons land aangeheven nevens die van het herstel, scheen zich te beperken tot bin- nenlandsche hervormingen, die moeilijk uitvoerbaar bleken en waarvoor dan ook tot dusver weinig kans aanwezig blijkt te zijn. Velen konden niet gemakkelijk aan nemen dat de hervormingen, die deze tijd zal gaan vergen, veel grooter en ingrijpen der zouden blijken te zijn dan binnen het oude, vertrouwde kader .van landsgrenzen met het oude, overgeleverde wantrouwen jegens al, wat daarbuiten leeft, kan worden bereikt. Toen de gedachte aan een „Weste lijk blok" onmiddellijk tegenstand bij de Russen opriep (dien zij sindsdien onver minderd zijn blijven toonen) was dat bo vendien voor sommigen een aanleiding meteen maar te denken: -dan kan er dus zelfs van een aaneensluiting door ver dragen niets komen. Een zonderlinge ge volgtrekking, want zij zou inhouden dat Rusland geheel Europa in zijn macht had en feitelijk wereldgezag uitoefende. Noch het een, noch het ander is het geval. Van de sombere voorspellingen van diegenen, die na onze bevrijding onmiddellijk met groote zekerheid zeiden, dat nu de oorlog tusschen Rusland en Arherika zou los barsten, is ook niets bewaarheid: de ge beurtenissen ontwikkelen zich geenszins in die richting. En Stalin heeft onlangs in een interview met Eliot Roosevelt verklaard: „Geen enkele machtige mogendheid, zelfs als haar regeering erop gebrand zou zijn, zou nu een groot leger op de been kunnen brengen om een andere te bevechten. De menschen willen niet vechten; zij zijn oor logsmoe". Ten aanzien van de werkelijkheid van het streven naar Europeesche eenheid zijn in het laatste jaar heel wat oogen open gegaan. En diegenen die meenden, dat men er ook in Amerika niets voor voelen zou, uit vrees voor concurrentie op de wereld markt. hebben ervaren dat dit een een zijdige en onjuiste beschouwing is. Het treffendst is dat tot dusver wel gebleken uit de rede door John Foster Dulles, advi seur voor buitenlandsche aangelegenheden van de republikeinsche partij, te New York gehouden. Hij werd in dit betoog voor Europeesche federatie ondersteund door zulke republikeinsche leiders als senator Vandenberg en den candidaat voor het pre sidentschap der Vereenigde Staten Thomas E. Dewey. De republikeinsche partij heeft thans de meerderheid zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat en het staat eigenlijk bij voorbaat vast, dat zij volgend jaar bij de presidentsverkiezing zal overwinnen en het bewind van Truman en de zijnen ovei'nemen. Dus stelde de rede van Dulles een hoogst belangrijke nieuwe ontwikkeling in de Amerikaansche buitenlandsche politiek in uitzicht, die te gelijk een nieuw verschiet voor Europa opent. Dulles grondde zijn betoog op de nood zaak, waarvoor men nu staat, om het vredesverdrag met Duitschland samen te stellen. Wie zich bezighoudt met Duitsch land, houdt zich bezig met het vraagstuk van Europa, de gevaarlijkste vuurhaard der wereld. Twee keer in de laatste dertig jaar brandde het gebouw tot den grond toe af. Na eiken brand is het telkens weer in zijn ouden vorr opgetrokken. Staatslieden kunnen beter c dan voort te gaan met deze dwaasheid, /ei Dulles, die voorziet dat als een hersteld Duitschland geen mili taire macht kan ontwikkelen, het toch zeker economischen druk op zijn Westelijke buren zal toepassen. Dit zou West-Europa tot een onzekere, wisselvallige toekomst veroordeelen. En niet alleen is een derge lijke oplossing slecht voor Europa; zij is slecht voor den vrede. Dulles ging verder. Hij verklaarde dat Amerika niet voor onbepaalden tijd groote legers in Duitschland zal houden en even min zijn „enorme liefdadigheid voor het voorkomen van massalen hongersnood", die alleen veroorzaakt wordt door kunst matige toestanden, zal kunnen handhaven. Op grond van deze en dergelijke over wegingen ziet Dulles den uitweg in Euro peesche Federale Unie, wel beseffend dat die niet door anderen opgelegd kan worden van de Europeanen zelf afhangt. Er zijn evenwel teekenen, zei hij, dat velen onder onze Europeesche vrienden construc tief denken. „Als zij dit doen, moeten wij Amerikanen in staat zijn, hun beslissende hulp te bieden. Wij bezitten met Groot- Brittannië beslissende macht .in West- Duitschland. Wij hebben, meer dan eenig ander volk, ervaring in het gebruik van de federale formule en in het toepassen van haar vele mogelijkheden. Als wij dit kostbare bezit te baat nemen voor de op lossing van het Duitsche vraagstuk zullen Wij een goed begin maken met de uitvoe ring van ons besluit: dat de volken die naar Amerika kijken voor leiderschap dit niet Vergeefs zullen doen." Het belangrijke Engelsche blad The Observer heeft Zondag in een ..leader" zijn volledige instemming met Dulles' betoog geuit en een vooruitziend en opbouwend Europeesch beleid in dezen zin bepleit. De kwestie van een federaal Europa begint steeds scherper naar voren te komen in het domein der practische politiek. Omdat men de vuurhaard blusschen wil. En omdat West-Europa moet kunnen bestaan: niet slechts vandaag, maa- ook morgen. R. P. Op de KonlnklUke Militaire Academie in Breda zijn twee gevallen van besmettelijke ziekte, vermoedelijk kinderverlamming, gecon stateerd. De militairen moeten 14 dagen in quarantaine blijven. K.L.M.-Dakota was bij den start in Kopenhagen niet te zwaar belast Het hoofd van de Deensche instantie, welke belast is met het toezicht op het luchtvaartverkeer, ir. Ekildsen, heeft ver klaard, dat de oorzaak van de ramp waar schijnlijk nooit bekend zal worden, daar van het vliegtuig weinig meer over is dan een hoop asch. Het geheele personeel van het vliegveld Kastrup is ondervraagd, doch niemand had geconstateerd, dat een van de moto ren van het vliegtuig tijdens den start was afgeslagen. Het Deensche blad „Berlinske Tidende'* meldt dat een 19-jarige jongen, die sedert drie weken deel uitmaakte van het KLM-personeel op het vliegveld Kastrup, belast was met het verwijderen van de roerklampen en wielblokken voor het ver trek der KLM-vliegtuigen. Deze jongen zou volgens het blad verklaard hebben, dat hij wel de wielblokken heeft verwijderd. Hij herinnert zich echter niet, of hij ook de roerklamp, waarmee het richtingroer kan worden vastgezet, heeft weggenomen. Op 70 méter afstand van de resten der ver ongelukte Dakota heeft men een dergelijke roerklainp gevonden, welke van Neder- landsche herkomst bleek te zijn. Volgens den leider van de Deensch- Nederlandsch-Zweedsche commissie van onderzoek kan het niet weghalen van de klamp voor den start, waardoor het roer niet vrij heen en weer bewogen kan wor den, een ongeluk ten gevolge hebben. Twee en een half uur nadat de PH TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was neergestort, landde daar in een an dere Dakota de bekende K. L. M.-piloot A. Viruly. die met zijn toestel en passagiers op weg was naar Malmö. Viruly was dien tengevolge een der eerste leden van het K.L.M.-personeel, die op de plaats des on- heils arriveerde en zich op de hoogte kon stellen. De deskundige piloot onderschreef vol komen de bevindingen van de enquête commissie, die hekend heeft gemaakt, dat een roerklem. die door een nalatigheid niet tijdig zou zijn verwijderd, de oorzaak van de ramp zou zijn geweest. Deze stalen pennen worden door het grondpersoneel als wig tusschen het vaste gedeelte van den staart en het beweegbare hoogteroer geklemd. Op deze wijze worden de roeren vastgezet, ten einde ze te be schermen tegen den harden wind. Het woei flink op het vliegveld, zoodat ook in de PH-TCR na aankomst op het Deensche vliegveld de pennen in de spleten werden gezet. Viruly achtte het niet uitge sloten, dat Geyssendorffer is opgestegen, terwijl het grondpersoneel vergeten had de pennen te verwijderen. Men kan zich afvragen of het met een onbestuurbaar hoogteroer mogelijk is op te stijgen. Viruly meende van wel. „Als het zoo geweest is", zoo zeide hij, „dan heeft Geyssendorffer er niets van kunnen merken, terwijl hij zijn machine over de startbaan taxiede. Maar hij moet het bijna onmiddellijk in de gaten hebben gekregen, toen'het toestel los kwam. Toen was het echter te laat en kon hij niet wetende, wat er aan de hand was weinig anders doen dan door zetten. Opnieuw landen op dat moment met een defecte stuurinrichting was prac- tisch uitgesloten. De roerklem is op 70 meter afstand van het wrak teruggevonden. Normaal behoo- ren de klampen in het toestel te worden opgeborgen voor den start. Dit schijnt er op te wijzen, dat de pen zich nog in den staart zou hebben bevonden. Anders zou men het apparaat tusschen de resten van de machine moeten terugvinden. Deze theorie over het ongeluk laat verscheidene mogelijkheden open en wel die, welke af hankelijk zijn van het tijdstip, waarop de roerpen van den staart is losgeraakt; het is ook mogelijk dat de klem bij de explosie van de machine op den grond 80 meter is weggeslingerd. Naar aanleiding van de ramp met de K. L. M.-Dakota PH TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen deelt de Rijks luchtvaartdienst mede, dat de Dakota- vliegtuigen van de K.L.M. voorzien zijn van bewijzen van luchtwaardigheid voor een startgewicht van 12.700 kg. Dit ge wicht is gelijk aan dat, wat in Engeland voor de Dakota-vliegtuigen is vastgesteld. In Zweden, waar de luchtvaartmaatschap pijen niet met het type Douglas Dakota C 47 vliegen, doch met het oudere type Douglas DC 3, is in overeenstemming met de Amerikaansche voorschriften het start-' gewicht voor laatstbedoeld type op 11.440 kg. gesteld. Onlangs hebben de Zweedsche autoriteiten bezwaar gemaakt tegen het maximum totaal gewicht van de Douglas Dakota C 47 en voorgesteld dat te brengen op dat van de Douglas DC 3, mede wegens de afmetingen van sommige Zweedsche luchtvaartterreinen. Denemarken en Noor wegen hebben zich hierbij aangesloten. Het door den Rijksluchtvaartdienst toege laten startgewicht voor de K.L.M.-Dakota is vastgesteld na uitvoerig overleg met c' Britsche autoriteiten. Hierbij bleek, dat b veiligheid hierdoor niet in gevaar worn gebracht, mits op ongunstige luchtvaar! terreinen de belasting wordt verlaagd Hieromtrent zijn aanwijzingen aan de K L. M. verstrekt. Opgemerkt wordt hierbij, dat het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen geen enkele aanleiding geeft tot beperking van hc' startgewicht beneden het op het bewijs va? luchtwaardigheid gestelde gewicht val 12.700 kg. Het startgewicht van de PH- TCR bedroeg ln Kastrup 12.190 kg., dus circa 500 kg. lager dan het toegelaten start- gewicht. Dit wijst er niet op, dat overbe- Ceen huurverhooging zonder toestemming Enkele dagbladen hebben dezer dagen medegedeeld, dat voor onderverhuurders huurverhooging zou zijn toegestaan. Het Directoraat-generaal voor de Prijzen deelt mede, dat van een dergelijken maatregel geen sprake is. Er is geen enkele wijziging in de bestaande situatie gebracht, zoodat voor elke huurverhooging toestemming van het bevoegde Prijzenbureau voor On roerende Zaken vereischt is» lasting de oorzaak zou zijn geweest van de ramp van de PH-TC R. Omtrent de oor zaak van het ongeval dienen het resultaat van het door den Rijksluchtvaartdienst in gestelde onderzoek en de bevindingen van den Raad voor de Luehtvaart te worden afgewacht. Amerikaansche piloten eischen minder gewicht De Amerikaansche piloten hebben ge weigerd met Dakota's D C 3 te vliegen, wanneer het maximum gewicht bij den start op 12.712 kilogram gehandhaafd blijft. Dit maximum geldt op de Amerikaansche lijnen naar Engeland en Europa. Luchtvaartfunctionarissen" te Washington gaven toe, dat transportvliegtuigen van hei type Dakota tijdens den oorlog meermalen met 13.620 kilogram werden geladen, het geen echter een groot risico beteekende. Een veronderstelling, dat de jongste onge vallen met Dakota's te wijten zijn aan het feit, dat het versleten Amerikaansche sur- plusvliegtuigen van het leger zijn, werd tegengesproken. Zij verklaarden, dat de machines, waarvan er vele in den oorlog zijn gebruikt, grondig zijn nagekeken al vorens zij voor het goederen- en passa giersvervoer werden gebruikt. De woord voerder van de Douglas-maatschappij ont kende eveneens, dat de schuld bij een constructiefout zou liggen. Tijdens den oor log zijn meer dan 10.000 Dakota's gebouwd. Er wordt op gewezen, dat het aantal on gevallen met een Dakota talrijk lijkt, al leen omdat er zooveel meer van in dienst zijn dan van eenig ander type. Deensch verbod De Deensche luchtvaartautoriteiten heb ben het gebruik van de Deensche vliegvel den verboden voor Dakota's, welker totaal gewicht bij de landing de 11.080 kg over schrijdt. Het gewicht bij den start mag niet hooger zijn dan 11.450 kg. De Deensche luchtvaartmaatschappij hoopt dat de Britsche autoriteiten spoedig zullen voldoen aan het verzoek van de Scandinavische landen om het gewicht bij den start van alle Dakota's tot 11.450 kg te beperken. Engelschen vervangen Dakota De B.O.A.C. en de E.G., de twee belang rijkste Engelsche luchtvaartmaatschap pijen, hebben besloten viermotorige Hand- ley Page Haltons en tweemotorige Vickers Vikings in dienst te stellen in plaats van de Amerikaansche Dakota's. Een functionaris van de B.O.A.C. heeft meegedeeld, dat deze verandering waar schijnlijk in Maart zal ingaan, doch niets te maken heeft met de jongste rampen, daar reeds enkele maanden geleden hier toe besloten werd. Deze week kolenbon Naar wij van officieele zijde vernemen ligt het in de bedoeling nog deze week een kolenbon aan te wüzen voor drie eenheden kolen. Daarbü zal echter worden bepaald, dat voorloopig slechts één eenheid mag wor den afgeleverd. Deze beperking wordt gemaakt omdat er nog tallooze afnemers zijn die hun rant soenen op de oude bonnen nog niet hebben ontvangen. Deze afnemers gaan in elk ge val voor. Weer 100 gram vleesch extra Op de bonnenlijst, welke Donderdag wordt bekend gemaakt, zal weer een extra bon voor 100 gram vleesch voorkomen voor diegenen, die een A-, B- of C-kaart heb ben. Eenigen tijd geleden moest deze extra bon vervallen, omdat in de wintermaanden daarvoor niet voldoende vleesch beschik baar was. Thans is het tengevolge van een ruimer aanbod van slacht varkens mogelijk dezen bon voorloopig weer aan te wijzen. Een radiografisch overgebrachte foto van de ramp op het vliegveld Kastrup bij- Kopenhagen. Ofschoon de qualiteit van het beeld door de wijze van overbrengen min' der is geworden, geeft de foto toch wel een idee van de vernieling, die zoo volkomen was dat de vorm van de verongelukte Dakota niet meer te herkennen is uit de ruïne van verkoolde stukken metaal, die overal verspreid liggen. Fritsche staat weer terecht Voor het zuivenngstribunaal te Neuren berg is Maandag het proces tegen Hans Fritzsche begonnen. Hij was vroeger direc teur van Göbbels ministerie van propa ganda en werd door het internationale tri bunaal voor oorlogsmisdaden vrijgespro ken. Het woord is aan.. Gustavc le Bon: Een regeering is niet de schep per van een tijdperk, maar de schepping ervan. Geallieerd rapport over nazi-hulpbronnen onjuist genoemd Het rapport van de Internationale Com missie voor bestudeering van Europeesche aangelegenheden, waarvan wij gisteren een samenvatting publiceerden, heeft in Zwit- sersche kringen veel stof doen opwaaien naar aanleiding van de in het rapport opge nomen verklaring, dat de nazi-hulpbron nen zich o.a. in Zwitserland bevinden en dat talrijke Duitsche nazis naar Zwitser land zijn gevlucht. Hoewel het rapport nog niet officieel aan de Zwitsersche autoriteiten is over handigd, heeft men in Zwitserland op grond van door nieuwsbureaux gepubli ceerde uittreksels een onderzoek ingesteld naar aanleiding van in het rapport ver vatte beweringen inzake Zwitserland. Vol gens de Zwltsersche autoriteiten vertoont het rapport aanzienlijk fouten. Het rap port spreekt van 72.000 Duitsche naz;s, die naar Zwitserland zouden zijn gevlucht. Nu Omstuwd door honderden kinderen en volwassenen heeft H.M. de Koningin gis terenmiddag drie kwartier lang door de straten van Amsterdam Noord gewandeld. Het was een volkomen verrassing. Er was alleen bekend dat zij in haar wagen een rondrit door het benoorden van het IJ gelegen deel van de hoofdstad zou maken. Een stoet van vijf wagens, achtereen volgens bestaande uit den wagen van den hoofdcommissaris van politie H. A. J. G. Kaasjager en inspecteur J. van Ingen Schenau, dien van burgemeester Arn. J. d'Ailly, daarna de koninklijke wagen, waarin Hare Majesteit met mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais, gezeten was en tenslotte nog twee volgwagens, waarin zich kapt.-vlieger R. J. E. M. van Zioinicq Bergmann, adjudant van Hare Majesteit, jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. mr. W. F. Roëll, wnd. directeur van het kabmet der Ko ningin en kapitein G. Rutten bevonden, reed om half drie de gereserveerde veer pont af en den Valkenweg op. Aanvanke lijk scheen de tocht volgens het vastge stelde schema te verloopen. Langs de Meeuwenlaan en den Nieuwendanimerdijk, Beemsterweg en Ilpendammerdijk, reden de wagens soms in snel tempo, dan weer zeer langzaam, wanneer een school werd gepasseerd en uit dichte hagen van kin deren de hooge stemmetjes juichten naar den Purmerweg en via den Wadden dijk door het Blauwe Zand langs den Ade- laarsweg naar het Hagedoornplein. Tot de groote verrassing van de daar langs het trottoir geschaarde menigte, hielden de wagens er stil en stapte Hare Majesteit den wagen uit. Tallooze kinde ren, die in aantal de volwassenen ver over troffen, stroomden onmiddellijk op de landsvrouwe toe, die vriendelijk glim lachend en groetend, een moment volko men ingesloten was. Uiterst gemoedelijk aanden daarop de hoofdcommissaris met ispecteur Van Ingen Schenau en een Inetal agenten een nauw pad tusschen de opgewonden kinderen voor de Koningin. Toen begon een voor Amsterdam unieke wandeling van onze vorstin, die onver moeid groetend en glimlachend drie kwar tier lang met groote ongedwongenheid dwars door twee nauwe straten, den Win- gerdweg en de Duizendschoonstraat, via het Mosplein, langs de geheele Van der Pekstraat naar de pont terugliep. Aan haar zijde liep de burgemeester met zijn ambtsketen om den hals. Vlak achter haar mevr. De Beaufort met jhr. Roëll. die te zamen met den hoofdcommissaris de enthousiast opdringende jeugd in toom hield. Kapitein Zinnicq en kapt. Rutten wandelden rechts voor Hare Majesteit uit en drongen de in de nauwe straten en op de trottoirs staande bewoners met hun kin deren opzij. Verder was inspecteur Van Ingen Schenau met een drietal agenten, dat later aanzwol tot zes, in actie om een volledige opstopping te vermijden. Die is ook niet gekomen. Wel liepen de huizen in de nauwe straten leeg en zwol de me nigte soms angstwekkend aan, maar eer biedig vormde ze toch steeds een doortocht voor de landsvrouwe. Elf dooden bij vliegtuigramp in de Vereenigde Staten Een B-29 (een vliegend fort) is na het opstijgen van het vliegveld Kirtland in Nieuw Mexico omlaaggestort. Het \uas een bommenwerper van het leger. De commandant van het vliegveld ver klaarde, dat het ongeluk een startongeval was. Het vliegtuig was opgestegen voor een routinevlucht en stortte na een paar honderd meter gevlogen te hebben, neer. Het aantal slachtoffers bedraagt elf. Twee mannen werden nog levend uit het vliegtuig gehaald doch overleden op weg naar het ziekenhuis. De Koningin tijdens haar wandeling door Amsterdam-Noord. Herman B. Baruch, de nieuwe Amerikaan sche ambassadeur aan het Nederlandsche Hof. waren er eind 1944 slechts 68.700 Duit- schers en Oostenrijkers in Zwitserland, onder wie tallooze Duitschers, die zich lang voor de naziperiode daar hadden ge vestigd. In April 1945 telde de Duitsche kolonie nog geen 24.000 ingeschreven leden. Indien er eemge aanwijzingen waren, dat de nazis in Zwitserland activiteit ontwik kelen, zou er een streng onderzoek inge steld worden. Ten aanzien van Duitsch kapitaal ver klaren Zwitsersche autoriteiten, dat alle Duitsche geldbezittmgen in Zwitserland sinds 16 Februari 1945 zijn geblokkeerd en dat zij een streng onderzoek instellen, tel kens wanneer de geallieerden camouflage van kapitaal berichten. Volgens de offici eele statistiek bedraagt de waarde aan Duitsch geldbezit in Zwitserland 1 milliard Zw. francs, een bedrag, dat bij de onder handelingen te Washington tusschen Zwit serland en de geallieerden geverifieerd we I'd. Indien men slechts rekening houdt niet het geldbezit van in Duitschland gevestig de Duitschers hetwelk thans geliquideerd wordt, daalt dit bedrag tot minder dan 500 millioen Zw. francs. Uit het een en ander volgt, aldus deze Zwitsersche woordvoerders, dat het on juist is te beweren, dat de Duitschers in Duitschland nog over belangrijke in Zwit serland gedeponeerde bedragen kunnen beschikken. Besprekingen in Batavia hedenmorgen hervat Dr. Van Mooh uitSoerabaja terug Hedenmorgen om 5.30 Nedcrlandschen tijd zijn de besprekingen tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesische dele gatie hervat. Aan Indonesische zijde ont brak de heer Sjarifoedin, die momenteel de Indonesische militaire autoriteiten te Djokjakarta inlicht over de overeenstem ming, die op de vorige zitting inzake mili taire maatregelen is bereikt. Xaar Aneta seint, mag men verwachten, dat. nu dr. Van Mook uit Soerabaja is te ruggekeerd, de gebeurtenissen in dezen sector mede onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Het bestuur van de vereenlging Nederland- Indonesië heeft, het volgende telegram ge richt aan Z.Exc. dr. L. J. M. Beel, bestemd voor den Ministerraad. ..Bestuur der vereeniging Nederland-In- donesië. vertegenwoordigend progressief denkende Nederlanders en Indonesiër» hier te lande van zeer uiteenloopen- de politieke richting en maatschappelijke overtuiging, heeft met toenemende ongerust heid en stijgende bevreemding kennis geno men van den aard der benoemingen, welke thans geschieden of in voorbereiding zijn ter uitbreiding van de Commissie-Generaal en ter vervanging van den blijkbaar weldra af tredenden luitenant-gouverneur-generaal Be stuur is van oordeel dat door annwijzine van tegenstanders der huidige regeeringspolltiek, die politiek in gevaar wordt gebracht en de met moeite door de Comm.-Generaal in haar onderhandelingen verwezenlijkte vertrou wensbasis wordt teniet gedaan. Bestuur spreekt als zijn overtuiging uit. dat slechts zij. die gelijk geformuleerd door minister president in rede Eerste Kamer con amore achter regeeringspolitlek staan, in aanmer king verdienen te komen voor verantwoorde lijke functies bij uitvoering der basisovereen komst en verzoekt de regeering met nadruk door vasthouden aan dit beginsel loyale uit voering der regeeringspolitiek te waarbor gen". Het vertrek van het West-Indië-detache- ment uit Alkmaar dat aanvankelijk op 30 Januari met de „Bloemfontein" zou geschieden wordt wegens den te lagen waterstand van de Suriname rivier tot 4 Februari uitgesteld. Zij zouden preventieve maatregelen hebben nagelaten Het incident te Napels, waarbij de Joego slavische consul ter plaatse het leven ver loor, heeft in Joegoslavische regeer:ngs- kringen een groote beroering gewekt cn dreigt een nieuwe tegenstelling in het leven te roepen tusschen Joegoslavië en Enge land. De vermoorde was waarnemend con sul-generaal voor Italië en had opdracht, alle kampen m Italië waar uitgeweken Joegoslaven verblijven, te bezoeken ten einde maatregelen te treffen voor even- tueele repatrieering. In cle kampen bevin den zich talrijke aanhangers van den on langs in Belgrado tercchtgestelden gene raal Michailowitsj, die scherp gekant zijn tegen het regiem van Tito. Vicko Gloenick, de consul, heeft volgens sommige berichten getracht, propaganda voor Tito te maken, waarop hij door „Tsjetniks" is aangevallen en doodgeslagen met gummiknuppels. Joe goslavische rageeringskringen achten dit geval hel ernstigste incident in de Jocgn- slavisch-Britsche betrekkingen, dat zich tot nu toe heeft voorgedaan. Zij achten de verantwoordelijkheid voor het gebeurde geheel aan Britschen kant en beschuld:gen de Engelsche militaire autoriteiten in Italië ervan te welwillend op te treden tegen oor logsmisdadigers, waardoor deze in de ge legenheid z(jn, militaire formaties te vor men. De Joegoslavische plaatsvervangend mi nister van Buitenlandsrlie Zaken, generaal Wladimir Velebit. verklaarde Maandag tij dens een persconferentie, dat de verant woordelijkheid voor het dooden van den Joegoslavischen functionaris geheel berust bij de hooge Britsche militaire autoriteiten in Italië. De generaal zeide, dat zijn regeering be straffing van de daders en een nauwkeurig onderzoek door de Britsche regeering zal verlangen. Ook de Joegoslavische delegatie te Rome heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij beweert dat de geallieerde autoriteiten op de hoogte waren van de voornemens van de Tsjetniks. Ook de delegatie wist dit, en „zij stelde den geallieerden opperbevelheb ber hiervan in kennis, zoodat de geallieer de militaire autoriteiten geheel op de hoog te waren van de bedoelingen der Tsjetniks". Nederlandsche vliegboot verongelukt Heden heeft de Marine-voorlichtingsdienst medegedeeld, dat een Catalina-vliegboot van den Marine-luchtvaartdienst op 26 Januari bij Gillimanoek (Bali) is veronge lukt. De sergeant-vlieger L. Muller kwam hierbij om het leven, terwijl de overige le den van de bemanning en drie van de vier passagiers weidden gewond. Sergeant Mul ler is inmiddels reeds begraven. De gewon den zijn met de „Piet Hein" naar Soera baja gebracht, waar zij in het marinehospi taal worden verpleegd Hun toestand is be vredigend. Hflqt vV eerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M 1. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk nog wat lichte sneeuw valt. Matige tof zwakke wind tilt Oostelijke richtingen. In den nach: ui het Zuid-Oosten van het land plaatselijk zeer strenge vorst (mini mum temperaturen beneden 15 gra den onder nul), overigens strenge tot matige vorst. ^ilWi

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1