„Spoorstudenten" werden eerst beschouwd als een soort „ontaarde forensen" isêRsz Wethouder Geluk bespreekt de moeilijkheden van het Openbaar Onderwijs Bantzinger: een modern teekenaar Ballet der reinheid Kort en Bondig^ $inanaecUtg. papier afval Dinsdag 28 Jai 1947 HAARLEMS DAGBLAD ,Haerlems Studenten Gildt" Op 25 Januari 1939 troffen de heeren Swart. Augustijn, Bleeker. Geerlink. Hoekstra en Hutïe de laatste voorbereidingen voor een en kele uren later te houden vergadering, waarop besloten is de studentenvereeniging „Haer- lems Studenten Gildt" te stichten, Eenigen van de in Haarlem en omgeving wonende studenten voorzagen in de behoefte oen ge- zelligheidsvereeniging op te richten, om daardopr in de gelegenheid te zijn het stu dentenleven in Haarlem te bevorderen. Inrichting en benaming van het Gildt werden gekozen in overeenstemming het destijds bestaande „Sint Lucas- gildt", waaronder een ander Gildt res sorteerde. „Menghde consten" genaamd. De kleuren van het Stadsche Gildt zijn gelijk aan het oude schild van Sint Lucas, een blauw veld met daarop drie gouden velden. Di groenen (..gezellen") maken een „proeftijd' door, om daarna „ingewaerd" te worden tot .meester". Het bestuur („de raedt") bestaat uit vijf meesters, te weten, de meesterdeken. gheheïmschrijver. de schatbewaerder. de groot zeghelbewaarder en de breuckmeester. Bij het aftreden worden zij raedtpensionaris- fëii genaamd. Ook is er een college van ..Scout en Schepenen"' gevormd. Het Gildt telt zeven disputen of gildtcolleges. In den loop der jaren kwamen de meesters in verschillende zalen bijeen. Het is den raedt kort geleden gelukt met medewerking het gemeentebestuur en den dienst van Openbare Werken een eigen sociëteit te ope- welke gevestigd is in de Stadsdoelen. worden geregeld bijeenkomsten gehou den. Leden van het Sint Lucasgilde kwamen vroeger ook in de Doelen bijeen, zoorla! de studenten zich in deze omgeving thuis voelen. De viering der Dies-natalis is daar begon nen en de meester-over,=te S. D J. Overdijk heeft zooals we gemeld hebben de dies-rede uitgesproken. Interessant waren de passages, waarin de heer Overdijk sprak over het be staansrecht van d'e organisatie. Dat is in het Bfgeloopen jaar gebleken. Velen hebben zich ingespannen om een eigen sociëteit, te verkrij gen. De aanvang van een cyclus lezingen bleek >en goede greep, die' hooge verwachtingen foor de toekomst inhoudt. Het ledental steeg regelmatig, niet alleen in overeenstemming met het toenemend aantal studenten, maar uok gelijken tred houdend met het stijgende janzien, dat het gildt In de studentenwereld speciaal in Haarlemsche kringen geniet. Spr. vervolgde, dat men ovpr het algemeen den spoorstudent beschouwd heeft als een tmtaarde forens, wien de ware studenten geest vreemd is. De toestand is niet op te heffen door hierop neerhalende crltiek te le- feren. De sociale verhoudingen hebben een ommekeer teweeggebracht, zoowel wat het zetal als wat de aard der aankomende stu denten betreft, In de toekomst zal het voor ie meerderheid moeilijker worden, om groote >edragen voor het buiten-studié-element af e zonderen. Het Haerlems Studenten Gildt can, in dit licht beschouwd dus nooit wor den gezien als een door toeval ontstane iso- stionïstische gToep. die de volheid van het studentenleven schuwt, maar is onafwijsbaar »en lichaam, ontstaan uit de nieuwe verhou- llngen, welke zich voordoen, juist om het ipecifieke van dit studenteleven zooveel mo- ;elijk te behouden en te binden. De loyaliteitsverklaring. De heer Overdijk vroeg zich af of het niet rerwonderlijk is. dat zelfs van regeerings- rege met de studenten wordt gesold, als de litsluitingstermijn voor degenen, die zich n den bezettingstijd buiten het verband stel len door het teekenen der loyaliteitsverkla- Ing, eenvoudig wordi opgeheven zonder oorkennis der studenten. Het is niet. ver wonderlijk, dat de burger schreeuwt over het (arsity-schandaal, wanneer hierover in stu- lentenkringen openlijke oneenigheïd bestaat. De heer Overdijk was van meening. dat dit nogelijk komt door gebrk aan homogeniteit en Lenin's sterfdag herdacht Het district Kennemerland van de C. P. N. de faarheid organiseerde Maandagavond ln het laarlemsehe Concertgebouw een openbare bij enkomst ter herdenking van den sterfdag van Lerün, drie en twintig jaar geleden. De listrictsvoorzitter Martin Grégoire herdacht /ln Ijn openingsrede den harden en moeilijken trijd van Lenln en vertelde met welk een ver latenheid indertijd het bericht van zijn dood irerd ontvangen. Vervolgens speelde de arbeiders muziekver eniging „Excelsior" vroolijke marschen de gemengde arbeiders zangvereeniging Morgenrood" eer.ige liederen, waaronder het tussische volkslied. Als spreker trad nog op de heer J. Schalker. andelijk secretaris der C, P. N. Hij betichtte de eactie ervan, een „down-stemming" onder de rbeiders te willen kweeken. Wat betreft de 'art.ij van den Arbeid zij is hierin reeds ge laagd, aldus spreker, maar ntet bij de C. P. N. wekte de arbeidersklasse op, strijd te voeren, im hun positie te verbeteren. De bijeenkomst werd gesloten met de Inter- aUor.ale. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 27 Januari 1947. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan., J. M. Kui ler—Botter; C. C. v. d, Vossen—Alleman; G A. ferbeek—v. d. Wijden; D. PhilippoVisser; G. Noordhoff—Hoekstra; 26 Jan., J. M. v. d. CampKoster; G. Boersma—Bouwens; C. S. C. Mthuisius—Gardenier; F. v. Hengel—SterkR. Beaufort—Bakker: A. M. Koelemeijer—Wool- huis; 27 Jan E. G. Koelemeijer—Rijbroek; W. iupoortBulslng. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan.. H J. v. is—v. Angelen: 25 Jan.. G. Smitd. Vos; C. d. .raaf—Vrijhof: 26 Jan., M. v. d. Putten—v. Eis: i Moerkerken—Kluinhaar; H. M. Versteeg— iensen; J. C. Zwemmer—Hoolwerf. OVERLEDEN: 25 Jan., C. d. Vos, 49 .1., Graaf- chapstraat; C. C. v. Deursen—Paauw, 79 j.. Ha- estraat'; J. H. Stubenitsklj—Hoole, 78 J„ L. Hee- enstraat; A. M. Zon—Koerts, 68 j., Amsterdam- ehevaart: J. Fortgens, 65 .1 Caninefatenstraat; H. G. Stoel, 71 j„ Gasthulsvest; N. d. Jong. d.. SchotervèenstraatD. Winter—Stet. 26 J iazepaterslaan; M. Plukkerd. Groot, 79 J.. paarnhovenstraat; 26 Jan.; G. Keur—Molenaar. J„ Hazepa terslaan. CHIN. IND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21375 Orig. Ind. Rijsttafel vanaf 5.75 Ule gerechten kunnen ook gehaald worden. (Adv.) Vgenda' voor Haarlem DINSDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: „Boefje" met de Kome- lanten en Annie van Ees, 20 uur. Concertgebouw (Tuinzanl): Emlgratievoor- chtingsavond. Remonstrantenhuls: Wilhel- linastraat 22: Voordracht over Voorchristelijk hristendom. 20 uur. Rembrandt: Tarzan's ver- orgen schat f14 j.). Palace: Always In my heart 4 J.). Luxor: Russische rhapsody (14 J.). Deze ne: -4.00. 16A5. 19 00 en 21.15 uur Frans Hals: én van de svelnigen (a I.) 14.00. 16.30. 19.00 en ,15 uur. Spaarne: Vlammende prairle-ongen 11 J.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Hötel du Nord 18 j.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21,15 uur. WOENSDAG 29 JANUARI Concertzaal: „Caecllia", Volksconcert, 20 uur. Hoscopen: als Dinsdag. onderlinge samenwerking in de Nederland- sche studentenwereld. Nauwer aaneensluiting Is noodzakelijk, om verdere burgerlijke in filtratie te voorkomep. Voor de meer dan 300 in Haarlem en omgeving wonende stu denten wordt door Haarlems Studenten Gildt gewerkt, het opgaan in het volle-student-zijn te vergemakkelijken. De bereidheid tot eer lijke samenwerking met andere studenten lichamen is reeds getoond. Tenslotte besprak de heer Overdijk het politieke element naar aanleiding van de houding van studenten verenigingen inzake het Indonesische pro bleem. Eere-comité voor het concours der Chr. Harmonie „Sursum" Voor het op 15 en 17 Mei te houden muziek concours, uitgeschreven door de Chr. Harmonie Sursum te Bloemendaal, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, Is een eere-comité samen gesteld, bestaande uit: Mr. J. Blerens de Haan, beschermheer der vereeniging, Jhr. mr. C. J. A. den Tex. mr. F. P. Th. Rohling, A. van Geluk, Adr. Casseé, mr. J. c. C. W. Hijszeler, prof. dr. M. J. A. de Vrijer te Utrecht, oud-predikant der I Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal. eerelid der vereenlging, ds. J. c. van Dijk, ds. Brussaard, prof. drs. S. Posthuma. H. M van Weel. maj. J. H. A. K Gualtherie van Weezei, L. Bierens de Haan. J- de Jong Czn., dr. S B Drljber. dr. J. J. Westenburg. mr. M. J. A. Molt- zer, jhr. G. C. Quarles van Ufford C G. van Bqkuyl. H. v. d. Bunt, D. L. J. Spaling en C. Hogenbirk. Plannen voor R.K. Ambachtsschool nemen vasten vorm aan Maandagavond werd in een gecombineerde vergadering van de R K. Middenstancsvereen:- ging en de R K. vakorganisaties te Haarlem be sloten een commissie te vormen, die net voorbe reidende werk zal doen om tot de stichting van een R K. ambachtsschool te komen. Het ligt in de bedoeling, dat vertegenwoordigers van de bovengenoemde organisaties, van de R.K. arbel- derbeweging en van de R.K./ industriëelen in de commissie zitting zullen nemen. Tevens werd besloten een commissie te benoe men, die zal nagaan of de stichting van een R K. Middenstandsbureau, als overkoepeling van de verschillende vakorganisaties, mogelijk is. De Gemeentereiniging neemt de „sneeuwhandsehoen" op De sneeuw heeft de Haarlemsche Gemeente- reiniging plotseling voor groote problemen ge steld. Om half negen rukten vanochtend de eerste motor-sneeuwploegen uit en het duurde niet lang. of er waren tien „sneeuwverdrijvers" in de stad bezig met het schoonmaken van de be langrijkste verkeerswezen. De aanhoudende neerslag maakte een tweede ronde noodzakelijk, zoodat de dienst spoedig overbelast raakte. De zandstrooiers trokken vanmorgen niet de stad in, daar hun werk toch direct door nieuwe sneeuw teniet gedaan zou worden. De enorm ge stegen prijzen van den pekel (dit goedje kost thans f 60 per ton) maakten een op groote schaal strooien van zout niet verantwoord. Bo vendien is er de afgeloopen dagen al hier en daar gepekeld, zoodat de behandelde punten gerulmen tijd sneeuwvrij blijven. De medewerking van het publiek wordt inge roepen bij het sneeuwvrij maken van het trottoir vóór de huizen. Niet meer parfeeeren in de Ridderstraat B. en W. van Haarlem hebben besloten in verband met de geringe breedte van den rijweg en de daardoor herhaaldelijk voor komende verkeersopstoppingen voor de Ridderstraat een absoluut parkeerverbod vast te stellen, dat 1 Februari van kracht zal worden. Bovendien wordt met ingang van denzelfden datum de Ridderstraat in beide richtingen gesloten voor het verkeer van motorrijtuigen, die, met inbegrip van de la ding, een breedte hebben van meer dan één meter 90. e Vereeniging „Haerlem" Na ingeleid te zijn door den heer J L. Tadema hield de heer H B E. Warnaars voor de leden van de vereeniging „Haerlem" in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond een voordracht. Bij een serie gekleurde lantaarnplaatjes, welke een beeld gaven van taliooze plekjes uit de stad, vertelde de heer Warnaars bijzonderheden en noemde punten op, waarop wandelaars in het bijzonder moe ten letten, als zij er passeeren. Ter vergelij king van de plekjes liet hij ook foto's zien uit andere streken van het land. in het bij zonder van. Middelburg. EEN DORSTIGE MAN. In den nacht van Zondag op Maandag werd een inbraak gepleegd in een wijnpakhuis in de Gravinnesteeg. De dief heeft vijftien fles- schen Fransche Vermouth uit een vat getapt en is daarmee verdwenen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Deo Duce. 25 Jan. te Amsterdam Lotos, 26 Jan. te Amsterdam. Örestes. 27 Jan. te Amsterdam. Odysseus, 26 Jan. te Rotterdam. Vinga, 25 Jan. van Rotterdam naar Barry Dock. Aspen. 24 Jan. te Genua. Aardenburg. 24 Jan. te Valencia. Gudrun, 25 Jan. te Oporto. Ary Scheffer. 26 Jan. van Antwerpen naar Lissabon Oksywie, 25 Jan. van Gibraltar naar Antwerpen. Ariadne. 26 Jan. van Tunis naar Alexandrlë Iris, 26 Jan. Dungeness gepasseerd. Yrsa, 25 Jan. te Immlngham. Carlba, 25 Jan. van Kopenhagen naar Amsterdam. Euterpe. 25 Jan. van Lissabon naar Amsterdam. Aruba, 28 Jan. te Antwerpen Boskoop. 25 Jan van Curasao naar Madeira. Bessa. 23 Jan. van Madeira naar La Gualra. Ros- sum, 28 Jr.. te Antwerpen. Eton. 27 Jan. te Am sterdam. K. H. L. Westland. uitreis 26 Jan van San tos naar Buenos Aires, v. d. Velde. 25 Jan. te Ho llo. Sailand. thuisreis 26 Jan. van St. Vincent n. Amsterdam. Oceaan. Melampus, 23 Jan. van Liverpool naar New York. Medon, 26 Jan. van Amsterdam naar Glasgow. Polydorus, 21 Jan. te Penang aangekomen. Hol!. Afrika Ltfn. Oranjefontein, 27 Jan. van Antwerpen naar Amsterdam. West Afrika Lijn. Maaskerk zal 28 Jan. van Bordeaux naar Dakar vertrekken. Too Oranje-marmelado Too Grapefruit-marmelade T A M I N I A U :LST-0VERBETUWE Intensief onderzoek naar beschikbare woonruimte Hei gemeentebestuur deelt mede: De moeilijkheden op het gebied van de huisvesting stapelen zich steeds meer op. Ten einde hierin, zooveel als maar ecnigjp- zins mogelijk is, verbetering te brengen, zullen ingrijpende maatregelen niet ach terwege Kunnen blijven. In verband hier mede heeft het gemeentebestuur besloten een intensief onderzoek naaf de nog be schikbare woonruimte in te stellen. Een aantal makelaars verleent hiervoor aan het gemeentelijk bureau voor huisvesting me dewerking. Dit onderzoek zal zeer binnen kort een aanvang nemen. Het gemeentebe stuur doet een zeer dringend beroep op den burgerzin van de Haarlemsche bevol king om, door het vrijwillig afstaan van woonruimte, mede te, helpen aan het leni gen van den heerschenden noodtoestand Met den meesten nadruk wordt onder de aandacht van het publiek gebracht dat, zoo noodig, het „Vorderingsbesluit "Woonruim te" zal worden gehanteerd. DE DISTRIBUTIE Woensdag 29 Januari Nieuwe bonkaarten: Haarlem: Ma t.m. Meu (Vleeschhal). Heemstede: T t.m. Tri (9—12.30 uur). Tro t.m. Verk (14—16 uur) Binnenweg. Overveen: (gebouw Doml) GM. Schoenenbonnen. Haarlem: Cijfer 5: T, U, V. „Ja!" zei de Wethouder van Onderwijs, baar onderwijs zeer geleden door het op- de heer D J. A. Geluk dezer dagen, toen I heffen van het gemeentelijk lyceum, juist hij voor de af deeling Haarlem van de Vereeniging „Volksonderwijs" de vraag beantwoordde of ons onderwijs in gevaar verkeerde. De voortdurende bezuinigingen op deze post van de begrooting zijn oorzaak, dat er reeds thans een groot tekort aan onder wijzend personeel bestaat, met het gevolg, dat op het platteland reeds scholen gesloten moesten worden. Over enkele jaren zullen de gevolgen van het gestegen geboorte cijfer ook op de scholen merkbaar worden. Vandaar dat zich ongewenschte toestanden gaan voordoen: onbevoegde krachten voor de klasse en een kweekschool te Amster dam, die aan iederen nieuwen leerling 500,cadeau doet. Het openbaar onder wijs lijdt daarenboven nog aan de finan- cieele gelijkstelling van het bijzonder on derwijs. In feite komt dit op een bevoor rechting van de bijzondere school neer. Van alle schoolgaande kinderen gaat slechts het derde deel naar de gemeente-school. De roofbouw op ons openbaar onderwijs heeft tot gevolg gehad, dat thans op een Ulo natuurkundeboeken uit 1918 gebruikt worden en op vele lagere scholen nog wer ken in de oude spelling aanwezig zijn, om maar te zwijgen van één geval-, waarbij leesboekjes van voor den eersten wereld oorlog den kinderen voorgelegd worden. Natuurlijk staat het recht van de ouders om hun kinderen het onderwijs te laten genieten in den geest, dien zij voorstaan, buiten discussie, maar wèl, aldus de heer Geluk, zijn wij er op tegen dat er kinderen naar de bijzondere school gaan, wanneer zij eigenlijk op de openbare thuiK hooren. De wethouder bepleitte vooral een actief deelnemen van d'e ouders aan het school werk. De offervaardigheid en geestdrift van hen, die' het bijzonder onderwijs groot gemaakt hebben, kunnen hierbij tot voor beeld dienen. Bij het middelbaar onderwijs, dat de laatste twintig iaar een enorme aangas van leerlingen heeft gekend, is ongeveer 80 van de stijging aan het bijzonder onderwijs ten goede gekomen. In Haarlem heeft het openbaar middel- Plan voor een nieuwe brug over de Van Merlenvaart Op last van de bezetters zijn de drie houten bruggen ln de Vrijheldsdreef var. het wandel bosch Groenendaal gesloopt, terwijl de vaart ter plaatse ln aansluiting met de bestaande van Merlenvaart op een breedte van 18 meter werd gebracht. De toegang tot Groenendaal ls on mogelijk geworden. B en W. deelen den ge meenteraad van Heemstede mee. dat zij het niet gewenscht achten de Vrijheldsdreef in den vroe- geren toestand terug te brengen. Immers door het, graven van de vaart ten noorden van den toegangsweg naar de Amsterdamsche waterlei ding. westelijk van den Heeren weg. welke vaart geheel in overeenstemming met het uitbrei dingsplan werd gegraven, moet de mogelijkheid blijven bestaan in de toekomst de verbinding van de Leidschevaart. via de Van Merlenvaart met de Ringvaart tot stand te brengen. B en W. :nen, dat er thans één brug met een groote spanwijdte gebouwd moet worden. De kosten worden op f 15.000 geraamd. Een tegemoetkoming in de oorlogsschade zal worden aangevraagd VERGADERING VAN „MERCURIDS". De vakgroep reizigers van den Algemeenen Nederiandsehen Bond van Handeis- en Kan toorbedienden en Handelsreizigers „Mercu- rius" beicgt op Vrijdag 31 Januari om 20 uur in de zaal van Hotel „Bolwerk te Haarlem een openbare vergadering voor handelsreizi gers en vertegenwoordigers. De voorzitter van het landelijk groepsbestuur-handelsrei zigers. de heer C. W.s Jacobsen zal een uit eenzetting geven over de beteekenis van de regeling, uitgevaardigd door het College van Rijksbemiddelaars, waardoor een einde wordt gemaakt aan het gewraakte „Aileen-Provisie- Stelsel" en waardoor aan de handelsreizigers een minimum inkomen wordt gegarandeerd. een schooltype, waaraan veel ouders de voorkeur geven. Wethouder Geluk kondigde aan, dat zeer binnenkort den raad voorstellen zullen bereiken, die in de stichting van twee ge meentelijke lycea voorzien. Hij wekte zijn gehoor op „Volksonderwijs" te steunen in zijn stryd, voor een modern onderwijs, dat laat zien, dat kinderen van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging, van verschillende rang er^ stand, zeer goed kun nen samengaan op één openbare school, die aldus de nationale eenheid bevordert. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang en spel van de leerlingen van de wet houder Westerveldschool onder leiding van den heer L. J. van Mechelen, wien een woord van lof toekomt voor de oorspron kelijke keus van het repertoire. Een groqp leerlingen van de openbare school voor U.L.O. A oogstte veel succes met een uitvoering van het „Vieille chan son" van G. Fauré en van het Nonnenkoor uit de operette „Casanova" van Joh. Strauss. Mevrouw Elize Snijders, die de leiding had, zong in het laatste nummer ook de solopartij. Provinciale Staten bijeen Amendementen om kunst subsidies te verhoogen In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn eenige voorstellen van God. Staten, Inzake het verleenen van een garantie voor een geldleening en het ver kenen van sobsidies aan provinciale in stellingen goedgekeurd. Ingekomen waren amendementen van statenleden om het subsidie voor de Ned: Opera te bepalen op f 25.000 in plaats van f 15.000, voor de Volkshoogeschool te Ber gen op f 5000 in plaats van f 2500 en voor de Haarlemsche Orkestvereniging op 1 15.000 inplaats van f 10.000. Deze amen dementen zullen bij de desbetreffende voorstellen aan de orde komen. Bij het voorstel tot .wijziging vap de bodemverlagingsverordening, verklaarde mr. S. J. baron Harinxma thoe Sloten (P. v. d. V.) zich tegen de wij ziging, omdat de vrijheid der betrokkenen te veel beperkt wordt. Er zijn vele bepa lingen, welke ln de praktijk niet uitge voerd kunnen worden. De heer Volkers (Comm.) had bezwaren tegen de wijziging inzake het afgraven van tuingrond. De heer Bouma (P. v. d. A.) verzocht aandacht aan het natuurschoon te beste den. De heer Vermeulen (A.R.) vroeg op welke wijze de contróle uitgeoefend zal worden. Met het voorstel stemde hij in. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer De Vries (P.v.d.A.) achtte het van be lang, dat gemeentebesturen, polderbestu ren enz. de autonomie zoo veel mogelijk moeten behouden. Dit komt in het voorstel ook tot uiting. Spr. verwacht, dat de wij ziging door de betrokken besturen bekend gemaakt zal worden en dat zij nauwlettend op de naleving er, van zullen letten. Ged. Staten zullen meewerken aan een vlotte afwerking van eventueele verzoeken. Af graven van tuingronden valt niet onder de verordening. Hierna werd het voorstel aangenomen. Eenige voorstellen, inzake het verleenen van subsidies voor restauraties in Amster dam, Zwaag, Westerblokker, Purmerend, Alkmaar. Castricum en Monnikendam wer den goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met het voorstel ten aanzien van een adres van het gemeentebestuur van Haarlem, hou dende verzoek om subsidie in de kosten van herstel van het beeld „Asaph" bij het orgel in de Groote Kerk te Haarlem. Hierna werd de zitting geschorst. In de. aankondiging van de tentoonstel ling van werk van Bantzinger (Leffelaar Haarlem) wordt gesproken van Circusta- fereelen, die een voornaam deel van de collectie vormen. Naar mijn meening is dil een onjuistheid. Wat Bantzinger exposeer, onder dezen titel zijn slechts aanduidingen, vage fantasieën, geen afbeeldingen van het geen hij heeft gezien. Herinneringen zijn het, weergegeven op zijn eigen manier, die. geheel in overeenkomst met zijn overige werk, eerder beeldend dan afbeeldend is. Om deze hoedanigheid zou ik hem dan ook een modern teekenaar willen noemen. Waar nu deze circusteekeningen herinneringen zijn gebleven en niet méér, zijn ze het best. Deze luchtige vaagheden zijn charmant en sierlijk en getuigen van een levendige fan tasie Worden ze evenwel directer als no. 67 „Artiste te paard" en 40 „Circusartis- ten", dan loopen ze vast in onduidelijkheid en deelen ze het lot van de „Clowns" (43 en 48), die nóch beeldend nóch afbeeldend zijn. Deze „clowns" vallen er uit, behon- ren niet bij de Serie, staan in onvolko menheid alleen. Prachtige teekeningetjes zijn „Pony" (38) en het fragmentarische 44. In zulke dingen is de vrije teekenaar aan het woord. Oneindig veel beter zijn zulke stalen van zijn Kunst dan zijn illustratief Werk, dat /.eker kwaliteiten vertoont, doch weinig oorspronkelijks. Dat hij met zeer weinig middelen soms veel weet te bereiken be wijzen twee ongenummerde ïeekeningen in portefeuille ..Paardekop" en „Naakt", die tot het beste der tentoonstelling be- hooren. Zeer fraai zijn ook de teekeningen. die op Japansche prentkunst geïnspireerd schijnen, zooals „Dijkbreuk" (67), waarin het verzadigde der gewasschen partijen zoo fijn contrasteert met de luchtige inkt- lynen. Het schynt niet de bedoeling van den kunstenaar te zijn om het dramatische te geven van het Zeeuwsche land, doch wel om in schoone vormen en waarden lyrisch te vertellen over de besproevingen dezer provinciën. Daarin is hij uitstekend ge slaagd. Zoo zijn cok de boerentypen en die van arbeiders evenmin tragische koppen geworden waaruit het lijden spreekt, doch veeleer merkwaardige stalen van een in teressante soms op het gelukkig toeval der techniek gerichte verzorging. In deze kóppen maakt hij meermalen handig, maar smaakvol verantwoord, ge bruik van technische vondsten als bijvoor beeld het uitvloeien van de inkt op het natte papier. Dit is geen slordigheid docii is bewust geschied. Deze koppen zijn stug, hard van ex pressie, onbewogen. Wellicht benadert hij daarin het huidige type der in Zeeland werkende arbeiders. Tragisch zijn ze ech ter niet. (Zie o.a. no 20 Sliedrechter II) met het stompje sigaret, 61 te klein in den 61 te breeden kop, doch door deze tegen stelling markant). Bantzinger fantaseert in zwierige lijnen, trekt zich al zwierende niet veel aan van de juiste verantwoording en gebruikt zijn opmerkelijk talent imprnviseerend. Hij is als een violist, die een bekoorlijke melodie heeft opgevangen en, op dit thema fanta- seerend, zich gelukkig gevoelt. "En omdat hij vindingrijk genoeg is om een eigen the ma te bedenken waarop hij fantaseeren kan, hoop ik met vertrouwen, dat hy zien tot dat eigene, dat persoonlijke, bepalen za; En hierbij denk ik aan sommige zeer fraaie meisjesportretten uit vroeger tijd en een paar exemplaren uit zijn huidige periode, met zulk een zin voor verantwoording der vormen gegeven, dat ik ze nog steeds het allerbeste van zijn oeuvre blijf noemen. HERMAN MOERKERK Tooneel „Villa Je Vreugd" De Geheel-Onthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heef; haar kunstlievende le den in deze barre kou meegenomen naar de •.ropen, waar zij zich met hun verbeelding althans konden verplaatsen in een ietwat behaaglijker atmosfeer Jan Fabricius laat er zijn stuk „Villa de Vreugd" speien. waarmee hij als tooneelsehrijver naar zijn oorspron kelijke liefde, het oude, toen nog koloniale Indië. is teruggekeerd Het is niet een van zijn bekendste stukken geworden, en ook niet een van zijn beate. Het bestaat eigenlijk meer uit schetsen zonder veel dramatische handeling, die hij hier geeft. Gebeuren doet er niet zooveel in; gesproken wordt er des te meer. In het eerste bedrijf vertelt een lang ex posé. hoe de werkiooze ingenieur Jonkers er terwille var. zijn studeerend dochtertje toe komt. een s'.ech: betaalde betrekking als opzichter van een buiten gebruik zijnde goud mijn op Borneo te aanvaarden van den hem welgezïnden koffieplanter Crone. en hoe zijn vrouw, door dien Crone gewaarschuwd, naar Holland vertrekt om een oog op dit dochter tje te houden. Het tweede bedrijf vertoont in twee langgerekte iafereelen de eenzaamheid, die Jonkers op zijn post in het oerwoud tot wanhoop brengt en hem nauwelijks weer houdt van den zelfmoord, die zijn voorgan ger uitkomst heeft gebracht. Over dien voorganger, een Vlaming Fabricius schreef het stuk in VlBanóeren wordt door Jonkers' volbloed-een buurman veel interessants verteld, dat wij liever op de planken hadden gezien, want deze Po'. Machiels zou een kleurige tooneelfiguur zijn geweest. Veel spel valt er uit dit stuk niet te halen: des te grooter de verdienste van „Nieuw Le ven"^ werkende leden, dat zij de verschil lende personages toch 7.00 met leven wisten te bezielen Alleen had de regisseur het laat ste toonee". van het tweede bedrijf., da? uit louter stil spel bestaat, niet zóó ^hoeven uit te spinnen, dat het ook den geduldigsten toeschouwer tenslotte te machtig werd Ook op korter termijn waren wij we! van de kwelling der eenzaamheid overtuigd geraakt H. G. CANNEG1RTER. Zwitsersclie film-avond De sneeuw en de koude werken blijkbaar stimuleerend op de belangstelling voor Zwit serland. want de avond die de afdcel'.ng Haarlem en Omstreken van de Nederland- sche Christelijke Reisvereeniglng gisteren aan d:t lustoord voor toeristen wijdde, trok zooveel belangstelling, dat het gebouw der Vrijzinnig Hervormden vrijwel geheel ge vuld was. De Zwitsersche Verkeerscentrale uit Am sterdam'vertoondeeen reeks nieuwe films, die alle mogelijke aspecten van Zwitserland toelichtten mét uitstekende opnamen, doch met een geluld, dat niet overal in de zaal goed doordrong, Voor de meeste toeschouwers zal het rei zen naar de vele bekende en aanlokkelijke vacantie-oorden in de bergen voorloonig nog wel een wenseh blijven, maar de vertegen woordiger van de verkeerscentrale die de films met een korte beschouwing toelichtte, kon toch wijzen 'op een toestand, die verge leken met de vele reis-bezwaren, die een iaar geleden golden, al een aanzienlijke verbete ring heeft ondergaan. Alleen de 'deviezen- kwestie blijft speciaal voor vacantie-gan- gers moeilijk. „Web rmachts"-caféli ouder verbeurt zijn vermogen Den 14en Januari stond voor de tweede ka mer van het Haarlemsche tribunaal de Haar lemsche N S B.-caféhouder L. v. d. H. te recht.. die in den bezettingstijd een uitermate bloeiend „Wehrmacbtsverkehrlokal" in onze stad exploiteerde De winst in deze gelegenheid werd op f 80.000.ln vier jaar geschat Bovendien werd v. d. H. er van verdacht, cal hij negen huizen, die het eigendom van Joden waren, aankocht. Hedenmorgen deed het tribunaal uitspraak v. d. H werd op vrije voeten gesteld met verbeurdverklarine van zijn gehcele vermo gen. dat thans f 30 000 bedraagt. Heemstede Rooien van 85 boomen is noodig B. en W. stellen den raad voor te laten rooien: een iep staande Jeroen Boschlaan, hoek Dreef. Twee iepen voor perceel Zandvoortsche laan 112. Dertien Iepen staande in het voetpad aan de zuidzijde van de Zandvoortsche laan. tus- schen Heerenweg en Zandvoorter brug. 44 Iepen staande in voetpaden langs de Zandvoorter Allee. Twee iepen voor perceelen Valkenburger- taan 16 en 20. 23 kastanjes ter uitdunning van do be planting langs de Vrijheldsdreef Gemeente wil rechtsgeding voeren In 1939 en 1940 heeft de gemeente Dienst plichtvergoedingen uitgekeerd Een contróle heeft aangetoond, dat verschillende men- schen te veel ontvangen hebben. 6 hunner (die tezamen f 2839.60 t.e veel ontvangen heb ben) weigerden het geld terue te betalen. B en W. stellen den raad voor dit geld in rech ten terug te vorderen. DE RAAD KOMT OP 30 JANUARI BIJEEN. Donderdag 30 Januari, 's middags 3.30 uur. vergadert de raad. Eindelijk heeft de lucht zich in een sul- keren regen leeggegoten. Aarzelend eerst als bang voor de vernielende auto banden, driester dan omdat het tóch bleef liggen is de sneeuw de hoogte uit gewarreld, zich vleiend tegen een gevel non en witte lijnen teekenend langs het illustere spel' van kathedrale vormen. En krakend hebben de menschenstappen haar vertreden, toch blij met die kostelijke, nieuwe deken, omdat deze menschen kin deren blijven, ol' weer worden, als ze de sneeuw om zich voelen en even verlangen naar den eersten kogel uit een overmoedige jongenshand. De boomen. ze worden zonder meer zoo schoon met hun wit-overtogen hulpeloos heid. de vogels ze zoeken als ingegraveerde stippen het wondere landschap af naar eetbare materie en de warmte van een rhododendron-struik. Ja stil maar, we weten het wel van de kolen en den bakker, die er door moet. we zijn niet blind voor de nooden van dit blinkende wereldje, maar dat komt straks, als het blijft sneeuwen en het gewoon wordt in de dansende vlokken te loopen. Eerst even kijken, zoo maar met oeide oogen naar den toover van deze nieuwe stad en deze verhulde lijnen. Wan! het is schoon, nu de lucht haar witte mantel heeft uitgeschud. En we kunnen nog méér dan genoeg leelijke woorden zeggen over die ongelukkige sneeuw. J. F. BINNENLAND Aan opvarenden van Hr. Ui. kanonneertiVit ..Van Spcvk". welke op 17 Februari de Fran«ohe haven Dakar ln Weaf-Afrika aandoet, kan cor respondentie verzonden worden, welke vóór 10 Februari ter post moet ztjn bezorgd Frankee ring moet mot Nedetlandsehe zegels volgens btnnenlandsoh tarief geschieden Over het /idres moeten twee gekruiste lijnen worden aan- fiebrncht. Daar de gevolgen van de nieuwe vorstperio de nog niet te overzien zijn. wordt er nogmaals op aangedrongen, de uiterste xulnioheld te be trachten bij het gebruik van gas. water en electriclteit. teneinde de geringe kolenvoorraden zooveel mogelijk te sparen. HAARLEM EN OMGEVING Den lCen Februari zal het 40 Jaar geleden zijn. dat de hoer H P v. Maren als chauffeur ln dienst trad bij mevrouw C. N, J. Moltrer— Laan In Aerdcnhout. Op Vrijdag 31 Januari za! het Engelsohe laeerhuislld mr. Kenneth Lindsay In restauramt Bilnkmann voor het genootschap Nederland Engeland de geschiedenis van het Brltschc parle ment vertellen. De prijswinnaars van de zaterdag In Heem stede gehouden tentoonstelling van de Gevleu gelde Vrienden waren: H. Brouwer (schoonste doffer); E. Vrugt (schoonste duif); E Vrugt (schoonste hokcollectle); H. Brouwer (schoonste doffer, oude vogels); J. Groenland (schoonste duif oude vogels); A J. Drlessen (schoonste dof fer, Jonge vogels); H. Brouwer (schoonste duif, jonge vogels). Op het door „Kunst na Arbeid" te Hli'.egom «reorganiseerde tooneelconcours behaalde „Ami- cltio" uit De Zllk eerste prijzen voor tooneel- en samenspel en voor regie. Op 1 Februari zal mejuffrouw Greta Jörn den dag herdenken, dat ztj voor twintig Jaar in dienst van de familie F. Tedlng van Berkhout te Haarlem trad. De tooncelcroep „Concordia" te Hlllegom gaf Maandagavond een geslaagde opvoering vnn „De Vreemdeling" van Antoon Cooien. De voor zitter, de heer F. C. van Llerop, kondigde aan. dat in 'het voorjaar een groote btoemhoilen- marsch gehouden zal worden, Vanavond wordt de voorstelling van „De Vreemdeling" her haald. op Woensdag 29 Januari za! de afdeeling Bennebroek van de Katholieke Actie een open bare vergadering houden In het R.K. Vereenl- cebouw te Bennebroek, Als spreker zal op treden de heer J. Bakker uit Den Hang met het onderwerp: Keerpunten In dc geschiedenis. Ten gcmccntehuize te Bloemendaal werd door de leden van,hot gemeentebestuur, gemeen teraad en ambtenaren een bedrag van f 162.50 bijeengebracht voor het planton van boomen op Walcheren. Zaterdag 1 Februari hoopt mej. C. Lijnzaad, dienstbode aan het St. Elisabeths Gasthuis, den dag te herdenken waarop zU voor 25 Jcren 1n dienst trad. In het Rijksmuseum te Amsterdam ls een tentoonstelling geopend van de kunstverzame ling van mevrouw C. von Pannwitz. Deze ver zameling, die voor den oorlog steeds te bezich tigen was In „De Hartekamp" btj Bennebroek, heeft de oorlogsjaren In schuilkelders doorge bracht en wordt nu, voordat zij weer naar Ben nebroek verhulst, eenige maanden ln het Rijks museum geëxposeerd. Ds. J. c. van Dijk te Bloemendaal, die 3 Februari 40 Jaar predikant ls, zal In die week uit de gemeente afwezig zijn. De politie heeft in Aerdcnhout twee mannen uit Amsterdam aangehouden, die vermoedelijk een Inbraak wilden plegen. Zij konden geen aannemelijke reden voor hun aanwezigheid op geven en zijn In ariest gesteld. Maandagavond hield de politie te Bloemen daal een persoon aan, die een zak cokes op zijn rijwiel vervoerde HIJ bleek deze ontvreemd te hebben bij een villabewoner, waarbij het dienst meisje hem had geholpen. Belden zijn ln arrest gesteld. Ds. R. j. v. d. Meulen te Utrecht, daarvoor te IJmu:den. heeft voor het beroep naar de Oeref Kerk te Katwijk aar. Zee bedankt. De heer C. B. Th. Enklaar, ear.d:daat te Haarlem, heeft het beroep naar de Ned. Herv Gemeente te Burgh aangenomen. Aang. In Haarlem WONING- KL'IMTE voor ontwlkk. dame. die daarvoor in moederl. gez. de zorg voor een jongetje en de leiding van de hulsh. op zich wil nemen. Personeel aanw. Br. No. 347 Wenslng's Adv. Bur. Tempellersstr 32. Kleinb. cam. of 6 x 6 en smalfilmlnstall ge vraagd Br. Emmastr. 11, Rijs wijk, Z.H, Tel 119967 Schaaper Radio voor zelfbouw. Zend deze ad vertentie met één gulden voor ■een prospectus, proefbouw- plaat en proefles van de schrift, cursus „Radlopraktljk" naar Bierstraat 4-4a. Den Haag Hl. D. van LUXE. EN VRACHTAUTOMOBIELEN alsmede AUTOBUSSEN en MOTORFIETSEN Gratia Inlichtingen verstrekt Trust Kantoor voor Roerende en Onroerende Zaken PLEIN 13 - HAAIILEM - TEL. 103SB Ant. Dr. Kast te koop aangeb. Eiken orgel te koop. merk Lleblg f 600. uitsluitend voor particulier. Brieven no. 6722. UW AL'TO DEFECT? Monteur-chauffeur met 20-J, ervaring b z. a. voor alle voor komende reparaties, Desge- wenscht aan huls. Ook voor geregeld onderhoud Brieven no. 6721. AL HET OUDE WORDT NIEUW! WIJ vragen te koop alle soorten van elke Industrie, t WIJ.-laten allo ARCHIEVEN van welken aard ook. direct tot pap vermnlcn. HAARLKMSCH GROOTSTE INKOOPHUIS VAN ALLE SOORTEN AFVALMATERIALEN Bericht of belt U op Fa. W. F. CLAUS Tel. 11436 - b.g.g. 23601 BAKENESSERGRACHT 46-51 - HAARLEV Te koop i ia»rd: VRIJSTAANDE VILLA In mooie, landelijke omgeving, nabij R.K. Kerk. Koopsom wordt In contant, vrij geld voldaan. Ev. kan huur van riant hoerenhuis In A'dam-Z. worden overgenomen, Br. met omschrijving en prIJsopga.vo onder no. 6720 Bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3