Haarlems Dagblad Klein Beleid Nederlandsche delegatie geeft mondelinge toelichting in Londen Geen sprake van een grootscheepsche militaire actie bij Soerabaja Nederland bepleit verdere uitvoering van Potsdam In Limburg vroor het zestien graden 4 61e Jaargang No. 18545 a* Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.i Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. WoenscJag 29 Januari 19ï7j Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Adihinistratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ONLANGS heeft de oud-minister mr. J. A. W. Burger, een onzer gedelegeerden bij de algemeene vergadering van de U.N.O., verklaard dat wij in de kringen van de U.N.O. bekend staan als „politiek niet interessant" en zelfs moeite hebben om onze vertegenwoordigers in commissies gekozen te krijgen. Het is noodig, zei hij, Idat Buitenlandsche Zaken een duidelijk politiek beleid gaat voeren. Wij moeten breken met het stelsel van vakministers aan dat departement. Over dit betoog heb ik toen geschreven jonder den titel Duidelijk Beleid. Dat is betgeen gevraagd wordt. Vandaag ga ik er op door onder den titel Klein Beleid. Dat is hetgeen gevoerd wordt. Gisteren heeft een Nederlandsche dele gatie het Nederlandsche standpunt ten aanzien van Duitschland en Oostenrijk, neergelegd in het bekende memorandum, mondeling toegelicht voor de plaatsver vangers van de ministers van Buitenland sche Zaken der Groote Vier. Dit geschiedde te Londen, in Lancaster House. Mr. van Vredenburch, hoofd van de politieke afdee- ling van onis departement van Buitenland sche Zaken, lichtte de politieke aspecten toe. Hij zei ten aanzien van Oostenrijk: .Nederland heeft een vitaal belang bij de Duitsche kwestie, doch veel minder bij het Oostenrijksche probleem. Daarom is Neder land van plan, af te zien van het voorleggen van beschouwingen in extenso betreffende dit probleem en wil geen beslag leggen op den tijd van de plaatsvervangers door mondelinge aanvulling te geven op de korte toelichting op dit punt. Nederland meent, dat wanneer dit voorbeeld werd gevolgd het reeds gemakkelijker zou worden te komen tot een oplossing van de moeilijk heden, welke moeten worden aangepakt". Erg beleefd, zooals u ziet. Stel u voor dat de plaatsvervangers van de ministers van de Groote Vier een half uur langer hadden moeten luisteren, omdat Nederland verder keek dan zijn direct eigenbelang en het Europeesche, ja het wereldvraagstuk in beschouwing had genomen. Aan welk soort oplossingen, aan welk soort beleid heeft de wereld behoefte? Ieder voor zich? Twee wereldoorlogen hebben de waarde van dat soort beleid aangetoond en weg gevaagd. De woordvoerder van het departement ging voort: „Het is duidelijk, dat het Duit- sche probleem door Nederland in de aller eerste plaats beschouwd yvordt als een probleem van Duitschlands naburen. Even wel begrijpt de Nederlandsche regeering dat, naast de groote mogendheden na-1 tuurlijk, ook andere landen, die een belang rijk aandeel hadden in het verslaan vhn Duitschland, een overeenkomstig aandeel opeischen in de regeling." Is dit nu de wijze waarop men een vraagstuk moet behandelen welks oplossing de geheele wereld raakt en dat dus een zaak van wereldbeleid is? In de „aller eerste" plaats moeten wij Duitschland zien als het brandpunt van de vuurhaard Europa, waaruit twee wereldoorlogen zijn opgelaaid. Dat is de hoofdzaak. Belangen van naburen en aanspraken van hen, die Duitschland versloegen komen natuurlijk naar voren, maar het geheel raakt immers den wereldvrede en is dus een zaak van veel grooter omvang dan dat! Welke is onze groote politieke lijn? Waar is de staatkunde van het land van Hugo de Groot, dat een reputatie van kennis en breed inzicht, van groot beleid en wijden blik te handhaven heeft? Maar het wordt erger. Mr. van Vredenburch vervolgde: „Voorts is Nederland, ofschoon het een vitaal be lang heeft bij de Duitsche kwestie.-niet gelijkelijk betrokken bij alle aspecten van dat probleem. Duitschlands Westelijke grens is van het grootste belang voor Nederland, doch Nederland heeft veel minder belang bij de uiteindelijke afbake ning van Duitschlands andere grenzen. Het komt daarom logisch voor, de kwestie van de te volgen werkwijze aldus te beschou wen, dat de nabuurstaten van Duitschland deelnemen aan alle besprekingen over die aspecten van het Duitsche probleem, waar bij zij rechtstreeks en hoofdzakelijk betrok ken zijn." Dat doet de deur dicht. Wij bekommeren ons om de Duitsche Westgrens. Wat er met Duitschland in het algemeen gebeurt inte resseert ons zoozeer niet. Wij vragen niet eens deel te nemen aan de besprekingen over „de andere aspecten". Zelfs raden wij andere landen aan. om dezelfde bekrompen opvatting te volgen en zich ook alleen maar te bemoeien met hun direct eigen belang, zoodat het probleem in stukjes verbrokkeld zou worden ieder voor zich en zij zich niet op het geheel zouden beraden en dus. evenmin als ons departe ment van Buitenlandsche Zaken, een waarlijk politiek beleid en een groote lijn volgen. Het is te voorzien, dat verscheidene landen zich met dit advies niet zullen ver eenigen. Tere-cht. Is dit helpen om tot groote oplossingen te komen? Is dit de bijdrage van Nederland, dat niet machtig is in legers en vloten en industriëele capa citeiten, maar zich vroeger heeft weten doen gelden als machtig in bekwaamheid? Ik begrijp deze houding niet. Anderen in dit land zullen haar evenmin begrijpen en zich evenzeer ergeren. Gaat de volks vertegenwoordiging accoord met zulk beleid? Zij heeft zich tot dusverre van het geheele buitenlandsche beleid merkwaardig weinig aangetrokken. Dat is een tekort koming, want op dat terrein komen de besluiten, die over het lot der wereld en over het onze zullen beslissen. Daar liggen de troeven, daar staat alles op het spel. Wij leven niet meer in de gezapige neutraliteit van een vroeger tijdperk, afwachtend hoe het gaan zou. hopend dat wij er wel goed tusschenuit zouden komen bij de conflicten der anderen. Psychologisch moet een zoo onderdanige toon, als gisteren te Londen is aangeslagen, ook voor de vervulling van onze eigen wenschen ongunstig zijn. Wie zoo optreedt maakt op hen, die het hardst aan de touwtjes kunnen trekken, den indruk dat hij niet lastig is en zich in twijfelgeval wel zal laten afschepen. „Waarom maken jullie niet meer lawaai'" vroeg de AJnerikaan aan het Nederland-che Kamerlid. Lawaai! Het tegendeel is het geval. Wij fluisteren slechts. We vreezen. de plaatsvervangers van de ministers van de Groote Vier te ontstemmen door wat langer te praten. En andere Duitsche grenzen dan de Duitsche Westgrens interesseeFen ons niet zoozeer Klein beleid. R. P. Op Wieringen reed een vrachtauto een kin derwagen met een baby van vijf maandert omver. De kleine kwam onder de wielen en werd ledooü, u». Kennis en ervaring der naburen moeten oplossing brengen De Nederlandsche delegatie, die naar Londen is gegaan om de aan plaatsver vangers der ministers van Buitenlandsche Zaken aangeboden memoranda inzake het Duitsche probleem mondeling toe te lich ten, is gisteren door de plaatsvervangers gehoord, waarbij mr. van Vredenburch de politieke aspecten van de Nederlandsche zienswijze besprak en dr. Hirschfeld de economische zijden van het probleem aan een beschouwing onderwierp. Mr. van Vredenburch accentueerde eerst drie feiten, die uit de Nederlandsche me moranda naar voren komen, n.l. dat de tegenwoordige Nederlandsch-Duitsche grens onbevredigend is, dat deze grens het resultaat is van toevallige omstandigheden en tenslotte dat Nederland besliste histori sche aanspraken kan maken op de in het geding gebrachte gebieden. Daarna wees mr. Vredenburch erop, dat Nederland in een ongunstige positie verkeert tegenover Duitschland om twee redenen: doordat Duitschland altijd de machtiger mogend heid is geweest en doordat Nederland als lager gelegen land automatisch de onge- wenschte gevolgen heeft te dragen van al les wat in Duitschland verkeerd is gedaan. Mr, van Vredenburch legde den nadru!) op de dringende noodzaak tot nauwgezette, in samenwerking uitgevoerde bestudeering van de technische kwesties door een col lege van deskundigen, in overleg met Ne derlandsche colleges. Ditzelfde geldt voor alle desiderata welke in de memoranda zijn neergelegd. Bovendien moeten de kennis en ervaring der nabuurlanden worden aangewend voor het vinden van een oplossing, daar het niet een kwestie van politiek doch van gezond verstand is, profijt te trekken van de on dervinding en kennis van Duitschlands kleine naburen. De Nederlandsche regeering doet enkele suggesties, o.a. ten aanzien van de deelne ming der kleine mogendheden aan de be sprekingen. Zij haalt daarbij het voorbeeld aan, dat Nederland meer belang heeft bij de vaststelling der Westelijke grens dan van de andere grenzen en suggereert de kleine landen te laten deelnemen bij de be spreking van die aspecten, welke van vi taal belang zijn voor de betrokken kleine landen. Ook ten aanzien van Oostenrijk meent de Nederlandsche regeering geen beslag, te mogen leggen' op den tijd der plaatsvervangers en zij hoopt dat dit voor beeld wordt gevolgd. Vervolgens besprak mr. van Vreden burch het probleem van de verhouding tusschen de groote en kleine mogendheden bij de uiteindelijke beslissing, die zal moe ten worden genomen nadat commissies van deskundigen het probleem zullen heb ben bestudeerd en besproken, waarbij hij liet uitkomen dat in die laatste fase de in vloed der groote mogendheden grooter zal moeten zijn dan die der kleine, daarbij vooropstellend dat alle landen het hun toe komend aandeel zullen hebben gekregen in de voorgaande fasen. Economische aspecten Dr. Hirschfeld, die de economische as pecten besprak, verklaarde dat de Neder landsche regeering zich heeft afgevraagd in hoeverre zij de bepalingen van de ver klaring van Potsdam en het plan voor her stelbetalingen zou volgen. Er bestaat hier over een groote mate van overeenstem ming zoowel als een zekere graad van ver schil van meening op grond van de erva- AssSlwblée accepteert nieuw Fransch kabinet De Fransche Nationale Vergadering heeft een motie van vertrouwen in de Fransche regeering aangenomen, waarbij een min derheidsgroep in de MRP tegen stemde. Zij wacht af, welke bevoegdheden uitein delijk aan den communistischen minister van Nationale Defensie, Billoux, zullen worden verleend. Naar verluidt zou de Fransche regeer in g een wetsontwerp voorbereiden, waarbij zijn bevoegdheden aanmerkelijk worden beperkt. Zooals Ramadier zeide, zullen de, ministers van Marine, Leger en Lucht macht het recht hebben om een bijeen komst van den oppersten oorlogsraad bij te wonen; den premier blijft in politieke aangelegenheden, betrekking hebbend op het leger, het laatste woord voorbehouden. De benoeming van een commissaris voor de voedselvoorziening wordt binnenkort verwacht. Alle verordeningen hieromtrent zullen door den eersten minister en de vijf ministers van Staat, die alle partijen van de coalitie-regeering vertegenwoordigen, onderteekend worden. ringen na het opstellen van deze documen ten en doordat Nederland nauw contact heaft bewaard met vrijwel alle aspecten der Duitsche economie. Sedert de overgave van Duitschland is er in vele opzichten een achteruitgang te bespeuren geweest, eensdeels te wijten aan den chaos, welken de vroegere Duitsche heerschers hebben achtergelaten, anderdeels omdat zekere be ginselen van de overeenkomst van Pots dam niet ten volle zijn uitgevoerd. De Nederlandsche regeering onderschrijft de beginselen uit de verklaring van Pots dam, dat de Duitsche economie zoo spoe dig mogelijk gedecentraliseerd moet wor den. Tijdens de bezetting moet Duitschland behandeld worden als een economische eenheid. De herstelbetalingen moeten hel Duitsche volk voldoende hulpmiddelen la ten om zonder hulp van buitenaf te blijven bestaan. Overmatige concentratie van eco nomische macht moet ongedaan gemaakt worden, doch mag geen belemmering vor men voor de behandeling van Duitschland als een economische eenheid. Duitschland moet worden opgenomen in de economi sche samenwerking van Europa. De oplos sing van het Duitsche probleem zal de toetssteen zijn voor het succes dezer sa menwerking, welke opzichzelf een we reldprobleem vermt. Daarom kan de Ne derlandsche regeering niet ten volle in stemmen met het plan van Maart 1946 in zake het verbieden en beperken van be paalde industrieën. De Nederlandsche regeering waarschuwt tegen het gevaar, dat men bij het opleg gen van herstelbetalingen kan vervallen in de fouten die na het verdrag van Ver sailles zijn begaan. Hoewel de Nederlandsche regeering voorstandster is van vredesindustrieën in Duitschland. meent zij dat de productie van de metaal- en de chemische industrie niet verder beperkt moet worden dan een redelijke veiligheid vereischt. Deze pro ductie moet beschouwd worden in het ka der van de Europeesche en van de wereld economie. Wanneer de welvaart van Duitschland niet verder wordt beperkt dan door veiligheidsoverwegingen wordt ver eischt, moet de grootste aandacht worden geschonken aan de herziening van het po litieke bestuur, aan de controle en aan een demilitariseeringsverdrag. Het Duitsche volk moet er van doordrongen worden dat herstel en eventueele welvaart slechts mo gelijk zullen zijn door afzwering van poli tieke en economische agfessie. Gas te Haarlem gewaarborgd bij zuinig gebruik Nu de vorst weer streng geworden is, ondervindt het transport te water opnieuw stagnatie. Gelukkig heeft de Haarlemsche gasfabriek kans gezien in den tijd, die tus schen de beide vorst-perioden verstreek, kolen aan te voeren. Bij zuinig verbruik is er thans voor ongeveer 6 weken voldoende Het blijft evenwel noodzakelijk dat ieder zich aan de verminderde rantsoenen houdt! Het woord is aan. P e t i t-S e n n Niet wat wy hebben, doch wat wij genieten maakt onzen over vloed uit. Bij het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam arriveerde anderjnaal een groote legerauto met in Duitschland opgespoorde documenten. Het waren ditmaal de dossiers van het Heeres- und Landesgericht" in Nederland. Schermerhorn stelde Sjnhrir ultimatum Op de gisteren te Batavia gehouden bijeenkomst van de Nederlandsche en Indo nesische delegatie is de bezetting van de desa Krian nabij Soerabaja door de Neder landsche troepen besproken. Hierbij is komen vast te staan dat er van grootscheepsche militaire acties bij Soerabaja geen sprake is geweest. Er zijn geen gevechten van cenigc beteekenis geleverd. De bezetting van de desa is gevolgd na een ultimatum van Schermerhom aan Sjahrir. De Nederlandsche militaire woordvoer-1 wapengeweld door de TRI was verdreven. der te Batavia heeft hieromtrent het vol gende medegedeeld: Reeds geruimen tijd werden de Nederlandsche posten in Soera baja regelmatig door republikeinsche troe pen beschoten. Om hieraan een einde te maken zagen onze troepen "zieh genood zaakt het vuur te beantwoorden. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeuriger ge richt werd, de republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche staf kaarten, waarop de Nederlandsche stel lingen nauwkeurig waren aangegeven en welke beschikbaar waren gesteld tijdens de onderhandelingen over de uitvoering van het bestand richtte Prof.. Scher merhorn zich in een brief tot Sjahrir, waar in hij eischte, dat het artillerievuur op 25 Januari zou moeten geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche zijde tegen maatregelen genomen worden. Door om standigheden werd deze eisch op 22 Januari te Soerabaja bekend, zoodat de tegen maatregelen voor uitvoering op 23 Januari werden voorbereid. De TRI scheen echter dce tegenmaatregelen te %*ermoeden, waarom de desa Krian Sidoardjo door de republikeinsche troepen en civiele autori teiten werd ontruimd. Hieromtrent werden rapporten door de Nederlandsche troepen ontvangen. Bij verkenningen van Neder landsche zijde vond men slechts enkele Chïneezen en Indonesiërs, die mededeel den, dat de rest van de bevolking met T" Het is niet eenvoudig juist inzicht in Duitschen toestand te krijgen Nadat de Nederlandsche delegatie in Londen mondelinge toelichting had ver strekt over het complex van Nederland sche eischen aan Duitschland, had nog een gedachtenwisseling plaats. De Amerikaansche afgevaardigde Mur phy, die de vergadering presideerde, vroeg of de Nederlandsche delegatie bij benade ring een waardebepaling kon geven van de door haar gevraagde concessies, zoowel ten aanzien van de grenscorrecties als van de economische concessies. Jhr. Vredenburch deelde mee, dat er een waardebepaling is naar vooroorlog- sche normen, doch niet naar na-oorlog- sche maatstaven. In dit verband mag op gemerkt worden, dat het voor Nederland niet eenvoudig is een juist inzicht in den toestand van het oogenblik in Duitschland te krijgen. De Russische afgevaardigde Goesef in formeerde. met verwijzing naar het be treffende Nederlandsche memorandum ten aanzien van de economische decentralisatie van Duitschland, wat er moest gedaan worden, om dit doel te bereiken en welke politiek er hier door de geallieerden naar de meening der Nederlandsche delegatie gevolgd diende te worden. „Wij gelooven, AMERICA* ÖY£RS$AS AIRLINES DEPARTURES A R R 1 VA-" [IRES I CATt.lt«: #£HA*U AOA AKt»IC A Een Nederlandsche familie die naar de Vercenigde Staten emigreerde, gekiekt bij aankomst op het New Yorksche vliegveld. Het gezin hoopt in California een boerderij te beginnen. dat er reeds veel gedaan wordt", zoo merk te jhr. van Vredenburch met verwijzing naar Potsdam op. „Wij zijn het erover eens dat de daar genomen besluiten nog verder uitgevoerd dienen te worden". Hij voegde daaraan evenwel "toe, dat Nederland niet afwijzend staat tegenover nationalisatie, maar wel tegenover Duit sche nationalisatie. Bij nationalisatie van een bepaald onderdeel zou deze nationali satie niet in handen moeten komen van een Duitschen staat en evenmin in handen van een van de tien of veertien staten, in dien Duitschland op die wijze verdeeld wordt. De Amerikaansche afgevaardigde bracht tenslotte aan de Nederlandsche delegatie dank. Hij deelde mee. dat het advies van Nederland werd gewaardeerd, dat men zich realiseert hoe Nederland met Duitschland economisch verbonden is en dat het inzake de Duitsche politiek uitste kend op de hoogte is. „Wij weten welk een verschrikkelijken oorlogstijd Neder land achter den rug heeft en wij zeggen u een sympathieke en zorgvuldige bestudee ring der door u naar voren gebrachte pun ten toe". Jhr. van Vredenburch dankte vervolgens de plaatsvervangers der mi nisters. De Nederlandsche delegatie vertelde na afloop der vergadering, niet te verwachten dat er nog heel veel zal gebeuren voordat de conferentie tè Moskou plaats vindt. De vergadering der plaatsvervangers verza melt slechts feitenmateriaal en brengt hoogstens advies uit. In Moskou zullen de nadere maatregelen en de verder te volgen procedure vastgesteld worden. De Nederlandsche delegatie 'had tijdens haar verblijf in Londen met verschillende delegaties nader contact, o.m. met de dele gaties van Noorwegen. Denemarken Tsjechoslowakije. Polen en Britsch-Indië. Heden hoopt men nog met de delegaties van België en Brazilië van gedachten te wisselen. Een premier in Spanje? Politieke waarnemers, bevriend met het huidige regiem in Spanje, gelooven. volgens Reuter, dat generaal Franco binnenkort een eersten minister zal benoemen. Een desbetreffend wetsontwerp zou in studie zijn. Naar verluidt, was Franco in September van het vorige jaar voornemens een derge lijke stap te doen. Toen was de Spaansche kwestie echter juist bij de V.N. in dis cussie en het Spaansche kabinet wilde voorkomen, dat men het benoemen van een eersten minister als zwakheid van het regiem van. Franco zou uitleggen. i De suikerfabriek „Krian" werd geheel ver nield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezig heid van republikeinsche autoriteiten op verzoek van de achtergebleven inwoners door de Nederlanders bezet. Er was dus geen sprake van een grootscheepsche mili taire actie, aangezien er slechts twee com pagnieën werden ingezet en slechts een Nederlander door sluipschutters licht ge wond geraakte. Communiqué van tie Commissie-Generaal. De Commissie-Generaal heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin met betrekking tot de gevechten te Soerabaja het volgende wordt verklaard: „De ge beurtenissen te Soerabaja evenals soort gelijke gebeurtenissen te Medan, Palem- bang en Padang zijn in eerste instantie een gevolg van het van republikeinsche zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk be vel tot staken van het vuren en van een behoorlijke naleving van dat bevel. De maatregel, waardoor de dessa Krian Si doardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver politieele maatregel in een gebied, waar op dit moment geen dui delijk gez-agsapparaat aanwezig is. Het ligt niet in de bedoeling dit gebied als zoo danig in te lijven bij het bezette gebied, zoodat de Nederlandsche strijdkrachten kunnen worden teruggetrokken, wanneer een regelmatig bestuur zal zijn hersteld". Het doel is dus'geenszins gebiedsuitbrei ding, doch het verleen en van bescherming aan de bevolking overal, waar dat noodig is. „Toch kan men nauwelijks venvachten, dat deze troepen in de beperkte gebieden, die door hen bezet worden gehouden en waarin zij vaak onder de moeilijkste om standigheden moeten leven, een afwach tende houding kunnen blijven aannemen, wanneer dagelijks aan de randen van die gebieden door de tegenpartij gewelddaden tegen hen worden ondernomen en be dreven". Het communiqué besluit met de her haling, dat slechts door een duidelijk be vel tot het staken van het vuren en een behoorlijke uitvoering daarvan de weg kan worden geopend tot een constructieve politiek en het begin van den opbouw van dit land in overeenstemming met de te Linggadjati geformuleerde overeenkomst De winter met zijn koude hand heeft de aarde aangeraakt, De boomen zijn zoo arm, ach, ze slaan moedernaakt. Zie eens, traag kleedt de sneeuw ze in bet wit. De grauwe lucht nog stikvol buien zit. Op velden, wegen, slooten. daken Ligt een kraakhelder ammelaken En alles schittert, alles glanst; Als 't zonlicht door de takken danst Is 't of de sterren van den hemel zijn omlaag gekomen En uitgeschud zijn zóómaar over al die boomen. En als het avonddonker is gekomen, Lijkt het nóg meer een wereld uit de draomen. Niets is er. dat de diepe stilte stoort. De voetstap van den eenzamen voorbij ganger wordt nauw gehoord, En elk geluid - een kuch. een kreet - gedempt; 't is net Of er op alles een sourdine is gezet En dit geeft nu aan alle ding toch zoo iets innigs En tegelijk iets vreemds en geheimzinnigs. Onhoorb're menschen komen soms als spoken Daar uit dat donzen duister opgedoken, Een oogwenk toch maar. lichtjes uit lantarens glimmen, 't Is uit, verdwenen, uitgewischt zijn reeds de schimmen. De hagel smelt, de regen dringt in de aarde. Maar sneeuw blijft liggen lange of korte poos, Bedekt zoowel de mestvaalt als de rozengaarde. Dan lijkt de oude aarde nieuw en schuldeloos, Zoo versch, zoo onberoerd door menschenhand Als kwam ze daar zooeven uit Gods hand. Hofrouw De Opperceremoniomeester van H.M. tie Koningin heeft bekend gemaakt, dat het Hof wegens het overlijden van prins Gus- taaf Adolf van Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari. Radio-vraaggesprek met Prinselijk Paar Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben naar aanleiding van het verblijdend nieuws, dat wij binnenkort van paleis Soestdijk ho pen te vernemen, toegestemd in een vraag gesprek dat Donderdagavond 30 Januari des avonds om acht uur over beide zenders zal worden uitgezonden. Ui! Amerika komen 6% millioen pond vleesch De V S. hebben voor het eerste kwartaal van 1947 de exportquanta van vleesch en vleeschwaren vastgesteld. Men neemt aan, dat, de uitvoer voor het grootste deel in blik zal plaats hebben. Van de totale te exporteeren hoeveelheid (ruim 52 millioen pond) zullen Nederland en de overzeesche gebiedsdeOn ruim 6.5 millioen pond ontvangen en België bijna 7.5 millioen por.d Het is mogelijk, dat het exportquantpm in het volgende kwartaal verhoogd wordt, indien de levensmiddelen situatie in de V S bevredigend blijft. Duitsche openbare aanklager ontslagen Franz Karl Maler, openbare aanklager bij het zuiveringsproces tegen Schacht, is ont slagen, daar hij heeft verzocht de zuivcrings- wetten ook toe te passen op dr. Einhold Maier. minister-president van Württemberg- Baden en op Wilhelm Simpfendoerfer. mi nister van Onderwijs van dien staat. Tot in Afrika en Lissabon wordt kou geleden In de luchtdrukverdeeling is een geringe wijziging gekomen, welke overigens geen einde aan de vorstperiode maakt. Het lang gerekte hoogedrukgebied, dat zich uitstrekt van West-Rusland tot ver op den Atlanti- schen Oceaan ten Westen van Schotland, is in twee deelen uiteengevallen. De kern van het eene deel bevindt zich over Zuid- Zweden, de kern van het andere gedeelte ligt midden op den Atlantische» Oceaan. Zij zijn gescheiden door een wig van lagen luchtdruk, die zich uitstrekt van IJsland over Ierland naar Spanje. Deze wijziging in de luchtdrukverdeeling had tot gevolg, dat de wind in ons land draaide, waardoor wat drogere en koudere lucht werd aange voerd. De bewolking nam af en de tempe ratuur kon tengevolge van nachtelijke uit straling sterk dalen. Vooral in het Zuid- Oosten van het land kwamen lage tempe raturen voor. In Beek (vliegveld Zuid- Limburg) daalde de temperatuur tot -16 graden onder nul, ondanks n het feit. dat dit station gelegen is op een hoogen heuvel. Plaatselijk in de dalen tusschen de heu vels zal de temperatuur nog veel lager zijn geweest, evenals dit in België het geval was, waar in de Ardennen hier en daar ongeveer 18 graden vorst werd gemeten en in Noord-Oost Frankrijk, waar de tempe ratuur tot -20 daalde. De laagste tempera turen van West-Europa worden gemeld uit Beieren. Münchcn meldde hedenmor gen -25 graden. In Noord-Duitschland wa ren de temperaturen minder laag. Zoo vroor het te Berlijn 13 graden, in Hamburg 11 graden De Oostelijke winden dreven de koude steeds verder in Westelijke richting over de Britsche eilanden. Zelfs in Ierland komt thans vorst voor. In Engeland daalde de temperatuur, na zwaren sneeuwval, be- 'angrijk. Londen meldde hedenmorgen -12 In ons land kwamen hedenmorgen om acht uur de volgende temperaturen voor. Vliegveld Twente -13; Den Helder -10; Vlissingen -8;' De Bilt -13: Schiphol -14; Vliegveld Eindhoven -13; Vliegveld j tUuh Leeuwarden -10; Vliegveld Groningen (Eelde) -9: Vliegveld Zuid-Limburg (Beek) -16; Vliegveld Gilze Rijen -15. Overal koude Engeland, dat met een ernstig kolen- tekort te kampen heeft, krijgt het op dit oogenblik zwaar te verduren, doordat de bittere koudegolf blijft aanhouden en een hevige sneeuwstorm uit het Kanaal het land binnenjaagt. Uit Berlijn wordt gemeld, dat tengevolge van de recente koudegolf in Sleeswijk- Holstein 21 personen om het leven zijn ge komen. Drie anderen moesten in zieken huizen worden opgenomen. Meer dan dui zend personen zagen zich genoodzaakt zich in hun woning te laten behandelen. In Portugal kostte de abnormale koude golf tot dusverre aan negen personen het leven. In tal van gebieden hield de sneeuw val aan en zelfs in Lissabon viel een sneeuwbuitje, hetgeen een zeldzame ge beurtenis in deze stad is. De koudegolf spaarde ook Frankrijk niet. De expresstrein Cerbère-Parys bleef in de sneeuw steken en de hulp van het Roode Kruis werd ingeroepen om de passagiers van voedsel te voorzien. In de meeste dee len van Frankrijk vielen hevige sneeuw buien. ook in Parijs, waar een zeer lage temperatuur werd geregistreerd. In Noord-Afrika woeden sneeuwstormen. ^|IIIIIIBIlBllllllll!l!illlIIII!IIIII!Hiilllll!HII!li:iPI!IIIIBIM:il:!!!l!ll:!!i!'il!|i:l!:i''i!ni:|aini3iaiBII|fe. Weerbericht AANHOUDENDE VORST •achting, medegedeeld door he: |g te De Bilt. geldig tot Don- g derdagavond: H Enkele overdrijvende wolkenvelden g g waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw lf y valt. Aanvankelijk zwakke, later weei §1 g iels toenemende Oostelijke wind. m g Meest strenge vorst. Verwacht! g K.N-M.I. i derdagavo wi#

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1