Ook Noorwegen wil handhaving der Duitsche politieke eenheid Sovjets willen open kaart spelen H.O.V. ontvangt een provinciale subsidie van f10.000.- Polen schat zijn schade op elf en een half milliard Nederlandsche ski-kampioenschappen te Arosa c Panda en de Meesterdief J Woensdag 29 Januari 1947 Fransche eischen ivorden niet herzien. Het Noorsche ministerie van Buitcn- landsche Zaken heeft gisteravond een overzicht gegeven van de voornaamste punten van haar memorandum, waarin het Noorsche standpunt ten aanzien vaït Duitschland wordt uiteengezet. Noorwegen is van meening dat Duitsch land als een politieke eenheid moet blij ven bestaan: Een verdeeling in kleinere staten zou een overdreven nationaliteits gevoel der Duitscliers wakker roepen. Een heid is tevens noodzakelijk voor het vol brengen van de herstelprestaties. De Duit sche economie moet niet weer in de han den van Duitsche kartels en trusts vallen, die hiervan gebruik zouden maken voor het voeren van een nationalistische en agressieve politiek. Verdere Noorsche verlangens zijn een decentralisatie van het Duitsche bestuur, in het bijzonder van de politie. Pruisen mag niet meer een leidende rol spelen in het Duitsche politieke leven.. Verder eischt Noorwegen dêmilitarisatie, herop voeding tot democratie. Zoodra de Duit sche economie weer export toelaat, moet deze naar de geallieerde landen gaan als deel van de herstelprestaties voor de oor logsschade. Noorwegen wenscht voorts dat het Duitschland verboden wordt deel te nemen aan de walvischvaart, en dat ook de Duitsche trawvisscherij aan banden wordt gelegd. Dit laatste heeft vooral be trekking op de trawlvisscherij onder de Noorsche kust die ruïneus is voor de Noorsche visscherij. De oude methode. Het kernpunt van het Sovjet-Russische memorandum over de te volgen werkwijze bij de besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland is het voorstel, dat in het door Goesef bij de speciale afgevaardig den voor Duitschland te Londen ingedien de memorandum vervat is, om denzelfden weg te volgen als bij de eerste vijf vredes verdragen met Italië en de Duitsche sa tellieten. Volgens deze regeling zouden de vier groote mogendheden een ontwerpver drag opstellen, in dit geval na het hooren der kleinere mogendheden. Vervolgens zou een vredesconferentie worden gehouden, zooals verleden zomer te Parijs, om het ontwerp-verdrag te bespreken. Het voor stel van de Sovjet-Unie is nu om op deze conferentie een Duitsche regeering te hooren. Daarna zou als tevoren het ont werpverdrag ter aanvulling naar den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken gaan. Het uiteindelijke verdrag zou dan door Duitschland en de geallieerde mo gendheden worden onderteekend. De Fransche aanspraken. Het Fransche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft de juistheid van het bericht van een Amerikaansch nieuwsbu reau, dat Frankrijk bereid is zijn aanspra ken op het Ruhrgebied te laten varen of te wijzigen, tegengesproken. Volgens een Amerikaansch bericht ston den de Franschen op het punt een nieuw memorandum aan de geallieerde regee ringen te overhandigen, waarin zij alle hoop op het bereiken van een afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland laten varen en de steenkool- en staalindustrieën in dit gebied onder geallieerd bestuur plaatsen. Het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft wel toegegeven, dat een Fransch memorandum over internationaal bestuur van het Ruhrgebied onderweg is, maar verklaarde, dat elk bericht, dat Frankrijk zijn bekende zienswijze over dit gebied wijzigt, totaal ongegrond is. Joegoslavië vraagt onmiddellijke betaling Het Joegoslavisch memorandum over Duitschland, dat gisteren is toegelicht, eischt een onmiddellijk begin van de uit levering van volledige Duitsche fabrieken en de rest van het beschikbare deel van de Duitsche handelsvloot en van schepen voor de binnenwateren voor herstelbeta lingen. Verder het vormen van een com missie van onderzoek om den stand van liquidatie van Duitsche activa in neutrale landen te onderzoeken, het beschikbaar stellen'van Duitsch bezit in de Westelijke bezettingszónes van Oostenrijk voor her stelbetalingen. Daarnaast staat Joegoslavië liquidatie van Pruisen en het overnemen door Duitschland van 100.000 minderheids- Duitschers in Joegoslavië voor. Volgens de toelichting heeft Joegoslavië tot nog toe aan herstelbetaling 0.04 pro cent van zijn totale verliezen 'ontvangen. De Westelijke geallieerden werden ervan beschuldigd de afwerking van het her stelbetalingsprogramma vooral wat be treft de ontmanteling van de Duitsche industrie en de liquidatie van Duitsche activa in neutrale landen te traineeren. De Joegoslavische regeering is gunstig gestemd ten aanzien van de eischen van het Fransche volk, dat „drie maal binnen jaar het slachtoffer van Duitsche in vasies is geworden", en zal ook binnen het kader van de omschreven beginselen haar steun verleenen aan rechtvaardige eischen van andere Westelijke naburen van Duitschland. Tulpen zijn troef in Lisse Dinsdag had te Lisse in het H.B.G.- gebouw de opening plaats van de derde bolbloemen tentoonstelling, van de stich ting ,J31qemlust" te Lisse. De voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer A. H. Nieuwenhuis, verwelkomde de tal rijke aanwezigen. Nadat de heer Nieuwënhuis namens de tentoonstellingscommissie tot alle inzen ders een woord van dank had gericht en aan mevrouw Lambooy een mand met bloemen had aangeboden, gaf hij het woord aan den pas geïnstalleerden burge meester van Lisse, mr. D. W. J. A. M. Larhbooy. In zijn openingsrede zeide deze, dat het hem een buitengewoon genoegen was, reeds zoo kort na de.ambtsaanvaar ding deze tentoonstelling te mogen ope nen. De burgemeester had allen lof voor de vele inzendingen en prees de goede samenwerking van de kweekers, die van groot belang is voor vergrooting van den export. De activiteit, die de bloembollen- kweekers aan den dag leggen, is een waar borg voor de toekomst. Spreker hoopte ook zijn kracht te geven, om den muur, welke in het buitenland is opgetrokken, te door breken. Met den wensch, dat deze tentoonstelling de beide vorige moge overtreffen, verklaarde hij haar voor geopend. Deze derde show werd druk bezocht. Het aspect van deze expositie is geheel an ders dan de vorige. In het bijzonder do- mineeren thans de tulpen, waarvan groote inzendingen zijn te bewonderen. Publicatie van Russische klacht over Anglo.Amerikaansche tegenwerking De „Prawda" en andere Sovjetbladen, aldus het Sovjetpersbureau Tass, pub!i- ceeren een verklaring van maarschalk So- kolofsky, waarhi deze erover klaagt, dat 'het rapport, dat de Geallieerde Bestuurs raad voor Duitschland moet uitbrengen aan de vier ministers van Buitenlandsche Zaken, zoo langzaam tot stand komt. Hij had den indruk, dat Groot-Brittannië en do Vereenigde Staten de zaak „trachten tegen te werken". Naar Sokolofsky's mee ning zou men er echter niet in slagen op deze manier ..het falen van het door vier instanties gevoerde bestuur" over Duitsch land aan te toonen. Samenwerking tus- schen de vier bezettende mogendheden blijft in deze noodig en Sokolofsky adviseert ten spoedigste het verlangde rapport in te leveren. Luitenant-generaal sir Brian Robertson, plaatsvervangend Engelsch opperbevelheb ber in Duitschland, heeft op een bijeen komst van de plaatsvervangers der bevel hebbers aan generaal Koerotsjikin, den Sovjet-Russischen plaatsvervanger, de vraag,gesteld, waarom de klacht van maar schalk Sokolofsky, dat Engeland en Ame rika in den geallieerden bestuursraad voor Duitschland de voorbereiding van het rap port aan de vier ministers van buitenland sche zaken tegenwerken, tijdens het week einde te Moskou en Berlijn is gepubli ceerd. Uit Sovjet-Russische bron wordt verno men, dat Sokolofsky's besluit om deze ver klaring te publiceeren, voortsproot uit het verlangen om open kaart te spelen ir. ver band met het groote belang, dat er in ge legen is om voor de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te bewijzen, dat een eensgezinde politiek der vier groote mogendheden mogelijk is. Thans is ook bekend geworden, dat So kolofsky deze klacht reeds op 20 Januari m een bijeenkomst van den Geallieerden Bestuursraad heeft geuit. McNarney en Sholto Douglas, de Amerikaansche en de Engelsche opperbevelhebbers, hadden deze klacht toen ongegrond genoemd. Na af loop van deze bijeenkomst is geen com muniqué uitgegeven, noch bereikte het verloop der zitting langs de gebruikelijke journalistieke kanalen de wereld. Provinciale Staten In de Dinsdagmiddag voortgezette verga dering van de Provinciale Staten van Noord holland stelden God Staten voor aan de Ne- derlandsche Opera te Amsterdam een subsi die van f 15.000 te verleenen, als bijdrage in het tekort dat de exploitatie vermoedelijk "it seizoen zal opleveren. Mr baron H a- i n x m a t h o e S 1 o o t e n (P. v. d. V.) diende een amendement in het te brengen op f 25.000. waarmee mr. De Roos (P. v. d. A) en mr. Proper (comm.) zich konden ver eenigen. De heer Groen (K.V.P.) had be zwaren tegen de verhooging. Het publiek moet er voor zorgen, dat er geen tekort is. De heer Rustige (C.-H.) gaf in overwe ging overleg te plegen met de regeering, in zake het verleenen van subsidies voor de kunst. Met het amendement kon hij zich ver eenigen. De heer Dorjée (C.-H) ver klaarde zich tegen de verhooging. Mr. dr. W i 11 e m a n (K.V P.) verdedigde net standpunt van Ged. Staten en merkte op, dat bijstand verleend moet worden naast het particuliere initiatief. Kunstenaars behooren te trachten het publiek te bereiken en daar door kunnen zij de inkomsten vermeerderen. Er moet voor gewaakt worden dat er overheidsinstellingen ontstaan door hooge bedragen te verleenen. Spr zeide, dat de geldmiddelen het niet toelaten op ruime schaal te subsidieeren. Bij het beschikbaar stellen moeten de verhouding en het belang sussen vroeg de heer Doek (P. v. d. A.) aandacht voor de salarieering van het on derwijzend personeel. Een verhooging is van groot belang, om het tekort van leerkrachten tegen te gaan. Het lid van Ged. Staten merkte op, dat er gebrek aan leerkrachten is. De salarieering wordt door het rijk vast gesteld. Hierna werd het voorstel aanvaard. Een uitvoerige gedacht en wisseling volgde over het voorstel van Ged. Staten aan de Stichting Volkshoogeschool te Bergen een subsidie van f 2500 te verleenen en een amendement van den heer Blaauboer (P v. d. V.) het bedrag te verhoogen tot f 5000. Laatstgenoemd voorstel werd aangeno men met 3230 stemmen. Ook Velsen noodlijdend In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Velsen besloten de voor waarden voor noodlijdende gemeenten aanvaarden, overeenkomstig een daartoe strekkend voorstel van Burgemeester en Wet houders. Verder nam de raad, met de stemmen van de R.-K. fractie en van een A.-R Ijd tegen, een motie van het communistische lid D den Hollander aan, waarin de raad. gezien den grooten nood en de daaruit voortvloeiende onrust onder de werkende bevolking, er op aan dringt dat de regeering de spanning, die er tusschen loonen en prijzen bestaat, op heft door verlaging van de prijzen der nood- in acht worden genomen. Tenslotte deelde i zakelijke levensbehoeften. rinrt cini»~ „,iian R ph W hadden ririh m spr. de meening dat Ged. Staten zich zullen beramen over het overleg met de regeering. Het voorstel mr. Harinxma thoe Slooten werd aangenomen met 3330 stemmen Conccr|gebouw-orkest en H.O.V. Ged. Staten stelden voor aan het Concert gebouw-orkest een subsidie te verleenen van f 25.000 en aan de Haarlemsche Orkestver- eeniigng f 10.000. Mr De Roos (P. v d A.) meende, dat de verhouding onjuist is. wat betreft de subsidieering van deze orkesten. Hij stelde daarom voor het subsidie voor de H.O.V. op f 15.000 te brengen. Mr. Proper ondersteunde laatstgenoemd voorstel. Haar lem is noodlijdend en met de financïeele po sitie van de provincie is het beter gesteld. Daarom kan de provincie in verhouding een hooger bedrag beschikbaar stellen. Mr H a- rinxma thoe Slooten achtte een be drag van f 10 000 voor de H.O.V. voldoende. Mr. dr. Witteman noemde de verhou ding bij het voorstel van Ged. Staten nog gunstig voor de H.O.V Het voorstel de H.O.V. een subsidie van f 15.000 te verleenen werd verworpen met 3429 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten de H O V. een subsidie van f 10.000 ie verleenen en het Con certgebouw-orkest f 25 000 werd aangenomen. Land- en Tuinbouwonderwfls. Bij het voorstel verhooging te brengen in de subsidieering van land- en tuinbouwcur- Een ton verduisterd en opgemaakt Boekhouder bij Sociale Zaken gearresteerd De Haagsche politie is overgegaan tot ar restatie van den 31-jarigen C. J. R., boek houder bij den Gezondheidsraad, een onder- afdeeling van het ministerie van Sociale Za ken. Van 1943 af heeft deze boekhouder door het vervaischen van posten in de boekhou ding en het verdubbelen van ingediende de claraties kans gezien een bedrag van onge veer honderdduizend gulden te verduisteren. Speciaal tijdens de gezondheidsenquête, die in 1945. na de bevrijding, door het geheele land werd gehouden, schijnt hij op groote schaal met declaraties geknoeid te hebben. Tijdens den oorlog en ook na de bevrijding was er vrij weinig contróle op de boekhou ding, omdat de afdeeli-g controle van het ministerie van Sociale Zaken in het Oosten van het land gevestigd was De IJssel-lkiie en vervoersmoeilijkheden vertraagden achtereenvolgens het toezicht. Twee controleerende ambtenaren var- Sociale Zaken 'nebben thans de fraude ontdekt boekhouder legde een volledige bekentenis af. Van het verduisterde geld is niets meer over. Dirk Verbeek gerehabiliteerd De Eereraad voor het Tooneel heeft kort r.a bevrijding alle tooneel-directeuren, die tijdens de bezetting hadden doorgespeeld, vöor den tijd van drie maanden geschorst. Daarna werd ieder geval afzonderlijk door den Eereraad behandeld. Daarbij werd de schorsing van Dirk Verbeek, die als directeur van het Residentie-toone^i had doorgespeeld met een jaar verlengd. In hooger beroep heeft thans cc Centrale Eereraad voor de Kunst de zaak-Verheek opnieuw behandeld De Centrale Eereraad heeft de uitspraak van den Eereraad vernietigd en verklaard, dat er geen termen bestaan tot het nemen van eenigen maatregel tegen Dirk Verbeek. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws, 19.15 Het bloemlstbedrljf ln 1916- 19 30 Engelsche les 20.oo Nieuws 20.08 Symphö- nieconocer;. Mozart, Rousse'.. Debussy. 21.00 Cau serie. 21.20 „De Schipbreuk" van Johan Wage naar. 22 20 Actualiteiten. 22.45 Avondovcrtjen- king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM IT, 415.5 M en 218 M. 19.00 Dingen van den dag. 19.15 Nieuws uit Ir.dlë. 19.30 Lezing De kerk In hei dorp". 20 00 Nieuws. 20.05 ..De Barbier van Sevillo". opera van Rossini. 21.44 „Oostenwind-Westenwind", luisterspel, 22.30 Dansorkest, 23.00 Nieuws. 23.15 CUvecimbel. 23.25 Platen, De Kota Inten waarschijnlijk Vrijdagavond in Rotterdam Vermoedelijk zal Vrijdag 31 Januari in de late avonduren te Rotterdam aankomen het m.s „Kota Inten", met gewonde en- zieke militairen var de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het Koninklijk Ne derlandsch Indische Leger, in totaal 160 per sonen aan boord. Voorts repatrieeren met dit schip 24 zieke burger-evacués, een uit 24 leden bestaande militaire werkploeg van de luchtstrijdkrachten, alsmede 66 militairen van de Koninklijke Landmacht, die niet ziek of gewond zijn. doch die om andere redenen reoatrieeren. Alle terugkeerenden zullen zoo spoedig mogelijk na aankomst naar hun woonplaats vervoerd worden, met uitzondering van de zieken, wier opneming in een hospitaal of ziekenhuis wenschelijk is. Familieleden van deze militairen 2ullen tijdig op de hoogte ge bracht worden naar welke inrichting hun zoon. echtgenoot of verloofde gebracht is. Bij de aankomst van het schip zal niemand worden toegelaten, die er niet uit hoofde van zijn ambt aanwezig moet zijn Het is dus voor familieleden onnoodig zich naar Rotterdam te begeven. Britscli parlementslid Lindsay bezoekt ons land Kenneth Lindsay, onafhankelijk parlements lid voor de Engelsche universiteiten, die zich naar Nederland heeft begeven voor het hou den van lezingen over het Britsehe onder- wijswezen en het Britsche parlement, heeft gisteren een aantal journalisten in het hoofd gebouw van den British Council te 's-Gra- venhage ontvangen. Naar zijn meening moeten de Nederlanders ingeschakeld worden bij de heropvoeding van het Duitsche volk en de toekomstige cultu- reele ontwikkeling van dat volk. daar zij de Duitschers beter dan de meeste naties kennen Verder verklaarde Lindsay, voorstander te zijn van de uitwisseling van kennis en ideeën op onderwijsgebied en kunsten tusschen de volken van Europa. Er was alles te zeggen voor het werk van den British Council, mits er soortgelijke Instellingen in Nederland en elders bestonden, zoodat de landen van Euro pa elkaar op cultureel gebied zouden leeren kennen en waardeeren. Het bezoek van Kenneth Lindsay aan Ne derland maakt deel uit van zijn tournée door Europa. Frankrijk. België en Duitschland werden reeds door hem bezocht. Gistermiddag heeft Polen aan de speciale plaatsvervangers der groote vier een gede tailleerd memorandum inzake Duitschland doen tóekomen. Hierin worden verreikende economische ^n politieke eischen naar voren gebracht, die volgens het memorandum ech ter niet alö wraakneming op Duitschland moeten worden beschouwd. Polen schat zijn materieele verliezen op ruim eif en een half milliard dollar. Indus- trieele uitrusting uit Duitschland zou zeer welkom zijn. Wat de nieuwe grens tusschen Polen en Duitschland betreft, behoudt Polen zich het recht voor een gedetailleerd plan voor te leggen. Polen wenscht Duitschland in de toekomst als een politieke eenheid te zien. Voorloonig is het echter noodig dat het land onder bur gerlijke en militaire controle der geallieer den blijft Het memorandum werd toegelicht door den Poolschen diplomat-eken vertegenwoordiger te Praag, Stefan Wierblowski. Hij was van mpening. dat de zuivering in Duitschland .niet snel genoeg gaat. terwijl zij in de diverse zones op? verschillende wijze wordt uitge voerd. De economische eischen van Polen zijn zoo gesteld, dat de wederopbouw van de Duitsche economie in geen geval eerder vol tooid is dan die van de verwoeste gebieden. Naast industrieele uitrusting wenscht Polen restitutie van alle door de Duitschers uit Po len geroofde goederen. Polen acht het wenscheljjk, dat het zitting heeft in speciale commissies, die zich met de kwestie van de restitutie bezig houden. Fjctlor Goesef, de Russische vertegenwoor diger ter conferentie der ministers van Bui tenlandsche Kaken, heeft, een rapport overge legd over de procedure, te volgep bij het op stellen van de vredesregeling met Duitsch land. In dit rapport aan de conferentie dringt de Sovjet-rcgeering er op aan om een cen trale Duitsche regeering te zijner, tyd te con- sulteeren ln verhand met het Duitsche vredes verdrag. Het Russische voorstel, dat dus het vormen van een centrale Duitsche regeering vóór de onderteekening van het vredesverdrag met Duitschland inhoudt, heeft in officieele Fran sche kringen geen gunstig onthaal gevonden. Het voorstel is direct in strijd met de voor stellen voor de tijdelijke en de permanente organisatie van Duitschland, die de Fransche regeering verleden week in twee nota's aan de Engelsche, Amerikaansche en Sovjet-Rus sische regeering heeft gedaan. Naar te Parijs verluidt meènen de Russen een grooter kans te hebben om buiten hun eigen bezettingszone invloed in Duitschland uit te oefenen, indien een centrale regeering tot stand komt. De Franschen daarentegen willen, dat de contróle over de in Duitschland gevoerde politiek tijdens de overgangsperiode tot aan de onderteekening van het verdrag in handen van de geallieerde bestuurscommissie te Berlijn blijft en dat elke gecentraliseerde organisatie van Duitschland intusschen tot economische aangelegenheden beperkt blijft Inmiddels hebben de twee Fransche nota's over de voorloopige en de permanente or ganisatie van Duitschland reeds ernstige cri- tiek ontmoet vsn de Fransche communistische partij, waarvan vijf leden minister in het huidige kabinet van den socialist Ramadier zijn. Zij hebben moties ingediend voor een al gemeen debat over de politiek van de nieuwe regeering. Onafhankelijk van het al of niet aannemen dezer moties door de regeering. zal in ieder gevsT'een stemming volgen, die de beteekenis zal hebben van een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering. Sedert 1939 zij-n voor het eerst weer de Nederlandsche skikampioenschappen ge houden, waarbij Gratia van den Bergh- Schimmelpenninck van der Oye den titel won in de renklasse voor dames. Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft, heden den 42-jarigen .Haarlemschen koopman en caféhouder J W. E van 't H veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest. Van 't H. heeft in.Mei 1942 een politie-agent attent gemaakt op het feit. dat. een Joodsche jongen, L. Simo?»A. geen ster op zijn jas droeg. De jongen is ge arresteerd en later in een kamp overleden. De advocaat-fiscaal mr. B J. Besier had te gen Van 't H tien jaar geëischt. Inwoonster van Nicnw-Yennep veroordeeld. De 40-jarlge inwoonster van Nleuw-Ven- nep, W. A C.-L. heeft in den bezettingstijd twee harer plaatsgenooten. de gebroeders De K. aan den leider van het Arbeidsbureau aangewezen, hetgeen deportatie van het tweetal ten gevolge had. Veertien dagen ge leden had de advocaat-fiscaal twee-en-een- half jaar rijkswerkinrichting tegen haar ge- eischt. Het Hof veroordeelde haar heden tot een jaar en vier maanden. Letterkundige kwam voor de Duitschers op. Er was veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf met aftrek van twintig maanden voorarrest geëischt tegen den thans 40-jarigen letterkundige M. J. A. uit Haarlem, ex-lid van de N.S.B., die in April 1942 een bioscoopbezoeker had laten arresteeren, om dat deze tijdens de vertooning van het jour naal opmerkingen had gemaakt, welke A niet aanstonden. Eenige maanden later had zich een dergelijk geval voorgedaan, toen een cafébezoeker commentaar had geleverd op het zingen van |en troep voorbijmarcheeren- de Duitsche soldaten. A. had zijn vrouw ver zocht, een politie-agent te halen om den ca fébezoeker te arresteeren, hetgeen ook ge schiedde, A. werd heden veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest. Finland zal vredesverdrag in Februari teekenen Het Finsche parlement heeft met alge- meene stemmen het vredesverdrag met de geallieerden aanvaard, waardoor de Fin sche regeering gemachtigd is het verdrag op 10 Februari te Parijs te onderteekenen. Omgang met Duitscheri had ernstig gevolg Twee meisjes uit Hoofddorp voor Bijzonder Hof Twee meisjes, de 20-jarige Tiny H. e de 27-jarige -Matje H„ beide afkomstij uit Hoofddorp stonden Dinsdag in de ver. dachtenbank van het Amsterdamsehe Bij. zondere Gerechtshof. In bezettingstijl hadden zij geregeld omgang met Duitschi soldaten. Omwonenden, die zich ergerdei over het gedrag der beide meisjes, zeida wel eens minder aangename dingen en ai bracht de meisjes ertoe aan een hunne Duitsche vrienden mede te deelen, dat hj „de jongens aan den overkant" maar een onderhanden moest nemen. Deze uitlating had zeer ernstige ge volgen. In den nacht van acht op negei April 1945 voerden de Duitschers <?ei zware razzia in Hoofddorp uit. Vele inwo ners werden gearresteerd, anderen wiste te ontkomen. Tiny H. heeft bovendien li diezelfde maand nog een brief geschreven waarin zij mededeelde, dat in de vill „Kalorama" in Hoofddorp munitie en wa pens verborgen zouden zijn. Zij heeft dei brief echter niet verzonden. Hij werd late in haar woning gevonden. Op de vraa waarom ze den brief geschreven had ga zij ten antwoord: „Ach, ik had dien avom niets te doen". De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besie zeide in zijn requisitoir, dat de inwonei van Hoofddorp deze twee meisjes terech verantwoordelijk stellen voor het feit, da één maand voor de bevrijding nog zoo': hevige klopjacht is gehouden. Tegen beid meisjes eischte hij 2 jaar R.W.I. met af trek van voorarrest. Een Duitsche oud-minister getuigt tegen Von Papen Franz von Papen werd op den derden da van het tegen hem gevoerde proces te Net renberg door een getuige „de man, zondt wlen Hitier niets waard zou zijn geweest genoemd. Thëodor Dusterberg beschuldigt von Papen er van in 1933 op een bijeenkom van Hitier en den bankier baron Kui*t vc Schroder te. Keulen zijn medewerking hebben verleend bij het geven van financiei len steun aan de nazi-partij. Om verantwoording gevraagd voor zij kanselierschap van Duitschland antwoovdd von Papen: „Ik was een medewerker Hindenburg, niet van Hitier" Hij noemd zichzelf een soort minister zonder portefeuill toen Hitier kanselier werd. Onder de getuigen a charge was Oskar vc Hindenburg, zoon van wijlen den Duitsche president en Karl Severing, voormalig m nister van binnenlandsche zaken in Duitse! land Het eenige. dat Severing zich kan hei inneren als tegen'-von Papen pleitende, ws zijn opheffing van het uniform verbod, waai door Hitier en de bruinhemden een kans krt gen tot demonstreeren Internationaal damtoiirnooi uitgesteld tot Paschen Het internationaal damtoumooi in Lui) waaraan behalve Keiler, Springer en P. e VV. Roozenburg ook de IJmuidenaai- Dukel zal deelnemen is uitgesteld tot déi Paaschtijd, zulks omdat de voorbereidend maatregelen door de groote deetnemm niet op tijd gereed konden zijn, Het toui nooi zal gehouden worden op 5, 6, 7 en April aanstaande. Voetbal Vele candidaten voor het Nederlandse!) elftal De KNVB heeft de volgende speler3 uitgenoo dlgd voor de Nederlandseh-elfta! training, welit 4 Februari op het terrein van VUC te 's Graver hage zal beginnen. De Jong (ADO), Drager, Van der Linden. Pol harst, Sotffelen en Stroker (allen Ajax). Berg man, Van Raalte en Wilders (Blauw wit). Mollei (Brabantia). Terlouw (DCV). Schaap (Donar] Möhring (Enschedé), Vermeer (Excelsior). Vroet (Feijenoord). Roozen (Haarlem), Lenstra en Jan Lenstra (Heerenveen). Van Buj tenen, Paulus en Van der Tuyn (HDVS) Kc (KFC). Jacobs. Lubeck en Theumssen (Limbur gia). Van Roessel (Longa). Maessen (Maurits! Van Bun (MVV), Lakenberg en Spierenbui (NEC). De Vos (Quick N.), Blesbroek (RCH) Ehlen (Sitt. Boys), Kraak (Stormvogels), Di Boer, Van Gelder. De Jongh, Kamstra, De Rul ter en Van der Steen (allen Völewijckers), Vai Onselen (VSV), B. de Harder en Smit (VUC en Wilkes (Xerxes). Het tweedaagsche skitournooi te Arosa, dat de Nederlandsche kampioenstitels tot inzet had. is ten einde. In de renklassen verwierven Gra tia van den Bergh-Schlmmelpenninck van der Oye en Harold zur Nieden den eeretitel. De ifiarva Anky van der Stok en Paul Hugenholz behaalden in de toerklassen het kampioenschap Het In Nederlandsche vlaggetooi prijkende Arosa bood een stralend-beeld van zon en poe dersneeuw Met den start van den slalomloop van de Emsla-helling. even boven het beroemde kerkje van Inner-Arosa werd Dinsdag begonnen. Het eerst was de damestoerklasse aan de beurt Anky van der Stok, die den vorigen dag de af daling had gewonnen, toonde zich ook thans 30. Panda en Joris Goedbloed liepen zwij gend door de verlaten buitenwijken, totdal ze bij een garage kwamen. „Ziet!" sprak Joris. Een auto-verhuurinricht.ing' Volg me vriendje en zie toe! Let op hoe een Goedbloed de wereld tart! Wij zullen ons de noodzakelyke tekenen van welstand verschaffen!" „Je gaat toch geen auto huren1" riep Panda verschrikt. „Je hebt geen geld! JeMaar Joris luisterde niet. Hij liep de garage binnen en wendde zich tot iemand die daar aan het werk was. „Kunt ge ons een auto met behoorlijk uiterlijk verschaffen, goede vriend?" vroeg hij. uIk wens vannacht nog naar mijn slot Maupertuus gereden te worden! Geld speelt geen rol! Haast u, goede man, haast u!" Nu, de garagehouder haastte zich. Hij dacht een rijke klant te krijgen en zocht zijn mooiste auto uit. En even later reden Joris en Panda snel door de stille straten van de stad. weer verreweg de sterkste. Haar totaaltljd voor beide slolomloopen was ruim een halve minuut minder dan die van Sylvia van der Leeuw (2e rit). Emmy van Marken uit Aerdenhout, die tweede en zesde was geworden, bezette ln het totaalklassement de derde plaats. Paul Hugenholz. eerst tweede In de afdaling, werd Dinsdag eerste in de slalom der heeren toerklasse. hetgeen hij vooral tê danken had aan zijn voortreffelijke!) eersten loop. waarin hij reeds een voorsprong van 14 sec. op zijn con currenten behaalde, en tevens leverde deze zege in den slalom den !8-jarigen Paul Hugenholz het Nederlandsch kampioenschap der heeren toer klasse. Voor de renklassen werd het slalomtraject door Carlo Marazzl. *renchef der ski-club Arosa ge wijzigd. waardoor het parcours belangrijk stei ler en moeilijker werd. De 16-jarige Gusta de Boer maakte ln den eersten slalomloop verre weg den besten tijd van alle deelneemsters (1 min 26.4 sec.), de oudkampioene Gratia van den Bergh noteerde 1 min 41.8 sec.. In den tweeden loop wist Gratia van den Bergh haar achterstand echter goeddeels op te halen. Zij noteerde 1 min. 17.6 sec. tegen 1 min, 24,8 sec. voor Gusta de Boer. Laatstgenoemde werd hier door eerste in de slalom maar de kampioens titel. die "berekend wordt op grond van de prestaties in afdaling en slalom, ging toch naar Gratia van den Bergh, die hiermede voor de vierde maal het Nederlandsch dames skikam pioenschap op haar naam bracht. Ella Kerdel werd door het bverslaan van'een slalompoortje in haar tweeden loop gediskwalificeerd. Zeer spannend was de strijd in de heeren ren klasse. In den eersten loop maakte Harold zur Nieden een recordtijd van 1 min. 12 sec. Roos- male Nepveu en De Boer (winnaar van de af daling) noteerden 1 into. 23 sec. Door zijn voor sprong kon „Bonzo" gur Nieden het in den tweeden loop wat rustiger aandoen met het resultaat, dat Roosmale Nepveu en De Boer toen betere tijden maakten. De totaaltijd van Zur Nieden was echter toch nog 5 seconden beter dan die van Roosmale. Door zijn overwinning in den slalom en een tweede plaats ln de afdaling van Maandag be haalde de 28-jarige Harold zur Nieden voor de eerste maal in z|jn sportloopbaan het Neder landsch skikampioenschap. Volgens Marlus Moutet, Fransch ministe voor overzeesohe gebledsdeelen, is 'net bericht dat Fransche troepen gifgas hebben gebruik tegen de Annamieten in den strijd tussche Fransche en Vietnameesehe nationalisti: troepen in Indo-Chlna, absoluut onjuist. Volger Moutet zijn zijn bevelen om onder geen bedin van gifgas gebruik te makenu naar de lette opgevolgd. Hij voegde er aan toe. dat dit <S derde maal Is. dat van niet nader aangegevei zijde in Indo-Chtna bericht wordt, dat Fransch troepen gifgas hebben gebruikt. Generaal Dwight Elsenhower, stafchef t het Amerikaansche leger, heeft tijdens een v gadering van de „Women's national press club' verklaard, dat het ministerie van oorlog ee- clalen staf heeft, wiens eenige verantwoordelijk held het is. voorbereidingen te treffen ln ver band met een mogelijken ...super blitz" teget de V S. Deze staf. aldus generaal Eisenhower is een noodzakelijk onderdeel van de Amerikaan sche paraatheid, welke noodig Is. tot er inter nationale veiligheid is, en hij moet zich op d hoogte houden van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van bestuurbare projectielen en an dere wetenschappelijke toepassingen op de oor logvoering. Naar te New York wordt vernomen, hebbes de Schotsche nationalisten, die voor êchotlani een eigen parlement willen hebben, een beroep op de organisatie der v. hf. gedaan om hue „minderheidsrechten" tegen de „onderdrukking' van de Engelsche regeering te beschermen De klacht is aan het secretariaat der V. N. ge richt, doch de functionarissen zitten er mee In, wat zij er mee moesten doen. Indien het hiel een toestand betreft, die een gevaar vormt v vrede en veiligheid, moet het beroep naar veiligheidsraad worden gezonden Een verzoel van een nlet-zelfbesturend-gebied behoort den beheersraad thuis Of is het een geval van schending van de rechten van den mensch. da! tot het terrein van den economïschen en socialen raad behoort? Davld Llllenthal, voorzitter van de Ameri kaansche commissie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat sinds VJ-day enkele malen erns tig inbreuk is gemaakt op de veiligheidsmaat regelen ty verzekering van het geheim det atoomenergie. Het rapport over atoomenergie, dat door he! departement van oorlog na het bombardement van Hirosjima was uitgegeven, zou de ernstigste overtreding van genoemde maatregelen geweest zijn. Llllenthal weigerde te antwoorden op de vraaj van een lid der commissie, of „er eenige reden tot ongerustheid bestorfci, dat vla buitenland sche geheime diensten inbreuken zouden zijn gemaakt op de veiligheidsmaatregelen". Hij vroeg het antwoord schuldtg te mogen blijven, totdat de commissie een geheime bijeenkomst zou houden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2