f Kort en Bondig Illegaal drukker zou deviezen-smokkelarij bij den I.D. hebben aangebracht Erkenning van naar het Westen verschoven grens Woensdag 29 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Haarlemsche zaak niet vele facetten voor het Bijzonder Hof. Simpel was de tenlastelegging, maar vol kronkels de zaak, die mr. E. Bolkestein en zijn mede-leden van het Amsterdamsche Bijzondere Hof Dinsdagmiddag kregen voorgezet, 't Betrof hier den Haarlemschen typograaf A. E., die in bezettingstijd ver scheidene ondergrondsche bladen drukte, maar thans voor zijn rechters moest ver schijnen omdat hij,' volgens de aanklacht „in Maart 1943 aan één of meer leden van de politieke recherche van de politie te Haarlem mededeelde, dat een zekere P. deviezen smokkelde en aldus dien P. heeft blootgesteld aan vervolging". Verdachte ontkende. De zoogenaamde .Inlichtingendienst" zette een actie tegen P. in, die door den Duitsch gezinden en uit hoofde van zijn werkzaamheden thans gedetineerden re chercheur J. Bruinsma in samenwerking met het „Devizenschutzkommando" geleid werd. In een Heemsteedsch café, waar de I.D. wist, dat P. met f 100.000.aan deviezen in zijn bezit zou overnachten, werd een in- - val gedaan, maar de vogel was gevlogen. Ook een huiszoeking in Nieuw-Vennep, de eigenlijke woonplaats van, den „smokke laar" leverde geen resultaten op, zoodat de heele achtervolging tenslotte op dood spoor kwam. Rechercheur J. B., die als getuige werd gehoord, verklaarde zeer positief, dat ver dachte uit vrijen wil naar den I.D. kwam met de inlichtingen over de vermeende deviezensmokkelarij; de verdaohte zelf schudde echter tijdens de ondervraging van B. meermalen het hoofd en ook toen de 38-jarige mevrouw N. S. uit Haarlem, een oude kennis van verdachte; waar Pen- nings in huis woonde, haar verklaringen aflegde, maakte de beklaagde meermalen een ontkennende hoofdbeweging. Mevrouw N. S. vertelde, hoe de vriendin van P., een zekere Corry van L., haar vriend bij zijn „zaken" hielp en dat ook zijzelfvermoed de, dat haar huisgenoot P. niet de „bloem bollenhandelaar" was, die hij voorgaf te zijn. Verdachte zou haar eens hebben aan geraden, het paar uit haar huis te zetten, omdat „het niet pluis was". Deze hospita vertelde het Hof zeer breedvoerig, hoe zij P. een dienst bewees, door een rol gouden tientjes aan een Alkmaarder te overhan digen. Tijdens een bezoek aan deze plaats werden Corry van L. en mevrouw S. door de bekende Haarlemsche I.D.-rechercheurs Timmers en Willemse geschaduwd. Dit be zoek aan dekaasstad eindigde in een feest, waar de afnemer \-an de gesmokkel de munten, een zekere L., duchtig hielp. De aandacht van het Hof werd ten zeer ste gewekt, toen uit het verhoor van me vrouw S. naar voren kwam, dat Corrie van L. een relatie zou hebben onderhou den met rechercheur Willemse. Op de avondjes, die ten huize van me vrouw S. werden gegeven, kwam Willem se niet alleen: een zekere Paul Sieck van het „Devizenschutzkommando", Bruinsma en ook Timmers waren er vrij geregelde gasten, wat den procureur-fiscaal, Mr. B. J. Besier deed zeggen: „Een fraaie boel was het bij u, mevrouw!". Tevens bleek, dat mej. van L., van be roep buffetjuffrouw, meermalen in Am sterdam op bezoek ging bij dezenV Sieck, die zoo moesten de rechters later uit het verhoor van deze mej. van L. opma ken haar meermalen het adres van P. in Nieuw Vennep probeerde te ontfutselen. De derde opzienbarende mededeeling van mevrouw S. was, dat Corry en haar vriend P. meermalen een woordenwisse ling hadden over het „weinige" geld dat hij haar gaf. Moeilijk verhoor Het verhoor van mej. v. L. liep niet erg vlot; zij ontkende alles en dwaalde telkens af; ze zei Willemse niet gekend te hebben en loochende een relatie met Sieck te hebben onderhouden. Wel gaf zij toe, na het bezoek aan Alkmaar met Duitschers „op stap" te zijn geweest, die haar f 10.000 in het vooruitzicht stelden, wanneer zij het adres van P. vertelde. De procureur-liscaal gaf als zijn mee ning te kennen, dat mej. v. L. onwillig was en hij zei een heilzaam middel te weten om haar geheugen op te frisschen. Aangaande het geld, dat zij van haar vriend kreeg en de verdiensten in haar betrekking als buffetjuffrouw waren haar vei-klaringen volkomen afwijkend van de reeds eerder gehoorde. De kroongetuige in deze zaak, de 40- jarige bloembollenhandelaar H. Th. P., be vestigde ongeveer, wat het Hof reeds uit den mond van zijn hospita gehoord had; over zijn vriendin vertelde hij echter, dat ze hem nooit hielp bij zijn „zaken". In Duitschland overleden Nederlanders Het ministerie van Oorlog heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsch Verbond van Gerepatrieerden officieel medegedeeld, dat de regeering in beginsel besloten heeft de overbrenging van het stoffelijk overschot van in Duitschland overleden Nederlandsche mi litairen en burgers op 's rijks kosten te doen geschieden. Over de uitvoering van deze aan gelegenheid zal nog overleg met de bezet tingsautoriteiten in Duitschland moeten wor den gepieegd. Familieleden van indertijd in Duitschland verplicht te werk gestelde Ne derlanders. die aldaar overleden zijn. kun nen hiervan opgave doen aan het Neder- landseh. Verbond van Gerepatrieerden. Post bus 24, Eindhoven, onder vermelding van alle beschikbare gegevens, zooals naam. leef tijd, godsdienst en plaats van begrafenis. Bevroren schol-filets Een maatschappij in IJmuiden is thans be zig met het fileeren van schol en tarbot. Deze filets worden verpakt in doosjes van 71,ons en volgens de moderne diep-vries-methode gekoeld tot 35 graden Celsius onder nul. In dezen toestand blijft de visch langen tijd goed. De eerste zending is voor het binnenland bestemd; men wil zien hoe het publiek er op reageert. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 JANUARI Gcm. Concertzaal: Volksconcert 20 uur. Bern- bramli: Tarzan's verborgen schat (14 j.). Palace: Always in my heart (14 j.). Luxor: Russische rhapsody (14 jDeze drie 14.00. 16.15, 19.00 en 21,15 uur. Frans Hals: Eén van de weinigen (a. 1.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Vlam mende pralrie-oógen (14 J.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Hótel du Nord (18 J.) 14.15, 16.30 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 30 JANUARI. Concertzaal: Toonkunstserlc. Pierre Bernac, zang en Francis Poutenc. plano. 20 uur H. K. B.: Gerard Walden's cabaret revue: „Kijk voor je", 20 uur. Bal na. Bioscopen: als Woensdag. Over de Maartsche gebeurtenissen in 1943 vertelde vérdachte, dat hij door Blank, Nederkoorn en Bruinsma, drie re chercheurs van den Haarlemschen I.D.. gedwongen was de antecedenten van P. te noemen, een dwang waarvoor hij echter 'zei, niet gezwicht te zijn. Verdachte's be weringen klopten echter niet met de schriftelijke getuigenissen van deze drie rechercheurs. Ook het illegale werk van den typograaf kwam uitvoerig ter sprake: de beruchte Krist zat hem reeds in 1942 op de hielen wegens het drukken van clandestiene leo tuur: de bladen „Vrij Nederland" en „Je Maïntiendrai" zagen op zijn pers het licht. De procureur-fiscaal verklaarde veel zin te hebben, een zedepreek te houden over de wantoestanden ten huize van mevrouw S. in het bijzonder en de verwording in zekere kringen tijdens de bezetting in het algemeen. Zich tot de zaak bepalend, meencle Mr. Besier, dat allen, die het huis van deze dame frequenteerden, iets op •hun geweten' hadden: hetzij op politiek of op moreel of op economisch terrein. Spre ker tipte ook den nasleep van de geheele geschiedenis, namelijk het lpeghalen van de Petri-Bank te Haarlem, even aan en hij noemde de aanklacht tegen E. „perti nent bewezen". Het zelfs onder de Duit sdie bezetting vulgaire bedrijf van smok kelen wettigt, zoo zei Mr. Besier, geen verraad zooals verdachte pleegde. Stil staand bij het ondergrondsche werk van den beklaagde wees de procureur-fiscaal op de wonderlijke tegenstelling met het aanbrengen van P. Daar het geheel ge lukkig geen diepgaande gevolgen heeft ge had, meende de aanklager, dat verdachte met \\'z jaar gevangenisstraf met aftrek voldoende gestraft „was voor zijn optreden. Mr/Hellema Sr. betwistte als raadsman het „schuldig" van den procureur-fiscaal en kwam na een langdurig pleidooi tot de overtuiging, dat er geenerlei termen aan wezig zijn om zijn cliënt te straffen. Uitspraak over 14 dagen. Een cultureel e vereeniging opgericht in Heemstede In de laatste maanden van 1946 heeft de Com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting eenige cursussen georganiseerd, die niet de belangstel ling van het vrouwelijk deel van Heemstede hadden, welke verwacht werd. In verband daar mede had het bestuur met een groot aantal oudeursisten een vergadering belegd welke goed was bezocht en "dié onder leiding stond van de presidente, mevrouw I. Droog—Deckers. Daar werd gesproken over de middelen die toege past moeten worden om de belangstelling te dóen groeien en na een inleiding van mevrouw v. Goor—Stocker werd besloten, over te gaan tot de stichting van een vereeniging, waarvan ook de man en een volwassen zoon of dochter lid kunnen worden. Deze vereeniging stelt zich ten doel, ontwikkelings- of ontspanningsavonden te organiseeren. Als noodzakelijk gevolg van deze oprichting moest het bestuur worden uitgebreid en daarvoor werden de dames Neeskens. v. d. Poel en v. d. Aar aangewezen die hunne benoeming accep teerden. Na de pauz« vertoonde de heer Harff eenige van zijn door hemzelf opgenomen kleurenfilms uit het Zuiden van Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Zweden, waarbij hij een vlotte causerie hield die zeer in den smaak viel. Extra ustkeering wegens de kou De Haarlemsche afdeeling van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" heeft besloten, wegens de heerschende kou aan alle onder steunden een extra uitkeering toe te kennen. Weermachts-aannemers moeten /zich verantwoorden Op 5 Februari zal het. Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad 'de aanklacht tegen den Amster- damschen aannemer N. W. H. behandelen, die er van beschuldigd wordt, tusschen 1942 en 1944 in Noord- en Zuidholland werkzaamheden ten behoeve van den vijand te hebben verricht. Ook zijn broer. B. J. H. zal dien zelfden dag voor het Hof moeten verschijnen: hem wordt onder meer ten laste gelegd, dat hij in Haarlem gelegen ge bouwen en opstanden, toebehoorende aan Ne derlanders, voor de Duitschers heeft gesloopt. Verder zal de Haarlemsche aannemer A. F. L. R„ die er van verdacht wordt van 1942 tot 1944 defensiewerken voor den vijand te hebben laten aanleggen, den vijfden Februari terecht staan. De reiniging trok er op uit Nadat de ploegen van de Gemeente-Reini ging tot Dinsdagavond tien uur in actie ge weest waren, werd hedenmorgen om zes uur al weer uitgerukt met de zandstrooimachi- nes, om de gladheid op de voornaamste we gen en opritten te bestrijden. Om acht uui werden honderd werkloozen aangenomen, die met behulp van zes met paarden bespan nen wagens en twintig handkarren het sneeuwvrij maken van de Groote Markt en de belangrijkste verkeersaders ter hand namen. De stichting „Humanitas" heeft vele plannen De Commissie voor maatschappelijk werk van „Humanitas" hield in het Contact-Bureau ln de Hoofmanstraat een vergadering voor medewer kers en begunstigers, waar de heer P. C. Faber, algemeen secretaris der landelijke Stichting, sprak over de grondslagen van het maatschap pelijk werk en de wijze, waarop het gedaan moet worden. Hierna gaf mevrouw E. Vrind—van Praag een uiteenzetting van het werk, dat de afdeeling Haarlem aangevat heeft en aanvatten wil. We gens het ontbreken van een voldoende finan- cleele basis is er nog geen deskundig maatschappelijk werker aangesteld. Daarom is de commissie gevormd, die het werk leidt en bij dit werk wordt bijgestaan door vrijwillige mede- werk(st)ers. De reclasseerlngsarbeid geschied! door een aparte groep, die samenwerkt met het Ned. Genootschap tot Reclasseèrtng. De verdee ling van HARK-goederen vraagt nog meer medewerksters voor het rapporteeren. Het hier toe noodzakelijke huisbezoek verschaft soms waardevolle gegevens voor ons andere werk. Spreekuren worden op enkele morgens en avonden gehouden, waar men met allerlei moei lijkheden. vooral gezinsmoeilijkheden en die met betrekking tot reclasseering, kan komen. Het buurt- of wijkwerk moet tot ontplooiing komen, omdat de menschen ln de buurten elkaar kennen en beter kunnen weten, waar tijdelijke of meer I duurzame nood heerscht en van welken aard hij is. Hierdoor zal de buurthulp gestimuleerd wor den en georganiseerd op de basis van wetfer- keerigheid, wat vooral voor het buitenkerkelijk volksdeel van beteekenis is. Het ligt in de be doeling zoo spoedig mogelijk ln contact te tre den met ouden van dag en en invaliden, om hun eenzaamheid wat te breken en hun op allerlei wijzen van dienst te zijn. Voor de kinderbe scherming worden voogden, voogdessen en pleegouders gezocht. Tenslotte kondigde de voorzitter, de heer Noordhoff, de financiëele actie aan. Dit werk moet de voorrang hebben, niet alleen, omdat anders liet Contact-Bureau in de Hoofman straat 17-moet worden prijsgegeven, maar vooral, om het werk voort te zetten. De heer A. P. A. Verkooij wordt zeventig Woensdag 5 Februari zal de heer A. P A. Verkooij zijn zeventigsten verjaardag vieren, ter gelegenheid waarvan hij van 25 uur op dien datum in huize Jeding van Berkhout straat 58 zal recipieeren. De heer Verkooij is voorzitter van de Volkstuinvereeniging „Ons Buiten" en van den Haarlemschen Bond van Volkstuinver - eenigingen. Tevens is hij lid van den raad van advies van den landelijken bond. In den vorigen oorlog was hij gemeenteraadslid van Schoten en voorzitter van de commissies voor gas en distributie Het zal den jaTige zeker niet aan belang stelling ontbrekep, Oud-leeraar van de M.T.S. voor het Tribunaal Dinsdagmiddag stond de gewezen leeraar aan de Haarlemsche MTS ir. Th. W. K. voor de tweede kamer van het Haarlem sche Tribunaal terecht. Hem was het lid maatschap van de NSB en van de neven- organisaties Opvoeders- en Technisch gilde en het plaatselijk leiderschap van de Technische Noodhulp feir laste gelegd. Toen zy'n collega Potma in 1943' door de Duitschers gearresteerd was en van de zijde der ouders pogingen werden gedaan de medewerking van K. te verkrijgen om bij de Duitsche autoriteiten te interveni- eeyen, had hij dit niet alleen geweigerd, maar bo^pndien een rapport aan den di recteur van de MTS, den NSB-er J,, ge zonden, waarin hij als zijn overtuiging uit sprak, dat ir. Potma als het centrum van het verzet op school beschouwd moest worden. Een tweede voorval had zich voorge daan, toen K. bemerkte dat de administra trice van de school op een karthotheek- kaait van een oud-leerling „door de Duit schers doodgeschoten" had bijgeschreven. Hij had voorgesteld „terechtgesteld" of nog liever: „overleden". Want, verklaarde hij voor het Tribunaal, „het was een nor male gang van zaken geweest: de jongen had sabotage gepleegd, dus was hij te rechtgesteld". Toen verdachte gezien had. wac de administratrice geschreven had, „had hij dit als een klap in zijn gezicht gevoeld", naar hij zei. „Was dat voor u het belangrijkste op dat moment?", vroeg de president, mr. F. van der Goot. K..had bij den NSB-directeur over de administratrice geklaagd, zoodat deze la ter in Den Haag van een hooge NSB-( functionaris een berisping kreeg. In 1944 was K. uitgeweken en had hij uit Duitschland een afscheidsbrief aan den directeur van de MTS en aan de „Befehls- stelle" van de „Technische Nothilfe" ge schreven, dat hij vertrokken was, omdat de „Roosevelt-Joden hem wel eens als af schrikwekkend voorbeeld konden gebrui ken". >De verdediger mr. C. Blankevoort wees erop dat men dezen man eigenlijk nog steeds als Duitscher moet beschouwen. Uitspraak over 14 dagen. POLEN'S PRIMAIRE EISCH: President van Oost-Indonesië inNederland aangekomen Polen heeft in het Oosten 182 600 K M 2 grond ver loren en in het Westen 101.000 K.M.2 grond ge wonnen. De tota le oppervlakte bedraagt thans 307.021 K.M.2. Po len telt nu een bevolking van 25 millioen zielen, hetgeen 9 mill, minder is dan vóór den oorlog. De Duitsche be volking in de nieuw verworven westelijke gebie den is op groote schaal geëva cueerd. Haar plaats ls ingeno men door de Pool- sche emigranten uit de dooT de USSR ingelijfde strook. Volgens radio Moskoubeschouwt de Sovjet-Unie de Westgrenzen van Polen, die vroeger Duitsch grondgebied in zich slui ten. als vaststaand. De „Prawda", het offi- cieele regeeringsorgaan der Sovjet-Unie, is •an meening, dat de herwonnen gebieden, die zich van de Baltische Zee tot aan de Oder en de Neisse uitstrekken, hoogst belangrijk zijn voor het handhaven van vrede en vei ligheid. James Byrnes, de pas afgetreden Ameri- kaansche minister van Bui'tenlandsche Zaken, bracht echter Ln zijn belangrijke rede op 6 September '46 te Stuttgart in herinnering, dat het protocol van Potsdam geen verbinte nis inhoudt voor alle regeeringen om bij de definitieve vredesregeling de overdracht van eenig bepaald gebied te steunen. Tevens ver zekerde hij echter, dat de Ver. Staten een herziening van de noordelijke en westelijke grenzen van Polen zullen voorstaan. Het voornaamste punt van het memoran dum, dat de Poolsche regeering aan de plaats vervangers te Londen zal doen overhandigen, betreft de erkenning van Polen's westelijke Per K.L.M.-Skymaster is gisteravond om ongeveer half zeven op Schiphol gearriveerd de heer Tjokorde Rake Soekawati, president van den nieuwen staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd de heer Soekawati na mens den minister van Overzeesche Gebieds- deelen verwelkomd door den heer J. M. Ki- veroh, secretaris-generaal van het departe ment en de heeren dr H Friedericy en D E. Hoorens van Heyningen. Ook ae burgemees ter van Amsterdam, mr A J. d'Allly, gaf van zijn belangstelling blijk. Voorts waren aan wezig de heer M Hamelink. minister van Financiën van Oost-Indonesië en de heeren .Chr. G. Grader en J. van Grieken, die aan den heer Soekawati tijdens zijn verblijf in Nederland zijn toegevoegd. De heer Soeka- Dr. Soekawati in gesprek met den heer M. Hamelink, den Minister van Financiën voor Oost-Indonesië. wati werd vergezeld dooi den heer J Han gelbroek, hoofdambtenaar Binnenlandsch Be stuur. die bestemd is om de functie te ver vullen van secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken Oost-Indonesië. De heer Soekawati heeft "ne: voornemen zich over eenigen tijd naar Parijs te bege ven. om zijn aldaar vertoevende echigenoote en kinderen te ontmoeten. Gezamenlijk zul len zij dan de terugreis aanvaarden naar In donesië, Een hoogspanningslijn Amsterdam—Velsen Ontsiering van het landschap zal Zooveel mogelijk beperkt worden De minister van Economische Zaken heeft naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters over de ontsiering van het landschap door den aanleg van bovengrondsche hoog spanningsleidingen, medegedeeld dat het in de bedoeling ligt de in voorbereiding zijnde 150.000 volt hoogspanningslijn Amsterdam— Velsen voor het grootste gedeelte boven gronds uit te voeren Deze lijn is met zorg getraceerd, waarbij aan de eischen van het landschapsschoon groote aandacht is ge schonken, zoowel - wat betreft de uitvoering der werken zelf als de plaatsing van de lijn in het landschap. Hierdoor wordt de ontsie ring tot een minimum beperkt. In 'net voornemen liggen een verdere 150.000 olt koppeling van centralen. loopende van Amsterdam over Utrecht, Nijmegen naar Venlo en een van 100.000 volt van Gasselte r Zwolle naar Lemmer, benevens een ver binding voor 150.000 volt van Nijmegen over Apeldoorn naar Deventer tusschen de netten van 150.000 volt en 100.000 volt, voorts een 50.000 volt-lijn van Roosendaal naar Goes. Op den duur zal de technische ontwikke ling het misschien mogelijk maken voor lij nen van zeer hooge spanning en over groote afstanden van kabel gebruik te maken, doch momenteel is de techniek nog niet zoover gevorderd, dat dit practisch uitvoerbaar moet worden geacht. Ten einde te vermijden dat industrieele gebieden nadeelige gevolgen ondervinden van de onvoldoende capaciteit der betrokken electiTcileitsbedrijven is het noodzakelijk, dat met. den grootst mogelijken spoed het koppelnet wordt voltooid. Garage-monteur had relaties met de Duitschers „Bekijkt u die foto maar eens goed; u heeft uit het raam hier een prachtig ge zicht op de plaats, waar hij genomen is", zei de president van de tweede kamer van het Haarlemsche Tribunaal, mr. F. van dei- Goot, Dinsdagmiddag tegen den voorma- ligen chef-monteur S. De foto was genomen tijdens een feestje op het „Heeres Kraftwagen-Park", toen dit nog ;n het Florapark gevestigd was, en de verdachte stond er op met zijn Duitsche vrouw tusschen de Duitschers. S., die reeds voor den oorlog als pro- Duitsch bekend zou hebben gestaan, zou een week na de capitulatie van het Neder landsche teger in 1940 toen zijn werk geefster, een garage-onderneming hier ter stede, haar déuren gesloten had bij zijn zaak gekomen zijn en van dat oogenblik zou deze voor de Duitschers zijn gaan wer ken. In Maart 1941 zou S. lid van de N.S.B. geworden zijn, „omdat het program lang niet gek was". Uit vele getuigenverkla ringen bleek, dat hij nogal achter het werk heen gezeten had en den arbeiders geen kans tot sabotecren wilde geven. Na Dollen Dinsdag zou hij zich, zooals mr. Van der Goot het uitdrukte, „aan den anderen kant zijn gaan dekken", door tij dens razzia's aan onderduikers een schuil plaats te bieden. Daar stond echter de be schuldiging tegenover dat hij. met hulp van een Duitschen militair, een Hillegomschen boer een varken afhandig zou hebben ge maakt en spoorbielsen zou hebben ver voerd, die door de Duitschers bij Neder landsche burgers weggehaald waren. In Maart 1945 deed een sabotage-com mando van de BVS. in Duitsche uniformen een inval bij hem om fietsen te vorderen en het vond een taart en een flesch cognac op tafel. S., die dacht met Duitschers te doen te hebben, vertelde, dat de Ortskom- mandant bij hem op visite was geweest Toen hij merkte met wie hij te doen had, veranderde hij zijn houding en vertelde, dat hij met de ondergrondsche in verbin ding stond. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino, voerde aan, dat zijn cliënt geen daadwer kelijk veroaad had gepleegd. Het gebeurde in Hillegom kon hij zich, gezien de houding van de meeste boeren in den hongerwinter, wel voorstellen en tenslotte haalde hij een oordeel aan van zijn confrère Stomps, dat twijfel aan verdachte's geestelijke vermo gens uitdrukte. Uitspraak over 14 dagen. DE DISTRIBUTIE Donderdag 30 Januari. Nieuwe bonnen. Haarlem: Restant M (Vleeschhal). Heemstede: Ver], t.m. Wak (9—12.30 uur) Wal t.m. Wes (14—16 uur) Binnenweg. Overveen (gebouw DO MI) N—S. Schoenenbonnen, Haarlem: cijfer 5: letter W (Vleeschhal). grenzen. Modzielewski. de communistische waarnemende minister van Buitenlandsche Zaken der Poolsche voorloopige regeering. welke zoo luist uit Moskou is teruggekeerd, verklaarde, dat Polen bereid is met een de mocratisch Duitschland 6amen te werken, doch ni.et met Dr Schumacher, den voorzitter der Duitsche sociaal-democratische partij, die volgens zijn eerste program herziening van de Poolsche Westgrens eischt, Een der gelijke politiek zou, volgens Modzielewski, vroeg of laat tot nieuwe agressie leiden. Er zullen nog heel wat Engelsche en Rus sische woorden te Londen en Moskou gewis seld worden, voordat beslist zal worden, of de Duitsche amputatie bekrachtigd en dus de Oder-Neisse-lijn als definitieve grens met Duitschland gehandhaafd zal worden. Architect C. J. Blaauw overleden Van I tot 8 Februari zal te 's Gravenzande een tentoonstelling gehouden worden var. bol- cn bloemgewassen. Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te LIsse. zal de tentoonstelling openen. De Belgische autoriteiten hebben besloten bU hel reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de contróle voortaan In den trein tc doen geschieden, zoodat de reizigers te Esschcn niet meer behoeven uit te stappen. Vordering van gebouwen of woningen welke bij het rijk ln gebruik zijn of van gedeelten daarvan mag alleen na machtiging van den mi nister van Binnenlandsche zaken. Dc ll-Jarlge scholier Cornell» Snel en zijn 12-Jarlge vriendje J. C. de Groot, beiden uit Am sterdam zijn Zaterdag op het toen onbetrouw bare ijs van het IJsselmeer gaan .schaatsenrijden. "IJ worden sindsdien vermist. Door Usgang op dc Waddenzee is Ameland opnieuw geïsoleerd. HAARLEM EN OMGEVING In de ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Ambte naren ls. In de plaats van den heer J. G. Lelb- brandt, die wegens het aanvaarden van een andere' betrekking als zoodanig was afgetreden, benoemd tot secretaris dier afdeeling de heer W. de Laat. Garenkokerskade no. 37. Haarlem. „Muzenforum" te Bloemendaal geeft op Zaterdag 31 Januari, des avonds om 8 uur in gebouw „Domi" te Overveen een lezing, waar Anton van Duinkerken spreekt over „Het Wil helmus" Deze avond wordt ln het kader van de 2e serie gegegen; den volgenden dag spreekt dc heer v. Duinkerken ln de eerste serie nogmaals over hetzelfde onderwerp. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd de heeren R. L. M. Rlkkers en F. Brouwer, beiden uit Bloemendaal, respectieve lijk voor Tiet propaedeutlsch examen scheeps bouwkundig en natuurkundig ingenieur. Lida Lnngerveld, violiste, zal aan den vleu gel begeleid door Ans BO.Uter, op Zaterdag 1 Februari in de Begijnhof Kapel te Haarlem een kiassiek-romantlschen avond geven. Het pro gramma vermeldt werken van: Beethoven, Eccles cn Franck. Vier leden van den K.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „St. Fxaoclscus" te Hille gom zjjn gehuldigd naar aanleiding van het feit. <13! zij 23 jaar lid van deze organisatie wa ren. Het zijn de heeren L. Brouwer Sr C. J. Brouwer Jr., J. L. Steenvoorden en P. J. van Marls. Tooneelgroep „Menschen en Maskers" geeft a.s. Zondag te Hillegom een opvoering van het tooneelspel ,,'t Lammeken" van den Vlaamschcn schrijver Jac, Ballfngs Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: Hermanus Imanse. grond werker, wonende te Haarlem, Wouwermanstr. 34. Met diep leedwezen vernemen wij dat, na korte ongesteldheid, onverwacht over leden is de heer C. J. Blaauw, architect B.NA., wonende te Haarlem. Met hem is heengegaan een zeer be kwaam architect. Zijn sterven zal, niet het minst in vakkringen, waar hij zeer hoog stond aangeschreven, betreurd worden. Zeer veel belangrijke bouwwerken stonden op zijn naam; .wij noemen als het voor naamste het Leidsche Stadhuis. De heer Blaauw werd 12 October 1885 te Amsterdam geboren. Na het eindigen van zijn studie heeft hij verschillende jaren op verschillende architectenbureaux gewerkt, o.a. bij de Bazel en Staal. In 1919 werd hij aangesteld bij den Rijksgebouwendienst, waar hij tot onge veer 1925 bleel'. In die periode ontwierp hij o.a. verschillende laboratoriumgebou wen van de Landbeuwhoogeschool te Wa- geningen. Daarna vestigde de heer Blaauw zich als zelfstandig architect en koos Haarlem tot woonplaats. Hij bouwde o.a. het stadhuis te Hooge- veen en te Alphen aan den Rijn. Zijn belangrijkste werk was de bouw van het Leidsche Stadhuis. Dit was een eervolle, maar ook zeer moeilijke opdracht, omdat de resten van het oude gebouw, die door het vuur gespaard werden, moesten aansluiten bij het nieuwe gebouw dat hij ontwierp. Hij heeft zich van die zware taak evenwel op zeer lofwaardige wijze ge kweten. Zeer te stade kwam hem daarbij het feit, dat hij zich in het verleden ook had geïnteresseerd voor de binnenhuis kunst, zoodat hij ook het interieur met kennis van zaken kon verzorgen. De heer Blaauw was ook vele jaren voorzitter en lid van de Schoonheidscom missie te Haarlem en voorzitter van de Heemsteedsehe adviescotnmissie. In ons volgend nummer komen wij op dit verscheiden nader terug. Uitreiking schoenenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de uitreiking van schoenenbon nen aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Janu ari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen, op Zaterdag 8 Febru ari zal eindigen. Zij, die op grond hiervan recht hebben op een schoenenbon moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot den distributiedienst wenden. Dit geldt even eens voor hen wier stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun schoenen bon nog niet hebben afgehaald. Na 8. Fe bruari zal oj5 de in 1946 aangewezen num mers van de stamkaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenen bonnen geschieden. Over de verstrekking van een schoenen bon aan hen. die sedert 1 April 1946 geen schoenenbon op de cijf eraan wijzing van de Tweede Distributiestamkaart hebben ontvangen en derhalve nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel wordt het volgende medegedeeld: Van 17 Februari af zullen de distributie diensten op plaatselijk nader te bepalen dagen een schoenenbon uitreiken aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3. 6 of 9, voorzoover zij nog in het bezit •zijn van den inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen die thans zoo drin gend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laat ste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De Tweede Distributiest-amkaart met bijbehoorend inlegvel moet overge legd worden. De Distributiedienst zal van het inlegvel de bonnen 614 en 612 ver wijderen. Groote uitkeeringen van Lloyds bij vliegtuigrampen De Daily Telegraph schrijft dat Lloyds en andere Engelsche verzekeringsmaat schappijen gróote uitkeeringen zullen moe- ten doen in verband met de recente vlieg tuigongelukken. Volgens dit blad was het KLM toestel dat bij Kopenhagen veron gelukte door deze luchtvaartmaatschappij verzekerd voor 10.000 pond en elke pas sagier voor 2500 pond. De leden der be manning waren verzekerd voor bedragen tot 2000 pond. De lading goud van het verongelukte vliegtuig bij Hongkong was grootendcels bij Lloyd verzekerd. De to tale verzekering voor zeven vliegtuigla dingen goud was ongeveer 3.500.000 pond of ongeveer 500.000 pond per lading. De bemanning was verzekerd voor 2500 pond per lid. Begrafenis van prins Gustaaf Adolf De plechtige begrafenis van Prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Februari tc Stockholm plaats hebben. De echtgenoot van Grace Moore, Va'entin Parera, heeft zich uit Cannes op weg bege ven naar Denemarken. Voor zijn vertrek ver klaarde hij. dat het stoffelijk overschot van de zangeres ln de Vcreenigde Staten ter aar de za! worden besteld. Gebrek aan reservemateriaal oorzaak van busmisère Er komen den laatsten tijd weer vrij veel storingen voor op de buslijnen van Haarlem naar Overveen en Bloemendaal. Zaterdagmiddag was het juist op de drukke uren tusschen 12 en 2 uur mis en Maandagmorgen stond een lange rij Bloe- mendaalsche forensen tusschen kwart voor acht en half negen aan den Vijver weg te kleumen omdat de bus op zich liet wach ten. Ook 's avonds komen nogal eens hiaten in de dienstregeling voor. De'N.Z.H. deelde ons mede, dat de oor zaak van deze moeilijkheden vooral is ge legen in het gebrek aan reservemateriaal. Wanneer een bus voor de lijn naar Noord- wijk aan Zee defect aan het station Haar lem staat, moest men vaak zijn toevlucht nemen tot het inleggen van een bus. die oorspronkelijk op Bloemendaal of Over veen reed. Nu er voor de lijn naar Noord wijk drie opleggerbussen beschikbaar zijn gekomen, heeft men wat meer speling gekregen. Men moet er wel rekening mee houden, dat ook het busrtet te Leiden om reserve-materiaal verlegen zit. De vijf kleine bussen, die de N.Z.H. on langs heeft overgenomen, moeten eerst danig worden opgeknapt, voor zij in bedrijf kunnen worden gesteld. Verkeer te water kan Haarlem nog via Spaarndam bereiken De vorst heeft het Noorder Builen Spaarne nog niet kunnen bedwingen. Hedenmorgen was nog steeds verkeer via het Spaarne en het Noordzeekanaal mogelijk. He: Zuider Buiten Spaarne ligt echter dicht, evenals de Ringvaart. De verbinding over de Leidsche vaart is natuurlijk ook uil- gevallen. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 24 Jan., C. H. v. Schie—v. Duljnhoven; 27 Jan., J. Sieraad—Evers; G. Lr Marchand—v. Dijk; 28 Jan A. e,. Korst- Jer.sv. Bergen: H. M. Hoff—v. Roon; M. J. Egg inkv. d. Ussel. BEVALLEN van een dochter: 25 Jan.. C. A. G. Vogel—v d. Veldt; 26 Jan,, E. NIJmeljer—v. Loc- nen; 27 Jan.. C. A. Toesct—Kortenaar: M. Ples- s'.us—Buis; 28 Jan.. P. Janssen—v. d. Vecht: A. E. Korstjcns—v. Bergen; M. C. v. Horlck—v. d. GEHUWD: 28 Jan. H. Bottng en A. v. Ketel. OVERLEDEN: 25 Jan., G M. C. Levert—Weric- man, .Tullanalaan; 26 Jan., A. v. d. Meer— Ouwendljk, 68 j., jci. Houtweg. J. Witkamp, 75 J., Nassaulaan; 27 Jan v. Heemskerkstraat. v. d. Vin. 80 J„ M. SCHEEPVAART Kon. Holl. Lloyd. S.s. NIcOlaas Wit sen. 24 Jan. van Las Palmes n. Buenos Aires s.s. Maas land op uitreis 27 Jan. te Montevideo, s.s. Oostcr- beek op thuisreis 27 Jan. Madeira gepasseerd. K. N. S. M. Stal. 27 Jan. te Istnnboel. Car- melfjell, 27 Jan. te Haifa. Yrsa, 27 Jan. van Im- mlngham naar Paramaribo. Stuyvesant, 24 Jan. van Curacao naar Paramaribo. Nada. 25 Jan. et Curasao. Boskoop. 25 Jan. van Curagao naar Ma deira. Themlsto, 27 Jan. te Hoek van Holland. Phaex ir. 28 Jan. van Antwerpen naar Trinidad. MU- Nederland. Merwede. 25 Jan. Kaap Finisterre gepasseerd. Salawati. 24 Jan. van Morotsl naar Pacifickust. Singkep, 24 Jan. van Por: Sa:d naar Holland. Holl. Afrika H)n. Oranjefontein, 27 Jan. te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3