Haarlems Dagblad De politiek der regeering in de Indische kwestie ongewijzigd Italië rekent zich tot de actieve belligerenten tegen Duitschland Het excuus der Duitsche marine Uit een vastgezette roerpen kan het ongeluk verklaard worden Minder koud, maar meer kans op sneeuw 61e Jaargang No. 18547 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrpag 31 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Militaire acties vertroebelen de situatie Tot rechtzetting van verschillende, den batsten tijd verschenen persberichten ver leemt ANP van bevoegd» zijde op de eer- [te plaats, dat dr. Van Mook al in Augus tus 1945 en in October 1946 het voornemen te kennen heeft gegeven met het oog op lijn gedurende ruim acht jaren volgehou- ien ononderbroken werkzaamheid in de noeilijkste regeeringsfuncties, omtrent em- je 1946' ontheffing van zijn taak te ver- loeken. Op de tweede plaats, dat hij uiteraard :ulks pas zou doen wanneer het stadium jer politieke onderhandelingen dat rnoge- jjk mocht maken. Op de derde plaats, dat thans met be- rek~ing tot zijn aftreden nog niets vast- taat en dus evenmin met betrekking tot ijn opvolging. Op de vierde plaats, dat van een wijzi- jng van de regeerlngspolitiek teil aanzien ■an het Indonesisch vraagstuk aan de zijde ran de Nederlandsche regeering geen spra- ;e is. Bestand is voorwaarde. Aneneta verneemt van officieele zijde, ,dat de Commissie-Generaal vast besloten s de ontwerpovereenkomst zoo spoedig nogelijk te onderteekenen. -De militaire icties, welke gedurende de afwezigheid en ;a den terugkeer van de Commissie-Gene- aal hebben plaats gevonden, hebben de Situatie vertroebeld en daardoor de ont wikkeling vertraagd. De Commissie-Gene raal streeft er echter met alle kracht naar Dm de onderteekening van de overeen- omst Linggadjati tot stand te brengen, naar deze onderteekening is gebonden aan e door de Tweede Kamer aangenomen lotie-Romme-van der Goes van Naters, erwijl de Commissie-Generaal zelf als roorwaarde voor de onderteekening heeft esteld een algemeen bestand op basis van e vastgestelde demarcatielijnen". Deze laatste verklaring volgde op een litlating van den republikeinschen mi- lister van voorlichting Moehamad Natsir, lie ontkende, „dat alles afhangt van het lestand, dat voornamelijk gesloten zou ijn, om de vereischte atmosfeer te schep- len voor het houden van vruchtbare be prekingen". Nadat Natsir nadrukkelijk rerblaard had, dat aanvankelijk de mee-, ling bestond dat de overeenkomst kon rorden onderteekend, voordat zij aan het lederlandsche parlement zou zijn voorge- 1, vervolgde hy: „De Nederlandsche re geering verkeerde echter in twijfel over het standpunt van het Nederlandsche par- leiyent. Toen heeft minister Jonkman een interpretatie van de ontwerpovereenkomst gegeven, welke opzettelijk gesteld was in bewoordingen die den rechtervleugel moes ten ontwapenen. Het is overduidelijk, dat de regeering een dermate conservatieve politiek voor staat. dat zelfs bü den linkervleugel de vraag rüst, wat nu wel de eigenlijke in houd van de ontwerpovereenkomst is. De Commissie-Generaal is naar Indonesië te ruggekeerd, maar het schijnt, dat zij als nog niet bereid is de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati te onderteekenen. Dit maakt de beteckenis van de overeenkomst tamelijk twüfelachtig en cn geeft den reactionnairen elementen onder de Nederlanders, zoowel als onder de Indonesiërs de gelegenheid hun actie Tien jaar geëischt tegen Fritzsche Dr. Müller, de openbare aanklager bij het proces tegen Fritzsche, heeft voor be schuldigde tien jaar arbeidskamp zonder aftrek van voorarrest geëischt, bovendien confiscatie van zijn vermogen, ontzegging van het recht een openbaar ambt te be- kleeden, ontzetting uit de kiesrechten, uit het recht lid te zijn van een partij of vak- vereeniging en uit het recht een vrij beroep uit te oefenen gedurende 20 jaar. De openbare aanklager zeide het te be treuren, dat de wet geen zwaardere straf toelaat en millioenen Duitschers nog steeds in krijgsgevangenschap verkeeren. Hij had de doodstraf willen vragen. Dr. Müller deelde mede, dat duizenden Duitschers schriftelijk verzocht hebben om aan Fritzsche de volle strafmaat toe te meten. Auto met hakenkruisvlag reed door Rotterdam Er is gistermorgen eenige opschudding veroorzaakt in het Blijdorpkwartier door jegen de ontwerp-overeenkomst te ver- i de verschijning van een vrachtauto met sterken. op den radiateur een groote hakenkruis- Met betrekking tot de militaire inciden ten was Natsir van meening. dat cffcze den indruk bevestigen, dat de Nederlandsche staatslieden niet in staat zijn, stand te houden tegen de oppositie, die de ontwerp overeenkomst ondervindt. Hij besloot zijn verklaring met de woorden: „Het snelst werkende middel om de situatie te verbe teren is de onmiddellijke onderteekening van de ontwerp-overeenkomst hetgeen een basis zou vormen voor de oplossing van de hangende geschilpunten op militair en politiek terrein". vlag, waarop bovendien de Duitsche ade laar prijkte. Het nummer van de auto was onleesbaar gemaakt. Een agent van politie heeft getracht de auto aan te hcwden, doch de chauffeur reed door. „KAREL DOORMAN" DEED DAKAR AAN. Het Nederlandsche vliegtuigdekschip „Karei Doorman" heeft Donderdagmiddag de Zuid-Afrikaansche haven Dakar aan gedaan om een ernstige zieke te ontsche pen. Het schip is onmiddellijk weer ver trokken. Ook Turkije leed schade 'oor den eersten keer verscheen prinses iargaret, de jongste dochter van het Iritsche Koningspaar, zonder geleide van ten ander lid der koninklijke familie, op ten openbare uitvoering in tavoy-theater. - De zestienjarige prinses cas vergezeld van de jonge Lord Stanley. De plaatsvervangers der vier ministers te Londen hebben een verzoek ontvangen van de Ttaliaansche regeering om te wor den gehoord bij de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland daar zij op het standpunt staat dat Italië van Oc tober 1943 tot Mei 1945 heeft deelgeno men aan den oorlog tegen Duitschland. Hoewel de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en Amerika het er over eens waren dat zij hierover geen beslissing kunnen nemen, aangezien zij alleen ge allieerde. landen moeten hooren, werd het Italiaansche verzoek toch op de agenda van de eerstvolgende bijeenkomst ge plaatst, tengevolge vart een wensch der Russische ^legatie, deze 'kwestie nader te bekijken Turkije heeft zijn ambassadeur in Lon den een nota laten overhandigen aan de plaatsvervangers voor Duitschland, waar in wordt medegedeeld dat vele Turken verliezen hebben geleden door1 Duitsche actie tijdens den oorlog, waarvoor de Turk- sche regeering schadevergoeding zal ver zoeken. De Canadeesche wenschen ten aanzien van Duitschland. vervat in een gisteren te Londen overhandigd memorandum, sugge- reeren de vorming van een internationaal instituut voor een nieuwen Duitschen staat, vóór de vaststelling van het vredes- Vrachtauto's beschikbaar Voor kolenvervoer Aanbod van Vakgroep Goederenvervoer Het bestuur van de Vakgroep Goederenver- oer langs den weg, bü welke organisatie alle mtovervoerders in ons land zün aangesloten, leeft zich tot de ministers van Verkeer en 'conomische Zaken gewend met het aanbod 800 zware vrachtauto's ter beschikking te «tellen voor het vervoer van kolen uit de nijnstreck naar dc bevolkingscentra. Door het groote laadvermogen van de mo- lerne vrachtauto's moet het. naar het oordeel tan de vakgroep, zeer goed uitvoerbaar wor- len geacht, dat het vrachtautovervoer op kor ten termijn een aanmerkelijke verbetering in ien aanvoer van brandstoffen tot stand brengt. Het bestuur van de Vakgroep Goederenver- toer heeft er bij de regeering ernstig op aan drongen dit aanbod niet terzijde te leggen fezien de moeilijke brandstoffensituatie. Maximum-gewicht voor Britsche Dakota's blijft gehandhaafd Lord Nathan, de Britsche minister van burgerluchtvaart, heeft in het Hooger- luis medegedeeld dat hij van den lucht- leiligheidsraad het rapport heeft ontvan- jen met betrekking tot het hoogsttoelaat- bare gewicht van Dakota's. De raad heeft aanbevolen dit gewicht op 12.700 kg (28.000 Engelsche ponden) te handhaven. De luchtveiligheidsraad beveelt tevens aan, dat een onderzoek ingesteld zal wor den naar het maximaal toegestaan ge wicht op zekere vliegvelden en voor zekere routes en het nemen van proeven inzake prestaties van vliegtuigen met verschil lende beslasting. Lord Nathan zeide, dat voorzoover hem lekend was, er geen ongeluk met een Da- rota-toestel aan overbelasting te wijten was geweest. Hij stelde voor het volledig rapport van den luchtveiligheidsraad met «en officieele rapport te publiceeren, Resultaten der walvischvaart beneden de verwachtingen Naar wy" van bevoegde zijde vernemen, blüven de vangstresultaten van de Neder landsche walvischvaartexpeditie met de „Willem Barendsz" beneden de verwach tingen. Op internationale conferenties is. ter B JuluulKt voorkoming van uitroeiing van de walvisch het Londensche I dat gezamenlijke expedities (er zy'n er ditmaal 13) maximaal 16.000 z.g. blauwe walvisschen mogen vangen. De 'tand is volgens een opgave tot 25 Januari j.I. 6.496 walvisschen, waarvan de „Willem Barendsz" er 182 voor zijn rekening heeft genomen. Gerekend naar den duur van de vangstperiode had dit aantal naar ver wachting ongeveer 370 eenheden moeten bedragen. „Kota Inten" morgenochtend in Rotterdam Het m.s. „Kota Inten", dat met zieke en gewonde militairen uit Nederlandsch Indië naar ons land terugkeert, zal Zater dagmorgen om 6 uur te Hoek van Holland aankomen. De ontscheping te Rotterdam begint om 10 uur. verdrag. Die nieuwe staat moet volgens Canada een federale staat zijn, waarbij de decentralisatie zoowel politiek als econo misch moet worden doorgevoerd. Heden zal de Belgische delegatie te Londen het memorandum der Belgische regeering over Duitschland mondeling toe lichten. Zelfs de Theems heeft een ijsvloer gekregen voor 't eerst sinds 1940. De icinter laat zich ook in Engeland op ongewone wijze gelden. Een gezicht op de Theems bij Windsor. Hel woord is aan. Talleyrand Een monarchie moet geregeerd worden met democraten, een republiek met aristocraten. Joegoslavische nota over den moord in Napels Donderdagmorgen heeft de Joegoslavi sche ambassadeur te Londen het Er.gelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota doen toekomen, betreffende het inci dent in het Joegoslavische kamp te Napels, waarbij een Joegoslavische vice-consul werd gedood en een attaché gewond. Volgens het Joegoslavische persbureau „Taniug" wordt in deze nota een gedetail leerd onderzoek geëischt. voorts de arresta tie en uitlevering van alle personen, die aan den aanslag hebben deelgenomen, be straffing van de Engelsche militairen, die op eenigerlei wijze bij den „landverrader- lijken aanval" betrokken zijn geweest, op sluiting van alle leden der Joegoslavische militaire formaties, zooals de aanhangers van Mikailoviisj. in gevangenkampen en schadeloosstelling aan nabestaanden en slachtoffers. S.S.-er ter dood veroordeeld Hedenmorgen veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam den Hilversum- schen S.S.'er J. H J. v. F.—D. conform den eisch ter dood, wegens vrijwillige dienstne ming bij de Waffen S.S in 1941. Hierbij werd eenerzijds overwogen, dat de geestvermogens van verdachte in geen enkel opzicht gestoord waren, zooals door de ver dediging naar voren is gebracht, maar ander zijds, dat v. F.D. uit een oud, Nederlandsch geslacht stamt, dat immer een goede militaire traditie heeft hoog gehouden. Het vonnis werd begeleid door een gratie-overweging, te rich ten aan H. M de Koningin. Het recht van cassatie werd verdachte ontzegd. Op de schaats naar Marken In Haarlem en omgeving wordt nog behalve op de ijsbanen betrekkelijk weinig geschaatst. Het ijs is bedekt met sneeuw en slechts op enkele plaatsen hebben geestdriftige rijders een baan gemaakt, waar zij kunnen rijden. Liefhebbers kunnen echter in de provincie aan tochten deelnemen, welke de Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier voor Zondag a.s. heeft uitgeschreven. Om negen uur kan men starten van hotel „De Posthoorn" in Zaan dam, om deel te nemen aan tochten van 35 en 65 km. Gereden zal worden naar Monniken dam, Gouwzee, Marken. Volendam, v Edam. Purmerend, Ilpendam, Kalf, Zaandam. Dönitz schrijft een verhandeling voor de Britsche Admiraliteit De vroegere Duitsche admiraal Dönitz, opperbevelhebber van de Duitsche marine onder Hitler's bewind, heeft den tyd die hem in de gevangenis ten dienste stond voor zyn overbrenging naar Spandau, waar hü zijn tien jaren zal moeten uitzitten, besteed aan het schrijven van een verhandeling over de oorlogvoering ter zee van 1939 tot 1945. Deze verhandeling, door de Britsche admiraliteit gepubliceerd, geeft een over zicht van de rol der Duitsche marine en de oorzaken van de Duitsche nederlaag. Dönitz is van meening, dat Duitschland bij het uitbreken van (jen Tweeden We reldoorlog niet was voorbereid op een strijd ter zee. Niettegenstaande dat'had Duitsch land den zeeoorlog tegen Engeland kunnen winnen, wanneer de geallieerde bombar dementen het gereed komen der nieuwe Duitsche duikbootentypes niet hadden ver hinderd. Men kan dus zeggen, aldus Dönitz. dat de geallieerde luchtaanvallen inderdaad den oorlog hebben doen winnen. Na de snelle overrompeling van de Lage Landen en Frankrijk in 1940 was de Duitsche ma rine niet in staat een invasie in Engeland te ondersteunen. De Luftwaffe was dat evenmin. Deze eerste beslissende tekortko ming werd gevolgd door andere, nl. het fa len der marine bij de pogingen om de ge allieerde landing in Noord-Afrika te ver hinderen of te bemoeilijken, de mislukking vaii het beheerschen der Middellandsche Zee (tengevolge van de geringe capaciteit der Italiaansche soldaten, merkt Dönitz schamper op), en tenslotte de schipbreuk van het Duitsche „Abwehrfront" bij de in vasie in Normandië, die een succes werd door „den slechten Duitschen inlichtingen dienst en de te zwakke lucht- en zee macht". Dönitz.schrijft de Duitsche neder laag toe aan de politiek van Hitier om oor log te gaan voeren voor dat de marine goed was uitgerust of omgekeerd, aan de fout om de marine niet van doeltreffende be wapening te voorzien bij het vooruitzicht op oorlog. Dönitz roemde de groote zelfopoffering en den moed der Duitsche duikbootbeman ningen. die „een eerlijken strijd hebben ge streden". Hij merkte op dat de verliezen van de U-vloot in het voorjaar van 1943 van 13 tot 50 procent stegen. Dit was het tijdstip waarop de radar zijn intrede deed bij de geallieerde luchtmachten. De Britsche admiraliteit heeft ook ge gevens uit de oorlogsdagboeken van Hitler's vertrouwensmannen gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Hitier zijn besluit om alle sche pen grooter dan torpedojagers oifr-de vaart te halen, genomen heeft nadat een klein aantal Britsche torpedojagers in de Ba- rentz-zee een sterk Duitsch eskader op de vlucht hadden gejaagd: Oudejaar 1942. Uit een aanteekening van vice-admiraal Krancke blijkt, dat Hitier naar aanleiding daarvan met minachting over de marine sprak en woedend was geworden, omdat hü hel nieuws over den slag in de Barentz- zee van Reuter moest vernemen, en de Duitsche berichten hem pas 24 uur later bereikten. Hitier stelde de Britsche marine tot voor beeld, zeggende dat die tenminste tot het bittere einde vocht, en de Duitsche schepen op de vlucht gingen Dr. Plesman over de vliegramp hij Kopenhagen Hedenmorgen gaf de directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman te den Haag voor de pers een uiteenzetting over de waar schijnlijke oorzaken van de ramp te Ko penhagen. Dr. Plesman trachtte het groote raadsel, dat een der beste piloten van de maat schappij met meer dan 27.000 vlieguren achter den rug, een dergelijk ongeluk over kwam te verklaren, met aanvaarding van de hypothese dat het hoogteroer geblok keerd stond. Dit hoogteroer is vastgezet^ door een lid van de bemanning, daar het in Moeiliiklieaen OD de „Boissevain den sterken wind stond f.e klenneren riit den sterken wind stoftd tf klepperen. Dit is geconstateerd door betrouwbare perso nen op het vliegveld. Als regel worden bij een tusschenlanding alleen de richtingsroeren vastgezet en dit behoort tot de taak van het grondperso neel, dat vóór den start de remblokken en de klampen weer aan den steward afgeeft. De sfeer op het vliegveld was door de aan wezigheid van verschillende vooraanstaan de personen eenigszms afleidend; men was bovendien een half uur te laat, zoodat de bemanning in gejaagdheid vergeten kan hebben op het hoogteroer te letten, te meer daar niet het grondpersoneel de klamp heeft bevestigd. Ook schijnt men niet gezien te hebben, dat de remblokken, die altyd bij de deur van het vliegtuig worden opgeborgen, niet compleet waren. Geyssendorffer heeft tijdens het taxiën door den sterken winddruk niet kunnen merken dat het hoogteroer vast stond. De fatale omstandigheid was nu. dat Geyssendorffer een eigen stijl van starten had. namelijk met den staart omlaag. In normale omstandigheden is dit absoluui even zeker als het starten met den staart omhoog. Daar door den sterken winddruk een zeer korte aanloop genomen moest worden heeft hij niet den tijd gehad om te merken, dat het hoogteroer geblokkeerd stond. Nu was het toestel gedoemd om steeds te blüven stijgen en daardoor kan het ongeval verklaard worden. Dit sluit ook de hypothese van een te zware belasting van het vliegtuig uit. „Was deze maar te groot geweest", ze de heer Plesman, „dan had dit ongeluk niet kunnen gebeuren, daar het toestel dan niet van den grond was gekomen". Hier is er sprake van dat een mensch regelrecht in een fuik geloopen is, die door alle bijkomende omstandigheden voor hem onontkoombaar was. Dr. Plesman deelde nog mede. dat het onderzoek niet is afgeloopen, maar dat de commissie wel op deze hypothese zal door gaan. TIJDBOMMEN IN BUCKINGHAM PALACE? Donderdagavond heeft de Londensche politie het Buckingham Palace, het paleis van de Engelsche Koninklijke familie, door zocht naar aanleiding van een telefonische mededeeling, dat er bommen zouden zijn geplaatst, die Zaterdag tot ontploffing zou den komen. Scotland Yard heeft voorzorgs maatregelen genomen, hoewel de huiszoe king niets verdachts heeft opgeleverd. Vandaag vertrekt de „Vanguard", het Britsche slagschip, met de Engelsche koninklijke familie naar Zuid-Afrika. De bemanning heeft druk werk gehad met de voorberei dingen: Schoonschipvoor de koninklijke gasten! Einde van vorstperiode nog niet in zicht Het hoogedrukgebied over Zweden trok iets naar het Zuidoosten doch nam daarbij weer in omvang en beteekenis toe Daar zich in het Oostelijke gedeelte der Middellandsche Zee nog steeds een depressie bevindt, blijft de aanvoer van koude Russische lucht over Polen en Duitschland en den Balkan aanhou den. Vooral in Hongarije daalde de tempe ratuur hedennacht sterk, op sommige plaat sen tot meer dan 25 graden onder nul Op den Oceaan is de depressie-activiteit echter aan het toenemen onder invloed var de nieuwe uitstulping van de koude Pool- lucht Ten Zuiden van IJsland ontwikkelde zich een vrij diepe kern. Ook midden op den Oceaan daalt de luchtdruk snel bij het verder opdringen van de Canadeesche koude lucht Het hoogedrukgebied op den Oceaan werd dan ook geheel teruggedrongen tot het ge bied ten Westen van de Azoren. Enkele oude storingen bevinden zich over de Golf van Biscaye en het Engelsche Kanaa! Een bewolkingsscherm in de hoogere lucht lagen van een dezer storingen trok heden nacht over ons land. waardoor de uitstraling minder was dan in de voorgaande nachten en de minimum temperaturen weer wat min der laag waren, gemiddeld ongeveer 10 gra den. behalve in Vlissingen, waar de tempera tuur niet lager kwam dan 5 graden. In Frank rijk waren de temperaturen eveneens minder laag. doch op vele plaatsen kwam na een stijging der temperatuur overdag tot even boven het vriespunt, de nachtelijke minimum temperatuur toch weer ongeveer op —10 gr. Het is te verwachten, dat de depressie activiteit op den Oceaan zich in den loop van de komende dagen geleidelijk verder over West-Europa zal uitbreiden. De strooming in de hoogere luchtlagen duidt er echter op, dat belangrijke daalgebleden zich althans voorloopig wederom zullen ver plaatsen naar de Golf van Biscaye. waardoor de wind in ons land nog steeds in den Oost hoek moet blijven Daar niet te verwachten is. dat het hoogedrukgebied over het Oostzee gebied zal verdwijnen, zal de wind in onze omgeving tijdelijk moeten aanwakkeren, waar bij de kans op sneeuwval geleidelijk gToote: wordt. De situatie is dus nog steeds zoo, dat de' vorst wel iets verder kan afnemen, doch de vorstperiode nog niet zal eindigen, hoewel plaatselijk in den namiddag, tengevolge var de reeds vrij sterke zonnestraling, de tem peraturen enkele uren boven het vriespunt kunnen komen, voornamelijk in het Zuidwes ten van het land. Hedenmorgen om negen uur werden de volgende temperaturen gemeten Vliegveld Twente —11: Den Helder —9: Vlis singen —4; De Bilt —8; Schiphol —10: vlieg veld Eindhoven 8: vliegveld Leeuwarden —11 vliegveld Groningen (Eelde) —IJ: vlieg veld Zuid-Limburg (Beek) fl; vliegveld Gilze Rijen —9. Gerucht over aanslag op Franco Kolonel schoot gevaarlijk „in de lucht" Naar aanleiding van geruchten, volgens welke op Franco een aanslag zou zijn ge pleegd, is in officieele kringen te Madrid verklaard, dat men van een dergelijken aanslag niets af weet. Franco jaagt dezer dagen in de omgeving van Toledo. Volgens de geruchten zou een der officieren uit Franco's gevolg, kolonel Sanchez Alvarez, drie revolverschoten hebben afgevuurd, waardoor twee andere officieren licht ge wond werden, terwijl een der kogels langs den linkerschouder van den caudillo ge- champt zou zijn. De onmiddellijk gearres teerde kolonel zou verklaard hebben, niet de bedoeling te hebben gehad Franco te dooden, doch door schoten in de lucht uiting te hebben willen geven aan zijn mis noegen over het gedwongen ontslag van den monarchistischen generaal Aranda. die kort geleden in ballingschap gezonden is. PASSAGIERSLIJST SIBAJAK EN KOTA GEDEH. Op onze bureaux ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst var. de repatrieeringsschepen „Sibajak" en ..Kota Gedeh" welke respectievelijk op 9 en 8 Februari m Rotterdam worden verwacht. Hedenmorgen is de luitenant-Kolonel der mariniers J. J. A. de Bruijn, vergezeld van zes aspirant-officieren van het corps ma riniers, per KLM-vliegtuig naar Cairo ver trokken, in verband met ontstane moeilijk heden onder het 200 man sterke detache ment mariniers miliciens, dat zich aan boord van het m.s. Boissevain op weg be vindt naar Indië. Luitenant-kolonel De Bruijn heeft opdracht de reis aan boord van het schip, dat te Port Said ligt. als detachementscommandant verder mee te maken. Volgens nadere berichten, die refereeren aan meldingen over de gebeurtenissen op de „Boissevain", heeft de Nederlandsche le gatie te Cairo heden medegedeeld, dat de moeilijkheden, welke neerkwamen op wrij ving tusschen de troepen en de 300 passa giers, spoedig opgelost waren. De troepen waren afgunstig op grond van de betere accomodatie, welke de be talende passagiers aan boord genoten. Spoedig na oplossing van het conflict heeft de „Boissevain" de reis voortgezet. Prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl commissaris-generaal De uitbreiding van de Commissie-Generaal wordt reeds sedert cenigen tüd door dc regeering overwogen. Het A.N.P. verneemt thans dat het inderdaad in het voornemen van de regeering zou liggen om zoodra de daartoe* strekkende welswüziging zou zün aanvaard, prof. mr. dr. J. H. W. Verzül aan te zoeken in de Commissie-Generaal zitting te nemen. Prof. Verzijl zou zich bereid ver klaard hebben de functie van commissaris- generaal te aanvaarden. Prof. Verzijl werd te Utrecht geboren op 31 Augustus 1888. Hij studeerde aldaar in de rechtswetenschappen en promoveerde in 1910 op stellingen. Na zijn studie was hij korten tijd werkzaam ter gemeentesecreta rie van Leiden. In 1912 kwam hij in zijn geboorteplaats terug, waar hy bij de ge meente de functie vervulde van chef der afdeehng openbare werken en volkshuis vesting. In 191.7 promoveerde hij tot doctor In de staatswetenschappen op proefschrift: „Het prijsrecht tegenover neutralen in den we reldoorlog van 1914 en volgende jaren". In 1919 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het Volkenrecht en de diplomatieke ge schiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1917 tot 1929 trad hij op als president van de Fransch-Mexicaansche schadevorderingscommissie en in 1930 ver tegenwoordigde hij Bulgarye in een ge schil met Griekenland voor het Hof van Internationale Justitie in Den Haag. In Juli 1938 werd hij tevens tot hoog leeraar in het volkenrecht en de politieke geschiedenis aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam benoemd. Tijdens den oorlog heeft prof. Verzijl aan Nederlandsche instellingen cn personen vele internationaalrechtelijke adviezen ge geven in aangelegenheden, welke met dc bezetting van ons land samenhingen. Na de bevrijding is hij lid van de Eerste Kamer geweest tot October 1945. Hij heeft voorts nog de functies vervuld van Üd van den raad van rechtsherstel en vice-presi dent van den bijzonderen Raad van Cas satie. Op 18 April 19J6 werd hij aangewezen als lid vanwege Nederland in het Perma nente Hof van Arbitrage. Thans is prof. Verzijl hoogleeraar in het volkenrecht en de internationaal-politieke geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. jiifliniiiiiniiiiiii li:ii;i!!ll!lllllimillll!l!mil!lll]!llll!!lll!!l!n!llllllllll||ll||^ Weerbericht TOENEMENDE B E WOLKIN G Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zater dag-avond Geleidelijk toenemende bewolking met later nlaatselljk eenige sneeuw, vooral ln het Zuiden van het land Aanvankelijk matige, later echter toenemende Oostelijke tot Zuldooste- 'ijken wind. In' den nacht atrengc tot matige, overdag matige tot licht.- ^ll!gww»tnr'i g aiajhMasöaiilF

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1