Sombere vooruitzichten voor de fietsbanden-voorziening Opnieuw weermachts-aannemers voor het Bijzonder Hof Kinderwagen cadeau Van lüeeit Hoe Heemstede een sluitende begrooting verkreeg Boekbespreking Woensdag 5 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Tekort aan autobanden wordtin 1947 aangevuld Hef publiek weigert import-fietsbanden Men kan zonder overdrijving zeggen, dal de rijuielbandenpositie in Nederland zéér zorgelijk is en dat het er niet naar uitziet, dat iemand, die niet tot een der prioritcits- klassen behoort, binnen afzienbaren tfld een fietsband zal krijgen. Bovendien heb ik sterk den indruk, dat het huidige distribu tie-systeem verre van ideaal is en dat men om maar een voorbeeld te noemen, beter het schoenenbon-systeem ook voor fietsban den toe zou kunnen passen. Aldus de heer M. S. Wijnberg, secretaris van de B.A.L met wien wij een onderhoud hadden. Eigenlijk moet het heele Nederlandsche fietsenpark van nieuwe banden worden voorzien, alvorens gezegd kan worden, dat de achterstand is ingehaald, temeer als men bedenkt, dat de banden die in het be gin werden uitgereikt, niet van behoorlijke kwaliteit waren en dus gl weer versleten zijn. Aangezien er ongeveer 2.5 millioen fietsen in Nederland zijn, beteekent dat dus, dat er 5 millioen banden noodig zijn. De distributie geeft op het oogenblik rüim driehonderdduizend bandenbonnen per maand af en op deze bonnen zijn zoo wel in Nederland gefabriceerde als geïm porteerde banden verkrijgbaar. Het vreem de verschijnsel doet zich nu voor, dat het publiek over het algemeen de importban den weigert te koopen, aangezien het van oordeel is. dat deze banden van mindere kwaliteit, zijn. Inderdaad zijn de Nederland sche banden beter dan de Engelsche, Ita- liaansche, Belgische en Amerikaansche. Vooral de Amerikaansche banden zijn wei nig soepel en trappen zwaar- Toch is déze aversie van het publiek overdreven, want de Engelsche en Italiaansche banden gedeeltelijk synthetisch zijn van uitste kende kwaliteit. De geïmporteerde banden maken ongeveer veertig procent uit van de beschikbare hoeveelheid en het is be grijpelijk dat het blijven liggen van pak huizen-vol van deze banden een ernstige complicatie vormt. De Nederlandsche productie heeft nog niet haar vooroorlogsche peil bereikt. Dit is te wijten aan verschillende factoren. Staaldraad vormt op het oogenblik de grootste moeilijkheid, want we zijn hier voor geheel op het buitenland aangewezen. Wat het canvas betreft, ondervindt men nog steeds den remmenden invloed van de beperkte twijncapaciteit. Een van de groot ste moeilijkheden is- het gebrek aan ge schoold personeel. Tevens dient men te bedenken, dat een der grootste bandenfa brieken, namelijk de Hevea nog steeds niet draait. Zij is namelijk bij de bombarde menten op Arnhem zwaar beschadigd. Rubber en vulstoffen zijn er daarentegen genoeg. Schoenenbon-systeem voor l'ictsbandei^ Samenvattende kan men dus zeggen, dat het nog wel even duren zal, alvorens men- schen, die niet in de prioriteitsklassen val len. van banden zullen worden voorzien. Het is zeker niet gemakkelijk de Neder landsche industrie méér te laten afleveren en grootere import zal ook geen uitkomst brengen, aangezien het publiek de buiten- landsche banden niet wil accepteeren. „Ik ben dan ook van meening, dat het distributie-systeem gewijzigd dient te wor den", zoo besloot de heer Wijnberg zijn uiteenzetting. Het vrijgeven van banden zal nog wel niet mogelijk zijn, tenzij dan de importbanden, indien werkelijk blijkt, dat' deze in de distributie onverkoopbaar zullen blijken. Het zou mijns inziens wen- schelijk zijn, het systeem van den schoe- nentfon toe te passen. Per slot. van rekening heeft de Nederlander zijn fiets net zoo hard noodig als teen paar schoenen en het is niet geheel juist, dat alleen aan bepaalde groepen het voorrecht van banden-bonnen wordt beschoren". ,,Op het oogenblik is de autobanden-situa tie nog benepen, maar het is, mits de im port volgens plan verloopt, zeer waarschijn lijk, dat de achterstand eind 1947 zal zijn ingehaald", aldus de heer M. Nauta, voor zitter van de vakgroep autobanden en lid der commissie voor internationale handel van het departement van Handel en Nij verheid, die ons over dit onderwerp een en ander meedeelde. Dat de situatie op het oogenblik nog niet zoo rooskleurig is, moet voornamelijk geweten worden aan de gebrekkige leve ringsmogelijkheden van Amerika, dat in 1946 met stakingen te kampen had. Onze bestellingen over 1946 zijn thans echter onderweg en zullen waarschijnlijk voor 1 April binnen zijn. Het gaat hier om 100.000 banden waarvan ongeveer een derde ge deelte reeds gearriveerd is. Tevens werd ten aanzienlijke hoeveelheid banden uit Engeland geïmporteerd: uit Zwitserland kwamen er 18.000 en uit België 15.000. Zoo op het oog lijkt dit een vrij aanzienlijk quantum maar ik moet er bij zeggen, dat Nederland voor den oorlog 250.000 banden 'per jaar importeerde. Weliswaar is het wa genpark aardig geslonken, maar daar staat tegenover dat eigenlijk alle banden, die jjan voor den oorlog dienst doen, vernieuwd moeten worden, daar zij op het oogenblik een gevaar op den weg vormen. Aangenomen, dat het bovengenoemde quantum voor 1946 uit Amerika binnen komt, zijn er thans nog 130.000 truckban- komt, zijn er thans nog 130.000 truck banden en 260-000 banden voor per sonenwagens noodig. Deze zullen dus in 1947 moeten worden ingevoerd, daar niet verwacht kan worden, dat de Nederlandsche autobanden-fabrieken, Vre- desteyn en Michelin. reeds in 1947 een productie van eenige beteekenis zullen be- refken- 6 Onze deviczenpositie is op het oogenblik echter dermate zorgelijk, dat alleen het hoog-, hoog noodige zal kunnen worden aangekocht. Hieronder worden behalve le vensmiddelen en grondstoffen ook autoban den gerekend, die immers voor het vervoer onontbeerlijk zün. Als de Amerikaansche industrie in het komende jaar niet door stakingen geteisterd zal worden, kan men dus gevoegelijk aan nemen, dat onze zeer bescheiden autoban den-behoefte (twee procent van de wereld productie) in het jaar 1947 bevredigd zal worden. Wat de samenstelling' van de banden be treft kan ik nog zeggen, zoo besloot de heer Nauta, d,al de eerste-klas Amerikaan sche fabrieken thans banden maken, met ongeveer 50 proc. synthetische rubber, die volgens hen beter zijn dan de uit zuivere natuurrubber vervaardigde. Vereenigingen defileeren voor den burgemeester Het centrum-comité van Koninginnedag, aan gesloten bij het Haarlemsch Comité voor natio nale feesten organiseert op den natlonalen feest dag. ter eere van de geboorte van de Oranjetelg voor alle vereenigingen van Haarlem een défilé. Besturen zijn uitgenoodlgd, om afgevaardigden met vaar.dels of vlaggen te laten deelnemen. D^ stoet zal op de Dreef worden opgesteld om half- vier. Door de stad wordt naar de Groote Markt gewandeld, waarna eer. défilé voor den burge meester volgt. Op het Stationsplein wordt de stoet ontbonden. Voor deelneming kan men zich melden bij: Sporthuis ..Haarlem", Groote Houtstraat 123 a (tel. 12215); F. Duyn, Jansstr. 16 (11658); Jac. van der Linden. Kleine Houtstraat 8 (14563); Jac. van Maris, Barrvoetestraat 19 (15951) Skiwedstrijden te Zandvoort Voor het eerst na de bevrijding zullen Zondag in Nederland skiwedstrijden gehouden worden. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoort". organiseert dan skiwedstrijden ln de duinen. De start geschiedt om 2 uur van het hockeyveld, Noorderduinweg, Zandvoort. TRIBUN AAL-RECHTSPRAAK. In het verslag „Tooneel-criticus voor het Tribunaal" in ons blad van 31 Januari is in den zin „W. meende zelf, dat hij wel iswaar pro-Duitsch was geweest, doch tot i ..gematigde" figuren behoorde" het woord „niet" voor pro-Duitsch weggeval len, waardoor de beteekenis van deze uit spraak juist tegengesteld wordt aan dat gene, wat de heer W. had willen uitdruk ken. „Haarlem"-tribunes sneuvelden onder den sloopers-hamer Vandaag vermeldde de rol van het Bij zonder Geréchtshof te Amsterdam vier na men van bekende weermachtsaannemers uit Noordholland en Utrecht. De eersten, die zich moesten verantwoorden, de gebrs. M. W. en B. J. H. uit Amsterdam, hebben volgens de tenlastelegging tusschen Ja nuari 1942 en September 1944 in Den Haag verscheidene huizenblokken gesloopt om voor de Duitschers schootsveld vrij te ma ken; verder maakten zij op Texel camou flage voor Duitsche militaire opstellingen en van 1942 tot vlak voor de bevrijding werd door M. W.'s ioeaoen een deel van De'n Helder met den grond gelijk gemaakt Dit laatste werd B. J. niet verweten: in plaats daarvan vermeldde de tenlasteleg ging over hem dat hij in Amsterdam tot vlak voor de bevrijding huizen en fa brieksgebouwen. bootenhuizen en opstan den heeft laten sloopen. Ook in Haarlem zou hij het een en ander omver hebben laten halen, onder meer de tribunes op het „Haarlem"- terrein. Te Overveen en Zandvoort tenslotte zijn bunkers verrezen, waarvoor ver dachte B. J. H. zoowel den eersten als den laatsten steen heeft laten leggen. De beide zaken werden voor een overvolle gerechtszaal samen behandeld: door het groote aantal getuigen zes a charge en twaalf a décharge vorderde de behande ling slechts langzaam. De eerste getuige, een accountant, ver telde hoe hij met veel moeite uit een on- voUedige boekhouding heeft kunnen bere kenen, dat er in 1943 door M. W. f 30.000 winst werd gemaakt. De omzet bedroeg alleen al van dezen verdachte over het zelfde jaar f 2.140.000, voor het volgende boekjaar werd de omzet nog eens met on geveer f 500.000 verhoogd. De privé-uit- gaven van de twee broers waren navenant. Van het vermogen is thans zoo goed als Mr. H. B. Wildt Meyboom geïnstalleerd In een buitengewone vergadering van den Raad van Arbeid te Haarlem vond de instal latie plaats van zijn nieuw benoemden voor zitter mr. H. B Wildt Meyboom. Het voltallig Raadscollege vcrccnigde zich met de genoocigden (onder wie de heer mr. G. Jansen, lid van het bestuur der Rijksver zekeringsbank; M. A Reinalda. burgemeester van Haarlem; de heer M. J. Harts. voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid: de hoofdinspecteur van den Arbeid, alsmede voorzitters van de naburige Raden van Ar beid) zich in het Raadsgebouw, dat versierd was De heer mr. G Snoeck Henkemans. die sedert September 1944 als waarnemend voor zitter was opgetreden, was wegens ziekte verhinderd. De heer P. J Kapteyn opende als oudste aanwezig raadslid de functie waarnemend van voorzitter, de vergadering en liet door den secretaris voorlezing doen van hel be noemingsbesluit. alsmede van de mededeel in g dat de heer Wildt Meyboom zijn ambtsbelofte had afgelegd Hierop overhandigde de heer Kapteyn de voorzittershamer als tecken der ambtsover name aan den nieuwbenoemde. Hij hield hier- niets meer over, zooals tijdens de zitting j bij een geestige rede, waarin hij oa. ccn ver werd geconstateerd. j gelijking trok tusschen het potkacheltje dat Als reden van de onvolledigheid der j Tot verrassing en verbazing vanqlle Noren en Zweden bezette de 19-jarige Kees Broekman op den tweeden dag van de internationale schaatswedstrijden te Oslo de eerste plaats op de 10.000 m. mee een tijd van 17 min. 43 8/10 seconde. Op de 5000 m. nam hij de tweede plaats in. Kees vertelt aan zijn beide landgenooten, Jan Langen- dij-k (links) en Buyen (rechts) van zijn rit. Burgerlijke stand van Haarlem JfAARLEiM, 4 Februari 1947 BEVALLEN van een zoon: 1 Febr. T. P. Wakka —Pot; 2 Febr., M. M. Boekhout—Hombout; 3 Febr. A, C. C. Cou le—O verdam; 4 Febr. A. v. Loevezijn—ZurhaatH. M. v. Schravendijk— Bruinenberg; J. Teunissen—Kuperus. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., A. M. E. Honkoop—Hoogeboom; 1 Febr., E. A. P. v. d. Mey—Paramor; 2 Febr., A. C. Pouw—Rekelhof 3 Febr.. L. J. Paulik—Gerritsen; K. J. Tol—Po lak; A. Hoogteljllng—v. c. Oever; E. J. Schota- nul—d. Vries; B. O. ParmenUer—Wissel; M. P. Bos—Stek; 4 Febr., A. Hiemensz—Mèerls; M. Jansen—Decker. GEHUWD: 4 Febr., M. v. Halst en G. Gerritse. OVERLEDEN: 1 Febr.. M. C. Boef—Luhrs. 72 J., Kamperlaan; 2 Febr.. T. S. Keikes. 69 j., Ko ninginneweg; 3 Febr.. G. J. Hockemeijer—v. d. Linden. 33 j., Wickevoort Commelinstraat; J. P. Stevenhaagen, 45 jPatriarchstraat; 4 Febr., N. L. M. Veenboer. 14 m., Kamperlaan. Wij stellen een mooie Bels. wa gen beschikbaar voor haar. wier baby geboren wordt o:> denzelf den das als.het Prinselijk kind. Bij meerdere geboortes beslist het lot. Uitsluitend voor Haar lem. Heemstede en Bloemendaal. voor de Baby reserves Alle zijn nu uitgeput Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Oompjes Droom. 20 uur. Heerenweg 141: Het grootste wereldwonder (Jan Homo), 20 uur. Concertzaal: Generale repetitie „Die Schöpfung". 19.30 uur. Gebr. Vrljz. Her vormden. Bezet Gebied (19 en 21 uur). Rem brandt: Mrs. Miniver (14 J 14.30, 13.30 en 21.15 uur. Palace: Het teeken van Zorro (14 j.). Luxor: Russteche rhapsodie (14 j.). Deze twee 14 00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: De nacht heeft oogen (18 j.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Rainbow on the river (a. I.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur Spaarne: Geheim van de onderwereld (a. 1.) 14 30. '.9 00 en 21.15 uur. DONDERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: ..Maria Stuart en Chaste- lard" (Comedla), 20 uur Concertzaal: Die Schöpfung, 20 uur. Tuinzaal: Zuid-Afrika (Jan Greshoff). 20 uur. Zutderkapel: Ds. L Vasseur, 20 uur. Jeugdhuis Bl'daal: Nel Oosthout, 14.30 u. De gemeente-begrooting van Heemstede voor het jaar 1947 sluit in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst me4 f 2-3Ï8.929.13 en voor den kapitaaldienst met f 2.219.349,82. In de begeleidende nota schrijven B. en W. dat het sluitend maken van de begroo- ting meer moeite heeft gekost dan vorige jaren. Er is echter mede voorkomen, dat de gemeente zich ook zou moeten scharen in> de lange rij van de noodlijdende geV meenten. Dat wil echter niet zeggen, dat de financicele positie van Heemstede als rooskleurig zou kunnen worden aange merkt. De dienst 1945, waarvan het eindsaldo in de begrooting voor 1947 moet worden opgenomen, sluit met een nadeelig saldo van f 119.658.86. Dit komt voor een groot deel omdat verschillende te ontvangen be dragen niet of niet zoo tijdig zijn binnen gekomen, dat deze nog in de rekening voor 1945 konden worden verantwoord. Deze zullen dus vermoedelijk in de reke ning 1946 kunnen worden opgenomen. Deze posten vormen tezamen een bedrag i; ori van f 84.533,80. ^j' Voor zoover deze bedragen inderdaad in 1946 zullen worden ontvangen, zullen zij administratief worden overgeboekt naar 1947. Daarmede evenwel, aldus B- en W., was de begrooting nog lang niet sluitend. Het bleek noodig te beschikken over het restant van het reservefonds ad f 98.149.36. dat daarmede is uitgeput: daarnaast een bedrag geraamd van f 180.000. als bijdrage van het Rijk in de kosten van de politie-uitgaven over 1943 'tot en met 1945. Op een bijdrage in deze kosten kan worden gerekend krachtens het inmiddels verschenen Tijdelijk Politiekosten besluit 1946. De opcenten op de grond- en personeele belasting zijn geraamd naar dezelfde hoofdsom als voor 1946. De opbrengst van de ondernemingsbelasting is geraamd op 140.000. Voorts hebben tot het sluitend maken van de begrooting in belangrijke mate bijgedragen verlagingen van diverse onderhoudskosten tegenover de aanvanke lijke raming. Als bijzondere dekkingsmiddelen komen in de begrooting dus voor een overboeking van 1946 ad ruim f 84.P00; restant reserve fonds ad f 98.000; bijdrage rijk in politie- uitgaven f 180.000; te verminderen met nadeelig saldo over 1945 ad f 119.000, zoo- Binnen de grenzen, getrokken door het streven naar behoud van de financieele zelfstandigheid der gemeente, zal doorvoe ring van deze ^gedachte pas mogelijk zijn na het einde van de rantsoeneering. In af wachting daarvan wenschen 'B. en W. de bestaande tarieven te handhaven, niette genstaande sedert 1939 de kostende prijzen van het gas met 2>/2 cent per m3, van het water met 5 cent per m3 en van den stroom met 1 3/4 cent per kwh zijn ge stegen. Ten aanzien van de nieter huren zijn B. en W. van oordeel, dat deze er in de practijk toe leiden, dat voor de klei nere, in den regel dus minder finan- cieel-draagkrachtige, verbruikers de prijs van het gas etc. per eenheid hoo- ger wordt dan voor grootere afne mers. B. en W. willen daarom geleide lijk overgaan tot afschaffing van de meterhuren voor de kleinere verbrui kers. Thans stellen zij voor, de meter- huren voor de 3, 5 en 10 lichts-gas- meters af te schaffen, hetgeen een be drag van f 4000 vergt. De vaste leeningschuld van de gemeente bedroeg op 1 Januari 1947 f 4.198.550 tegenover f 4.484.500.op 1 Januari 1946. In 1946 konden enkele conversies tot stand komen waarmede voor 1947 een rentevoordeel bereikt werd van ruim dat voor den dienst 1947 op zich zelf be- ontrouw schouwd een nar5--'040 noA «arnicv wordt geraamd. B. en W.- zien daarom met groote be langstelling uit naar de resultaten van de herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, waar voor de commissie-Oud werkzaam is. In de belastingheffing wordt geen ver andering voorgesteld; het vermenigvul- digingscijfer voor de ondernemingsbe lasting is evenals in de meeste andere ge meenten op 2.4 bepaald. De winst op het electriciteitsbedrijf is geraamd op f 102.255.van het gasbedrijf op f 33.090.en van het duinwaterbedrijf op f 25.423.—. Ten aanzien van de tarieven van gas. water en electrïciteit schrijven B. en W. van oordeel te zijn, dat een zekere mini- mum-hoeveelheid gas etc. verband hou dende met de gezinsgrootte als een noodzakelijke levensbehoefte beschouwd kan worden- Hierop moet geen winst ge maakt worden met het oogmerk, daarmede de directe heffingen te verlichten. Tooneel Chastelard en Maria Stuart De nog steeds noodzakelijke beknoptheid kan in mijn inleidinkje op de voorstelling van n gen door ComecMa aanleiding hebben gegeven tot het misverstand, als zou er slechts een pas sage uit Swinburne's stuk worden vertoond, Daarom stel ik het op prijs, dat de redactie in Ij gelegenheid heeft gegeven tot een aanvulling betreffende den inhoud en de hoofdpersonen uit dit belangwekkende stuk. dat ook door de too- neelaar.kleeding iets zeer bijzonders belooft te worden. Het stuk speelt op het Schotsche koningsslot Holïyrood. waarheen Maria Stuart, het levens lustige weeuwtje van den Franschen dauphin. Juist is teruggekeerd. Zij lijdt onder het som bere klimaat van het puriteinsche noorden heeft zich een intiem kringetje geschapen, waar zij het zonnige, hoofsche bestaan van de Fran- sche renaissance voortzet. De troubadour Chas- telard. met haar uit Frankrijk gekomen, ver door zijn charmant gezelschap haar eenzaam heid tusschen de boersche edelen om haar heen. Zij speelt met hem, gelijk zij met de vier Mary's haar hofdames, speelt. Maar voor den minnezanger wordt dit spel ernst. Tegenover haar wél woordenrijke, maar zelfzuchtige gene genheid staat zijn ridderlijke trouw. Het leven :s hem niets waard zonder haar liefde, en wan- Mary, na hem eerst wegens gewaande ernederd te hebben door den pummel omdat zijn bestaan gevaar voor goeden naam oplevert, toont hij zich ln de hevenheld. waartoe een almachtige liefde den mensch kan adelen. Chastelard. de romanUsche minnaar bij uit stek. is een minder gecompliceerde figuur dan zijn tegenspeelster, die. ondanks haar trouwe- looze, listige en minzieke lichtzinnigheid onze weerbarstige sympathie wekt door de charme van haar jeugdige, zorgeiooze. tnnlg-vrouwelijke impulsiteit en door de tragiek, waartoe haar na tuur en haar maatschappelijke waardigheid haar voorbestemd hebben en dte zij zelf voorvoelt. Het lijkt geen gemakkelijke opdracht, de dichterlijke lyriek dezer dialogen te dramatisee- ren. en het belooft een interessanten avond, dit waagstuk te zien ondernemen met Rie Gllhuys en Gijsbert Tersteeg in de hoofdrollen en onder regie van Cor Hermus. H. G. CANNEGIETER DE DISTRIBUTIE Nieuwe bonkaarten. Haarlem. Vleeschhal- Rest. R. Sa t.m. Schil. Zandvoort, Haltestraat 4: I—L. Heemstede, Binnenweg 160: 3—12.30, zelfver- zorgers. Naar de f 100.000.000- Prof. dr. E. van Siogteren over den bloembollen-export Prof. dr. E. van Siogteren uit Heemstede, heeft hedenmiddag de tentoonstelling geopend die de afd. Westland van Bloembollencultuur georganiseerd heeft. Hij zei, dat zijn optimis me veTder gaat dan een bloembollenexport van 50,000.000. De leuze zal moeten zijn: „zoo spoedig mogelijk naar de 100.000.000!" Daarom is noodig een product af te leveren dat gezond en goed is en dat aan de afnemers geeft wat zij verlangen, namelijk goede bloe men op het tijdstip dat zij deze noodig hebben. Dat we een gezond en goed product kunnen leveren, zien we op de vaktentoonstellingen als deze zonneklaar. Als we deze kleuren pracht aanschouwen, dan vragen we ons af, hoe komt het, dat we niet twee maal, maar zelfs vijf a tien maal zooveel bloembollen kunnen verkoopen? Dat komt alleen hierdoor, omdat onze bloembollen vaak gedurende de lange rezien aan zoo ongunstige toestanden worden bloot gesteld. Het groote voordeel van onze bloem bollen is. dat we hebben geleerd,, hoe we ze kunnen doen bloeien op praktisch elk tijdstip van het jaar en ze overal op de wereldmark ten kunnen brengen op een tijdstip, dat ze het meest gewenscht zijn. Behalve met het eigen klimaat, zal ook met het klimaat bij den verbruiker en met dat gedurende de reis rekening moeten worden gehouden Waar de eindresultaten niet kun nen worden verbeterd, door her tijdstip van verzending te verschuivep. zal de verscheping in koelruim. treinén met koelwagens, of wel licht per vliegtuig in hoogere luchtlagen, moeten plaats hebben Hoe eerder dit ge schiedt, des te gauwer hebben we onze eerst volgende limiet: de 100.000 000 bereikt en kunnen we deze verder verhoogen De moge lijkheden. welke ons mooie product geeft, zijn zoo groot, dat we ons later verbaasd zullen afvragen: waarom hebben we niet eerder dezen weg gevolgd. Ledenconcert der H.O.V. De voortreffelijke uitvoering van Bach's bekende Suite in b kl. t. bezorgde zoowel den solo-fluitist Marius Ruysink als den dirigent Kees Hartvelt grooten en volkomen verdien den bijval. Het was de inleiding van een der mooiste avonden, die de H.O.V. ons tot nog toe geschonken heeft. Ettelijke malen heb ik vertolkingen van Bach's Vioolconcert in E gehoord, na die van wijlen Carl Flesch nooit meer een zóó magistrale en toch in het Adagio zoo gevoelvolle als die van Janine Andrade en het verwonderde me dan ook niet. toen zij na mijn desbetreffende opmerking uitriep: ..Flesch. c'était mon maïtre!" Stoer, kolossaal van toon. glashelder, volkomen zui ver was haar spel. dat boven het nu voltallige strijkkwartet de zaal volkomen beheerschen kon. Als een hemelsche vertroosting klonk dat heerlijke gedeelte van het Adagio waar de sombere basso ostinato even plaats maakt voor een lichtend E majeur. Doch ook Hart velt heeft recht op een deel van den lof voor deze vertolking: dat was superieur samenspel, wat hij uit het hoofd' met het orkest gaf. Een interessante noviteit was de ..Petite Symphonie" voor 9 blazers van Gounod, den lichten stijl van Haydn en Mozart ge houden liet dit melodieuze werkje hef com positorisch meesterschap van den auteur der beroemde opera .Faust" herkennen: de uit voering er van ook de goede kwaliteiten on zer blazers, die we met vreugde weer eens uit de achterhoede naar voren gebracht zagen Janine Andrade gaf met het orkest nog een prachtige auditie van St Saëns Introductie et Rondo capriccioso". die stormachtig toe gejuicht werd. waarna 4 stukken uit Bizet's geniale „Arlésienne"-muzfek het concert frisch en levendig besloten K. DE JONGv VEERTIG JAAR VAN LENT. Op 7 Februari 1907 werd te Heemstede Van Lent's autobedrijf opgericht, thans beter be kend als „de Dreefgarage" Van een iietsen- herstelplaats in de Kerklaan was de zaak van den heer C. L. J van Lent gegroeid tot een fietsenhandel in de Raadhuisstraat. Hier werd ook de eerste auto verkocht, zoodat uit breiding spoedig noodzakelijk bleek. In Octo ber 1941 werd het nieuwe gebouw aan de Dreef in gebruik genomen, dat zich door een moeilijken oorlogstijd heen sloeg en thans weer een belangrijke schakel vormt in het toenemende wegverkeer. boekhouding gaven de verdachten het te kort aan brandstof in den hongerwinter op, waardoor zij de bescheiden opstookten. Pas na veel over- en weer-praten in een uit voerige uiteenzetting van een der broers, waarin hij zei nooit in de residentie voor de Duitschers te hebben gewerkt, kon het getuigenverhoor worden voortgezet. Een inspecteur van den Raad van Ar beid te Amsterdam, die reeds eerder in collaboratie-zaken als getuige voor het Bij zondere Hof verscheen, daar hij in den oorlog de verrichtingen van vele weer- machtsaannemers nauwkeurig volgde, be streed de opvatting van den verdediger daarin gesteund door den president als zou het project in 's-Gravenhage geen weermachtswerk geweest zijn. Daaren tegen prees hij de levensopvattingen van de beide beschuldigden en hij verklaarde tevens, dat de gebroeders H. als sloopers zijn begonnen voor de Duitschers te wer ken, maar dat later transportdiensten de hoofdzaak werden. Hierbij aansluitend vertelde een der verdachten nog, dat er zich onder zijn werknemers regelmatig verscheidene onderduikers bevonden. Verdachte M. W. H. verklaarde zelf dat connecties met de gemeente Amsterdam hem in den loop der bezetting geleidelijk in „weermachts-handen" zouden hebben doen vallen. Daaruit sproot dan tenslotte de slooperij van de Haagsehe huizen voort. Hij vertelde deze te hebben aangenomen, omdat men hem van Nederlandsche zijde had voorgespiegeld, dat dit werk beter in „goede handen" kon zijn. De Duitschers zouden de af te breken huizenblokken willen opblazen als zich geen Nederlandsche aannemer voor den sloop spande. „Ik heb nooit geweten, dat het weermachtswerk was, anders was ik er beslist niet mee begonnen", riep de beklaagde uit. (De zitting duurt voort) Slachtoffers van vliegramp ten grave gedragen Op het kerkhof van zijn geboorteplaats Lemmer zijn hedenmiddag de stoffelijke resten van den bij de rairip op het vlieg veld Kastrup om het leven gekomen radio telegrafist W. Brandenburg ter ruste ge legd. Zeer velen uit het plaatsje waren uit- geloopen om Brandenburg de laatste eer te bewijzen. De burgemeester van Lemster- land, mr. M. Krijger, sprak namens het ge meentebestuur en de velen uit Lemmer, die den overledene gekend hebben, een kort woord. Nadat de heer S. Baak te Badhoe vedorp, bij wien de overledene heeft inge woond. zijn gevoelens had vertolkt, dankte burgemeester Krijger namens de familie voor de bfevvezen laatste eer. Het graf ^brd gedekt door bloemstukken van de K. L. M., de Deensche luchtvaartmaatschappij, de radiotelegrafisten, het corps vliegers van de K.L.M. en van de buurtbewoners. Het stoffelijk overschot van den steward den heer H. Hoek, werd ter aarde besteld op de. algemeene begraafplaats te Noord- wijk aan Zee. De baar werd gedragen door collega's. Onder de aanwezigen bevonden zich het hoofd van den civielen dienst van de K.L.M.de heer S. van den Bent, vele collega's en vertegenwoordigers van het vliegend personeel. De heer Van den Bent memoreerde den sympathieken indruk dien Hugo Hoek reeds dadelijk bij zijn eerste contact met de K.L.M. had gemaakt. On danks zijn korten diensttijd (de noodlottige vlucht was zijn derde als K.L.M.-steward) was hij bij zijn collega's zeer gezien. Ds. Cupedo gewaagde van de groote genegen heid. die Hoek alom onder zijn kennissen-- kring had verworven. De vader van den overledene dankte voor de tallooze bewij zen van deelneming. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen in Den Haag is het stoffelijk overschot ten grave gedragen van den heer W. A. van Bommel, boordwerktuigkundige van het te Kastrup neergestorte vliegtuig. De KLM-directie was vertegenwoordigd door het hoofd der afdeeling personeele zaken den heer M. Koster. Verder waren aanwezig de heer W. Akkerman als hoofd eener delegatie van collega's van den overledene, voorts de heer R. Krabbendam namens de vereeniging van boordwerktuigkundigen, ae heer L. C. Dek namens de radiotelegra fisten der maatschappij, de heer De Galan, chpf personeele zaken Schiphol en ir. Driesen van de wetenschappelijke afdee ling. In de aula voerden twee familieleden en de heer Koster het woord. Het geheele kantoor- en werfpersoneel en tal van vrienden en relaties uit den houthandel, directie, commissarissen en personeel van de Nutsspaarbank en par ticulieren. hebben de laatste eer bewezen aan den heer P. Engel, directeur der N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Bloe men en kransen, o.a. van de KLM, de Deen sche luchtvaartmaatschappij, de Nuts spaarbank. Dekkers Houthandel en den Centralen Bond van Transportarbe:ders dekten de baar. De heer J. D. de Vries Lentsch, die gedurende 26 jaar met den heer Engel in de directie heeft samenge werkt. de heer P. Havik, procuratiehou der, de heer Tanger namens het kantoor personeel, de heer Van Dokkum namens het fabrieks- en werfpersoneel en de heer J. H. van de Stadt namens de Nutsspaar bank spraken in de aula. Namens de di rectie van de KLM sprak de heer P. M. Schrier. Aan de groeve voerde ds. Eikema het woord. Hoover in Duitschland De voormalige president van de V. S.. Herbert Hoover Is ln Duitschland aangekomen, waar h'.j de voedselpositie ln de economisch samenge voegde Briische en Amerikaansche zönes op ver ziek van president Truman zal bestudeer en. men nu wel gebruiken moet centrale verwarming Zoo is het ook met de Sociale Verzekering. Inplaats van een cen trale verwarming die minister Talma zich destijds had gedacht, is het geworden een pot kacheltje. maarhet geeft warmte. Er ligt nog een mooie groote taak voor dc Raden van Arbeid bij den uitbouw dor sociale ver zekering en sprekeT wensc'nte den voorzitter daarbij veel succes en beloofde daarbij alie medewerking van den Raad. De heer Wildt Meyboom sprak over de taak der Raden van Arbeid zooals Talma die ge zien heeft en zooals deze zich heeft ontwik keld. Voorts memoreerde spr. het wetsont werp „Noodvoorziening Ouden van Dagen", aan de uitvoering waaiVan de Raden, zal dit ontwerp wet geworden zijn. een groot aan deel in de werkzaamheden zullen krijgen. Spr uitte zijn vertrouwen op samenwerking met den Raad wiens goede naam hem reeds lang bekend is Ook riep hij de medewerking in van het geheele ambtenarencorps. Verder werd het woord gevoerd door het lid van het bestuur van de Rijksverzekerings bank. mr. G Jansen, den heer M. J. Hart. als voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid, door den burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, die cr op wees. dat den Armenwet verouderd is maar dat een wetsontwerp Noodvoorziening Ouden vim Dagen, uiting van een verder ontwikkeld sociaal gevoel, is ingediend. Namens het personeel spraken de chef de bureau, de heer V. de Kruyff, en de heer A. v. d. Aart, voorzitter der per6oneelsverceni- ging een woord van welkom. Bij den zwarten neus genomen Twee Haarlemmers N en H kwamen In con tact met een Amsterdammer. S,. die In het bezit was van 8400 lexttel-punten. mr.ar ze niet wist te verkoopen N. en H die blijkbaar over betere commercleele connecties beschikten, boden aan, de punten voor dertig cent per stuk over te nemen. N„ die met S. was meegegaan, om de zaak even af te handelen, bleek echter geen geld bij zich te hebben. S, hoefde zich hier echter niet on gerust over te maken, zoo zelde hij. want hij zou de punt,en zoolang wel even onder een matras verbergen en later met het geld terugkomen. Inderdaad lichtte hij de matras op, alleen stopte hij er <le punten niet onder, doch nam ze mee, waarschijnlijk zeer verheugd over zijn eigen, slimheid. Wat hij nlèt wist, was, dat de punten valsch waren. Het drietal ls Inmiddels gearresteerd. POST VOOR MARINIERS OP DE „JOHAN DE WIT". Correspondentie voor de mariniers aan boord van het m.s. Johan de Wit, behoort uiterlijk 10 Februari om 19 uur te Amster dam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aanloophaven te kunnen worden uitgereikt- Op 25 Februari zal nog een zending post aan deze mariniers uitgereikt worden. Hiertoe moeten de stukken 24 Februari om 19 uur in Amsterdam C.S. zijn. In het alge meen behoort de correspondentie uiterlijk op 8 en 22 Februari ter post te zijn bezorgd. „Amerika", door mr. M. V. POLAK uitgave van Vrij Nederland. A'dam. In de serie Landen en Volken ls verschenen het boekje „Amerika", waarin mr. M V. Po lak een korte en min of meer populaire uit eenzetting geeft van de staatkundige organi satie van het land. waaraan, zooals hij zegt, wij zooveel te danken hebben. Het boekje is ongetwijfeld w.ecr leesbaar gemaakt door vele anecdotes, die, de voor ons merkwaardige, mentajiteit van den Amerl- kaanschen politicus demonstreeren, maar men krijgt den indruk, dat de heer Polak bij zijn lofwaardige pogingen om de leesbaarheid van zijn werk te verhoogen het accent wel eens te veel op het „grappige" heeft gelegd. Het blijft de vraag, of dit de juiste wijze is om de complexe problemen van dit. uit zooveel ver schillende elementen bestaande, volk te be handelen. Temeer, daar hij aan het eind van zijn beschouwing zegt. dat het den lezer vrij staat zijn eigen conclusies te trekken. Hot is gemakkelijk, conclusie® te trekken uit anec dotes. maar als het anecdotes betreft, die per sonen gelijk stellen met de richting waartoe zij behooren. is het tevens zeer gevaarlijk. HAARLEM EN OMGEVING Het zangkoor van de afd. Haarlem van de Ncd. Vereeniging van Hulsvrouwen zal op 7 Februari 20 jaar bestaan. F.r zijn plannen dit feest te vieren. Eerste dtrtgente was mevrouw Sybrand! die opgevolgd ts door mej. Cor Igcsz. Een Haarlemsch ingezetene heeft zich met een verzoekschrift tot het college van B en W. gericht, waarin hij het plan oppert, om van ge meentewege. gedeelten van de Haarlemsche grachten schoon te laten vegen, teneinde het schaatsenrijden te bevorderen Op de IJshann van „De Volharding" heeft het P T.T.-personeet wedstrijden georganiseerd. De prijswinnaars waren: 1. D Kleen; 2. A. de Gier: 3 G. A. Santen; 4. H. v. Rooden. 5 B. Bos Na afloop dankte de heer C. Flort* het be stuur van de Personeelvereemgtng en dat van de IJsclub. Hei Haarlemsche Instituut voor Arbeiders ontwikkeling organiseert Zondag 9 Februari om 10.30 uur :n het Frans Halstheatcr een film voor stelling onder den verzameltitel ..Engeland ln oorlogstijd". Eenige documentalren. o.a. het drukken van „The Times" tijdens hevige bom bardementen. en een tweetal kleurenfilms over natuurschoon en dc keramische industrie zul len vertoond worden. Voor leden van de Heemsteedsche voetbal club HBC wordt op Zondag S Februari tn het R K Vereeniglngsgebouw ccn vastenavondfeest gegeven, Medewerking verlecnen de „Yo Yo's" en he: dansorkest „Elek wat Wils". Het bestuur van dc afdeeling Haarlem van de Vereeniging vah Leeraren en Onderwijzers ln de Lichamelijke Opvoeding ln Nederland ts als volgt samengesteld: D. Beets.,voorzitter: P. Rol, Terheldestraat 23. secretaris; N. den Har'togh, penningmeester; Mej. G. W. Selle. commissaris; J. Hut, commissaris. Dinsdagavond ongeveer acht uur ts eer. mo tor gestolen, welke voor een perceel in dc Groot* Houtstraat was geplaatst, Uit een gesloten auto. welke op het Witson*- plein geparkeerd stond. zUn een afztandmeter en een zaklantaarn gestolen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3