Haarlems Dagblad Terechtstellingen Sjahrir waarschuwt voor „chaos tengevolge van bestandsschendingen" Honderden bewezen C. J. Ceysendorffer de laatste eer op Westerveld Banklooper van f25000.- beroofd Een Britsch-Amerikaansch plan voor zelfstandig West-Duits chland lersch schip bij Terschelling op mijn geloopen en gezonken Tijdelijk iets hoogere temperatuur Weerbericht 61e Jaargang No. 18552 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel Admin 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel- 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. ondorüac 6 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4.Franco per post f4.50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bu de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Justitie bekend, dat door H.M. de Ko ningin gratie was verleend aan vijf ter dood veroordeelden en dat gratieverzoeken van drie anderen waren afgewezen. Een van die drie was 's morgens reeds doodge schoten. Na een langdurige pauze zijn de terechtstellingen dus hervat. Vele tientallen ter dood veroordeelden wachten nog op de beslissingen op hun gratieverzoeken, die een zoo trage reis door de ambtelijke bu reaux maken, dat men langzamerhand was gaan gelooven dat de doodstraf op politieke gevangenen niet meer toegepast zou wor den. Maar dat blijkt een onjuiste'veronder stelling te zijn. Plotseling wordt zij weer wel uitgevoerd. Komt er nu weer een wachttijd van een half jaar of misschien een jaar of is er een reeks executies op til? Wij begrijpen niets van dezen gang van rechtspleging. En „wij" wil hier zeggen: wij Nederlanders. De bedoeling is evenwel, dat een vrij volk onder democratischen bewindsvorm zijn rechtspleging wel be grijpt, zelfs als die bijzondere rechtspleging heet. Wat is het beleid van het departement van Justitie inzake de doodstraf en de be handeling van gratieverzoeken? W ij hebben er geen flauw vermoeden van. Zelfs de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Ge rechtshof in Den Haag, mr. J. Zaayer, een der hoogste autoriteiten bij de bijzondere rechtspleging, is niet op de hoogte. Want gelijktijdig met de mededeeling van het departement van Justitie, over afgewezen gratieverzoeken .en een nieuwe terechtstel ling, werd gisteren zijn requisitoir in de zaak-Piek (Dinsdag voor het Hof behan deld) gepubliceerd, waarin hij boos ver klaarde dat hij geen .doodstraf meer zou eischen, omdat zij toch niet werd toegepast. Hij was niet bereid om in het ernstig na streven van een straf, die niet serieus be doeld bleek, de rol van Don Quichotte te spelen. Zoo drukte deze hooggeplaatste ambtenaar zich uit. Op hetzelfde oogen- blik wist men op het departement natuur lijk al, dat tot afwijzing van gratie-verzoe ken en tot een'terechtstelling in den vroe gen morgen besloten was. Het contact tusschen een procureur-fiscaal, die derge lijke redevoeringen afsteekt en het depar tement van Justitie is ver te zoeken. Is dit in het belang van een goeden rechts gang in ons land? Van veel zijden is er critiek op uitge oefend, dat ter dood veroordeelden zoo lang in onzekerheid gelaten worden, nadat zij verzoeken om gratie hebben ingediend. Dit blad is tegen de doodstraf op principieele I gronden, indertijd al meermalen uiteen gezet. Maar als zij toegepast wordt dienen ambtelijke bureaux de veroordeelden niet tijden lang in verschrikkelijke onzekerheid te laten verkeeren. De wachtenden moeten tenslotte zijn gaan hopen, dat er geen exe cuties meer zouden komen. Nu weten zij, dat zij toch hei-vat zijn en de martelende onzekerheid begint opnieuw. Dit is een zéér bijzondere vorm van strafoefening. Er is nooit toe besloten en wij zijn er vierkant tegen. Niet uit sentimentaliteit. Wij zijn er ons tenvolle van bewust, wat dit voor kerels zijn en kunnen niet zonder walging denken aan lieden, die landgenooten in handen van de Duitsche moordenaars heb ben gespeeld. Maar het geldt een zaak van Recht. En Recht moet gelden voor allen, wie het ook zijn. Het is dringend noodig dat deze kwestie en andere zaken betref fende de bijzondere rechtspraak en de rechtspleging in de eerste plaats de zui vering in-het algemeen in de volksver tegenwoordiging aan de orde worden ge steld en dat eindelijk een duidelijke koers wordt ingeslagen om tot beter verhou dingen te komen. Met groote verbazing heb ik voorts een passage gelezen in het bovenbedoelde re quisitoir van den Haagschen procureur fiscaal tegen den ex-directeur van Winter hulp, C. Piek, tegen wien hij twaalf jaar gevangenisstraf heeft geëischt. Niet omdat het juist dezen gevangene gold. Als het een ander was geweest, iemand die zwaardere misdrijven op zijn geweten had en een ster ker persoonlijkheid was, zou ik mij even zeer verbaasd hebben. Mr. Zaayej heeft gezegd: „Indien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, zou hij op den dag na de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehangen. Maar dat is niet gebeurd en in de afgeloopen anderhalf jaai hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Neder land ik zeg niet: geen recht wordt gespro ken, maar geen recht wordt gedaan". Een lid van de rechterlijke macht, ook een procureur-fiscaal,ms iemand die het Recht, met name het geschreven recht dat door de wettige overheid in den lande is vastgesteld, moet dienen en toepassen. Hij is dus zeer zeker geen propagandist voor Bijltjesdag Het Nederlandsche volk heeft in ongetwijfeld groote meerderheid geen bijltjesdag gewild. De regeering, die na de bevrijding optrad, aanvankelijk zonder par lement, heeft dat begrepen. Zij was er zelf trouwens ook tegen. Wij hebben orde en recht gewenscht en geen wilde persoonlijke wraaknemingen. Nederland bleef daarin zichzelf en zijn traditie getrouw. Nu komt, éénentwintig maanden na de bevrijding, een hooge functionaris bij onze rechtspraak verklaren dat het wel had moeten gebeu ren. Wat moeten de menschen hiervan den ken? Welken invloed zou het kunnen heb ben op lieden die van deze dingen weinig begrijpen en die toch al tekortschieten in zelfbeheersching. zooals er ten allen tijde zijn? Moeten wij dit beschouwen als een uiting van het Recht in Nederland? Dan ziet het er droevig uit. Gaarne zóu men de meening van de re geering over deze verklaring van den Haagschen procureur-fiscaal, eveneens af gelegd in het openbaar, vernemen. Ik her haal dat het dringend noodig is, dat de ge- heele zaak van de zuivering en van de heerschende rechtsopvattingen in het al gemeen in de Tweede Kamer ingrijpend behandeld wordt. R. P. Delftsche studenten kunnen in de mijnen werken Daar de Technische Hoogeschool te Delft tijdelijk haar werkzaamheden moet staken wegens gebrek aan kolen, heeft de beheer der der Nederlandsche steenkolenmijnen de gelegenheid geopend voor studenten der hoogeschool om, zoolang de Technische Hoogeschool gesloten is, ondergronds in de mijnen te gaan werken. Er bestaat de mo gelijkheid voor 250 studenten zich op te geven. Voor huisvesting wordt desge- wenscht gezorgd. Delftsche studenten, die hieraan willen deelnemen, kunnen zich melden bij de afdeeling personeel der staatsmijnen, teL 4541 te Heerlen. Indonesiërs welvaart eischt samenwerking Aan den vooravond van de besprekingen in het Indonesische kabinet over de on- derteekening van Linggadjati verklaarde premier Soetan Sjahrir tegen een corres pondent van United Press, dat de Neder landers en Indonesiërs het eens moeten worden, anders staat als gevolg van de militaire handelingen en de daarop vol gende reactie der verschroeide aarde de chaos voor de deur. Sjahrir zeide, dat de overeenkomst van Linggadjati van 12 October 1946 zeer vaag was. en in feite slechts een overeenkomst om elkaar te kunnen vinden. De kwestie van de souvereiniteit der Nederlandsche kroon behoeft, naar Sjahrir verklaarde, aanvulling. Wat „Merdeka" beteekent- De definitie van den Indonesischen slag zin^,, Merdeka" is zeer eenvoudig, verklaar de Sjahrir. Voor den oorlog waren de Ne derlanders zeer bedreven in het scheppen van een minderwaardigheidscomplex on der mijn volk. Zij behandelden mijn volk wreed, niet in physiek opzicht, maar op andere wijze. De Nederlanders, die welge steld waren, gebruikten hun rijkdom om de politieke macht uit te oefenen en on derdrukten mijn volk. Nu wenschen wij een bestaan, waarin wij ons aan niemand inférieur voelen". Sjahrir verklaarde dat de Indonesiërs de Nederlanders noodig hebben om den levensstandaard zelfs op het huidige lage peil te kunnen handhaven ..Dit voelen wij. omdat wij nu een jaar bezig zijn zelf de zaken te behartigen en onze productie 10 tot 20% bedraagt van die der Nederlan ders voor den oorlog". Ofschoon de toe stand in Indonesië gedurende de laatste weken als gevolg van de militaire wrij vingen aanzienlijk is achteruitgegaan, was Sjahrir er van overtuigd, dat hij gezag kon uitoefenen over zijn militaire leiders doch slecht': alleen wanneer de Neder landers in staat zijn, een basis van ver trouwen te scheppen Op dit oogenblik, aldus Sjahrir, 8oen de Nederlanders alles wat in hun vermogen ligt om elk glimpje van vertrouwen te ver nietigen, zooals op 24 Januari te Soerabaja. De beweerde schendingen van het wapen stilstandsverdrag komen, volgens Sjahrir, voort uit het feit, dat de wapenstilstand op politieke basis tot stand gekomen is en deNederlanders willekeurig hun eigen demarcatielijn hebben opgesteld iv?nnoo- de Nederlanders een werkelijken oorlog tegen de Indonesiërs zouden beginnen, zouden deze laatsten, naar Sjahrir zeide. het geheele land platbranden. Naar Nederlandsch voorbeeld. De U. P.-correspondent vroeg vervolgens of de Indonesische regeering de Neder landsche politiek zou volgen of het land volgens socialistische richtlijnen zal natio- naliseeren. Sjahrir antwoordde dat de re geering op gebieden als de belastingen scholen en sociale zaken in groote trekken de Nederlandsche voetstappen zal volgen De nationalisatie, zoo zeide Sjahrir, is slechts van belang voor openbare bedrijven Daarom zal het pachtsysteem op langen termijn ten opzichte van de plantages, ge lijk dit onder Nederlandsch bestuur be stond, worden voortgezet. Sjahrir verklaarde verder, dat de Neder landers er in de toekomst aan moeten wen nen orders in ontvangst te nemen van In donesiërs in officieele functies. Anderzijd? zullen de Indonesiërs evenzeer de bevelen van Nederlanders moeten opvolgen op of ficieele posten. Sjahrir had er vertrouwen in, dat he: land zijn 'gezonde economische basis zou terugkrijgen, wanneer een politieke en militaire overeenkomst bereikt is. Drieledig doel van dr H. van Monk Dr. Van Mook heeft op zijn beurt ver klaard, eveneens in een onderhoud mei United Press, dat hij zich ten aanzien van de toekomst een drieledig doel heeft ge steld, n.l. ten eerste de vorming van een regeering, waarin de hoogste verantwoor delijkheid verlegd wordt naai de Indone siërs, zoodat bijvoorbeeld in geval var hongersnood, waarvoor tot nu toe de Ne derlanders aansprakelijk werden gesteld de Indonesiërs dé volledige verantwoorde lijkheid zullen dragen. Ten tweede een hoogere levensstandaard voor Indonesië hetgeen hij onder een stabiele regeerins mogelijk achtte. Ten derde het terugwin nen door de Nederlanders van tenminste een deel van de vrqegere Nederlandscht welvaart in Indonesië. Heden „staakt het vuren"? De mogelijkheid, dat het algemeene be vel „staakt het vuren" heden van repu- blikeinsche zijde zal worden afgekondigd, wordt in republikemsche kringen te Ba tavia groot geacht. De minister van De fensie, Amir Sjarifoeddin, is gisterenmid dag naar Djogja vertrokken, zoodat het re- publikeinsche kabinet thans aldaar vol tallig is. Het zinken geld zal verdwijnen Naar aanleiding van berichten over de plannen tot het in omloop brengen van nieuwe munten van nikkel, deelt het mini sterie van Financiën mede, dat het ont- werp-muntwet, waarin de voornemens der regeering dienaangaande zijn vervat, in een vergevorderd stadium verkeert. Omtrent het metaal, waaruit de nieuwe munten, zullen bestaan, en de coupures, die in omloop zullen worden gebracht, is ech ter nog geen definitieve beslissing geno men. De berichten, als zouden de zilveren munten uit de circulatie verdwijnen, moe ten op zijn minst genomen als uiterst voor barig worden beschouwd. Wanneer de plannen der regeering door de Staten-GeneraaL worden goedgekeurd, zal zoo spoedig mogelijk tot intrekking van het impopulaire zinken geld uit de bezet tingsjaren worden overgegaan. MISS WILKINSON OVERLEDEN. Miss Ellen Wilkinson, de Britsehe mi nister van Onderwijs en het eenige vrou- welke lid van het Britsehe kabinet, is he den aan een hartaanval in een ziekenhuis te Londen overleden. Elfstedentocht thans op Zaterdag vastgesteld Aangezien de rapporten over den toestand van het ijs gunstig waren en de weerberichten vorst voorspelden, heeft het bestuur van de Elfsteden- vcreeniging besloten, den Elfsteden tocht op Zaterdag a.s. te houden. Volgens de weerberichten van het K. N. M. I. zal de vorst nog minsten eenige dag gen aanhouden. De wind. die in Frieslarid tot dusverre stormachtig blies is Woens dag veel minder krachtig geworden. Het stuiven van de sneeuw is daardoor opge houden en de banen zullen worden ge veegd. Op vele deelen van de 200 km lange route is daannede reeds een aanvang gemaakt. Het ijs is op veel plaatsen slecht, berijdbaar is het echter volgens het be stuur van de Elfstedenvereeniging over al. Een nieuwe storm, hevige sneeuwval of een plotseling invallende dooi kunnen thans nog dezen Frieschen marathonloop tegenhouden. De route is nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zullen op zijn vroegst Vrijdag a.s. nadere gegevens volgen. Gelegenheid tot inschrijving bestaat van Vrijdagochtend af, gedurende den gehee- len dag en dan daarop volgenden nacht tot half vijf. Voor de tourrijders is dé inschrij- vind geopend tot Zaterdagmorgen 5 uur. De deelnemers moeten zich voor deze in schrijving niet, zooals bij vorige tochten, melden in het Beursgebouw, dat deze keer niet beschikbaar is, maar m cdfé „De Groene Weide" te Leeuwarden. Het woord is aan. Voltaire: Velen ztfA voorbestemd om verkeerd te redeneeren, ande ren om in 't geheel niet te redeneeren en weer anderen om hen, die redeneeren, te ver volgen. Te Amsterdam is gistermiddag de 60- jarisre A. P. Moerman, banklooper van de N V. Kasvereeniging in het kantoorgebouw Keizersgracht 181 door twee personen neergeslagen en van zijn taseh met onge veer f 25.000 en eenige cheques beroofd. De daders ziju ontkomen. De heer Moerman ging om kwart over elf zijn dagelijksche ronde maken, die be staat uit het wegbrengen van effecten naar verschillende kantoren, waarna hij deze ronde nog eens maakt, om gelden te innen. Toen hij zich naar de trma Hobijn en Scheffer. die op de eerste étage van het gebouw Keizersgracht 181 gevestigd is, begaf, ontmoette hij op de trap een man, die hem een slag op het hoofd gaf waar door hij naar beneden viel. Daar stond een medeplichtige van den dader, die hem nog een slag op het hoofd gaf, waarop Moer man het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Als de Moskou-conferentie mislukt „De laatste vluqht werd op wreede wijze onderbroken. Ik hoop echter, dat je met de één en twintig metgezellen veilig geland zult zijn", aldus besloot dr. A. Plesman, directeur van de KLM zijn toespraak in de aula van het Crematorium te Westerveld, waar het stoffelijk overschot van G. J. Geijsen- dorffer verascht Werd. Velen waren bij de plechtigheid tegen woordig. Een lange stoet volgde de baar langs de met sneeuw bedekte wegen. De zwaar getroffen weduwe met haar doch ters liepen voorop. Daarna de 'directeur van de KLM met zijn echtgenoote, ver scheidene piloten, die dezen dag geen dienst hadden en dus in de gelegenheid waren hun stoeren collega de laatste eer te bewijzen, onder wie Steinbeck, Van Veenendaal, Smirnoff, Schotmeyer en Han Koper, de oud-piloot Jan Hong'dong, die thans inspecteur bij de KLM is, ir. Wey- doogen, secretaris van den techmschen dienst op Schiphol, verder dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur van PTT, mevrouw Martin (de heer Hans Martin vertoeft thans in Indië) en leden van de Militaire Luchtvaart. Terwijl de heer George Robert op het orgel het Largo van Handel speelde, werd de kist in de aula gedragen Op de verhooging stonden bloemstukken in allerlei kleur en met linten uit blnnen- en buitenland, welke een laatsten groet beteekenden van vrienden en relaties. Het eerst schetste dr. A. Plesman de loopbaan van Geijsendorffer, die reeds in de eerste kwart eeuw van de burger lucht vaart in ons lang vloog. Hij was de ver persoonlijking van betrouwbaarheid. Elke passagier, die achter Geijsendorffer had plaats genomen, had een gevoel van zeker heid. Ook de KLM was volkomen gerust, als zij wist, dat hij met een vliegtuig onder weg was. Op onopvallende wijze ging de piloot zijn weg. Dr. Plesman noemde eenige staaltjes van koelbloedig optreden en ver volgd^ met een herinnering aan de vele vluchten naar Indië. waarvan de eerste in 1927 ondernomen is. naar Johannesburg en Tokio. Meer dan 25.000 vlieguren heeft Geijsendorffer gemaakt. Dan was de piloot een brave zoon van zijn ouders, een goed echtgenoot en vader en een gezonde stoere Hollander. Als één van zijn oudste vrienden sprak Achter de baar volgde een lange stoet. de heer C. Timmer een afscheidswoord. Op Geijsendorffer was de spreuk „eenvoud is het kenmerk van het ware" van toepas sing. Onder alle omstandigheden is hij zichzelf gebleven en dat hebben zijn vrien den altijd gewaardeerd. Hij was er, trots op, dat zijn laatste keuringsrapport beter was dan het vorige. Daaruit bleek zijn groote vitaliteit. Een laatste groet namens de collega's, aangesloten bij de Vereeniging van KLM- vliegers bracht de heer Steinbeck. Geijsen dorffer was, waar men in de wereld ook kwam, zeer populair. Hij was verder een goed kameraad, die met allen prettig sa menwerkte. De heer Van der Drift, een oud-vlieger, die dertig jaar geleden gelijk met Geijsen dorffer op het militaire vliegveld zijn op leiding genoot, bracht de vriendschap in herinnering en sprak namens hen, die ach terblijven. „Nooit zag ik je trotsch, als je een bijzondere prestatie in de lucht had verricht, maar betrof het je kinderen, die goede vorderingen maakten, dan was het wat anders". Zij i zullen een zorgzamen vader missen, zooals de luchtvaart een groot piloot en de vrienden een trouw kameraad. Öet orgel zette het „Ave Maria" van Gounod in; de kist daalde langzaam. Nadat de heer Van der Drift woorden van dank voor de blijken van deelneming had ge sproken, besloot de heer Robert de plech tigheid met het spelen van het Wilhelmus. (Voor een verslag van de teraardebestel ling van andere slachtoffers zie men elders in dit blad). De Bcrlijnsehe correspondent van de Daily Express seint: De Britsehe en Ame- rikaansclie regceringen zijn van plan een nieuwen Europeeschen staat te stichten, namelijk „West-Duitschland", wanneer de conferentie te Moskou niet tot een oplos sing zou kunnen komen betreffende 't Duit sche probleem- Britsehe en Amcrikaansche functionarissen te Berlijn hebben reeds ontwerpen gemaakt van dezen eventueelen nieuwen staat. Deze staat zou bestaan uit de huidige Britsehe en Amcrikaansche zones, thans economisch gefuseerd, waar bij de Fransche zóne zich eventueel zou kunnen aansluiten. De hoofdstad van den staat zou Frank fort zijn. Dezen zomer zouden verkiezingen gehouden worden voor een constitueeren- de vergadering. De regeering van den nieu wen staat zou haar eigen diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland heb ben. Voorts zouden aan dezen staat Britsch- Amerikaansche leeningen verstrekt wor den. Reeds is een bestuur-machinerie op gang gekomen, onder bizonale ..uitvoeren de commissies", gevestigd te Frankrfort, Stuttgart en Minden, voor financieele, handels-, verkeers-, Voedsel- en landbouw- aangelegenheden en andere economische kwesties. In den nieuwen staat zouden deze commissies als ministeries worden op genomen. Het plan is slechts provisioneel, doch tot in détails' uitgewerkt, zoodat het bij falen van de conferentie te Moskou zon der tijdverlies in practijk gebracht kan worden. De voorkennis van het bestaan van dit plan zou, naar men aanneemt, maarschalk Sokolowsky. den Sovjet-Rus- sischen militairen gouverneur, onlangs op de bijeenkomst van den bestuursraad ge bracht hebben tot zijn beschuldiging, dat de Britten en Amerikanen het rapport van den raad aan de conferentie zouden sabo- teeren. Het al dan niet overgaan tot op richting van den nieuwen staat zal er voornamelijk van afhangen, of de Sovjet- Devin zet zijn handteekening onder de vredesverdragen n\ei de vijj satellietstaten. De documenten hebben reeds een wereldreis achter den rug: van Washington gingen zij per vliegtuig naar Moskou en vandaar naar Londen. Thans gaan zij naar Parijs, waar Bidault en de gemachtigden der overwonnenen zullen teekenen. Gisteravond tegen elf uur is het Zweed- sche s.s. „Wandia" onder kapitein K. Kristiansen de sluizen van IJmuitlen bin nengekomen met aan boord 17 opvarenden van het Iersche s.s. „Ossian", dat op 4 Fe bruari bij Terschelling op 53 graden 14 minuten Noorderbreedte en drie graden 52 minuten Oosterlengte op een mijn liep en Woensdagochtend halfelf is gezonken. De „Ossian" was op weg van Embden naar Plymouth met een lading van 1280 ton timmerhout. Het schip meet 1514 br.t. en behoort toe aan de Noord-Iehsche rrederij Shamrock Shipping Company Ltd. in Larne. Naar de kapitein van de „Ossian", Ed ward Torrens. uit Cardiff, vertelde, was de reis door de stormen en sneeuwbuien al bijzonder zwaar geweest- Dinsdagoch tend had zich onverwacht een hevige ont ploffing voorgedaan, die een enorm ga: midscheeps had geslagen en de ketels had doen springen. Het schip had zich op zijn lading drijvende kunnen houden Ten ge volge van den ontsnappenden stoom na de ontploffing was de eerste machinist. D. Murrey, ernstig gewond geraakt Bii aan komst in IJmuiden is Murrey direct vgn de „Wandia" naar het ziekenhuis overge bracht. Na de mynontploffing maakte de „Os- Amerikaansche Douglas vermist Een transport-vliegtuig van de Ameri- kaansche marine, een DC-3, waarmede de vliegvelden sedert Dinsdagavond j.l. geen contact meer hebben kunnen krijgen, wordt als vermist opgegeven. Toen het contact met de machine, welke op weg was van Baltimore naar Norfolk (Virgi nia), verbroken werd, had het vliegtuig nog ma?r voor een uur vliegens benzine. De bemanning bestaat uit vier personen.' Er waren geen passagiers aan boord. Men veronderstelt, dat het toestel tusschen Washington en Norfolk verongelukt is. sian" snel water, maar men was niet in s'aat geweest radiografisch hulp te vra gen. daar alle leidingen verbroken waren en geen stroom kon worden opgewekt. Na eindeloos wachten kwam Woensdag ochtend het 1390 ton metende Zweedsche- schip „Wandia", dat met hout op weg was van Skutskar (Zweden) naar Antwerpen de „Ossian" zich in de booten naar het reddende schip. Zij waren nog niet goed en wel aan boord of de „Ossian" ver dween in de golven. De gewonde machinist is door de trans portcolonne van het Roode Kruis te IJmui den onder leiding van den heer Bakker yah boord gehaald en naar het Antomus- ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Unie bereid is een prijs ter waarde van zestig a zeventig miilioen pond sterling te betalen voor de economische eenheid van Duitschland. Duitsche politieke leiders, wien van de hoofdpunten van het plan mededeeling is gedaan, zouden volgens een Britschen functionaris over het algemeen niet enthousiast zijn. Zij vreezen name lijk. dat de Vereende Staten spoedig hun belangstelling voorPluropa zullen verlie zen en dat Duitschland, zoowel Oost- als West-, alsdan van de Sovjet-Unie afhan kelijk zou zijn voor verkrijging van grond stoffen. aldus de correspondent van de Daily Express. Doodvonnis voltrokken Het doodvonnis tegen G. Rollema wiens gratie-verzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen is heden voltrokken. De ten uitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien van P- J. Gerrits, wiens gratie verzoek eveneens werd afgewezen, is op geschort in verband met een door hem ingediend verzoekschrift om herziening van het vonnis. De Koningin heeft gratie verleend aan P. D. Daalhuizen en B. H. Trap, beidon tot de doodstraf veroordeeld door het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem, en aan W. van Groningen, wien de doodstraf was opgelegd door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag. Ten aanzien van al deze veroordeelden is de doodstraf vervangen door levenslange gevangenisstraf. Prof. inr. J. II. W. Verzijl naar Indië Prof mr. J. H. W. Verzijl zal een be noeming tot lid der Commissie-Generaal aanvaarden. Hij zal binnenkort naar Indië vertrekken als adviseur der commissie. Wanneer het wetsontwerp tot uitbreiding van de Commissie-Generaal tot wet zal zijn verheven, zal zijn benoeming tot Com missaris-Generaal volgen. Onderzoek naar arrestaties van Joden te Amsterdam In den bezettingstijd zijn in Amsterdam tallooze Joden gearresteerd, waarbij ook leden van het Amslerdamsche politiecorps geassisteerd hebben. De P.R A. is. naar „Trouw" meldt, begonnen met een nauw keurig onderzoek van de op deze arresta ties betrekking hebbende documenten en processen-verbaal, waarbij men de namen van tal van inspecteurs, rechercheurs en agenten heeft aangetroffen, ongeveer hon- J (Rachtig i%p gron* Thans wordt nagegaan, of de betrokke nen onder dwang of vrijwillig medewer king hebben verleend bij de arrestaties van ./oden. In het Amsterdamsche politiecorps heeft het onderzoek opschudding gewekt, daar de meeste der bij deze zaak betrokkenen reeds waren gezuiverd. :n Jteht. Om half tien begaf de bemanningdenjtachtig in totaal. Twee rechercheurs zijn1>p grond hiervan reeds gearresteerd. De depressie over Roemenië beweegt zich nog langzaam in Noordelijke richting. Onder invloed van de luchtstroomingen van deze depressie zijn de temperaturen in den Balkan en Zuid-Polen boven het vriespunt gekomen Ook :n Zuid-Rusland nam de vorst aanzien ijk af Tusschen de storing over Roemenië en de tong van hoogen luchtdruk over Scandinavië stroomt de koude lucht uit Midden-Rusland naar Centraal- en West-Europa. Belangrijke temperatuurdalingen kwamen vooral voor in Oost-Du itsehland Vanmorgen drong de koude lucht opnieuw de Hongaarsche laagvlakte binnen. Ook in Noord-Frankrijk is de vorst teruggekeerd De ijsgang in de Oostzee neem' steeds verder toe Groote deelen zijn dichtge vroren. doch ten Zuiden van Zweden is 'net Oostzeewater nog geheel open De lucht die nu ons land overstroomt, is op zijn weg dit ooen - gedeelte gepasseerd. Onder invloed daarvan wordt de koude Russische lucht eenige graden verwarmd Wij treffen dus in de koude strooming achter het open gedeelte DF KONINGIN ONTVANGT GENERAAI SPOOR.# Gistermiddag te vüf uur heeft de Ko ningin luitenant-generaal Spoor in het pa leis Soestdijk in audiëntie ontvangen. var. de Oostzee een smalle strook aan met hoogere temperaturen, die nu juist over ons and is gelegen Een geringe draaiing van "en wind naar het Oosten maakt daar een einde aan Temperatuuroverzicht van hedenmorgen 9 uur: Twente 6. Den Helder -5: De Bilt -5. Vlisslnren -4. Schiphol —6. Eindhoven o: Leeuwarden -ti F.elde Beek —5; Gilze-Rnen —5. Buitenland' Berlijn —10; Stockholm —14: Kopenhagen —13; Hamburg —11. Parijs —2' Brussel -4: Londen -2: Ba zel 5 München —2 i||l liilW.V IÜV. I!-'.' V i! .r-. - 'fr.. -.--i AANHOI'IIFXDR VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Büt. ireldig tot Vrij dagavond: Mat!se tijdelijk krachtig wind tusschen Noordoost en Oost Meest zwaar bewolkt met hier et- laar een opklnrlnc Plaateelllk eenlv neeuw Untie* tr.t vo-ong'e vorst. 7 Februari: s.12 uur, onder 17.37 i 29.93 uur. onder 9.34 j

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1