Haarlems Dagblad ih Rapport over de Nazi's Een aantal bezettingsmaatregelen voor het Lager Onderwijs verlengd Een eerste stap naar ontwapening Minister van Justitie keurt verklaring van Mr. J. Zaayer af Aanvoer van zeer koude lucht houdt'aan 61e Jaargang No. 18553 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 7 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post 14,50. Postgiro 273107. Adverl.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TWEEDE KAMER ij ET is inderdaad een opzienbarend rap- port, dat de bekende Commissie voor Europeesche Aangelegenheden heeft uit gebracht over de voortgezette werkzaam heid der Duitsche nazi's na den oorlog en speciaal over hun intriges in het buiten land. In een derde uittreksel uit dit rap port publiceerèn wij vandaag bijzonder heden over hun politieke tegenwerking bij de geallieerde pogingen tot democrati seering van Duitschland, waarbij ook de kwestie van de benoeming van een Beier- schen minister-president behandeld wordt. Men kan zich moeiiijk voorstellen dat de geallieerde regeeringen een dergelijk rap port, dat him allen is toegezonden, achteloos naast zich neer zullen leggen. Door Enge land en Amerika worden enorme bedragen aan hun Duitsche zones ten koste gelegd. Dit moet ieder zich herinneren die leest: „De nazi's blijken een economisch en finan cieel potentieel in verschillendé landen te hebben opgebouwd, dat grootendeels bui ten den greep der geallieerden kon wor den gehouden. Met name in Argentinië, ter liieien in au ontwerp aisnog een oepaung Zwitserland, Zuid-Afrika en Zweden blij- heefv opgenomen om nu meteen het uit 1940 ken deze stellingen aanwezig te zijn in een omvang en beteekenis, die niet gering mo gen worden geacht". Uit deze ietwat schrille tegenstelling valt moeilijk iets an ders af te leiden, dan dat de Engelschen en Amerikanen voor den gek worden gehou den. Nog minder opwekkend klinkt de mededeeling, dat in Argentinië industrieën bestaan, die prototypes kunnen uitvoeren voor nieuwe oorlogswapens en geleid wor den door Duitschers, behoorend tot de I. G. Farben, Siemens-Bauer, Siemens- Schuckert, Rheinmetal, Borsig en vele' an dere firma's. Nu staat de conferentie te Moskou voor de deur, die het Duitsche vraagstuk moet behandelen en met de overeenstemming tusschen de geallieerden is het voorshands droevig gesteld. Ook de kleine landen zijn het volstrekt niet onderling eens en van onderling overleg tusschen deze sterk- geïnteresseerden is, behalve dan in het geval Nederland-België, dat overigens niet tot groote plannen en adviezen heeft ge leid, bitter weinig gebleken. Men denkt en werkt nog steeds volgens de methode van het in staten en staatjes verdeelde Europa: ieder voor zich. Dit moet noodzakelijker wijs een verdeeldheid scheppen, die nazi- intriganten hi Duitschland en andere lan den in de kaart speelt. De U.N.O. heeft een schoonen naam, want wat kan men zich nu beter denken dan „Vereenigde Naties", schouder aan schouder oprukkend in dienst van den Vrede, maar de vlag dekt de lading niet. Want deze naties zijn niet waarlijk vereenigd. Er moet blijkbaar nog heel wat gebeuren eer men, door den nood ge dwongen',-tot werkelijke samenwerking der volken komt en het verleden geeft wel aan leiding tot de verzuchting: Als het dan maar niet te laat zal zijn en het nationaal- socialïsme onder een of ander nieuw etiket maar niet zoo sterk zal zijn ge worden, dat men weer in vruchteloos on derhandelen moet verzeilen met een der den wereldoorlog als resultaat! Dit zijn geen opwekkende gedachten, te minder als men overdenkt, dat de nazi-geest niet al leen in Duitschland aanhang vindt. Daar van geeft het rapport der Commissie voor Europeesche Aangelegenheden voórbeel- den. Het gevaar ligt in een breeder kring van menschen dan die der Duitsche nazi's en wie zich Ortega y Gasset's boek „De Opstand der Horden", dat hier meermalen geciteerd is, herinnert, is geneigd tot ge bruik van het woord nihilisten. Hij denkt aan lieden die in geen God en in geen hoo- ger strevingen meer gelooven, die geen eer bied voor de overtuiging en het leven van den medemensch koesteren, wier bewustzijn verengd is tot een dom massaal streven naar eigenbelang en macht, waarbij zij alles voor zich opeischen en zonder de min ste gewetenswroeging over lijken gaan. En Duitschland is, nog steeds, de kern van het gevaar. Wie dib begrijpt zal ook kunnen inzien, wat de strevers naar Ver eenigde Staten in Europa, maar met het voornemen ze uit te breiden tot veel greo- ter geheel - bedoelen. Zij betoogen dat een verdeeld, versnipperd, eindeloos-disputee- rend en concurreerend Europa machteloos is en geen toekomst heeft. Zij constateeren, dat het nu reeds in een bedreigde positie tegenover Duitsche kansen op herreving gaat verkeeren. Zij zouden Duitschland mede willen opnemen in een federale Unie, waarin het slechts een minderheids-positie in het federale parlement en de federale regeering zou kunnen innemen en over geen eigen strijdmacht zou beschikken, om dat men het dan in een grooter geheel zdu inkapselen en daarmee machteloos maken. Het is waar dat men het daarmee naar zich toe zou halen inplaats van het af te stooten. Wie een groot gevaar wil bedwingen moet het naar zich toe halen om het onder den, knie te krijgen. Wie het afstoot kan er zich op voorbereiden, dat het in kracht en in wrok zal toenemen en machtiger worden. De democratiseering van Duitschland door geallieerde bezetters is een bij voor baat tot mislukking gedoemde onderneming. Geen enkel volle zal zich ooit door zijn be zetters tot een nieuwe levenshouding laten bewegen. Wij behoeven maar aan onze eigen houding in bezettingstijd te denken om te weten, dat zooiets uitgesloten is. Bo vendien verkeeren de Duitschers in mise rabele levensomstandigheden, waarvan zij de schuld aan de bezetters geven. Gij zegt verontwaardigd: het is hun eigen schuld en ik.geef u gelijk. Maar wat baat ons dat, als hun houding anders is? Er is maar één kans om de Duitschers ongevaarlijk te maken en op den duur tot andere gedachten te brengen. Neem hen op in een grooter geheel. R. P. Stukje schoolstrijd herleefde (Van onzen parlementairen redacteur) Nadat de Kamer zonder debat of stemming Nederlands toetreding tot het nieuwe, in 1944 te Chicago tot stand gekomen verdrag be treffende de internationale burgerlijke lucht vaart had goedgekeurd, kwam het wetsont werp ter tafel, dat een aantal bezettingsmaat regelen op het gebied van het Lager Onder wijs beoogt te verlengen. ..Mevrouw Van den Muyzenberg (Comm.), mevrouw Fortanier —De Wit (P.v.d.V.) en de heer Van Sleen ,(P. v.d.A.) trokken vooral van leer omdat minis ter Gielen in dit ontwerp alsnog een bepaling dateerende „Stopbesluit" op te heffen. Dat besluit, destijds nog onder het Secretariaat- Generaal van mr. Heinink tot stand gekomen vond zijn oorsprong in materiaalnood en zette den bouw van nieuwe bijzondere en openbare sttiolen stop. De zooeven genoemde afgevaardigden achtten, juist omdat er nu zulk een groote raateriaal-schaarsehte is en tevens vanwege den financieelen toestand, voortzetting van het Stopbesluit geboden Van herleving der vroegere situatie, zoo betoog den zij, welke het bovenal gemakkelijk maakte, bijzondere scholen uit den grond te stampen, zou dan op het oogenblik tenminste geen sprake zijn Aldus herleefde er plots een stukje schoolstrijd. De heeren Tilanus (C.H en mr. Teulings (K.VP.) gingen hiertegen in. Laatstgenoemde afgevaardigde klaagde er zelfs over, dat de beide dames zonder nood zaak „klanken uit; een ver verleden" hadden aangeheven. Minister Gielen, die het door mr Terpstra (A.R.) aanbevolen denkheeld om het aanhangige wetje slechts tot 1 November te laten werken, opdat inmiddels de L O.-wet met de bepalingen van dit wetje worde bij gewerkt, niet absoluut afwees, maar wel be twijfelde of er dan niet weer een verlengings wetje noodig zou zijn, nam het voor de door hem gewenschte opheffing van het Stopbe sluit op. In feite zou er niets veranderen en zou, wanneer het materiaal ontbreekt, geen toestemming voor nieuwen schoolbouw wor den verleend. Principieel achtte hij echter wederom de erkennihg van het grondwettelijk recht van vrijheid van onderwijs geboden en daarom wilde hij het zijns inziens daarmee strijdige Stopbesluit thans meteen opheffen Het einde van dezen kleinen schoolstrijd was, dat de Kamer met 3922 een amendement- Van Sleen om het Stopbesluit toch te conti- nueeren, verwierp. Mr Joekes (P.vd.A.) die verklaard had, dat hij met het oog op zekere gevoeligheden, welke aanneming van het amendement noodeloos bij een deel der Ka mer zou opwekken de noodeloosheid de monstreerde minister Gieler. door te vermel den dat zijn collega voor den Wederopbouw hem had meegedeeld, dat er slechts voor den bouw van 35 scholen materiaal beschikbaar is. en alleen reeds in het Zuiden 75 scholen geheel en 350 ten deele verwoest zijn het ..tegen" zou doen hooren, had in dit opzicht- zijn fractiegenooten Willems, Van den Burg en Schilthuis aan zijn kant Van „links" Koninklijke belangstelling voor ijsbrekers op de Waal Vijf ijsbrekers, die bezig zijn met het openbreken van de .Waal passeerden gis termiddag de twef bruggen te Zaltbom- mel. Velen stonden op de voetbrug en ge noten van het niet aiiedaagsche schouw spel. Om even na drie uur kwam een auto aangereden en stopte voor de brug- Twee dames en een heer stapten uit en wandel den de brug op om eveneens van het schouwspel te genieten. Een der dames bleek de Koningin te zijn. Nadat H.M. het werk van de ijsbrekers in oogenschouw genomen had. begaf zij zich weer met haar klein gevolg naar de auto en vertrok in de richting Utrecht. MacArthur heeft nieuwe verkiezingen In Japan bevolen, naar aanleiding van gewijzigde omstandigheden en verhoudingen. Elf dooden bij vliegramp in Spanje Cubaansche Skymaster neergestort Acht leden der bemanning en drie passa giers vonden Donderdagavond den dood, toen het Cubaansche passagiersvliegtuig Ruta de Colon neerstortte en in vlammen opging nabij het Spaansche dorp Risco in het Gredogebergte, aldus meldt Un. Press De reddingsploegen vonden het toestel pas 5 uur nadat het, ongeluk was geschied. De lichamen der slachtoffers waren door het vuur ernstig verminkt. Het toestel was een viermotorige Sky master van de Compania Aerovias Inter nationales Cubanes en werd bestuurd door den Amerikaanschen piloot Hyges. De Skymaster was om 2 uur van het vliegveld bij 'Lissabon opgestegen met bestemming Madrid. Het ongeluk had omstreeks vijf uur plaats. Onder de leden van de beman ning van het toestel dat uit Havanna af komstig was bevonden zich vijf Amerika nen. De passagiers bestonden uit twee Cu banen en een Spanjaard. Twaalfduizend rantsoenbonnen voor versnaperingen verduisterd Ambtenaren van den C.C.D. te 's-Herto- genbosch zijn op het spoor gekomen van een uitgebreiden bonnenzwendel. Een be diende van een groot bedrijf heeft kans gezien in één jaar 12000 rantsoen bonnen voor versnaperingen te verduisteren, die weer werden verkocht aan den kleinhan del en aan particulieren. Tegen zeven per sonen werd proces-verbaal opgemaakt. Twee "personen zijn na verhoor in het Huis van Bewaring in Den Bosch opgesloten. stemde ook mr. Vonk (P.vd.V.) tegen, terwijl mr. Van der Goes van Naters (P,v.d.A.) zich van stemming onthield. Nadat men het er over eens was gejvorden de ontworpen rege ling tot 1 Februari 1948 te laten voortduren, ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stem ming door. Tot besluit van den middag kregen we de interpellatie-Haken (Comm.) over de brand- stoffenvoorziening. Uit de door minister Huysmans gegeven antwoorden viel op te maken, dat er ten aanzien van de brand- stoffenvoorziening en ook met het oog op de verhooging van de productie gebeurt wat noo dig is. Zoowel de mijnwerkers die de vorige week zelfs hun Zondag er voor gaven (de toen gedolven huisbrandkolen zijn louter voor verwarmingsdoeleinden aangewend) en zeer zeker de hun gebrachte hulde verdienden, als de regeering en de leiding van onze mijnen doen wat zij kunnen. Voor dit jaar hoopt men op een productie van de Limburgsche mijnen van, 10 5 millioen ton, waarvan, evenals in 1946 aan uitvoer 0.5 millioen zal weggaan, terwijl er 3 mil lioen van elders voor ons gebruik zal worden ingevoerd. In 1946 kregen de mijnbedrijven (voor eigen gebruik), de electrische centrales en de spoorwegen elk 1 millioen ton. voor de cokes- en gasfabricage werd 2.7, voor de in dustrie 3.1 en voor huisbrand 3.2 millioen ton gebruikt Deze maand is uil het buitenland alleen voor de industrie 291 000 ton kolen te verwachten. Er is practisch Heen bruikbare turf in voorraad. Ziekenhuizen genieten bij de verkrijging van brandstoffen voorrang Berlijnsche nazi's gaan naar concentratiekampen Als de geallieerden er niets op tegen hebben De machtigste partij in Berlijn, de onaf hankelijk socialistische partij (S.P.D.), heeft aan het stadsbestuur voorgesteld om alle nazis boven een bepaalde rang uit hun huis te zetten en in barakken onder te brengen. Deze oplossing van het moeilijke Berlijn- sche huisvestingprobleem welke thans door een commissie van het stadsbestuur bestu deerd wordt, wi! alle partij-leden boven de rung van bloklcider uit hun huis zetten. Verder zouden onder deze maatregel vallen ^S-leden officieren van de S A en Hitier-» jugend, leden van de Gestapo en veilig heidsdiensten en autoriteiten van aan de N S.D.A.P. onderhoorige organisaties Politieke waarnemers voorspellen, vo'- gens Un. Press, dat het stadsbestuur het ontwerp zal aannemen dat ook door de socialistische eenheidspartij (S.E.D.) ge steund wordt. De uiteindelijke goedkeuring van het plan ligt echter bij de plaatselijke geallieerde autoriteiten. De „Kota Baroe" op 14 Febr. naar Indië Op 14 Februari zal het motorschip „Kota Baroe" van Rotterdam naar Indonesië vertrekken met aan boord IV-V R.I., VII R.I., alsmede wederom eenige leden van de Indische vorming. De inscheping van het personeel za] plaats hebben aan de Merwedehaven te Rotterdam. Huizen-hooge sneeuwmassa in Enkhuizen jRfe. - - j,. In Enkhulzen bereikte de sneeuw, tengevolge van den sterken wind 'op sommige plaatsen een hoogte van meer dan vier nieter. Overeenstemming in de subcommissie van den Veiligheidsraad De uit zes leden bestaande subcommis- e van den Veiligheidsraad heeft zich Donderdag bij voorloopige overeenstem ming uitgesproken over de wenschelijk- heid, dat de raad rrtet een onmiddellijke en gelijktijdige studie zal beginnen van de al- gemeene ontwapening en de controle op de atoomenergie. De gedelegeerden, be staande uit afgevaardigden van Rusland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Austra lië, Columbia en België, namen de eerste twee punten van de Fransche resolutie LU. Geen enkele gedelegeerde opperde be zwaar tegen het eerste deel van het Fran sche plan, dat den Veiligheidsraad verzoekt „practische maatregelen" te formuleeren teneinde te kunnen overgaan tot het in practijk brengen van het program der As- eniblée tot vermindering en regeling der bewapeningen en gewapende strijdkrach ten met internationale controle. Dit deel voorziet tevens in de wenschelijkheid, dat de Veiligheidsraad „zoo spoedig mogelijk" het Amerikaansche program voor interna tionale controle op de atoomenergie in overweging neemt. De Russische gedelegeerde Andrei Gro- myko zette uiteen, dat de Veiligheidsraad, wanneer overeenstemming is bereikt over een algemeene ontwapeningsprocedure, onmiddellijk kan beginnen met het werk, dat met het program van de atoomenergie verband houdt. De Vereenigde Staten en Rusland zijn reeds sinds verscheidene weken op de ont wapeningsprocedure vastgeloopen. Rus land streeft een algemeene ontwapening na, de Vereenigde Staten wenschen in de - Het Iersche stoomschip de „Qssian" dat op weg was van Embden naar Plymouth, is 35 mijl ten Westen van Den Helder vergaan, vermoedelijk doordat het op een mijn geloopen is. Het Zweedsche stoomschip „Wandia" dat assistentie verleende, slaagde er in de 17 leden van de bemanning te redden en mee te nemen naar Amsterdam, - De geredde bemanning van het Iersche schip de uOssian'\ eerste plaats controle op de atoomwapens. Na een beraadslaging, die meer dan zes uur duurde, werd de conferentie tot des middags vier uur uitgesteld met nog een belangrijk technisch punt voor den boeg: er is nog steeds verdeeldheid over het Amerikaansche voorstel, dat nadrukkelijk verklaart, dat de leden van den Veilig heidsraad bij het opstellen van een alge meen ontwapeningsplan, niet het terrein van de atoomenergie-commissie zullen bin nendringen. Ten aanzien hiervan werd een Belgisch compromis-voorstel in overweging geno men, zonder dat het tot een beslissing kwam. Kolen tijdelijk duprder Het Directoraat-Generaal van de Prij zen deelt mede, dat met ingang van 6 Februari de detailprijzen van vaste brand stoffen wegens de verkeersmoeilijkheden tijdelijk mogen worden verhoogd met tien cent per hectoliter, respectievelijk f 1.30 per ton. Verdere verhoogingen zifti niet toegestaan. Het vervoer van industrie-kolen met vrachtauto's begint langzaam op gang te komen. Ter besparing van transportkosten worden thans eerst door vrachtauto's de kolen vervoerd uit de schepen, die onder weg in het ijs zijn vastgeraakt, alsmede uit de lichters met Amerikaansche kolen in Amsterdam en Rotterdam. De gasfabrieken in Den Haag, Zwolle en Steenwijk worden thans per vracht auto voorzien van gaskolen. De kolen voor de gasfabrieken in Zwolle en Steenwijk worden in de Amsterdamsche haven op vrachtauto's geladen en in convooi naar Zwolle en Steenwijk vervoerd. Het is de eerste dagen voorgekomen dat vracht auto's op eigen gelegenheid trachtten in dustriekolen aan de mijnen te gaan halen. Het spreekt evenwel van zelf, dat de staatsmijnen geen vrachtauto's laden, die niet voorzien zijn van papieren van het Rijkskolenbureau en de Vervoerscoöpe- ratie. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg heeft aan den beheerder der steenkolenmijnen in Limburg het vol gende telegram gericht: „Langs dezen weg moge ik getuigenis afleggen van groote bewondering, maar meer nog van dank baarheid voor de daad van solidariteit op Zondag j.l. in uitersten steenkolennood van Nederlanders door alle werkers in de Limburgsche mijnindustrie afgelegd. Dit voorbeeld van dienstbaarheid aan het al gemeen welzijn strekke tot navolging". De Vereeniging van Haringhandelaren en de Bond van Vischrookers in Katwijk en Noordwijk hebben besloten als dank betuiging voor den „kolensiag", dien de mijnwerkers Zondag hebben geleverd, een partij van ruim 30.000 bokkingen te stu ren. HANS FALLADA OVERLEDEN. De bekende Duitsche schrijver van het boek „Kleinei Mann was non?". Hans Fal- lada, wiens werkelijke naam Rudolf Ditzen was, is Donderdag op 45-jarigen leeftijd te Berlijn overleden. FRANSCH MARINE-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nabij het dorp Locmaria-Plouzane in Bretagne is een Fieseler-Storch van de Fransche marine neergestort. Twee Fran sche marine-piloten vonden den dood. Naar men zegt verloor het toestel tijdens acro batische toeren^in de lucht een vleugel. Het woord is aan. Vauvenargues: Er is meer strengheid dan rechtvaardigheid De minister van Justitie heeft aan mr. J. Zaaijer, procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, medegedeeld, dat verschillende uitlatingen van hem ter gelegenheid van een door hem op 4 Februari 1947 uitgesproken re quisitoir onjuist en schadelijk voor het algemeen belang zfj». Op dit bericht wordt van de zijde van het ministerie van Justitie de volgende toelichting verstrekt: „De verklaring van mr. J. Zaaijer, dat het openbaar gezag ter uitvoering van een opzettelijk gevolgd plan de doodstraf niet uitvoert, is onwaar. De genoemde procu reur-fiscaal heeft het vferleenen van gra tie een affront genoemd voor rechters onafhankelijkheid en een ondermijning van het gezag van zijn uitspraken. Hij heeft daardoor niet alleen den aard van het recht van gratie, maar ook de bedoe ling, die de regeering bij de uitoefening daarvan heeft, miskend. Deze uitoefening houdt geen critiek in op het rechterlijk vonnis, tast de onafhankelijkheid van den rechter niet aan en heeftvolstrekt niet de strekking den rechter tè affronteeren. Rechterlijke vonnissen behouden hun ge zag en hun zedelijke waarde ook dan, wan neer de regeering om reden van staatsbe lang meent, dat slechts een deel der uit gesproken doodstraffen moet geëxecuteerd worden. De procureur-fiscaal heeft, als on gevraagde uitlegger van de daden der re geering tegen hare bedoeling in aan deze daden een voor de rechterlijke macht be- leedigend karakter toegekend, hoewel hij moest weten, dat de regeering op het aan zien van de rechterlijke macht den hoog- sten prijs stelt. Zeer ernstig is de verklaring van den genoemden procureur-fiscaal, dat in de af- geloopen anderhalf jaar de zekerheid is gekregen, dat aan hen, die dat verdienen, in Nederland geen recht wordt gedaan. Blijkens den samenhang, waarin deze ver klaring werd uitgesproken, vindt zij haar oorzaak in het feit, dat naar de meening Joodsche verzetsgroep vraagt hulp In verschillende talen heeft het radio station van de Palestijnsche verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi Woensdagavond een beroep gedaan op de wereld. „Engeland heeft het masker laten vallen", aldus werd verklaard, „en js thans bezettende mo gendheid geworden. Het heeft ons voor de keuze gesteld: overgave of oorlog. Over geven zullen wij -ons echter niet en wij zijn er zeker van. dat onder het overgroote deel van het Joodsche volk geen verraders zul len worden gevonden". De radio legde er den nadruk op, dat de Irgoen tot den laat- sten man zal strijden en vroeg de hulp van de andtere volken. Over de zaak Gruner zeide de radio, dat deze het slachtoffer van een list is gewor den. Iemand, .die zich als vertegenwoordi ger van de Irgoen heeft voorgedaan heeft hem er toe gebracht bij den „Privy Coun cil" in beroep te gaan. Maar zoodra Gru ner het bedrog had doorzien heeft hij zijn beroep ingetrokken. De radio we^s er nogmaals op, dat de Irgoen nooit een Brit- sche instelling zal erkennen. Uit Washington wordt gemeld, dat alle Zionistische leiders in Amerika voor een buitengewone vergadering te Washington, die op 17 Februari zal worden gehouden, bijeen zijn geroepen Ln verband met den toestand' in Palestina. In een brief 'aan een vriend heeft prof. Albert Einstein, de wereldberoemde ge leerde, o.m. geschreven: „Ik geloof, dat een verdeeling van Palestina geen stabiele toestanden zal scheppen. Ik weet geen an dere oplossing dan die van een binationaal staatsbestuur voor Palestina, onder de hoede van de organisatie der UNO". Ongeveer 1.500 Joden te Jeruzalem heb ben aanzegging gekregen binnen 48 uur hun woningen, die in de afgebakende Brit- sche veiligheidszones liggen, te verlaten, aldus werd te-Jeruzalem uit Joodsche bron vernomen. De Joden, die plaats moeten maken voor politie, troepen en Britsche ambtenaren, hebben klaarblijkelijk geen ander onder dak toegewezen gekregen, aldus genoemde bron. van den procureur-fiscaal te weinig dood vonnissen worden geëxecuteerd. Hoe dit zij, de minister van Justitie is deswege ver antwoordelijk jegens de Staten-Generaal, doch niet jegens het Openbaar Ministerie. Het Opênbaar Ministerie heeft in de uit oefening van zijn functie te bedenken, dat een aantijging aan het adres der regeering, als zoude in Nederland geen recht worden gedaan, gezagsondermijnend werkt en vooral in het licht van bepaalde betreu renswaardige gebeurtenissen van den laatt- sten tijd, waarbij men het recht in eigen handen heeft genomen, een aanmoediging kan inhouden tot het plegen van strafbare feiten. Juist het Openbaar Ministerie moet zich daarom, meer dan welk ander staats orgaan ook, van dusdanige gezagsonder mijnende uitlatingen onthouden en een voorbeeld geven in eerbied voor de wet en de gestelde autoriteiten, zonder welken de handhaving der rechtsorde eerste en voornaamste doelwit van het Openbaar Ministerie onmogelijk wordt. In verband met het bovenstaande stelt de minister van Justitie zich voor nood zakelijk geworden verdere stappen te on dernemen" (In zijn requisitoir tegen C. Piek, den ex-directeur van „Winterhulp", had mr. Zaayer onder andere verklaard, „dat hij als vertegenwoordiger van het openbaar gezag niet de doodstraf wilde requireeren, wetende dat datzelfde openbaar gezag die straf toch niet zou uitvoeren".) Firma in Ede hield groote partij textiel verborgen De politie te Ede heeft een onderzoek in gesteld in de manufacturen- en meubel magazijnen der firma J. P. te Ede. Het re sultaat was verrassend. Tusschen de pla fonds en onder de vloeren, alsmede in an dere geheime bergplaatsen werden groote partijen vooroorlogsche textielgoederen, vloerkleeden en wol ontdekt. Tot. de buit behoorden damasten tafella kens, geprijsd voor f 3.95, 1500 knotten wol met de prijskaartjes, f 0.55 per knot, er nog op, vloerkleeden, badpakken, een keur van wollen ondergoederen, ontbij tlakens, huishoudschorten, pyjama's en een party van 60 wollen dekens. Ergerlijk was het, dat sommige pakken baby wol aangevreten waren door de mui zen en zelfs complete muizennesten bevat ten. De beide firmanten P. bevinden zich op het oogenblik in arrest. Een der hee ren is voorzitter van de onlangs ingestelde gemeentelijke prijzencommissie. Tijdelijke verzorgster der prinsesjes Naar wij vernemen za! mevrouw M. A. PenninkNitsrhmann uit Nijmegen geduren de twee maanden de drie prinsesjes verzor gen. daar zuster Huidekooper zich. na de geboorte van het prinsje of prinsesje, geheel aan de kraamverpleging op Soestdljk zal wijden. Mevrouw Pennink heeft haar functie op 1 Februari aanvaard. Felicitatirregisters bij de blijde gebeurtenis De Stichting 1940—1945 heeft het initia tief genomen om op den a.s. nationalen feestdag alom in den lande op de gemeen tehuizen feiicitatieregisters neer te leggen, waarin ieder, die de behoefte gevoelt het prinselijk paar zijn gelukwenschen te doen toekomen, zijn handteekening kan plaat sen. Deze registers zullen samengebracht en gebonden worden om dan als nationaal document aan het prinselijk paar te worden aangeboden. Bij het teekenen van deze registers wordt tevens de gelegenheid geboden om een bij drage voor het werk van de Stichting 1940 1945 te schenken. Naar wij vernemen, zullen ook op het Stadhuis te Haarlem en op de raadhuizen aan de randgemeenten de feiicitatieregis ters ter tcekening liggen. De verkoop der import-sigaretten is begon nen Aan het besin der volgende week zullen de sigaretten bij alle daarvoor aangewezen sigarenwinkeliers te koop zijn. De veranderingen in de algemeene lucht- drukverdeeling voltrekken zich nog s'eeds betrekkelijk Iapgzaam. De depressie, die het begin van deze week de vorst in ons land tijdelijk deed afnemen, is langzaam over don Balkan naar Zuid-Rus'and getrokken Aan de voorzijde van dit minimum deden Zuidelijke winden in de Balkanlanden en zelfs in Zuid- Rusland de temperatuur gedurende korten tijd tot boven het vriespunt stijgen Aan de achterzijde der depressie stroomde de in Scandinavië en West-Rusland aanwezige zeer koude lucht echter wederom naar het Zuiden waardoor de vorst in al deze gebieden in versterkte mste terugkeert In het brongebied der koude lucht over Scandinavië en Finland komen uiterst lage temperaturen voor. zoowel in do hoogere lucht tapen als aan den grond Tn Midden-Zweden vroor het hedennacht 35 graden ln Finland bijna 30 graden ook in Zuid-Zweden kwam op vele plaatsen meer dan 20 graden vors» voor Na het weer toenemen van de vorst daalde de temperatuur in Polen tot meer dan 25 graden onder nul. Ons land bevond zich tijdelijk nog onder een lucht.massa die over het nog openliggende deel der Oostzee was gestroomd, hetgeen de vorst nog wat tem perde Hedennacht draaide de wind iets meer naar het Oosten en klaarde de lucht biina overal geheel op waardoor de temperaturen sterk daalden Hedenmorgen om negen uur werden de volgende temperaturen gemeten vliegveld Twente —12. Den Helder —9. Vlis- singen —8. De Bilt —12: Schiphol -12: vlieg veld Eindhoven —10; vliegveld Leeuwarden —9: vliegveld Groningen (Eelde) —9; vlieg veld Zuid-Limburg (Beek) —10: vliegveld Gilze-Rijen -11 Inmiddels komt op den Atlantischen Oceaan een oude vrij diepe depressie naderbij Deze beweegt zich echler op dit oogenblik wederom in een geheel verkeerde richting hetgeen ver oorzaakt wordt door een buitengewoon krach tig hooeedrukgebied ln de Poolstreken Op Groenland steeg de luchtdruk tot bijna 1050 millibaar (787 mm) Tengevolge hiervan moe ten alle Oceaandepressies een zeer duidelijk geleaen baan voisen De Oceaandepressie die thans naderbij komt, veroorzaakt dan ook momenteel zware luchtdrukdallngen ln Spanje Portugal en de Golf van Biscave Dit zal tot gevolg hebben dat de Oostelijke wind in ons land weer gaat toenemen en de aanvoer van de zeer koude lucht onverminderd zal aan houden Er is dan ook op dit moment nog geen enkele aanwijzing voor dat de vorst periode oen einde zal i Jllilllllllllllllllilllllinm Weerbericht TOENEMENDE WIND Verwacht in ir. medegedeeld door het g K N M I. te De Bilt, geldig tot Zater- jg da ca vondMatige tot krachtige, later g MjdeMfk stormachtige Oostelijke wind. P Langzaam toenemende bewolking. S •toch nog geen sneeuw van böteeke- J nis. Meest strenge vorst. 8 Februari: Zon op: 8.10 uur. onder 17.39 uur S Maan op: 21.24 uur, onder 9.52 uur ^VUBB

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1