Haarlems Dagblad Rusland voelt plotseling meer voor „breeder overleg" inzake Duitschland Huizen en Wegen Speciale UNO-zitting voor Palestina? Koning Winter heerscht thans over een uitgestrekt wereldrijk Bommen op den Ri jn Aflossing van Nederlandsche troepen in Indië Minister Cielen wil de nieuwe spelling op 1 Mei invoeren 61e Jaargang No. 18557 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplem 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. \Toensdag 12 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement prijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post t 4,50 Postgiro 273107. AdverLtarteven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboortt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Sovjet-delegatie in Londen sal aanvullend voorstel indienen Bij de Londensche besprekingen over de vredesverdragen met Duitschland en Oosten rijk is gisteren verrassing gewekt door een verklaring van Goesef, den leider der Russische delegatie, welke inhield, dat de Russische voorstellen over de procedure moeten worden verbreed en dat er vooral een wijder standpunt moet worden inge nomen ten aanzien van hel raadplegen en op de hoogte houden der kleinere geallieerde mogendheden. Tot nu toe had de Sovjet-Unie zich verzet tegen een intensieve deel neming der kleine landen aan de besprekingen. Goesef zeide verder dat een aanvullend voorstel binnen enkele dagen kan u-orden tegemoet gezien. Deze Russische koerswijziging heeft in i Generaal Mark Clark (V.S.) verklaarde Londen groote voldoening gewekt, al onW dat een dergelijk verbod in strijd was met houdt men zich van commentaar tot het de vrijheid van meeningsuïting. Een ver- definitieve Russische voorstel, waarin het I keerd begrip van de gebruikte woorden „breedere overleg" zal zijn verwerkt, is j zou kunnen leiden tot inmenging in de bin- aangeboden. Men verwacht dat er thans nenlandsche aangelegenheden van Oosten rijk door de Sovjet-Unie of eenig ander land. Goesef protesteerde tegen een dergelij- ken uitleg en zeide, dat vrijheid van spre ken niets met het onderwerp te maken had. De bijeenkomst werd daarop op voorstel van den Engelschen vertegenwoordiger verdaagd. NU wij in weinige jaren tijds een ree strenge winters te verwerken hebben gekregen blijkt, dat wij er slecht voor uil- gerust zijn. Wat de brandstoffen-vqprzie- ning betreft doen de gevolgen van den oor log zich met volle kracht gelden en er zijn noodmaatregelen toegepast, die in elk geval de productie van de mijnen opvoeren en het geremde vervoer over de water wegen zooveel mogelijk door spoorweg vervoer vervangen. De ellende met de brandstoffen is een van de gevoeligste ma- terïeele bewijzen van het feit, dat de ont wrichting, die een oorlog veroorzaakt, zich niet tot de oorlogsjaren bepaalt en nog langen tijd blijft nawerken. Iedereen on dervindt het aan den lijve. Maar er zijn andere zaken, waarin wij slecht uitgerust zijn voor den wintertijd en dat ook al waren, eer de oorlog uitbrak. Dat geldt ten eerste voor onze huizen. In de meeste ge vallen blijkt de aanleg van de waterlei dingen dusdanig te zijn, dat zij onmiddellijk bevriezen. Met vorst is door vele bouwers geen rekening gehouden en ook als de menschen geregeld 's nachts de waterlei ding afsluiten en laten leegloopen gaat 'netf in de meeste gevallen mis. Dit heeft in dezen winter weer eindelooze narigheid veroorzaakt. Ook zijn veel huizen (in voor- oorlogsche jaren) zoo slecht gebouwd, dat de ijzige wind door ettelijke kieren toegang heeft. Dit is wel een tijd waarin de Hol lander gewaar wordt, hoe groot het ver schil tusschen een goed en een slecht ge bouwd huis is, waarin hij tevens ontdekt hoe talrijk de slecht gebouwde huizen zijn en waarin hij zich voorneemt, op de na leving van scherper bouwvoorschriften aan te dringen als eenmaal de tijd aan breekt, waarin onze bouwnijverheid her leeft. Eer het zoover is zal natuurlijk de Wederopbouw, die nog steeds op een nieu wen minister wacht, tot nieuw leven en daarmee tot krachtig optreden gewekt moeten zijn. Op dit punt marcheert het Herstel bitter langzaam. Maar daar wil ik nu niet over uitweiden. Wij zijn altijd nogal trotsch geweest op de degelijkheid van onze producten; ten aanzien van een belangrijk deel van onzen huizenbouw zal de toekomst veel moeten verbeteren, om aan deze gevoelens te beantwoorden. Niet zonder ironie is intusschen het feit, dat sinds 1941 in de gemeente Haarlenj voor schriften bestaan voor het aanleggen van waterleidingen in nieuwe perceelen. Sinds dien is er evenwel niet gebouwd. De ellende met de onbegaanbaarheid der wegen is een ander voorbeeld van onze tekortkomingen. In de binnenstad wordt druk sneeuw geruimd: Haarlem heeft op het oogenblik ongeveer 260 sneeuwruimers, aan het werk. Maar aangezien wij in 1947 en niet in 1900 leven zou deze arbeid zich veel verder moeten uitstrekken, want dui zenden menschen komen dagelijks uit de omgeving naar het centrum. Zoodra het gesneeuwd heeft, loopt het met dit weg verkeer volkomen in de war. De Wagen weg, een van de drukke verbindingswegen naar de stad, geeft er een kenmerkend voorbeeld van. Fietspaden worden onbe rijdbaar en blijven dat, weken long. Nie mand doet er iets aan. De meeste fietsers geven, het, op nadat zij een paar flinke smakken gemaakt hebben en gaan deelne men aan den strijd om een plaats in de tram, die propvol is, te weinig materiaal heeft en vaak niet op tijd rijdt. Hetgeen verwondert bij den slechten toestand der wegen is het gebrek aan medewerking van I de bewoners der ..belendende" huizen. De meesten doen niets. Als zij het straatje en het fietspad voor hun eigen huis schoon maakten, hetgeen weinig tijd en inspan ning kost. zou de toestand snel verbeteren. Maar nadat het gesneeuwd heeft en de I paden onbegaanbaar zijn geworden, blijft alles zoo liggen, desnoods weken lang, al sneeuwt het niet meer. De politie heeft „aanzeggingen" gedaan aan vele huizen in de stad en bij sommige menschen succes gehad. Soms werkte hun voorbeeld aanste kelijk op anderen. Maar velen doen niets, zooals blijkt. In stille zijstraten komt dat er minder op aan dan op drukke verkeers wegen. Zoo berooid zijn wij na den oorlog, dat een aantal menschen niet meer over een schop of bezem beschikt. Maar met samenwerking en een beetje socialen geest zou veel te bereiken zijn, ook in het belang van de bewoners zelf, die er toch zeker geen klein belang bij hebben dat hun weg begaanbaar is. Het maakt nu zoo'n primi tieven en futloozen indruk. De Engelschen. die veel minder ervaring van strenge winters Hebben dan wij met de Schotten is het anders gesteld on dervinden dezelfde misères, waarmee Ne derland- in dezen grimmigen winter kampt en blijken slecht voorbereid en uitgerust te zijn. Geen wonder: in hun land behoort zooiets tot dé hooge uitzonderingen. Maar bij ons is dat niet zoo. Zouden wij in de toekomst niet tot beter voorzorgsmaatre gelen kunnen komen en nu al tot een beetje meer samenwerking in het belang van iedereen? R. P. Mary Churchill in het huwelijk getreden Mary Churchill de jongste dochter van den vroegeren Britschen premier, is giste ren in het huwelijk getreden met captain Christopher Soames van de Coldstream Guards. Duizenden Londenaars hadden de bittere koude getrotseerd om buiten de kerk een glimp van de bruid en haar beroemden va der op te vangen. Winston Churchill had bij zijn aankomst luide bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen. De plechtigheid werd bijgewoond door den minister-presi dent en* mevrouw Attlee. De bruidegom, captain Soames, is assis tent-militair-attaché bij de Britsche am bassade in Parijs. Hij nam deel aan den slag van El Alamein in Noord-Afrika. Captain Soames en zijn bruid zullen de wittebroodsweken in Zwitserland door brengen. „De Schelp" weer badhotel Hotel „De Schelp" te Zandvoort, waar mo menteel nog een groot aantal eerepatrieer- ien uit Indië vertoeven, heeft voor het komende seizoen groote plannen Op 28 Fe bruari a s. zullen de dan nog aanwezige ge- tepa-rieerden naar Leeuwarden vertrekken Het hotel zal dan weer in zijn functie van badhotel wordën hers-te'd Het inwendige zal I Ee" zeer ««"""K" loto ra" sprookjesachtige landschap in Engelscli-lndie. waar Joop. mf„ de a.k smei te hebben voor 35» '"hoorlmgev aan hel werk zijn op de rijstvelden. - Dil vredige beeld is teel zeer in gasten, wat met het huidige tekort aan hotel- [tegenstelling met de gecompliceerde politieke beroeringen, die het land in een per- luimtc in Zandvoort van groot belang is, i- manenten staat van onrust hebben gebracht. een goede kans op overeenstemming be staat ten aanzien van de te volgen pro cedure. Intusschen heeft de Amerikaan- sche vertegenwoordiger eveneens voorge steld, Duitsche vertegenwoordigers te hooren en hun gezichtspunten te over wegen. Dit voorstel was een onderdeel van het Amerikaansche memorandum over de procedure, dat door Robert Murphy werd ingediend. De V.S. stellen voor, dat de plaatsvervangers voor Duitschland vier weken na de bijeenkomst der ministers van Buitenlandsche Zaken bijeen zullen komen om het eerste ontwerp van het vredesverdrag op te stellen en dat de 18 geallieerde landen zullen worden uitge- noodigd vertegenwoordigers te sturen om aan het werk der plaatsvervangers deel te nemen. De plaatsvervangers zouden vier vaste commissies vormen om de problemen van de politieke en constitutioneele structuur van Duitschland, territoriale wijzingen, de economische organisatie van Duitschland, herstelbetalingen en ontwapening te be- studeeren. Wanneer er een bepaald pro bleem werd bestudeerd zouden door de plaatsvervangers ongeveer twaalf sub commissies, bestaande uit deskundigen van onderzoek naar bepaalde gebieden ge zonden kunnen worden. De Duitsche vertegenwoordiging zou moeten bestaan uit leiders van goedge keurde democratische partijen en function narissen van vakvereenigingen en regee ringen van staten of voorloopige regeerin gen. Dit laatste voorstel ontlokte een levendige discussie. De Fransche vertegen woordiger vond het vroegtijdig. Goesef vroeg in welke hoedanigheid de Duitsche vertegenwoordigers zouden verschijnen en of zij namens het Duitsche -volk zouden spreken. Murphy antwoordde, dat de Amerikaansche- en Sovjet-zónes be hoorlijk gekozen functionarissen zijn, van wie men kan zeggen, dat zij een goed deel van de Duitsche bevolking vertegenwoor digen, Pan-Germania wekt woordenwisseling. Tijdens de bijeenkomst van de plaats vervangers, speciaal belast met het op stellen van het onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk, is het tot een scherpe woordenwisseling tusschen den Amerïkaan- sehen en Sovjet-vertegenwoordiger geko men. Deze woordenwisseling ontstond ten gevolge van een Sovjet-voorstel, dat aan de clausule met betrekking tot het ver bieden van een toekomstigen Anschluss met Duitschland een zin zou worden toe gevoegd, waarbij Pan-Germaansche pro paganda in eenigen vorm wordt verboden. Zoowel de Joodsche als de 'Arabische gedelegeerden hebben zich thans uitge sproken tegen het Britsche plan inzake Palestina, zoodat de Engelsche regeering haar hoop op een compromis, waarnaar zij een week lang gestreefd heeft, in rook ziet vervliegen. De Britten staan nu voor de keuze nun plan aan beide partijen met ge weld op te leggen of een nieuwe oplossing te zoeken. Bronnen uit de omgeving van het Foreign Office lieten uitkomen, dat Bevin niissehien nog één poging zal doen om tot een compromis te komen, teneinde de Londensche besprekingen voor een com pleet échèc te redden. Kringen van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken gaven te kennen dat dé Britsche regeering misschien een speci ale zitting van de UNO zal aanvragen om zfch voor het geval dat de besprekingen rriet de Arabische en Joodsche leiders in Lbnden mislukken, met de Palestijnsche kwestie bezig te houden. Het kabinet heeft echter nog geen definitieve beslissing ge nomen. Men zeide dat het misschien noo- dig zal zijn om een speciale zitting van de UNO bijeen te roepen omdat de immigra tie voornamelijk in de zomermaanden ge schieden moet, waardoor de September- zitting der UNO misschien te laat zou zijn. Kinderen in Florida sien voor het eerst sneeuw Noorder Buitenspaarne opengebroken Dinsdagavond heeft de ijsbreker van den Rijkswaterstaat het Noorder Buiten Snaar- ne van Spaarndam tot aan de lichtfabrie ken opengebroken. Hedenmorgen waren langs den Spaamdamschen weg een groot aantal politieposten uitgezet, die het pu bliek waarschuwden zich niet via de ijs- schotsen naar de overzijde te begeven. Hier en daar trachtte men zelfs met be hulp van planken den vaargeul» te over bruggen. De s'luis te Spaarndam werkt normaal, dooh veel verkeer is er natuurlijk niet. Het Zijkanaal C wordt door den ijsbreker „Catharina" van den Rijkswaterstaat, die ook op het Noordzeekanaal dienst doet, open gehouden. Op geregelde tijden komt bovendien een tankboot voor het Shell- depöt aan. De filmacteur Sidney Toler. beter bekend als Charlie Chan, is in Hollywood overleden. Hij was in deze rol de opvolger van Warner Oland die enkele jaren voor den oorlog stierf. Un. Press meldt uit Ontario dat voor "t eerst sinds menschenheugenis een deel van de Nia- gara-waterval bevroren is. Driekwart van den stroom is met ijs bedekt. Het ijs in den Rijn zal bij Bingen over een afstand van ongeveer 5 km. door middel van bommen worden openge maakt. In de nabijheid van de Lorelei, waar het ijs 20 meter hoog ligt, zal van springstoffen worden gebruik ge maakt. In de Fransche zóne rijden de auto's over de rivier. Ook de Vereenigde Staten hebben hun brandstof- en weermoeilijkheden. De laat ste berichten die Un. Press uit New-York bereiken, zeggen dat in sommige gevallen de omstandigheden het slechtst sedert vele jaren zijn. Meer dan 300.000 arbeiders hebben het werk door brandstofgebrek neer moeten leggen. Het sneeuwt in Noord-Florida voor het eerst sedert dèr'tig jaar, terwijl in het Midden-Westen de ergste storm, dien men daar dezen winter heeft meegemaakt, de sneeuw in Noord-Oost Ohio tot banken van drie meter hoog heeft opgetast, waardoqr de wegen geblokkeerd werden en de scho len gesloten moesten \|prden. Het gebrek aan natuurlijk gas heeft in het Noorden tal van fabrieken stilgelegd Verleden week moesten hier weer 15.000 mannen het werk neerleggen. De auto- fabrieken in Detroit stuurden wegens brand stofgebrek 80,000 man naar huis. De United States Steel Company te Pittsburgh geeft de stad 10.000.000 kubieke voet der fabriek om het gasgebrek-in de stad op te heffen. Het weer heeft in Pittsburgh 45.000 man zonder werk gebracht, in Cle veland 20 000, in Toledo 10.000 en in De troit in totaal 100.000. Sneeuwstormen hebben in het Westelijk deel van den staat New York de wegen ge sloten, telefoon- en telegraafleidingen ver nield en het bus- en luchtverkeer belem merd. De treinen hebben gemiddeld twee uur vertraging. Aan de andere zijde van het Amerikaan sche continent wordt in Oregon en West- Colorado regen en sneeuw gemeld, in Cali- fornië heeft het juist opgehouden te rege nen. Geweldige sneeuwploegen banen zich een weg naar 52 padvinders, die een week end kamp betrokken in een oud legerkamp op dertig mijl van Cleveland en daar door den hevigen sneeuwval ingesloten zitten. In Noord-Florida zien de kinderen voor het eerst van hun leven sneeuw. Temperaturen beneden het vriespunt, vergezeld van natte sneeuw en ijskoude winden, houden zwaar huis onder de te velde staande groenten van Florida en vor men een groote bedreiging voor de tourist- en landbouw-industrie van dezen staat, waarin vele millioenen dollars geïnvesteerd zijn. Winter icil niet wijken De veranderingen, die in de afgeloopen 24 uur in de luchtdrukverdeeling voorkwamen, zijn onbeteekenend en oefenen geen invloed uit op het weer in ons land. De rug van hoogen luchtdruk die zich uitstrekt van Mid den-Rusland over Zuid-Scandinavië, Faroer-eilanden en IJsland naar Groenland, Vlammenwerpers moeten helpen Volgens Un. Press heeft de Britsche regeering gisteren laten weten, dat het zeer wel mogelijk is dat de thans in een deel van het land ingevoerde stroom- beperking in de komende drie dagen tot de rest van Engeland zal worden uit gebreid. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat de regeering overweegt de hulp van leger en vloot in te roepen om de transportcrisis te overwinnen. Zelfs zou men van vlammenwerpers gebruik willen maken om de kolentransporten door de geblokkeerde spoorlijnen en wegen, waar de sneeuw soms vijftien voet hoog ligt, te kunnen leiden. onderging eenige verzwakking. Hierdoor nam de wind in ons land iels af. doch bleef langs de Wadden-eilanden nog krachtig. De oude depressie over Frankrijk nam iets verder in diepte af, maar dit opvullingsproces is nu vrijwel geëindigd Ook de poo'.depressie. die het Scandinavisch-Russische hoogedruksebied aan de Noordzijde aantastte, heeft belangrijk aan activiteit ingeboet. In Noord-Noorwegen en Zweden stegen de barometers reeds weer iets en daalde de temperatuur sterk na een tijdelijke afneming van de vorst. Bij een der- gelijken. vrijwel stationnairen toestand vloeit de koude lucht over het algemeen langzaam verder uit. Hedenmorgen was het vorstgebied doorgedrongen tot bij Parijs. In Engeland daalde de temperatuur ook weer enkele gra den De koude luchtlaag gaat momenteel ver gezeld van veel bewolking Dit heeft tot ge volg, dat de nachtelijke uitstraling ontbreekt. Aan den anderen kant blijven de maximum temperaturen overdag ook laag. omdat de zonnestraling bijna geen invloed kan doen gelden De temperatuurverschillen tusschen de stations in ons land zijn gering Heden morgen om 9 uur meldde Vlissingen met 7 de hoogste temperatuur, Twente. Leeuwarden en Eelde met 9 de laagste. De overige stations meldden —8. De depressie-activiteit op den Oceaan voltrekt zich nog op te groo- ten afstand van het vaste land van Europa om het weer op korten termijn te kunnen be ïnvloeden. Er moet op aanhouden van de vorst gerekend worden. Fraude veroorzaakte brand In een perceel aan de Oosterparkstraat te Zandvoort ontstond begin van brand in een hangkast, waar o m de electriciteitsmeter was aangebracht De brand werd door de bewoners gebluscht. De politie die een onderzoek instelde, con stateerde dat een clandestiene aansluiting met ondeugdelijk materiaal in de kast was aangebracht Proces-verbaal volgde. Hel woord is aan Maurice Chevalier: De talenten verwarmen het hart niet, maar wel het hart de talenten. Een woordvoerder van den staf van ?e-schema naar gestreefd, dat de militaire neraal Spoor hoeft verklaard, dat tusschen i waaide van het gezags-apparaat in Neder- den minister van Oorlog en den chef van landsch-Indië zoo weinig mogelijk zal wor den generalcn staf overeenstemming is be- den aangetast. Vervanging van troepen met reikt over het schema van aflossing van de krijgservaring in de tropen, die deze erva- op het oogenblik in Nederlandseh-Indië aanwezige Nederlandsche troepenmacht. Dit schema van aflossing houdt zoowel rekening met den duur van den diensttijd in het algemeen als met den diensttijd in de t|open m het bijzonder. Het plan voor ziet in de aflossing van de oorlogsvrijwilli gers en mariniers na een diensttijd van ongeveer twee jaar in de tropen, in een verlofregeling voor de beroepsmilitairen van het K.N.I.L. en in de demobilisatie van dienst- en reserveplichtigen van het K. N. I. L. Meer in het bijzonder met betrek king tot het K. N. I. L. kan worden mede gedeeld, dat dit personeel op grond van langdurig verblijf in de tropen, vaalt zon der in de gelegenheid te zijn geweest her stel van krachten te vinden na een geeste lijk en lichamelijk zwaar te dragen Japan- sche krijgsgevangenschap, bij de aflossing voorrang zal hebben. Met deze aflossing van het K. N. 1. L.-personeel kan midden 1947 een begin worden gemaakt. Met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende oorlogsvrijwilligers van de Ko ninklijke Landmacht alsmede van de mari niers kan ongeveer tegen het einde van dit jaar worden begonnen. Uiteraard zal de uitvoering van dit af lossingsschema nog veel moeilijkheden op leveren. Generaal Spoor is er echter van overtuigd dat deze moeilijkheden, althans voor zoover zij zich bevinden op militair- technisch gebied, dank zij de goede samen werking met militaire deskundigen in Ne derland, tot een bevredigende oplossing zullen worden gebracht. Er is bij de opstelling van het aflossings- rine nog niet bezitten, kan slechts zeer ge leidelijk geschieden en zal voortdurend een punt van nauwgezette overweging uitma ken. Wellicht ten overvloede zij opgemerkt dat er zich omstandigheden kunnen voor doen, waarin tijdelijk van het ontwerp- aflossingsplan moet worden afgeweken. Hierbij zal echter steeds voor oogen gehou den worden, dat zoo spoedig mogelijk op het aflossingsschema zal worden terugge komen. Giano's bezit geconfiskeerd De tiende kamer van het Italiaansche staatstribunaal gelastte vandaag de alge- heele inbeslagneming van de bezittingen van graat Galeazzo Ciano, Mussolini's schoonzoon en gedurende verscheidene ja ren Italiaansch minister van buitenland sche zaken. Door dit besluit komt een einde aan den langdurigen strijd, dien Ciano's erfgenamen gevoerd hebben voor de opheffing van het confiscatiedecreet. Deze hielden namelijk vol, dat Ciano's pogingen om Italië te doen breken met Duitschland en diens latere te rechtstelling op bevel van Mussolini „be langrijke bijdragen hadden verleend in den strijd tegen Duitschland". Insluiper gevat De laatste weken opereerde in Zandvoort een insluiper die zich met een valschen sleu tel toegang tot de huizen verschafte Hij nam dan hoofdzakelijk geld, distributiebe scheiden en rookwaren mee. De politie heeft in verband hiermede aan gehouden en in arrest gesteld een 26-jarigen Haarlemschen schilder. De bewoners van de Italiaansche stad Pola op de uiterste punt van het schiereiland Istrië, aan de Adriatische Zee, nemen in allerijl de wijk naar elders gelegen Italiaansch gebied, nu door de onderteekening van het vredesverdrag de stad onder Joegoslavisch beheer komcEen Italiaansche familie trekt met haar schamele bezittingen naar een ongewisse toekomst, weg uit de stad waar zij- altijd geleefd heeft. - Pola is de plaats waar een dezer dagen de Bricsche brigade-generaal Winton werd vermoord door een vertwijfelde Italiaansche vrouw. EERSTE KAMER Woordenlijst zal spoedig verschijnen Van onzen parlementairen redacteur) Het wetsontwerp houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal maakte verschillende senatoriale tongen los. In het debat kwam natuurlijk ook weer het twistpunt op de prop pen inzake het nog facultatief laten van het gebruik van de z.g. naamvals-n Tot hen. die met minister Gielen deze n. die men dus in alle gevallen nog mag gebruiken het stelsel-Terpstra kende alleen de verplichte n voor woorden die naar hun wezen man nelijk waren liefst zoo spoedig mogelijk den das omgedaan wilden zien, behoorde dr Van Velthoven (K.V.P.). die verklaarde met zijn geheele fractie vóór het ontwerp- Gielen te zullen stemmen Dit facultatief latief laten in Nederland hangt samen met het nagestreefde doel overeenstemming met België te bereiken, waar men. veel mee' dan hier, zijn hart aan handhaving vèn het bezi gen van de n verpand heeft De heer Zege- ring Hadders (PvdV) insgelijks voor stander van het wetsontwerp vroeg overi gens of België (waar men de nieuwe regels reeds heeft ingevoerd) ons niet min of meer voor een voldongen feit had geplaatst Deze spreker beriep zich op zijn ervaring als wet houder van Onderwijs in een gemeente met 40 scholen, welke hem geleerd had. dat het geen nu wordt voorgeschreven inderdaad een vereenvoudiging van waarde beteekent Ver meld zij nog. dal hij op spoedige publicatie van de woordenlijst aandrong, die de z.g ,hi,t"- en „zij"-woorden zal moeten bevatten Prof. Donker (Pvd A) wees er op dat bovenal het belang van het aanhangige ont werp Is. dat het een einde maakt aan den spelling-chaos, hierin bestaande dat in de ambtelijke wereld een andere schrijfwijze gebezigd worden dan op school Nu krijgen we tenminste een officieele ook voor regeerines- slukken verplichte spelling Toch viel het spreker moeilijk zich voor het oniwerp 'e laten winnen, aangezien hij de afschaffing van de verplichte buigings-n een betreurenswaar dige verarming achtte: in de levende schrijf taal leeft die caamvals-n nu eenmaal wel, Hij zou het wetsontwerp echter aanvaarden, doch met klem drong hij op zeer spoedige vaststelling van de woordenlijst aan Dit achtte hij vooral ook noodig, aangezien de praktijk duidelijk toont, dat men niet kan afgaan op de spreektaal, welke allengs ..een heel carnaval" laat zien van mannelijk ge maakte vrouwelijke woorden en omgekeerd- Een soortgelijk geluid liet de heer Koeje- m a n s (Comm.l. althans ten aanzien van dit punt hooren. De vurige anti-nieuwe-spellingskampioen prof Woltjer (AR.) begon zijn philippica tegen het ontwerp met ie verwijzen naar een spellingstrijd u:t de vijfde eeuw vóór Chris tus. welke zich toen in Athene had afgespeeld- In hoofdzaak kwam zijn bezwaar hierop neer. dat .na de aanneming door de Tweede Kamér van het amendement-Lucas de regels zelf waarvoor spreker de verantwoordelijkheid niet wenscht te aanvaarden in de wet zelf zijn opgenomen, regels bovenal uit gemak zucht geboren. Minister Gielen legde de belofte af. zoo spoedig mogelijk met de woordenlijst voor den dag te komen. Intusschen wilde hij er wel op wijzen dat zelfs groote schrijvers on standvastigheid ten aanzien van de geslach ten laten zien Doordat België de nieuwe spelling al heeft ingevoerd zijn we niet in een dwangpositie gebracht: ook zonder de Belgische maatrege len zou dit voorstel ingediend zijn Mei prof. Donkersloot verwacht de bewindsman dat men nu straks meer gelegenheid zal krijsen, bij het onderwijs aandacht aan de eigenlijke taal te gaan wijden Voor zoover men op de scholen begrip voor de buigings-n zal bij brengen, kan de minister daarmee accoord gaan De commissie moet maar uitmaken, wai mannelijke en wat vrouwelijke woorden zijn Minister Gielen. die o.a oud-minister B<">1- kenstein. voorzitter van de Nederlandsch- BelgLsche Spellingcommissie onder zijn ge hoor had kondigde aan. dat hij de nieuwe regels met 1 Mei zal invoeren dus ook in de ambtelijke wereld Prof Woltjer's bezorgdheid voor de oudere ambtenaren die nu moeten omschakelen, kan hij begrijpen. Daarom vonc hij 1 Maart dan ook wat vroeg 1 April zou een eenigszins Eekke" datum zijn en dus wordt het 1 Me; De bewindsman besloot ziin korte verdediging met er op te wijzen dat aanvaarding van het ontwerp dat er glad door zal gaan zoowel in het binnenland als ten aanzien van België eindelijk eenheid op het gebied van de schrijfwijze zal opleveren. Heden, .Woensdag, ral men nog repliceeren. Duitsch groot-industrieel beschuldigd Tegen den vooraanstaanden Duitschen industrieel Frederich Flick en vier van zijn assistenten is een actie van beschuldiging neergelegd hij het Amerikaansche militaire tribunaal. Zij worden beschuldigd van oor logsmisdaden. misdaden tegen de mensch- heid en plundering van industrieele eigen dommen in landen die door de nazis over weldigd zijn. Dit is de eerste oorlogsmis- dadigers-zaak die tegen de Duitsche in dustrieele leiders aanhangig is gemaakt. De 63-jarige F'.ick beheerschte de groot ste particuliere ijzer- en staalfabrieken in Duitschland. Zijn assistenten die medebe- schuldigd worden zijn Otto Steinbrinck, Konrad Kalet-sch, Bernhard Wiess en Her mann Terberger. Zijn ijzer-, staal- en kolenrijk werd groo- ter dan dat van Krupp en h|j was waar schijnlijk de belangrijkste ijzer- en staal- magnaat in Duitschland. Gedurende den oorlog had zijn groep behalve in geheel Duitschland ook fabrieken in Frankrijk en Rusland. (United Press). Franschen veroveren hoofd stad van Annam Ir. een Fransch communiqué over de ge vechten in Indo-China werd hedenmorgen bekend gemaakt, dat de Fransche troepen, nsdat zij de rivier Hue waren overgestoken, Hue. de hoofdstad van Annam geheel hebben insonomen. De Vietnameesehe strijdkrachten, die de stad fel -verdedigden, lieten vele dooden op het slagveld achter, aldus het communiqué! ^iit^ininiiininifiiiiiiini ''LniriDtiiiiiiiiMinmiiinniiiiiiiiiniinttiniirimnranittin^ Weerbericht AANHOUDENDE VORST m Verwachting, medegedeeld dooi- het g j K.N.M I. te De Bilt. geldig tot Don- s g derdagavond: Langzaam nog Iets ver der afnemende wind tuwohen Ooat en Noordoost. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Pleatselijk "ichte sneeuw. Strenge tot matige vorst, IS Fehninrl: Zon op: S.01 uur, onder 17.48 uur Maan op: 2.22 uur. onder 11,13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1