Een economische drie-eenheid in wording De minister voelt voor een militaire opleiding ook van vrijgestelden Reeks antwoorden oorlog'' over In 1947 wordt een totale invoer van bijna drie milliard verwacht Hé Babariba' Wereldnieuws Woensdag 12 Februari 1947 Gunstig perspectief tusschen Nederland, België en Luxemburg (Van onzen correspondent te Brussel) Te Brussel, in de schaduw van de Sinter- Goedele-kathedraal, is het secretariaat van de Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsehe Douane-overeenkomst gevestigd, dat zoo els men weet tot taak heeft de tol- en economische unie der drie landen uit te werken. Het secretariaat, dat in April 1946 opgericht werd door de drie verbonden regeeringen, staat onder leiding van mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, een geboren Maastrichtenaar, die in zijn taak wordt bijgestaan door een Belgisch adjunct-se cretaris, den heer De Vleeschouwer con sul-generaal van liet Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken. Wij vonden den secretaris-generaal be- ,reid ons een en ander te zeggen over zijn omvangrijke taak. Want: deze drie Staten tot één economisch geheel te doen uit groeien. is het droombeeld van zóóvele generaties geweest, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, dat geen enkele moeite te veel, geen inspanning te gering mag worden geacht om dit doel te bereiken. „Nooit waren zoo zei ons dr. Jaspar de kansen zoo gunstig als thans! In de voortreffelijke atmosfeer, welke in de drie landen heerscht en met den vasten wil om het doel te bereiken, is de oplos sing, ook van de moeilijkste vraagstukken, mogelijk"- De werkzaamheden van den Raad voor de toltarieven en van de studiecommissies, hebben reeds geleid tot het uitwerken en indienen van een gemeenschappelijk tol tarief in den vorm van wetsontwerpen, welke in de komende weken bij de drie Parlementen zullen worden ingediend. „Wanneer die voorstellen worden goed gekeurd, beteekent dit dat de invoer uit andere landen in België, Nederland en Luxemburg met dezelfde rechten zal wor den belast. Het be'eekent bovendien dat in 't verkeer tusschen de drie landen on derling geen invoerrechten meer zullen worden geheven". Een economische macht, „Niemand zal ontkennen", aldus de heer Jaspar, „dat deze eerste fase van het aller grootste belang is. Want van het oogenblik af dat het gemeenschappelijk toltarief wet wordt, treden wij samen voor het buiten land als één economische macht op". „De tweede fase vangt aan op 1 Novem ber 1947. Dan zal een gemeenschappelijke regeling voor de omzetbelasting, de over- drachtstaxe en de accijnzen in werking treden, wat inhoudt, dat in de drie landen dezelfde accijnzen en dezelfde omzetbelas ting, zoowel wat den aard als wat het percentage betreft, zullen worden geheven. De voorbereiding hiervan berust bij den Raad van de Douane-tarieven die reeds zeer ver met zijn werkzaamheden is ge vorderd, zoodal men te dien aanzien met het volste vertrouwen de ontwikkeling te gemoet kan zien. In deze tweede fase zal het noodzakelijk zijn. ook al worden geen invoerrechten geheven, om in verband met de schaarschte aan deviezen en goederen voor sommige artikelen, contingenten vast te stellen. Volledige vrijheid in het handelsverkeer van de drie landen wordt tenslotte in de derde fase bereikt door de vorming van de Economische Unie, waarbij dan tevens een. commissie wordt ingesteld, welke de speciale opdracht krijgt het Duitsche vraagstuk grondig te onderzoeken. Behalve de Raad voor de Economische Unie zijn er momenteel zes commissies, wier werkzaamheden zich uitstrekken tot alle belangrijke deelen vsn handel en in dustrie. De ambtenaren van de drie landen en de leden der commissies werken daar samen in een geest, die ver verwijderd is van dien, welke op sommige internatio nale conferenties heerscht. waar men ver schijnt om zooveel mogelijk voordeelen in de wacht te sleepen en zoo weinig mogelijk te geven! Het besef van onze gemeenschappelijke zending is in dezen oorlog duidelijker ge worden dan ooit. Historische en cultureele lotsverbondenheid staan op den voorgrond, maar evenzeer wordt de nadruk gelegd op het zakelijke standpunt, nl. dat men stevi ger staat op de wereldmarkt als drie-een heid, als derde economische wereldmacht, dan als drie met elkaar concurreerende staatjes- België gelooft in den kalmen zakelijken moed van zijn Noorderbroeder om de nete lige koloniale verhouding „ten beste" op te lossen. En dan voegt zich in afzienbaren tijd de rijkdom van de gezamenlijke over- zeesche gebieden Nederlandsch-Indïë. Con go. Suriname en Curagao bij dien van het Moederland. „Wat mij speciaal verheugt", zoo zeide dr. Jaspar. „is dat men zich zoowel in Noord-België, in de Vlaamsche provincies dus als in Wallonië, bewust is van de wen- schelijkheid, ja de noodzakelijkheid, van de Unie!" Het monetaire vraagstuk. „Ons optimisme verhindert echter niet dat er tal van problemen zijn, waarvan de oplossing voorwaarde is voor het tot stand komen en slagen van onze plannen. Ik denk allereerst aan het monetaire vraagstuk dat alle andere problemen be- heerscht. In de Economische Unie zal het zóó moe ten zijn dat Belgen en Luxemburgers met hun eigen valuta in Nederland kunnen be talen en de Nederlanders met guldens in België en Luxemburg. Méér: men kan zich voorstellen dat voor de drie landen een geheel nieuwe munteenheid wordt inge voerd". Een ander vraagstuk is dat der indus trialisatie-politiek. Nederland en de Bel- giseh-Luxemburgsche Unie zullen reeds van nu af aan gezamenlijk de industriali satie van de nieuwe drie-eenheid moeten bestudeeren en één plan voor de toekomst opstellen. Men zal in de drie landen moeten leeren denken in een nieuwe economische ruim te, te weten de Economische Unie, en in een dergelijke Unie, waarin de economi sche grenzen zijn weggeveegd, is alléén plaats voor gemeenschappelijke industria lisatie. Dr. Jaspar stelt zich voor dat dit zal worden bestudeerd door een gemeenschap pelijk Planbureau, dat tevens over de kwestie der bedrijfsorganisatie zal moeten adviseeren. Want het is duidelijk dat het in een Economische Unie niet kan voorko men, dat in het ééne land de vrije en in het andere de geleide economie de richt lijnen aangeeft. Zeer nauw overleg tusschen de regeeringen is no'odzakelijk. Wanneer men b.v- in Nederland de rich ting uit zou willen gaan der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, dan zou men ten minste moeten weten of deze begin selen steun vinden In en gedeeld worden door het Belgische en Luxcmburgsche be drijfsleven. „Het naar voren brengen van deze prin- cipieele problemen", aldus de heer Jasper, „beteekent geenszins dat ik de bedoeling heb een domper op ons werk te zetten. In tegendeel, het bedoelt al diegenen, die zich met de totstandkoming van de Lhiie bezig houden en alle voorstanders er van, nog tot grootere activiteit aan te zetten. De vooruitzichten zijn uitstekend, maar men moet ook de moeilijkheden onder het oog durven te zien!" De zaak Jhr. mr. D.J. de Geer Het onderzoek is bijna gereed Indertijd hebben wij medegedeeld, dat een onderzoek werd ingesteld tegen den oud-m;nister-president jhr. mr. D. J. de Geer. De leiding daarvan berust bij den advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam mr. W. P. Bak hoven, die daarvoor de beschikking kreeg over twee bekende figuren uit de hoogste rangen van het Amsterdamse-hé politie korps, die van ander werk tijdelijk ont heven werden. Met de nasporingen was veel tijd gemoeid, omdat niet alleen veel per sonen hier te lande gehoord moesten wor den, maar ook in Duitschland. Engeland en Frankrijk. Het is waarschijnlijk dat onge veer aan het einde van deze maand het onderzoek gesloten kan worden. Alle ge tuigen zijn gehoord en alleen jhr. De Geer moet nog over eenige.zaken nader gehoord worden. Dan zal door den advocaat-fiscaal beslist worden of er termen zijn jhr. De Geer voor het Bijzonder Gerechtshof te dagvaarden. Bij de gedragingen van jhr. De Geer ko men twee feiten in het bijzonder naar varen: de terugkeer in ons land (met de toestemming der Duitschers) en het pu- bliceeren, in 1942, van zijn brochure „De synthese in den oorlog" waarvoor hy toe stemming en censuur van de Duitschers moet hebben aanvaard. Leest men de inmiddels door jhr. De Geer gepubliceerde brochure: „Verant woording" dan blijkt daar iemand aan het woord met geestelijke vitaliteit, die nog steeds het standpunt verdedigt, dat hij het recht had. toen hij geen deel meer van de regeering uitmaakte, naar Nederland terug te keeren. Blijkbaar heeft hij later, in 1942, er evenmin bezwaar in gezien om de meer genoemde brochure: „De synthese in den oorlog" uit te geven. Zoowel over zijn terugkeer als over deze brochure is het zeker dat anderen daarover een sterk af wijkende meening hebben, maar eerst uit het verder verloop van de zaak zal blijken, of de Justitie voldoende termen aanwezig acht, om hem voor hetgeen hij gedaan heeft voor het Bijzonder Gerechtshof ter verantwoording te roepen. Het distributiekantoor te Bloemendaal 1s voortaan geopend van 9—12 30 en van 14.00—15.30 uur. Het spreekuur van den directeur Is Don derdags van 1012 uur. Voorloopig echter geen personeel en materiaal beschikbaar »v Hilversum II 's avonds ook op de 1875 nieter golflengte Het Oosten van ons land behoeft thans niet langer te klagen over de slechte ont vangst van het radioprogramma van Hil versum II (415 meter), daar thans in Koot wijk een nieuwe langegolfzender is gereed gekomen, welke dagelijks van 17 tot 24 uur hetzelfde programma uitzendt op een golf lengte van 1375 meter. Deze zender heeft een beperkt vermogen en is bedoeld voor Oostelijk Nederland, speciaal voor de pro vincies Gelderland en Overijsel, waar een nagenoeg storingvrije ontvangst mogelijk is. Meer naar het Westen zql men vermoe delijk hinder ondervinden van Britsche zendstations op ongeveer gelijke golf lengten. Dinsdagavond was de 1375 m. in Haarlem en omgeving op een normaal toestel in het geheel niet te ontvangen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 381.5 M. 19.no Nieuws. 59.15 Christ. Nat. Vakverbond. 19 30 Er.gelsche les, 20.00 Nieuws. 20.05 Weer- overzicht. 20 98 Legendarische figuren in de mu ziek 21 00 Bezoek aan Eatgelsche schoten. 21 20 Caecilia 22.00 N'.euws. Actueel getuid. 22 30 Ed win Fischer. 22.45 Avondoverdenklng 23.00 Lon- der.sch Philbgrmonlsch Orkest 23.10 Mandoli- nata. 23.25 Good-nieht HILVERSUM II. 4IS-5 M. en 21* M. I'J 00 Ned. componisten der lichte muze. 19 15 19.15 Het nieuws uit Indlë 19.30 De kerk 1n het nieuwe land 20 00 Nieuws. 20 05 Dingen van den da;; 20.15 Lei dragons de Vlllnrs 21.30 Drie wen- ach en. 22.15 Bing Crosby. T. Sinatra. Dinah Shore en Maxime Sullivan. 22.45 Orgelspel. Nieuws. 23.15 Op vleug'len van muziek. 23.25 Carol! Gibbons. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, nopens de begrooting van het departement van oorlog, zegt de re geering, dat de opbouw van het leger, welke van den grond af moest geschieden èri het op korten termijn uitzenden van troepen naar Nederlandsch-Indiê hooge uitgaven onver mijdelijk maken. De regeering wijst er echter op. dat de Vereenigde Staten voor het jaar 1947 nog een derde van hun totale uitgaven voor defensie-doeleinden bestemmen: Zwe den besteedt er één kwart en Zwitserland één vijfde van zijn uitgaven aan. De regeering zal echter er naar blijven streven het oorlogs budget tot dat uiterste te beperken, waartoe zij kan gaan binnen het kader harer plichten zoowel in als buiten Europa. Veel zal daarbij uiteraard afhangen van de ontwikkeling van den toestand in Nederlandsch-Indië. De om standigheid dat het momenteel onvermijdelijk is onderdeelen van het K.N I.. af te lossen door troepen der Koninklijke Landmacht, maken het helaas weinig waarschijnlijk dat reeds spoedig een belangrijke verlaging van de troepensterkte van de Koninklijke T,and macht za] kunnen worden bewerkstelligd. Met betrekking tot de vraag betreffende het karakter van de toekomstige oorlogvoe ring. merkt de minister op, dat de organi satie van het leger zeer zeker rekening zal moeten houden met de waarschijnlijke ont wikkeling van de toekomstige wijze van oor logvoeren Inderdaad kan Worden verwacht, dal de toepassing van atoomenergie van in vloed zal zijn op de oorlogvoering. Dat de uitkomst van ne4 atoomonderzoek kan wor den afgewacht .alvorens plannen voor de or ganisatie van het leger te maken, meent de minister te moeten bestrijden. De minister acht het oogenblik nog niet gekomen om zich uit te spreken over het aantal lichtingen, waaruit het leger dient te worden gevormd- Hei blijkbaar gerezen misverstand, als zou In de uiteenzetting in de memorie van ant woord aan de Tweede Kanier zijn bedoeld, dat de minister van Oorlog de leiding van de operaties te land behoort te hebben, wil de minister gaarne wegnemen. De minister kan verzekeren, dat ons leger wordt uitgerust met het beste materiaal dat kan worden verkregen. Een aanvang wordt gemaakt met de oplei ding van personeel, dat zal worden bestemd voor de vorming van moderne vechtwagen- eenheden. Voor vrijstelling wegens persoonlijke on misbaarheid komen alleen in aanmerking zij. die nog niet in dienst zijn geweest of althans de eerste oefening nog niet hebben volbracht. Alleen kan in vele gevallen, na uitgebracht militair advies, worden tegemoet gekomen door het verleenen van militair verlof voor een zekeren tijd of door tewerkstelling in nabij de woonplaats. Opvoeden de taak van bet leger Hoewel de minister de gedachte om de na tionale opvoedende taak van het leger zich te doen uitstrekken ook tot de van der. dienst plicht vrijgestelden zeer aantrekkelijk acht, rijst bij hem toch de vraag of de psychologi sche contactcommissie wel het aangewezen orgaan is om te overwegen hoe de militaire oefening der vrijgestelden op de beste wijze iu kunnen geschieden Het betoog van de leden, die van oordeel zijn, dat het niet in het algemeen belang kan worden geacht, dat een groep jonge mannen wordt vrijgesteld van militaire oefening, biedt waardevolle aspecten. Ook de minister acht het van groote beteekenis er naar te streven dat alle jonge lieden van dienstplich tigen leeftijd een militaire opleiding ver krijgen, In de naaste toekomst ontbreken ech ter de personeele en materieele mogelijkheden om een dergelijk plan te verwezenlijken. De her-opriohting van een korps luchtwacht dienst, dat gedurende de Mei-dagen 1940 en de daaraan voorafgaande mobilisatiemaan den zeer goed heeft gewerkt, is In voorberei ding Aanpassing aan de moderne inzichten is hierbij noodzakelijk De organisatie van de luchtverdediging, door middel van luchtdoelartiilerie is in studie. De indiening bij de Staten-Generaa! van een drietal wetsontwerpen betreffende de militaire justitie is binnenkort te verwachten. De definitieve regeling van den groetplicht vormt een onderwerp van overleg tusschen den minister en zijn ambtgenoot van marine. Tengevolge van de zuiveringsregelingen zijn tot 1 Januari 1947 ontslagen 20 be roepsofficieren en 32 reserve-officieren der Koninklijke Landmacht Tot genoemden da tum zijn door de militaire commissie van advies, bedoeld in het zuiveringsbesluit 1945. van de ongeveer 90 gevallen betreffende be roepsofficieren, welke zijn gezonden om advies afgedaan 60 gevallen, en van de ongeveer 250 gevallen betreffende reserve officieren is ten aanzien van 100 gevallen een beslissing genomen. De „Sibajak" morgen in Rotterdam verwacht Het m.s. „Sibajak" met ruim negenhon derd repatrieerenden uit Indtë aan boord, wordt Donderdag om twaalf uur in Rotter dam verwacht. Het schip zou aanvankelijk reeds Zondag* aankomen, doch heeft ver traging ondervonden. Crematie A. J. Bothenius Brouwer Bij de crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J Bothenius Brouwer, oud-hoofdredacteur der Nieuwe Courant, heeft ds. H. A. C. Snethlage. Ned Hervormd predikant te Rotterdam, in een uitvoerige rede den overledene ook als vriend herdacht. De predikant sprak naar aanleiding van Psalm 103: „Looft den Heer mijn ziel". Spre ker zeide het leven van den heer Bothenius Brouwer te willen zien tegen den achter grond van deze Psalm Liefde voor Holland vereenigde hij met liefde voor Frankrijk Hij was een man van een uiterst fijne cultuur en in den goeden zin des woords modern. Prach tig was zijn arbeid voor ons volk en voor onze cultuur Spreker besloot met het .Onze Vader" De zoon van den overledene sprak eenige woorden van dank tot de vele aanwezigen. ln 1946 was slechts 35 procent van den invoer gedekt door uitvoer In een radiorede welke mr. P Blaisse. hoofd van de afdeeling „planning" van het ministerie van Economische Zaken heeft ge houden, gaf hij een korte analyse van de vooruitzichten van onzen in- en uitvoer in het nieuwe jaar. In 1S4G werd ingevoerd voor ruim 2200 mill de uitvoer bedroeg ruim 800 miilioen. Re kening houdend met het gestegen prijsniveau, beteekent dit naar de waarde ruim 50 procent van den voor-oorlogschen invoer en ruim 25 procent van den voor-oorlogschen uitvoer De handelsbalans is sterk passief: slechts 35 procent van den invoer is door uitvoer gedekt. Vóór den oorlog was dit ongeveer 70 procent van den invoer. De samenstelling van den invoer over 1946 was naar raming onge veer als volgt: voedings- en genotmiddelen: 390 miilioen; grond- en hulpstoffen voor den agrarischen sector: 185 miilioen: grond- en hulpstoffen voor den industrleeien sector: 375 miilioen; halffabrikaten: 265 miilioen; eindproducten met industrieele bestemming: 520 miilioen; eindproducten met consump tieve bestemming: 275 miilioen: brandstof fen en smeermidelen: 190 miilioen; totaal 1 2200 miilioen. De uitvoer in 1946 bedroeg voor den in dustrleeien sector ongeveer f 415 miilioen en voor den agrarischen sector ruim 400 miilioen. De belangrijkste groepen waren bloembollen 56 miilioen, poot-aardappelen 50 miilioen versche groenten 35 miilioen, consumptie-aardappelen 28 miilioen. me talen 160 miilioen, textiel (inclusief kunst- zijdon garens voor circa 20 miilioen) 92 miilioen en chemische producten 41 mii lioen. De belangrijkste landen van afzet wa ren België 21 procent, Groot-Brittannië 11 procent en Zweden en de V, S ieder voor 7 8 procent. De laatste maanden van 1946 gaven een sterke stijging van den uitvoer te zien. Be droeg de uitvoer medio*1946 nog maar rond 40 miilioen per maand, in December kon het cijfer van rond 130 miilioen worden be reikt. Hoe verheugend op zichzelf ook deze ontwikkeling is. men hoede zich ervoor hier uit verkeerde conclusies voor 1947 te trekken. Naar verhouding is namelijk de agrarische uitvoer in de laatste maanden van het jaar altijd ten gevolge van den sterken seizoen export relatief hoog. De uitvoer, welke in deze laatste maanden van 1946 in den agrari schen sector werd bereikt gemiddeld ruim 60 miilioen zal niet als gemiddelde voor 1947 mogen worden aangenomen. Naar de meening van den spreker zal de industrieele uitvoer een verdergaande stij ging kunnen vertoonen: het Nederlandsche productie-apparaat is juist in de laatste helft van 1946 op gang gekomen en belangrijke be stellingen zullen thans kunnen worden uitge voerd. welke in den loop van 1946 werden geplaatst. Ook de textielindustrie hoopt in 1947 een hoogeren uitvoer te bereiken. Eveneens is een stijging van den uitvoer mogelijk voor chemische producten en kera mische artikelen Andere groepen, zooals de verwerkers van huiden en leder, genees- en verbandmiddelen de rubberindustrie en de fabrikanten van 'eerproducten, zullen stellig, gezien hun re'a vieve beperkte productie in 1946. tot een sterke verhooging van den export kunnen komen. Naar mag worden verwacht, zal ook de uit voer van tot de groep diversen behoorende ar tikelen een belangrijke verbetering te zien Zes jaar interneering voor J. A. van Vessem mr, Het Utrechtsch tribunaal veroordeelde den N S.B.-advocaat-opperbaljuw en gemachtigde van den leider, J. A. van Vessem, tot 6 jaar interneering. eindigende 15 Mei 1951. voorts ontzetting uit alle rechten voor den tijd van het .even en het recht om het ambt van ad*- vocaat-procureur uit te oefenen en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 25 001» Santpoortsch meisje wegens verraad veroordeeld De achtste kamer van het Haarlemsche tri bunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen mejuffrouw T A V uit Santpoort, die in de bezettingsjaren eerst koerierster was "de illegaliteit, doch zich later aansloot bij de N S.B en verpleegster werd van het Roode Kruis in Duitschland Ook was haar ten laste gelegd, dat zij contact had gezocht met een nolitie-man uit Haarlem, hetgeen tot gevolg had, dat enkele illegale werkers in arrest zijn gesteld. De uitspraak luidde drie jaar in- terneering. welke op 7 September 1948 eindigt Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 11 Februari 1947. BEVALLEN van een dochter: 6 Febr., F. H. Heiligers—v. d. MeiJ: 8 Febr.. .T. J. Roest—Ven- drik: 10 Febr.. M M. Andrée— Huurman: F. M. J. v. d KultIktnk; J. BrooljmansHcitlaeer: J. v. d. Horst—Weijers; L. Hamstra—v. d Pias; D. Horn—Haven: M M. Joon—Pleters; II Febr., S. v. KoppenhagenDekker; A C Hupkens V. d Eist—Hooi horst; A A Balk—v. Hesteren. BEVALLEN van een zoon: 7 Febr., A. J. Dol mans—Appelboom: 9 Dec.. .1 S. Steunenberg— Mengelder; 10 Febr., T. J. Faas.lansen; F. M. J. v. d. Kuit—Ikink; E v. Rooden—Disse; W Wslglen—Wouterse; 11 Febr.. L Born—Braam; J. Spoor—v. d. Meij: A. M. Piscaer—t Berge. C. Graalman—1v d. Gaast. GEHUWD: 11 Febr., A M. Dalstra en H. W. Zomer; E. v. Beusekom en G. A. v. d. Hurk. OVERLEDEN: 7 Febr,, C. M. Steenda.ni, 50 j., Indischestraat; 8 Febr., A. M. Nunnink—v. d, Meij d. Bie, 63 j., Gasthuisvest; T. Blok. 78 J„ Hazepaterslaan; M. H. Oosterhout—Cramer, 46 j., Laurierstraat; C. J. Cogenbach. 75 j., Gast huisvest; S. Bakker, 78 Jansstraat; H. T. C. Faase—v. Turnhout. 69 J„ Westerhoutpark; 9 Febr.. E. A. M Beekelaar—Hoobroeks. 80 j„ Dahliastraat; J. H G. Kahlman. 65 j„ Parklaan; E. Engrienberg—Smink. 74 j., Ripperdapark: C. d. Vries 69 J., Jansstraat; E. T. v. Bommel- Wolf, 65 J., Schotersingel; C. J. L. Boogaard. 9 J._ Kamperlaan; J Roosen. 84 j„ Oranjestraat; 10 Febr.. P. Strijder, 76 j„ Tuchthulstsraat; J. C. HylkwitaKeijser, 73 j„ Hazepaterslaan. 42. Panda had geen t\jd meer om nog gordijnen, een grote zaal binnen. Pandc meer over de laatste diefstal van Joris tebleef verlegen en een beetje angstig bij de praten, want de kamerheer kwam eindelek zeggen, dat de Koning hem wenste te ont vangen. Hij liep voor hen uil, een lange gang door en toen langs een paar zware ingang staan, maar Joris nam met een wijde zwaai zijn hoed af en schreed achter den kamerheer aan naar dc troon, terwijl de orders op zijn borst rinkelden, uJoris, aron Goedbloed van Maupertuusf" zei de 'camerheer, diep buigendCommandeur in de orde van Bouw fal de Ra en ridder in de orde van Ring el de King en nog enkele kleinigheden!" vulde Joris aan. „Treed nader, baronV zei de Koning minzaam, geven. Hel betreft hier de niet met name ge noemde bedrijfstakken. Volgens mr. Blaisse bestaat de mogelijkheid oor de gcheele industrie in 1947 een export an 800 miilioen te bereiken. Zelfs kan een cijfer van 900 miilioen verantwoord worden beschouwd. In 1947 wordt in totaal een Invoer van rond J' 2.5 k f 3 milliard verwacht, exclusief de militaire uitgaven. In ruwe trekken is het beeld als volgt. Uit de dollargebieden, inclu sief Duitschland en Zuid-Amerika, wordt een invoer van zeker 1200 miilioen in dollars verwacht. Uit de pondengehieden, dus het heele Biitsche imperium en bepaalde landen, waar tn ponden moet worden afgerekend, zeker f 500 miilioen. In België wordt rekening gehouden met een invoer van c.a. 350 mii lioen Belangrijke andere invoerlanden zijn Frankiijk Zweden, Zwitserland en Tsjecho- Slowakije Feïieitatieregisters bij de blijde gebeurtenis Zooals gemeld is, heeft de Stichting 1940 1945 het initiatief genomen om op den a.s. nationalen feestdag felicitatieregisters neer te legden, waarin ieder, die de behoefte gevoelt het prinselijk paar zijn gelukwen- schen te doen toekomen, zijn handteeke- ning kan plaatsen. Deze registers zullen samengebracht en gebonden worden om dan als nationaal document aan het prin selijk paar te worden aangeboden. Bij het teekenen van deze registers wordt tevens de gelegenheid geboden om een bijdrage voor het werk van de Stich ting 19401945 te schenken. Hieronder volgen eenige adressen, waar gelegenheid zal zijn tot teekenen: Wijk- gebouw Immanuëlkerk, Van Egmondstraat Haarlem-Noord; Kunsthandel Leffelaar, Groote Markt; Kunsthandel Leffelaar. Wa genweg 102 en restaurant Brinkmann. Gr. Markt; Bureau der Stichting 19401945, Frans Halsplein 10. Gebrek aan levensmiddelen en water op Urk Met man en macht wordt gewerkt om den nood op Urk te verlichten. Een vracht rijder is er in geslaagd met een lichten vrachtwagen de post weg te brengen en met vleesch terug te komen. De tocht langs den dijk was echter niet zonder levensgevaar en slechts een geringe hoeveelheid vracht kon worden vervoerd. Er is gebrek aan le vensmiddelen De drinkwatervoorziening baart voorts zorg, daar bijna alle regenbakken leeg zijn en het water uit de Urker waterleiding niet voor consumptie geschikt is. Wegens kolen- schaarschte zijn de scholen gesloten en hebben vereenigingen hun arbeid gestaakt. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, heeft zich in verbuiding gesteld met de regeering. Naar verluidt heeft hij toezegging ontvangen, dat het ministerie van Oorlog maatregelen zou treffen om een verbinding tot stand te brengen tus schen Urk en de buitenwereld. REGEERINGSCRISTS TN LUXEMBURG? De latente regeeringscrisis in Luxem burg schijnt Jihans haar hoogtepunt te be reiken. De parlementsfracties en de partijleiders zijn Dinsdagmiddag bijeen gekomen. Een conflict tusschen den minister van Finan ciën, Pierre Dupong, en den minister van Justitie en Transport. Victor Bodson. stelt de socialistische partij tegenover de chris- telijk-socialen. Het ontslag der regeering lijkt onvermijdelijk. Schaatsen rijden Vijftien procent der rijders kwam aan Cijfers over den Elfsteden- toer-tocht Voor de Elfstedentoer-tocht (niet te verwar ren met den wedstrijd) startten Zaterdag in totaal 2018 deelnemers en deelneemsters. 313 personen, dus ongeveer lö'/s bereikten de finish. Het groot aantal uitvallers in den tocht wordt eenigszins verklaard door het feit. dat zich tegen den avond van Zaterdag een breede spleet, een zoogenaamd „kistwerk" in het ijs van het Heeger Meer vormde Tocht van 25 km bij Ter Aar De uitgestelde 25-km wedstrijd op de Lange- raarsche piassen om den wisselbeker van den Zuidhollandschen Usbond is vastgesteld op Vrij dag 14 Februari. Jan Bosman en Piet Keyzer be vinden zic^ onder de talrijke Inschrijvers. Dammen Kampioenschappen in het district Kennemerland Dinsdag 18 Februari zal de strijd om het per soonlijk hoofdklasse kampioenschap, district Kennemerland, beginnen. De openingswedstrijd zal worden gehouden in het clublokaal van DCIJ te IJmulden (O.). Voor deze ronde zijn de volgende partijen vastgesteld. Dukel—Dixhoorn, Lgros—Postma, Suyk—Toie- naar en de Jong—Wassenaar. Draaijer is vrij. De uilslagen van de competitiewedstrijden, ge speeld ln de week van 3—10 Februari, luiden: Tweede klasse: Hillegom—HDC III voorloopig 8—8, vermoedelijke einduitslag 11—9: Oosterkwar tier II—Kijk Uit I voorloopig 15—3; DOS—DVS voorloopig 10—8. vermoedelijke einduitslag 11—9; Halfweg—Het Noorden 8—12; EMS—BDC II voorloopig 7—9. Derde klasse: Kijk Uit II—Diagonaal I 8—12. Wielrennen Vrijdag begint de Zesdaagsche van Antwerpen Vrijdag wordt het startschot gelost voor de achtste Antwerpsche zesdaagsche. Onder de deel nemende koppels bevinden zich drie Nederland sche: SohulteBoeyen. Pellenaars—Middelkamp en Savelberg—v, d. Broeck. Sport in het kort CERDAN WINT VAN GILLROY. - De Fran- sche mtddengewleht bokser Marcel Cerdan heeft ln Londen door knock out ln de vierde ronde van den Schot Bert Gillroy gewonnen. Cerdan. die houder is van het Europeeseh kampioen schap. bokst in Met om dezen titel tegen den Engetscheti kamp.oen Hawkins WATERPOLOWEDSTRIJDEN. - Het program ma der waterpolowedstrtjden op Zondag 16 Fe bruari in het Sportfondsenbad luidt: Rococentbe- ker-competitle. Afd. E: DWT—Y. Bekercompe titie K.N Z B. eerste ronde: HVGB— Meeuwen Competitie Kring Haarlem K.N.Z.B.. Dames DWR 2—Haarlem 1. Heeren: afd. I: DWT—HPC 2: Haarlem—VZV Afd. II: Haarlem 2-HVGB S. VOETBALVEREENIGING „SCHOTEN". Zaterdag organiseert de voetbal- en honkbalver- eeniglng ..Schoten" een cabaret-avond met bal in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond, Van het voornemen een gemaskerd 'oal te houden* heelt liet bestuur moeten afzien, JJ Ons jongste redactielid geeft vandaag de volgende opheldering: Zoo gij op straat ,.Hé Babariba" hoort roe pen, is er geen reden om hard weg te loopen. Op zichzelf beschouwd, zou dit niet zoo on logisch zijn, want ge zoudt bijvoorbeeld heel goed kunnen denken, dat de dreiging van donker-Afrika harde werkelijkheid was ge worden en dat de eerste guerilla's te Haarlem i waren gearriveerd Evenmin is er reden om te veronderstellen, dat bovenvermelde uiting bedoeld zou zijn. om het misnoegen van de lieve jeugd over uw misschien wat helgeruite winterjas, uw overschoenen of uw snor tg luchten. Niets van dat alles. Zoo gij niet over relaties in de wereld vaij zang en dans beschikt, zullen wij u vertel len en ge zult er ons dankbaar voor zijn, om. dat gij nu ook mee kunt genieten, dat „Hé Babariba" slechts de titel is van een Lied. Een swing-song, zoogezegd. Aangezien het nu wel vast staat, dat gij. in uw dorst naar cul tuur, brandt van verlangen om den volledigerf tekst van dit kunstwerk te vernemen, la tem wij deze hier volgen: „Hé Babariba. hé Babariba, hé Babariba,; hé Babariba." U ziet, het is vol afwisseling, maai- aan de« anderen kant toch niet zoo ingewikkeld dat het uit het hoofd ieeren van den tekst onover komelijke moeilijkheden met zich mee zon kunnen brengen Een van de aardigste eigen schappen van dit lied is wel. dat men het overal kan zingen, fluiten of schreeuwen. Mocht door omstandigheden uiterste stilte gewenscht zijn, hetgeen gelukkig maar zelden voorkomt, dan kunt ge de zoete, speelsche melodie zachtjes binnensmonds neuriën, aan het eind van ieder couplet even ondeugend den vinger opheffend, als wildet gij zeggen: ..Babariba toch!" Het allermooiste van dit machtig opus ia echter, da! het eigenlijk zoo universeel is Het kan niet alleen overal, maar zelfs bij iedere gelegenheid gezongen worden Geboorte of bruiloft, promotie of ontslag, Babariba is er bij. Voorbij is de tijd. dat. muzikanten als Chopin of Rachmaninof heele' vellen papier met noten noodig hadden, om een of andere gedachte tot uiting te brengen, waarbij mert bovendien zeer goed op moest passen, om uit te vinden wat de man nu eigenlijk bedoelde. (Met het gevaar, dat de muziekrecensent den volgenden dag in de krant er heel anders over dacht.) Nee. dat is voorbij. Wij zingen „Hé Baba riba" en iedereen weet. wat wij bedoelen. Als men het bepaald wil, kan men het. nog wat verschillend zingen: blij of somber, hoog of laag. zuiver of vaisch. maar eigenlijk i& deze verscheidenheid ln de kunst nergens voor noodig. Wat den individualist betreft, die in zijn behoefte tot originaliteit ertoe overging om ,,Ha Babaschiba" te zingen? Wel, we hebben er geen woorden voor. W. L. B. Biljarten De Leeuw vertelt over zijn verblijf in Montpellier Een bijzonder goed gehumeurden Piet de Leeuw ontmoetten wij. Hij had in Mont pellier het Europeeseh kampioenschap 45/1 gewonnen en was tevreden over zijn ver blijf aldaar, door het schitterend lente weer. Inplaats van vier dagen was hij daar om liever vier weken in Montpellier ge bleven. „Bijzonder sterk werd er niet gespeeld", vertelde de Amsterdammer. „Het was juist zoo merkwaardig, dat Albert, die tot de zesde ronde met een gemiddelde van 10 tot 14 had gespeeld, zijn partij tegen mij won met een gemiddelde* van liefst 30. Als Jan Sweering mij den volgenden dag niet ge holpen had, om gelijk te komen, was de Franschman kampioen geworden, ondanks het nieuwe Europeesche record voor het algemeen gemiddelde van 24,75". De Leeuw vestigde een tweede Euro peeseh record, nl een gemiddelde van 60 n één partij eii ook was hij dicht bij het wereldrecord, wat betreft de hoogste serie. Bij 224 had hij het Nederlandsch record omhoog gebracht, doch de partij was uit Gemakkelijk had hij het wereldrecord van 227 staande op naam van Gabriëls, kun nen overtreffen. want hy had de ballen mooi op het middenvak. Indien de wereldkampioenschappen ge houden waren, dan zou Dé Leeuw wereld records verbeterd hebben. Hij leverde pres taties van wereldklas. Het wereldrecord voor algemeen gemiddelde staat op naam van den Franschman Coté met 21.02 en voor algemeen gemiddelde in één partij op naam van den Belg G. van Belle met 50. Cricket Australische „amateurs" Er 1-5 groote kans. dat de Australiërs, die het volgende jaar lest wedstrijden in Engeland gaan spelen daar zullen verschijnen als beroepsspelers en niet meer zooals vroeger als amateurs, die R50 pond vergoeding wegens loonderving ontvin gen F.en der betrokkenen heeft verklaard, dat het veel beter is om de Australische cricketspe lers profs te noemen, want zoo zei hij. wij krij gen per testwedstrijd veertig pond uitbetaald. Ti-dens de afgeloopen test wedstrijden zijn open lijk -ommen ge'.ds aangeboden aan de Austra liërs voor het maken van runs en het scoren van centuries. Ook de Australische cricket- autoriteiten zijn van meening. dat de huidige toestand niet langer gehandhaafd zal kunnen blijven. TAFELTENNIS WEDSTRIJD. In Den Haag boek-e de Nederlandsche damesploeg, die d« volgende maand in Parijs zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen, een overwinning van 8—2 op. „De rest van Nederland". President Truman heeft het Congres ver. zocht om een permanente wet. welke de hand- hav-ne van een minimum synthetische rubber industrie in Amerika zou waarborgen, vanwee4 i haar belang voor de nétlonale veiligheid Onder auspiciën van Vierset en Luden. resp. den Belgischen en den Nederlandschen gezant in Noorwegen, zijn Maandagavond te Oslo voor meer dan :ioo genoodigden van de Belgische en de Nederlandsche vereeniging. onder wie tal- rijke buitenlandsche diplomaten, enkele smal films vertoond over het toerisme ln-Nederland en België. Ook BJondel, ambassadeur van Frank rijk, was aanwezig De belde gezanten en Haulo, commissaris-generaal van het Belgische rlsme. spraken de hoop uit, dat de uitwisseling van toeristen tusschen Nederland. België en Noorwegen spoedig een groote vlucht zal nemen, De Belgische nationale economische confe rentie. die voor 14 Februari bijeengeroepen was, is verdaagd. De economische coördlnatieraad, die elke week vergadert, zal Vrijdag den datum van de conferentie vaststellen. Josef Stalin Is met algemeene stemmen her kozen als afgevaardigde naar den Oppersten Sovjet, zoo meldt radio Moskou. Een militair gerechtshof in Jeruzalem heeft drie gearresteerde leden van de Irgun Zwal Leumi ter dcod veroordeeld kort nad3t at Jewish Agency en de Joodsche nationale raad het Britsche ultimatum verworpen hadden. Zestien Britsche vrouwen van Pooische sol daten en tweehonderd vijfendertig Polen begon nen vandaag den vijfden dag van een dieet van water en*sigaretten om het Britsche mmisteria van oorlog te dwingen, hun repatrieering naar Polen te versnellen. De hongerstakers bevinden zich ln een tijdelijk kamp. waar zij volgens hun zeggen reeds zes maanden vertoeven omdat vieö maal hun vertrek per schip werd uitgesteld, j

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2