Toezeggingen voor Haarlem en omgeving van het Rijkskolenbureau Mijnopruimers worden mijnwerkers Kolenproductie stijgt voortdurend Strandschap Zandvoort geïnstalleerd Van „Cultureel Contact" tot „Haarlemsche Cultuurgemeenschap?" [Kort en Bondig^) Haarlemsche groentehandel houdt voet bij stuk Woensdag 12 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD De kolennood De districtsadviseur van het Rijkskolen- bureau te Amsterdam die, nu de Brand- stoffeneommissie voor Haarlem is opge heven, ook de kolen voorziening voor Haar lem en omgeving verzorgt verzekerde ons, dat de kolennood hier niet slechter is dan in andere steden. In Amsterdam moest evenals in Haarlem een groot deel van de scholen sluiten en ook daar zijn nog vele mensehen die op kolen op hun oude bon nen zitten te wachten. Uit ons gesprek bleek, dat het Rijksko lenbureau thans de verdeeling van de brandstoffen niet meer geheel in eigen hand heeft. Om de distributie zoo gauw mogelijk te liquideeren, is al begonnen den groothandel weer in te schakelen. De ko lenhandelaars krijgen nu hun kolen weer onmiddellijk van den groothandel, ook al blijven de toewijzingen nog over het kolen- bureau loopen. Die toestand maakt, dat de eene handelaar er beter voorstaat dan de andere. Dit wordt bovendien in de hand gewerkt door het feit, dat de kolen op de toewijzingen door den groothandel worden afgeleverd in een tijdvak van 40 dagen. De handelaar die zijn kolenin de eerste dagen van die periode ontvangt, is dus ge lukkiger dan zijn collega die pas op een der laatste dagen aan de beurt komt. Als er geen vertraging in de aflevering en verzending zou zijn geweest, zouden op 10 Februari alle kolen op de oude bonnen geleverd zijn. De districtsadvlseur van het Rijks kolenbureau deelde ons mede. dat er door hem maatregelen zijn genomen, dat alle inwoners van Haarlem en om streken uiterlijk binnen 10 dagen kolen op hun oude bonnen zullen krijgen. De hoeveelheid kolen die naar, Haarlem gezonden wordt was Dinsdag al iets hooger dan vorige dagen. Dien dag zijn alleen aan huisbrand 200 ton aan Haarlem gestuurd, dat wil zeggen een eenheid voor 2600 men- schen in Haarlem en omgeving. Er wordt bovendien alles op gezet om te maken dat In elk der maanden Februari, Maart en April een eenheid op de nieuwe bonnen wordt afgeleverd. Alleen vreesde de adviseur, dat het in Februari niet volledig gelukken zal, om dat eerst de achterstand moet worden in gehaald. Van de zijde van den handel te Haarlem merkte men ons evenwel op, dat er ook noodzakelijk eenige tijd verloopt tusschen het ontvangen der kolen en net bezorgen. Elke hectoliter moet nu afzonderlijk thuis bezorgd worden, dat is voor den han delaar kostbaar en tijdroovend. De hapde- laren en hun personeel werken evenwel en het ligt niet aan hen dat er vertraging in de aflevering gekomen is. Geen illuminatie Wij ontvangen het volgende communi qué: Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij in verband met de uiterst zorgelijke kolenpositie hebben besloten op den aanstaanden nationalen feestdag aan de openbare gebouwen geen illuminatie te doen aanbrengen. Ook de gebruikelijke verlichting van den toren der Groote Kerk zal dus achterwege blijven Ook particulieren is het niet geoorloofd electrisehen stroom of gas voor derge lijke doeleinden te gebruiken. Tooneel „Surcouf de Kaper" „Sureouf de Kaper", waarmee Haarlems Operette Ensemble gisteren in den Stads schouwburg een dankbaar publiek een ge noeglijken avond bezorgd heeft, confronteert ons met een zangspel, waarvan de vorige ge neratie tegen het einde der eeuw buitenge woon heeft genoten. Met de „Klokken van Corneville", dat andere werkje van denzelf den auteur, behoorde het tot het populaire amusement. En wij kunnen ons bij een ver tooning. welke zich bij de sfeer uit die jaren zoo goed aansloot, dit succes best voorstellen Het is alles even vi ool ijk, even vlot, even gemakkelijk voor het begrip en het gehoor. Alleraardigst, zoowel voor de toeschouwers als voor de zangers en spelers, die gister avond ook echt voor eigen pleizier zongen en speelden. En is dit niet het ware genot? Ware onze muzielc-medewerker aanwezig geweest, dan zou hij vermoedelijk hier en- daar in het musicale gedeelte wel eens een vïekje ontdekt hebben, maar wat mij als niet-specialist op dit gebied trof, was het natuurlijk élan inzonderheid bij de koren, die door geen angstige discipline de afhankelijk heid van de regie verraadden, maar in hun ongedwongen optreden den regisseur juist een ongewild compliment brachten. Van de 60listen trad het komische span Gargousse en Flageolet op den voorgrond; vooral in den eerste bleek het Ensemble een goede kracht te bezitten. Maar ook de beide aanvallige vrouwenrollen, de sukkelige Kerbiniou en Surcouf zelf maakten geen slecht figuur. De gouverneur, wat onhandig in zijn decoratieve j verschijning, viel er wat uit. Doch enkele zwakke plekken in de bezetting hebben het welslagen van den avond niet bedorven. H. G. CANNEGIETER. 3oodsche dooden worden herdacht Op 16 Februari zal in het gebouw van de Nederlandsche Tsraëlietische gemeente Haarlem een herdenkingsdienst worden ge houden gewijd aan den door Duitsche terreur omgekomen Jöod.schen Opperrabijn Ph Frank en de heeren B. J Chapon en mr. H. O Drilsma. Tijdens den dienst, die om 20 uur aanvangt, zal de heer N. Dasberg, leeraar der Nederlandsche Israëlietische gemeente te Hil versum, een rede uitspreken. DE DISTRIBUTIE Afhalen van nieuwe bonkaarten op Donderdag 13 Februari te: Haarlem: Restant W. Bennebroek: 9—12.30 uur E t.m. J. 14.00—16.00 uur K J.m. N. Zandvoort: X t.m. Z en na-ultrelking. Agenda voor Haarlem WOEXSDAC. 12 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Volksconcert Rosa Spier, harp, H. Lassehuit. orgel en Haarlemsch Chr. mannenkoor. 20 uur. Stadsschouwburg: Haan. Operette-ensemble ..Surcouf de Kaper". 19 30 uur Commissie Inzake huishoudelijke voorlich ting: Oranje-demonstraties. 14.15 uur. Bioscopen: Rembrandt: Mrs. Miniver (14 j.) 14.30. 18.30 en 21-15 uur. Palace: Haal Paul Temple er bij (18 j.). Luxor: Gaslight (18 j.). Deze twee: 14.00. 16.is, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eiland der liefde (18 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarnc Theater: Het geheim van de onderwereld (deel D) 14.30. 19.00 en 21.15 u. (a. 1.) City: Vlucht in het verleden (14 J.) 14.15, 16.30, 19 oo en 21.15 uur. DONDERDAG 13 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst: Viool-recital Ginette Neveu, 30 uur. O. R. G.-centrum, Westerhoutpark 1 A, Cursus van ds. A. R. de Jong. ..Rusland onder weg", 20 uur. Zuiderkapel: ds. B. E. J. Bik. 20 fca. Bioscopen; Zie Woensdag. Verzoek van het G. E. B. De directeur van het Gem. Electriclteitsbedrijf heeft aan de groote stroomverbruikers de vol gende mededeeling gezonden: ,,De aanhoudende vorst belemmert in ernstige mate den aanvoer van steenkolen. Dit laat niet na zijn Invloed uit te oefenen op den kolen voor raad van de electrische centralen in Noord holland. Om ernstige gevolgen te voorkomen ls het noodlg. het koienverbrulk In te krimpen. In ver band hiermede doe ik een dringend beroep op Uw medewerking n.l. om uw afname van elec- trlciteit zoo sterk mogelijk te beperken tot het tijdstip, waarop een regelmatige kolenaanvoer opnieuw is verzekerd. Dit ware wellicht te bereiken door werkzaam heden, welke een electrlclteltsverbruik van eenige beteekeiüs vorderen, uit te stellen. Hoewel ik overtuigd ben, dat mijn verzoek u voor groote moeilijkheden zal plaatsen, dient te wonden gedacht aan de veel ernstiger gevolgen, welke een onderbreking van de electriciteltsleve- rlng met zich brengt." Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de burgerij begrip zal hebben voor de moei lijkheden waarvoor het zioh als gevolg van d_e aanhoudende vorst geplaatst ziet en waardoor het hoe ongaarne ook ver plicht is tot dezen maatregel te besluiten. Stadsschouwburg reeds morgen dicht De directie van den Stadsschouwburg ziet zich genoodzaakt haar deuren reeds van Donderdag af te sluiten. De uitvoering van de Haarlemsche Hawaiïan-muziekver- eeniging is uitgesteld. De industrie De industrieën in Haarlem en omgeving kunnen tot heden blijven werken. Alleen bij eenige kleine bedrijven begint het, door den zeer beperkten kolenvoorraad, te nijpen. Sneeuw- en vorstwerkloozen fioor de sneeuw en de vorst zijn in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem 900 arbeiders werkloos. Dit zijn in het bijzonder arbeiders in de bouw vakken en de landbouwbedrijven. Boven dien zijn 400 D.U.W.-arbeiders tijdelijk zonder werk. In totaal dus 1300 man. Het overgroote deel is Haarlemmer. 260 Haarlemsche arbeiders zijn bij de sneeuwTuiming van de Reiniging ingescha keld. jiiiteiiant-kolonel C. Haringa vraagt ontslag Onregelmatigheden bij de militaire missie te Berlijn? Naar ..Het Parool" verneemt, heeft de hoofdofficier van administratie der 2e klasse van de Koninklijke Marine, luitenant-kolonel C. Haringa, verbonden aan de Nederlandsche ilitaire missie te Berlijn, als zoodanig ont slag gevraagd. De heer Haringa fungeerde als plaatsver vangend commandant. Zijn ontslagaanvrage moet volgens het blad zijn geschied, omdat de heer Haringa om redenen van financieelen moreelen en organisatorischen aard geen ver antwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor een groot aantal handelingen, welke door personen, behoorende tot de missie, zijn en worden gepleegd. Installatie mr. R. W. H. Pitlo Mr. R. W. H. Pitlo, die Dinsdag door de Haarlemsche rechtbank beëedigd is, werd hedenmorgen door den kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, geïnstalleerd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het kantongerecht te Haarlem. Daarbij waren tegenwoordig mr. M. J. de Jongh, griffier en mr. J. Wiarda, ambtenaar van het O. M. In de zitting van de Haarlemsche rechtbank is Dinsdagmorgen mejuffrouw mr. M. de Keyzer geïnstalleerd als substituut-griffier. Een foto genomen, tijdens de toespraak van de geïnstalleerde. Op de voorste rij van links naar rechts mr. J. H. P. E. Mijns- sen, mr. C. E. Muller, mejuffrouw mr. M. de Keyzer en mr. C. van Leeuwen van DuivenbodeTweede rij: mr. G. J. Paré, mr. Erades, mr. N. Reeling Brouwer en mr. J. P. Petersen. De beheerder van de Limburgsche mij- nen, dr. Groothoff, ontving een telegram 20.219 ton). Daarenboven werd uit Duitsch- van den bevelvoerder van Hr. Ms. „Haar lemmermeer" bij den N'ederlandschen Mij- ncnopruimingsdienst te IJmuiden, met het verzoek om een aantal van de manschap- pen te plaatsen in de Limburgsche mijnen om deel te nemen aan den Nederlandschen kolenslag. De beheerder heeft reeds van vele züden aanbiedingen van denzelfden aard ontvangen, welke moesten worden af gewezen wegens plaatsingsmoeilijkhedcn. Het verzoek van IJmuiden werd echter aangenomen en reeds Dinsdagmiddag arri veerden aan het station te Sittard 42 opva renden vair de „Haarlemmermeer", waar onder drie officieren en een onderofficier. De manschappen zullen worden te werk ge steld in de Oranje Nassaumijn IV. Nu de werkzaamheden in de boomkwee- kerijen te Boskoop ten gevolge van de aan houdende vorst reeds geruimen tijd stil lig gen, heeft een aantal boomkweekers knechts in deze gemeente, in overleg met zyn werk gevers het initiatief genomen om zich ge durende de vorstperiode beschikbaar te Stellen voor werkzaamheden in de Lim burgsche mijnen, teneinde op deze wijze den gedwongen vrijen tijd productief te maken en mede een aandeel te leveren in den kolenslag. Productie gestegen. Na de lichte daling van 801.423 ton in November vorig jaar tot 718.314 ton in De cember is de kolenproductie van de Lim burgsche mijnen in Januari gestegen tot 833.027 ton. In Januari 1946 produceerden de mijnen 629.337 ton. Het aantal werk dagen in Januari was ook hooger namelijk 26 tegen respectievelijk 25 en 23 in No vember en December vorig jaar. De pro ductie van Januari komt overeen met 32.040 ton per werkdag (Januari 1946: 24-205; November: 32.057; December: 31.231 ton). De totale verzending van de mijnen af De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Dr. J. E. baron de Vos van Sieenwijk heeft gisteren het Strandschap Zandvoort geïnstalleerd. - Zittend van links naar rechts de heeren W. A. B. Bosman, gemeente-secretaris van Zandvoort; Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin; H. van Alphen, Bur gemeester van ZandvoortTh. Staman, chef eerste afdeeling der Provinciale Griffie; Dr. C. L. de Fouw, van de Inspectie der Volksgezondheid. Staande van links naar rechts de heeren A. J. van der Moolen, Wethouder van Zandvoort; J. L. C. Lindeman en M. Weber, raadsleden van Zandvoort; Mevrouw Mr. A. M. E. Lerner-Post, chef ter gemeente-secretarie van Amsterdam; mr. G. C. Spruyt, gemeente-secretaris van Amsterdam; mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris van Haarlem; M. Meeusen, chef ter gem'eente-secretarie van HaarlemM. J. H. Schuursma, van de Inspectie der Volks gezondheid; mr. M. van Manen, administrateur ter Provinciale Griffie en J. Blom, raadslid van Zandvoort. In het raadhuis te Zandvoort is gister middag het Strandschap Zandvoort, waar in vertegenwoordigd zijn de departemen ten van Binnenlandsche- en Sociale Zaken en de gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem en Zandvoort, geïnstalleerd door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. De Commissaris gaf uiting aan zijn belangstelling voor het zoo zwaar getroffen Zandvoort, wees op de tegenstrijdigheid der belangen van bewo ners en badgasten en prees den gemeente raad van Zandvoort om de wijsheid en zelfbeheerschïng, welke tot de stichting van het Strandschap hebben geleid. Hier is een oplossing gevonden welke in over eenstemming is met staatsrecht en gezond verstand. Tot slot wees de Commissaris de vertegenwoordigers van Amsterdam, Haar lem en Zandvoort op de groote belangen, welke met het strandschap gemoeid zijn en sprak de beste wenschen uit voor hun arbeid. De burgemeester van Zandvoort. de heer H. van Alphen, dankte den Commissaris en hoopte, dat het Strandschap zal bevor deren, dat de bezoekers van Zandvoort op gepaste wüze, elk naar eigen smaak, zullen vinden wat zij zoeken, namelijk gezond heid. De Haarlemsche „Arhs" Toekomstige bewoners van den Hertenkamp Zoo gauw de vorst uit den grond is, zal begonnen worden aan de verdere af werking van de reorganisatiewerken in Den Hout. Allereerst komt dan de Herten kamp aan de beurt. Als de zachte voor jaarsdagen komen zal dit werk wel vol tooid zijn. In den kamp komen behalve de overgebleven herten een zwart en een wit schaap, kalkoenen, parelhoenders, kriel kippen, eenige soorten eenden, pauwen, zwanen en ganzen. beliep over Januari 659.913 ton (December 555.934). Hiervan was bestemd voor bin nenlandsche behoefte 619.639 ton (vorige maand 526.047 ton). Invoer. De invoer uit Duitschland steeg van 69.416 ton over December tot 76.025 ton over Januari, waarin zijn begrepen 18.277 ton bruinkoolbriketten (vorige maand land nog ingevoerd 20.237 ton kolen voor bunkering van zeeschepen en doorvoer binnenvaart, (vorige maand 23.547 ton). De invoer uit Amerika over Januari be liep 166-193 ton tegen 53.813 ton over De cember, zijnde dus een stijging van ruim 112.000 ton. Hierbij moet echter worden bedacht, dat de mijnwerkersstaking ii Amerika over December een verlies ver oorzaakte van c.a. 150.000 ton kolen. Ge durende drie volle weken van deze maand werd uit Amerika niets ontvangen. Uit Polen werd gedurende Januari 1947 nog 18.045 ton ingevoerd (vorige maand nihil). In totaal voerde Nederland dus over Januari ruim 260.000 ton steenkool in (De cember: c.a. 123.000 ton; November: c.a 229.000 en Januari 1946: c a. 228.000 ton) Inmiddels is de gemiddelde productie per werkdag van 1 tot en met 7 Februari ge stegen tot 34.640 ton. Deze sterke stijging is toe te schrijven aan het tewerk stellen van ondergrondsche arbeiders, die normaal voorbereidende of onderhoudswerkzaam heden verrichten. Uiteraard kan dit slechts tijdelijk geschieden zoodat met een daling van de gemiddelde dagproductie rekening moet worden gehouden. In totaal werden in dit tijdvak (inclusief de 26.407 ton op Zondag 2 Februari) bijna 234.250 ton ko len gedolven. De Limburgsche mijnen brachten van 1 tot en met 6 Februari in totaal 145.107 ton ter verzending (2 Fe bruari: 20.997 ton) of gemiddeld 24.822 ton per werkdag. De invoer van kolen be droeg uit Duitschland (1 tot en met 5 Fe bruari): 4.886 ton; uit Amerika (1 tot en met 5): 34.713 ton en uit Polen (1 tot en met 6): 4.743 ton. M. L. A. Klein 70 jaar De heer M. L. A. Klein is inderdaad een bekend Haarlemmer. Hij is hier geboren en heeft zeer vele jaren in de voorste ge lederen gestaan. Eerst was het vooral in kringen van den R.K. Volksbond en van den Bond van R.K. politiepersoneel St. Michaël, waarvan hij vrijgestelde was, dat hij bekendheid kreeg, maar later, toen hij raadslid werd, werd het terrein van zijn belangstelling veel algemeener. Als raads lid werd hij ook gewaardeerd, hetgeen bleek toen hij 25 jaar in dat college zitting had. De heer Klein heeft ook vele jaren tting gehad in het Burgerlijk Armbe stuur. Bij de laatste raadsverkiezing werd hij, wegens zijn leeftijd, niet meer gecandi- deerd. Zaterdag 15 Februari zal de heer Klem zijn 70sten verjaardag vieren. Ongetwij feld zullen,' velen hem op dien dag van hun belangstelling blijk geven. Een plan van den heer E. de Kat In een Dinsdagavond onder voorzitter-1'volstaan en toch kan profiteeren van de schap van wethouder D. J. A. Geluk ge- houden vergadering van het „Cultureel Contact", werd het voorstel van den voor zitter van de Litteraire Club, den heer E. de Kat, om tot de vorming van een „Haarlemsche Cultuurgemeenschap" te ko men, ampel besproken. De heer De Kat stelde voor, dat de ver- eenigingen, waaruit thans het „Cultureel Contact" bestaat het Haarlems Kunst Centrum heeft zich teruggetrokken alle zouden opgaan in deze nieuwe stichting. Zij zouden daarin secties vormen, die voor het komende seizoen de programma's zul len voorbereiden, die op het terrein van hun vroegere werkzaamheid liggen.. De Volksuniversiteit zal dan in de sectie „cursussen en lezingen", de Litteraire Club in de sectie „Litteratuur" en de Filmkring H 46 in de sectie „Film" opgaan. Met de vereenigingen, die om redenen van sfeer en traditie niet in de „Haarlem- s.che Cultuurgemeenschap" opgenomen kunnen worden, zal .in ieder geval een naifw contact onderhouden worden. Tevens zal de mogelijkheid onder het oog worden gezien een sectie „Tooneel" en „Muziek" te vormen, waarbij het gezelschap „Comedia" en de Haarlemsche Orkest Vereeniging in geschakeld zouden kunnen worden. Het groote voordeel van een cultuurge meenschap is vooral, dat het pubhek met het lidmaatschap van de vereeniging kan Muziek prestaties. Bovendien kan op deze wijze een zekere coördinatie in de programma's bereikt worden. Op de vergadering bteek het plan van den heer De Kat bij wethouder Geluk en bij Litteraire Club en Filmkring veel in stemming te vinden. Ook de vertegenwoor digers van de Volksuniversiteit stonden er niet geheel afwijzend tegenover. Het is echter noodzakelijk, dat de afzonderlijke vereenigingen het voorstel aan hun leden voorleggen. Eerst daarna kan een nadere uitwerking volgen. Dezen zomer ook Haarlem touristenstad In ons nummer van Zaterdag deelden wij iets mede over de plannen, die reeds. in een vergevorderd stadium verkeeren, om dit voorjaar een „tulpenfeest" te or- ganiseeren ten einde buitenlandsche tou- risten, en daarmee deviezen, binnen de Ne derlandsche grenzen te halen. Daarbij we zen wij er reeds op, dat het Haarlemsche aandeel in dit „Tulip Festival" door de weinige recreatiemogelijkheden, welke de Spaarnestad volgens de organisatoren van het tulpenfeest kan bieden, niet bijster groot was. Toch zal de te verwachten stroom van vreemde bloembollentouristen van Amsterdam en 's-Gravenhage uit onze stad niet geheel onberoerd laten. Iedere groep komt in elk geval Haarlem bezoeken en wellicht zullen Frans Halsmu seum, Bavo en de andere bezienswaardig heden sterk genoeg zijn. om de tour-sten eenige uren hier te houden. Afzonderlijke plannen voor een heel seizoen. Er staan echter andere plannen op sta pel, waarin Haarlem de belangrijkste fac tor wordt. Van den bloeitijd der bloembol len tot aan het einde van het zomerseizoen 1947 komen individueele tours met onze stad als doel de vreemdelingen brengen. Driemaal per week althans zon luiden de plannen komt een bus met buiten landsche touristen Haarlem opzoeken. Organisatorisch is deze heele zaak in kannen en kruiken: van de reclameplaten, die naar Engeland zijn verzonden tot do regeling van de verschillende uitstapjes in onze stad en haar omgeving. De rand gemeenten krijgen waarschijnlijk ook hun aandeel: op dit punt konden '"échter nog geen definitieve mededeeUngen verstrekt worden. Zeister oud-Illegalen deelen het standpunt van mr 3. Zaaver De Vereeniging van Oud-Illegale Wer kers te Zeist heeft zich me; den volgenden brief tot den minister van Justitie gericht: „De Vereeniging van Oud-Illegale Wer kers te Zeist, kennis genomen hebbende van het requisitoir van den procureur-fis caal mr. J. Zaayer inzake Carel Piek en de mededeeling van Uwe Excellentie aan mr. Zaayer naar aanleiding van de critiek, die deze op de rechtspleging in Nederland heeft geoefend, in het midden latende of mr. Zaayer die critiek op de juiste plaats heeft geuit, deelt Uwe Excellentie mede, dat zij de ongerustheid en grooten wrevel van mr. Zaayer over de huidige rechtsple ging volkomen deelt en zij het belang van deze kwestie, die zooveel onrust en beroe ring in ons volk teweeg brengt, zoo groot acht, dat zij Uwe Excellentie en tegelijker tijd de regeering met de meeste klem ver zoekt haar houding te herzien en niet al leen i-echt te doen spreken, maar ook snel recht te doen". Volksconcert der H.O.V. Hel concert van Dinsdagavond was in twee opzichten leerzaam. Vooreerst kon men uit de gespeelde werken ervaren welk een onuit puttelijk materiaal gebroken drieklanken en andere tertsopvolgingen in den goeden ouden tijd waartoe we nu ook a! wel d!en van Brahms mogen rekenen opleverden voor de constructie van hoofdthema's. Dat van Grétry's Ouverture „L'Epreuve villageoise" en van Mozart's Vioolconcert in D zijn een paar der tallooze drieklankvoorbeelden-, in het hoofdthema van Brahms' 4e Symphonie behoeft men de opwaartsche sexten slechts om te keeren om een reeks tertsen te ver krijgen. die zich tot allerlei drieklanken laten groepeeren. Ten tweede bleek dat het gevaar lijk is om. zooals Hartvelt verleden week suc cesvol met Janina Andrade had gedaan en nu met Jan Hesmerg ook deed, uit 't hoofd spelende solisten te begeleiden zonder parti tuur vóór zich. Er zijn me gevallen bekend, dat zelfs van doorgewinterde podiumvirtuozen de gedachtestroom een oogenblSk bevroor: hoeveel meer kans was daarvoor bij onze huidige weersomstandigheden, die zelfs onze groote stroomen doen stremmen! En was de reddende partituur er nu geweest, dan zou de hindernis onmiddellijk verwijderd geweest zijn. maar de ontdekking van den solist, dat die niet aanwezig was. deed hem schrikken Enfin, alles kwam terecht er. we hebben zelfs "net voordeel er door gehad dat we een ge deelte van Mozart's heerlijke muziek nog maals mochten genieten. Onze tweede concert meester Hesmerg toonde zich overigens een technisch beslagen, smaakvol spelend violist. De cadens in het Andante viel geheel uit den stijl en de stemming van het verrukkelijke stuk. In de vertolking van Brahms' 4e Symphonie wisselden mooie en minder geslaagde momen ten. Het geheel zou langer voorbereiding eischen om tot volledige klaarheid te worden gebracht. Er was slechts weinig publiek. De koude had den vorigen avond toch niet verhinderd dat alle plaatsen in den „bonten trein" bezet waren. Voert die door zooveel mooier d-re- en dan een concert? K. DE JONG. Dankdienst op den nationalen feestdag De kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente te Haarlem stelt zich voor een bij zonderen dankstond te houden, zoodra het heuglijk nieuws van de in het kroonprin selijk gezin te verwachten blijde gebeurte- I nis bekend gemaakt wordt. Deze korte dienst, waarin ds. I. P. van der Waal, Ned. binnenland Hervormd predikant hoopt voor te gaan, a„ za.l worden gehouden in Groote Kerk. I Justitie, mr. j h van Maarseveen heen - Mocht de blijde tijding reeds des morgens uur bekend worden, dan zal de dienst beginnen om 10 uur voormiddag. Indien het bericht doorkomt in de morgenuren, althans voor 14 uur, dan is het aanvangs- uur gesteld op 19 uur. Wordt het la'er op den namiddag, of in de avonduren, dan wordt de dienst op den volgenden morgen 10 uur gehouden. Protestvergadering in „De Leeuwerik „Wij stellen nogmaals nadrukkelijk vast. 1 te vormen, die zich bij eventueele moet- dat wij dezen strijd niet op de ruggen der consumenten willen uitvechten, maar de regeling van den minister heeft ons tot deze protest-actie gedwongen", aldus de heer S. A. Poelstra, voorzitter van de Dinsdagmiddag door de samenwerkende organisaties van den groentenhandel in hotel „De Leeuwerik" belegde vergade ring. Reeds by den aanvang van deze bijeen komst stond vast, dat zoowel de klein- als de groothandel van vandaag af geen pro ducten, waarvoor door den minister maxi mumprijzen zijn vastgesteld, zullen koopen, verkoopen, afleveren en verhandelen. De twee sprekérs, de heeren Poelstra en J. G. van Kessél, welke laatste het beleid van minister Mansholt fel hekelde, drongen er bij hun gehoor op aan, dit consigne strikt op te volgen. Voor leveringen aan zieken huizen en militaire onderdeelen zal geen uitzondering gemaakt worden. Dit beteebent. dat ook geen voorraad uitverkocht zal worden cn dat er ook niet op de veiling zal worden ingegaan op aan biedingen, die onder de maximum prijzen liggen. Er werd medegedeeld, dat een en ander geen punt van debat meer zou uitmaken. Het bestuur van de samenwerkende klein- lijkheden in de uitvoering van de protest actie met de Centrale Commissie te 's-Gra venhage zal verstaan. Welke groenten? De handel in de volgende wintergroen ten wordt door de actie stilgelegd: kroten of bieten, zoowel gekookt als ongekookt, roode-, savoye-, groene-, witte- en boe renkool, prei, uien. witlof, koolraap, rame- nas en peen zonder lof. De verkoop van blik-, vat-, gedroogde- en bevroren groen ten gaat gewoon door. Hedenmorgen hebben de Haarlemsche groentenhandelaren aan de veiling inder daad geen wintergroenten afgenomen. Er was trouwens wegens de vorst slechts ge ringe aanvoer. Ds. C. M. Briët met emeritaat Aan ds. C. M. Briët. predikant bij de Neder- landsch Hervormde Gemeente te Heemstede, is met ingang van 1 Mei emerilaat verleend. Van 4 September 1927 is ds. Briët in Heem stede werkzaam eeweest. Zijn eerste gemeente was Hall. waar hij op 18 November 1906 zijn intrede deed. in 1911 vertrok hij naar Doe- tinchem en in 1920 naar Enschedé, waar hij tot 1927 verbleef. De kerkeraad der Ned Herv. Gemeente te - ue Kerxeraao oer wed Herv. Gemeente te handelorganisat:es waarby zien ook de Heemstede heeft inmiddels het beroepings- grossiersvereenigingen hadden aangesloten stonden geheel achter het bestuur van de vakgroep, waaraan op voorstel van den heer Van Kessel een motie van instem ming gezonden werd. Wel bleek in de ver gadering ongerustheid te bestaan of ook de ongeorganiseerde kleinhandel zich aan deze afspraak zou houden; ook werd de mogelijkheid onder het oog gezien, dat de telers zelf hun producten zouden gaan Uit venten. Voor dit laatste bleek intusschen weinig gevaar te bestaan, daar de wetten en verordeningen dit niet toelaten. De vergadering besloot een plaatselijke commissie uit den groot- en kleinhandel werk ter hand genomen. Ds. f r. A Henkels. radio-predikant te Hilversum, die een toezeg- zing van een beroep ontving, heeft dit aan genomen Deze predikant is in 1906 geboren In 1934 werd hij candidaat in Drente en deed op 28 April 1935 zijn intrede in Oitwljk Daar na was ds. Henkels van 1937 tot 1941 werk zaam als voorganger bij de Evangelisatie te Winschoten van 2 Maart 1941 tot 1945 predi kant te Nijehaske bij Heerenveen en den laat- sten tijd ls hij radio-predikant bij het I.K.O.R Op 61-Jarlgen leeftijd is overleden dc heer Dirk Brauekmann. hoofdcommies der Prov. Griffie van Noordholland, wonende tc Haarlem. De begrafenis Ss Zaterdag 11.30 uur aan dc Klc- I dat de brood- en banketbakkerij van de firm* verlaat^ J, L. Stynnaan te Hillegora werd opgeclcfaC minister-president, dr. l. j. m. Bgel. de door beide ministers Ingestelde commissie geïnstal leerd. welke de regeerfng zal hebben te advl- seeren over het vraagstuk der administratieve rechtspraak. Te Znfphen Is tijdens afwezigheid der ouders een baby van 8 maanden verbrand. Een tS-inrlg buurmeisje had 's avonds uit bezorgdheid voor de kleine het wiegje te dicht bij een branderde kachel geplaatst, waardoor het In brand is ge raakt Mr. L. H. Slotemaker. sinds 1932 algemeen secretaris der K. L. M-, ls thans benoemd tot onderdirecteur en belast met den dienst buiten landsche betrekkingen. AK algemeen secretaris ls aangesteld mr .r. van der Wiel. De ..Karei Doorman" heeft tijdens dr 's van Kaapstad naar Casablanca de haven n Dakar aangedaan, om daar een zieken mil air te ontschepen, die leed aan acute blindedarm ontsteking. De patient, de korporaal-machinist C. var. Wijnen, ts met het Ujnstoestel var de K. L. M -verbinding Amsterdam—Montevideo, <ie ..Edam" op Schiphol aangekomen. Zij. die het staatsexamen gymnasium wen schen af te leggen, moeten zich voor i Maart aanmelden bij dr. J. van IJzeren, Sweellnck- straat 68, Den Haag. voor het staatsexamen HBS A of B dient men zich voor 1 Maar' aan te melden bij den heer Th B. Blonet, Kocdtjk- laan S3, Bussum. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. Vreedenhurgh te Haarlem Is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen scheepsbouwkundig Ingenieur. Naar de Volkskrant mededeelt heeft de bisschop van Gent, mgr. H, Coppleters. den bis schop van Haarlem benoemd tot eere-kanunnlk van het kathedraal-kapittel te Gent. De heer A. van Geluk, wethouder van Pu blieke Werken der gemeente Bloemendaal ia verhinderd Zaterdag 22 Februari zijn spreekuur te houden. De heer G. Warnderlnk Vlnke te Bloemen daal. directeur van de N V. Stoomvaartmaat schappij ..0nst7.ee" te Amsterdam, is benoemd tot Ridder In de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, afdeeling Haarlem deelt mede, da' het viool-recital van Gtnette Neven op Donderdag 13 Februari a s. In de Gem. Concertzaal te Haar lem door zal gaan cn dat dc zaal verwarmd zal zijn. In den afgcluopen nacht hebben onbevoeg den zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma v. E. te Hiitcgom. door hel openbreken van een deur. Uit een brandkast weiden een geldkistje met f 200 en een geldzakje me: ruim f too vermist De Chr. ZangvereonJglng «..Looft den Heer" zal Donderdagavond ln het gebouw van do Hobaho te Hillegom een uitvoering geven van Handels Oratorium „Judas Maccabaus". Aan do uitvoering werken een aantal solisten van naam mede. alsmede de Haar]. Orkestvereentglng. Het geheel staat ondet leiding van den heer s. P. Visser He; concert begint om half acht. Op 15 Februari zal het 50 Jaar geleden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3