Haarlems Dagblad Onze Cultuur Pessimisme over de resultaten der Moskousche conferentie Minder koude lucht uit het Oosten Sjahrir deelt de afwijzing mede Minister trekt de bevoegdheden van drie vakgroepen in Kolenleveranties aan burgerbevolking gaan voor 51e Jaargang No. 18558 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel Admln 10724. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H N. Soendaplem 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 t)onc!er3ag 13 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement prys per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post t 4.50 Postgiro 273107. Advert-taneven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t N een belangwekkend artikel in het maandschrift Volksontwikkeling, dat zich wijdt» aan actieve cultuur-politiek, geeft prof. dr. P. J. Bouman een niet zeer blijmoedige beschouwing ten beste over de crisis, waarin onze cultuur verkeert, Hij ziet de cultuur als den levensstijl van een samenleving; als het ondoorgrondelijk ver band dat wij bijvoorbeeld waarnemen tus- schen geloof en kunstuiting, tusschen ver stand en techniek of tusschen de bestaande behoefte ien de economische organisatie. En hij noemt het een veeg teeken als er veel aandacht aan wordt geschonken: zulke levensprocessen behooren eigenlijk stil en onopgemerkt te werken, in de sfeer van het onbewuste. Eerst de storingen dringen ons vragen op. De ontreddering van twee wereldoorlogen heeft het aantal boeken over crisis der cultuur doen stijgen, waar bij wij moeten beseffen dat die oorlogen niet alleen oorzaak, maar zelf ook grooten- deels gevolg zijn van eep cultureele ont wrichting. De oorsprong ligt d eper in he} verleden, dan men gewoonlijk vermoed'. En bij de cultuurcrisis treedt ontbinding op: het evenwicht tusschen geest en materie gaat verloren, het gemeenschapsbesef wordt ondermijnd, van traditie en gemeen schappelijke idealen is geen sprake meer en wanhoop en verwarring krijgen de over hand. Zoo somber drukt deze schijver het uit en hij haalt prof. Huizinga's bekenden aan hef van zijn boek „In de Schaduwen van Morgen" aan. Dat verscheen eenige jaren voor den tweeden wereldoorlog en sprak: „Wij leven in een bezeten wereld. En wij weten het. Het zou voor niemand onyer- wacht komen, als de waanzin eensklaps uitbrak in een razernij, waaruit deze arme Europeesche menschheid achterbleef in verstomping en verdwazing, de motoren nog draaiende en de vlaggen nog wappe rende, maar de geest geweken". Dit huiveringwekkende beeld oproepend, voegt prof. Bouman eraan toe: „Thans is het zoover. De uitbarsting van razernij is over ons heengegaan. De motoren draaien nog wel en aan wapperende vlaggen geen gebrek. Doch hoe staat het met den geest?" Het wil mij voorkomen dat de door prof. Kuizinga opgeroepen nachtmerrie een beeld overigens, waarbij geestdrift voor litteraire schoonheid de koele bezinning van den geleerde verdrongen moet hebben, niet toepasselijk is op den toestand, waar in wij menschen thans verkeeren. Wij moe ten niet te somber worden. Is het misschien de nog jonge wetenschap der psychologie, die gewoon is in het verleden van den mensch te delven en naar jeugd-oorzaken van zijn moeilijkheden te speuren, die de wijsgeerige beschouwers der puituur ertoe brengt, (ie oorzaken van ontwrichting van den levensstijl der samenleving eveneens uit een ver verleden te gaan opdiepen? Omdat thans zooveel ontwricht schijnt, komen zij op dezen weg tot sombere ge volgtrekkingen en stellen een noodlottigen gang naar de diepte vast. Prof. Bouman haalt dan ook den „Ondergang van het Avondland", Spengler's sombere profetie uit den tijd voor den eersten wereldoorlog, erbij. Hij zegt dat men de werkelijkheid moet zien ais men dien ondergang wil voor komen en zich niet overgeven aan „het gangbare optimisme, dat liefst de oogen sluit voor het om zich heen grijpend so ciaal en cultureel verval". Ik geloof niet dat optimisme in dezen tijd zoo gangbaar is en heb anderzijds de over tuiging, dat men het versterken moet om den menschen de kans te geven, de ont«- wrichtïng van den tijd te overwinnen. Huizinga, in zijn huiveringwekkend beeld, sprak van een arme Europeesche mensch heid* die „in verstomping en verdwazing" achter zou blijven. Hij beeldde in feite iets nog veel ergers uit dan ons overkomen is. Want veel moge ontbreken aan deze na- oorlogsche, zich moeizaam herstellende sa menleving. toch verkeert zij geenszins in een toestand van verstomping en verdwa zing. Daar zijn veel frissche, moedige krachten aan het werk getogen. Daar is een jeugd, die geleden moge hebben maar ook, in de personen van talrijke veelbelo vende jonge menschen, ernstiger en meer bezonnen, veel minder oppervlakkig is dan de jeugd van voorgaande generaties. En wij dienen te begrijpen dat wij niet de eerste crisis der cultuur beleven, die de wereld teistert. Onk is de historie rijk ge noeg aan voorbeelden van inzinkingen, die op oorlogsperioden volgden én die ontmoe diging en somberheid met zich meebrach ten, maar toch door herleving en overwin ning werden gevolgd. Nederlands erva ringen na de Napoleontische oorlogen geven in menig opzicht reden tot vergelijking met hetgeen wij thans beleven. Prof. Bouman is zelf niet ontmoedigd, want hij ijvert voor sociaal-opvoedend werk, waaraan hij door de overheid tien tallen millioenen ten koste wil laten leg gen. Ongetwijfeld zou veel meer op dat terrein gedaan kunnen worden, dan thans het geval is. En evenals op deze plaats meermalen is geschied pleit hij voot een militante de mocratie. maar wil daaraan een mate van „planning" verbinden. die zelfs pers, film en radio onder toezicht van een centralen cultureelen raad zou - stellen, waar in de kerken en andere cultureele leiding gevende groepen en instellingen vertegen woordigd zouden zijn. Hij waarschuwt te gen het misverstand, dat zulk „planning" tot geestelijke staatsdictatuur zou leiden Dat lijkt mij geen misverstand. Ik waar schuw tegen alle aanslagen op de vrijheid van meeningsuiting en dus ook tegen een toezicht door menschen, die de beste be doelingen kunnen hebben maar zich op een terrein begeven, dat het hunne niet is. Zij hebben er geen verstand van. Op al lerlei' gebied hebben wij, sinds de bevrij ding, de mislukking v^n overeenkomstig" bemoeienissen gezien. Zij grijpen er «naast. De man van de prac'ijk is geneigd tot den man van de studeerkamer te zeggen: Zie den toestand niet zoo somber en heb meer vertrouwen in de natuurlijke genezende krachten, die uit het menschdom zelf voortkomen en schier onbegrensde moge lijkheden hebben. En meen niet.dat. met. nuchter-vers'andelijk planning prdblemen op te lossen zijn, die volgens uw e;geh defi nitie een ondoorgrondelijk verband en „de sfeer van het onbewuste" raken. Wij moeten veel beproeven en ondernemen. Maar niet teveel. R. P. Het Blfzonder gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft den voormaligen commissaris van politie te Tilburg H B. die In dtensl was getre den bij de Waffen SS en die 11 Joden had doen arresteeren conform den eisch veroordeeld tot de doodstraf. Uiteindelijke vredesconferentie wordt niet voor 1948 verwacht Te Washington is men pessimistisch ten aanzien van het bereiken van volledige over eenstemming op tie conferentie der plaatsvervangers te Londen. Bovendien verwacht niemand, dat de conferentie van Moskou een ontwerp-vredesverdrag voor Duitschland zal opleveren. In de archieven van het Amerikaansche ministerie van Buitcnlandsche Zaken bevindt zich nog niet het ontwerp van één clausule van zulk een verdrag. In sommige kringen betwijfelt men zelfs, of men te Moskou wel tot het vaststellen van de grondprincipes van het verdrag kan komen. Men verwacht niet. dat een volledige vredesconferen lie van alle betrokken geallieerden voor 1948 zal kunnen plaatsvinden. De Britsche gedelegeerde, sir William Strang, heeft gisteren op de conferentie der plaatsvervangers het Britsche standpunt uiteengezet over de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland. Sir William zeide, dat de voorbereiding van het verdrag in overleg dient te ge schieden met de aangrenzende landen en de staten, die gewapenderhand aan den oorlog tegen Duitschland hebben deelge nomen. De raad der ministers, of van hun plaatsvervangers zou zoodoende de ge zichtspunten van de andere geallieerden aanhooren en aan de vertegenwoordigers van deze landen de volle gelegenheid ver schaffen hun meening over het Duitsche probleem kenbaar te maken. Alle docu menten, die betrekking hebben op de voor bereiding van het verdrag, zouden worden overgelegd aan de geallieerde staten, die aan de besprekingen zouden deelnemen waar het onderwerpen betreft die van on middellijk belang zijn voor hun respectie velijke regeeringen Nadat men het over de groote lijnen van het ontwerpverdrag zou zijn eens geworden, zouden de ministers van Buitenlandsche Zaken van Engelana, de Sovjet Unie, de Vereenigde Staten. Frankrijk en China een conferentie bijeen roepen, die zou bestaan uit vertegenwoor digers van alle geallieerde landen, om het ontwerp van het vredesverdrag met Er dreigt hongersnood op het semi-eiland Urk Men heeft alleen nog meel voor twee weken Het semi-eiland Urk, dat door een ove rigens onbegaanbaren dijk met 't vaste land is verbonden, maar toch reeds geruimen tijd volkomen geïsoleerd is, moet van le vensmiddelen worden voorzien, wil de uit 4500 zielen bestaande bevolking niet aan hongersnood worden prijsgegeven. In een telefonisch onderhoud met den burge meester van Urk, verteldedeze hoe hij zich. tot den minister van Oorlog had ge wend met het verzoek het eiland van de zoo hoog noodige levensmiddelen te voor zien door middel van een aantal amphibie- tanks, welke in den oorlog hebben bewezen dat zij voor geen enkel obstakel uit den weg gaan. Helaas zal aan dit plan geer gevolg kunnen worden gegeven, omdat - zooals de minister mededeelde ons legei hier te lande niet meer over deze zwem mende en rijdende tanks beschikt, „Wij hebben gebrek aan alles", aldus de burgemeester. „Niet alleen zijn alle be schikbare brandstoffen verstookt, maar er is geen aardappel meer op het eiland. De winkels van de kruideniers zijn practiseh leeg. Alle noodvoorraden havermout, erw ten en boonen zijn thans gebruikt. De be volking kan slechts nog leven van een hoe veelheid meel, die hopenlijk voldoende zal zijn voor twee weken. „Ik heb mij telefonisch tot het ministe rie van Binnenlandsche Zaken gewend om te verzoeken ons eiland door de lucht van de zoo noodige proviand te voorzien. Vlieg tuigen", aldus de burgemmeester, „kunnen hier niet landen, maar tenslotte heeft men ditzelfde probleem in Engeland weten op te lossen door voor geïsoleerde plaatsen voedselpakketten aan parachutes uit vliegtuigen neer te laten. Wij hebben hier uitgestrekte weilanden, waarop hetzelfde zou kunnen gebeuren. Indien om welke reden dan ook de aan voer door de lucht niet zal kunnen worden uitgevoerd, dan blijft geen andere moge lijkheid over dan te trachten den met puin bedekten dijk van Urk naar Kampen vrij te maken, zoodat levensmiddelen toch nog per auto kunnen worden aangevoerd. Maar zelfs indien men er in zou slagen bij deze weersomstandigheden een berijdbaar pad over den dijk te leggen, dan nog blijft het een waagstuk er met vrachtwagens over te rijden. Per schaats Stavoren— Eifkliuizeii Donderdagmorgen hebben de eerste schaat senrijders (zes bewoners van Laaxum) den tocht StavorenEnkhuïzen over het IJssel- meer volbracht. De tocht werd in minder dan twee uur volbracht. De rijders vertelden, dat het ijs door de vele wakken zeer gevaarlijk is, zoo dat hun tocht geen navolging verdient. Het plan tot wederopbouw van het door de Duitschers geheel platgebrande dorpje .Petten is door den ministerraad goedgekeurd. Duitschland te bespreken. Indien ten tijde van deze conferentie een Duitsche regee ring zou bestaan, die de qualificaties zou bezitten, vereischt voor het aanvaarden van het vredesverdrag, zou aan vertegen woordigers van die regeering de gelegen heid moeten worden gegeven op de confe rentie hun meening kenbaar te maken. De Russische plaatsvervanger. Goesef, diende de herziene Sovjetvoorstellen in, die een aanzienlijke uitbreiding beteekenen van de rol. die de kleinere geallieerden in de voorbereiding van het vredesverdrag zullen mogen spelen. Details van deze voor stellen zijn nog niet gepubliceerd. In den aJgemeenen toestand komt weinig verandering. Over het voretgebled bevindt zich een bijna geheel gesloten wolkendek dat ln den nacht door uitstraling plaats* lijk tot aan den grond reikt en mist veroorzaakt. Dit is vooral ln het Zuiden van ons land. België. Noord-Frankrijk en Zuldwest- Duitschland het geval. De aanvoer van koude lucht verminderde Iets tengevolge van het verder afnemen van de Oostelijke winden. De luchtdruk verdeeling onderging echter peen belangrijke wijzigingen. Ze'.fs kan gesproken worden van een tijdelijke achteruitgang, omdat in Spanje en Zuid- Frankri.lk de barometer opnieuw begon te dalen onder invloed van het opdringen v«n de Oceaandepressie en de luchtdruk boven de Britsche eilanden vrijwel constant bleef De Oostelijke luchtstrooming blijft dan ook over geheel West-Europa aanhouden. De lucht, die nu echter over Duitschland wordt aangevoerd, is niet meer zoo koud als en kele dagen geleden De vorstperiode Is dus wederom een dieptepunt gepasseerd doch zal nog niet eindigen. Hedenmorgen om 9 uur werden de vol gende temperaturen gemeten: Vliegveld Twente 7: Den Helder 7: De Bilt 7. viissingen 6: Fchiphol 7; Vliegveld Eindhoven 6: Vliegveld Leeuwarden 9: Vliegveld Groningen fEelde) 8: Vliegveld Zuid-Limburg (Beek) 6; Vliegveld Güze Rijen 5. In Laren gaat men weer carnaval vieren. De Larensche schilders hebben de muren van Hamdorf beschilderd onder andere met caricaturen van de „Groote Vier". Republikeinsch kabinet voelt geen behoefte aan nieuwe elementen De republikeinsehe minister-president, Soetan Sjahrir, heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat het republikein sehe kabinet de formcele uitnoodiging van de Commissie-Generaal om de toelichting van de Commissie-Generaal en de regee ringsverklaring van minister Jonkman als onderdeel van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati te aanvaarden, waarna de ondertcekening van het ontwerp zou vol gen, eenstemmig van de hand heeft ge wezen. Als voornaamste overweging gold hier bij, dat aan het reeds vage basis-accoord door de toelichting en de regeeringsverkla- ringen nieuwe materieele elementen wer den toegevoegd. Wij gevoelen geen be hoefte, aldus Sjahrir, om nieuwe elemen ten toe te voegen „Of wel het accoord, zooals het op 15 Nov. werd aanvaard, is onbevredigend en dan zijn nieuwe onder handelingen noodig, of wel het accoord is bevredigend en dan bestaat er geen be hoefte aan toelichtingen". Op de vraag of de republikeinsehe bezwaren eerder van formeelen dan van materieelen aard wa ren, antwoordde Sjahrir, dat er formeele bezwaren bestaan tegen het aanvaarden van de toelichting en de regeeringsverkla- ringen als deel van de overeenkomst. Sjahrir verklaarde te begrijpen, dat de Commissie-Generaal niet anders kan doen dan de Nederlandsche regeering van het gebeurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten, en voegde er aan toe, dat hij toch niet pessimistisch gestemd was. Hij verklaarde verder, dat de afkondiging van het: „Staakt het vuren" zeer spoedig te verwachten is. wellicht omstreeks 15 Februari en deelde tenslotte nog mede, da*, de bijeenkomst van het voorloopig repu blikeinsch parlement, waar eerder over het regeeringsbeleid dan over de overeenkomst van Linggadjati een uitspraak zal worden W Door den aanhoudenden Oostenwind heeft zich de stuifsneeuw uit 't IJselmeer tegen de huizen van Volendam opgehoopt. Vijf woningen zijn vrijwel geheel onder de sneeuw verdwenen. Staakt het vuren binnen enkele dagen? Sjahrir verklaarde vanmorgen in een exclusief interview aan United Press dat hij het bevel Slaakt het vuren" binnen één of twee dagen verwacht. „Wij gelooven dat ditmaal deze order zal functionneeren," aldus Sjahrir. „H\j móet functionneeren." De republikeinsehe premier zeide voorts dat het bevel tengevolge van meenings- verschillen over de demarcatielijnen de vorige maal zonder uitwerking is geble ven. Ditmaal hebben de republikeinsehe leiders zich naar de fronten begeven om de commandanten in te lichten. gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Fe bruari te Malang. - Prof. Romme „Geen andere lijn mogelijk Tijdens een Dinsdagavond gehouden openbare bijeenkomsten Medan, heeft prof. Romme in een voordracht de regeerings- verklarïngen van minister Jonkman een noodzakelijke verduidelijking genoemd, zonder welke de aanvaarding van Ling gadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Spreker voegde hieraan toe: „Deze ver duidelijking schiep geen nieuwe construc tie, hetgeen blijkt uit de mededeelingen van de Commissie-Generaal aan de regee ring. Prof. Romme zeide vervolgens: „Wan neer men in dit land zeven weken na de aanvaarding van het ontwerp door de Ka mer van republikeinsehe zijde verneemt, dat het allemaal anders is, is dit geen re den om te twijfelen aan de verklaring van de Commissie-Generaal. Het zou ook inte ressant zijn te vernemen, hoe men na zeven weken tot deze conclusie is gekomen. Theo retisch zijn er twee mogelijkheden: Of wel een bepaalde ontwikkeling in de republiek leidde er toe. dat hetgeen op 15 Novem ber werd aanvaard, op 11 Februari niet langer aanvaardbaar was, of wel de In donesische delegatie en de republikeinsehe regeering hebben bij de parafeering een gewichtig puijt van de overeenkomst an ders begrepen dan de Commissie-Generaal, zoodat de bereikte overeenkomst geen le vensvatbaarheid heeft en een afgrijselijk misverstand is. Ik ben niet bereid en ook de volksver tegenwoordiging zal niet bereid zijn nog *n andere lijn te volgen dan die gevolgd is, of af te wijken van deze lijn om te ge raken tot een andere werkbasis, dan deze, welke op den grondslag van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid als conditiosine qua non eeri duurzaam samengaan van Neder land en Indonesië voorstaat". Prof Romme voegde hieraan nog toe. dat ook de volks vertegenwoordiging niet bereid is de aan de Indonesische volkeren toegereikte hand terug te trekken Prof. Romme besloot met de verklaring, dat hij gedurende zijn reis door Indië de juistheid had ingezien van dit toereiken van de hand. vervat in de ontwerpovereenkomst van Lingsadiati doch dat hij ook in de overtuiging was be vestigd. dat het algemeen welzijn een duur zaam samengaan van de volkeren van In donesië en Nederland eischt. j DUITSCHE SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE. In de Britsche zóne van Duitschland (uitgezonderd Sï'feeswyk-Holstein) zijn in December en Januari 53 personen dood gevroren. 799 personen werden met be vroren ledematen in de ziekenhuizen op genomen. Het woord is aan. E p i c t e t u s Wees ook van een goede ge woonte geen slaaf. Wees vry- williger. Het groentenconflict Verkoopsgelegenheid bij veiling of tuinder Naar aanleiding van het verzoek van de ondervakgroep binnenlandschen groothan del in groenten en fruit, de ondervakgroep commissioi^irs in groenten en fruit en de vakgroep detailhandel in aardappeleh. groenten en fruit aan de leden dier orga nisaties om van Woensdag 12.Februari 1917 af den ln- en verkoop van groenten, val lende onder de huidige maxlmumprUsre- gcling, stop te zetten, ontneemt d? minister van Landbouw, Visschery cn Voedselvoor ziening bij beschikking deze (onder)-vak groepen dc verordenende bevoegdheid, haar ingevolge het organisatie-besluit voedsel voorziening 1941. verleend. De minister meent, dat publiekrechte lijke lichamen, die meenen tot een zekeren vorm van staking te moeten adviseeren en daarmede het algemeen belang uit het oog verhezen, niet in het bezit dienen te wor den gelaten van hun publiekrechtelijke be voegdheden, met name van de verordenen de bevoegdheid. Het besluit de leden der (onder)-vak- groepen te adviseeren geen handel meer te drijven in de onder de regeling der maxi mumprijzen vallende groenten, beteekent, zoo deelt men van bevoegde zijde verder mede, dat een groot deel van het Neder landsche volk in deze moeilijke dagen van groenten verstoken zal blijven. Onder deze omstandigheden is het den minister van Landbouw^ Visscherij en Voedselvoorzie ning dan ook niet mogelijk nog regelingen te handhaven, welke beoogen den handel in groenten te beperken tot diegenen, die een vergunning of erkenning bezitten. Toch groente? Inmiddels zijn volgens mededeelingen uit Den Haag maatregelen getroffen, dat een ieder in de gelegenheid zal zyn zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bM den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen verbruik, hetzij voor handelsdoelein den, een en ander mei in achtneming van de maxlmumprijsregeling. De minister zal dan ook overgaan tot schorsing van de er kenningsreglementen voor den groen'enlian del cn van den veilplicht voor de telers. Onder deze maatregelen moet wor den verstaan dat de minister tijdelijk de juridische en administratieve be lemmeringen, welke bestaan voor aan koop door particulieren, heeft opge heven. Van heden af kan dus ieder, die dat wenscht, bij een veiling of bij den teler trachten de groenten, welke on der de maximumprijsregeling vallen, te koopen voor eigen gebruik of voor handel in die groenten- De minister meent, dat er te minder re den is voor de aansporing tot staking, om dat hii zich bereid had verklaard maximum prijzen vast te stellen als de handel de groenten ter veiling kon verdeelen. Wat de handel thans wenscht komt volgens den minister neer op een vrije prijsvorming, die onder de huidige omstandigheden zéér hooge prijzen ten gevolge zou hebben. „Niet aan den leiband van den minister" De heer J. D. Mol te Dordrecht, voorzit ter van den Nederlandschen bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, tevens voorzitter van „Centraal Belang", de overkoepeling van de drie lan delijke bonden: den Christelijken, den Roomseh-Katholieken en den Algemeenen Bond, heeft naar aanleiding van 's minis ters maatregelen verklaard, dat er geen sprake van is dat de besturen den handel zouden hebben aangespoord tot een sta king. Het besluit om niet langer groenten tegen de vastgestelde maximumprijzen te verkoopen is gevallen op sterken aandrang uit den groentenhandel zelve. „De maximumprijsregeling is namelijk geen gevolg geweest van redelijk overleg met de organisaties, doch men heeft ons gesteld voor een voldongen (eit en niet rekening gehouden met de vitale belangen van den handel". „Het voor ons onmo gelijk". aldus de heer wlol. „de gestelde Voorwaarden na te komen. Men kan van ons niet verwachten, dat wij lof. dat voor 94 cent per kg. wordt geveild, voor 60 cent verkoopen". Gevraagd naar zijn meening over het ontnemen van de verordenende bevoegd heid aan de (onder)-vakgroepen, zeide de heer Mol, dafVan deze „verordenende be voegdheid" toch al weinig meer was over gebleven. De feiten hebben reeds aange toond dat deze organen moesten loopen aan den leiband van den minister- In zulk een situatie maakt het zijns inziens weinig uit of men deze bevoegdheid formeel dan nog al of niet bezit. De heel Mol sprak als zijn meening uit dat de tuinders en ook de straathandel in deze zullen staan aan de zijde van den groentenhandel. „Wij hebben er geen be zwaar tegen, dat dit conflict is uitgebro ken. want ook in andere kringen slaat men het verloop met belangstelling gade. Onder meer in kruideniers- en slagerskrin gen. waar men. zij het dan al niet met de zelfde, dan toch met soortgelijke moeilijk heden heeft te kampen". (Zie verder pag 3) De militaire situatie in Indië De Nederlandsche militaire woordvoerder In Batavia heeft hedenochtend medegedeeld, dat er bij patrouille-acties bij Batavia aan republi keinsehe zijde drie dooden gevallen zijn. In den sector Soerabaja hadden verschillende actie» plaats, voortvloeiende uit beschietingen door do lepubltkeinen met artillerie en machinegeweren. Dertig granaten, afkomstig van republikeinsehe artillerie vfelen in Krian en 'wlntig ln Watoe- toelts Aan republikeinsehe zijde verloor merv vijftien dooden. De Nederlanders telden bij al deze acties een gewonde. Gunstiger distrihutie- regeling voor fietsbanden Voor de distributie van rijwielbanden zijn andere normen vastgesteld wat be treft den minimumafstand, die per rijwiel moet worden afgelegd om voor een band in aanmerking tc komen. De afstand, die men van huis haar werk of school moet afleggen is van vijf km. teruggebracht op drie km. De afstand, dien men per dag teil behoeve van zijn beroep moet afleggen is teruggebracht van 20 tot 12 km. per dag. Mary married". De jongste dochter van Winston Churchill is in het huwelijk ge treden met kapitein Soames. De gelukkige bruid werd door haar beroemden vader geleid bij 't verlaten der ouderlijke woning. Gelegenheden voor vermaakbibliotheken en onderwijsinrichtingen moeten desnoods sluiten De Minis l van Economische Zaken maakt het volgende bekend: De regeering acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het oogenblik cn de noodzaak tijdens de hui dige koudepcriode de bevolking zoo spoe dig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwarming dringend gewenscht. dat de levering van kolen aan die diensten en bedrijven, welke niet bepaald onmisbaar zijn. tijdelijk wordt gestaakt. De regeering heeft aan de betreflende overheidsorganen, zoomede aan de be voegde instanties in het bedrijfsleven, het volgende medegedeeld: Inrichtingen voor publiek vermaak, zoo als schouwburgen, bioscopen en dancings zullen voorloopig geen brandstoffen ont vangen. Eventueel kan tot tijdelijke slui ting worden overgegaan. Bibliotheken en inrichtingen voor onderwijs zullen even eens voorloopig niet worden bevoorraad zoo lang de burgerbevolking niet van brandstof is voorzien en dienen zoo noo dig te worden gesloten. Alle rijks-, pro vinciale en gemeentelijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienstgebouwen, waarvoor dit 'zonder al te groote schade by de uitvoering van den dienst te ver wezenlijken is, des Zaterdags te sluiten, een en ander met nadere regeliïig van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazijnen van parti culiere ondernemingen wordt dezelfde ge dragslijn in overweging geseven. Op be perking der avond- en nachtstraatverllch- ting wordt in sterke mate aangedrongen. Het Rijkskolenbureau heeft opdracht ontvangen toe te zien, dat de voorziening van de twee eerstgenoemde groepen van verbruikers geen voortgang vindt. zoo lang de bevolking nog n;et in voldoende mate de brandstoffen heeft ontvangen, waarop zij volgens de aangewezen bonnen recht heeft. ^ibiiiiiiiinnifliniiiiiHiiiinninniiniiRiiiiiiiiiiiiniiiiRiiTniiiiiiinnniiiiiiiniiiiiiiiijnHinBin^ Weerbericht jf WEINIG VERANDERING. Verwachting:, medegedeeld door het g K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrij- dagavond: Zwaar bewolkt mot plaat- Éi selljk nevel of mist. Geen neerslag van §1 heteekenLs. Matige wind tusschen Noordoost en Oost. Aanhoudende 11 me»i matige, vorst. 14 Februari:' Zon op: 7.59 uur. onder 17.50 uur B Maan op: 3.33 uur. onder 11.38 uur a

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1