sanatoceh Het Residentie-orkest viert triomphen in de Fransche hoofdstad Electrische kachel veroorzaakt hevigen brand De nieuwe bonnen Onregelmatigheden in militaire werkplaats Herziening van de Bioscoopwet Broekman is vol goeden moed voor Oslo C Panda en de Meesterdief J Wereldnieuws j Donderdag 13 Februari 1947 2 Groot succes van Frits Schuurman Van onzen correspondent) De concertenreeks van het Residentie orkest in Parijs is een zeer groot succes geworden, dat een driedeelige felicitatie waardig is. Dit ten eerste aan het adres der organiseerende initiatiefnemers van dezen orkestenruil men weet dat het Fransche Colonne-orkest in den tijd. dat Schuurman en de zijnen in Parijs concer teerden, aan de Nederlandsche verplichtin gen van het Haagsche ensemble heeft vol daan ten tweede, aan Frits Schuurman, die in de oogen van het Fransche publiek zich thans definitief tusschen de vermaar de orkestleiders van het internationale po dium heeft geschaard, en ten derde aan deze groep uitstekende musici die aan de veelal zeer hooge artistieke en physieke eischen op uitstekende wijze hebben voldaan. Zoo werden den laatsten dag bijvoorbeeld drie uitvoeringen gegeven, namelijk 's morgens twee jeugdconcerten welke door den dirigent met tact en in zicht persoonlijk werden ingeleid en 's avonds een abonnementsconcert, welks zeer zware programma nochtans nauwe lijks van die overbelasting te lijden had. Het openingwonceri had plaats onder niet heel gunstige omstandigheden. Dat was op Donderdagavond, een tijdstip waar op het Parijsche concertpubliek nu een maal niet pleegt uit te gaan alle abon nementsconcerten worden hier door de vier onderscheiden orkesten op het zelfde uur van den Zondagmiddag georganiseerd het geen erg onpraciisch is, maar nu een maal door de traditie aldus wordt gewild en de gigantische Pleyel-zaal was dan ook zeer slecht bezet en bovendien erg koud. hetgeen materieel en atmosferisch een waarneembaren invloed had "op het spel van dirigent en orkest. Bovendien vol deed het programma als samenstelling wei nig: de scherpe scheiding in twee helften de eerste met muziek van Andriessen. De Roos en Wagenaar en de tweede met de Tristan en ia Mer bracht het Fran sche publiek bijna natuurlijkerwijs tot het trekken van qualitatieve vergelijkingen, die uit den aard der zaak niet ten onver deelde profijte der vaderlandsche muziek uitvielen. Deze opmerking doet overigens niets af aan mijn zeer groote waardeering voor de wijze waarop Schuurman zijn taak als bui- tenlandsch gastairigent in het algemeen vervult: hier in Parijs'heeft hij met uit zondering van een verplicht Beethoven- programma en een jeugdconcert nog geen programma uitgevoerd waarop niet. minstens één Nederlandsche componisten naam prijkt. En in tegenstelling met ver schillende zijner Nederlandsche collega's, heèft men bij hem geenszins den indruk, dat hij daarbij uitsluitend aan een onvrij-, willige verplichting voldoet. Schuurman is terecht van meening dat Nederland enkele componisten bezit, die meer dan nationaal-locale beteekcnis be zitten en verder heeft Mi voldoenden rea liteitszin ora in te zien. dat de verbreiding dier muziek over de grenzen voorloopig slechts door Nederlandsche uitvoerende kunstenaars zal worden verricht. Of 't door dien realiteitszin komt of door iets anders moge in het midden blijven, doch in elk geval verschilt Schuurman hierin prin cipieel van zijn collega's. En ook dat ver dient vermelding. De inspanning bijvoorbeeld, die de Haag sche dirigent zich getróóst om de muziek van Leon Orthel een onzer meest be gaafde symphonici in en buiten Neder land te propageeren, is volkomen vrij van die wat penibeler bijsmaak, die andere I buitenlandsche programma's van Neder landsche kunstenaars zoo vaak bezitten en waarbij een enkele vaderlandsche compo nistennaam als die er staat pleegt te fungeer en als windvanger der critiek. Zoo heeft Schuurman hier getoond, dat hij de vergelijking met de grootste namen Toscanini. Ansermet. Munch zonder moeite kan weerstaan. En meer dan dat: vertolkingen als die van Ravels la Valse en Debussy's la Mer waarmee in het bij zonder respectievelijk Munch en Tosca nini hun roem hier gevestigd hebben heeft Frits Schuurman een eigen karak ter en allure geschonken, die nochtans den ge«t dier werken nergens geweld aan deed: een even subtiel gevoel voor de speciale structuur dezer stukken als een typisch Romaansche zin voor hoar zinne lijke klankschoonheid hebben den dirigent daarvoor bespaard. Tengevolge van oorzaken van vooral niaterieelen aard orkestmusici worden in Frankrijk practisch niet betaald is-de Parijsche muziekliefhebber, wat orkestrale cultuur aangaat, niet zeer verwend. Dit is vo.or hem een reden te meer. om dankbaar te zijn voor de concerten, die het Residentie-orkest onder Schuurmans leiding hier thans gegeven heeft en om dezen wensch met nog meer nadruk uit te spreken: dat het bij deze eerste serie niet moge blijven. Parijs, 10 Februari 1947. FRANK ONNEN. J-*-* Maag' t&f\besuaren? 1 ij maag- en darmbezwaren is hei gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het diecL Sanatogen is zoo licht verteerbaar cn wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar het geen afval stoffen bevat. Met Sanatogen kunt gij Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. apotheker of drogtil kan het O leveren. De Amsterdamsche brandweer vocht tegen vaar en ijs Omsfrecks zeven uur gisteravond klonk door dc Amsterdamsche binnenstad het alar- meerende sirene-geluid van een groot aantal brandweerwagens. Twee studenten, die op de bovenverdieping van het perceel Heerengracht 250 zaten te werken, hadden de hoofdstede lijke brandweer opgebeld; zfj ontdekten rook en vlammen in de kantoren van een brand verzekering-maatschappij, die op de tweede verdieping van het gebouw gevestigd zijn. Twee motorspuiten en een ladderwagen rukten uit en bereikten spoedig daarop de plaats des onheils, die reeds verlicht werd door de inmiddels naar buiten slaande vlam men. Het vuur werd door een luchtkoker naar de derde etage en de zoldering gezogen, en deelde zich nu aan den inboedel van een tweede assurantiemaatschappij mee. zoodat de brand met talrijke stralen moest worden bestreden. De bijna 60 brandweerlieden ondervon den grooten hinder van de vorst: herhaal delijk bevroren de kranen en sprongen de slangen; het openhouden van het gracht water vormde voorts een probleem op zich zelf. Om acht uur werd het alarm „groote brand" gegeven, waarop het reeds aanwezige mate riaal met verscheidene wagens werd uitge breid De smalle Heerengracht kon het zich steeds uitbreidende wagenpark niet bergen, zoodat tegen een uur of negen een belangrijke file roode wagens tegen de hooge huizen stond gedrukt, hier en daar onderbroken door een met ijspegels behangen Mag:rusiadder Het vuur. dat naar de voorzijde en de kap van het gebouw oversloeg, werd tenslotte met twaalf stralen tot de drie box-enverdiepingen beperkt: de parterre, waar nog een assuran- •2 Algemeen 62-R Reserve 62-U Reserve Ter dood veroordeelde Haarlemmer in cassalie Weer doodstraf gevraagd De vroegere brandweerman D. J. N. S. te Haarlem was door de Rotterdamsche kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravcn- hage ter dood veroordeeld, daar hij als lid van de „Ordnungspolizel" te Rotterdam deel had uitgemaakt van een executiepeloton. Requirant verklaarde zeer veel spijt te heb ben van zijn optreden en de verdediger, mr Anema, gaf een uitvoerige uiteenzetting over het leven van zijn cliënt, die aanvankejijk te ëï-4 Kaas 200 gram kaas :fOOCi Taot, h'i 61-4 Eieren o eieren Op 20 Februari zullen bonnen worden Van 16 Februari tot en met 1 Maart zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA. KB. KC 703 (strook no. 1) 61-1 Brood 800 gram brood 61-2 Brood 400 gram brood 61-1 Boter125 gram boter 61-2 Boter125 gr marg. of 100 gr vet 61-3 Boter250 gr marg. of 200 gr vet 61-1 Melk4 liter melk 61-2 61-3 Melk.. 7 liter melk 61-1 Vleesch100 gram vleesch 61-2 Vleesch400 gram vleeéch 61-1 Algemeen.. 250 gram kaas 61-2 Algemeen.. 2 eieren 61-D Reserve 1600 gram brood 61-E Reserve 200 gram kaas 61-K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD. KE 703 (strook no. 1) 62-1 Brood 300 gram brood 62-1 Boter250 gram boter 62-2 Boter125 gr marg of 100 gr vet 62-2 62-3 Melk.. 12 liter melk 62-1 62-2 Vleesch 100 gram vleesch 62-1 Algemeen.. 100 gram kaas 2 eieren 800 gram brood 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB. MC. ME, MF, MG 703 (strook no. 1) 61-4 Brood 800 gram brood 61-4 Boter250 gram boter 61-4 Margarine250 gr marg. of 200 gr vet 61-4 Melk5 liter melk 61-4 Vleesch300 gram vleesch 5 Vleesch.... 100 gram vleesch tiemaatschappij is gevestigd, kwam er met een flinke waterschade af. Om halftien was het gevaar bezworen en kon met nablusschen worden begonnen. Als de indirecte oorzaak van den brand wordt de kolenschaarschte opgegeven. Omdat de centrale verwarming In het gebouw was uitgevallen, gebruikt de brandassurantie- maatschappij namelijk een aantal electrische straalkacheltjes, waarvan er vermoedelijk gisteravond één is blijx'en branden, zoodat voorwerpen in de onmiddellijke nabijheid vlam vatten De schade is zeer aanzienlijk djtor het ver branden der archieven van de assurantie firma's en loopt in de. tonnen. De belendende perceelen liepen waterschade op. Reserve-kapitein uit Veisen voor den Krijgsraad te Assen Een door de Koninklijke Marechaussee in gesteld onderzoek heeft eenigen tijd geleden onregelmatigheden aan het licht gebracht in de R E M 1een militaire werkplaats te Assen Uit dit onderzoek bleek, dat op groote schaal met auto's, motoren en onderdeelen is ge knoeid. Deze kwestie heeft tn de Drentsche hoofdstad veel stof doen opwaaien, te meer. daar er ook eenige particulieren te Assen bij betrokken waren De reserve-kapitein A. van der B„ uit Velsen zou zijn ondergeschikten .en enkele burgers in dezen stroom van on regelmatigheden betrokken hebben. Dinsdag moest hij zich voor een 15-tal ten laste ge legde feiten voor den krijgsraad te Assen ver antwoorden. De dagvaarding vermeldde dief stal van eenige auto's en motoren ten nadeele van den Staat der Nederlanden. Tot zijn ver dediging voerde Van der B. aan, dat hij uit niets een uitstekend ingerichte werkplaats uit den grond had gestampt. Aangezien hij dit met rijksgoederen niet kon bereiken, had hij geprobeerd van particulieren goederen te krijgen, hetgeen hem door ruiling gelukte. De R.E.M.I., aan het hoofd waarvan hij alleen stond, kon hij tenslotte niet meer aan, waar om hij verzocht om bijstand, op welk ver zoek hij echter nooit iets heeft gehoord. Hij merkte nog op, dat hij geruimen tijd geleden van den staf opdracht kreeg om noodzake lijke jeep-onderdeelen in Duitschland te koo- pen tot een bedrag van f 25.000. Hij ontving daarvoor een vrijgeleide, doch de contanten verstrekte men hem niet. omdat, naar hij ver klaarde, hij bij de verschillende geallieerde instanties de onderdeelen zonder betaling moest zien te bemachtigen. De auditeur-militair, kapitein jhr. mr. Th van den Bosch, eischte een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest (6 maanden), ontslag uit den militairen dienst en verbeurdverklaring der inbeslaggenomen goederen De raadsman mr L. G Brouwer te Assen bepleitte een gevangenisstraf, gelijk aar, den tijd in voorarrest doorgebracht. De tweede beklaagde was de sergeant- majoor A J. M M, te Assen, die het beheer over de geheele werkplaats had Hem werd ten laste gelegd het ontvreemden van een Citroen-auto uit een dump te Groningen, het wegnemen van autobanden ten nadeele van den Staat der Nederlanden, het aannemen van twee motoren en het verkopen van een Nash-auto xmor 7250— aan een fabrikant van vleeschwaren te Assen Tegen M werd een gevangenisstraf van één jaar geëïscht met aftrek van voorarrest (6 maanden), ontslag uit den militairen dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te die nen. De straffen, die tegen eenige Assenaren werden geëïscht, varieerden van één tot vijf maanden. Door de regeering ingestelde commissie geïnstalleerd Haarlem brandweerman is geweest Toen hii overgeplaatst wilde worden naar Rotterdam en dit niet direct lukte, is hij in een oogen- bl:k van baloorigheid toeee'.reden tot de „Ordnungspolizei". Hier was hij als chauf feur werkzaam geweest, doch hij had tevens tot tweemaal toe. dienst gedaan als lid van een executiepeloton. De procureur-fiscaal was van oordeel dat hier van overmacht geen sprake was. Hier had een executie zonder vorm van proces plaats Spr. concludeerde tot verwerpen van het beroep. Vet met een luchtje Voor den Maastrichtsehen politierechter, tevens belast met de behandeling van economische zaken, stonden terecht de heeren P en V. leden van de directie eener parfumerieënfabriek te Maastricht. tn December van het vorig Jaar kwamen de C.C D. cn de priistseheerschlng op het spoor van zwarten handel In x'e'.ten. Het spoor leidde naar Maastricht. Duizenden kilo's vet bleken ln den ongeregelden handel te zijn gekomen. Het vet xx-as afkomstig van de fabriek ie Maastricht, die het op officieele toewijzingen verkregen vet ter bereiding van parfums en zalven in den zwarten handel afzette Een zeer groot deel van het vet kon worden achterhaald De elsch tegen de directieleden luidde voor ieder zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hen tot vijf maanden gevangenisstraf, De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 "Neiuws. 19.15 Muriel BrunskJll. 19.25 De vaart der volken. 19.45 R.v.D. 20.00 Nieuws. 20 05 Weeroverzlcht. 20.03 Ontspanning na inspanning. 21 30 Band en piaat Tg. 00 Nieuws 22.15 Actueel geluld. 22.30 BBC-konr 22 45 Avondoverder.klYig 23 00 Nieuwe Nederlandsche muziek. 23.30 Lon- dettsch Phüharmonlsch orkest HILVERSUM II. 41S.5 M.. 21R M. cn 1873 M. 19,00 En nu naar bed. 19.05 Mor.ia Liter. '.915 Amtserdamsch leugdpar'emont 19 30 Volk< mu ziekschool. 20 00 Nieuws 20 05 Echo van den dag 20.13 Beethovenconcert. 21.15 Dt. Clltterhouse 22.05 Confetti. 22.45 Nederland ln de wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 Itallaansche melodieën. 23.30 Hoog- •tc tijd. 23.45 Joe Loss. 'S aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Februari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Februari mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „61-1 en 62-1 Vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van de bon kaarten 701 kunnen worden vernietigd. Geldig blijven slechts bon 59-1 en 60-1 Algemeen voor petroleum. In tegenwoordigheid van den minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen. heeft de minlster-Dresident, dr. L. J. M Beel, gistermiddag de door de regeering inge stelde commissie Inzake de herziening van de bioscoopwet geïnstalleerd Minister Beel heeft daarbij er aan herinnerd, dat het op 18 Januari ■-940 ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Bioscoopwet nog steeds bij de Sta ten-Generaal aanhangig is. Het over dit ont werp door de Tweede Kamer op 23 April 1940 uitgebrachte uitvoerige voorloopig verslag werd door de reegering voor het uitbreken van den tweeden xvereldoorlog niet meer beantwoord en zoo bleef het wetsontwerp tot na de bevrijding rusten. Het huidige kabinet is ervan overtuigd, dat de Bioscoopwet nuttig heeft gewerkt en dat zij er in belangrijke mate toe heeft medegewerkt de gevaren, die uit het vertoonen van bepaalde soorten films kunnen voortvloeien, te beperken. Na de bevrijding is opnieuw het besef levendig gewogen, dat de cultureele mogelijkheden van de film meer dan tot dusverre dienen te worden gestimuleerd. Daarom acht de regeering het wensehelijk het vraagstuk van aard en omvang der filmkeuring opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Indien me.i tot de conclusie komt. dat de taak van den staat op het gebied van de keuring van films niet slechts een negatief, doch tevens een positief karakter zou dienen te dra gen. dient de basis, waarop de Bioscoopwet rust, veranderd te worden. Dit is het voornaamste punt. dat de commissie onder de oogen zal die nen te zien. Ook rijst de vraag, in'hoeverre de Jiandhaving van de openbare orde het treffen vordert van bijzondere maatregelen, en dient te leiden tot het uitbreiden en doeltreffender maken van het preventieve toezicht op filmvoorstellingen. Voorts zal ongetwijfeld de gemeentelijke na keuring de belangstelling der commissie vor deren en tenslotte zal ook hel artikel, dat het den burgemeester mogelijk maakt openbare ver tooningen van een toegelaten film te verbieden, indien naar zijn inzicht daarvan verstoring van de openbare orde is te duchten, ongetwijfeld in de besprekingen betrokken worden. De voorzitter der commissie, prof. dr. F. L. R. Sassen herinnerde eraan, dat de geschiede nis van de wettelijke maatregelen ter bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren der bioscoop thans ruim vijf en twintig jaar oud is. Het oorspronkelijke xvetsontwerp voorzag in een keuring naar geschiktheid voor kinderen onder 14 jaar. naar toelaatbaarheid voor jeug dige personen van 14 tot 18 Jaar en naar strijdig heid met goede zeden of openbare orde voor volwassenen. De thans geldende wel kent slechts een enkel criterium; dat van de toelaatbaarheid, Fraude op K.N.V.B.-kantoor te Alkmaar Administrateur is er met 10.000 vandoor Op het kantoor Noordhollancl van den K.N V.B. te Alkmaar zijn onregelmatigheden ont dekt. Sedert 1 Februari is de administrateur L. P. voortvluchtig Uit een onderzoek van de financieele commissie bleek, dat sinds October de boeke.n niet meer waren bijge houden Voor zoover men dit thans kan vast stellen, is er een kastekort xran 10 000. dus niet ln strijd zijnde met de goede zeden of de openbare orde. Dat dit criterium voor de ver schillende leeftijdsgroepen verschillend Wordt toegepast, doet aan zijn negatief karakter niet af. De Bioscoopwet van 1928 is in menig opzicht zeer bruikbaar gebleken. De centrale keuring en de gemeentelijke na-keuring hebben niet al leen rechtstreeks veel kwaad x'oorkomen. maar ook. enkel door het feit van haar bestaan, pre ventief gexverkt in gunsllgen zin. Een vergelij king met het nabije buitenland zal dit terstond duidelijk maken. Generaal Spoor keert terug naar warmer streken Gisteren is generaal Spoor met den Mitchell-bommen werper, waarmee hij drie weken geleden den tocht naar Neder land maakte van het vliegveld Valkenburg naar Indië teruggekeerd. Namens den minister-president werd den generaal uitgeleide gedaan door den luitenant-kolonel jhr. mr. P. Th. Six, na mens den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen door kolonel W. J. van Gils en door den secretaris-generaal van het departement van Oorlog, den heer L. Rietveld, namens den minister van Oor log. Onder de vele aanwezigen waren lui tenant-admiraal C. E L. Helfrich, luite nant-generaal mr. H. J. Kruis, generaal- majoor C. GiebeL Generaal Spoor inspecteerde voor zijn vertrek de opgestelde eerewacht en de kapel. Het was bitter koud op het vlieg veld, maar de machine was met zeildoek zoo veel mogelijk tegen de kou beschermd. Het duurde desondanks nog geruimen tijd, voor de motoren zoodanig op toeren wa ren, dat het startsein kon worden ge geven.De linkermotor, welke ook op de heen reis naar Nederland eenige malen minder gehoorzaam was gebleken, vereischte de hulp van vier man grondpersoneel om op gang te komen. Om twaalf uur tien, onge veer twintig minuten na het begroote tijd stip van vertrek, steeg de bommenwerper van Valkenburg op. Onder de beklaagden bevond zich ook de fabrikant van vleeschwaren F U te Assen, in welke zaak mr H J Dons te Assen van oor deel was. dat de krijgsraad onbevoegd was waarbij hij zich beriep op het Besluit Plun dering in Oorlogstijd Zijns inziens is toch de feitelijke oorlogstoestand, waarvan in het be sluit sprake is. voorbij, en één der strijden de partijen is reeds geliquideerd De krijgs raad was het met den auditeur-militair eens en verklaarde zich wel bevoegd, doch was met den raadsman van oordeel, dat de ten lastelegging op grond van het ontbreken van een handteekening en de plaatsaanduiding nietig moest worden verklaard. In deze zaken zal 25 Februari uitspraak worden gedaan. Luxemburgsche rpgeering afgetreden De Luxemburgsche coalitie-regeering heeft gisteravond officieel medegedeeld, dat zij besloten heeft groot-hertogin Char lotte haar ontslag aan te bieden. Het laatste van de Europeesche kabinet ten, die tijdens den oorlog van Londen uit hebben geregeerd, het Luxemburgsche, is gestruikeld over een conflict tusschen de sociaal-christelijke ministers met den pre mier. Dupong. die levens minister van Fi nanciën is. aan het hoofd en de socialisti sche ministers onder den minister vaa Justitie en Verkeer, Bodson. De beide partijen verschillen in het bij zonder van meening over de eischen om loonsverhooging die onlangs door de Luxemburgsche spoorwegarbeiders naar voren werden gebracht. Nabeschouwing van het Europeesche kampioenschap Een speciale verslaggever meldt uit Oslo: De xvereldkampioenschappen in het hard rijden. welke 15 en 16 Februari in het Bislet- stadion worden gehouden, staan in Noorwe gen in het middelpunt van de belangstelling, zelfs zoo sterk, dat de menschen de zware vorst in Oslo trotseeren en uren buiten wach ten om te trachten een plaatsje te bemachti gen Welk een verschil met de Europeesche kampioenschappen, die dezer dageft in Stock holm zijn gehouden. Nauwelijks twee duizend toeschouwers zullen er op beide avonden ge weest zijn en het groote Olympische Stadion zag er akelig uit met die vele leege .plekken op de tribunes De Nederlandsche vertegenwoordigers be schouwden dit kampioenschap meer als oefening voor de aanstaande wereldkampioen schappen. Een oefening hadden beiden hard noodig Jan Langedijk heeft na het kampioen schap van Nederland, eenige weken geleden in Rotterdam behaald, een behoorlijke inzin king gekregen, maar het dic-ptepunt is hij ongetwijfeld reeds gepasseerd En wat te zeg gen van den jongen Westlander die op dit Europeesche kampioenschap x'oor het eerst van zijn leven een 3000 meter reed en maar meteen, doch volkomen ten onrechte, in de Zweedsche kranten als favoriet werd ge noemd voor dezen afstand' Nu reed Broek man niet op een 400 meier-baan, maar op een baan. welke 333 1'3 meter lang is De bochten zijn dezelfde als bij een 400 meier-baan. maar de rechte einden zijn belangrijk korter een verschil van zeker 30 meter De kortere baan eischte dus een andere rijtechniek en het sprak eigenlijk vanzelf, dat Broekman deze op den eersten avond in het geheel niet machtig was. Hij wist nilt. hoe hij moest rijden, hii voelde zich in dit stadion als een kat in een vreemd pakhuis, hij slingerde af en toe over de baan, hetgeen hem tienden van seconden kostte en werd nog meer in de xvar gebracht door zijn partner, den Zweed Jane- mar. die enkele* ronden vóór het einde in de verkeerde baan terecht kwam. Broekman maakte een verre van goeden tijd. Maar op den tweeden avond was hij beter op dreef, stond hij x'aster op de schaats gaf blijk in 24 uur veel geleerd te hebben en noteerde een tijd, waarmede hij een eervolle achtste plaats op de 5000 meter wist te ver overen Er was een schema van tien ronden van 35 seconden en van de laatste vijf ron den van 36 seconden samengesteld, met een tolaaltijd dus x'an 8 min 50 seconden Voor de eerste maal in zijn schaalsenrijdersloop- Tribunaal-uitspraken De derde kamer van het Haarlemsche Tri bunaal deed uitspraak in de zaak tegen den tooneelcriticus W. J W De beschuldiging werd vervallen verklaard, hetgeen wil zeg gen, dat het Tribunaal van meening is. dat uit het schrijven van artikelen in ..De Waag' geen nationaal-socialistische gezindheid blijk; Ten aanzien van de werkzaamheden van den beschuldigde bij de Kultuurkamer was het Tribunaal van oordeel, dat de feiten wel be wezen waren, doch het opleggen van een maatregel niet wettigden. Den oud-natuurkunde-leeraar aan het gym nasium te Haarlem, ex-professor aan de Tech nische Hoogeschool. gewezen onder-voorzit ter van de Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeensehap en vroeger redacteur van „De Waag" ir. W. werd een boete van 20.000 opgelegd 43, Joris Goedbloed trad nader en Panda volgde hem verlegen. Aanvaard mijne oprechte betuigingen van eerbied en trouw' zei Joris, een diepe buiging ma kend. ..Uwe Majesteit bewijst mij een grote eer door mij te willen ontvangen!" „Inder daad!" zei de Koning. „Inderdaad! Wij hebben zelfs ons spiegelei en onze haver mout in de steek gelaten toen wij hoorden, dat U de schat gevonden had! Kom op me: de diamanten en het goud, baron! Houdt niets achter en legt alles openhartig aan onze voeten!",.Eh ahum!" zei Joris. Helaas heb ik de kleinoden niet bij mij! Ik weet echter waar de schat begraven is. Wanneer Uwe Majesteit mij misschien een klein voorschot zou kunnen gevendui zend florijnen zullen genoeg zijn om mijn kosten te dekken„Doe het niet, majes teit!" zei Panda vlug. „Geef hem geen geld! Hij is...." ,J2n wie hebben we hier?" vroeg de Koning. „Wit is dit kleine figuur tje? Wal bedoelt hij?" Eh ahum. zei Joris, „ik ben bang, dat dit ventje een verwaarloosde jeugd heeft gehad. Er is niet genoeg op zijn opvoeding gelet. Sla geen acht op hemmajesteit!" Van Aake Seyffarth, den Europeeschen kampioen wordt nog veel verwacht. baan wist hij stijl, techniek en uithoudings vermogen zoo te combineeren. dat hij zich precies aan het schema kon houden Zijn of ficieele tijd lag slechts 0.1 seconde er boven Hij zelf was er het meest verheugd over. Want het sterkte hem in het vertrouxven. dat hij :n de toekomst meer zal bereiken met het nuchtere maar betrouwbare uurwerk dan me: net rijden op,, gevoel, dat Broekman als na tuurtalent tot nu toe had gedaan. Broekman mocht inderdaad tevreden zijn met dit resultaat, want hij voelde zich niet geheel fit. hoestte evenals Langedijk. wat overigens in Stockholm niets bijzonders was want een lichte influenza-epidemi^heerschte in de eerste week van Februari in de Zweed sche hoofdstad. Het eerste na-oorlogsche Europeesche kam pioenschap werd gewonnen door Aake Seyf farth, den man, van wien men nog vee] ver wacht in de toekomst Toen Europa in hrand stond-, verbeterde deze Zweed enkele wereld records in Davos. prestaties welke bewon dering afdwongen van eiken sportliefhebber Toch hebben de Noren de groote concurren ten op schaatsenrijgebied van de Zweden, het Seyffarth bijzonder kwalijk genomen, dat de Zweed sportprestaties heeft verricht in een periode, waarin z ij om hun bestaan vochten De goede verhouding tus chen Noorxvegen en Zweden en trouwens tusschen ai de Scandi navische landen, heeft op sportgebied door Zweden's minder gelukkige sedragingen sterk geleden, zoo sterk zelfs, dat Zweedsche rijders in Oslo een vrij koele ontvangst hadden, ter wijl b.v Kees Broekman in de Noorsche hoofdstad enthousiasl werd toeseiuicht Trou- wgns. de millioenenrekening welke Zweden onlangs aan het broederx'olk de Noren heef* gepresenteerd voor zijn materieele hulp tij dens den oorlog, schijnt veel kwaad bloed bij de Noren te hebben gezet Hoe het ook zij: in Stockholm werd Seyffarth op fraaie wijze kampioen van Europa, gevolgd door Hedlund Wanneer wij het eindklassement bekijken blijken alle bovenste plaatsen door Zweden Noren en Finnen te zijn ingenomen met Broekman op de 14e plaats als eerste niet- Scandinaxqër Of het bij de xvereldkampioenschappen ook zoo zal gaan? Wij vroegen er Broekman en Langedijk nog speciaal naar en beiden ant woordden. dat zij in Oslo goed partij zullen geven en probeeren bij de eerste tien in de Sport In het kort MACCABI SPORT VER EENIGING. - Te Haar lem is opgericht een afdeeling van de Maccabi Sportvereeniging. Voorloopig wordt er alleen gymnastiekles gegeven. Het secretariaat Is gevestigd Schotersingel 13, eindrangschikking te komen. Broekman; vooral heeft er xvat xvij.in sporttaal zouden kunnen noemen, zin in en wil trachten de 5000 en de 10000 meter te winnen, hetgeen al opzienbarende resultaten op zichzelf zouden zijn In de resteerende dagen zullen zij in Hamar. het trainingscentrum bij uitnemend heid. kalm oefenen om weer volkomen fit en zoo moge!-ik in topvorm te Oslo aan den start te verschijnen. Dorpeiitocht Noordholland In het „Amsteldistriet" van den TJsbond Hol-I land's Noorderkwartier zal Zaterdag en Zondag! a.s. weer een dorpentocht worden gehouden I over een sneeuwvrij gemaakt traject van 30 kun. Des Zaterdags zal er een wedstrijd aan verbon den zijn. De start is bepaald op 13.00 uur te Uit- I hoorn, hótel Verhoek. De tourtochten beginnen I op Zaterdag en Zondag om 13 30 uur bij dezelfde j startplaats. Ook kan gestart worden te Ouden- I dam en te Wilnis. De controleposten zijn te Uithoorn. Wilnis en Mijdrecht en sluiten om 17.00 uur. Honkbal De heer Bleesing legt zijn functie neer In de Zaterdag 15 Maart te houden ver gadering van den Nederlandschen Honkbal- bond za! aan de orde kotfien de verkiezing van een nieuwen voorzitter De heer E. Blee sing die tallooze jaren den bond geleid heeft, stelt, zich niet meer herkiesbaar. Veel heeft hij gedaan voor de propaganda voor de sport. Eerst werd er veel gehonkbald in Amster- ■dam en door zijn toedoen Is de beoefening langzamerhand over het Westen van ons land verspreid. Op de vergadering van den bond treden periodiek af de heeren A. J. Schaling, E. H, van Tuyl en J. H. Scheen die hei-kiesbaar zijn. Biljarten Kampioenschap van Haarlem Het kampioenschap tweede klas van Haarlem en omstreken wordt onder leiding van de Bil- iartvereenlging ..Haarlem Noord" gehouden. Heden. Donderdag en Zondag wordt het tournooi I voortgezet. De stand luidt thans: gesp. gexv. gem. 'fl.s. 1. v Noord 5 4 6 09 35 2. Perukel 5 4 5.84 36 3. Wlsker 6 4 6.20 42 4. Hasselmeijer 5 2 4.66 28 5. Klooster 4 2 4.63 26 B. v d Putten 5 2 4.04 24 7. Oosterheert 5 2 4.70 28 8. Hóoning 5 0 4.23 29 Voetbal Ergelsche wedstrijden in de sneeuw Ondanks den bevroren bodem en eenige sneeuwbuien Is er Woensdag In Londen gevoet bald. Middlesbrough ontving voor de vijfde ronde van den beker den tweeden klasser Not tingham Forest. Nadat Zaterdag de uitslag 2—2 xx-as geweest, xvon Middlesbrough thans met 6—2. in de volgende ronde speelt deze club .tegen Burnley, dat met 3—8 van Luton gewonnen heeft. De wedstrijd Preston North End—Sheffield Wed nesday is opnieuw uitgesteld Een der redenen was dat de ijslaag op de terrasvormige open tribune gevaarlijk was voor de bezoekers. Voor de eerste divisie in de Engelsche League is LiverpoolGrimsby Town gespeeld en door de thuisclub met 50 gewonnen. Wolverhampton heeft de leiding met 37 punten uit 26 wedstrij den; dan volgen Preston North End met 34 uit 27. Liverpool 34 uit 28 en Blackpool 34 uit 29, Een veertienjarig meisje te St. Louis. Mis souri (V S heeft haar vader doodgeschoten, om dat deze haar verhinderde er met een dertlenja- rtgen longen vandoor te gaan Het meisje bekende bij 't verhoor, dat zij en de Jongen met een taxi naar een kampeerterrein waren gereden. Toen de vader de twee kinderen uit het kamp had terug gehaald en met hen in zijn auto op terug weg was naar huis. vroeg het meisje, met den longen achter tn de auto gezeten, haar kameraad om zijn klein-kallber pistool, door hem voor schietoefeningen gebrul ft t. en schoot dat af in den nek van haar chauffeerenden vader. De auto kwam in de sloot langs den wes terecht Het slachtoffer bleek bij aankomst ln het ziekenhuis reeds overleden te zijn. BIJ de beantwoording der sprekers ln de kamerdebatten over de bultenJandsche politiek van België heeft de Belgische minister van Bui tenlandsche Zaken, Paul I-Ienrl Spaak, verklaard, aan de Belglsch-Nederlandsch-Luxemburgsche economische unie grooie waarde te hechten. Mis schien zullen sommige belangen geschaad wor den aldus Spaak, doch hoofdzaak is. dat het nationaal belang ex door xvordt gediend. De be langen van Wallonië loopen geen enkel gex'aar door de unie. Ook met Frankrijk zou een der gelijk accoord wensehelijk zijn, doch de vraag Is of Frankrijk er vooi voelt. De Amerikaansche afgevaardigde. Gordon McDonough heeft bij het Huis van Afgevaardig den een resolutie ingediend, Inhoudende, - dat eder, die de communistische partij aanhangt of de doelstellingen en zienswijzen van deze partij oondersteunt. gevaar loopt als staatsvijand te worden beschouwd. Tusschen Deal en Dover Is een kwart mtl- lioen ton rotsgesteente in zee gestort. Men meent, dat deze instorting een gevolg is van Dultsche beschietingen tijdens den oorlog en de strenge vorst, hoewel dergelijke verzakkingen van krijtrotsen ln Engeland meermalen voor komen.' De Fransche nationale organisatie van ex- gedeporteerden en patriotten Is een campagne met aanplakbiljetten begonnen tegen de politiek van „verbroedering" ln Duitschland. Onder den kop ..Duitschland vóó; Frankrijk' bevatten deze affiches een foto van Dultsche krijsgevangenen, die dooi een Engelsch gezin tn huis zijr. gehaaid en de verklaring van den commandant der Ame rikaansche strijdkrachten in Duitschland, gene raal Mc Narney. dat de Duitschers alle moge lijke hulp dienen te ontvangen, om het econo mische leven van hun land weder op te bouwen. Brlgade-gerjeraal Cortland var. Schuyler, vertegenwoordiger van de geallieerde commissie, heeft ln hei militaire hospitaal van Boekarest eer. bronzen plaquette onthuld, een geschenk van 580 onderofficieren van de Amerikaansche lucht macht. die met hun vliegtuigen boven Roemenië werden neergeschoten. In deze plaat ls de volgende Inscriptie aangébrachi: „Aan de vróu- wen van Boekarest, die ons xnet moed en toe wijding bijstonden".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2