Een dreigend tekort aan aardappelen in Haarlem en omgeving Haarlems aandeel in het „groentenconflict" Thans gelden in heel Engeland stroomlooze uren Vele treinen ingesneeuwd Parlementair slot van den spellingstrijd De kolennood Palesrina-conferentie definitief mislukt [Kort en Bondig Donderdag 13 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Moeilijkheden door de vorst veroorzaakt Het ziet er met de aardappelen voor de komende dagen niet best uit. Iemand, die door zijn positie met den stand van zaken goed op de hoogte is, verzekerde ons, dat er op dit oogenblik voor hoogstens een a twee weken aardappelen in Haarlem en omgeving voorradig zijn. Dit tijdsbestek is wat vaag aangegeven, omdat men wel weet wat er bij de grossiers aanwezig is, maar niet kan nagaan hoeveel er nog bij den detailhandel is. De oorzaak van dit tekort zit in de vorst. In den Haarlemmermeerpolder en ook elders zijn nog veel aardappelen in kuilen, maar die kunnen in deze vorst periode moeilijk geopend worden. Zelfs als de dooi eenmaal ingevallen is, duurt het vermoedelijk nogovel meer dan een week voor er aardappelen komen. Openen van aardappelenkuilen onder moeilijke omstandigheden eischt extra arbeidskrachten. Wie moet die betalen? De regeering heeft voor de grossiers ep de kleinhandelaren maximum-prijzen vast gesteld, maar de boer is Vrijgelaten. Dit is gedaan omdat men hoopte, dat op die ma-' nier in de hand gewerkt zou worden, dat de prijs der aardappelen naar beneden zou gaan, zoodat het publiek op den duur aard appelen zou kunnen koopen beneden de maximum-prijzen. Deze zijii voor klei- aardappelen 12 cent per kg en voor som mige zandaardappelen 11 cent. Bij het vaststellen van deze maximum prijzen is natuurlijk geen rekening gehou den met extra kosten die een boer moet maken voor het open hakken van bevroren kuilen. De grossier kan die niet voor zijn rekening nemen, omdat ze niet te ver halen zijn op den consument. De boer zal daartoe ook niet genegen zijn, hij zal het liefst wachten tot hij op normale wijze zijn kuilen kan openen. Er komt zoo werd ons van den kant van den aardappelhandel gezegd nog een gevaar. Als er in den kleinhandel een tekort aan aardappelen komt, zal er onder het publiek neiging bestaan om (als in de oorlogsjaren) zelf naar de boeren te [gaan om het begeerde rechtstreeks te koopen. Dan kan de boer natuurlijk meer krijgen dan van den grossier. Maar dan ontstaat weer een ongeregelde toestand die met gewenscht is. De boeren kunnen evenwel door den Voedselcommissaris in Alkmaar gedwon gen worden om aardappelen te leveren aan de grossiers. Tot heden is die maatregel evenwel niet genomen. Komt die dan is het waarschijnlijk, dat ook een regeling gemaakt wordt voor de fipancieele moei lijkheden die zou kunnen bestaan in een tijdelijke verhooging van de maximum prijzen. Zooals het in Haarlem gesteld is, zoo Is het ook in verschillende andere steden. In Den Helder waren alle aardappelen al op, hoewel ifi de omliggende polders nog veel aardappelen zijn. Maandag waren in Haarlem nog onge veer 300 ton aardappelen. Daarbij komt nog wat bij den kleinhandel aanwezig is. Ook liggen er nog twee schuiten met aard- Maak zelf een hoestmiddeltje voor Uw kinderen Hier is een niieuw recept, tegen hoest en verkoudheid, dat onze lezeressen zalf kun nen klaarmaken. Vraag aan Uw apotheker of drogist een 30 grams-fleschje "Vervus (dubbel geconcentreerd), dat oiaeral tegen den vastgesteliden prijs van 7 5 cent verkrijg baar is. Vermeng het met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker of stroop. Dit middeltje is heel gemakkelijk te berei den en zeer voordeeLig. Knip dit recept uit en bewaar het goed. (Adv.) Uitspraken van de rechtbank De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen schip persknecht P. urt Alkemade. die op een laten avond in October In Heemstede was aange troffen met inbrekerswerktuigen. Wegens landlooperij werd hem een straf van twee maal drie dagen hechtenis opgelegd en op zending naar de Rijkswerkinrichting te Veen- huizen gedurende één jaar. Tot een gevangenisstraf van twee jaar wer den veroordeeld de Amsterdammers J. V. en W. B., die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een radiotoestel en tafelzilver uit een villa aan de Zuiderhoutlaan. Toen zij de goederen per tram naar Amsterdam wilden vervoeren, werden zij aangehouden. Gerard Nielen overleden In den ouderdom van 57 jaar is te Haar lem overleden de heer Gerard Nielen, een bekende figuur in tooneelkringen. Aan vankelijk was hij bij zijn vader, die een manufacturenhandel had, in de zaak. doch hij voelde meer voor de journalistiek en werd benoemd bij de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Vervolgens was de heer Nielen werkzaam op het kan toor van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Zijn belangstelling ging echter uit naar het tooneel. Vijf en twintig jaar geleden stichtte hij 't tooneelfonds Pieter Langen- dijlc, dat een goeden naam in ons land heeft verworven. Zelf schreef hij ook eenige tooneelstukken. Het bekendste is: „De gebroeders Kalkoen". Verder noemen wij „Wat niet sterven kon", „De sociëteit Onder Ons", en „De familie Pendelaar". De heer Nielen was ook een uitstekend tooneelspeler. Veel steun heeft hij ver leend aan de Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm". Vele malen vervulde hij een ■•hoofdrol. Voor den oorlog trad hij vele malen voor den Katholieken Radio Om roep op. Vrijdagmorgen om kwart voor elf zal zijn stoffelijk overschot op het kerkhof „Sint Barbara" worden ter aarde besteld. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst: Viool-recital Ginette Neveu. 20 uur O. R. G.-centrum, Wesferhoutpark 1 A. Cursus van ds. A. R. de Jong. ..Rusland onder weg". 20 uur. Zuiderkapel: ds B. E. J. Bik 20 uur. Rembrandt: Mrs Miniver (14 J.) 14.30. 18.30 en 21.15 uur Palace: Haal Paul Temple ei bij (18 J.). Luxor: Gaslight (18 j.). Deze twee: 14 00. 16.15 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eiland der liefde (18 j.) 14.00. 16 30. 19.00 en 21.15 u. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (deel n) 14 20. 19 00 en 21.15 uur (a I.). City: Vlucht in het verleden (14 j 14.15. 16 30. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 14 FEBRUARI Gebouw „Het Nut", Lange Veerstraat 16. Geestelijke Volksgezondheid. Samensprekingen over voorkomen en genezen, 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. appelen, die evenwel zoo lang het vriest niet gelost kunnen worden. Dit wat de aardappelzorgen voor de komende weken aangaat. Bovenbedoelde zegsman uit de kringen van den aardappelhandel vreesde, dat er voor den nieuwen oogst een landelijk te kort aan aardappelen zal komen. In Mei zal het, zoo zei hij, al moeilijk worden en het zal eind Juni worden voor de nieuwe aardappelen komen. In October heeft de aardappelhandel den minister al voor dit dreigend tekort gewaarschuwd, maar de boeren verzekerden, dat er aardappelen voldoende waren. De minister heeft naar de laatsten geluisterd, waarop de distribu tie is afgeschaft. Afscheid zuster D. Brongers Na bijna 45 jaar ais wijkzuster der Ned Hervormde gemeente in Zandvoort werkzaam te zijn geweest, heeft Zuster Dina Brongers Woensdagavond afscheid genomen van de Zandvoortsche gemeente 2 Februari 1903 be gon zij haar werkzaamheden. Na de evacuatie is zij Zandvoort trouw gebleven tot Decem ber j 1. Tijdens het afscheid in „Ons Huis" hebben het woord gevoerd ds D Tromp, pre dikant te Amsterdam, vroeger te Zandvoort; burgemeester H. van Alphen en de heer P. van der Waals, namens den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente. De sprekers lie ten uitkomen welk een belangrijk werk de scheidende diacones heeft verricht. Namens den kerkeraad en de gemeente werd haar een haardfauteuil aangeboden DE DISTRIBUTIE Afhalen van nieuwe bonkaarten op Vrijdag 14 Februari te: Haarlem: X. Y en Z. Vogelenzang: alle leners. Bennebroek: 9—12.30 uur, O t.m. S en van 14.00—16.00 uur T t.m. z. Vrijdagmiddag 1.30 urn- is er een veilinj van groente aan den Koudenhorn. De ver wachting is dat de aanvoer niet groot zal zijn, omdat deze zich in den eersten tijd wel beperken zal tot de artikelen die niet langer bewaard kunnen worden. Bij som mige artikelen is de keus: „rotten of ver- koopen". Natuurlijk kiest de kweeker, die in het conflict een neutrale houding aan neemt, het laatste. Dit geldt in het bijzon der voor witlof. Verschillende kweekers hebben evenwel te kennen gegeven, dat zij het voornemen hebben den groei van het witlof te remmen. De kweekers hebben ook vergunning van de Bedrijfschap ge kregen om de groente direct tegen den consumptieprijs aan de gebruikers te ver- koopen. Sommigen zullen, naar aangeno men wordt, daarvan gebruik maken. De Bedrijfsschap heeft de veilingen ook gemachtigd de aangevoerde groenten te verkoopen aan ziekenhuizen en andere in stellingen. Nu er weinig op de veiling zal komen, ook al in verband met de vorst periode en de vervoersmoeilijkheden, zal er voor het publiek naai- het Veilingbe- stuur ons mededeelde wel geen kans zijn om iets op de veiling te koopen. De meening van de plaatselijke handelaren Een vertegenwoordiger van den Haar- lemschen groentehandel deelde ons heden- m<#gen mede. dat. afgescheiden nog van het feit. dat zoowel de groot- als de klein handelaren van meening waren, dat de door den minister genomen maatregelen onrechtvaardig en absurd en zeker niet in het belang van den consument waren, het niet te verwachten is, dat minister Mansholt zijn doel, den verkoop van win tergroenten tegen de vastgestelde maxi mumprijzen aan den consument, zal be reiken. De kweeker is den laatsten tijd veiling- prijzen gewend, die dikwijls veel hooger liggen dan het toegelaten maximum en daar het meerendeel van deze producten tot het „bewaargoed" behoort, heeft hij met verkoopen geen haast. Het was trou wens ook in normale tijden zoo, dat tijdens de vorstperiode de prijzen stegen, omdat Tooneel „Muizen en menschen" Voor den Religieuzen Kring te Aerdenhout heeft Max Croiset gisteravond John Steinbeck's „Muizen en Menschen" voorgedragen. Wie zich dezen kunstenaar „De Gedachte" en „De Heks van Haarlem" herinnerde, wist, dat hij zich op een mooien avond kon voorbereiden. Daarin is hij dan ook geenszins teleurgsteld. Het verhaal van den Amerikaansohen schrijver is reeds spoedig voor het tooneel bewerkt. Veel bewerking had het hiervoor niet noodlg, daar het goeddeels uit dialogen bestaat. Ook ten onzent heeft men het op het repertoire gehad en Max Croiset heeft er een der hoofdrollen In vervuld. De dialoogvorm leent zich ook buitengewoon oor declamatorische weergave. Croiset heeft bij deze voordracht afgezien van mimische effecten, welke hij bij Andrejew's novelle nog al eens te baat nam. Men kon. en het zaaltje bood hiertoe ruimschoots gelegenheid. den voordrager hooren zonder hem te zien en be hoefde daarbij niets van het genot ten offer te brengen. Vooral de rol van Lennie, den goe- digen idioot, die door George met zoo roerende kameraadschap verzorgd wordt en zijn weldoe ner tegen zijn wil telkens in last brengt, kwam door stem en Intonatie volmaakt tot zijn recht. Ook het oude manneke Candy, met zijn teere liefde voor zijn ouden hond. werd door de stem van den declamator tot leven gebracht. Dit waren belden menschen. die bedachtzaam en langzaam spreken. Dat de overigen, hoe voor treffelijk ook fonetisch getypeerd, in de dialoog niet altijd even goed te volgen waren, lag aan het radde tempo, vermoedelijk noodzakelijk ge-, acht om de betrekkelijk lange stof op korten termijn af te handelen. Uitstekend was ook de eenzame neger Crooks, wiens Neger-Nederiandsch wel authentiek aan deed. maar voor velen Ietwat moeilijk te ver staan zal zijn geweest. De vrouwenrollen, wij hebben dtt ook bij „De Heks van Haarlem" reeds opgemerkt. zijn Croisefs sterkste zijde niet. Van deze mevrouw Curley, die op zulk een afschuwelijke manier slachtoffer wordt van haar coquetterie, was meer te maken geweest. Krachtig waren de dramatische hoogtepunten, en de Idyllische omlijsting van de natuur en het leven op de boerderij, met haar stallen en schuren en eenvoudige Heden, werd door den kunstenaar met een serene rust aangebracht H. G. C ANNE GIETER „Comedia" naar Indië Di de komende maanden zullen vele artlsten onder auspiciën van de N.I.W A, naar Indlë vertrekken, om daar voor de militairen op te treden. Deze maand vertrekt het variété-gezel schap Willy Alfredo. In Maart gaat Herman van de Vegt naar Indlë en op 20 Maart het variété- gezelschap van Kees Pruis, op 4 Mei gevolgd door het variété-gezelschap Rinket eq de Killma Hawaiian®. In Mei gaat ook de voordracht kunstenares Roslta Driessen naar Indlë. Op 1 JunJ vertrekt waarschijnlijk het tooneel- gezelschap „Comedia" met Joan Remmelts en Mary Dresselhuys en op 8 Juni vertrekken Jo Arnold Juda. Theo Olof heefl zich bereid ver klaard omstreeks September naar. Indië te gaan. Nieuwe regeling vrijwillig verzekerden ingevoerd Met medewerking van de regeering zijn de besturen der ziekenfondsen in staat gesteld om de rechten van de vrijwillig verzekerden gelijk te stellen aan de rechten van de ver plicht verzekerden. Voor het jaar 1947 is van erheidswege hiervoor en mede ter bestrij ding van de hoogere uitgaven der ziekenfond sen. een belangrijk bedrag uit het verevenings fonds ter beschikking gesteld. De weistandsgrens zal voor beide groepen gelijk zijn. Allen wier jaarlijksch inkomen 3750 niet te boven gaat. kunnen derhalve de geneeskundige verzorging door middel van de ziekenfondsen ontvangen De ziekenfonds premie dient, mede als gevolg van deze nieu- regeüng, te worden verhoogd. De nieuwe regeling voor de vrijwillig verzekerden, in geschreven bij de te Haarlem werkende zie kenfondsen zal met ingang van 16 Februari a.5. van kracht worden. j de aanvoer voor den kweeker moeilijker werd. Een treffend voorbeeld hiervan leverde gisteren de veiling van honderd kisten boerenkool op: de maximumprijs bedraagt van dit product 20 cent per kg. De teler wensohte met dezen prijs geen genoegen te nemen en zoo werd de boerenkool bij de zen prijs opgehouden. Tenslptte deelde onze zegsman mede. dat tegenover de ziekenhuizen een soepele houding wordt aangenomen. In noodzake lijke gevallen zal zeker aan deze instellin gen geleverd worden. Muziek „V olksconcerl" In „Jesus' Bloemhof" waren volgens den tekst van het bekende lied „niet dan englenzang en harpgespeel". Nu harpgespeel was er op het 4de door de firma Alphenaar georganiseerde „Volks concert" ook, en wel heel bijzonder mooi harp gespeel, want het was Rosa Spier de groot meesteres van dit instrument, die speelde: eerst een Toccata van Paradisi Daquln's „Le Coucou" en Handel s Passacaglla, later de Fantaisie van St. Saëns. En zang was er eveneens, maar in een mannenkoor een engelenschare te zien lukt misschien aan een vrouw, mij echter niet. Enfin dat behoefde ook niet: ik kan toch den zang van Haarl. Chr Mannenkoor wel apprecieeren. Vooral Handi's Ecce quomodo zong het zuiver en welluidend en in „Bede" van Heinze was het mooie pianissimo te bewonderen; in de door den dirigent Jac. Zwaan doeltreffend bewerkte Va- lerius-liederen kwamen echter nog wel eenlgs- zins ruwe inzetten voor. „Haec Dies" van Alph. Vranken leek me voor dit koor geen gelukkige keuze. Er was nog meer, n.l. orgelspel. Hendrik Las- schuit. de verdienstelijke organist der Bakenes- serkerk, bespeelde nu het prachtige orgel der Gemeentelijke Concertzaal en profiteerde van de onnoemelijk vele regislreennogeljjk.heden die dit instrument biedt; die gaven aan de „Rhap- sodie bretonne III' van St. Saëns en de „Capri ce herolque" van Bonnet de gewensohte ver scheidenheid van kleur. In dit laatste werk toon de hij ook een groote technische vaardigheid op de manualen, In het Concert in F van HSndel, dat hij als openingstuk voordroeg was niet alles n helder en correct; ook had hij hier nog wat het instrument te kampen.- Aan het einde den avond speelde Rosa Spier een bewer king van Smetana's „Die Moldau", die lk nog onlangs van haar hoorde, en Lasschuit de be kende „Suite Golhlque" van Boëllmann. K. DE JONG Canadeesche schilders in het Frans Halsmuseum De waarnemend burgemeester van Haarlem wethouder D. J. A. Geluk, zal Zaterdagmid dag om 3 uur in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling openen van werken van Ca- nacf^sche schilders, die onder auspiciën van de vereeniging „NederlandCanada" gehou den wordt. Bij deze opening zullen de ambas sadeur van Canada Z. Excellentie Pierre Dupuy en mevrouw Dupuy tegenwoordig zijn. De tentoonstelling blijft tot en met 21 Febr. geopend. In Engeland begint de toestand door de nog steeds heerschende koude en sneeuwstormen chaotisch te worden. Treinen z(jn ingesneeuwd en het kolenvervoer over zee gaat met de grootste moeilijkheden gepaard. De hoeveel heid steenkool, die naar Londen en Zuidoost- Engeland. de meest behoeftige gebieden, wordt verzonden, beteekent niet meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. In geheel Enge land zijn heden stroomlooze uren Ingevoerd. Acht en dertig kolenschepen, tezamen zeventigduizend ton kolen bevattend, ver trokken gisteren bij ruwe zee en zware sneeuwstormen uit de Noordoostelijke havens om hun kostbare last naar Londen en Zuid- oost-Engeland te vervoeren, waar het kolen- gebrek langzamerhand een noodtoestand heeft geschapen Deze schepen kozen zonder vlootescorte zee. Indien zij hulp van de vloot wenschen, kunnen zij deze krijgen. Volgens de admirali teit is hierom tot nu toe niet verzocht. Voorts zijn zeventien kolentreinen, met om streeks 6500 ton kolen, uit het Noorden op weg naar Londen, maar zelfs deze 76.000 ton kolen, die nu op weg zijn naar Londen en Zuidoost-Engeland. beteekenen niet veel meer dan een korte gloed voor de ovens ln het in dustriegebied, Men schat dat deze hoeveelheid de Londensche generatoren slechts twee en een halven dag in bedrijf kan houden In geheel Engeland waren gisteren duizen den Britsche enf Poolsche soldaten en Duit- sche krijgsgevangenen bezig om de verkeers wegen sneeuwvrij te maken. In het plaatsje Holkham in Norfolk moest de hulp van De kolensituatie wordt wanhopig sneeuwploegen worden Ingeroepen om vijftig vrouwelijke leden van het leger te bereiken, wier hotel was ingesneeuwd De meisjes hadden de beschikking over voedsel, dat slechts voor een halven dag voldoende was Het ministerie voor brandstoffen en energie heeft thans officieel bekend ge maakt, dat de reeds in een deel van het land ingevoerde stroombeperkingen van Donderdag af voor geheel Engeland zul len gelden. Schotland en Wales vallen thans ook onder de restrictie-order In de gebieden, die met ingang van Donderdag onder de beperkende maatregelen vallen, wordt de stroom voor particuliere ge bruikers afgesloten van 8.30 uur tot 11 30 uur 's ochtends en van 1.30 tot 3.30 uur 's middags. In de gebieden, die reeds eer der door deze bepaling getroffen werden, blijven de stroomlooze uren gehandhaafd op 9 tot 12 uur 's ochtends en 2 tot 4 uur 's middags. Tien bommenwerpers van de R A F. zullen vandaag de reddingsploegen helpen, om voed sel te brengen naar de dozijnen geïsoleerde dorpen in Midden- en Noord-Engeland. wsar de jachtsneeuw de daken der boerderijen be dekt en het spoorwegverkeer en overige ver keer gestremd heeft. „Coöperatieve" huldiging van den lieer G. A. Groenewoud Hoe zeer het werk van den heer G. A Grop- newoud. bedrijfsleider van de Coöperatieve Broodbakkerij-en Verbruiksvereeniging „Voor uitgang" in broeden kring gewaardeerd wordt, is Woensdagmiddag gebleken tijdens een receptié. welke in hotel Lion d'Or geor ganiseerd was. ter gelegenheid van het zil veren jubileum van den bedrijfsleider „De heer Groenewoud is. zonder anderen te kort te doen. de eerste en de beste werker van het bedrijf, de man, wiens levensgeschie denis van de laatste 25 iaar parallel loopt met de geschiedenis der coöperatie", merkte de voorzitter van het bestuur, de heer P. van Gessel in zijn toespraak op Spr. herinnerde aan de huisvesting van 25 jaar geleden in de Lange Wijngaardstraat en de ongunstige om standigheden van vroeger. Namens de coöpe ratie overhandigde de voorzitter den jubilaris een geschenk onder enveloppe, namens bestuur en commissarissen eenige boeken en hij deel de nog mede. dat op 11 Maart een bijeenkomst in den Stadsschouwburg zal worden gegeven „Comedia" zal dan opvoeren „Jongenslveeum" Hierna boden gelukwenschen aan de heeren L. P. Ruigrok van der Werve, namens het personeel: A. Hageman. directeur van Handelskamer; J. Sanders, uit Dordrecht, voorzitter van den Centralen Bond van Ver bruikscoöperaties: H. van der Houven uit Amsterdam, voorzitter van den Coöperatieven Kring van Noordholland; H Snoeks, die 25 jaar geleden bestuurslid was: 'A. van Es. na mens den Algemeenen Nederlandschen Bak- kersgezellenbond en J, J. Waalewijn van de Coöperatie „De Eendracht". Zakenrelaties, deputatie van den Bakkers patroonsbond te Haarlem, bestuursleden van de Stichting 19401945, diakenen der Ned. Hervormde Gemeente, stadgenooten, die in de bezettingsjaren met den heer Groenewoud hebben samengewerkt, wenschten den jubi laris geluk. Vele geschenken ontving hij en dan was een groot aantal bloemstukken ge zonden. Volgens de New York Herald Tribune zijn er besprekingen gaande, om het Phtlharmonisch orkest van New York onder leiding van Leopold Stokowsk! dezen zomer een tournée door Europa te laten maken. De eerste proefvlucht van de Boeing B-29 der Amerikaansche luchtmacht, die een raketvliegtuigje vervoert, dat op een hoogte van 7000 meter wordt losgelaten. Het -raketvliegtuig is bemand met een piloot, die gedurende het stijgen van het moeder' vliegtuig door de bommenkleppcn in het aanhangendevliegtuigje klimt dat ver volgens op eigen kracht het luchtruim kiest. EERSTE KAMER Thans Sociale Zaken aan de orde Van onzen parlementairen redacteur) Minister Gieten mocht het genoegen sma ken het parlementaire slot van den spelling strijd op heel vreedzame wijze te zien ver- loopen Het door hem verdedigde voorstel, dat de gewijzigde spellingbepalingen alom in den lande verplicht stelt eindelijk ook voor de regeering en verdere ambtelijke Instanties leidde niet eens tot een hoofdelijke stem ming. Men volstond met aantcekening van het „tegen' van prof. Woltjer (A R en eeni- gen zijner fracttegenooten. Voordien had de Eerste Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming vereenigd met een door prof. Woltjer gesteunde en door den minister volkomen aanvaarde motie-Donker. Daarin drong onze Senaat nog eens op spoed aan wat betreft het samenstellen der woordenlijsten van de vrouwelijke en mannelijke woorden. De minister van Onderwijs deelde mede. dat hij de commissie voor de woordenlijsten reeds heeft samengesteld en voorts, dat hij er naar zal streven op H.B.S 'en. Gymnasia en Lycea bij het taalonderwijs zooveel mogelijk reke ning te doen houden met het in acht nemen van het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke woorden. De rest van den dag was aan de begrooting van Sociale Zaken gewijd- Het daarover ge houden debat leverde niets bijzonders noch nieuws op Derhalve kan ik volstaan met aan te stippen, dat minister Drees, die ook uit het kamp zijner politieke tegenstanders hulde voor zijn prestaties in ontvangst had te ne men zich voorstander van unificatie onzer sociale verzekeringen noemde dat hij ver klaarde den kleinen zelfstandigen in geval van ziekte en ongevallen zekerheid te willen bezorgen en dat hij de invoering van een achturigen werkdag voor verpleegsters meent te moeten laten wachten, tot er geen tekort meer zal zijn aan verpleegsters. Nog steeds geen veldsport Eensgezind maken de voetbalbond, korfbal- bond en hockeybond bekend, dat voor het as. week-end alle wedstrijden zijn afgelast. Het voetbalprogramma wordt weer een week verschoven. Treinen vriezen aan de rails vast. Zes treinen bleven gisteren ln Noordoost- Engeland in den sneeuwstorm steken en de passagiers moesten den nacht in de coupés doorbrengen. De sneeuw lag ter hoogte van de coupé-ramen De uitgezonden reddtngs- treinen bleven eveneens steken. In Yorkshire vroren verscheidene andere treinen aan de rails vast en een groep Duitsche krijgsgevan genen, die te Biggie aan het sneeuwruimen was. moest ten gevolge van de hevige koude haar arbeid 6taken. Intussehen wordt voor vandaag opnieuw zware sneeuwval verwacht. In de meeste gevallen wist men de inge sneeuwde treinen zoo ver vrij te maken, dat zij naar kleine stations konden rijden, waar voor de passagiers noodslaapplaatsen werdcr. ingericht. De R A-F.-Halifax-bommer.werpers zuilen vandaag 20 000 pond voedsel afwerpen bij dor pen in Staffordshire, die door zeven meter hooge sneeuwbanken van de buitenwereld zijn afgesloten. Ook Schotland heeft onder sneeuwstormen te lijden Bijna alle wegen die van Edinburgh naar het Zuiden leiden zijn geblokkeerd. Maatregelen in Haarlem en omgeving Elders in dit nummer deelen wij mede dat van regeeringswege een aanschrijving is uitgegaan aan de provinciale- en ge meentebesturen om verschillende maat regelen te nemen wegens den -kolennood. De volgende maatregelen zijn intussehen genomen: Provinciale griffie. De provinciale griffie van Noordholland zal voorloopig op Zaterdag gesloten zyn. Gemeentelijke instellingen. Het gemeentebestuur van Haarlem heelt besloten aan de openbare scholetw het Frans Halsmuseum, den Stadsschouwburg 'en het Gemeentelijk Concertgebouw geen kolen meer te verstrekken. De in deze gebouwen nog aanwezige voorraad zal worden opgebruikt. De Schouwburg en het Concertgebouw worden Vrijdag ge sloten. Wat hierdoor beschikbaar komt zal worden gedistribueerd en via de brandstoffenhandelaren aan de burgerij, de ziekenhuizen, de tehuizen voor ouden van dagen en de kindertehuizen ten goede komen. De gaslevering aan scholen met gasver- warming zal, nuts de vorst niet te lang aanhoudt, voorloopig nog doorgang kun nen vinden. B. en W. van Haarlem hebben nog geen beslissing genomen over de sluiting der ge- meentebureaux op Zaterdag. A.s. Zaterdag zijn deze nog gewoon geopend. In Heemstede en Bloemendaal was heden nog geen beslissing genomen. Stadsbbiliotheek gesloten. Wegens den kolennood zal van Maandag 14 Februari af de uitleening van boeken in de Stadsbibliotheek aan het Prinsenhof tot nader order worden gestaakt. De cen traal verwarmde lees- en krantenzalen en de muziekbibliotheek blijven voorloopig geopend. Ook het filiaal in het Huis Ter Zaanen blijft voorloopig geopend. Frans Halsmuseum. Ook het Frans Halsmuseum zal weldra zijn deuren moeten sluiten. De tentoon stelling van werken van Canadeesche schilders zal in teder geval tot en met '?n Februari geopend blijven. Arabieren wenschen terugtrekking der Britsche troepen De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren toege geven, dat men er bij de Londensche be sprekingen niet in geslaagd is*een oplos sing van het Palestijnsche vraagstuk te be reiken. Bevin zeide tijdens een bijeenkomst van de Arabische gedelegeerden, dat men verder dan ooit verwijderd scheen vSn de oplossing van het Palestijnsche probleem Hij meende, dat de Engelsehe regeering thans wellicht de geheele zaak aan de or ganisatie der Vereenigde Volken zal voor leggen. Een laatste en zuiver formeele bijeen komst van de Palestijnsche conferentie zal Vrijdag worden gehouden, wanneer Bevin en de Britsche minister van Koloniën, Creech Jones, voor de Arabische gedele geerden een uiteenzetting zullen geven van de zienswijze der Britsche regeering ten aanzien van de toekomstige gedragslijn van Engeland. Volgens een officieelen Britschen woordvoerder worden geen nieuwe Engel sehe voorstellen verwacht. Bevin stelde voor, dat Arabieren en Jo den op een conferentie tezamen zouden ko men om een oplossing te zoeken, doch tij dens de discussie, die op de verklaring van Bevin volgde, verwierpen de Arabieren met verontwaardiging het beroep van Be vin om met de Joden in onderhandeling te treden, daar zij dit tevoren zonder succes hadden gepoogd. Op een vraag van den Britschen minister van koloniën of zij wenschten, dat Engeland zich direct geheel uit Palestina zou terugtrekken, en of zij meenden zelf de orde in het land te kunnen handhaven, antwoordden zij, dat zij bereid waren onmiddellijk alle regeeringsfuncties over te nemen, indien de Britsche regee ring dit wenschte. Palestynsche regeering in ballingschap? Een speciale afgezant van het Joodsche comité van nationale bevrijding, die onder den schuilnaam Tabor optreedt, heeft een bezoek aan Palestina, waar hij met de leiders van de Irgoen Zwai Leoemi heeft gesproken, te Parijs verklaard, dat deze leiders bereid zyn een Joodsche regeermg in ballingschap te vormen, wanneer de tijd daartoe gekomen is. Onder hen bevinden zich mannen met klinkende namen, aldus „Tabor", die ihans niet kunnen worden be kend gemaakt, daar betrokkenen dan ge vaar loopen door de Engelschen te worden geïnterneerd of naar Eritrea te worden verbannen. Spreker was van meening, dat de tijd spoedig rijp zou zijn voor een re geering in ballingschap. Het Joodsche comité van nationale be vrijding vertegenwoordigt de extremisti sche groepen van het Palestijnsche Joden dom. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. II Februari 1947 BEVALLEN van een zoon: 10 Febr.. W. M. C Huiting—d. Rooij; 11 Febr.. J. v. d. Wal—Flobbe; G B. Boeree—Bouwmeister; G. H. F. v <j. Haak Gelsing; G. M Kluft—VerwelJ d. Winter; J. .M Broek—Brouwer; A. J. Dam env, d. Horst; T. W. Huurman—v. Steen; 12 Fetor.. C. F d. Vries— Vlaanderen. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., B Mar ring—Douwsma: J. E. SchellingsStienstra. G. Soomer—SteenbergenA. Raven—Grin. 12 Febr., M, F. C. Roclofsen—Prins; E. Hendrikse— Har - tepdorf. ONDERTROUWD: 12 Febr., J. C. P. Hogeboom en v. Buggenum; J. E. Burger en S. M. C. d. Loor; P. Pinxter en J. A. v. Spek; A. J. M. Landsbergen en A. K. Boon; H. J. Willemsen en G. Roelfsema; D. t. Haak en C. d. Jong; J. Nieuwpoort en A. Boonstra; J G. Frovveln M. A. Meier; L. Engel en H. M. Noordanus; J. Wevers en E. M. Dekker; K. v. Bezooijen en J. G. Smit; J. H. Mes en J. J. Horseletvberg; J. C. Roest en A. W. F. Ruitenberg; P, Rijskamp en W. Dijkstra; J. J. Kroonsberg en A. C. B, Molhoek; J. L. Meester en H. J. Hokkellng; H. J. Franken en H. C. Bart els; F. W. Schipper en E. M. Wilkes; B. H. D' haene en E. J. P. Nijssen; J. M, Voss en M. Bommezij; J. H. Hagemeler en A. C. Markman; L. Op 't Roodt en H. M. Doets; D. v. Reijendam en A. S. v. Hinte; T. J. M. Lohman en M. H. Wlnnubst; J. C. Verkerk W. Woudstra; C. Treuren en F. J. Hart; A. in 't Hout en L. Levij; J. v. d. Heiden en E. M. Geus; H. v. Dijken en P. J Arons; A. P. M. Sprundel en P. S. C. v. d. Kroft. GEHUWD: 12 Febr., P. B. Kerkhoff en J. W. M. Blankwater; J. Bogaart en A. J. Burghard!; P. v. Waart en H. J Bos; A. J. Spoor en A. Slag molen; G. v. Nljkerk en C. E. M. Eekhof; C. v. Laar en E. W. v. Sinderen; W. Jacobs en C. J. Bouman; T. T. Riko en M. M. B. Winnubst; K. Haakmeester en T. Uittendaal; T. A. M. H. Osse K. M. L. Wceterwoudt; W. L. H Kok en M F. J. Hoekstra: J. L. WUleins en J. c. Boon; H. Veenstra; J. A. J. Rob en K v. Za- I delhoff; M J. Wessellng en C Glas; F. v. d. Wal en J. WesseUng: M. A. Valkenburg en J. H. Fer.nis; P. Meijers en Z. Spier; W, J. v. Nes en J. C. Geldorp; C. Koster en J. J. Landwehr; H. Seggellnk en L. H. Mast; F. H. d. Geest en v. Dljkum. OVERLEDEN: 9 Febr., J. G d. Vlieger, 62 J„ Hazepaterslaan; L. H. Jar.us—SchQtzlr.gcr. 34 J„ Trompstraat; 10 Febr.. J. W. Boon, 72 J.. v. d. Vlnnestraat; J. v. d. Berg. 69 J.. Breestraat; A. Metselaar. 4 J„ Kamperlaan; U Febr., A. MCwc»ai 1 J„ lvaillt/CL.d I C. Hogenblrk, 26 Zijlstraat. BINNENLAND Do huickcrspatroonsvereenlglngen uit Oost- Overilssel hebben zich tot den minister van Landbouw. Visschertj en Voedselvoorziening ge wend met het verzoek niet over te gaan tot het doen verwerken van mals in het brood De mals. aldus de vereenlgingen. kan beter bij de boeren geruild worden voot tarwe of rogge, welke beter geschikt is voor het hakken var. brood, de boe ren zullen over het algemeen liever mals aan het vee voeren. Dr. S. Dresden, leeraar aan het Amster- damsch Lyceum is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden, om onderwijs te geven ln de moderne Fransche letterkunde De Amstcrdamsche gemeenteraad heeft B. en W een credlet verleend van ruim 2 mlllioen voor herstel van oorlogsschade aan de be strating. De sneeuw- en ijzeltoeslag op de tarieven voor het goederenverkeer Is beperkt tot 19 pet. voor het Sntcrlocaal vervoer per vrachtauto en tot 4 pet. voor interlocale verhuizingen. In het hoofdkantoor van den rijksgebouwen dienst lri Den Haag ls eer. gedenkplaat onthuld ter herinnering aan vier ambtenaren, die in de bezettingstijd zijn gevall-n In Almelo z(Jn alle op.iibaxe scholen wegens kolengebrek gesloten. De Amsierdamsche -fcherche heeft 22 kg. opium in beslag genomen, welke aan een dokter zou worden afgeleverd. De party was gestolen (ut een hoeveelheid, welke uit Engeland via Amsterdam naar Praag was gezonden. BU beschikking van den minister van Bln- ncnlandsche Zaken ls op grond van het Zuive ringsbesluit ontslag verleend, gerekend met ingang van 16 Augustus 1944, aan H. Jordans, tweede dirigent van het Maastriohtsch Stedelijk Orkest. Het vertrek van het transport van 200 mari niers-miliciens per „Nieuw-Holland". dat 19 Februari uit Amsterdam zou geschieden, is we gens een machlnestortng van het schip tot nader order uitgesteld. HAARLEM EN OMGEVING Dr. H. Jansen, voorheen predikant te Ba tavia. ls bij de nfdccllng Heemstede—Bennebroek van den Nederlandschen Protestantenbond als voorganger beroepen. Dr Jansen heeft dit be roep aangenomen. Dezer dagen organiseerde de schoolvereenl- ging van Haarlem s Technische School een feest avond in den H K B. Schetsjes, zang en declama tie, hoofdzakelijk verzorgd door de leerlingen, die nu en dan terzyde werden gestaan door een gezelschap o.l.v. den heer w. Lemson, vulden den avond en de lof, die directeur Ing J. w. v. Mnanen het vereenlglivgsleven op zijn school toezwaaide, was ongetwyfeldverdiend. Een bal besloot het feest. Het kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente te Haarlem heeft voorgedragen te beroe pen tot predikant, ontstaan door het verleenen emeritaat aan ds. H E. Beker. ds. E. Pot te Oldenzaal. In de Vrijdag te houden vergadering van den kerkeraad zal het beroep worden uit gebracht. Tot predikant der Gereformeerde Kerk van Bennebroek ls beroepen ds. P. de Ruig te Putten, Twee agenten hielden Woensdagavond op het Klokhutsplein twee mannen aan. omda» de jas van één van hen een verdachte bobbel ver toonde. Het bleek, dat hy een geldkistje onder zyn Jas had verstopt, waarvan hy bekende, het by den boekhandel van Bredcrodc, gestolen te hebben. Het kistje bevatte vierhonderd gulden itig vulpotlooden. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN' M. H. André de Ia Portevan Hooff. d I. Boeyinga—Gootjes, z.; M. Wiesman— v. d. Pavoordt, d.; M. Ferwerda—Blankevoort, d.; J. J. v. d. Heuvel—v. d. Bergen, d ONDERTROUWD: J. J. Determann en A H. Hubers; D W. Hoge wind en H. J. van Ruler; C. R 1-cegsma en T. van Houten; 1. KlQnstra en D. Krikker. GETROUWD; J. Vreeken en A. M. Iklng. OVERLEDEN; M. J. G. Koenen, vr., 53 on gehuwd; T. Timmer. m„ 60 J., K. F. H. G Gm- ner, m., 73 J.; J. G. de Vlieger, m. 62 U

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3