Haarlems Dagblad Engelsche Crisis Sjahrir beschuldigt Nederlanders van onderdrukking en geweld Het geheim van Shinkolobwe leder mag nu in groenten handelen ■>|i De vorst zal weer langzaam toenemen 61e Jaargang No. 18559 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 14 Feliruari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r~\ E Engelsche kolennood heeft het land in ■L' een waren crisis-toestand gebracht. In ons land doet zich hetzelfde voor, maar de omstandigheden zijn anders. Wij gaan nog gebukt onder de gevolgen van een jaren- langen bezettingstijd. Onze productie is nooit te vergelijken geweest met de geweldige kolenlagen, die de Engelsche bodem bevat en die de behoeften van het land verre overtreffen. Men heeft wel eens gezegd, dat Engeland op kolen gebouwd was, hetgeen natuurlijk overdreven is. Niettemin heeft het begrip kolennood in dat land een on- wezenlijken klank. Onze spreekwoordelijke uitdrukking „uilen naar Athene dragen"' vindt haar evenknie in den Engelschen term „kolen naar Newcastle dragen". Die stedennaam duidt dan nog maar alleen de belangrijkste uitvoerhaven van het zwarte goud aan. Groot-Brittannië is rijk aan mijn- gebieden, waarvan de belangrijkste in Wales liggen. Niettemin heeft de verwerking van dezen bodem-rijkdom sinds tientallen jaren moei lijkheden ondervonden, doordat het mijn- bezit sterk versnipperd was. Tal van parti culiere ondernemingen concurreerden elkaar en vele waren op den duur niet in staat, zich voldoende te ontwikkelen, met het ge volg dat zeer slechte toestanden in som mige mijndistricten ontstonden, zoowel wat arbeidsvoorwaarden als technische voor zieningen betreft. Al in vooroorlogsche jaren kwamen groote stakingen in de mijn- districten voor. Vroegere Britsche regee ringen slaagden er nimmer in, het mijnen- vraagstuk op te lossen, ofschoon de ge dachte aan nationalisatie der mijnen al vele jaren geleden werd. geopperd. Tenslotte heeft de huidige Labour-regeering, steu nend op een groote meerderheid in het Lagerhuis, den knoop doorgehakt en de nationalisatie erdoor weten te krijgen. De uitvoering der genomen besluiten staat on der leiding van een van haar scherpzinnig ste leden: den minister van energie en brandstof Shinwell. Wellicht is hij te zeer vervuld geweest van de reorganisatie en heeft hij te weinig aandacht voor de prac- tijk der kolenvoorziening gehad, toen er in den herfst geen kou aan de lucht was. In elk geval heeft hij het bestaan, den winter in te gaan met een lage kolen-reserve, ter wijl de Britsche fabrieken tengevolge van een verhoogd productie-plan enorme hoe veelheden verslonden, ongerekend de nor male voorzieningen, die voor het vervoer, huisbrand en de fabricage van gas en elec- triciteit vereischt worden. Als men het on vriendelijk wil uitdrukken, kan men zeg gen, dat hij „gegokt" heeft op een zachten winter. Wil men het vriendelijker formu leeren, dan heeft hij niet verwacht, dat de in Engeland normale milde winters plotse ling onderbroken zouden worden door een zoo grimmige ijs- en sneeuwperiode, als 2ich in dat land nooit vaker dan één- of tweemaal in een eeuw heeft voorgedaan. Maar regeeren is nu eenmaal vooruitzien, en vooruitzien wil zeggen, dat men met alle mogelijkheden rekening houdt: ook met de kwade. Vandaar dat de oppositie minister Shin well scherp aanvalt en zijn aftreden eischt. Ook uit zijn eigen partij heeft hij piet malsche critiek moeten slikken, maar <3ie stéunt hem toch nog voldoende om hem op zijn zetel te doen blijven. Hem wordt ver weten, dat hij in October kolen-distributie had kunnen invoeren en het heeft nagela ten. Natuurlijk zou het toen een impopu laire maatregel zijn geweest en zou vrijwel niemand er de noodzaak van hebben erkend want niemand rekende op zoo'n winter maar ja, hij is de minister en hij had er het inzicht en den moed voor dienen te hebben. Gebrek aan inzicht en moed heeft zelfs de aartsbisschop van York, van nature en beroepshalve geen venijnig bestrijder, hem in het House of Lords verweten, nadat hij in het Lagerhuis al de volle laag had gehad. Zijn partijgenoot Lord Shepherd heeft het wel voor hem opgenomen en ge zegd, dat de oppositie zich zeker zou heb ben verzet als hij in October distributie had willen invoeren, maar dit soort argu- ment is een tweesnijdend zwaard, want het geeft ook te kennen dat de minister het niet aangedurfd heeft. Intusschen zijn de Britten er in zoo. :e erger aan toe dan wij, dat er zulke enorme hoeveelheden sneeuw in hun land zijn ge vallen, waardoor zelfs treinen ingesneeuwd zijn. Andere vriezen aan de rails vast, zooals al is bericht. Kolentransporten over zee, uit Schotland, worden op hun weg naar Londen belemmerd doop zwaren storm. Bij ons zijn geïsoleerde dorpen, zooals het „semi-eiland" Urk, hooge uit zondering. In Engeland tobt men met ge- heele districten, die door den zwaren sneeuwval onbereikbaar zijn geworden voor het normale vervoer en niet alleen in kolen-, maar ook in voedselnood zijn komen te verkeeren. Vliegtuigen worden gebruikt om voedsel uit te werpen, zooals ze in April 1945 boven Nederland deden en heb ben een zware taak door de slechte weers omstandigheden. Tot overmaat van ramp is er al een verongelukt, hetgeen zes doo- den heeft gekost. Intusschen is de industrie door kolennood grootendeels tot stilstand gekomen en het groote Britsche productie- plan volkomen in de war gestuurd; men zal geruimen tijd noodig hebben om den ach terstand in te halen. Dit alles zal er wel toe leiden dat voor den eerstvolgenden winter de grootst mo gelijke reserves zullen worden gevormd en een zachtaardig kwakkel-wintertje daarop zal volgen. Zoo wil het veelal de ironie van het lot en van de Natuur. R. P. Brifsch koienschip vergaan Zestien zeelieden, opvarenden van het Engelsche koienschip „Ary", dat eenige dagen geleden ter hoogte van Waterford in Ierland is vergaan, worden vermist en men vermoedt, dat zij allen, nadat zij vier dagen in de bittere koude in twee red dingsbooten hadden rondgezworven, van uitputting omgekomen zijn. De eenige overlevende van de kolenboot, de 19- jarige Pool Jan Bouski, spoelde gisteren met zijn reddingboot bij de kust van Wa terford aan. Hij slaagde er in een boerderij te bereiken, vanwaar hij verder naar een ziekenhuis vervoerd werd. In de redding boot van Bouski hadden acht andere op varenden van het schip plaats genomen, maar zij stierven allen op zee. In een an dere reddingboot, waarvan niets meer ver nomen is, bevonden zich ook acht man. Bouski was volkomen uitgeput en het was aanvankelijk niet mogelijk iets samen- hangends uit zijn relaas op te maken. Het koienschip, dat afkomstig was van Port Talbot in Glamorgan, was het eigendom van het. Britsche Ministerie van Trans port. CUn. Press). Stemming der Indonesiërs tegenover Nederland slechter dan ooit tevoren De correspondent van United Press heeft gisteren Sjaihrir's meening gevraagd over het vroeger gedane voorstel, volgens het welk de Nederlanders en Indonesiërs zou den samenwerken bij de bestrijding van de ongeregelde benden, die in de binnenlan den opereeren. Sjahrir antwoordde: „Wij trachten op het oogenblik de on wettige elementen onder volledige con trole te krijgen. Ik zie geen reden om de Nederlanders om medewerking te verzoe ken. daar wij volkomen in staat zijn zelf schoon schip met de onwettigheid te ma ken". Sjahrir vervolgt: „Van Maart af hebben wij begrepen, dat de Nederlanders zelf in moeilijkheden zaten. Zij moesten hun eigen constitutie in gedachte houden. Maar bij zulke groote historische gebeurtenissen is het toch vrij dwaas om te trachten theore tische bepalingen te baseeren op een con stitutie, die honderd jaa# geleden tot stand gekomen is. (Ter verduidelijking moet worden opge merkt, dat onze Grondwet in den loop der jaren naar gelang de ontwikkeling, telkens is herzien, waardoor zij, ondanks haar eer- biedwaardigen leeftijd, toch nog steeds up to date mag heeten. - Red.) Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de Nederlanders, wanneer zij onderling meer vereenigd waren geweest, deze kwes tie als een werkelijk nationaal vraagstuk hadden kunnen beschouwen en niet als een partij vraagstuk. Door hun handelingen offeren de Neder landers de goede gezindheid van de Indo nesische volken op", zoo vervolgde Sjahrir. „Voor den oorlog bestond er geen rassen haat tegen de Nederlanders en er was zelfs nog geen haat tegen hen te bespeuren toen de Japanners capituleerden. Maar door al deze gevechten, die sindsdien hebben plaats gehad, zijn de gevoelens verbitterd gewor den"- Sjahrir zeide van meening te zijn, dat de stemming tegenover de Nederlanders slech ter is dan ooit te voren. Krasse beschuldiging. „De Indonesische gevoelens varieeren thans van teleurstelling tot afkeer en soms haat, in het bijzonder in die gebieden, die op het oogenblik nog steeds door de Ne derlanders bezet zijn. Op het oogenblik trachten de Nederlanders een onderdruk kingspolitiek te voeren met geweld ei schieten. Op een plek schoten de Neder landers tweehonderd mensehen neer. Dit is geen gerucht, het is een feit. dat gebaseerd is op officieele bronnen", aldus Sjahrir, die besloot met te zeggen: „In alle oorlogen zijn dé volken geweld dadig en redeloos. Zelfs de Nederlanders moeten beseffen, dat de zaak niet gefor ceerd kan worden. Daarom gebruik ik nooit de termen oorlog of geweld". Naar United Press mededeelt, heeft Sjahrir heden een beeld gegeven van de bezwaren die de Indonesiërs koesteren tegen de interpretatie van Linggadjati, zoo als minister Jonkman die bekendmaak te. De republikeinen bestrijden o.a. de meening van den minister, als zou een buitenlandsche vertegenwoordiging voor de republiek souvereiniteit beteekenen. „Wat Jonkman deed was alle critiek en de vrees, dat de republiek door de basis overeenkomst een internationalen status zou krijgen, den kop in drukken. Hij be reikte bij de Indonesiërs een tegenoverge steld effect. Volgens verklaringen van Van Mook te Den Pasar zou de staat Oost- Indonesië een zelfden status krijgen als de republiek. Waaruit volgt, dat de status van de republiek zou moeten worden te ruggebracht tot den status van Oost-In- donesië en niet omgekeerd", aldus besloot Sjahrir. Een groote ijsberg bij onze kust Trawlervisschers te Lowestoft aange komen. hebben medegedeeld, dat ter hoogte van de Nederlandsche kust een Ijs berg van 6.4 km lengte Is waargenomen, aldus de Evening Standard. Engelsche kolenzorgen duren voort Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand op het gebied van de steen kool, ondanks de voorgeschreven bezuini ging, zeer critiek blijft. De Londensche energiebedrijven hebben nog voor een week voorraad. Donderdag zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steenkool te Lon den binnengeloopen. Wat het vervoer per rail betreft heeft men met een tekort aan wagons te kampen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee. in de gebieden waar het gebruik van electri- citeit voor industrie-doeleinden is beperkt, is met ongeveer een en drie-kwart millioen vermeerderd. Een millioen van hen hebben om werkloozensteun verzocht. Een Zwitsersch tafereel bij Zunderdorp Voedselbommenwerper in Engeland neergestort Bij hulpverleening aan geïsoleerde dorpen Een Halifax-toestel van de Royal Air Force is bij het afwerpen van levensmiddelen boven een dorp in Staffordshire, dat door den hevigen sneeuwval geïsoleerd Is, neer gestort. Zes personen werden gedood en een gewond. Het vliegtuig had gistermorgen vroeg het vliegveld Fairford verlaten met een hoeveelheid brood, meel, vleesch, boter, vet en kaas voor het totaal ingesneeuwde dorp Butterton. De bewoners hadden met roet kruisen in de sneeuw geteekend om de plaats aan te duiden, waar het voedsel moest worden uitgeworpen. Toen het toe stel reeds boven Butterton was aangeko men, meldde het aan het vliegveld, dat de weersomstandigheden zeer sleëht waren. Men had zich echter voorgenomen, in ieder geval het voedsel neer te laten. Er heeft zich toen in de machine een ontplof fing vooi-gedaan, waarna het vliegtuig neerstortte. Duizenden Britsche soldaten hebben met vliegtuigen, sneeuwploegen, mijn-detec tors en andere oorlogsuitrusting, gepoogd de door de sneeuw ingesloten dorpelingen van het graafschap Yorkshire hulp te bie den. Na dringende verzoeken van verschei dene dorpen waar voedsel, brandstof en water bijna zijn opgeteerd, werden alle hulpbronnen van de Royal Engineers- school te Ripon „in den strijd geworpen". Ontwapeningsresolutie in den Veiligheidsraad aangenomen De Veiligheidsraad heeft gisteren met tien stemmen, bij een onthouding (de Sovjet-Unie) dc geheele resolutie, waarbij de ontwapeningscommissie wordt ingesteld, aangenomen. In de aangenomen resolutie verklaart de Veiligheidsraad de practische maatregeen te zullen u.'/:rken om de resoluties van de algemeens vergadering betreffende de regeling en beperking der bewapening en inlichtingen over de strijdkrachten der Vereenigde Volken in practijk te brengen: zoo spoedig mogelijk het rapport van de commissie betreffende de atoomenergie in behandeling te nemen en de noodige maat regelen te treffen om het werk van deze commissie te vergemakkelijken: uit leden van den raad een commissie samen te stel len. die binnen drie maanden voorstellen moet indienen voor de algemeene regeling en beperking der bewapening en strijd krachten, welke commissie echter geen ju risdictie zal hebben in zaken, die tot de competentie van de commissie voor de atoomenergie behooren (dit doel van de re solutie achtte de Sovjet-Unie onaanvaard baar); de militaire stafcommissie te ver zoeken zoo spoedig mogelijk haar aanbeve lingen inzake de gewapende strijdkrachten, die de Vereenigde Volken ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen stellen, aan den raad voor te leggen. De Sovjet-afgevaardigde. Gromyko. ver klaarde. dat hij voornemens was Vrijdag een verklaring af te leggen. De vergade ring werd hierop verdaagd. Hel woord is aan. Léo n a rd Om rijkdom te verwerven geven de menschen zich veel meer moeite, dan zij zouden behoeven om het er buiten te stellen. Tsjechische Dakota neergestort Kort na van het vliegveld Ruzyno bij Praag te zijn opgestegen, is een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij bij Klavno neergestort. Drie leden van de bemanning kwamen in de vlammen om. Het vliegtuig was nog niet in den ge- regelden dienst gebracht. Er zal een on derzoek naar de oorzaak van de ramp worden ingesteld. Shinwell heeft het hard te verduren In het Engelsche Hoogerhuis hebben eenige tot de oppositie behoorende leden verzocht om aftreden van Shinwell ais minister van energie- en brandstofvoor ziening.. Ook de aartsbisschop van York verweet Shinwell gebrek aan inzicht en moed. Lord Shepherd (Labour) nam het voor Shinwell op en zei dat geen lid van de regeering een scherper geest heeft dan Shinwell en dat de oppositie zich zou heb ben verzet, indien men in October 1946 kolendistributie had willen invoeren. De Belgische uraniumrijkdom gaaf naar Amerika De tramverbinding Amsterdam-Monni kendam is door sneeuwverstuivingen van Maandag af gestagneerd geweest. Het vrijmaken# van de spoorbaan was geen eenvoudig werk. Donderdagmorgen vertrokken uit de remise aan den Valken- weg te Amsterdam-Noord drie motor tramwagens van de NZH, waarvan de voor ste was uitgerust met een enorm en uit stalen platen vervaardigden sneeuwschui ver, zooals oojc in Zwitserland wordt ge bruikt. In den wagen had technisch per soneel en een tiental conducteurs van de tramwegmaatschappij, voorzien van al lerhande materiaal, plaatsgenomen. Tot de halte Zunderdorp ging alles let terlijk op wieltjes. Op dit punt echter had den draaiwinden achter een, langs de lijn staande boerderij, enorme sneeuwhoopen over de lijn gejaagd, zoodat die over een afstand van bijna 100 meter onzichtbaar was geworden door de op sommige plaat sen bijna twee meter hoog liggende sneeuw De sneeuwschuiver deed zijn werk goed. Weliswaar moest de motorwagen tiental len keeren aanloopjes nemen om met een vaartje van ongeveer 20 km op de be vroren sneeuw in te rammen. Maar lang zaam doch zeker won de techniek het van de natuur. De krachtsinspanningen gingen echter de gezondheid van den ouden mo torwagen te boven. Omstreeks twaalf uur schoot plotseling een groote steekvlam onder de achterste bank te voorschijn. Het bleek, dat een electrische kabel rood gloeiend was komen te staan en dat de Een motorwagen met sneeuwploeg baant zich een weg door een der vele sneeuw- banken bij Zunderdorp. beschermende rubberlaag vlam had gevat. Het brandje werd snel in de kiem ge smoord en de achterste volgwagen haalde materiaal uit Amsterdam om de kabel te soldeeren. Een uur later werden de po gingen voortgezet. De tocht naar Monnikendam duurde van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's avonds. Toen waren echter alle sneeuwmassas verwijderd, zoodat een enkel spoor naar Monnikendam weer beschikbaar was. (Van onzen Brusselschen correspondent) Men weet dat Belgisch-Congo pas bij den dood van Leopold II aan het Moederland werd overgedragen, toen de groote Vorst allen weerstand bij de Belgen had wegge ruimd en zijn ministers er van had overtuigd dat dóór in het hart van Afrika, een nieuw vaderland lag vol ongekenden rijkdom Intusschen is er heel wat water gevloeid van Leopoldstad naar Boma en Matadi en zijn de Belgische industrie en handel zich voor het zwarte Rijk gaan interesseeren. Is de koloniale geest onder de gemiddelde Bel gen ook heden ten dage nog maar zeer poover ontwikkeld in vergelijking met Nederland, toch kunnen wij er op wijzen dat 90 pet van de in Congo geïnvesteerde kapitalen uit Bel gische vermogens voortkomen. Toen men Congo ging ontdekken was de verrassing groot Koper, tin, steenkool, goud, diamant, cobalt, ivoor rubber enradium werden met koortsaentigen ijver In talriike opgerichte fabrieken verwerkt of naar Bel gië vervoerd. Mei 1940 De metropool wordt van het Moe derland afgesneden. Belgische koloniale troe pen vechten tegen de regimenten van den Hertog van Aoste in Abessinië. Als de Ame rikanen ingevolge de Pearl Harbour gebeur tenissen van de grondstofmarkten van het Verre Oosten verdreven worden zenden zij technici naar Belgisch-Congo. Gouverneur- Generaal Pieter Rijckmans roept Belgen en inlanders op tot den grooten productieslag Cacao- en bananenplantages worden ver waarloosd om de koperpróductie van c.a Mits hij zich houdt aan de maximum-prijzen Republikeinsehe aanwinsten Volgens het te Djocja verschijnende re publikeinsehe blad „Kedaulatan Ra'jat" hebben twee Duitschers, Johann Jordann en W. K. G. Mowes naturalisatie aange vraagd als republikeinsch burger. De na turalisatie van Jordann is reeds toegestaan. Hij is thans leeraar aan de republikeinsehe politieschool te Magelang en heeft een In- donesischen naam aangenomen. De natu ralisatie van Mowes is nog in behandeling. Deze is werkzaam als administrateur op een koffie-onderneming. Het raadsel in Dinteloord is opgelost Het raadsel van de vele brandjes, welke telkens uitbraken in een boerderij te Din teloord, is thans opgehelderd. Gebleken is namelijk, dat een dochtertje van den boer deze brandjes heeft veroorzaakt. Het meis je heeft een volledige bekentenis afgelegd. Nu minister Mansholt tijdelijk de juridi sche en administratieve belemmeringen voor een vrij beoefenen van den groenten- handel heeft opgeheven, is de vraag ge rezen of voor het beoefenen van dezen han del thans toch nog formaliteiten moeten worden vervuld. Bij informatie blijkt ons, dat dit niet het geval is. Ieder, die dat wil, mag op het oogenblik handel drijven in groenten, mits hij zich natuurlijk houdt aan de gestelde maximumprijzen. De heer J. D. Mol, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Kleinhandela ren in Aardappelen, Groenten en Fruit, en voorzitter van „Algemeen Belang", de over koepeling van de drie landelijke bonden, heeft verklaard, dat een algeheele sluiting van de groentezaken, ondanks den uit den handel daartoe geoefenden aandrang, door de besturen op het oogenblik niet in over weging wordt genomen. Hij zeide. dat hij het zou betreuren wanneer tengevolge van het conflict groenten zouden moeten wor den vernietigd. Het is zeker niet de be doeling van den groentenhandel, het pu bliek de dupe te doen worden van het con flict. Men wil slechts stelling nemen tegen een overheidsmaatregel, die door de be trokkenen als onrechtvaardig en onredelijk wordt beschouwd. Het Bedryfschap Groenten en Fruit heeft aan de veilingen het volgende voorschrift Geen huisvesting meer e mijnwerkers voor Urk is niet de eenige plaats ter wereld, die vanwege haar isolatie, voedselgebrek heeft. In Engeland verkeeren elf dorpen in denzelfden toestand. Wanneer de weersgesteld heid het toelaat, stijgen vliegtuigen op en laten boven de dorpjes "bommen neer. In tegenstelling met den oorlog zijn dit echter vreedzame bommen, want zij zijn gevuld met een lading brood. Jaarproductie der mijnen moet tot 12 millioen ton verhoogd worden De beheerder van de Nederlandsche steenkolenmijnen deelt ons mede, dat hij zeer getroffen is door de vele aanbiedingen van groepen uit alle deelen van ons land om tijdelijk in de mijnen te komen werken. Tot zijn spijt is het echter niet meer mo gelijk op deze aanbiedingen in te gaan ge zien de moeilijkheden van huisvesting. In een brief aan den mijnindustrieraad heëft de beheerder medegedeeld, van de regeering opdracht te hebben ontvangen, de jaarproductie der mijnen tot 12 millioen ton te verhoogen- Hiertoe, zoo schrijft de beheerder, zal de prestatie per man ver hoogd moeten worden en het aantal on- dergrondsche arbeiders moeten worden uitgebreid. De mate van deze uitbreiding is uit den aard der zaak afhankelijk van het prestatiepeil ondergronds. Voor zoover de noodige nieuwe arbeidskrachten niet in Nederland zullen kunnen worden verkre- I verstrekt betreffende den afzet van tuin bouwproducten: Aangezien bepaalde, bij de veiling aange boden producten, niet door den handel worden gekocht, heeft de voorzitter van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, ten einde deze producten voor bederf te vrij waren en onder het bereik der bevolking te brengen, het volgende besluit genomen: Alle door de telers ter veiling aangebo den producten moeten door de veiling wor den aangenomen en op normale wijze ten verkoop aan den handel worden aangebo den. Worden deze producten door den handel niet afgenomen, dan moet de veiling deze producten verkoopen aan iederen gegadig de, ook al is deze niet in het bezit van een handelserkenning, b.v. aan ziekenhuizen, inrichtingen, consumenten en personen, die als handelaar wenschen op te treden. Deze verkoop dient te geschieden tegen den gemiddelden prijs, zooals voor goed gekeurde, respectievelijk afwijkende pro ducten op de laatste twee veilingdagen. voordat de handel den aankoop stopzette, heeft gegolden, welke evenwel nooit hoo- ger mag zijn dan de vastgestelde consu mentenprijs. Mochten de veilingen met het verkoopen dezer producten op deze wijze niet slagen, dan wordt aan de telers ontheffing ver leend van hun verplichten afzet via de vei ling en mogen de telers deze producten rechtstreeks aan consumenten afzetten, die de producten mogen koopen tegen een prijs zooals deze voor de veilingen is bepaald. Zoodra de handel deze producten weer op normale wijze op de betreffende veiling opneemt, komen de thans toegestane ont heffingen te vervallen. 100.000 ton op 160 000 ton per jaar op te voe ren Groote vliegvelden worden door Belgen en zwarten aaneelegd en daar landen nu dag en nacht de zware bommenwerpers op weg naar het Noord-Afrikafront. Onopgelost blijft echter, na al die jaren van bovenmenschelijke inspanning, het raad sel van Shinkolobwe Laat ons zakelijk, de voornaamste gegevens van dit probleem sa menvatten om daarna, den grooten Foch na pratend. de vraag te stellen: „V/aar gaat het om?" Eigenaardig genoeg was het een communis tisch senator professor Libois van de Brus- selsche Universiteit, die het eerst het stil zwijgen verbrak En met datgene wat intus schen aan buitenlandsche berichten nog door sijpelde kan men het Congoleesch uranium- probleem in de volgende punten samenvatten: 1. De grootste Belgische mïinvennootschap, de Union Minière du Haut-Katanga. ontgint in de provincie Elisabethstad. te Shinkolobwe een radiummijn Tot het uitbreken van den oorlog werden de radiumertsen naar de ra- diumfabriek te Ooien in de provincie Ant werpen verscheept Te Ooien werd het voor de hospitalen van de geheele wereld zoo be langrijke heelmiddel gefabriceerd. De radiumafval hoopte zich op in de stapel plaatsen en trok dadelijk bij de bezetting de aandacht van de Dultsche technici, die er uranium In ontdekten. 2 Alhoewel de geleerden in de geheele we reld het uraniumerts kenden, werd slechts door de oorlogsonderzoekingen vastgesteld dat I dit de basis-grondstof was voor de atomlsche Droefnemingen, die in de atoomcities van de U S A. o m te Hanford geleid hebben tot de fabricage van de atoombom. Alles naar Amerika. 3. Belgisch-Congo bezit in bovengenoemde mijn meer dan 70 pet van de wereldvoorra den in uraniumertsen Zooals tijdens den oor log wordt echter van deze ertsen geen gram aan België geleverd. Alles verhuist naar de atoomcities van de Vereenigde Staten Onze wetenschappelijke Instituten konden na lang aandringen 15 kilo van dit erts voor hun on derzoekingen bemachtigen 4 Méér België is niet eens lid van de com missie voor controle op de atoomenergie ter wij! het aan één enkelen Staat de ertsen levert die daardoor het monopolie van deze nieuwe energie verkreeg en behoudt In Bel gië werden totnogtoe geen credieten toege staan voor atoomonderzoekineen hoewel dit we! gebeurde in Nederland. Frankrijk en Zwitserland. Dit zijn. kort samengevat de verschillende aspecten van het uranium-problecm. Men kan misschien terecht de vraag stellen waar om deze kwestie oprakelen? Is het niet van het allérgrootste belang dat de groote en kleine partners van wat men Is gaan noemen: „de Atlantische Unie" zoo nauw mogelijk; blijven samenwerken' Dat deze Naties tegen over het onzekere Oostelijk blok want dit blok is in tegenstelling met het Westersche een feit sterk aaneengesloten blijven, en zulks met alle midde'en (waaronder het be zit van het atoomgeheim wel het voornaam- ste verdedigingswapen is of ten minste nog voor geruimen tijd kan zijn)? Maar de kwestie heeft ook nog een ander, even belangrijk aspect De atoomenergie is geroepen om het gebied der hydro-electrische industrie het vervoer en de radlo-electrlsohe techniek diepgaand te revolutionneeren De oorlog is ten einde en alle naties hernemen hun economische vrijheid Daarom hoe ge wichtig bet uranium (n de huidige politieke en diplomatieke constellaties moge zijn. dringt zich toch voor vele Belgen de vraag op- in dien de Congoleosche uraniumertsen uitslui tend aar. de USA worden geleverd welke is dan de economlsch-technische compensatie die ons land daarvoor ontvanet' In wat be staat de US.A tceenpresattie? Maar noch de minister van Koloniën, noch de directeuren van de Union-Minière hebben totnogtoe het floers van geheimzinnigheid, dat Shinkolobwe omhult laten vallen.... De luchtdrukverdeeling wijzigt, zich in een ongunstige richting, waardoor het vorstge- bied zich opnieuw in alle richtingen gaat uit breiden. Het hooge-drukgebied over Scandi navië neemt namelijk weer belangrijk In in tensiteit toe De Oceaan-depressie Is voor- loopig doodgeloopen voor de Golf van Bïscaye In het afgeloopen etmaal stroomde war min der koude lucht over Duitschland naar onze omgeving zoodat de temperaturen hedenmor- igen hooger waren Om 8 uur varieerden de temperaturen van 3 tot 5 graden onder nul Door de uitbreiding van het Scandinavisch maximum over het Oostzeegebied en West- Rusland za! de wind weer wat meer van het j Noordoosten naar hei Oosten draaien De ji koude luchtlaag die over Duitschland stroomt zal daardoor dikker worden, daar de ver warmende werking van de Oosftz.ee van min der Invloed is. De vorst za! dan ook in ons tand de temperaturen beneden —10 graden. In Zweden was de hemel onbewolkt en kwam bij windstilte op sommige plaatsen bijna 40 graden vorst voor De koude lucht stroomde opnieuw over de Karpaten in de Hongaarsche laagvlakte en bereikte Joego-Slavlë Ook in Zuid-Rusland werd het weer kouder Er ia dan ook momenteel geen enkele aanwijzing dat de vorstperiode bfnnen enkele dagen zal eindigen I Weerbericht a-flt 7 ...v.ucu IC. WC VUi» taI utiu wft 111 U11J gen, zal de beheerder genoodzaakt zijn land niet verder afnemen, integendeel tijde- buitenlanders in dienst te nemen. In de Sagamo gevangenis te Tokio is in dc cellen van ex-prem1er Tojo en andere Japansche oorlogsmisdadigers een heele verzameling zelf moord-wapenen gevonden zooals cyaan-kali. koorden gemaakt van lakens en toilet-papier, stukjes glas, scharen, spijkers en schrijfpennen. lijk nog weer langzaam In beteekenis 'oenemen Wel kan tijdens een opklarine in ^en namiddag de temperatuur flink oploopen daar de zon al vrij veel kracht bezit en lan- gen tijd boven den horizon staat maar in den §g daaropvoleenden nacht daalt de temperatuur fg dar. weer ver onder het vriespunt. Zoo kwa-l men op sommige plaatsen in Micden-Duitsch- WEEK IETS TOENEMENDE VOUS't Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot. Zater dagavond: Weer Iets toenemende vorst. Zwaar beWolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Vrtjwe' overal droog'. Meest matige Oostelijke wind. 15 Februari; Zon op: Maan op: 7.57

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1