Haarlems Dagblad Unie De order „staakt het vuren' wordt heden,van kracht Kans op weersverandering wordt steeds kleiner Minister Mansholt in het wil geen arbitrage „groentenconflict" Britsche troepen in Duitschland zullen worden verminderd Palestma-kwestie gaat naar de UNO 61e Jaargang Nö. 18560 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admfn. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 15 Felmiarï 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,_ Franco per post f 4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE gedachte aan Federale Unie, als een hechte en wezenlijke band tusschen de volken, vindt nu ook in ons land veel belangstelling. Dat is een groote verande ring met den eersten tijd na de bevrijding, toen het nog moeilijk viel, dergelijke mogelijkheden tot groote verandering in het bestel der volken te doen overdenken Men was te zeer van eigen directe belangen vervuld en had te lang in afgeslotenheid van de beschaafde wereld geleefd, om zoo spoedig in te zien dat die wereld als geheel zwaai- geschaad was en minder levensvat baar geworden in haar oude structuur. De pogingen van den nieuwen Volkenbond en de diepe ontwrichting, waarin Europa bleek te verkeeren, maakten dat duidelij ker. Langzamerhand begon men „afstand te nemen" van oorlog en bevrijding en zich op het heden en de toekomst te bezinnen. De atoombom, die Hirosjima verwoest en den tweeden Wereldoorlog beëindigd had, opende tevens de gevaarlijke zekerheid van een toekomst waarin kleine zoowel als groote staten, indien zij tot de oude anar chie in de internationale verhoudingen zouden weerkeeren, machteloos zouden blijken om de menschen te beschermen. De nieuwe Volkenbond, de U.N.O., bracht dit vraagstuk der atoom-energie wel in be spreking, maar niet tot oplossing. Het is nog niet opgelost en men twist nu over de vraag, of het in een algemeen ontwape- nings-overleg betrokken moet worden of niet. Quaestie van procedure. Natuurlijk. 'Maar dit alles herinnert wel scherp aan den gang van zaken in den ouden Volken bond. Er zijn veel meer menschen -dan twintig jaar geleden die inzien, dat men met een bond van regeeringen, vertegen woordigend z.g.' souvereine staten die elk voor zich hun eigenbelang najagen, niet tot vrede kan komen. Het baat niet zulk een bond als „Vereenigde Volken" te betitelen, als de volken niet werkelijk nader tot el kaar gebracht en vereenigd zijn. Met schoone etiquetten neemt men geen tegen stellingen weg. Toch begrijpen velen nog niet, wat met Federale Unie bedoeld wordt. Sommigen denken dat het zoo ongeveer overeenstemt met een statenbond of* alliantie. Anderen meenen dat het een gecentraliseerde natio nale regeering is. Maar noch het een, noch het ander is het geval. •Indertijd heb ik in een reeks artikelen geschreven over Federale Unie, over het groote voorbeeld dat de 48 Vereenigde Staten van Amerika ten deze aan de wereld gegeven hebben en over de voor stellen tot vorming van een Atlantische Federatie die Clarence Streit in 1938, aan den vooravond van den Tweeden Wereld oorlog, in zijn boek „Union Now" had ge daan. Unie Nu! Was het toen maar gebeurd! Maar het was te laat en ook de poging om Frankrijk en Engeland in zulk een Unie te vereenigen, begin 1940 van Engelsche regeerings-zijde ondernomen, werd door de feiten achterhaald. Federale Unie is in kern en wezen demo cratisch: Westersoh-democratisch, moet men er tegenwoordig bij zeggen, en de eenheden waaruit zij wordt opgebouwd zijn niet staten of naties, maar de staats burgers zelf. Zfj immers zijn het, die eerst, voor ieder land, tot het aangaan van een Federale Unie besluiten, waarna zij er, be halve hun eigen staatsburgerschap een tweede bij krijgen: dat van het. groote ge heel, waarvan hun land en volk deel gaan uitmaken. Zij zijn het ook, die voortaan niet alleen meer him vertegenwoordigers in hun eigen parlement, maar ook in dat van de Unie kiezen. Tevens, zooals het in de Vereenigde Staten geschiedt, kiezen zij gezamenlijk het staatshoofd van het groote geheel. Hun eigen land blijft zichzelf be sturen volgens'den uitverkoren bewinds- vorm mits die democratisch zij. Hèt kan zoowel een constitutioneele monarchie, zoo als in Nederland als een republiek, zooals in Frankrijk wezen. Hun eigen land be houdt daarbij al zijn wetgevende en orde nende bevoegdheden behalve eenige, die het vrijwillig aan het groote geheel afstaat. Natuurlijk geldt dat diegene, die de staten niet meer met succes zelf kunnen uitoefe nen. Dus wordt de landsverdediging een federale aangelegenheid. De staten, die deel uitmaken van de Unie, houden er geen eigen legers, zee- en luchtvloten meer op na. maar nemen alle him aandeel in de federale defensie. Ook sluiten zij geen ver-, dragen met het buitenland meer, maal laten dat aan de Unie over. Natuurlijk "er- vallen de tolgrenzen tusschen de staten en de volken krijgen vrijen toegang tot eikaars landen. Er zal één valuta gaan geldep. Zij zullen hun vervoerswezen in een groot ge heel brengen en hun productie gaan rege- Zij zullen elkaar eindelijk waarlijk leeren kennen en een samenwerking gaan zoeken, die tot groote ontwikkeling zal kunnen leiden. Zij zullen niettemin hun ei ven volksaard pn hun eigen bewindsvorm handhaven. Men zal vragen: hoe voorkomt men dat een groot volk de overheerschende rol in zoo'n Unie gaat spelen? Het antwoord is: doordat er meer groote volken toe behoo- ren. Maar als die nu gaan samenspannen tegen de overige? Antwoord: de scheppers van de Amerikaansche Constitutie tobden in 1787, te Philadelphia, maandenlang met de oplossing van datzelfde probleem. Maar zij vonden de oplossing. Zij schiepen een Huis var> Afgevaardigden, waarin de staten naar verhouding van hun bevolkingstotalen vertegenwoordigd waren, maar daarnevens een Senaat, waarin iedere staat, tot de grootste toe, twee afgevaardigden had. Daarin waren dus alle staten gelijk. En alleen de Senaat mocht over buïtenland- sche aangelegenheden beslissen. Zoo is het nog in Amerika, dat nog immer 48 Huizen van Afgevaardigden, 48 Senaten en daar boven met beperkte bevoegdheden, want de staten beslissen over zeer veel zelf een Federaal Huis van Afgevaardigden en een Federalen Senaat bezit. Men zal meer vragen. Er zullen tallooze vragen rijzen. Zij zijn niet alle te voorzien en te beantwoorden in een kort artikel als dit. Bij lange na niet. Maar op de spoedig gestelde vraag: is alleen Federale Unie van Europa het streven? is het antwoord: Neen. Wellicht zal men met kleiner fede raties moeten beginnen om die te bereiken, maar een einddoel is zij zeker niet. Het einddoel ligt veël verder en is een wereld federatie met een wereld-parlement en -regeering. Maar dat kan nog ver verwij derd zijn, Zou men intusschen kleine een heden tot groote vereenigen en daarmee het oorlogsgevaar vergrooten? Antwoord: dat gevaar is er al, want de groote eenhe den zijn er ook: de Sovjet-Unie, de Ver eenigde Staten, het Bjitsche Gemeenebest. Voor ons en anderen is dat dus geen reden om klein, onbeschermd en machteloos te blijven. rr Daadwerkelijke uitvoering zal de sfeer ten goede komen Naar officieel uit Batavia wordt ge meld, is van Indonesische zijde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der Bestandscommissie officieel medege deeld, dat door de republikeinsche leger leiding de order „staakt het vuren" is ge geven, welke order op 15 Februari 1947 te 24.00 uur van kracht wordt. In het desbetreffende schrijven word&t: de navolgende vijf punten medegedeeld: 1. Door de legerleiding van de republiek Indonesië is de order tot het staken van het vuren uitgegeven aan leger, vloot en luchtmacht op den 12den Februari 1947. Deze order wordt van kracht op 15 Februari te 24.00 uur. 3. Tot gemeld tijdstip blijft de vorige order tot het vermijden van vijandelijk heden van kracht. 4. De Indonesische strijdkrachten blij ven op hun plaats op het tijdstip, dat de order „Staakt het vuren" van kracht wordt. Zij zullen ten spoedigste worden terug getrokken tot 2 km achter de demarcatie lijn. 5. De plaatselijke commandanten zullen zich in verbinding stellen met de Neder landsche commandanten ten einde onder werpen, die verband houden met de de marcatielijn, te bespreken. De Nederlandsch-Indisohe Regeermgs- voorlichtingsdienst teekent hierbij aan, dat de afkondiging van dezen order uiteraard tot voldoening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moeilijkheden ont staan, die vermeden hadden kunnen wor den, indien het bestand werkelijk gehand haafd was. Indien dit bevel „staakt het vuren" daadwerkelijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemeene sfeer hier te lande ongetwijfeld ten goede konjen. Militair dagrapport Gisterochtend heeft de Nederlandsche militaire woordvoreder in zijn overzicht van den militairen toestand o.a. het vol gende gezegd: In den sector van Medan hebben de re publikeinen met artillerie het vuur ge opend, waardoor twee Indonesische bur gers werden gewond. De Nederlandsche artillerie bracht h'et vuur tot zwijgen. Bij doorzoekingsacties in den Oostelijken sec tor van Nederlandsch gebied uit werd een extremist gedood en één gewond. In den sector van Soerabaja werd de be volking van een kampong door de TRI ont voerd. In een andere kampong stak een De Koningin dankt de mijnwerkers De minister van Economische Zaken heeft bij een bezoek aan Heerlen een persoonlijk door de Koningin getee- kende boodschap meegebracht, waarin Hare Majesteit haar dank betuigt aan de mijnwerkers voor den Zondagarbeid, dien zij in het landsbelang hebben ver richt. De secretaris van de Mijnwerkers-Unie dee^t mede, dat bij de vakorganisatie van mijnwerkers, het beheerder Ne derlandsche Staatsmijnen en verschil lende andere instanties van het mijn bedrijf een' groot aantal brieven en telegrammen is binnen gekomen uit alle kringen der bevolking van ons land, getuigende van de groote waar deering van de extra prestaties, door de mijnwerkers verricht op Zondag 2 Februari. „De mijnwerkers, aldus de mededee- ling van den secretaris der Unie, stel len deze blijken van waardeering op zeer hoogen prijs, in de overtuiging dat deze bestemd zijn voor allen, die mede werkten, met name ook voor het spoorwegpersoneel. Met volledig be grip voor de goede bedoeling verzoeken alle mijnwerkersbonden echter na te •laten deze gevoeligheid tot uitdrukking te brengen door het zenden of verzame len van stoffelijke bei^jzen van waar deering. Als de mijnwerkers hebben kunnen medewerken den nood te leni gen is dit de beste belooning. Nogmaals dus onzen dank voor uwe waardeering, zoo is het goed geweest." republikeinsche bende een aantal huizen in brand. Het waterniveau te Soerabaja is plotse ling aanmerkelijk gedaald, zoodat thans de rivier op een aantal plaatsen doorwaad baar is. In den Noordelijken sector stijgt echter het inundatiewater. Bij alle boven genoemde gevechtshandelingen werd een Nederlandsche militair zwaar gewond. Schaatstochten voor Zondag De sneeuw ligt ten noorden van het Y in Noordholland te hoog, om in dat gedeelte der provincie schaatstochten te maken. Voor liefhebbers is er wel gelegenheid in het Amsteldistrict waar, zooals gemeld is, de IJsbond Hollandsch Noorderkwartier voor vanmiddag en Zondagmiddag een dorpentocht heeft uitgeschrevèn. Er kan om half twee gestart worden in Uithoorn, Oudendam en Wilnis. De Zuidhollandsche IJsbond organiseert Zondag wederom merentochten over af standen van 20, 40 en 60 km. De route gaat over de Kagerplassen, Braassemermeer en Langeraarsche plassen. Van tien uur af kan men zich melden in café Zomerzorg te Leiden, Paviljoen „De Brasem", Oude Wetering en café Hoogendijk te Langeraar. Op de Langeraarsche plassen hebben Vrij dag 118 rijders (sters) deelgenomen aan een wedstrijd over 25 km. Winnaar werd W. A. Vermeulen uit Ter Aar. J. J. Bosman uit Breukelen eindigde op de vierde plaats. Wereldkampioenschappen met twee Nederlanders Pogingen, om Jan Bree en Frans Verbiezen alsnog te laten deelnemen aan de wereld kampioenschappen in Hamar, in plaats van Kees Broekman, hebben geen resultaat opge leverd. Vandaag starten Langedijk en Buyen. Op de 500 meter rijdt de Nederlandsche kam pioen tegen den Tsjech Molar en op de 5000 meter tegen den Noor Hebbe Buyen heeft eerst den Tsjech Hala als tegenstander en op de 5000 meter moet hij alleen over de baan. Kees Broekman zal Maandag per vliegtuig naar Nederland komen. Belangwekkende enquefe in frankrijk Het Fransche Instituut voor onderzoek naar de publieke opinie heeft de resultaten gepu bliceerd van een enquête onder het Fransche publiek, betreffende de prijzen Op de vraag of men geloofde, dat de prijzen zouden dalen antwoordde twee en vijftig procent bevesti gend, vyftlen procent dacht, dat de prijzen zouden stijgen, twee en twintig procent was van oordeel, dat zij op hetzelfde peil zouden biyven en elf procent had er geen meening over Toen dezelfde vraag In September 1946 werd gesteld, waren de Franschen aanzienlijk pessimistischer gestemd. Zes en zestig procent meende toen, dat de prijzen zouden stijgen, twintig procent dacht, dat ze gelijk zouden blijven, elf procent wist er niets van en slechts vijf procent (waarschijnlijk doorgewinterde optimisten) gaf te kennen, dat een prijsda ling te verwachten was. Op de vraag of men dacht, dat de order van Léon Blum, wat betreft de gedwongen vijf pro cent prijsdaling, gedisciplineerd zou worden opgevolgd, antwoordde twee en vijftig procent „Ja", drie en dertig procent „Nee" en vijftien procent had er geen meening p\er. Attlee wijst Amerlkaansch aanbod tot hulp van de hand Minister-president Attlee heeft een aan bod van Truman, om een extra-hoevcel- heid kolen naar Engeland te sturen, afge wezen onder het motief dat andere Euro- peesche landen de brandstof evenzeer noodig hebben als Engeland. Men ziet in deze afwijzing een bewijs voor de gunsti ger aspecten van de Engelsche kolenpositie na de laatste bezuinigingsmaatregelen. Het woord is aan. Hebbel: Niemand die schrijft of h\j schrijft zijn eigen leven en dat wel dan hei best, wanneer h\j er zich het minst van,bewust is. Het algemeene weerbeeld vertoont nog steeds geen wijzigingen De tuchtdrukverdee- ling is nu zoo mogelijk nog stabieler dan tot dusverre gedurende den heelen winter voorgekomen. Het Scandinavische hoogedruk- gebied breidt zich nog in alle richtingen uit en daarmede ook het vorstgebied over Europa Depressie-activiteit van eenige beteekenls is in het geheele gebied van den Oeral tot aan de Rockey Mountains in Amerika niet te vin- ■S®:- "f Het plan bestaat om binnenkort de stoffelijke resten van prins Filips Willem, den oudsten zoon van Willem de Zwijger, naar Nederland over te brengen. Prins Filips Willem stierf in 1618 te Brugge en werd te Diest in de St. Sulpitiuskerk begraven. Foto van de grafsteen in de kerk. Groenten- en fruithandel voor iedereen open De detailhandel in groenten heeft aan minister Mansholt aangeboden het huidige conflict aan arbitrage te onderwerpen. De minister heeft hierop telegrafisch geant woord, dat hij zulk een arbitrage niet mo gelijk acht daar het hier een kwestie van regeeringsbeleid betreft. Wel verklaarde hij zich bereid tot overleg met de vak groepen, zoodra deze hun advies tot stop zetting van den in- en verkoop van de groenten, onderworpen aan de maximum- prijsregeling, zouden hebben ingetrokken. Maandagmorgen zal het dagelijksche bestuur van het Centraal Bureau van Vei lingen zich beraden over de situatie'en Maandagmiddag zal het een bespreking hebben met de vertegenwoordigers der veilingen. Geruchten, dat de minister Maandag een bespreking zou hebben met Eille partijen» zijn, naar ons van bevoegde zijde verzekerd wordt, uit de lucht ge grepen. Waarschijnlijk danken zij hun oor sprong aan het feit dat de minister wél overleg pleegt met het bedrijfschap voor groenten en fruit. Dit Bedrijfschap, waarin alle orga nisaties, zoowel van telers, veilingen, groot- en kleinhandel als arbeiders organisaties, vertegenwoordigd zijn, heeft een voorstel aan minister Mans holt gedaan, dat naar het meent, de mogelijkheid van een voor alle betrok ken groepen bevredigende oplossing inhoudt. Dit voorstel behelst het vast stellen van maximum-verkoop- en -inkoopprijzen. Intusschen is in het Voedselvoorzie- ningsblad no. 11 van 14 Februari' 1947, een ministerieele beschikking afgekondigd, waarbij drie verordeningen en twee uit hoofde daarvan gegeven uitvoeringsvoor schriften van het bedrijfschap voor groen ten en fruit voor den tijd van zes maanden worden geschorst. Dit beteekent, dat thans, op wel zeer korten termijn, een juridische basis is verleend aan het feit, dat de veilplicht voor telers en -de ver plichting van den handel om op een vei ling te koopen zijn vervallen. Bovendien is voor de uitoefening van den groenten- en fruithandel geen erkenning meer "noo dig. Daar de schorsing van deze voorschrif ten met zich meebrengt, dat alle vervoer van groenten en fruit, hetzij door teler, hetzij door handelaar, hetzij door parti culier, wordt vrijgegeven, moesten ook de beide tuinbouwvervoersverordeningen worden geschorst. Een ieder is thans dus in de gelegenheid rechtstreeks bij den tuinder of op de veilingen groenten te koopen hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handelsdoeleinden en deze te ver voeren. De voor bepaalde groenten gel dende njaximumprijzen zullen daarbij echter niet mogen worden overschreden. De bij de Langendijker groente centrale aangesloten tuindersvereenigingen beslo ten de bevolking van wintergroenten te blijven voorzien. Verder werd beslo ten dat inkoopers van groote steden bij de centrale groenten zullen kunnen in- koopen. Zij moeten zich dan in verbin ding stellen met het bestuur van de Lan gendijker groente centrale. Maximumprijzen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft nieuwe maxi mumprijzen voor groenten vastgesteld, die op 18 Februari 1947 ingaan. De prijs van de roode kool, die een eenigszins belang rijke stijging vertoont, is thans in een juistere .verhouding gebracht tot die der andere koolsoorten en bedraagt thans f 0.25 per kg, niet schoongemaakt en f 0.35 schoongemaakt. Nog steeds geen veiling. Aan de Haarlemsche veiling werd Vrij dagmiddag 400 kg witlof aangevoerd. In overleg met het veilingbestuur werd be sloten deze tegen een zoodanigen prijs aan den kleinhandel af te staan, dat deze in staat was de witlof tegen de vastgestelde prijzen aan de ziekenhuizen te leveren. Een zelfde regeling werd getroffen voor een gedeelte van de partij boerenkool, die Woensdagmiddag was aangevoerd en den door den kweeker verlangden prijs niet kon opbrengen. Dinsdag opening van de vierde groote bloemenshow in Lisse Dinsdagmiddag zal In het gebouw van het Hollandsch Bloembollengenootsehap aan de haven te Llsse de vierde groote bloembollen tentoonstelling van dit seizoen geopend wor den, Er bestaat uiteraard in bloemlstenkrln- gen groote belangstelling voor deze show, die weer door „Blocmlust" georganiseerd ls en vorige verre overtreft. Ongeveer 25 Inzendin gen zijn reeds genoteerd en de expositieruimte is daarom aanzienlijk vergroot. De Directeur- Generaal van den Landbouw. Ir. C. Stof zal, als afgevaardigde van Minister S, Mansholt, de tentoonstelling officieel openen Vier wisselbekers worden voor de beste In zendingen ln het vooruitzicht gesteld. Voor 80.000 aan waardebonnen voor consumentencrediet gestolen Te Zaandam is ingebroken in het ge bouw voor Christelijke Belangen, dat dienst deed als uitreiklokaal voor de waar debonnen voor het consumentencrediet. De dader nam voor een waarde van f 80.000 aan bonnen mee. Zij dragen het codenum mer 942. Men heeft nu de waardebonnen met dit nummer vervallen verklaard, zoo dat de inbreker ze nergens zal kunnen in- wisselen en dus feitelijk slechts over een pakje waardeloos papier beschikt. den. Wel ligt op den Oceaan een diepe de pressie, doch deze is vrijwel stationnalr en zoo ver weg. dat zij absoluut geen invloed op het weer in Europa kan uitoefenen Boven dien blijft de luchtdruk in het Middellandsehe Zeegebied relatief laag. zoodat de algemeene Oostelijke strooming over Eurooa onvermin derd aanhoudt. Er wordt dan ook voortdurend koude lucht uit het Russische brongebied over Polen en Dultsehland naar onze omgeving getransporteerd. Een lichtpunt is, dat de bewolking afneemt. Weliswaar zullen hier door de nachtelijke minimum temperaturen op vele plaatsen in ons land weer beneden. —10 komen, maar de zon kan nu tenminste overdag zijn verwarmende werking flink doen gelden Mede tengevolge van de nachtelijke uitstraling waren de temperaturen hedenmor gen in ons land lager dan gistermorgen. Om. zeven uur werden de volgende waarden ge meten: vliegveld Twente 9. Den Helder 6, V lissin gen —7. De Bilt —9 Schiphol —8. vlieg veld Eindhoven 9. vliegveld Leeuwarden 8, vliegveld Groningen (Eeldei 8. vliegveld Zuid-Limburg (Boek) —9, vliegveld Gilze- Rijen 8. De Britsche vertegenwoordigers in de geallieerde bestuurscommissie hebben de Duïtsehers in het Ruhrgebied gewaar schuwd, dat de aanhoudende vorst zooveel schade aan de tarwe- en gerst-oogst voor het volgende seizoen heeft toegebracht, dat het bijna zeker is, dat men in de lente op nieuw zal moeten zaaien. Men verwacht tevens, dat veel groenten van den laten winter en de vroege lente verloren zullen gaan en dat door kolengebrek de vroege kas-groenten eveneens gevaar loopen. Korte ambtenarenstaking in Fransche hoofdstad Vrijdagmiddag om half vier sloten de Parijsche scholen hun deuren, even later gevolgd door de luchtvaart-, oorlog- en marinedepartementen. Ook de loketten van de spaarbanken werden „geblindeerd'' en de radio zweeg in alle talen maar vooral in de Fransche. Ilct verkeer in de hoofdstad dreigde spaak te loopen, doordat de verkeersagenten het bijltje er bU neer legden en hun witte mantels aan den dichtstbiizünden lantaarnpaal hingen. De hekken der Metrostations gingen voor den neus van het reislustige publiek dicht en autobuspassagiers werden zonder veel omhaal door de chauffeurs op straat gezet. Slechts die diensten, welke voor de openbare veiligheid onmisbaar waren, zoo als brandweer en G.G.D., bleven function» neeren; ook de electriciteits- en gasvoor- /.iening werek^joor de staking niet getrof fen. De telefoonverbindingen kwamen ech ter in het gedrang, behalve die met zie kenhuizen en brandweerstations. Om zes uur was de staking, waaraan naar schatting ongeveer 800.000 man Rijksper soneel deelnamen, afgeloopen. maar het conflict in de krantenwereld, dat ongeveer tegelijk met de ambtenarenstaking in een accuut stadium kwam, duurt voort. Er zijn weer geen kranten in de Fran sche hoofdstad, omdat het technisch- en administratief personeel van de dagbladen, eveneens door het neerleggen van het werk, kracht bijzet aan de eischen tot loonsverhooging. Dit is de tweede maal, sinds 1 Januari, dat Parijs zonder gedrukt nieuws zit; de eenige krant welke ten ver koop werd aangeboden was het communis tische dagblad „Humanité". Witboek over Engelsche defensie' verschenen In een Vrijdag door de Britsche regce- ring gepubliceerd witboek over de natio nale defensie wordt bekend gemaakt, dat hef. thans mogelijk is de Britsche bezet tingstroepen in Duitschland eenigermate te beperken. Het witboek acht het echter even noodzakelijk als voorheen, dat een voldoende militaire macht gehandhaafd blijft ten bate van de internationale vei ligheid en om de politiek van den be stuursraad te Berlijn te steunen. Ten aanzien van Oostenrijk wordt in het document verklaard, dat het noodzakelijk ïs aldaar troepen te handhaven tot dat het vredesverdrag is geratificeerd en er overeenstemming bereikt is over het te rugtrekken der' bezettingstroepen. „Wanneer het vredesverdrag met Italië door alle betrokken mogendheden is ge ratificeerd", aldus gaat het witboek ver- Jeruzalem krijgt meer en meer het aanzien van een stad in oorlogstoestand. Dagelijks komen er barricades en prikkeldraadversperringen bij. - De foto toont den ingang van een der veiligheidszones. Gij denkt aan de veeltaligheid van een Europeesche Unie en acht die een groot bezwaar. Maar gij vergeet dat de oudste Federale Unie ter wereld, de Zwitsersche Bond, viertalig is. Er zijn vier officiëele talen. Het gaat uitstekend. Is het alles idealisme? Dat is in wezen een aanbeveling. Verandert de wereld toch niet? Ja zeker wel. Zij heeft veel groote veranderingen doorgemaakt. Zij lijkt aan een volgende toe. Vandaar de actie der federalisten. R, P. Felicitatie-registers in Heemstede De felicitatieregisters van de Stichting 19401945, welke na de blijde gebeurte nis aan het prinselijk paar zullen worden opgezonden, liggen in Heemstede ter tee- kening, daags na den nationalen feestdag, op de volgende adressen: Raadhuis; Boek handel van Mourik, Bronsteeweg 4a; Boek handel Sas, Zandvoortschelaan 147; Dro gisterij Crayenest, Jan van Goyenstraat 31 en by den heer B. Silvis, Glipperweg 63. De Britsche minister van BuiteniamJsche Zaken, Ernest Bevin, heeft den Arahisohen delegaties meegedeeld, dat de Britsche re geering voornemens is de Palestijnsche kwestie voor de FNO te brengen. ^Volgens een hoogen functionaris van de organisatie der UNO is het mogelijk, dat Engeland de Palestijnsche kwestie volgens de bepalingen van het Handvest een „toe stand" zal noemen, die den vrede in gevaar kan brengen. Hij verwachtte, dat Engeland in dat geval zich op artikel 106 zou beroe pen. met als gevolg dat andere groote mo gendheden verplicht zouden zijn Engelam' te helpen bij het handhaven van vrede en veiligheid in dit gebied. De V.S. zouden dan ook moeten beslissen, of zij troepen naar Palestina willen sturen. De andere mogelijkheid, aldus deze woordvoerder, is, dat Engeland de geheele kwestie zonder meer in den herfst aan de Algemeene Vergadering voorlegt en om steun vraagt. In gezaghebbende kringen te Lake Suc- Nog niets bekend over de procedure cess neemt men aan dat, indien Engeland deze kwestie voor den Veiligheidsraad brengt, de Syrische afgevaardigde zal pro- beeren, elke poging om Zionisten bij de be sprekingen toe te laten, te verijdelen op grond van het feit, dat zij geen vertegen woordigers van een onafhankelijken staat zijn. De Britsche pers acht de verwijzing van de Palestijnsche kwestie naar de UNO on vermijdelijk. De „Times" stelt voor, dat de HNO een plan opstelt om Palestina in te chakelen in een Arabische federatie en, loor de Arabieren zoo tegen een overheer- ching van de Joden te vrijwaren, hun in- temming te verkrijgen met verdeeling an Palestina, terwijl de grenzen interna- •ionaal gegarandeerd zouden worden. Deze 'aatste clausule zou de toekomst van een nationaal tehuis verzekeren. De ..Yorkshire Post" stelt als oplossing oor: internationaal beheer met een inter nationale politiemacht met bijzondere in achtneming van de specifiek Britsche be langen. der, „zal het mogelijk zijn de Britsche troepen uit Venezia Giulia terug te trek ken met uitzopdering van het kleine con tingent, dat aeel zal uitmaken van de in ternationale strijdkrachten ter beschik king van den gouverneur van den vrijen staat Triest. Engeland heeft een deel van zijn troepen uit Griekenland kunnen te rugtrekken en het resteerende deel zal hopelijk nog slechts een beperkten tijd moeten blijven". Ten aanzien van het Nabije Oosten wordt in het witboek verklaard dat „handhaving van wet en orde in Palestina en de con trole op de illegale immigratie de aan wezigheid van een aanzienlijke troepen macht daar noodzakelijk maken Ook zul len troepen, vloot en luchtstrijdkrachten in het Middellandsehe Zeegebied en het Midden-Oosten noodig zijn voor hét be veiligen van de verbindingswegen". Verder wordt in het witboek er op ge wezen, dat ook in den Indischen Oceaan en de Perzische Golf Britsche strijdkrach ten noodzakelijk zijn en dat momenteel eveneens troepen worden gehandhaafd in Voor-Indië en Birma. De bezettingstroe pen in Japan worden thans eenigszins ver minderd, aldus de verklaring. „De Brit sche taak in Nederlandsch Oost-Indië is voltooid en alle Engelsche troepen zijn daar teruggetrokken". Het aantal mannen en vrouwen, dat op 31 Maart 1948 nog in de Britsche strijd krachten zal dienen, wordt op 1.087.000 geschat. Dit aantal bedroeg 31 December 1946 1.427.000. W eerberlclit AANHOUDENDE VORST Weersverwachting, medegedeeld door hen K.N.M.I. te Do Bilt, geldig tot Zondagavond: Enkele overdrijvende woiliken-veklen. meest matige Ooste lijke wind, In den nacht en vroegen ochtend -matige lot strenge vorst. Overdag temperatuur oploopond tot om het vrleepu<nt. 16 Februari: Zon op: - 7.55 uur, onder 17.54 uur Maan op: 5.40 uuf. onder 12.51 uur 17 Februari: Zon op: 7.54 xmr, onder 17.56 uur Maan op: 6.32 uur, onder 13.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1