Ramadiers gevraagd Kort en Bondig De Robaver levert critiek op regeeringsmaatregelen De radio geeft: C Panda en de Meesterdief J Zaterdag 15 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Paul Ramadier, de socialistische minister president van Frankrijk, heeft zich op een ongewoon-optimistische wijze geuit over de „stemming in de wereldpolitiek". Hij zeide tegen een correspondent van United Press dat de verstandhouding tusschen de groote mogendheden sinds het einde van den oorlog nog nooit zoo goed is geweest als thans en hij voegde er aan toe, dat de toenadering tusschen Oost en West steeds duidelijker aan den dag treedt. Jammer genoeg heef: hij na gelaten. de argumenten te noemen die hem tot deze bemoedigende uiting aanleiding ga ven, doch ook zonder dat gelooven wij hem maar al te graag. Alles, wat in deze donkere dagen donker door materieele en geeste lijke nooden het leven lichter en de zor gen kleiner kan maken, is van harte welkom. Waarom zou men twijfelen aan wat Ramadier zegt, wanneer men, zooals dikwijls gebeurt, een gretig geloof schenkt aan allerlei gelegen heidsprofeten. die dikwijls evenzeer zonder argumenten de grootste rampen voorspeller.? Wat Ramadier zegt, hopen en hoopten vele menschen. Zij nemen telkens weer met wre vel kennis van het dagelijksche bericht over meeningsverschil hier en vijandelijkheden daar. Zij moeten dit nieuws van Ramadier naarstig verder vertellen, want als er maar genoeg geruchten over een vriendelijke ver houding tusschen de groote machten de ronde doen, kan die vriendelijke verhouding on mogelijk uitblijven. Het is eenvoudig een kwestie van oorzaak en gevolg; kent men het gulden woord niet meer, dat zegt: Geloof kan bergen verzetten? Het is alsof de menschheid telkens opnieuw weer onder influisteringen van booze geesten de vaststaande waarheden van het leven vergeet Zij hoopt op allerlei en vergeet er tegelijkertijd aan te gelooven. Paul Ramadier is een man. die In zijn korte loopbaan als leider der Frar.sche regeering nog niet veel kans heeft gehad, te bewijzen dat hij de problemen van zijn land aan kan of den weg weet om uit den chaos te raken. Maar hij is een optimist dat is een compli ment. waarvan de waarde voor een politicus niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Optimisme is een soort tooverkracht. Daar mede zijn al heel wat onoplosbaar lijkende vraagstukken ontward en hemelhooge hinder nissen gesloopt. „Als de vijand hier mocht komen, zullen wij hem terugslaan", riep Churchill tijdens een Lagerhuiszitting in de crisis van 1940. Later bekende hij, er in ge dachten aan te hebben toegevoegd: ..Met leege whiskeyflesschen zullen wij hem terugslaan, want iets anders hebben wij niet". Maar zijn optimisme naar buiten werkte aanstekelijk en Engeland sloeg den vijand niet alleen terug, het versloeg hem glansrijk. Het is wel eens noodig. een" ontmoedigend feit in de ontwikkeling der dingen koelbloedig vast te stellen en te noemen, om het gevaar te ontgaan dat men de situatie verkeerd be grijpt. Doch dat ontmoedigende feit is meestal omgeven door een krans van nog deprimee- render bijkomstigheden, en dan ligt het er maar aan of het een optimist of een pessimist Is. aan wien de taak wordt toebedeeld om het feit te signaleeren: De optimist zal die bij komstigheden weglaten, de Dessïmist zal ze nog wat aandikken. En beiden zal men niet van leugens kunnen betichten. Maar de eene zal misschien een nederlaag en de andere een overwinning veroorzaken, Er wordt wel eens over oorlogsophitsers gesproken dat zijn dan de menschen, die een oorlog willen uitlokken om er zelf beter van te worden Het is niet duidelijk, hoe een mensch van een toekomst igen oorlog beter zou kunnen worden, nu niet meer de legers doch de volken met vrouwen en kinderen in cluis. tegenover eikaar zullen staan en nu niet meer een landstreek, doch de heele we reld slagveld za] zijn. Daarom is het te be twijfelen, of er in werkelijkheid nog oorlogs ophitsers bestaan: Het is waarschijnlijker dat men hiermede de pessimisten bedoelt. De Russen gebruiken het woord nogal eens in hun pogingen om de Westelijke bewindslieden te beschuldigen voor bepaalde verschillen van opvatting. Misschien bedoelen zij ook alleen maar „pessimisten"? Dan zouden wij de Rus sen totnutoe op een afschuwelijke wijze heb ben misverstaan, want dan zouden wij hen moeten gaan prijzen om hun wijs inzicht. Daar komt nog wat anders bij: Ais de Russen alleen maar pessimisten bedoelen, beteekent dat. dat zij zelf optimisten zijn. Is er dan nog een kans op oorlog? Men zou bijna zeggen, dat hiermede alle misverstanden uit den weg zijn geruimd en dat er geen enkele reden is om nog langer bezorgd te z;jn voor de poli tieke toekomst der wereld. Maar, zegt iemand, de Russen bedoelen het zoo niet en ze zijn niet optimistisch. Hoe kan die iemand dat weten' Hij ker.t den Russi- schen mensch niet en heeft het alleen maar van hooren zeggen. Daarom- die iemand moet wat optimistischer zien te worden: Paul Ra madier heeft het voorbeeld gegeven. Laat de wereld spoedig enkel nog maar Ramadiers tellen. Dan zijn we uit de nesten. J. L. Geen nieuwe inschrijving voor consumentencrediet De ministers van Financiën en Sociale Zaken hebben medegedeeld, dat dë in schrijving voor hêt consumentencrediet niet opnieuw zal worden opengesteld. Aangezien bij de tijdelijke verhooging van den kinderbijslag in zekeren zLn het zelfde doel voor oogen heeft gestaan als bij de totstandkoming van de wet op het consumentencrediet, namelijk de bestaan de spanning tusschen loonen en prijzen te verminderen, hebben de ministers van Fi nanciën en van Sociale 2Jaken overeen komstig het advies van den Centralen Raad voor het Consumentencrediet, be sloten dat bedoelde verhooging niet in aanmerking gebracht zal behoeven te worden bij de bepaling van de financieele draagkracht van hen, aan wie consumen tencrediet verleend is. De tijdelijke ver hooging van den kinderbijslag zal derhalve geen wijziging van de verplichting tot af betaling van het consumentencrediet tot gevolg hebben. Gedeputeerde Staten van Gelderland en Utrecht hebben overeenstemming bereikt over een grenswijziging van Gelderland en Utrecht wegens de ophanden zijnde annexatie door Utrecht van Geldersch Veenendaal, en van ge deelten van Ede, Renswoude en Rhenen. Italië wil meespreken Vooral om economische redenen De Ilaliaansche regeering heeft verzocht deel te mogen nemen aan de opstelling van het vredesverdrag met Duitschland. aangezien „het nieuwe, democratische Ita lië" het recht moet hebben, bij te dragen tot de regeling van den vrede in Europa. De woordvoerder van het Italiaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, die dit meedeelde, voegde er aan toe, dat Itaüë van October 1943 af tegen Duitschland oor log heeft gevoerd. Een woordvoerder van het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Italië om juridische, poli tieke, moreele en economische redenen het recht meent te hebben op medezeggenschap bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. De Duitsche markt is al tijd de voornaamste markt van Italië's bui- tenlandschen handel geweest. In normale tijden importeerde Italië tot 60% van den Duitschen export- Import van Duitsche steenkolen, aldus deze woordvoerder, is voor Italië een levensbelang en heeft een belangrijken invloed op de economische en sociale stabiliteit van het land, Daarom wenscht Italië spoedig herstel van de Duit sche economie. Italië verwant, dat de ge allieerden zijn verzoek zullen inwilligen, daar dit de eerste erkenning van Italië's nieuw verworven onafhankelijkheid op het gebied van buitenlandsche aangelegenhe den zou zijn. De woordvoerder van het mi nisterie wees er op, dat Oostenrijk, hoewel het nooit mede heeft gestreden, zeggen schap heeft gehad bii de opstelling van het vredesverdrag met Italië. HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Buffalo Bill. 19.45 Neder landers in Duitschland, 20.00 Nieuws. 20 05 Weer- overzicht. 20 08 De gewone man. 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet. 20 30 Lichtbaken. 21.00 L'éductlon manquée. 21.45 Muzikale tombola. 22.45 Avondgebed. 23 00 Nieuws. 23.15 Kath. nieuws 2.1 30 Gram muziek. HILVERSUM II, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 19.00 Plano-recital. 19.30 Rijpere Jeugd. 19.45 Bijbelvertelling. 20 00 Nieuws. 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Oké. 21.30 'Soicalistisch commen taar. 21.45 Jan Corduwener. 22.15 De kakatoe. 32.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Sport van den dag. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Kerkorgel. 10.15 Gewijde muziek. 19.45 Gerefor meerde kerkdienst. 12.15 Boekbespreking. 12 30 Lunchconcert. 13.30 Apologie. 13.45 Chopin. 14.00 Moderne Frnnsche kamermuziek. 15.45 Opera en operette fragmenten. 16 20 De taak van den boer 16.30 Zlekenlof. 17.00 Doopsgezinde kerkdienst. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws en Sport. 19.15 Kent Gij Uw Bijbel? 19-30 Nieuws en Sport. 20.00 Actualiteiten en gewone man, 20.15 Kamerkoor. 20.45 Vastenavondviering. 21.15 Luis terspel „Een klein reisoponthoud". 22.00 Nieuws en Avondgebed. 22.35 HBydnconcert. 23.30 Klari netconcert van Mozart, HILVERSUM II, 415.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor het platte land. 8.45 Zondagmorgenmelodieën. 9.15 Geeste lijk leven. 9.30 Platen op verzoek. 10.00 Zondags- halfuty. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Er.gelsche concertmuziek. 12.30 Zondagclub. 12... Dameskoor. 13.00 Nieuws. 13.15 M'ijn lievelings melodie. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boek bespreking. 14.30 Muziek-mozaïek. 15.05 Film- praavie. 15.30 The-dansant. 18 30 Voor dc vrouw. 16.40 Sport. 17.00 Gedicht. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oome Keesje, ia oo Nieuws en Sport. 18.30 Melodie der verte. 19.00 Radiolympus. 19.30 Cabaret. 20.00 Nieuws en Actualiteiten. 20.15 ..Ftdelio" opera van Van Beethoven. 21.45 Luisterspel naar Dickens. 22.20 „Van drie- en vier kwartsmaat". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. We kunnen hier niet treden in een uitvoe rde bespreking van het thans verschenen jaarverslag over 1946 van de Robaver. waar mede deze instelling haar reputatie hand haaft dat zij van de groote banken en groote ondernemingen haar jaarverslag hei eerst gereed heeft. Toch moge hier worden ver meld dat de Robaver een goed jaar achter den rug heeft, in zooverre dat haar bruto winst van 19 millioen tot 24,.,2 milüoen is gestegen en het dividend, ondanks de met f 3 millioen gestegen onkosten en een onttrek king van 7.4 milüoen voor belastingen, van 4 tot 5 kon worden verhoogd. De ontwikkeling van het bankbedrijf houdt uiteraard ten nauwste veTband met de mate waarin het Nederlandsche bedrijfsleven zich kan herstellen en vooreerst in nog haast sterkere mate met de regeeringsmaatregelen. welke uit de geidsaneering en haar bemoeie nissen met het bedrijfsleven voortvloeien. Het feit dat de Debiteurenrekening van 80 millioen tot 105 millioen gestegen is, wijst op een lichte toeneming van de vraag naar handelscrediet. welke in den loop van 1947 ongetwijfeld verder zal 6tijgen. vooral wan neer dé aanhangige Vermogensheffing wordt doorgevoerd, waartegen de directie van de Robaver zich overigens in scherpe bewoor dingen keert, omdat zij volgens haar het r.oodlotig effect zal hebben dat voor toekom stige initiatieven de middelen \-oor geruimen tijd zullen ontbreken. De directie houdt trou wens een fel betoog tegen de maatregelen der regeering, welke met de geidsaneering ver band houden en die volgens haar een geheel op theorie gebaseerd samenstel van voor schriften vormen, waaruit zelfs de expert niet meer wijs kan worden. Het aangiftebiljet voor de V.A.B. is daar van wel een voorbeeld en heeft een Haagsche bankiersfirma er reeds toe gebracht een drin gend verzoek om vereenvoudiging tot den minister te richten, die naar de meening van veie betrokkenen bezig is een steeds grooter deel van de nog in ons land aanwezige werk willigheid voor min of meer improductieve doeleinden te gebruiken en een voor het be drijfsleven nuttige en onontbeerlijke catego rie werkers, de accountants en de belasting consulenten, tot radeloosheid te brengen. De Amsterdamsche beurë die sinds eenïgen tijd vast was vqor bankaandeelen, reageerde op de verschijning van het verslag der Roba ver met wat zwakkere markten, waarbij zoo wel voor obligaties als aandeelen de omzet ten zijn teruggeloopen. Bepaalde redenen zijn hiervoor niet aan te wijzen. Hoewel aan den eenen kant de econo mische bedrijvigheid in ons land toeneemt, blijkens het stijgend aantal geëmployeerde werkkrachten en de stijging der omzetten, was het cijfer van den export voor de maand Januari in vergelijking met December een teleurstelling, omdat het van f 128 millioen tot 108 millioen is teruggegaan Wij hebben- er echter vroeger al eens op gewezen dat de cijfers voor November en December van het vórige jaar in sterke mate worden beïnvloed door den export van aardappelen en de te ruggang van het exportcijfer voor Januari is dan ook uitsluitend aan den verminderden aardappelultvoer van 24 6 millioen tot f 3 3 millioen te wijten. Hoewel wi' ten aanzien van den Neder- 'ar.dschen export allerminst een oppervlakkig optimisme willen suggereeren. mag er toch op worden gewezen dat de uitvoer van onzen ir.dustrieelen sector langzaam stijgende is, zoodat mr. P. Blaisse. hoofd van de afd. Plan ning van het ministerie van Economische Zaken voor 1947 een export van 800 a 900 millioen industrieele producten niet uitgeslo ten acht, waarmede dan nagenoeg het dubbele zou zijn bereikt van het cijfer voor 1946 (402 millioen). Maar zelfs wanneer de totale ex port in het loopende jaar tot l'/s milliard zou kunnen worden opgevoerd, blijft er bij een import van 2'a 8 milliard, nog een ekort van 1 f 1"; milliard op de Neder- lar.dsche handelsbalans, dat naar raming tot en hoogste 600 millioen door inkomsten uit beleggingen, scheepvaart, diensten, enzoo- voort kan worden gedekt, wat dus wil zeggen dat wij in 1947 een verder beroep op buiten- iandsch creaiet en'of ons bezit aan buiten landsche waarden zullen moeten doen. De moeilijkheden, welke hieruit, niet het minst ook voor de regeering, ontstaan, wor den te grooter, nu het herstel van orde en rust. in Nederlanclsch-Indië opnieuw ver traagd schijnt te worden, tengevolge waarvan onze Nederlandsche bedrijven daar niet aan den slag kunnen en de Ncdcrlandsch-Inöische export van weinig beteekenis biyft, en aan den anderen kant door het ..moederland" steeds nieuwe credieten moeten worden ver leend of gegarandeerd (Australië). De Del: Maatschappij (tabak) rapporteert een schade van ettelijke millioenen, maar meent dat haar kapitaal nog intact is. hoe- we) zij over de laatste jaren de definitieve gegevens mist, evenals de Javasche Cultuur (suiker), wier laatste cijfers van begin Maart 1942 dateeren. Het is duidelijk dat onder deze omstandig heden voor de Indische waarden geen ho roscoop kan worden getrokken en de onzeker heid inzake Indië ook voor het economisch herstel van Nederland een ernstige belem mering blijft Passagiers van de „Oranje" gaan Zondagmorgen van boord Zooals medegedeeld is, zal het m.s. „Oranje" vandaag met repatrieerenden uit Indië te Amsterdam aankomen. De ontscheping zal echter niet om 14 uur ge schieden, omdat het schip ten gevolge van de ijsgang in het Noordzeekanaal sléchts zeer langzaam zal varen. Men verwacht de „Oranje" thans om ongeveer 17 uur te Amsterdam. De ontscheping zal Zondag morgen om 9 uur beginnen. Wielrennen Antwerpsciie Zesdaagsche begonnen Vrijdagavond zijn zeventien koppels gestart voor den Antwerpschen zesdaagschen wieler wedstrijd. In de eerste uren werd in een snel tempo gereden en het gevolg was. dat enkele koppels grooten achterstand boekten. Van nacht om drie uur was de stand na de sprints: 1. Lapébie-Sérès: op één ronde 2. Cools-Thijs- se: 3, Kaers-De Kuysscher; op twee ronden 4. Pel!enae-s-Middelkamp; 5 Acou-Bruyland; 6. Backer-Eenaeme: 7. Gulmbretière-Le Nizerhy; op drie ronden 8. Godeau-Dousset; 9. Savel- berg-Van den Broek: op vier ronden 10. Schul- te-Boeyen. •Ds. E. Pot beroepen In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den kerkeraad der Nederlandsch Her vormde Gemeente is beroepen tot predikant te Haarlem (vacature ds. H E. Beker) ds. E. Pot, predikant te Oldenzaal. Ds. Pot, die in 1901 geboren is. werd in 1925 candidaat in Friesland. Na van 1 September 1925 tot 1 Januari 1926 hulppredikant in Feijenoord te zijn geweest, deed hij op 21 Maart 1926 zijn intrede te Opende. In 1929 vertrok hij naar Heino en sedert 14 Januari 1940 is ds. Pot predikant te Oldenzaal. Prijzen voor horloge-armbanden Ambtenaren van de prijsbeheersehing hebben een onderzoek Ingesteld bij vier Haarlemsche horlogemakers en zij constateerden, dat er hor loge-armbanden verkocht werden tegen prijzen, welke hooger waren dan de vastgestelde. De winkeliers hebben advies ingewoqAn bij de middenstandsvereenigtng. Gebleke™is. dat zij .uit Be!g:è geïmporteerde bandjesverkochten, die duurder waren dan de Nederlandsche. Zij waren daarom te goeder trouw. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat voor Piastic-horloge-armbanden tot 1 Maart niet meer dan f 1.55 gevraagd mag worden en daarna niet meer dan f 1,40. In de plaats van den heer M. J. M. van Poll is benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mr. F. A. van Kemenade, advocaat, en procu reur te Eindhoven. HAARLEM EN OMGEVING Het definitieve bestuur van het Humanis tisch verbond (gemeenschap Haarlem e. o.) is dezer dagen tijdens een ledenvergadering ge kozen. Het bestaat uit mevr. TonSeyler en de heeren W. F. Happé (voorzitter). B. Klunder (vice-voorzitter). J. Henstra (secretaris). Liewegjc 8. Haarlemmerliede). J. R. Prinsen Geerligs (pen ningmeester). J. Clarénberg. J. P. v, Loppersum en A. E. v. d. Linde. Tot candidaat-commies bij de Rijksbelastin gen benoemd en tegelijkertijd voor verdere opleiding naar 's Gravenhage verplaatst, werden de heeren J. J. Allnk, P, v Buuren, A. A. Goed man, M. Plant, T. T. van Riezen (allen adjunct- commies der directe belastingen te Haarlem) en de heer J. W. v. Hees (adjunct-commies der directe belastingen in de gemeente Haarlem mermeer). Een vastenavondfeest zal Maandagavond In i het R.K. vereenigingsgebouw te Heemstede ge- I geven worden door de plaatselijke Katholieke Arbeldersbewegi ng. Een partij brandstoffen Is bij den bloem- bollenkweeker L. te Hillegom ontvreemd. BU het boke-nd worden van de blijde ge beurtenis zal in Overveen vuurwerk worden afgestoken op een terrein aan den Brouwers- koikweg. Mocht de geboorte des nachts plaats hebben, dan geschiedt dit den volgenden mor gen om 7 uur. Op den avond van den geboorte dag zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan door het Bloemendaalsehe Oranjecomité een bijeenkomst georganiseerd worden met films en zang. Over Muziek Het N.V.V. dringt aan op vreedzame oplossing in Indië Het verbondsbestuur van het N.V.V. in ver gadering bijeen, heeft naar A.N.P. verneemt, gisteren besloten een resolutie te zenden aan de Nederlandsche regeering en aan de repu- blikeinsche regeering te Djogjakarta. waarin het N.V.V.-bestuur een dringend beroep doet op de Nederlandsche regeering en volksver tegenwoordiging en op de regeering van de republiek Indonesia, om voor de reaction- naire agitatie hier en voor het extremistische drijven ginds geen duimbreed te 'wijken en alles in het werk te stellen, om tot een snelle vreedzame en definitieve oplossing van het conflict in Indonesië te geraken, opdat aan de schermutselingen, die helaas ook men- schenlevens kosten, ten spoedigste een einde lcomt, het bevel „staakt het vuren" kan wor den gegeven (wat intusschen gebeurd is. Red.) en met de demobilisatie van onze troepen in Indonesië kan worden begonnen. KADER VERGADERING N.V.V. De Haarlemsche Bestuurüersbond belegt op Dinsdag 18 Februari een kadervergadering in het café-restaurant „Brinkmann", waarop ..Het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen" besproken wordt. Inleider is mr J. Mannoury, directeur van het Wetenschappe lijk Bureau van het N.V.V. In Parijs is het eerste symptoom van de naderende lente gesignaleerdechter alleen in een modeshow, loaar de lentemode werd getoond. Dit model is van marine blauw, gegarneerd niet wit kantwerk. Stokofski zal Concert gebouworkest dirigeeren Naar het A N.P. verneemt zal de Ameri kaan sche dirigent Leopold Stokofsky op 22 Mei een concert van het Amsterdamsen Concertgebouw-orkest dirigeeren. Ziekenbonnen veertien dagen geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de op 13 Februari gepubliceer de bonnenlijst voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummers der ten behoeve van zieken uitgereikte kaarten ME, MF en MG zijn opgenomen- Zooals bekend is. ont vingen zieken tot dusverre rantsoenbonnen, welke een betrekkelijk langen geldigheids duur hadden. Men moet er rekening mee houden, dat de om de andere week van bovengenoemde kaarten aan te wijzen bonnen ook slechts veertien dagen geldig blijven. Directie der Staatsmijnen Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Februari tol president-directeur van de staatsmijnen in Limburg aangewezen dr. ir. Chr. Th. Groothoff. Tot directeur zijn met ingang van denzelfden datum benoemd de heeren J. Mous en dr. ir. D. P. Ross van Lennep. C" ENIGEN tijd geleden is Greta Garbo met de „Gripsholm" van New York naar Zwe den vertrokken. Het feit heeft weinig, opzien gebaard en een van de Amerikaansche „co lumnists" schreef met de overdaad van open hartigheid. die aan deze schrijvers eigen is, dat er wel niemand zou wezen, die over haar vertrek treurde. Dat is veel gezegd, zelfs v een Amerikaanschen journa list. Een jaar of tien, vijftien, geleden zou de man het niet in zijn hoofd gehaald hebben iets dergelijks te schrijven. Hij had een daverende rel veroorzaakt en zich de min achting en verontwaardiging op den hals gehaald van duizenden bewonde raars van de „goddelijke Garbo". die zich ir het diepst van hun vereering bel eed: gd ge voeld zouden hebben. Nü kan zooiets straffe loos gezegd worden en dat bewijst, dat er iets veranderd is. Ons. die nu al een jaar of zeven Garbo niet hebben zien spelen, verbaast dat nog een beetje. Garbo is voor ons nog een unieke figuur, een van de weinigen wier „ster"-dorri onbetwistbaar was. Ze deelt dien roem met actrices als Asta Nielsen. Pola Negri, Mariene Dietrich en misschien nog enkele anderen, maar géén is er toch zoo tot in het absurde verheerlijkt als Garbo dé sphynx, zooals de Hollywoodsche reclame makers graag zeiden. Greta Gustafsson. die haar carrière in een winkel begon, als badnvmph in een klein filmpje verscheen en daarna via de Zweed- sche filmindustrie snel naar Hollywood en tot in de hoogsteK regionen van sterrenland reis de. was ook een bijzondere verschijning, hoe wel niemand het aanvankelijk gezegd zou hebben van het jonge, eenigszins bloedarme meisje, dat in alle stilte met haar ontdekker en regisseur, Ma-urits Stiller, naar Amerika reisde. Een geheimzinnige vrouw werd ze, gedreven door ondoorgrondelijke hartstoch ten, natuurlijk omstreden door al wat man was, meestal een tragische geliefde, maar zelfs dan ongenaakbaar, in zichzelf gekeerd binnen een mysterieus aureool. De regisseurs maakten van haar een ernstig kijkende af spiegeling van de befaamde Mona Lisa. wier onbeschrijfelijke en prikkelende glimlachje ook nog niemand heeft kunnen verklaren. Misschien is beider geheim, dat ze heelemaal geen geheim verbergen. Een ondeugende cri- De scheidende en de nieuwe gene ratie. Links: In- grid Bergmann, een der jonge actrices van Hol lywood, rechts Garbo in een van haar oude rollen. 45. Joris en Panda liepen het kasteel uit en zochten de auto weer op. „Hoor eenf makkertje!" zei Joris. „Het staat U niet fraai, dat ge mij voor lelikert wildet. zet ten, waar de Koning bij was! Zijne Majes teit had heel gemakkelijk een verkeerde indruk van mij kunnen krijgen, en wat dan? Dat gebéurt niet weer, wat? Anders zal ik gedrongen zijn U met een heel on gunstig getuigschrift te ontslaan! Stijgt nu in, dan gaan wij verder!" Panda stapte in de auto, terwijl hij peinsde op een middel om uit alle narigheid te raken. Want hij had wel in de stem gehoord, dat Joris hem voor de gek had gehouden toen, hij beter schap beloofde. „Het gaat van kwaad tot erger!" dacht Panda. „Wat zal er gebeu ren, wanneer de Koning merkt, dat hij voor de gek is gehouden? Ik mag er niet aan denken!" ticus heeft eens van Garbo gezegd, dat er vrouwen leven, die zóó leeg zijn, dat ze al leen daardoor ondoorgrondelijk schijnen Of Garbo werkeiijk alleen een willoos werktuig was in de handen van geroutineerde regisseurs dan wel een berekenende actrice, die precies wist hoe ver zij gaan moest, doet er minder toe. Voor het publiek was Garbo niet leeg. zij vervulde een behoefte. Het wil de dergelijke melodramatische verschijningen, het verlangde deze zwijmelende romantiek, het dweepte met deze gesublimeerde Anna Karenina, deze onwezenlijke Koningin Chris tina, met deze fantastische Mata Hari. De ware Garbo was een vrouw uit een droom, en als zoodanig is zij gestandaardiseerd. Haar roem was vanzelfsprekend. maar eigenlijk heeft ze hei moeilijk gehad, want ze was ver. plicht altijd aan zichzelf gelijk te blijven. Zij is de typische vertegenwoordigster van het sterren-tijdperk, waarin de filmacteurs be roemd werden met een bepaalde rol en dan weinig meer deden dan die onder andere om standigheden herhalen tot ja tot ze uitge diend hadden. Garbo is uiteindelijk niet anders geweest Haar vertolkingen zijn niet minder geworden, integendeel, ze werden rijper en menschelij ker. maar de publieke waardeering verander, de. De schablone-ster maakte plaats voor nor maler spelers, die uiteenloopende rollen ver tolkten Garbo heeft geprobeerd dat voor beeld te volgen. Kort voor den oorlog was er een ..andere Garbo". Ze heete „Ninotchka" en de film was een humoreske met vele ver diensten. Maar de critici mochten een nieu wen kant van Garbo's talent prijzen er was iets verdwenen. Dit was niet meer de Garbo van weleer. Dat wil eigenlijk zeggen: dit was niet meer het filmpubliek van weleer Het had èen anderen stijl van filmen en ac- teeren leeren kennen en waardeeren We kunnen dat zelf toetsen, want op het oogen- blik draait er weer een film van Garbo in ons land. weer vajj een „andere Garbo". Ze heet „The two-faced woman" de vrouw met de twee gezichten en ts een vlot en met vakmanschap in elkaar gezet niemen dalletje met een dubbele hoofdrol. Er is niets meer van den ouden Garbo-stijl in te vinden en even goed had een andere Hollywoodsche schoone er de hoofdrol in kunnen spelen. Het afscheid van Garbo beteekent het af scheid va® een periode der'film, die zichzelf overleefd heeft De tijd van de onverander lijke sterrenbeelden is voorbij. Er verschijnen er noe wel enkele, maar hun roem taant snel. Het is toevallig ook een Zweedsche actrice Zarah Leandér met wie men hetzelfde heeft geprobeerd Zij. de mooie statige vrouw met de prachtige warme stem. moest een zingende opvolgster van Garbo zijn, maar zij verstarde spoedig en haar over haaste afscheid van de Duitsche filmindustrie heeft misschien een ander einde" van haar carrière voorkomen. De stereotiepe filmster raakt uit den tijd. Bij de candidaten voor de hoogste Hollywood sche waardeering staan nu namen van: Olivia de Havilland. Rosalind Russell. Dorothy Mau- guire, Jennifer Jones en Bette Davids en Joan Crawford, deels oude bekenden, maar alle actrices, die in zeer uiteenloopende rollen verschillende kanten van haar talenten heb ben laten zien. Een nieuwe Zwegdsche trekt de aandacht: Ingrid Bergmann. in vrijwel al les het tegendeel van haar repatrieerende landgenoote Garbo. Ingrid Bergmann, een jonge doktersvrouw, is een innemende ver schijning en verre van een Hollywoodsche schoonheid- Ze geeft een indruk van jeugd en frlschheld en mist alles wat naar het on wezenlijke zweemt. En dat voor iemand, die a' zes jaar in Hollywood het Amerikaansche film Mekka werkt. Haar spel in „Gaslight" geeft een goeden indruk van wat zij kan en maakt de aankondiging, dat zij de hoofdrol zal spe len in een verfilming van Remarque's boek „Are de Triomphe" belangwekkend. Maar zij Is geen zeldzaamheid waaraan het publiek zich ten koste van alles wil vergapen Er zijn nog maar weinig films, die gedragen worden door een enkelen artist. Toen "het systeem van één hoofdrol verdween, werden de filmacteurs menschen van een bereikbare hoogte De films werden er minder gezwollen door en nu verbaast niemand zich meer wan neer hij een heel beroemde ster een klein bijrolletje ziet spelen. Garbo is echter vertrokken Ze blijft een zeldzame herinnering aan een verstreken tijdperk. Heelemaal verstreken? Het film publiek is nog best in staat 6traks een nieuwe ster als wereld-wonder te aanvaarden. v. G. De inhoud \yf EN SPREEKT van het wezen der muziek,: van de ziel der muziek, over haar kos-j' mische beteekenis, over den metaphysi-j schen achtergrond, over het verband van] raligie en muziek Nochtans wordt de muziekl niet ontraadseld, de inhoud van het spel blijft een geheim. Wie echter een verklaring niet mogelijk acht. ontkent nog niet den inhoud.' Er zijn verschillen in de verhouding tot den. inhoud der muziek bij den componist, der, uitvoerder en den hoorder: geen van allen kunnen zij met woorden het wezen der mu ziek. dat ik eenigszins nuchtei met den inhoud van het spel aanduidt, verklaren. De philosoJ phische achtervolging der muzen geschiedt; dan ook meestal door hen die soms in het- groot, soms in het klein door verklarings-j zucht gedreven worden. Bij groote geesten» volgt men dan een speculatieve beschrijving,, bij kleine geesten leest men die stellige uit4 leggingen die een begrenzing van het begri» beteekenen Men waant zich verrijkt door een; verklaring, maar vergeet de verarming der] begrenzing. De neiging tot verstandelijk be-i zit van iets. dat onstoffelijk is, Is ons allenj aangeboren; het critïsche besef, dat deze nelJ ging veel hoogmoed bevat, is minder algeJ meen. Ik geloof in de bewondering en in de dankbaarheid, en overigens in de scherpt» van het gehoor en in de techniek der muzi. kale analyse. Ik geloof in het muzikale gr not, dat u ook het geluk mag noemen en i geloof in den duivel der verklarlngszucht di< onze onbevangenheid belaagt. Waarde lezer, wat zou het aardig zijn al wij eens een weekje konden logeeren bij Jol Seb. Bach Vindt u het profaan en ontnuch terend als ik hem van u en mij een hartelijl familielid noem. waarmee wij in gedachti graag verkeëren' Hij heeft niet veel tij<j voor ons. want hij moet altijd maar cantates maken en de vorst van Brandenburg bestelt maar stukken voor orkest: hij moet de lastige jongens op de kerkelijke school van alles lee. ren en bovendien houdt zijn geest zich bezig met de kwestie der muzikale temperatuur Straks is het weer tijd voor de kerk en moet hij onberispelijk de gezangen met een impro- visatie inleiden. Hij moet daarbij niet afge- leid zijn en vergeten dat hij de belasting moét betalen, en zich niet herinneren dat zijn principalen de vorige week klaagden, dat zijn naspel onbegrijpelijk en bepaald onstichtenij was. Hij is vanavond goed te spreken, want als hij en wij met moeder de vrouw de klein, sten der jongens in bed gewerkt hebben, ié er nog tijd' tot in den nacht om te musicee- ren en een pittig glas te drinken. Zijn groote roode hoofd lacht en wij amuseeren ons alle maal. De brave burgerman is een echt artist, hij is geheel en al muziek: hij weet er boven dien alles van, zonder er iets van te begrij pen. Hij speelde zoo juist een Sarabande mei figuraties, dat wil zeggen hij maakte allerlei liefelijke versieringsnoten bij de melodie die uit de harmonieën voortkomt, het stuk Is kort maar overvloedig aan sentiment; het was heerlijk om te hooren. Als wij boven zijn hooren wij Bach brommend en neuriënd ia zijn kamer: ik weet het wel: hij scharrelt nog met enkele kaarsen heen en weer en gaat schrijven. Neen. ook thans is het de tijd niet om bij hem aan te kloppen en te vragen: „Meester, wat is het wezen der muziek?" Ik zou zijn antwoord wel weten: „Hebben wi] niet den geheelen avond gemusiceerd, wat wilt u meer?" De wijsgeer-aestheticus en de artistieks dilettant zijn met dit fantasietje niet tevre den, Zij zijn van de groote kwestie afgeleid; zij noemen mij andere namen, de een spreekt van Hegel, de ander van Freud. Ik heb ech ter in het geheel geen zin, bij een van deze heeren te gaan logeeren. Ik wil wezen waar de muziek is en waar zij klinkt U vindt ook. waarde lezer, dat wij dan thuis zijn. dat wij erwarmd zijn. Misschien Is u Iets sentimen teel er en zegt u dat u zich dan een beter mensch voelt. Maar u is toch overigens zoo kwaad niet? Of wordt uw geweten in slaap gesust bij een goed stuk? Maar dat zouden wij niet zeer edel mogen noemen! De muziek: js juist waarheid, zij is ltcht en opent, het 'hart, het is een spel van alle gevoelens; de fijnste nuances van het menschelijk tempe rament schijnen ons aan te raken en wij zijn verrast. Men zou meenen dat de muziek den duivel kan verjagen. Maar dan is het onze behoefte aan moraal die hier spreekt Wie kent in werkelijkheid den aard der gevoelens, de duizenderlei hartstochten die in de natuur leven? Ik erken het Voorspel van Wagner's Meistersineer als een meesterwerk, maar ik hoor er een gevaarlijke meesleepende bruta liteit in die mij afkeer inboezemt. Een ander spreekt in uitsluitend bewonderende termen on zal deze muziek met vuur verdedigen: wij zullen echter geen van beiden het wezen der muziek kunnen verklaren. Wagner zelf niet, ook niet de grootste dirigent, ook niet de aan<$achtigste hoorder en in geen geval de philosoof en de musicoloog want deze staan zichzelf en de muziek het meest in den weg. Het hooren van de eerste zes strijkkwartet ten van Beethoven maakt mij zielsgelukkig. Dit klinkt u misschien weekhartig in 't oor; •racht u het anders uit te drukken. Als u muzikaal is weet u wat ik bedoel. Wij kun nen met elkaar de vormen dezer kwartetten analyseeren, wij kunnen het verband der toonaarden nagaan, den stijl bepalen, wij kunnen ook Beethoven's situatie in de dagen dezer composities nagaan, wij kunnen ook musicologisch het een en het andeT consta- teeren, enfin wij kunnen vreeselijk veel, maar wij kunnen niet verklaren wat toch het wezen dezer muziek is. Wij kunnen van de kleinste buiging in een melodie niet zeggen wat zij is, hoewel zij ons zoo duidelijk van binnen aan raakt Wij kunnen ook veel vergelijken: ik weet en voel dat er een wereld van verschil is tusschen de laatste kwartetten van Beet hoven en zijn eerste, die opus 18 vormen. Maar ik raad u, belangstellende en muziek liefhebbende lezer, neem niet de diepzinnig® vertoogen ter hand. waarin u de „zielsgang" van den componist met onbeschaamde eigen gereidheid wordt verklaard; lees niet de be schrijvingen van Beethoven's bovenaardsch- heid, maar luister naar hef spel der diepe aandoeningen en wees er gelukkig mee. Is deze overgave beneden de waarde van ons verstand? Neen, het is de erkenning van de superioriteit der muziek: het ls de gevoels- overtuiging. dat men zeer innige zaken niet straffeloos ontleden kan. Wij hebben het natuurlijke recht de eene muziek lief te hebben en van de andere niet te houden. Dit beteekent echter niet. dat wij het vermogen hebben vast te stellen en t« verblaren, wat de inhoud der muziek ls. HENDRIK ANDRIESSEN. Redevoeringen door leiders van de Ame rikaansche Republikeinsehe Partij vormden Donderdag het hoogtepunt van de Nationale Herdenking van den geboortedag van Abra ham Lincoln, den eersten Repubükeinschen President, die in 1809 het levenslicht aan schouwde Zij legden de gelofte af. de traditie voort te zetten van dezen grooten man. wiens sterke karakter de natie leidde door de crisis van den burgeroorlog. Karl Winkler, voormalig commandant ■an het werkkamp voor het Wezer-district. is door een militair gerechtshof te Wuppertal schuldig bevonden aan slechte behandeling en het dooden van geallieerde krijgsgevangenen en tot den dood door den strop veroordeeld. Twee andere beklaagden werden respectieve lijk tot levenslang en twintig laar gevangenis straf veroordeeld. Op 25 Februari zal te Konstan», in de Fransche zóne van Duitschland, het proces tegen Heinrich Tillessen beginnen, die er van wordt beschuldigd in 1921 den Duitschen vice- kanseüer dr. Mathias Erzberger, te hebben ermoord Een Duitsche rechtbank te Frei burg heeft in November Tillessen van rechts vervolging ontslagen op grond van het feit, dat hij onder de in- 1933 door Hitier verleende amnestie viel. De Fraflsche autoriteiten heb ben hem echter weer gearresteerd en zijn tegen de beslissing van de rechtbank ia hoo ger beroep gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2