-30TTGERING Haarlemmer schiep vervoersorganisatie over de heele wereld Id5 IS si Het antwoord Predikbeurten j FI.UKS1 maar om het spel Edward Nyman Bankwerkers Constr. Bankwerkers Lasschers Plaatbewerkers en Stoffeerders Belangrijke Meubilairveiling Zaterdag 15 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Kopenhaagsche katten en Hollandsche inboedels verhuizen naar andere windstreken „Meneer, nou heb ik uit Kopenhagen een poesje gekregen en het had een kater moeten zijn." „Prachtig mevrouw, dan zorgen wij ervoor, dat de poes retour gaat en dat haar mannelijke soortgenoot voor haar in de plaats komt." Deze wonderlijke dialoog is niet aangehaald uit een blijspel van Shaw, maar uit een ge sprek op een nuchter en zakelijk kantoor, ergens in de goede Spaarnestad. Wilt ge den achtergrond van dit kattendrama weten' Welnu, er was eens een dame uit Haarlem en zij raakte tijdens een bezoek aan Deensche kennissen gecharmeerd van een poezebeest, met het onvermijdelijke gevolg, dat haar een Kopenhaagsch katje beloofd werd. Maar het moest een kater zijn, weet u Laat er tóch een poes gekomen zijn! En nu mag een vervoersorganisatie, die van onze stad uit de geheele wereld door de lucht, over de zee en te land bestrijkt, de zaak weer in het reine brengen. Wat zij trouwens graag doet, want de ondernemer is een oude rot op vervoersgebied, die zulke karweitjes met het noodige élan aanvat. Even kijken, wanneer het volgende K.L M.-toestel naar het hooge Noorden vertrekt, dan de gedupeerde poezen- mevrouw opbellen en de zaak is gezond: over drie dagen gaat het miauwende gedierte in een bestelauto naar de luchthaven om luttele uren later haar vaderland te bereiken, van de jonge onderneming connecties aan met het buitenland en het marcheerde boven verwachting. Niet alleen particuliere pak ketten voor Duitschland of dure bloemen van een soldaat aan een Engelsch meisje, niet slechts twee schichtige postduiven voor San Francisco, maar ook handelsvervoer. inge wikkelde retourvrachten en verzamelpakket- ten voor Nederlanders in Indonesië werden aangenomen. „Zit u met dit heele geval de reisbureaux soms niet dwars?" dachten wij spitsvondig te zijn. „Integendeel", merkte onze zegsman op, „alles, wat de reisbureaux aan goederenver voer binnen krijgen, wordt aan ons overge dragen en omgekeerd verwijzen wij de pas sage-aanvragen naar de reisbureaux Natuurlijk komt een gesprek met een man van het „groote" vervoer ook even op de toekomst van dit vak. dat zich na den oorlog, verkeerde elementen daargelaten, weer tot een factor van internationale beteekenis heeft weten op te werken. En dan komt het eerste pessimisme in dit overigens blijmoedige re laas: de bijkans onoverwinnelijke moeilijk heden om het internationale contact te her stellen en „vast te houden" worden ons voor geschilderd. „Oogenblikje, even dien meneer helpen." De meneer wil naar Zuid-Afrika emigreeren en hem wordt toegezegd, dat alle administra tieve plichten hem uit handen zullen worden genomen: een bewijs, dat aan zijn belasting plicht is voldaan en de inklaringsformulieren de douaneformaliteiten over en weer en de rest. Dat kan, dank zij menschen, die durf heb ben durf om iets aan te pakken en moed om het door te zetten. Ook als er dames komen met Kopenhaagsche poezen. De man, die in één jaar een wereldomvat tende vervoersorganisatie opbouwde en in een kleine werkkamer op de derde verdieping aan de touwtjes trekt, bij den Burgerlijken Stand bekend Onder den naam M. Spaar garen. vertelt een en ander over het ontstaan ervan. „Ik zag niet veel meer in het wegvervoer, vooral niet, - omdat er in die branche den laatsten tijd een enorme versnippering is opgetreden, die hier en daar tot ongewenschte toestanden aanleiding geeft." Bovendien achtte hij de service, die den klanten door het beroepsvervoer geboden wordt, te gering en hij wilde het Amerikaan- scher aanpakken: „de klant geeft een seintje en wij doen de rest," ook al moet er een slaapkamer-ameublement naar Kaapstad. Wat geen bluf is, want er werden inderdaad heele inboedels naar een ander werelddeel ge bracht: de emigrant of de .uitgestuurde" maakte zijn wenschen kenbaar en de vervoer der zorgde voor één of meer metalen' pak kisten; de verhuizing werd gepakt, de admi nistratieve rompslomp kwam voor rekening Gas en electriciteit Meer rantsoenoverschrijding dan voorheen Het Rijkskolenbureau zag zich verplicht, wegens de ongunstige kolenpositie, de ge meentelijke bedrijven nog eens aan te spo ren .streng de hand te houden aan de voor schriften over de rantsoeneering van gas en electriciteit. Natuurlijk ondervonden de verbruikers daarvan den terugslag. Te Haarlem worden thans meer over schrijders vjm de rantsoenen afgesneden dan voorheen. In het algemeen houden de particulieren zich aan de (met 20% ver minderde) rantsoenen. Dit is trouwens te begrijpen want in het algemeen kan men daarmee toe. De toegestane hoeveelheden waren in het najaar verhoogd, zoodat zij ook na de nu tijdelijk ingevoerde korting vrij behoorlijk zijn. Wie gas tekort komt kan het aanvullen door petroleum te ge bruiken, of wat op de kachel in de huis kamer te koken. Nu er evenwel menschen zijn die zonder kolen zitten, bestaat de vrees, dat er electrische kacheltjes ge bruikt worden, maar daarop is het rant soen natuurlijk niet berekend. Wie het tóch doet, moet weten, dat hij onherroe pelijk voor moeilijkheden komt te staan. In den laatsten tijd is geconstateerd, dat er nog al winkeliers zijn die hun electrici- teitsrantsoen overschreden hebben. Veel al komt dit omdat zij toch étalagelampen hebben gebrand, hoewel dit verboden is. Het gevolg was dat die overtreders het. eenigen tijd geheel zonder licht moesten' stellen- Ook verschillende industrieën zijn ver over hun rantsoen gegaan. Ook tegen die overtreders moesten maatregelen geno men worden. van het vervoersbedrijf en voor 100.— per kubieken meter kwam de opdrachtgever met ijn hebben en houden in Oost-Indië aan Bovendien bleven de kisten zijn eigendom, zoodat hij zijn bezit zag uitgebreid met een doelmatigeautogarage. De service, het magische begrip, dat handel en industrie steeds meer Ieeren hanteeren. was volkomen, maar de middelen bleven be perkt. Daarom werd van Haarlem uit contact gezocht met de K.L.M.. met de Maatschappij „Nederland", kortom met al deze vervoerders „engros". die contracten afsloten met de Haarlemsche firma en thans regelmatig het vervoeren van goederen voor haar verzorgen. Het afgeloopen jaar nam de K.L.M. op die manier zoo'n 50 a 60 ton voor haar rekening en het vaste contract met de „Nederland" gaat over nog grooter hoeveelheden. Al gauw werd de behoefte aan een eigen dagelijkschen dienst op Schiphol gevoeld en hij kwam er, materiaalschaarschte ten spijt En het net over de wereld breidde zich steeds verder uit. Met een juist oog voor de moge lijkheden op dit gebied knoopte de directeur MODE HUIS HAARLEM - WAGENWEG 94 t/o Hazepaterslaan zail op Dinsdagmiddag 4 Maart. a.s. van twee tot vijf uur een houden, ln „de zalen van Hótel LION" D'OR, Kruisweg 34-36. Haarlem Entréeprijs 4.-, inclusief Thé-Oomplet Toegangsbewijzen verkrijgbaar in onze zaken Wagenweg 94 en Gr. Houtstr. 130 CHIN. IND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21375 Orig. Ind. Rijsttafel vanaf 3.75 Alle gerechten kunnen ook gehaald worden (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 15 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Kijkdag kunst- en an tiekveiling 10—16 uur. Bioscopen. Rembrandt: lenteparade (a. 1.). Palace: Terug naar Bataar. (14 Jaar), Luxor: Gaslight (18 jaar). Deze drie 14.00 16.00 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Swing tt (alle leeftijden) 14.00. 16.30, 19 00 en 21.15 uur. City: Geniet van je leven (a. 1.) 14.15, 16 30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (dee! Ill) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 16 FEBRUARI Bioscopen: Zie Zaterdag. Gem. Concertzaal: «le Zaterdag. MAANDAG 1" FEBRUARI Bioscopen: zie Zaterdag. Ontelbare bevroren waterleidingen Per dag sneuvelen in Haarlem honderd meters Het aantal bevroren waterleidingen in onze omgeving is niet te schatten. Alleen weten wij, dat het ontstellend groot is. De loodgieter heeft dan ook drukke dagen en dat duurt nog weken. Als een nieuw slachtoffer zich bij hem aanmeldt om hulp hoort hij de weinig troostvolle mededee- ling: „u bent nummer zooveel". En dan loopen die getallen in de honderden! Veel menschen houden de leidingen uit voorzorg leeg en tappen eens of meerma len per dag water af. Dat werkt de zuinig heid in de hand. Het watergebruik van de laatste weken is te Haarlem dan ook iets lager dan gewoonlijk. Er is natuurlijk ook vorstschade aan de buitenleidingen. Per dag komen gemiddeld bij het Waterleidingbedrijf te Haarlem honderd meldingen binnen van bevroren meters. Het werk is niet bij te houden. Op dit oogenblik zijn er nog 400 die op her stel wachten. En het ziet er nog niet naar uit, dat het daarbij zal blijven. De oorzaak van het bevriezen der meters ligt in het niet voldoende afdekken. Bo vendien zijn in de oorlogsjaren veel deksels van putten in de kachel verdwenen. Voor velen is dit een schadepost, want het her stel van de meters moet door de waterver bruikers betaald worden. In het algemeen is zoo deelde de di recteur van het Waterleidingbedrijf ons mede de vorstschade minder dan in den vorigen strengen winter, namelijk die van 1941. Dit komt omdat sinds dien tijd door het bedrijf verschillende leidingen dieper in den grond gelegd zijn om ze beter te be schermen tegen vorst. De kolennood Lagere scholen gesloten in Haarlem B. en W. van Haarlem hebben thans be sloten alle lagere scholen te sluiten tot Maandag 24 Februari. Gelukkig geen ernstige gevolgen. De kolennood veroorzaakt ongetwijfeld in vele gezinnen groote zorgen. De direc teur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem deelde ons evenwel mede, dat zich tot heden gelukkig noj» geen ernstige gevolgen hebben voorgedaan; er zijn geen gevallen van bevriezen gemeld. Zooals men weet kan Sociale Zaken, die over een zeer beperkte hoeveelheid hout beschikt, in noodgevallen helpen, als ouden van dagen of ernstige zieken onder den kolennood hebben te lijden. De ziekenhuizen hebben voorloopig vol doende brandstoffen. Padvinderswijdingsdienst In verband met de temperatuur zal ook de eersvtolgende padvinderswijdingsdienst op Zondag 23 Februari te 19 uur in de Kloppersingelkerk worden gehouden. DE DISTRIBUTIE Na-ultreiklng. van nieuwe bonkaarten op Maandag 17 Februari van 9—12 uur te Overveen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Febr; 1947. BEVALLEN van een Zoon: 12 Febr. j. v. d. WindenPelser: 13 Febr.: M. Povel—Kerkhoff 14 Febr.: A M. NleuwenhulzenPrick; A. H. L. H v BeekPeeters. BEVALLEN van een Dochter: 13 Febr. -C. v. Wortv. d Wereld: C. d. OudeSeverljnse; J. M C. Hletbergv. Tuljl; C. C. v. Schinkelv. d. Voort. GEHUWD: 14 Febr. J. J. de Jong en G W. Dijk. OVERLEDEN: 11 Febr.: R. R. Tromp, 76 j. Centaurusstraat; 12 Febr.: G. C. Nlelen, 57 J., Hasselaerspleln. R. Regellnk. 1 m. Hodson- straat. L. C. Kromd. Veer. 75 J„ Westerhout- park: T. A G. Bouwmeester. 63 j.t Ged. Oude Gracht: N. Bakker. 4 J. Rijnstraat: P de Wln- ter-Turk. 58 J„ Thorbeckestraat 13 Febr.: H. C. C. Vollrath. 75 J.. Jansweg; T Wijkhulse- Beers, 77 J Oblstraat: A. C. La vies. 68 J Mid denweg RECTIFICATIE ONDERTROUWT): 12 Febr.: J. C. P. Hoge- boom v. Buggenum en W. F. Jacobs. „Met z'n allen kunnen ze het niet aan, de menschen", zei de rustige man tegen over mij in den trein „met z'n allen kun nen ze het niet aan geen kou en geen hon ger te lijden; het heele Bi:'.-che Rijk staat op zijn groote voeten te wankelen omdat er geen steenkool is; m Indië en China sterven ze als ratten omdat er geen rijst is en overal staan ze nog met elkan der te vechten ook. We zijn een raar ge zelschap. d.e paar duizend millioen van ons op ons bolletje aarde, rondtollend door de oneindigheid". De man zweeg en keek naar buiten. Een vreemd dood en wit land schoot voorbij de koude vensters. Met een dorp; En een stadje. En hier en daar het zwarte scherpe silhouet van een eenzamen schaatser op een sloot. Het was een grijze man met een rustig en fijn gezicht. Zijn handen lagen zeld- zaam-rustig op zijn knieën: slanke, kalme handen. Aan zijn handen kent men den mensch. Het was een van die zeldzame, korte reizen, waarin ge in een leegen coupé zit. Er was niemand dan de rustige man en ik, samen rijdend door de wintersche wereld. Ik wist niet of ik antwoorden moest. De man had het heel warm en overtuigd gezegd. Hij had zijn hart in die woorden gelegd. Maar niettemin was het een ver schrikkelijke gemeenplaats. Een paar dui zend millioen menschen hadden het zelfde voor hem gezegd en vele duizenden mil- lioenen zullen het hem nazeggen: dat de menschen en dat de sairienleving der men schen niet veel zaaks is. Dat wisten wij al, waarde heer; waarom zou ik u ant woorden? Maar de man verwachtte ook geen ant woord. „Mijn eenige jongen is in Indië", zei hij, „en ik ben weduwnaar; al zes jaar weduw naar". Dit was geen zelfbeklag. Het was een nuchtere constateering, meer voor zich zelf dan voor den toevalligen medereizi ger. De korte balans van een leven: een zaamheid en wanhoop om de wereld. Het was warm in den trein. De bloemen op de ruiten waren weggesmolten. Dikke druppels trilden op het glas en zakten weg in de vergetelheid. Het was een boeiend klein spel, den gang der druppels te vol gen. Een wereld van komen en gaan. Zelfs In waterdruppels langs het glas kan wijs heid zijn. En een les voor de menschen. „Zoo dadelijk ben ik waar ik wezen moet", zei de man. Hij zei het recht voor zich uit. Zijn gestalte bleef onbeweeglijk. Zijn handen die vreemde, fijne handen bleven liggen op de knieën. „In die kleine stad woon ik bijna zestig jaar. En altijd in hetzelfde huis. Mijn grootvader is in datzelfde huis geboren. Het is een dood stadje. Er verandert niets. Ik ken er iedereen. En ik ken elk huis en iedereen kent mij. Ik zou het niet willen missen. In een kleine stad ben je niet zoo alleen als in een groote. Je kunt er meer lezen. Ik lees iederen avond. Een leven lang iederen avond met een boek". „Dat is heerlijk", zei ik. „Nee, het is niet heerlijk", zei hij, „het is angstig. Het is angstig om alleen in een groote kamer te zitten met de groote gees ten der menschheid en om dan telkens te denken, hoe eenzaam zij waren. Hoe zij alleen stonden en hoe zij met hun groot heid en met hun goedheid dikwijls de wereld en de menschheid geen stap nader tot het geluk hebben kunnen brengen. Welk nut heeft al die wijsheid gebracht» wanneer wij nog altijd oorlog voeren en velen nog krepeeren van honger en kou? Het is verschikkelijk-angstig, te bedenken dat de groote geesten der menschheid voor niets hebben geleefd en voor niets hebben geschreven". Weer zoo'n gemeenplaats, dacht ik. Dit is ook al zoo dikwijls gezegd en meestal op betere wijze. Cultuur-pessimisme is zoo oud als cultuur. Waarom moet die oude man mij dit vertellen? En waarom maakt het mij niet eens kribbig? Waarom zit ik toch te luisteren? „U denkt, laat die ouwe man maar pra ten", zei hij, „natuurlijk. En u hebt nog gelijk ook. Zeker, laat die ouwe man maar praten. Of hij het nou zegt, of niet zegt," de wereld verandert er geen zier mee. De trein rommelde een klein station binnen. „Hier moet ik er uit", zei hij en hij sloeg den kraag van zijn jas op. Dan nog een half uur met de bus. En dan ben ik er weer. En vanavond weer lezen". „Goedenmiddag" zei ik. Voorzichtig daalde hij van de treeplank. En een mmuut later was de coupé ver vuld van luidheid en leven, door een' jonge vrouw met vier kinderen. „Nou allemaal netjes zitten, jongens, en gezellig naar buiten kijken. De wereld is nog nooit zoo mooi wit geweest. Net een sprookje, hè Hans?" Toen wist ik wat het antwoord was. ELIAS. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. De Haarlemsche politie maakt bekend, dat de directeur en de bedrijfsleider van de N.V Handelmaatschappij „De Ster" te Baarle- Nassau .terzake verduistering door de Breda- sche recherche zijn gearresteerd. Zij verzoekt al degenen, die bij deze maatschappij „spaar den" voor eenigerlei gebruiksartikel, zich met de Haarlemsche recherche in verbinding te willen stellen. REMBRANDT. Met ..Lenteparade heb ben de Amerikanen blijkbaar willen bewijzen cal ook zij in staat zijn een echte „Weensche" film te maken, al hebben zij vrijelijk geco- pieerd hetgeen anderen in dit genre tot stand brachten Het gegeven is dan ook overbekend' een meisje, tot over de ooren verliefd op een knappen korporaal, die ln zijn vrijen tijd aardige Weénsche walsen componeert, ver bergt een compositie van haar aangebedene in de broodjes, welke eiken dag voor keizer Frans Jozef worden gebakken in de bakkerij waar zij werkzaam is. Aanvankelijk heeft deze stoutmoedigheid noodlottige gevolgen voor den bakker, maar als de goedmoedige keizer verneemt hoe de vork eigenlijk aan den steel zit. keert alles ten goede en mag de korporaal-componist het keizerlijk orkest dirigeeren en zijn geliefde haar zangtalenten demonstreeren. Deze luchtige. romantische geschiedenis wordt vlot gespeeld door Deanne Durbin, Szöke Szakall, Mischa Auer en anderen. De Weensche sfeer uit den keizerlijken tijd is goed getroffen en het behoeft geen betoog, dat Deanne zingt, dat het een lieve lust Is en Szöke Szakall een bijzonder grappige bakker is. CINEMA PALACE. „Terug *naar Bataan" is een oorlogsfilm van het zuiverste water. De titanenstrijd in de Pacific leverde onderwer pen genoeg voor dergelijke opwindende ver filmingen en de Amerikanen hebben er dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. „Te rug naar Bataan" is een van de veeltallige films die gewijd zijn aan de hoogte punten van den Amerlkaansch-Japanschen oorlog, en het procédé wijkt niet veel af van dat der andere, zoodat de liefhebbers van het spannende, met veel geweld en verwoesting John Wayne in ..Terug naar Bataan". vervulde oorlogsverhaal er hun plezier aan zullen beleven, maar degenen die in deze na-oorlogsche jaren maar liever alles wat achter hen ligt vergeten en ook in de film een vredelievender tendens zouden willen bespeuren, er minder happig op zullen zijn. Afgezien van dit alles geeft deze film een wellicht ietwat geflatteerd beeld van den be- wonderenswaardigen verzetsstrijd der IJhi- lippino's onder leiding van Amerikaansche officieren. CITY. „Starspangled rhythm" Het eer ste gedeelte van deze film bestaat uit een aaneenrijgsel van aardigheden, zóó flauw en zóó grof, als Hollywood maar flauw en grof kan zijn. Dit gedeelte dient als een (volkomen overbodige) inleiding voor een show, door Paramount-sterren voor de bemanning van een Amerikaanschen torpedojager gegeven- Achtereenvolgens verschijnen in deze show Dorothy Lamour, Pgulette Goddard, Veronica Lake, Bing Crosby. Franchot Tone, kortom het heele Paramount-firmanent voor het voet licht en zij laten zien, dat Hollywood nog wel iets anders kan dan flauw en grof zijn. Bob „Naval base" Hope fungeert als conférencier en hij doet dat op de kostelijke wijze, die wij van hem gewend zijn. (Als voorbeeld: „Over dag", zegt Hope. „speel ik voor de film met Lamour. Goddard, Lana Turner en Veronica Lake, "s Nachts droom ik van Indianen",) Zoo maakt deze voortreffelijke show het eerste deel van de film ruimschoots goed. SPAARNE THEATER. Een uitverkochte gaal tijdens de eerste voorstelling van het derde deel van „Het geheim van de onder wereld" is wel een bewijs, dat talloozen be langstelling hebben voor het verdere verloop van de avonturen in den staat Murovia. In dit deel gaat het kleine koninkrijk ten onder, want Gene Autry en enkelen van zijn man nen slagen er in. de geheimen te ontsluieren en een staatsgreep te voorkomen. De koningin wil niet. dat het bestaan van Murovia bekend wordt en zorgt voor een geheele vernietiging In het voorpr9gramma wordt een Ameri kaansche film vertoond, waarin de liefde tot uiting komt van een paard tegenover de men schen die altijd goed voor de dieren zijn. FRANS HALS. Zooals practisch alle musicals" is ook „Swing It" een samen voeg sel van dans en zang. waardoorheen de iile draad van een verwrongen verhaal loopt Dat deze Amerikaansche film met Paulette God dard, Fred Astaire en de band van Artie Shaw desniettemin een genietbaar geheel werd. is in hoofdzaak te danken aan de vlotte wijze, waarop het geheel wordt voorgedragen: de twee muzikanten, die op hetzelfde meisje jagen en intusschen klanken produceeren en kunstig huppelen zijn meermalen een harte- lijken lach waard, en het orkest van Shaw vormt voor liefhebbers een attractie op zich zelf Een film, die een genoeglijken avond bezorgt, maar met kunst net zooveel te ma ken heeft als Carnaval met de „Gijsbrecht" ZONDAG 16 FEBRUARI. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7 30. Avondgebed Zondag 4: Litur gische Godsdienstoefening ln de Consistorie kamer voor Doofstommen en Siechthoorenden Nieuwe Kerk 10: Ds G J Waardenburg 7: Dr. H van der Loos. Noorderkerk 1030 Ds P. J. Mackaay. H Doop 7: Ds A J van Rhljn Oosterkerk 10: Ds E. D(Jkhuis 7: Dezelfde Ba- kenesserkerk 9.30: Ds W. J. van Elden. Kln- derkerk. 10.30: Ds I P. van der Waal Kapei Bethesda Sarepta 9.30: Klnderkerk Dhr A Crefeld 10.45; Ds. A. J. van Rhyn. stads Evangelisatie. 10: W F Kloos. Evangelist te Gouda 4- Mevr. B. M Geeresteln. Den Haag 5 30: Koffietafel 7.30: W. F. Kloos en J F Snoeks Medewerking Zangkoor uit Der. Haag Zutderknpel. Zuiderstr. 15 10 en 4- W. Dub beldam. Evangelist te Rotterdam. 7.45: Jeugd- samenkomst Opwekkingssamenkom.-ten. Zui derstr 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoekendyk Baarn. Vrye Evangelische Gemeente, gebouw Salem. 10 en 5' Ds. D J. D du Fossé 10" Klnderkerk Egllse Wallonne, Begijnhof 30. DS- manche 16 Février a 10 h. 15 Service, présldé par mr. !e pasteur M. Jospin. Christian Scien ce. 10: Neder), taal 11,15: Engelsche taal Evang. Luth. Gemeente. 10 30. Ds W. Spllet- hoff. Vereen. Doopsgezinde Gemeente 10.30 Ds Daalder Vereen, van Vr(|z. Hervormden, Jacobstr. 6 10 30: Ds. J. de Graaf. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. G J Slrks, Rem Pred te Amsterdam. Gerrf. Kerk. Klop persingelkerk 10: Ds A M Boevlnga 5 Ds L. Hoorweg. Wilhelmfnakérk 10: Ds J. W. Slert- sema. 5: Ds. J A. van Arkel. Zuld-Oosterkerk 10: Ds J A van Arkel 5" Ds. A. M. Boevlngn. Geref Kerk (art. 31) Begijnhofkapel10 30 en 5: Prof. C. Veenhof. Geref. Gem. Zaterdag 7: Dhr van DIJke Oud-Geref. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 730: Ds E. van Dijk, van den Haag Ohr. Ger. Gemeente. Raaks 10 en 4 30: Ds. M Holtrop. Bapttste Gemeente 10 en 5- Ds J. B de Neef. Leger des Hells, Schagchelstr. 26 10 en 8: Majoor W Hoenderken. van Amster dam Gemeente des lleeren. Lange Molcnstr 22 10 en 7: Openb. Godsdienstoefeningen Gemeente Gods, Frans Halsstr 4 10: Samen komst Vergadering van Geloovlgen. 11: Sa menkomst (Broodbreken)Hersteld Apnst Zendingsgemeente, Wllhelmlnastraaf 21 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost, Zen- dingsgenieente, Jacobljnestr 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefl-Beweglng. Untversecle Eeredlenst 10 30: MeJ. C C. Voöte. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10 30: Wijdings morgen. Spr. Mevr. Servaas Smlts-Peletier. Overveen HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julla- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondac 10: Dr. M. v. d Voet Immanuëlkerk 10: Dr H v. d Loos 7: Dr. M v. d Voet Kon Emma- school. Raafstr. 10: Ds H J Plaggemars Ned l'rot. Bond. 10 30: MeJ. Dr. N. A Brulnlng Noorder Kapel. Mlnahassastraat. 7.30: Dhr. L. J. Pasman. Zang van Adr Pape Geref. Kerk Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds L. Hoorweg 5: Ds. J W. Slertsema. HEEMSTEDE Ned. Herv Kerk. Kerk Wllhel- mlnapleln 10: Ds H. Bartlema. 7: Ds. J W v Nleuwenhuijzen. kapel Nieuw Vrcdenhof lÓ30:Ds J W v. Nleuwenhuijzen. Jeugddienst 7: Ds. C. M Brlët Ned. Prot. Itond. 10 30: Ds. P. van der Veer. Voorg. Vrije Gem Amsterdam Geref. Kerk, Koedlefslaan. 10: Ds A Dondorp 5: Dr. P. J Richel. Camplaan: 10 Dr. P. J Richel 5' Ds A Dondorp. Geref. Kerk. (Art. 31) 10 en 3: Prof. dr. Schilder, van Kampen. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10- Ds D Broers. Schiedam. Relig. Kring. 10.30: Prof. Dr M A Beek. Hoogleeraar, Amsterdam BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Ke.rk. 10: Ds J. C van Dijk Geref. Kerk 9. 10 30 en 5 Ds J. Mulder, van Heemstede Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10 30: Gez, H Mis Soefl- Beweglng. Unlverseele Eeredlenst. Popeliaan 1 4: Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. H. Doop BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. G. Lekkerkerker. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. O. Molenaar. 7: Ds. J. Bronsgeest, van Velsen. Jeugddienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. IJzerman, van Badhoevedorp, H. Doop, 7: De zelfde SPA AR ND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds Koch, van Schoten. Jeugddienst West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J Plaggemars. Als een reusachtige zilveren broche flonkert het besneeuwde rad van den watermolen tegen den donkeren wand van het molen huis. Een stemmig tafereeltje, dat niets doet vermoeden van de ellende die de koude en de sneeuw op vele plaatsen hebben geschapen. Prof. dr. P. H. van Moerkerken wordt Maandag 70 jaar De bekende litterator, oud-hoogleeraar en oud-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam Prof. dr. P. H. van Moerkerken zal Maan dag den leeftijd van zeventig jaar be reiken. Hij werd te Middelburg geboren, stu deerde Xcderlandsche letteren te Utrecht en wijdde zich in zijn jonge jaren, onder prof. Derk nderen's leiding, aan de teeken en schilderkunst. In September 1904 pro moveerde hü cum laude in de Nederland- sche letteren op een ongewone dissertatie, gewijd aan de satire in de letteren en d# beeldende kunst en door hem zelf met 38 teekeningen geïllustreerd. Hij werd daarop leeraar aan de eerste H.B.S- te Haarlem. Het directeurschap van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, niet wien hij zeer be vriend was, maakte hij grootendeels mee. Tweeëntwintig jaar lang werkte v. Moer kerken aan de Haarlemsche H.B.S. Inmid dels volbracht hij belangrijken litterairen arbeid, getuigend van zijn zin voor historie, van eenvoud en een fijn beschaafden geest, In de jaren voor 1910 had hij eenige bun dels verzen uitgegeven; later richtte hij zich evenwel geheeivtot het proza. Met dankbaarheid zullen zijn lezers zich zijn subtiele kleine historische roman De Be vrijders (1914) herinneren. Grooten indruk maakte daarna André Campo's Witte Ro zen (1917) en het werd gevolgd door dien grooten roman-cyclus in zes deelen onder den titel „De gedachte der Tijden", waarin o.a Het nieuwe Jeruzalem (1918), De ver wildering (1919), In den lusthof Arkadië (1920). De vraag zonder antwoord (1922) en Het demonische eiland (1923) ver schenen. In 1926 werd hij hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Later vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij nog woont. Hij zette zijn litterairen ar beid voort en in 1928 verscheen van hem Eros en de Nieuwe God, in 1930 De historie en het droomgezicht over den Prins en den moordenaar, in 1933 De wil der Goden. Van Moerkerken is een stille, toegewijde werker die zich niet op den voorgrond stelt maar die velen litteraire schoonheid en inzicht in de historie heeft geschonken. Zijn vele oud-leerlingen uit den langen Haarlemschen tijd zijn hem zeker niet ver geten; hü gaf hun iets goeds mee in het leven. OFFICIEELE PUBLICATIE niSTRIBUTIEDIENST HAARLEM UITREIKING SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 17 Februari t m. 1 Maart :?47 zu'.ler. In het Centraal Uitreikloicaal „De vieescbha!" Groote Mark! alhier volgens onder staande letterlndeellng, schoenenbonnen worden uitgereikt. I- Thar.s komen voor een bon ln aanmerking, clevenen wier T. D eindigt op een der cijfers 3, 9 of 6. doch uitsluitend slechts die personen, welke bij de eerste serie Cljferaanwijzingen geen sehoenenbon hebben ontvangen, omdat aan hen reeds na l Januari 1945 een bon was verstrekt. II. Kinderen. a. Kinderen, geboren na 31 Met 1944. doch vóór 1 Mei 1946 komen onmiddellijk voor een schoe nenbon ln aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. indien blijkt, dat zij nog geer. bon hebben ontvangen. In»de maand, waarin zij hun eersten verjaar dag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon ln aanmerking. Aan kinderen, geboren op 1 Mei 1946 of later mag. geen bon worden verstrekt. Het publiek ls vrij een keuze te maken, tus- schen de bestaande bonsoorten. b. Kinderen, geboren in de maand Februari van een der jaren 1932 t.m. 1946. komen thans, eveneens volgens onderstaande letterlndeellng, voor een extra schoenenbon ln aanmerking. In dit geval' wordt geen leeuzebon versirekt, maar uitsluitend een bon, afhankelijk van den leeftijd van betrokkene. INNAME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen be doeld-onder I. geschiedt tegen gelijktijdige In name van de bonnen 614 en 612 van het inlegvel GA tot GE 605. Voor de schoenenbonnen voor kinderen, ge noemd onder II wordt bon 604 van het betreffeD- dc Inlegvel ingenomen. Losse bonnen zijn ongeldig. AFKRUISING T. D. Voor de verstrekking van een bon bedoeld onder 1 wordt de betreffende T. D. ln de catego rie „schoenen" gecodeerd in het vakje Le met 702 A eventueel 703 A. Voor de uitreiking van een bon genoemd onder 11, wordt de T. D. ln het vakje Ka even tueel t.m. Ke gecodeerd met 702 A eventueel 703 A De letterlndeellng Is als volgt: Maandag 17 Februari 1947A en C Dinsdag 18 Februari 1947B Woensdag 19 Februari 1947 D, E. F Donderdag 20 Februari 1947G. H, I Vrijdag 21 Februari 1947 J, K, L Zaterdag 22 Februari 1947M en N Maandag 24 Februari 1947O. P. Q Dinsdag 23 Februari 1947 R en S Woensdag 26 Februari 1947T. U V Donderdag 27 Februari 1947W Vrijdag 28 Februari 1947 X. IJ. Z Zaterdag 1 Maar*. 1947Na-uitreiking Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag 8.39—12.15 uur en van 14.00—16.45 uur; des Zaterdags van 8.30—12.15 uur. ln verband met het feit, dat het hier een lan delijke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking van de gestelde bepalingen nimmer wordei daan. Correspondentie kan hierover dan oo t worden gevoerd. De di utiebeschelden zullen slechts worden ultgereik: aan diegenen, van wie de T. D., Nood T. D.. van een contrólezegel T. D. 2 en dlenst- stempel ls voorzien Aan personen beneden den leeftijd van 18 Jaar zullen geen distributiebescheiden worden mede gegeven. HAARLEM. 15 Februari 1947. Afd.: P. O. Diet. D'LvB. De Directeur, A. VAN DRIEl 5TOOMEN V E ft V N ONTVLEKKEN PERSEN S T O P PA G E AMSTERDAM: S 11 1)561 G> HouUirxi 5- ld 10771 <15 (bil h.t Soul). NU HET WINTERT BUITENGEWONE VERKOOPING van een zeer mooie collectie BONTMANTELS en CONFECTIEGOEDEREN op DINSDAG 18 FEBRUARI elf uur door 3. P. G. Kok, erkend Veiling meester, ten overstaan van Deur waarder J. C. ERBRINK. In opdracht van zijn princi palen ln de „Vcilingzaal De Vendu". .Tansstraat 48-50. Haarlem. Tel. 20S13. Daarbij komen voor: veulen, lapln, mol, Am. opossum. Ut n8, i>er>lnncr-pnttes. chevrette, enz. Voorts Damesmantels. JaiKinnen, swaggers, cosluums. Heerenpelzcn en jassen. KIJKDAG: MAANDAG 17 Februari van 11 tot 5 uur. Gelegenheid tot bijvoegen v. goederen op den kijkdag AUTOMATIEK 91 Voor de beste .consumpties tegen de matlgste prijzen ls nog altijd het aange wezen adres: AUTOMATIEK „FLUKS" Gr. Houtstr. 21-23, Haarlem Nergens beter, nergens goedkooper Niet om de knikkers, Wij zijn idealisten en gelooven ln een schoono toekomst. Wij zijn ln de eerste plaats vaklieden en pas daarna „buslness-men". Op ons atelier plaatsen wij alleen de beste kleermakers en geven deze ruimschoots den tijd om kunst producten te maken. Daarom kan onze maatkleeding den toets der critiek weerstaan English Tailor For Ladies Gentlèmen DE WAGONFABRIEK BEI3NES, N.V. vraagt Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan het kantoor Stationeplein 14 te Haarlem. Veilinggebouw „De Spaarnestad" onder leiding van Deurwaarder XOBFLSTRAAT 8 bij de Zijlstraat Tel. <1136 b.R.g. 17637 van Wijngaarden HAARLEM op WOENSDAG 19 FEBRUARI 1947 dee voorm. te 9*/2 u. o.a. Prima huls- en slaapkamerameublementen, tafel.-, stoelen, dames- en heerenklecding. -la- en aardewerk enz. KIJKDAG: Dinsdag IS Februari 1947 var. 93 uur. Voor deze veiling kunnen nog goederen worden lne-ebracht. eventueel gratis worden gehaald.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3