Haarlems Dagblad De Anderen Vliegtuigrampen kostten Zaterdag aan een-en-zeventig menschen het leven Rusland wil Joegoslavië beloonen met Oostenrijksch grondgebied Urk heeft weer voedsel en brandstof Koning Winter laat zich niet onttronen Allemaal dezelfde textielkaarten Weerbericht 61e Jaargang No. 18561 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Maandag 17 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.taneveo op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rN NLANGS heb ik geschreven over Emery Reves' boek The Anatomy of Peace Ontleding van den Vrede dat vooral in Amerika zoo grooten opgang ge maakt heeft en waarin hij Wereldregeering met een wereld-parlement als eenige uit komst bepleit. Langs den weg van vereeni- ging van kleine groepen van volken, al zijn het er aanvankelijk telkens maar twee die zich in federale unie aaneensluiten, wil hij dit groote doel bereiken. Hij keert zich bovenal tegen de versplintering van de menschheid in z.g. souvereine staten, na- tie-staten, die er steeds op uit zijn hun eigenbelang te dienen ten koste van de be langen van anderen. Hij bepaalt zich geens zins tot den staatsvorm, maar betoogt te recht dat de thans verouderde toe spitsing van het nationale begrip in de wereld, die nog geenszins oud is, ertoe heeft geleid dat de menschen „natie-centrisch" zijn gaan denken. Dat wil zeggen: zij zien hun eigen land en volk als hét middelpunt, waarom de wereld draait. Dit is een be perkte, bekrompen zienswijze, die de ver houdingen tusschen de menschen behart en verwringt. Volgens deze opvatting bestaat er een onderscheid tusschen de politieke, maatschappelijke en economische betrek kingen onder menschen. die tot dezelfde natie behooren en dezelfde betrekkingen onder menschen, die tot verschillende na ties behooren. Dit onderscheid is eeuwen lang aanvaard. Men kon er mee werken, ofschoon het tot tal van conflicten leidde. Maar tenslotte zijn die conflicten tot een dergelijken omvang en snelle herhaling gegroeid dat velen, die dieper speuren dan de uiterlijke verschijnselen en niet geneigd- zijn zich in den loop der gebeurtenissen te schikken in de vage hoop, dat men alles wel weer zoowat in het gareel zal krijgen en voorloopig voor verdere oorlogen ge spaard blijven, zijn gaan beseffen dat het oude stelsel niet meer bruikbaar is. Zij zien de wereldoorlogen niet als de oorzaak van de wereld-ontwrichting dezer tijden, maar als verschijnselen die logisch voortvloeien uit verkeerd, verouderd menschelijk beleid. Reves spreekt over de revolutionaire ont wikkeling sinds de Fransche revolutie, die ongeëvenaard is in de historie der mensch heid. In een eeuw tifds is de bevolking van de Aarde meer dan verdrievoudigd. Gedu rende de Amerikaansche en Fransche om wentelingen was het vervoerwezen nog vrijwel even traag als het in de dagen der Pharaoh's, in den tijd van Boeddha of van de Inca's was geweest. Toen, na tienduizend jaren 'van onveranderlijkheid, wejrd het transport in den tijd van één korte eeuw plotseling van trekkracht-door-dieren om gezet in stoom- en electrische tractie, de automobiel en vliegtuigen, die tot zeshon derd mijlen per uur kunnen afleggen. Na duizenden jaren van primitief, lan delijk bestaan, waarin de menschen al hun inspanning noodig hadden om met hun han den genoeg voedsel, kleeding en onderdak te maken om te kunnen leven, werd bin nen een enkele eeuw de bevolking van de geheele Westersche wereld verbruiker van de artikelen der massa-productie. Indus trialisatie heeft een zoo diepe en ingrijpen de, zoo revolutionaire verandering teweeg gebracht, dat het zijn gelijke in de geschie denis van geen'enkele beschavihg kan vin den. En in dit nieuwe tijdvak staan wij vol maakt hulpeloos met onze ontoereikende, primitieve politieke en maatschappelijke begrippen, overgeërfd uit de tijden vóór de opkomst der industrie. Langzamerhand be ginnen wij te begrijpen, dat geen van onze erkende theorieën bruikbaar is ter oplos sing van de ontstellende, ingewikkelde vraagstukken van onzen tijd. Wij beseffen dat ofschoon wij alle ma chines hebben, die noodig zijn, wij het pro ductie-vraagstuk niet kunnen oplossen. Wij weten dat ondanks de geweldige mogelijk heden van ons vervoerwezen wij niet kun nen voorkomen, dat op vele plaatsen hon gersnood heerscht terwijl elders overvloed bestaat. Wij beseffen ook dat, ofschoon honderden millioenen behoefte aan voedsel en industrieele producten hebben, wij geen Werkloosheid kunnen voorkomen en dat, ofschoon wij meer goud hebben gedolven dan ooit tevoren, wij de geldswaarde niet op een vast peil kunnen brengen. Het is ons niet gelukt een bevredigende uitwisseling van grondstoffen en producten tusschen .de verschillende landen te bereiken. Dat alles constateert Reves en wie kan het weerspreken? Heeft hij dan ook geen gelijk als hij zegt, dat de menschen de oor zaken van deze hopelooze verwarring niet bij andere naties moeten zoeken maar bij zichzelf en niet in de problemen, die zij moeten oplossen maar in de verkeerde re deneeringen, waarmee zij dat pogen te doen? Terecht, volkomen terecht, ver klaart hij: „Wij gelooven nog steeds, in elk van de zeventig of tachtig souvereine sta ten, dat onze natie de onbewegelijke kern is waarom de wereld draait." Misschien lacht ge daarom. Maar als ge erover nadenkt zult ge moeten erkennen, dat het niet denkbaar is dat een wereld bestel goed werkt dat zijn aandacht en stre ven op zeventig of tachtig middelpunten versnipperd heeft. Niet zonder reden ver gelijkt Reves het verouderde, overleefde maatschappelijke en politieke inzicht van onzen tijd met den tijd van Copernicus, die slechts als hypothese naar voren durfde te brengen dat de Aarde niet het middelpunt was, waarom het heelal draaide, maar dat de planeten, waaronder de Aarde, draai den om de zon. Het is niet zoo gemakkelijk, ons voor te stellen dat wij in een verouderde, over leefde gedachtensfeer leven. Maar wie ont kennen wil dat hij de natie, waartoe hij behoort als het middelpunt der Aarde ziet, moet maar eens gaan beproeven, zich op een anderen gedachtengang in te stellen bij de vele problemen", moeilijkheden en con flicten die zich in de wereld voordoen zoodra zijn eigen volk er op eenigerlei wijze bij betrokken is. Al falende moet hij zich trachten in te denken dat iedere Ameri kaan, of Rus, of Belg of wie dan ook, wiens volk ermee te maken heeft, op hetzelf de oogenblik even „nationaal-cèntrïsch" denkt, met dezelfde soort overwegingen en hetzelfde soort „gelijk". En dan hoeft hij zich niet meer te verbazen over de voort durende verwarring en conflicten in een wereld, waarin de volken niet meer zoo als vroeger in hun eigen beperkte be hoeften voorzien kunnen, maar alleen door' hun deelneming in de wereld-economie en de wereld-verbindingen kunnen bestaan. R. P. DE „VANGUARD" IN KAAPSTAD. De Britsche koninklijke familie is he denmorgen om 8 uur aan boord van de Vanguard in Kaapstad aangekomen. Vijftig personen verongelukt in Columbia Het afgeloopen weekeinde heeft weer enkele catastrophale vliegongelukken gebracht, die in totaal een-en-ze\enlig menschen het leven kostten. De grootste ramp gebeurde in den Zuid-Amcrikaanschen staat Columbia, waar een Douglas van de maatschappij Avianca met vijftig menschen aan boord te pletter vloog tegen een bergwand bij Bogota. Alle inzittenden werden gedood. In Italië is een viermotorige Savoia Mar- chetti met zeventien inzittenden in zee gestort, waarbij evenmin overlevenden waren. In Glasgow is een Seafirevliegtulg van de Britsche marine op het dak van een zieken huis gevallen, waarbij de piloot werd gedood. In Ohio (V.S.) verongelukte een vlieg tuig met drie inzittenden. Het Columbiaansche toestel ls te plet ter gevlogen tegen de helling van den Ta- 'olazo-berg vlak bij Bogota. Het toestel is door een groep boeren teruggevonden. Het meerendeel der inzittenden is afschuwe lijk verminkt, maar met verbrand, daar het vliegtuig niet in brand is geraakt. Het was eenige dagen geleden uit Londen ver trokken. Bijna alle slachtoffers zijn zaken lieden of Columbiaansche kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bogota (hoofdstad van Columbia) over te bren gen. Het Italiaansche ministerie van lucht vaart maakte bekend dat het in zee stor ten van een vliegtuig nabij Terracina ver moedelijk te wijten is aan ijsvorming op vleugels. Het toestel was het laatste type Savoia Marchetti 95 en het was op weg naar Cairo, vanwaar het een groep Italiaansche zangers naar Italië zou bren- m. Onder de elf passagiers vijf vrouwen en zes mannen bevonden zich Amina Anem Barontz, een ver familie-lid van den Egyptischen koning, de bekende Egyp tische coureur Saham Almas Bey die in Italië een nieuwen Italiaanschen race wagen had gekocht, de Fransche journa list Albert Saint-Bancat en een Italiaan sche militaire koerier, kapitein Edward Garfaginini.' Het schijnt dat niemand van de verlaten kust, waarvan bijna iedere centimeter is omgeploegd door geallieerde bommen en scheepskanonnen, iets van het ongeluk ge zien heeft. Visschers hebben enkele bezit tingen der passagiers en een paar docu menten uit het vliegtuig gevonden, doch Principiëele beslissing van Bijzondere Raad van Cassatie Nederlandsche rechter niet bevoegd leden van vijande lijke krijgsmacht te berechten De Bijzondere Raad van Ca-ssatie heeft heden uitspraak gedaan in zake een cas satieverzoek van den Duitsoher A. W. L. A. uit Düsseldorf. Dit voormalig lid van den S;D. schoot in Januari 1943 een ar restant te Geldersch Veenendaal neer. Hij werd door het Bijzonder Greehtshof te Arnhem ter dood veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden als zijn meening uitgesproken, dat, hoewel in internationaal verband bezien, ons land zeker gerechtigd is deel te nemen aan de berechting van oorlogsmisdadigers, de Nederlandsche rechterlijke macht geen rechtsmacht bezit om leden eener vijandelijke krijgsmacht daaraan ver bonden organisaties wegens oorlogs misdaden te berechten. Hiertoe ont breekt de bevoegdheid, welke door de wet aan de Nederlandsche rechterlijke macht zou moeten worden toegekend. De verdachte A. hoorde het tegen hem uitgesproken doodvonnis vernietigen, het geen echter geen vrijspraak beteekent. Hij blijft in arrest en zal tezijnertijd opnieuw berecht worden. Sjahrir zendf antwoord Onze speciale verslaggever seint ons uit Batavia: Het antwoord op het Nederlandsche voorstel de overeenkomst van Linggadjati te teekenen overeenkomstig de beslissing van de Tweede Kamer, heeft de Commis sie-Generaal bereikt in den vorm van een brief van Sjahrir. Deze is thans aan de re geering in den Haag voorgelegd en de Commissie-Generaal wacht op instructies. Dr. J. de Groot naar het paleis De geneesheer van Prinses Juliana, dr. J. de Groot, heeft Zaterdag zijn intrek genomen in het paleis Soestdijk. Baron Baud, particulier secretaris van Prinses Juliana deelde Zondag morgen mede, dat het heugelijke nieuws thans spoedig verwacht wordt. volgens het ministerie van luchtvaart be staat er weinig hoop de lijken te kunnen bergen, meldt Un. Pi ess. Een vliegtuig der Britsche marine is neergestort op 't dak van een ziekenhuis in Glasgow, waarbij de piloot gedood en een patiënt gewond werden. De motor die uit 't toestel gerukt werd, kwam terecht in de eetzaal waar kort te voren meer dan 100 patiënten hadden zitten eten. Op het oogenblik dat het vliegtuig verongelukte waren eenige patiënten de eetzaal aan het schoonmaken: een van hen werd door glasscherven gewond. In den Amerikaanschen staat Ohio is een militair vliegtuig neergestort bij Cle veland. De drie inzittenden kwamen om het leven. Onder hen bevond zich kolonel Johnson, de leider van den Amerikaan schen kustpatrouilledienst. Doodstaf van Tjeerd v. d. Weide bekrachtigd Tjeerd van der Weide, de ex-burgemees ter van Velsen, hoorde vanmorgen voor den Bijzonderen Raad van Cassatie.de sententie uitspreken, dat het beroep op vermindering van straf verworpen werd. De procureur-fiscaal prof. Langemeyer had de vernietiging van het doodvonnis van het Amsterdamsche Bijzonder Ge rechtshof gevraagd en levenslange gevan genisstraf geëischt. De Bijzondere raad van Cassatie was echter van meening dat, gezien de mis drijven, die door dezen verdachte werden gepleegd, de doodstraf gehandhaafd diende te blijven. Het Grootkruis van het Legioen van Eer voor v. Kleffens Het grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderscheiding, is toegekend aan mr. E. N. van Kleffens, den voormaligen Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken. De eereteekenen zijn door den Fransehen ambassadeur te Den Haag, Jean Rivière, aan mr. Van Klef fens ter hand gesteld. „KAREL DOORMAN" MORGEN IN AMSTERDAM. Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal morgenochtend om negen uur voor de sluizen van IJmuiden arrivee- ren. Het schip zal in den loop van den ochtend opstoomen naar Amsterdam, waar het ligplaats zal nemen aan het Steenen Hoofd Oostzijde. Picard, de „verticale reiziger' In het begin van dezen zomer zullen de door hun ballonopstijgingen tot 16.000 m bekende Belgische geleerden prof. Picard en prof. Cosyns, opnieuw een der droomen van Jules Verne in werkelijkheid gaan omzetten. In een stalen duikklok met een inhoud van vier m3 en weerstand biedend aan een waterzuil van 15000 m3 zullen zij zich namelijk tot 4000 meter diepte onder den zeespiegel laten zakken teneinde hier wetenschappelijke onderzoekingen te ver richten. De stalen kogel zal voorzien zijn van een dubbel paar schijnwerpers, waar mede de zeebodem zal kunnen worden af gezocht alsmede van een blitzlichtinstal- laWe, waarmede momentopnamen mogelijk zullen zijn. De afdaling zal plaats hebben in de Golf van Guinea. Het woord is aan. Sjah Akbar: Wraak is machteloosheid. Visa EngelandLuxemburg afgeschaft Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bekend gemaakt, dat he den een overeenkomst gesloten is voor het afschaffen van de visa voor Engelsche en Luxemburgsche reizigers tusschen beide landen. De visa tusschen Engeland eenerzijds en Frankrijk en België anderzijds zijn reeds afgeschaft- Ethnische overwegingen door Sovjets genegeerd Moeilijke tocht van vijftien vrachtauto's over een spiegelgladden dijk (Van een specialen verslaggever) Zaterdag is de eerste, welgeslaagde, poging ondernomen om met volgela den vrachtauto's het geïsoleerde Urk te bereiken. Het waren de menschen van den Hulpverleningsdienst, die ook dit maal, evenals een jaar geleden in het overstroomde Almelo, de helpende hand boden. Een hand, waarvoor zij heel wat koude en ontberingen hebben moeten trotseeren. Nadat velen van heb reeds 24 uur achter een in hun auto hadden gezeten, kwamen zij tegen ongeveer zes uur in het kamp Marknesse, een barakkendorp voor arbei ders in den Noordoostpolder aan. Gedurende korten tijd bestond daar toen gelegenheid om te rusten. Spoedig echter werden de manschappen weer opgeroepen. Het convooi, bestaande uit bijna vijftig zware legervrachtwagens, werd geformeerd. Vooraan ging een jeep met Mr. J. F. Mijn- lieff, chef van de afdeeling Openbare Orde en Veiligheid van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, den heer G. Keyzer, burgemeester van Urk en luit.-kol. A. de Roos, commandant van de brigade Hulp- verleeningstroepen. Het vertrek Om ongeveer elf uur zette de lange rij auto's zich in beweging. Al spoedig bleek, met welke buitengewoon zware moeilijk heden het transport te kampen zou krijgen. De ijskoude, felle Oostenwind, die over de verlaten vlakten van den polder gierde, had op. vele plaatsen de sneeuw opgejaagd, zoo hoog soms, dat de weg er door gebar ricadeerd leek. Doch onze bekwame chauf feurs bleken voor niets te staan. Wij hadden nauwelijks een half uur ge reden toen het ex-eiland reeds in zicht kwam Heel ver, en slechts vaag We zouden nog vele kilometers door sneeuw over on begaanbare wegen moeten worstelen, voor we het in nood verkeerende dorpje zouden bereiken Wij bereiken den dijk. Het duurde tot half een voor wij den IJselmeerdijk, bij Schokkerhaven, bereik ten. Het; was duidelijk te zien, dat de Urker bevolking hier den vorigen dag eenige aan dacht aan had besteed. Veilig en wel kwa men alle onderdeelen van ons convooi op den dijk, die echter volkomen onberijdbaar was, iets wat in dergelijke omstandigheden niet te verwonderen valt voor een'dijk die niet de pretentie heeft straat te zijn. Langzaam dus daalden alle auto's af op de laag bazaltblokken en Rotterdamsch puin van 1940, die een soort van horizon taal oppervlak scheen te bieden. De schijn, helaas, bedroog. Het moet ongeveer een zelfde effect hebben wanneer een reuzen- auto over de Alpen rijdt: Nu en dan zonken wij bedenkelijk en angstig diep weg in de richting van de witbevroren zee, dan weer scheen het alsof onze wagen behoefte had aan rust en zich behaaglijk tegen den dijk wenschte te vlijen. Plotseling zakte soms een der wielen in een geniepige kuil en zweefden wij meer dan een halven meter boven onze slecht-veerende zetels. Koude. Het was koud. Afschuwelijk en venijnig koud. Geniepig, treiterend blies de wind door wollen ijsmuts en dikke winterjas. Wij rilden en moesten af en toe controleeren Op de Londensche conferentie wezen de Vereenigde Staten. Engeland en Frankrijk Zaterdag de territoriale eischen van Joe goslavië ten opzichte van Oostenrijk af. maar de Sovjet-Unie drong er op aan. dat het betwiste Karinthische gebied van acht tienhonderd vierkante kilometer aan maar- scholk Tito zou worden toegewezen als belooning voor Joegoslavië's prestaties in den oorlog. De Sovjet-afgevaardigde bij den raad der plaatsvervangers Feodor Goesev drong er op aan dat de kwestie zou worden voor gelegd aan een speciale commissie van on derzoek. „De rechtvaardige eischen van een bondgenoot mogen niet genegeerd Een Halifaxbommenwerper die gebruikt werd voor voedselaanvoer naar geïsoleerde dorpen in Staffordshire (Eng.) stortte by de uitvoering van deze menschlievende taak neer, waarbij de bemanning om het leven kwam. De brandende resten van tien voedselbommenwerper vlak na de ramp. Een der zware legerwagens, welke van den dijk gegleden was, werd met vereende krachten uitgeladen en weer op den weg getrokken. of we nog voeten, handen en ooren had den; als we op het gevoel waren afgegaan, hadden wij stellig den indruk gekregen, dat deze lichaamsdeelen ons in den steek had den gelaten. Ongelukken en pech. Toen wij zoo ongeveer twintig minuten langzaam over den dijk hadden voort- gesjokt, werd plotseling een sein gegeven. Wat wij reeds voor ons zelf hadden ge vreesd was door een der andere wagens verwerkelijkt: hij was van den „weg" af gegleden en hing nu, gevaarlijk overhel lend, tegen den dijk. Doch na uitgestapt te zijn, kwamen wij plotseling tot een nog veel onplezieriger ontdekking. Het trans port bestond nog uit slecht 23 autos! Bij het afdalen van den dijk, kort nadat wij er met zooveel moeite heelhuids tegen op geklommen waren, had een auto gefaald, een paal geramd en zich, zonder begrip voor situatie en gevolgen domweg dwars over den weg geplaatst. Dit had tot gevolg dat de tientallen wagens achter deze on willige moesten wachten. De laatsten hunner kwamen eerst twee uur na onzen intocht in Urk aan. Aankomst in Urk. Doch de laatste moeilijkheden waren nog niet achter den rug. Nog eenmaal moes ten we den dijk op, angstig glibberend over een glad paadje om daarna tenslotte vlak voor Urk weer een zelfde soort pad af te moeten dalen. Twee hindernissen, twee moeilijkheden, die weer Voor ver scheidene autos te zwaar bleken. Toen kwam het groote moment: Lang zaam reed het voorste deel van onze lange kolonne het jubelende en vlaggende Urk binnen. Overal stroomden de menschen naar buiten en juichten en wuifden. De toestand was critieb. Uit alles bleek, dat de toestand op Urk critiek was. De menschen waren volkomen door hun aardappelen en meel heen; kolen had men al lang niet meer; melk was niet te krijgen. Slechts peulvruchten waren er nog in zeer beperkte mate voorradig. Met gulle hand werden dan ook aan alle gasten groote borden erwtensoep aangeboden. Het voedselconvooi kwam'op tijd. Doch maar juist op tijd. Het dorp had de bijna honderd ton levensmiddelen en steenkool, die we met ons voerden hard noodig. En het kan nog méér gebruiken; vandaar, dat het convooi zijn zware tochten nog eenige malen zal herhalen. E.V.C. en N.V.V. Het E.V.C.-bestuur heeft een brief ge zonden aan het N.V.V.. waarin het ab surd genoemd wordt, „dat nu het fusie rapport. waarin de overeenstemming in zake grondbeginselen en doelstellingen van het A.N.V.B. is neergelegd, door beide organisaties is aanvaard, nog gedraald wordt met het voltrekken van de daad werkelijke fusie. Wij stellen uw bestuur voor in een ten spoedigste te beleggen bespreking tus schen de besturen \*an het N. V. V. en de E. V. C. elk wantrouwen in elkanders bedoelingen weg te nemen Onze gemeenschappelijk wil om tot eenheid te komen zal een waarachtige bijdrage voor het welslagen van deze be spreking vormen", worden", verklaarde Goesev, d:e er op wees dat Joegoslavië een belangrijke bij drage had geleverd tot de geallieerde oor logvoering. Zoowel de Britsche afgevaardigde Lord Hood als de Amerikaansche vertegenwoor diger generaal Mark Clark stelden zich op het standpunt dat de eischen van Joego slavië niet gerechtvaardigd waren. Enge land, de Vereenigde Staten en Frankrijk staan gelijk bekend een verdragsclausule voor, waarbij als Oostenrijks toekomstige grenzen die van voor den .Anschluss" aan vaard worden. De verklaring van Goesev, dat Rusland zich achter den Joegoslavischen eisch stelt, bracht voor het eerst de Sovjetpolitiek ten aanzien van de grenzenkwestie aan het licht. Goesev's oorspronkelijke zwijgzaam heid had Clark's delegatie tot de overtui ging gebracht, dat Rusland met de grenzen van voor den „Anschluss" zou instemmen. De Sovjetafgevaardigde gaf echter geen bevestiging van de Joegoslavische bewe ring, dat het omstreden gebied in ethnisch opzicht als een deel van Joegoslavië te beschouwen Is een bewering die door Oostenrijk betwist wordt. Goesev baseerde zijn argumenteering op twee punten: Het aandeel van Joegoslavië in den oor log aan geallieerde zijde, en het feit, dat Engeland in 1945 aan Joegoslavië heeft verzocht de huidige grens voorloopig te aanvaarden „tot de definitieve beslissing op de vredesconferentie". Volgens Goesev houdt dit laatste de belofte in. dat Enge land de Joegoslavische aanspraken onder steunt. Lord Hood ontkende echter dat de En gelsche mededeeling een belofte zou heb ben ingehouden. De plaatsvervangers besloten de aange legenheid voor een definitieve beslissing naar den raad der ministers van Buiten landsche Zaken te verwijzen. In de luchtdrukverdeellng komt nog steeds geen belangrijke wijziging, Wel neemt het Scan dinavische hoogedrukgebied tijdelijk weer Iets af onder invloed van luchtdrukdalingen uit het Poolgebied afkomstig, doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Spanje en Zuid- Frankrijk. tengevolge van het optrekken van een afsplitsing van de oude oceaandepressie ln de richting van het Mlddellandsche-Zeegebied. Over Spanje ontwikkelde zich een afzonderlijke kern van lagen druk, die echter zoover Zuidelijk blijft, dat het weer ln ons land er niet merk baar door beïnvloed zou kunnen worden, behou dens een tijdelijke toeneming van de Oostelijke winden. Het einde van de vorstperiode ls dan ook nog niet ln zicht. Het vorstgebied heeft nu weer een grooten omvang en zelfs In Toulouse was hedenmorgen de temperatuur enkele graden onder nul. In ons land daalde de temperatuur hedennacht vooral ln die plaatsen, waar de lucht onbewolkt was, sterk. Hedenmorgen om 8 uur werden de volgende waarden gemeten: Vliegveld Twente -10; Den Helder -8; Vllssln- gen -9; De Bilt -9; Vliegveld Schiphol -10; Vlleg- Toch een goed teeken Bij den veehouder v. S. te Heemstede zijn twee jonge geitjes geboren, een bewijs dat toch de lente op komst is. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de distributiediensten tegelijk met de bonkaarten voor voedingsmiddelen K, L, O en P 705 nieuwe textielkaarten zullen uitreiken. Bij deze nieuwe textiel kaarten VA 705 wordt geen verschil meer gemaakt tusschen kaarten voor babies, kleuters, meisjes, jongens, vrouwen en mannen. De nieuwe kaarten zijn dus voor ledereen dezelfde. De punten der nieuwe kaarten zijn nog niet geldig. Te zijner tijd zullen hierover nadere mededeelingen ge daan worden. Vastenbrief tegen het communisme In den Vastenbrief, welke gisteren tn alle R.K. kerken voorgelezen is. betoogen de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland, „dat wij nog nauwelijks uiter lijk bevrijd zijn van den druk van het na- tionaal-socialisme en dat thans een even groot of wellicht nog grooter gevaar van den kant van het communisme dreigt". Zij verklaren, dat beide stroomin gen uit dezelfd^ bron komen en boven dien dezelfde middelen gebruiken1 mislei ding en bedrog, dwang en tyrannie. Na er op te hebben gewezen., dat zij herhaalde malen hun stem hebben verheven tegen het nationaal-socialisme. herinneren zij er aan, dat zij in hun Vastenbrief van het vorig jaar de geloovigen opnieuw hebben voorgehouden, dat ook het lidmaatschap van communistische vereenigingen voor katholieken verboden is. In den brief van dit jaar zet het episcopaat uitvoerig het wezen van het communisme uiteen, daar bij steunend op de pauselijke documenten. De bisschoppen waarschuwen voorts „tegen de gevaren, waarmede het de wereld be dreigt", veld Eindhoven -9; Vliegveld Leeuwarden -10; Vliegveld Groningen (Eeldc) -10; Vliegveld Zuld- Llmburg (Beek) -8, Vliegveld Gilze-Rljen -10; Vliegveld Ypenburg bij Den Haag -12. Het onderzoek tegen jhr. mr. D. J. de Geer Mr. E. N. van Kleffens legt getuigenis af Ten behoeve van het onderzoek in de zaak tegen oud-minister-president jhr mr. D J. de Geer heeft de advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, mr W P. Bakhoven de leden van de Londensche kabi netten gehoord Door zijn verblijf in het bui tenland was minister E. N van Kleffens eerst eenige dagen geleden in de gelegenheid zijn verklaringen in dit vooronderzoek af te leg gen. Thans zijn alle Nederlandsche regeerings- personen, wier getuigenis in de zaak tegen jhr. De Geer noodzakelijk was. door den advocaat-fiscaal gehoord. Reeds de volgende week nieuwe petroleumbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat van 23 Februari tot en met 5 April de bonnen 61-3 en 62-3 Algemeen recht zullen geven op het koopen van twee liter petroleum. Deze bonnen worden drie weken eerder dan normaal geldig ver klaard met het oog op de huidige moeilijke brandstoffenpositie. In de zomermaanden zal deze periode moeten worden ingenaaid. De bonnen 59-1 en 60-1 blijven geldig tot en met 15 Maart. Mulfaluli-herdenking Woensdag 19 Februari is het zestig jaar ge leden dat Eduard Douwes Dekker (Multatull) te Nieder-Ingelhelm overleed Dien dag wordt om twee uur in de Hoofdstadboekhande!. Kaï- verstraat ïoa te Amsterdam een tentoonstel ling geopend, welke een overzicht geeft van leven en werken van Multatuli Deze tentoon stelling blijft tot begin Maart geopend Om drie uur wordt in de au'a der gemeente universiteit. Oudemanhuispoort 4. een herden kingsbijeenkomst gehouden, waar zullen sore- ken mevrouw Henriëtte Roland Holst—Van der Schalk, prof. dr J B Tielrooii. de heer G Smook, directeur van de bibliotheek en het museum van Vlaamsche letterkunde te Antwerpen en mevrouw Soesilo namens In donesië. aanhoudende vorst Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Dins dagavond: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den nacht en vroe gen ochtend op vele plaatsen strenge vorst. In den namiddag mntlge tot lichte vorst Enkele overdrijvende wolkenvelden Geen sneeuw. 18 Februari: Zon op: 7.52 uur; onder 17.58 uur Maan op: 7.18 uur, onder 14.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1