C YfWÊÊ Parkkinen wereldkampioen j .Eendracht Doet Overwinnen" in het goud Sport in het kort Matige prestaties der Nederlanders De Amerikaansche Hollanders zijn ons land niet vergeten Panda en de Meesterdief Wereldnieuws Maandag 17 Februari 1947 Voetbalclub met prachtig verleden r\E sneeuw ligt nog hoog in het Noorder- sportpark en het ziet er niet naar uit, dat in de eerste dagen het veld weer voor de voetbalsport te gebruiken is. Toch heeft de voorzitter van E.D.O.. de heer J. H Luyken vele voetbalzorgen. Het plan bestaat op 1 Maart het gouden jubileum van de club in het Concertgebouw te wieren, maar als er geen kolen beschikbaar zijn, zal er niet veel van komen. De datum van een jubileum tour nooi kan nog niet worden vastgesteld, omdat de K.N.V B een groot programma af te werken heeft. De training in de buiten lucht Is niet mogelijk, zoodat als de compe titie hervat wordt, afgewacht moet worden, of het eerste elftal den goeden vorm van December behouden heeft. Praten wij echter met den heer Luyken over het verleden van zijn club. waarvan hij één en veertig jaar lid is en die hij veertien jaar als voorzitter leidt, dan is hij de zorgen ver geten en vertelt hij over het vele lief en leed van zijn vereeniging De heer Luyken voet balde eerst in „Concordia", een jongensclub, welke in H.S.V. is opgelost, alvorens hij lid werd van E.D.O. Tallooze jaren beeft de voorzitter gevoetbald, hij trad ook als scheids rechter op en vervulde een bestuursfunctie. Te begrijpen is het. dat hij vele herinnerin gen ophaalt. Hij weet nog, op welke terreinen er vroeger gespeeld werd niet alleen door E.D.O., maar ook door andere vereenigingen De toestand der velden was vaak slecht De jubileerénde vereeniging voetbalde vroeger op een terrein, waar thans de remise aan het Soendaplein is, aan het Wijde Geldelooze pad, aan den Doodweg, bij de Kleverlaan. en in de omgeving van de Hoogerwoerd. Later volg den verhuizingen naar den Rijksstraatweg, ongeveer tegenover de tegenwoordige Van Nesstraat, aan den Meerweg in Heemstede en aan de Kleverlaan. Op dit terrein heeft E D O goede resultaten geboekt. De cTub welke eer ste klasser geworden was, behoorde tot de beste ploegen in de competitie. Eenige seizoe nen achtereen eindigde E.D.O. op een der plaatsen van de bovenste helft. De grond 'was echter bestemd voor uitbreiding van de Delftlaan en omgeving, waarna verhuisd moest worden naar het oude R.C.H.-terrein Sportieve prestaties De H.F.C. „Eendracht Doet Overwinnen", die 1 Maart 1897 is opgericht, speelde aan- i vankelijk in den Haarlemschen Voetbal bond. Het eerste elftal ivas eigenlijk te sterk voor de competitie. In de jaren 1902, 1903 en 1904 werd het kampioenschap behaald, waarna EDO naar den Neder- landscheii Voetbalbond overging. Enkele seizoenen speelde de club in de derde klas, waarna in 1907 de tweede klas be reikt werd. Zestien seizoenen achtereen kwam de ploeg in deze klas uit. Het sei zoen 1923-24 leverde het beste resultaat op, n.l. het behalen van het kampioenschap en promotie naar de eerste klas. In de hoogste afdeeling startte EDO goed en ein digde ze op de vijfde plaats. Het tweede en het derde seizoen werd zelfs de derde plaats bereikt. Zes jaren speelde de aan staande jubilaresse in de eerste klas en aan het einde ffan het seizoen 1930-'31 volgde een wisseling met „Xerzar". Negen jaar behoorde de Haarlemsche ver eeniging tot de sterkste ploegen van de tweede klas. Het kampioenschap werd een keer bereikt, maar in de promotiewed strijden bleef succes uit. Aan het einde vgn het seizoen 1940-'41 ging de kam- pioensvlag weer in top en na promotie wedstrijden tegen ZVV en KFC werd op Zondag 22 Juni 1941 voor de tweede maal het eerste klasseschap behaald. Met afwis selend succes speelt EDO weer in de hoogste klas, doch de bovenste helft werd niet bereikt. JËgtfHB IIP 3| 1 m Jjl ■utó v-t Veel steun ondervindt de voetbalclub EDO van hel echtpaar Luyken. Mevrouw Luyken werkt mee aan het breien van kousen voor de voetballers en haar echtgenoot leidt reeds veertien jaar de club als voorzitter. aan den Middenweg. Toen het Noorder Sport park aangelegd was, kreeg E.D.O. eindelijk een eigen „huis", waar de vereeniging nog tallooze jaren hoopt te blijven. Gedurende den oorlog hebben de velden eenige schade opgeloopen. doch men is daar weer overheen. Ir.middels :s een fraaie staantribune gebouwd en het tweede veld kan in het voorjaar in gebruik worden genomen. De vereeniging beschikt over een prachtige accomodate; de zeven senioren-, twee junioren- en vier aspi ranten-elftallen kunnen dus naar hartelust «pelen. Kleeding-gebrek Innerlijk heeft E.D O door den oorlog veel geleden en het bestuur ondervindt nog de moeilijkheden daarvan. Zeventig leden heb ben in Duitschland gewerkt, waardoor de club den steun van velen miste. In den bar ren winter van 1944'45 hebben vele jonge leden hun shirt, broekje, ja zelfs hun voet balschoenen dagelijks moeten gebruiken. Daar door is het moeilijk allen aan kleeding en schoeisel te helpen. Kon de jeugd beter voor zien worden, dan zou het aantal leden hooger gestegen zijn. Gelukkig ondervindt E.D.O. ook medewerking en in het bijzonder van het vroegere lid Wim Spoor, die in Zuid-Afrika woont. Hij heeft gezorgd voor een groote hoeveelheid wol, waarvan op het oogenblik vijf dames kousen breien. Er worden 27 paar gemaakt, zoodat een groot aantal leden ge holpen wordt. Bekende spelers De heer Luyken zeide, dat er vele namen van spelers te vermelden zijn, die zich voor de club verdienstelijk hebben gemaakt. In de eerste plaats natuurlijk G. Kalf en wijlen Henk van Dort. Zij hebben den stoot tot de oprichting gegeven en ontvingen spoedig steun van Piet Kos. Bas en Jan Biijker, Hom mels, om maar enkelen te noemen. Allen, die in de eerste 25 jaar als bestuurslid of speler goed werk hebben verricht, zijn uitgenoodigd, het gouden jubileum mee te vieren. Een best elftal had E.D.O. in de jaren 1924— 1930. toen aan de Kleverlaan gespeeld werd. Meenhorst. Boeree. de gebroeders Van der Laan, Steffens. gebroeders Perukel. C. Kuyl. Tanis en Swart kwamen vijf a zes jaar in de ploeg uit Helaas volgde daarna een verschil van meening in den boezem der vereeniging en het ging bergafwaarts, met een terugkeer naar de tweede klas tot gevolg Velen hebben in den loop der jaren hun krachten gegeven in het bestuur. Op het oogenblik vervullen met den heer Luyken een functie de heeren \V. Hire, secretaris (ruim 20 jaar). W. van Zeyl, penningmeester) meer dan 25 jaari, G. Timmermans. A. Hulsebosch, P. Schijvenaar, F. Pigge. M. Hirs en A. Formenoy. Het huidige bestuur heeft geen gemakke lijke taak, omdat het leiden van een eerste klas club veel vergt. Een oefenmeester, ver zorger, incasseerder, terreinknecht en een gepensioneerde functionaris vragen groote uitgaven en daarbij komen onder andere de kosten voor tcrrc-inhuur, Degradeert een eerste klasser, dan moet er veel veranderd De radio geefi vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. in.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.45 Land- bouwrubrlck. 20.00 Nieuws, 20.08 Slavische sym- phoni5chc muziek. 21.00 Causerie over beroeps keuze. 21.20 Friesch koor. 22.00 Nieuws en actua liteiten 22 30 Brandcnburgsch concert no 2. Bach. 22.4.1 Avondoverdenking. 23.00 Koor on orgel. 23 30 Platen. HILVERSUM II. 415.3 M.. 218 M. en 1S75 M. 19.00 F.n nu naar bed! 19.05 Gevarieerde ntuz 19.43 Inleiding tot muziegbegrip. 20.00 Nieuws. 30.08 Gevarieerd programma. 22.10 Alt-viool en plano. 22.43 Wat leelt er onder onze studenten. 33.00 Nieuws. 23.15 Swing College. worden, om het hoofd boven water te houden Steeds is E.D.O. een club geweest met een eigen karakter. De spelers kwamen uit de arbeidersklasse voort. Dat het werk der club gewaardeerd wordt, zal ongetwijfeld in de komende dagen tot uiting komen. De viering Voor de herdenking van het gouden jubi leum zijn de Volgende plannen gemaakt; Za terdag 1 Maart des middags van drie uur af receptie in hotel „De Leeuwerik" en des avonds feestelijke bijeenkomst in het Concert gebouw. Zondag 2 Maart leggen van een krans op het graf van Bas Timmreman te Heem stede. Woensdag 5 Maart jeugdfeest in het gebouw van den H K B. Op nader te bepalen data „sixes" voor leden, een aspirantentour- nooi en een jubileumtournooi, zoo mogelijk met medewerking van Ajax en De Vole- wijekers op Hemelvaartsdag. Voetbal Groot aantal afkeuringen van Engelsclie velden Chelsea met 61 geklopt door Stoke City. Niet minder dan 21 terreinen van League clubs in Engeland zijn Zaterdag afgekeurd, een record voor de afgeloopen 15 jaar en het is mogelijk nog nimmer voorgekomen, dat er, zooals thans het geval was, in Londen slechts één wedstrijd (derde divisie) plaats vond op een Zaterdagmiddag. Op verscheidene terreinen had men de sneeuw laten liggen, omdat hierdoor een be schermende laag gevormd werd op de ijs korst, maar die laag beschermde blijkbaar niet voldoende tegen vallen, waardoor eenige spelers gedwongen werden het veld te ver laten. Sommige ploegen speelden echter als of zij het beste grasoppervlak te hunner be schikking hadden, zooals bijvoorbeeld Stoke City. dat Chelsea zoodanig overspeelde, dat het binnen 10 minuten een voorsprong van 40 genomen had op de Londenaars. Met rust stond het reeds 61 voor Stoke City, welks voorhoedespelers aanvielen zooals zij wilden. Sellars, Ormstron (2), Peppitt (2) en Baker scoorden in de eerste speelhelft voor Stoke; Machin voor Chelsea. In de 2e helft werd niet-meer gedoelpunt. De uitslagen luiden; eerste divisie; Black burn RoversDerby County 11; Blackpool —Preston North End 40; EvertonSunder land 42: MiddlesbroughBolton Wanderers 31; PortsmouthAston Villa 32; Stoke CityChelsea 61. Vijf wedstrijden werden uitgesteld. De leidende groep is thans als volgt: Wol ves 37 punten uit 26 wedstrijden: Blackpool 36 uit 30. en Middlesbrough 35 uit 28. „De rest van Europa" tegen Groot Brittannië Besloten Is, dat op 10 Mei te Glasgow niet een Continentale ploeg tegen Groot Brittannië sueelt, maar een ploeg ..De rest van Europa" De spelers met reserves (in totaal vijftien) van „De rest van Europa" komen op 5 Mei te Amsterdam bijeen. Den volgenden dag wordt te Rotterdam een oefenwedstrijd ge speeld. Des avonds vertrekken de voetballers per boot of vliegtuig naar Engeland. Zoowel voor de functie van scheidsrechter als grens rechters worden Britten aangewezen Als ver zorger van „De rest van Europa" is benoemd de Zwitser K. Rapan. In de tweede helft van Maart zal het voorloopig elftal worden samen gesteld. TEEGELAAR BILJARTKAMPÏOE.V. Het kampioenschap tweede klas driebanden van Nederland is gewonnen door den Leidenaar Teegelaar met vijf gewonnen partijen en een gemiddelde van 0,586 2. Kruithof, Barendregt; 3. Van Gooi, Dorst; 4. Van Aken, Rotterdam. VAN VLIET IN PARIJS GEKLOPT. Sprint- wedstrijden op de Parijsche winterbaan hadden lot resultaat, dat Gerardin eerste werd met 5 punten; tweede Senfftleben met 6'4 p; derde Van Vliet met 7 pnt.; vierde Scherens met p.; vijfde Derksen met 9 pnt. en zesde Astolf; met 10 punten. li '--1 - bËèÊÊtfömÊiSd In Stockholm heeft Barbara Ann Scott uit Canada het wereldkampioenschap kunst rijden voor dames gewonnen. - De foto stelt voor Gretschen Merrill van de Ver- eenigde Staten tijdens een vrij nummer. Zij bezette de derde plaats. Wielrennen Antwerpsche Zesdaagsche Tijdens den Zesdaagschen wielerwedstrijd te Antwerpen is de Nederlander Boeyen ge vallen. Eenige uren was hij ter observatie in een ziekenhuis opgenomen en daarna keerde hij weer op de baan terug. Het koppel Schul- tq^-Boeyen was natuurlijk achterop geraakt. In den stand is Zaterdag en Zondag eenige wijziging gekomen. Vanmorgen gingen Bru- neelDe Bruycker aan den kop met 80 pun ten en een voorsprong van drie ronden op Pellenaers—Middelkamp en LapébieSérès. Schulte en Boeyen bezetten de twaalfde plaats met 31 punten op acht ronden. Hockey Internationaal programma Het Nederlandsche heeren hockey-elftal zal vier internationale wedstrijden spelen, n.l. tweemaal tegen. België (30 Maart te Brussel en 11 Mei te Amstelveen), tegen Frankrijk in Parijs en tenslotte op Zaterdag 31 Mei te Amstelveen tegen Denemarken. De dames spelen op 30 Maart tegen België en trekken met Paschen naar Engeland, om aan een tournooi deel te nemen. Feestavond van „Schoten" Zaterdagavond organiseerde de voetbal- en honkbalclub „Schoten" haar Jaarlijkschen feest avond ir. het gebouw van den H K.B. Ditmaal was het geen gemaskerd bal, maar een cabaret avond waarin verscheidene artlsten optraden, onder wfe enkele leden van „Schoten". Een ge zellig bal besloot den goed geslaagden feest avond. Wedstrijden op de schaats in Oslo De laatste maal vóór den oorlog werd het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats in Helsinki verreden (1939) en het was Vasenius, die toen den titel be haalde. In den oorlog is de Fin gesneu veld, maar zijn landgenoot Lasse Park kinen heeft ervoor gezorgd, dat het we reldkampioenschap in Finsche handen bleef, dank zij zijn schitterende overwin ning op de 10.000 meter tegen zijn groo- ten concurrent Farstad, die na drie af standen met een flinken voorsprong de leiding had veroverd. Jan Langedijk bezette de tiende plaats in het algemeen klassement, dezelfde plaats van Kees Broekman te Stockholm in de Europee- sche kampioenschappen, maar hierbij dient te worden aangeteekend, dat Langedijk een matige 5000 meter op den eersten dag had gereden en dat zijn tijd in de 10 000 meier op den tweeden dag weinig voldoening kon schenken. Indien mer. bedenkt, dat van de 26 ingeschreven rijders slechts vijftien in de eindrangschikking voorkwamen, dan zal het duidelijk zijn, dat de prestaties van Langedijk en Buyen in deze wereldkampioenschappen, een tiende en een twaalfde plaats, niet meer dan matig mogen worden genoemd. De oor zaak. dat bijna de helft der deelnemers af viel, was voornamelijk gelegen in het feit, dat te Oslo een influenza-epidemie heerscht, welke haar slachtoffers ook in de rijen der hardrijders heeft gemaakt. De 1500 meter leverde Zondag een goede zege op voor Farstad in 2 min. 21 sec., waar door hij zijn voorsprong op Parkkinen in het klassement vergrootte, want de laatste deed 1.1 sec, langer over den afstand. De situatie was nu zoo, dat Parkkinen tenminste 21 sec. sneller moest zijn dan Farstad op de 10 000 meter, wilde hij het wereldkampioenschap kunnen behalen, een prestatie, waartoe men den Fin ongetwijfeld in staat achtte. Er kwam nog bij, dat Parkkinen en Farstad op de tien kilomeier tegen elkaar moesten rijden omdat zij resp. 1 en 2 op de 5000 meter waren ge worden. Vier ronden vóór het einde was Parkkinen wereldkampioen, want toen bedroeg zijn voor spror.g reeds 24 seconden, welke tenslotte tot ongeveer een halve minuut werd vergroot. Langedijk reed de 1500 meter in 2 min. 27.4 c„ de snelste tijd van alle Nederlanders in dit seizoen, maar kwam toch niet verder op dezen afstand dan tot de zestiende plaats. Voor de 10 km had hij een schema opgesteld van 17 min. 58 sec. Hij bleef echter ver boven dezen tijd, kwam zelfs dicht in de buurt var, dien van het kampioenschap van Nederland te Rotterdam, hetgeen wel bewijst, dal Langedijk nog lang niet zijn vorm van 1 maand geleden heeft teruggekregen. Buyen werd vijftiende op de 1500 meter in min. 30 3 sec. en reed de 10 000 meter 12 sec. langzamer dan Langedijk. In den Tsjech Hala had hij geen sterken tegenstander en onze landgenoot haalde hem in de laatste ronde zelfs in. Van de 25 deelnemers slaagden er zes In, hun persoonlijke tijden op de 500 meter te verbeteren. Op de 1500 meter was dit even eens het geval. Op de 5000 zelfs met tien en op de 10 000 meter met 7. Farstad had Zaterdag de leiding. Farstad, de kleine, sterke Noor, die als out sider naar de Europeesche kampioenschappen te Stockholm ging en daar tot ieders verba zing fraaie prseaties verrichtte, heeft zijn uit stekenden vorm op den eersten dag der wereldkampioenschappen te Oslo bevestigd door de 500 meter te winnen in den snellen tijd van 44.3 sec. en met 8 min 35.9 sec. op de .weede plaats op de 5000 meter beslag te leg- ten, waardoor hij na deze afstanden, de lei ding in het algemeen klassement heeft geno men. De Noorsehe kampioen Henry Wahi leverde geen bijzondere prestaties en een der grootste favorieten, Charles Mathiesen, ge voelt zich verre van fit. Hij zal dan ook op den tweeden dag niet aan den start verschij nen. Trouwens influenza is een gevreesde ziekte onder de rijders, want behalve Kees Broekman kon ook de Zweedsche kampioen Hedlund te elfder ure om die reden niet starten. Johansen kon na zijn 5000 meter geen woord meer uitbrengens wegens neeseh- heid Seyffarth, de nieuwe Europeesche kam pioen, vermocht niet te irnponeeren in tegen stelling tot den Fin Parkkinen, de academi sche wereldkampioen van Davos, die den vol genden dag wereldkampioen werd. Jan Langedijk reed een goede 500 meter Zijn tijd, 46 7 sec., is de beste Nederlandsche tijd van het geheele seizoen. Hij kwam uit tegen den Tsjech Kolar. Het was een vinnig gevecht, waarbij onze landgenoot in de laat ste bocht de binnenbaan kreeg, maar na een prachtïgen eindspurt door den Tsjech met slechts 0.1 sec verschil werd geslagen. Kolar noteerde zijn besten tijd en verbeterde zijn persoonlijk record met niet minder dan 1.2 sec. Op de 5000 meter wilde het met den rijder uit Oudkarspel niet vlotten. Misschien kwam het omdat hij de laatste week te weinig op het ijs heeft gestaan, want door de hevige koude was trainen te Hamar practisch niet mogelijk geweest. Te verklaren is het vrijwel niet, maar een feit is het, dat hij zat te duwen en dat hij vooral in de laatste ronden bepaald zwak reed. Er was voor hem een tijdschema van 8 min 50 sec. opgesteld, maar hij bleef er bijna 5 sec. boven. Buyen wilde denzelfden tijd rijden, doch hij slaagde er niet in beneden de 9 min. grens te komen. Op de 500 meter had hij 48 sec precies genoteerd, zeker geen tijd. die indruk maakte. De Uitslagen. 5000 Meter. 1. Parkkinen (Finland) 8 min. 33.7 sec.; 2. Farstad (Noorwegen) 8 min 35.9 sec.; 3. Liaklev (Noorwegen) 8 min. 37.3 sec.; 4. Hebbe (Noorwegen) 8 min. 39.6 sec.: 5. Laitinen (Fin land) 8 min. 40.5 sec.; 6. Seyffarth (Zweden) 8 min. 43-2 sec.; 7. Aage Johansen (Noorwegen) 8 min. 43.2 sec.; 8. Cronshey (Engeland) 8 min. 44.4 sec.; 9. Wahi (Noorwegen) 8 min. 44.5 sec. 10. Lundberg (Noorwegen) 8 min. 44.6 sec.; 15 Jan Langendijk (Nederland) 8 min. 54.8 sec. 18. Her man Buyen (Nederland) 9 min. 3.2 sec. 500 meter: S. Farstad 44.3 sec.; 2. G. Krog (Noorwegen) 44.5 sec.; 3. A. Johansen 44.9 sec.; 4. Y. Karlsen (Noorwegen) 45 sec.; 5. A. Park kinen (Finland) 45.2 sec.; 6, H. Janemar (Zwe den) 45,3 sec.; 7. L. Martinsen (Noorwegen) 45.4 sec.; 8. O. Lundberg (Noorwegen) ,45.6 sec.; 9. H. Wahi (Noorwegen) 45.6 sec.; 10. Bengt Malmsten (Zweden) 45.8 sec.; 17. Laangendljk 46.7 sec.; 21. Buyen 48 sec. 1500 meter: 1. Farstad 2 min. 21 sec.; 2. Seyf farth, 2 min. 21.9 sec.; 3. Parkkinen. 2 min. 22.1 sec.; 4. Karlsen. 2 min. 23.1 sec.; 5. Wahi. 2 min. 24 sec.; 6. Laitinen. 2 min. 24,7 sec.; 7. Lundberg. 2 min. 24.8 sec.; 8. Janemar, 2 min. 24.9 sec.; 9. Ltaklev, 2 min. 25.4 sec.; 10. Martinsen. 2 min. 26.2 sec.; 13. Langendijk. Nederland, 2 min. 27.4 sec.; 15. Herman Buyen, Nederland, 2 min. 30.3 sec. 10.000 meter: 1. Ltaklev, 17 min. 37 sec.; 2. Park kinen, 17 min. 38.7 sec.: 3. Hebbe, 17 min. 44.9 sec.; 4. Cronshey. 17 min. 56.8 sec.;' 5. Seyffarth, 17 min. 57.9 sec.; 6. Kolar, 17 min. 4.3 sec.; 7. Wahi, 18 min. 4.5 sec.; 3. Laitinen, 18 min. 6.3 sec.; 9. Farstad, 18 min. 9.1 sec.: 10. Karlsen, 18 min. 10 sec.; 11. Langendijk,*18 min. 31.3 sec.; 12. Buyen, 18 m!n. 43.6 sec.; 13. Tuoml, 18 min. 48.2 sec.; 14. Hanzlik, 19 min. 24.3 sec.; 15. Hala, 19 min. 26.2 sec. Het eindklassement voor de vier afstanden luidt: 1. Lassi Parkkinen. Finland 196.872 p.; 2. Sverre Farstad, Noorwegen 197.345 p.; 3. Aake Seyf farth, Zweden 199.175 p.; 4. Reldar Liaklev, Noorwegen 199.547 5. Yngvar Karlsen. Noorwe gen 199.630; 6. Henry Wahi, Noorwegen 200.275 p.; 7. Kalevi Laitinen, Finland 201.098 p.; 8. Lad;slav Kolar, Tsjecho Slowakije 202.652 p.; 9. Johnny Cronshey, Engeland 204.147 p.; 10. Jan Langen dijk. Nederland 204.878 p.; 11. Martti Tuomi, Finland 206-627 p.; 12. Herman Buyen. Neder land 203.510 p.; 13. Miroslav Hala, Tsjecho Slowa- waktje 212.030 p.: 14. Zdenek Hanzlik, Tsjecho Slowakije 212.858 p.; 15. Henry Hebbe, Noorwegen 217.772 p. Actie om sleesport in goede banen te leiden Enkele dagen geleden opperden wij het denkbeeld een wintersportvereeniging Bloemendaal op te richten, welke tot doel had de sleesport in de omgeving van het Kopje te regelen Van den heer J. W M. Goes. Litsiaan 29 te Santpoort ontvingen wij een briefje, waarin hij schrijft, dat de tak van wintersport, waarvan slechts op enkele plaat- in ons land kan worden geprofiteerd, door gemis aan organisatie verloren dreigt te gaan- De heer Goes verzoekt aan hen. die voor een gezamenlijke actie voelen om de sleesport in overleg met de gemeente Bloemendaal in de toekomst mogelijk te maken, aan hem hun adhaesie te betuigen. Nederlandsche felicitaties op het Tulip Festival van Holland (Michigan) Wie de met plaatsen en plaatsjes bespik kelde kaart van de Vereenigde Staten wel eens wat nauwkeuriger bestudeerd heeft, zal telkens weer gestuit zijn op vertrouwde en bekende klanken. In Michigan is het bij voorbeeld beslist bar met de Nederland sche namen:. Holland, Zeeland, Friesland en Drente herinneren er aan de pioniers tijden van een eeuw terug, toen kleine schepen uit de oude wereld, vaak beladen met Nederlanders, langs de wijde kusten van het onbekende Amerika door den on- berekenbaren wind werden verstrooid. Zoo werd op den 9en Februari 1847 te midden van oerwoud en sneeuw een kleine Nederlandsche kolonie gesticht: wat blok huizen in een wreed en onbekend land- „Holland" moest het gat heeten en „Hol land" heet het nu, 100 jaar later nog, met zijn tot 65.000 uitgegroeid inwonerstal. Ruim 70% van deze menschen hebben op de één of andere manier nog iets met het kleine landje aan den overkant van den grooten haringvijver te maken: hetzij door directe afstamming van een Nederlandsche emigrantenfamilie, hetzij door de taal, die in Holland hier en daar nog vrij zuiver wordt gesproken door een aantal der in woners. WHliard C. Wichers, de gezant. Dezer dagen ontmoetten wij den Neder- landschen „afgezant" in dat stadje midden in de Staten, den heer Williard C. Wichers, vertegenwoordiger van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, af deeling voorlichting. In zijn naam voelt men den veramerika niseerden Nederlander reeds en het voor teeken komt uit: de heer Wichers verstaat onze taal wel, maar durft haar niet meer te sprekenHij vertoeft thans in zijn „vaderland" om voorbereidingen te treffen voor een grootsch „Tulip-festival" in het plaatsje aan de overzij, een festiviteit, die er sinds 1928 elk jaar is teruggekomen en waaraan ter gelegenheid van het eeuw feest bijzondere aandacht wordt besteed. Dezen zomer dan, van April tot aan den herfst, staan een aantal feestelijkheden op het programma, waaraan ons land een be langrijke bijdrage zal leveren; reden waar om de heer Wichers in Nederland vertoeft. Prettig is het vernemen, dat het niet alles „klompen, pofbroeken en windmo lens" is. wat de klok slaat, want de cul tuur van Nederland zal in het heele „Tulip- :6. Intussen was de hofmaarschalk naar ijn kamer gegaan. Hij had nog een beetje last van de val, die hij over de wandelstok van Joris had gemaakt en hij had het plan óm een aspirientje te nemen. Maar dat plan vergat hij, toen hij in zijn spiegel keek en ontdekte, dat zijn orders weg waren! Ik ben kaal!" dacht hij. „Ik ben onge kleed! Ik benDaar moetEn toen holde hij met een droevige haast de gang op. Nu, omdat hij de hofmaarschalk was. kon hij zo maar overal naar binnen komen en daarom stond hij binnen de twee en een halve minuut voor den Koning. „Majes teit!" hijgde hij„Het is verschrikkelijk! Ontzettend! Men heeft mij mijn orders ont stolen! Mijn conmmandeurslint en mijn zuiderkruis en mijn Ster van Halley! Dat heeft die vos gedaan! Die.... die.... „U bedoelt baron Goedbloed.'?" riep de koning. „Hij heeft het dus gewaagd om te bedrie gen? Waarschuw onmiddellijk de Minister van Justitie! Bel de politie op!" Van Hoorn kampioen van Utrecht Tijdens de Utrechtsche provinciale kampioen schappen op den korten afstand. 160 meter be vestigde S. van Hoorn zijn goeden vorm en won overtuigend. Zijn snelste tijd, gemaakt in de eerste serie, bedroeg 16 sec. De vijf rijders, die na Van Hoorn-geklasseerd werden, deden practisch niet voor elkander onder en zoo kon het gebeuren, dat ln de beslis- singsritten Veenstrs, Bosson en Schaay betere tijden maakten dar, no. 2 Lantinga. De einduitslag luidt. 1. Kampioen van Utrecht 5. van Hoom (Wormerveer) 16.5 sec.; 2. H. H. Lantinga (Arnhem) 17.5 sec.; 3. F. Veenstra (Amersfoort) 17.2 sec.; 4. F,. Bosson (Amsterdam) 17.3 sec.; 5. D. Schaay (Amsterdam) 17.2 sec.; 6. B. Bouma (Amersfoort) 17.5 sec. Wedstrijd over 30 km te Uithoorn J. Punt uit Amsterdam heeft den 30-k.m, wed strijd. die georganiseerd werd door de ijsclub „Amstel" uit Uithoorn, na 9panenden eindspurt tegen drie zijnen concurrenten met verschil van enkele onderdeelen van seconden gewonnen. De uitslag luidt: 1. J. Punt (Amsterdam) 1 uur 17 min. 46 sec., 2. J. Schipper (Alkmaar) l u. 17 min. 46.5 sec.: 3. C. M. Backer (Nieuwer Amstel) 1 uur 17 min. 46.8 sec.; 4. J. H. van Leeuwen (Nieuwveen) 1 uur 17 min. 47 sec. Dames (eveneens 30 km: 1. Nel Nijssen (Hoofd dorp) 1 uur 33 min.; 2. F. Kortbeek (Amersfoort) 1 uur 40 min. Waterpolo H.V.G.B. won met 7—3 van Meeuwen Voor de eerste ronde van de bekercompe titie heeft HVGB Zondagavond in het Sport- fondsenbad met 73 van Meeuwen gewonnen, '"na een gelijk opgaanden strijd. Nadat Van Feggelen den Amsterdammers de leiding had bezorgd, maakte Hogeland uit een door Rol genomen corner gelijk. Opnieuw doelpuntte Van Feggelen. waarna Hogeland weer gelijk maakte (22). Voor den derden keer nam Meeuwen de leiding, thans door toedoen van Koster. In de tweede helft waren de Haar lemmers het beste op dreef en nadat de ach terstand was ingehaald, volgden nog doel punten Het einde kwam met 7—3. Koot, Rol (2) en Hogeland maakten de doelpunten. De wedstrijd DWTY werd gespeeld voor de Rococent-bekercompetitie K.N.Z.B Het Y was iets sterker, doch de DWT-Schterhoede sloeg alle aanvallen af. Ook de aanvallen van DWT op het Amsterdamsche doel bleven zon der succes, zoodat met blanken stand (0—0) het einde kwam. Uitslagen Kringcompetitie Haarlem: Dames: DWR 2—Haarlem 1 21. Heeren: afd. I: DWT 1—HPC 2 2—6; Haarlem 1—VZV 1 2—1; afd. II: Haarlem 2—HVGB 3 0—0 De eindbtand der voorronde bekercompe- titïe K.N.Z.B afd. E luidt: gesp. gew gel verl. v.t. pnt. H P.C 2 4 4 0 0 15 3 8 Haarlem 4 2 1 1 13 6 5 H V G. B. 2 4 2 1 1 98 5 De Zijl 4 1 0 3 10 18 2 Poelmeer 4 0 0 4 5 17 Festival" een vooraande plaats innemen. Trouwens, reeds vele jaren heeft de. hees Wichers van zijn „hoofdkwartier" in Hol.} land-Michigan .uit, den wijden omtrek mea Nederlandsche smalfilms, boeken en lezin gen bewerkt en het getal van twee milJ lioen Amerikanen, die elk jaar het plaatsjs komen bezoeken getuigt wel van de bei langstelling, die er voor bestaat. Een veelzijdige Nederlandsche deputati® zal echter dit jaar naar de Vereenigde Sta-, ten vertrekken, om het „Tulip-Festivarj in Michigan mee te maken: de Generale Synode der Hervormde Kerk stuurt een afJ vaardiging, eenige Rijkswaterstaats-men* schen vertrekken met een complete ten toonstelling over ons waterlandje, diverse bedrijven, openbare instellingen, steden en provincies hebben eenzelfde voornemen: kortom de Amerikaansche „Hollanders'' zullen er een poosje verscheidene „echte Hollanders" bij krijgen. Dat de bloembollenkweekers zich niet onbetuigd hebben gelaten, hoeft nauwelijks betoog: 25.000 bollen zijn aan „Hollandl geschonken ter opfleuring van het „TulipJ Festival". Eigenlijk is de viering van het eeuwfeest hi Holland-Michigan al begonnen met den' specialen kerkdienst in de kapel van hej Hope-college*op verleden week Zondag en is dit groote tulpenfeest een noodzakelijke voortzetting van den band, die sinds jaren tusschen Holland-Michigan en Holland- Europa bestaat. Duidelijk is deze ginds voelbaar geweest, toen op den tienden Mei van het jaar 1940 de Duitsche laars over onze grenzen stampte: twee dagen vóón het jaarlijksche tulpenfeest was dat en direct werden alle vermakelijkheden stop' gezet. Een spontane inzameling de al-| lereerste „relief-daad" dus ten bate vanl ons land bracht verscheidene duizenden] dollars op. Later kwam in één jaar $200.0001. binnen voor het verwante volle in nood. „De bloem gaet voor den baet uyt". Het is niet alleen uit een oogpunt van vriendschapsuitwisseling nuttig, dat er een Nederlandsche deputatie naar Michigan zal gaan: ook economisch bezien kan dit plan vruchten afwerpen. Zooals de heer Wichers ons vertelde, zijn de weinige Nederland sche producten, die er tot nog toe aan de Amerikaansche markt komen, voor een overgroot deel in stijl en uitvoering ver ouderd. hetgeen niet te wijten is aan de capaciteiten onzer industrie maar aan een vijfjarige isolatie. Wij vernamen voorts nog eenige détails van het „Tulip-Festival". zooals het ko menden zomer in Holland gevierd zal wor den. Hoewel de klompen-plus-would-be- folklore natuurlijk niet geheel ontbreken zal, is, we schreven het reeds, vooral ge dacht aan de meer verheffende mogelijk heden, die er in een dergelijke herdenking kunnen schuilen. De jeugd van Michigan in bijna alle omliggende plaatsen tot zelfs in Chicago woont een groot contingent Amerikanen van Hollandschen bloede! mag een op stel schrijven over de emigratie uit Neder land naar Amerika en de zes mooiste pen- nevruchten worden beloond met een gratig reisje naar het „echte Holland" per K. L. M, of H-A.L. Een schenking van Neder landsche kunst- en kunstnijverheidspro- duct.en aan het prachtige museum van Holland, en een heel lijstje van andere soortgelijke attenties over en weer moeten het jubileum „Tulip-Festival" cachet ge ven. Wanneer wij denken aan het kleuren- filmpje, dat ons getoond werd als illustra tie van een vorig tulpenfeest, dan is de verwachting, dat het eeuwfeest van Hol land-Michigan in een Nederlandsche sfeer gevierd- zal worden, zeker niet ongegrond. LOSSE WAARDEBONNEN VAN HET CONSUMENTENCREDIET ONGELDIG. Het Centraal Bureau voor het Consumen- tencrediet vestigt er de aandacht op. dat win keliers geen losse waardebonnen mogen aan nemen. Doen zij dit toch en blijken de bon nen van diefstal afkomstig, dan zullen deze bonnen niet alleen door de banken worden geweigerd, maar bovendien zal een strafver volging worden ingesteld. HET WITTE KRUIS TE BENNEBROEK. In de jaarvergadering van de afdeeling va: „Het Wit-te Kruis" deelde de secretaris, de 'neer Y Schotanus, mede. dat dr Naessens, kinderarts te Haarlem, benoemd is tot me disch leider van het Consultatiebureau. Op 1 Maart zal de afdeeling Zuigelingenzorg beginnen Het ledental is thans 821 Als bestuursleden werden herkozen de heeren dr. P. van Aalst en E. Schroér. Maria Pasquinelli, de 33-jarige Italiaan- sche. die er van wordt beschuldigd den Brit- schen brigade-generaal R. W. de Winton te hebben doodgeschoten, zal, naar van bevoeg de zijde wordt vernomen, door een Britschcn krijgsraad worden berecht. De Gasperi's ver klaring, waarin hij Italië's verantwoordelijk heid voor de misdaad van de hand wijst, is door Engeland uitgelegd als zou de zaak niet door een Italiaansche rechtbank worden be handeld v H Volgens een bericht uit Warschau van het De uitslagen van de wedstrijden in den Kring i Sovjet-Russische nieuwsoureau valt de Pool» sche Boerenpartij onder lei-ding van Stanis- law Mikolajczyk uitéén, als gevolg van „on tevredenheid over de leiding". Volgens dit bericht zijn gedurende de laatste dagen in een district meer dan 1000 personen uit de Boe renpartij getreden;, de ontbinding is zelfs doorgedrongen tot de provincie Poieslë. die Mikolajczyk als zijn bolwerk beschouwt. Generaal Alexander Loehr. voormalig Duitsch opperbevelhebber op den Balkan, is door een militair tribunaal te Belgrado ter dood veroordeeld. Tegelijk met hem werden zes andere Duitsche oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Generaal Loehr zal door een vuurpeloton worden geëxecuteerd. Hij is degene, die in 1941 bevel gat tot het. bombar deeren van Belgrado, waarbij 20 000 personen werden gedood. De andere zes zullen worden opgehangen. Zij werden allen schuldig bevon den a.an massaslachting, deportatie en wreed heden jegens de Joegoslavische burgerbevol king tijdens den oorlog. 25,000 Grieken hebben op een plein te Nicosia (Cyprus) in een demonstratie „on middellijke vereeniging met Griekenland en verwerping van de Engelsche economische plannen voor Cyprus" geëischt. De bijeen komst. waarvoor de deelnemers uit geheel Cyprus waren bijeengekomen, was georgani seerd door den „etnarchischen" (kerkelijke raad en alle Cypersch-Gneksche politieke partijen Volgens bisschop Makarios. le:der van dezen raad die na 15 jaren ballingschap verleden jaar December op Cyprus is terug gekeerd. zal Cyprus de economische plannen van Engeland negeeren en elke andere oplos sing van „Enosis" (vereeniging met Grieken land) «fwijzen. Haarlem K. N. Z. B. waren; Dames: HVGB—HPC 3—0. Heeren. Afd. I: VZV—DWT 14—2; Afd. HPC 3—HVGB 3 1—1; VZV 2—Haarlem 2 Afd. m: Haarlem 3—HZV 4—2; PSVH—DWT 2 Dammen Om het kampioenschap van Kennemerland Dinsdagavond zal in het clubgebouw van D.C.IJ., café Royal te IJmuiden Oost, de eerste ronde worden gespeeld van het tournooi om het damkampioenschap van Haarlem en omstreken. De volgende spelers ontmoeten elkaar: B. DukelJ. A. Dixhoorn; H. LarosT. Postma; C. SuykT. Tolenaars; Abe de JongA. P. Wassenaar. J. Draayer (St. Bavo) is vrij. Er zullen in totaal vyf ronden in IJmui den worden gespeeld en niet meer dan twee ronden per week. De bovenste drie van dit tournooi zullen met de eerste drie van Amsterdam en twee van Alkmaar, om het provinciaal damkampioenschap van Noordholland spelen. De kampioen der provincie zal aan de voorwedstrijden voor het kampioen schap van Nederland deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2