Canadeesche kunst-tentoonstelling in het Frans Hals Museum Oud-garnizoenscommandant van Haarlem voor het Tribunaal Intocht en feest van Prins Carnaval Dr. Soekawati bezoekt Haarlemsch bedrijf 2 Maandag 17 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Het is jammer, dat we ons moeten be helpen met foto's om een oordeel te vellen over de beeldhouwers op deze tentoonstel ling. Toch zijn deze foto's voldoende om te kunnen vaststellen, dat het beeldhouwwerk qualitatief in de meerderheid is. Wat zijn daar knappe dingen bij. Het portret in brons van Sir Frederic Banting door Fr. Loring is in één woord prachtig. Het „Meisjesportret" van Mc. Rae Miller is vol leven en een „Notre Dame de la Croix" van Sylvia Daoust is zóó onge woon, zoo liefelijk en innig van opvatting, dat ik zou wenschen, dat de etalagekasten ten onzent met zulke kunst gevuld waren inplaats van met de smakelooze fabrieks- producten, die we te zien krijgen. Sylvia Daoust geeft met dit ééne beeldje een ge voelige les. Als afwisseling, zoo men wil, is ook hier weer een onontwarbare klomp genaamd „Contortionist", maar een, die niet in staat is om den zeer gunstigen indruk weg te nemen, dien de kleine inzending der Cana deesche beeldhouwers geeft. Het misschien ietwat theatrale maar toch zoo ontroerende détail uit een oorlogsmonument van Henri Hébert behoort mede tot het beste. Een „Reef and rainbow", genaamd lijnenspel is als compositie zóó fraai, dat we over de voorstelling maar niet denken. Het is even mooi als het meer geprononceerde „Flight" van Emmanuel Halm, even eenvoudig en smaakvol. Een curieuze charge is er van Dora Wechsler „the Farmer and his Wife*' en van Pauline Redsell een dramatisch „War Widow" waarin de verbijsterde moeder haar kind opheft en het in wanhoop de toekomst voorhoudt, terwijl ze zonder ver wachting het hoofd afwendt. Sublieme op vatting. Maar nog eens, het is te betreuren, dat we dit alles moeten leeren kennen door re production. Dertig schilderijen en aquarellen kunnen ons natuurlijk geen beeld geven van de Canadeesche schilderkunst, maar het fèit, dat ze in ons midden zijn is sympthiek en geeft althans eenigen kijk op het kunstle ven in dit enorme land. Nu is het vreemd, dat we zoo weinig te- zien krijgen van het Canadeesche land schap. Inspireert het niet zoo sterk als het onze? Zijn wij Nederlanders eigenlijk ook niet bevoorrecht door onze onvergelijkelijk fijne atmosfeer? Wat echter opvalt is de zin voor de mo dernen en vooral voor de Franschen. Ze zit ten er midden in. Ten bewijze hiervan gel den het fraaikleurige „Après la Messe" van lAndré Bieler, „l'orage retardé" van Albert Casson en „le jardin du Convent" van An- dré Hébert. Ook de Fransehe esprit ont breekt niet. In dit verband noem ik Lawren ce Panton met zijn geestig „Trois. fois par Semaine" en „Cour de l'Ecole" van J. C. Faucher met de krioelende kereltjes op de besneeuwde speelplaats. Op Cézanne geïnspireerd is het blonde „Printemps sur mont Royal" van Louis Muihls tock. Gebombardeerde huizen te Caen door W. A. Ogilvie geschilderd eerder om hun decoratieve waaide dan om de afgrselijke werkelijkheideen reddingboot in volle zee van Jack Nichols, zwaar en somber van toon; een pittig en niet ongeestig „Combat de chiens" van W. A. Winter; een in frap pante kleurwaarden geschilderd „Lac Ox ford" van C. Fellman Schaefer, maar vooral „Les rites d'automne" van David Bruce Mil'ne, een pétillante aquarel, vra gen de aandacht om hun opvallende quali- teiten. Dan ineens sta ik voor een doek, dat „Huile" heet. Zonder meer. Het is een reus achtige moot zalm in 't groen. Saumon a la Jardinière. Ik weet, dat ik een gewel dige culinaire fout maak, maar ik blijf er bij. Wat 't anders zou kunnen zijn weet ik niet. „Coup de Canon" van Lawrence Philipps Harris uitstekend geteekend, heeft door zijn als mechanisch verkregen techniek iets fo- tographisch. Men ziet deze manier vaak toegepast bij affiches e.d. Fel van licht door felle contrasten is „Décihargement de marchandises" van Ed ward John Hughes en primitief-modern is „Lazare" van Jean Paul Lemieux. Men ziet het, de contrasten zijn groot. Feitelijk is uit deze groep geen conclusie te trekken: Hoe schildert nu eigenlijk Canada? Ik weet wel, dat het er niet op aan komt, maar 't zou toch wel van belang zijn om er eens wat meer van te zien en te weten. Tusschen het schetsmatig-decoratieve, maar zeer aangrijpende „Descente de Croix" van Stanley Morel Cosgrove en (op denzelfden wand) „Fleurs et Dominos" van Alfred Pellan, dat klatert en schettert als een kaleidoscoop, dè twee uitersten van deze tentoonstelling, ligt een lange weg, een weg, die hevig stijgt en daalt en kron kelt.^ Behalve de overheerschende Fran sehe sympathieën, is er een verscheiden heid van opvattingen en technieken, die getuigt van groote levendigheid, van on rust zoo men wil, maar in ieder geval van beweging. Het mag dan zoeken zijn. tasten, experirnenteeren. maar slapen doen ze niet deze frissche Canadeezen. De klap, die wij allen van den oorlog gekregen hebben deed ons allemaal een beetje duizelen. We wis ten en weten nóg niet misschien waaraan we ons het eerst, het veiligst kunnen vast klampen. Dan komt eens de rust, het even wicht. Maar, de periode van het tasten is vol gevaren. HERMAN MOERKERK. De opening Nadat de heer H. André de la Porte, voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Nederland-Canada", in zijn openingswoord voor de tentoonstelling „Canadeesche schilders", die Zaterdag middag in het Frans Halsmuseum geopend werd, de echtgenoote. van den ambassadeur van Canada, die verhinderd was zelf aan wezig te zijn, mevrouw P.' Dupuy, en den eersten secretaris van de Canadeesche am bassade, den heer H. F. Feaver, welkom' geheeten had en jegens het gemeente bestuur zijn groote erkentelijkheid had be tuigd, dat het zijn laatste kolen voor dezen middag had afgestaan, herinnerde wet houder D. J. A. Geluk zijn gehoor eraan, hoe Nederland zijn bevrijding voor een groot deel te danken had aan de offervaar- dlgheid der Canadeesche soldaten. Inhet verleden hadden wij weinig verbindingen met dit jonge en verre land. Met de Engelsch sprekende volkeren zijn wij door cultuur en beschaving nauw verwant. Wil len wij de wereld bewoonbaar maken en beveiligen dan moeten wij tot een grootere internationale samenwerking komen. Nood zakelijk is daartoe ook, dat wij de cultuur van andere landen trachten te doorgron den. Bij het zien van deze schilderijen moeten wij wel gedenken, dat Canada niet kan bogen op eeuwen van kunstontwikke ling zooals wij. Wethouder Geluk, die burgemeester Reinalda die verhinderd was, verving, sprak de hoop uit, dat de expositie een succes mocht worden en bij zou dragen tot een nauw contact van Nederland met Canada. De heer Feaver tenslotte sloot zich bij de woorden van den heer Geluk aan en vertelde, dat Canada eigenlijk pas 80 jaar oud was. Deze jeugd vindt men in de hier geëxposeerde doeken, die ook voor een door de Unesco te Parijs georganiseerde tentoonstelling bestemd zijn, weerspiegeld. Vele schilderijen zijn gewijd aan den jong- sten oorlog. Spr. hoopte, dat zijn gehoor de producten van zijn vaderland met een door de eeuwen ontwikkeld critisch oog tegemoet zou treden. Na een rondgang over de expositie volg de een samenzijn in restaurant „Brink- mann". Gestoord kaartspel Auto vernielt een gevel in Hillegom Zatei'dagavond 8 uur gaf een tram uit Haarlem in de Weeresteinstraat te Hille gom een militaire auto, die voor haar reed, een duwtje. De bestuurder van de auto scheen op de hulp niet gerekend te hebben; de wagen maakte althans een raren sprong en ging op bezoek in de woning van den heer S., waar de familie gezellig aan het kaarten was. Dat het kaartspelletje een on tijdig einde vond is geen wonder en het mag een geluk genoemd worden, dat nie mand van de bewoners eenig letsel kreeg. Er werd nogal schade aangericht en een passagier van de tram kreeg eenige schaaf- wondjes, vermoedelijk door den schok. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Februari 1947 BEVALLEN van een zoon: 13 Febr., J. H. Teerenstra—Wermer; M. W. Kloos—Moolenaar; G. Langereis—Belgraver: C. Max—Beekman; 14 Febr., E. Haverhalsd, Rooi,); W. C. Sepp—Ves- Bies; A. C. v. d. Neut—De Prie; 15 Febr., L. d. Graaf—Buss, 2 z.; J. A. Zoutman—Taling. BEVALLEN van gen dochter: 14 Febr., G. Bloem—v. Kesteren; K. W. Schraal—Sjoukens; B. W. E. Verspoor—v. d. Brake; 15 Febr., W. C, A. Toot en—v, cl. Wouw. GEHUWD: 15 Febr.. R. M. André en T. C. M. V. d. Meer: B. M. Visser en G. G. Humrae. OVERLEDEN: 12 Febr., A. M. Schipper—Schoo, 48 j„ Kamperlaan: G. L Pierlot. 79 j.. Spionkop straat; 13 Febr., F. v Beek—v, d. Heuvel, 47 j.. v. 't Hoffstraat; 14 Febr.. A. M. A. Huis in *t VeldNijs, 66 j., Dr. Leijdsstraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 17 FEBRUARI Bioscopen. Rembrandt: Lenteparade (a. 1.). Palace: Terug naar Bataan (14 J.) Luxor: Gas light. (18 j.). Deze drie 14.00. 16.00. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Swing It (alle leeft.) 14 00. 16.30, 19 00 en 21.15 uur. City: Geniet van Je leven (a 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater Het geheim van de onderwereld (deel III) 14.30, 19.00 en 21,15 uur. DINSDAG 18 FEBRUARI Ged. Oude Gracht 47: Soefi-beweging: open bare voordracht over: ,.'t Probleem van den medemensch". Bioscopen: als Maandag. Joodsche gemeente herdacht drie slachtoffers Zondagavond werd ïn een herdenkings dienst In het gebouw der Nederlandsche Is- raëlletische Gemeente te Haarlem het over lijden herdacht van opperrabijn Ph. Frajnk, den heer B. J. Chapon en mr. H. O. Drilsma, die vier jaar geleden door de Dultschere ter dood werden gebracht. Tijdens dezen dienst, werd door den leeraar der Ned. Isr. Gemeente te Hilversum, de heer N. Dasberg, een rede uitgesproken, met als tekst het woord in Jesaja 57: De brave komt om en er is niemand, die het ter harte neemt. Deze tekst, aldus spr., voert regelrecht naar de redenen van ons samenzijn. Doch het is ons niet in de eerste plaats om een treurrede te doen, waarin de verdiensten van de omge komenen breed worden uitgemeten Het is een reeds 1000 jaar oude Joodsche gewoonte, dat wij op den „jaartijddag" van een over lijden wat leeren. En wanneer wij ons dan bij dezen wreeden dood afvragen- waarom? en waartoe? mogen wij bedenken, dat Jesaja in zijn profetie aan onzen tekst het visioen van een schoone toekomst laat voorafgaan en een waarschuwing tegen regeeringen, die niet waakzaam zijn, laat volgen. Hoeveel leed is niet over ons en anderen gekomen, doordat de regeeringen niet waak zaam waren. De drie dooden, die wij heden herdenken, zouden de voorgangers worden van vele duizenden, Joden en niet-Joden. En nog steeds zien wij op dit oogenblïk Joden vallen, omdat de wereld niet op de onrecht vaardigheid, die er jegens ons geschiedt, let. Toch hebben wij. met hun voorbeeld voor oogen, de mogelijkheid om het geluk ln de wereld te veroveren. Wij hebben de taak hun werk voort te zetten en af te maken. Geen Jood heeft opgehouden te gelooven. dat het geluk komen kan en gaat Eens zal het oude woord waar worden: ,,Er zal recht in de wereld zijn en Zion zal verlost worden" be sloot de heer Dasberg. De bijeenkomst werd bijgewoond door de heer en N. Groustra, P. G M. Ottolini, mr. P. J. Prinsen Geerligs en mr. J. Vaillant, die deel hadden uitgemaakt van de groep gijze laars, waaruit de herdachten als slachtoffers gekozen werden. Predikant voor Diaconessenhuis Bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te Haarlem is beroepen tot predikant met als bijzondere opdracht de geestelijke verzorging van het Diaconesenhuls. ds. R. van der Mast te Blaricum. Ds. Van der Mast. die in 1909 geboren is. werd in 1937 candidaat in Zuidholland. Zijn eerste gemeente was Hoogeloon, waar hij op 5 September 1937 zijn intrede deed. Sedert 15 November 1942 is hij predikant te Blaricum. Uongens stalen gouden ringen De recherche had twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden, omdat zij zich aan dief stal van chocolade hadden schuldig gemaakt. Uit een nader onderzoek bleek, dat zij ook èen doosje met gouden ringen hadden gesto len. Zij waren op een vrachtauto geklommen, waarop een zak met pakjes lag. Een pakje namen zij er uit en het bleek, dat het gouden voorwerpen bevatte De sieraden hebben de jongens verkocht. Geld was niet meer in hun bezit. Auto-dekens op het politie-bureau Behalve de drie jongens, die zich aan dief stal van kleeden uit auto's hebben sdhuldig gemaakt en een koopman, die de gestolen goederen had opgekocht, zijn nog twee koop lieden verdacht van heling, in arrest gesteld. De jongens bekennen dertig dekens gestolen te hebben. Een aantal er van is opgespoord en aan de eigenaars teruggegeven. Op het bureau van politie aan de Smedestraat. tiggen nog vier dekens, waarvan geen aangifte is gedaan. De eigenaars kunnen zich met de recherche in verbinding stellen. Met het oog op de detentie van IV2 jaar, die verdachte reeds moet ondergaan, hoop te de verdediger, dat het Tribunaal geen verdere opsluiting zal gelasten. De beklaag de zelf bracht nog naar voren, dat hij in den hongerwinter en ook daarvoor veel heeft gedaan, om ons volk te redden, maar mr. v- Löben Seis wilde daar eerst de be wijzen van zien. Nadat de beklaagde nog maals erkend had, dat hij de dwalingen zijns weegs inzag, werd de uitspraak be paald op 3 Maart. Vreemde gevolgen van lek in de waterleiding Op den Wijkerstraatweg in IJmuiden ontstpnd een lek in de waterleiding. Het uitstroomende water maakte contact met een grondkabel van het electrische net, zoodat paarden, die ter plaatse kwamen, wild omhoog sprongen en weigerden ver der te gaan. Nadat het P.E.N. de kabel buiten stroom had gesteld, was het euvel tijdelijk verholpen. Hoofdofficier werd N.S.B.'er „U had tot eiken prijs tot het uiterste verzet moeten plegen, meneer!" In deze woorden gaf de voorzitter der eerste ka mer van het Haarlemsche tribunaal zijn meening te kennen over de daden van H. J. van S., gezegd v. d. A., tot 1937 garni zoenscommandant van onze stad; van wien legercommandant Roëll voor den oorlog groote verwachtingen had, maar die na Mei 1940 lid van de N.S.B. werd en zich derhalve vanmorgen moest verantwoorden. De aanklacht vermeldde voorts, dat van S. met Volk en Vaderland had gecolpor teerd, Blokleider was, dat hij lid werd van de W.A., het „bouwfonds Lunteren" steun de en dat hij periodiek voorzitter werd van den keuringsdienst in den Nederland- schen Arbeidsdienst. Deze laatste functie zou, volgens den be schuldigde, min of meer een voortzetting zijn geweest van zijn vroegere werkzaam heden als „indeelingsdistrictscommissaris en voorzitter van den keuringsvaad" van het Nederlandsche leger, met den rang van overste. „Hoe kwam u als hoofdofficier er toe, om de Nederlandsche zaak geweld aan te doen?" informeerde de voorzitter 'van het Tribunaal. Verdachte antwoordde, dat dit gebeurde onder den invloed van den Duit- schen overval en de spoedige capitulatie in 1940, maar zijn ondervrager vond dit geen rede om „dan maar lid van de N.S.B. te worden". „Bovendien", zoo voeg de de thans gepensionneerde overste er aan toe, „kon ik mij tot zekere hoogte ver eenigen met de rede en de beloften, die Seyss Inquart in Den Haag uitsprak" hij moest echter toegeven, dat dit vertrou wen nu onbegrijpelijk genoemd mag wor den. Mr. v. Löben Seis begreep niet, dat de 'beklaagde zich niet diep schaamde over zijn houding, temeer omdat hij vele „zwak ke broeders" zal hebben doen wankelen. „U bent toch getuige geweest van de moorden op gijzelaars, om daar maar eens mee te beginnen?" vroeg de president. „Ik wist er niets van", was het antwoord en mr. v. Löben Seis vroeg zich af, of ver dachte dan nog tot de intellectueelen ge rekend mag worden en meende, dat hij zich na de Duitsche gruweldaden jegens Joden en anderen gemakkelijk van het „N.S.B..-schorremorrie" had kunnen dis- tancieeren. Mr. Viskjl voerde als raadsman aan. dat Hcdcnmorgen hee£t -dr. Tjekorde Gde de desillusie voor zijn client voortvloeien- Ho „;t Ho aoLonrtoniccon iran mpï 1940 hpm Raka Soekawati, president van den staat Er schijnt eer. levenswet te zijn die de bevolking van het Zuiden vooral goed naleeft: om zich ééns in het jaar te be vrijden van de zorgen en lasten van het dagelijksche leven, om zich dan eens uit te leven in een fantastische vreugderoes, óf, zooals de Limburgers het zeggen: „drie daag dlch zelf zeen en geweun, dus gék doen. gaeve eemes weer mood om ein gans iaor het ,.converitie"-masker te draage" drie dagen jezelf zijn en gewoon, dus gek doen, dat geeft iemand weer moed om een heel jaar het „conventie"-masker te dra gen)! Drie dagen ln het jaar regeert Prins Car naval in de steden beneden den Moerdijk „In ein zier plechtige Raodzitting" en „met de' kerkske ingegaan zijn en zoo n kapelleke aan nuèdige sjampanj" wordt door den burge meester, na de aankomst van Zijne Doorluch tige Hoogheid, het bestuur over de gemeente overgedragen aan den Prins, voor de dagen dat hij de gest van de gemeente zal zijn. Geloof niet dat dit zoomaar een gebaar is: die drie dagen neemt de Prins werkelijk het bestuur van de gemeente op zich en zijn be sluiten, b.v. over den sluitingstijd van cafés en danszalen, worden prompt opgevolgd, En wie zou het die dagen wagen tegen Z.D H. op te treden: héél de bevolking staat im mers achter hem! Drie dagen zijn deze Prin sen de polulairste en geliefdste bestuurders in geheel Nederland! Met de komst van den Prins wordt alle ernst en groot-doenerigheid verbannen, ledereen mag wat ènders doen dan anders. „Zorgt dat ge de politie en de politiek met rust laat, maakt met niemand ruzie maar met iedereen lol. drinkt wat je goed dunkt, maar met mate, zingt en danst tot ge er bijna vleugellam van zijt", zegt één der Prinsen in zijn Proclamatie aan het volk, en ge kunt er van op aan dat deze richtlijnen gretig gevolgd zullen worden. Dat het Prins Carnaval-zijn geen liefhebberijtje is, kunt ge nagaan als ge weet dat hij overal waar hij verschijnt rondjes moet geven en royaal moet zijn: waar weer tegenover staat dat ook hij overal getracteerd wordt. Feest en Joiyt. De feestelijke en luidruohtige intocht van Prins Carnaval is het begin van dit blijspel. Vanaf dat oogenblïk ziet ge in de cafés en danszalen geen normalen mensoh meer; liier is het een pierrot die verdrietig en melancholiek naar U staart, daar een domino die U vernie tigend doorgrondt achter zijn somber masker en ginds wordt ge beet gepakt door een aap, compleet met tanden en staart, die gemoede lijk een hand op Uw arm legt en U vriende lijk ten dans vraagt. En wilt ge vluchten voor al deze bespotte lijke gezichten, dan zijn er de cowgirls, de fsntasiemeisjes en prinsesjes, die U gieche lend en juichend beetgrijpen en zoomaar uit lachen En zijt ge aan het dansen? Kijkt dan niet geërgerd op als er plotseling een stel van die dwazen, gekleed als boeren, met malle fiep- De Kolennood. Bioscopen. Het voornemen bestaat niet de biosco pen te sluiten. Daarvoor is trouwens naar ons verzekerd werd te Haarlem geen reden, omdat die verwarmd worden door middel van stookolie. Het gemeente-archief. Het gemeente-archief blijft gewoon ge opend, ook omdat dit met olie verwarmd wordt. Te Hillegom Het Distributiebureau op huize Treslong te Hillegom is tot nader aankondiging op Woensdag en Zaterdag gesloten. Mgr. A. van den Bronk te Bloemendaal. Mgr. A. van den Bronk, die dezer dagen aan de Goudkust, waar hij vele jaren missio naris was. tot bisschop van de Nijldelta is gewijd, heeft een bezoek gebracht aan ons land, alvorens hij zijn werkzaamheden zal beginnen. Vroeger woonde mgr. Van den Bronk in Bloemendaal. In de R.K. kerk al daar is hij Zondagmorgen, als zoon der paro chie, ingehaald en droeg de eerste mis na zijn wijding op. Om kwart over acht stonden verkenners bij den ingang van het kerkge-, bouw opgesteld. De nieuwe bisschop werddiénen, zullen in de naaste toekomst ver- kes en trompetten en hoempa's de zaal in komt en de fijne dansmuziek van de band in één slag verplettert met hun vroolijk lawijt Er is dan feest in de Zuidelijke Nederlan den; in de dorpkes en stadjes en steden vindt ge geen gewone menschen meer. want het is Carnaval, de tijd van zotheid en grollen Wie zegt dat hij het Zuiden van ons land kent, moet gegaan zijn door de bosschen en over de heiden, langs de karresporen en de smalle zandweggetjes; hij moet gestaan heb ben aan de vennen waar de zon en de maan zich om beurten in spiegelen, en hij moet de volle lucht geroken hebben van de subkes frambozen, aardbeien en bessen bij de vruch- tenpluk Ook moet hij eens stillekens zoo'n oud den weg. En hij moet patates frites gegeten hebben aan de kramen en bier gedronken in een dorpscaféke. Maar bovenal moet hij met den vastenavond in' het Zuiden zijn geweest. Dat is het feest van groot en klein, van jong en oud, van rijk en arm, van iedereen. Dan laat het volk zich zien zooals het wer kelijk is, in al zijn humor, vroolijkheid en uitbundigheid; traditie, folklore en geschie denis ziet ge dan in al haar rijkdom en. hoe wel bedekt door een lach en een grap. kunt ge er wat begTijpen van de zorg en ook van het leed van de menschen, hetgeen men voor. drie dagen volkomen uit het leven wegvaagt F. v. D. Kolenvervoer per trein met 80 pCt. gestegen Dc Nederlandsche Spoorwegen zijn er in de afgeloopen week in geslaagd het kolenvervoer nog te doen toenemen. Van II Februari tot 14 Februari, dus in 4 et malen, vervoerden de Spoorwegen 119 treinen met in totaal 5122 wagens van de mijnstreek naar alle deelen van het land. Vergeleken met de normale cijfers 17 treinen met 714 wagens per etmaal be- teekent dit een toeneming van bijna 80 procent. De week daarvoor bedroeg de toeneming 60 procent. Vrijdag 14 Februari bereikten de Nederlandsche Spoorwegen een record in den kolenslag met een ver voer van 33 treinen met 1437 beladen wa gens. Dien dag werden ruim twee maal zooveel wagens uit de mijnstreek afge voerd als normaal. „De Ramplaanspelers" Zaterdag en Zondag heeft de tooneélgroep „De Ramplaanspelers" in gebouw „Domi" te Overveen een voorstelling gegeven van „Najaarsstormen", comedie in drie bedrijven van mevrouw Chr. van BommelKouw en Henk Bakker De medewerkenden zorgden onder leiding van Jan van Dongen voor een vlotte vertooning. De tweede voorstelling Is met een bal besloten. Carnavalsstemming in Nice Carnaval in Nice! De woorden alleen al roepen beelden op van een dave rend feest uan kleuren en zon licht, serpentines en muziek, voor jaar en nieuwe le venslust. In Nice is dit jaar de na tuur echter in ge breke gebleven: De zon gaat schuil achter grijze luch ten vol sneeuw, die nu en dan in buien neerdwar relt. Doch sneeuw of geen sneeuw - Nice stoort zich niet aan de onge bruikelijke winter- verrassing en als de Carnavals-op- tocht uittrekt, ma ken de bloemen op de praalwagens tegen het witte kleed een onge woon effect, dat de kleurenrijkdom verhoogt en de feestvreugde een extra-accent ver leent. Carnaval in Nice: Dat betee- kent ondanks alle stuiptrekkingen van den tvinter het eerste geluid van een ontwa kende lente. verwelkomd door pastoor L. Beune, waarna hij in de feestelijk versierde kerk een ponti ficale mis opdroeg. In de pastorie is mgT. Van den Bronk door organisaties uit de parochie gehuldigd. Hem werd een som gelds aangeboden, dat bestemd is voor de missie in de Nijldelta. Nadat de R.K. Harmonie St. Caecilia uit Haarlem- Noord den bisschop een hulde had gebracht, celebreerde hij om vier uur een lof. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 18 Februari. Schoenenbonnen. Haarlem: cijfers 3. 9, 6 (tenzij deze ln de eerste serie reeds een bon hebben ontvangen) letter B (Vleeschhal). de uit de gebeurtenissen van Mei 1940 hem de vooroorlogsche politiek van „geen man en geen cent voor het leger" deden zien tegenover de goed georganiseerde Duitsche weermacht. De rechtlijnige gedachtengang, velen militairen eigen zoo betoogde de advocaat heeft beklaagde in de armen van het Nationaal Socialisme gedreven, hoewel hij er in politieken zin niets voor voelde. Mr. Viskil wees verder op de weigerach tigheid van den overste, om mee te werken aan de vorming van het „Vrijwilligers Legioen" en op de uitstekende houding, welke door hem werd aangenomen in den N.A.D.-keuringsraad. Duitzenden jongemannen zouden door zijn toedoen zijn vrijgesteld van werk in Duitschland. 'Oost-Indonesië, vergezeld door zijn minis ter van Financiën mr. Hamelink. de druk kerij van Joh. Enschedé en Zonen bezocht. Nadat de president welkom was gehee ten door den heer B. F. Enschedé, direc teur der Vennootschap, werd een rond gang door het bedrijf gemaakt. In de waardepapierdrukkerij trok de aanmaak van de postzegels de bijzondere aandacht van den heer Soekawati, evenals de töt- standkoming van het drukmateriaal, het drukken en vervolgens de perforatie. Ook werd hem een overzicht gegeven van con trole en beveiligingsmaatregelen, die wor den toegepast. De president bezocht eveneens de afdee ling waar de distributiebonkaarten worden vervaardigd en de aandeelen, obligaties en De heeren B. F. Enschedé en A. D. Huys- man begroeten Dr. Sockaivati in de directie kamer der firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. aodere waardepapieren worden aange maakt. Het bezoek, dat ongeveer twee uur duurde, werd besloten met een rondgang door het museum der vennootschap, waar de heer A. D Huysman verschillende toe lichtingen gaf. Alvorens de president naar de N.V. Kon. Hoogovens te Velsen vertrok, waar des middags een bezoek werd gebracht, werd gezamenlijk de lunch gebruikt, waar bij ook aanwezig waren de burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, en de controleur bij het Staatsbedrijf der P. T. T. de heer J. Bethe. Bataafsche bouwt een fabriek voor synthetische zeep Zij gaat ook „plastics" vervaardigen De plannen, welke de Bataafsche Petro leum Maatschappij in Nederland heeft op het gebied der chemische industrie, waar bij petroleum-koolwaterstoffen als basis wezenlijkt worden. Nederland zal hierdoor twee belangrijke takken van bedrijf rijker worden. De daarvoor noodige gebouwen zullen op de terreinen van de raffinaderij van de Bataafsche te Pernis verrijzen. Reeds zijn daar thans de fundeeringen ge legd voor een fabriek ter vervaardiging van synthetische waschmiddelen. Binnen kort zal begonnen worden met den bouw van een fabriek voor de vervaardiging van z.g.n. „plastics". De fabricage van synthetische wasch middelen zal de waschmiddelenvoorziening van de Nederlandsche bevolking na vol tooiing der fabriek verbeteren, zonder dat dit zal leiden tot verhooging van den im port van oliën en vetten voor vetzure zee pen, „De weg van hef woord" In het gebouw van de Bijenkorf te Den Haag is een tentoonstelling geopend, welke niet alleen bedoeld is om den bezoekers een beter begrip bij te brengen van het werk der P.T.T. maar ook om hun te laten zien, hoe het publiek de P.T.T. kan helpen, haar werk nog sneller te doen. TERSCHELLING EN VLIELAND NIET MEER VAN HARLINGEN UIT BEREIKBAAR. Terschelling en Vlieland zijn thans niet meer per boot te bereiken van Harlingen uit. Na een wekenlangen strijd tegen het ijs hebben kapitein Alta en zijn mannen moeten opgeven. De reederij Doeksen zou heden trachten met een of meer schepen IJmuiden te bereiken. Als het mogelijk is de haven van Den Helder binnen te varen, zal men dit doen. Wanneer deze tocht lukt. zal men Dinsdag trachten naar Terschelling terug te keeren. Passagiers voor Terschelling behoeven dus niet meer naar Harlingen te reizen, daar de dienst Terschelling-Harlingen is gestaakt. Omtrent vertrek uit IJmuiden of Den Helder informeere men bij reederij Doeksen, Terschelling telefoon nummer 2. INDISCHE GEREPATRIEERDEN Indische gerepatrieeden, die na een verblijf van langer dan zes maanden tn Nederland ln finan- cieele moeilijkheden verkeeren, kunnen zleh voor evenhieele goedkoopere huisvesting elders wenden tot het Districtsbureau voor Oorlogs slachtoffers, Pavtljoenslaan te Haarlem Het bu reau te Bloemendaal van Nederland helpt Indie, Bloemcndaalscheweg 237a te Overveen. ver strekt hieromtrent Inlichtingen. Ook omtrent huisvestingsproblemen -binnen de gemoentc Bloemendaal verstrekt dit bureau Inlichtingen. SCHEEPVAART K. N. 8. M. Juno. 13 Febr. van Algiers naar Antwerpen. Lista, 12 Febr. van I.lssabon naar La Gualra. Hercules. 14 Febr. van Amsterdam naar New Port. Aerdenburg, 14 Febr tc Amsterdam Gudrun, 14 Febr. van Dubrovnlk naar Flume Sirtus, 14 Febr. Bona gepasseerd. Helder, 14 Febr Oüessant gepasseerd. MU Nederland. Taitsse, 13 Febr. van Suez n. Batavia. Sumatra. 14 Febr te Port Said. Sala- watl, 12 Febr. te Honolulu. Rondo. 12 Febr. van Port Swettenham. Joh. de Wltt. 14 Febr. te Port Said, Oranje, 15 Febr. te IJmuiden. BINNENLAND BU de contrAle op de naleving van de nieuwe handelsmarges in den papierwarenhande] wer den ln ruim 30 verschillende plaatsen 186 zaken bezocht, waarvan tegen 163 proces-verbaal moest worden opgemaakt. De 188 zaken hadden ln 1946 een gezamenlijken omzet van bijna 2'4 mlllloen gulden. De 163 bekeurde zaken hadden een over treding begaan van gezamenlijk ongeveer 14 mlllloen gulden. De onrechtmatig genoten netto winst beliep ruim 3 ton. BU een cofiperatleve zuivelfabriek te Breda Ls een fraude geconstateerd. De directie Is ge arresteerd. Over een tijdsduur van anderhalf Inar zou een hoeveelheid boter van 2000 kg. zwart verkocht zijn Door het toevoegen van groote hoeveelheden taptemelk aan volle melk zou men melk voor boterfabrieage vrijgemaakt hebben. Deze boter zou dan ln terugontvangen boter- merken verpakt en verkocht zijn. Klompenfabrikanten zUn voortaan ver plicht de prijzen met onultwlschbare verf of Inkt op de klompen aan te brengen. De bonden van overheidspersoneel aange sloten bij het N.V.V.. de Ned Katholieke Ar beidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond werkten tot dusver «amen In twee afzonderlijke unies, namelijk een voor ambte naren op weekloon en een voor de ambtenaren op Jaar- of maandloon De hoofdbesturen van de desbetreffende organisaties hebben thans besloten de beide bestaande unies te vereenigen tot een groote unie van overheidspersoneel. Met Ingang van heden wordt de sneeuw en ijzeltoeslag op het goederenvervoer langs den weg geheel Ingetrokken. Philips zal In Slttard een fabriek bouwen voor de montage van radiobuizen. Door medewerking van Eduard van Bel- num, die het Instrument In Tsjechoslo wak lje uit zocht, Ss de conccrlvcreenlglng te 's Hertogen bosch ln het bezit gekomen van een nieuwen concertvleugel. Dit ls de tweede vleugel, welke sinds de bevrijding ln Nederland ls geïmpor teerd. HAARLEM EN OMGEVING Een Nederlandsche militaire missie, be staande uit luitenant-kolonel J. van Ormondt, majoor Ir. G. Wildschut en majoor dr. A. W. J. H. Hnltink zal een bezoek van S maanden aan Amerika brengen ter bestudeerlng van de toe passing van het natuurwetenschappelijk onder zoek bij de oorlogvoering. Ten bate van het Gcrcf. Orgelcomité te Hil legom wordt Dinsdagavond een concert gegeven ln de Geref. Kerk te Hillegom door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem. Medewerking wordt verleend door den Haar- lcmschen organist Jacob Bijster. Het kerkge bouw zal goed verwarmd zijn. Den heer Andrlvs de Braai onzen oud-stad genoot, thans directeur van de gemeentelijke muziekschool te Deventer Is door den minister van Onderwijs opdracht verleend tot het maken van een compositie voor orgel. ne Bond van Chr. Geref. Meisjesvcreeni* gingen heeft te Haarlem een eigen bureau ge opend. Als administratrice ls aangesteld de Bondssccretaresse mej. J. F. VretigdonhU. Hedenmiddag liceft onze oud-stadgenoot dr. W. C. v. Unnilc, laatst predikant bij do Ned. Herv. Gem. van Schiedam, aan de rijksuniversi teit te Utrecht zijn lnaugereele orntlc gehouden als opvolger van prof. dr. A. M. Brouwer, om onderwijs te geven ln de uitlegging van het Nieuwe Testament. Prof. v. Unnik hield een oratie over: Hedendaagsche problemen ln de Nieuw Testamentlsche wetenschap". Op den nationalen feestdag zullen ln*de ge meente Bloemendaal fellcltatieregistere ter tee- kening liggen op het gemeentehuis re Overveen, in den sigarenwinkel van den heer H. NUhof to Bloemendaal, Bloemendaalschestraatweg 24. ln het gebouw der Aerdenhoutsche Schoolvereenl- glng aan tie Mr. Enschedéweg en in de R.K. school te Vogelenzang. Op Initiatief van den burgemeester van Bloemendaal ls in -die gemeente een Centraal Oranje-comité gevormd. Voorzitter is Mr. F. J D. Theyse, leden zijn de hoeren Jhr. H. P. F. Coenen van de Ooslerhoff, G. Hotslag cn H. F. van Zljst.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3