Haarlems Dagblad Gezanten onzer Muziek De Republikeinsche regeering was wèl op de hoogte Engeland stond voor heeter vuren dan den kolennood Front tegen Franco wordt gesloten Groote ijsvelden in de Noordzee Interpellatie over de „groentestaking" in de Tweede Kamer Veranderingen in de luchtdrukverdeeling 61e Jaargang No. 18364 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel Admin 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 20 Februari 1947 Verscftuot dagelijks oetiaive Zon- en feestdagen. AbonnemenuprOs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert-taneveD op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Reereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem /"\NZE Parijsche correspondent heeft ge- schreven over den diepen indruk, dien het optreden van het Residentie Orkest onder leiding van Frits Schuurman in de Fransche hoofdstad heeft gemaakt. Te voren was de dirigent er al alleen geweest en had groote geestdrift gewekt als leider van een Parijsch orkest. Terugkeerend met zijn eigen mannen heeft hij het nog verder gebracht, of beter gezegd: het Hollandsche succes is nog grooter geworden. Want men moest erkennen dat men orkesten van dit gehalte in de Fransche hoofdstad, vermaard kunstcentrum, niet bezit. Schuurman heeft daarbij aan zichzelf en zijn musici de hoogste eischen gesteld, door het niet alleen te bestaan driemaal op één dag te concer teeren, maar bovendien meesterwerken der Fransche muzieklitteratuur zooals Debussy's wonderbaarlijke compositie La Mer uit te voeren en daarnevens met groote toewijding scheppingen van onze begaafdste levende componisten: Hendrik Andriessen, Orthel, bij de Parijzenaars te ïntroduceeren. Zoowel het een als het ander getuigt van een durf, die volledig gerecht vaardigd is door het succes. Die groote werken der Fransche litteratuur in de sfeer hunner schepping uit te voeren, temidden van het volk dat ze gelijk geen ander ver staat, moest des te meer moed vergen omdat een zoo groot orkestleider als Arturo Toscanini Schuurman daarin was voor gegaan. Het vervoerde het Parijsche publiek dat Hollanders zoo volkomen de hoogste uitingen van Fransche kunst verstonden. Het moet hen getroffen hebben dat een Hollandsche dirigent ook hun taal zoo uit stekend beheerscht, dat hij bij zijn inlei ding en toelichtingen van twee jeugdcon- certen intense aandacht van zijn jong pu bliek en enthousiasten bijval oogstte. Onze Londensche correspondent volgt met een niet minder hooggestemd verslag over het succes van het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest, onder Eduard van Beinum's leiding, op zijn tournée door Engeland. Ook Van Beinum en ons ver maarde Amsterdamsche orkest hebben een zware taak op zich genomen en vol voerd, die m niet geringe mate verzwaard werd door de moeilijke wintersehe om standigheden van het in kolencrisis ver- keerende Engeland: reizen in ijskoude treinen, optreden in onverwarmde zalen. Ook de Amsterdammers zijn als vertolkers onzer beste componisten opgetreden. En het treft mij in een zoo toonaangevend Engelsch dagblad als de Manchester Guar dian te lezen: „Het vermaarde Concertge bouw Orkest uit Amsterdam verscheen in Covent Garden en gaf een uitvoering die heilzaam zou moeten zijn als zij niet te ontmoedigend is voor ons Londensche orkestleven. Spelèr voor speler zouden wij misschien zonder veel moeite zulk een or kest bijeen kunnen brengen. Maar wat wij niet zouden kunnen is, een overeenkomstig gehalte van uitvoering bereiken, want dat alleen bereikt worden door langdurige studie onder stabiele condities en in dit land stabiliseeren wij onze orkestrale va luta niet. Dit orkest behoefde het genade- looze licht, waarin de acoustiek van Covent Garden het plaatste, niet te vreezen, want alle draden van zijn muzikaal weefsel wa ren volkomen zuiver en precies en kon den iedere beschouwing doorstaan". Zoo ziet ge zoowel Frankrijk als Enge land getuigen van onze twee beste orkes ten: zooiets kunnen wij niet evenaren. Het is verheugend dat te vernemen, maar niet alleen en ook niet in hoo'dzaak om dat het onze nationale ijdelh«.:d streelt. Van veel meer belang is dat wij in deze na-oorlogsche wereld, geslagen en diep geschokt als zij is en snakkend naar hoo- gere en betere belevingen, anderen inder daad iéts brengen dat tot de hoogste cultuurwaarden gerekend mag worden. Ik heb gisteren geschreven over de moeilijk heden van toenadering tot andere volken in de belemmerende, verouderde staatkun dige verhoudingen waaronder de wereld en vooral Europa gebukt gaat, maar niet nagelaten daarbij heilzame contacten te noemen, die ondanks de politieke scheids lijnen toch kunnen worden gelegd en al thans van mensch tot mensch slagen. Onze muzikale afgezanten verrichten daarin nobel werk van blijvende waarde. Ik zou willen dat het zich verder uitbreidde dan de orkesten en dat ook onze beste solisten meer kans kregen om in het buitenland op te treden. Want bp dat gebied is nog maar bitter weinig bereikt. Op muziekge bied stelt ons publiek wellicht hooger eischen dan in eenig ander Jand voor komen; is dat nvsschien reden dat men de kansen van onze solisten in het bui tenland met overschatting van qualitei- ten van hun buitenlandsche collega's onderschat? Wij behoorden hun uitzending te bevorderen. Voor sommigen, die ten allen tijde ge neigd zijn te denken dat het buitenland het wel beter zal kunnen, zijn de groote successen van onze orkesten in Frankrijk en Engeland bizonder leerzaam. Misschien zullen zij nu eens gaan begrijpen, dat als zij naar die orkesten gaan luisteren zij het schoonste te hooren krijgen, dat Euro pa orkestraal te bieden heeft. R. P- Urkers eten weer vleesch De vleeschvoorziening van Urk is ge waarborgd. Twee groote vrachtwagens, elk met zes levende koeien en een reserve wa gen met hulpmateriaal zijn er in geslaagd na een tocht van negen uur over den Kam- perdijk Urk te bereiken. De koeien moesten onderweg driemaal worden uitgeladen, daar de wagens dreigden te kantelen. Van daag zou nog een auto met geslachte var kens den tocht ondernemen. Men durfde het niet aan om de krulstaarten levend te vervoeren. De Urkers krijgen nu voor het eerst sedert veertien dagen weer vleesch. Uitbreiding van het handels verkeer met Joegoslavië Er zijn besprekingen gevoerd tusschen een Joegoslavische en een Nederlandsche delegatie inzake qpn uitbreiding van het handelsverkeer tusschen beide landen. Over en weer werden nieuwe in- en uitvoercon- tingenten vastgesteld. Voorts werden en kele punten betreffende financieele kwes ties besproken, die samenhangen met de uitvoering van het handelsverdrag. Het resultaat der besprekingen is vastgelegd in een protocol, dat ter bekrachtiging aan de regeeringen van beide landen zal wor den voorgelegd. Geen misverstand over de interpretatie van Linggadjati Batavia, Februari 1947. Van onzen specialen verslaggever) Het republikeinsche standpunt inzake „Linggadjati" is door Sjahrir uiteengezet in een te Batavia gehouden persconfe rentie. „Een van tweeën: óf Linggadjati is niet goed en dan kunnen we weer heelemaal opnieuw beginnen, óf het is wèl goed, en waar moeten we dan nog over praten al vorens te onderteékenen? De eenzijdige Nederlandsche toevoeging aan het basis- accoord in den vorm van de toelichting van de Commissie-Generaal en de verkla ringen van minister Jonkman brengen maar onnoodig nieuwe moeilijkheden. Wij kun nen net zoo goed met een interpretatie ko men, doch dat zou de onderteekening maar ophouden Aldus ongeveer het betoog van den In- donesischen minister-president tot de groo te schare van Nederlandsche, Indonesische, Chineesche, Britsche, Amerikaansche en Fransche journalisten in de „Istana Pe- gangsaan", zooals men Sjahrir's woning op Pegangsaan-Oost in tegenstelling tot het Paleis Rijswijk wel eens noemen hoort. De vraag van uw correspondent, of de republikeinsche regeering voornemens was duidelijk te maken wat nu precies haar feitelijke bezwaren waren tegen den in houd van Jonkman's verklaringen, werd ontkennend beantwoord. Sjahrir legde uit, dat de Commissie-Generaal de republi keinsche delegatie had uitgenoodigd Ling gadjati te teekenen overeenkomstig de motie Romme-Van der Goes van Naters. Deze uitnoodiging is afgeslagen. De repu bliek wil eerst teekenen en dan verder praten, zoodat het van haar zijde inconse quent zou zijn nu ook met een interpretatie aan te komen. Inmiddels wordt ln Nederlandsche krin gen met stelligheid verklaard, dat de re publikeinsche delegatie bij de parafeering van Linggadjati wel degelijk op de hoogt'' was van de strekking van het accoord. welke strekking volkomen wordt gedekt door Jonkman's verklaringen. De republi keinen willen kennelijk terug krabbelen. Prof. Romme zeide op een bijeenkomst in Medan, dat het interessant zou zijn te weten, hoe men (de Republiek) na zeven weken tot de conclusie is geraakt, dat het door de Kamer aanvaarde ontwerp anders zou zijn dan het oorspronkelijke. Theore tisch zijn er volgens prof. Romme twee mogelijkheden: 1. Bepaalde ontwikkelingen in de repu bliek hebben er toe geleid, dat hetgeen men op 15 November 1946 aanvaardde, op 11 Februari 1947 niet langer wordt geaccep teerd. 2. De Indonesische delegatie en de repu- dat niemand er hier veel „gat" in ziet. Uit de hier ontvangen Nederlandsche persstem men blijkt duidelijk, dat het geduld ten einde raakt. Ook prof Romme was zeer duidelijk op dit punt. toen hij in Medan zeide, dat Nederland zoo ver is gegaan als maar mogelijk is. Tien jaar geeischt tegen Von Papen Voorde elfde kamer van het zuiverings gerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf ge eischt tegen Von Papen, oud-vice-kanse- lier in Hitlers kabinet: te weten tien jaar werkkamp, algeheele confiscatie van goe deren en verbod om een openbare betrek king te bekleeden of een vrij beroep uit te oefenen. Von Papen's verdediger, dr. Kuboschok. hield een pleidooi van vier uur, waarin hij betoogde, dat Von Papen een der eersten was geweest, die stelling nam tegen de leer van het naftonaal-socialisme. De geboorte-aangifte van prinses Marijke Franscli-Poolsch verdrag in voorbereiding Naar Woensdag te Parijs werd bekend gemaakt, zal Frankrijk onderhandelingen beginnen inzake een soortgelijk verbond met Polen, als Engeland met de Sovjet- Unie heeft. Er worden reeds onderhande lingen gevoerd inzake een dergelijk ver bond met Tsjecho-Slowakije. Tevens werd Woensdag een Fransch-Poolsche cultureele overeenkomst gesloten. Het doel van het Fransche departement van Buitenlandsche Zaken is het sluiten van anti-Duitsche verdragen van bondge nootschap met alle nabuurlanden van Duitschland. Ook worden verdragen met Nederland en België overwogen, doch het is niet waarschijnlijk, dat deze plannen vasten vorm zullen krijgen, alvorens het Engelsch-Fransche verbond is ondertee kend. Het woord is aan. Goethe Waf de mensch niet begrijpt bezit hij niet. MOUNTBATTEN ONDERKONING VAN VOOR-INDIë? Volgens gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Londen zal de vroegere opperbe velhebber van het Zuidoost-Aziatische commando, admiraal Lord Louis Mount- batten, lord Wavell als onderkoning van Voor-Indië opvolgen. In November was door de Britsche ad miraliteit aangekondigd, dat Mountbatten benoemd was tot Schout-bij-nacht met het bevel óver het eerste eskader kruisers in de Middellandsche Zee. Deze benoeming zou in April a.s. ingaan. (Van onzen Londenschen correspondent) Dat er in een modernen oorlog niet veel onderscheid valt te maken tusschen over winnaars en overwonnenen, wordt op het oogenblik wederom pijnlijk gedemon streerd door den desolaten toestand, waar in Engeland in dezen barren winter is ko men te verkeeren. Het is radicaal spaak geloopen met de kolenvoorziening en het gevolg is, dat het land genoodzaakt is te rug te keeren tot een toestand van volko men primitiviteit, al is het naar men hoopt voor korten tijd. Het vertrouwen van Emanuel Shinvvell. den minister van Brandstof en Energie, dat men er dezen winter zonder kleer scheuren wel zou doorheen komen, is ech- Prins Bernhard heeft gisteren zijn jongste dochter laten inschrijven in hetgeboorte register der gemeente Baarn. Getuigen waren de minister-president, dr. L, J. M. Beel en de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. De burgemeester van Baarn, jhr. mr. F. J. van Beek Calckoen, maakte als amb tenaar van den Burgerlijken Stand de geboorte-acte op. Samenwerking tusschen republikeinen en monarchisten In een interview met den Parijschen correspondent van Reuter verklaarde fli'" r?geTng hebbe" b,J d« pa/a" Martinez Barrio, de president van de leering een of ander gewichtig punt anders 1 begrepen dan de Commissie-Generaal, zoo dat de toen bereikte overeenkomst geen „werkelijkheid des levens" is en feitelijk een „afgrijselijk misverstand". In verband hiermede werd mij uit goede bron verzekerd, dat er van een „afgrijse lijk misverstand" geen sprake kan zijn, daar Sjahrir c.s. zeer goed wisten wat zij parafeerden, en dit pas na lang aarzelen hebben gedaan. Blijft over de eerste door Romme genoemde mogelijkheid, waarbij als „bepaalde ontwikkeling" moet worden geziep de omstandigheid, dat het Sjahrir tenslotte onmogelijk bleek Linggadjati te „verkoopen" aan de republiek. Zoodat nu de-eerste de beste gelegenheid wordt aan gegrepen om zich er van af te maken. Met dat al is de situatie thans zoodanig. Zij vormen een gevaar voor de visscherij Te Antwerpen zijn Noorsche schepen binnengeloopen, waarvan de kapiteins ver klaarden, dat zij 100 km uit de Nederland sche kust moesten blijven, teneinde de ijs- schotsen te ontwijken. Reuter meldt dat een groot ijsveld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Westelijke richting drijft, zich op 64 kilometer af stand van de haven Great Yarmouth be vindt. Volgens Engelsche schippers be vindt het ijsveld zich thans ongeveer 50 kilometer van de visschende schepen. De ijsvelden in de Noordzee vormen een gevaar voor de visscherij en de overige scheepvaart. Zij rukken de boeien, die wrakken en de vaargeul in de mijnenvel den aangeven, los. De aankomst van de Britsche koninklijke familie in Kaapstad is door de bevolking met enthousiasme begroet. Tijdens den eersten dag van het bezoel reikte de Engelsche koning de Orde van Verdienste uit aan veldmaarschalk Smuts. - Deze foto xoerd radiografisch overgebracht. Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap, dat hij ervan overtuigd is dat er geen kans is het bewind van Franco te doen vallen zonder „actieve samen werking van het leger of een aanzienlijk deel van zijn leiders en zonder samen werking van de nog invloedrijke monar chisten in Spanje". De Spaansche leiders in ballingschap, aldus Barrio, zijn tevens van meening dat de anti-Franco-beweging zeer sterk op Engeland en de Vereenigde Staten moet steunen om ooit effectief te worden. „Al deze motieven hebben hen ertoe gebracht het herstel van de constitutioneele monar chie onder het oog te 'zien. Sommige lei ders zijn van meening dat de eerste anti- Franco-beweging een aanzienlijk aantal monarchisten moet opnemen, gesteund door linksche leiders met een democrati sche overtuiging". Barrio verklaarde, dat de Spaansche republikeinen alle niet be langrijke overwegingen ter zijde stelden om een eenheid te vormen met iederen Spanjaard. „Zij vreezen slechts dat Franco hun voor zal zijn door een plebisciet te houden en zich tot keizer van Spanje uit te doen roepen, om op die manier de macht, die hij tien jaar geleden veroverde, een wettelijke basis te geven". Het was de weigering van Giral een overeenkomst met de monarchisten in overweging te nemen, die leidde tot de vorming van een nieuwe Spaansche regeering in balling schap. Officieel onderzoek in Berlijn De geruchten over de militaire missie Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde in Den Haag, dat naar aanleiding van ge ruchten over onregelmatigheden en onge- wenschte toestanden bij de Nederlandsche militaire missie te Berlijn reeds sedert ge- ruimen tijd door deskundigen een onder zoek wordt ingesteld, dat tot dusverre echter niet tot bepaalde resultaten heeft geleid. Er is thans besloten, een commissie in te stellen, welke zoo noodig den arbeid der deskundigen zal coördineeren en den betrokken ministers van advies zal dienen. De heeren mr. J. A de Visser, procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem. B. J. de Leeuw, oud-thesaurier-generaal en A- Th. Lamping, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister zijn aangezocht in deze commissie zitting te nemen. Elf geboorten op Dinsdag Twee meisjes kregen de namen van de Prinses Bij den Burgerlijken Stand te Haarlem waren tot vanmiddag twaalf uur elf jon gens en meisjes ingeschreven, die op Dins dag 18 Februari geboren zijn. De ouders van de meisjes Lablans, wonende Lui te- steeg 25 en Dekkers, Lootsstraat 14 heb ben hun dochter naar Prinses Maria Chris tina genoemd. In Heemstede is een derde kind op 18 Februari geboren. De namen zijn José Maria Christina Smit. Koediefslaan 31 Het meisje is des nachts om drie uur geboren Dinsdagavond om 19 35 is geboren Yvonne Euphemia Elisabeth Reynen. het eenige kind te Zandvoort op dezen dag. In Bloem endaal zijn geen nieuwe aan giften gedaan. (Van onzen parlementairen redacteur) Zoowel Ln de Eerste als ln de Tweede Ka mer lieten de voorzitters niet na tn een fees telijk toespraakje stil te staan bij de blijde gebeurtenis op Soestdijk In beide Kamers van het parlemen' klonken teekenen van op rechte instemming met het gesprokene In de Tweede Kamer gaf ook de premier nog eenige feestklanken ten beste. Staande hoor#en ook de communisten de toespraken san. doch zij onthielden zich van deelneming aan het daar op gevolgde applaus. De Landbouwbegrooting nam onze Senaat zonder hoofdelijke stemming aan. nadat mi nister Mansholt op allerlei opmerkingen had geantwoord Over de ..groentestaking" kon hij echter in dit stadium alleen zeggen, dat hij hoopte, dat zij spoedig voorbij zou zijn, aan gezien hij heel goed begreep, hoezeer hier door de telers en de afnemers tn het gedrang komen Vandaag beslist men aan de overzijde op het verzoek van den heer Van den Heuvel (A R.) om over deze aangelegenheid te mogen interpelleeren. Minister Vos kreeg eenige slandles over het getalm met het ontwerp tot wederinvoe ring van de wet inzake regelingen van het vervoer, dateerend van 1939 Dit ontwerp had hij in den zomer van 1946 ingediend, doch Das onlangs deed hij zijn memorie vbo antwoord in zee zaan Als verontschuldiging voerde hij aan dat hij het zoo druk heeft nu hij al sinds maanden ook Wederopbouw moet beheeren. doordat er nog steeds niet in de vacature- Rir.gers voorzien is De minister-president moge het zich voor gezegd houden! Het ontwerp beoogt weer de machtlglngs- StiiHentenveete beslecht Het meeningsverschil tusschen de Njj- meegsche studenten en de Utrechtsche Katholieke studentenvereeniging „Veri tas", dat na den Utrechtschen overval op de Nijmeegsche studentensociëteit geheel vastgeloopen was in zwaarwichtige be sprekingen, is op den nationalen feestdag uit den weg geruimd. Ongeveer tachtig leden van de Nijmeeg sche studentenvereeniging „Carolus" over vielen onverhoeds de Veritijnen in hun soos te Utrecht, waarna een felle strijd om de herovering van de aldaar hangende Nijmeegsche vaandels ontbrandde. Eén van de drie vaandels wisten de met storm rammen uitgeruste Nijmegenaren inder daad te bemachtigen. De andere twee werden teruggegeven bij de algemeene verbroedering na het einde van den strijd De „Veritas"-soos werd nogal toegetakeld Eerste babypakket in Den Haag uitgereikt Mevrouw F R Rijken—Lijnkamp in de Van Speykstraat 88 te 's Gravenhage ls de eerste moeder die een pakket met baby kleertjes heeft ontvangen, afkomstig van de door Prinses Juliana geleide actie Mevrouw Rijken schonk in den nacht .van Maandag op Dinsdag om half een het leven aan een doch tertje dat de namen Margaretha Francina Maria Juliana heeft gekregen Het babypakket is haar overhandigd door de vice-presidente van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers In Den Haag Een geluk- wenseh van Prlnsa Juliana was b(J het pak ket ingesloten. regeling in te voeren, waardoor er op ver voersgebied allerlei kan worden bepaald bij Koninklijk Besluit, om daarna dan telkens zulke algemeene maatregelen van bestuur achteraf door den wetgever te doen bekrach tigen Zoowel de heer Algera (A R.) als de beide andere sprekers, drs. Korthals (P v d V en mr Kortenhorst (K V P.) drongen er op aan. dat er weldra een wettelijke regeling van het vervoer van goederen zal komen Daar om wenschten zij ook de machtigingswet geen iangeren levensduur dan tot Aueustus van dit jaar toe Nadat de minister verklaard had. dat er hard aan zulk een wet wordt gewerkt maar dat het ondoenlijk zal zijn alles reeds voor den komenden zomer in kannen en krui ken te hebben 'nam hij tenslotte een benvd- delines-amendement-Kortenhorst over. waar door de nu door hem voorgestelde wet slechts tot het eind vari dit jaar rechtskracht zal bezitten Zonder hoofdelijke stemming ver eenigde de Kamer zich hierna met dit voor stel hetgeen zij eerst al had gedaan met het ontwerp tot goedkeuring van het statuut der Wereldgezondheidsorganisatie. Woensdag debat over Indië in de Eerste Kamer Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer Woensdag 26 Februari een begin zal maken met de behandeling der begroo ting van het departement van Overzeesche Gebiedsdeelen. waarbij het Indische vraag stuk in vollen omvang zal worden bespro ken. Zuurstof cylinder ontploft; een doode, twee gewonden In een sjnederij aan den Daalschenweg te Nijmegen ls een zuurstofcylinder van een laschapparaat ontploft De 17-jarige knecht H H werd op slag gedood, twee andere knechts kregen zeer ernstig letsel De sme derij en een belendende winkel werden zwaar beschadigd ter beschaamd. En hoe! Men staat voor een volledige catastrofe Misschien zal men het nog op het kantje kunnen redden, indien deze week de weggeslonken voorraden van de electrische centrales met kunst- en vliegwerk kunnen worden aangevuld. Maar de reeds ondervonden schade is in vele op-% zichten onherstelbaar. Door de meeste mooie plannen is nu een streep gehaald. De export-industrie heeft een knauw gekregen. Dat beteekent tevens voor Engeland zelf minder voedsel, dat immers met den export wordt betaald. De wederopbouw, welke toch al in uiterst langzaam tempo in zijn werk ging, onder vindt thans nog meer stagnatie. Men vreest bovendien, dat de inflatie nog zal toene men. Immers de productie zal sneller dalen dan de inkomens, die in de nog werkende industrieën op peil blijven Bovendien zul len vele dingen nog duurder worden we gens de extra-kosten, die het gevolg zijn van de algemeene ontwrichting. Het is voor Engeland, dat alle zeilen bij zet om er weer bovenop te komen, uiterst tragisch, dat deze ramp niet kon worden afgewend. Over de directe en indirecte por- zaken er van kan men lang nakaarten. En dat gebeurt ook in de organen, waarin de publieke opinie gereflecteerd wordt: par lement en pers. Harde dingen worden over en weer gezegd. Shinwell, die een zeer energiek en slag vaardig man is, een vechter op politiek ter rein was hij het niet. die destijds met succes Ramsay MacDonald wegwerkte' moet zich thans aan alle kanten verweren. Men verwijt hem, dat hij de dingen mooier heeft voorgesteld dan zij zijn. Met zijn tn hooge mate rhetorisch talent als hij spreekt is hij een levend stuk vuurwerk heeft hij maar al te vaak zijn toehoor ders gesuggereerd, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, dat er van een crisis geen spra ke zou zijn. Hij sprak veel. te veel en daar door sprak hij zich ln het vuur van zijn betoog te veel tegen. Hij was te veel agitator, die zijn enthou siasme op anderen wist over te brengen, doch hij was te weinig verantwoordelijk leider. Zijn waarschuwingen maakte hij meestal weer ongedaan door zijn optimis tische zelfverzekerdheid. Ook in eigen kring wordt hij nu gekapitteld. De „Daily Herald", het orgaan van de Arbeiderspar tij, verweet de regeering een tekort aan openhartige voorlichting. En een Labour parlementslid sprak van bureaucratie, doodelijk voor het socialisme De oppositie laat zie1' de kans niet voor bijgaan de regeering overladen met het steeds weer gehoorde verwijt, dat zij zich meer bekommert om theoretische plannen dan om de naakte feiten. Shinwell zegt. dat hij het niet helpen kan Hij zat niet de erfenis: een geheel achterop geraakte industrie, die in den oorlog nog verzwakt werd, doordat zij menschen atstond aan de strijdkrachten en andere industrieën. Wat in honderd en meer jaren was verwaarloosd kon niet in een luttel aantal maanden worden goed ge maakt. De „Manchester Guardian" merkt in dit verband nog op dat den conservatieven, die in 1942 het rantsoeneeringsplan vnn Beveridge afwezen, evenzeer blaam treft. In elk geval kan Shinwell aanvoeren, dat in de eerste drie weken van de natio nalisatie een kwart millioen ton meer werd geproduceerd dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het electriciteitsverbruik nam echter evenzeer toe door het in wer king stellen van een groot aantal fabrieken (zegt Shinwell en door het gebrek aan vaste brandstof (zegt zijn tegenstander en voorganger Malnor Lloyd George). Nu het kalf dan eindelijk verdronken is. heeft de gedachtenwisseling weinig verheffends. Maar dat neemt niet weg, dat de groote karaktereigenschap van het Engelsche volk: nuchter de feiten onder oogen zien en te doen. wat vereischt wordt zon der veel morren, voor de zooveelste maal zichtbaar wordt. Onverstoorbaar doet iedereen zijn plicht en werkt vrijwillig mee door zuinig met electriciteit om te springen. Ook voor dit Duinkerken gaat men niet uit den weg. Men heeft voor heeter vuren gestaan al gaat deze beeldspraak dit keer wel heel slecht op.... ln de algemeene luchtdrukverdeeling komen nu zich langzaam voltrekkende veranderin gen voor die het stabiele karakter van het weer van de afgeloopen dagen eenigszins aantasten Over Scandinavië is nog wel een gebied van hoogen luchtdruk aanwezig doch dit maximum neemt geleidelijk af onder In vloed van een langgerekt '.ager drukgebled Noord-Noorwegen dat langzaam naar het Zuiden afzakt Het belangrijkste hooge- drukgebied ligt nu over Groenland Onder invloed daarvan heeft zich over de Noorde- I liike IJszee een krachtige Noord-Ooc'elljke luchtstroom ontwikkeld die de koude pool- 'ucht direct naai Zuidelijke breedte afvoert Het waarnemingsstation op het Bereneiland tusschen Spitsbergen en Noorwegen meldde vanmorgen Noord-Ooster storm met een tem peratuur van 23 graden onder nul. De depres sie-activiteit ovot de Middellandsche Zee neemt nu af doch oveT de Golf van Blskaye igt thans een storing, die nog vrij actief is en de barometer» In Frankrijk vrij aanzienlijk doet dalen Welke uitwerking deze veranderingen in de .uchtdrukverdeeling uiteindelijk op het weer in ons land zullen hebben, ls op het oogenblik nog moeilijk te overzien, doch een flinke temperatuurstijging lijkt vrij onwaarschijn lijk De volgende temperaturen werden heden morgen om tien uur gemeten Vliegveld Twente -6 Den Helder —5, Vlissineen -6 De Bilt -4 vliegveld Schiphol —6 vliegveld Eindhoven —6 vliegveld Leeuwarden —5 Groningen (Eejdei vlieg veld Maastricht iBeek» —7 vliegveld Ypen- burg 6 vliegveld Valkenburg —6. vliegveld Gllze-Rijen 7. lichtschip Goeree 5. Weerbericht S 5 plaatselijk sneeuw 8 Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrlj- 8 dagavond: Tijdelijk weer wat toe- ij nemende wind, overwegend uit Oos- 5 telijke richting Meest zwaar bewolkt met plaat.wclljk sneeuwval. In het Zul- den van her land eenige stijging van j temperatuur overigens meest matige vorst 21 Fehrnarl: Zon opr 7 15 uur. onder 18 03 uur Maan op: 8.30 uur, onder 18.24 uur (nieuwe maan).

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1