Recherche wordt beter uitgerust Schaatstochten en wedstrijden Weer sneeuw en dus weer „strijd" Gelukkige moeders ontvangen een baby-pakket Predikbeurten Een dichter wordt kermisreiziger Zaterdag 22 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD De strijd tegen de misdadigheid te Haarlem nê ieei De criminaliteit is in de oorlogsjaren sterk toegenomen. Uit een vergelijking tusschen de jaren 1939 cn 1946 is gebleken, dat het aantal misdrijven (moorden, in braken, belangrijke diefstallen, enz.) ver dubbeld is. De stijging in de plattelands- gemeenten is in verhouding met de groote steden veel '.a^er. Haarlem komt op 107 In het jaar 1946 kwamen in Haarlem on-* geveer 300 inbraken voor, niet alle even be langrijk, maar er ging toch zelden een week voorbij, dat er geen was. die onder die groep tgerekend moet worden. En nu zijn «-ij hier in den laatsten tijd niet ongelukkig; van grootsch-opgezette. geruchtmakende zaken zijn wij verschoond gebleven, en dat zegt toch wel wat. want er komen veel „zware jongens" naar Haarlem, om hier te opereeren. Maar zoo zei ons de commissaris van poli tie. de heer W. J. Gorter, die belast is met den jtutitioneelen dienst te Haarlem ik vind een inbraak, waarbij de daders een groot deel van het huis doorzoeken en met het tafelzilver of Perzische tapijten vérdwijnen, ook een ernstig geval De moeilijkheid is, dat de politie weinig kan doen om inbraken te xle voorkomen. De surveillance kan natuurlijk dsjniet zóó zijn, dat de inbrekers geen kans heb ben. Vanzelf laat men verdachte individuen, die 's nachts op straat gezien worden, niet onge moeid, maar inbrekers zoeken bij voorkeur geen avonturen in de omgeving, waar zij goed (in dit geval „slecht") bekend zijn. Dit is dan ook de reden, waarom wij in onze streek nog al veel last van Amsterdammers hebben. Hef beste middel ter bestrijding van inbraak is de daders op te sporen opdat zij hun straf krij gen. Slaagt een gemeente er in haar opspo ringsapparaat zoo goed te maken, dat vrijwel elke Inbreker voor den rechter komt, dan zal bet gevolg zijn, dat die inbraken in die plaats sterk verminderen. Inbrekers hebben immers een hekel aan groot risico Dat willen wij in Haarlem zoo veel mogelijk bereiken. Haarlem moet een flinke recherche hebben. Wel zijn er in het vorig jaar ook veel inbrekers achterhaald, maar wij kunnen pas 'tevreden zijn, wanneer alle daders gepakt worden. Het recherchecorps wordt thans uit gebreid met agenten uit den straatdienst, die aanleg hebben voor recherchewerk, waarna zij een speciale opleiding krijgen. Ook de recherchedienst zelf is gereorganiseerd: vroe ger had men rechercheurs, die speciaal belast waren met inbraken, anderen met verduiste ringszaken, weer a ^eren met zedendelicten. ■Nu wordt gedeeltelijk gerouleerd, opdat men op den duur een recherchecorps krijgt, waar van elke man ,.op alle markten thuis Is". De geest in het corps zoo vervolgde de heer Gorter is uitstekend. Alles wat gedaan kan worden om dien te bevorderen, zal wor den aangegrepen. Want er is mij alles aan ge legen. dat wij een groote familie worden, die eendrachtig samenwerkt, om de misdadigheid te bestrijden. Juist die intieme samenwerking is van zooveel beteekenis. Een rechercheur moet niet alleen aan de zaak werken, die hem ter onderzoek gegeven is, maar zich ook in teresseeren voor het werk van zijn collega's, opdat men wederzijds kan profiteeren van ervaring en menschenkennis, wat ongetwij feld tengevolge heeft, dat er veel meer daders gepakt worden Dit jaar heeft al goed inge zet. Oo 15 Februari was het aantal arrestanten al gestegen tot 131. wat veel hooger is dan voorheen: 43 arrestanten werden aan den Ofifeier van Justitie voorgeleid. De samen werking met de buitengemeenten is goed. maar kan nog veel intensiever worden, ook al behoudt elke gemeente haar zelfstandig heid. Wat de bestrijding der misdadigheid betreft is Haarlem en de omgeving immers één. De misdadigers houden ook geen reke ning met gemeente-grenzen! De Techerche gaat nu zijn atelier voor fotografie en dacty- loscoDie uitbreiden en moderniseeren en bin nenkort zal men ook de beschikking heb- Voor Zondag bestaat er gelegenheid in Noord- en Zuidholland aan tochten deel te nemen en ook staan er eenige wedstrijden op het programma. De Haarlemmers zullen belangstelling hebben voor den vijf-dor- pentocht door het Westzanerveld, uitgaan de van Hollands Noorderkwartier. Van morgen deelde men ons mede, dat de kans, dat de tocht door zal gaan. groot is, on danks den sneeuwval van den afgeloopen nacht. Deelilemers kunnen per trein naar Krommenie reizen. Daar staan autobussen gereed, om hen naar Assendelft te vervoe ren. De tocht gaat door Assendelft, Krom menie, Wormerveer, Nauerna en Westzaan. De wedstrijdrijders vertrekken om tien uur en de toerrijders om halfelf van hotel „As- sumburg". In Zuidholland worden vandaag en Zon dag weer merentochten gehouden, waar over wij reeds bijzonderheden mededeel den. Bekende hardrijders starten Zondagmid dag in Spaarndam. Dé ijsclub „Vooruit gang Zij Ons Doel" te Aalsmeer heeft een nationaien wedstrijd over 25 km. uitge schreven op de Westeinderplassen. Voor Maandagmiddag is op de ijsbaan in Lisse een koppelwedstrijd over 5 km. uitgeschre-- ven om het kampioenschap van Zuidhol land. Gedenkteeken op eerebegraaf plaats te Bloemendaal Het Werkcomité der Nationale Monu mentencommissie voor Oorlogsgedenk- teekens heeft aan de Nationale Commissie voorgesteld de stichting van een gedenk teeken op de eerebegraafplaats te Bloe mendaal te bevorderen. JONGETJE GERED Vrijdagmiddag geraaktey een 9-jarig jongetje, wonende op het Soendapleln, met zijn slede in een wak van het ijs op den Kinderhuissingel. Voorbijgangers schoten toe met ladders en touw en slaagden er ln den knaap te redden. Een toe schouwer schrijft ons, dat een der omwonenden weigerde den drenkeling in haar huis op te ne men. Geiukkig was een ander minder hardvoch tig en bereid hulp te verleenen. DE DISTRIBUTIE Maandag 24 Februari Haarlem. Nieuwe schoenenbonncn (cijfers 3. 6 en 9, die bij de vorige cijferaanwljzing nog geen bon ontvingen). Letters O, P en Q (en kinderen, geboren na 31-3-1944. Extra bon voor kinderen geboren in Februari 1932 t.m. 1946). Heemstede. Als Haarlem, letters A t.m. H (14 —IQ uur, v. Merlenlaan 2). Bovendien aanvragen fietsbanden. Agenda voor Haarlem Bioscopen. City: Alles op den pof 14.15. 16,39. 19 00 en 21.15 uur (a. 1.). Spaarne: De lSe* gast 14.30, 19 00 en 21.15 uur (14 j Luxo'r: De graaf van Monte Crlsto (a. 1.). Palace: Brief encounter (13 j.). Rembrandt: Caesar en Cleopatra (14 j.). Deze drie: 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ongeweten liefde (14 j.) 14 00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Lange Margarethastraat 13: Lite raire Club. Max Croiset draagt voor: „Muizen en menschen", 20 uur. ZONDAG 23 FEBRUARI „De Leeuwerik": Ciubmatch voor rashonden vat\ de Kynotogenclub Kennemerland, 13 uur. Cultpra (Jansstraat 83). Wijdingsmorgen- „Har mon.a", 10.30 uui. Spaarne theater: voorstellin gen om 14.00, 16.15. 19 00 en 21.15 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 24 FEBRUARI Rest. Brinkmann: Openbare Psychometrische Séance, 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag, ben over een goed ingericht laboratorium, zoodat men ook beter uitgerust is om de mis daad langs wetenschappelijken weg te bestrij den. Voorts wordt deze afdeeling uitgebreid met een speciale signalementen-documentatie Aan de buitengemeenten zal aangeboden worden van deze diensten gebruik te maken. Eenige fotografen der recherche krijgen thans een specialen cursus voor vakfotografen in Den Haag. De Kinderpolitie ressorteert ook onder den Justitieelen dienst. Ook met die afdeeling wordt meer dan in het verleden samenge werkt. Daarvoor is veel te zeggen, omdat helaas de ervaring is, dat een deel der kin deren die nu met de kinderpolitie in aanra king komen, later klanten der recherche wordt De verwachting is daarentegen dat, al6 de rechercheurs in aanraking komen met ge zinnen, waar kinderen zijn, die met zedelijke en moreelen ondergang bedreigd worden, zij de Kinderpolitie op de hoogte brengen en in veel gevallen tijdig maatregelen genomen kunnen worden om dit te voorkomen. Op den duur zal de vrouwelijke inspecteur evenwel assistentie bij haar omvangrijk werk moeten hebben. Nederlandsche Vrouwenbeweging Vrijdagavond werd in de Tuinzaal van het Concertgebouw de oprichtingsvergadering ge houden van de Nederlandsche Vrouwenbe weging. De beide spreeksters, mevrouw Gelok— Walvius en mevrouw BoissevainVan Lennep legden er den nadruk op, dat de vrouwen in den oorlog wakker zijn geschud en dat zij zoowel in het wereldgebeuren als in het rfa- tionale leven een actiever aandeel moeten gaan nemen. i De vergadering werd opgeluisterd met de clamatie door Weia Gramberg. Berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers Wettelijke maatregelen in voorbereiding Op 17 Februari 1947 heeft de Bijzon dere Raad van Cassatie beslist, dat de Ne derlandsche strafwet niet van toepassing is op misdrijven, door Duitsche militairen tijdens de bezetting in'Nederland gepleegd. Nu bepaalt artikel 2 van het Wetboek van Strafrecht, dat de Nederlandsche strafwet toepasselijk' is op ieder, die zich in Neder land aan eenig strafbaar feit schuldig maakt. Nadat de procureur-fiscaal anders geconcludeerd had. nam de Bijzondere Raad van Cassatie echter aan, dat het vol kenrecht een uitzondering op deze bepa ling maakt voor leden van een vijande lijke bezettende macht. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de mi nister van Justitie maatregelen genomen om ongewenschte gevolgen van het arrest van den Bijzonderen Raad van Cassatie door een wettelijken maatregel te voorko men. Een desbetreffend wetsontwerp ver keert reeds in gevorderden staat van voor bereiding. Wandeling langs het Spaarne in Heemstede Te verwachten is, dat spoedig weer de wan deling langs het Spaarne èn het Heemsteed- sche kanaal in Heemstede gemaakt zal kun nen worden. De agenda van de Donderdag te houden vergadering van den gemeenteraad van Heemstede bevat een voorstel van B. en W., een crediet van 2850 beschikbaar te stellen voor het weer in orde brengen van het voetpad. De mogelijkheid bestaat de daarvoor benoodigde materialen te verkrijgen. Haarlem wint, maar Waterland verliest De eerste schuchtere sneeuw vlokken van Vrijdagavond zijn ge volgd door een millioenenleger, dat in luttele uren onze omgeving onder de derde witte wade van dezen winter bedolf. Gemeentereiniging, automobilisten, fiet sers en tram hebben elk op hun terrein hard gewerkt om „er door te komen", de een uiteraard met meer resultaat dan de ander. Bloemendaal stuurde er zeven auto's en acht paarden, als trekkracht voor sneeuw ploegen, op uit en toen de wegen van de ergste sneeuw ontdaan waren, kwamen pekel- en zandstrooiers het nog eens over doen. Het Kopje werd weer afgezet, zoo dat de jeugd haar hart op kan halen aan de sleesport vermoedelijk de eenige „zonzijde" van een neerslag als die van den afgeloopen nacht. Ook in de stad werden alle beschikbare krachten in het geweer geroepen om de wagen schoon te krijgen. Matineuze wielrijders -merkten tot hun voldoening, dat hun pad reeds gebaand was en late wandelaars von den Vrijdagavond, dat de reiniging er „vroeg bij was" want meermalen kruisten hun wegen zich met die van een sneeuwploeg of een zandstrooier. De bewoners van de stille straten hopen intusschen, dat hun besneeuwd domein ook eens door een sneeuwruimer wordt aangedaan. De reiniging deelt ons nog mede, dat de afvoer van huisvuil ten zeerste wordt belemmerd door de weers omstandigheden. De tram houdt braaf stand. De NZH-bestuurders hadden er gister avond „een zwaar hoofd in" en vanmorgen twijfelden honderden forensen er aan, of ze op tijd aan het werk konden gaan. Maar al was het dan op de stadslijn maar één (dus propvol) wagentje; de tram liet zich niet verslaan en boekte geen grootere ver tragingen dan van een kwartier op de interlocale diensten. Erger was het in het wel zwaar be proefde Waterland, waar -het electrische boemeltje de eenige verbinding Vrij dagavond den strijd moest opgeven. Het was zuur, vooral voor de 200 soldaten, die acht dagen geploeterd hebben, om de rails in deze vlakke streken uit te graven en in enkele uren hun arbeid volkomen teniet zagen gedaan. De bussen in Haar lem en omgeving hebben wel eens een schuivertje gemaakt, maar er werd tot nog toe dapper doorgereden. En de bak kers. slagers en andere intensieve wegge bruikers hopen van harte, dat een vol genden keer de sneeuw eens door lauw water vervangen wordt. Gymnastiek Gvniiiastiekvereenigingeii staken hun oefeningen Door den brandstoffennood zijn Haarlem- sche Vereenigingen er deze week toe moe ten overgaan, hun oefenlessen te staken. Het is begrijpelijk, dat dit bij de duizen den beoefenaren (sters) 'groote teleurstel ling heeft gewekt. Het stemt echter tot voldoening dat Concordia en Bato met den Kennemer Turnkring vooralsnog hebben besloten de keurturnwedstrijden om het vereenigingskampioenschap van Nederland K.N.G.V. op 9 Maart a.s. in het Gem. Con certgebouw te laten doorgaan. Dit is geen carnavalsnummer, maar de fantasie van iemand, die geïnspireerd werd door zijn rantsoen sinaasappelen. In één opzicht onderscheidt deze „drummer" zich gunstig van zijn collega's: hij maakt geen lawaai. In naam van Prinses Juliana hebben Vrijdagmiddag mevrouw J. M. baro nesse De Vos van Steenwijk-Van Royen, echtgenoote van den Commis saris der Koningin, en een aantal wijkhoofden van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers een baby-pakket bezorgd in de. Haarlemsche gezinnen, waar Dinsdag en Woensdag een baby ge boren is. Zooals bekend heeft Prinses Juliana eenige maanden geleden het initiatief genomen, goederen te verzamelen 'en die ter beschik king te stellen van die gelukkige moeders, die gelijk met haar een baby verwachtten. In die dagen bereikten de Prinses vele ge schenken, welke zij aan anderen wilde af staan en in overleg met de presidente van het hoofdbestuur van de U.V.V. werd daar na een actie ingezet. Op het bureau van de plaatselijke af deeling van de U.V.V. in het Stadhuis heerschte gistermiddag een groote bedrij vigheid. Daar verrichtten de medewerk sters de laatste werkzaamheden, alvorens zij een bezoek gingen brengen aan de ge zinnen. De pakketten waren van een oranje lint voorzien en de pakjes voor de jongens waren met een extra blauw lintje versierd. De inhoud was mooi en degelijk. Behalve kleedingstukken, welke niet alleen uit ons land, maar ook uit het buitenland overhandigd. aan de Prinses waren toegezonden, bevatte een pakket: zeep, poeder of artikelen, wel ke voor de verzorging van een baby van belang zijn. Het was voorzien van een ge- lukwensch van de Prinses. In den ruimen cantinevvagen van de U. V. V. maakten mevrouw De Vos van Steen- wijk, en de wijkhoofden een tocht naar het Noordelijk deel der gemeente. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de familie Onck-Van Tunen, Nachtegaalstraat 76, waar mevrouw De Vos van Steenwijk uit de auto stapte om de taak waar te nemen van mevrouw Reinalda-Deen, die door ziekte verhinderd was. Met een hartelijke toespraak bood zij het pakket aan de twin tigjarige moeder aan, benevens als per soonlijk geschenk een bos oranje tulpen. De jonge moeder was bijzonder vereerd met het bezoek. Het kleine gezelschap moest natuurlijk het meisje zien, dat kort voordat het prinsesje het levenslicht aam- schouwde, geboren was. De tocht ging hierna verder en een groot aantal moeders werd gelukkig gemaakt. Namens Prinses Juliana reikten de wijk hoofden de geschenken uit. Overal werden zij hartelijk ontvangen. Aan de moeders uit Haarlem, die in een ziekenhuis of kraamverpleging bevallen zijn, wordt dezer dagen het pakket door éen van de bestuursleden van de U.V.V. „The constant Nymph" (Frans Hals), verfilming van dezen roman wekt meermalen sterk den indruk van oppervlakkigheid, door men slechts ten deele de psychologische juistheid kan beoordeelen van de wijze waar op de hoofdfiguren in deze tragische geschie denis reageeren Men zou hier van een onge woon driehoeksconflict kunnen spreken, on gewoon. omdat een van de vrouwen, die naar de liefde van een jongen componist dingen, eigenlijk nog een vroegwijs kind is. Het meisje heeft onbewust een grooten invloed op den componist en ook op zijn werk. Het succes dat hij tenslotte bereikt, dankt hij aan haar. maar wanneer hij dit inziet, maakt de dood het onmogelijk, de vergissing van zijn leven te herstellen. Een bijzonder sterke speelfilm, waarin Joan Fontaine een zeer gevoelige vertolking van het jonge meisje geeft, als tegenspeelster van Charles Boyer. „Caesar en Cleopatra" (Rembrandt Theater) Een kleurrijk schouwspel is dit zeker, doch daarmede is dan ook de voornaamste attrac tie van deze film aangegeven De handeling verloopt traag en zonder veel boelende effec ten, waardoor het met veel psychologie ge krulde en door lange dialogen gerekte ver haal naast een zekere voornaamheid, een groot gebrek aan tempo vertoont Claude Rains speelt Zijn rol van Caesar met de bekende routine, waarover deze ras-acteur beschikt. De figuur van Cleopatra, door Vi vian Leigh weergegeven, had waarschijnlijk een minimum aan historische juistheid doch zeker een maximum aan karakteristieke in terpretatie, die haar tot het meest-interessante middelpunt der verfilmde episode maakte. Het kleurige prentenboek, dat langzaam blad voor blad in Rembrandt wordt doorge bladerd, is het aanzien waard als een tech nische curiositeit en een afwisseling uit het oogpunt van weldadige bezienswaardigheid. „De Graaf van Monte Cristo" (Luxor). Met gloeiende wangen heeft de jeugd van vroeger genoten van Alexander Dumas' bonte verhalen en het verhaal van den zeer geheim- zinnigen graaf was wel één der „best sellers" van dezen vruchtbaren schrijver. Robert Do- nat heeft het romantische verhaal een filmi sche gestalte gegeven en hoewel de rolprent alweer tot de oude garde gaat behooren. zal het bioscooppubliek van thans met eveneens gloeiende wangen het boeiende verhaal volgen. Met verve is de geschiedenis van de gevangene op het Chateau d'If in beeld ge bracht; de camera verwijlt lang genoeg bij de boosheid van des graven tegenstanders en zijn ontsnapping van het eiland-der-gedepor teerden om een zucht van verlichting door de zaal te doen gaan. wanneer de mysterieuze hoofdpersoon eindelijk zijn belagers uit den weg heeft geruimd om het hoofddoel: zijn geliefde te bereiken. „De dertiende gast" (Spaarne theater). Na „De schrik der bandieten", een eenigszins langdradige cowboy-geschiedenis, geborduurd op het bekende stramien van een misdadige bende, die het een dorp, een juffrouw en twee onversaagde Amerikanen lastig maakt, maar dit, dank zij genoemde onversaagdheid, niet lang volhoudt, wordt een „thriller" ge draaid over een moordenreeks in een onbe woond huis. Een telefoon als electrocuteer- apparaat en een griezel van een vent als beul vormer, de voornaamste attributen. Ais de spanning er eenmaal in is, wordt zij voor treffelijk vastgehouden en in een beklemmen de sfeer wordt het heele complot door een voortvarende detective ontward. Ginger Ro gers speelt in dezen ..Dertienden Gast" een an haar vroegste rollen en ze doet het met een groot talent voor rilling-bezorgende gil- partijen. „Alles op den pof" (City). Franky (The Voice) Sinatra vervult de rol van een jongen tooneeSchrijver met een „Boodschap". Hij wil deze aan het menschdom brengen door middel van een tooneelstuk, maar het blijkt al ras, dat dit drama, als het door een revue gezelschap wordt gerepeteerd, bijzonder nig overtuigingskracht bezit. Hij laat zijn boodschap" dan maar in den steek en wijdt zich aan het revue-gezelschap en deszelven prima-ballerina, een bezigheid waarbij zijn capaciteiten ook beter tot hun recht komen. Het is allemaal nogal luidruchtig en „sexa- tioneel", maar het geheel is niet ongenoeg lijk. „Brief encounter" (Palace) is het korte verhaal van een getrouwden man die een andere vrouw, eveneens getrouwd, ontmoet. Ze vatten een hopelooze liefde voor elkaar op en ondervinden, dat het onmogelijk is die zuiver te beleven. Daarom nemen ze weer afscheid van elkaar. Het geheéle geval is zóó simpel, dat het eigenlijk niet meer is dan de essentie van een verhaal, met nog nauwelijks een drama tische ontwikkeling erin. Maar al meer heeft de filmkunst bewezen, dat ze juist met een dergelijk onderwerp haar gaafste resultaten bereikt. Met den uitersten eenvoud van mid delen wordt hier verteld van de verbluffende ontdekking, die twee hoogst onromantische menschen doen als blijkt dat ze elkaar, hoe wel ze nauwelijks kennis hebben gemaakt, niet meer kunnen ontberen. Maar ze raken liddelüjk in moeilijkheden en angsten verstrikt en het schijnt, dat niets hun gegund wordt, zelfs niet een afscheid na het moedige besluit uiteen te gaan. De camera weet de diepste beteekenis te putten uit een reeks onbeduidende handelin gen, zooals menschen die begaan, wanneer hun gemoed door een enkele emotie in beslag is genomen en misschien de grootste verdien ste van deze uitbeelding is, hoe de spanning, waarin de hoofdpersonen leven, hen de dage- lijksche dingen van hun omgeving met hallu- cinaire helderheid doet zien en ze doet onder inden als een weerklank van hun eigen be levenis. Het dreunend en fluitend voorbij rijden van een heel gewonen sneltrein, tel kens en telkens herhaald, krijgt hier een enorme beteekenis. als van het noodlot zelf. En over geluid gesproken de toepassing ervan is door de heele film origineel en zelf standig; juist omdat het los is gemaakt van de beelden maakt het te meer indruk Noel Coward's naam. die aan deze film ver bonden is. klinkt bekend genoeg. De voor naamste acteurs zijn Celia Johnson. Trevor Howard en Stanley Holloway. Hoogste Fransehe onderscheiding voor prof. Gerbrsndy De ambassadeur van de Fransehe republiek heeft heden een bezoek gebracht aan den oud minister-president prof mr, P S. Gerbrandy hem zijn benoeming medegedeeld tot grootkruis ln het legioen van eer. de hoogste Fransehe onderscheiding. De ambassadeur heeft prof. Gerbrandy de versierselen dezer orde overhandigd. Huishoudscholen gesloten Tn verband biet gebrek aan brandstoffen is de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool met ingang van heden gesloten. Op de R.K. en de Protestsntsch Christelijke Huishoudscholen was het onderwijs reeds eerder gestaakt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. Cool en J. A. Keg; G. Kruyt en B. H. Wolters; B M. Warmerdam en M. M van Rossum; H. van Duivenvoorde en H. B. Taag: G. Krijger—A. P. Elffers: J N. M. van der Asdonk en H. M. Janus; E. G. Wildeboer en J. Faber. GETROUWD: T. Berkemeijer en Z. J. Cziglén; J. M. van den Belt en M. J. A H. Coelen; H de Raadt en A. Vandijck: J. T. Zandvliet en H A. P. Waasdorp; W. 'F. Rurup en M. L. Mtehielsen. BEVALLEN: G. W. Kaars Sijpesteijn—Bouw man. d.: A. AndreaeHorn, d A. T. van der Meer—van Looy. d.; J. Diekerhoff—Hermann, z.; M. Pronk—var. Diepen, d.; M. A. W. L. Hesse- Ung—Pollmann, d A. W. ten Dam—Ruygrok, d.; W- A. van den Braak—Kres. d. OVERLEDEN: J, E. Roorda. 79 J.;, J. M. Lan- geveld. 44 j.; C. Vuyk Noorland, 36 J.; A. M. G. Meeuwenoord. 72 J. Vrijspraak voor den man, die Mussert een klap gaf Het gerechtshof te 's-Qravenhage heeft P. Melchers uit Amsterdam, die in 1938 wegens mishandeling van Mussert tot tien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, vrijgesproken. Melchers, die Mussert tij dens diens bezoek aan Amsterdam-Noord op het Blauwe Zand een klap in het gezicht zou hebben gegeven, werd indertijd door het gerechtshof te Amsterdam tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Na den oorlog diende hij een revisieverzoek bij den Hoogen Raad in. De Hooge Raad ver wees de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage dat gisteren het Amster- damsche vonnis vernietigde en Melchers alsnog vrijsprak. Prins Bernhard spreekt op den landdag van „Werkelijk Dienen'' Donderdag is door de fundatie „Werkelijk Dienen" te Utrecht in den Stadsschouw burg een landdag gehouden met het doel meer inzicht over streven en werkwijze van het instituut te verkrijgen Gesproken hebben de voorzitter der fundatie de heer L. Neher, directeur-generaal der PTT, de ondervoorzitter van de Stichting van den Arbeid en van het Centraal Sociaal Werk gevers-verbond. ir. M. H. Damme Sr., de heer A. Boersma namens de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging, de heer C. van der Lende namens het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-ger\eraal van het departement van Sociale Zaken en prof dr. J. Waterink. Na de rede van prof. Waterink hield Prins Bernhard een korte toespraak, waar in hij zijn instemming betuigde met het doel van de vereenigin-g voor toegepaste bedrijfspsychologie, waarvan hij gaarne het eerevoorzitterschap had aanvaard. Prins Bernhard zeide voorts dat bij de studie over de aanpassing van den mensch aan- en zijn innerlijke houding bij zijn arbeid de wetenschap de hand gereikt heeft aan de praktijk. Of ons nationaal bestaan op een behoorlijk peil kan worden gehandhaafd, waarbij wij met blijvend succes met andere landen kunnen concur- reeren, hangt in belangrijke mate af van den mensch in het bedrijf, aldus Prins Bernhard. „Denkdag" ingezet Vanmorgen hebben de padvLndsters van Haarlem en Bloemendaal den Denkdag, ter gelegenheid van den verjaardag van Lord en Lady Baden Powell ingezet met het hijschen van de vlag. Op drie plaatsen kwamen de padvindsters bijeen, die aan gesloten zijn bij de districten Centrum, Haarlem-Noord met Bloemendaal en Haar lem-Zuid van het Nederlandsche Padvind sters Gilde. Op de gebruikelijke wijze geschiedde het hijschen van de vlag en toespraken zijn door de hoofdleidsters gehouden. Voor vanmiddag staan bijeenkomsten voor de meisjes van acht tot elf jaar op het pro gramma en vanavond zijn er samenkom sten voor de ouderen. Mevrouw J. M. ba ronesse De Vos van Steenwijkvan Royen, die vroeger, toen haar echtgenoot burgemeester van Haarlem was, als eere presidente optrad en nog veel belang stelling heeft voor het padvindsterswerk, is voornemens vanavond één der bijeen komsten bij te wonen. ZONDAG 23 FEBRUARI HAARLEM. Nod. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed ln de Consistorie Zondag Geen dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. A J. van Rijn. 7: Dr M van dor Voet, Schoten. Noordcrkerk 10.30: Prof, W. C. van Unnlk. 7: Ds P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds, I. P. van der Waal. 7: Ds. A J. van Rijn. Bakenesserkerk 9.30: Ds. E. Dijkhuis," KlndcrkeTk. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Klnderkcrk. 10 45: Ds. W. J. van Elden. Stads Evangelisatie 10: J. Roggeveen, Haarlem. 7 30: A. J. Besselaar, Amsterdam Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. 4: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst met medew van het Zuiderkapelkoor 7 45: Jeugdsamenkomst. Opwckkingssamen- komsten. Donderdag 8: Dhr J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. „Youth for Christ", Kloppersingeikerk. Zaterdag 1 Mrt. 8 uur: JeugdbUeenkomst. Sprs. Ds. P. Lugtlgheid. den Haag en Sydney Wilson; Henk Kroes. Zang. Jan Hugo Smit. plano: Artl et Religionl. Vrfje Evang. Gemeente. Salem. 10 en 5: Ds D. J D. du Fossé. O. R. G. Centrum 10.30: Ds A R de Jong. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dl- manchc 23 Févrler a 20 h. cercle d'Etudes bl- büques, présldé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Christian Science. 10: Nederl. taal. 11.15: En- gelsche taal. Evang. Luth. Gemeente. 1050: Ds S v. d. Woude, van Amsterdam. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds Hoekema. Ver. van Vr(|z. Hervormden. 10.30: Ds. J. de Graaf.Remonstr. Gercf. Gemeente. 10 30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Kloppersingeikerk. 10: Ds. J. A. van Ar- kel 5: Ds. A M Boeylnga Wllhelmlnakerk 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J."W. Slertsema. Zuid- Oosterkerk 10: Ds. J. W. Slertsema 5: Ds. J A. van Arkcl Geref. Kerk (art. 31) Begijnhofka pel 10.30 en 5: Ds A. Bos. Baptlste Gemeente 10: Ds. K. Rolling 3 30: Gemeente Jaarverga dering. Leger des Hells, 8chagchelstr. 26. 10: en 8: Majoor T. Vos. van Apeldoorn. Gem. Gods. Fr. Halsstr 4. 10: Samenkomst Gemeen te des Heeren. Lange Molenstr 22. 10 en 7: Godsdienstoefeningen Vergadering van Geloo- vlgen. 11: Samenkomst. (Broodbreken). Herst. Apost. Zendingsgemeente. Wllhelmlnastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening Herst. Apost. Zendlngsgemeente, Jacobijnestr. 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Universeele Eercdienst (Soefi-Beweging). Gcd. Oude Gracht 47, 10.30: Dienst. Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia Afd. Haarlem. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kalser. den Haag O ml-Geref. Gemeente. Parklaan 21. Maan dag 7.30: Ds E. van Dtfk. van den Haag HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G Koch. Imma- nuölkerk 10: Ds G Koch Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: MeJ. Ds. Soutendljk. 7: Ds. J Heidlnga. N'oorder Kapel. Mlnahassa- straat. 7 30: Dhr L. J Plasman. Zang Dhr. D. Verhoef. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M Boeylnga, 5: Ds L. Hoorweg Jr Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J C Marls HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wll- holmlnapleln 10: Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. 7: Geen dienst Kapel Nieuw Vre- denhof 10.30: Ds. H. Bart'lcma. 7: Ds. J. W van NieuwenhulJzen N'ed. Prot. Bond. 10.30: Ds H. A, Enklnar, Voorg, N. P. B., Laren. Ger. Kerk, Koed lef.slaan. 10: Ds. A. Dondorp. Voor- ber H, Av. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr, P. J Richel. Voorber, H. Av. 5: Ds. A. Don- dorp. Gèref. Kerk (Art. 31 j 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AEKDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 10: Ds. M. Grocnenberg, Amsterdam. Rellg. Kring. 10.30: ns. j. a. N.euwenhuyzen, Remonstr. Pred te Hilversum BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. Pagei. te Amsterdam Ned. Prot. Bond, Potgle- terweg 4. 10.30: Ds. D Lamberts. Hv Drachten Geret. Kerk. 9, 10.30 en' 5: Ds. J. C. Brussaard. Soefl-Bcweging (Universeele Eeredienst). Po- pcllaan 1. 4: D:en9t. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1- 10.30: Ge- rongen H Mis. OVERVEKN. N'cd. Herv Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds. G H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Dhr. Beeks. 5: Da. O. H. v. d. Woord. Het is goed, dat Bertus Aafjes kermis reiziger wordt. Kermisreiziger weliswaar ln grooten stijl, maar dan toch temidden der spullen. Wie zou niet in rose en goud. met suikeren rozen en duiven, wier vlucht gestold is in pepermunt, den Pegasus willen beklim men? Wie zou niet tusschen poffertjes en met suiker gepoederde Hollandsche wafelen, tusschen schiettent en werpspel en auto baan. in Cairo willen zijn, in de schaduw der moskeeën en onder een hemel van louter blauw en goud? De wegen des dichters zijn wonder baarlijk. Zij zijn altijd in de landen der droomen. Ook in een koude kamer in Amsterdam. Ook langs een door den winter gestolde gracht en zelfs ln een kroeg, geurend van jenever en sigaretten. Waar wij, sterve lingen, de nuchterheid zien van v:er wan den; van huizen en winterhoornen en van bruin-houten tafels, een buffet en een kellner met witte dock over dm schou der, daar leeft de dichter in de verste landen zijner eindelooze fantasie. Zoo zijn zij steeds bevoorrecht. Doch Aafjes, die te voet naar Rome reisde, gaat nu dubbel droomen. Onder Afrika's zon. bij Sphinx en pyramiden en tusschen het gejengel van het kemusspel zal hij nog schooner rozen zien bloe en, nog blanker duiven zien wieken naar den hemel, nog zoeter geuren ademen, nog fascineerender liederen hooren neuriën in de enge straten van het binnenste der Afrikaansehe steden, dan wij, die geen dichters zijn. Het is goed dat Bertus Aafjes kermis reiziger wordt. Want de dichter gaat wanneer de carrousel gaan rusten van haar draaien en wanneer de poffers-ovens koud zijn ge worden. ergens tusschen de laatste serpen tines en in het eerste morgenuur, zijn ver voeringen vorm geven in wat zijn woorden zijn en wij, die achterblijven, zullen daar van de gouden rozen plukken. Werkelijke dichters zijn nooit voor een simpele werkelijkheid teruggeschrokken. Vondel verkocht kousen, er zijn er die ergens voor een klas met domme kinder tjes stonden, er waren schaapherders bij en schoenmakers, diplomaten en vliegers. Aafjes wordt kermisreiziger en dat is nog niet het nuchterste beroep. Want het is juist de sfeer van het spul, die Aafjes vervoeren kan. In Amsterdam dwaalde hij gestaag om circussen. Hij snoof de lucht van de stallen en het zand en hij schreef daar zijn ontroeringen over voor ons, de nuchteren die nog even hui veren voor alle spullegedoe. Dichters zijn de ware leiders der menschheid, want zij regeeren over de, harten. En wanneer de dichter ons mee' naar 't circus neemt, aan is hij een goede leidsman naar de droomen onzer onwerkelijkheid. Zoo gaat Aafjes ons nu naar de luidheid, de kleur en de geur van de kennis bren gen. En dan nog naar den Nijl. En met minaretten op den achtergrond. Wat zal nu aan schoons en sierlijks ons geboden worden? Ja, het is goed. dat Bertus Aafjes ker misreiziger wordt. Voor hem, doch vooral voor ons. ELIAS. HAARI.EM EN OMGEVING Do gemeenteraad van Heemstede komt Don derdagmorgen om halfelf bijeen, ter behandeling van de gemeentehegrootlng. B(J KonlnklUk Besluit ls benoemd tot R d- der in de Orde van Oranje-Nassau J. P Nijs- sen. voorzitter van de Coöperatieve Tulnders- vereenJglng „Kennemenand" G. A„ te Bever wijk. wonende te Santpoort. De heer R. V. van der Schaar uit Beverwijk is aan de Technische Hoogeschool te Delft ge slaagd voor het candidaatscxamen civiel Ingenieur. De Jaarvergadering van de niocmcndaalsche Middenstandsvcreeniglng wordt a.s. Maandag avond 24 Februari in Hötcl Vreeburg gehouden. Jeugd. De Heemsteedschc recherche heeft een Jeugdig trio. in leeftijd varteerend van 9 tot 13 Jaar aangehouden, dat een woning 1* blnnen- gesloopen en'zich op die manier f 108 toeeigen de. De Jongens besteedden het geld ln Haarlem sche bioscopen en aan snoeperijen. In den nacht na de blUdc gebeurtenis is van een vlaggestok op het Raadhuisplein te Heem stede een dundoek gestolen. De Heemstccdsche recherche verzoekt om inlichtingen. Aan de Heemsteedsche Dreef werd Inge broken. De schade beperkt zich echter tot een verbrijzelde ruit. B. en w. van Heemstede hebben aan den gemeenteraad de volgende aanbevelingen voor de benoeming tot leden van de comm.wie van taxatie gezonden: 1. p. G. Smit: 2. A. Verdonk- schot Jzn. 1. E Honderdos; 2. C. L.' Kwak. 1. J. M. Strijbis; 2. J Spruit. De ontvanger der directe belastingen. Invoer rechten en accijnzen H. Y. Visser i» verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Haar lem naar het kantoor dier middelen to Delft. De verplaatsing van den tyttvanger der directe belastingen. Invoerrechten cn accijnzen C Wolf- son van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Hillegom naar het kantoor d:er mid delen te Assen ls ingetrokken. Jan Hoeben. viool. Onnc v. d. Klashorst, cello en Fred. Luyken. plano zullen morgen middag ln „De Kerkuil". Nieuwe Gracht 23. Haarlem, een concert geven en o.a. werken van Leclair, Chausson en Turlna uitvoeren. Tot secretaris bU het staatstoezicht op de zie kenfondsen is benoemd mr. L. V. Lede boer to Aerdenhout. Wethouder Mr. S. C. v. d. Wall houdt niet Maandag maar Woensdag spreekuur van 11 tot 12 uur. Op Zaterdag l Maart zal des avonds om 8 uur door de Youth for Chrlst-Beweging een jeugdbljeenkomst worden gehouden in de Klop persingelkerk te Haarlem. De medewerkenden zijn Henk Kroes, zang; Jan Hugo Smit. pinno; het Chr. Fanfarekorps ArU et Religionl. Toespra ken worden gehouden door Ds, p. Lugtlgheid uit Den Haag en Sydney Wilson. Het ligt ln de bedoeling Iedere maand een ..Rally'' ln Haarlem te houden en ook Iedere maand een ln de aan grenzende gemeenten (Santpoort, Bloemendaal, Heemstede). In Met zal hot Amerikannschc team, dat weer een tournée van zes weken door ons land gaat maken, een „Rally" in de Concertzaal lelden. De nfdceling Haarlem van de vereenlglng ..Nederland-lndonesié" houdt op Vrijdag 7 Maart ln „Brinkmann". Groote Markt, een open bare vergadering, waar do heer J. de Kodt zal spreken over „Japansehe cn antl-Japanvchc In vloeden ln de republiek", De eerste kamer van het Haarlemsche Tri bunaal zal op Maandag 3 Maart de zaken van den N.S.B.-burgemeester van Bloemendaa: rn Zandvoort. J. w, z., cn van den voormal-uen waarnemend pol'.ile-prcsldent van Haarlem J. Z. v. A. behandelen. BUITENLAND De plaatsvervangend bevelhebber van de Amenkaansche troepen ln Oostenrijk. It.-gene- raal Keyes, heeft de Oostcnrljkscho regeering gouden munten ter waarde van 4.743 «o dollar, die door de nazt'a waren geroofd» ovenged: agoru

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3