Haarlems Dagblad Bouw Huizen Ondergrondsche nazi-organisatie1 PrinseI|ik Paar ontvangt in de Westelijke zones ontdekt Aantal S.S.-officieren vormde de kern Nederlands bevrijding in 1945 was met rechtstreeksche operatie niet gediend Duizend Nederlandsche zeelieden halen dertig schepen uit de V.S. Het Voorindische leger is niet paraat om verantwoordelijkheid over te nemen Vooral des nachts weer strenge vorst 61e Jaargang No. 18567 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, J4825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 24 Februari 1947 Verschijn*dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 14,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HF.T is noodzakelijk dat er ten spoedigste verbetering komt in den toestand, waarin de Wederopbouw in Nederland ver keert. Want die toestand is slecht. Van het bouwplan voor het jaar 1946 is weinig in dat jaar verwezenlijkt. Toch was hel niet zoo heel indrukwekkend in zijn ambities. Het vermeldde tienduizend nieuwe wo ningen, een gering aantal vergeleken bij het enorme woning-tekort, dat door ver nieling in oorlogstijd en stopzetting van den normalen bouw gedurende vele jaren is ontstaan. Maar van die tienduizend nieuwe woningen is in 1946 niet veel meer dan een tiende gereed gekomen. Nu is er een bouw- plan-'47, dat aanmerkelijk hooger grijpt, maar de kansen op verwezenlijking staan er, blijkens de meening van vakmenschen, miserabel voor. Er is deerlijk gebrek aan zulke voorname materialen als ijzer en hout. En dit tekort is groot. Er, zijn legio klachten over de inefficiënte organisatie van het departement van Wederopbouw, dat een gecentraliseerde werkwijze toe past die tot groote vertraging en een vloed van paperasserie aanleiding geeft, en waaraan alweer naar de overtuiging van' vakmenschen een veel te groot aantal ambtenaren en ambtenaartjes verbonden is. Wij begrijpen dat niet en als ik „wij" zeg weet ik, dat talloozen zich over deze dingen verbazen. Immers werkt de Staat met een fantastisch begrootingstekort en worden de menschen belaagd met ontstellende belas ting-heffingen, die pog volstrekt onvol doende zijn om dit tekort weg te werken. Niettemin voert men zulk oneconomisch beleid. Sinds verscheidene maanden is het de partement van Wederopbouw minister-loos. Na het aftreden van minister Ringers, die heenging omdat hij zich niet met het Indi sche beleid van de regeering vereenigen kon, maar die wellicht ook niet al te blij moedig over de werking van zijn diensten was, is nog steeds 0een opvolger benoemd. Er zijn wel „namen genoemd", maar hem, die het oor te luisteren legt, wordt het wel duidelijk dat onder de vakmenschen niet bepaald gedrang naar deze hooge post be staat. Het zou, gezien de bestaande verhou dingen, misschien beter kunnen zijn er een harden zakenman met een goed organisa tievermogen voor te kiezen dan een „vak minister". Intusschen wordt het departement van Wederopbouw ad interim beheerd door den minister van Verkeer en Energie, Ir. H. Vos. Die kwam een paar dagen geleden met een wetsontwerp betreffende zijn eigen departement in de Tweede Kamer, dat zoo zeer op vertraging duidde dat de Kamer haar ontstemming deed blijken en de ter mijn van een door den minister gevraagde bevoegdheid besnoeide. Minister Vos ver ontschuldigde zich met te verklaren, dat hi. twee departementen beheeren moet en da' Wederopbouw hem zooveel tijd kost. Na tuurlijk is het ten eenenmale verkeerd, dat een voor het herstel van land en volk zoo belangrijk departement ad interim beheerd wordt bij wijze van bijbaantje, en dat daardoor bovendien de activiteit van een ander departement wordt benadeeld. Waarom wordt geen nieuwe minister van Wederopbouw benoemd, die volle bevoegd heid krijgt om de departementale diensten naar zijn inzicht te reorganiseeren, maar die vooral en in de eerste plaats er zelf achterheen gaat zitten om de materialen- positie te verbeteren? Wij kunnen ons in dezen tijd geen slap, aarzelend landsbeleid veroorloven. Er moet krachtig gehandeld worden en met beslistheid opgetreden. Te recht wordt geklaagd over verminderde arbeidsproductiviteit in ons land. Maar als men die \yil verbeteren, is in de" eerste plaats noodig, dat de overheid het goede voorbeeld geeft en op ieder gebied élan en besluitkracht toont. Eenigen tijd geleden hebben wij, op ge zag van de Pravda, gegevens omtrent den Russischen wederopbouw vermeld, waaruit bleek dat die niet best marcheerde en men er allesbehalve mee ingenomen was. Is dat een troost? Dan toch een schrale! Er staat tegenover, dat uit rapporten omtrent den Engelschen wederopbouw is gebleken, dat het in dat land uitstekend verloopt en men met groote snelheid zijn grooten achter stand inhaalt. Waarom moeten wij, die naar aard en practisch inzicht zoo sterk met de Engelschen verwant zijn, zoo droevig bij' hen achterblijven? Laat men goed begrijpen, wat de loop van zaken beteekent. Wij hebben naar ver houding den hoogsten bevolkings-aanwas van alle landen van Europa. Ons bevol kingstotaal groeit met meer dan 100.000 per jaar. De achterstand in de volkshuis vesting neemt dus sinds de bevrijding nog steeds in snel tempo toe. Er zijn wel veel beschadigde huizen hersteld, maar daar is het feitelijk bij gebleven. Want wat heeft het kleine aantal nieuwe te beteekenen bij de enorme behoefte aan woonruimte! Het is te hopen dat nu alarm geslagen zal worden, dat zich een perscampagne voor den bouw van nieuwe woningen ont wikkelen zal en dat ook in de volksverte genwoordiging een krachtig geluid zal worden gehoord. Want zoo als de toestand is, kan hij niet blijven. En in een land als het onze is men op een gebied als dit tot veel betere prestaties in staat. R. P. Militair aan nekkramp overleden In de havenkazerne te Schoonhoven heeft zich Vrijdag een geval van nekkramp voor gedaan. De patiënt is naar een ziekenba rak overgebracht, waar hij is overleden. Aan de verlofgangers van het depot „Na zending Indië" is medegedeeld, dat aan hen verlof wordt verleend tot Maandag 10 Maart, tenzij per radio het verlof wordt 'verlengd. Dit geldt uitsluitend voor perso neel, dat in de havenkazerne en barak A is gelegerd en dat niet telegrafisch wordt teruggeroepen. Groote overstroomingen in Portugal De ernstige overstroomingen van de rivier de Taag en de vrees, dat de watersnood nog grootere afmetingen zal aannemen, hebben de Portugeesche autoriteiten er toe gebracht een ernstige waarschuwing te richten tot alle be woners van het Taagdal, wien wordt aange raden onmiddellijk veiligheidsmaatregelen te nemen en zich op het verlaten van hun hui zen voor te bereiden, voor het geval de abnor male regens aanhouden. Reeds zijn duizen den woningen geëvacueerd en tal van ver bindingen verbroken door het buiten de oevers treden van de rivier. Verscheidene dorpen staar, onder water en in de plaatsjes Barquinha, Rebeira Santerem en Rossioa is het verkeer slechts per boot mogelijk, meldt Uu. Press. i nog steeds gelukwenschen Bacteriologisch wapen zou tegen geallieerden worden gebruikt Een grootscheepsche razzia door Britsche en Amerikaansche manschappen van den inlichtingendienst heeft Zondag in de Westelijke zones van Duitschland talrijke leden van een geheime nazi-organisatie, die een van de ernstigste complotten tegen dei geallieerden sinds het einde van den oorlog smeedde, in handen der militaire autori teiten gebracht. Deze organisatie beschikte over een geheim bacteriologisch wapen, dat gebruikt zou worden tegen de geallieerden om zekere eischen van de organisatie kracht bij te zetten. Bovendien wenschte de organisatie Duitschland de leiding te geven bij een campagne der Westelijke Europeesche landen tegen de Sovjet-Unie. Hooge officieren van de Intelligence Service verklaarden, dat zij er persoonlijk van overtuigd waren, dat Martin Bormann dood is, doch dat zij de mogelijkheid niet konden uitschakelen, dat hij misschien nog in leven is en iets met deze organisatie uitstaande heeft. Volgens de mededeelin- gen der autoriteiten wordt de kern der or ganisatie gevormd door eenige honderden SS'ers, dia van den zwarten handel leven. De beweging is geconcentreerd in de Brit sche en Amerikaansche zones, maar de Russische en Fransche auoriteiten zijn er van in kennis gesteld, dat sommige leden zich wellicht in hun zones ophouden. Daarom worden in die gebieden soortge lijke arrestaties verwacht. Tot de in de Britsche zóne gearresteerde leiders van de geheime organisatie behoort „oberst" Hans G^org Eismann, alias „Knuth", lid van het voormalige Duitsche departement voor de bacteriologische oorlogvoering. Voorts: Rolf Wilkenning, SS-officier en een van de or ganisators van de Duitsche voor-oorlogsche vijfde colonne in Nederland en België, ko lonel Kling, voormalig chef van de Waf- fen-SS in Hesse en commandant van het tweede pantserregiment. De Amerikanen melden de arrestatie van generaal-majoor Ellersich, die gevan gen werd genomen te Fulda. Ook arres teerden de. Amerikanen kolonel Walter Schimmel-pfenning, voormalig leider van de Hitlerjeugd in Polen. Volgens de laatste berichten duurt de actie met succes voort, meldt Un. Press. Tal van illegalen, die als gevaarlijk wor den gekenmerkt, worden op het oogenbllk opgespoord in alle deelen van het land, waar zij de nazi-beweging hoopten te doen herleven. Duitzenden Britsche en Amerikaansche officials, die zich al maanden lang met het observeeren van de beweging bezig hou den, nemen deel aan de zuiveringsactie- Volgens onbevestigde berichten zouden de Britsche autoriteiten er in geslaagd zijn het geheime bacteriologische wapen in han den te krijgen, dat tegen de bezettende machten gebruikt zou worden, als er niet aan bepaalde verlangens werd voldaan. „De eischen". Deze eischen waren achtereenvolgens: 1. Instelling van een centrale Duitsche regeering op autoritaire basis om het plan van de organisatie ten uitvoer te leggen. 2. Onmiddellijke stopzetting van de ont manteling der fabrieken door de geallieer den. 3. Stopzetting van den kolenuitvoer. 4. Het schrappen van de socialisatiepoli- tiek ten opzichte van de Duitsche sleutel industrieën. 5. Ondersteuning van den eisoh tot te ruggave van Oost-Pruisen en Silezië aan Duitschland. Als eerste punt van haar program hoop te de organisatie de militaire instellingen uit de dagen der nazis in eere te herstellen en de vrijheid van alle krijgsgevangenen te bereiken. Autoriteiten verklaarden, dat het nog te vroeg is om den invloed van deze bewe ging op de Duitsche bevolking vast te stel len. Zij voegden hieraan echter toe, dat de groei van dergelijke organisaties vermoe delijk zal toenemen met de vermindering van het aantal bezettingstroepen. De ge varen zouden echter bezworen kunnen worden, wanneer de Intelligence Service op haar huidige sterkte gehandhaafd blijft, zegt Un. Press. De stroom telegrafische gelukwenschen, welke ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Christina op, "net paleis Soestdijk worden ontvangen, .houdt nog steeds aan. Het Prinselijk Paar .ontving onder andere een telegram van den Paus en voorts gelukwenschen uit Polen, Tur kije, Ierland en Hongarije. Zaterdag heeft Prins Bernhard eengie afgevaardigden van het leger in Indië ont vangen, die in opdracht van den leger commandant generaal S. H. Spoor namens hun wapenbroeders in de tropen het Prin selijk Paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun medeleven met 't nieuwe geluk, dat het Prinselijk gezin ten deel is gevallen. Kolonel C. H. J. F. van Houten, adjudant-generaal van het leger in Indië, vertolkte de wanne genegenheid en de groote aanhankelijkheid, die de troepen ra Indië voor de Prinses en den Prins ge voelen. Prins Bernhard dankte de leden der deputatie hartelijk voor deze geste, die hij zeer op prijs stelde. De gemeenteraad van Bussum heeft be sloten een der openbare scholen te her- doopen in Prinses-Marijke-school. De communisten stemden tegen. De directie van een Almelosche meubel fabriek heeft besloten fraai uitgevoerde kinderledikantjes beschikbaar te stellen voor die babies in het land, die op 18 Februari in het befaamde halfuurtje van 2.09 tot 2.39, dus een kwartier voor en een kwartier na de geboorte van prinses Ma rijke ter wereld kwamen. Zaterdagmorgen is de .J^enkdag" voor de Haarlemsche leden van het Nederlandsche Padvindstersgilde ingezet met het hijschen van de vlag. - Een foto genomen nabij de s Prins Mauritslaan. Cerbrandy was teleurgesteld Weer een vliegramp in China Een tweemotorig Chineesch militair vliegtuig is, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels, boven een voorstad van Tsjoenking neergestort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van de provincie Szechuan naar Tsjoenking. Dit is het tweede ernstige vliegtuig ongeluk in Februari in het gebied van Tsjoenking. Op 6 Februari kostte het neerstorten van een militair vliegtuig aan I elf personen het leven. Sinds het begin van het jaar hebben in totaal 50 vlieg tuigrampen plaats gehad met een aantal van 200 slachtoffers. Rusland gaat zijn schuld „bestudeeren" Naar Un. Press meldt, heeft Rusland na een jaar van stilzwijgen tenslotte erin toe gestemd de kwestie van zijn leen- en pacht- schuld aan Amerika, groot 10.298 000.000 dollar te bestudeeren. Van de zijde der Amerikaan sche autoriteiten wordt er echter de nadruk op gelegd, dat er nog altijd geen teeken is dat Rusland bereid is te betalen. .Indien wij een campagne in Nederland zouden hebben ingezet ter bevrijding vai het Westen, zou het succes van onze Rijn operatie in gevaar zijn gebracht: boven dien wisten wij dat de vijand gereed stond om Nederland onder water te zetten. De Nederlandsche steden zouden bij een rechtstreekschen aanval van onze troepen door bommen en granaatvuur plat zijn ge schoten. daar wij onze troepen de nood zakelijke ondersteuning zouden hebben moeten geven". Aldus verklaart de Britsche generaal majoor Sir Francis de Guingand, die veldmaarschalk Montgomery's chef- staf was sinds deze het bevel over het acht ste leger overnam, totdat de Duitschcrs zich aan de Oostzeekust overgaven, in een boek. dat getiteld is ..Operation Victory", dat zijn persoonlijke oorlogsherinne ringen bevat. Sir Francis antwoordt in dit boek op de critiek, die door Ralph Ingersoll in zijn boek „Top Secret" op Montgomery gele verd is. „Er is geen twijfel mogelijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste be ëindiging beteekende voor het lijden van het Nederlandsche vólk, maar tot deze tactiek is niet zonder strijd besloten", zegt de Guingand verder. Terwijl de druk op Montgomery om de Duitschers in Neder land aan te vallen het sterkst was, bracht de Nederlandsche minister-president een bezoek aan de Guingand op het algemeene hoofdkwartier. „Ik verklaarde de situatie", aldus gaat de Guingand in zijn boek ver der, „maar gaf hem geen hoop op een spoe dige bevrijding van de rest van zijn land. Toen ik hem in het kort uitlegde, wat der gelijke operaties voor verwoestingen zou- Beschut door den dijk volgden Zater dagmiddag in Hoofddorp talloozen den wedstrijd in arren. den kunnen veroorzaken, scheen hij eenigs- zins teleurgesteld te zijn en ik kreeg den indruk, dat hij had verwacht, dat de sol daten er zouden kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen." Gedurende een bezoek, niet lang hierna, aan het opperste hoofdkwartier, werd aan de Guingand een document getoond, waar in een beschuldiging vermeld werd, dat de Britten niet voldoende rekening hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche be volking dreigde. „Ik was hiermee alles behalve gevleid, want wij hadden hard ten behoeve van het Nederlandsche volk gewerkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aanzienlijke genoegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde geko men was. royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden opgelost." Wat Ingersolls critiek op Montgomery's strategie bij Caen betreft, verklaart de Guingand, dat Montgomery zeer juist ge handeld heeft door in ,het begin den aan val op de zeer sterke Duitsche stellingen bij die stad" niet door te drijven, daar een falen toen de precaire positie op 't brugge- hoofd in gevaar zou hebben gebracht. Voorts brengt Sir Francis warmen hulde aan den Franschen generaal Leclerc, die met zijn slecht uitgeruste troepen van het Chad-meer de woestijn doortrok om zich bij het geallieerde leger voor Tripolis te voegen. De Guingand keurt echter de Indertijd genomen beslissing om Britsche troepen naar Griekenland te zenden ten sterkste af. daar dit, van militair standpunt bezien, niet de geringste kans op succes had en „deze demonstratie van Britsche onmacht op de neutralen een slechten indruk maak te. Indien Griekenland om hulp. gevraagd had, zouden wij het die hebben moeten geven, maar ik ben van meening, dat wij het misleid hebben, wat betreft ons ver mogen om te helpen. Het resultaat was, dat wij onze geheele positie in het Midden- Oosten in gevaar brachten". Staking te Antwerpen geëindigd Zaterdag is te Antwerpen een algemee ne vergadering der arbeiders van de scheepstimmerwerven gehouden. Na een uiteenzetting van den algemeenen secre taris over de laatste onderhandelingen met de regeering en de werkgeversorganisaties had er een kort debat plaats en werden de nieuwe voorstellen aangenomen. Na een staking van 15 weken zal het werk heden worden hervat. Het woord is aan.. Anonymus: Een kind - ft het niet ge makkelijk tn zjjn verhouding tot volwassenen: het is de mindere in lichaamskracht, het is eerlijker en het heeft zelden geld. Onze koopvaardijvloot op 85 pet. der vooroorlogsche sterkte (Fan een specialen verslaggever) Men zegt dat er met twee kapiteins op één schip altijd moeilijkheden komen, maar tegen één-en-dertig bestaat bij hen, die het weten kunnen, blijkbaar niet het minste bezwaar! Inderdaad waren er een- en-dertig gezagvoerders op de „Tabinta", die Zaterdagmiddag van Rotterdam naar Amerika vertrok en met hen waren er nog ongeveer een duizendtal zeelieden van lageren rang. De „Tabinta" van de maat schappij Nederland werd in 1942 te San Francisco verbouwd tot troepentransport schip en is als zoodanig nog steeds in ge bruik, den laatsten tijd om Nederlandsche soldaten naar Indië te brengen. Ditmaal echter gaat de reis naar Amerika waar niet minder dan dertig schepen wachten op hun bemanningen en onder de rood- wit-blauwe vlag de zeeën te bevaren en bij te dragen tot Hollands glorie. Het zijn schepen, welke in den loop van het vorige jaar door de Nederlandsche regeering zijn aangekocht uit de surplustonnage der Amerikaansche koopvaardij en nu meeren- deels voor onze groote maatschappijen in de vaart worden gebracht, met uitzonde ring van een aantal Liberty-schepen, die rechtstreeks voor de regeering varen. De heer Van Popta, vertegenwoordiger van het Directoraat-generaal voor de Scheep vaart noemde deze gebeurtenis Zaterdag middag een unicum in de geschiedenis on zer koopvaardij. Heelemaal juist is dat evenwel niet, want ook op 7 December is met de „Weltevreden" een dergelijk trans port vertrokken, een gebeurtenis, welke blijkbaar aan de aandacht van het Direc toraat-generaal is ontsnapt Uitgeleide gedaan door een groot aantal Oostenrijks herbewapening vastgesteld De plaatsvervangers voor Oostenrijk kwamen Zaterdag overeen dat de geallieer de bezettingstroepen binnen negentig da gen nadat het Oostenrijksch verdrag van kracht wordt, uit Oostenrijk zullen worden teruggetrokken. In feite besloten zij verder dat de Oostenrijksche gewapende strijd krachten tot 50.000 of 55.000 man beperkt zullen bljjven. De Russen waren voor het laagste van deze twee cijfers en men be sloot om de uiteindelijke beslissing aan de ministersconferentie in Moskou over te laten. Een goedgekeurde paragraaf van het verdrag beperkt de Oostenrijksche lucht macht tot een personeel van 5.000 man en tot 90 vliegtuigen, waarvan er niet meer dan 70 gevechtsvliegtuigen mogen zijn. De luchtmacht, het leger, de rivier-politie. gendarmerie en grensbewaking vormen het totale cijfer der gewapende strijdkrachten. familieleden en kennissen zijn Zaterdag de duizend Nederlandsche zeelieden van de Lloydskade vertrokken naar New York, waar zij tijdelijk onderdak zullen worden gebracht, omdat natuurlijk niet alle der tig schepen direct en gelijktijdig voor hun nieuwe reis zullen vertrekken. Binnen niet al te langen tijd zal onze koopvaardij vloot, die reeds thans op 80 pCt. der voor oorlogsche tonnage is gebracht, evenwel weer een zeer aanzienlijke versterking hebben ondergaan en daarmede zal dan ongeveer 85 pCt. van het totaal van vóór den oorlog zijn bereikt! De groep van schepen, welke nu in New York zal worden overgenomen, bestaat uit tien vaartuigen van elk 7600 b.r.t. (drie voor de Holland-Amerikalijn, drie voor de regeering, twee voor de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart-maatschappij en één zoowel voor de maatschappij Neder land als voor Van Nievelt Goudriaan en Co., drie schepen welke ongeveer de helft kleiner zijn voor de Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij en ze ventien Liberty-schepen van omstreeks 7100 b.r.t De Liberty-schepen zijn alle ra 1943 gebouwd, de andere in 1944 of 1945. Licht in Engeland's duister Ondanks de voortdurende crisis kon het Engelsche ministerie van Brandstof en Energie mededeelen. dat de stroomtoevoer voor de industrieën in de Midlands, zooals reeds eerder aangekondigd is, hedenmid dag hersteld zal worden. Het zal echter wel dagen of misschien zelfs weken duren, voordat de productie hier weer op volle kracht zal werken. Gebrek aan kolen voor andere productiebehoeften, gebrek aan on derdeden, die vervaardigd worden in de gebieden van Londen, in het Zuidoosten en het Noordwesten, waar de fabrieken nog steeds gesloten zijn, alsmede andere ob stakels moeten nog overwonnen worden door de automobiel-, locomotieven- en machinefabrieken in de Midlands. De meeste ondernemingen in de Midlands hebben bekend gemaakt, dat zij het werk onmiddellijk gedeeltelijk zullen hervat ten. Het blijkt, dat tal van fabrieken voor- loopig slechts tw«e of drie dagen per week in bedrijf zullen "zijn. De industrieelén overwegen des nachts te laten werken om tegemoet te komen aan het verlangen van de regeering. de electrische centrales op de spitsuren niet te overbelasten. In ieder geval hoopt men, dat door het herstel van den stroomtoevoer aan het einde van de week 500.000 1.000.000 per sonen, die tijdelijk werkloos zijn geweest, den arbeid in de Midlandfabrieken weer kunnen hervatten. De „Sunday Times" be rekent, dat het de industrieën in de Mid lands tenminste drie ma'anden zal kosten, om zich van de veertiendaagsche sluiting te herstellen. Volgens den militairen correspondent van de „Yorkshire Post" zal lord Mount- batten, de nieuwe onderkoning van Voor- Indië, tot belangrijkste taak hebben het terugtrekken van het Britsche leger uit Voor-Indië en zal de militaire spil van het Britsche rijk naar het Midden-Oosten wor- Wintersche balans Europa verstijft langzaam in den ban van de vorst. Een greep uit de vele win tersche berichten uit binnen- en bui tenland: AMELAND: Zeventien dagen isolement de Waddenzee is tot den bodem be vroren. TERSCHELLING: IJsformaties van zes meter hoogte. Nog open water en plaatselijk dun ijs. Vier „wandelaars" door het ijs gezakt, maar gelukkig gered. WALCHERENrVoor Domburg drijft een groote ijsberg. HET KANAAL: Onafzienbare ijsvelden, die de scheepvaart belemmeren, tus- schen Oostende en Dover geen veer dienst. Temperatuur minus 24 graden. PARIJS: Einde van de vorst nog met in zicht Meer dan een volle maand heeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de krachtige barometerstijgingen over Frank rijk en Duitschland is de wind in ons land zwak en veranderlijk geworden Over Zuid- Oost-Engeland vormde zich zelfs een afzon derlijk kerntje van hoogen druk In Midden- Engeland daalde vannacht bij helderen hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 18 fraden Celsius onder nul In ons land waren de nachtelijke minimumtem peraturen sterk beïnvloed door de bewolking Op het vliegveld Eelde, waar het steeds hel der is geweest, vroor het vanmorgen vroeg 18 graden Op andere plaatsen met overwegend bewolkten hemel daalde de temperatuur aan merkelijk minder laag De plaatselijk in ons land voorkomende sneeuwbuien hangen sa men met de groote koude in de hoozere lucht lagen. De resultaten van de radiosonde- waarnemingen in Engeland gever, bij zonder lage temperaturen in het begin van de stratosfeer op ongeveer 7 kilometer hoogte. Aangezien de wind in onze omgeving zwak en veranderlijk is geworden, wordt geen lucht uit andere streken aangevoerd Onder derge lijke omstandigheden kan een zwakke wind uit Westelijke richting aan de kust nog we! eenigen invloed hebben op het temperatuur- verloop wegens de relatief hoogere tempera tuur van de Noordzee, doch men dient te be denken. dat ook het zeewater tot onder het vriespunt is afgekoeld Het gaat er dus aan vankelijk om wat overweegt: de verwarming door de zon bij brekende bewolking overdag of de afkoeling boven de sneeuw bij helderen hemel in den nacht Aangezien vooral in het binnenland de nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek zeer aanzienlijk is, ziet het er dus naar uit. dat de winter nog zal voort duren. De laagste temperaturen van hedennacht waren: vliegveld Twente —10. Den Helder —8. Vlissingen —7. De Bilt —12, Schiphol —12. vliegveld Eindhoven —14. Leeuwarden 13, vliegveld Groningen —18, vliegveld Beek 14, vliegveld Valkenburg bij Leiden 10. den overgeplaatst met de Kenya kolonie waarschijnlijk als hoofdkwartier. „Malak- ka, Hongkong, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen zoodoende in een nieuwen strategischen driehoek komen te liggen", aldus de correspondent. Of dit een vergoeding zal vormen voor het terugtrek ken uit Voor-Indië, trekt hij in twijfel. Verder schrijft deze correspondent nog. dat het nieuwe Voor-Indische leger helaas in opleiding of uitrusting n:et paraat is om de verantwoordelijkheid over den toestand over te nemen en dat veldmaarschalk Claude Auchinleck met zijn staf misschien aan zal blijven om in de overgangsperio de te helpen. Volgens den correspondent van de „Times" te Delhi heeft het politiek tooneel in Voor- Indië een welhaast wonderbaarlijke veran dering ondergaan tengevolge van de ver klaring van den Britschen minister-presi dent Attlee in het Lagerhuis, waarin een vaste datum werd genoemd voor de over dracht van de macht aan de Voor-Indische regeering. „Hoewel tengevolge van deze verklaring een nieuwe geest van vriend schap jegens de Engelschen in kringen, die gewoonlijk achterdochtig gestemd waren over de Britsche bedoelingen, en een ge voel van opluchting kunnen worden waarge nomen bij hen. die tegenover de meerder heid hun vertrouwen in de oprechtheid der Engelschen hebben uitgesproken, kan niet worden ontkend, dat de practische geschil punten, waarover de partijen in Voor- Indië verdeeld zijn, onopgelost blijven". De correspondent van de „Times" ver wacht in de komende dagen belangrijke ontwikkelingen in de richting van een toe nadering tusschen de congrespartij en de Britsche Labourregeering. W eerbericht LAGE NACHTKLMKE TEMPERATUREN Verwïehtlng, medegedeeld door het K.N M.I te De Bilt, geldig tot Dins dagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke sneeuwbuien. Verander lijke wind. In den nacht op vele plaatsen strenge vorst. Morgen over dag meest lichte vorst. 25 Februari: Zon op: 7.37 uur, onder 18.11 tiur Maan op 9.31 uur, onder 28.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1