Ex-wethouder van Sociale Zaken voor het Tribunaal Haarlemsche verkeer steekt gunstig af Nederlanders in Java's binnenland Een weekeinde als een suikertaart Nederlandsche Zionisten oefenen critiek Dp Engelsch beleid in Palestina „Zwarte schapen" Kort en BondigJ Maandag 24 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Oordeel van den president: „eenpoover revolutionair" De aanklacht tegen den arts A H., die van 1 Januari 1943 af te Haarlem als wethouder van Sociale en Personeelszaken en van Volks gezondheid was opgetreden, omvatte het_ lid maatschap van de N.S.B. sedert 1941, waaraan een blokleiderschap gekoppeld zat, van de W.A., waarin hij den rang van kompaan be kleedde, van het Medisch Front en het N.A.F., het begunstigend lidmaatschap van de stich ting „Nationaal Zangfeest" en van de Ger- maansche S.S., het toelaten van zijn kinderen tot den Jeugdstorm, het reeds genoemde wet houderschap en den aankoop van een huis, dat oorspronkelijk Joodsch bezit was. Met al deze feiten hield de tweede kamer van het Haarlemsche tribunaal, gepresideerd door mr. F. van der Goot, zich Zaterdagmid dag bezig. „Ik dacht, dat Duitschland den oorlog zou winnen en dat de N.S.B dan de beste waar borg voor onze onafhankelijkheid zou bieden", gaf de beschuldigde als verklaring voor zijn toetreding tot de beweging, hetgeen mr. Van der Goot hem als een „poover revolutionnalr" deed kenschetsen. In Februari 1943 had de N.S.B.-wethouder Van D. hem de functie van gemeerite-arts te Haarlem aangeboden, doch Hl weigerde die, omdat ze hem geen ealarisverbeteringibracht. Enkele maanden later aanvaardde hij het wethouderschap van Sociale Zaken van de Spaarnestad tegen een salaris van bijna 9000 per jaar. Hoofdambtenaren verklaarden dat H. lui was en alleen interesse toonde voor het me dische gedeelte van zijn taak. De beschuldigde bestreed, dat hij begunsti gend lid van de Germaansche S S. geweest zou zijn: hij had zicfl in een „onberaden" oogenblik als zoodanig laten inschrijven, maar had dadelijk daarop weer bedankt. Mr. Van der Goot traphtte de diepere be weegredenen van den verdachte te peilen, maar moest dit opgeven, toen bleek, dat deze „Mein Kampf" nog nooit gelezen had. Weer een ongeluk op het ijs van den Kinderhuissingel Zaterdagavond omstreeks half twaalf kwa men twee jonge mer. ^hen al schaatsenrijdend in het wak van het ijs op den Kinderhuis singel terecht. Bij hun pogingen om er uit te komen brokkelde het ijs af, zoodat de positie van de slachtoffers steeds hachelijker werd Dank zij het snelle en nwedige optreden van een aan den Kinderhuissingel wonende M.T.S.'er Arti Oudman, die zich direct op het ijs begaf met een reddingsdreg, konden met behulp van eenige omwonenden de drenke lingen gered worden. Openbare Werken heeft in opdracht van de politie het wak, waarin Vrijdagmiddag bijna een jongetje verdronken was, thans afgezet. Wij teekenen hierbij aan, dat zoolang het ijs met sneeuw bedekt is. het onbetrouwbaar geacht moet worden. In het algemeen wor den geen wakken afgezet, omdat anders de indruk gewekt zou worden, dat het op de niet afgezette gedeelten veilig zou zijn, Het groote wak in den Kinderhuissingel wordt veroor zaakt door de loosing van een in de nabij heid gelegen melkfabriek. Zaterdagavond werkte de fabriek niet en was het wak, dat bovendien in omvang nogal wisselt, met een vlies bedekt. Hierdoor konden de vele schaatsenrijders het niet goed onderscheiden met het boven genoemde gevolg. Herman Moerkerk exposeert „Deze kunstenaar houdt 2ijn medemensch den spiegel voor, zeggende: Denk er aan, dat niets menschelijks jou vreemd is". In deze woorden van dr. C. Spoelder, de rector van het Haarlëmsche gymnasium, teekende hij den persoon van Herman Moerkerk, wiens werk sinds Zaterdag in den Kunsthandel Leffelaar aan de Groote Markt te bezichtigen is. Hoe wel dr. Spoelder zich aan een openingswoord zeide te „wagen", wist hij toch in enkele lijnen den schilder te schetsen, echter nadat hij in het kort de geschiedenis van de caricatuur had gememoreerd. Herman Moer kerk, zoo betoogde de heer Spoelder, heeft zich Nederlander getoond, door zich -in zijn schilderende bespiegelingen nooit tot felheid of sarcasme te laten verleiden, hoewel het geheele scala van des menschen kleinheid zijn Zuidelijk temperament heeft geboeid. Waar de benepen kleinburgerlijkheid moest worden getoond, gebeurde dit met mededoogen, de gulle humor vond in Moerkerk een gragen ver- beelder, en ook de armzalige figuur van een vrouw in den hongerwinter krijgt een warme liefde echter zonder toepassing van het cari- caturale. De openingsspeech die door haar improvisorischen humor volledig paste bij een tentoonstelling van technisch verantwoor den luim. werd door een gTOOt aantal belang stellenden, waaronder gemeentelijke en arti stieke vertegenwoordigers, aangehoord. WESTERGRACHT-VERLEIDING. De politie van Haarlem verzoekt ons het volgend^ mee te deelen: Door de heerschende kou worden er den laatsten tijd uit goederenwagons aan de Wes tergracht vrij groote hoeveelheden kolen ont vreemd. Hoewel de politie deze feiten tot nog toe door de vingers heeft gezien, zal zij van vandaag af strenger gaan optreden, gezien de groote omvang die de kolendiefstallen aan nemen Er wordt voortaan onverbiddelijk proces-verbaal opgemaakt. GEREFORMEERDE KERK. De classis Haarlem der Gereformeerde Kerk Is tot splitsing overgegaan. Haarlemmermeer wordt nu een afzonderlijke classis, voorloopig met 6 kerken. In de clasis Haarlem blijven 11 kerken. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 23 Februari Haarlem. Nieuwe sehoenerubonnen (cijfers 3. en 9. die bij de vorige cljferaanwijzlng nog geen bon ontvingen), Letter R en S (en kinderen, geboren na 31-5-1944. Extra bon voor kinderen geboren in Februari 1932 t.m. 1946). Heemstede. Als Haarlem, letters I en O (14 16 uur. v. Merlenlaan 2). Bovendien aanvragen fietsbanden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Februari 1947. BEVALLEN van een zoon: 17 Febr., J. G, Pie- rik—Bevelander; 20 Febr., C. Schouten—v. d. Bos; A. w. A. M. LohmanMannesse; C, de Reusv. d. Water; 21 Febr., A, E. KatRoosen. BEVALLEN van een dochter: 21 Febr., J. P. M. Radsma—Meijs; L. Burgerhoudt—Perna. GEHUWD: 21 Febr. R H. Kroon en M. B. J. Roerade: H. A. G Hesseling en C. Blei. OVERLEDEN: 18 Febr.: J. Betlem. 63 j.. Haze- paterslaan: C. L. Hansen. 66 j„ Crayenesterlaan: 19 Februari.: H. Drost, 66 j., v. Zeggelenpleln; 12 Febr.: J. A. Blesgraaf-Verkaaik, 56 j„ Hout markt. T. H. Mens, 55 j., Dr. Leydsstraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 24 FEBRUARI Rest. Brinkmann: Openbare Psychometrische séance. 20 uur. Bioscopen. City: Alles op den pof 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur (a. 1.). Spaarne: De 13e gast 14.30, 19.00 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: De graaf van Monte Cristo (a. 1.). Palace: Brief encounter (18 J.) Rembrandt. Caesar en Cleopa tra (14 j.). Deze drie: 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ongeweten liefde (14 .1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 2.Ï FEBRUARI Ged. Oude Gracht 44: Probleem van den me demensen (Soefi-bewegir.g). Bioscopen: als Maandag. Rembrandt: Snip en Snap Revue ^Nieuwe Oogst" 14.30 en 18.00 uur. De verdediger, mr. S. C. van der Wall merkwaardige coïncidentie dat deze wethou der zijn voorganger moest verdedigen! be toogde. dat men hier niet te doen had met een kwaadaardig nationaal-socialist of met een flauwen opportunist, maar met een man met een kleiner gezichtsveld op de wereld dan de doorsnee academicus heeft. In het ge meentebestuur was dokter H. een zwakke figuur, maar Haarlem heeft toch iets goeds aan hem te danken: het sanatorium „Eyken- gaerde". Uitspraak op Dinisdag 4 Maart as Muziek Haarlem's Trio De heeren Jan Hoeben (viool). Onne v. d. Klashorst (cello) en Fred. Luyken (piano) heb ben gedurende hun nog betrekkelijk korte samenwerking als „Haarlem's Trio" reeds verscheidene zelden gespeelde werken ten ge- hoore gebracht, welker uitvoering meer deels goed voorbereid bleek te 2ijn. Zulk een arbeid getuigt van een durf en ondernemings geest. die meer belangstelling verdient dan hun Zondagmiddag in „De Kerkuil" ten deel viel. Zij speelden daar een Trio Van J. M. Leclair, een van E. Chausson en een van J. Turina Het Trio in D van Leclair (1697—1764) is in den contrapuntischen stijl van zijn tijd 'geschreven, biedt niet veel nieuws, maar is genoegelijk om aan te hooren. Het was niet duidelijk waarom de violist de thema- figuren van het eerste Allegro anders arti culeerde dan de cellist deed. Het Trio in g mineur, dat Ernest Chausson op 26-jarigen leeftijd schreef en dat het eenige van zijn hand bleef, wekt vooral in het eerste hoofd deel talrijke herinneringen op aan werken van zijn leermeester César Franck, zoowel wat de factuur als wat enkele thema's be treft; daarnevens is het soms of Mendelssohn even om den hoek komt gluren. De stemming is grootendeels somber, in het „Vite" wat lichter; in het „Assez lentv komen zeer mooie momenten voor. Turina's Trio op. 35 biedt meer verschei denheid van klank en stemming. Vooral in het Thema met Variaties ervan zit veel af wisseling en verrassing. De Fuga en de Va riaties zijn in zeer vrijen stijl gehouden, zoo dat in de laatstgenoemde het thematisch ver band bij een eerste auditie niet steeds ge makkelijk te vinden is; de Finale is een op gewekt stuk muziek, dat het interessante programma op waardige wijze besloot. K. DE JONG. Transitoverkeer naar Duitschland Nederlandsch-Belgisch verzoek aan Washington en Londen De Nederlandsche en Belgische regeerin gen hebben zich tot de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland gewend met voorstellen om te bevorderen, dat het doorgangsverkeer naar het natuurlijk ach terland weer over Nederlandsche en Bel gische havens zal worden geleid. De Ne- darlandsch-Belgische boodschap stelt ver dere onderhandelingen over de practische uitvoering voor, zoodra in beginsel over eenstemming is verkregen. Cijfers over de ongelukken in het jaar 1946 Het wegverkeer is in den loop van 1946 sterk toegenomen, ook al is het nog lang niet zóó intensief als voor den oorlog. Het is daarom verklaarbaar dat het aantal on gelukken kleiner is. De statistiek vermeldt voor 1946 in Haarlem 531 ongevallen, tegen 1173 in 1939. Diezelfde vermindering doet zich trouwens in het geheele land voor. Uit de statistiek over Nederland blijkt, dat hoewel het aantal ongevallen bij de jaren voor den oorlog vergeleken slechts iets meer dan de helft bedraagt, het aantal dooden en ernstige gewonden met 50% ge stegen is. Dit ongunstige verschijnsel doet zich evenwel niet in Haarlem voor. Hier haddén wij in 1946 5 dooden, 112 ernstig gewon den en 95 lichtgewonden, tegen 7 dooden en 465 gewonden in 1939. De inspecteur van de Haarlemsche ver keerspolitie deelde ons mede, dat Haarlem wat ernstige ongelukken aangaat in 1946 een naar verhouding gunstig jaar heeft gehad. Geconstateerd is dat het aantal ver keersongevallen door militairen te Haarlem veroorzaakt in den laatsten tijd belangrijk minder geworden is. De militaire autori teiten namen met succes verschillende maatregelen om onvoorzichtig rijden te voorkomen en treden bovendien streng op tegen roekelooze rijders- Uit de Haarlemsche statistiek over 1946 zijn nog eenige interessante gegevens te putten. Bij 336 van de 531 ongelukken werd alleen materieele schade geconsta teerd. Van de 212 ongelukken die dooden en gewonden ten gevolge hadden, zijn onder anderen de volgende oorzaken vastgesteld: Voor bestuurders: ver keerd uitwijken of geen voorrang ver- leenen 30, de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen 49. Voor voetgangers: verkeerd oversteken of onjuist uitwijken 65. 13 kinderen die onvoorzichtig op straat speelden werden gewond. Door het slippen van auto's werden 16 ongelukken veroor zaakt. 10 personen werden het slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid: het springen van een rijdende tram en autobus, of het zich daaraan vastklemmen. Fransch schip liep bij Vlissingen op een mijn Zaterdag is het Fransche 7.176 ton me tende stoomschip „Grenoble" van de stoomvaartmaatschappij „Messageries Ma- ritimes" voor de Nederlandsche kust ter hoogte van Vlissingen op een mijn geloo- pen. Het schip maakte weinig water en is later doorgestoomd naar Antwerpen. Het verlangde geen assistentie. 3oden in Palestina willen terug naar Duitschland Volgens een gezaghebbender) Bntschen of ficier hebben 5000 Joden in Palestina zich opgegeven voor terugvoering naar Duitsch land wegens slechte huisvesting. Vrijdagmiddag reikte mevrouw J. M. baronesse de Vos v. Steenwijk- Van Royen bij de familie Onck-van Tunen wonende Nachtegaalstraat in opdracht van Prinses Juliana een baby-pakket uit. Dien middag en Zaterdag is door de wijkhoof- den van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers nog in een groot aantal gezinnen, waar op Dinsdag en Woens dag jl. een baby geboren is, een pakket aangebo den. In totaal zijn in Haarlem zestig pakketten uitge deeld. „Invasie" van Amerikaansche luchttoensten op komst Minstens 7 millioen deviezenivinst voor Nederland? Zooals wij eenigen tijd geleden meldden, zal het komende seizoen een belangrijke opleving van het buitenlandsche toerisme naar ons land te zien geven. De heer Louis Celly, ass:stent-vice-president van de af- deeling vervoer door de lucht der Anier:- can Express Company, heeft tijdens zijn verblijf in Nederland een:ge meer concrete gegevens verstrekt en het blijkt, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft, een gelimiteerd aantal paspoorten te ver strekken, zoodat 70.000 Amerikaansche toeristen in de gelegenheid worden gesteld, West-Europa te bezoeken. Genoemde ver voersonderneming heeft een aantal „vlieg tuigtrips" uitgestippeld, d:e het voordeel hebben, dat de vreemdelingen het grootste gedeelte van hun vacantie kunnen beste den aan een verblijf in de te bezoeken landen. Aangenomen wordt, dat Nederland als gevolg van dit „luchttoerlsme'' een devie- zenaanwinst van 7 a 10 millioen gulden zal boeken. In overleg met de KLM zijn toch ten van 3. 4 en 7 dagen voorbereid, tijdens welke de bloembollen, onze kunstnijver heid, het Nederlandsche cultureele leven, exportindustrieën en andere voor vreem delingen aantrekkelijke agendapunten zul len worden afgewerkt. Zooals wij eveneens reeds eerder mede deelden, zal hierbij een groot Tulpenfeest worden aangeknoopt, dat als generale re petitie geldt van nog uitgebreidere plan nen voor 1948. De vorst en het wintergraan Interneeringsdrama niet voor Juni ten einde Voor ernstige schade wordt gevreesd Men ziet in den Haarlemmermeerpolder den toestand wat het wintergraan betreft somber in, omdat gevreesd wordt dat al het uitgezaaide door de strenge vorst ver nield is. Aangezien uit andere deelen van het land dezelfde berichten komen, zijn de verwachtingen ten aanzien van een bevre digenden graanoogst niet gunstig. Het ont breken van zaaigoed y°or zomergraan zou er toe kunnen leiden,1 dat in het komend najaar de broodpositie in ons land zeer ernstige moeilijkheden zal ondervinden. Daarom wordt gehoopt dat het zaaigoed alsnog ten spoedigste kan worden aange voerd. Het is vooral de strenge vorst en de striemende Noordoostenwind geweest, die het onheil aan het uitgezaaide winter graan heeft veroorzaakt. Het dunne laagje beschermende sneeuw waarvan nog een groot gedeelte is weggewaaid, was niet m staat het voldoende te beschermen. GEREFORMEERDE Ï^ERK TE HAARLEM. Ter vervulling van de vijfde predikants plaats werd Zondag door den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier beroepen ds. P. de Ruig te Putten. Ds. De Ruig werd 17 September 1913 gebo ren, hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aanvaardde in 1939 zijn predikantsambt te Zevenhoven (Z.H.) In 1944 vertrok hij naar Putten. VERHOOGDE ZIEKENFONDSPREMIES EN HET INCASSO-PERSONEEL. In een openbare vergadering in Haarlem van ziekenfondsboden en -agenten ls dezer dagen de verhooging van de premie voor vrijwillig ver zekerden besproken. Een der sprekers bracht naar voren, dat deze werd ingesteld, om de ho noraria van dokters en apothekers belangrijk te verhoogen. Een dringende opdracht werd ge geven aan het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van verzekeringsagenten om met de meest krachtige middelen ie ijveren voor een vermeerdering van de incasso-provisiën der boden en agenten. Batavia. Februari 1947. (Van onzen specialen verslaggever) Eens per week komt er een trein in' Ba tavia met Nederlanders uit de internee- ringskampen in het binnenland. Vijfhon derd mannen, vrouwen en kinderen zien dan voor het eerst sinds een jaar of vtjf het rood-wit-blauw. Het is hun „V-day", anderhalf jaar nadat de vrede werd gepro clameerd. In April 1946 waren in totaal c.a. 50.000 Europeanen op Java buiten het door de Britsche en Nederlandsche troepen bezette gebied. Daarvan zijn er in de afgeloopen maanden ongeveer 30.000 naar de geallieer de zones overgebracht. Van de resteerende 20.000 zijn er 16 000 geregistreerd: hun na men en verblijfplaatsen zijn'bekend. De overige 4.000 worden vermist. Ongetwij feld is een deel daarvan gestorven. Wat nu verder die 16.000 betreft: daar van komt de helft niet in aanmerking voor evacuatie om de doodeenyoudige reden, dat deze 8.000 liever blijven waar ze zijn. En dit is niet zoo verwonderlijk als het op hei eerste gezicht moge lijken. Dit zijn ni Indo-Europeanen, die altijd in het binnen land hebben gewerkt en gewoond, door de republiek worden getolereerd en er niets voor voelen om huis en hof in den steek te laten. Soekarno geen „Blanda-hater". Voor deze „peranakans" heeft de repu- blikeinsche regeering onlangs in Djocja een congres georganiseerd. Doel hiervan was hen geheel te winnen voor de repu bliek, die geen „Indo-probleem" wij ken nen en eiken Indo-Europeaan als gewoon „vvarga negara" (staatsburger) beschouwt. Soekarno in hoogst eigen persoon sprak de gedelegeerden toe en ontkende bij die ge legenheid ten stelligste een „blanda-hater'' te zijn. Afgezien van de 8 000, die zich dus min of meer met de republiek hebben verzoend, blijven over 8.000 Europeanen (w.o. slechts een tweeduizend volbloed-Nederlanders) die wachten op evacauatie naar Nedfr- landsch gebied. Ongeveer 5.000 hiervan zijn door de republiek altijd als geïnter neerden behandeld en in kampen opge sloten geweest. De andere 3.000 zaten aan vankelijk niet achter prikkeldraad, maar worden nu ook in kampen ondergebracht omdat zij evacuatie hebben aangevraagd. Het getaj van deze laatste groep intussefcen groetit. daar steeds meer Europeanen, die aanvankelijk besloten hadden maar rustig in de republiek te blijven, toch achteraf liever naar Nederlandsch gebied blijken te willen gaan. Kort samengevat is de situatie op het oogenblik dus zoo, dat van de 50.000 Ne derlanders, die zich een jaar geleden op republikeinsch gebied bevonden, nog 8.000 op evacuatie wachten. Gaat het door in het huj^ige tempo van 500 per week (en ko men er niet meer liefhebbers bij), dan zal het interneeringsdrama omstreeks Juni a.s. uit de wereld zijn. Dat het niet sneller gaat, is een gevolg van transportmoeilijkheden. Vliegtuigen schijnen niet beschikbaar te zijn, ook al zou de republiek toestemming geven om te landen (wat overigens niet waarschijn lijk is). Vorig jaar zijn duizenden Neder landers met Britsche Dakota's geëvacueerd, maar toen de Britten vertrokken, namen ze hun Dakota's mee. En het heele trein verkeer in de republiek is tot het uiterste minimum beperkt bij gebrek aan locomo tieven en hout (over kolen wordt niet eens meer gesproken). Is vroeger de evacuatie der „gijzelaars"' kennelijk tegengewerkt van Indonesische zijde, thans is daar geen enkele aanwijzing meer voor. Dit ligt ook Maar het zuurwas ruim vertegemcoordigd „Je komt er niet doorheen' wanhopig te worden". Deze en andere klaagliederen begeleiden elke nieuwe sneeuwbui en degenen, die Zaterdag aan het eind van den Vergierdeweg moesten zijn, waanden zich in de Poolstreken: De huisjes aan den Slaperdijk waren door hoopen stuifsneeuw van de beschaving af gesloten, zoodat 20 mannen van de Haar- lemsehe Gemeentereiniging zeven lange uren moesten bijspringen, om het isolement te verbreken. Spaarndam heeft het even eens geweten, want ook daar lag de sneeuw zoo hoog, dat een schuifraam vaak als voordeur moest dienen. In Krasnapolsky in Amsterdam is een twee- daagsche vergadering gehouden van den Ne- derlandschen Zionistenbond. De heer J. van Amerongep opende de bijeenkomst de 44ste van dezen aard met een rede. waarin hij in het bijzonder de Palestijnsche kwestie be handelde. daarbij scherpe critiek oefenend op het Engelsche beleid Hij zei, dat vrijwel overal ter wereld het anti-semitisme openlijk of in het geheim met doelbewuste vernieti gingscampagnes zijn activiteit weer ontplooit. In Palestina, „waar de mandataris zijn belang rijke strategische positie veilig wil stellen, wordt evenals In andere deelen van het En gelsche imperium, de tactiek van het „verdeel en heersch" gevolgd." Alle voorstellen voor een oplossing van buitenaf worden door de En gelsche regeering tot voor beide partijen on aanvaardbare schema's vervormd, aldus de spreker, die verder als zijn meening uitsprak, dat Engeland thans de Palestijnsche aange legenheid voor de U.NO. brengt teneinde in den tijd, die tot de volgende algemeene ver gadering van dit lichaam verstrijkt, de poli tieke een werkelijke macht van het Jodendom te peilen. Intusschen duurt de noodtoestand voor de Joden over bijna de geheele wereld voort: steeds meer personen ontvluchten de gebie den van midden- en oost-Europa, waar de progroms weer hoogtij vieren, om in de D.P.- kampen van West-Duitschland een kommer vol bestaan te lelden, in afwachting van de vrije emigratie naar het beloofde land De heer Van Amerongen zei dat 'Engeland in Palestina een schrikbewind voert en op on- menschelijke wijze optreedt tegen de duizen- heugen over de toelating door de Nederland sche regeering van 500 kinderen uit D.P - kampen in Duitschland. Hij verwierp de ves tigingsplannen in Suriname, die volgens hem „gewijzigde Mussert-plannen" zijn ,.De Suri- namers en Joden zijn er niet in gekend". De oplossing ligt, volgens den N.Z.B., uitsluitend in de vestiging van een vrijen Joodschen staat in het Joodsche land, Daarom moet volgens sprekers overtuiging, de instelling der Neder landsche Joden steeds positiever op die vesti ging gericht worden en moet het besef groeien dat buiten Palestina geen Joodsche gemeen schap nog levensvatbaarheid kan hebben, wal in zekeren zin een distancieering van de be volking der gastlanden moet inhouden. Als taak voor het komende jaar stelde de heer Van Amerongen de voorbereiding van de publieke opinie in Nederland op de zitting van de UN.O verder inspanning van alle krachten voor de actie tot vrije immigratie en stichting van een eigen Joodsch tehuis. Aan het slot van de vergadering werden twee door het bondsbestuur opgestelde mo ties aanvaard. Dé eerste draagt het besfuur op een beroep te doen op de Nederlandsche regeering om bij de behandeling van het Palestina-vraagstuk in de algemeene verga dering der Vereenigde Volkeren op te komen voor een onverzwakte handhaving der in het Palestina-mandaat erkende rechten van het Joodsche volk op Palestina en aldus mede te werken tot een terugkeer van het Joodsche volk naar dit land en zijn snelle en doelbe wuste ontwikkeling tot een Joodschen staat. De tweede motie spreekt bewondering uit over de houding van de Zionistische Bewe ging in haar strijd voor onbeperkte en voort den. die in wanhoop Europa zijn ontvluchtdurende immigratie, kolonisatie in geheel om in Palestina eindelijk rust te vinden. Israël en verzet in het kader van de nationale Overgaande tot het Joodsche bevolkingsdeel discipline Zij roept de Joden van Nederland van Nederland, zeide de spreker zich te ver-1 op aan dezen strijd actief deel te nemen. Toen met vereende krachten Zaterdag avond de witte wade was opgeruimd, kwam er 's nachts een nieuw pak sneeuw, zoodat geen rustdag gehouden kon worden, want zelfs het ziekenvervoer naar Haarlem was gestremd. De Reiniging kwam toch al handen te kort: aan den Waarderweg meldde een groot militair voedseldepót zich als „ingesneeuwd" en bijna het geheele weekeinde is er geploeterd om het lastige wollige goedje te verwijderen. In de stad zelf is eveneens den ganschen Zondag met man en macht gewerkt: van vyf uur in den ochtend tot vijf uur 's avonds is men met ploeg en schop in touw geweest en de Maandag kopdigde zich voor de verande ring weer met sneeuw aan, zoodat er om zes uur met ruimen begonnen moest wor den. Er is gepekeld en geploegd, kosten noch moeite zijn gespaard en de bede om dooi wordt hoe langer hoe dringender, ook al omdat het zout opraakt en de leveranciers in Vlaardingen en Muiden krap komen te zitten. Bovendien kost een ton pekel al 72,— De N.Z.H. doet haar best, al lukt het niet altijd. Zaterdagmiddag zagen booze forensen om ongeveer kwart voor twee een bijna leege Leidenaar van het Haarlemsche Plein vertrekken, terwijl zij rustig aan hun lot werden overgelaten, een lot, dat ruim een kwartier later eenïgszins werd verzacht door het opdoemen van maar liefst drie stadstrammetjes. De vraag, waarom- een zoo goed als leege Leidenaar geen Heem- steedsche passagiers mag opnemen, zal velen naar de lippen zijn gekomen. De directie deelt ons echter mede. dat de trams op Leiden te allen tijde, voorzoover de ruimte het toelaat, locale reizigers moe ten opnemen. Dat het aan den anderen kant voor de blauwe tram geen gemak kelijke winter is, wordt duidelijk gedemon streerd door het feit, dat er zoowel van Zaterdag op Zondag als in den afgeloopen nacht voortdurend met pekelwagens ge reden is. En als de rails dan weer zqo goed als schoon zijn, komt er een auto. om het werk ongedaan te maken, de wissels raken vol sneeuw en er moet in de ochtenduren „Het is om]zonder volgwagens gereden worden, omdat er anders te veel van het materiaal gevergd wordt. Het Bloemcndaalsche Kopje nog steeds favoriet. Honderden sleeërs hebben de afgeloopen dagen volop genoten van het geacciden teerde en besneeuwde terrein om het Bloe- mendaalsche kopje; zelfs uit Amsterdam kwamen de enthousiasten opdagen, hetzij om te kijken, hetzij om te „rijden". Het werd echter^wel eens een beetje te druk op de spiegelgladde baan, zoodat een chaoti sche hoop armen, beenen en sleden niet tot de zeldzaamheden behoorde. Ernstige on gelukken kwamen niet voor, hoe vaak de „snelle dingen" ook over den kop gingen. In het duinterrein werd de skisport druk beoefend en talloozen genoten van den uitkijktoren af van het beweeglijke pano rama in de witte diepte. Zaandam niet gekend in provinciale tunnelplannen Er bestaat bij den Provincialen Waterstaat een plan voor een nieuwen provincialen weg van Amsterdam door Noordholland. De hui dige provinciale weg met het pontveer bii de Hembrug kan het verkeer niet verwerken, zoodat men ten Westen van de Hembrug een tunnelverbinding onder het Noord/epkar.aal heeft geprojecteerd Gelijktijdig zal dé spoor lijn naar het Westen worden verlegd. Deze plannen zijn besproken door de gemeente Amsterdam, de Nederlandscne Spoorwegen en den Planologischen Dienst te Haarlem. In den gemeenteraad van Zaandam heeft burgemeester In 't Veld een scherp protest laten hooren tegen het feit. dat de gemeente Zaandam, welke direct-belanghebbende is, niet Sn deze aangelegenheid is gekend. Verklaring over Linggadjati van Partij van den Arbeid Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat het partijbestuur met voldoening kennis heeft genomen van de principieele bereidheid van de Nederlandsche regeering tot aanvaarding van de basis-over eenkomst van Linggadjati en van de instem ming daarmede van de zijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nu blijkt, dat de regeering van de republiek Indonesia wel bereid is de basis-overeenkomst te aanvaarden, doch dat zij tegen het eenzij- ding binden van de overeenkomst aan een officleele Nederlandsche Interpretatie be zwaar heeft, acht het partijbestuur in de eer ste plaats noodig de erkenning, dat de regee ring van de republiek Indonesia eveneens ge rechtigd moet worden geacht bij de ondertee- kening van de basis-overeenkomst van haar interpretatie van het accoord. als essentieel element van de aanvaarding harerzijds, te doen blijken. Het partijbestuur ls van oordeel, dat, daar beide partijen de tekst van het accoord als grondslag voor samenwerking aannemelijk achten, verechilien van interpretatie van deze tekst geen onoverkomelijke^hinderpaal mo gen en behoeven te zijn om tot een gemeen schappelijke oplossing te komen. voor de hand. In de eerste plaats is het onderhouden van interneeringskampen een kostbare zaak voor elke regeering hoe pri mitief de behuizing en hoe minimaal het voedsel ook moge zijn. In de tweede plaats ziet Djocja heel goed in. dat over óón ding in deze verscheurde wereld geen enkel meeningsverschil bestaat en dat is de noodzakelijkheid van een snelle oplossing van dit probleem. De republiek zou veel van haar „goodwill" in het buitenland kunnen verspelen door Europeanen vast te houden als gijzelaars. De toestand in de kampen, „Hoe staat het tenslotte met den toe stand in de kampen? De jongste gegevens daaromtrent zijn verzameld door dr. R. J. Prins van het Nederlandsche Roode Kruis en den heer G. Alberts van het Kantoor Displaced Persons, die, onlangs op inspectie zijn gegaan. Een algemeen oordeel kan moeilijk gegeven worden daar de internee- ringsoorden verschillen van comfortabele bungalows tot kampen gelijk de ergste uit den Japanschen tijd. De variaties tusschen deze uitersten zijn legio, maar over het al gemeen vond men voeding en ligging re delijk. doch de kleeding zeer slecht. Ge lukkig is dat laatste in dit land niet het aller-voornaamste! Dr. Prins achtte den gezondheidstoe stand bevredigend, hoewel er overal groot gebrek aan medicijnen is- De vrouw en kinderen van dr. Prins zijn indertijd door republikeinsche extremisten ontvoerd en vermoord. Politierechter Of ze nu tien of vijftien schapen hadden geslacht, konden de drie verdachten zich niet meer herinneren, maar in leder geval moesten zij wel toegeven, dat „het een heel stel was". Zij waren bovendien niet op de meest zacht zinnige wijze te werk gegaan De schapen werden met een hamer bewusteloos geslagen en dan op een bank gelegd waar hun de hals werd afgesneden. De nestor van de slachters. J Th A. had al een heel strafregister, waaruit bleek, dat hij al in den vorigen oorlog zich met dit soort zwarte bezigheden had ingelaten en ook ge durende de bezetting had hij het ..vaderland gediend" door het van illegaal vleesch te voorzien. Tegen hem luidde de eisch acht maanden gevangenisstraf met aftrek De tweede slachter P C. Vwas ook al eer der met den strafrechter In aanraking ge weest. De Officier van Justitie, mr, Wiarda vorderde tegen hem zes maanden. Tegen ben derden, die als helper was opgetreden, luidde de eisch vier maanden Mr. 't Hooft, die als raadsvrouwe voor alle drie verdachten optrad, pleitte clementie. De politierechter was echter niet te ver murwen en veroordeelde conform de elschen. Na de slachters kwamen de lieden aan de beurt, die hun behoefte aan schRpenvleesch op clandestiene wijze bevredigd hadden. Do eerste bleek oen soort Holle Bolle Gijs te zijn, want hij had maar liefst zes halve schapen gekocht. Aangezien hij bovendien over een welvoorzien strafblad beschikte, luidde de eisch drie maanden met onmiddellijke gevan genneming. De politierechter was het er ee- heel mee eens. Een zekere J P V.. die tn iets bescheidener mate zijn honger had gestild, moest ondervinden dat het schapenvleesch aanzienlijk malscher was dan de straf, dia er op voLgde, toen mr. Bijleveld hem. conform den eisch, tot een maand gevangenisstraf veroordëelde De volgende verdachte E de V trof het al bijzonder ongelukkig. Toen zijn aandeel in de schapen-histone werd onderzocht, bleek het namelijk, dat hij zich ook op ander zwart ter hein had onderscheiden, zelfs zóó. dat hij door het verkoopen van Belgische shas ge heel in zijn onderhoud kon voorzien Tevens sprak hij zich zelf ter zitting af en toe tegen, hetgeen geen besten indruk maakte Mr. Wlarda was van meening. dat een verblijf in Veenhuizen verdachte beslist geen kwaad kon en requireerde een maand gevangenisstraf plus drie maanden Rijkswerkinrichting, met onmiddellijke gevangenneming. Mr Bijleveld was het er al weer mee eens en verdachte •erdween aan de hand van een wachtmeester. De rest van de aanzienlijke verdachtenlijst bestond voornamelijk uit menschen. die ter aanvulling van het schamele, vlecschrantsoen. zich eens op een of twee kilo schapenvleesch getracteerd hadden Achteraf kwam de trac- tatie nogal duur uit. want zij kregen geld boetes van om ende bij vijftig gulden. BINNENLAND Drie bekende figuren uit de Almeloxrho Illegaliteit, die zich moeilijk uit de sfeer der illegaliteit konden losmaken, hebben op 14 October een roofoverval gepleegd op de boeren leenbank te Zema bij Wierden. waarbij f 9000 gestolen werd Tegen het drietal Is respectieve lijk 2'.4, 1)4 cn 1 jaar gevangenisstraf geëlscht. In 47 plaatsen In Nederland zal op 27 28 en 29 Mei hel schriftelijk gedeelte van het dértien- die middenstandsexamen algemeene handelsken nis worden afgenomen. Dit Jaar wenschen onge veer 38.000 personen zich aan dit specifieke examen voor den middenstand te onderwerpen. Drie mannen, die te Kapelle (Zeeland) tweo chauffeurs neersloegen en er met hun auto cn hun geld vandoor giftgen. zijn tn Rotterdam aangehouden. De boekhouder van het blindeninstituut to Bussum. de 60-jarige w, F S.. die bij het Insti tuut den rijksweg wilde oversteken. Is door ccn vrachtauto aangereden en aan de gevolgen over leden. Het gebouw „Salvatori" tc Amsterdam, aan den Amstel btj de Munt zal tot schouwburg worden Ingericht. Voor de restauratie ls proc- tlsch geen nieuw materiaal noodig. HAARLEM EN OMGEVING De langverwachte uitbreiding van de brand weer te Hlllegom met een motorbrandspuit, ter vervanging van het door de DuKchers gestolen exemplaar ls eindelijk gekomen In den vorm van een nieuwe motorbrandspuit, die een capa citeit heeft van 2500 liter per minuut. Drie leden van de R.K. Sprirtvereenlglng ..Concordia" te Hlllegom hebben, niettegen staande de felle koude, een wandeltocht r.aar Baarn ondernomen. Na een wandeling van 9)4 uur lieten zij hun kaarten te Baarn afstempelen. Het weldadigheidsfonds „Het Schemer lampje" te Haarlem verblijdde ln het afgeloopen Jaar 160 gezinnen met een Kerstgnve van f7.50. Het fonds betreurt het overlijden van deh heer J. W. van Leeuwen, dte bijna 25 Jaar secretari.-.- penningmeester ls geweest. De heer A. Joustra te Zandvoort ts aan de Leldsche universiteit geslaftgd voor het candl- daatsexamen geneeskunde. De V.V.V. te Hillegom houdt hedenavond een vergadering ln hótel Sistermans om de plan nen voor den komenden zomer te bespreken. Dinsdag zat ln „De Nagtegaal" :e Lisse de eerste bloemt oUenstudledng om 10 uur beginnen. De Provinciale Griffie deelt mede. dat dó audiëntie van den Commissaris der Kon ng n :n Noordholland van Donderdag 27 Februari ver zet ls op Vrijdag 28 Februari, van 10 tot 12 uur. pe wagenmakers J. A. Agtersberg en o. Kamperman en de bankwerker G. J. Woolthujs zijn op 27 Februari een kwarteeuw In dienst btj de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3