Haarlems Dagblad Nazi-Complot Een Russisch veto zweeft weer boven den Veiligheidsraad Britsche en Amerikaansche handel met Duitschland zoo snel mogelijk normaal Geallieerde actie tegen Duitsche ondergrondsche voortgezet Geen belangrijke temperatuursstijging 61e Jaargang No. 18568 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur [15054. Bijkantoor H.N., Soendaplela 37, TeL 12230. kerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 25 Februari 1947 Verschijn' dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.—. Franco per post f4.50. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag bU de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D' E ontdekking van een wijdvertakte sa menzwering der Nazi's in de Engelsche en Amerikaansche zones van Duitschland verdient meer belangstelling dan aan een sensationeel bericht ten deel valt, dat bin nen tien dagen glad vergeten is. Misschien heeft menigeen de mededeeling geruststel lend gevonden, dat „duizenden Britsche en Amerikaansche officials, die zich al maan denlang met het observeeren van de bewe ging bezig houden" deelnemen aan de zui veringsactie. Men wist het dus allang, zul len zij zeggen. Hm. Wat wist men? Wie de verschillende mededeelingen met elkaar vergelijkt, krijgt sterk den indruk dat men het geluk heeft gehad, nog juist bijtijds te kunnen ingrijpen. United Press bericht ons vandaag: „De organisatie stond op het oogenblik van de razzia's op het punt, tot actie over te gaan. Zij had reeds contact met de Duitsche politieke partijen. Welke politici in het complot waren, is nog niet jekend. Er waren plannen om massale ont vluchting uit krijgsgevangenen-kampen te bewerkstelligen, waartoe al contacten in- die kampen waren gelegd. De organisatie ïad het plan, spoedig een ultimatum aan ie Britten en Amerikanen te stellen onder jedreiging met speciale wapenen. In bijna jalle groote steden der Britsche zone zijn arrestaties verricht. Ook kwamen zij ver spreid voor in de Fransche zóne. Nergens tverd éénhoofdige leiding toegepast. De eiding was verdeeld over een aantal Nazi's van gelijke beteekenis". Men kan dit soort mededeelingen snel doorlezen en zijn gedachten op iets aange- iamers richten. Men kan er ook over gaan ladenken. Ik stel u het laatste voor. De iamenzwering had contact met de Duitsche >artijen. Dat is interessant, nietwaar? Het :ijn z.g. democratjsche partijen. Weike po- itici in het complot waren, is nog niet he tend. Het zal dan ch wel heel belangwek kend zijn, dat te vernemen en daarna te looren, welke maatregelen tegen die Duit sche politici zijn genomen en in hoeverre lij medewerking der partij-besturen had den toegezegd. Men wilde een ultimatum stellen „onder bedreiging met speciale svapenen". Ja, dat klinkt wel wat vreemd, want wij kunnen ons toch moeilijk voor- itellen dat een Duitsche bende, hoe wijd verbreid ook, de bezettingslegers der geal lieerden te lijf zou kunnen gaan. Wacht even! Welke waren die speciale wapenen? Daar hebben wij gisteren al iets van ver- neld: de Engelschen zouden erin geslaagd lijn het bacteriologische wapen in handen e krijgen, dat tegen de bezettende mach ten gebruikt zou worden, als niet aan be paalde verlangens werd voldaan. Het is werkelijk de moeite waard, nieuws lis dit niet oppervlakkig te lezen, maar te jverdenken. „Bacteriologische wapenen'' vormen een begrip, dat niet zoo heel waar- ichijnlijk klinkt. Waarom niet? Duitschers Ireigden er al mee in den eersten wereld- »rlog, maar het is nooit tot massaal ge- iruik in oorlogstijd gekomen. Het heette oen dat „bommen met bacteriën" gewor- ien zouden worden. Dat idéé is niet ver- vezenlijkt. Deskundigen zeiden ons, dat nen met dit nieuwe strijdmiddel in zulk ;en vorm weinig resultaat zou bereiken, naar dat het wel in andere omstandighe- lén te gebruiken was: voor vergiftiging -an Voedsel en drinkwater. Dat is heel be- jrijpelijk. Wat beteekent dus de mededee- ing omtrent het pas-ontdekte Nazi-com- jlot in Duitschland? Dat men voornemens ,vas sluipmoord op groote schaal op de lezettingstroepen te gaan toepassen. Vroeger zouden wij zooiets niet geloofd lebben. Gezien onze ervaringen met de Nazi's kost het niet meer de geringste in spanning, het te gelooven. Goed, zegt ge wellicht, maar dat gevaar is nu bezworen. Is dat zoo? Het blijkt niet uit de berichten. De Engelschen zouden het bacteriologische wapen „in handen hebben gekregen". Wat beteekent dit? Niet meer, dan dat zij er een of meer exemplaren van te pakken hebben gekregen. In welken voorraad is het aangemaakt? Wie fabri- :eerden het? Waar zijn de voorraden ver- Jorgen? Zitten zij wellicht in vele schuil plaatsen in huizen verstopt? Dan zal men er niet veel van vinden. Wij kennen het schuilplaatsen-stelsel, al werkten wij niet net bacteriologische wapens. Gaat de fabri cage van het wapen nu wellicht rustig verder? United Press meldt: de zuiverings-actie is bijna voltooid: van iedere vier gezochte Nazi's zijn er drie gearresteerd. Als de Amerikanen dit werkelijk aannemen, zijn lij naïef en begrijpen niets van verzets bewegingen. Er zullen er steeds overblij ven, die de intrige voortzetten en de samen- wering opnieuw gaan opbouwen. Zelfs als men iederen „vierden man" te pakken heeft is men er nog niet. Want dan heeft men alleen de gezochten bij de kladden. Ongetwijfeld zijn er veel meer dan „de gezochten" d.w.z. de lieden, wier na men men weet. Van voltooiing van de actie kan dus geen sprake zijn; zij dient ononderbroken te worden voortgezet. Men zou in de geallieerde zónes verstandig han delen als men de medewerking inriep van een aantal leden der vroegere verzetsbewe gingen in de tijdens den oorlog door Duitschland bezette landen. Die weten wél waar Abraham de mosterd haalt. Dat dit Nazi-complot zich in de Britsche en Ame rikaansche zónes heeft geconcentreerd en- dat zich in de Fransche zóne slechts „ver spreide gevallen" hebben voorgedaan is teekenend. Bij de Franschen was het na tuurlijk te gevaarlijk: die kennen het ver zetswerk door en door. Er is meer over deze zaak te zeggen. Triomfantelijk wordt medegedeeld, dat zooveel bekende Nazi's door de Engelschen en Amerikanen zijn gearresteerd. Gisteren ïoemde men al namen. Vandaag worden o.a. genoemd de kolonel der S.S. Teich, ex-S.S.- chef van de Baltische landen en dr. Budel- meier. ex-hoofd van den Duitschen gehei men dienst in Lublin. Waarom heeft men dergelijke individuen op vrije voeten gela ten en hoeveel loopen er nu nog los? Be grijpen de Amerikanen en Engelschen niet, wat dit voor lieden zijn? De Russen heb ben geprotesteerd tegen het falen der „denazificatie" in de Britsche en Ameri kaansche zónes. Het ontdekken van dit complot schijnt wel te bewijzen, dat de Russen volledig gelijk hebben. Het is in "it opzicht belangwekkend, dat het rap port van de coördinatie-commissie uit den intergeallieerden bestuursraad te Berlijn, bestemd voor de ministers der Groote Vier, juist vandaag aan den bestuursraad moest voorgelegd worden. Het zal nu nog wel wat aanvulling noodig hebben. Interessant is ook, dat de Duitsche socialistische Een heidspartij in Saksen-Anholt (Amerikaan sche zönejjuist een motie heeft aangenomen Waarin erop aangedrongen wordt voorma lige Nazi's, die zich niet sterk gecompromit- Britsche klacht tegen Albanië verder behandeld Maandagavond heeft de Veiligheidsraad het debat over Engelands aanklacht tegen Albanië hervat. De Australische afgevaardigde, Paul Hasluck, stelde voor een sub-commissie van drie leden te benoemen, welke de fei ten zou moeten onderzoeken en voor 3 Maart een rapport indienen. De Sovjet afgevaardigde, Andrei Gromyko zeide, dat de Britsche aanklacht allen grond mist. „Albanië werd systematisch buiten alle be slissende' kwesties inzake het vegen van mijnen gelaten en vreemde oorlogsschepen, die herhaaldelijk de Albaneesche souverei- niteit schonden, voeren rond in Albanee- 'sche wateren onder het voorwendsel mij nen te vegen". Gromyko verklaarde voorts, dat de Brit sche regeering de verplichtingen, die het Handvest der UNO haar oplegt, niet had vervuld, daar zij het Albaneesche aanbod van vorig jaar om een gemengde commissie van onderzoek te benoemen niet had aan genomen. Gromyko achtte geen bewijzen aenwezig voor de Britsche klacht en zeide geen reden te zien, waarom de kwestie in den Veiligheidsraad zou moeten worden besproken. Herschel Johnson (Ver. St.) verklaarde de Britsche klacht overtuigend te achten en steunde het Australische voor stel voor het benoemen van een sub-com missie van onderzoek. De Poolsche gedele geerde, Michalowski, stelde vervolgens voor de zaak naar het Internationale Hof van Justitie te verwijzen. Hij verklaarde, dat de Britsche aanklacht geen definitieve bewijzen bevat en dat er geen feiten waren, waarop de Veiligheidsraad een beslissing kan baseeren. Gromyko verklaarde zich tegen de be noeming van een commissie van onderzoek. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat, wanneer over dit punt een beslissing moet worden genomen, de Sovjet-Unie zich op haar recht van veto zal beroepen, daar zij reeds eerder in de kwestie-Franco Nederlandsche S.S.-ers ontsnapt in Engeland Britsche handlangers voor den politierechter Maandag kon men voor den politierechter in Old Street (Londen) het verhaal hooren over twee ontvluchte SS-krijgsgevangenen van Nederlandsche nationaliteit, die bij een poging om naar Argentinië te komen, de hulp kregen van zeven Britten. Deze zeven mannen werden vandaag ge hoord wegens medeplichtigheid aan de ont vluchtingspoging van Herman Meyer en Hendrik Tiecken, die verleden jaar Juni uit hun cellen te Kempton Park wisten te ontkomen. Uit het verhoor bleek, dat de twee Nederlanders, van wie Meyer in de uniform van sergeant der „Royal artille ry" en Tiecken in die van korporaal van het „pionierscorps" gekleed was, zich het eerst vervoegd hadden aan het huis van een der beklaagden, Arnold Leese, te Guild ford, die hen doorstuurde naar het adres van een tweeden beklaagde, Leslie Alford te Londen. Vandaar gingen zij, voorzien van het wachtwoord „Wij zijn gestuurd door een man die van katten houdt", naar de woning van nummer drie, Alfred Mac- carthy, in het Londensche district Shore- diteh. Dit verhuizen en verborgen houden van de vluchtelingen geschiedde van 18 Juni tot 15 December^ toen de beide man nen opnieuw gearresteerd werden. Een der op de zitting gehoorde getuigen zeide, dat de vluchtelingen hun identiteit niet onthuld hadden, doch zichzelf als Ne derlandsche SS-mannen beschreven had den. De zitting werd aan het einde van den middag verdaagd. (United Press). Japansche herstelbetalingen moeten worden gehaald De geallieerde commissie voor het Verre Oosten te Washington heeft in een mede deeling aan generaal MacArthur, gealli eerd opperbevelhebber in Japan, bepaald, dat de landen, die herstelbetalingen van Japan ontvangen, zelf moeten zorgen voor de vervoersmiddelen om de goederen uit de Japansche havens te halen. Vertegen woordigers van de ontvangende landen zullen bij de ontmanteling en het verpak ken der goederen aanwezig mogen zijn. heeft verklaard, dat de benoeming van een commissie van onderzoek niet alleen maar een kwestie van procedure was en daarom onderhevig aan het veto. De Britsche afgevaardigde, Sir Alexan der Cadogan, ontkende de aantijging van de Sovjet-Unie, dat Engeland zijn ver plichtingen volgens het Handvest niet zou hebben nagekomen, en verklaarde, dat Groot-Brittannië onderhandelingen heeft gevoerd voor een minnelijke schikking doch dat de houding van de Albaneesche regeering reeds dadelijk de mogelijkheid daartoe afsloot. Tevens ontkende Sir Alexander, dat het vegen van het kanaal van Korfoe zonder verlof van de interna tionale organisatie voor het vegen van mijnen was geschied, zooals de Russische en Poolsche afgevaardigden eerder tijdens het debat hadden verklaard. De behande ling van de zaak werd verdaagd tot Don derdag. Parijs zit nog steeds zonder kranten, als gevolg van de staking der typografen. De lezers moeten zich behelpen met bulletins. Contracten tusschen Duitsche exporteurs en buitenlanders weer toegestaan De Britsche Board of Trade maakt be kend, dat de beperkingen op den handel met den vijand, welke voor Britsche fir ma's den handel met Duitschland onmo gelijk maakten, met ingang van 4 Maart a.s. zullen worden opgeheven. Naar de Board mededeelde, treedt deze maatregel gelijktijdig met een soortgelijken maatregel van Amerikaansche zijde in werking. Tevens werden nadere bijzonderheden gepubliceerd omtrent de procedure, die in het vervolg bij den handel tusschen het Vereenigde Koninkrijk en de Britsche en Amerikaansche zónes van Duitschland dient te worden gevolgd. Een en ander heeft uitsluitend betrekking op den uitvoer uit Duitschland. Ten aanzien van den han del met de Russische en Fransche zónes zullen nog afzonderlijke bekendmakingen volgen. Het ligt In de bedoeling v*n de regeering. aldus de bekendmaking, dat de handel met Duitschland zoo spoedig mogelijk weer langs den normalen weg zal plaats vinden. Een belangrijke stap in deze richting is de bepaling, dat het sluiten van contracten tusschen Duitsche exporteurs en buiten- Jandsche afnemers thans weder Is toege staan. De beperkingen in de nieuwe pro cedure zijn een gevolg van de moeilijke economische situatie in de beide zones. Zij zullen worden opgeheven, zoodra de om standigheden dit toelaten. De nieuwe procedure betreft den invoer van goederen in het Vereenigde Koninkrijk, waaronder ook vallen de goederen, die in Duitschland zijn vervaardigd uit door Britsche firma's geleverde materialen, on verschillig of de betaling in contanten of in natura geschiedt. Voorloopig zullen uitsluitend goederen van essentieel belang uit Duitschland wor den geïmporteerd, zooals machinerieën en andere onderdeelen voor de industrieele uitrusting, chemicaliën en bepaalde soor ten textielgoederen. De betaling der goe deren, welke uit de beide zónes worden ingevoerd, zal in sterling geschieden. De Board of Trade deelde voorts mede, dat de lucht- en paketpostdiensten en de telegraafdiensten zoo spoedig mogelijk zul len worden hersteld. Door het opheffen van de beperkingen op den invoer uit Duitschland hoopt men de moeilijkheden, die zich voordoen bij de heruitrusting der Britsche industrie eenigs- Belofte van minister Vos De minister van Verkeer en Energie, ir. H. Vos heeft in een te Lochem gehou den rede verklaard, dat de voorziening van fietsbanden, steenkool en schoenen spoedig normaal zal worden. zins te verlichten en tevens een nieuwe bron van aanvoer van essentieele producten aan te boren. Naar voorts nog werd mede gedeeld, zal alle uitvoer uit de Britsche en Amerikaansche zónes geprijsd en betaald dienen te worden in buitenlandsche valuta. Soekawati vertrokken Zijn vliegtuig maakt de 250ste retourvlucht naar Batavia Vanmorgen vertrok van Schiphol het KLM-toestel 312 onder gezagvoerder Rijk hof naar Batavia. Deze vlucht is de 250ste retourvlucht Amsterdam-Batavia sinds 10 November 1945. Bij de 28 passagiers, welke deze reis meemaken zijn Soekawati. president van Oost-Indonesië, zijn echtgenoote en twee zoontjes, voorts de heer Hamelink, minis ter van financiën van Oost-Indonesië, rnr dr. F. J. W. H. Sandbergen. hoofd van het verkeerswezen in Ned.-Indië, prof. dr. J. H. W. Verzijl, die als juridisch adviseur aan de Commissie-Generaal is toegevoegd en de heer K. F. Zeeman, president van de Indische kantoren der Nederlandsche Han del Maatschappij. Soekarno heeft heden te Malang de derde zitting van het Indonesische par lement geopend. Morgen zal het decreet in stemming komen tot uitbreiding van het parlement met 202 nieuwe leden, waar tegen" veel oppositie bestaat. Hel woord is aan....i John Andrews Holmes: Voor het hart is geen enkele oefening beter dan te bukken en anderen naar boven te halen. Thans een „steenen tijdperk' op het vliegveld Deelen Niet alleen de tienduizenden motorvoer tuigen. die na de bevrijding opgeslagen werden op het vliegveld Deelen hebben destijds aanleiding gegeven tot tal van diefstallen op groote schaal, ook de steenen welke door de bezetters bij millioenen wa ren gebruikt voor den aanleg van vele ki lometers weg door de heide bleken, zooals dezer dagen aan het licht is gekomen, niet veilig voor hen, die om bouwmaterialen verlegen waren of daar in de afgelegen heide plotseling een nieuwe bron voor Nederlanders in Londen vierden de geboorte van prinses Marijke De Nederlanders in de Engelsche hoofd-1 zwarten handel ontdekten, stad hebben gisteren gezamenlijk de geboorte' Pnlifcieheambtgn en iach' van prinses Marijke gevierd. Dit geschiedde op een ontvangst, welke door den Nederland- schen ambassadeur en mevrouw Michiels van Verduynen in de Townhall van Hammersmith werd aangeboden. In een toespraak heeft de ambassadeur de heugelijke gebeurtenis herdacht. Erzijn er wellicht geweest, aldus de ambassadeur, die gaarne hadden gezien dat er in plaats van onze zoo dierbare prinses Marijke een prins Willem uit den hemel was komen vallen, doch er behoeft niet de minste reden voor welke deceptie dan ook te zijn, omdat er slechts diepe dankbaarheid kan bestaan, dat ons Koninklijk Huis weer verrijkt is en de band tusschen Nederland en Oranje werd besten digd. Hij sprak de hoop uit dat aan prinses Marijke eenige van de prachtige koninklijke kwaliteiten van haar Grootmoeder mogen worden geschonken, de groote lieftalligheid vooral van haar moeder, de innemendheid van haar vader en dat zij moge opgroeien in een werkelijk herrezen en vereenigd konink rijk. Viscount Mountbatten, de nieuwe onderkoning van Voor-lndiëopvolger van veld maarschalk Wavell, gefotografeerd met zijn vrouw in een echt Londensch sneeuw- buitje, dat voor het echtpaar Mountbatten spoedig tot de vaderlandsche herinneringen zal be hooren. Nog meer gevaarlijke figuren gearresteerd In het gebied rond Soerabaja, dat kort geleden door de Nederlandsche militaire over heid werd overgenomen, waren talrijke „rampokkers" doende om 't te velde staande gewas te stelen, waartoe zij de kans kregen doordat de ongeregelde Indonesische benden de bevolking hadden meegevoerd. De dieven werden door patrouilles aange houden en van hun buit ontlast. De nasporingen der Britsche en Ameri kaansche inlichtingendiensten naar het wijdvertakte nazi-complot in Duitschland worden nog steeds voortgezet. Gisteren werd gemeld dat ongeveer 80 procent der leiders was gearresteerd, vandaag meldde Un. Press dat van iedere vier gezochte ille galen er reeds drie in handen der autori teiten zijn. De tot nu toe behaalde resul taten wijzen uit, dat de organisatie zeer krachtig was en groote plannen had. die op het punt van uitvoering waren. De grootste razzia's werden uitgevoerd in de Britsche zóne, waar de organisatie het sterkst bleek te zijn- Ook in de Fransche zóne bestonden vertakkingen, waarvan de omvang echter nog niet vastgesteld is. Welingelichte kringen in Londen hebben medegedeeld dat het bestaan van deze Duitsche organisatie reeds sinds den zomer van het vorige jaar aan de Britsche auto riteiten bekend was. De samenzweerders werden sinds dat moment geschaduwd. Pas een maand geleden begon de Britsche re geering de activiteit der illegalen serieus te nemen, zoo voegde volgens het Fransche persbureau AFP de Britsche woordvoerder er aan toe. Opnieuw zijn de namen van twee zeer gevaarlijke nazi's bekend ge worden, die door de Britten zijn gearres teerd, nl. SS-kolonel Teich, de voormalige chef van het SS-corps in de Baltische lan den. en dr. Budelmeier, het voormalige hoofd van den Duitschen geheimen diens*, in Lublin. Het is verder bekend geworden dat de organisatie, die blijkbaar niet onder eenhoofdige leiding stond, doch gecom mandeerd werd door verschillende figuren in de respectievelijke zónes. reeds verre gaande maatregelen had genomen om mas sa-ontvluchtingen uit krijgsgevangenkam pen te bewerkstelligen, waartoe contact met handlangers in die kampen was ge legd. Bovendién had de organisatie contact met de bestaande Duitsche politieke par tijen. Men weet nog niet welke Duitsche politici, die op het oogenblik een rol spe len, tot de organisatie behoorden. De slag. die door de activiteit der Brit sche en Amerikaansche politie aan deze gevaarlijke nazi-beweging werd toege bracht. viel op het moment dat de organi satie op het punt stond op georganiseerde basis aan het werk te gaan. Zeer binnen kort zou een ultimatum zijn gesteld aan de bezetters onder bedreiging van speciale geheime wapenen- De actie tot algeheele lamleggïng van ondergrondsche nazi-activiteit gaat- intus- schen door. Een officier van de Intelligence Service zeide: „Wij kunnen verdere revolution- naire acties verwachten, doch wij hopen ze bijtijds te ontdekken". Nazi's moeten weer meedoen. De raad van de socialistische eenheids partij in Saksen-Anhalt heeft een motie goedgekeurd, waarbij wordt geëischt, dat voormalige nazi's, „die zich slechts weinig gecompromitteerd hebben" weer in het po litieke en sociale leven zullen worden op genomen. Politiebeambten en jachtopzichters uit Otterlo viel het den laatsten tijd op, dat zooveel karren en vrachtauto's, geladen met steenen passeerden. Toon hieraan meer aandacht werd besteed, kwam al spoedig aan het licht, dat de wegen van het vlieg veld het moesten ontgelden. Het opbreken was een klein kunstje en vele vrachten werden weggevoerd. Het was tenslotte zoo. dat op menig boerenerf een stapel Deelensche steenen stond, bestemd voor een nieuwe schuur of een kleine ver bouwing. Wie steenen noodig had, ging maar naar Deelen. Het politie-onderzoek bracht merkwaar dige dingen aan het licht: het meerendeel der liefhebbers haalde een paar duizend steenen voor eigen gebruik, maar er wa ren ook elementen, die op groote schaal handel dreven in de gestolen bouwmate rialen. De politie heeft nu een eind gemaakt aan de diefstallen. Voor vele Veluwenaars heeft de toekomrt nog een onaangename verras sing in petto, want het ..steenendossier" bevat reeds ae namen van bijna zestig ver dachten. En dat zijn dan niet de kruimel dieven, die met een paar honderd steenen genoegen namen. Viermogendhedenrapport over Duitschland voltooid Naar heden te Berlijn wordt vernomen is het Viermogendhedenrapport over Duitschland. daj door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken de volgende maand te Moskou bestudeerd zal worden, door de coördinatiecommissie van den ge allieerden bestuursraad te Berlijn voltooid. Het rapport, een dik pak documenten, onderverdeeld in 9 afdeeiingen, zal heden ter goedkeuring door de vier geallieerde opperbevelhebbers aan den geallieerden bestuursraad worden voorgelegd. Het rapport omvat de volgende onder deelen: demilitarisatie, zuivering, demo cratiseering, economische vraagstukken, herstelbetalingen, centraal bestuur, ver plaatsing van bevolking, territoriale reor ganisatie (alleen voor zoover het de inter nationale grenzen betreft, daar de natio nale grenzen eerst zullen worden bespro ken, wanneer de vier ministers bijeenge komen zijn) en liquidatie van Pruisen. Het rapport bevat een aantal aanbeve lingen voor de toekomst van Duitschland, maar voor het overgroote deel is het een overzicht van hetgeen ieder der vier mo gendheden meent bereikt te hebben bij het nakomen van de overeenkomst van Pots dam. De „Oranje" maakt recordreizen Het vlaggeschip van de maatschappij „Nederland" de „Oranje" maakt thans re cord-reizen tusschen Amsterdam en Bata via. teneinde in de groote behoefte van het passagiersvervoer van en naar Indië te voorzien. Vrijdag vertrok de „Oranje" naar Batavia. Van deze reis keert het schip waarschijnlijk 6 April terug om dan 5 da gen later opnieuw den tocht naar Indië te aanvaarden. Eind Mei zal de „Oranje" we- deröm de sluizen te IJmuiden binnenvaren cn vervolgens na een korte rust wederom het ruime sop kiezen. Om elke vertraging van lossen en laden te vermijden, wordt geeh lading medegenomen. Tijdelijk minder margarine maar meer boter De grondstoffen-aanvoer in het binnenland voor de margarine-industrie is op het oogen blik door de weersomstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofdzaak per bin nenschip geschiedt. Daarom ligt het ln de bedoeling in het totale vetrantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram marga rine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid borer Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de houders van een A-. B-, of C-kaart. De kinderen met een D- of E- kaart behouden het gebruikelijke rantsoen var. 125 gram margarine en 250 gram boter. teerd hebben, weer in het sociale en politie ke leven op te nemen. Hopelijk zal men na gaan hoeveel „voormalige Nazi's" er on der de thans gearresteerden zijn, die zich tevoren „niet sterk gecompromitteerd had den". Niet alleen voor de Groote Vier is deze geheele historie van belang. Ook, onder an dere, voor Nederland. Daar kom ik op terug. R. P. EXTREMISTISCH VANDALISME. Twintig extremisten van de Joodsche verzetsbeweging in Palestina Irgun Zwai Leumi hebben een rij winkels in Tel Aviv vernield en in brand gestoken. Na een arbeid van twee uren door de brandweer woedde het vuur nog altijd voort. De brandstichting gold de meubelen, die in deze tweedehandsch zaken waren ach tergelaten door Britsche geëvacueerde^. Meer rookwaar in den loop van Maart Er zijn allerlei aanwijzingen dat het huidige tabaksrantsoen spoedig iets rui mer zal worden: naar alle waarschijnlijk heid zal in den loop van Maart een extra- Ibon worden aangewezen. De fabrieken werken op volle kracht en de toewijzingen zijn uitgebreid met een 100% toeslag. Als de winter geen stagnatie brengt door ko- lengebrek en vervoersmoeilijkheden, zal men dus spoedig wat meer te rooken krij gen. De luchtdrukverdeeling over onze omge ving blijft betrekkelijk vlak. In Engeland West-Dultschland. België en o/ls land Is de wind «wak en veranderlijk. Onder Invloed van nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek by helderen hemel en Keringen wind daalde op vele plaatsen de temperatuur zeer aanzienlijk. In de omja^ving van Han nover werden op verschillende stations temperaturen van 22 graden Celsius ge registreerd. Ook uit Midden-Engeland werd vannacht weer strenge vorst gemeld. Het nachtelijke temperatuurverloop ln ons land werd vrijwel geheel door de bewolking en aan de kust ten deele 'ook door den wind behaald Gistermiddag klaarde tegen drie uur de lucht In Den Helder op. Tegen zons ondergang begon de temperatuur reeds aan zienlijk te dalen bij een zeer zwakken wind Gisteravond om negen uur meldde Den Helder 15 graden vorst, de laagste tempe ratuur. welke daar ooit zoo laat in den win ter la waargenomen. Gelijktijdig werd ln Vlisslngen bij bewolkten hemel cn een zwakken zeewind slechts 2 graden vorst ge noteerd. Onder Invloed ran het binnendringen van vochtiger lucht van de Noordzee ging de af koeling Mannacht vrij algemeen gepaard met nevel of mist, die aanleiding gaf tot rijp- afzetting. Deze mist houdt het oploopen van de temperatuur overdag gedeeltelijk tegen Wlijlrtneen In Se ntr-omoon* ver£i<e!lng. die aanleiding zouden kunnen zijn tot een belangrijke teniperatuursstIjging in ons tend, doen zich op het oogenblik niet voor. De baan van de Oceaandepressies blijft te Zuidelijk. laagste temperaturen van hedennacht: Den Helder —15. De Bilt S. Twenthe S, Schiphol 13. Vliegveld Eelde —15. Vlieg veld Beek —9. Vliegveld Valkenburg bij Lei den —10. Vliegveld Gllze Rijen 13. Vlie ringen 8. W eerberichf OVERDAG OM HET VRIESPUNT. Verwachting, medegedeeld door het KNMI. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist en strenge vorst. Over dag hier en daar overdrijvende wol kenbanken. overigens nog vrij zonnig weer met tot om het vriespunt op- loopende temperatuur Vrijwel overal droog. Weinig wind. 28 Februari: Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur Maan op 9.4S uur. onder 23.59 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1