Haarlems Dagblad Onze Toekomst „Truman verhinderde regeling van de Palestijnsche kwestie" Urk heefï gebrek aan drinkwater Voorbereiding der vredesverdragen voor Duitschland en Oostenrijk voltooid Wat in Moskou aan de orde kan komen '6xe Jaargang No. 18565 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel Admln 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. WoensSag 26 FeErffatl 191 i Verschilnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4tFranco per oost t 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem fiET tijdig ontdekte Nazi-complot, dat de A liefelijke bedoeling had om de geal^ lieerde bezettingslegers in West-Duitsch- land door middel van bacillen-culturen te gaan uitmoorden, als zij bepaalde eischen niet zouden inwilligen, is ook voor ons een belangrijk verschijnsel. Want hoe men het ook beschouwen wil, niemand kan ontken nen dat het een ongunstig teeken is voor de ontwikkeling van zaken in het bezette Duitschland. Er blijkt uit dat de Nazigeest, inplaats van te luwen, den kop weer op steekt. Wat moet het verdere verloop in Duitschland worden, terwijl de bezettende groote mogendheden verdeeld zijn in hun opvattingen en de conferentie van Moskpu dientengevolge geen uitzicht op spoedige overeenstemming biedt? Wij dienen daarbij te beseffen, dat wij aan Duitschland gren zen en in die positie zullen blijven. Wat zijn onze kansen binnen tien, twintig of dertig jaar? Deze vraag betreft vooruitziend be leid: een van die oude en beproefde waar den, waartoe wij terug zullen moeten kee- ren. Tal van eenvoudige menschen begrij pen dat en toonen daarmee meer inzicht dan talrijke publicisten en politici. Deze menschen maken zich bezorgd over de toe komst, omdat die het lot van hun kinderen raakt. Ook heeft de tweede wereldoorlog hen tot het besef gebracht, dat de toekomst niet afhankelijk is van binnenlandsche po litieke disputen, maar van buitenlandsche verhoudingen. Na den eersten wereld oorlog bleek de sfeer van belangstelling van den gemiddelden krantenlezer zioh ver te hebben uitgebreid. Na den tweeden oor log is dat opnieuw het geval. Een collega, wiens blad geheel ten plattelande ver schijnt, vertelde mij dezer dagen dat hij hoogst verbaasd was geweest, na de be vrijding, over de volkomen verandering in de belangstelling van zijn boeren-lezers, die buiten hun plaatselijke berichten op niets zooveel prijs bleken te stellen als op voorlichting over het uitenland. In de steden neemt men overeenkomstige ver schijnselen waar. Wat stelt onze regeering, wat stellen onze politici zich, voor van onze toekomstige verhouding tot Duitschland? Wat antwoor den zij als men hun vraagt, welk vooruit ziend beleid zij te dezer zake voorstaan? Wij moeten toch weten welke bestaans zekerheid ons voor de toekomst beschoren zal zijn naast een volk, dat agressief zal worden, evenals in het verleden, als men het niet in een Europeesche Unie opneemt en dus op den duur weer aan de kwade instincten van zijn heerschers overlevert. Men moet het geheele Duïtsche volk niet vereenzelvigen met de Nazi's. Maar dat de groote meerderheid van dat volk zich ge makkelijk laat meeslepen door eerzuchtige, gewetenlooze sabelzwaaiers en avonturiers al verkeerde het dan in sombere stem ming, dat het in 1939 opnieuw slaafs volg de weten wij allen.' Onze Oostgrens wordt beveiligd door de aanwezigheid, der geallieerde bezettings legers in Duitschland. Hoe lang zullen die daar nog blijven? Zij komen de bezetters op enorme uitgaven te staan. In den laat- sten tijd is vooral de sterkte der Britsche bezetting al meermalen besnoeid, hetgeen natuurlijk de animo der Nazi's voor samen zweringen heeft verhoogd. Pas is een Witboek verschenen, waarin het „netto totaal der overzeesche staatsuitgaven" voor 1946 wordt medegedeeld. Het bedraagt drie honderd millioen pond en betreft de uit gaven in Duitschland, het Middellandsche Zee-gebied, het Midden-Oosten en Zuid- Oost Azië. De regeex*ing deelt mede dat zij dit totaal in 1947 wil verlagen tot honderd vijfenzeventig millioen pond. Zij zegt niet hoe. Zij zal wel niet in zoo drastische ver mindering slagen, want Groot-Brittannië kan het wiebelige machts-evenwicht der huidige wereld niet verstoren, door zich plotseling op groote schaal aan haar bui tenlandsche ondernemingen te onttrekken. Maar de economische positie van het land is slecht, de strenge winter heeft die. nog verslechterd en er bovendien sterk de aan dacht op gevestigd. enfin, men zal moe ten besnoeien zooveel men kan. Omtrent Amerika's Duitsche politiek, aanvankelijk volkomen duister en later on derhevig aan wijziging gebleken, staat in ieder geval wel vast dat men er in de Ver- eenigde Staten niets voor voelt, tientallen jaren lang bezettingslegers in Duitschland te handhaven. Alleen de Franschen, wier zelfbehoud ermee gemoeid is, zullen tot het uiterste bereid zijn te blijven. Omtrent de Russen kan men sledhts gissingen maken. Meent iemand nog dat Duitschland, in dien het op den ouden grondslag als „sou- vereine staat" zou kunnen herleven, zich binnen twintig jaar niet voldoende zou kunnen herstellen om opnieuw een gevaar voor West-Europa te worden? Zoo dachten in 1919 veel menschen. Maar zij hebben daarna iets geleerd. De ontdekking van het Nazi-complot geeft opnieuw aanleiding om te vragen: Wat is de Nederlandsche politiek ten aan zien van Duitschland, rekening houdend met de toekomst? Wat is de Nederlandsche politiek ten aanzien van Europa, rekening houdend met de toekomst? Waarom zitten wij bij de U.N.O. onderdanig in een hoekje en geven geen groote lijn van politiek be leid aan zelfs niet op grond van ons eigenbelang? En als men geen streven naar Europeesche Unie mocht willen, wat wil men dan wel? Eenige kentering in den toestand wordt misschien aangekondigd door de volgende] opinie van „vele leden" in het dezer dagen verschenen Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken: „Te vaak krijgt men den indruk, dat ons optreden wordt be- heerscht door een overtuiging a priori van eigen onmacht. De geschiedenis heeft ech ter aangetoond dat een doelbewust, krach tig en overtuigend optreden van een kleine mogendheid, ook wanneer dit mocht in- druischen tegen de inzichten en de belangen van groote staten, soms aanvankelijk eenige ontstemming wekt, doch op den duur tot veel beter uitkomsten leidt dan een schuchtere houding, ingegeven door de vraag, of het ingenomen standpunt wel gevallig is aan de wederpartij". Ook blijken „eenige leden" van meening te zijn, dat voor ons land en de nauw er mee verbonden kleine naties een bijzondere taak is weggelegd tot voi-ming van een West-Europeesche federatie. Wij zijn wel onderweg naar de behan deling van de hoofdzaken. Zij zal onver mijdelijk moeten komen. Maar het duurt lang. R- F- Nederlandsch-lndische Dakota verongelukt Een Nedei'landsch-Indisch Dakota-trans- portvliegtui'g is nabij Brisbane in zee ge- stox't. VERWIJT VAN BE VIN, Amerika moet inziendat Engeland de verantwoordelijkheid draagt De opening der debatten in het Engelsche Lagerhuis over de Palestijnsche kwestie heeft een opzienbarende rede van Bevin als inleiding gehad. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft namelijk een zeer openhartige critiek geleverd op het beleid van de Vereenigde Staten in deze aangelegenheid en hij heeft president Truman rond uit verweten, dat deze een oplossing van de Palestijnsche moeilijkheden heeft ver hinderd door het publiceeren van zijn verklaring, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden, niettegenstaande het feit dat Bevin per soonlijk door middel van Byrnes verzocht had, deze verklaring achterwege te laten. Bevin vertelde onder doodsche stilte, dat hij in den zomer van 1946 tusschen d'e be sprekingen der Vredesconferentie te Parijs door, in Londen onderhandelingen had ge voerd met Joden en Arabieren, waarbij kwam vast te staan dat de Palestijnsche zaak zich gunstig ontwikkelde. Na zijn te rugkeer te Parijs vernam Bevin van Attlee. dat een' Amerikaansche verklaring op komst was. die door de bladen zou worden gepubliceerd, en waarin Truman zou aan dringen op de onmiddellijke toelating van 100.000 Joden in het Heilige Land. Bevin haastte zich naar Byrnes die ook in Parijs aanwezig was en legde dezen de zaak uit, met het verzoek, bedoelde verklaring op te houden. Dit werd echter geweigerd, met het resultaat dat de onderhandelingen van Londen geen enkel succes opleverden. Bevin zeide, dat Engeland meer voor de Joden had kunnen doen, wanneer men niet verbitterd was geworden door deze Ame rikaansche houding. Hij voegde eraan toe, dat hij geen misnoegen tegen de Vereenig de Staten wilde opwekken, en dat hij naar beste vermogens de goede betrekkingen met Amerika heeft bevorderd, doch dat hij liever bij de Amerikanen het besef zou hebben gezien, dat Engeland een mandaat- mogendheid is en dat Engeland de verant woordelijkheid draagt. Bevin gaf een nauwkeurig verslag van den ixxhoud der voorstellen, die achtereen volgens door Joden en Arabieren zijn afge wezen, en zeide daarna: „Er is nog wel een kans op een vergelijk, indien de belang hebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt zouden willen afwijken zonder zich tot de UNO te wenden. Ik ben bereid het te probeeren." Vervolgens kwam Bevin tot de conclu sie, dat het niet mogelijk is Palestina te verdeelen in twee levensvatbare staten. „Een levensvatbare staat is slechts moge lijk!', zeide Bevin die tenslotte critiek le verde op de internationale organisaties, welke niet bereid zijn geweest met dit probleem te worstelen. „Het is niet hel mandaat van Engeland dat hier gefaald heeft, doch het moreel besef dér interna tionale organisaties, die de kwestie-Palesti- na naast zich hebben neergelegd, getuige de een millioen verplaatste personen op het continent. Deze massa, die een vierduizend- ste deel der totale wereldbevolking uit maakt, wil niemand opnemen." Amerikaansche reactie. Congreskringen te Washington hebben Bevin's rede met verbazing vernomen. John McCormack, de democratische „whip" in het Huis van Afgevaardigden, is van meening, dat „indiscreet" nog een gema tigd epitheton is voor deze verklaring van Bevin. Emmanuel Celier, democratisch lid van het Amerikaansche congres en een van de sterkste voorstanders van het zionisme, heeft in het pro-zionistische blad „New York Post" onder den kop „volgens Bevin heeft Truman den zionistischen vrede ver stoord" heftige critiek op Bevin's verkla ring in het Lagerhuis geleverd. Celier noemt Bevin's woorden, dat Amerikaan sche druk op de immigratie in Palestina de onderhandelingen nadeelig heeft beïn vloed, een schandelijken aanval op de V. S. omdat de V.S. op uitnoodiging van de La- bourregeering tezamen met Engeland een onderzoek inzake Palestina zijn begonnen. Nadat ieder lid van de Engelsch-Ameri kaansche commissie van onderzoek zich eens had verklaard met Truman's voorstel om 100.000 Joden in Palestina toe te laten, weigerde Bevin deze aanbeveling te aan vaarden, aldus Celler. Het Witte Huis heeft zich van commen taar op Bevin's rede onthouden. „Bevin is tactloos" is de kop van een hoofdartikel in de „New York Herald Tri bune" met een commentaar op de verkla ring van Bevin over Palestina. „Het schijnt. Oostenrijkscli minister moet rekenschap geven Guido Schmidt, Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken ten tijde van den Duit- schen inval in Oostenrijk, zal Woensdag voor het opperste volksgerechtshof te Weenen te rechtstaan. Hij wordt ervan beschuldigd het nationaal-socialisme te hebben bevorderd en zijn land aan de Duitschers te hebben ver raden. Schmidt werd ruim een jaar geleden in de Fransche zóne van Oostenrijk gear resteerd én wordt sindsdien vastgehouden in de gevangenis van het Landesgericht te Wee nen, waar hij zich met „religieuzen arbeid" bezig houdt, meldt Un. Press dat Bevin heeft gesproken uit het hart van een overwerkt man en wat hij zei zal waarschijnlijk niemand nergens eenig voordeel brengen. De beschuldiging dat Truman een mogelijke regeling in de war stuurde zal de meeste partijen in dit con flict woedend maken, en de beschuldi gingen van de Amerikaansche Joden zullen scherpe reacties wekken. Typische koppen van andere Amerikaansche bladen zijn- „Bevin beschuldigt Truman de bespre kingen over Palestina te hebben doen mis lukken door zijn verkiezingscampagne" (New York Times), „Truman gebruikte het zionisme om .stemmen te krijgen, zegt Bevin". (New York News). Pruisen bestaat niet meer Viermogendhedenrapport over Duitschland onder teekend De vier militaire gouverneurs van het bezette Duitschland hebben gisteren for meel de wet onderteekend, waarbij de staat Pruisen opgeheven wordt, meldt Un. Press. Deze wet, die de liquidatie inhoudt van „den staat Pruisen, zijn centrale regeering en al zijn agentschappen" treedt onmid dellijk in werking, doch zal pas op den eersten Maart gepubliceerd worded. - De onderteekenaars zijn luitenant-generaal Lucius Clay, de aanstaande Amerikaan sche Militaire Gouverneur, luitenant-gene raal Sir Brian Robertson, waarnemend Britsch gouverneur, generaal Joseph Piéfte Koenig, Fransch militair gouverneur en maarschalk Vassily D. Sokolovsky, Rus sisch militair gouverneur. Bovendien on derteekenden de gouverneurs het rapport van hun plaatsvervangers over Duitsch land, dat aan de conferentie der vier mi nisters van buitenlandsche zaken te Moskou zal worden voorgelegd. De Etna werkt In de dorpe>n op de Zuidelijke helling van de Etna (op Sicilië) is de noodtoestand afgekondigd. De bewoners maken zich ge reed te evacueeren. De lava komt naar be neden met een snelheid van 70 meter per uur op een front van 150 meter. Hierdoor worden twee dorpen bedreigd. Volgens de laatste berichten komt de lava uit een nieuwen krater in den wand van den ouden. Het zonnige weer wekt gedachten aan lente en zomer. Twee dames in Amsterdam probeerden het met een zonnebad op het ijs en het is hun goed bekomen. Zieke baby van zes dagen maakt eerste luchtreis Op Urk streek gistermiddag een vlieg tuig van de Luchtstrijdkrachten neer, om een baby van zes dagen te halen, die naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Landing en start verliepen vlot. Een on derofficier van de marine kwam met het vliegtuig mede als passagier, om zijn ouders een bezoek te brengen. Hoewel men hoogst dankbaar is voor den aanvoer van brandstoffen door den hulp verleen ingsdienst van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, heerscht toch in menig gezin op Urk nog groot gebrek aan brandstof. Gisteren vertrok opnieuw een vrachtauto om brandstof te halen, maar ongeveer op dezelfde plaats, waar de auto met briketten van den dijk gleed, ging de nu nog leege vrachtwagen aan den buiten kant van den dijk naar beneden. De inzit tenden wisten tijdig uit den wagen te springen. De koleixhandelaar en zijn knecht zijn loopende naar het dorp te ruggekeerd. "v De aanvoer van brandstoffen voor de bakkers kwam juist op tijd, want de bak kerijen hadden anders moeten sluiten. Ook is een transport sinaasappelen en bussen melk aangekomen. Met het oog op even tueel intredende dooi, waardoor de Kam- perdijk niet meer bereden zou kunnen worden, zal in de komende dagen nog zoo veel mogelijk naar Urk worden gebracht. Voor den overgangstijd, waarin auto's niet meer kunnen rijden en de booten nog met kunnen varen zal een partij van 2000 kg vleesch in blik worden aangevoerd, in dien de omstandigheden dit toelaten. De vrachtrijders Van Slooten en Basterkamp onderhouden met doodsverachting de ver binding van Urk met Kampen. Van Sloo ten, met zijn lichten wagen, gaat gedeelte lijk over het ijs langs den Ketelmond. Daardoor verloopt de tocht belangrijk vlugger dan over land, maar hij is ge vaarlijker. De drinkwatervoorziening baart groote zorg. Bij de in het ijs gehakte gaten ten behoeve van de brandweer is het den ge- heelen dag druk met menschen, die het Van de pier in IJmuiden ziet men omvangrijke ijsvelden in de Noordzee. niet erg zindelijke havenwater opschep pen voor huishoudelijk gebruik. Over de uitdeeling der Amerikaansche levensmiddelenpakketten zijn al heel wat tongen in beweging gebracht. Het valt voor den burgemeester, die zioh door zijn echtgenoote en nog enkele dames laat bij staan, dan ook niet mee, om de 135 pak ketten te verdeelen, daar er ruim 800 ge zinnen op Urk zijn, die allemaal in aan merking hoopten te komen. De centrale verwarming in de school, welke door gebrek aan brandstoffen was afgesloten, is tijdens het aftappen bevro ren. De schade wordt op ongeveer f 6000 geraamd. Noorsch tankbootje gestrand Tengevolge van den dikken mist is bij Wijk aan Zee een Noorsch tankbootje, de Vildkat gestrand, dat op weg was van Rotterdam naar Amsterdam en dus de koers was kwijt geraakt. De sleepboot Stentor is uitgevaren voor assistentie. Ook hedenmorgen heeft men het gestrande schip nog niet vlot gekregen. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is onderweg om de „Stentor" te assisteeren. De Dirk KW 157 was zwaar beschadigd Omtrent den toestand, van den stoomtraw ler Dirk KW 157, die na bij Petten te zijn gestrand, vlotgesleept en in IJmuiden werd binnengehaald, vernemen wij nader, dat de trawler zwaar beschadigd is. Met een eventueele reparatie der schade zouden zeei hooge kosten gemoeid zijn, zoo dat het schip vermoedelijk wel gesloopt zal worden. Voorloopige surséance van betaling De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag voorloopige surséance van betaling verleend aan de stichting die het dagblad „De Patriot" uitgaf. Als bewindvoerder is aangewezen mr W. G. J. Veenhoven. De vergadering van schuldeischers, waarop dezen gelegenheid hebben over het verzoek te stemmen, zal op 12 April gehouden \jjorden Een half pond kaas, éen ei en een- kilo sinaasappelen Deze week krfjgen de leeftijdsgroepen met een A-, B- of C-kaart weer 250 gram kaas. dus 50 gram extra. Voor klein en groot is één ei beschik baar. Voorts komt er een bon voor 1 kg sinaasappelen, welke vóór 6 Maan bij een winkelier in groente en fruit moet worden ingeleverd. Het woord is aan. De Stassart Het fjaat met menschen als met paarden: zij die het meest trotsch rondstappen komen het slechtst vooruit. Plaatsvervangers voor Duitschland boekten teleurstellend resultaat De speciale plaatsvervangers voor Duitschland van de ministers van Buiten landsche Zaken hebben Dinsdag hun laat ste zitting te Londen gehouden, zonder er In geslaagd te zijn een gezamenlijk rap port op te stellen, of zij het al of niet eens geworden zUn over de punten, die zij moesten behandelen. Er zal slechts een rapport aan de con ferentie te Moskou worden gezonden, dat de plaatsvervangers de verklaringen van è^n aantal geallieerde landen hebben aan gehoord, het eens zijn geworden over algemeene voorzieningen betreffende de procedure en geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken óver de voorzienin gen voor het raadplegen van de overige geallieerden. De memoranda van de kleine mogend heden zijn aan dit rapport toegevoegd. De plaatsvervangers kwamen nog over een de tweede nota van de Perzische re geering, waarin deze verzocht op de hoogte te woi-den gehouden van de besprekingen, naar Moskou door te zenden. Tevens werd besloten een nota van den Australischen hoogen commissaris te Londen, waarin de resultaten, die door de plaatsvervangers zijn bereikt, scherp gecritiseerd werden, naar de conferentie te Moskou te verwij zen. De plaatsvervangers van Oostenrijk zijn het gistermorgen wel eens geworden over hun rapport voor de ministers van Bui tenlandsche Zaken, dat in feite een eer ste ontwerp-verdrag voor Oostenrijk is en een aantal clausules bevat, waarom trent nog geen overeenstemming is bereikt. Het rapport komt nu in handen van den Secretaris-Generaal, die tezamen met af gevaardigden van de plaatsvervangers het zal verifieeren. Deze laatste bijeenkomst van de plaats vervangers duurde 75 minuten. Lord Hood stelde voor, dat de plaats vervangers de Oostenrijksche regeering op de hoogte zouden stellen van het besluit, waarover in principe overeenstemming be stond, n.l. dat Oostenrijk een landleger moet hebben van naar schatting 50,000,a 55.000 man. De Oostenrijksche regeering zou dan plannen kunnen uitwerken voor een dergelijk leger. Generaal Clark was het hiermede in principe eens, maar vond dat de kwestie moest worden opgeschort, totdat de raad van ministers een desbetref fend besluit had genomen. Goesef zeide dat de plaatsvervangers geen stappen Twee kleine menschen en een groote hoop sneeuw. Aan den Noordelijken rand van Haarlem is het geen „witte wade" maar een „wit obstakel", dat de kleine huisjes aan den Slaperdijk practisch van de be schaving afsluit. Met vereende krachten is men er in geslaagd een geul te graven die weer wat op een weg lijkt, maar een honderd meter meer Oostelijk werd het te bar en daar moet de zwoegende „Pool reiziger" zijn weg zoeken door de be sneeuwde weilanden. Talrijke vraagstukken buiten de Duitsche kwestie In Washington verwacht men dat minis- i gen en Korea via een mandaat tot onaf ter Marshall tijdens zijn verblijf te Moskou hankelijkheid op te voeden. Dan is er nog een ontmoeting zal hebben met Stalin per soonlijk en daarbij de gelegenheid zal krij gen onopgeloste problemen van de Amerl- kaansch-Russische verhoudingen te be spreken. De conferentie der Groote Vier zal in leder geval de kans geven verschil lende moeilijkheden informeel te hespre ken, een methode die bijvoorbeeld Byrnes steeds voordeelig achtte voor de verbete ring der relaties. Bovenaan op de lijst van deze, informeel te bespreken, vraagstukken staat de rege ling van Rusland's leen- en pachtscbuld van 11 milliard dollar, waarbij inbegrepen 95 Amerikaansche schepen. Andere onder werpen, die eventueel ter sprake kunnen komen, zijn de ontwapening en de atoom- contröle over welke onderwerpen de meeningen der beide landen blijkens de be sprekingen in de UNO zeer verdeeld zijn vervolgens Korea: een gemengde Russisch- Amerikaansche commissie was het vorige iaar niet in staat een unificatie van dit ge bied te bewerken. Korea is nog altijd in tweeën verdeeld, ofschoon in 1945 te Mos kou werd besloten de zones samen te voe- het probleem Mandsjoerije: De twee lan den zijn het oneens over de ontmantelihg der industrie daar door de Russen. De Sov jets beschouwen dit als „oorlogsbuit"., de Amerikanen spreken van herstelleveran ties. Vervolgens is er de Dardanellenkwes- tie. De Vereenigde Staten meenen dat de conventie van Montreux moet worden ge moderniseerd, maar dat Turkije de con trole óver de zee-engte moet houden. De Russen wenschen een gemengd Turksch- Russische verantwoordelijkheid. Ook de zaak Spitsbergen zal wellicht worden aan-, gesneden: Rusland wil van Noorwegen een aandeel in de souvereiniteit over het eiland, hetgeen revisie van het verdrag van 1920 zou eischen. Tenslotte acht men het niet uitgesloten dat Marshall voorzichtig zal informeeren naar de redenen voor de anti-Amerikaan- sche propaganda in Rusland. De nieuwe minister is zeer gevoelig gebleken voor de ze propaganda en is een voorstander van „zuivere, onverbloemde waarheid" als de eenige richtlijn in internationale aangele genheden, zegt Un. Press. zouden moeten nemen, daar men over deze clausule nog niet definitief tot overeen stemming gekomen was. Meedegedeeld werd, dat Joegoslavië om toestemming verzocht had voor het zen den van een delegatie naar de conferentie van Moskou. Ook was een brief ontvan gen van de Oostenrijksche delegatie in antwoord op de vraag, hoeveel Oosten rijkei's tijdens den oorlog in het Duitsche leger dienst gedaan hadden. In dezen brief verklaart dr. Karl Gruber, de Oosten rijksche minister van Buitenlandsche Za ken, dat 800.000 Oostenrijkers in het Duitsche leger hebben gediend, van wie 55.000 in actieven dienst. Gruber kon on mogelijk een schatting geven van het aan tal Oostenrijkers dat voor de Duitsche oor logsindustrie gewerkt had. Nederlandsche Radio Unie geconstitueerd Gunstiger salarisregeling voor het personeel Van een specialen verslaggever) Vandaag is in Hilversum dc constitueerende vergadering gehouden van de Nederlandsche Radio Unie De vergadering werd gepresi deerd door prof dr. J. B, Kors. Mede aan wezig waren de regeeringscommissarls mr. L. A. Kesper. de adjunct-regeeringseommissa- rïs mr Ph. de Vries en vertegenwoordigers van alle omroep-vereeniglngen Tot voorzitter der N R U. werd prof. Kors benoemd, Secre taris werd de heer J W Lehon: penning meester de heer G de Clercq en gedelegeerd lid mr. A. van der Deure. Tol commissarissen die tezamen het directorium over het omroep bedrijf vormen, werden gekozen de hoeren J. B. Broeksz (programma's), K van Dijk (per soneel). P. A. M Speet (financiën) en W Vogt (techniek) De benoeming van de leden van den programmaraad en die van het advies college voor den regeeringscommissarls is binnenkort te verwachten. Het personeel, dat overgaat naar de Unie, verreweg het grootste gedeelte van het. oude personeel van de stichting R.N I.O.. ontvangt vóór 1 Maart zijn aanstellingsbricf. Hun nieuwe salarisregeling wacht nog slechts op de goedkeuring van het departement van Financiën Deze nieuwe salarisregeling is voor de meeste leden van het personeel ook de musici belangrijk gunstiger dan de oude. In het algemeen is de nieuwe toe^and gun stig ontvangen en de voortvarendheid waar mede de Unie knoopen heeft doorgehakt ten aanzien van een aantal sleepende kwesties, heeft bij het personeel een goeden indruk ge maakt. zoodat de rust in de Hiiversumsche omroepwereld geleidelijk terugkeert. Atoom-debat in den Veiligheidsraad hervat Bij de hervatting van het debat over het rapport van de commissie voor de atoomenergie verklaarde de Australische gedelegeerde bij den Veiligheidsraad Has- luck. dat de vertraging in het werk van de commissie duidelijk de schuld van de Sov jet-Unie is. Hasluck zeide, dat tien leden van de commissie het reeds acht maanden geleden eens waren geworden over de principes van de contróle op de atoom energie doch de heer Gromyko heeft 'zijn minderheidspositie gehandhaafd. „Hij zal het toch zeker den anderen leden niet kwalijk nemen, dat zij hun meerderheids positie handhaven". Eerder had Zuleta Angel (Columbia) verklaard dat zijn regcering niet begreep boe van de V.S. kon worden verwacht, dat zij het geheim van de atoombom prijs geven, zoodang er nog geen betrouwbaar systeem van internationale controle be staat. De Amerikaansche afgevaardigde War ren Austin diende een resolutie in, dat de commissie zou voortgaan met haar onder zoek in alle onderdeelen van het probleem en het werk zou beginnen van een ont- werp-verdrag voor de contróle op de atoomenergie. Gromyko, de Sovjet-afge vaardigde, vroeg vervolgens dat hem tijd zou worden gegeven om de Amerikaansche resolutie te bestudeeren. Het debat werd hierop tot Vrijdag 21 uur (Ned. tijd) ver daagd. j TWEE HUIZEN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een hevige ontploffing, ontstaan tengevolge van een breuk in een gasleiding, heeft giste ren naar Un. Press meldt, twee huizen in Southend (Essex, Eng.) met den grond gelijk gemaakt. Een zestigjarige vrouw vond hierbij den dood. vijf andere personen werden ge wond. De brandweer zoekt nog in de puln- hoopen naar mogelijke verdere slachtoffers. De ontploffing deed de geheele kustplaats schudden, van vele huizen braken de ruiten. De beide getroffen huizen zagen er uit alsof zij door een bom geraakt waren. Een bewoon ster van een der woningen, die zich tenge volge van de gasuitstrooming niet wel voelde, bevond zich op nog geen honderd meter af stand van haar huis, toen dit in de lucht vloog. DES NACHTS MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Don derdagavond: Matige, nan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Oost, In den nacht en vroe gen ochtend meest matige vorst en plaatselijk nevel of mist. Overdag: lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Tijdelijk toenemende be wolking, doch vrijwel nergens 2" Februari: Zon op 7.33 uur. onder IR.14 uur Maan ivp 10.09 uur. onder 0.54 uur (28 Feibruarl eerste kwartier).

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1