Vrijwel alle oude kolenbonnen zijn thans gehonoreerd Aspirant-burgemeester voor Tribunaal Activiteit van gemeentebesturen inzake groentenvoorziening Amsterdam herdacht Februari-staking Van de nazi-samenzweerders ontkwam vijftien procent ■Woensdag 26 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD De brandstoffen voor Haarlem en omgeving Juist twee weken geleden hadden wij een onderhoud met den adviseur van het Rijkskolenbureau te Amsterdam, die nu de Branstoffencommissie voor' Haarlem en omstreken is opgeheven ook de voorzie ning van ons district verzorgt. Hij ver klaarde ons toen de op feiten gegronde verwachting te hebben, dat de oude bon nen over tien dagen gehonoreerd zouden Zijn. Nu is die termijn verstreken, maar het blijkt,- dat er hier toch nog bezitters van oude bonnen zijn, die met smartend ver langen naar de komst vam den kolenman uitzien. Alle handelaars worden aange klampt voor levering op de nieuwe bon nen maar bij één hunner is het vrijwel eiken dag een bestorming, omdat daar bo vendien veel menschen komen die nog niet alles' op de oude bonnen kregen. De handelaars hebben de pertinente opdracht eerst de oude bonnen af te werken. Meer malen moet de politie bij dezen hande laar ordenend optreden. De adviseur van het Kolenbureau deelde ons, toen wij om nadere inlichtin gen vroegen, mede, dat nu aangenomen kan worden, dat alle handelaren in Haar- k lem en omstreken voldoende kolen ont vangen hebben om de oude bonnen te ho- poreeren. Alleen de bovenbedoelde han- ij delaar 'moet nog 235 oude eenheden heb ben. Hij had evenwel reeds op 20 Febru ari moeten reclameeren, dat hij nog niet öe volledige aflevering over Januari had ontvangen. Was dit gebeurd, dan zou hij zijn achterstand dadelijk ingehaald heb ben. De gewoonte is de Controle op ach terstand aan de handelaars zelf over te laten. Nu door onze klacht evenwel bleek, dat bedoelde achterstand aanwezig is, zou zoo werd ons verzekerd onmiddellijk aan den betrokken handelaar geleverd worden, opdat hij de oude bonnen kan af werken. Velen zullen dit met voldoening ver nemen, want er is bij dien handelaar nog meer achterstand da de bedoelde 235 eenheden. Dezer dagen was bij hem een zending kolen aangekomen, die natuurlijk bestemd had moeten worden voor de menschen met de oudste rechten. Er wa ren evenwel ook zooveel bezitters van nieuwe bonnen, die in het pakhuis samen- groepten, dat de politie ook aan dezen levering heeft toegestaan. Indien er nog een andere kolenhandelaar mocht zijn, die zijn geheele kwantum over Januari nog niet ontvangen heeft, moet ook hij in Amsterdam reclameeren. Intusschen hebben vele Haarlemmers op hun nieuwe bon al één eenheid kolen ontvangen. De eene handelaar staat er omdat de aflevering via den Groothandel gaat beteii voor dan de ander. De rijks adviseur, die opgaven krijgt over de leve ringen die plaats hadden, verzekerde ons, dat de aflevering aan Haarlem in het al gemeen niet ongunstig verloopt. Maandag en Dinsdag zijn weer flinke hoeveelheden aangevoerd. Het zal intusschen wel een eind in Maart worden voor allen hun eer ste eenheid op dien nieuwen bon ontvan gen hebben. Daarna begint men te wer ken aan de overige twee eenheden. Velen zullen de- tweede eenheid nog in Maart J Snip en Snap's revue „Nieuwe oogst" Gedurende een aantal dagen vraagt het tooneel in het Rembrandt Theater de aandacht» en lief hebbers van een revue zullen deze wijziging waar- deeren. Daarbij komt. dat het gezelschap van Wllly Walden en Piet Muyselaar het programma verzorgt, zoodat veel vroolijttheld te verwachten !s. Vertoond wordt Hené Sleeswij-k's Nederiand- sche revue „Nieuwe oogst", bevattende een serie sketches, zangnummers en dansen. Willy Wal den neemt een belangrijk deel van het program voor zijn rekening. In tallooze scènes treedt hij op den voorgrond en met zijn humor heeft hij de lachers op de hand. Eenvoudig zijn zijn lied jes, welke echter bijzonder inslaan. Plet Muyse laar zingt eenlge malen en treden zij tezamen op, dan dienen zij op éen lijn gesteld te worden. Dat ls In het bijzonder als zij de jongste beleve nissen van juffrouw Snip en juffrouw Snap ver tellen. Het tweetal mankt, een tocht per Sky- master boven Nederland. „The palladium stars" en „De Follies dansers" tullen het programma op uitnemende wijze aan. Deze groepen verschijnen afzonderlijk en gecom bineerd voor het voetlicht en daarbij treedt in het bijzonder de goede verzorging naar voren. Greta Lintz, Grete Povelsen, Eva Woltersen, Pauline Wesselman en Peter Demaat geven eenlge solodansen ten beste, waarmee zij veel succes oogsten. Sonja van Waardenburg is een goede kracht van het gezelschap, André Bakker, Minny Bracke, Jo Vischer en Jean Smits vervullen eenige kleine rollen en "Werken aan het succes mee. Sem Kapper is de vaardige dirigent van Bill Stanford's orkest. ontvangen, de derde wordt in April afge leverd. De kolenvoorziening in ons land is nog altijd nijpend. Thans zijn er ook in dustrieën die niet meer normaal kunnen werken. Het distributie-systeem toont bezwaren. Er blijkt intusschen, dat het huidige distributiesysteem van brandstoffen be zwaren heeft. Het is een onbillijkheid, dat eenige ingezetenen in begin Fe bruari al kolen op den nieuwen bon krijgen, hoewel de anderen eind Februari nog zitten te wachten met oude bonnen. De oude bonnen zijn al in September in geleverd, zoodat er tusschen inlevering en verkoop een termijn ligt van bijna 5 maan den. Indien het volgende jaar de kolendis- tributie gehandhaafd blijft, zal een ver betering van de organisatie niet achter wege gelaten kunnen worden. Treinramp in Japan Ongeveer zestig kilometer ten Westen van Tokio is Dinsdagmorgen een trein ontspoord. 176 personen werden gedood en 250 gewond. De ijzel zit de tram dwars Vanmorgen had de N.Z.H. op de lijn Haarlem-Amsterdam met groote moeilijk heden te kampen, die door de ijzelafzetting veroorzaakt werden. Er kwamen vertra gingen van een half uur drie kwartier voor. Op de stadslijnen was het verkeer in de ochtenduren vrijwel normaal, hetgeen Dinsdagmiddag niet gezegd kon worden. Door kortsluiting in verscheidene motor wagens moesten deze uit den dienst geno men worden en eenige bussen op Overveen en Bloemendaal hebben geruimen tijd ge holpen om het vervoer naar het Zuiden te doen functionneeren. Dammen Kampioenschap van Kennemerland De tweede ronde van 't tournool om het dam kampioenschap van Kennemerland leverde de volgende resultaten op: C. SuykH. Laros afge broken; B. Dukel—Abe de Jong 1—1; Dixhoorn Toienaars 0—2; Draayer—Wassenaar 0—2. Zelfs met den door den minister toe- gestanen toeslag op de telers- en groot- handelsprüzen komt men nog niet uit. Momenteel worden de aardappelen dan ook j iets boven den vastgestelden kleinhandels-, prijs verkocht. Dit wordt oogluikend toe gestaan. Tengevolge van het conflict in den groentehandel laat de groente-voorziening natuurlijk veel te wenschen over. In de winkels is weinig versche groente te koop. Vele gezinnen zijn dan ook in dezen tijd aangewezeq op vat-, bevroren-, of gecon serveerde groente. Maar niet allen zijn in staat die te betalen, vooral niet de be vroren- of bus-groente. Ons werd dan ook verzekerd dat er vele gezinnen zijn die het dagen achtereen zonder groente moeten doen, want ook erwten en boonen zijn prijzig. Er zijn inwoners die naar de kwee kers trekken om daar groente te koopen, maar niet ieder is daartoe in staat. Verschillende gemeentebesturen hebben maatregelen genomen. In Zaandam o.a. heeft de gemeente zelf den verkoop van groente aan de burgerij ter hand genomen. Er wordt voor aanvoer gezorgd, waarop de huismoeders aan verschillende adressen haar inkoopen kunnen doen. In Rotterdam heeft de gemeente contact gezocht en gevonden met groentehandela ren en grossiers en in overeenstemming met deze categorieën en de veilers zelf den verkoop en verdeeling van de groenten ter hand genomen. Dagelijks worden zoo groote hoeveelheden groenten geleverd, die de burgerij ten goede komen. Maar de levering geschiedt uitsluitend aan bedrijven en organisaties met een minimum sterkte van vijftig personen. Via het kantoor en de fabriek komt toch zoo de groente bij moeder de vrouw. Bovendien kunnen kleine zelfstandigen een combina tie vormen van ten minste 50 man, die dan hun aanvragen bij 't marktwezen indienen. Reeds dadelijk toen te Rotterdam de ge legenheid werd geopend om zóó groenten te kunnen krijgen, was de aanvrage heel groot. Men krijgt telefonisch bericht op welke veiling men groente voor het per soneel kan laten halen en hoeveel en welke soorten. Voor het vervoer moet men zelf zorgen. De aanvoer van de tuinbouwproducten bestaat voornamelijk uit witlof, knollen, peen en uien. Wü vernemen dat bij het college van B. en W. van Haarlem reeds meermalen deze aangelegenheid ter sprake gekomen ls. Er is evenwel nog geen beslissing genomen. Ons werd verzekerd, dat het college in deze Nader "vernemen wü, dat het gemeente- Plechtigheid Op liet bestuur contact heeft gezocht met den handel. Indien het conflict niet spoedig wordt opgelost de verwachting is echter dat het eind in het zicht is zullen ook te Haar lem maatregelen getroffen worden om voor de menschen met kleine beurzen groente verkrijgbaar te stellen. Thans zijn reeds schikkingen getroffen dat voor de ziekenhuizen, de militairen en ,de inrichtingen groente verkrijgbaar is. Vertegenwoordigers van den Haarlem sehen groentehandel verzekerden ons, dat de last, die het publiek van hun actie ondervindt tot een minimum beperkt blijft. De cliënt toont in dit jaargetijde groote belangstelling voor gedvoogde producten, waarvan de prijzen zeker niet hooger lig- jen dan die welke voor versche groenten betaald zouden moeten worden, indien een normale prijsvorming mogelijk was. Toen in de afgeloopen week door onge regelde handelaren kool werd aangeboden bleek ook, dat de vraag hiernaar niet zoo groot was als men algemeen verwachtte. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het ge volg van de bezwaren, die de huisvrouw bij het schoonmaken van versche groenten in deze vorstperiode ondervindt. Onze zegslieden maakten ons nog op een inconsequentie in het beleid van den .minister attent. Op het oogenblik kunnen de aardappelen onmogelijk tegen de maximumprijzen ver kocht worden, gezien de groote moeilijk heden bij halen *uit den kuil en het vervoer. De 52-jarige vertegenwoordiger L. J. de B die zich Dinsdagmiddag voor de tweede kamer van het Haarlemsche Tribunaal had te ver antwoorden, had .zich vóór den oorlog nooit met politiek bemoeid, maar toen zijn handel in 1940 niet te best meer ging. meende hij zoo bleek uit de tenlastelegging, dat het N.S.B - lidmaatschap wel uitkomst zou brengen. De beweging zou een actief lid aan hem gehad hebben; hij bracht het tot blok-, colportage- en groepsleider, voor welke laatste functie hij een wapencursus te Avegoor volgde. Ove rigens vond hij naar hij zei het pistool te zwaar om te dragen. Verder was hem ten laste gelegd het lidmaatschap van het Neder landsen Arbeidsfront, steun aan Winterhulp en Frontzorg en werd hem verweten, dat hij als penningmeester-propagandist voor den Nederlandschen Volksdienst was opgetreden. Verder zou hij een burgemeesterscursus ge volgd hebben, maar men was het destijds niet erg eens geweest over zijn geschiktheid voor dat ambt. Het Tribunaal raakte daar ook niet van overtuigd, toen het de beschuldigde zijn toetreden tot de N.SB. als „louter toeval" hoorde verklaren en hij zich de Jodenster slechts met moeite kon herinneren Na Dol len Dinsdag had hij voor de O.T. schanswer ken voor de Dultsche weermacht gegraven De -verdediger, mr. Viskil. betoogde dat zijn cliënt dit laatste niet vrijwillig had gedaan en meende, dat de zaak verder te middel matig was om voor het Tribunaal behandeld te worden en eigenlijk voorwaardelijke vrij lating had moeten volgen. Uitspraak op 12 Maart. Den 41-jarigen boekhouder H. Z werd ten laste gelegd, dat hij reeds ln 1932 lid van de N.S.B geworden en het steeds gebleven was. Volgens de tenlastelegging hac hij in 1941 een functie gekregen bij het N.V V..na korten tijd als Veldpostsorteerder bij de N.S.K.K te Warschau dienst gedaan te hebben en hij had het bij het N A.F. tot onderafdeelingschef ge bracht In die functie zou hij in Limburg een R.K. vakvereeniging geliquideerd hebben. Tn 1943 zou hij op eigen verzoek door het N A F. naar Stuttgart uitgezonden zijn, om daar de belangen van de Nederlandsche gedeporteer de arbeiders te behartigen, doch hij kwam na een maand reeds uit Duitschland terug. Uit deze jaren dateerde overigens ook een brief aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Kerk te Amsterdam, waarin hij zich beklaagt, dat ALC, HET WEETR OOOlT \c, MEÏ KINDERWERK.1 MAAR A4-5 HÈT VRI ET^T WE. DOEN WAT we KONNEN.' M. VAM SREEMEN EMC; Agenda voor Haarlem WOENSDAG 26 FEBRUARI Oostcrkerk: Bazar Ned. Herv. Kerk (19.30—22.00 uur). Rembrandt: Snip en Snap Revue. 14.30 en 20.00 uur City: Alles op den pof. 14.15. 16.30, 19.00 en 21.16 uur (a. 1.). Spaarne: De dertiende gast 14 30. 19 00 en 21.15 uur (14 Luxor: De graaf van Monte Crlsto (a 1). Palace: Brief Encounter (18 J.). Belde 14.00 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ongeweten liefde (14 j.) 14.00. 16.30 19.00 en *1-15 uur. DONDERDAG 27 FEBRUARI Gebr. Vrfjz. Hcrv.: Charley Panzera, 20 uur. Eulderkapet: J. Sevensma, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Waterloo plein Sociaal voorlichtingsbureau Zooals destijds reeds is bericht, is het So ciaal Voorlichtingsbureau van Volksherstel per 1 Januari overgenomen door de gemeente Haarlem. Het is gevestigd in het pand Wil- heiminastraa*. 3 en ressorteert onder den Ge meentelijken Dienst van Sociale Zaken. Ook thans blijft het bureau ten. dienste van allen, die een oplossing zoeken voor de vele na- oorlogsche problemen, in het bijzonder op sociaal terrein. Vereeniging van Huisvrouwen In de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen zijn de dames, die periodiek aftraden en niet meer herkiesbaar waren, op hartelijke wijze gehuldigd. In het bijzonder gold dat voor mevrouw M. A de BruinVan Scherpenburg, die twintig jaar het secreta riaat op uitnemende wijze waargenomen heeft Haar werd als dank voor het vele werk. dat zij verricht heeft, een geschenk aangeboden De dames N. DyserinckGilse van der Pais T. van FerdeSluyterman. A C Hartsuyker Müller en mevrouw B Smits ontvingen boeken. De dames De Bruin en Dyserinck werden benoemd tot eere-lid. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames C. J. SmitVan Krieken, die als secretaresse zal optreden: A. C Groosmuller —Voet. A. Rühl—Mali, M C D. Wesstra— Mackay en C. A. P. Ziegeler—Winters, Manschappen van de voormalige B.S. hadden gisteren de wacht betrokken bij den zwart omfloersten mast, die midden op het gehavende Waterlooplein te Amsterdam was opgericht. Des middags was dit plein volgestroomd "met Amsterdammers, die zes jaar geleden voor het eerst een openlijk appèl aan den verzetsgeest van ons volk deden. Weer verdrongen zich voor de ven sters van de huizen de hoofden van Joden, doch ditmaal niet schuw weggescholen ach ter de gordijntjes, in grenzenlooze angst voor de gelaarsde gestalten die de straten onveilig maakten. Gisteren herdachten de Amsterdammers hun Februari-staking. De heer A. Diamant van den Bond van Oud- Illegale Werkers wekte op tot waakzaam heid. Dat deze noodig is, zoo zeide hij, blijkt wel uit hetgeen thans weer in Duitschland aan het licht is gekomen. De heer W. van Wijk, die sprak namens de Vereeniging van Ex-Politieke Gevange nen, kwam op tegen de praktijken van een Amsterdamsche vereeniging die, naar hij zeide, het lidmaatschap voor Joden niet toegankelijk stelt. De zuivering noemde de heer Van Wijk een paskwil en onder groo- ten bijval haalde hij de woorden aan van mr. Zaayer in zijn requisitoir liegen den di recteur van Winterhulp, waarin deze het niet ten uitvoer leggen van doodvonnissen hekelde. De heer B. van Dorp sprak na mens de Vereeniging van Oud-B.S.'ers. Tot slot van de plechtigheid legden vertegen woordigers van vele vereenigingen en in stellingen kransen aan den voet van den mast. Des morgens om elf uur heeft het ver keer in de hoofdstad één minuut stilge staan ter herdenking van de staking op 26 Februari 1941. Amsterdamsche kunstenaars en intellec- tueelen hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een monument op het Waterlooplein te Amsterdam. De voorloo- pige commissie wordt gevormd door prof. dr, W. Asselbergs (A. van Duinkerken), B. A. M. Binnendijk, B. Blokzijl, S. Carmig- gelt, Maurits Dekker, Albert Helman, prof. dr. G. C. Heringa, C. J. Kelk, Hildo Krop, E. Kupers, prof. mr. N. W. Posthumus, me vrouw dr. A. Romein-Verschoor, prof. dr. J. M. Romein, prof. Johannes Tielrooy, Theim 'de Vries en Victor E. van Vriesland. DE DISTRIBUTIE Donderdag 24 Februari. Haarlem. Nieuwe schoenenbonnen (cijfers 3, 6 en 9. «Me bij de vorige cijferaapwïjzing nog geen bon ontvingen). Letter W (en kinderen ge boren na 31-S-1944. Extra bon voor kinderen ge boren ln Februari 1932 t.m. 1946). Heemstede. Aanvragen fietsbanden. De Haarlemsche brandweer heeft 60 jaar telefoon Branden kunnen natuurlijk het best bestre. den worden in het begin. Daarom is het var zooveel beteekenis, dal de melding snel ge schiedt en dat ook de brandweermannen on middellijk uitrukken. Vrijwel elke groote brand is klein begonnen. Als er dus, door snel optreden, vele branden in den aanvang be dwongen worden, kan veilig verondersteld worden, dat daarmee in menig geval een groot onheil voorkomen is. Het was daarom in 1887 nu juist 60 jaar geleden een zeer groote vooruitgang toen de Haarlemsche brandweer een telefonische seininrichtiag kreeg. Dat was het begin van een lange reeks van verbeteringen, die in den loop der jaren geleid hebben tot een vol making van de alarmeering. „we] voor de gevluchte Koningin, maar niet voor den door God gezonden Adolf Hitler ge beden wordt". De brief was echter nooit ver zonden en verdachte verklaarde, dat hij er thans van walgde. De tijd van Dollen Dins dag had hem veei persoonlijk leed gebracht, onder meer door den dood van zijn twee kin deren. die in Duitschland van honger om- ivamen. De verdedigster. mej. mr Nieboer, be pleitte clementie, gezien het haars inziens op rechte schuldgevoel van haar cliënt. Uit spraak over 14 dagen. Een onbezonnen knaap. De 21-jarige G. J. F. van D.. afkomstig uit een fel anti-Duifsch gezin, was ln 3943 geheel in den ban van een vriend en diens moeder, die beiden volkomen fout waren, geraakt en had zich op 17-jarigen leeftijd voor de Neder landsche Landwacht, die later Landstorm zou heeten, gemeld Tenslotte kwam hü in een opleiding voor S.S.-grenadiers terecht. Hij had er al gauw spijt van gekregen en zijn oplei ding te Vught bestond afwisselend uit werken !n de bakkerij, in de ziekenzaal liggen of „:n den bunker brommen" Dc tweede bezigheid was trouwens nog zijn geluk geworden, want daardoor was hij niet in de gelegenheid ge weest den eed op Hit'.er af te leggen In den zomer van 1944 had h!J er schoon genoeg van gekregen en was hij gedeserteerd Mr. B. W. Stomp6 trok in zijn pleidooi een vergelijking met het verhaal van den ver loren zoon. Ook hier zijn vader en broers be reid den jongen weer liefdevol in het gezin op te nemen Dit en het feit dat verdachte door het leven geleerd heeft, bieden de beste waarborg voor zijn toekomst. Het pleit vol gens den verdediger ook voor hem. dat hij de schuld niet op zijn kameraad of diens moeder werpt. Toen de oorlog uitbrak was hij pas 14 jaar en kon hij nog niet beseffen, dat hij met dezen jongen moest breken. Bovendien verzocht mr. Stomps het Tribunaal in aan merking te nemen, dat de knaap, nadat hij gedeserteerd was. tot Mei 1945 toe onder een permanente doodsbedreiging geleefd heeft De boer. bij wien hij ln de Hoar'emmermeer on dergedoken was geweest, had verklaard dat hij nooit een pro-Duitsche gezindheid bij Van had kunnen ontdekken. Tenslotte herin nerde de verdediger aan het leed. dat de ouders ten gevolge van de onberaden stap van hun zoon hadden doorgemaakt en hij ■erzocht het Tribunaal zoo mogelijk tot on middellijke lnvrijheidsstelling over te gaan. Het Tribunaal veroordeelde daarop den jeugdigen delinquent tot een interneering ge lijk aan den tijd van het voorarrest, met ver lies van burgerrechten, voor zoover hij deze nog mocht bezitten. Door zijn treden in vreem den krijgsdienst heeft hij het Nederlander schap namelijk verloren. Sirenes loeiden 339 maal Luchtbeschermers krijgen een gedenkboek Het begon zoo onschuldig: op 27 Mei 1940 vielen de eerste bommen op een Haarlemsche weide en er waren geen slachtoffers. Een maand iater werd het meenens: het bombar dement op de Edisonstraat veroorzaakte vier. dooden en vier gewonden Op 3 October werd den Haarlemmers eerst goed duidelijk ge maakt. wat onder moderne oorlogvoering ver staan word'. Deze les kostte 27 menschen het leven. In de volgende jaren bleef de Engel- sche luchtmacht op gezette tijden aan haar bestaan herinneren. Op 16 April 1943 kreeg de Amsterdamsche buurt een klein vlakte-bom bardement te verduren, dat eigenlijk voor de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen bedoeld was. Vijf en tachtig dooden en 160 eewonden werden het slachtoffer van deze vergissing Het jaar 1944 werd gekenmerkt door vele beschietingen van het verkeer naar Amsterdam. Voordat tenslotte in Mei 1945 de oorlog met de voedsel-bombardementen besloten werd, hadden 153 Haarlemsche bur gers door actie in de lucht het leven gelaten en waren 307 personen gewond. De alarm- sirer.es hadden 339 keer geloeid, waarvan 150 keer in 1943. Een uitgebreid relaas van dit alles vir.dt men in het gedenkboek, dat op het oogenblik aan alle 2400 oud-leden van de Vrijwillige Luchtbescherming wordt ui'.Rereikt en dat een inleiding van oud-bursemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en een nawoord van burgemeester M. A Reinalda bevat. De laatste schrijft onder meer: „De luchtbescherming, georganiseerd door het particulier initiatief van „Goede Neder landers" is een belangrijk element van steun en wederkeerig hulpbetoon geweest. Onder de oogen van de bezetters leefde onder hen het verzet tegen den vijand en tegelijk spande men alle krachten ln om elkaar bijstand en steun te verleenen." Mulier-veldloop uitgesteld Wegens de slechte weersomstandigheden is de door de H.A.V Suomi georganiseerde natio nale Mulier-veldloop. die Zondag 2 Maart a.s. in de omgeving van Rooswijk gehouden zou worden, tot een nader te bepalen datum uit gesteld. BIJZONDER HOF. Een Jaar gevangenisstraf, waarvan negen maan den voorwaardelijk, werd gevraagd door den procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen den Haarlemmer Fr. C. J. S. HU zou ln 1944 dienst hebben genomen bU de „Schutzgruppe" van den Haarlemschen Orts- kommandant en sindsdien verrichtte hij tot aan de bevrUdlng wacht-, patrouille-, en koeriers diensten voor dezen Duitsehen machthebber. Over 14 dagen wordt vonnis gewezen. Het liquideeren van de illegale nazi organisatie in Duitschland is geëindigd en 85 pCt. van de leiders is gearresteerd, al dus werd Dinsdagavond door het hoofd kwartier van den Britschen geheimen dienst bekend gemaakt. Tevens werd mededeeling gedaan van de arrestatie van den generaal-majoor der SS Kurt Ellersich, oud-lid van Himmlers staf en een der voornaamste organisatoren van de illegale beweging. Ellersich, die Zaterdag gearresteerd werd, leefde onder den valschen naam „Ehlers". Hij droeg een scherts-bril, woon de drie hoog in een steeg en de Engelsche agenten vonden vierzware deuren op hun weg naar zijn kamer. Hij liet zich echter zonder verzet arresteeren. Het blad voor de Sovjet-strijdkrachten „Roode Ster" noemt de Britsche en Ame- rikaansche zuiveringspolitiek een „farce" en vindt het in het geheel niet wonderlijk dat de aanhangers van Hitler in de Wes telijke zönes weer zoo agressief zijn ge worden. Op 8 Februari, aldus het blad, hebben de Britsohe autoriteiten 9000 vroe gere SS-mannen en leden van de Gestapo vrijgelaten en dit op een totaal van 19.000 geïnterneerden in de Britsche zóne. Nadat de fusie tusschen Britsche en Amerikaan- sche zóne tot stand was gekomen, zoo gaat het blad voort, werden 27 belangrijke Duitsche industrieelen, die als oorlogs- Keuring van hengsten Ingevolge de desbetreffende bepalingen van de Paardenwet hield de Véreeniging tot be vordering van de Lanbouwtuigpaardfokkerij Woensdagmorgen aan de Hildebrandlaan in den Hout een provinciale keuring van heng sten voor dekking. In de Manége werd een onderzoek gehouden en in de open lucht volg de een keuring. Een tiental paarden werd goedgekeurd en daarna namen de dieren deel aan een keuring voor een premie; daarbij waren er ook. die reeds elders gekeurd zijn. Goedgekeurd werden „Hulbert" en „Ade laar" van gebr. Bruynis te Nieuw-Vennep; „Mijnheer" en ..Hannibal" van J. Post. Wees- perkarspel; „Hudson" van C Schoen. Stol pen. „Michiel" van gebr. Kuiper. Heerhugo- waard: .Anton" en „Clario" van M W van der Schans, Bovenkerk; „Hubertus" en „Fir mant" van de Hengstenvereeniging „Ons Be lang" te Nieuw-Vennep en „Burchtheer" van C. A. Rotteveel te Heiloo. Er volgen nog keuringen in Barendrecht, Utrecht en Den Bosch. Een overzicht van de herdenking der Februari'staking in Amsterdam. Arts voor het tribunaal De eerste kamer van het Haarlemsche tri bunaal behandelde Maandag de zaak tegen den zes-en-veertigjarigen arts G W. H.. die er van beschuldigd werd lid te zijn geweest van de N.S.B., als keuringsarts te zijn opgetre den voor de W.A., arbeiders, die in Duitsch land te werk gesteld werden, gekeurd te hebben op het Gewestelijk Arbeidsbureau en een boek te hebben geschreven over de ras sen-theorie. Beschuldigde deelde mede, dat hij alleen die arbeiders gekeurd heeft, die zich als vrijwilligers hadden aangemeld en dege nen, die zich tijdens verlof uit Duitschland bij hem vervoegden. Bij den verplichten ar beidsinzet heeft hij geen werkzaamheden als arts meer verricht. Voorts merkte hij op. dat hij het boek „Ras en toekomst" uit een weten schappelijk oogpunt heeft geschreven. Het had geen politiek doel De verdediger, mr. Sake C'. van der Wall, betoogde, dat de beschuldigde zich altijd be hoorlijk heeft gedragen. Hij stond bij zijn pa tiënten, die over het algemeen niets van de nieuwe orde wenschten te weten, goed a geschreven Ook had hij vele vrienden, die een andere overtuiging hadden. Het feit. dat hij N.S.B.'er is gebleven, meende spr. te kun nen verklaren uit het feit, dat hij de Illusie had, nog iets goeds te kunnen doen. H. was gegrepen door het ideaal. Wat het boek „Ras en toekomst" betreft, zeide mr. Van der Wall. dat het niet anti-semitisch is. Het gevolg was dat hij daardoor ve'.e moeilijkheden met N. S.B.'ers had. Volgens pl. is het boek weten schappelijk en het is objectief geschreven. Het tribunaal zal op Maandag 9 Maart uit spraak doen. misdadigers geïnterneerd waren, vrijge laten. Zij mogen vrijelijk de methoden voor het belemmeren van den democrati- schen wederopbouw van Duitschland be spreken. Toch nog een kans op zomer kamp te Zandvoort? In aansluiting op ons bericht vavt gis ter, dat er bij het departement van Open bare Werken en Wederopbouw bezwaren waren gerezen tegen de stichting van een zomerkamp in Zandvoort, kunnen wij nog mededeelen, dat de initiatiefnemer, de heer N. Bouwens te Amsterdam, toch in de ge legenheid gesteld zal worden een bestek in te dienen met een' opgaaf van de nood zakelijke materialen eh de hoeveelheid die hü eventueel zelf kan verschaffen, als ook een berekening van het aantal arbei ders dat bij den bouw betrokken zou zün. Het departement wil zich evenwel aan geen enkele toezegging nu al binden. De architecten Meyer te Zandvoort en H. v. Putten te Bussum zijn thans met de' uitwerking der plannen bezig. BELGISCHE ERKENTELIJKHEID JEGENS BEVOLKING VAN VUGHT. In een plechtige zitting van den gemeente raad van Vught is de gouden eere-medaille van erkentelijkheid namens het Belgische Roode Kruis aan den burgemeester van Vught uitgereikt. De Belgische afvaardiging werd geleid door minister Terfve, minister van Wederopbouw en Oorlogsslachtoffers. Namens den Belgischen prins-regent was aanwezig minister Adam. minister van Begrooting en Ravitailleering, voorts de heer Ros, voorzit ter van het Nationaal Verbond van Politieke Gevangenen en kabinetchef van den minister van Verkeerswezen. Ook de Nederlandsche minister van Economische Zaken, dr. G W. M. Huysmans was aanwezig. BINNENLAND Zondag 16 Maart geeft het Residentie-orkest onder leiding van Frits Snhuurman een concert ln de groote zaal van het Palels des Beaux Arts te Brussel. De vlolist Theo Olof treedt als solist op. Het hoofd van de l'.R.A. te 't Gravenhage, Lange Voorhout 13. verzoekt hun. die door het schrijven van brieven aan het periodiek „De Gil" of aan de gelijknamige radiorubriek in moeilijkheden ztjn geraakt, zich ln verbinding im stellen met de P.R A. te 's Gravenhage. Tevens worden zij. die in het bezit zijn van exempia- ren van „De Gil" en deze ten behoeve van het onderzoek zouden willen afstaan, verzocht dit aan de P.R.A. to Gravenhage te berichten. Te Amersfoort Is, 72 Jaar oud. overleden A. J. Looxma van Welderen baron Rengere. ka merheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De bekende Twentsche folklorist en geschied kundige, de heer J. J. van Deir.se. is, 80 Jaar oud. te Enschedé overleden. Te Slikkerveer li een dubbele woning uit gebrand. Een baby van zeven maanden ls ln de vlammen omgekomen. HAARLEM EN OMGEVING De kiezerslijst voor het Jaar 1947—1948 ligt tot en met 16 Maart ter secretarie der gemeente voor een leder ter Inzage. Tot en met 9 Maart as. is eer. ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen. Dinsdagavond sprak vooj- de Haarlemsche af deeling der V.I.R.O. (Vereeniging voor Interna tionale rechtsorde) de heer H. Troosthe'de, directeur ven het propagandabureau der vereenl- gtng. over de beteekenis van de U.N.O. en het belang van een nationale Inspanning tot Intens!-* veering van het werk der V.I.R.O. Een burger, die gisteren In de Srhaepman- straat constateerde dat lfmand bezig was een fiets te stelen, rende den man na en wist het rijwiel te heroveren. De dief zelf wist te ontsnap pen. De politie zoekt thans naarstig naar hem. liet Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zaterdag 1 Maart een contactavond met een gevarieerd programma in de zaal Groo te Markt 10. Zondagmorgen 2 Maart ls er een filmvoorstelling ip het Frans Halstheater; ver toond wordt een prachtige film van Hans Mar tin „Pareh, Het lied van de rijat", een speel film uit het kampongleven ln IruU*.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3