Haarlems Dagblad Negentien dooden bij aanslag op officiersclub in Jeruzalem Prof. Romme terug Overal, te land en te water, wordt ijs en sneeuw geruimd „De Vereenigde Staten van Europa" Opnieuw een ernstige waarschuwing tegen de Duitsche illegaliteit Brand aan de Merwehaven te Rotterdam richt voor enkele millioenen schade aan Afgeloopen nacht laagste temperaturen die ooit in Maart geregistreerd werden 61e Jaargang No. 18573 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H N„ Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12. TeL 12713. 10132. Maandag 3 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnemenbprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco oer post 4.50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bO de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorl!"hfing te Haarlem „Dit is het begin van den oorlog Een hevige dynamietontploffing deed Zaterdag Jeruzalem schudden; de club der Britsche officieren, die geheel door prikkeldraadversperringen was omgeven en waar voor politie-agenten op post stonden, werd door deze ontploffing gedeeltelijk vernield. Een vrachtwagen, bemand met Joodsche terroristen in politic-uniformen, had tevoren de afzetting verbroken na een vuurgevecht met de wachtposten, waarbij twee Arabi- sche agenten werden neergeschoten. De terroristen wierpen vervolgens koffers met dynamiet door de ramen der club, waarna de ontploffing volgde, die de helft van het gebouw deed instorten. Negentien dooden werden onder de puinhoopen vandaan ge haald, waarbij tien Britsche officieren en negen burgers. Twee der aanvallers werden gearresteerd. De Britsche reactie op dezen opzienbarenden aanslag was zeer streng. In een deel van Jeruzalem en in Tel-Aviv werd de wettelijke staat van beleg afge kondigd. Zesduizend man Britsche troepen zijn in deze gebieden gestationneerd en hebben een begin gemaakt met massale arrestaties. In Jeruzalem is bovendien liet standrecht afgekondigd. Ook elders in Palestina is dezen Zater dag een reeks aanslagen gepleegd op mili tairen en militaire vervoermiddelen, waar bij verschillende slachtoffers vielen De Irgoen Zwai Leoemi heeft, na deze serie aanvallen, aan de pers te Tel-Aviv een verklaring doen toekomen, welke ver meldde: „Dit is het begin van den oorlog". De Irgoen Zwai Leoemi heeft verder ver klaard, dat zij verantwoordelijk is voor I den bomaanslag op de Britsche officiers- I club te Jeruzalem. Generaal-majoor Gale, commandant der troepen in het gebied van Tel-Aviv, ver klaarde: „Wij zijn hier om het terrorisme uit te roeien. Deze illegale activiteit moet worden lamgelegd, het doet er niet toe, hoe lang het zal duren". I Naar officieel wordt medegedeeld, is een militaire vrachtauto ten zuiden van Hadera, 48 km van Tel-Aviv verwijderd, op een landmijn gereden en in de lucht gevlogen. Een Britsch soldaat vond den dood, een tweede werd licht gewond. Het Joodsch bureau en de Joodsche na tionale raad hebben deelneming betuigd met het verlies, dat Britsche, Arabische en Joodsche gezinnen tengevolge van de jong ste gewelddaden hebben geleden. Verder wordt betreurd, dat de Engelschen hun strenge maatregelen hebben genomen in verband met „het gebrek aan samenwer king van de zijde der Joodsche nationale organisaties". „Reeds geruimen tijd geleden hebben ge disciplineerde elementen der Joodsche ge meenschap, hoewel gehinderd door het ge brek aan voldoende machtsmiddelen, ge tracht de plegers van gewelddaden te be strijden en hun organisatie te ondermij nen", aldus de gezamenlijke verklaring. Volgens inlichtingen die Reuter ontving, zou uitvoering van de operatie „Hippo" (een plan-de-campagne van maarschalk Montgomery voor bestrijding van het terro risme in Palestina) op til zijn. Deze opera tie zou afkondiging van den staat van beleg medebrengen en massale razzia's in ver dachte gebieden. De eerste Britsche infanterie-divisie, die Zondagavond in Tel-Aviv patrouilleerde, had opdracht te schieten op ieder, die zich niet aan het uitgaansverbod hield. „Linggadjati waarborgt een duurzaam samengaan" Het K.L.M.-vliegtuig, waarmee de voorzit ter van de katholieke Tweede Kamer-fractie prof. C P. M. Romme na zijn tocht door In donesië terugkeerde, landde Zaterdagmiddag omstreeks vier uur op Schiphol. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden had het een dag vertraging ondervonden. In de douaneloods stond prof. Romme de aanwezige journalisten even te woord Op de vraag, waarom hij niet in de republiek zelve was geweest, antwoordde prof. Romme. dat de republikeinen hem daartoe niet hadden uitgenoodigd. Ten aanzien van niet-republikeinsche Indo nesiërs kon prof Romme mededeelen. dat deze evenals de republikeinen volkomen ach ter Lïnggadjati staan Zij zien in Linggadjati een symbool van de Nederlandsche bereidheid tot samenwerking op de basis van gelijkheid, die ook zij als ideaal zien Prof "Romme's oordeel over Linggadjati is. dat de overeenkomst, zooals zij daar is ont worpen. een duurzaam samengaan tusschen de twee gebiedsdeeien zal kunnen waarbor gen en een onvoorwaardelijk element zal kunnen zijn ten behoeve van het algemeen welzijn der Indonesische volken Over Soekarno's positie wist hij te zeggen, dat de meeningen in de kringen der civiele macht vaak aanmerkelijk afwijken van die van de militaire macht, maar ten aanzien van Soekarno loopen ze parallel Hoover dringt aan op hulp aan Duitsche bevolking Over Hoover's voorstel inzake Duitsch- land wordt nader gemeld, dat het een vloot van 75 liberty-schepen ter beschikking van de Duitsche voedselvoorziening noodig acht en aandringt op het uitleenen van Amerikaansche surplusschepen om de Duit sche vloot voor de zeevisscherij weer op peil te brengen. Hoover verklaart nadrukkelijk dat, in dien de Westelijke beschaving in Europa moet worden gered, dit ook in Duitsch- land het geval zal moeten zijn; „Onze vlag, die over deze gebieden wappert, moet nog iets meer beteekenen dan militaire macht". Verder beveelt Hoover de oprichting aan van soep-keukens in de meest getroffen gebieden van de Engelsche en Amerikaan sche zóne om warme maaltijden aan kin deren te verschaffen. Hij geeft als schat ting, dat meer dan vijftig procent van de kinderen boven 6 jaar en volwassenen on dervoed zijn. Hoover verklaarde, dat de groote massa van het Duitsche volk wat voedsel, warmte en beschutting betreft „teruggezakt is tot het laagste peil sedert honderd jaar Wes- tersche beschaving". Hoover sprak de sug gesties tegen als zou door de Engelsch- Amerikaansehe pogingen om West- Duitschland in zijn eigen behoefte te laten voorzien een dreiging van hernieuwd Duitsch imperialisme ontstaan. „Er is in het Duitsche volk thans geen imperialisme meer over". Hoover verwacht binnen een week een rapport over den toestand in Oostenrijk voor te kunnen leggen en zal later een al- gemeene samenvatting van zijn bevin dingen ten aanzien van den Europeeschen economischen toestand bij het Witte Huis indienen. Het Oostenrijksche voedselpro bleem is geen groote kwestie, daar er slechts ongeveer 7y2 millioen inwoners zijn, aldus Hoover. In Rehavia. een Joodsche wijk van Jeru zalem, zijn 60 Joden voor een nader ver hoor gearresteerd. Het bestuur van het Joodsch bureau besprak de situatie. De vergadering had plaats in afwezigheid van den voorzitter David Ben-Goerion, die in een ziekenhuis is opgenomen. Inbrekers namen drastische maatregelen tegen de koude Inbrekers hebben zich Vrijdagavond om streeks elf uur toegang verschaft tot een groote bontzaak aan de Keizersgracht te Am sterdam Hun buit bestaat uit ongeveer 70 bontmantels, ter waarde van 100.000 50.000 textielpunten, eenige coupons wollen stof, alsmede een bedrag van ongeveer 4000 De buit is met een drie-tons vrachtauto ver voerd. Op den voorbumper is vermoedelijk geschilderd G 39071. De recherche van het bureau Singel van de Amsterdamsche politie verzoekt inlichtingen, die wanneer zij al thans tot resultaat leiden goed beloond zullen worden Den Haag weet nog niets van Fransch-Nederlandsch verbond De Fransche minister van Buitenïand- sche Zaken, de heer Bidault, heeft in de nationale vergadering, sprekende over het Fransch-Britsche verdrag, zich uitgelaten over eventueele politieke onderhandelingen met Nederland. De indruk zou kunnen ge wekt zijn, dat op dit oogenblik zoodanige onderhandelingen reeds aan den gang zijn. In dit verband kan men slechts zeggen, dal naar bij informatie bleek men op het Plein in Den Haag met belangstelling uit de pers vernomen heeft, dat Frankrijk tot zoodanige onderhandelingen blijkbaar wenscht te komen. Officieel heeft men dienaangaande niets vernomen. Zaterdag en Zondag waren allesbehalve vrije dagen voor de blauwe tram, die door den abnormaal zwaren sneeuwval voor legio moeilijkheden kwam te staan. Er is echter doorgereden tusschen Amsterdam en Zandvoort, al moesten honderden pas sagiers de propvolle wagentjes, die hun defecte groote broers kwamen vervangen, voorbij laten gaan. Het ingesneeuwde boe- meltje in Waterland is evenals de tram naar Leiden den greep der sneeuw ont komen, zoodat het heele N-Z.H.-net weer zij het ook gebrekkig wordt bereden. Inmiddels komen gedétailleerde berich ten binnen over den overlast, dien de witte wereld haar bewoners heeft aangedaan: de oude rijksweg HaarlemDen Haag moest met een groote sneeuwschuiver worden „opengebroken" en ook het stuk Alkmaar Den Helder was zoodanig ingesneeuwd, dat met man en macht een pad voor het verkeer gebaand moest worden. De kleine wegen in den kop van Noord holland blijven onbegaanbaar; de Afsluit dijk is echter door de hulp van twee bull dozers te berijden. Nog verder naar het Noorden komen we op Schiermonnikoog, of liever: we komen er niet. want het ijs is in de Waddenzee aan het kruien geslagen en heeft reeds het vluchtelingenhuisje van de Engelmansplaat gevaagd. De toestand op het eiland wordt kritiek door het stagneeren van den aanvoer van levensmiddelen en brandstof. De Lek: een harde noot. De vier ijsbrekers, die op de Lek operee- ren hebben het zwaar te verduren: meer malen moeten zij een opengebroken stuk nogmaals „doen" omdat het ijs zich achter hen weer vast zet. Bij Culemborg moest een ijsdam van behoorlijke afmetingen uit den weg worden geruimd en ook op de Bergsche Maas onder WaalAvijk ontstond een ijsberg, die met succes „genomen" werd. De Nijmegenaren konden Zaterdagmid- tg van een voor 'hen ongewoon schouw- Een opname tijdens de pogingen van drie ijsbrekers om de Rijn open te breken ter hoogte van Rhenen. spel genieten: drie zware ijsbrekers braken zich een geul door de soms enorme ijs-ob stakels. De drie schepen hopen deze week Pannerden te bereiken. Klachten over sneeuwballen. Bij de Heemsteedsche politie zijn van verschillende kanten klachten binnengeko men over het optreden van kwajongens die verschillende wijken in Heemstede onvei- lie maakten door bombardementen met te ™den om waterstofatomen te spl.tsen. waa rHiinv pen nrmifnnrtp mkp piiprp.phrnn Positieve hoop der Duitschers Lord Beveridge, de Britsche deskundige op het gebied der sociale veiligheid, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan de Westelijke zones van Duitschland, heeft in een radio-uitzending verklaard, dat de Duitschers in alle deelen van het land zich bezorgd maken over wat er te Moskou zal worden beslist over hun Ooste lijke grens de deelen aan de Oostzijde van Oder en Neisse, welke Polen bezet houdt en waaruit zeven millioen Duit schers zijn verdreven. „Practisch iedere verantwoordelijke Duitscher met wien ik sprak, verklaarde, dat het voor welken Duitscher ook onmogelijk zou zijn een vredesverdrag te teekenen, waarin officieel de Oder-Neisse grens wordt aanvaard, zonder politieken zelfmoord te plegen voor zichzelf en zijn partij". Indien deze grens wordt vastgesteld, aldus lord Beveridge. zal zij moeten worden gedicteerd. Lord Beveridge verklaarde voorts, dat naar zijn meening de Duitschers behalve enkele communisten, in verschillenden graad van bereidwilligheid een decentrali satie der macht in Duitschland, zooals de Franschen en Amerikanen dit wenschen. zouden aanvaarden. Overal werd hem de vraag gesteld welke vooruitzichten er zijn voor het tot stand brengen van de Vereenigde Staten van Europa, zooals voorgesteld door Churchill. „Het scheen de eenige positieve hoop welke zij hebben opgevat", aldus Beve ridge. Ceen gebrek aan energie „Intelligenter verbruik van kolen" De Engelsche voorman der atoomsplit singstudie, prof. dr. M. L. E. Oliphant, heeft zich weer eens laten hooren. Hij heeft thans de mijnwerkers een hart onder den riem gestoken door hun de verzeke ring te geven, dat de atoomenergie, wan neer zij eenmaal in de praktijk zal wor den gebruikt, de belangrijkheid der kolen- winning geenszins zal verminderen. De kolen blijven een kostbare en onmisbare bron van energie, die voor de samenleving even nuttig zal blijven als zij tot nu toe geweest is. Er zal slechts een verschui- ïng van functie plaats hebben: De kolen zullen in de naaste toekomst niet meer als brandstof worden gebruikt, doch zij zullen als ruw materiaal dienen voor de afscheiding van nuttige verbruiksstoffen als plastieke materialen, benzine, boter en andere eetwaren. De atoomenergie zal dan langzamerhand de plaats der steenkool innemen wat de warmte- en krachtleverantie betreft: De yoortbeweging van treinen, de aandrijving van generatoren en de verwekking van hooge smelttemperaturen in de fabrieken zal mét een minimumverbruik van atoom energie een massa-besparing van kolen be werkstelligen. wat door prof. Oliphant wordt gekarakteriseerd als een mogelijk heid tot „intelligenter toepassing der1 steenkool en tot minder verkwisting van dit waardevolle bezit". De tot nu toe bekende vindplaatsen van uranium garandeeren een voorraad voor minstens honderd jaar. Voor dat deze voor raad uitgeput is, zal men, zoo beloofde Oliphant, er in geslaagd zijn een methode Toenemende van de Etna Yverkinj: De uitbarsting van de Etna is thans in hevigheid toegenomen. Eén dorp is door de lava verzwolgen en een ander wordt be dreigd. Men overweegt nu het gebruik van bommenwerpers en artillerie, om den lava stroom te keeren. r Het woord is Lessing: aan.... Alleen die zaak is verloren, die men opgeeft. „J oorbereiding van oorlog tegen de volksgezondheid99 De Commissie voor bestudeering van Eoropeesche aangelegenheden, die onlangs in een lijvig rapport dat grootendeels m ons blad werd gepubliceerd waar schuwde tegen de activiteit der onder - grondsche nazi-organisat.es, heeft thans opnieuw een rapport over deze aangelegen heid gepubliceerd, waarin ernstig wordt gewaarschuwd tegen de ondergrondsche machinaties van duistere Duitsche elemen ten. Volgens dit rapport ontsnappen nog steeds vele Duitschers met vervalschte paspoorten via Zweden en Italië naar Zuid-Afrika. Ondanks de herhaalde tegen spraken is een groot deel van het econo mische potentieel der nazi's in het buiten land nog steeds niet aan de geallieerden uitgeleverd. Argentinië heeft definitief geweigerd Duitsche activa aan de geal lieerden te overhandigen. Duitsche tegoe den in Zwitserland zijn in de handen der Duitschers gebleven, die kans hebben ge zien naar Zwitserland te ontsnappen, zelfs indien deze activa tijdelijk geblokkeerd zijn. De secretaris-generaal van de commissie, dr. Robert Borel. verklaarde, dat de inlich tingen, waarover de commissie beschikt, afkomstig zijn van commissies van staats lieden. technici en specialisten over geheel Europa, en hij zeide in een interview, dat zooals voor den vorigen oorlog een vijfde colonne in vele landen werkzaam is ge weest. thans voorbereidingen worden ge troffen voor een evcntueelen oorlog tegen de volksgezondheid: het verspreiden van epidemieën als diphterie en typhus, het vernielen van het gewas en veestapel, door het verspreiden van mond- en klauwzeer, is zeer wel mogelijk. Wjj hebben een man ijshallen. In de omgeving van de Jan vap Goyenstraat was het bijna niet mogelijk om ongehavend te passeeren, op de Molen - werfslaan werd iemand, die naar de Raad huisstraat wilde gaan, door twintig opge schoten jongens zoodanig met ijshallen bekogeld, dat hij weer naar zijn woning moest vluchten en terzelfder tijd werden op het Raadhuisplein twee vlegels door een politie-agent geverbaliseerd, omdat ze een ouden man op een collectie ijshallen ont haalden. Ook op andere plaatsen was de toestand voor voorbijgangers allesbehalve veilig het is dan ook te verwach ten dat de daders vervolgd zuUen worden. waardoor een onuitputtelijke energiebron zal zijn aangeboord. Deze belofte opent wijde en geruststel lende perspectieven. Men kan er wel haast zeker van zijn dat Oliphant zijn belofte zal houden, wantan elephant never forgets! HITLER'S „PENSIOEN" GEVONDEN. In de kluis van de Agermanbank te Ham burg is een hoeveelheid platina gevonden, die aan Hitier heeft toebehoord. De schat verte genwoordigt een groote waarde en zou door een rijken Zuid-Afrikaan aan Hitier zijn ge schonken. De geallieerden hebben er zich thans over ontfermd. Schiphol houdt vol Het leven op SCHIPHOL gaat. door alsof er geen strenge winter bestaat: slechts ochtendmist kan de vliegtuigen eenige uren vertraging bezorgen. In DEN HAAG zag het er Zaterdag minder florissant uit: De stadsbussen gaven den strijd op, maar zij zijn in den loop van Zondag weer gaan rijden. De SPOORWEGEN slaan zich vrij goed door de moeilijkheden heen en nergens kwamen hopelooze gevallen van in- sneeuwing voor. Strenge straffen verwacht tegen prijs-overtreding Het Directoraat-Generaal voor de prij zen zendt ons het volgende communiqué: In de maand Januari werden in de ar rondissementen Amsterdam. Alkmaar en Haarlem 1046 processen-verbaal opge maakt wegens overtreding der prijsvoor- schriften en wel tegen 1553 verdachten. De Tuchtrechter voor de Prijzen legde in hetzelfde tijdvak boeten op met een totaal bedrag van ruim 205.000 gulden Verwacht wordt dat de Tuchtrechter in toenemende mate van zijn bevoegdheid gebruik zal maken om zaken te sluiten Het schijnt dat men niet gevoelig is voor geldstraffen. Slechts rigoureus ingrijpen waaronder dan wordt verstaan het sluiten van zaken en het publiceeren van vonnis sen in de pers, zal indruk maken op de prij sovertr eders. Een loods van de stuwadooremaatschap pij „Quick despatch" aan de Merwehaven te Rotterdam, die pas geloste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaarde goederen, die voor doorvoer naar het buitenland bestemd waren en twee compleete scheepsmotoren voor de K.P.M. bevatte, brandde Zondag ochtend tot den grond toe af. Onder de stukgoederen waren balen pa pier, pakken tabak, in hout verpakte arti kelen en rubberbanden; ook aan de Oost zijde tegen de loods opgestapelde zakken palmpitten werden een prooi der vlammen. De brand werd ongeveer 5 uur Zondag morgen door een agent van politie ontdekt en is vermoedelijk door kortsluiting ont staan. Op dat oogenblik sloegen de vlam men al uit het dak en kort daarop was de geheele loods een laaiende vuurzee. Hoewel de brandweer spoedig met drie autospuiten, drie bluschbooten en een ge reedschapswagen ter plaatse was, had men tegen het middaguur den brand nog steeds niet geheel onder den knie. Aan de Noordzijde bevond zich toen nog een flinke vuurhaard. Op verschillende plaatsen vlamde het vuur steeds weer op. Tevens begonnen tegen de aan de haven zijde der loods opgestapelde balen katoen Militaire truck gleed winkelhuis omver Winkelend Roosendaal was Zaterdagmiddag getuige van het zonderlinge feit, dat een mi litaire truck een drie verdiepingen hoog win kelpand in een van Roosendaal's drukste straten in een ruïne herschiep. De truck, een leege 6-tonner. kwam uit Breda en moest plotseling remmen Hoewel de truck een zeer matige vaart had geraakte de wagen aan het flippen en werd onbestuurbaar. De chauffeur kon niet verhinderen, dat zijn vervoermiddel tegen het hoeksteenpunt van een kunsthandel gleed, dat omver stortte. De geheele boven bouw van het pand zakte onmiddellijk In elkaar. en beenderen te smeulen. Met moeite wist men vaten olie, die zich aan de Noordzijde bevonden weg te rollen, voor zij door het vuur bereikt werden. In de komende dagen zal men de balen katoen met behulp van kranen uit elkaar trekken, om deze op smeuling te onder zoeken. Een bluschboot, die oorspronkelijk als ijs- breker op de nieuwe Maas dienst zou doen. blijft in de Merwehaven liggen om bij eventueel weer oplaaienden brand hulp te kunnen bieden, Een zich op het terrein bevindend motorjacht is door de enorme hitte en door overspringende vonken even eens beschadigd. De totale schade wordt op enkele mil lioenen geschat. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak- Ir. Neher, Directeur Generaal der P.T.T. die benoemd is tot Minister van Openbare Werken en Wederopbonw. Verkiezingen 1946 Het A.N.P. heeft de stemmencijfers van de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Ge meenteraden in het jaar 1946 in een boek verzameld. Belangstellenden kun nen tegen betaling van 1.50 per exem plaar dit boek bij onze administratie verkrijgen. Toezending kan niet plaats hebben en daar wij slechts een gering aantal exemplaren hebben besteld is het goed zoo spoedig mogelijk tot aankoop over te gaan. DE ADMINISTRATIE. geen Duitscher die zich In de onder grondsche nazibeweging bevindt en die ons op de hoogte heeft gebracht van de voor bereidingen voor liet vervaardigen van dit geruisehlooze geheime wapen- Volgens dezen man is het mogelijk dat personen met parapluies en actetasschea bacillen meevoeren en deze in poedervorm in ondergrondsche treinen en andere ver voermiddelen verspreiden. Borel geloofde echter, dat veel van deze beweringen bluf van den kant van de nazi's is. „Zij zjjn nog niet gereed. Maar de omvang van de ondergrondsche beweging in Duitschland is ontzaglijk". Pruisen bestaat theoretisch niet meer. De geallieerde bestuursraad in Duitschland heeft Zaterdag een wet gepubliceerd, waar in wordt bepaald dat „de Pruisische staat, die steeds een promotor is geweest van militairisme en reactie in Duitschland. de faeto heeft opgehouden te bestaan". De wet zegt „gedrongen door het verlangen vrede en veiligheid voor de volken te waarborgen en het verdere herstel van het politieke leven in Duitschland op een democratische basis veilig te stellen, vaardigt de bestuurs raad het volgende decreet uit: 1. De Pruisische staat met zijn centrale regeering en al zijn bureaux heeft opge houden te bestaan. 2. De gebieden die deel uitmaakten van den Pruisischen staat en die thans onder gezag staan van den bestuursraad, zullen den status van „Lander" krijgen of wor den opgenomen in andere staten. 3. Functies en eigendommen van den Pruisischen staat zullen naar bovengenoem de staten overgaan. 4. De wet treedt in werking op den dag van onderteekening 25 Februari 1947". Onbekende projeetielen in Engeland aangespoeld Aan de kust van Yorkshire (Engeland) zijn geheimzinnige bommen aangespoeld, waarvan men gelooft, dat zij een tot dusver onbekend Duitsch wapen zijn. aldus een correspondent van de ..Dally Graphic" De bommen bevat ten elk 40 alumlnlumkleurlge schokbulsjes. Toen een van deze buisjes tot ontploffing werd gebracht, gaf het een verblindende vuurstraal en een geweldige knal Legerautorltelten ach ten de mogelijkheid niet uitgesloten dat het wapen bedoeld was om onderzccbooten tot zin ken te brengen. Sjalirir voor 't republikeinsch parlement De speciale correspondent van ANP- Aneta seint uit Malang dd. 1 Maart: Heden heeft Sjahrir in een rede van een uur met K.Ni P. een overzicht gegeven van de politiek van zijn regeering, waarin hij ten aanzien van de onderhandelingen met de Nederlanders o.m. het volgende verklaarde: „De heftige reacties in Neder land wei-den door niets anders veroorzaakt dan door de vrees van de Nederlanders, dat zij hun bezittingen zouden verliezen. De Nederlanders wenschten niet te begrijpen en te aanvaarden, dat. wat hier te lande is geschied, niets anders is dan een na tuurlijke politieke ontwikkeling. Volgens de reactionnairen zouden de Indones ers niet gelukkig kimnen zijn, zonder dat Ne derlandsche troepen door het land pa trouilleeren en zonder dat alles, wat voor de Indonesiërs van het hoogste belang is, door .Nederlanders wordt beslist. Dat dit onlogisch is, is reeds door het 18 maanden lange bestaan van de republiek bewezen. De republiek, aldus vervolgde Sjahrir, wil slechts, dat de Nederlanders haar hun vertrouwen schenken en inzien, dat de In donesiërs in staat zijn hun eigen land te besturen zonder Nederlandsche troepen en leiders. Als deze goede wil bestond, zouden wrijvingen over woorden en for maliteiten futiel worden. De depressie, die gedurende enkele da gen in ons land zware sneeuwbuien ver oorzaakte, trok naar West-Rusland. Over Europa bewoog zich een rug van hoogen luchtdruk in beteekenis toenemend naar onze omgeving, waardoor de wind afnam en in den afgeloopen nacht zeer lage tem- Zes honderd Chineesche studenten worden geoefend om te zijner tijd de kern van het officierscorps der Chineesche marine te vo rmen. De training heeft plaats te Devonport. peraturen werden gemeten. In Den Helder daalde daarbij de temperatuur tot -13,3, hetgeen aldaar nog nooit eerder in de maand Maart is voorgekomen. De laagste tot dusverre aangenomen waarde was -9,9 op 6 Maart 1942. Ook in de omgeving van Den Haag en.Amsterdam daalde de tempe ratuur tot onder -10; Eelde registreerde zelfs -14 graden. Bijna overal vormde zich een dikke stralingsmist. Ons land bevindt zich nu Juist op den ge noemden rug van hoogen luchtdruk, die thans vrijwel stationnair is geworden. Er zal dan ook weinig verandering m het heerschende weertype komen. Des nachts zal bijna overal weer strenge vorst voor komen met vorming van uitgebreide mist- velden en in den namiddag zal de tempe ratuur oploopen tot om het vriespunt met dooi op plaatsen waar de zon schijnt. Weerbericht KOLDE NACHT MT7T .MIST Weerverwachtlng van het K.N.M.I. to De BIK, geldig tot Dinsdagavond: In den nacht en vroegen ochtend nintlge tot strenge vorst met opnieuw vor ming van uitgebreide mtetvelden die op de meeste plit.-tt.son morgen over dag weer oplotssen. waarbij de tempe ratuur oploopt tot om het vriespunt met dool ln de zon. Weinig wind. 4 Maart: Zon op: 7.22 uur, onder 18.23 uur Maan op: 14.40 uur, onder 6.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1