De Vereemgde Staten gaan zich voor de Grieksche kwestie interesseeren Journalistieke naastenliefde in Engeland Duitsche politieke partijen willen congresseeren Honderd jaar geleden werd de uitvinden van de telefoon geboren Nederlandsche Turnsters winnen Wereldnieuws Maandag 3 Maart 1947 Financieele steun aan de Grieksche regeering in ruil voor handhaving der Britsche troepen De regeering der Vercenlgde Staten heeft bekend gemaakt dat zij voornemens is. Griekenland economisch te helpen, om zoodoende de lasten van Engeland te ver lichten. Tegelijkertijd werd bekend dat de Amerikaansche regcering den eisch zou hebben gesteld tot handhaving der Brit sche bezettingstroepen in Griekenland. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsehe Zaken heeft plannen voor bereid voor een voorstel, dat bij het con gres zal worden ingediend, ten einde de Vercenigde Staten in staat te stellen En geland steun te verlecnen by het dragen van de economische last der geallieerde politiek in Griekenland, aldus een gezag hebbende bron. In officieele kringen wordt een bedrag van 250.000.000 dollar genoemd voor dit jaar. Volgens een officieele bron zou de financieele hulp bedoeld zijn om de Griek sche regeering in staat te stellen het Grieksche leger uit te breiden, teneinde weerstand te kunnen bicden aan de voort durend ernstiger wordende situatie in Griekenland en de hiaten te kunnen opvul len, welke mogelijk zijn ontstaan door reeds plaatsgevonden of nog plaats te vin den terugtrekking van Britsche troepen. Er zou geen sprake van zijn, dat de Brit sche troepen door Amerikaansche vervan gen zouden worden. De Grieksche regee ring zou niet in de eerste plaats behoefte hebben aan manschappen, doch aan bui tenlandsehe valuta voor den aankoop van voorraden voor een uitgebreid leger. Van de zijde van het Britsche ministerie van Buitenlandsehe Zaken wordt beves tigd, dat een Amerikaansche nota inzake Veehouder werd „veehouwer" Elke week een koetje „Elke week een koe is een kapitaaltje in een jaar", dacht blijkbaar de Aalsmeersche veehouder N. S. verleden zomer en herfst en hy liet vijf maanden lang één koebeest per zeven dagen slachten, op die manier een aantal Amsterdamsche vleescheters geruimen tijd van dure en bonlooze lappen voorziend. Hoewel deze klant van den Haarlem- schen Economischen rechter geen speciale siachthandeiingen had verricht hij heesch de doode dieren slechts omhoog, wanneer zij in het eerste stadium voor de vleeschpot verkeerden achtte de ma gistraat hem toch den hoofdpersoon van het uitgebreide complot en de twee jaar met aftrek, waarmee de Officier dreigde, werden in de uitspraak slechts met zes maanden verminderd. Tegen den ioonsla- ger, die voor het zware maar niet zeer winstgevende werk moest opdraaien, vroeg de Officier wegens door den verdediger naar voren gebrachte en uiterst tragische familie-omstandigheden invryheidstelling, welk verzoek door den rechter in een von nis werd omgezet. Een Amerikaan over Margraten In de New York Herald Tribune be- schryft Edwin P. Booth, professor in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Boston, een bezoek dat hij met zijn echt- genoote en twee zoons gebracht heeft aan de Amerikaansche militaire begraafplaats te Margraten. Hij had deze reis onder nomen om te beslissen, of hu het stoffelijk overschot van zijn derden zoon, die te Mar graten begraven is, al dan niet naar de Vereenigde Staten zou laten overbrengen. Hij beschrijft hoe getroffen hij was door de zorg, die de bevolking van de omlig gende dorpen en steden aan de graven der gevallen Amerikaansche soldaten besteedt. Prof. Booth dringt er bij de Amerikaan sche regeering op aan het kerkhof niet te verplaatsen: „Laat dit kerkhof in zijn huidige schoonheid. Laat de regeering en het leger ons volk vertellen, hoe rustig Griekenland is ontvangen Amerika geeft daarin te kennen op welke voorwaarden het bereid is Griekenland economisch te steunen. De nota wordt thans bestudeerd. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Amerika ais voorwaarde heeft gesteld, dat de Britsche troepen in Griekenland gehandhaafd blijven. Ook in Washington werd bevestigd dat de Amerikaansche regeering aan het Ver een igd Koninkrijk verzocht heeft Britsche politie-troepen in Griekenland te hand haven. Zij zou verder verzekeringen heb- gen gedaan ten aanzien van voorstellen voor Amerikaansche economische hulp. Voorts zou er gesproken zijn over een ver plichting voor de Grieksche regeering om waarborgen te stellen voor het volgen van een politiek, niet volgens de opvattingen der partisanen en over het zenden van een Amerikaansche commissie van toezicht naar Griekenland. Herdenking aan de Dreef Ie Haarlem I-Iet comité ..Monument Dreef" deelt mede dat Vrijdag 7 Maart des middags om 6 uur. op de bekende plaats aan de Dreef te Haarlem een herdenking zal plaats vinden van de genen. die daar twee jaar geleden tijdens de bezetting hun leven lieten. Bij deze plechtigheid zullen ds. I P. van der Waal en Pater Ceslaus-Tijnagel het woord voeren, ook het mannenkoor „Caecilïa" zal zijn medewerking verleenen. De burgerij en speciaal de jeugd worden opgewekt om door hun tegenwoordigheid er van te getuigen, dat de hier gebrachte offers voor hen thans en in de toekomst van groote en diepe beteekenis zijn en zullen blijven. Spoedeischende raadsvergadering in Hillegom In een spoedeischende raadsvergadering wer den eerst de heeren C. P. A. Beijersbergen (K. V P.) en J. v. d Vegte, (P. v. d. A.) geïnstal leerd als raadsleden. B. en W. stelden daarna voor, de kosten voor het gewoon L O. te bepalen op f 17.44 per leer ling en voor U.L.O. op 27.50 De heer Vermeer (Prot. Groep) verzette zich daartegen, omdat dit z. 1. in strijd was met den geest van de L. O. Wet. Nadat de voorzitter het standpunt van Ged. Staten had uiteengezet de betrokken school besturen wenschen een bedrag van f 30 en de openbare U. L. O. heeft een bedrag van t 60 noodig werd het voorstel aangenomen. Van onzen Londenschen correspondent) Er zijn bepaalde dingen, welke blijkbaar alleen in Engeland mogelijk zijn. Toen als gevolg van de electriciteitsbeperking de verschijning van alle weekbladen voor minstens veertien dagen werd stop gezet, boden de gezamenlijke dagbladen spontaan aan artikelen op te nemen van de belang rijkste politieke weekbladen, die, hoewel zij 'n betrekkelijk kleine oplaag hebben, on misbaar zijn voor de algemeene gedachten- wisseling over actueele politiek-cultureele problemen. Zoo kon het gebeuren, dat een rechtsch blad als de ..Evening Standard" een artikel plaatste uit de linksche „New Statesman and Nation". Dit getuigt van een groote ruimheid van geest. De geste van de dagbladen om hun collega's van de wekelijksche periodieken op deze wijze te helpen, bewijst ook dat er over de politieke scheidsmuren heen een solidariteit van het journalistieke beroep bestaat. Koninklijk vlagvertoon. Het bezoek van de Engelsche Koninklijke familie aan Zuid-Afrika heeft hier en daar criti'ek uitgelokt wegens het vertoon van luxe, waarmede het gepaard gaat. iets wat in dezen tyd van uiterste soberheid niet bepaald op zijn plaats zou zijn. Daartegen is aangevoerd, dat de Koning als „hoogste ambtenaar" van het Britsche Rijk deze reis maakt in opdracht van het Kabinet, dat haar noodig oordeelde om de banden met Zuid-Afrika te versterken. Het is dus heelemaal niet een zelf be dacht pretje. De kosten, aan den tocht be steed, zullen baat afwerpen in den vorm van voortgezette „goodwill" van het Do minion jegens Engeland. Het is logisch, dat de Koninklijke familie by het vervullen van haar representatieve taak andere maatstaven aan moet leggen dan „gewone" burgers. Zonder eenig vertoon zou een der gelijk bezoek weinig indruk maken. Het getuigt niet van een ruimen blik, wanneer dit niet wordt ingezien. Ook is opgemerkt, dat er in Zuid-Afrika minder gewenschte toestanden heerschen, o-a. op het gebied van behandeling der kleurlingen. Is er eenig verband tusschen het Koninklijk be zoek en deze situatie? Neen, de Koning is het constitutioneel hoofd van de Unie van Zuid-Afrika, doch hij is niet verantwoor delijk. noch is Engeland dat, voor de bin- nenlandsche toestanden in dat land. Naar Zandvoort 2 De Nederlander maakt graag en deskun dig queue. Wanneer hem het plezier, om voor Amerikaansche schoenen in de rij te staan, wordt ontnomen, zoekt hij den eenigen winkel in zyn omtrek op, die Vir gin i a-sigaretten verkoopt en als die er niet is. blijft er niets anders over dan een volle tram, waar drie menschen met pijn in kunnen en die nadr Zandvoort rijdt. Want Zandvoort ligt aan de zee en de zee ligt dicht. Daarom sukkelde Zondag het eene uitpuilende wagentje na het andere door de besneeuwde duinen, om op het Halteplein in de badplaats duizenden Ne derlanders te loozen, die er een paar natte en vertrapte voeten en de kosten van een retourtje voor over hadden om Noord pooltje te gaan spelen. Het leek wel zomer in Zandvoort: alleen was het wat kouder. Klauterende mensch- jes en óóóó-roepende menschjes, mensch- jes niet sleetjes en menschjes met ver langens naar een warme kwast. Boven op die ijsbarricade, aan den zeekant afge knaagd door de trage branding, de dap persten en dat alles niet om te doen wat des badgasten is, maar slechts om te kij ken naar een Noordzee, die het koud kreeg en een yskraag aantrok. En de zon scheen op de duizenden hoofden, aan het strand en op de café-terrassen, op de sleetjes en de bontmantels. Want Zand voort gaf gratis een voorstelling, die ho pelijk niet lang wordt geprolongeerd en Zandvoort had een goeden dag In de treinen en de trams, die door de schemering naar al of niet brandende kachels voerden,waren de winters r-'ne rlagjesmenschen het er over eens: „We hebben natte voeten, maar het was de moeite waard!" J. F. GEVONDEN VOORWERPEN De afdeeling „gevonden voorwerpen" van de politie is met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar het bureau het Nassaupleln. Daar kun nen iederen werkdag van halfelf tot halfeen voorwerpen gedeponeerd worden, aangiften worden gedaan en inlichtingen door verliezers worden Ingewonnen, indien een voorwerp weer terecht ts, verzoekt de politie dat aan het bureau Na^sauplein mee te deefen. Tegenstellingen tusschen de Europeesche communisten over Duitsche kwesties Amsierdamsche Bank heeft grooter winstsaldo Voorgesteld wordt 4% dividend op preferen te en 5% op gewone aandeelen Het verslag over 1946 van de Amsterdamsche Bank N.V., dat begint met een overzicht van de financieele en economische situatie van ons land. wijst ook op de noodzaak van zuinigheid bij de staatshuishouding- Het verslag zegt: „Weliswaar sluit het gewone staatsbudget on geveer. doch dit bleek slechts bereikbaar bij een bijkans ondragelijk peil der belastingen als mede door het onderbrengen van een aantal over enkele jaren afloopende posten bij den buiten- gewonen dienst. De onder dezen dienst, begroote onze jongens daar liggen. De kerkhoven uitgaven vorderen zoo aanzienlijke bedragen, zyn hier prachtig en byna zoo volmaakt j dat deze niet door voldoende blnnenlandsehe be- als wij zouden wenschen. Het volk in welks j— midden onze zonen begraven liggen, is briendeylk en attent en het beseft dat het een eer is de nagedachtenis van den jon gen strijder hulde te brengen". MISLUKTE MOORDAANSLAG. Te Tegelen werd een 35-jarige man gear resteerd wegens poging tot doodslag op een gehuwde vrouw, bij wie hïj voorgaf „de maat te willen hemen voor gordijnen", die hij be weerde te kunnen leveren. Na anderhalf uur in de woning vertoefd te hebben, greep hij plotseling de vrouw bij de keel en trachtte haar te wurgen Hij kon zyn voornemen ech ter niet ten uitvoer brengen, daar de buren op het hulpgeroep van het slachtoffer ge alarmeerd werden. De vlucht mocht b-m niet baten, hij werd spoedig Ingerekend. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAI, BEVALLEN: M. ter Poorten—Kruimel, d.; M. Selrterbeek—Coops, z, ONDERTROUWD: E. Badart en A. C. Jansen: G. J. W. v. d Zee en N W Schenk: C. L. Wa- rendorf en P C. de Hey; J Landsman en J. M Kayser; H C. Meeuwig en A B. Hage GETROUWD: F W. Stokbergen en D de Ko ning; W. Albach en A. van Wezel; H. J. A. v. d. Sande en C. J. A M. de Veer. OVERLEDEN: J H. Hendriks. 56 echtgen. van H. S. Lanson. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.S M. 13.00, 19.00. 20.00 22 00 uur Nieuws. 10.15 Strijk kwartet. 10.40 Voordrncht. 10.50 Tsjaikowskl. 11 30 „Schijnheiligheid" II 40 Gr.pl. n.45 Familie berichten. 12.00 Angelus, 12.03 Concert. 12,30 Me- tropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer, 13.15 Tafelten nis 14.00 Opera-fragmenten. 15 00 „Onder Ons" 15.30 Concert. 16 oo ..Zonnebloem" 16.30 Na schooltijd. 16.45 Gr.pl. 17.00 Kwintet. 17.45 Rilk over zee 18.00 Dinennu/iek ia.20 Sport, 18,30 Sinicikraehten. 19,15 De Brug. 19.30 Dinermuziek. 19.45 Lezing. 20.05 Weerpraai.io 20.08 De gewone ninn 20.15 Gr.pl, 20.30 Meditatie. 21.30 Gr.pl. 21.45 Boeken week-Gala-concert HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 31. 13.00. 18 00, 20.00 uur Nieuws. 9.50 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10,35 Koor, 10.50 Kleutertje luister 1100 Concert. 11.30 Ameri kaansche reis. 11.45 Gr.p". 12.00 Znr.g en piano. 12.30 platteland. 12 40 Orge.. 13.15 Sexten 13 45 G: p! 14 00 Met naald en schaar. 14.20 Gr.pl 15.00 Wetenswaardigheden. 15.15 Radio-Matinée 10 40 Schoolbel 17.00 Dat kun itj ook. 17.30 Gr.pi. 18.15 Piano. 18.30 Tango's. 19.00 En nu r.nar bed 19 05 Ncgorsongs 19.:= Mary Pos. 10 30 Kamermuziek 20 03 Echo. 20 25 Bonte ircln. 31..4) ..Contact" 22.15 Overzicht. 22 30 Skymnslcrs. De door de Fransche omroep georganiseer de uitzendingen in de Ncdcrlandsche taal zullen met ingang van heden dagelijks van 22.45—23 uur op den zender Radio-Luxemburg (1293 M.) te beluisteren zijn. sparingen gedekt kunnen worden. Zij dragen in belangrijke mate een volkomen improductief karakter, zoodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat hieruit bedenkeliike monetaire consequen ties zullen voortvloeien". Ook de schuldpositie van de Overheid noemt het verslag nog allerminst gezond: „De vlotten de schuld heeft eer. omvang gekregen, die bij zonder ongewenscht is en die ook na afwikkeling der voorgenomen heffingen nog veel te groot zal blijven. Consolidatie binnen de grenzen, omlijnd door de mogelijkheden van de reeds aanwezige en nog te vormen spaargelden, blijft een drin gende eisch. De door de Overheid gevolgde poli- rek van goedkoop geld. schijnt ons weinig bevor derlijk voor het stimuleeren van den spaarzin van de bevolking". „Weinig gelukkig" acht het verslag ook de voorgenomen groote heffingen. Door deze uiter mate drastische en in menig opzicht uit een oog punt van billijkheid aanvechtbare belastingen kan een werkelijke saneering van de Overheids financiën niet worden bereikt en het sluitstuk van financieel en monetair herstel, als hoeda nig de heffingen hadden moeten dienen, zullen 7.Ij onder de huidige omstandigheden dan ook niet kunnen vormen". Ten aanzien van de Amsterdamsche Bank zelf gewaagt het jaarverslag V8n toegenomen bedrij vigheid en van de vestiging van enkele nieuwe bijkantoren en zitdagen Van de balans per 31 December 1946 ligt het totaal op een lager niveau dar. dat van de balans per ultimo December 1945. Dit vindt zijn oorzaak in vermindering van deposito's en crediteurengelden. tn hoofdzaak te verlCarer. uit inschrijvingen op de beide tran ches van het Grootboek 1946 en op Spaarcertifi- caten. welke onttrekkingen slechts ten deele door toevloeiing van nieuwe creditgelden gecom penseerd konden worden, Wanneer in den loop van dit ïaar groote bedragen aan heffingen be taald moeien worden, kan een verdere afneming van de belangstelling worden verwacht. De rekening Interest, en Wissels ls ten opzichte van 1945 aanzienlijk gestegen, ten deele als ge volg van koerswinsten op gerealiseerde buiten landsehe valuta. De onkosten rekening was In 1946 belangrijk hooger dan in 1945. zulks o.m. als gevolg van de '•.(ging der salarissen en uitbreiding van het personeel. Met Inbegrip van een doteering ten laste van de wir.st- en verliesrekening, groot f 524.661,53, bedraagt de bouwreserve thans f 3.500 000. Aan het Pensioenfonds ls behalve de normale storting een extra bedrag toegevoegd van f 2 500 000.—. hetgeen noodig was in verband de verhooging van de salarissen. Voor belastingen ls een bedrag van f2.900.000 ten laste van het jaar 1948 gebracht. De winst- en verliesrekening sluit ir grooter winstsaldo dan ten vorlgen jare, ten f 3.281.631.35. De directie stelt de aandeel houders voor hieruit een dividend van 4 op de preferente en van 5 op de gewone aandeelen uit te keeren en een bedrag van f213.439,53 op nieuwe rekening over te brengen. Max Reimann, leider van de communi- tische partij in de Britsche zone van het bezette Duitschland, heeft te Londen medegedeeld, dat het bloc van anti-fas cistische partijen in de Sovjet-zóne, om vattende de socialistische eenheidspartij, de Christen-democraten en de liberale de mocraten. een uitnoodiging naar alle er kende partijen in de andere zones heeft gezonden tot het bijwonen van een congres inzake het bespreken van plannen voor de vorming van een rijksregeering. Reimann voegde er aan toe dat zoowel de Christelijk-democratische leider Ade nauer als de sociaal-democratische leider dr. Kurt Schumacher hadden verklaard, dat zij het plan toejuichen. Het congres wil niet alleen voorstellen tot het vormen van een Duitsche rijks regeering bespreken maar ook zien te ko men tot de formuleering van een algemeen Duitsch standpunt inzake een vredesver drag, welk standpunt dan in Moskou ter sprake kan worden gebracht. Reimann sprak de hoop uit, dat de con ferentie van Moskou zal leiden „tot een democratischen vrede voor Duitschland en dat Duitsche vertegenwoordigers aanwezig mogen zijn en gehoord worden". Natuur - lyk zal het vredesverdrag streng zijn we gens de misdaden, begaan door het Hitleri- aansche Duitschland tegenover de geheele wereld en daarom dringen wij er op aan, dat alle Duitsche politieke partijen het verdrag teekenen en er de verantwoorde lijk voor dragen. Misschien is het mogelijk, zeide Reimann, dat er vóór de verkiezingen een Duitsche rijksregeering wordt ge vormd, waarin alle politieke partijen ver tegenwoordigd zijn. Deze regeering zou het verdrag moeten teekenen". Reimann verklaarde zich voorstander van een geünificeerd democratisch Duitsch land met een gedecentraliseerd bestuur. HU verwierp de Fransche eisehen tot af scheiding van het Ruhr- en Saargebied van Duitschland, ondersteunde de herzie ning van de Oder-Neissc grens in het Oos- Nederlandsch-Belgisclie weer-unie op den Oceaan Donderdag zijn Belgische zeeliederVnaar de Vereenigde Staten vertrokken, waar zij een schip in ontvangst zullen nemen dat speciaal gebouwd is om dienst te doen als weerkundig station op den Atlantischen Oceaan, Het schip dat nog geen naam heeft gekregen, zal onder bevel staan van kapitein Deifosse. Het za! tot taak krijgen te kruisen rond een punt. dat op 800 mijl van Ostende is gelegen, en 7.al hier weerkundige waarnemingen doen, die zullen worden doorgegeven naar andere me- tereologische stations en aan vliegtuigen, die zich boven den Oceaan bevinden De beman ning zal uit 100 koppen bestaan en er zullen zich enkele technici op meteorologisch en oceanografisch gebied aan boord bevinden. Het schip zal geregeld worden afgelost door oen gelijksoortige eenheid van Nederlandsche nationaliteit- Behalve dit station, dat door Nederland en België zal worden bediend, zul len er nog een Fransch. een Engeisch en twee Amerikaansche stations in den Atlantischen Oceaan worden opgericht. Vooral de veilig heid van het reizen per vliegtuig zal door deze weerkundige stations aanmerkelijk wor den vergroot. ten, maar oordeelde, dat de Ruhr-industrie onmiddellijk herstelbetalingen moest ver richten uit de loopende productie met in begrip van kolen. Reimann gaf te kennen, dat zün partij tegenstandster is van de territoriale eisehen van België, Luxemburg en Neder land. Ook zyn de Duitsche communisten tegen de splitsing van Sleeswük en Hol- stein. De Deensche communisten zün de zelfde meening toegedaan. Daarentegen denken zoowel de Fransche als de Poolsche communisten anders over de grenskwesties dan de Duitsche. ..De Poolsche communisten dienen de belangen van hun land en wü die van het Op de vraag, hoe dit in overeenstemming was te brengen met de internationale so lidariteit van de werkende klassen, ant woordde Reimann, dat in den loop der ontwikkeling deze internationale solida riteit weer tot stand zou komen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Cotitca 27 Febr. van Para maribo naar Trinidad. Doros 26 Febr. van New York naar West-Indië, Constantia 27 Febr van Azoren naar Plymouth. Orestes 28 Febr. te Esbjerg, Venus 28 Febr, van Limasol naar Famagusta. Ornen 28 Febr van Oporto naar Lissabon. Spolder 1 Maart van Antwer pen naar'Leixoes. Aruba 1 Maart van Am sterdam naar Antwerpen Atair 28 Febr. van Alexandria naar Jaffa, Odysseus 28 Febr. te Cadiz. Phaex 27 Febr. te Barranquilla. Lista 27 Febr. te La Guaira. ALEXANDER GRAHAM BELL - E, Een wereld zonder telefoon is heden ten dage ondenkbaar en toch is het nog maar nauwelijks zeventig jaar geleden dat Alexander Graham Bell een toestel uit vond, bestemd „om langs electrischen weg de menschelijke stem over eenigen al- stand over te brengen". Thans omspant een net van telefoonlijnen onze aarde en maken wij een praatje met onze kennissen in Batavia of New York! Wij aanvaarden de telefoon als iets heel gewoons en vinden het waarschynlyk onge looflijk dat zeventig jaai geleden niemand iets wilde weten van Bell's uit vinding, welke men toen als een weten- schappeUjke curiositeit beschouwde zon der eenig practisch nut! Alexander Graham Bell, die honderd jaar geleden in Edinburg het levenslicht aanschouwde, was de zoon van een leeraar. die spraaklessen gaf aan doofstommen. De jonge Bell werd eveneens voor dit ambt ongeleid en toonde reeds, toen hy vijf tien jaar was. zijn specialen aanleg door een apparaat te maken, dat de mensche- lyke spraak eenigszins kon nabootsen. Hij studeerde aan de universiteiten in Edinburg en Londen en ging in 1870 naar Amerika, waar hij professor werd aan de universi teit in Boston en college gaf ln „vocale Honderd jaar geleden, op 3 Maart 1847 werd in Edinburg Alexander Graham BeU geboren, een toepasselijke naam voor een man, die op 29-jarigen leeftijd de eerste bruikbare telefoon heeft uit gevonden. Die uitvinding geschiedde eigenlijk bij toeval en het heeft vrij lang geduurd eer men de groote betee kenis er van ging inzien. Bell is een der weinige uitvinders, die het succes van zijn uitvinding zelf heeft mogen beleven. stalen veer, welke in trilling raakte, als men tegen een membraan sprak, dat er aan bevestigd was. JL Op 10 Maart voerde BeU voor het eerst»" een telefoongesprek uit den kelder vaaP zijn woning met Watson, die op zolder zat-t Watson, kom hier, ik heb je noodig". Dltfr waren de eerste woorden, ooit door eenF telefoon overgebracht. Later verklaarde^ Watson: „Als Bell geweten had, dat hijP bezig was geschiedenis te maken, zou hijP-' waarschijnlijk iets belangrykers gezegdP hebben!" p BeU vroeg patent aan op zijn uitvindini en het was een merkwaardig toeval, dafcr een uur later op hetzelfde octrooibureaul iemand verscheen, een zekere ElishaP Gray, die eveneenseen tele-[ physiologie". Na eenige jaren stichtte hy had uitgevonden.Gray betwistte! een eigen school voor doofstommen en zijn Rr>1, nrirripnr en ei. moesten niet minder) vrijen tijd besteedde hy aan het expe rimenteeren met een toestel om geluiden langs electrischen weg zichtbaar te ma ken, zoodat dooven op aanwijsinstrumen- ten konden zien, wat er tegen hen gezegd werd. Nadat het apparaat in de praktijk zijn onbruikbaarheid had bewezen, kwam Bell op het denkbeeld, een „muzikale telegraaf" te vervaardigen, waarmee het mogelijk moest zijn pianospel via een telegraaflijn in een andere plaats hoorbaar te maken. Dit experiment was nogal kost baar, want er moesten twee speciale pia no's, voorzien van honderden stemvorken en electromagneten voor gebouwd worden. Hy was in dien tijd verloofd met een zijner leerlingen. Mabel Hubbard, wier vader schik had in de experimenten van zijn schoonzoon-in-spé en deze grootendeels fi nancierde. Toen de „muzikale telegraaf" niet erg muzikaal bleek te zijn, kwam Bell op de gedachte, het gesproken woord langs electrischen weg van de eene plaats naai de andere over te brengen. Papa Hubbard, die waarschijnlijk juist de rekening van de onbruikbaar, gebleken piano's betaald had, werd by het vernemen van dit plan zeer boos en verklaarde, de toestemming voor het huwelijk met zyn dochter te zullen weigeren, als Bell niet terugkeerde tot zijn oorsprokenlijk idee van de muzikale telegraaf. Toeval. Bell zwichtte voor deze bedreiging. Drie jaar lang werkte hij met zyn assistent Watson aan de verbetering van zijn appa raten. En op een snikheeten Junidag in het jaar 1875, toen Watson in de kamer bij het zendtoestel en Bell in een ander vertrek met den ontvanger bezig was, pro duceerde dit laatste apparaat een geluid, dat Bell opgewonden naar Watson deed stormen onder den uitroep „Wat deed je daar? Verander niets!" Het bleek, dat een toevallig losgesprongen stalen veer trilling was geraakt en in de windingen van een electromagneet stroomvariaties had veroorzaakt, welke weer in geluid waren omgezet. Bell zag gelukkig terstond het geweldi ge belang van deze ontdekking in. Hij ris keerde een conflict met zijn aanstaanden schoonvader en samen met Watson ver vaardigde hij in tien maanden tijds een telefoon,1 gebaseerd op het principe van de Onze medewerker voor gymnastiek schrijft: Langdurig en toch tot het einde boeiend was de wedstrijd Zondag in Tivoli te Utrecht tusschen de officieele turnsters-ploegen van Nederland en Frankrijk. Deze eerste inter nationale ontmoeting van onze damesploeg sinds de Olympische Spelen 1928 eindigde weliswaar in een ruime overwinning voor ons land (454.65 p. tegen 405 p.), maar de wed strijd is toch even leerzaam geweest voor onze turnsters als voor de Fransche. Zooals wij reeds meldden, moest een com promis gevonden worden inzake het pro gramma. omdat de in Frankrijk gangbare onderdeelen afwijken van de Nederlandsche. De Fransche Federatie ging daarom accoord met opneming van ringenzwaaien en het K.N. G.V- met opneming van evenwichtsbalk. Voor ons land is dit geen slechte ruil geweest, \vant ringenzwaaien vereischt veel meer studietijd dan oefenen aan evenwichtsbalk. De Neder landsche turnsters waren dan ook wat dit be treft in het voordeel. De daardoor bereikte voorsprong bleek zelfs buitengewoon groot te zijn. maar overigens wogen de ploegen vrij goed tegen elkaar op Begonnen werd met paardspringen en daar mee kwamen de Frangaises iets boven de on zen. Maar brugturnen veroorzaakte een ster ken ommekeer, want de K.N.G.V.-turnsters gaven hoog opgevoerde en zuiver afgewerkte stof te zien, waartegenover haar tegenstand sters lichter oefeningen stelden, die deson danks niet altijd behoorlijk werden uitge voerd Van die zijde ontbrak ook de noodige zekerheid en door dit alles werd een Neder landsche achterstand van 38 p omgezet in een voorsprong van 10.55 p. Nu vo'.gde ringenzwaaien. Al bij de eerste oefeningen was te zien. dat dc Fransche turn sters hier heel veel punten zouden verliezen. Haar oefeningen kwamen niet boven het peil. waarop in dit opzicht de 3e graad K.N.G.V. staat. Het hoogste cijfer voor de Fransche dames was 8.6. het laagste voor de Nederland sche 16. De voorsprong voor onze ploeg kwam dan ook boven 78. Reeds nu, nadat er drie van de vijf onder deelen waren verwerkt, was een Nederland sche overwinning dus zeker. En toch wonnen de tegenstandsters de beide laatste onderdee len. zij het met een te klein verschil, om den achterstand in te halen. In die onderdeelen waren de Fransche turnsters op haar best en in verschilende opzichten konden de onzen van haar leeren. De mogelijkheden van den evenwichtsbalk bieken door de gasten veel meer uitgebuit te zijn en ook de gratie, waar mee zij haar oefeningen uitvoerden, ging boven de onze uit Nog meer instructief voor het Nederlandsche damesturnen waren de Fransche vrije oefeningen. Wel vertoonden de Nederlandsche oefeningen in opbouw meer eenheid en stijl, maar de Fransche waren veelzijdiger en aantrekkelijker door opneming o.a, van vormen uit den balietdans en zelfs uit den acrobatischen dans. Bovendien was de vloeiende wijze van uitvoering bij de gasten in beter handen, hoewel toch ook uiterst zwa re vormen door haar werden te zien gegeven. Respectievelijk met evenwichtsbalk en met vrije oefeningen verminderden zij den achter stand met 18 p en 11.4 p.. zoodat de Neder landsche turnsters tenslotte met ruim 49 p. verschil wonnen op een maximum te behalen aantal punten van 630 voor elke ploeg. Persoonlijk kwamen de hoogste twee plaat sen aan het K.N.G V.. n.l. aan de kampioene mevr. HeilBonnet (78.6 p van max. 90 p.) en mevrouw Krulv. d Nolk van Gog (77.2 p.). Daarop volgde de Fransche kampioene Janine Vapaille met 74.4 p. 58. „Het is belachelijk!" riep de Koning, hofmaarschalk! En luister toe.' Wij zullen „U ciur/r een edel edelman als baron I thans recht over U spreken.' Gij, markies Goedbloed te beschuldigenWanneer her d'lsengrim, verliest het recht tot het dra- niet zo droevig was, zouden wij lachen! gen van een oogglas en zult gedurende Haha! Ha!" „Haha! Ha'," zeiden de schild-1 veertien dagen een .muilkorf moeten dra- wachten. „Zwijgt!" hernam de Koning. 1 gen! Voert het individu weg!" De ongeluk- [„Geef die lappen en lintjes terug aan denj kige markies werd door de schildwachten weggeleid en de gelukkige hofmaarschalk trok zijn medailles iceer aan. Op dat mo ment trad er een bediende door een zij deur binnen. „Hier is baron Goedbloed van Maupertuus!" zei de man. „Hij verzoekt door Uwe Majesteit ontvangen te wordenl" Bell de primeur en er moesten niet mindert dan zes processen gevoerd worden voordat®_ het patent aan Bell werd verleend, totp groote teleurstelling van Gray, wiensF medewerker verklaarde: „Van alle men*L schen, die de telefoon niet uitgevonden*" hebben, is Gray er het dichtst bij ge-«' weest!" L., Bell had aanvankelyk weinig plezier van£ zijn uitvinding. Het publiek bleef onver-^ schillig en zakenlieden, die Bell trachtte te interesseeren voor zijn telefoon, lachten^ hem uit. Alleen de uitgever van de plaat-^' itff n*11 selyke krant, de „Boston Globe" zag het. belang van Bell's „spreekmachine" in en* maakte er gebruik van om een verslag van jJ| een belangryke gebeurtenis in Salem,;., Massachusetts, snel naar Boston over t«rj€ brengen. L. „Het spreekt!"J.c Op de groote eeuwfeest-tentoonstelling,P welke in 1876 in Philadelphia werd ge-j!L houden, stond Bell's telefoon in een afge-r legen hoekje, waar niemand er aandacht. aan schonk. Totdat op zekeren dag de k-ei-r, zer van Brazilië de tentoonstelling bezocht.^ De keizer, die na een bezoek aan de univer-j siteit van Boston met Bell kennis had ge-' maakt informeerde belangstellend naar zijnj^ werk. De uitvinder maakte den hoogen be- zoeker bescheiden attent op zijn telefoon,^ tot groote ontstemming van de leden vanL het tentoonstellingsbestuur, die van mee-j^ ning waren, dat men een keizer toch niet' met dergelijk „kinderspeelgoed" moestj lastig vallen. Bell legde de werking van zijn(Kc toestel uit en tot verwondering der om-| standers hield de keizer op Bell's verzoek den ontvanger tegen het oor. Bell snelde naar den zender aan het andere einde van het gebouw. Tot ieders verbazing riep de] keizer plotseling uit: „Het spreekt, het] spreekt!" Nu verdrongen zich ook de leden] van 's keizers gevolg en de bestuursleden! van de tentoonstelling om het toestel.] Iedereen wilde ook eens luisteren! Beil was plotseling een beroemd man. Zijn toe-j stel kreeg de eereplaats op de tentoon stelling. Hoewel deze gebeurtenis zeer sterk tofc de verbeelding van het publiek sprak duurde het nog eenige jaren voor men het groote belang van Bell's uitvinding inzag. Maar nadat Edison de werking van de telefoon aanmerkelijk had verbeterd door gebruik te maken van koolgruis-micro- j( foons en inductie-spoelen, breidde de toe passing der telefoon zich zeer snel uit. Bell richtte de „Bell Telephone Association'* op, waarvan hy, zijn schoonvader en Wat son aanvankelijk de eenige aandeelhouders waren. Herhaaldelijk moest hij procedee- ren tegen maatschappijen, die zyn patent onrechtmatig gingen exploiteeren en ten slotte verkocht hij zijn belangen bij de Bell Telephone Maatschappij, hetgeen hem een aardig fortuin opleverde. li: at „Incident". Het Amerikaansche departement van oorlog hleft bevestigd, dat twee Ame rikaansche leger-officieren. Major Rigg en Captain Collins, beiden toegevoegd aan den militairen attaché in Mandsjoerïje, door Chineesche communisten gevangen zijn genomen. U.N.O.-bezetting. Generaal MacArthur op perbevelhebber in Japan zou voorge steld hebben, onmiddellijk na het sluiten van het vredesverdrag met Japan, de be zetting van dat land over te dragen aan de U.N O., bij wijze van „proefneming met de collectieve veiligheid." Kom terug! Radio Boedapest heeft bekend gemaakt, dat alle Hongaren, die „zonder speciale vergunning" in het buitenland vertoeven, naar hun vaderland terug moeten keeren, op straffe van verlies van burgerrechten. 'tom-raadsel. In een hotel in Chicago schreef B Schmidt zijn naam in het gastenboek en verklaarde daarbij- „Over enkele mi nuten zal een atoombom explodeeren". Twintig minuten later werd een groot ge bouw in de buurt door een ontploffing met den grond gelijk gemaakt Vier personen werden gedood en twintig gewond. Schmidt is door de politie gearresteerd. Kaaimannen. De Boüviaanschc stad Trinidad is geheel door het water van de rivier Mamore ingesloten. 12 000 personen zijn geïsoleerd en kaaimannen zwemmen door de straten Vlotte zuivering. De zuivering van de colla borateurs in Frankrijk loopl ten einde en er moeten nog slechts vierduizend geval len berecht worden. Van de honderdder tig ter dood veroordeelden zijn er zestig terechtgesteld. Artsenstaking. De Fransche artsen hebben met staking gedreigd, als het quantum auto's, dat. aan dokters wordt toegewe zen. niet verhoogd wordl Sinds Juni 1945 zijn slechts 750 auto's beschikbaar gesteld voor de 35 000 Fransche artsen. Standaard-defensie. Officieel Is niets bekend aan gaande uitbreiding van de Amerikaansch- Engelsch-Canadeesche standaardiseering var» m lltalre uitrusting tot België, maar een woordvoerder van het Belgische ministerie van Verdediging heeft den correspondent van Reuter meegedeeld, dat de zaak vermoe delijk wordt opgenomen met kolonel Defrai- teur wanneer die volgende week Londen bezoekt Engeland zal echter het Initiatief moeten nemen. Ontslag. De centrale ChineescSie regeering heeft het ontslag aanvaard van den minister-presi dent Dr. T. V. Soeng De Joean (het hoogste wetgevende lichaam) had na een stormachtig debat over het falen van Soeng. om ingrij pende maatregelen tegen de Inflatie te trefr fen. onlangs op zijn ontslag aangedrongen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2