Haarlems Dagblad Engelands Nooden. „Hoe lang moet die oorlog in Palestina nog duren?" Van de Laar is weer ontvlucht Linksche Labourvleuge! verzet zich tegen het Amerikaansche steunplan -jEere-promotie van dr. Stanley K. Hornbeck Langzame verandering in het weer Weerbericht 61e Jaar»ang No. 18574 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel ad min. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Dinsdag 4 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 1 4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE nooden van velerlei aard, waarii Groot-Brittannië thans verkeert, hebben sommige bladen ertoe gebracht de alarm klok over het trotsche Albion te luiden. De Amerikaansche pers, nooit geheel vrij van rivaliteit, is ermee begonnen. Europee- sche bladen zijn gevolgd. Ook Nederland- sche, al zijn het dan conservatieve, bij wie de wensch. dat de Labour-regeering het zal afleggen, kennelijk vader der gedachte >s Overigens zijn er gemakkelijke aanleidin gen voor zulk betoog. Een Witboek en een Economische Nota hebben de zwakte van Engelands economischen toestand blootge- legd met een openhartigheid, die herinnert aan Churchill's gewoonte, om de dingen bij den naam te noemen ook als het in den oorlog slecht ging. Maar buitendien hebben zij bij sommigen den indruk gewekt, dat de regeering de vakvereenigmgen teveel ontziet en zonder haar goedkeuring niet tot ingrijpende maatregelen komt. Engelands arbeidsproductiviteit is te laag, hetgeen blijkbaar zoowel aan tekort aan arbeids- E. krachten als aan arbeidslust geweten moet worden. En de vakvereenigingen hebben zich verzet tegen invoer op groote schaal van buitenlandsche arbeiders. Daarbij komt dan nog de kwade uitwerking van de kolen- crisis, die het ambitieuse program tot ver- loogïng van de industrieele productie voor- I loopig teniet heeft gedaan en veroorzaakt is door gebrek aan vooruitziend beleid bij den betrokken minister. Gas en electriciteit pjn nu gerantsoeneerd en de Britten zuch- iten onder het soort winter-misères, dat ins bij langdurige ervaring bekend is. Zij jzijn er niet aan gewend en vinden het dus lerger dan wij. j Onlangs heeft de Labour-regeering mede gedeeld, dat Groot-Brittannië zich binnen 42 Vijftien maanden uit Britsch-Indië zal te- 2 jrugtrekken, hetgeen het prijsgeven van een r_ ienorm koloniaal gebied beteekent. Dit 4' moge een lange voorgeschiedenis hebben, 3 die zich volstrekt niet tot toezeggingen van j' jLabour-regeeringen beperkt, maar het geeft «en gemakkelijk extra-motief om te ver klaren, dat Albion aan den rand van den E afgrond staat. Daar wordt dan bijgevoegd, 3. dat de enorme krachtsinspanning in den ,fc oorlog teveel voor het volk geweest is en idat het trouwens vóór dien oorlog al tee- e kenen van inzinking toonde. Ongetwijfeld zijn er in Engeland zelf ook (onheilsprofeten. Die vindt men bij ieder t, pik, als de tijden slecht zijn. Het zijn de pessimisten en sceptici, die schrikken van de moeilijkheden en het opgeven. Wij ken den dat ook. Maar de kracht van een volk ils het Britsche, evenals van het Neder- indsche, is dat het een kern bezit die nooit igeeft en die het steeds weer door de ware tijden heen helpt. Na den eersten rereldoorlog, toen het volk evenals nu irlogsmoe was en de volkskracht onder lijnd scheen, waren er in Engeland even- ?ns sombere voorspellers die zeiden: „The >untry is going to the dogs", hetgeen de lassiek-geworden term is en vrij vertaald zeggen: „Wij gaan naar de haaien", [aar de vertegenwoordigers van den taaien Iritschen geest lachten erom, zich herin- lerend dat dit historische woord altijd was gelogenstraft. Zij zeiden erbij, en dat is •pisch-Engelsch: „We'll muddle through" p wij modderen ons er wel door. Dat was in een tijd van diepe ontwrichting van de arbeidsmarkt: van werkloosheid op groote schaal en massale stakingen. Het optreden van de eerste Labour-regeering bracht «en schok in conservatieve kringen teweeg, maar de doorgewinterde Britsche democra- ie ving dien schok met volkomen zeker- leid op. Zeker heeft Groot-Brittannië nimmer in ilk een gevaarlijke positie verkeerd als in 1940, toen het na de Duitsche veroverinj >an het Europeesohe vasteland een jaar mg geheel alleen tegenover de Duitsche •ermacht stond. Het groeide in vastbe- idenheid en kracht naarmate de gevaren >oter werden. Bij ons, die er onze red- iing van het Duitsche gevaar aan te dan- ;en hebben, bestaat zeker geen aanleid in: >m twijfel aan het Britsche uithoudings- ■ermogen en an de Britsche energie ii ■itieke omstanc. heden uit te spreken. In tegendeel. En da; oorlogsmoeheid haar uit werking in Groot-Brittannië heeft doen gelden behoeft voor ons geen reden tot groote verwondering te zijn, gezien onze eigen ervaringen en die van andere landen. De aangekondigde Britsche aftocht uit In- dië zal menigeen, die er nog niet veel van begrepen had, een licht hebben doen op gaan omtrent de verschijnselen, die zich in algemeenen zin in het Verre Oosten hebben geopenbaard, al wordt daardoor niet aan getoond dat het tot een Nederlandsohen aftocht uit Indonesië zou kunren komen. Want de omstandigheden en de ontwikke ling der bestaande verhoudingen in be:de gebieden zijn verschillend. Hetis intus- sehen duidelijk genoeg, dat de Engelschen zich verder samengaan met Britsch-Indië b den vorm van een wederzijdsche vrij willige samenwerking voorbehouden en daar juist met groote zorgvuldigheid de grondslagen voor leggen. De geschiedenis van hun verhouding tot de Dominions, die volkomen zelfbesturend zijn en alleen on der het statuut van Westminster, onder de Kroon, in den vorm van het Britsche ge- meenebest met het moederland zijn ver bonden, maar het in twee wereldoorlogen trouw hebben bijgestaan uit vrijen wil geeft een duidelijk beeld van het mees terlijke Britsche inzicht in zulk een ont wikkeling. Het is verstandiger die te be- studeeren en er iets van te leeren, dan tel kens weer den ondergang van Groot-Brit tannië te voorspellen en door de feiten te worden gelogenstraft. Een tijdelijke inzin king na een oorlog bewijst niets en een winterscthe kolencrisis heeft op de duur zame ontwikkeling van zaken wellicht juist gunstigen invloed. Het zijn in Engeland al- ijd de tegenslagen, gevolg van begane fou ten of tekortkomingen, geweest die tot iroote ontplooiing van energie hebben ge- eid. Het aangekondigde Britseh-Fransche ver drag kan van groote beteekenis blijken te zijn als eerste stap in een komende West- j Europeesche samenwerking. Die is van meer belang dan alarm over Engeland. R. P. De Martin Behrmann in Tandjong Priok Het Amerikaansche vrachtschip Martin Behrmann is Zondagochtend in Tandjong Priok aangekomen. Nederlandsche autori teiten zijn onmiddellijk aan boord gegaan om de lading te controleeren. De kapitein heeft 's midda-'-- van den Amerikaanschen consul-generaal in Batavia bericht ontvan gen. dat hij zich aan de instructies der Nederlandsche autoriteiten heeft te hou den. Churchill's vuist op tafel: Spottend gelach der conservatieven over het beleid der regeering Met luide stem en met de vuist op tafel I leger in Palestina in oorlog is met de be- landp hppfl H n Infllnp rlnp nn rr .-. f -t lp....1 slaande, heeft Churchill, de leider der positie, in het Britsche Lagerhuis aan mi nister Creech Jones gevraagd hoelang die „gemeene oorlog" in Palestina nog moet du ren, voordat er een beslissing wordt geno men. „Buiten de persoonlijke offers kost Palestina ons 30 a 40 millioen pond sterling per jaar", aldus Churchill, „en 100.000 Engelsche soldaten zijn van huis' De minister antwoordde, dat de regeering zich ten volle van den ernstigen toestand bewust is en dat alles zal worden gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit antwoord niet te vreden en herhaalde zijn vraag onder de toejuichingen der conservatieven. „Is er niet een middel", aldus Churchill, „om de behandeling van de kwestie door de U.N.O. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de regee- ring geenszins stilzit en alles doet om de af handeling der aangelegenheid te bespoedi gen, waarop van conservatieve zijde een spottend gelach weerklonk. Meer dan zesduizend man Britsche troe pen, die volgens geheime orders opereeren, zijn gisteren begonnen met het „uitkam men" van het gebied van Tel Aviv, tenein de te trachten de Joodsche ondergrondsche leiders op te sporen. Een tweede contingent van drieduizend man doorzoekt de Ortho dox-Joodsche wijk van Jeruzalem Mea Shearim die eveneens onder den wette- lijken staat van beleg valt, in de hoop daar de leden van de Irgun Zwai Leoemi en Sterngang aan te treffen, die verantwoor delijk zijn voor de bomaanslagen en andere daden van geweld, die gedurende het afge- loopen weekeinde aan negentien personen het leven hebben gekost. De Irgoen Zwai Leoemi heeft gisteravond het in de Engelsche taal verschijnend Zio nistisch dagblad „Palestine Post" opgebeld met de mededeeling: „Wij zullen twee Brit sche veiligheidszones in Jeruzalem aanval len." Luitenant-generaal MacMillan, opperbe velhebber van de Britsche troepen in Pa lestina, heeft Maandagavond in een toe spraak tot de officieren van het Britsche militaire hoofdkwartier te Jeruzalem ver klaard, dat er geen sprake van is, dat het Goed nieuws voor lookers Het ligt in de bedoeling, dat een dei- twee bonnen van de tabakskaart. die Donderdag 7 Maart wordt aangewezen, recht zal geven op het koopen van drie rantsoenen tabaksartikelen. Inplaats van vier worden dus vijf rantsoenen in de komende veertiendaagsche periode verstrekt. De nieuwe bonnen zijn ge wone keuzebonnen. Men mag hieruit, volgens het ministe rie van Economische Zaken, niet conclu- deeren, dat in volgende perioden ver hooging van dit rantsoen gehandhaafd zal blijven. De aspecten op tabaksge bied voor de tweede helft van Maart zijn nog niet bekend. olking, of met iemand anders. De generaal zeide voorts, dat het woord „terrorist", dat een zekere glans en betoo- vering heeft gekregen, voortaan uit het vo cabulaire van het leger zal worden geban nen. In de toekomst zullen de terroristen „moordenaars, bandieten en uitschot" ge noemd worden. In Tel-Aviv- hebben Britsche soldaten Zondag een werkplaats van geweldplegers ontdekt, aldus is officieel medegedeeld. Een groote voorraad van allerlei explosief ma teriaal, electrische ontstekingsapparaten, handgranaten en andere wapenen werd in beslag genomen. Het woord is aan. David Kalisch: Daar waar men rookt, laat allen angst daar varen: booze menschen hebben nooit siga ren. (Uit: Humoristisch-satiri- sche Volkskalender; 1850). De tinmolen Dendangis naar haar bestemming, Billiton, vertrokken. De „Dendang" bij het verlaten van de sluizen in IJivuiden. getrokken door de „Witte Zee" en de „Tyne". Griekenland tusschen Oost en West Enthousiasme in Grieksche regeeringskringen Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie is de zaak behandeld tegen F. H. M. van de Laar, die „kampoudste" in het concentratie I rechtsche regcering: kamp te Amersfoort is geweest en die tegenstelling met Rusland, nu de belar.g- door het Bijzonder Gerechtshof in Amster- I rijke ministersconferentie te Moskou De bekendmaking van het Amerikaan sche plan om de Grieksche regeering fi nancieel te steunen in ruil voor dc hand having der Britsche troepen in Grieken land. heeft zeer gemengde reacties gehad. Britsche troepen zouden binnen drie maanden uit Griekenland zijn terugge trokken. wanneer Amerika niet zou heb ben ingegrepen. Er is nog niets bekend over een eventueel besluit der Engelsche regeering in deze aangelegenheid, doch er wordt vooral van den kant der linksche Labourlcden getracht, het terugtrekken der Engelsche troepen doorgang te doen inden, vooral ook omdat de Britsche in dustrie met een groot tekort aan werk krachten te kampen heeft. De Earn de Grieksche coalitie van linksgeoriënteerde partijen heeft beslo ten bij de regeering der V. S. een protest in te dienen tegen „de nieuwe bezetting van Griekenland" die voortvloeit uit de Britsch-Amerikaansche besprekingen. „De Earn zal blijven strijden voor de volledige vrijheid van het Grieksche volk en Grie- kenland's onafhankelijkheid", aldus het protest. De Britsche ambassadeur te Athene, sir Clifford Norton, heeft gedurende meer dan een uur met den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tsaldaris, geconfe reerd. De berichten over het Amerikaan sche aanbod zijn in Grieksche regeerings kringen met enthousiasme ontvangen. De linkervleugel van de parlementaire Labourpartij zal zich, naar verwacht wordt, verzetten tegen elke Engelsch- Amerikaansche overeenkomst, waarbij Amerikaansch geld gebruikt wordt om de Britsche troepen in Griekenland te hou den, zoo werd gisteren uit Lagerhuis krin gen door U. P. vernomen. Dit verzet, zoo werd gezegd, baseert zich op twee gronden. Ten eerste: In verband met het binnenlandsche tekort aan werk krachten moeten de tienduizend man Brit sche troepen uit Griekenland worden te ruggetrokken. Ten tweede: Een overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten in Griekenland een beschermen, zou de Ook de Britsche pers heeft haar meening gegeven: De Liberale „News Chronicle" zegt, dat de gedachte „geen sterk verzet in Amerika ontmoet", wegens de alom verspreide vrees voor uitbreiding van den Sovjet-invloed. De „Daily Herald" zegt: „Er wordt verondersteld, dat terugtrek king van de Britsche troepen en stopzet ting van de financieele hulp een onmid dellijke overheersching door de Sovjets van het geheele Oostelijke Middellandsche Zeegebied zou beteekenen en waarschijn lijk het onstaan van communistische re gimes in Italië en Frankrijk". De communistische „Daily Worker" con stateert: „Het schijnt, dat de Br;tsche re geering bereid is de industrie met te wei nig werkkrachten te laten zitten om Grie kenland van troepen te voorzien in het belang van een Engelsch-Amerikaansche reactie". Vijf jaar voor Baudouin De voormalige minister in de regeering van Vichy Baudouin is veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid, verlies van burger rechten voor het leven en confiscatie van zijn goederen. Eibonnen langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bon nen 61-2 en 62-2 algemeen voor twee eieren is verlengd tot en met 15 Maart. Engelscli-Egypiische kwestie voor den Veiligheidsraad Nokrasjy Pasja, minister-president van Egypte, heeft officieel bekend gemaakt, dat Egypte heeft besloten, de kwestie van het verdrag tusschen Engeland en Egypte aan den Veiligheidsraad der V.N. voor te leggen. (Reuter) Bloemendaalsche pensionhouder en zijn vrouw gearresteerd Gerepatrieerden waren de dupe van hun practijken Bij een controle op pensionprijzen door ambtenaren van de Prijsbeheersching is aan het licht gekomen, dat een pension houder in Bloemendaal zeer laakbare practijken toepaste ten nadeele van de gerepatrieerden, die in zijn pension zijn ondergebracht. Naar men ons van de zijde van het Direc toraat-generaal van de Prijzen mededeelt, was de woonruimte in het pension zoo danig onderverdeeld, dat een gezin, be staande uit man. vrouw en vier kinderen slechts de beschikking kreeg over één kamer, waarin men moest wonen, eten en slapen. Voorts bleek dat aan de pension gasten minder voedsel werd verstrekt, dan waarop zij volgens hun bij den pension houder ingeleverde bonnen recht hadden. Bovendien moesten zij een pensionprijs betalen, welke honderd procent hooger was dan die. welke maximum is toegestaan. De bonnen, welke de pensionhouder overhield, door aan zijn gasten minder te verstrekken dan waarop zij recht hadden, ruide hij tegen tabak en jenever. Ook heeft hij vaak bonnen verkocht. De pensionhouder en zijn vrouw zijn in hechtenis genomen. Een lid van het perso neel kreeg een proces-verbaal. Bovendien zijn vijf personen bekeurd, die van den pensionhouder bonnen kochten of hem in ruil voor bonnen rookartikelen en sterken drank verschaften. dam tot vier jaar Rijkswerkinrichting was veroordeeld. De verdedigers deelden mede, dat Van de Laar wederom (reeds voor de vijfde maal) ontvlucht was. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, vroeg den verdedigers, of zij een mogelijk heid zagen, hun cliënt alsnog te doen ver schijnen. Hij zegde toe, geen maatregelen tegen den requirant te nemen, om hem on middellijk in arrest te doen stellen, al kon hij niet garandeeren, dat Van de L. bij het verlaten van het gebouw niet gearresteerd zou worden. De raad trok zich hierop in raadkamer terug en besliste, dat Van de L. zich weder rechtelijk in vrijheid bevindt en hiervan het volle risico dient te dragen. Hierop nam de procureur-fiscaal con clusie. Hij zeide na het aanhooren van de pleidooien mogelijkheden tot strafverïaging te zien. De requirant is echter niet ter zit ting verschenen. Daardoor was het niet mogelijk, hem vragen te stellen, waardoor hij zijn optreden kan toelichten. Prof. Lan gemeyer concludeerde daarom tot verwer ping van het beroep. Uitspraak 24 Maart. het punt staat tc beginnen, verder seherpen. Nederlagen der guerilla's Generaal Zervas, de Grieksche mi nister van Openbare Orde, heeft ver klaard, dat de Grieksche troepen een „ware catastrophe" hebben toegebracht aan de guerillastrijders in het gebied van den berg Vermion in Macedonië. Een groep van meer dan duizend gueril lastrijders werd door het leger en lucht strijdkrachten verslagen, aldus deelde de minister mede. Een groote hoeveel heid wapenen werd buit gemaakt. Voor het eerst lieten de guerillastrijders hun dooaen en gewonden op het slagveld achter. In den afgeloopen nacht heeft de po litie te Athene tweehonderd aanhan gers van de linksche beweging gear resteerd, in verband met verdenkingen van wapenleveranties aan de guerilla strijders. Een groot denker en een goed vriend van ons land gehuldigd Met grooten luister heeft gistermiddag te Utrecht in de Pieterskerk de senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht aan dr. Stanley K. Hornbeck, den scheidenden Amerikaan schen ambassadeur, het eeredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend. Met deze eerepromotie werd Stanley K. Hornbeck geëerd voor zijn wetenschappelijk werk. In de Pieterskerk waren behalve de promovendus met echtgenoote o.a. mr. J. Webb Bentan, dr. L. J. M. Beel. mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. mr. J. A. Jonkman, prof. mr. P. Lieftinck, dr. J. J. Gielen, het volledige college van curatoren, prof. dr A. J. Bijlsma. secretaris van den senaat van de Utrechtsche universiteit, leden van het Internationale Gerechtshof, van het Corps Diplomatique, van het hooge col lege van staat en de genoodigden van de ambassade aanwezig. In een inleidend woord tot deze plochtigheid zeide de rector-masnificus der univer siteit prof. mr. W. P. J. Pompe. dat deze eerepromotie een uitzonderlijk karakter droeg, aangezien de universiteit een eeredoctoraat verleende aan een geleerde van uitstekende verdienste, die zich tevens in zijn hoedanigheid van ambassadeur een groot vriend van ons vaderland heeft getoond in de grootste moeilijkheden. De Engelsche beeldhouwer Gilbert Ledward heeft de opdracht beelden te vervaardigen die de verschillende wapens van het Britsche militaire apparaat symbotiseeren, en een plaats in Westminster Abbey zullen krijgen. Men ziet den kunstenaar hier bezig aan het model voor „Het Onderzee wapen", waarvoor een daartoe uit gekozen militair poseert. De promovendus dr. Stanley K. Horn beck legde in het begin van zijn promotie- redevoering den nadruk op het feit. dat hij als „zich-zelf" en niet als zijn „officieele zelf" sprak. In beide hoedanigheden echter sprak hij zijn hartelijke waardeering uit voor de eer, die hem persoonlijk zoowel als den ambassadeur der Ver. Staten ten deel viel. Spr. herinnerde aan de voortreffe lijke verhoud mg tusschen het Nederland sche en Amerikaansche volk en noemde het een persoonlijk geluk, zoo dicht naast de regeering van ons land in de zware laatste maanden van den tweeden wereld oorlog, zoowel in den tijd daarna gestaan te hebben. Hij noemde met betrekking tot deze laatste periode, ons land een voorbeeld voor de geheele wereld in het geen met wilskracht en menschelijk ver mogen bereikt kan worden. Nederland is een bezittend land Dr. Hornbeck herinnerde aan de harde oorlogsjaren voor ons volk en zeide ervan I overtuigd te zijn, dat de Nederlanders De veranderingen in de algemeene lucht- drukverdeeling voltrekken zich uiterst langzaam. De rug van hoogen luchtdruk, die gistermorgen over het Zuiden van ons land lag, bevond zich hedenmorgen over het Noorden van het land. Bij een wind stillen onbewolkten nacht met mistvelden traden wederom zeer lage temperaturen op. Den Helder overtrof de gisteren geme ten record-temperatuur van -13.3 en re gistreerde in den afgeloopen nacht -13.9. Ook in Noord-Engeland. Schotland en Duitschland kwamen bij windstilte zeer lage temperaturen voor, in Engeland tot 15, in Duitschland tot -20. De Oceaandepressie, die reeds gedurende enkele dagen nabij de Azoren ligt. breidt haar invloed langzaam uit over West-Euro pa. In het Zuiden van ons land zag men de eerste wolkenvelden voorbij drijven uit Westelijke richting. In Zuid-Frankrijk passeerde gisteren een storings-front, waarna de temperatuur op sommige plaat sen opliep tot meer dan 20 graden C. In midden- en Noord-Frankrijk bleef de kou de echter aanhouden en viel bij een tempe ratuur van ongeveer 0 graden sneeuw of regen. De activiteit van het eerste storings front neemt echter af. Een tweede nadert nu over de Golf van B:scaye, waardoor de veld Twente -9; Vliegveld Groningen (Eelde) -12;Vliegveld Maastricht (Beek) -6. Lichtende kring om de maan Het zal velen gisteravond zijn opgeval len, dat bij een vrijwel helderen hemel een groote lichtende kring om de maan was waar te nemen. Dit verschijnsel, dat in den winter vrij vaak voorkomt, vond zijn oor zaak in de breking van het maanlicht in ijskristalletjes, die op een hoogte van en kele kilometers in de lucht zweefden. Wol ken en nevels kunnen zoowel uit druppel tjes als bij lage temperaturen uit ijskristal letjes bestaan, zooals gisteravond het geval was. Finsche legerofficieren hamsterden Het Finsche ministerie van Binnenland sche Zaken maakt bekend, dat veertig personen, behoorend tot het opperbevel van het ieger, gearresteerd zijn wegens het deelnemen aan ontvreemding van leger- materiaal. Er zijn talrijke schuilplaatsen ontdekt, waar groote hoeveelheden projec tielen van verschillende soort, veldradio's. levensmiddelen en machinebrandstoffen, tot een totale waarde van 87.600.000 Fin In de koude Londensche straten hebben de stakkers, die van de goedgeefsche voorbij gangers moeten leven, thans een hard bestaan. Een straatteekenaar zit mistroostig en verkleumd bij zijn kunstproductendie geen aftrek vinden bij de huiverende en haastige Londenaars. luchtdruk daar en over Zuid-Frankrijk op- sche marken, waren opgeslagen. Legerma- teriaal, ter waarde van ongeveer vijf mil lioen mark. werd vernietigd of verkocht. De zaak zal binnenkort voorkomen. Tsiechisch-Hongaarsche toenadering Naar verluidt is er een basis gevonden voor de Tsjechisch-Hongaarsche onderhan delingen, die gisteren te Praag zijn begon nen. De Hongaarsche regeering zal onmid dellijk het aceoond betreffende de uitwis seling van minderheden, een jaar geleden geteekend en totnogtoe van haar kant niet nagekomen, toepassen De Tsjeeho-Slo- waaksche regeering zal de mobilisatie van Hongaarsche arbeidskrachten in Slowakije binnenland nieuw sterk daalt. De wind zal dan ook aanvankelijk in ons land weer uit Oostelij ke richtingen gaan aanwakkeren. Dit heeft echter tot gevolg, dat de nachtelijke mini mum-temperaturen minder laag zullen worden, daar bovendien de bewolking ge leidelijk verder zal gaan toenemen. De pro cessen voltrekken zich echter maar zeer langzaam. Daar tengevolge van sterke magnetische storingen het radio-verkeer op lange afstanden verstoord is, ontbreken op de laatste weerkaarten bijna alle gegeven? van den Atlantischen Oceaan, zoodat op dit moment geen vooruitzichten op langeren termijn gegeven kunnen worden. De minimum-temperaturen van den-af-, geloopen nacht waren de volgende: De Bilt j en hun wegvoering naar het -10; Den Helder -14; Vlissingen -5; Vlieg- stop zetten. breeder van inzicht en denken, vriende lijker in hun houding, liberaler in hun op vattingen en sympathieker gestemd zijn tegenover elkaar, de volken en de mcnsch- heid in het algemeen, dan zij voor, tijden» of zelfs aan het eind van den tweeden wereldoorlog waren. Ten aanzien van het koninkrijk zeide dr. Hornbeck, dat er groo te mogelijkheden in wereldzaken voor mo reel en geestelijk leiderschap liggen. Nederland is een bezittend land, een „have-nation". Ongeacht allerlei verliezen zal dit traditioneele en blijvend „self- made"-land, dank zij het bezit van het volkskarakter als eeuwige bron, hieruit herstel en voorspoed putten. Dr. Horn beck acht de religieuse overtuiging en den Godsdienst een hechte fundeering voor ons volk. Hij kan zich geen volk voorstellen, dat door ondervinding en houding beter geschikt is, om over te schakelen naar nieuwe methoden, het leggen van nieuwe contacten en het vinden van nieuwe uit wegen, dan het Nederlandsche. Hier ligt, aldus spr. een gelegenheid voor bijzonder leiderschap voor degenen, die met vorm en ontwikkeling van de opvoeding zijn belast. In dit verband zette hij zijn ge dachten over opvoeding en studie uiteen, waarbij het leeren van feitelijkheden en „de opleiding in de kunst van het doen" in evenwicht met elkaar moeten zijn. De promotor prof. dr. W. J. A. Kern kamp schetste de wetenschappelijke car rière van den Amerikaanschen ambassa deur en gaf een overzicht van het groote aantal belangrijke wetenschappelijke pu blicaties van dr. Hornbeck, waarvan het laatste boek „De Vereenigde Staten en het Verre Oosten: bepaalde politieke fun damenten", in 1942 verscheen. Prof. Kernkamp sprak den wensch uit, dat dit eeredoctoraat verder moge bijdra gen tot versterking van de eeuwenoude banden tusschen de Vereenigde Staten en ons land en tusschen beide volken. Minister Neher beëedigfl De Koningin heeft gistermiddag den heer L. Neher beëedigd als minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Don derdagmiddag zal aan minister Neher de portefeuille van het departement worden overgedragen. Nu de directeur-generaal van het staats bedrijf der Posterijen, Telefonie en Tele grafie, de heer L Neher. benoemd is tot minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting en nog geen opvolger is aangewe zen, zal deze functie worden waargenomen door den heer T. van Houwelingen, hoofd directeur van P.T.T. NIEUWE AANVAL OP DE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woens dagavond: Verder toenemende bewol king met tijdelijk sneeuw of regen. Afnemende vorst en later plaatselijk lichte dooi. Aanvankelijk aanwakke rende wind. later veranderlijke wind Zon op: Maan op: 5 Maart: 7.20 uur. onder 18 25 uur 16.06 uur. onder 7.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1