Sneeuwjacht legt locaal verkeer in Kennemerland lam Brand weer-a ii to's sneeuwden in „Liquidateur" van een vak-organisatie voor het Haarlemsch Tribunaal Critiek op hst regeeringsbeleid inzake Indië Woensdag 5 Maart 1947 HAARLEMS DAGBLAD Voor den zevenden keer sedert den 28sten Januari, toen de Gemeente-remising voor heï. eerst in dezen winter moest uitrukken om Haarlem van zijn donzen vacht te ont doen, kwamen de sneeuwploegen in den afgeloopen nacht in actie. De fijne jachtsneeuw, die Dinsdagavond omstreeks elf uur door den Oostenwind werd voortgedreven, verdikte zich allengs tot een vast tapijt, dat voor het locale ver keer catastrofaal werd. De forensen, die hedenochtend in Bloemendaal en Overveen, in Haarlem-Noord of langs de lijnen naar Noordwijk, Alkmaar. IJmuiden en Sant poort op hun bus stonden te wachten, kwa men al spoedig tot de ontdekking, dat zij het beste deden het dichtstbijzijnde spoor wegstation op te zoeken. De bus uit Hoofd dorp is er door gekomen. Ook de interlocale tramlijnen Leiden- Haarlem en Amsterdam-Zandvoort en de stadsdienst waren geheel gestagneerd. Uit de remise aan de Leidschevaart ging één versch omgewoeld, bepekeld spoor in de richting Amsterdam, waarlangs in den vroegen morgen een sneeuwploeg was ver trokken, die ergens langs den Amsterdam- schen straatweg zijn krachten met de witte massa op de baan mat. Langs de Leidschevaart worstelden de reizigers zich naar het station Heemstede- Aerdenhout, waar zij hun collega's uit Heemstede, Aerdenhout en Bentveld trof fen. Tot hun geluk lieten de spoorwegen geen verstek gaan. Het treinverkeer was vrijwel normaal en wist het reizigers- surplus vlot te verwerken. Omstreeks 9 uur kon de N.Z.H. den dienst op Amsterdam weer hervatten. De lijn naar Zandvoort werd op dat oogenblik met man en macht vrij gemaakt. Ook de bus naar Overveen reed weer. Sneeuwbanken op de landwegen Het zat de Gemeentereiniging niet mee. Dinsdag had men met vereende krachten alle toegangswegen tot Spaarndam vrijge maakt en vanochtend was Haarlems noor delijkste gebied weer volkomen geïsoleerd. Ook de wegen naar Vijfhuizen, Schalkwijk en Penningsveer, die van oudsher tot de kwetsbare trajecten behooren, waren door sneeuwbanken soms wel anderhaiven meter hoog geheel versperd. Men Is met eigen personeel en werkloozen begonnen deze punten te bevrijden. Elders in het land. Er zijn hedenmorgen maar weinig berich ten over de gevolgen van den sneeuwval binnengekomen. Op de spoorlijnen Zwoile- Apeldoorn, AlkmaarHoorn en Amers foortBaarn sneeuwden locomotieven in. die overigens weer apoedig uitgegraven waren. In het Zuiden van het land leverde 'net verkeer geen moeilijkheden op daar het hier vannacht regende. Het laatste nieuws van de N.Z.H. Om elf uur hedenochtend was men zoo ver, dat op de lijn AmsterdamZandvoort weer een zij het onregelmatige dienst onderhouden kon worden. Ook de stadslijn naar Heemstede was weer sneeuwvrij ge maakt en de bussen naar Overveen en Bloemendaal reden vrij normaal. Men kon ons echter geen toezegging doen of en wanneer de Leidsche dienst weer hervat zou worden. Dooi in West-Duitschland. Over West-Duitschland heersoht momen teel een uit West-Spanje afkomstige de pressie, welke dooi teweeg brengt. Volgens het laatste beriaht van het meteorologisch instituut te Quickborn bestaat de mogelijk heid, dat uitloopers van deze depressie ook het Noorden van de Britsche zóne zullen bereiken. Daardoor zou de dooi zioh ook tot het gebied van Sleesvvijk-Holstein en Ham-! burg gaan uitstrekken. In den afgeloopen naoht ontstond om streeks half twee brand op den zolder van de aan den Slaperdijk te Haarlem geves tigde borstelfabriek „Eureka". De brandweer rukte met de autospuit en den ladderwagen uit. doch moest in het gezicht van den brand den strijd met de sneeuw opgeven. De manschappen hebben hun wagens laten staan en zijn te voet met klein bJusehmatcriaal naar de borstelfa briek getogen. Met behulp van omwonenden bluschten zij het vuur, dat tot den zolder beperkt bleef. De ooi-zaak van den brand staat nog niet vast. al heeft een onderzoek uitgewezen, dat de vuurhaard zich bij den schoorsteen bevond. Oververhitting van de kachel is dus niet uitgesloten. Na het blusschingswerk zijn de brand weerlieden geruimen tijd bezig geweest met het uitgraven van hun rollend mate riaal. V oorjaars-bode Twee maanden lang toonden de foto's uit binnen- en buitenland slechts sneeuw en ijs. Ofschoon de winter nog niet geweken is en de ondernemende fotograaf lang moet zoeken voor hij een tafereeltje kan vast leggen, waarbij niet de koude witheid van den winter den boventoon voert, heeft de lentezon, die nu en dan door de wolken breekt, verlangens gewekt naar de schoon heid van 'n nieuwe natuur. Een gelegenheid als deze, waar de prille lenteboden door de charme der jeugd worden omlijst, liet de fotograaf zich niet ontsnappen. Hij zorg de aldus voor een lieftallige afwisseling, die niets beteekent dan: Het voorjaar is in aantocht! De heer J. van ÏJzendoorn gaat naar Velsen De heer J. van ÏJzendoorn, hoofdinspec teur en corpschef van de politie te Bloe mendaal, is benoemd tot hoofdinspecteur in Velsen. De nieuw benoemde is 35 jaar; te voren werkte hij bij de politie in De B.lt en te Zandvoort. In Bloemendaal ziet men hem met leedwezen vertrekken, daar zijn werk en persoon algemeen zeer gewaar deerd worden, ook door het corps. Men gunt 'hem de promotie evenwel van harte. DE DISTRIBUTIE Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenfor- mulieren, (kaart 703 meebrengen) Bol t.m. Bram. Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenformulleren (kaart 703 meebrengen) 9—12 30 u-ur.C; 24 Uur DDo. Bloemendaal, (Jeuodihuis) kagrten voor voe dingsmiddelen, textielkaarten. brandstoffen for mulieren (kaart 703 meebrengen) K tot en met M. PARTIJ VAN DE VRIJHEID TE BLOEMENDAAL. In een vergadering van de afd. Bloemendaal van de Partij van de Vrijheid is besloten hel bestuur uit te breiden met twee leden, woon achtig te Aerderahout. Het bestuur bestaat nu uit: Mr. J. Talsma Jzn., voorzitter, J. L Prins, secretaris, Ir. M. H. Kuiper, penningmeester, Mevr, A, M Garrer—Keuchenius, Mevr. Mr. J. J. Maandag—Ruys, J. H. Baggerman, C. van Bellen, Jhr. H. P. F. Coenen v. d. Oosterhoff en Ir. P. C, Tirion, Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 MAART Gem. Concertzaal: Avro-trein. 20 uur, Heeren- weg 141. Heemstede: H Zwart. De mensch. Gode gelijk. 20 uur. City: De zwarte spion (18 14 15, 16 30, 19 00 en 21.15 uur Spaarne: Schenders dei- wet (14 14 30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue 14.30 en 20 00 uur. Palace: De Spelbrekers (18 J.) 14 00 16.15. 19 00 en 2115 uur. Lux or: De graaf van Monte Cristo (a. 1.) 14 00 16 15. 19 00 en 21 15 uur Frans Hals: Aloma of the South Seas (14 J.) 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur DONDERDAG 6 MAART. Zuiderkapel: spreker J. A Bruyn. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Werk van „De Nazorg" neemt Hockey weer toe in Haarlem Het hoofd van de Nazorg, de heer E. P. Schuyt, deelt in het jaarverslag 19lfi van Nazorg voor geestelijk en lichame lijk misdeelden mee, dat aan het emde an het jaar 30 mannen, 16 vrouwen en 7 blinden de gemeentelijke werkinrichting bezochten. Voor een bedrag aan f 25.782 werd verkocht. Het doel van deze inrich ting is aan onmaatschappelijke zwakzinni gen in een dagverblijf regelmatigen arbeid te verschaffen. Zwakzinnigen, die anders hun verdere leven in internaten zouden moeten slijten, kunnen thans in het huis gezin worden gehandhaafd, omdat de zor gen van het huiselijk milieu er door wor den verlicht. De heer Schuyt zet in zijn jaarverslag uiteen, dat het noodzakelijk is andere arbeidsinrichtingen te stichten. De avondverzorging voor oud-leerlingen bene den 18 jaar werd weer opgebouwd. 1 Sep tember werd met 68 jongens en 51 meisjes begonnen. Ook aan zwemonderwijs en gymnastiek is aandacht besteed. Bij de Nazorg stonden aan het einde van het jaar 752 mannen en 359 vrouwen ingeschreven. Voor loondienst waren 600 mannen en 287 vrouwen geschikt. In het vrije bedrijf wer den geplaatst 284 mannen en 85 vrouwen; in het huishoudelijk werk 12 vrouwen: in bedrijven van ouders 8 mannen en naar een werkinrichting gingen 5 mannen en 1 vrouw. Faillissementen De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag het faillissement uitgesproken van: A. van der Zon, vrachtrijder, Ter Heydestraat 27, curator Mr. J H. Junge en van C. J. Krielen, Spaarnwouder- straat 17—19, zaak drijvende onder de firmabe naming ,.De Spaarnestad", fabriek van meube len en houtwaren, curator Mr. F. van Blerkom. Rechter-Commissaris Mr. C E, Muller. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. Verbeek, goud- en zilver smid, Kinderhuisvest 39, curator Mr. J. H- Ekering. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 3 Maart 1947, GEHUWD: 4 Mrt, J. t. Cate en J. Pijl. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt, A. M. Beeke laar—Dijkstra; J. G. Koster—Kooreman4 Mrt, J. Schi-euderBootsman. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt. A. M. C. Kockelkoren—Linckens; 4 Mrt J. H. C. Rosen- hart—Middendorp; C. Beringen—Zwijnenburg; J. C. S Kimmel—Pelt; W Pouw—Barmentlo. OVERLEDEN: 27 Febr.. J. C. Kuperus, 19 J.. J. v. Walrestraat; 1 Mrt. J. W. Groene wagen— Hoedemaker, 76 J., Wilhelmlnapark; E. H. Endt —Wildschut, 75 j.. Westerhoutpark; 2 Mrt. K. Mennega. 80 j., Voorhelmstraat; 3 Mrt. S. C. RozendaalBertoen, 77 j., Hoofmanstraat. Den 47-jarigen filiaalhouder van een schoenen- bedrijf te Haarlem J. W. S., die Dinsdagochtend voor de Tweede Kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht stond, was ten laste gelegd, dat hij tijdens de bezetting lid van de N.S.B. ge bleven was. waarbij hij zach m 1933 had aan gesloten. In die kwaliteit zou hij verschillende functies bekleed hebben en voorts was hij lid geweest van verwante organisaties als W.A., Winterhulp, Volksdienst en Arbeidsfront. In Sep tember 1944 zou hij dienst genomen hebben als hulplandwachter. Tenslotte vei meldde de ten laste legging, dat hij in een loonkwestie met zijn firma de bemiddeling van het N.A.F, en de bezettende macht had ingeroepen. De beschuldigde bestreed, dat hij lid van de beweging gebleven was. In 1939 had hij bedankt, maar in het najaar van 1940 was hij weer lid geworden, omdat hij in de beweging waartoe hij in 1933 dioor den algemeen en toestand en door de leuzen „Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid" gekomen was een bolwerk zag tegen den eiseh van de N.S.D.A.P. .Neder- Duiteoh Weder Duitsch". S. beweerde het lang niet altijd met de leiding van de N.S.B. eens te zijn geweest, doch hij rede neerde: als de goede elementen de beweging verlaten, wat blijft er dan van over? In het interneeringskamp was hij, naar hij zei, tot het besef gekomen, dat het natlonaal-socia- lisme de grondfout had gemaakt het opperwezen buiten beschouwing te laten en dat hij zelf ge durende de oorlogsjaren in een roes geleefd had. Volgens den beschuldigde had het N.A.F. zich in het loongesclril met zijn firma zonder zijn medeweten tot een Duitsche instantie gewend. Deze laatste had hem échter in het ongelijk ge steld. S. had dezen gang van zaken naar zijn zeggen reeds dadelijk betreurd en had d'it ook tegen zijn chef gezegd. De president schorste de zitting om enkele getuigen op dit punt te hooren, doch veel duidelijker werd de zaak er niet op. Mr. K. P. R. Kaltofleósch schetste in zijn plei dooi zijn cliënt als een correct mensch, een hard werker, die uit eerlijke motieven bij de N.S.B. is gegaan Spr. vond m de erkenning van den be schuldigde, dat hij gefaald had voldoende reden om de clementie van het Tribunaal in te roepen. „Musseri was een ambtenaar". Het eerste, dat den 42-jarigen makelaar K. A. W. ten laste gelegd werd, was dat hij zijn lid maatschap van de beweging reeds van 1933 af w as hij lid van de N.S.B. na den lOen Mei 1940 had voortgezet. Veertien dagen na de capitulatie had hij de namen van drie stadgenooten aan de N.S.B .-leiding opgegeven, omdat ze „schadelijk voor de beweging en bij het draaien van het getij ook voor mijn gezin" konden worden. Bo vendien was een brief uit 1937 ln het dossier aanwezig, waarin dezelfde personen werden ge- Bloemen Troef99 Haarlemsche feestweek in Augustus Zooals wij reeds eerder in het kort heb ben gemeld, heeft „Haarlems Bloei" plan nen uitgewerkt, om den komenden zomer in onze stad een feestweek te organiseeren. Thans kunnen wij iets meer over deze voornemens melden, hoewel het program ma nog niet geheel vaststaat. De hoofdbe doeling van de zeven, hopelijk zomersohe, dagen, welke van 2 tot 9 Augustus zullen vallen, is om den naarn van Haarlem als bloemenstad in zijn oude glorie te her stellen. De gemeente gaat daarin voor en zal de openbare gebouwen, de bruggen en andere in aanmerking komende punten „in de bloemetjes" zetten. Een internationale gladiolententoonstel- linig zal een der groote Haarlemsche zalen in een bloemenzee veranderen en tegelij kertijd de nationale bollenteelt dienen. Voor de liefhebbers van draaimolens en autoscooters wordt een Lunapark ge bouwd. dat met zijn kortstondige vroolijk- heid voor de noodige feeststemming hoopt te zorgen. Daar de helpende hand der Haarlem mers niet ontbeerd kan worden, spoort het comité, dat thans de plannen verder uit werkt, de burgerij aan om ook de huizen en straten zooveel mogelijk met bloemen te tooien. Het ligt in de bedoeling, om een feest week als voor Augustus is geprojecteerd, voortaan ieder jaar te organiseeren. stgnaleerö. In den brief van 1940 bood hij boven dien onderdak aan Duitsche soldaten aan. De dagvaarding vermeldde voorts, dat W. op 29 Aug 1940 benoemd werd tot voorzitter van den algemeenen bond van meubelmakers en later ook van den R K. houtbewerkersbond De leden van deze laatste organisatie Hepen weg en zoo bleef de nieuwbenoemde voorzitter alleen met de kas achter, die op de toen gebruikelijke wijze in opdracht van Woudenberg geliquideerd werd. De beschuldigde verklaarde zelf. dat hij dezen gang van zaken allerminst verwacht had. Tenslotte was W leider van de afdeeling Hout bewerking van het N.A.F. geworden, maar daar hij zijn ontevredenheid over de leiding in de beweringen „dat Mussert een ambtenaar was" en dat de contributie voor het N.A.F. en de be weging „zonde van het geld was en je er beier zwarte sigaretten voor kon koopen" vertolkte, werd hij in 1943 dioor het N.A.F. ontslagen en later ook door de N.S B. geroyeerd. Verdachte had volgens de dagvaarding te kennen gegeven, dat de heer Mussert niet „Groot-Germaarisch" genoeg was, doch voor het. Tribunaal verklaarde W., dat dit slechts camouflage was geweest. De president, mr. F. van der Goot, vond het onbegrijpelijk, dat de makelaar na dollen Dins dag toch naar het Oosten gevlucht was en dat hij daarvóór tal van sollicitatiebrieven met „Hou Zee" had onderteekend, alsof hij nog lid der beweging was. De verdediger, mr. O. H. van Wijk. voerde aan. dat deze man geen „drijver", maar drijf hout" was. In 1939 was hij door een verkeerde beursspeculatie alles kwijt geraakt en zoo was hij in een dwangpositie geraakt. Te laat eerst zag hij wat er aan de hand was, waar hij dan ook genoeg spijt van heeft. Uitspraak op 18 Maart. RADIO „Bonte" avond Eiken Dinsdag rijdt tot vermaak van velen een abstracte trein door den aether, echter zelden met kwaliteits-kolen ge stookt. Dinsdag maakte de bonte trein het weer eens extra bont in zijn verlangen naar bontheid. Wij hebben iets tegen bib- ber-croonen zonder dat wij de jeugd een kostbaar en kennelijk mislukkend raadselspeüetje van negen minuten duren zendtijd willen ontzeggen. Maar toen onze luidspreker een aantal verschrikkelijk grap pige grapjes had verwerkt en de huis kamer wist, dat een schreeuwend slacht offer van een tandarts tesamen met een grijs kind, dat de verdorvenheid van de jeugd moest manifesteeren met de kreet; „ik sla je kop tusschen je ribben door" het summum van humor vertegenwoordigden, hebben we nog een storvloed van dergelijke uitingen over ons laten komen, om tenslotte den bonten trein met 'n draai aan een knop mismoedig te laten derailleeren, voorzoover hij dat nog niet zelf had gedaan. Rustig knetterde een laatste blokje hout in de doovende kachel en rustig zijn wij naar bed gegaan. Gelukkig weer een Dins dag voorbij. Gelukkig dat we nu zeker we ten, dat we volgende week beslist niet zul len luisteren. Jammer echter, dat we nog steeds niet weten, waar het met de Neder- landsche radio heen moet. Thans vertoeft zij kennelijk bij het kostelijke refrein: „hondje-poesie-krullebakkie-hokkie- bokkie-geit". J. F. Na de IJsIandsche nu de Noorsclie kabeljauwfilets Na de IJsIandsche diepgevroren kabel jauwfilets zullen Noorsche filets in den handel worden gebracht. De detailhandels- prijs hiervoor is vastgesteld op 1.80 per kg. Deze Noorsche filets worden niet, zoo als de IJsIandsche, in blokken van 25.4 leg geleverd, maar in blokken van 1 en 2 kg gewichten die deze filets gemakkelijker verkoopbaar maken dan die. welke wy van IJsland ontvingen. Bovendien moet de kwaliteit beter zijn. FRITS SCHUURMAN VOOR DE FRANSCHE RADIO. De eerste dirigent van het Residentie orkest, Frits Schuurman, heeft een uit- noodiging ontvangen van de Radio-diffu sion Francaise om in den loop van het vol gend seizoen een uitvoering van Caplet's „Miroir de Jésus" te leiden. Gestagneerde competitie wordt niet afgewerkt Bekerwedstrijden op het programma Deze strenge winter heeft den Konink lijken Nederlandschen Hockey bond dit jaar genoopt een belangrijken en ingrijpenden maatregel te treffen voor de Nederlandsche hockey-beoefenaars. Voor het eerst in de geschiedenis is gisteren besloten dit jaar de zoo zeer gestagneerde hockey-competitic niet verder af te werken, omdat het sei zoen reeds Ie ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der competitie is n.l. nog zoo omvangrijk, dat het bonds- bestuur besloten heeft daarmede het vol gend seizoen (dus dat van 1947-'48) te vul len. Ook de promotie- en degradatiewed strijden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaanden zouden moeten worden gespeeld, zijn tot het vol gend seizoen verschoven. Niettemin zullen dit jaar toch enkele elf tallen, die het bondsbestuur niet wil dupee ren, promoveeren en wel die ploegen, die vóór de stopzetting van de competitie we gens de vorst reeds kampioen waren, of op de eerste plaats stonden zonder één verlies- punt. Het bondsbestuur is van meening, dat, daar het seizoen reeds te ver is gevorderd, om thans nog het geheele programma af te werken en daar bovendien de belangen van de zomersport te ernstig geschaad zouden worden, indien men niettemin zou trach ten alle nog resteerende wedstrijden te laten spelen, met het nemen van deze in grijpende beslissing het belang van alle sportbeoefenaars wordt gediend. Gedurende de nog resteerende weken van het hockey- seizoen zullen bekerwedstrijden worden gespeeld. Cricket Mc. Cool bezorgde Australië de overwinning Bijna vijf minuten voor het verstrijken van den vijfden dag van den testwedstrijd heef, Mc. Cool Australië de overwinning bezorgd Deze was als bowler reeds op dreef geweest in de tweede Innings van Engeland. Hij had n.l. vijf wickets voor 44 runs genomen. Hutton was niet 1n staat om mee te spelen. De drie Er.gelschen voegden nog 42 runs toe aan het totaal, dat 186 runs is geworden. Lindwall bowlde dezen keer 2—46; MIHer 1—11; Mc Cool 5—44; Tribe 9—58; Tes- hack 1—14 en Barnes 0—11. Voor het verlies van vijf wickets passeerden de Australiërs het totaal. Bradman en Hassett scoorden samen meer dan de helft van het be- noodügde aantal runs. Miller en Mc. Cool gingen rustig verder met het verhoogen der score, tot dat Mc. Cool de reeks testwedstrijden afsloot Australië won met vijf wickets. De score van de tweede innings van Australië was: Barnes c. Eivans b. Bedser30 Morris run out 17 Bradman c. Compton b. Bedser 63 Hassett c. Ikin b. Wright 47 Miller not out 34 Hamence c. Edrich b. Wright 1 Mc Cool not out 13 Extra's 9 Totaal voor vijf wickets.... 214 Wintersport Wedstrijd voor barddravers uitgesteld tot Zaterdag In verband met den sneeuwval van den afgeloopen nacht heeft het bestuur van de IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam be sloten de wedstrijden voor harddravers uit te stellen tot Zaterdag. Wielrennen Bijster wordt beroepsrenner De Haarlemmer Cor Bijster is voornemens de zen zomer als beroepsrenner uit te komen en wel in wedstrijden achter den motor. Hij heeft reeds materiaal, dat een stayer noodig heeft, aangekocht. Als amateur zal Bijster nog eenlge wedstrij den rijden en wel in de maand April. 4 April start hij met Harris (Engeland) en Pauwels (België) in Londen, 7 April in Manchester en vermoedelijk 26 of 28 April opnieuw in Londen. Voetbal Burnley in den halven eindstrijd Burnley en Middlesbrough speelden Dinsdag opnieuw tegen elkaar in den kwart-eindstrijd om den Engeischen beker. De 40 000 toeschouwers moesten 40 minuten extra geduid uitoefenen, aangezien er eerst zand gestrooid moest worden, om de gevaarlijkste plekken ijs van het terrein bespeelbaar te maken. Over het algemeen speel de Burnley beter, doch slaagde er evenals Midd lesbrough niet in, te doelpunten. Doordat Morris in de eerste minuut van de verlenging voor Burnley doelpuntte, behaalde deze ploeg de ovenwinning en komt op 29 Maar: in den halven eindstrijd tegen Liverpool uit te Blackburn. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: C. Bos en M. J. Eckhardt. GETROUWD: G Jansen en A. Hulshof; B. M. Warmerdam en M. M. van Rossum; H. J. van Duivenvoorden en H. B. Taag; A. Gerritsen en N. J. van Luipen; B. van Blommestein en C. G. Richardson. BEVALLEN: E. Schouten—Nemeé ,z.\ M. J. Bouma—van Biezen, d.; E. van Biezen—Roos, d OVERLEDEN: Wed. C. C. M. Heslenfeld— Schaapman, 82 j„; Wed. A. E. Gerritsenvan der Wal. 86 J.; C. L. C. Lucking, 66 J.; Wed. A. L. Webber—Wijkhuizen, 72 j.; Wed. F. Hattink— Harbach, 74 J. EERSTE KAMER Het Indië-debat in de Eerste Kamer werd gistermiddag voortgezet met de replieken, welke ten deele ook door prof Romme op de gereserveerde tribune werden aange hoord en gelegenheid schonken, voor zoover noodig, de standpunten nader te bepalen. Mr. Stikker (P.v.d.V.) moest tot zijn spijt constateeren mr. Pollema (C.H.) deed dit ook dat minister Jonkman en de heer Stufkens een n zijn ooren onwel luidend duet hadden laten hooren. Het klonk veel te veel als uiting van verbit terde onverzoenlijkheid. De minister had zich ongenaakbaar getoond, zoodat een na tionale oplossing in breeder verband niet mogelijk bleek. Onduldbare onverdraag zaamheid had zijns ininziens ook gespro ken uit de opmerking ten aanzien van de Een grijze „zwarte" Tijdens een razzia in cafés hield de Rorterdamsche politie een 75-jarigen grijsaard aan, die zeer „zwart" bleek te zijn. Hij had bfj zich: 1000 ranfsoenbon nen voor boter, 620 rantsoenen vleesch, 700 rantsoenen margarine, 3 versnape- ringskaarten. 105 punten voor keuken gerei, 142 textielpunten, een toeslagkaart voor aanstaande moeders en 169 losse bonnen voor verschillende artikelen. Aan „zakgeld" droeg hij bij zich een be drag van f 639,Toen cle recherche eens in zijn woning ging kijken, vond zij 23 kazen, welke deze gryze „zwarte" waarschijnlijk niet in voorraad had om zijn boterham te kunnen beleggen. De jeugd ruïneert een gewijde ruimte Gisteravond werd het gebouw van het Leger des Heils in de Ceramstraat te Haarlem-Noord door een troepje verniel zuchtige jongens ernstig beschadigd. Blijkbaar niet tevreden met het onschul dige sneeuwballen, gooiden zij omstreeks half zeven drie ruiten van het gebouw in en klommen naar binnen. Verder brandden zij de toetsen van het orgel af en verniel den ze de vlaggen van het Leger des Heils. Nadat de bende uitgetierd had, was het gebouw een ruïne. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de daders in. Literair festijn in de hoofdstad In het Concertgebouw te Amsterdam is gisteravond het hoogtepunt van de twaalf de boekenweek met een literaire gala avond gevierd. De heer Ch. Leeflang. voor zitter van de commissie voor propaganda van het Nederlandsche boek, heette spe ciaal welkom den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. J. Gie- len, en voorts vele autoriteiten en kunste naars uit de literaire en muzikale wereld. Dit jaar was het accent gelegd op het ver band tusschen literatuur en muziek en heï Utreohtsch Stedelijk Orkest had deze taak op zich genomen. Na afloop van het officieele programma was er gelegenheid kennis te maken met de honderddertig genoodigde literatoren. De leiding van het tweede meer luchtige gedeelte van den avond berustte bij Carel Briels, die zich verzekerd had van de mede werking van George Serban, Cilly Wang, het dansorkest van Jan Corduwener. en Baptiste Cliquot. AANMELDINGSBUREAU VOOR VRIJWILLIGERS OPGEHEVEN. Het Centraal Vrijwilligersbureau en de daaronder ressorteerende aanmeldings- bureaux voor oorlogsvrijwilligers zijn per 1 Maart opgeheven. Over aangelegenheden omtrent vrijwilli gers dient men zich thans te wenden tqt de afdeeling A V van het ministerie van Oor log. Mauritskade 5355, 's-Gravenhage. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat er geen gelegenheid bestaat, zich als oor logsvrijwilliger bij de Koninklijke Land macht aan te melden. Men kan zich alleen nog als vrijwilliger melden voor den rijks zeedienst. UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed uitspraak in de zaak tegen de 28-jarige M. W. K. uit Bloemendaal. die in October 1940 als teekenares in dienst trad bij de Kriegsmarine en in Juni 1944 met den SD samenwerkte Zij werd veroordeeld tot twee jaar en ze? maanden R.W.I. en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De eisch luidde tien jaar. SCHEEPVAART K. P. M. Tegelberg. 23 Febr. te Hongkong. Holl. Afrika Lijn. Heden geen berichten. West Afrika Lijn. Heden geen berichten Mjj- Nederland. Tarakan. 24 Febr van Ba tavia, blijft tn Ned Indie. Sumatra. 28 Febr. te Penang Mlrto. 1 Maart te Singapore. Taltsse. 2 Mrt te Betavla. Johan de Wltt. 3 Mrt te Batavia Tawali. 1 Mrt van Singapore naar Makassar. Roepad. 3 Mrt Kaap Guardaful gepasseerd. K. N. S. M. Verrassimos Vergottls, 1 Mrt van Antofagasta naar Pisco. Theseus. 2 Mrt te Savo- na. Atalr. 2 Mrt te Jaffa. Ariadne. 3 Mrt te Gi braltar. Finga, 3 Mrt te Messina. Orestes. 4 Mrt van Esbjerg naar Amsterdam. Lotos. 3 Mrt te Curacao. Torsa. 3 Mrt te Rotterdam. Noordwijk. 3 Mrt te Antwerpen. ambtenaren, wier gevoelens betreffende Linggadjati eventueel getoetst moesten worden. Soortgelijke critiek uitten ook mr. Pollema. diens partijgenoot R e y e r s en de heer A I g r a (A.R.', maar de heer Ker sten? (K.V.P.) zorgde voor een veel on schuldiger interpretatie van 's ministers uitlating op dit punt. Voor mr. Stikker was de groei van het nationaal ontwaken in hot Verre Oosten met verborgen gebleven en het lag geens zins ;n de bedoeling van de Partij van de Vrijheid den drang naar vrijheid der natio nalisten te bestrijden, maar maatregelen wegens den economischen noodtoestand der bevolking waren thans ten zeerste geboden. He: zenden van rijst en textiel naar Ma- aoera en het in orde brengen van de water voorziening van Soerabaja zouden tot zulke maatregelen dienen te behooren. De woord voerder van' de Partij van de Vrijheid kwam met een motie, welke op regeerings- maatregelen ter bevordering van het wel zijn van de bevolk.ng aandrong. Hij schet ste deze motie als een poging om tenminste in dit opzicht, bij alle verdere verdeeldheid, elkaar te vinden. Jammer genoeg echter maakte hij het door de wijze waarop hij zijn motie toelichtte moeilijk om er zulk een vreedzaam gebaar in te zien. De heer Kóejemans (Comm.). d;e spoedige on- derteekening van Linggadjati oti terugtrek king van onze troepen uit Indië bepleitte, zulks als middelen ter oplossing van de vertrouwens crisis, zag in de motie-Stikker, die wel bijval bij de heeren Reyers (C.H.) en Algra (A.R.) ontmoette, eerder een oor logsverklaring in het verschiet. Zoover ging de heer Kers tens IKV P.) niet, maar toch bleek deze weinig geestdriftig gestemd te zijn over de motie. Niet alleen omdat zij eigenlijk slechts beoogde een open deur in te trappen, maar tevens vanwege het ver band door mr. Stikker gelegd tusschen het lot van dit voorstel en de ten aanzien van de begrooting van Overzeesche Gebieds- deelen uiteindelijk aan te nemen houding. De Indische specialist der K.V.P -fractie be toogde nogmaals dat men zich niet aan theoretisch gepraat moest overgeven, doch oog diende te hebben voor den werkelijken gang van zaken, die nu eenmaal aantoont, dat de revolutie haar eigen loop neemt. Uit mr. Pollema's repliek zij nog aangestipt, dat hierin wederom critiek tot uiting kwam over net door minister Jonkman geschetste staatsrechtelijk beeld van de Unie en van de positie van de Kroon, ge personifieerd in het Huis van Oranje. Deze senator wenscht een weldra te houden Rijks conferentie waar men dan den weg zou moeten banen voor een Rijksverband, met de Kroon in den huldigen grondwettelijken zin als overkoepelend orgaan. Tenslotte bepleitte luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) wederzydsche fair heid om hieraan echter toe te voegen, dat fairheid allerminst beslistheid uitsluit. En daaraan scheen het zijns inziens minister Jonkman, die voortzetting van de onder handelingen wenscht. wel wat te ontbreken. Vandaag worden de replieken voortgezet. Nieuwe dieren in Artis. - Dezer dagen kreeg Artis in Amsterdam een paar Maxwell duikertjes ten geschenke. Het zijn dwerg-antilopen, de kleinste herkauwers ter wereld. BINNENLAND Bij Koninklijk Besluit Is de vestigingswet kleinbedrijf van toepassing verklaard op het hee ren m a a t k I ee rmn k ersbed rij f. Te Tilburg heeft een automobilist twee per sonen. die op een hoek van de Hasseltstraat ston den te praten aangereden. Belden werden tegen 'n muur geslingerd en vrijwel op slag gedood. De automobilist. M. uit Amsterdam reed door. doch werd denzelfden avond nog aangehouden. Hij Is in het bureau van politie opgesloten. De Indruk Is gewekt, dat de onlangs tot stand gekomen ..Flnancieringsregcling Woning bouw 1947" slechts mogelijkheid biedt tot het bouwen van huurwoningen. De minister van Openbare Werken wijst er evenwel op. dat oolc de bouw van een woning, welke door den eigenaar zelf wordt bewoond, op den voet van deze regeling gefinancierd kan worden, De commandant der lste Poolsche lucht- brlgade heeft bedingen van 150 Pond Sterling en van 5000 gulden, door deze brigade bijeen ge bracht. ter beschikking gesteld van den bur gemeester van Drlel. Deze bedragen zijn bestemd voor de school te Drlel, welke verwoest werd tijdens de operaties bij Arnhem, toen dit ge bouw door de Poolsche brigade gebruikt werd als veldhospitaal. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak ge daan ln de zaak tegen S., N en P. uit Wierden, drie bekende figuren uit de illegaliteit die op !4 October de roofoverval op de Boerenleenbank te Zuna bij Wterden hadden gepleegd, waarbij f7000 werd buitgemaakt. De rechtbank veroor deelde S tot 6 maanden gevangenisstraf, N. tot 9 maanden en P, tot 1 Jaar. HAARLEM EN OMGEVING Morgen. Donderdagmiddag, wordt ln het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal een door den Bloem endaalscheti Contactkring georgan'.seerde bijeenkomst gehouden, waarin mej. mr. dr. E. C. Lekkerkerkcr zal spreken over „Geestelijke volksgezondheid" Het echtpaar J. van Oycn—Ter Ham. wo nende Nagtegaalstraat 9 hoopt op Dinsdag 18 Maart zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Op Zaterdngavond Maart zal ln de Be gijnhof Kapel te Haarlem een Kamermuziek avond gegeven worden, waaraan het bekende F.ngelsche kwartet van Robert Masters zal me dewerken Het kwartel bestaat uit Robert Mas ters. viool. Nannie Jamleeon. viola. Muriel Tay lor. cello en Klnloch Anderson, piano. Verder zal aan dezen avond medewerken de bekende alt- zangeres Jourk Cuperus (Amsterdam). De heer Jac. van Marls, schoenwir.kelier, Barrevoetestraat 19. herdenkt Zaterdag 8 Maart het 50-jarig bestaan van zijn zaak. De economische politierechter te Haarlem veroordeelde dezer dagen een stadgenoot tot f 25 boete wegens het verstrekken van verkeerde in lichtingen bij het aanvragen van fietsbanden. Een vrouw, die bandenbonncn van haar echt genoot verkocht, werd tot 2 maanden voorwaar delijk veroordeeld; de kooper kreeg f40 boete. Een broodbezorger, wiens bonnenadministratie over een jaar een tekort van 600 stuks aanwees, werd met f20 beboet. De heer H. Vonrdenhalce te Hecmstcda hoopt op 13 Maart den dag te herdenken, waar op hij 25 jaar geleden bij de firma v. Empelen als tuinman ln dienst trad. De heer A. J. F. Koenen te Overveen vierde den lsten Maart zijn 40-Jarig Jubileum bij de firma Rijnlersc te Overveen. De Jubilaris maakt thans als firmant deel uit van de zaak. Het weldadlghetdsconrert, dat op Vrijdag a s. In het Concertgebouw door het Gemengd Koor „Polyhymnia" zou worden gegeven ten bate van het Herstellingsoord voor Oorlogs slachtoffers „Unicum" te Heemstede is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Uit een opslagplaats van het Bureau Oorlogs buit ln de President Slelnstraat hebben onbeken den twee en halve kubieke meter hout bult ge maakt Dinsdagavond ontstond een begin van brand :n de huiskamer van den landbouwer P v. d. Ban aan den IJ weg nabij Hoofddorp. Een olie kachel was ln brand gevlogen. Met eigen mid delen slaagde de familie er ln het vuur te blus- schen. waarbij o.a van sneeuw gebruik werd gemaakt. In de huiskamer werd groote schade aangericht. De Inmiddels gewaarschuwde brand weer behoefde niet op te tredea.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3