Subsidies voor H.O.V. en „Comedia" toegestaan Ons Babyhoekje Van löeeit Er wordt niet alleen een kolen-, maar ook een olieslag geleverd Heemstede is zuinig met sneeuwruimen jKort en BondigJ Reiniging en tram hebben het zwaar Donderdag 6 Maart 1947 HAARLEMS DAGBLAD HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD A.R.-protest tegen „De Hemel komt later wel Burgemeester M. A. Reinalda leidde met eenige welgekozen woor den ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke de gisteren ge houden vergadering van den Haarlem- schen gemeenteraad in. Spr. noemde het een treffend verschijnsel, dat de innige verhouding tusschen volk en vorsten huis door een warme, levensechte men- schelijkheid gekenmerkt werd en hoop te, dat de ontembare geestkracht en de moedige offervaardigheid van haar grootmoeder ook de jonge prinses Ma rijke ten voorbeeld zouden strekken. Mede namens den raad hadden B. en W. hun gelukwenschen aan de Konink lijke familie doen toekomen. De twee voorstellen van B. en W. tot toekenning van een subsidie van 65.000 aan de H.O.V. en een van 20.000 aan „Comedia" gaven aanleiding tot een pun- tigcultureel debat. De heeren Schippers (K.V.P.), Pro per (C.P.N.), Happé (P.v.d.A.) en me vrouw ScheltemaConradi (P.v.d. V.) uitten alle hun sympathie met het ste delijk orkest en hun misnoegen over de poovere wijze waarop de randgemeenten tot de instandhouding van de H.O.V. bij droegen. De heer Proper noemde de 500 die Heemstede bijdroeg „een ridicuul be drag" en wees er op, dat Bloemer.daal het subsidie tot de helft teruggebracht had. „Maar dat is dan ook noodlijdend!" i terrumpeerde Wethouder Geluk. De heer Schippers voelde wel iets voor een statistisch onderzoek om vast te stel len in welke mate de randgemeenten van het Haarlemsche orkest mede genieten. Voorts had hij er bezwaar tegen als het subsidie gekoppeld zou worden aan de salarisuitgaven van het orkest. De heeren Proper en Happé braken een lans voor paedagogische concerten, zoo mo- gelijk in samenwerking met vakorganisa ties en bedrnven. Mevrouw ScheltemaConradi had tegen het nieuwe systeem van subsidieering ver schillende bezwaren, o.a. omdat het van rijkswege was opgelegd en geen vaste lijn vertoonde. Voorts was zij er niet van over tuigd, dat de H.O.V. door de toekenning van deze subsidie uit de financieele moei lijkheden was. Wethouder Geluk was dankbaar, dat de raad zoo algemeen met het voorstel ac- coord ging. Hij vertelde, dat bij zijn bezoek aan Engeland ter voorbereiding van de tournee die de H.O.V. dezen zomer naar Engeland hoopt te maken, de secretaris van het Hallé-orkest zeer verbaasd was ge weest, dat alle groote steden in Nederland een gesubsidieerd beroepsorkest bezaten. In Midden-Engeland waren slechts drie beroepsorkesten, die geen steun van de overheid ontvingen. De wethouder kon den heer Schipper' geruststellen, dat bij een nieuwe salaris regeling het subsidie opnieuw bekeken zal worden, maar in ieder geval met automa tisch verhoogd. Een statistisch onderzoek achtte spr, gevaarlijk: de randgemeenten mochten eens in de politieverordening be palen, dat men geen lid van de H. O. V. mocht zijn! Over de paedagogische concer ten deelde wethouder Geluk mee. dat hier al eenige jaren aan gewerkt wordt. Er wa ren voor dit winterseizoen stappen onder nomen om minstens eens per maand een concert te geven, doch de kolensChaarschte trad als spelbreker op. De gedachte van den heer Happé, die om concerten in sa menwerking met de groote bedrijven ge vraagd had, zou hij eens overwegen. Hier na werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. „Comedia" in het geding. Over de wenschelij'kheid van subsidiee ring van „Comedia" bestond minder een stemmigheid. Daartoe achtten de heer Schippers en mevrouw Scheltema C onradi de band met Haarlem te wei nig traditioneel. De eerste zou wel voor stemmen, omdat het Rijk Haarlean nu een Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 5 Maart 1947. ONDERTROUWD: 5 Mrt„ J. Verhagen en C. Schouten; S. v. d. Ben en H. Harmsen; T, C. Geermans en L. M. Rensink; W. P. W. v. d. Hoef en C. H. Korthout; A. d. Boer en T. G. Duif; G. Ambachtsheer en M. Berends; B. Entzlnger en P. A. v. d. Plas; W d. Hamer en D. L. Dreljer; S. Booi en S. v. Butselaar; W. F. Roosen en W. C. Burggraaf; K. Breed en A. J. Konings; J. P. A. Dames en J. Kol; C. O. v. Meel en J. G. v. Slooten; A. J. Tennissen en A. G. d. Jong; A. v. Nes en A. M. M. Knoop; P. A. Tulen en K. J. d. Roo; G. Overbeek en A. S. d. Kruif; J. J. v. Mourik en H. v. Borkel; C. Bijsterbosch en J. Smit; G. Burgman en C. Meijer; P. Breeuwer en E. Staphorst; J. M. Bonfrer en M. A. v. Kips hagen; G. Heitlager en M. Meijer; M. J. Swleze- rijn en H. M. Fhilippo; J. P. Meijer en C. J. Halewijn; W. J. A. Kessftls en A. M. T. Castri- eum; H. Zijlstra en W. Groeneveld; J. v. Kampen en E. M. Förrer; I. Uijttenboogaard en A. G. Visser; A. A. Michielse en C. W. Adelaar; W. Wildeboer en J. S. Visser; T J. Post en W. Kleinhout; C. Geurtsen en F. C. Hartel. GEHUWD: 5 Mrt, E. v. Thijn en H. Keizer; H. H. Rijkentoerg en A. M. Ruiten-burg; H. T. v. d. Meij en M. A Strijbosch; J. Geleijnse en B. Hou- wellng; G. Eisenberger en A. Metten; A. J. A. v. d. Berg en C. J. A. v. d, Valk; S. J. v. d. Putte en J. M. v. Leuven; J. Herman en J. C. Rouwkema; J. Bakker en N. P. Feelens; J. G. Frowem en M. A Meier; J. N. Koper en M. E. Oudejans; J. Vrind en G. d. Zwarte; C. d. Wit en A. Band; H. J. Velu en A. H. v. Dusseltiorp; N. Atkinson en J. Brandenburg. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt. K. L. v. He- mertDenier; J. AngenenlBulthuis; J. S. C. H. Piek—Groenendijk; 4 Mrt, C. Groenland— Meijboom; S. M. Kroon—v. Zadel: 5 Mrt. C. P. M. v. Leeuwen—Zonneveld; J. C. Frencken—v. Duijnhoven. BEVALLEN van een dochter- 3 Mrt, E. B. v. Draaijen—Bakker; 4 Mrt, H. Schaap—Hauscni ld; 5 Mrt, E. M. C. Kuvenerv. d. Pieterman; J. A. Sch ram aSchulz. De door ons beschikbaar gestelde kinderwagen werd gewonnen door Lablanche. Luitesteeg 25. voor de Baby Agenda voor Haarlem DONDERDAG 6 MAART. Zuiderkapel: spreker J. A. Bruyn. 8 uur. City: De zwarte spion (18 j.) 14.15. 16.30. 19 00 en 21.15 uur Spaarne: Schenders der wet (14 j.) 14 30. 19 00 en 21.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap revue 14.30 en 20,00 uur. Palace: De Spelbrekers (18 j.) 14.00. 16.15, 19 00 en 21.15 uur. Luxor. De graaf van Monte Cristo (a. 1.) 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans llals: Aloma of The South Seas (14 j.) 14.00. 16 30. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 7 MAART. Ned. Protestantenbond. Jaeobstraat, Boeken week. sprekers J. B Schuf, en Godfried Bomans. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Nieuw programma. keer „aangewezen" had om „Comedia" te steunen. De woordvoerster voor de Partij van de Vrijheid zou tegenstemmen omdat zij de noodzaak van het voorstel niet in zag èn omdat zij sterke bezwaren tegen de rijkssubsidieregeling had, die volgens haar tot een verstarring van het tooneelleven zou leiden. De fractievoorzitter van de Anti-Revolu tionairen, de heer Bakker, kwam ver klaren. dat zijn partij geen belangstelling voor het tooneel had en dat hij niet ge loofde, dat het tooneel in Haarlem van zoo'n algemeen belang was, dat er financieele steun aan verleend moest worden. Boven dien zette hij een vraagteeken achter de „waardige wijze", waarop „Comedia" zich van zijn taak zou kwijten. Spr bleek ern stige bezwaren ie hebben tegen „De hemel komt later wel", waarvan nij verklaarde het weliswaar niet zelf gezien te hebben, maar ter staving las spr. enkele passages uit een recensie van den heer Cannegieter voor. Indien het voorstel onverhoopt mocht worden aangenomen, stelde de heer Bak ker voor. onder de subsidie-voorwaarden een vierde punt op te nemen: „Geen stuk ken zullen worden opgevoerd, waarin be langrijke volksgroepen worden gekwetst in in moreele en zedelijke gevoelens". De heer Bakker Schut (P.v.dA.l meende daarentegen, dat met deze subsid e een volksbelang gediend werd. Het zou echter niet gewenscht zijn deze tientallen jaren achtereen aan hetzelfde gezelschap te geven. Spr. had bezwaren tegen de cen suur", die het raadslid Bakker had voorge steld en vroeg zich af, hoe volksgroepen zich gekwetst konden voelen, wanneer deze de voorstellingen niet eens bijwoonden. Bovendien zou toch zeker de heer Bakker niet kunnen toejuiahen, dat de overheid hier op den stoel van het particulier initia tief ging zitten. Wethouder Geluk sloot zich aan bij de woorden van zijn partijgenoot Bakker Schut en zeide, dat hem ook uit prote: tantschen kring niet van overwegende bezwaren tegen het door den heer Bakker gewraakte tooneelstuk gebleken was. Bo vendien bood de Gemeentewet voldoende waarborgen om laakbare voorstellingen tegen te gaan. De heer Geluk zou trachten een systeem te vinden, waardoor grooter volksgroepen dan tot dusverre middels volksvoorstellin gen met het tooneel in kennis zouden wor den gebracht. De voorzitter merkte op, dat in artikel 7 van de Grondwet één van onze grootste goederen" is vastgelegd, waarom het zaak is dit ongerept te handhaven. Spr. waar schuwde den raad niet te treden in een formuleering, die op eenigerlei wijze naar censuur riekt. De Burgemeester nam ten volle de verantwoordelijkheid voor het bedoelde stuk op zich. Het kwam spr. voor, dat de titel niet slaat op den inhoud. Ten slotte stelde de voorzitter met voldoening vast dat in alle kringen ernaar gestreefd wordt ons tooneel op steeds hooger peil te brengen. De heer Bakker kreeg de verzeke ring, dat de burgemeester déze zaak niet licht neemt. De leden van de Partij van de Vrijheid, de Anti-Revolutionaire partij en de Chris- telijk-Historisohe Unie vormden de zes tegenstemmers tegen het voorstel. De vier de voorwaarde, die de heer Bakker gaarne opgenomen zag, sneuvelde daarna met 4 tegen 32 stemmen (A.R. en C.H.U. voor). Andere punten. Het voorstel om 22.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van twee kanolood- sen, gaf den heer Frenay (K.V.P.) aan leiding om te wijzen op de mogelijke exces sen bij deze watersport, doch de voorzitter was van meening, dat het georganiseerd beoefenen van de watersport, waarvan hier sprake is. de kans daarop zeer verminderde. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, hetgeen natuur lijk ook het geval was met het voor stel tot verlaging van de electriciteitstarie- ven, al wilde de heer Albrecht (P.v.d. A.) de tariefsverlaging los zien van den financieelen toestand der gemeente en vroeg hij in de toekomst ook de groote ver schillen "tusschen de tarieven van de munt- installaties en de gewone installaties weg te nemen. De heer Grégoire (C.P.N.3 was ont stemd, dat dit worstel, dat uit de sub commissie voor de Bedrijven geboren was, ter tafel was gekomen, hoewel de subcom missie er niets meer van gehoord had. Wethouder Schreurs gaf de juistheid van deze opmerking grif toe en beloofde beterschap. Hamerpunten. Tot de voornaamste punten, die onder den hamer doorgleden behoorden het aan gaan van een geldleening van 500.000. Tegen 3'X rente, een verhooging van het erediet tot herstel en uitbreiding van de staantribune op het E.D.O.-terrein met bijna 4000, een extra-crediet van 1575 voor de aanschaffing van schoolbehoeften en leermiddelen voor het gymnasium en de H.B.S.'en, een erediet van 3950 voor het invoeren van nieuwe onderwijsmetho den, een verhooging van 2500 voor de voeding aan de Dasopenluchtschool, een erediet van 7350 voor den aankoop van een ketel voor het Tehuis van Ouden van Dagen en een bedrag van 1800 voor de uitbreiding van de kleed- en toiletruimte op het gemeentelijk sport terrein aan den Schalkwijkerweg. Het voorstel tot goedkeuring van de be grooting voor 3947 van een aantal woning- bouwvéreenigingen leverde een korte dis cussie tusschen den heer Bakker Schut en wethouder Angenent op over de dubbele bewoning. Personalia. Op hun verzoek werd onder dankbetui ging voor de bewezen diensten eervol ont slag verleend aan mej. M. E. v. d. Boon als leerares aan de middelbare school voor meisjes, aan mevr. A. BunteVan Amstel als onderwijzeres aan de Jan Ligthart- chool, aan den heer H. Boon als hoofd van de Teylerschool en aan mej. H. Téljeur als hoofd van de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs no. 5. De raad benoemde den heer G. de Bruyn tot tiideliik leeraar in de staatsinrichting aan de H.B.S. A en den heer H. A. F. C. Entzinger tot tijdeliik leeraar in de wis kunde aan de 1ste HBS. B. Tot curator van het Stedeliik Gymnasium werd mr. J. A P. C. ten Bokkel benoemd, zoodat mr. A. Bruch n:et herkozen werd (hii kreeg 17 van de 36 stemmen). De raad kwam na eerst in besloten zitting te zijn geweest tot dit resultaat. Rooklustige luitenant gestraft De luitenant Th. J A H werd wegens ver duistering. sudsidiair heling door den Kriigsraad velde in Den Haag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met ontslag uit den militai- dienst H. nam volgens de dagvaarding «ïga =n. afkomstg van diefstal, aan. Het betrof hier een partij van 17.700 sigaretten, die door soldaten te Haarlem uit rijkseigendom werden ontvreemd. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 7 Maart 1947 Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen. textieïkaarten. brandstoffenfor- mu.ieren. (kaart 703 meebrengen) restant B. Heemstede, kaarten voor voed ngsmiödelen iextieikaarten, brandstoffenformulieren (kaart m meebrengen) 9—12.30 uur Dr—El; 2—4 uur restant E. Blocmendaal, (Jeugdhuis) kaarten voor voe dingsmiddelen, textieïkaarten. brandstoffenfor mulieren (kaart 703 meebrengen) N tot en met P. Als sorqs de lange wintertijd Me stemmen mocht tot somberheid. Dan vind ik uitkomst, want ik grijp Naar mijn getrouwe, oude pijp. Ik voed haar met het zoete kruid En blaas.den rook ten monde uit 't Is of ik aan een frissche bron Me laaf en al mijn vreugd herwon, De druk valt van me als een doek. Een wereld als een prentenboek Zoo bont, valt Voor me open. Zie Dat kleurenspel vol fantasie! Ik wacht maar stil en smook en tuur: De blauwe rook wordt hei azuur. Daar Ligt een veld vol madelieven En boomen, die daaruit verhieven Hun rose en witte bloesemkruin Een aarde als een toovertuin! En 'k hoor een stem in mij, die zegt: „Dit is voor u weer weggelegd: „Het komt welhaast. Geen somberheid, „Bij winterdag denk lentetijd. „G'loof in de lente, menschenkmd, „'t Is zóó slechts, dat geluk ge vindt". O, rijk geschenk, dat God me gaf. Mijn pijp, mijn pijp, die tooverstaf, Die al verandert wat me drukt En zoo mij aan mezelf ontrukt, Mijn pijp, dat is uw wonder nu, Ik kan niet leven zonder u. JOB STEYNEN Ge komt in een behaaglijk verwarmde bioscoop, springt in het lauwe water van het overdekte zwembad, uw kinderen gaan regelmatig naar school en wanneer ge iemand, waar u zeer op gesteld bent, eens verrassen wilt, dan kan uw bloemenhan delaar zelfs in dezen barren winter nog een 'fraaie bos rozen leveren. En dat alles, terwijl schouwburg en concertzaal geslo ten zijn. vele kinderen hun moeders thuis vermaken op oogenblikken, dat die liever zouden willen voortmaken en de lente met haar bloemenweelde verder af schijnt dan ooit. En dan is het gemakkelijk gezegd: daar stookt men met olie. alsof de geluk kige bezitter van een oliestookinrichting over een voortdurend spuitende bron be schikt. Niets is minder waar. Zoo goed als mijnen en spoorwegen een „verbeten" kolenslag leveren, zoo goed leveren de groote petroleum- en benzinemaatschap pijen hun „olieslag". De moeilijkheden waarmee wij te kam pen hebben, zoo vertelden ons de districts chefs te Haarlem van de Standard Ameri- kaansche Petroleum Compagnie, de heeren J. Tensen en H- Meulenbroek. betreffen vooral het binnenlandsch vervoer. In nor- De eene kraan maakt de andere vrij Dat het dichtvriezen van de vaarwaters het werk in een fabriek kan belemmeren ook zonder dat er transportkwesties aan te pas komen, ondervond Figee aan het Spaarne in HaarlemVier dagen lang is een ploeg arbeiders daar bezig geweest een bijt te maken voor een groote drij vende kraan, die gebruikt wordt voor het monteeren van groote werkstukken, die op den wal gebouwd worden. Om het ijs te breken werd gebruik gemaakt van een kleinere kraan op de kade; men be vestigde daaraan een groot gewicht, dat men telkens met kracht op het bevroren Spaarne liet neerkomen. Zoodoende werd tenslotte voldoende ruimte ver kregen om de drijvende kraan weer in dienst te stellen. Armoede van een niet- noodlijdende gemeente Het is opmerkelijk dat in Heemstede veel minder aan sneeuwruimen wordt gedaan dan in Haarlem. Waarmee wij geenszins willen zeggen, dat er in onze stad te veel is verricht! Wel is zeker, dat de extra hulp krachten, die de Gemeente-Reiniging eiken dag laat aanrukken, heel wat geld kosten. Dit blijkt mogelijk, hoewel Haarlem een noodlijdende gemeente is. Heemstede, een van de weinige ge meenten die niet noodlijdend zijn. maar die toch wel aan de grens daarvan leeft, moet zuinig zijn. Ook met de uitgaven voor sneeuwruimen. Daarom bepaalt men zich tot het begaanbaar maken van de hoofd wegen, waarvoor sneeuwploegen gebruikt worden. In tal van straten liggen de sneeuwhoo- pen op een tamelijke hoogte, doch het sneeuwruimen zou aan de gemeente zoowaï 15.000 per week kosten en dat kan de begrooting niet dragen. Het gemeentebe stuur ziet zich genoodzaakt, in lijdzaamheid te wachten, tot jnnkvrouwe Lente eindelijk komt en met behulp van heel veel regen de sneeuw laat verdwijnen. Dat echter voo~ het zoover is, verschillende straten nog wel eens blank zullen staan, ligt voor de hand en het is daarom goed, de burgerij er op te wijzen, dat men de natuur een handje kan helpen door te zorgen dat de rïoolputten open zjjn en zy al het water kunnen ver werken. Vier jaar interneering voor particulier detective De derde kamer van het Haarlemsche Tribu naal adviseerde hedenochtend in de zaak tegen den particulier detective H. D.. cHe correspon dent was van den Inlichtingendienst van de NSB., nasporingen had verricht om d< ui: .Meer en Bosch" verdwenen goederen voor he: N.S B.-bestuur terug te brengen en een verzoek aan Seyss Inquart om ..eerherstel" had gericht, tot een interneering van vier jaar. ontzetting uit beide kiesrecher. ontbinding van de gemeen schap van goederen met zijn echtgenoote en ver beurdverklaring van het vermogen tot een be drag van f 1500. Arcliscli weerpraatje Binnen de komende drie Jaar zal Canada ne gen meteorologische stations bouwen in het Noordpooigebfed en een daarvan zal zich op minder dan 600 mijl van de Noordpool bevinden, zoo vertelde de minister van den wederopbouw, C. D. Howe. Dinsdag in het pariement De pos ten zullen worden gebouwd met medewerking van de Vereenigde Staten en zij zullen meteo rologische inlichtingen uitwisselen met de Sovjet Unie. (U. P.) Schaatsenrijden Langendijk weer de oude? De resultaten van de internationale schaats wedstrijden te LiKehammer hebben bewezen, dat Jan Langendijk zijn vorm heeft terug ge vonden. Won hij Zondag J.l. te Hamar de 10 000 meter, in Lülehammer herhaalde hij deze presta tie en bleef daarbij onder de 18 minuten Met 17 minuien 55.3 seconden brak Langendijk het record van Ballangrud. dat deze in 1929 op 18 minuten 7 sec. bracht. Op de 1500 meter plaatste de Nederlander zich op de vierde plaats, met den verdienstelijken tijd van 3 minuten 23.6 sec. Heemsteedsche slot-ruïne wordt opgeknapt Toenemende belangstelling voor het historisch bezit EenLge maanden geleden deelden wij mede, dat plannen gerezen waren betref fende een restauratie van de ruïne van het Oude Slot achter den Meerweg. Sindsdien zijn die voorbereidingen in een verder sta dium gekomen (Monumentenzorg werkt mee, en ook wordt gerekend op den steun van de eigenares van het terrein), zoodat de kans groot is, dat binnenkort met op gravingen begonnen zal worden. De ver wachting is, dat vooral uit de droge slot gracht veel opgedolven zal worden. De restauratie zal zich bepalen tot het weder opbouwen van de mooie monumen tale brug. Als daarenboven de omliggende oude gebouwen gerestaureerd zouden wor den, zou het mogelijk zijn daarin een his torisch museum te huisvesten. Ook daar voor bestaan reeds lang plannen. Boven dien zijn er nog verschillende andere ob jecten die historische waarde h ïbben. Stichting van een historische vereeniging. Naar wij vernemen zal onder voorzitter schap van den burgemeester van Heem stede, Jhr. J. P. W. v. Doorn, op Woensdag avond 12 Maart a.s. in het Raadhuis een vergadering worden gehouden met een aantal ingezetenen, teneinde een histori sche vereeniging te stichten. Het doel van deze vereeniging is, het bijeenbrengen en bewaren van voorwerpen die op de histo rie van Heemstede betrekking hebben. Ongeval bij de Hoogovens Woensdagmorgen vroeg werd de m Haarlem wonende losse arbeider J. L. Brouwer op het Hoogoventerrein te Vel- sen bij het breken van een kam ruw ijzer door de vallende stukken aan het hoofd getroffen. Met een lichte hersenschudding en ver wondingen aan het hoofd moest Brouwer in het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk worden opgenomen. Het Tweede Kamerlid Palar naar Indië Het lid der Tweede Kamer de heer N. Palar. is op verzoek van de Partij van den Arbeid per K.L.M. naar Indië vertrokken om zich van den algemeenen toestand op de hoogte te stellen en besprekingen te voeren met de republikeinsche leiders. BEROEP NIET AANGENOMEN. Het door de Gerei. Kerk te Bermebroek uit gebrachte beroep op Ds. P. de Ruig is door dezen niet aangenomen male tijden komt er regelmatig een groote tankboot met een inhoud van ongeveer 400000 liter het Spaarne opgevaren, die haar lading dan in de reservoirs van het A.P.C. of van het Shell-depót pompt. Van daaruit wordt de olie of de benzine per tankauto naar de afnemers gebracht. Er is de maatschappijen dus alles aan gelegen om het. Spaarne in de vorstperiode zoo lang mogelijk open te houden, want anders moet men de vloeibare brandstof per auto uit Amsterdam of Rotterdam gaan halen, hetgeen veel meer tijd en moeite kost. Een tankwagen heeft een capaciteit van ternauwernood 10.000 liter, zoixlat 40 tankauto's noodig zijn om één tankschip te vervangen. Wanneer men nu bedenkt, dat de olie maatschappijen in den bezettingstijd groo te schade aan hun wagenpark hebben ge leden. dan wordt het duidelijk, dat de ver warming van school, zwembad, bioscoop of kweekerij niet zoo heel eenvoud g tot stand is gekomen, sinds zelfs de ijsbrekers van A. P. C. en Shell geen kans meer za gen Ijet 40 centimeter dikke ijs op het Spaarne te splijten. Nu raggen en rossen de gele en roode tankwagens over de gladde wegen om de klanten zoo spoedig mogelijk te helpen. Onder die cliënten nemen de kweekers een eerste plaats in. Niet alleen omdat 3dj tot de groote verbruikers behooren. maar vooral omdat het uitblijven van brand stoffen voor deze bedrijven catastrofale gevolgen kan hebben. Want een zeer groote kweekerij, die om den anderen dag een aanvoer van 10.000 liter stookolie moet hebben, zou een schade van f 150.000 lijden, indien de verwarming ook maar twee uur stokte. Dan zijn er de visschersschepen te IJmuiden, die hun portie gasolie moeten hebben en de 300 benzinepompen, die zich in het rayon Haarlem bevinden, moeten ook gevuld worden, voor zoover ^i.i ten minste niet bevroren zijn, wat meer extra werk geeft. De tram- en busondernemingen willen hun dieselolie of benzine op tijd hebben en niet te vergeten alle detaillisten en venters, die de petroleum voor de huis vrouw leveren En het overdekte zwembad, waar het water altijd zoo goed op tempe ratuur is heeft ook iedere maand zijn 20.000 liter noodig. Onze groote oliemaatschappijen werken thans dag en nacht „om hun cliënten let terlijk niet in de kou te laten staan". Tot nu toe zijn zij er ondanks de mist. waardoor het vervoer wel eens stagneerde en het gebrekkige materieel, in geslaagd den achterstand in de realiseering van de geldig verklaarde bonnen tot een minimum te beperken. En dat is een compliment voor deze harde werkers waard. T'en.fang bestaan der „Vrouwen Electriciteitsvereeniging" De Vrouwen Electriciteltsvereenlglrvc af- deelirvg Haarlem en Omstreken, hield ter gelegenheid van haar tien-Jarig bestaan Woensdagavond In De Leeuwerik een feest avond. De presidente, mevrouw Van der Noord be sprak in haar openingswoord hetgeen de ver eeniging gedurende de tien Jaar. dat 7.IJ thans bestaat, verrichtte De heer Doets. directeur van hel G F. B die na de presidente het woord nam. belichtte de belangrijke rol, die de eiectricl- teit in het huishouden heeft en wees op het belang van de voorlichting dezer vereeniging, die goede, zuinige verbruiksters kweekt, Vervolgens voerden de P.F..N -spelers het ver makelijke blijspel „MilHonnair tegen wil en dank" op en er mag gev.egd worden, dat zij dat op allergenoeglijkste wijze deden. In de pauze werd een verloting gehouden, waarbij een tiental fraaie prijzen., uiteraard voornamelijk electrische apparaten, nieuwe en tevreden eigenaren vond. BINNENLAND Voor den verzetsleider In Twenthe, majoor H. Brlnkarevc. beier bekend a?" matoor „Henk", die op 5 Maart 1945 door de Du:tschers werd neergeschoten, werd In Enschedé een monument onthuld. In Goes doen zich de laatste dagen ivphus- gevallen voor. De ziekte Is echter niet van ernstlgen aard. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw herdenkt dit Jaar haar lOO-jarig bestaan. Ter ge legenheid van dit eeuwfeest word: van 2 tot 6 September In de HoutrusthaUen te 's Graven- haee een land- en tuinbouwtentoonstelling ge houden. De aannemer van het concentratiekamp te Vucht P v. G. uit Tilburg werd door het Bij zonder Gerechtshof te *s Hertoaenbosch tot 9 .•aar Rijkswerkinrichting veroordeeld. De elsch was het dubbele. De prijzen voor electrische verlichtingsarti kelen zullen begin April verlaagd worden. Zoo zullen detaillisten voortaan den labrlkanienprijs mei ten hoogste 65 mogen verhoogen en den prijs var. andere verlichtingsartikelen met 73 Wanneet de fabrikant direct aan een kleinhan del levert, mogen de winstmarges respectievelijk 53 en 61 van een iets hoogeren fabrikantenprijs bedragen. Een prijsdaling voor den gebruiker zal het gevolg zijn. „Nederland roept Afrika". Op de groote Paasch-jaarbeurs in Johannesburg, die van 31 Maart tot 7 April gehouden wordt, zal Nederland eer eigen paviljoen van 37 bij 70 meter bezitten. Vele combinaties uit het Nederlandsche indu- stleele leven nemen aan de expositie deel. HAARI.EM EN OMGEVING De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers houd*. :n baar centrum te Bentveld een weekend cursus over de vraag „Wat beteekent Christus voor ons/" op Zaterdag en Zondag 22 en 23 Maart. In het prille begin van dit Jaar merkte een dame. die per tram van Heemstede naar Haar lem reisde, dat uit haar sehoudertasch 8 9 iextieikaarten verdwenen waren. De betrokkene wordt verzocht, zich bij de Heemsteedsche recherche te melden. Weer een ongeluk In Hlllegoin. Woensdag middag werd in de Leldschestraat te HP.legom een inwoner van Lis9e door een auto aangere den Me: vei wondingen akn het hoofd moest hij naar z.tjn woning worden overgebracht. Ontevreden bollenkweekers bereiden een actie voor Als eon verv olg op "de vergadering van 26 Februari hebben ook Woensdag onte vreden bloembollenkweekers in het Haar lemsche Concertgebouw geprotesteerd te gen de overheidsmaatregelen in hun bedrijf. Was de vorige bijeenkomst een poging om op dit gebied tot eenheid te komen, thans kon de ontevredenheid in meer vasten vorm worden gegoten. De vergade ring besloot de nog steeds bestaande „Ver eeniging tot behoud van het Bloembollen vak in Nederland", ais orgaan van actie in te schakelen om een offensief tegen de saneering te beginnen. Daartoe werd het bestuur van de vereeniging uitgebreid met de heeren H. Nieuwerthuis uit Hillegom, Jan C Nieuwenhuis uit Limmen, P Nijssen te Santpoort, P. Noordeloos, uit Enkhuizen en A. Nuijens uit Limmen. Het secretariaat wordt voorloopig waargenomen door den heer H 't Mannetje te Hillegom. De voorzitter, de heer P. Bakker Mzn. deelde mede, dat uit alle bollencentra de leden toevloeien. Een gedachtenvvisseling over de contributie had tot gevolg, dat voor elke 3(10 Rijnlandsche Roeden door de leden f 2.50 per jaar betaald zal moeten worden. Met een aansporing van den heer Nuijens om door propaganda tot een minimum van 4000 leden te komen en een woord van den heer Murk, waarin deze het „despotism0" van het Bedrijfschap aanviel, werd de koude en vrij slecht bezochte bijeenkomst gesloten. „Om wanhopig van te worden Toen vanochtend uit de gelederen der Gemeentereiniging belangstellend naar liet weerbericht werd geïnformeerd, ontlokte het sombere vooruitzicht van den dool. die nog steeds niet sterk genoeg lijkt te zijn om den winter definitief uit onze ge westen te verjagen, den vrager een teleur gestelde kreet, waarin de zorgen van acht keer sneeuwruimen en meer dan een maand onafgebroken arbeid lagen opgesloten. Want weer is het nachtwerk geweest van Woensdag op Donderdag, weer moesten om drie uur de ploegen uitrukken om een nieuwen sneeuwval het hoofd te bieden Toen een anderhalf uur later de vlokken door regen vervangen werden, ging een zucht van verlichting op. die echter spoe dig in een wanhopige uitroep veranderde, daar de ijskoude wegen in korten tijd spie gelgladde en onbegaanbare vlaktes wer den. De sneeuwploegen werden terugge roepen en de zand- en zoutstrooiers kwamen in touw, zoodat de groote verkeersaders in de morgenuren al thans eenigszins berijdbaar waren. In het Noorden van de gemeente Haar lem moest weer felle strijd geleverd wor den, want sneeuwversc'nuivingen hadden den toegangsweg naar Spaamdam geblok keerd en de Slaperdijk was eveneens van de buitenwereld afgesloten Met 30 man is Op het Londensche vliegveld werd dezer dagen een radar-demonstratie gegeven met het systeem „Ground controlled approach'', wat beteekent dat vliegtuigen dte willen landen, Van den grond af met radar in veilige banen worden geleid. Men ziet een Dakota neerstrijken „in de veilige handen" van een radarcontrölepostdie zjch bevindt in een auto op den achtergrond. men er op uitgetrokken, om de bewoners uit hun afzondering te verlossen. Ook in Zuidelijke regionen veroorzaakte de nach telijke neerslag vele strubbelingen: de w°g naar Schiphol raakte versperd en de Waarderweg kon evenmin opengehouden worden. De tram breekt door tot Hillegom. Woensdagmiddag om vijf uur wist oen tram van de N Z.H. Hillegom te bereiken, maar verder dan daar bracht het dappere wagentje het niet. Een bus werd door de tram-directie ingelegd, om toch eenig ver voer tusschen Leiden en Hillegom te on derhouden. meer materiaal kon er even wel niet gemist worden. Een lichtpuntje van f 5.000. De duistere dagen voor het tramperso neel werden door een blijde niededeeling verlicht: de gemeente Haarlem heeft f 5.006"geschonken ter verdeeling onder de 250 trammannen, die tijdens de bezet ting in de verschillende Haarlemsche gaar keukens hebben geholpen bjj de distributie van voedsel. De Kruidbcrgerweg is afgesloten De Reinigingsdienst van Santpoort weet de laatste weken wel. wat aanpakken is. Er zijn stukken, waar de sneeuw niet alleen neervalt, maar ook en vooral op stuift- Dit is in 't bijzonder het geval op den Hagelingerweg in de nabijheid van het vroegere „Huis te Velsen", waar men wij- wel eiken dag aan 't werk is. Gistermorgen was de toestand aanvankelijk zoo, dat het autoverkeer onmogelijk was. De Krmdbergerweg is weer voor het verkeer afgesloten. SCHEEPVAART Holland Afrika LUn. - Kllpfontcln. 4 Mrt te Kaapstad. Nljkerk. 4 Mrt van Antwerpen r.aar Marseille. Stoomvaart Mij- Nederland. Manoeran te New Westminster. 28 Febr. Bengkalls. te Bel- llngham. Philips Wouwerman. van Trinidad n. Kaapstad 25 Febr. K. N. S. M. Orncn. 4 Mrt van Gibraltar n. Alicante. Aardenburg. 4 Mrt tc Alexandrlé. Iris, 4 Mrt van Antwerpen naar Vlisslngen. Gu- dmn. 4 Mrt van Gibraltar naar Amsterdam. Ganymede*. 3 Mrt van Balboa naar Buenos Ventura. Phaeax II, 4 Mrt van Barranqullla n. Cristobal. Hercules. 3 Mrt te Pireaus Atalr. 5 Mrt tc Betrut. Teiamon. 2 Mrt te New York. Lotos 3 Mrt van Trinidad naar Puerto Cabello. K. II. L. Waterland wordt 7 Mrt des avonda ln IJmuiden verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3