Haarlems Dagblad Alliantie Gebrek aan personeel vertraagt de bijzondere rechtspleging Onvoorzichtig knaapje bij spel gedood „Ruiten troef" wordt „Tulpen troef" Nederlandsche journalisten spreken zich uit over ervaringen te Malang Velser papierfabriek stop gezet De vorst wil maar niet verdwijnen Ook een winter Instelling van een Ziekenfondsraad 61e Jaargang No. 18578 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 5tr. 15054 Bijkantoor H N.. Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12. Tel 12713, 10132. Zaterdag 8 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 1 4,Franco per post 1 4.50 Postgiro 273107. Adverttaneven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem RANKRIJK en Engeland hebben zich verbonden tegen mogelijk nieuw Duitsch aanvals-gevaar in de toekomst. Dit verdrag is te Duinkerken onderteekend door minis ter Georges Bidault namens Frankrijk en minister Ernest Bevin namens Engeland, in tegenwoordigheid van den Engelschen am bassadeur te Parijs, Duff Cooper, den Fran, schen ambassadeur te Londen. René Mas- sigli en meer autoriteiten. Het was een schilderachtige plechtigheid, want het groo- tendeels verwoeste Duinkerken had zich met vele vlaggen gelooid en een juichende menschenmassa had zich langs de puin- hoopen geschaard om de ministers te be groeten, die bijeenkwamen in een salonne tje van de Prefectuur, die het eenige on beschadigde openbare gebouw in Duinker ken is. Daarop kwam er nog een typiseh- Fransche vertraging, want toen men be ginnen wilde was het verdrag er niet en de hooge afgevaardigden der „Hautes Par ties Contractantes" zooals zij in den ouderwetschen diplomatieken stijl der ver dragen genoemd worden moesten een half uur kleumen in het onverwarmde zaaltje eer de van zegels en linten voor ziene documenten werden binnengebracht, Daarop hielden zij bloemrijke redevoerin gen en teekenden. De keuze van Duinkerken als plaats van onderteekening had natuurlijk een bedoe ling. Dit is de havenstad, waaruit het Britsche leger in 1940, met gedwongen ach terlating van al zijn materiaal, erin slaagde om over het Kanaal weg te komen. Een terugtocht maakt nooit een glorieusen in druk en de Duitschers reageerden met luid gehoon, maar het was niet vrij van een klank van diepe teleurstelling. Daar bleek alle reden toe te zijn. Want deze geslaagde aftocht van een groot leger, die als techni sche operatie een wonderbaarlijke prestatie was, redde de kern van de Engelsche kracht en maakte het vervolg mogelijk, dat tot de geallieerde overwinning leidde. Was de te rugtocht van Duinkerken mislukt, dan zou de oorlog verloren zijn geweest. Nu is de alliantie gesloten, die ongetwij feld als het Verdrag van Duinkerken be kend zal blijven. In haar bepalingen ver meldt zij een langen „looptijd": niet m' der dan een halve eeuw. Maar dat zegt niet veel. De ervaring leert, dat allianties zoo lang duren als zij voor beide partijen belang hebben. Men moet dit verdrag dus veeleer zien als een eerste stap tot verder gaande West-Europeesche samenwerking. In de hoop daarop kan men het met bedaarde in stemming begroeten. En het beteekent in zooverre een vooruitgang, dat de Fransch- Engelsche bondgenootschappen bij den eer sten en den tweeden wereldoorlog te laat werden gesloten om de uitbarsting te voor komen. Ditmaal is men niet te laat. Maar de machtsverdeeling in de wereld is nu geheel anders. Van beteekenis zal misschien blijken te zijn, dat in het verdrag ook een clausule is opgenomen betreffende voortdurend eco nomisch overleg tusschen de beide mogend heden. Zij is in algemeene termen vervat en men zou er in theorie al aan voldoen door de normale betrekkingen te doen gel den. Maar de bedoeling is natuurlijk, veel verder te gaan. In de mededeelingen van den Franschen inlichtingendienst, die ik vandaag heb ontvangen, wordt gezegd: „Ongetwijfeld zullen deze regelingen tijd en inspanning, wellicht eerst een tastend zoeken vergen. Maar de wil om te slagen is even oprecht te Parijs als te Londen. Fransohe logica en Britsche ervaring zullen in vereeniging de oplossingen vinden, waar op de samenwerking zal worden gegrond." Het klinkt als een toast en men moet zulke woorden aan de kille werkelijkheid toetsen. In elk geval heeft men de clausule niet voor niets in het verdrag gezet en is de be doeling van beide partijen, dezen weg te bewandelen. Het verdrag van Duinkerken, dat formeel nog door de parlementen moet worden ge ratificeerd, schijnt tot verdere allianties te zullen leiden. Bevin is van Duinkerken naar Brussel vertrokken om met de Belgen te praten. Bidault 'heeft over de mogelijkheid van aansluiting van België en Nederland gesproken. Een woordvoerder van het Lon- densehe ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het zeker niet onmogelijk zou zijn dat Engeland een der gelijk verdrag met Nederland zou sluiten. Hij was van meening dat Bevin te Brussel niet alleen over een alliantie met België maar ook met andere geallieerde mogend heden had gesproken. Dit duidt dus aan dat men na den Twee den Wereldoorlog van zins zou zijn, de ge allieerde bondgenootschappen in West- Europa in vredestijd te handhaven. „In regeeringskringen in Den Haag toont men zich niet afkeerig van een alliantie met Engeland in den trant van het Fransch- Engelsche verdrag, mits zij in de eerste plaats gericht is op het voorkomen van een toekomstigen Duitschen aanval en niet riekt naar Westelijke blok-vorming." Dit is de indruk, dien de diplomatieke medewerker van het A.N.P. heeft opgedaan. Met belang stelling heeft men kennis genomen van minister Bidault's verklaring, dat Frank rijk de deur openhoudt voor een dergelijke alliantie met België en Nederland. In het algemeen is men evenwel gereserveerd in zijn hohding. De Nederlandsche regeering zal wel in nauw overleg met België zijn standpunt wenschen te bepalen. En de con ferentie van Moskou is ook een factor die meetelt. In het memorandum der Neder landsche regeering betreffende geallieerd beleid jegens Duitschland, gedateerd op 4 Januari 1947, werd de wenschelijkheid be toogd van verdragen op lange termijn om Duitsche agressie te voorkomen. Dat duidt dus op een stemming van bereidwilligheid jegens de te venvachten voorstellen van Fransche en Engelsche zijde. Komt het zoover, dan zal Nederland in feite afscheid nemen van de neutrale en afwachtende houding in buitenlandsche aangelegenheden, die nog steeds de sfeer van het departement van Buitenlandsche Zaken schijnt te beïnvloeden. Er zullen dan veel speeches en schoone phrasen zijn. evenals in Duinkerken. Maar het stelsel der allianties heeft zoo herhaaldelijk zijn falen bewezen, het duidelijkst in de periode tus schen de twee wereldoorlogen, dat men er niet van verwachten moet dat dit oorlog blijvend zal kunnen voorkomen. Het schiet tekort; het is niet in staat de tegenstellin gen in eigenbelangen tusschen als souve- rein beschouwde staten te overbruggen. Daartoe is meer noodig- de waarlijke ver eeniging van volken in federale Unie. Dat Is h er eerder uiteengezet. Het worde her haald. R. P. Tegemoetkoming aan hen die ten onrechte gedetineerd zijn geweest In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp „Nadere voorzieningen met betrek king tot de bijzondere rechtspleging" deelt de minister van Justitie mede, dat perso neelsgebrek de bespoediging der bijzondere rechtspleging belemmert. Nu de groote stroom der voorwaardelijke buitenvervolgingstellingen voorbij is, reeds een zekere last van de parketten afge nomen. Uitbreiding der parketten met ge schikte en geschoolde krachten is ternau wernood mogelijk. Daarom is voorgesteld de mogelijkheid te openen substituut-offi cieren van justitie tot waarnemend advo caat-fiscaal te benoemen. De bedoeling heeft daarbij voorgezeten om. mede door de vermindering van het aantal raadshee- ren per kamer, in de plaatsen, waar arron dissementsrechtbanken gevestigd zijn. ka mers der bijzondere hoven te formeeren. Ook het administratieve gedeelte van de parketten der rechtbanken kan op deze wijze worden ingeschakeld. De minister is van oordeel, dat het aan tal nog te berechten zaken minder dan 45.000 zal bedragen. Het aantal in bewa ring gestelden bedroeg op 1 Januari 1947 nog 28.355. Van de nog steeds meer dan 200.000 nog niet onderzochte klachten tegen niet-gedetineerden zal wellicht een klein percentage aanleiding tot een vervolging geven. In 't bijzonder zullen nog een aantal gevallen van economische collaboratie en van oorlogsmisdrijven moeten worden be recht. De thans nog te behandelen gevallen zijn in het algemeen ingewikkelder dan vele der tot dusver door de tribunalen be handelde gevallen van eenvoudig N.S.B.- lidmaatschap. Allereerst zullen diegenen, die in Duit schen krijgsdienst zijn geweest, doch die zich overigens niet aan misdrijven hebben schuldig gemaakt, door de tribunalen wor den berecht. Behalve de wapendragers zul len ook collaborateurs in het algemeen door de tribunalen worden berecht. Vol- jens deze criteria wordt reeds sedert eeni- gen tijd door de parketten gewerkt. Door de vermindering van het aantal raadsheeren per kamer van het Bijzonder Gerechtshof stelt de minister zich voor de noodige rechterlijke krachten voor de be oordeeling van de noodzaak der detentie en voor de vereenvoudigde gerechtelijke af doening vrij te maken. Gratieverleening. De minister is er van doordrongen, dat op gratieverzoeken van ter dood veroor deelden zoo spoedig mogelijk moet worden beslist. De uitoefening van het recht van gratie is met verscheidene waarborgen om geven. Afgezien van een tweetal gevallen, waarvan door bijzondere omstandigheden de afwikkeling ten departemente lang heeft geduurd, worden de beslissingen met behoorlijken spoed voorbereid en uitge voerd. Het openbaar ministerie en de rech ter moeten uiteraard die straf vorderen en opleggen, die naar hun oordeel rechtens als de verdiende moet worden beschouwd. Wanneer de Kroon het gratierecht ten aan zien van een ter dood veroordeelde uit oefent, tast zij daarmede evenmin den ernst als de rechtmatigheid van het vonnis aan. Het komt den minister niet gewenscht voor de bevoegdheid van het Openbaar Ministerie om steeds cassatie te kunnen instellen, te beperken. Uitbreiding van den Bijzonderen Raad van Cassatie zou op groote practische moeilijkheden stuiten. De mogelijkheid tot afdoening van eenvou dige zaken door een bijzondere kamer, be staande uit drie leden, is geopend in het gewijzigde artikel 15 van het besluit op de bijzondere gerechtshoven. Wat de verbeurdverklaring betreft, die de tribunalen ingevolge het tribunaalbe- sluit als bijzonderen maatregel kunnen op leggen, acht de minister algeheele ver beurdverklaring van een vermogen in be- 0insel onjuist. Dienovereenkomstig zijn de artikelen 1 en 6 van het tribunaalbesluit gewijzigd in dier voege, dat slechts het drie-vierde gedeelte van het vermogen of de nalatenschap vatbaar voor verbeurd verklaring zal zijn. De minister blijft van meening. dat het verleenen van gratie van door de tribu nalen opgelegde maatregelen niet mogelijk is. Een algemeene correctie van de straf maat der reeds gewezen sententies door bevordering van het verleenen van gratie zou leiden tot een totale herwaardeering van alle gedane uitspraken. Naar de mee ning van den minister is dit evenzeer on- gewenscht in verband met het gezag van deze rechterlijke vonnissen als in den voorgestelden omvang onuitvoerbaar. Wel is hij bereid in gevallen, waarin kort na de bevrijding een geheel andere strafmaat is aangelegd dan thans het geval geweest zou zijn, door bevordering van het verlee nen van gratie de rechtsgelijkheid te be vorderen. Een regeling, welke het mogelijk maakt een tegemoetkoming te verleenen aan hen, die ten onrechte gedetineerd geweest blij ken te zijn, wordt door den minister voor bereid. Over een wetsontwerp, waarbij de rechtsmacht van de bijzondere gerechts hoven ten aanzien van militairen wordt beperkt tot misdrijven, begaan in door den vijand bezet gebied van het rijk in Europa, heeft de Raad van State reeds advies uitgebracht. Het ligt in de bedoe ling dit ontwerp gelijktijdig in te dienen met een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de mili taire justitie, waarovr nog overleg gaande is. De minister is van oordeel, dat een ver scherping van de bepalingen omtrent mis drijven tegen de veiligheid van den staat zeker gewenscht is. De ervaring der ach ter ons liggende jaren heeft zulks ten duidelijkste gedemonstreerd. Hij is dan ook voornemens een daartoe strekkend ontwerp tot wijziging van de desbetref fende bepalingen van het Wetboek van Strafrecht bij de Kamer aanhangig te maken. Een overgangsbepaling met betrekking tot de berechting van reeds aanhangig ge maakte onder het besluit Buitengewoon Strafrecht vallende, doch na 15 Mei 1945 begane strafbare feiten, is niet noodzake lijk, daar de procureurs-fiscaal tot dus verre dergelijke zaken niet hebben aan gebracht. De minister verklaart dat hij niet dan bij hooge uitzondering gevangenissen als rijkswerkinrichting zal aanwijzen.De be doeling is, voormalige bewaringskampen als zoodanig in te richten. De minister stelt er prijs op, nadruk kelijk te verklaren, dat het niet in het voornemen der regeëring ligt gewezen politieke delinquenten in vertrouwens functies op arbeidscontract in overheids dienst aan te nemen. Nu de regeering een beroep op de werkgevers- en werknemers organisaties heeft gedaan om de wederin- schakeling van deze personen in het be drijfsleven te bevorderen, acht zij het haar plicht de mogelijkheid te openen hen ook in ondergeschikte en niet ver antwoordelijke functies in het overheids apparaat op te nemen. Het ligt in het voornemen van den mi nister hen die bij eenig onderdeel der bij zondere rechtspleging werkzaam zijn ge weest, voor een met hun verdienste voor deze rechtspleging evenredige plaats in de rechterlijke macht in aanmerking te doen komen. Margarine met vitamine De Nederlandsche margarine-industrie is in opdracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van de volksge zondheid de margarine tijdelijk te vitami neeren met vitamine-A. Het woord is aan. Het publiek juicht een ttutir- werk toe, maar nooit een zons opgang. Op 6 Maart was het vijf jaar geleden dat H.M. de Koningin aan hef tcapen der Mili taire Luchtvaart van het K.N.I.L. een vaandel schonk met de versierselen der Militaire Willemsorde. Het vaandel kon eerst thans in Batavia door Luitenant-Generaal Spoor aan Generaal-Majoor Kengen, voor den oorlog commandant van het wapen der Militaire Luchtvaart, worden overhandigd. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier had op den hoek van de Pijlslaan en de Van Kinsbergenstraat te Haarlem een doodelijke aanrijding plaats. Het vierjarig jongetje F. S. had zich aan den achterklep van een vrachtauto vast geklemd, die aan het omkeeren was- Daar bij reed de wagen achteruit van de Van Kinsbergenstraat de Pijlslaan op. De naast den chauffeur zittende passagier, die uit keek of de weg vrij was, heeft het knaapje, dat zich plotseling heeft los gelaten, niet opgemerkt. Het kind kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. De po litie deelde ons mede, dat den chauffeur geen schuld treft. In een radio-toespraak heeft de heer A. C J. A. Nollen, voorzitter van het Centraal-Comité „Ruiten Troef", Vrijdagavond een landelijke bloembol- lenactie ten bate van de getroffen ge bieden in Nederland aangekondigd. Deze actie kan als verlengstuk be schouwd worden van de „Ruiten Troef "-inzameling, welke volgens den heer Nollen nog niet in alle nooden van het vroegere Nèderlandsche front gebied heeft kunnen voorzien. De plaatselijke comités van „Ruiten Troef" kunnen bij het Centraal-Comité in Den Haag monsterpaketten met bloem bollen aanvragen, welke zij voor f 1.50 moeten verkoopen. Dit bedrag wordt aan het Centraal-Comité afgedragen en van elk pakket komt een derde gedeelte in de kas van „Ruiten Troef" terecht. Bij de ko mende actie worden de bloemenwinkeliers ingeschakeld, die bij de „Bloemen-Expres- se" zijn aangesloten alsmede de diverse zaadhandelaren in den lande. De film-reporter waagt zijn leven voor een goede opname van de Etna-uitbarsting. De sensatiezucht heeft overigens reeds slachtoffers geëischtvijf Amerikaansche zee lieden en een Italiaan vonden Donderdagavond den dood, toen een bus, die hen tiaar de Etna vervoerde, waar zij den lavastroom in oogenschouw wilden nemen, van een bergweg gleed en in een ravijn stortte. Van de overige inzittenden werden elf Ameri kanen en Italianen gewond. A.N.P.-Aneta meldt uit Batavia: Neder landsche journalisten, die de vergadering van het republikeinsche parlement te Ma- lang hebben bijgewoond, hebben de vol gende gemeenschappelijke verklaring af gelegd: „Wij, Nederlandsche journalisten van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging, verklaren op grond van onze waarnemingen en ervaringen, opgedaan tijcens een bezoek aan het geb ed van de republiek Indonesië het volgende: 1. De nationale revolutie is niet uitslui tend een zaak van een dunne bovenlaag Het verlangen naar vrijheid, belichaamd in de republiek, is algemeen in breede lagen van de bevolking. Er is voornamelijk onder de jongeren een treffende zelfbewustheid te constatee- ren, die zich uit in groote activiteit en dorst naar kennis. Vrijheidszin gaat over het algemeen niet gepaard met haat tegen de blanken of vijandschap jegens de Nederlanders In tegendeel, wanneer de vrijheid van Indo nesië verzekerd is. kan Nederland rekenen op vriendschappelijke samenwerking met een volk. dat zich zoowel van zijn eigen waarde als van zijn tekortkomingen bewust is. Wij hebben ons zonder geleide onder de bevolking bewogen en daarbij geen vijand schap ontmoet. 4. De aanraking met dit volk en het bij wonen van bijeenkomsten van het parle ment leerden ons, dat men vastbesloten is om een nieuwen staat in democrat:schen geest op te bouwen. Deze geest is o.m. tot uitdrukking gekomen door het feit. dat vele vakvereenigingen. jeugd- en vrouwenorga nisaties geleidelijk gaan functioneeren. 5. In de door ons bezochte streken werd geen honger geleden. Er heersehte een tex- fielschaarschte. Voorts is er een groot te kort aan verkeersmiddelen. Waar wij ge weest zijn, vonden wij sawah's bebouwd; niet overal wordt de beschikbare cultuur grond intensief gebruikt. 6. Nederlandsch wordt zonder tegenzin gesproken en aangehoord. 7. Wij geven deze verklaring, omdat wij een goede voorlichting voor beide volken noodzakelijk achten en om tegenover een onjuiste voorstelling van zaken door be paalde kringen in Nederland, geconstateer de feiten en ervaringen te stellen." De heer J. J. H. Hilarius overleden In het Algemeen Ziekenhuis te Almelo, waar hij een dag tevoren was opgenomen, is Donderdag overleden de heer J. J. H. Hilarius, directeur van het ..Dagblad van het Oosten". De heer Hilarius bereikte den leeftijd van 63 jaar. Na het overlijden van zijn vader, den heer W. Hilarius Wzn.. den stichter van Hilarius' Courantenbedrijf, heeft de thans overledene het levenswerk der familie Hilarius verder opgebouwd en er bijna een halve eeuw zijn beste krachten aan gegeven. In verband met de kolenschaarschte zal Maandagmorgen de papierfabriek Van Gelder Zonen het maken van papier moe ten stopzetten. Ook de houtslijperij wordt buiten bedrijf gesteld. Slechts de cellulose- fabriek n blijft werken. Mocht de ge stagneerde kolenaanvoer in den loop van de volgende week verbeteren, dan zal de fabriek weer volledig in bedrijf worden gesteld. Zeven-en-vijftig nazi's in Oostenrijk gearresteerd Complot onder SS-leiding United Press meldde hedenmorgen uit Weenen: Het Oostenrijksche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft hedenmorgen bekend gemaakt, dat in Oostenrijk een nazi-complot ontdekt is, dat door 57 ar restaties in den kiem is gesmoord. De leiding van de illegale beweging berustte bij een SS-man, Walter Raffelsberger. De organisatie, die door de Amerikaansche en Oostenrijksche politie is vervolgd en ont maskerd, bevond zich nog in een begin stadium. Plekker in vrijheid Naar wij vernemen is de N.S.B. ex-bur gemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker. door den procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam in afwach ting van zijn berechting door het Tribu naal te Haarlem op medische gronden in vrijheid gesteld- De gezondheidstoestand van Plekker. die in het kamp Zuidwijkermeer te Uitgeest gedetineerd was. is zeer slecht. Het Tribunaal begint nu het dossier van zijn zaak te bestudeeren. Wanneer de ex- burgemeester terecht zal staan, is nog niet te-zeggen. Energieke geste van Britsche atoomgeleerden Als Bevin. de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, te Moskou aan komt. zal daar en „belangrijke mede- deeling" van een Britsche commis sie op hem wachten, waarvan vooraan staande atoomgeleerden en politici deel uitmaken. De commissie dringt er bij hem op aan. de kwestie van de atoomenergie met. Stalin en Marshall te bespreken. De moeilijkheden. die een controle op de atoomenergie in den weg staan, zijn niet onoplosbaar, aldus de commissie en de regeling van de kwestie zou de oplossing van alle andere hangende internationale problemen zeer vergemakkelijken. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken George Marshall is giste ren te Berlijn gearriveerd op weg naar Moskou. Hij begon onmiddellijk een serie conferenties met Amerikaansche diploma tieke en militaire leiders over de pro blemen waarvoor de ministersconferentie in Moskou zich gesteld zal zien. Volgens de huidige plannen zullen Marshall en zijn naaste adviseurs ook heden in Berlijn blij ven. Zondagmorgen zullen zij met een C-54 transportvliegtuig naar de Russische hoofdstad doorreizen waar de ministers conferentie Maandag geopend zal worden. Smokkcleoninlot van narcotica ontdekt Britsche troepen hebben gisteren m Palestina beslag gelcyjd op een groote partij opium en haschisch ter waarde van naar schatting honderdduizend pond ster ling. De ontdekking werd gedaan nabij Gaza in Zuid-Palestina en hiermede is een zware slag toegebracht aan wat men be schouwt als een der grootste smokkelcom- plotten in narcotische artikelen in het Joodsche Oosten. Fransche krantenstaking: geëindigd De krantenstaking te Parijs, die drie we ken heeft geduurd, nadert thans haar einde. Dinsdag zullen de dagbladen opnieuw uit komen. Vrijdagavond hebben uitgevers en per soneel vijf uren vergaderd en zijn tot een overeenkomst gekomen, welke waarschijn lijk Zaterdag zal worden geteekend. Maan dag zal de publicatie van de weekbladen worden hervat. Een vlak gebied van hoogen luchtdruk trok in den afgeloopen nacht van Zuid- Oost-Engeland naar midden-Frankrijk. Daardoor klaarde de lucht in ons land gisteravond op en nam ook de wind snel af. De omstandigheden waren dus gunstig voor sterke nachtelijke uitstraling. Ver schillende stations meldden vanmorgen meer dan 10 graden vorst. De koude lucht is nu ook weer in ge heel Duitschland doorgedrongen. De vorst liep vanmorgen van Zuid- Polen via Tsjechoslowakije en Zwitserland naar Zuid-Frankrijk, De temperatuur kan overdag bij flinke zonnestraling oploopen tot om het vries punt. Inmiddels komt in ons land in de hoogere luchtlagen bewolking opzetten, onder invloed van een kleine storing, die nu over Engeland is gelegen. Deze storing hangt samen met extra koude lucht m In een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp to* instelling van een Ziekenfondsraad deel! de minister van Sociale Zaken mede, dat zoo spoedig mogelijk een ontwerp-Zieken- fondswet aanhangig gemaakt zal warden, nadat het advies van den in te stellen Zie kenfondsraad zal zijn ingewonnen. De mi nister zal bevorderen, dat aan de overheid niet meer ter regeling zal worden opgedra gen dan in het te kiezen systeem van ver zekering noodig zal blijken voor het waar borgen van een goede uitvoering daarvan Na uitvoerige onderhandelingen is over eenstemming bereikt tusschen de zieken fondsen en de artsen betreffende het hono rarium. Dat bij de bestaande regeling voor ar beiders geen inkomstengrens. maar een loongrens is vastgesteld, is een gevolg van de koppeling van de ziekenfondsverzeke ring aan de ziektewet. De mogelijkheid in de nieuwe wet een andere regeling op te nemen, zal worden overwogen. Over de vraag, of het aanbeveling verdient de pre mie lager te stellen en de fondspatiënten een gering bedrag te laten betalen per con sult. zijn de meeningen verdeeld. Ook om trent deze vraag zal de ziekenfondsraad zich kunnen uitspreken. Bij het ontwerpen van de Ziekenfonds wet zal niet worden uitgegaan van hei be ginsel. dat uitsluitend de arbeiders moeten worden beschermd tegen de gevolgen van ziekte. De opvatting, dat gebruik is gemaakt van de bezettingsomstandigheden om een re geling in te voeren, welke ook aTgezien van de Duitsche insluipsels niet de in stemming had van de meerderheid de: artsen en andere belanghebbenden. rt slechts door een aantal ambtelijke orga nen wenschelijk werd geacht, kan de mi nister niet deelen. Al moge men betreuren, dat Duitsche drang er toe heeft geleid, dat gedurende de bezetting, toen de normale wetgevende organen niet konden function- neeren. een zoo ingrijpende regeling is tot stand gekomen, daaruit zal niet de gevolg trekking kunnen worden gemaakt, dat deze regeling thans eenvoudig 'er zijde zou kun nen worden gesteld. Een algemeene herzie ning van het besluit is echter noodzakelijk. De Ziekenfondsraad is iuist bedoeld mede om over een breede herziening te advi- seeren. Een aanteekening in het R.K. doopboek van den Beemster vermeldt op 12 Maart 1729: „Het kind is over het Eysh met een slee- tie le doopen gebroght, dal in deeze tijd zo stark vroer, sonder sneeuw, dat zelfs de Zuyderzee zo vol was, dat op den dijck geert water koon sien". de hoogere luchtlagen over Engeland. Belangrijke wijzigingen in de algemeene circulatie doen zich nog niet voor. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groen land neemt wel geleidelijk in beteekenis af, doch de invloed daarvan is nog niet belangrijk. De depressies op den Oceaan bewegen zich nog steeds te Zuidelijk, om op korten termijn het weer in ons land in gunstiger zin te kunnen beïnvloeden. De minimum temperaturen van hedenmorgen waren: Vliegveld Twente -9, Vliegveld Groningen (Eelde) -13, Vlieg veld Maastricht (Beek) -7, Schiphol -12, Vliegveld Eindhoven -7, De Bilt -12. Vlis- singen -3, Den Helder -13, Leeuwarden -14, Gilze-Rijen -8. Scheepsbrand in de New Yorksche haven Op de 16.552 ton metende Amerikaan sche mailboot „John Ericson", die heden r.aar le Havre zou vertrekken en thans nog in de New Yorksche haven ligt, is brand uitgebroken De Britsche mailboot .Queen Elizabeth", welke slechts 40 me ter van de „John Ericson" verwijderd ligt, heeft van de kustwacht bevel gekregen van haar aanlegplaats te vertrekken en in het midden van de Hudson-rivier voor anker te gaan. De New Yorksche brandweer en de kustwacht rukten onmiddellijk met brand weerwagens en drijvende spuiten uit en slaagden er na drie uren in het vuur meester te worden. Volgens leden van de bemanning, die na het uitbreken van den brand het schip verlieten, woedde het vuur op het tus- schendek en de promenadedekken. De commandant van de New Yorksche brandweer verklaarde, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Volgens onbevest.gde berichten werden twaalf leden van de bemanning door den rook onwel en moesten naar het zieken huis worden vervoerd. yOBOOOOOeer** «xonmoooooocoxiaq/j 1 irrrrr, OOOOOOOOO i Weerbericht VANNACHT MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bill geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Wisselend bewo'kt met hier en daar een sneeuwbui Zwakke tot matige wind. overwegend tusschen Zuid en West. Vannacht minder lage temperaturen dan in den afgeloopen nacht Moreen overdag temperatuur om het vriespunt en op sommise plaatsen tijdelijk lichte j dooi. Zondag 9 Maart: Zon op 7 in uur. onder 18.32 uur Maan op 21.34 uur onder 8 25 uur Maandag 10 Maart: Zon op 7.08 uur. onder 18.34 uur j Maan op 22 50 uur. onder 8 40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1