Predikbeurten Ook Britsch protest egen de controle op den uitvoer in Nederlandsch-lndië is sl Si De „Japan-legende" Tom v. d. Spek Wikkelman en het Noodlot [Kort en Bondig^) HAARLEMS DAGBL'XB 21 Zaterdag 8 Maart 1947 p Haarlems dooden van de Dreef herdacht i mi tf; tIJ ■fit In het vliedende licht van den killen Vrijdagmiddag gingen de gedachten van honderden Haarlemmers, onder wie het voltallig college van Burgemeester en Wethouders, geschaard om een blank-eiken kruis, terug naar den zevenden Maart van het jaar 1945. In een stralende lentever wachting ketsten tegen de glooiing van een schuilkelder aan de Dreef de kogels, vielen zestien jonge lichamen ten prooi aan de machtelooze woede van een wree- den vijand. Weer werd het zeven Maart en op de pielt, waar twee korte jaren geleden de voorbijgangers gedwongen werden toe te zien, hoe zestien levens werden afgesne den, waren nu velen vrijwillig gekomen om een oogenblik te verwijlen bij het offer van vlak voor de bevrijding. Evenals vorig jaar herdachten twee ver schillend gezinde geestelijken, ds- I. P. v. d. Waal en pater Ceslaus-Tijnagel, wat op deze plaats gebeurde en velen zullen het betreurd hebben, dat er geen rouwende driekleur hing op het Haarlemsche Plein. „We vergeten zoo gemakkelijk, hoewel zelfs nu nog een huivering ons bevangt, wanneer we terug denken aan de mach telooze bezettingsjaren". Deze woorden van den predikant en zijn hoop op een wereld, die zich den dood van de zestien mannen waardig zou toonen waren tezamen mét een vlammende rede van pater Tijna gel, waarin de priester den fatalen 7en Maart een Golgotha voor zestien jonge menschen noemde, het zwaartepunt van de plechtigheid „Wanneer op de plaats van dit eenvoudige kruis een grootsch monu ment verrijst" zoo eindigde pater Tijnagel, „dan moet er tegelijkertijd een monu ment in de harten der Nederlanders zijn gebouwd voor de slachtoffers van het verzet". Hoewel het vorige jaar een grootere Dreef-herdenking beleefde, waren de drie kwartier van Vrijdagavond in hun een voud aangrijpend om de werkelijke sfeer van stille gedachten: „Caecilia" zong de oude wijzen, welke zoo treffend aansluiten bij een plechtigheid als deze; het Wilhel mus klonk diep-ernstig door de winter- sche schemering en de oogenblikken van een stil gedenken verleenden een ontroe rende wijding. Weer is een zevende Maart gepasseerd, waarop de vereeniging „Plein en omge- B. Schuil en Godfried Bomans besloten de Boekenweek De afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Boekverkoopersbond had in sa menwerking met de Litteraire Club Vrij dagavond ten overstaan van een talrijk publiek, twee uitersten op het podium van het gebouw van de Vereeniging voor Hervormden tezamen gebracht. De heer J. B. Schuil haalde herinnerin gen op uit zijn tooneelleven en de jonge letterkundige Godfried Bomans sprak over onderwerpen, die hem na aan het hart liggen: het jongensboek, het sprookje, het café en de jonge dichter. De heer Schuil hield zijn gehoor vijf kwartier lang in den ban van zijn geest driftig vertelde souvenirs van de groote acteurs uit het begin van deze eeuw: Dirk Haspels, Willem van Zuijlen, de Bouw meester-dynastie en besloot met enkele anecdotes over zijn ervaringen als tooneel- recensent. Diegenen die meenden, dat Godfried Bomans onder het motto „Lachen, gieren, brullen" zou optreden zijn bedrogen uit gekomen. Diegenen die gehoopt hadden, dat de auteur van „Erik" hen op kers- versche staaltjes van zijn fijne en rake pen zou vergasten, werden ook teleurgesteld, want Bomans haalde een aantal verfrom melde krantenuitknipsels tevoorschijn en deed zijn gehoor mondeling kond van dat gene, wat hij kort te voren aan de druk pers had toevertrouwd. Burgerlijke stand van Haarlem „Wanneer straks op deze plaats een monu ment verrijst, dan moet er tegelijkertijd een monument in de harten der Neder landers zijn gebouwd". Pater Ceslaus Tijnagel tijdens zijn rede bij de Dreef- herdenking van Vrijdagavond. ving"' bewezen heeft, dat de door haar ge regelde doodenherderiking in onze stad een vaste plaats gaat veroveren. De bloemen, welke rond het kruis gelegd waren en waaraan burgemeester M. A. Reinalda een groot bouquet toevoegde, toonden dat in dezen barren winter een stoffelijk hulde blijk voor Haarlems oorlogsdooden graag gegeven wordt. Het verdient aanbeveling als volgend jaar de herdenking plaats heeft, dat deze belegd wordt op een geschikter uur. Onge twijfeld zullen dan veel meer Haarlem mers daaraan kunnen deelnemen. Bevroren Nederiandsche bloemen naar de tropen Uit Aalsmeer zijn onlangs snijbloemen per ..Oranjefontein" naar Zuid-Afrika verstuurd. De seringen, rozen en tulpen waren in „droog ijs" (koolzuur) verpakt en toen men één der kisten ter hoogte van den Evenaar opende, waren de kinderen van flora even frisoh, als toen ze in hun koele bewaarplaatsen werden gedaan- Ook in Kaapstad bleken de daar ontdooide bloemen die twintig dagen bevroren waren geweest de reis zonder eenige schade te hebben doorstaan. Hiermee is ~een experiment geslaagd, dat van ver strekkende beteekenis kan zijn voor den Nederlandschen bloemenexport naar ver afgelegen gebieden. De nieuwe voorzitter van Bloembollencultuur Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft zich, toen bekend werd dat dr. A. J. Verflage als voorzitter zou aftreden, tot den burgemeester van Hillegom jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden ge wend. Deze verklaarde zich bereid onder de huidige omstandigheden de voorzitters- candidatuur aan te nemen. Verschillende afdeelingen van „Bloembollencultuur" hebben jhr. Van Nispen reeds als nieuwen voorzitter voorgedragen. Volgens het weekblad voor Bloembol lencultuur komen enkele personen nu met een „onbekenden tegencandidaat" aandra gen, namelijk ir. Lincklaen Arriëns, een nieuweling in de bloembollenwereld. Een circulaire, die deze nieuwe candidatuur toelicht, heeft bezwaren tegen Hillegoms burgemeester uit hoofde van zijn ambt en noemt hem een „half-timer". Genoemd weekblad dringt er echter bij zijn lezers op aan, jhr. Van Nispen te stemmen. „Haarlem Bloemenstad" Ter aanvulling van het programma, dat voorloopig is vastgesteld voor de Haar lemsche feestweek van 29 Augustus, wordt ons medegedeeld, dat „Haarlems Bloei" plannen heeft om in deze week een bloemencorso, een bloemen-cantate en een tentoonstelling in het Frans Halsmu seum te organiseeren. Op de expositie zullen door den directeur van het museum werken bijeengebracht worden van schil ders, die in den loop der eeuwen bloemen als motief kozen voor hun doeken. DE DISTRIBUTIE Maandag 10 Maart. Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenfor- mulieren, (kaart 703 meebrengen), de letters C, Da t t Di. Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) 912 30 uur F tot Ger; 24 uur Ges tot Go. Bloemendaal, (Jeugdhuis) kaarten voor voe dingsmiddelen. textielkaarten, brandstoffenfor mulieren (kaart 703 meebrengen) Q tot en met S. ZONDAG 9 MAART HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consistorie. Zondag Geen dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. Rémme. Amsterdam. 7: Ds. van Leeuwen, 's Gravenliage, Jeugddienst.. Noorderkerk 10.30: Ds E Dijkhuis, 7. Ds. A. J. van Rhijn. Ooster- kerk 10: Ds. P J Mackaay. 7: Ds E. Dijkhuis Bakenesserkerk 9.30: Klnderkerk. Ds J W. v. Elden. 10 30: Ds. I. P van der Waal Kapel Be- thesda Sarepta 9 30: Mw. A. Wakker-de Wijs. Klnderkerk. 10.45: Ds. G J. Waardenburg Stads F\angelisatle. 10: G. Baas. Zaandam 7 30: J. F. Snoeks. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15 10 en 4 Dhr. Ed. W. Pera. den Haag 7.45: Jeugdsamenkomst, Opwekklngssamenkom- sten. Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. B E J. Bik. Hersteld Evang. Luth. pred. te A'dam. Youtli for Christ", Jansstr 83. Zaterdag 8 Maart 8 Instuif-avond. Vrije Evang. Gemeente gebouw Salem. 10 en 5: Ds. D J. D. du Fossé 10: Klnderkerk. O. R. G. Centrum. 10 30: Ds A. R. de Jong Anglican Church. Sunday. March 9th, 3 p m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kir. derhuissingel. Evensong. Rev. Austen C F Egllse IVallonne. Begijnhof. Dimanche 9 Mars a 20 h Cercle d'êtudes bibllque. présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Christian Science 10: Ned. taal 1115: Eng taal. E\ang. Luth. Ge meente 10.30: Ds. G. Kroes, van Woerden Ver. Doopsgez. Gemeente. 10 30: Ds. Leendertz Ver. v. Vr(|z. Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf Hein. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Viering H. A v. er. Nabetr. Kloppersingelkerk 10 en 5: Ds J. W. Slertsema Wilhelmlnakerk 10 en 5: Ds. A. M. Boevmga. Zuld-Oosterkerk 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhof kapel 10 30 en 5: Ds A. Bos. Oud-Geref. Ge meente. Parklaan 21 Maandag 7.30: Ds. E. v. Dijk, van den Haag Baptlste Gemeente. Park laan 34. 10 en 5: Candldaat A. v. D3tn. Leger des Hells, Schachgelstr. 26. 10 en 8: Majoor M v. Echten. Gemeente des Heeren. Lange Molen straat 22. 10 en 7: Godsdienstoefeningen Gemeente Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Sa menkomst Vergadering van Geloovigen. 11: Samenkomst (Broodbreken). llerst. Apost. Zendingsgemeente. Wilheiminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost. Zen- dlngsgemecnte, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universeele Eercdlenst (Soefi-Beweglngi Ged. Oude Gracht 47. 10 30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten Hannonia 10.30: Wljdlngsmorgen. Spr. Mevr D. Funke- Determan. Het Rozekrulsers Genootschap. Ba- kenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7 30: Avondgebed Zondag 10: Dr. M. v. d Voet. 7: Ds. J Bronsgeest van Veisen. Jeugddienst Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. F. H. v. Aalst, te Assen. Leger des Hells, Ceramstr. 4. 10: Helllglngsdienst. 8: Ver lossingssamenkomst. Leidsters: Adjudante E. Geutjes. Kapt e M Meljerhof. Vereen. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel, Mlnahassastr. 10.30: Ds. Hoekema. Noorderkapel. Mlnahassastr. 7.30 Dhr. L. J. Pasman. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 10 en 5: Ds. J, A. van Arkel. H. Av. en Nabetr, Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieuwen - huljzen. 7: Geen dienst. Kapel Nw. Vredenhof 10.30: Ds. A. Hijmans van Amsterdam, 7: Ds. C. M. Brlët. Ned. Prot. Bond. 10.30: Intrede dr. H Jansen: bevestiging door ds. mr. G. D. Boerlage, voorzitter van het hoofdbestuur van den Ned. Protestantenbond. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. Bidst. Ge was. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp, Bidst. Gewas. 5: Dr P J. Richel. Geref. Kerk. (Art. 31) 8 15 en 3: Ds J. Keizer H Avondmaal. AERDENHOLT. Ned. Herv. Kapel 10: Dr. Brouwer. Oegstgeest. Relig. Kring. 10 30: Ds J. J. Louet Felsser, Ned Herv, Pred. te Amsterdam BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds Mr M. J. A. Moltzer, Rem. Bloemendaal. Soefl-Bewe- ging. (Unlverseele Eeredienst). Popellaan 1. Wegens kolenschaarschte geen dienst. OYERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H van de Woord. West Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds, Bartlema. van Heemstede, Jeugddienst. 5: Ds. H. J. Plagge- Gymna&tiek Nederiandsche turners in Concertgebouw In de ploegen voor de vereenlgingskampiocn- schappen K.N G.V van a.s. Zondag in het Con certgebouw te Haarlem zijn verscheldenen van de beste Nederiandsche turncrs(-sters) opgeno men. zoodat ook het persoonlijk werk tot rijn recht ral komen. Bij de dames komen o.a. uit de beste vier van de nationale persoonlijke kam pioenschappen. waarbij dus ook de kampioene, mevrouw G J Heil—Bonnet (DOC.. Amster dam). d'.e m den wedstrijd van Zondag tegen Frankrijk van alle deelneemsters nummer één werd Zoowel ..Quick" uit Hutzum (de kamploens- c'ub !W«). als ..De Halter" uit Alkmaar, ver schijnen met drie van de beste Nederiandsche turnsters. De vierde mededinger om het dames kampioenschap. ..Hercules-Hebe" uit Enschedé, bezit geen bekende turnsters. De heeren van deze vereeniging rijn evenwel zeer sterk met o.a. G. v. Galen en G. B. J. Schlosser, de besten uit de nationale ploeg tegen België, in welke ploeg ook opgenomen zijn N. J. Vos en Lod. Groeneveid van het Zondng even eens deelnemende „Simson" uit Amsterdam. Ook de andere Ingeschreven vereenlgtngen. n.l. ..De Halter" en „Quick", hebben ln haar nv.dden enkele van de beste tien Nederiandsche turners, onder wie de Alkmaarder K Boot Om technische redenen is alleen de middag wedstrijd voor het publiek toegankelijk Dan komen in den eindstrijd alle 23 turnsters en evenveel turners, telkens één tegelijk, uit met de onderdeelen. die het meest ln den smaak van het publiek vallen, n.l. vrije oefening en ringen zwaaien voor dames en brug en rek voor heeren. Verder staan op het middagprogramma de monstraties door heeren van de beste vrije oefe ningen en paardoefeningen van "s morgens. Biljarten De Leeuw vestigt nieuw record De Leeuw heeft ln z(Jn partij tegen Kobus het Nederlandsch record voor de hoogste serie, dat op naam stond van Van Vliet met 165 sinds Maart 1941, verbeterd door een serie van 196 te scoren. De Haarlemmer ls nog niet ln vorm en verloor opnieuw twee maal. De uitslagen van Vrijdag lulden: Van Vliet 300 21 78 14.28 Lubach 280 21 68 13.33 Van der Pol 300 lil 98 27.27 Teegelaar 76 ia 33 6.90 De Leeuw 300 8 196 37.50 Kobus 50 8 18 6.25 v. d. Pol 300 10 72 15.78 Lubach 177 19 «2 9.31 Sweering 300 25 43 12.— Kobus 267 25 sa 10.68 Jacobs 300 28 49 10,71 De Leeuw 290 28 57 10.35 Sweering 300 20 50 15.— Jacobs 224 20 62 11.20 Teegelaar 300 23 37 13.04 Van Vliet 285 23 59 12.39 Van de Pol e n Sweering zijn nog ongeslagen. dan volgen De Leeuw en Va Vliet met een ver- loren partij, Jacobs en Teegelaar hebben een maal gewonnen en Lubach en Kobus bezetten de laatste plaatsen. Schaken Voorronde wereldkampioenschap Het Europeesche zöne-tournool ter voorberei ding van het wereldkampioenschap schaken zal in Juni ln Hilversum worden gehouden. Wandelsport Vierdaagsche in Juli De jaarlljksche vierdaagsche afstandsmarschen in Nijmegen zullen dit Jaar van 22 tot en met 25 Juli worden gehouden. De Regeeringsvoorlichtingsdienst geeft een uiteenzetting HAARLEM. 7 Maart 1947. r ONDERTROUWD: 5 Mrt, J. M. Sintenie en A. Appelman: 6 Mrt. W. L. Koch en M. Castien; H. G. v. d. Wolk en J. P. Henzen. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt. J. H. Kooien —Steenken; L. M. Mentink—Slagt. BEVALLEN van een dochter: 5 Mrt. J. Patoir r Grilk; J. v. KruiselbergenBos; E. M. Ophem d. Graaff; 6 Mrt. M H. Zu-.dhoek—Schoone; N. t Roose—Kol: 7 Mrt. M. Kemper—Hij zeiendoorn. OVERLEDEN: 5 Mrt. A. Kees. 71 j.. Veenberg- Straat; 6 Mrt, D. Veer. 83 j.. Plataanstraat: C. R. v. d. Vossen. 63 j.. Kamperlaan; H. d. Weers. 76 J., Kloosterstraat. CHIN. IND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21375 LOEMPIA 50 CTS. BAMI GORENG f 1.50 IND. RIJSTTAFEL VAN 8 GERECHTEN" f 3.75 Alle gerechten kunnen ook gehaald worden. (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 8 MAART Rembrandt: N.I.W.I.N. nachtpremière ..Rebec ca", 12 uur. Begijnhofkapel: Kamermuziekavond, 8 uur. Frans Hals: „Drie Jantjes op stap", toeg. boven 14 j., 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Blokkade", toeg. bov. 18 j. 2.15 4.30, 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: „Atlantic City". 2.30, 7 00 en 9 15 uur Rembrandt: „Kameraad P.". toeg. bov. 18 2 00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Vijf bakens voor Cairo", toeg. bov. 14 j„ 2.00, 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Alles op het ijs", toeg. 811e leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 9 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 10 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. „DRIE JANTJES OP STAP" (Frans Hals). In dien het leven tijdens den oorlog zoo prettig voor de Engelsche marine-mannen is geweest als in deze film tot uiting komt. dan moet het meegevallen z(jn. Gemakkelijk bezetten drie matrozen een Duitech slagschip en werken ze mee aan het winnen van een zeeslag. Vroolijk gaat het er ln deze film aan toe en dat ls te danken aan Tommy Trinder. die daarbij ter zijde wordt gestaan door Claude Hulbert en Michael Wilding. Het begin brengt den toe schouwer reeds in een prettige stemming, als Tommy Trinder een liedje over het zeemans leven zingt. Het grappigst ls het gedeelte van de film, dat op het Dultsche slagschip speelt. De jongens merken een anderen geest. Zij be grijpen echter, hoe zij een overwinning moeten boeken, en doen dat na vele vechtpartijen. Waarde heeft de film overigens niet. maar men kan zich er mee vermaken. „VIJF BAKENS VOOR CAIRO" (Cinema). De gebeurtenissen van Juli 1942. zooals ze zich in de Noord-Afrlkaansche woestijnen ten gun ste van de Engelsche legers ontwikkelden, zijn voor Paramount aanleiding geweest een on gemeen boeiend filmwerk te vervaardigen, waarin de hand van den regisseur de barre feiten met een romantische saus overgoot. HIJ leverde tot byna aan het einde een suggestief verhaal Byna tot het eind, want deze film heeft met „Gaslight" gemeen,'dat zij betreu renswaardige concessies doet aan den publle- ken smaak voor een Joyeuse rentrée van den held. Bulten deze laatste honderd meter zyn de Egyptische bakens echter aaneengeregen tot een hechte geschiedenis met een koste- Broodelooze eenden Op het gore wit van den besneeuwden Haarlemmerhout een krioelend leger van hongerige eenden. Vlakbij zwoegen de auto's zich door de sneeuwbrij maar de honderden dieren op de voer plaats trekken zich er niets van aan: zij schransen zich de maag vol. wie weet na hoe lang-vasten. Plotseling een rap, bruin figuurtje: een eekhoorn en daar. nog een. De wilde eenden, wel eens de schuwste watervogels genoemd, de vele knagertjes er tusschen, was het wonder dat vele wandelaars hun schreden in hielden om dit ongewone tafreel te zien? En misschien zal het de hongerende die ren goed doen. eens den menscih te too nen, welk een nood er is onder de vogels Misschien zullen meer ramen opengaan en meer handen zich openen om wat brood te strooien. 3. de Kadt over Japansche en anti-Japansche invloeden in de Republiek In een onder leiding van mr. J. H. van Wijk gehouden vergadering van de afdee ling Haarlem van de vereeniging „Nèder- landIndonesië" heeft de heer J. de Kadt Vrijdagavond in restaurant Brinkmann ge sproken over „Japansche en anti-Japan- sche invloeden in de republiek". Vooraf gaf de heer De Kadt een overzicht van den reeds sedert 1905 bestaanden invloed van Japan na den oorlog met Rusland. In Indië had zich een nationalistische beweging ont wikkeld. Volgens spreker werd de invloed na den oorlog van 19141918 sterker en hiervoor had men in Indië waardeering en bewondering. Uitvoerig besprak de heer De Kadt de situatie, welke na 1940 is ontstaan. Hij merkte op, dat er bij de bewoners een on behagen tegen de regeering was gegroeid en toen de oorlog in Indië uitbrak maakte de actie van het leger weinig indruk op her.. Haar prestige is in de korte oorlogs periode niet toegenomen. Door het maken van propaganda gaven de Japanners zich 't kenmerk van Aziatische broeders en be vrijders. Radio Tokio buitte fouten van de NederUndsche regeering uit, aldus ging de heer De Kadt verder en haar leuzen voor een gemeenschappelijk Aziatisch volk en vrijheid voor de Indonesiërs sloegen in. Japan had de bevolking dus pp zijn hand. Bovendien besteedden de Japanners, vol gens spr., meer aandacht aan het onder wijs en stimuleerden ze de schilderkunst. Ook het vormen van een leger had tot ge volg, dat bijzondere karakter-eigenschap pen werden gevormd. De ondergrondsche actie tijdens de be zetting had een afkeer van Japan tot gevolg en bij de capitulatie was de stemming tegen dit land, merkte spr. op. Men was blij, dat de heerschappij ten einde was en verwacht te. dat de Nederiandsche regeering wat ge leerd zou hebben door de bezetting der Duitschers. Toen de Engelschen geland wa ren en Nederiandsche ambtenaren op de zelfde wijze als vóór den oorlog de posten op de departementen gingen bezetten, sloeg de stemming om. De drang naar zelfstan digheid nam toe en de republiek werd op 17 Augustus uitgeroepen. Volgens spr. had den de Indonesiërs steun van de Nederlan ders verwacht. De heer De Kadt zei, dat er inmiddels een Japan-legende ontstaan is, welke een product is uit de fabriek der tegenstanders, die niet voor het nieuwe zijn. Spreker be sloot met te zeggen, dat de legende terug gebracht moet worden tot de werkelijkheid en dat de weg tot samenwerking moet in geslagen worden. Hierna bestond er gelegenheid vragen te stellen. Dubileerende schoolvereeniging Het 25-1arlR bestaan der schoolvereeniging van de 2e H.B.S,-b, Santpoorterplein te Haarlem, dat op 6 October viel. wordt herdacht op Dinsdag 1 April, 's Middags ls er een tooneel- en muziek uitvoering ln de Tulnzaal van het Gem. Con certgebouw en 's avonds een bal in de Concert zaal, met medewerking van de „Bamboozlers" en de „Jig Rhythm Club", UITSPRAAK BIJZONDER HOF Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hedenochtend con form den eisch F. C. J. S. uit Haarlem, tot 1 Jaar R.W.I., waarvan 9 maanden voorwaardelijk, wegens werkzaamheden voor de Dultsche Orts- kommandantur. Bodega 't Jxefpuitt GROOTE HOUTSTRAAT 125-127 Extra geëngageerd De bekende Violist Verkrijgbaar naar verkiezing: Oude Genever Bols. Wijnand Fockink extra. Night Cap, Hoppe, Oorlam, Levert. Div. merken Fransche Cognac en Likeuren. Alle dranken worden bij ons geschonken zoo als wij ze ontvangen. I lijken dialoog, een vermakeiyke persiflage op veldmaarschalk Rommel door Erich van Stro- heim en een splonnage-gegeven. dat met be hulp van Anne Baxter en Franchot Tono tot een illuster verhaal van net-met-teveel liefde en nog-net-aannemeiyke verwikkeling is ge groeid. De fotografie ls wel eens Iets te don ker. maar munt aan den anderen kant uit door indrukwekkende vondsten, zooals het tweemansgevecht, dat door één brandende zak lantaarn "wordt geïllustreerd en desniettemin tot een hoogtepunt ls geworden. „ALLES OP HET IJS" (Luxor). Na een uitge breid en deels interessant voorprogramma, waar in men zoowel een dansenden Hitier als een boffenden Slnbad-the-Sailor kan bewonderen, komt „Alles op het IJs" met een reeks over dadige revue-scènes, waarvan de kleine Irene Dare het beweeglijke middelpunt vormt. De massa der schaatsfestljnen wordt bijeengehou- den door een tamelijk pretentieloos verhaalde, dat uit een reeks vergissingen en romances en een gelukkige oplossing bestaat. Het feit, dat het ln verkeerde volgorde afdraaien van enkele acten geen noemenswaardige storingen beteeken- de. bewijst we! dat niet het verhaaltje, doch de ijsscènes :r. deze film de belangrijkste rol was toebedeeld. „ATLANTIC CITY" (Spaarne). In het voor programma draalt ..De Spookhengst". De hengst is minder „spokerig" dan de titel zou doen ver moeden, want zijn charmes voor de zwakke leden van het paardcngeslacht worden gebruikt door een bende paardendieven, om heeie kuddes merries mee te lokken. Gelukkig voor den recht- matigen eigenaar en diens dochter komt Tom Tyler op de proppen, die het mysterie op bevre digende wijze oplost. De hoofdfilm „Atlantic City" geeft een opeenvolging van allergenoege- ltjkste shows met medewerking van Jerry Co- lonna. Louts Armstrong. Paul Whlteman en vele anderen. Bovendien geeft zij en passant de wijze levensles, dat het zelfs voor een schatrijken theater-exploitant niet loonend is om zijn zaken belangrijker te vinden dan zijn vrouw, want dan De regeering van Groot-Brittannië heeft bij de Nederiandsche regeering geprotes teerd tegen de aanhouding van het Engel sche koopvaardijschip „Empire Mayrover" door de Nederiandsche marine, aldus meldt Reuters diplomatieke correspondent. Toen het protest werd ingediend meer dan tien dagen geleden was het den Brif- schen autoriteiten niet bekend, dat het schip reeds was vrijgegeven. Het incident wordt officieel nog altijd als niet geregeld beschouwd, aangezien men geen verzeke ring heeft ontvangen, dat dergelijke inci denten in de toekomst zullen worden ver meden. Naar aanleiding van de vele uiteenloo- pende verklaringen, door den heer James Ryau, directeur van de Isbrandtsen-Lme, afgelegd, heeft de Regeeringsvoorlich tingsdienst te Batavia het volgende com muniqué uitgegeven: „De mededeelingen van den heer Ryan inzake den loop der gebeurtenissen tot de aankomst van de Martin Behrman op de reede van Cheribon stemmen niet overeen met de gegevens, die door het Amerikaan- roept zij op zekeren dag uit: „Ik hou dit niet meer uit" en loopt weg. „KAMERAAD P" (Rembrandt) geeft weer hoe de bevolking van een Russisch dorpje, dat achter de Duitsche frontlijn is geraakt, er toe over gaat een partlsaner.troep te vormen, die wraak neemt voor het ondervonden leed, den overweldigers zoo veel mogelijk dwars zit en op een gegeven oogenblik bijdraagt tot de "bevrijding door een plaatselijke overwinning ie behalen. De film schildert dat alles met elementaire begrippen, die goed cn kwaad zeer scherp tegenover elkaar zetten en den Duitschers hier en daar tot vol komen carlcaturen maken. Niettemin ls de uit beelding van de heerschersmethoden der bezet ters doeltreffend, want zij roepen ook nu nog de gewaarwordingen op die we ons nog al te goed herinneren. De niet genoemde regisseur is n:et teruggeschrokken voor rauwe tafreelen, maar de trant van dit werk is toch geenszins van be gin tot eind realistisch. Verschillende malen dringt zich een pathos naar voren dat tot sym boliek verstart. Het spel. dat te zien is. blijft zeer primitief, de sterkste gevoelsuitdrukkingen worden bereikt met beweginglooze close ups. Technisch staat de film niet op het peil. dat we gewoonlijk zien de oorlogsomstandigheden zullen daar we! de oorzaak van zijn en voor den slmpilstischen stijl moet waarschijnlijk de ver klaring gezocht worden ln het feit. dat deze film het ls aan de strekking te merken oor spronkelijk voor blnnenlandsch Russisch gebruik is vervaardigd. BLOKKADE (City) is een spannend verhaal, dat zich tijdens den Spaanschen burgeroorlog afspeelt. De hoofdpersonen zijn een Jonge lui tenant (Henry Fonda) en een charmant meisje (Madeleine Carroll) die betrokken worden bij een ingewikkeld siponnage-avontuur, waarin vooral het meisje een actieve, maar minder fraaie rol speelt. Ook de liefde spreekt temidden van bom bardementen en andere oorlogsversehrlkkingen een woordje mee en het slot is dan ook mee: romantisch dan waarschijnlijk. Maar het is een Amerikaansche film en dus was een „happy ending" beslist noodzakelijk. sehe ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Nederiandsche ambassade te Washington aan de reeders zijn verstrekt. Misleidend is de verklaring van den heer Ryan, dat de directeur van het departe ment van economische zaken zou hebben toegestemd in een regeling van de geschil len ten aanzien van de lading van de Mar tin Behrman binnen het kader van de ge meenschappelijke Nederlandsch-I ndonesi- sche besprekingen. De Nederiandsche en de Indonesische autoriteiten plegen regel matig overleg over economische vraag stukken van wederzijdsch belang en daar voor is de tusschenkomst van den heer Ryan onnoodig. De stellingen van den heer Ryan, gebaseerd op het internationale recht, missen iederen juridischen en feite lijken grond. De Martin Behrman is be handeld met de hoffelijkheid en de correct heid, welke past jegens een koopvaardij schip van een bevriende natie en er is geen sprake geweest van eenige bedreiging ten aanzien van kapitein of bemanning. De souvereiniteit van de Nederlandsch-Indl- sche regeering over het Nederlandsch-In- sche gebied en de Nederlandsch-Indische territoriale wateren staat volkomen vast en is onlangs nog door het Amerikaansche ministerie van buïtenlandsche zaken be vestigd. Daarom kan er nimmer sprake zijn van een „strooptocht". In overeen stemming met het internationale recht is de Nederlandsch-Indische regeering vol komen bevoegd voorschriften te geven van hetgeen in de Indische wateren mag en niet mag. Bovendien is hier van toepas sing de „maritieme kringen ordonnantie", welke bepaalt, dat de commandant van de zeemacht bevoegd is vreemde schepen te gelasten de territoriale wateren te ver laten op grond van overwegingen van vei ligheid, openbare orde of landsbelang, waarbij de marine gerechtigd is de sche pen op te brengen naar bepaalde havens. Derhalve was de opdracht aan de Martin Behrman om op te stoomen naar Priok een politie-maatregel op legalen grond slag. welke maatregel, indien noodig kan worden afgedwongen. Volgens het internationale recht kan onder zulke omstandigheden een be vel, gegeven in de territoriale wateren, ook worden afgedwongen buiten de ter ritoriale wateren. In verschillende landen gaat men wat betreft deze bepaling van het internationale recht belangrijk verder: Amerika bijvoorbeeld hield dranksmok kelaars aan en zette de vervolging tot ver buiten de territoriale wateren voort. On juist is voorts de bewering van den heer Ryan, dat de bemanning aan boord van het schip gevangen zou zijn. De beman ning was op de reis van Cheribon naar Priok geheel vrij en is ook thans volkomen vrij. De conclusie is. dat de marine de be palingen van het nationale en internatio nale recht volledig in acht genomen heeft". STEEDS biedt het door-de-daagsche leven den burger nieuwigheid. Gisteren was het een staander. Een heer met een noodlot. Een heer met een bontjekker, een kof fertje en een goed gezicht. Wij stonden allemaal op-een gedrukt op een treinbalcon. Ik heb ze geteld: een Indisch echtpaar met twee Indische kindertjes, drie matro zen. een heer die bleek sociaal werker ta Zwolle te zijn. een meisje met een vuur- roode doek over rossig haar en water- blauwe oogen. een nogal grauwe dame, dia leerares MO. Fransch aan een meisjes II.B.S. zol kunnen wezen en een man met een wiet. lende lorgnet, die de krant wilde lezen ondanks de drie matrozen en de leerares die hem. van Amsterdam tot Lei den. omknelden. En de staander. De Indische kindertjes keken naar mij uit de diepte Zij hadden groote, glanzen de oogen, die karbonkelden uit een warm en kunstig windsel van doeken. De Indi sche ma slaakte geluidjes, die niemand dan de kinderties verstond. De matrozen bromden liedjes. Het was een trio. dat de harmonie verstond. Zij bromden op den cadans van den trein en dc wielen. De sociale werker voerde een kalm gesprek met mij over aluminium pannen van negentien gulden, die nu punt- ioos te koop zijn. Maar wie. die twee maal negentien gulden werkloon ontvangt, kan de helft daarvan besteden aan één pan? De rest zweeg en deinde mee met de ge comprimeerde vleeschpuöding, door het toeval en de Nederiandsche Spoorwegen bekookstoofd op dit eene deinende balcon. De man met het noodlot stond aan mijn andere zijde. „Het wordt steeds erger", zeide hij. „Mijn zenuwen kunnen er steeds minder tegen. Ik sta alle dagen van de week, behalve Zondag, zoo ingepakt tus schen de menschen. Ik heb het slecht ge troffen in de wereld. Ik zit nooit. Ik ben twee-en-dertig jaar reiziger en ik kèn niet tegen reizen". „Er zijn groote admiraals, die altüd zee ziek zijn", zei ik. „Dat ken wel", zei hij, „maar die hebben de ruimte. Ik heb nooit ruimte. Ik zit nooit. Ik tref het nooit. Zelfs geen klap bankje. Ik zal het ook nooit treffen. Het is een verschrikkelijk toeval dat mij. juist mij. juist Johannes Theodoras Adrianus Wikkelman. tot zijn slachtoffer heeft ge maakt. Ik vind reizen verschrikkelijk. Het noodlot heeft mij reiziger gemaakt. Ik heb het land aan thee. Ik ben thee-reiziger. Ik kan niet tegen staan. Ik sta altijd. Ik heb aanleg voor engtevrees. En ik hoef u ver der niks te vertellen. U kunt mij altijd zoo op het balcon Haarlem-Leiden en terug aantreffen. Altijd met vreemde menschen dicht tegen me aan". De matrozen bromden een liedje tegen het rossige meisje, dat niet glimlachen wilde. De lorgnet trachtte zijn krant langs den hoed van M.O. Fransch om te draaien De man uit Zwolle had de pannen ver laten en was aangeland bij de wollen stoffen. „Laatst zat ik voor het eerst in twee jaar", zei de achtervolgde man. „voor het eerst in twee jaar meneer, doordat een kolonel er in Heemstede al uit moest. Maar toen kwam er een dame van in de tachtig naast me staan. Kèn ik niet aan zien. En toen was het weer zoo. Balcon tot Leiden. „Pech gehad", zei ik. „Dat is geen pech", zei hij, „dat kéjje geen pech meer noemen; noodlot is het; fatum; beschikt voor Johannes Theodoras Adrianus Wikkelman. Dat mot nou een maal. Wikkelman mag nooit zitten; Wik kelman mot krepeeren aan engtevrees". „Pa, een zuurtje", zei een Indisch kind. „Ik kan zoo niet bij het zakje komen", zei Pa. „In Den Haag". „Als u vanavond terug gaat", zei de man, „vindt u Wikkelman op het bacon. Dat kèn nou eenmaal niet anders". En hy wrong zich het balcon af naar het station Leiden. ELIAS. GOEDE ONTSPANNING De Bellamy-Vereeniging brengt in samen werking met de Haarl. Hawaiian Ver. op 10 Maart 1947 des avonds 8 uur in den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat een avond van muzikale ontspanning. De Heer J Bogaard houdt daarbij een populaire causerie over de economische mogelijk heden in dezen tijd. Kaarten tel te bestellen bij den Secretaris onder nr. 22967 en voor zoover voorradig bij Alphenaar en aan de zaaL (Adv.) HAARLEM EN OMGEVING Tegen twee personen heeft de politie pro ces-verban; opgemaakt wegens diefstal van brandstoffen van het goederen-station der Ne deriandsche Spoorwegen. Maandag to Maart herdenkt de heer J. L. Heemskerk den dag. dat hij vijfenveertig Jaar geleden In dienst trad bij de N.V. Houthandel Peltenburg en Zonen. De vroegere opzichter van den perrondlenst van het Haarlemsche station, de heer C. R. ten Kate, is met Ingang van i5 Maart benoemd tot stationchef te Horst Sevenum. Prof. Ir. II. T. Zwiers zal op Woensdag 12 Maan in hötel „De Leeuwerik" voor de leden van de vereeniging „Haerlem" spreken over „Bouwen van allen dag". Stierenkeuringen worden gehouden op 1 April 9 uur bij het Slachthuis ie Haarlem en 11 uur op de Markt te Hoofddorp, In ons nummer van Vrijdag 28 Februari is tot onze spijt een foutief foto-onderschrift ver schenen. dat wij -als nog hierbij Intrekken. Het betreft een relaas, ons verstrekt door een foto bureau. bij de foto van dc „SlegessSuIe" op de Siegesa'.lee ln Berlijn. In de gemeente Bloemendaal werd aan 200 personen eer. consumentencrediet veistrekt. De politie te Bloemendaal hield twee Jon gens aan. die steenkool vervoerden, welke zij bij het provinciaal ziekenhuis hadden ont vreemd. De bloembollenexport op Engeland is thans voor het komende seizoen vastgesteld op 11.000 OOO kilogram. Vorig jaar bedroeg de uit voer 7.000.000 kilo. De export naar Amerika blijft vermoedelijk gelijk en ook naar Denemarken zal ongeveer eenzelfde kwantum als hel vorig Jaar worden geëxporteerd. Voor Zweden zijn de vooruitzichten gunstig. Een „Klndcrzorg"-dag wordt Donderdag 13 Maart gchou -n ln de Begijnhofkapel te Haar lem. 's Avonds ls er een speciale wijdingsdienst waarin Ds. P. J. Mackaay zal spreken over het werk van „kinderzorg" voor het verwaarloosde kind. Muzikale medewerking wordt verleend door mevrouw J. A len Cate—Stheeman (so praan). de heer J C. Westering (orgel). Des mid dags om 4 uur zal in Hötel Brinkmann de heer J. de Nle. directeur van het Haarlemsch Wees huis. een causerie houden over „Waarom kin deren In het gezin, waarom ln tehuizen? Beide samenkomsten zijn toegankdttk voor alle bes 1 angstellenden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3