Het „Asyl" heeft geen kolen meer, maar het werk gaat door Ijs in de groote rivieren werd vlot afgevoerd Nacht-première van „Rebecca" voor N.I.W.I.N HAANDAG 10 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD •Ut Zwervers in de kou ni4"~Dokter Jongkind zwaait er tweemaal in de week den scepter; dan onderzoekt hij lat v-i „Honden hongeren in Haarlem". Deze 1 jjvariant op een bekenden romantitel mag jjJdan misschien wat kras zijn voor den loe ide stand in het Asyl van de Nederlandsche me Vereeniging tegen Mishandeling van Die- ógêren; de koude heeft ook in dit wereldje v<x jjaar sporen nagelaten en in negentien hokken kleumen de zwervers onder het ar honden- en poesenras van den eenen dag .^e, in den andere. I Meer dan honderd jaar doet de „Die renbescherming" nu reeds in onze stad a**haar zegenrijk werk en vijftien jaar is in de Ridderstraat de bekende dubbele deur. ^toegang gevend tot een kleine kliniek, een iruimte met traliehokken en een „electri- sche cel" als laatste zachte uitweg voor r^een doodzieken hond, samen bekend als ^3 Dol Hie wc m^in een witte jas en met een genoeglijk °jbabbeltje zijn kleine soms groote pa- sieftiënten. „Herta heeft zoo'n verschrikke lijke jeuk en Flop wil maar niet eten en, dokter, ik geloof dat m'n beesie een tikkie hondenziekte heeft" i Zoo kabbelen de verhalen van viervoe tig huisvriendenleed tusschen de witte he}wanden van het spreekkamertje: de pa tiënt wordt zonder veel omhaal op de helptafel geheschen en behandeld. Wan neer dan de lange rij is weggeholpen, kó men de nog minder bedeelden aan de beurt: in de hokken van het asyl wacht een totaal vervuilde Kees op den arts en een „deur" verder bibbert een mager scharminkel van een poes om erbarmen. Ze wórden geholpen, Tenzij een zware bronchitis het schokkende dierenlichaam volledig heeft gesloopt en geen redding meer mogelijk is. In een fractie van een seconde wordt het dier uit zijn lijden ge holpen met behulp van een stoot electri- schen stroom: een klem aan den neus en aan den lies en de zieke hond weet van geen krampend hoesten meer. Critieke situatie. kjJj De groote toevoer van zwervers zoo- ipe'; wel katten als honden de kolennood en ïsude weinig rooskleurige voedselsituatie i ij dreigen echter in het Haarlemsche onder- komen voor baas- en daklooze honden i minder plezierige omstandigheden te doen ontstaan. Gelukkig helpen eenige handelaren met wat melk, vleesch en ander voed sel maar het is toch al zóó, dat honden, die onder normale omstandigheden een langdurige behandeling zouden 2j ondergaan en genezen, om daarna wel- licht weer een liefderijk tehuis te vinden, nu moeten worden afgemaakt eeJ om voedsel „vrij" te maken voor ge- lur] zonde dieren. _dOok de financiën spreken hier een woordje zij:] mee, want het kost een stevigen duit om dij zoo'n veertig hongerige dieren eiken dag bus Weer van het noodige te voorzien. Over J het verschijnsel, dat er juist nu zooveel zwervende honden bij het Asyl om on- derdak moeten vragen, zou een apart ar- te schrijven zijn, waarin sommige zoogenaamde dierenliefhebbers er be- jkaaid af kwamen. J Dokter Jongkind, zijn vrouwelijke staf en de kordate mevr. Van Veen, die de die renhuishouding wegens ziekte van haar man dag en nacht bestiert, zijn' het er roerend over eens, dat de houder van hond of kat, die zijn huisvriend buiten de deur zet, omdat hij het „echt niet meer kan doen", minstens een aframmeling verdient. En blijkens de ervaringen komt dit soort „liefhebbers" met een te laat besef dat ze geen dieren kunnen houden, den laat- sten tijd veelvuldig voor. Het treurspel der vogels. Wanneer men met de dames van het comité van toezicht op het dierendoor- gangshuis spreekt, komt de overtuiging naar voren, dat een volgende strenge win ter de vereeniging ook op het terrein van het gevederde gedierte paraat moet vin den. Een hechte organisatie om het voe- In het domein van dierendokter Jongkind deren doeltreffend uit te voeren wanneer de nood aan den man komt, zal veel vo gelleed kunnen voorkomen maar voor deze vorstperiode kan er misschien nog iets ge daan worden door de jeugd hierbij wordt vooral gedacht aan de padvinders in te schakelen. Bovendien is reeds een zaadverstrekking, bijvoorbeeld voor voe derplaatsen in Groenendaal, op gang. Er is wel eens gefluisterd, dat de Die renbescherming niet veel méér deed dan het maken van slagzinnen over liefde voor het dier; wie echter de dubbele deur in de Ridderstraat wel eens is doorgegaan, weet dat de honderden naamlooze zwervers van-de-straat, wier lot daarachter met een slag van ondraaglijk in levenswaard wórdt veranderd, de kosten en moeite van de Vereeniging meer dan wettigen. De nieuwe voorzitter van Bloembollencultuur De mededeeling in ons nummer van Zaterdag, dat het weekblad van Bloem bollencultuur er bij zijn lezers op aan dringt jhr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te stemmen bij de veritiezing tot voorzitter, kan misverstand wekken. Deze opwekking is niet uitgegaan van het hoofdbestuur en ook niet van de redactie, maar van een groep personen. Men deelt ons nader mede, dat de afdeeling Haarlem Ir. R. A. L, Lincklaen-Arriëns te Benne- kom candidaat voor het voorzitterschap heeft gesteld, niet uit gebrek aan hoogach ting van Jhr. van Nispen, maar omdat men meent, dat een burgemeester te veel door zijn gemeente in beslag genomen wordt om daarnaast nog voorzitter van Bloem bollencultuur te zijn. Ook de afd. Over- veen-Bloemendaal stelde Ir. Lincklaen- Arriëns candidaat- De afd. Haarlem ver wacht, dat meer afdeelingen zullen volgen. Dieren vragen om erbarmen. Ze kunnen niet vertellen hoe hun lot is geweest, maar in het asyl is tenminste het dagelijksch brood gegarandeerd, al moet die dan ook thans met kunst en vliegwerk bijelkaar gebracht worden. Zou er een menschenkind opdagen dat zich dit onuitgesproken hondenleed aantrekt? Kynologenclub „Kennemerland" Dierenarts L. J. Kas hield dezer dagen in Brinkmann een lezing voor de Kynolo genclub „Kennemerland", waarin hij de ontwikkeling der diergeneeskunde in den loop der eeuwen en het verband tusschen ziekten van mensch en dier behandelde en onjuiste opvattingen aangaande besmet telijkheid van dierziekten voor den mensch recht zette. Duidelijk trad gedurende deze causerie het groote belang aan den dag, dat het werk der dierenartsen bezit voor onze volksgezondheid. Op deze voordracht zal een tweede avond aansluiten: Maandag 17 Maart be antwoordt dr- Kas vragen. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 11 Maart. Haarlem. (De VJeeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen. textielkaarten. brandstoffenfor- mulieren, (kaart 703 meebrengen), de letters D. E t.n Eg. Spaarndam, 9—12 uur A tot en met G; 14—16 uur H tot en met N. Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten. brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) 9—12.30 uur restant G. 2i uur H tot Heen. Blocmendaal, (Jeugdhuis) kaarten 'voor voe dingsmiddelen, textielkaarten. brandstoffenfor mulieren (kaart 703 meebrengen) T tot en met V. Bloemendaal heeft meer dan 20.000 inwoners Do gemeente Blocmendaal kreeg in de laatste dagen haar 20.000sten in woner. Agenda voor Haarlem MAANDAG 10 MAART Haarlemsche Kegelbond: Bcllamy-vereeniging 8 uur. Frans Hals: „Drie Jantjes op stap", toeg. boven 14 j„ 2.00. 4.30. 7 00 en 9.15 uur. City: „Blokkade", toeg. bov. 18 j. 2.15 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Atlantic City". 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kameraad P.". toeg. bov 18 j„ 2.00. 4.15 7.00 cn 9.15 uur. Palace: „Vijf bakens voor Cairo, toeg bov. 14 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Alles op het Ijs", toeg. alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 11 MAART Gem. Concertgebouw: Concertgebouw-orkest. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen De hewoners van de Betuwe en van het land van Maas en Waal hebben in de af- geloopen dagen met spanning uitgekeken hoe de groote rivieren zich zouden houden, wanneer het ijs „los" zou komen. Er werd uit Duitschland groote was van den Rijn gemeld en Zaterdagmiddag ging de mare door Nijmegen dat een ijsveld van niet minder 80 km lengte in aantocht was. De Waal steeg tot bijna 12 meter boven NAP, en de uiterwaarden werden overstroomd. Het ijsveld scheurde direct los en daar de vorst wel langdurig, maar niet streng ge weest is, deed zich geen damvorming voor. Het ijs werd vlot afgevoerd over de een week geleden opengebroken rivier. Bij Pannerden had de Rijkswaterstaat een ijsveld van 5 km lengte in den Rijn laten zitten om het uit Duitschland ko mende ijs in de Waal te leiden, daar an ders de Baileybrug bij Arnhem gevaar zou loopen. Ernstige trambotsing tusschen Hillegom en Lisse Zondagmiddag om ongeveer kwart over zes botsten twee trams van de N.Z.H. tus schen Hillegom en Llsse met een kraken den slag op elkaar. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van halte „De Nagtegaal" met de wagens, die om 2 minuten over half zes respectievelijk uit Haarlem en Leiden ver trokken waren. De beido vervoermiddelen werden zeer zwaar beschadigd, maar won der boven wonder liepen vijftien passa giers slechts ongevaarlijke glasverwon dingen op. Eén der bestuurders kreeg letsel aan de hand. Alle gekwetsten konden, na voorloopig te zyn geholpen, naar huis terug keeren. Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval nog in vollen gang is, werpt het feit, dat het gebeurde op een enkel-sporig baanvak, dat door seinlichten beveiligd wordt, misschien eenig licht op de zaak. De N.Z.H. is den laatsten tijd alles behalve fortuinlijk en de moeilijke materiaalpositie is door het uitvallen van de twee betrokken trams weer een tintje donkerder geworden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur raakte dit ijsveld op drift en zakte het via het Pannerdensch kanaal den Rijn af. De Rijkswaterstaat sloot onmiddellijk de Baileybrug voor het verkeer af, daar deze nu direct bedreigd werd. Ook hier hetzelfde beeld als op de Waal: het ijs veld werd in verschillende stukken uit eengeslagen, die met een snelheid van 7 a 8 km per uur de rivier afzakten. Welis waar zijn ijsvelden tegen de brug aange dreven, hetgeen ook op de brug goed voel baar was en werd een van de openingen zelfs even versperd, doch zy braken spoe dig stuk en werden door het snel stroo- mende water afgevoerd. Schipbrug bij Deventer weggenomen. Gevaar voor kruien van het ijs bestaat nog wel op den IJsel, waar de ysbrekers niets konden uitrichten, omdat het IJsel- meer nog dicht zit en de afvoer dus ge stremd is. Als voorzorgsmaatregel heeft men de schipbrug te Deventer weggeno men. Voetgangers en wielrijders worden nu per roeiboot overgezet. Westersch stempel op Oostersclie kunst Voor de leden van de Nederlandsche Reisver- eeniglng, afdeeling Haarlem, gaf het gezelschap Mohamed Toemjati in den H.K.B. Zaterdag avond een demonstratie van Indische zang en danskunst. Dit gezelschap treedt, regelmatig voor de mili tairen op en heeft een vast engagement, bij de Recreatie-afdeeling van het Departement van Oorlog. Zoo zagen wij het eenige maanden ge leden in de Haarlemsohe Cadi-Club. Tot onze groote spijt moesten wij ditmaal constateeren. dat het peil van het ensemble sterk was gezakt. Het programma was een heterogeen aaneenrijg- sel van Hawaiian- en Krontjongliedjes, gedanste volksgebruiken en sterk-beknotte versies van figuren uit de Wajang Wong en andere volks dansen. Wij willen graag aannemen, dat de militaire leiding van het gezelschap het programma zoo heeft opgemaakt, om het meer aanvaardbaar te maken voor een solrïatenpubliek, maar het lijkt ons toe, dat het condenseeren van de onverge lijkelijk sehoone misschien eenigszlns trage handeling van de Wajang-Wong, tot een haas tige. weinigzeggende moment-opname, daartoe niet de aangewezen weg is Dat ToemjaU. zelf ongetwijfeld een voortref felijk danser, onder deze omstandigheden een matte, onbezielde vertooning leverde, kan nie mand hem kwalijk nemen. Muziek The Robert Masters Quartet Het Robert Masters Quartet heet naar den aanvoerder, den violist Robert Masters; men zou het met evenveel recht „Master- quartet" mogen noemen. Een zeldzaam uit gebalanceerd ensemble, zeldzaam wijl de heterogene klank van piano en strijkinstru menten gewoonlyk het evenwicht verstoort en aan het klavier een domineerende rol toekent. Doch daarvan is hier geen sprake; alles is afgewogen: klank, nuanceeringen, tempi, frazeeringen, echter zonder dat het karakter der vertolkingen daardoor ook maar iets in 't nauw gebracht wordt. Het was een ideale vorm van musiceeren om 't even of de bondigheid van Brahms' op. 60 dan wel de uitbundigheid van Dvorak's op. 87 in het geding kwam. Men hoort deze werken te zelden; hoeveel schoonheden be vatten beide' Ook individueel zijn de leden van dit ensemble: de voortreffelijke pianist Kinloch Anderson, de door Carl Flesch ge vormde altiste Nannie Jamieson en de cel liste Muriel Taylor (die ook als soliste een grooten naam heeft) volwaardige artisten. Wat hebben we b.v. genoten van de groote cello-soli in het Andante van Brahms' Kwartet, dat heerlijke stuk, dat een onaf gebroken stroom van welluidendheid bevat en in het Lento van Dvorak's werk! De Amati-cello zong hier met menscheüjke expressie. In een strijktrio van den Engel- schen componist Benj. Frankel waardeer den we het uitnemend samenspel der strijk instrumenten nog in 't bijzonder. We hopen dit eminente kwartetensemble hier spoedig, althans in het volgende sei zoen, weer te hooren, maar dan niet in een bijna leege, doch propvolle Begijnhofkapel of wel zoo mogelijk in het kader der Ka mermuziekavonden van „Toonkunst", in een grootere, mits voor Kamermuziek ge schikte, ruimte. De Nederlandsche zangeres Jouck Cupe rus droeg, begeleid door den pianist van het Quartet, op dezen avond 4 liederen van Brahms en 4 van Schubert voor. Haar mooie, krachtige, donker getinte altstem met bijzondere sonoriteit in de lage tonen en haar levendige, warme voordracht ga ven aanleiding tot groote waardeering voor deze vocale intermezzi. K. DE JONG Intrede dr. H. Jansen Na Ingeleid te zijn door ds. mr. G. D. Boerlage voorzitter van het hoofdbestuur van den Neder landschen Protestantenbond, die een predicatle hield naar aanleiding van Psalm 100 vers 2 ..Dient den Heer met vreugde", heeft dr. H. Jansen in het kerkgebouw aan de Postlaan zijn intrede gedaan als voorganger van de afdeeling Heemstede-Bennebroek van den Nederlandschen Protestantenbond. De nieuwe voorganger had ais tekst gekozen Marcus 4 vers 26. In zijn in leiding sprak hij over het ambt van predikant, dat hij thans eigenlijk meer gedrukt aanvaard dan vroeger, Mogelijk zijn de leeftijd en de tijd, waarin wij leven de oorzaken, zeide spr.. maar aan den anderen kant staat echter, dat hij het evangelie weer kan verkondigen. Bij 't beden- den van de moeilijkheden geeft het tekstwoord uit Marcus een goeden weg. In protestantsehe kringen dankt men dat het innerlijke geestelijke leven van zelf komt. Wij moeten het echter zelf opbouwen. Daaraan wilde de predikant zijn aandacht besteden, doch van belang is het ech- :er. dat de leden medewerking verleenen. Daar om vroeg hij aan allen vriendschap en ver trouwen Aan het einde van den dienst richtten de voor zitter van de afdeeling Heemstede en de voor zitter van het hoofdbestuur van den Protestan tenbond woorden van welkom tot dr. Jansen. Zilveren jubileum van de Dreef school gevierd Tijdens een reünie van onderwijzers, oud- onderwljzers, leerlingen en oud-leerlingen werd Zaterdag het 25-jarig bestaan van de Haarlem sche Dreefschool herdacht. De school Is in 1919 opgericht, maar in 1944 kon het zilveren jubi leum niet worden gevierd. Des morgens is op de begraafplaats in Heem stede in plechtigen eenvoud een steen onthuld op het graf van den heer H. J. van Es, in leven onderwijzer aan de school, die verleden jaar Februari na een motorongeluk om het leven gekomen is. In de aula spraken de voorzitter van het schoolbestuur, de heer De Waal Malefijt en het hoofd der school, de heer F. van Woerden. Na de onth.ulling van de zerk sprak nog één der leerlingen. Mevrouw van Es dankte aan het ein de der plechtigheid. 's Middags waren de oud-leerlingen in de school genoodigd om herinneringen op te halen, waarna gezamenlij'k opgetrokken werd naar hótel De Leeuwerik, waar een maaltijd werd ge geven. 's Avonds was er een gezellig samenzijn In het Jeugdhuis in Blocmendaal. Een voordracht door de leerlingen, waarin de Dreefschoolsfeer werd gegeven van vóór den oorlog, tijdens den oorlog en de sfeer van heden, vulde, afgewisseld door zang. pianospel en declamatie, den avond. Het verwekte een groote hilariteit toen aan het eind van den avond in de klas op het podium de onderwijzeressen met strikjes in het haar en de onderwijzers in korte broekjes verschenen en een der leerlingen met zichtbaar genoegen voor één keer dé baas mocht spelen. VEEL MOEITE OM NIETS. De politie heeft drie personen. J. H. R„ T. H. D. en A. J. G.. aangehouden, die verdacht wor den van een klimpartij over twee schuttingen met een fiets, die zij Maandagavond in de omge ving van den Schoterweg gestolen zouden heb ben. De fiets werd in gedemonteerden toestand aangetroffen. Een uitverkocht Rembrandt-theater heeft in den naoht van Zaterdag op Zondag de kas van de N.I.W.I.N. gespekt en in ruil daarvoor van een gevarieerd programma genoten, dat behalve de vertooning van Hitehcocks „Rebecca", een concert door het politie-amusementsorkest onder leiding van Jackie Wildschut en 't Oranje-filmpje „De troon leeft" en het journaal omvatte. Daphne du Maurier's boek „Rebecca" is boeiende lectuur: eenvoudig geschreven en gewijd aan een onderwerp, dat ongetwij feld een groot publiek boeit. Het is de ge schiedenis van een doodarm meisje, dat onverwacht en vrijwel zonder overgang uit haar ondergeschikte betrekking van juf fertje-van-gezelschap gehaald wordt en als echtgenoote van een fabelachtig rijken En- gelschen edelman in een even fabelachtig landhuis komt te wonen en een staat moet voeren, die haar volkomen verbijstert. Tus schen de waardige bedienden lijkt zij een schichtige assepoester, die bij elke bewe ging onrustig omkijkt of niet een of ander lid van het personeel met een nog net ver borgen glimlach haar zooveelsten blunder ziet. Bij dit gevoel van minderwaardigheid en onhandigheid komt nog de langzaam groeiende overtuiging, dat zij ook tegen over haar man in alles de mindere blijft van de eerste echtgenoote: Rebecca, wier naam als een legende in het statige land goed leeft. Zij slaagt er niet in het geheim van Rebecca's nagedachtenis te ontdekken, men zwijgt over haar en toch is iedereen in gedachten blijkbaar met haar bezig. Er is inderdaad een geheim, zooals het slot van het knap gebouwde verhaal onthult een dat veel omver werpt van wat het jonge vrouwtje zoo onaantastbaar en in drukwekkend heeft geschenen. Dit verhaal, deels in den stijl der „wensch- droomen", deels society-roman, deels de tective-geschiedenis, zeer doelbewust „op het publiek" geschreven, maar toch met zooveel talent, dat het verre van een cliohé wordt, dit boeiende en toch door en door conventioneele verhaal is bij uitstek ge schikt om in de filmproductie te passen. Niet dat het ook bij uitstek geschikte film- stof is, maar het bevat alles wat van een film verwacht wordt als zij een publiek- succes wil zijn. En de met groote vaardig heid gemaakte verfilming stelt niemand teleur. Ze is onderhoudend, niet on-geestig, heeft onmiskenbaar sfeer misschien méér dan het boek en is uitstekend gespeeld. Lawrence Oliver is een ideale Max de Winter; Flora Robson als de geheimzinnige, van haar toewijding jegens de doode Rebecca bezeten huishoudster, is een fascineerende figuur en zij beiden hou den het zwakkere spel van Joan Fon taine gemakkelijk op hoog niveau. De goede regie van den ervaren Alfred Hitchcock laat trouwens nergens een vei-slapping toe, noch in het camera-werk, noch in het spel, noch in de montage. Het is alles goed en in stijl en eigenlijk zou het overbodig zijn iets te zeggen ter inleiding van een film, waarvan een ieder vooraf weet, dat zij een succes is, als toch niet na de vertooning de vraag bleef, of dit nu de Hitchcock is, die zoo menigmaal heeft ver rast met zijn origineele filmvondsten; als en mèt de overtuiging, dat dit een werk is waar men met genoegen twee keer naar kan kijken, niet een andere vraag komt: waar dit knappe werk nog aanknoopings- punten met de werkelijkheid heeft. En daar over nadenkende ziet men dat alle hoofd personen behalve de demonische Miss Danvers starre karakters zijn, voortref felijk getypeerd, maar zonder innerlijke ontwikkeling en dat deze heele geschiedenis geen anderen indruk nalaat dan dien van het beleven, dat er geen enkele levende ge dachte uit overblijft. Lawrence Oliver en Joan Fontaine in „Rebecca". „Rebecca" hoort tot de goede films van het seizoen ze zal zeker een even ruim en dankbaar publiek trekken als het boek. Er is niets ten nadeele van de film te zeg gen, maar toch: wanneer alle rolprenten waren als deze, zou de film verstarren in haar eigen voortreffelijkheid. v. G. Amsterdamsche vrouw tot de doodstraf veroordeeld Zij had honderden Joden aan den S.D. uitgeleverd Voor het eerst In de geschiedenis heeft een Nederlandsche rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodsche vrouw A. van D. uit Amsterdam, over wie hedenmorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam conform den elsch het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Ans van D. heeft tijdens de terechtzit ting, veertien dagen geleden, beweerd 63 Joden te hebben verraden. Een der gedeti neerde getuigen van den S.D. was echter van meening, dat het er verscheidene hon derden waren geweest. De veroordeelde deed zich gedurende de bezetting als ille gaal werkster voor en wist het vertrouwen van tallooze Joodsche medeburgers te win nen onder het voorwendsel, dat zij hen van levensmiddelenkaarten en persoons bewijzen kon voorzien. Herhaalde malen bracht zij Joden in haar eigen woning onder en liet hen aldaar arresteeren. Voorts verzamelde zij gegevens over personen die aan Joden, hulp verschaften, liet zich her haalde malen bij arrestanten insluiten en pleegde daarbij steeds nauwkeurig over leg met den S.D.-rechercheur S. S. verklaarde tijdens de zitting, dat Ans van D. zijn beste „V-vrouw" was geweest- De verdaohte hoorde het vonnis uiterlijk volkomen onbewogen aan. Zij is de eerste Nederlandsche vrouw, die tot de doodstraf is veroordeeld. Weliswaar is reeds eerder de doodstraf tegen vrouwe lijke verdachten geeischt, maar nog nim mer was het doodvonnis conform den eisch uitgesproken. De 39-jnrige vriendin van Ans van D., Johanna M. de R. die bij de uitlevering van Joodsche Nederlanders was betrokken, werd tot 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Er was 8 jaar geëischt. Zij werd ontzet uit alle rechten voor het leven. Haar werd het recht op cassatie verleend. Groote belangstelling bij de crematie van D. Goedkoop Dat wijlen de heer D. Goedkoop een groot man was bleek uit de belangstelling, toen Zaterdagmiddag zijn stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Vooraanstaande figuren uit het geheele Ne derlandsche bedrijfsleven waren naar Wes- terveld gekomen om de crematie van dezen pionier van den Nederlandschen scheeps bouw by te wonen. Ook 't gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd en wel door de wethouders de heeren W. F. Schokking en Jac. Rustige. Verder merkten wij onder de aanwezigen op schout-bij nacht jhr A. J. van Holthe, chef van den marinestaf. In de aula heeft ir. W. H. van Leeuwen, president-directeur van» de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft en com missaris van de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. den overledene in een uitvoe rige rede herdacht, waarin hij in het bij zonder wees op hetgeen deze heeft verricht op het gebied van den scheepsbouw. Hij heeft den naam van het Nederlandsch fa- bricaat tot ver in het buitenland hoog ge houden. In vele vereenigingen bekleedde hij een bestuursfunctie. Vooral de water sport was hem lief. Maar men vindt geen enkele functie, die hij tot eigen glorie heeft aanvaard. Hij legde den grondslag van de werf. die de grootste in Nederland zou worden. Het was voor hem een groote slag, toen hij in eenige oogenblikken zijn levens werk zag vernield worden. Maar terneer geslagen was hy niet. Van den wederop- opbouw heeft hij een aanzienlijk deel tot stand zien komen. De heer Sohokking sprak namens het ge meentebestuur. Amsterdam is hem eerbied en dank verschuldigd, zeide de heer Schok king. Als leider van een der grootste in dustrieels ondernemingen voelde hij zich verantwoordelijk voor het welzijn van vele Amsterdamsche gezinnen. Toen de kist werd neergelaten bracht het mannenkoor „Werfstemmen" onder leiding van den heer Kees Kef het „Ecce quomodo moritur" ten gehoore. De oudste zoon sprak een woord van dank tot de aanwezigen, die de groote aula geheel vulden. Tribunaal veroordeelt een arts De eerste kamer van het Haarlemsche tribu naal heeft uitspraak gedaan in de 7.aak tegen den zes en veertig jarigen arts G. W. H. uit Haar lem. die lid Is geweest van de NSB, als keu ringarts is opgetreden voor de W.A. en voor het Gewestelijk Arbeidsbureau en een boek heef? geschreven over de rassentheorie. Het tribunaal bepaalde den tijd der intemeerlng gelijk aan de voor-detentie (9 Mei 1945 tot 12 November 1946). ontzetting uit de kiesrechten gedurende tien jaar en veilseurdverklaring van een bedrag van f20.000 uit het vermogen. Jubileum Adèle Drees Zondag vierde de Haarlemsche muzlek-paeda- goge mej, Adèle Dices onder groote belangstel ling haar 50-jarig jubileum als plano-leerares. Zoowel de vele bloemen als de schat ran ge schenken toonden de liefde, welke deze vitale vrouw in ontelbare harten heeft weten te ves tigen. De heer J. de Klerk huldigde in een geestig speechje mejuffrouw Drees en haar oud ste leerlinge, mevr. C. Dlel—v. d. Mey overhan digde een geschenk en bloemen, daarin nage volgd door den oudsten leerling, den heer J. Westendorp. Natuurlijk mocht ook de jongste telg utt het „muziekgezln" niet ontbreken en de 16-jarlge Frans van Doorn liet ditmaal zijn onderwijzeres de muzikale vruchten plukken van haar onderricht, toen hij eigen planocomposities voordroeg. „WEES EEN ZEGEN" Ten bate van het Amsterdamsche kinderhuis „Wees een zegen", dat ook in Bloemendaal aan den Hoogen Duin en Daalschen weg een tehuis bezit, zal in het gebouw van Vrijzinnig Hervorm den ln de Jacobstraat Woensdag 12 Maart een lilmavond gegeven worden. Op het pro gramma staat de geluidsfilm „Toendra, verloren in de wildernis". INBREKERS TE HEEMSTEDE. Te Heemstede zijn de laatste dagen wederotn verschillende inbraken gepleegd. Tot een tijdelijk onbewoond perceel aan den Heerenweg wisten onbekenden zich toegang te verschaffen en zij namen een groote hoeveelheid zilveren voorwerpen mede. Uit een woning aan de Laan van Rozenburg werd des nachts een rijwiel ge stolen. Uit een andere woning aan den Heerenweg werden na insluiping twee Per zische kleeden, zilveren voorwerpen, bont jes, beddelakens, distributiebescheiden en andere voorwerpen van waarde ontvreemd. PARTIJ VAN DEN ARBEID TE HEEMSTEDE. De afdeeling Heemstede van de Partij van den Arbeid hield haar jaarvergade ring. Het bestuur werd alsvolgt samen gesteld: de heeren H. Disselkoen. voorzif ter; dr. E. Brongersma, 2e voorzitter; W. J. Reyndërs, secretaris; A. N. Zonneveld, penningmeester; mevr. L. Mug en de hee ren A. J. J. Verspoor, J. F. Saarberg. H. J. Verkouw en P. Vorst. BINNENLAND Schiermonnikoog, dat sedert 25 Februari geen verbinding had met den vasten wal, heeft Zaterdag levensmiddelen cn post gekregen met een militair vliegtuig dat vier vluchten heen cn terug van Leeuwarder, uit maakte. Dc bewoners van het eiland .hadden ccn vliegveld op het strand aangelegd In Augustus Is het 2M Jaar geleden dat Czaar Peter Zaandam bezocht. Voor de feeste lijke herdenking zat A. den Doolaard een open luchtspel schrijven, waaraan duizend pcraor.en zullen medewerken. Gepoogd wordt een Rus sisch voetbal-elftal naar Zaandam te laten komen. De uitvinder van de ..kunstmatige nier" dr. W. J. Kolff uit Kampen. Is voor drie maanden naar Amerika vertrokken, waar hU voordrachten over de moderne behandeling van nierziekten zal houden. In Zeeland be«taat een ernstig tekort aan leerkrachten bij het middelbaar onderwijs, mede doordat vele leeraren beter betaalde lunches in het bedrijfsleven hebben aanvaard. De Amsterdamsche wethouder van Publieke Werken, de heer Seeget.-. heeft op dc nieuwe Oosterbegraafplaats een monument onthuld ter nagedachtenis van den oprichter van den Bond van Volkstulnde:*. den heer J. Vroegop Mr. Ms. kanonneerboot „Van Speyk" zal op 18 Maart ln Willemstad aankomen. Correspon dentie voor de opvarenden moet uiterlijk 13 Maart worden gepost. Een Juffrouw, dlc tijdens de zitting van den economiscbcn politierechter te Amsterdam op de publieke tribune eenige bclccd:gcndc uitdrukkin gen aan het adres van den rechter uitte, werd terstond gearresteerd en eenige oogenblikken later door den gewonen politlcrcchtor tot een week gevangenisstraf veroordeeld Het l'weedo Kamerlid Vondeling heeft den. minister van Economische Zaken verzocht be woners van de Noordelijke provincies voorrang te verleenen bij de kolcndistrlbutle. omdat het daar kouder is dan in tic overige doelen des lands. Prins Bernhard heeft het «erelidmaatschap aanvaard van het studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam „Nil desperandum deo duce". Het is tot dusverre niet gelukt ccn foderatte van dansleeraren te stichten, daar de vijf be staande organisaties het niet eens kunnen wor den over den eisch dat alle na Mol 1945 geslaag de leeraren zich aan een herexamen moeten onderwerpen. Het Brltschc ministerie van Handel heeft bekend gemBakt, dat tot 6 April sprultkool, bloemkool, kooien en prei zonder !ndlv:dueeie invoervergunningen mogen worden ingevoerd. -- Door gebrek aan werkkrachton bleef vorig jaar in den Blesbosch 19) li.a. cultuurgrond braak liggen. Men heeft nu het plan geopperd, in den Zuideltjkon Bicsbosch een werkkamp voor politieke delinquenten te stichten. De Koninklijke Schouwburg ln Den Haag krijgt een oliestookinrichting. Met der. aanleg wordt dezer dagen begonnen. Als alles mee werkt. hoopt men er midden of elr.d volgende week mee klaar te zijn. Een alarmklapper joeg den postambtenaren van het PTT-kanioor tc Alpjhcn aan de Rijn de stuipen op het lijf. Bij het stempelen van een briefpakke: vloog dit uit eikaar. liet bleek, dat een veehouder drie zoogenaamde ..alarmklap pers". die moeten dienen om ongewenschte gas ten op een afstand te houden, aan zijn zoon. eigenaar van een AaMnecrsche kweckcrij had gestuurd. In Vlisslngen zal een nieuwe cicctrlsche centrale worden gebouwd, wcikc geheel Zeeland van stroom zal voorzien. De Provinciale Staten van Zeeland hebben hiervoor een crediet van f25.200.000 verleend. De extra-toeslag, welke do regcering ver leent op de kosten van den aanvoer van aard appelen is voor de weck van 9 tot 15 Maart van f2 op f3,50 per 100 kg. verhoogd. In Hilvarenbcek Is een man gcarrosteerd, die ongeveer 80 paarden naar üelgió hod ge smokkeld. Tegen den Amsterdammer C. J, W. Is de doodstraf geflscht. W. had dienst genomen bij het legioen Nederland en xJch bij den strijd om Leningrad zoodanig onderschotelen, dat hij ge decoreerd werd met het ijzeren kruis tweede klasse. HAARLEM EN OMGEVING Woensdag 12 Maart wordt ln do Gcm. Con certzaal te Haarlem, in de serie Volksconcerten, een viool-reclinl gegeven door Theo Olof. Aan den vleugel begolold door Luctor Ponse zal hij werken ten gehoore brengen van Bach, Franck. Honegger e. a. Op Dinsdag li Maart wordt ln het R.K Ver- eenigingsgebouw 1<- Bcnncbioek pen vergadering van de KaUi. Actie gehouden, Als spreker zal optreden de Zeer Ecrw Heer Dr. A, Olierook, directeur van de Ontwikkcllngscentralc van de Kath. Arbeidersbeweging1 met het onderwerp „Sooiaie Verhoudingen on de Katholieke actie". Medewerking wordt verleend door hot volledig kerkkoor mannen en knapen onder leiding van den heer F. da Gooy. De Literaire Club presenteert op Zaterdag 15 Maart ln het gebouw Lange Margnrcthostraat 13 Georgette HagcdOOrn in con nieuw pro gramma. De Kon. letterlievende vereeniging „J. J. Crcmcr" geeft op Woensdag 19 Maart in den Stadsschouwburg een opvoering van ..De heilige vlam" van Somerset Maugham. De KonlnklUkc letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" bestaat op 2 April Si Jaar. Dit dertiende lustrum zal tijdens de vierde voorstel ling. die „Cremer" dit seizoen zal geven tegelijk met het zilveren jubileum van den artistiek leider Henk Bakker, die op 28 April 1943 vijf en twintig jaar als werkend lid aan do vereeniging verbonden was. gevierd wordon. Hei district Haarlem van dc Nederlandsche Jeugdgemeenschap organiseert op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Mnnrt in de tulnzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw filmavonden, waarop de bekende voge'.film van Not Blnsbergen „Ge heimen van het waterland" vertoond wordt. Ter gelegenheid van de landelijke Jcugdwock van n tot 19 April wordt op Donderdag 17 April een volkszangavond gehouden voor lelders(sters) van jeugdvereentglngen. Cana Kohnstam zal de lie deren mstudccron. Het veelbegeerde zwarte goud en zijn verleiding De politie heeft tegen twee arbeiders. M. S. en A. M. de N.. van een kolenhandel ie Haarlem wegens diefstal van acht zakken kolen proces verbaal opgemaakt, evenals tegen den heler, een zekeren J. c. S. De politie heeft het zwarte goud opgespoord cn aan den eigenaar teruggegeven. Voorts heeft de politie Vrijdagnacht twee pesronen aangehouden, dlc cokes vervoer den, die zij van de opslagplaats aan den Ver- spronckweg van de spoorwegen ontvreemd hadden. SCHEEPVAART Holt. Afrika LUn. Klipfontei», 8 Mrt van Port El abeth naar East Londen, Maaskork, 4 Mrt van Lobltno naar Luanda. Colytto, Mrt v. Freetown naar Monrovia. Nlgorstroom, 7 Mrt van Bordeaux naar Dakar, M«. Nederland. - Hugo dc Groot. 6 Mrt van Genua. Radja, 5 Mrt van Trinidad naar Kaap stad. Roepat. 4 Mrt van Aden op thuisreis. Sumatra. 3 Mrt te Port Swettenhnm. Burgerlijke stand van Hillegom GEBOREN: Martlnus Joseph, 'z. van J. Spreeuw en C. J. Hoogeland: Arina Catharlna Maria, d van M. J. Bouckaert cn J. H. M. Dob- ben; Yvonne, d. van J. C. Imanse en C. van der Lubbe; Cornells Throdorus Maria, z. van A. J. M. van Dtshoeck en P. J. Lar.geiaan: II end rik a Maria. d. van H van der Zande en C Kapteln; laeobus. z. van P K Jong cn M M Ruijtcr. ONDERTROUWD G. van der Post en A. J. Heercx: H Hecffer on A. J. M. Ruigrok. GETROUWD: J. de Bruin on C. H. Weljor»; J. van dc Ven cn H. M. Verkade. OVERLEDENJ. Scijsencr, m„ 88 J,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3