Haarlems Dagblad Wi j moeten meer sparen vindt minister Lieftinck Over Dieren Morgen zal Truman zich uitspreken over zijn plannen voor het Nabije Oosten Het eerste contact te Moskou Depressies maken schoon liaan Tweede protest der Ver.St. in Den Haag n 7-December-divisie komt najaar 1948 terug Weerbericht 61e Jaargang No. 1858(1 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 11 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OP een morgen reed ik in een bestelauto door sneeuw en ijs. Het was een glib berige, trage tocht. Wij kwamen in de stad; daar stonden een paar auto's aan den weg kant en de chauffeur naast mij, voorzichtig zijn voetrem beroerend, stopte erachter, om een paard-en-wagen uit de tegenoverge stelde richting voorrang te geven. Er leek geen zware vracht op dien wagen te liggen, maar er zaten drie mannen op de bok. En dat paard was niet op scherp gezet. Het strompelde voort, wegglijdend in de ijs massa, telkens half struikelend en dreigend te vallen. Het slingerde en wankelde. Toen stond het hijgend stil en meteen ranselde een van die drie mannen erop. Dus pro beerde het paard het maar weer. Het glib berde eenige malen opzij, maar de wagen kwam toch in beweging. De drie mannen, in dikke winterjassen, hingen achterover leunend op hun bank. Ik riep: „Ga er af. Zie je niet dat dat dier het niet aankan?" Zij lachten hoonend en lieten zich verder zeulen door het gemartelde paard. En de chauffeur naast mij zei: „Nou ziet u hoe ze tegen dieren zijn.laat staan hoe ze zich tegen menschen zouden gedragen." Daar heb ik gisteren aan gedacht toen ik las hetgeen een onzer schreef over zijn be zoek aan het Asyl van de Vereeniging tegen Mishandeling van Dieren in de Ridder straat, waar zwervende honden en katten onderdak, voedsel en medische verzorging vinden. Onlangs is ook geschreven over de hulp voor de hongerende vogels in den Hout en op Groenenlaal. Er zijn toch nog vele in de barre kou bezweken. De vereeni ging die het Dierenasyl verzorgt zou in vol gende winters ook graag de vogels willen helpen, maar zij heeft meer geldmiddelen noodig. Want er is voor haar streven na tuurlijk weinig geld. Alleen voor oorlogen is er altijd volop geld.Als eens een Vereeni ging tegen het Mishandelen van Menschen werd opgericht, zou die dan genoeg geld krijgen? Het is waar dat er velerlei instel lingen zijn, die zich onderdeelen van dit vraagstuk aantrekken. Maar als ik aan de beide wereldoorlogen terugdenk wil het mij toch voorkomen, dat het terrein niet geheel bestreken wordt en er het een en ander aan ontbreekt. Dit moge de Vereeniging tegen Mishandeling van Dieren troosten, als zij zich verwijten mocht dat zij nog niet genoeg voor de dieren heeft gedaan. Mij lijkt het veel. Ik zou haar graag willen helpen door haar werk aan te bevelen niet uit sentimentaliteit, maar omdat het het eerlijk waard is. En die gedachte aan dat strompelende paard wil mij niet los laten. Er komen erger gevallen dan dat voor. Dat doet er niets aan af. Het was gemeen, dat dier zoo te martelen. Het was ook ondankbaar. Zoo'n paard helpt zijn baas en wat voor een baas! met een roerende volharding en trouw. Het werkt voor hem, den heelen dag, zoo hard als het kan. Als loon wordt het gemarteld. Wat zijn dat voor lieden, die zooiets doen en die natuurlijk een grooten mond hebben over de belooning, die hun eigen kostelijke ar beid verdient? In het Asyl in de Ridderstraat bleek on zen verslaggever, dat heel wat honden zwervers worden en in de ellende komen, omdat ze door hun baas verstooten zijn: wreed weggejaagd. En de dierenarts Jong kind en zijn staf wmren het erover eens dat de houder van een hond, die zijn huis vriend buiten de deur zet „omdat hij het echt niet meer kan doen" zooals dan beweerd wordt minstens een aframme ling verdient. Dr. Jongkind en zijn mede werkers hebben gelijk. Minstens een af rammeling! Nu werkt een hond niet 'zoo hard voor ons als een paard. Meestal werkt hij iheelemaal niet. Maar hij is een vriend voor zijn baas. En wat voor een vriend! Hij faalt nooit. Wat is kostbaarder dan een trouwe vriend? Toch worden veel honden, in antwoord op hun toewijding, middenin een barren winter weggejaagd. Ik weet niet of u daaraan gedacht hebt, toen u gis teren dat groepje onthutste, zielige honden gezichten achter de tralies van het Asyl zag op de foto in de krant. Maar de gedachte hoort er wel bij. Tenslotte geldt het niet tlleen honden en paarden, maar alle dieren waarmee wij in ons leven van doen hebben. Zij zijn de zwaksten. Wij zijn de sterken. Het is een van onze taken in het leven, de zwakken ie beschermen. Dat bepaalt mede onze waarde als mensch. Een mensch, die weerlooze dieren mishandelt, is bitter weinig waard. Natuurlijk moet ik nu nog zeggen, dat de scholen zooveel kunnen doen om mis handeling van dieren tegen te gaan. Dat is zoo en ik weet zeker, dat veel onderwijzers en onderwijzeressen er het hunne aan heb ben gedaan en nog doen. Maar het is ermee als met het tegengaan van die vlegelachtig heid, die men met het goediger-kjinkende woord baldadigheid pleegt aan te' duiden. Het moet vooral van het gezin komen. Als vader en moeder hun jonge kinderen zeg gen, dat het laf en gemeen is dieren te mis handelen, maakt dat diepen en blijvenden indruk. Als zij hun aanraden ertegen in te gaan, als andere kinderen het doen, zal dat uitwerking hebben. Misschien begrii pen veel ouders niet, hoe machtig en blij vend de invloed van hun goede woord kan zijn en welk een dienst voor het leven daarmee hun kinderen bewijzen. Het blijkt niet altijd dadelijk. Soms lijkt het heele- niaal geen uitwerking te hebben. Maar de gewekte indruk blijft, al komt die pas later tot uiting. Zoo is zooveel te bereiken voor de toekomst, dat helaas zoq vaak wordt nagelaten. Zoo zou zelfs heel veel voor den wereldvrede te bereiken zijn. Maai het is hopeloos waar vader zelf de hond heeft verjaagd, inplaats van een te huis voor hem tp zoeken omdat hij „het niet meer kon doen". Of waar vader zelf het paard m shandelt. Beseft hij niet. dat hij tegelijk zijn kinderen van zich wegjaagt en mishandelt? R. p. Amerikaansche wapens zouden naar Spanje gaan Volgens den van Spaansch republikeinsche zijde te Londen gepubliceerden „Spaan- schen nieuwsbrief" van deze week vinden Amerikaansche wapenvoorraden langs ille gale wegen hun weg naar Spanje. De brief beroept zich op een correspondent te Ma drid, volgens wien Amerikaansche functio narissen sinds eenigen tijd de handelingen van bepaalde Amerikaansche zakenlieden nagaan, die als agenten zouden optreden voor officieele Spaansche inkoopers van surplusoorlogsvoorraden in Noord-Afrika. De voorraden zouden via Tanger naar Spanje verscheept worden en onder andere bestaan uit vrachtauto's, onderdeelen van vliegtuigen, radio- en radar-uitrusting. Volgens dezen nieuwsbrief is voor millioe- nen ponden sterling ingekocht. „Hulp aan Griekenland en Turkije om den opmarsch van het communisme te stuiten Met spanning wordt in Amerika en in de geheele wereld de boodschap tegemoet gezien, die president Truman morgen aan het Congres zal voorleggen en waarin hij de beslissingen der regeering ten aanzien van de richtlijnen der Amerikaansche politiek ten opzichte van den Balkan zal bekend maken. De hulp aan Griekenland, welke kwestie het begin heeft gevormd van een nieuwe Amerikaansche activiteit in Oost- Europa, zal het voornaamste onderwerp van zijn boodschap vormen, doch daarnaast komt, naar thans bekend is geworden, ook het plan tot steunverleening aan Turkije aan de orde. Een invloedrijk republikeinsch lid der commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, Chester Merrow, teekende gisteren in het Huis de situatie door te zeggen: „De Verecnigde Staten moeten Turkije en Griekenland, de voorposten tegen den opmarsch van het communisme naar het Westen, steun verleenen". Gisteren heeft Truman tezamen met de Cöngresleiders geconfereerd over de steun verleening aan Oost-Europeesche landen in een geheime bijeenkomst, na afloop waarvan bekend werd dat de president morgen een crediet van 150 millioen dollar zal vragen voor Turkije. Ross. de pers secretaris van Truman, zeide dat de bood schap van den president, die hij Woensdag voor het Congres zal uitspreken, niet al leen Griekenland, doch het geheele Nabije Oosten zal betreffen. Eén der aanwezigen bij de geheime conferentie zeide na af loop: „Dit land staat voor een van de belang rijkste besluiten van zijn geschiedenis". Wat de plannen voor steun aan Turkije betreft, vernam Reuter van gezaghebben de zijde, dat de betrekkelijk kleine som be stemd zou zijn voor „vergrooting der doel matigheid en uitrusting van het Turksche leger, teneinde de Turksche regeering in staat te stellen werkkrachten voor den in- dustrieelen wederopbouw vrij te maken. Men meent te weten, dat de kritieke toe stand, geschapen door de Sovjet-eischen ten aanzien van de Dardanellen, en den „zenuwenoorlog", waarmee de Sovjet Unie haar eischen vergezeld doet gaan, Turkije in een toestand van voortdurende semi- demobilisatie gebracht hebben, met alle ge volgen daarvan voor werkkrachten en fi nanciën. Tevens, is voorgesteld om, met hetzelfde doel, Turkije van moderne ma chines te voorzien. Uit bronnen, die onbekend wenschten te blijven, wordt vernomen, dat de Ameri kaansche autoriteiten, zoowel in het geval van de leening aan Griekenland als die aan Turkije, een toezicht ter plaatse op de besteding van de beschikbaar gestelde fondsen overwegen. Een andere senator, die op de bijeen komst aanwezig was, vertelde hoe de pre sident den vertegenwoordigers van het Congres heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de V. S. in kennis heeft gesteld van het terugtrekken der Britsche troepen tegen 31 Maart uit Griekenland. In sommige diplomatieke kringen te Washington is men van meening, dat Iran thans als eerstvolgende een verzoek zal doen om Amerikaansche economische hulp in navolging van het voorbeeld van Grie kenland en Turkije. De Iraansche regeering, aldus zegt men, zou kunnen stellen, dat Iran zonder Amerikaansche credieten voor versterking van den economischen toestand en voor aanvulling van het leger, niet aan de Sovjet-Russische eischen zal kunnen weerstaan. In Schiedam worden de bevroren riool- putcen met stoom ontdooid. Een oude ketel op wielen levert den daarvoor benoodigden stoom. Agenda uitgebreid met de Chineesche situatie Op de eerste bijeenkomst in Moskou van de Polen als kern van de toekomstige Pool- i-. sche strijdkrachten worden beschouwd. De Pooische nota merkt op. dat in de be trokken formaties Pooische burgers zijn blootgesteld aan de stelselmatige propa ganda van de Londensche Polen, die War schau vijandig gezind zijn, en verder, dat in de Amerikaansche zóne veertigduizend Polen arbeidsdienst-compagnieën vormen, die op militaire leest geschoeid zijn, over wapens beschikken en politiediensten ver richten. De Pooische officieren, die hierbij dienst doen, zijn ten deele afkomstig van de Pooische brigade „Heilig Kruis", die tegelijk met' de Duitschers uit Polen trok en onder leiding stond van overste Da- browsxi, die door de regeering te Warschau als een landverrader beschouwd wordt. de vier ministers van Buitenlandsche Za ken, die op verzoek van Bevin door Molo- tof werd gepresideerd, is besloten ook de Chineesche aangelegenheid op de agenda le plaatsen. Over een verzoek van Marshall om de beperking der geallieerde bezettings troepen in Europarte bespreken, zal in de bijeenkomst van heden worden beslist. Bevin's voorstel om het rapport der finan cieele commissie over Triëst eveneens op de agenda te plaatsen, werd aanvaard. Molotof herinnerde er bij zijn voorstel om China op de agenda te plaatsen, aan, dat in December 1945 was overeengekomen, dat er behoefte was aan een democratisch China, beëindiging van den burgeroorlog, niet-inmenging in de Chineesche binnen- landsche aangelegenheden en het zoo spoe dig mogelijk terugtrekken in overeen stemming met de vervulling van hun ver plichtingen der geallieerde troepen. Sindsdien, aldus Molotof, heeft de toestand in China niet veel verbetering getoond. Volgens het voorstel van Molotof zal er geen vertegenwoordiger van China tijdens de besprekingen hierover aanwezig zijn, daar de discussie in 1945 ging over de actie, die door de V. S., Engeland en de Sovjet- Unie zou worden genomen. Visjinsky, onder-minister van Buiten landsche Zaken der Sovjet-Unie, werd be noemd tot speciale plaatsvervanger voor Quitschland. in plaats van Goesef. die spe- I ciale plaatsvervanger voor Oostenrijk blijft. Te Londen nam Goesef beide functies waar. Couve de Murviile, die voor Frankrijk beide functies waarnam, blijft zich belasten met het verdrag voor Duitschland. Camille Paris volgt hem op voor het verdrag met Oostenrijk. Naar radio Moskou meldt, heeft de Sovjet minister van Buitenlandsche Zaken, Molo tof, Maandagavond* zijn ,Amerikaanschen ambtgenoot, Marshall, ontvangen. De Ame rikaansche ambassadeur te Moskou, gene raal Bedell Smith, was aanwezig. Scherpe Pooische nota aan Bestuursraad. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: Gelijktiidig met het begin der besprekingen te Moskou heeft de Pooi sche regeering zich aangesloten bij de -cherpe eritiek van de zijde der Sovjet- Unie op de bezettingspolitiek van Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten. Het hoofd van de Pooische missie te Ber lijn heeft aan den geallieerden bestuurs raad een nota gezonden, waarin gevraagd „De geheele wereld verheugt zich en viert feest ter gelegenheid van de geboorte van de kleindochter van de Koningin der Ne derlanden", staat in Chineesche letters geschreven op een zijden oorkonde, die 24 Februari plechtig overhandigd werd aan den luitenant Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook namens de geheele Chineesche gemeenschap van Indonesië. De aanbieding werd verricht door den heer Ang Yan Goan, voorzitter van de Chung Hwa Chung Hui, een organisatie die alle vereenigingen van Chineezen in Indonesië overkoepelt. Roosevelt wilde naar Nederland komen Dr. Stanley K. Hornbeck, gewezen am bassadeur der V. S. in Den Haag, heeft tegenover A.N.P.-Aneta verklaard, dat pre sident Roosevelt hem een paar maanden voor zijn dood in April 1945 mededeelde, dat hij en mevr. Roosevelt zoo spoedig mo gelijk na den oorlog een bezoek aan Neder land wilden brengen. INTERNATIONAAL CONGRES VAN DE UNIE VAN Eir.OPEESCHE FEDERALISTEN. Van 12 tot en met 15 April zal in Am sterdam een internationaal congres gehou den worden door de Unie van Europeesche Federalisten (Union des Fédéralistes Euro- péens). Er worden gedelegeerden verwacht uit België, Luxemburg, Frankrijk, Zwit serland, Italië, Duitschland, Scandinavië. Tsjechoslowakije en Engeland. Het woord is aari. Een Iersch Spreekwoord: God sluit nooit een deur of Hij opent een andere. Instelling van een NationalenSpaarraad Bü de TWeede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een Nat io nalen Spaarraad en het uitgeven van rijks- spaarbrieven. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben, het sparen zooveel mo gelijk te bevorderen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het wetsontwerp heeft de strekking den wettelijken grondslag te vormen voor een breed opgezette actie voor het sparen, die naar het oordeel van den minister van Financiën zal moeten worden gevoerd. Het is noodig te bevorderen, aldus de minister, dat een belangrijk deel van het nationaal inkomen niet wordt besteed voor consumptieve doeleinden, doch voor de financiering van den wederopbouw. Het Nederlandsche volk zal derhalve er toe moeten worden gebracht, op grootere schaal dan thans geschiedt uit het inko men te sparen en zijn besparingen langs de kanalen, die daartoe aanwezig zijn, voor de financiering van productieve doelein den ter beschikking te stellen. Op deze wjjze zullen de productieve krachten zoo veel mogelijk gericht worden op de pro ductie van kapitaal-goederen, hetgeen er toe zal bijdragen, dat het nationale pro ductie-apparaat tot welzijn van het ge heele volk op de snelste wijze wordt her steld. De oorlog heeft afbreuk gedaan aan den Maar toch ziet de vorst nog een kansje De Bilt meldt: De nieuwe aanval van den dooi op net vorstgebied verliep met meer succes dan de vorige, hoewel ook ditmaal de aanval nog binnen ons land wordt afgeslagen. De dooi drong namelijk door tot over Noordholland, het IJssel- meer en het Zuidelijk gedeelte van Fries land en Drente, maar de Noordelijke pro vincies bleven „in de vorst", waarbij tij delijk regen viel en overal een dikke ijs korst ontstond. De temperatuursstijgingen waren he denmorgen om ongeveer zes uur ten einde. Groningen en Den Helder meldden 0 gra den, in Zuid-Limburg was de tempe ratuur opgelocjpen tot ongeveer +8 graden. Enkele uren later begon de koude lucht zich echter weer in omgekeerde richting te bewegen en hedenmorgen om negen uur was de temperatuur in Eelde gedaald tot -2 en in Den Helder tot -1. In De Bilt kwam voor het eerst sinds 20 Januari het daggemiddelde der tempera tuur boven nul. In ons land* viel op verschillende plaat sen zware regen, vooral in het midden en Zuiden van ons land. Verwacht mag worden, dat de koude lucht achter de depressie om ook het Zui den van ons land nogmaals zal bereiken, maar inmiddels hebben dooi en regen daar hun werk gedaan bij het doen wegsmelten van het grootste gedeelte van de nog aan wezige sneeuw, zoodat het effect van de wordt de in de Westelijke zones bestaande temperatuurdaling nog veel geringer is wachtcompagnieën te liquideeren. De Pooi sche nota zegt, dat deze formaties de basis vormen voor een officieuze militairistische fascistische organisatie. De tweehonderd zestigduizend nog in West-Duitschland ach tergebleven Polen vinden hierin volgens de nota een aanleiding te gelooven. dat een oorlog tegen de Soviet-Unie wordt voorbe reid, waarbij de in Duitschland verblijven- 'Vieuwe Engelsche bemiddeling in Indië? Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat volgens over het algemeen welingelichte kringen te Londen, lord Kil- learn. vertegenwoordiger van de Britsche regeering in Zuïd-Oost-Azië, zich binnen kort naar Batavia zou begeven om zijn be middeling te verleenen tusschen de Neder landsche Commissie-Generaal en de Indo nesische regeering. Naar verluidt zal de Britsche vertegenwoordiger voornamelijk trachten, de twee partijen tot een vergelijk te brengen over de interpretatie van de tekst van het verdrag van Cheribon. weliswaar geen nachtvorst zal kunnen voorkomen, maar overdag de temperatuur MARTIN BEHRMAN" De 250ste vlucht van de K.LJU. op de Indiëlijn. - De heer Osch van Delden, hoofd vertegenwoordiger der K.L.M. te Batavia, biedt gezagvoerder Bax een herinnerings geschenk aan na. aankomst der machine in Batavia. Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft den Amerikaan- schen zaakgelastigden in den Ilaag, Webb Benton, opdracht gegeven persoonlijk bij het Nederlandsche ministerie van Buiten landsche Zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 194' door de Nederlandsch-Indische regeering genomen maatregelen tol beperking van den handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche Ambassade in den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de ...Martin Bchrman", aldus meldt ANP-Aneta. Een woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van Buitenlandsche Zaken bracht volgens Reuter ten aanzien van het schriftelijk protest van de Amerikaan sche regeering in herinnering, dat de Ver eenigde Staten op 5 Maart een mondeling protest hebben ingediend tegen de door de Nederlandsch-Indische regeering genomen maatregelen, welke in Amerika be schouwd worden ajs een beperking van den handel. Dit protest was gevolgd op de inbeslagneming van het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman" in de ha ven van Cheribon. A.N.P. meldde hedenmorgen dat de Ame rikaansche nota gisteren op het departe ment van Buitenlandsche Zaken is ont vangen. Er zal, nadat inlichtingen bij de Ned-Indische regeering zijn ingewonnen, schriftelijk op worden geantwoord. Uit? betrouwbare bron wordt vernomen, dat James Ryan, de reeder van de „Martin Behrman" een telegram naar generaal MacArthur heeft gezonden, waarin hij hem in kennis stelt van het feit, dat de Nederlanders voor het lossen van een Amerikaansch schip gebruik maken van Japansche krijgsgevangenen. Hij verzoekt generaal MacArthur te bewerkstelligen, dat de Japanneezen onmiddellijk naar huis terugkeeren, „overeenkomstig de beloften van de Nederlanders en de bepalingen van Potsdam", aldus besluit het telegram. V orstdagen-record In den nacht van Maandag 10 op Dinsdag 11 Maart kwam in De Bilt voor het eerst sedert 18 Januari de mini mumtemperatuur boven het vriespunt Zoo kwam het einde van een onafge broken reeks van 51 voTstdagen. Zulk een lange reeks was sedert het begin der waarnemingen in 1849 niet eerder voorgekomen. De „ouderwetsche winter" 18901891 had een continu-reeks van 49 vorstdagen, 1939'40 een reeks van 40 en 1941'42 van 38. reeksen, die alle voor 1 Maart eindigden. zal oploopen tot boven nul- Voor het Noorden van het land is de toestand dus nog steeds ongunstig en moet een volgen de aanval van den dooi afgewacht wor den. Deze Is echter reeds in aantocht in den vorm van een nieuwe Oceaan-depressie, die nu nog ten Noordwesten van de Azoren ligt. doch die binnenkort opnieuw een groote hoeveelheid warme lucht naar het Noordoosten zal stuwen. Honderdvijftig schapen lieten het leven De landbouwer L. te Middelburg heeft door eigen schuld 150 schapen met een totale waarde van rond f 6000 verloren. Toen enkele zijner schapen onlangs door schurft werden aangetast, meende hij het beter te weten dan de veerarts en begon zelf te dokteren met een giftig preparaat. De gevolgen waren ontstellend. Zeventig schapen zijn reeds gestorven. De andere tachtig trof de politie dezer dagen in de weiden van L. aan, totaal vermagerd en ziek. Verschillende dieren waren reeds door hongerige vogels aangevallen en deer lijk verminkt. De dieren moesten ter plaatse worden afgemaakt. Tegen den landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. spaarzin van het Nederlandsche volk. Ten deele was dit onvermijdelijk doordat als gevolg van de stijging van de kosten van levensonderhoud velen niet in staat waren, uit hun inkonjen te sparen. Daarbij komt in de naoorlogsche periode, waarin wij thans leven, dat de groote behoefte aan vervanging en aanvulling van :n den oorlog versleten of anderszins ver loren gegane gebrul ksgoederen. het vor men van besparingen bemoeilijkt en leidt tot intering op besparingen uit het ver leden. De minister is zich dan ook wel be wust. dat menigeen in de huidige omstan digheden niet of nauwelijks in staat is. uit zijn inkomen te sparen. Daartegenover kan echter worden gesteld, dat er zeer velen zijn, die wel uit hun inkomen zouden kun nen sparen, doch dit nalaten of althans niet zoovel sparen als zij zouden kunnen. Tot de laatstbedoelde .kwantitatief en kwalitatief belangrijkste categorie zal de spaaractie zich moeten richten. Het in zicht zal moeten doordringen, dat een ieder in zijn eigen belang niet meer dient aan te schaffen dan hij dringend noodig heeft. Ieder uitstel van consumptie, iedere besparing dus, brengt naast de gekweekte rente nog de voordeelen van lagere prijzen en betere kwaliteit der goederen, die men in de toekomst voor het gespaarde geld zal kunnen aanschaffen. Bovendien zal het tijdstip van voltooiing van den herstel- arbeid van een normale voorziening met consumptiegoederen sneller worden be reikt naarmate men meer spaart- Naast de door sparen te verkrijgen ma- terieele voordeelen wordt nog gewezen op de moreele winst, welke voor individu en volk schuilt in een herleving en verster king van den spaarzin. Nationale Spaarraad. Bij de te voeren actie voor het sparert is de Nationale Spaarraad als het centrale punt gedacht. De raad zal onder meer tot taak hebben, de spaarcampagne bij de be volking aan te bevelen en zal daartoe die nen te zijn samengesteld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij vertegenwoordigen.. De* da- gelijksche leiding zal de Nationale Spaar raad delegeeren aan het bureau van den Nationalen Spaarraad, dat onder leiding staat van den secretaris van den raad. De door dit bureau te maken kosten komen ten laste van de rijksbegrooting. Daar kan worden aangenomen, dat met de inrichting van een klein bureau kan worden volstaan, zullen de hiermede ge moeide kosten laag kunnen worden ge houden. Ook de kosten van den Natio nalen Spaarraad zullen niet hoog zijn, aangezien den leden van dezen raad slechts reis- en verblijfkosten en dergelijke ver goedingen zullen worden vergoed. Binnen het kader van de spaarcampagne zullen ten laste van tiet rijk spaarbrieven worden uitgegeven, die het publiek de ge legenheid bieden, zijn besparingen op een aantrekkelijke wijze te beleggen. Naar het oordeel van den minister moet het zwaartepunt van de actie voor het sparen liggen bij het bevorderen van de besparing bij de bestaande spaarinstelhn- gen. De eventueele uitgifte van spaarbrie ven heeft dan ook niet ten doel, deze in stellingen concurrentie aan te doen. Tot uitgifte zal slechts dan worden besloten indien uitzicht bestaat, dat langs dezen weg extra besparingen kunnen worden aangetrokken. Vliegtuig verloor zijn navigator Een vliegtuig van de Transworld Air- lifles. dat op weg was van Sander (New foundland) naar Shannon, werd genood zaakt naar Sander terug tc keer en. doordat de navigatiekoepel welke zich boven aan het toestel bevond, afwaaide, met naviga tor en al. Het ongeluk gebeurde terwijl het tor en al. Omtrent het lot van den navigator is nog niets bekend. In de Memorie van Antwoord aan de zal bedragen. De regeering is zich er van Tweede Kamer over het wetsontwerp „Uitzending dienstplichtigen" wordt mede gedeeld, dat de uitzending van troepen naar Indië is begonnen met een aantal uit oorlogsvrijwilligers bestaande bataljons, nadien versterkt met aanvullende een heden. Hieruit zijn in Indië twee lichte divisies gevormd. Daarop is gevolgd de eerste divisie, de 7-December-divisie, groo- tendeels samengesteld uit dienstplichtigen van de lichting 1945. Over een paar maan den volgt de tweede divisie, waartoe in hoofdzaak dienstplichtigen van de lichting 1946 behooren. Voorts bevinden zich in Indië nog tal van onderdeelen van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch leger, wel ker aflossing dringend noodzakelijk is. Na aankomst van de tweede divisie wordt met deze aflossing begonnen. Ook de ver dere uitzendingen zullen dienen totr aflos sing. De eerst uitgezonden bataljons, be staande uit oorlogsvrijwilligers, worden eind 1947 terugverwacht. De overige oor- logsvrijvvilligers-batajons en de in 1946 uitgezonden aanvullende eenheden zullen, volgens de thans bestaande plannen in den loop van 1948 successievelijk worden af gelost. Het ligt in het voornemen de 7- December-divisie in het najaar van 1948 naar Nederland te doen terugkeeren. Tot welke sterkte onze troepenmacht in Indic mettertijd zal kunnen dalen, is thans nog niet bekend. Dit zal afhankelijk zijn van de verdere ontwikkeling van den toestand Het laat zich aanzien, dat het verblijf van de dienstplichtigen in Indië ongeveer twee jaar zal duren en dat de tijd, liggende tusschen de opkomst en het naar huis te rugkeeren, in het geheel ongeveer 2 »/2 jaar bewust dat deze tijd lang en, op zich zelf beschouwd, zelfs veel tc lang is uit een oogpunt van studie-, opleidtngs- en andere belangen, al zal de tijd, in Indië doorge bracht, voor zeer velen niet als verloren tijd beschouwd behoeven te worden. Een algemeene regeling inzake de ver zorging van nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen, die bij het vervullen van hun taak het leven hebben gelaten, treft men aan in de Pensioenwet voor de Zee macht en in de Pensioenwet voor de Land macht. De regeering is echter van oordeel, dat de daarin getroffen voorzieningen niet voldoende zijn. Een wetsontwerp tot wij ziging van deze en andere pensioenwetten, dat strekt om tot een gunstiger regeling te geraken, zal een dezer dagen kunnen wor den tegemoet gezien. KOUDER IN 1IET ZUIDEN Verwachting, medegedeeld door het K N M.I. in De Bilt, geldig tot Woens dagavond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met hier en daar mist en plaatselijk regen of sneeuw, later tijdelijk opklarend Afnemende wind. In he: Zuiden van het land weer daling van •emperatuur. vooral des nachts. In het Noorden van het land in den nacht lichte vorst, overdae temperatuur om het vriespunt, met dooi. waar. de zon schijnt. 12 Maart: Zon op Of uur. onder 18.37 uur Maan op 0.16 uur. onder 9.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1