Problemen in het Zuid Oosten Verhooging van hel tabaksrantsoen nog steeds aan belemmeringen onderhevig Vele verkeersbruggen dit jaar hersteld Onze uitvoer is nog verre achter bij dien van 1938 Economische collaboratie in België kan gemakkelijk worden achterhaald Wereldnieuws Joegoslavië scheurt oude wonden open (Van een special en medewerker) Zooals na den eersten wereldoorlog het koninkrijk Joego-Slavië, zoo stelt nu wee: de Joegoslavische republiek aan Oosten rijk territoriale eischen. In het koor dei- vroegere Oostenrijksche volkerenfamilie riep, naast de Tsjechen, Joegoslavië het luidst om opheffing der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie. Joego-Slavië, aan wie bij de verdeeling der monarchie het leeuwenaandeel van 21.1 aan bodem oppervlakte toebedeeld was, toonde zich ook destijds al de agressieve tegenstander van de jonge Oostenrijksche republiek. De in 1918 tot stand gekomen Slavische na tionale staat weliswaar niet homogeen zooals b.v. het oude koninkrijk Servië, maar uit drie zeer verschillend geaarde en strijdlustige Slavische volkeren van Grieksch orthodox en Katholiek geloof samengesteld eischte de inlijving van niet slechts zuiver en overwegend Slavi sche gebieden, maar ook van die deelen der Oostemijksche kroonlanden, resp bondslanden Stiermarken en Karinthié. die uitgesproken tweetalig zijn en waarin het Oostenrijksche element verre over weegt. Aangemoedigd ook door het succes van Italië met Zuid-Tirol, dat met zijn 250.000 Oostenrijkers door een absoluut onhistorische en onorganische grensvast- stelling '„om strategische redenen" zonder stemming aan Italië toegewezen was, pro beerde Joego-Slavië met alle middelen zijn doel te bereiken. In onze dagen, nu zich de geschiedenis ook op dit punt zoo duide lijk schijnt te herhalen, mogen we wat nader ingaan op de toestanden in deze omstreden grensgebieden. Immers is een billijke, beide partijen tevreden stellende oplossing ook van deze vragen, niet alleen geboden om algemeen ideëele redenen van gerechtigheid, maar ook om zeer reëele redenen, daar het er juist aan de groote grens van het Slavische taal- en cultuur gebied, aan de grens dus tusschen West en Oost, om gaat, stabiele toestanden te scheppen en redenen of zelfs maar voor wendsels voor toekomstige conflicten van te voren zooveel mogelijk uit te schakelen. Want de nieuwe geschiedenis heeft het telkens weer bewezen: juist deze, voor de menschen in Midden- en West-Europa erg vreemde en weinig interessante Zuid oostelijke gebieden, waar de nationale te genstellingen heftiger op elkaar stooten dan waar ook in Europa, waar de toegangs wegen naar den Balkan liggen en daarmee het kruispunt van velerlei belangen, zijn stormcentra van de gevaarlijkste soort, vulkanen, die met één slag een werelddeel en de heele wereld in vlammen kunnen zetten. Stiermarken- Bezien we eerst Stiermarken, het oer oude hertogdom, „de ijzeren mark" tus schen Enns en Sau, waar de Mur doorheen stroomt. Het Noorden van het land, Op- per-Stiermarken, hoort aan de bergen, van de tot bijna 3000 m. stijgende Dach- stein tot aan de hoogten van de Serame- ring; en midden in de rijkdom van het land, de Eisenerzer Alpen. In het heuvel achtige Midden-Stiermarken ligt de hoofd stad" van het land, Graz, rondom den Schlossberg. (Hoe dweepte de Fransehe officier uit ^en tijd van Napoleon met deze al zuidelijk aandoende, liefelijke stad: La ville des GrSces au bord de l'amour, de stad Graz aan den oever van de Mur!"). Ongeveer ten Zuiden van de Drau en van den oostwaarts gerichten loop van de Mur ligt het rijke Neder-Stieymarken, wat het landschap betreft zeer gemengd van aard, met zijn punt ver naar het Zui den reikend, tot ongeveer 20 km. westelijk van Zagreb (Agram). Van de rond 1.450.000 inwoners van het kroonland Stiermarken spraken er bijna 69Tc Duitsch, 31% Sloweensch. De plattelandsbevolking van Neder-Stiermarken sprak overwegend Sloweensch, de stedan daarentegen, voor al de drie grootste, Maribor (Marburg), Ptrij (Pettau) en Tselje (Cilli) in dezelf de mate Duitsch. Voor het begin van de nationale hetze hadden de Stiermarkers van beide talen eeuwen lang in de beste verstandhouding en gelukkige samenwer king geleefd. Er waren, om uit de veelheid slechts een paar voorbeelden te nemen, in heel Stiermarken en Karinthië geen plichtsgetrouwer ambtenaren, geen ge liefder leeraren en professoren te vinden dan die van Sloweensehe afkomst, geen beter, geen trouwer en geen toegewijder dienstmeisjes dan de Sloweensehe, ander zijds was het Sloweensehe onderwijs in Stiermarken in ieder opzicht de tegenhan ger van het Duitsche en onvergelijkelijk beter dan dat in Servië met zijn hoog percentage analphabeten. De haat der volkeren brak eindelijk ook Stiermarken stuk. Door den vrede van St. Germain kwam geheel Neder-Stiermarken, het land van de Drau en de Sau en een deel van het Mur-gebied, zonder eenigen vorm van stemming, aan Joego-Slavië. Stiermarken verloor daardoor ongeveer een derde deel aan land ep menschen: meer dan 6000 km.2 en bijna een half mil- lioen inwoners. Men trok de nieuwe grens in het algemeen volgens ethnograflsche gezichtspunten, zonder zich echter aan het bijna volkomen Duitsch sprekende karak ter der steden te storen en rekening te houden met andere sterke Duitsch spre kende minderheden. De heuvels ten Noor den van- de Drau en verder in het Oosten, de van West naar Oost stroomende Mur, scheidden Oostenrijk van Joego-Slavië- Het eenige gebied, waar het later tot een stemming kwam, de punt van Radkers- burg, besliste voor Oostenrijk. Hitler. Zoo bestond de bevolking van het Oos tenrijksche bondsland Stiermarken voor 99.7% uit Duitsch sprekende'bewoners. De Duitsch sprekende steden van Neder-Stier marken veranderden in den loop der tien tallen jaren van gezicht, de Duitsch spre kende minderheden brokkelden steeds, meer af. Tot dan Hitier kwam, die dadelijk na de aansluiting ook aan de Oostenrijk sche bondslanden, ook aan Stiermarken, begon te knoeien. Bij de liquidatie van het Bur genland kreeg Stiermarken het Zuidelijk deel daarvan, moest echter het Stiermarksche Salzkammergut met Aus- see, één van zijn landschapsparels, aan Opper-Oostenrijk „Oberdonau". zooals de nazi zei, die den naam Oostenrijk uit roeide, waar hij hem vond! afstaan. Zwaar drukte Hitiers vuist ook op het Sloweensehe Neder-Stiermarken. Nu kon men ook in Belgrado en Ljoebljana (Lai- bach), de hoofdstad van het Sloweensehe staatsgebied, het verschil tusschen nazi- Duitschland en Oostenrijk merken, in welks aansluiting en daarmee verdwijning van de landkaart Joego-Slavië als één dei- eerste staten toegestemd had. Nu eischt Joego-Slavië van Stiermarken opnieuw 130 km.2 met 10.000 inwoners, een bescheiden eisch op zichzelf, 'doch on bescheiden als men weet dat reeds meer geeischt en. zonder volksstemming, ge nomen werd dan wat recht en billijk was. In ieder geval genoeg, om ook hier oude wonden weer open te scheuren en nieuwe tweedracht te zaaien. Minister Lieftinck houdt den rookers de hand boven 't hoofd Eenige leden van de Eerste Kamer heb ben het denkbeeld geopperd, de tabaks accijns sterk te verhoogen, nu er binnen kort meer tabaksartikelen beschikbaar ge steld zullen worden. In zijn Memorie van Antwoord over de rijksbegrooting van Financiën antwoordt minister Lieftinck: „De algemeene ge dachte om bepaalde goederen, welke bo ven een bepaalde hoeveelheid beschikbaar kunnen worden gesteld, op de een of an dere wijze zwaarder te belasten dan de strikt noodzakelijke rantsoenen, is er eene welke zeker de overweging waard is. Zoo schuilt ook een zekere aantrekkelijkheid in de suggestie om als gevolg van rant- soenverhooging in consumptie te brengen grootere hoeveelheden tabaksfabrikaten met een sterk verhoogden tabaksaccijns te belasten. Zulk een regeling kan thans niet voor uitvoering in aanmerking ko men. Immers, de huidige rantsoeneering is nog aan den zeer lagen kant, zoodat het niet aangaat al wat nu meer ter beschik king kan worden gesteld met welke verhooging juist dezer dagen een begin is gemaakt zoo zwaar te belasten, dat alleen de beter gesitueerden in staat zou den zijn hun rookbehoeften beter te be vredigen". Het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeng meldt, dat Isidore Cankar, Joegoslavlsch ambas sadeur ie Athene, bij besluit van de Joegosla vische Nationale vergadering van zijn functie is ontheven. De wederopbouw ligt stil. Als een reusachtige onbespeelde xylofoon Staan de zand- lorries werkeloos in de witte stilte. ONS ROOKERTJE De toewijzing van een extra rantsoen voor tabaksartikelen, die deze week heeft plaats gehad, is een schrede in de geleidelijke stijging naar de verdubbeling van het ta baksrantsoen, die eenigen tijd geleden werd aangekondigd. In April zal wederom een extra rantsoen wellicht worden het er zelfs twee, gegeven. Het ligt echter niet in de bedoeling de toewijzingen op de gemengde kaarten te verhoogen. Er zijn echter verschillende tegenwer kende factoren, die het bereiken van de verdubbeling onzeker maken. Het gebrek aan kolen bij de cigarettenindustrie maak te de rantsoenverhooging reeds precair, doch men heeft hierin op het laatste mo ment kunnen voorzien. Anderzijds is de papierpositie weinig rooskleurig, hetgeen een tekort aan verpakkingsmateriaal ten gevolge zal kunnen hebben. Bovendien is het nog eep open vraag of de Nederlandsche cigaretterifabrieken vol doende capaciteit bezitten om een gere gelde honoreering van vier bonnen per week mogelijk te maken. De productie wordt geremd door de slijtage van onder- deelen, die voorloopig niet vervangen kun nen worden. Het Rijksbureau voor Tabak houdt op het oogenblik een enquête bij de cigarettenindustrie om nauwkeurige ge gevens over de capaciteit te verkrijgen. Wanneer de rantsoenverdubbeling een feit zal zijn, zal het deel dat in cigaretten verstrekt wordt ten opzichte van de si garen gestegen zijn. Dit is een gevolg van het feit, dat de sigarenïndustrie een be langrijk tekort aan arbeidskrachten ople vert. Het aantal in deze nijverheid werk zame krachten daalde tot 13.000 (voor den oorlog 26.000). Ter vergelijking moge die nen, dat ongeveer 3200 handen in de-meer gemechaniseerde cigarettenindustrie werk vinden en 5400 in de kerfindustrie, die de verschillende shag-soorten vervaardigt. In deze verhouding der arbeidskrachten moet men ook de verklaring zoeken, waarom men tot nu toe in verhouding meer sigaren dan cigaretten op den bon heeft verstrekt. Men achtte het maat schappelijk niet verantwoord, een zoo groot aantal werkkrachten tot werkloos heid te doemen, te meer daar herscholing practisch niet mogelijk is. In de sigaren- industrie, die een liooge vakbekwaamheid eischt, zijn namelijk veel „onvolwaardi- gen" werkzaam. Bovendien hield het Rijksbureau reke ning met de omstandigheid, dat de waarde van het rookproduct in tijden van tabak- schaarschte evenredig is met het aantal rookbeurten dat men kon verkrijgen. On der rookbeurten verstaat men dat men De nieuwe salarisregeling voor onderwijzers Op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. Roosjen over de toegezegde salaris- regeling voor onderwijzers, heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken medege deeld, dat het ontwerp-besluit reeds aan de Kroon is aangeboden. Het ligt in de be doeling de verdere procedure zooveel doen lijk te bespoedigen, zoodat de minister ver trouwt, dat deze zaak thans binnenkort definitief zal zijn geregeld. Hoewel de minister het verlangen van de onderwijzers naar het in werking treden van de nieuwe regeling zeer wel kan be grijpen en evenzeer kan billijken, houdt hij zich anderzijds overtuigd, dat de onder wijzers er begrip voor zullen hebben, dat wegens de te verwachten en mogelijke con sequenties een zeer nauwgezette behande ling, mede in het belang van de onderwij zers, noodzakelijk was. Pastoor J. Kuilman benoemd tot deken van Haarlem Tot deken van Haarlem en pastoor der St. Jozephkerk aan de Jansstraat is be noemd de heer J. J. A. Kuilman, die sedert 15 Februari 1941 pastoor is van de Parochie H. Maria Magdalena aan de Spaarndam- merstraat te Amsterdam. Deken Kuilman, die op 5 Februari 1894 in Limmen is ge boren en op 15 Augustus 1917 tot priester is gewijd, was aanvankelijk assistentN te Overveen. Vervolgens was hij kapelaan te Wassenaar, Oudekerk en Amsterdam. 7 November vertrok hij naar Schoorl, om als pastoor op te treden en in 1941 naar zijn tegenwoordige parochie in de hoofdstad. Met eventueele noodzaak tot vernieling wordt rekening gehouden Voor het eerst na 1939 heeft de ver- eenigiing „Het Nederlandsch Wegencon gres" weer een algemeene vergadering ge houden onder leiding van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Drente. Ir. H. P. C. de Bruyn, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat hield een voordracht over het herstel der ver nielde verkeersbruggen. De bruggen bij Kampenden Heusden zijn hersteld en de verkeersbrug over de Waal by Zaltbommel komt nog dit jaar gereed. In Maastricht is een Ijrug klaar en de andere, de St. Servatiusbrug, wordt ook nog dit jaar voor het verkeer openge steld. In den zomer is dat ook het geval met het Katerveer bij Zwolle. De Moer- dijkverkeersbrug zal door vervanging van de laatste twee spanningen dit jaar in zijn ouden staat hersteld zijn. Wat de brug bij Hedel betreft, hoopt men, als het in Ame rika bestelde materiaal tijdig arriveert, met hard werken in den volgenden winter zoover gereed te zijn dat de schipbrug geen dienst meer behoeft te doen. In eik geval gaat het -herstel van de brug bij Hedel vóór bij andere bruggen. De brug over de Lek bij Vianen kan in 1947 onmo gelijk gereed komen maar gélukkig is bij Culemborg een redelijke verbinding. Met het Keizersveer zal het waarschijnlijk dit De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 9.45, 13.00, 19.00, 20.00. 22.00 uur Nieuws. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamermuziek. 11.45 Familieberichten uit Indonesië. 12.00 Orgel. 12.23 Viool. 12.35 Kamerkoor. 13.15 Harmonie orkest. 14.00 Orgel. 14.30 Tulnpraatje. 14.50 Metro- pole-orkes;. 15.30 Altviool. 16 00 Piano. 16.20 Meisjeskoor. 16.45 Voor de jeurd. 17,35 Lichte muziek 18 30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Cau serie over het boomkweekersbedrijf. 19.30 Engel- sche les. 20,08 Chr. Gereformeerde kerkdienst 21.40 Zangkwartet. 22,00 Actualiteiten. 22.30 Piano. 22.45 Avondoverdenking. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 9.45, 13.00, 18.00. 20 00. 23,00 uur Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10,35 Alt en piano. 11.00 Populair'programma. 12 00 Accor deonorkest. 12.35 Orgel met zang. 13.20 Lichte muziek 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest 15.00 Voor de Jeugd. 15.45 Voor de zieker. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 Dansorkest 17.45 R:jk over zee. 18.15 Platen. 18 30 Lozing ..Dichter er. Volk". 19 oo Planoduo. 19.is Nieuws ut: Ind:ë. 19 30 Le zing ..De ontwikkeling van het geloof in het kinderleven". 20.00 Actualiteiten. 20,15 Populair concert. 21.00 Luisterspel. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Koor. 22.45 Causerie „De jeugd ln het be drijfsleven". Textielhalffabrikaten kunnen niet in grootere hoeveelheden dan thans worden ingevoerd; ruwe wol en kat.oen, zoo die artikelen al in voldoende mate zouden kunnen worden verkregen, kunnen niet tot garens worden verwerkt. Zoowel in ons land als in het buitenland staat de spinëapaciteit ten achter bij de weefcapa- citeit, aldus wordt opgemerkt in een aan de Tweede Kamer toegezonden verslag van de vaste commissie voor overleg met de regeering inzake handelspolitieke aan gelegenheden, op grond van door den mi nister verstrekte inlichtingen. Hout zoo vervolgt de commissie is in voldoende mate beschikbaar in Su riname, Borneo. Canada en Duitschland- Het groote probleem is echter, dat daar niet voldoende arbeidskrachten beschik baar zijn om het te kappen en dat het vervoer veel moeilijkheden oplevert. In Suriname zal de houtexploitatie zeer waarschijnlijk ter hand worden genomen door een particuliere onderneming teza men met het gouvernement. Op Borneo verkeert de exploitatie nog in een proef stadium. Met den handel in Canada zijn contracten afgesloten voor gezaagd hout, aangezien het op stam koopen onmogelijk is door gebrek aan arbeidskrachten. Wel is waar is dit hout veel duurder dan het Scandinavische, doch wij hebben het nu eenmaal noodig en uit Scandinavië is er niet meer hout verkrijgbaar dan Neder land thans ontvangt, tenzij daartegenover cokes wordt geleverd. Bovendien blijft men dan nog altijd gebonden aan de in ternationaal vastgestelde quota. Uit de Amerikaansche en de Fransehe zone van Duitschland krijgt ons land mijnhout en bouwhout. In de Fransehe zóne moeten wy het echter zelf kappen- De omvang van don uitvoer naar Duitschland bedroeg in 1946 nog geen 1/8 deel van dien in 1938, die van den uitvoer naar Indië nog geen 1/12 deel. Daaren tegen namen België en Luxemburg bij den uitvoer in 1946 een veel belangrijker plaats in dan in 1938 (21 pet. van den totalen uitvoer tegen 10 pet.). Niettemin beteekent deze verdubbeling van het aan deel in onzen uitvoer niet meer dan dat deze. landen in het afgeloopen jaar onge veer de helft van de hoeveelheid goede ren, welke zij in 1938 uit Nederland im porteerden, hebben afgenomen. Zoo bezien is het ook een ernstig feit, dat Groot-Brittannië'in 1946 slechts 11.3 pet. afnam van onzen export tegen 22.68 pet. in 1938, dat wil zeggen ongeveer 1/8 deel van de hoeveelheid goederen van 1938. Frankrijk, de Vereenigde Staten, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Tsje- Cho-Slowakije en Denemarken namen een grooter aandeel in 1946 dan voor den oorlog. Rusland heeft in het geheel niets afgenomen, tegen 2.23 pet- in 1938. Ook Zuid-Afrika en Canada voerden slechts geringe hoeveelheden uit ons land in. jaar nog gelukken grootend eels gereed te komen. De bruggen over bet Julianakanaal zijn voor het meerendeel hersteld en nog andere zullen Ln 1947 hier volgen. Dit is ook het geval met de bruggen over het Twenfce-Rijnkanaal, waarvan er reeds zes zijn hersteld. Voor de vervanging van de hulpbrug bij Venlo bestaan nog geen di recte plannen. Er zal een nieuwe brug komen op een andere plaats, doch dit houdt verband met het plan voor den we deropbouw van Venlo. De vernieuwing van de bruggen in Zeeland vordert goed. Overste J. C.,G. Nottrot, die comman dant was van een ingenieurstroep gaf een beschouwing over het werk van de genie bij den wederopbouw. Véle Bailybruggen zijn door de genie gebouwd. Ook onge veer honderd kranen zijn door de genie uit het IJ opgehaald. In Mei 1940 stonden ongeveer 1000 kunstwerken op het pro gramma, welker vernieling was voorbe reid. Bij den wederopbouw moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het óp een gegeven oogenblik toch weer noodzakelijk zal zijn de kunstwerken te vernielen en daar moeten dus nu reeds voorzieningen voor worden getroffen, al hoopt ieder dat zij overbodig zullen zijn. Vergoeding ingeleverde bankbiljetten Met de behandeling van de verzoeken tot vergoeding der tegenwaarde van bank en muntbiljetten van coupures kleiner dan f 500.welke werden ingeleverd na het sluiten van den daarvoor gestelden ter mijn, werd de Nederlandsche Bank te Amsterdam belast. Verzoeken waaruit een vergoeding van meer dan f 5.000.kan voortvloeien, worden aan het ministerie van Financiën ter afdoening doorgezon- dena Bij de bank werden rond 100.000 verzoeken ingediend, in totaal betrekking hebbend op rond f 30.000.000.Hiervan werden tot dusverre afgedaan ongeveer 37.000 verzoeken tot een bedrag van f 5.000-000.van welk bedrag ongeveer 25 pet. werd toegewézen en ongeveer 75 pet. afgewezen. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Hendrlka, d. v, G. ten Hove en B. Boeve. ONDERTROUWD: K. Paap en G. Brouwer; G. H. v. Haaster en M. L. Ruighaver; M. Meijer en B. Verschoor. GETROUWD: J. v. Rooden en C. D. Lammers. van een rantsoen kan opsteken. Dit aan tal bedraagt bij een rantsoen cigaretten twintig en bij sigaren vijf. Men kan dus verwaéhten, dat bij een toene ming van het tabaksrantsoen de voorkeur voor de cigaret zal afnemen. Tenslotte moet men ook in het oog hou den, dat er voor onze sigarenindustrie niet on-aantrekkelijke exportmogelijkheden liggen. In 1946 wei-den 46 millioen sigaren geëxporteerd, in hoofdzaak naar België. Vergeleken met voor den oorlog beteekent dit een verdrievoudiging. Helaas is ook de sigarenindustrie in haar expansie be lemmerd door het sterk terugloopende aantal arbeidskrachten en door het slinken van de nog aanwezige voorraden Sumatra- dekblad. Gefusilleerden bij de Woeste Hoeve herdacht Op de „Woeste Hoeve" nabij Apeldoorn, waar twee jaar geleden als repressaille voor den aanslag op Rauter 117 slachtof fers uit alle deelen van ons land werden gefusilleerd, werd Zaterdag bij het een voudige monument dat de plaats der exe cutie aangeeft, een korte herdenking ge houden, waarbij de burgemeester van Apeldoorn mr. A. L. des Tombe het woord voerde en namens het gemeentebestuur een krans legde. Behalve de oud-illegalen van Apeldoorn, van wie deze herdenking was uitgegaan, waren ook vele familie leden en kennissen der slachtoffers van heinde en ver naar de „Woeste Hoeve" ge komen, die door het leggen van kransen en bloemen de gevallenen herdachten. Ook te Amsterdam aan den Amsteldijk, waar op 18 Januari, 7 en 27 Februari en 8 Maart 1945, Duitsche vuurpelotons 153 Nederlanders neerschoten is een korte herdenking gehouden. Weer een ledcnconcert der H.O.V. Het za] den bezoekers der H.O.V.-con- jerten ongetwijfeld genoegen doen, te ver- nemen, dat op Vrijdag 14 Maart wederom een leden-concert gegeven zal worden in de Gem. Concertzaal te Haarlem. I Dit concert van de B-serie zal ditmaal! onder leiding staan van Marinus Adam. Als soliste zal optreden de Russische zangeres Nathalie Wetchor. Het concert zal worden geopend met de Ouverture Die Entführung aus dem Serail van Mozart, waarna de soliste de Cöncert- aria Bella mia fiamma, addio! van den zelfden componist zal zingen. Vervolgens worden ten gehoore gebracht Debussy's Prélude a l'après-midi d'un faune en lie deren van M. Delannoy. deze laatste ge- zongm door Nathalie Wetchor. Na de pauze is het programma gewijd aan Bruckner's Vierde Symphonie. GEROOFDE STERADEN IN DUITSCHLAND OPGESPOORD. Het Nederlandsche Beheersinstituut, ver«| tegenwoordiging Arnhem, deelt mede, dat eigenaren of vertegenwoordigers van af-' wezige eigenaren van zilver en sieraden, welke tijdens de bezetting werden ont vreemd en in Duitschland opgespoord, voor zoover deze goederen thans aanwezig zijn, bij het Nederlandsche Beheersinstituut, vertegenwoordiging Arnhem, zich kunnen wenden tot de „Commissie Waardevoor- werpen". Zijpendaalscheweg 53a, postbox 6, Arnhem, met het verzoek een aanvraag formulier te zenden. Deze formulieren moe ten uiterlijk 30 April ingevuld en ondertee kend in het bezit van het secretariaat zijn. Iedere aanvrager wordt schriftelijk van de beslissing in kennis gesteld. Toch geen kranten in Parijs De Fransehe minister-president, Rama- dier, heeft geweigerd het accoord tusschen J kranten-eigenaren en drukkers te onder-! teekenen, waarbij de laatste 17 loons- verhooging zouden krijgen. Hiermee is de hoop, dat de Parijzenaars na 25 dagen weer kranten zouden krijgen, op het laatste moment de bodem ingeslagen. (Van onzen correspondent te Brussel) De Belgen, die de Duitsehers bij hun rooftocht in Europa een handje hebben toegestoken, hebben het thans hard te ver duren. De Duitsche „Orgamsationsgeist" werkt thans tegen hen. Toen dadelijk na de bezetting van België een Emissiebank werd opgericht om de Duitsch-Belgische clearing te financieren, stelden de Duit- -schers een aantal organisaties in, dat zoo wel op de legale als op de illegale markt tot aaiikoopen overging. De balans van de Emissiebank sloot in 1944 met een voor België ongunstig saldo van 64 milliard. Professor Mahieu, hoogleeraar aan de Leuvensche Universiteit, werd na de be vrijding tot directeur van het voorloopig beheer van de bank aangesteld. Zijn taak bestaat voornamelijk in het verstrekken van documentatie aan de gerechtshoven, die de economische collaboratie berechten, evenals aan de speciale controleurs, die belastingen heffen op de niet-strafbare goederen- en dienstleveringen aan den vij and. „Deze documentatie", zoo zeide ons prof. Mahieu, „is thans na maanden hard werken, zorgvuldig geclasseerd op rekken, welke, aan elkaar geplaatst, een lengte van twee kilometer zouden beslaan. De Duit sehers hebben hun lijsten, factura, reke ningen enz. met zeer groote zorg opge steld, zoodat wij in korten tijd een dossier konden aanleggen van 300.000 fiches waar op naam en adres van den Belgischen leve rancier, aard en gewicht der goederen en officieele of zwartemarktprijs vermeld staan. De documentatie van de Allgemeine Warenverkehrsgesellschaft werd bijna on gedeerd uit Baden naar België gebracht. Er waren daar tien ton documenten. Het Moeilijkheden bij verzending van bloemen „Dankbaarheidsgeschenken" beperkt Verleden jaar hebben duizenden Neder landers getracht hun dankbaarheid te toonen voor de hulp uit het buitenland tij dens de bezetting. Bloembollenpakketten vormden welhaast de eenige manier, waar op het kleine land aan de Noordzee waar deering kon uitdrukken. Er bestond hoop, dat ook dit jaar deze geste herhaald kon worden, maar naar ons uit brieven van lezers blijkt, stuit deze „dankbaarheids export" op groote moeilijkheden. Onze Haagsche correspondent meldt over deze aangelegenheid, dat particuliere geschenk- zendingen naar de landen, waar de invoer van Nederlandsche bollen gecontingenteerd is, niet zonder meer mogelijk zijn. Als eenige uitweg blijft de verzending via een erkenden exporteur over, die te zorgen heeft voor een certificaat van den planten-ziektekundigen dienst. Onze cor respondent teekent daar echter bij aan dat Engeland en Frankrijk dergelijke zen dingen ook dan nog weigeren, zoodat alleen maar pakjes met bollen naar „vrije" lan den als Amerika en Canada gezonden kunnen worden, zy het onder de ver melde restricties van een exporteur. Panda en de Meesteivdief 65. De schildwacht voor de schatkamer opende de zware traliedeur en liet de hof maarschalk en de schatbewaarder naar binnen. „Kijk goed, heer schatbewaarder!" riep de hofmaarschalk, tel goed! Dit zijn de schatten van zijne majesteit, nietwaar? Kijk en tel! Is alles aanwezigAlle munten en alle diamanten? Liggen de belasting gelden er nog?" De schatbewaarder holde tellend en mummelend door de gewelven, lichtte hier een deksel op en voelde daar in een zak en toen ineens ontdekte hij een omgegooide kist en een paar lege zakken. „Dieven!" riep hij. „Wa.... waratje! Hie- hier is gestolen! Grutjes!Hoe kan dat?" „Dieven!" riep de hofmaarschalk en zijn stem galmde akelig en hol door het gewelf zakencijfer van deze Duitsche roofcentrale schommelt rond de twaalf milliard en de goederen, die door haar naar het Reich werden vervoerd, zouden 60.000 spoor wagens van tien ton elk vullen". Als voorbeeld van een Duitsche An- kaufaktion noemde prof. Mahieu ons de „Weihnachtsaktion Belgien" van 1942-1943, die 667 millioen francs heeft gekost. Voor zekere schaarsche goederen sommige metalen b.v. werd van 13 tot 80 maal de officieele prijs betaald! Alles was netjes geboekt. Welnu, deze Allg. Warenverkehrsgesell schaft heeft in België niet minder dan 70 Ankaufsaktionen georganiseerd. Maar de Feldgrauen hebben alles zoo netjes te boek gebracht, de lijsten met de gestolen machines zoo zorgvuldig aange legd, dat men in staat is vele Belgische goederen terug te halen. De bombarde menten hebben wel is waar veel in de war gestuurd en vernetigd, maar nog dagelijks keeren stukken van het Belgische bezit terug. Op difc oogenblik is er een 5000 tal ge vallen van collaboratie in onderzoek, zoo vertelde de professor-bankier, die met deze actie bewezen heeft niet alleen een theoreticus in organisatie te zijn. Het is voor een in te stellen onderzoek voldoende als men een reispas van den betrokkene naar Duitschland toont en de vraag stelt of deze heer collaboreerde. Dadelijk gaat prof. Mahieu's staf aan het werk. Er is een lijst met meer dan 20.000 gefotcopi- eerde handteekeningen aangelegd. Is de verdachte niet bij die 300.000 fiches te vinden dan wordt de handteekening, meestal met succes, even op andere wijze onder de loupe genomen. Prof. Mahieu's diensten hebben ook beslag gelegd op de volledige archieven van de te Brussel onder de bezetting gevestigde banken: Westbank, Hansabank en Continentalbank. Op basis van de onlangs uit Duitschland aangevoerde documentatie van de Brüs- seler Treuhandgesellschaft zal men die genen kunnen treffen die Joodsche vermo gens hebben beheerd. „Rood", zei Taft. De Amerikaansche senaats commissie voor atoomenergie heeft David Lilienthal's benoeming als voorzitter van de Amerikaansche atoomenergie-commissie met acht stemmen tegen één goedgekeurd. Deze benoeming werd door vooraanstaande repu blikeinen fel bestreden onder het motto, dat Lilienthal communistische sympathieën zou hebben. Hulpverleening. Het proces tegen de 18 Ameri- - kanen, beschuldigd van hulpverleening aan illegale Joodsche immigranten, is 14 dagen uitgesteld. Zij maakten deel uit van de be manning van het schip „Abril", dat Zaterdag met 600 immigranten naar Haifa is opge bracht. Onafhankelijke oudgedienden. Twee vroegere minister-presidenten van Birma. Dr Ba Maw en de heer Oe Saw en een oud-lid van den executieven raad. de heer Thakln Ba Sein, hebben Maandag gezamenlijk geëischt, dat Engeland Birma eerst als onafhankelijke!! staat erkent en dan onderhandelingen over de machtsoverdracht begint. Onafhankelijke broederschap. Volgens de laat ste schattingen zijn er bij de recente botsin gen in de Pendsjaab tweehonderd dooden en vierhonderd gewénden gevallen, zes dorpen zijn in vlammen opgegaan en de verdere aan- gerïchtg schade is enorm. De slachtoffers. Maandag hebben 15.000 kleine zakenlieden in Parijs gedemonstreerd tegen „het falen van de anti-infJatle-politiek der regeering". Voetbal op do PhilipplJnen. Op den president van de PhilipplJnen, Roxas, is Maandag een aanslag gepleegd, toen hij zoojuist een toe spraak had beëindigd. De aanslag mislukte, doordat Jose Avelino, de voorzitter van den senaat het projectiel van het podium schopte, waarna het op den grond ontplofte. Hierdoor werden zeven menschen gewond. Onvoorwaardelijke overgave. In Philadelphia hebben oud-soldaten, het na-oorlogsehe gedoe beu zijn, de „Liga van gedesillusio neerde veteranen" opgericht. De leden moe ten de-plechtige gelofte afleggen „absoluut niet te ondernemen, tegen wlen of wat dan ook". (Handelsbelangen),

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2