L Vanavond spreekt Truman Ge-ijsbeerbij Spaarndam Tegenstand tegen Linggadjati sterk afgenomen Gekortwiekte Duitsche industrie achter het „ijzeren gordijn" Qjh die winter,.. D< o| r Wereldnieuws WOENSDAG 12 MAART 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: De ontwikkeling der dingen heeft gewild, dat op dit oogenblik, nu de vier ministers van Buitenlandsche Zaken in Moskou bijeen zijn om de gewichtigste problemen van de internationale betrekkingen te bespreken en zoo mogelijk op te lossen, niet die con ferentie in de Russische hoofdstad het be langrijkste onderwerp in de wereldpolitiek is, doch een geheel andere aangelegenheid, die weliswaar zijdelings verbonden is met de Moskousche besprekingen, doch overi gens een geheel op zich zelf staand, apart geval vormt, dat desondanks zijn invloed op de resultaten van de conferentie vroeg of laat zal gaan uitoefenen. Deze aangelegenheid de Amerikaan- sche politiek ten aanzien van Oost-Euro- peesche landen komt vandaag in een nieuw en hoogst-belangrijk stadium: Presi dent Truman zal vanavond om zes uur Ne- derlandsche stijd het Congres zijn plannen in dit opzicht ontvouwen en die plannen, ofschoon nog niet in details bekend, hebben reeds sinds verschillende dagen de Ameri- kaansche openbare meening heftig beroerd, zoo heftig, dat het heele geval inderdaad het aspect krijgt van een gigantische ge beurtenis, of, zooals een Amerikaansche senator het dezer dagen uitdrukte, van ..The biggest thing since the declaration of war". Er gaat op het oogenblik een storm door de Amerikaansche politiek, een storm die zware wolken met zich voert en waarvan dreigenden communistischen invloed over bleef. Thans beleven wij Amerika's reactie. De reactie van een natie die zich van haar on metelijke politieke, industrieele en econo mische macht bewust is de natie die weet dat zij de atoombom en het grootste militaire apparaat ter wereld bezit, en een grondgebied van enorme capaciteit en rijk dom, waarover de zon niet ondergaat. Die natie is bereid te helpen doch hier moet in nuchtere oprechtheid de vraag worden gesteld, of dat machtsbewustzijn door het onderdanige gebaar van noodlijdende lan den den Amerikaanschen politici niet naar het hoofd is gestegen. Zij maken, inplaats van het eenvoudige gebaar van hulp en ondersteuning, een weidsche, indrukwek kende geste, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, doch die regelrecht ge richt is tegen een bondgenoot. Of kan men Rusland geen bondgenoot meer noemen? Waartoe dan die vriendelijke woorden van Marshall bij zijn aankomst te Moskou, of waartoe dan„Moskou'' in het alge meen? Vanavond spreekt Truman voor het Con gres over de Amerikaansche plannen. De wereld zal naar hem luisteren in de weife lende hoop, dat hij de deur zal openlaten. Als bij haar met een daverenden slag in het slot gooit, zal die slag veel doen ineenstor ten, dat met eerlijken vredeswil is opge- de kracht in de geheele wereld gevoeld bouwd. Het is slechts te hopen, dat niets - - wat in den loop der geschiedenis zoovele groote mannen verblind heeft, een rol zal spelen bij wat hij zeggen zal. J. L. wordt. De vervanging van Byrnes door Marshall als minister van Buitenlandsche Zaken heeft, achteraf bezien, "dezen storm ingeleid en de ambtsperiode van Marshall kenmerkt zich in haar prille jeugd reeds door ingrijpende ontwikkelingen, die in hun consequenties schrikbarend belangrijk zul len blijken. Het is moeilijk onder woorden te brengen, wat de eigenlijke aanleiding tot de merkwaardige evolutie in de Ameri kaansche politiek is geweest. Zeker werd zi.i bevorderd door de Engelsche economi sche crisis en door de politieke ontwikke ling in de Oost-Europeesche landen, doch er moet een diepere, meer elementaire aan leiding zijn aan te wijzen, die in oorsprong niet van de laatste weken kan zijn. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat die oorsprong een essentieel onderdeel van de Amerikaansche politieke idee is en dat het tot uiting komen daarvan alleen door be paalde internationale omstandigheden is uitgesteld geworden. Wanneer deze veron derstelling juist is. kan die elementaire aan leiding niets anders zijn dan een compleet anti-Sovjetprincipe, dat van de eerste vast stelling der Amerikaansche politiek af, de richtlijn van die politiek heeft gevormd, en dat thans in vollen omvang in uiterste con- senuentie openlijk wordt toegepast. Het heeft geen doel, de gevolgen en de mogelijkheden van een dergelijken princi- pieelen strijd te verbloemen of te verzwij- j gen. Men kan hoogstens probeeren, zooveel "mogelijk argumenten aan te voeren om het tegendeel te bewijzen en er zouden vele mensehen verlicht adem halen, wanneer dat tegendeel bewezen zou kunnen worden, doch helaas zijn er tallooze details, die de stelling bevestigen en slechts weinig feiten, die haar zouden kunnen ontzenuwen. Wan neer Amerika thans, op dit oogenblik, op het punt staat de anti-Sovjetpolitiek in glashelder^ praktijk om te zetten en wan neer Truman als staatshoofd straks voor het Congres de bevestiging daarvan geeft, is de toekomst voor de wereld somber en dreigend. In het Amerikaansche tijdschrift Time, dat over zeldzaam goede informatiebronnen in regeeringskringen beschikt, lezen wij, onder een beschouwing over de internatio nale vraagstukken, dat een „man, die weet wat er op het ministerie van Buitenland sche Zaken gaande is gedurende de laatste madnden", de volgende analyse heeft ge geven van de positie der Vereenigde Staten in de wereldpolitiek een analyse, die weinig hoop en veel vrees overlaat: „Er is geen Duitsch probleem voor het Ameri kaansche volk: er is een Russisch probleem. Terwijl wij klaar staan om naar Moskou te gaan. gaat datgene, wat ik oorlog noem. voort in de wereld: In Griekenland, in Frankrijk, in Korea, en op vele andere plaatsen. In die oorlog verliezen wij land. Wij spelen de Russen in de kaart wanneer ónze pers den indruk wekt dat wij dien Grootcn Oorlog uit het oog verliezen en wanneer wij praten over „onderhandelen" met de Russen. Onze ervaring met hen heeft bewezen, dat het onmogelijk is. met hen te onderhandelen. Men kan slechts twee dingen doen: Toegeven of „Neen!" zeggen.'' Thans lijkt het erop. dat de Amerikaan sche politici over de geheele linie besloten hebben, „Neen" te zeggen. Dat zal in Mos kou snel genoeg blijken. Doch altijd rest nog de vraag, of het waar is dat „toegeven of neen zeggen" werkelijk de eenige moge lijkheden zijn. Het is namelijk Engelands noodlot geweest, dat het op een moment, waarop het den juisten toon tegenover Rusland leek te hebben gevonden en waar op het leek te kunnen besrinnen met een vereffening van de talrijke plooien in de Britsch-Russische deken, economisch een diepen val maakte en zijn oogenschijnlijke machtspositie ten opzichte van Europa een jammerlijke deuk kreeg, zoodat het prac- tisch geen argumenten tegenover de Russi sche positie in het Oosten overhield. Die deuk werd ooger.blikkelijk door de Ameri kanen tot een scheur gemaakt en zelfs tot een breuk. De Amerikaansche pers had De sluizen bij Spaarndam, een belang rijke schakel in het vervoer te water tus- schen Amsterdam en Haarlem zouden over eenige dagen bijna een maand ingevroren hebben gezeten, als niet dc ijsbreker „Ijs beer" redding had gebracht. Eenige dagen geleden kwam deze mata dor met een korvet voor de sluizen, om te probeeren het oorlogsscheepje naar een Haarlemsche werf te brengen, waar het verbouwd moest worden tot „coaster". Een vaargeul werd gebaand, maar het cor- vet bleek te veel diepgang te hebben, zoo dat ijsbreker en volgboot naar Buitenhuis moesten terug keeren. Zondag moest de „IJsbeer" een kust vaartuig van een Spaarndamsche werf ha len om naar IJmuiden te brengen en Maan dag kwam hij weer door de sluizen, om een schip met kolen naar de Haarlemsche gasfabriek te „breken". Een Shell-boot welke een handje hielp was onfortuinlijk en verspeelde een schroef, maar toch kon het Spaarne in zoo verre worden opengehouden, dat het dezer dagen misschien weer mogelijk zal zijn, een sleep kolen naar onze gasfabriek te brengen. Mede dank zij het ge-ijsbeer, dat rond de Spaarndammer sluis gedurende het af- geloopen weekeinde nogal wat belangstel ling heeft getrokken, kan het gaspitje van de Haaiiemsche huisvrouw blijven bran den. Hoewel het pas hooger vlammen zal, wanneer de dooi den IJsbeer een handje komt helpen. Door kortsluiting in den kabel naar den aanhangwagen is bij Sliedrecht een vrachtauto, geladen met 60 vaten benzine in brand geraakt. De auto. de aanhangwagen en de benzine gingen in vlammen op. Opinie-onderzoek toont aan: Enkele weken geleden stelde het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag aan duizenden mannen en vrouwen uit alle volksgroepen en in alle deelen van het land: ..Hebt U gehoord of gelezen over de overeen komst van Linggadjati tusschen de Nederland- sche Commissie-Generaal en de Indonesiërs?" 90 bleek van het accoord van Linggadjati op de hoogte. 10 heeft er nog nooit van gehoord. Toen het N.I.P.O. ca. 2'j maand geleden dezelf de vraag stelde, bleek 89 van de overeenkomst gehoord te hebben en 11 niet. Op de vraag: ..Bent U voor of legen de uit voering van deze overeenkomst?" antwoordt het publiek dat van Linggadjati op de hoogte is: Nu Eerste week Dec. '46 Voor 4238 Tegen -28 36 'o Geen oordeel 30 26 De grootste verschuivingen hebben zich bij de Katholieken voorgedaan, onder wie in Decem ber nog een meerderheid contra werd aange troffen. C Politieke overtuiging I3 K.V.P. 37 30 22 33 41 37 P. v. d. Arb. 39 56 13 19 28 25 Anti-Rev. 16 18 60 67 24 15 C.P.N. 55 72 19 12 26 16 Chr.-HJst. 36 32 39 48 25 20 P. v. d. vrijh. 14 12 69 77 17 11 Büna een kwart van onze bevolking zou in Indië willen gaan werken. Voor blijvende samenwerking tusschen Neder land en Indonesië Is het ook noodig dat vele Nederlanders bereid zijn om in de archipel aan den slag te gaan. Het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Reorganisatie van de Niwa Artisten zijn ontevreden Eenige uit Indië teruggekeerde orkest leiders en artisten blijken zeer ontevreden te zijn over de leiding van de Niwa, de afdeeling van de Niwin, welke de uitzen ding van artisten vefzorgt. De artisten willen een vergadering beleggen en ook Prins Bemhard als voorzitter van de Niwin uitnoodigen. In deze vergadering willen zij hun bezwaren en klachten uit eenzetten. Ir. F. F. van Rhijn, directeur van het centraal bureau der Niwin heeft verklaard dat aan de Niwin volledig bekend is, dat de leiding van de Niwa in Nederlandsch- Indië de laatste maanden te wenschen laat. Met het hoofd van de Welfare is reeds een regeling getroffen om nieuw per soneel naar Indië te zenden. Tevens is een verandering aangebracht in het tournée- programma. In Maart zullen in overleg met de militaire autoriteiten vijftig man administratief personeel worden uitgezon den. De transportmoeilijkheden zoowel in de lucht als op den weg zijn de Niwin be kend, doch vermoedelijk is in dit vervoer niet veel verbetering te brengen. Ook de legering is zeer bezwaarlijk, doch het Niwa-hotel te Batavia is reeds volledig in bedrijf. Dikwijls, aldus de heer Van Rhijn, begrijpen de artisten, die aan de Nederlandsche omstandigheden gewend zijn, de talrijke accomodatiemoeïlijkheden niet. Zoowel de reorganisatieplannen als de huidige toestand bij de Niwa-leiding in Opinie vroeg: „Zoudt U persoonlijk In Indonesië willen gaan werken?" Ja, antwoordt 23 "U Neen 70 Geen meening 7 Het Interessante is dat de politieke overtuiging en het pro of contra „Linggadjati" blijkbaar geen invloed heeft op de lust om in Indonesië te gaan werken. Leeftijd, sexe en beroep houden er wei verband mee. Van de aanhangers van de Partij v. d. Arbeid zou 24 naar Indie willen gaan. van de Partij v. d. Vrijheid 26 "o, van de Anti-Rev.: 31 V», van de Communisten 21 Ambtenaren en kantoormenschen voelen er het meest voor (29 arbeiders zien blijkbaar min der mogelijkheden (21 boeren en landarbei ders nog iets minder (18 Van de mannen voelt 28 '.'o, van de vrouwen slechts 18 voor werk in Indonesië. Van de menschen onder de 35 jaar: 28 */i, van hen boven de vijftig: 17 „Zwarte weerwolven" Een woordvoerder van het Oostenrijksche ministerie van Binnenl. Zaken verklaarde over de razzia's op nazi-benden in de Ameri kaansche zóne van Oostenrijk, dat er bijna honderd arrestaties zijn verricht. De acti viteit van deze groepen heeft volgens den woordvoerder betrekking op zwarte han- deloperaties, met het doel gelden te ver krijgen ten behoeve van een „weerwolf- organisatie. De actie tegen de nazi's zal naar verwacht wordt tot aan het einde van deze week duren. De Oostenrijksche politie is op het spoor gekomen van mede plichtigen in de Britsche bezettingszone en in Weenen. Inmiddels wordt in een regeeringscom- muniqué gezegd, dat het de Oostenrijksche pers' niet is toegestaan, bijzonderheden te vermelden over de arrestatie van den SS generaal Walter Raffelsberger en zijn bende, daar dergelijke publicaties in strijd zijn met de wet op de nazi-activiteit- Vol gens dit communiqué zal het ministerie van Binnenlandsche Zaken geen verdere détails publiceeren, omdat het bij deze wet verboden is, gegevens te publiceeren, die de nationaal-socialistische of Pan-Ger- maansche leerstellingen kunnen bevor deren. (U. P.) LEIPZIGER MESSE Indië zijn, aldus de heer Van Rhijn, aan Spoedig den mond vol over „Engelands in- Prins Bernhard volkomen bekend, eenstorting'' en „de begrafenis van net im- i in April vertrekt ir. Van Rhijn naar In- perium". Dat alles is bekend. Maar de we-*dië om zich persoonlijk met de reorgani- reld was geïmponeerd. De landen die af hankelijk waren van Engelands steun ded°n wat zij logischerwijs moesten doen. Zij wendden zich tot Amerika, de eenige toe-' verlaat die hun bij hun verzet tegen een De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 9.45. 13.00. 19.00, 20,00. 22.00 uur Nieuws. 10 00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Familieberichten. 12.00 Koor. 12,30 Lunchconcert. 13.50 Voor de vrouw. H.00 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Harpkwartet. Van Beet hoven. 17.20 Orgel en zang. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Sfrijc" rachten. 19 25 Weekoverzicht. 19 45 Regeerlngsvoorlichiingsdienst. 20 08 Gevarieerd programma 21.30 Platen op verzoek. 22.00 Actua liteiten. 22.30 Claveclmbel. 22.45 Avondover denking. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 9 45. 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 10.00 Platen 10.50 Kleutertje luistert 11.00 Mozart. 11.15 Uit de wereldpers. U.30» Lichte muziek. 12.00 Zang en plano. 12.35 Jazz-piano. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw 14.20 Orgel, za.ng en fluit. 15 00 Causerie. 15.20 Platen. 16 15 Filmpio- gramma. 17 00 Voor de Jeugd. 17.30 Planoduo. 18.15 Dansorkest. 18 45 Sport. 19 oo Rn nu naar bed! 19.05 populair programma. 10.30 Volksmu- zlekschool. 20.15 Symphonle-concert. Van Beet hoven. Mozart. Chausson. 21.15 Luisterspel 22.00 Greta Keiler-programma. 22.45 Lezing „Neder land in de wereld". satie bezig te houden. mm „Overijssel", jaarboek voor cul tuur en historie. Uitgave Erven J. J. Tijl N.V. Zwolle. „Overijssel", jaarboek voor cultuur en historie" wil in een jaarlijksche uitgave van een bundel literair proza, poëzie en verhan delingen over beeldende kunsten, heemkunde en cultuurhistorie, een spiegel zijn van het cultureele Teven van dat gewest in heden en verleden. De medewerkers zijn Overijsselaren en behandelen speciaal Overijsselsche onder werpen De redactie berust bij de heeren G. J. Lugard, hoofdredacteur; W. H. Dingeldein en Herman Korteling. In de toekomst zal het jaarboek omstreeks Kerstmis verschijnen. De inhoud van dezen eersten jaargang be staat. na een voorwoord van den Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel uit' Aar van de Werfhorst over de Overijsselsche dichteres Johanna van Buuren; Wijlen Cato Elderink: Twente en de Twentsche volksaard en Vrömdelingen Kerkhof, met een inleiding van W. H. Dingeldein; Herman Korteling: De man van het Rielink; dr. C. G. B. ten Kate: Vogelleven op het Kampereiland; W. H Din geldein: H.erinneringen: dr. K. Heeroma- Overijsselsche taallandschappen. G J Lugard Jr.: Van stad en stroom; Gerben Colmjon: De Holterberg; G. Kuiper: Nen jongen op „Mid- dendaarp": Herman Korteling e.a.: Overijs selsche schilderkunst. Verzen van H. Entjes, dr. Ida G M. Gerhardt. Rie Peet. A. H. Peters, J A. Rispens, wijlen G. Waanders. met een inleiding van J. A. Rispens en Helma Wolf Catz. Op de Messe zijn alleen dollars „goed geld Voor den tweeden keer na den oorlog is in Leipzig de jaarlijksche „Messe" gehouden. Zij stond ditmaal in een scherp contrast tot alle voorgaande. De „Schwerindilstrie" ontbrak op dit commerciëel appèl en ook dc luxe-omlijsting, die deze jaarbeurs vroeger kenmerkte, was zoek. Temidden van puinhoopen en schrijnende armoede toonde het na-oorlogsche Duitschland zijn karige industrieele producten. De Leipziger Messe stond in het teeken van de Sovjet-ster. Nederlanders maakten een barren tocht (Speciale berichtgeving). Op den tweeden Maart vertrok een hon derdzeventigtal Nederlandsche zakenlieden en vertegenwoordigers van officieele in stellingen met vier groote opleggerbussen naar Leipzig. Het werd een tocht, die hen nog lang zal heugen. Twee kilometer over de grens begon de ellende al; de enorme Mac, die de benzine voor de autobussen vervoerde, raakte muurvast in de sneeuw. Van dat punt af leek de „zakenreis" meer op een Noordpoolexpeditie. Gedurende de zeven en veertig uur, dat de colonne zich al slippend een moeizamen weg baande over de dikbesneeuwde wegen van Duitsch land, moesten chauffeurs en passagiers wel geteld een-en-twintig keer de wagens uit graven. Vijf kilometer vóór Leipzig was het heelemaal mis en moesten haastig-gerequi- reerde taxi's de reizigers naar de Messe- stad brengen. Vlaggen op ruïnes In Leipzig deed men zijn uiterste best om de buitenlandsche bezoekers zoo goed mogelijk te ontvangen. Op de uitgebrande ruïnes van de zwaSr getroffen stad wap perden de vlaggen van alle naties. Uit luid sprekers daverde vroolijke muziek. Er was bier en schnapps. Extra-rantsoe nen voor de bevolking. (Het volgende rant soen margarine komt dan ook pas in Mei.) De Russen hadden zeshonderd particuliere auto's, met de eigenaars erbij, gerequireerd voor de buitenlanders. Men kon zich ver lustigen in den aanblik van de Duitsche kleinkunst in cabarets. De bioscopen waren overvol en er was zelfs een circus. Eén ding was vreemd. Hier midden in de Russische bezettingszone was geen en kele Russische soldaat te zien. Zij bleven op order van hoogérhand in hun barakken en zelfs hun drankrantsoen kregen zij niet. Wel waren er Russische officieren met hun vrouwen, gekleed in prachtige bontman tels, keurig opgemaakt en gekapt. Zij wer den waarschijnlijk representatiever geacht dan Iwan Iwanowitsj, soldaat in het Roode '.eger, die van het belang van buitenland sche zakenlieden al bijzonder weinig door drongen is. Temidden van dat vroolijke gedoe wan delden de inwoners van Leipzig. Voor een korten tijd vergaten zij hun wanhopige moedeloosheid, hun „wenn wir bloss was zu essen hatten"-mentaliteit. Een Duitscher zei „Ath dass Sie hier gekommen sind, macht's Sonntag für mich". En zoo dach ten velen dat het feit, dat buitenlandsche zakenlieden weer interesse toonden voor hun Messe, een sprankje bemoediging in hield. Het herinnerde hun weer een beetje aan den tijd dat Duitschland een centrum was van techniek, van industrieel-kunnen en van een in hun oogen economische grootheid. Weinigen van hen realiseerden zich, dat integendeel deze Messe waarschijnlijk een uitverkoop was van het restje van Duitsch- land's economische potentieel. Dollars gevraagd. Want al bleef Iwan Iwanowitsj in zijn barakken, de economische leiders van de Sovjet-Unie waren goed vertegenwoordigd in de Messe-hallen. Iedere transactie be hoefde hun goedkeuring. De Russen be paalden den prijs en den koers. In dollars. Desnoods in Zwitsersche francs, Zweedsche kronen of Engelsche ponden, maar het liefst in glasharde dollars van de Uncle Sam. Dol lars, die afkomstig zün uit de leeningen, die de zachte-valuta-landen in Amerika heb ben afgesloten. Overigens waren de Russen uiterst vrien delijk en voorkomend. Niets was hen te veel. In ieder hotel waakte een Russisch kapitein over het materieel welzijn van de gasten. Hij controleerde of hun glazen vol genoeg waren, of de kachels goed brandden, of zij niet teveel betaalden en of een snee brood inderdaad het vereischte gewicht had. Voor de bezoekers, die groote transac ties afgesloten hadden, werd een groot diner gegeven (een verbazingwekkend ge voel voor economische proporties), waarbij de Nederlanders uiterst verbaasd waren, toen zij opmerkten, dat hun gastheeren een even diepgaande kennis hadden van het „Lang zullen ze Leven" als zijzelf en met hun forsche baritohnen vroolijk meezongen. Van „Schwerindustrie" naar „kleinindustrie". De op de Messe verkrijgbare producten varen niet van het vroegere kaliber. Voor ie beschikbare hoeveelheid deviezen men mompelde van 180.000 dollar kon den de Hollanders een keus maken uit papierwaren, bureau-artikelen, muziek instrumenten, glaswerk, galanterieën, speel- 66. De maaltijd, liep ten einde. Alles wat er op tafel kwam was even lekker en Panda begon langzamerhand zijn kwade humeur Ie verliezen. „Misschien komt alles toch nog wel goed terecht!" dacht hij. Ten slotte heeft Joris dc schat toch maar ge vonden en dat is knap werk!" Dat vond Joris zelf ook. Hij stond op en tikte tegen zijn glas. Majesteitzei hij „Broeder! Met uw welnemen zullen wij ons nu terugtrek ken en de rest van de schat gaan halen. Wij rekenen er op dat onze bescheiden be loning op ons zal liggen wachten bij onze terugkomst! Vaarwel cn tot ziens!" Panda probeerde even mooi te buigen als Joris dat deed en liep even later met hen door de gang. „Dat is dat makkertje!" zei de Vos. „Nu moeten wij nog enige sieraden uit de schatkelder halen en danMaar wat is dat? Daar naderen enigeeh hm!!!" Joris zweeg en zag er een beetje geschrokken uit. Dat was geen wonder, want de hofmaarschalk en de schatbewaar der waren aan het eind van de gang ver schenen. Ze schenen erg opgewonden te zijn. goed, kunstvoorwerpen, feest- en Kerst boomartikelen, precisie-artikelen, porcelein, heelkundige instrumenten, chemische en pharmaceutische instrumenten, fietsen, foto toestellen en naaimachines Zooals men ziet is deze „officieele" lijst niet indrukwek kend. Dat de Duitsche industrie in moeilijk heden verkeert, hoefde deze poovere de monstratie nauwelijks meer aan te toonen. Het grootste deel van de productie gaatj Oostwaarts. Het grootste deel van het machine-park is reeds in dezelfde richting verdwenen en voor de binnenlandsche be hoefte laat staan voor export blijft dus bitter weinig over. Bovendien is er een ont zettend gebrek aan arbeidskrachten, vooral door de afwezigheid van circa drie millioen krijgsgevangenen. Weliswaar is er een ar- beids-plicht en ziet men vrouwen als sneeuwTuïmsters en politie-agenten fungee- ren, maar deze voldoet niet in de nijpende behoefte. De industrie heeft gebrek aan kolen. In Leipzig zit men „er boven op" zal men zeggen, maar er zijn geen mijnwerkers om ze te delven. Toch zijn er zaken gedaan door de Zwit sers, Zweden, Noren, Denen, Fransehen, Belgen, Engelschen, Amerikanen (in uni form) en ook door de Nederlanders. Er zijn zelfs flinke zaken gedaan. Het eenige wat niet vastgesteld kon worden was de leve ringstermijn. „Uitverkoop". Zoo wandelden de vertegenwoordigers van al deze landen door de enorme Messe- hallen (er staan er nog maar zeven van de twee en twintig) en verwonderden zich over de commercieele toenaderingsgezind heid van de Russen. Er waren er, die hier door hoopvol gestemd werden ten aanzien van de hervatting van den handel met Duitschland in de producten waaraan Euro pa zoo dringend behoefte heeft. Er waren er ook, die meenden dat Rus land hier een seizoen-uitverkoop hield. Een uitverkoop van het laatste wat de Russische zone nog te bieden heeft, waarna straks, wanneer deze zóne zoo leeggeknepen zal zijn als een citroen, de Russen wellicht ein delijk toegeven aan de dringende wenschen van de Amerikanen en de Britten, om over te gaan tot een economische unificatie met de andere bezettingszones. Of misschien zelfs heelemaal wegtrekken en het ijzeren gordijn aan de nieuwe Poolsche grens laten Zakken. De rivieren houden zich goed Nova-Zembla-Ameland Bij Arnhem dreef op den Rijn Dins dag nog slechts weinig ijs en niettegen staande het feit, dat er van den boven loop nog steeds was wordt gemeld, is het water in de rivier in den avond flink gedaald. De Waalkade in Nijmegen, die volkomen blank heeft gestaan, is dan ook weer be gaanbaar geworden. Ook de IJssel houdt zich goed, als gevolg van de omstandig heden op den Rijn. De kleine zijrivieren van den IJsel „zitten" nog steeds, zoodat voorshands in den Achterhoek nog niet op wateroverlast gerekend wordt. Alleen bij Deventer heeft drijfijs zich tusschen de bruggehoofden van de schipbrug genes teld, waardoor de tijdelijke veerdienst ge staakt moest worden. Het gemeentebestuur van Deventer heeft maatregelen genomen, om den laag gelegen Bergweidepolder tegen eventueele overstrooming te beschermen. Zoowel de schipbrug als de spoorbrug loo- pen gevaar te worden beschadigd, Urk eindelijk weer uit den ban. De stoomboot „Insula" heeft Urk weten te bereiken, zoodat het isolement van dit schiereiland voorloopig weer is opgeheven en de levensgevaarlijke en sinds éenigen tijd gestaakte autotochten over de gladde kruin van den Kamperdijk tot het ver leden behooren. De Amelanders hebben weliswaar ijs rond hun eiland hooren kraken, maar veel zijn ze er niet mee opgeschoten, want hun afzondering is nog altijd volkomen. Zestien dagen zijn de bewoners thans reeds ver stoken van familieberichten van den vas ten wal en de situatie op Ameland zelf is door de enorme sneeuwverstuivingen wei nig vroolijk. De postboot heeft nu al in geen 80 dagen gevaren en de ijsweg naar Holwert is onbetrouwbaar geworden. Een kleine afwisseling in het eentonige leven van de afgezonderde eilandbewoners in den vorm van een hardrijderij met arresleden is niet doorgegaan, omdat de wegen té glad waren Tegen roofmoordenaar Met lange gezichten en een bedrukt ge moed hebben vanmorgen de Haarlemmer gezwoegd en geklaagd. Het liep hen nie over de hooge schoenen heen: de strates hadden het water weer plagerig vervanger door gratis ijskoekjes. Het blije lichtje van gisteren in onzs oogen is gedegradeerd tot een gevaarlij! smeulend vuur van: „en als je nou nie ophoudt, meneer Winter, dan...." Ze confereeren in Moskou en dat is plot seling weer belangrijk geworden, de trams die met hun volheid gisteren op den koo| toe werden genomen, vallen door de nieu- we vorst in de groep „onwillige monster met veel te veel menschen" en de auto' niet langer spetterend van puren over moed, hotsebotsen slechts en produceerei weeral witte dampwolkjes. Wanneer schreven we alweer, dat er ee: zonnetje en een mud kolen moesten ko men? De kolenman is van den weg gegledei en de zon is achterbaksch geworden ei onze overjassen zijn weer veel te dun vooi dit Siberisch gedoe. Hoe moet dat nu? J. F, In reed gene voei hedt onde cing is, wee ziek Van £ra< inge Ir van len der: rea< V Ha; vra zelf Sm IJshockey Ijsvogels en Basel Rot-Weiss tü'a spelen gelijk der der ln de Apollohai te Amsterdam is de Ijshockey, wedstrijd Ijsvogels—Basel Rot-Weiss gespeeld, welke gelijk (2—2) eindigde. t In de eerste pauze gaf de wereldkampioet kunstrijden Gcrschweiler een demonstratie va- zijn kunnen. Pirouettes en series sprongen brach ten het talrijke publiek in verrukking en eer, stormachtig applaus was zijn loon voor het ge presteerde Ook de Engelsche Daphine Walke: oogstte met haar sierlijk en gracieus ijsdanset veel succes. In de tweede pauze danste Hans Gerschweilei een tango en Daphne Walker danste op de mu. ziek van Tsjaikowsky concerto no. l in mineur. Beiden ontvingen een stormachtii applaus. Schaken Belangrijk tournooi in ziclit Het door den Schaakkring „Haarlem" voor. bereide schaaklournooi om het persoonlijk kam pioenschap van Haarlem zal dit Jaar grooter afmetingen hebben dan vroeger. Niet alleen voor de hoofdklasse, doch ook voor de le. 3e klasse zullen wedstrijden worden gehouden In de bestuursvergadering van den Schaakkring weiden de spelers in groepen ingedeeld. Aan ce le klasse nemen twaalf schakers deel. dje in twee groepen van zes worden ondergebraent; er zullen 50 schakers in zes groepen van zes en twee groepen van zeven kampen om het kam pioenschap 2e klasse; 24 derdeklassers worden in vier groepen van zes ingedeeld. Tevens werd bepaald, dat de kampioen 1947 van de le klasse volgend jaar aan het hoofdklassekam pioenschap zal deelnemen. Bij de le klassers promoveeren de r en 3 naar den eindstrijd, bij de 2e klasse zullen de nis. 1 van elke groep in de finale komen, bij de 3e klasse zal de eindstrijd gaan tusschen de nrs. 1 en 2 van iedere groep, wedstrijden zullen 12 April aanvangen en o Mei moeten de voorronden geëindigd zijn. Als wedstrijdleider voor de hoofdklasse aangewezen de heer C. Frijn, voor de le klasse de heer J. Lankamp. voor de 2e ki; de heer F. C, Kuyken en voor de 3e klasse mej, M. W. Bannink. Voetbal Midweeksche wedstrijden in het parlement besproken Drie parlementsleden hebben den Engelschen ministerpresident Attlee vragen gesteld over de mogelijke beperking dan wel opheffing van mid- weeksche wedstrijden. Attlee antwoordde, dat de Schotsche brandstoffenbesparingscommissie hem geadviseerd had, dat dergelijke wedstrijden na- deelig waren voor de productie, waarop hij had geantwoord, dat deze kwestie thans door de re- geenng werd onderzocht. Op de vragen van twee andere parlementsleden betreffende cricket en de komst van het Zutd-Afrikaansche test team antwoordde Attlee, dat de besprekingen gaande waren en hij over het resultaat nog geen uitsluitsel geven kon. Waterpolo Haarlemsch zevental Voor den waterpolowedstrijd tegen Amster dam tijdens de winter-zwemkampioenschappen op 16 Maart in het Sportfondsenbad. is de Haar lemsche ploeg als volgt samengesteld: E. Vrught (HPC), J. Swier (VZV). D. v. Vier- sen (DWR), M. Dl'iessen (HVGB), K. Anthoni (HVGB), J. Kollerie (DWR) en J. Hogeland (HVGB). Het A'msterdamsche zevental zal bestaan uit: H, Paerl, R. Sindorf. J. Kohier, J. Schopman, H. v. Rootselaar (allen IJ), R v. Feggelen (Meeu wen) en H. Smit (IJ). Als scheidsrechter zal optreden de heer H. G. de Kok. Op 15 April van het vórig jaar heeft de 27-jarige verzekeringsagent N. uit Kerkrade de 34-jarige vrouw M. C. B. langs de spoorlijn HeerlenVeenendaal neergeslagen en van een tasehje met dis tributiebescheiden en een klein bedrag aan geld beroofd. De 18-jarige gehuwde vrouw A. W. stond hierbij op den uitkijk. Beiden hebben thans voor de rechtbank te Maastricht terechtgestaan. De officier van justitie eisehte tegen den verzeke ringsagent levenslange gevangenisstraf en tegen de vrouw negen jaar. Op 25 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 11 Maart de navolgende faillissementen uitge sproken: De Stichting „De Patriot", dagblad voor Haar lem en omstreken, gevestigd te Haarlem en al daar kantooi-houdende aan de Groote Houtstraat no .5557. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem, met Intrekking van de voorloopig ver leende surséance van betaling. De nalatenschap van Johanna Paulus Koop man, koopman en artist, gewoond hebbende te Haarlem aan de Wilhelminastraat no. 50, Curator Mr. W. Boers te Overvecn, Jacob van Leeuwen, bloemenhandelaar, wo nende te Aalsmeer, Aalsmeerderweg no. 345. Curator Mr. J E. Goudsmit te Badhoevedorp. gemeente Haarlemmermeer. Hendrik Lubertus van de Schraal, bloemen handelaar. wonende te Aalsmeer. Sportlaan 75, huize van W. H. Montenberg, Curator Mr, J. E. Goudsmit te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer. Veiligheidsraad. Nokrasji Pasja, de Egyptische minister-president heeft Dinsdag in den Se naat verklaard, dat hij zich tot den Veilig heidsraad zal wenden, om opheffing van het Engelsch-Egyptisch verdrag van 1936 te ver krijgen. Voorts zou hij het terugtrekken van de Engelsche troepen uit Egypte en den Soe dan verzoeken. (U. P.) Kleine zes. Ongeveer 1400 UNO-employés hielden Maandagavond een protestvergadering we gens de talrijke ontslagen en de verlaging der onkostenvergoeding. Tevens waren zij ontevreden over de cafetaria en het trans port, Er werd een commissie van zes be noemd, welke zich met deze grieven zal bezig houden. (U. P.) No. 35. Van de door de Amerikaansche journa listen-federatie opgestelde lijst van 52 cor respondenten voor de conferentie in Moskou zijn de eerste 36 door de Russische regee ring toegelaten. No. 35 was de man van het Amerikaansche communistische blad „Datly Worker", (Time). Luchtafweer. De slakende arbeiders van de electrlsche centrale In New-Bedford (U. S.) hebben besloten, dat wanneer de autoriteiten doorgaan met hun pogingen, om voorraden langs de stakingsposten te brengen met be hulp van helicoptères, zij een ballonversper ring om de fabriek zullen aanbrengen. (U. P.) Gifgas. De openbare aanklagers in het proces tegen de leiders van het I. G.-Farben con cern zullen In den loop van de volgende maand bij de militaire tribunalen de aan klachten indienen. De verdachten in deze zaak zijn inmiddels in de Neurenbergsche gevangenis gearriveerd. Een van hen. Otto Ambros. wordt er onder andere van beschul digd, gifgas te hebben geleverd aan bet con centratiekamp Auschwitz. Tot hier on niet hooger. De Transworld Airlines heeft besloten, dat alle vliegtuigen, voorzien van luchtdruk-cabines, niet honger mogen vliegen dan 12.000 voet, totdal het ongeluk met de Constellation, die haar navlgatiekoe- pel met navigator en al verloor, is opge helderd. Jeep voor Gandhi. Mahatma Gandhi, die op zijn anti-geweld-campagne honderden mijlen bar revoets door Bengalen heeft geloopen, kreeg pijnlijke voeten. Hij reist nu per jeep. (Tim^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2