sakatoceh Kunst van het indirecte Op reis naar de diepten der zeeën Noodregellng ouderdomsvoorziening draagt niet het karakter van Staatsarmenzorg Onze tuinbouw heeft dringend, behoefte aan uitvoer naar Duitschland Sport in het kort VRIJDAG 14 MAART 1947 Picards onderzeeër zal 6000 meter dalen onder de wateroppervlakte (Van onzen Brusselschen correspondent; Ik heb een uurtje doorgebracht met professor Picard's assistent: professor Cosijns van de Vrije Brusselsche Univer siteit Hij is sedert 1920 met den beroem den Picard bevriend en heeft feitelijk alles medegemaakt wat in deze vruchtbare carrière reeds is gepresteerd. Ik behoefde bij prof. Cosijns geen lange inleiding te houden over 't doel van mijn bezoek. Al dadelijk kreeg ik te hooren dat de duur van ons onderhoud op één uur was bepaald en dat is begrijpelijk, want het is druk, nu prof. Picard een kort ver lof in zijn vaderland, Zwitserland, is gaan doorbrengen. Ik haalde toen maar een vragenlijst uit den zak, die ik zorgvuldig had voorbereid, zoo interesseerde de zaak mij. Het doel van uw reis naar den zee bodem, professor? Ja, laat mij waarschuwen voor valsche voorstellingen, zei professor Cosijns, wij zijn geen specialisten in aardkunde of on- derzeesche planten- en dierenkunde. De opdracht, die wij zullen trachten te ver vullen is: het bouwen van een onderzeeër, die het aan de specialisten mogelijk zal maken met maximum rendement en ze kerheid den zeebodem tot 6.000 meter diepte te exploreeren. Wij kozen de Golf van Guinea om haar gelijkmatige tempe ratuur en omdat het daar mogelijk is ge leidelijk tot deze enorme diepten af te dalen. Onze onderzeeër is een cabine van 2.18 m. middellijn, waarboven een ovale romp is aangebracht die 7 vlotters bevat welke samen 13.000 liter benzine bevatten. De cabine is van speciaal staal en wordt ver vaardigd bij de Belgische Aciéries Henrieot te Court Saint Etienne in Waalsch-Bra- bant. Twee patrijspoorten zijn aan beide zij den aangebracht cn door de vensters zal worden gefotografeerd of gefilmd. De be lichting is eenvoudig: twee machtige schijnwerpers worden in de ovale romp ingebouwd. Het zijn daartoe speciaal bij de firma Philips vervaardigde lampen die dus den zeebodem zullen verlichten, aldus prof. Cosijns, want wij hopen daar zeer bijzondere ontdekkingen te doen. Jacht op voorhistorische reptielen. U moet namelijk niet vergeten dat se dert tienduizenden jaren het leven op deze diepten niet veel kan veranderd zijn. Er leven daar visschen en reptielen, die veel op de voorhistorische moeten gelijken en wij hebben ons voorgenomen een aantal interessante specimen te vangen door mid del van harpoenen en netten, die aan den buitenkant zijn vastgehecht en die wij electrisch van uit onze cabine kunnen be wegen. Door middel van kranen zullen wij Blijk, bacteriën en microben binnen de ca bine brengen. Levert de afdaling geen gevaar op? Wij zullen in verbinding blijven met ons schip door middel van de speciale apparaten, die ons door de Britsche admi raliteit vriendelijk afgestaan werden. Er is voor gezorgd dat indien een of ander ongeval zich voordoet, het ballast-systeem zoodanig werkt, dat de cabine vanzelf naar boven drijft. Bewpgen door een 1 pk. motor zal onze onderzeeër ongeveer 3.6 kilometer per uur kunnen afleggen. Het diepterecord bedroeg tot nog toe niet meer dan 900 meter. De Amerikaan Wil liam Beebe kwam niet verder daar zijn cabine aan een kabel vastgehecht was cn de druk op dezen kabel te groot werd. Onze boot zal zich echter op den bodem van de zee kunnen neerzetten en zal zelfstandig in alle richtingen kunnen ma noeuvreeren, dank zij de beide uitwen dige schroeven. Wanneer denkt u' te beginnen pro fessor? Er zijn momenteel 22 firma's, die de verschillende apparaten en uitrustings stukken fabriceeren, welke wij voor onze expeditie noodig hebben. Alles is nog niet klaar maar ik geloof dat wij tegen Juni Juli zullen kunnen vertrekken. De expeditie wordt gefinancierd door het Nationaal Fonds voor Wetenschappe lijk Onderzoek en ook gedeeltelijk door het Ministerie van Verkeerswezen. Wü hopen in 1947 in het geheel acht of regen afdalingen te kunnen organiseeren. Telkens zal professor Picard of ik zelf den Wacht Ned.-Britsclie alliantie op Linggadjati? Volgens een bericht uit Londen van de New York Times zouden Dinsdag jX pre liminaire besprekingen begonnen zijn met het oog op het sluiten van een Britsch- Belgische alliantie. Ook zouden voorloo- pige peilingen gedaan zijn met het oog op het sluiten van een dergelijk verdrag tusschen Groot-Brittanninë en Nederland. Er werd aan toegevoegd, dat de Indo nesische kwestie de voornaamste hinder nis voor het tot stand komen van een Britsch-Nederlandsche alliantie vormde. Te Londen neemt men aan, dat de op lossing van de Indonesische kwestie de mogelijkheid zou scheppen voor het se rieus in overweging nemen van een Britsch-Nederlandsche alliantie. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 3 45 Nieuws. 10.15 Klarinetkwintet. Mozart. 10.45 Handel, li 00 Voor <Je zieken 11.45 Familiebe richten. 12 00 Angelus. Orgel. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Strijdkrachten. 13.45 Tooneel en film. 14,15 Engelsche les. 14.45 Kamerkoor 15.15 Cello en plano. 15.45 Kiosk. 16 00 Quatre mains. 16.30 Gre- gorlaansch. 17.00 Voor de jeugd. 18,00 zang. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Pianoduo. 19 45 Voor Nederlanders ln Duitschland. 20.00 Nieuws en Gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Platen op verzoek. 22.00 Ernst en luim. 22 45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 9.45 Nieuws. ïo.oo Morgenwijding. 10 20 Radlo- feutlleton. 10 35 Dansen voor viool en piano. 11.00 Muziek van Cole Porter. 11.30 Luisterspel 12.00 Amerikaansche rhythme en Weensche melodie. 12.35 Sovjet-Russische volksliederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.Dansorkest. 14.15 Sport. 14.30 Symphonieconcert Mendelssohn. Mozart, Franck. Debussy. 15.3" Boekbespreking. 15.45 Huisconcert. 16.10 C ie. 16.25 Accordeon orkest. 17.00 Artistiek aalkaan. 17.30 Voor de rijpere jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.45 Causerie over het congres van het Humanistisch Verbond. 19.00 Oude muziek. 19.30 Voor de rijpere Jcugrt 19.45 BU bel vertelling. 20.00 Nieuws en Actualiteiten. 20.13 Lichte muziek. 20.45 „Dooden- huis", luisterspel. 21.15 Gevarieerd programma. 22.30 Socialistisch commentaar. 22.45 Internatio nale liederen. 23.00 Nieuws. tocht moeten meemaken, want een van ons beiden moet de machines besturen. Krijgen wij een film te zien? Ja, wij maken een groot aantal fotogra fische en filmopnemingen voor de univer siteiten, het Nationaal Fonds voor Weten schappelijk Onderzoek en ook in de bio scopen zal een korte documentaire film worden gedraaid. Indien wij even onbescheiden mo gen zijn: deze reis kost waarschijnlijk enorm veel geld? De kosten worden op anderhalf millioen Belgische francs geraamd. Dit is werke lijk niet veel. maar toch beteekende het in de huidige omstandigheden een offer vanwege de betrokken instanties. De on derzoekingen en resultaten kunnen echter zóó interessant zijn dat deze kosten er op de eene of andere manier wel weer uit komen. Zoo zullen de beide geleerden, kapitein Nemo achterna, in hun „Nautilus" naar de diepten afdalen welke Jules Veme ®ns in onze kinderjaren zoo suggestief heeft be schreven! Het Japansche Neurenberg „De Sovjets begonnen den bewapenings wedloop door hun vijfjarenplan, en niet Japan", aldus verklaarde de verdediging in het proces tegen de oorlogsmisdadigers te Tokio. De verdediging ging voort met haar tactiek om beroemde Japansche per sonen. die door de bezettingsautoriteiten vrijgelaten zijn, te citeeren, om de verkla ringen van het openbaar ministerie te weerleggen waarin Japan er o.m- van wordt beschuldigd reeds sedert 1937 zijn nationale hulpmiddelen te hebben gemo biliseerd en zijn zware industrie te hebben ontwikkeld. Getuigen a décharge legden verklarin gen in dien zin af. Het openbaar ministe rie onderwierp hen aan een kruisverhoor om het standpunt van het Japansche leger ten aanzien van het Japansdie vijfjaren plan te vernemen. FILM is een internationaal verschijnsel dat zich er over het algemeen weinig op toe legt nationale eigenaardigheden te laten uitkomen. Ze wordt voor een zoo al gemeen mogelijk publiek gemaakt in den regel tenminste en daar komt bij, dat de wereld van de film-deskundigen een wonderlijk mengsel is van nationaliteiten: Engelsche studio's worden geleid door een Hongaar, Franschen werken in Hollywood, Duitschers in Frankrijk en als een Neder- landsche film gemaakt wordt, haalt men daarvoor een Franschman. Toch spreken we van „echt Amerikaansche" en „echt Fransche" films. Elk land Prof. Picard en prof. Cosyns, bekend om hun tochten per ballon naar de strato sfeer, staan thans aan den vooravond van de verwezenlijking hunner plannen om een diepzeereis te ondernemen. Dit plan is reeds oud, doch de oorlog verhinderde de uitvoering. Nu zijn echter alle plannen gereed en is met de constructie van den stalen kogel begonnen. De afdaling zal in Juli a.s. ten Zuiden van de Ivoorkust in de golf van Nieuw-Guinea plaats hebben. Ir. de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp „Noodregeiing Ouderdoms voorziening'' verklaart de minister van Sociale Zaken mede. dat bij de ontworpen regeling rekening wordt gehouden met bestaande inkomsten. Indien hiervan ware afgezien, zou men de keus hebben moeten doen tusschen een laag bedrag, onvoldoen de voor het beoogde doel, of een niet ver antwoord zijnde hooge uitgaaf voor niet noodzakelijke uitkeeringen. De minister kan niet inzien, dat de regeling het ka rakter draagt van staatsarmenzorg. Hoe wel rekening wordt gehouden met eigen inkomsten, zal de behoeftefactor geens zins ten volle geldend worden gemaakt. De regeering heeft het voorstel van de Stichting van den Arbeid niet tot grond slag voor de ontworpen Regeling genomen, omdat zij van meening is dat een ouder domsvoorziening niet beperkt hoort te blijven tot de loontrekkenden, doch ook de niet-loontrekkenden en kleine zelfstan digen dient te omvatten. De regeling van de premiebetaling door de kleine zelfstan digen maakt wel een van de moeilijkste onderwerpen uit. Voorloopig kan worden aangenomen, dat de totale kosten der noodvoorziening zul len liggen tusschen 150 en 200 millioen gulden. De hoogere opbrengst van de Ver eveningsheffing en van de Omzetbelasting worden beschouwd als middelen tot be strijding van de kosten der noodvoorzie ning. De bij dit wetsontwerp voorgestelde uitkeeringen zullen worden toegekend, zonder dat met andere inkomsten dan die van de ouden van dagen zelf rekening wordt gehouden, zonder de alimentatiebij- dragen en anderen steun in aanmerking te nemen. Zij zijn niet bestemd enkel voor wie nog zelfstandig leven, maar cok voor de ouden van dagen, die bij kinderen of andere familieleden inwonen of die in een tehuis zijn opgenomen. Aangezien in ver reweg de meeste gevallen reeds een eigen inkomen aanwezig is, onder andere in alle gevallen, waarin men verplicht verzekerd is geweest, zal het bovendien niet regel, maar uitzondering zijn, dat men enkel op de bij het wetsontwerp genoemde bedra gen aangewezen is. Dit alles verklaart waarom de uitgaven, die als gevolg van dit ontwerp worden geraamd, vele malen hooger zijn dan het totaal aan uitgaven die ter ondersteuning van ouden van dagen op grond van de Armenwet worden ge daan. Dit doet het ontwerp van veel groo- ter belang zijn dan zou zijn af te leiden uit de voorgestelde bedragen, gemeten aan steunnormen. Het bezwaar, dat bij toepassing van uit- keeringsschaien in grensgevallen soms vrij groote verschillen ontstaan, heeft den mi nister doen besluiten, deze uitkeerings- schalen te doen vervallen. Voorts wordt het aantal gemeenteklassen van drie op vijf gebracht. Het college van rijksbemid- del^ars zal de indeeling der gemeenten in deze vijf klassen regelen. Het verschil in uitkeering tusschen de gemeenteklassen bedraagt voor gehuwden bijna f 1.per week en voor ongehuwden bijna f 0.50 per week. De minister is van meening, dat een scheiding tusschen degenen, die wel en die niet onder de verplichte verzekering vallen, niet billijk is. KORDATE POLITIEAGENT Toen dezer dagen een groote vrachtauto met een vaartje van 50 km. door Tilburg's straten reed. kwam een politieagent deze haastige spoed eenigszins verdacht voor. Hij gaf den chauffeur een stopteeken. maar deze stoorde zich daaraan niet en reed door. De agent zag kans, op de laadbak van de auto te springen en den chauf feur tot stoppen te dwingen. De auto bleek ge laden te ztjn met koffie, tabak, elastiek, sigaret tenpapier en textielgoederen, alles afkomstig uit Baarle-Nassau. De drie mannen, die in de cabine zaten, werden gearresteerd. Het waren twee in woners van Bussum en iemand uit Tilburg, die waarschijnlijk deel uitmaken van een smokke laarsbende, welke vertakkingen heeft over het geheele land. Sterk Uw zeniiu-cn\ met Sana togen Minder dan ooit 'kunt U die vermoeidheid en neerslach tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan - neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. - Talloos zijn degenen, die door Sanatogen bun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. J brengt karakteristieke wer- S ken voort en heeft naast den internationalen stan daard-stijl iets eigens, dat het filmpubliek onmiddellijk weet te onderscheiden. Voor ons publiek, dat sterk anglo-Ame- rikaansch gezind is, heeft de Fransche film steeds iets aparts. Het idee „Fransche film" wekt een zeer bepaalde gedachten- associatie op, doet ons zelfs aan bepaalde films denken, die dan ook typisch ge noemd kunnen worden voor de Fransche filmkunst, waarin overigens ook alle an dere genres vertegenwoordigd zijn. De Fransche film leeft uit de sfeer. Die doordrenkt alles en bepaalt alles. Het is de laatste jaren zelfs een zeer bepaalde sfeer geweest, die van sombere maar uiterst suggestieve werken als „Quai des brumes" of „Hotel du Nord". De men- schen in zulke echt Fransche films leven in een zeer bepaald milieu en ze leven u i t dit milieu, ergens'anders zouden ze onbe staanbaar zijn. De Fransche camera-lieden leggen een onuitputtelijke vreugde aan den dag voor kleine, schijnbaar naast de han deling staande indrukken. Hun lens dwaalt door een leege straat, met gesloten winkel luiken en neergelaten gordijnen, blijft even I spelen met de grillige vormen van een ouderwetsch uithangbord en strijkt na- denkend over de rimpels van een gracht. Daarmee is dan niets gezegd, maar er is een stemming geschapen en uit die stem ming maken zich dan geleidelijk de men- schen los en ontwikkelen zich hun karak ters. De Amerikaansche film daarentegen heeft vaak décors, die een prachtige at mosfeer oproepen, maar de handeling maakt menigmaal den indruk, dat ze door een intelligent auteur geschreven is, die naderhand, toen alles gereed was, er ook nog een beetje sfeer aan toe heeft gevoegd. Dat is misschien zelfs een uiting van levensstijl. De menschen van de „nieuwe" wereld zijn minder gekoppeld aan een bepaald milieu en aan het onzichtbare leven dat daar in besloten ligt. Wij men schen van de „oude" wereld zijn veel meer gebonden aan dingen, die „altijd zoo ge weest" zijn, aan duizendvoudige, niet onder woorden te brengen gewoonten, tradities en overleveringen. Wij leven niet alleen in de zichtbare werkelijkheid, maar ook in de onzichtbare, die de zichtbare tot haar symbolen heeft gemaakt. Dit in elk geval is hetgeen de beste Fransche films van vlak voor den oorlog heeft gekenmerkt. Hun sfeer was een lood zware. een onontkoombare rampspoed scheen machtelooze menschen te wachten, maakte hun bewegingen al van te voren traag en aarzelend en stempelde ook hun vreugde tot een schakel in een tragischen keten. Het was een realisme van de hopeloos heid, soms zóó eenzijdig gemaakt dat het de grenzen van de werkelijkheid over schreed en tot noodlots-romantiek ont aardde. Maar de „sfeer" is niet het eenige ken merk van de Fransche film; wél het beste. De films der Franschen hebben namelijk steeds in de schaduw gestaan van een groote Fransche traditie, die van het too neel. Dat is het tweede kenmerk. Hoeveel Fransche rolprenten hebben we niet ge zien, die weinig anders waren dan Fran sche verfilmingen van het boulevard-too- neel met zijn voortdurende herhaling van verstarde thema's? Dat was geen rijke bron om uit te putten, deze afgesleten handelingen leveren slechte film-stof. Ze moesten dus bijgelapt worden en dat ge beurde met de radde geestige dialogen en het geraffineerde spel, dat den Franschen tooneelisten kenmerkt. Het is knap, r^aar het is geen film. Het is theatraal en de handeling heeft niet het vlotte, kernach tige, dat Engelsche en Amerikaansche films vertoonen. Nu heeft trouwens het meeren- deel der Fransche films dat niet. Ook de meest filmisch begaafde regisseurs schep pen niet in de eerste plaats handeling; vóór alles boezemen him de menschen be lang in. Ze slaan hen van alle kanten gade, trachten de diepste roerselen van hun innerlijk te peilen en projecteeren dat op de doode wereld, die hen omringt. Het is een kunst van het indirecte. Deze twee hoofdkenmerken van de Fran sche film, zijn meteen ook haar gevaren: een paar schreden te ver in een der beide richtingen en een rolprent is bezig vast te loopen in loodzware lyriek, of is ont aard in een reportage van een tooneelstuk. Vergeleken met de prachtige films van vóór den oorlog is hetgeen tijdens de be zetting en na de bevrijding is gemaakt van veel minder kwaliteit. Het merkwaar dige van de Fransche studio's is namelijk, dat ze gedurende de Duitsche bezetting een aantal redelijke en aanvaardbare wer ken hebben opgeleverd. „Les visiteurs du soir", „L'Eternel retour", „Les enfants du paradis" zijn er enkele van. Die zijn heel anders dan de voor-oorlogsche. De sombere, van een dreigend noodlot door trokken sfeer is er totaal in verdwenen, ze ontvluchten de werkelijkheid en zijn daarmee al weer even typisch voor den geest van het Fransche volk als de pessi mistische films vóór 1939. In den oorlog poogde men zijn zorgen te vergeten en ook: poogden de filmers onderwerpen te vinden, waaraan de Duitschers geen aan stoot zouden kunnen nemen. Waar de Fransche film nu heen gaat is moeilijk te voorspellen, maar het is wél interessant te zien, dat het voorbeeld van Marcel Carné en anderen een zeer duide- lijken invloed heeft in de Engelsche film, waar knappe realistische werken als „Brief encounter" nauw verwant zijn aan het vroegere Fransche werk. In elk geval heeft de Fransche filmer zijn zin voor sfeer nog niet verloren. In ,;La bataille du rail" zijn daar voorbeelden van; de wijze bijvoor beeld waarop ergens het voortkruipen van een dreigende tank wordt gadegesla gen is méér dan alleen maar een film opname van een rijdend ding, het is een stemmingsbeeld waarin alle haat en af schuw jegens den vijand en zijn stomp zinnige mechanische wapens is uitgedrukt. Men zou het poëzie kunnen noemen als dat woord niet bij velen verkeerde gevolg trekkingen opriep. Het is de zin voor ly rische en psychologische détails, het is het vermogen plotseling volkomen vrij te zijn en een eigen uitdrukkingsmiddel te zoe ken voor een bepaalde gedachte. Het is hetzelfde vermogen dat het kenmerk is geweest van de Fransche avant-garde, waarvan de bevruchtende werking op de filmkunst nog heden ten dage overal wordt erkend. v. G. De nagedachtenis van vlce-admiraal J. J A. v. Staveren, clle bij de Japansche Invasie van Indlë met zijn schip ontsnapte maai welk schip daarna tot zinken werd gebracht, is Woens dag ten huize zvan den Brltschen Consul-Gene raal in den Haag geëerd door de toekenning van de Engelsche orde ..Commander British Empire" (C, B. E.) De decoratie werd door den consul- generaal overhandigd aan den zoon van den overledene. Cor Ruys door Brammetje (M. Ri du Croo). Uitgave N.V. Leiter—Nypeli Maastricht z. j. Goethe had Eckermann. Dickens had Forstet en Cor Ruys heeft zijn „Brammetje". Wannee: Ruys naar Indië op tournee gaat. moet zijd biograaf hem „even afhalen", wat den trouweJ vriend op een dagenlang rets-avontuur komt b staan: zit Cor in zijn Zomer-theater op Sche veningen, dan vindt hij ook hier ..Brammetje' weer en als hij aan "t Leidsche Plein de Malle molen draait. Is het nogmaals „Brammetje". dii de tekst voor zijn „Eigenwijze Liedjes" lever. Het boek. dat deze auteur aan een van ona merkwaardigste tooneel figuren gewijd heef. komt dus „van wélingelichte zijde"! Het is een aardig boek. Vlot en onderhoudend geschreven, geeft het. zonder zwaar-op-de-hand. scire ontleding, een scherpen en zuiveren indruk omtrent de tallooze facetten van den kunstenaar en mensch. wiens gaven en tekortkomingen me. beminnelijk begrip worden geschetst en bevoor. deeld. De verdienste van deze blografie Ugt voor eert goed deel ln de wijze, waarop de auteur zich ln stijl en zinsbouw heeft gevoegd naar zijt onderwerp; van bladzij tot bladzij en van rege tot regel leeft de lezer ln de eigenaardiige sfeer; van Cor Ruys, dien hij hoort spreken en zich zie: bewegen als stond hij zelf vóór hem. De biograii als tusschenpersoon is geheel opgelost. De sehrij. ver ontleent zijn stof soms aan een in 1925 gepu. bliceerd geschrift van F. Kramer, dan weer aa; persoonlijke ervaringen en ook is Ruys zelf aki geïnterviewde wel eens aan 't woord. De divers bestanddeelen zijn zoo deugdelijk gfmengd, dat! men ze niet altijd kan onderscheiden, maar men proeft is altijd: Cor Ruys. In deze biografie is centrale aandacht besteef aan Ruys' werk in Indië, het „mooie, groote land", waarvoor deze acteur nog steeds zooveel voelt. De verschillende tournees en de daarme* afwisselende ondernemingen hier te lande schaffen niet alleen n beeld van den hoofdper soon, maar werpen ook een licht op de toestan den bij het tooneel in het algemeen. Ook leereo wij den Cor Ruys „achter het schotje" kennen, „de inzichzelf gekeerde man, die het allerljefst eigens-buiten ln een dood-eenvoudig huisje zou wonen met de wijde velden en de bosschen en de natuur om zich heen als een onbekend en stom gewoon mensch". Voordat hij dit ideaal bereikt, hopen wij ech ter ook nog dat andere ideaal tn vervulling ti zien gaan: Shylock te spelen. ..maar dan in d« tragi-komische opvatting en liefst onder regit van Verkade". H. G. CANNEGIETEH Zonder Duitsch afzetgebied dreigt in 1947 een chaotische toestand Panda en de Meesteivdief Hier is de schatkamer!" riep de schatbewaarder. „De schatkamer des ko- nings! Kijk, die kisten daar zijn leeg ge haald, die zakken zijn omgekeerd!! Er is hier ingebroken.'!!" „Diefstal" bulderde de hofmaarschalk. „Er is hier een dief ge weest!" „Maar, goede lieden!" suste Joris, ,dat kan toch niet! Overal staan hier sol daten en schildwachten om deze gewelven te bewaken! Geen muis zou hier kunnen binnen dringen!" „Bah!" riep de hofmaar schalk. „Er is nog een geheime ingang en de kaart daarvan is eveneens ontvreemd!' Panda zei niels. Hij had direct gezien, dat deze schatkamer de zelide was als die waaruit hij zelf de munten en diamanten had gehaald. Hij begreep nu, hoe Joris we derom iedereen had bedrogen en den koning had blij gemaakt met ztjn eigen schatten' En ook snapte hij nu, hoe Joris ineens aan die kaart gekomen was. Die had hij na tuurlijk in het paleis zelf gestolen.' Maar Joris zelf had nu ook in de gaten, dat hij er in gelopen was. „Laat mij peinzen!" zei hij nadenkend.. De heer W. J. van Kampen, lid van het hoofdbestuur van de afd. Tuinbouw, be sprak te Amsterdam op een vergadering van de afdeeling Tuinbouw van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwcomité, de vooruitzichten van den export naar Duitsch land, ons natuurlijke achterland. De export naar dit land is na den oorlog weggevallen. Men heeft weliswaar getracht een ander behoorlijk afzetgebied te vinden en is in 1946 tot export naar andere Europeesche landen gekomen, maar de vooruitzichten voor 1947 zijn op het oogenblik nog zeer bedroevend. Met Tsjeeho-Slowakije, waar heen in 1946 een belangrijk gedeelte van onze groentenproductie ging, is nu een ver drag tot stand gekomen, dat een overeen komst inhoudt voor het exporteeren van tuinbouwproducten ten bedrage van 1.000.000 naar dat land. Maar het is een verdrag, dat aldus spreker op zeer onoordeelkundige wijze is samengesteld. Immers de bepalingen hou den in, dat wij voor dat bedrag kunnen uitvoeren aan kasbloemkool vóór 1 Mei en aan stooktomaten vóór 1 Juni. Ieder tuin der weet, dat dit een onmogelijkheid is en, hoe goed bedoeld ook, biedt deze handels overeenkomst den tuinders voor Tsjecho- Slowakije geen vooruitzichten. Met Polen, waarheen wij vóór den oorlog voor circa 500.000 aan druiven expor teerden, is in het handelsverdrag, dat nu met dit land gesloten ls, geen plaatsje in geruimd voor de tuinbouwproducten. De Handelsovereenkomsten met België en Frankrijk, die in 1946 een export ter waar de van tientallen millioenen inhielden, zijn zoo g>ng spreker voort, door die landen dusdanig gesaboteerd, dat de export geen behoorlijke bedragen bereikte. Voor ons bestaat geen andere mogelijk heid, dan te exporteeren naar ons natuur lijke achterland: Duitschland, welke uitvoer niet alleen in den wensch van de Neder- landsche tuinders maar ook in dien van de regeering ligt. Dit blijkt uit de rede. die mr. Van Kleffens onlangs gehouden heeft en waarin hij er op aandrong, dat ook de kleine landen, die gedurende den oorlog zooveel geleden hebben, stem krijgen in het groote koor, dat over het economisch bestel van Duitschland zal beslissen. Zeeuwsche schoonen zonder schort Het gebrek aan schortenbont werd 12,320 Zeeuwsche boerinnen wat al te bont. Zij wendden zich, zonder schort, tot het Rijksbureau voor textiel, dat vroeg wat er aan schortte. De bloem der Zeeuwsche struischheid heeft de aandrang zoo sterk weten te maken, dat het Rijksbureau de hand over het hart streek en 30.000 vier kante meter stof toezegde om in den nijpenden schortennood in onze eilanden provincie te voorzien. Joodsche kolonisatieplannen in Suriname Op 18 Maart zal een delegatie van het uitvoerend comité van het Secretariaat- Generaal van de Freeland League uit New York naar Paramaribo vertrekken om met den Gouverneur en de Staten onderhan delingen te voeren over de Joodsche im migratie in Suriname. Op 3 Maart was er in New York een conferentie van ruim 240 vertegenwoor digers uit den „Arbeidersring" (Joodsche arbeidersorganisatie in de Vereenigde Staten), die de kolonisatieplannen van de Freeland League hebben goedgekeurd. Be sloten werd deze plannen te steunen. RUSSISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR AMERIKANEN. Enkele uren nadat president Truman zijn verklaring ten aanzien van Grieken land en Turkije had gedaan, werden zeven entachtig officieren en manschappen van het Amerikaansche leger vereerd met hooge Sovjet-Russische militaire onder scheidingen. De plechtigheid geschiedde overeenkomstig orders van bijna een jaar geleden. Den gedecoreerden werd lofge bracht voor buitengewone dapperheid, be toond in den strijd tegen „den gemeen- schappelijken vijand, het Duitschland van Hitier". De heer Van Kampen vervolgde: „Indien in 1947 Duitschland niet als afzetgebied voor het tuinbouwbedrijf vrijkomt, zal er ook in 1947 een chaotische Toestand op tuin bouwgebied heerschen. Liever sturen wiji de producten in den vorm van regeerings-1 credieten naar Duitschland en vormen we zóó onzen afzet, dan dat wij weer op de veilingen onze producten laten doordraaien en ze hier laten verrotten." IJshockey Zwitsersche zege in Amsterdam De wedstrijd Nederland—Zwitserland b in de Apollo-hal te Amsterdam stond op een hoog peil. Aanvankelijk hielden onze landgenooten goed stand en hadden bij de eerste pauze een voorsprong, welke daarna verloren ging. In het derde gedeelte van den strijd maakten de gasten van kansen gebruik en behaalden een overwin ning van 4—1. Dezen avond verleenden Daphne Walker en Hans Gerschweller weer medewerking en zij oogstten veel succes. VAN GORSELEN-BEKER. In het schaak- tournooi om den Van Gorselenbeker zijn eenige partijen uit de zevende ronde uitgesteld. De uit slagen waren: S. Herfst—J. H. Kruyt 1—0; P. A. van Drlel—J. Blokker afgebroken; G. D. van der Velde—W. Geuzenbroek 1—0. De afgebroken partij uit de tweede ronde R. Holman—W. Geu zenbroek is na voortzetting remise geworden. GLIP-SCHAAKTOURNOOI. In het komende weekeinde begint te Heemstede het vierde jaar- lijksche Gliptournooi, waaraan twaalf schaken deelnemen. Na twee ronden, welke volgens af- valsysteem gespeeld worden, blijven drie deel nemers over. die een halve competitie spelen. WATER POLO WED STRIJDEN. Het pro gramma van de waterpolowedstrijden, welke Maandag 17 Maart in het Velserbad gespeeld worden, luidt als volgt: Competitie kring Haarlem: Dames: VZV— Haarlem. Heeren. Afd. I: VZV—Haarlem. Afd. II! HVGB 3—Haarlem 2; VZV 2—DWR 3. Afd. IH: HZV—PSVH; DWT 2—Haarlem 3. Wereldnieuws „Oost-Europa" is vermoeiend. Te Washington is bekend gemaakt, dat president Truman op advies van zijn geneesheer vier dagen te Key West in Florida zal verblijven om rust te nemen. Ambassadeur. Nikolai Noviki, de Russische am bassadeur m de V. S., die plotseling naar Moskou teruggeroepen ls. verklaarde bij zijn vertrek uit New-York, dat hij de rede van Truman niet gehoord en niet gelezen had, HIJ zeide niet te weten, hoe lang hij in Mos kou zou zijn, doch verklaarde, wel van plan te zijn naar de V. S. terug te keeren. (U. P.) Toch maar een vakman. De benoeming van een „Master Planner" hoofd van het plan-bureau der Engelsche regeering. ls volgende week te verwachten. Het zal een Industrieel zijn met ervaring op productie-gebied en zonder actieve politieke gezindheid. Concurrentie? Aan het Leger des Hells ls de toestemming geweigerd, om zijn evangelisa tiewerk in Duitschland voort te zetten. Deze weigering is een gevolg van klachten van Sovjet-Russische zijde, dat het leger quasi- militair is en dat ztjn leden een militair uniform dragen. Aanwinst. Naar de „Kedaulatan Rakjat" uit Indlë meldt, hebben drie Duitschers, Mewes, Tribcrt en Hesse, naturalisatie tot republl- kelnsch staatsburger aangevraagd. Waarschuwing. Tijdens een conferentie van de Unie van conservatieven in Engeland heeft een bestuurslid Churchill aanbevolen. Attlee te waarschuwen, dat tenzij de Labour regee ring de verzekering geeft, constitutioneel te zullen regeeren, het de plicht der oppositie zal zijn, de feiten aan het volk voor te leggen en tevens den Koning te verzoeken het par lement te ontbinden en nieuwe verkiezingen plaats te doen vinden. Niet alles tegelyk. Vandaag zouden vier verdra gen tusschen de Vereenigde Staten en de Philippijnen In Manilla worden geteekend. ZIJ betreffen onder andere het afstaan van 23 militaire bases aan de V. S. Amerika had er zeventig gevraagd. Internationale arbeidesrechten. Het wereldver- bond van vak vereen lglngen zal binnenkort aan den socialen en economlschen raad der UNO een Internationaal wetsontwerp voorleggen, dat de volgende voorzieningen zal bevatten: Evenwicht tusschen loonen en koopkracht, sociale zekerheid, rechten van vrouwen en kinderen ln de Industrie en hygiënische plannen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2