„Kabelwachten" uit den bezettingstijd voor de rechtbank ter sprake NIWIN-cantinewagen rijdt door de stad Velser zaak voor Bijzonder Hof Velen verlangen naar den terugkeer van de vrijwillige brandweer f Kort en Bondig j VRIJDAG 14 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Gecompliceerde politie-historie uït Bloemendaal Vijftienhonderd inwoners van Bloemen daal liepen vele weken lang met verbeten gezichten langs Duitsche telefoonkabels, om op te letten, of niet één of andere „on verlaat" de weermachtsverbindingen door zou snijden. Dat was in het najaar van 1942. Haarlem en Bloemendaal kregen bijna een boete van 1.000.000 gulden, omdat de draden, waarlangs slechts Duitsche sprekken vloden, steeds weer ten prooi vielen aan een scherp voorwerp en liep zelfs zóó hoog, dat de „wachtloopers' met hun leven verantwoordelijk werden gesteld voor de kabels. In Bloemendaal zag men het spelletje met angst en beven aan: er werd gedacht aan de gijzelaars in Haaren en St. Michiels gestel, aan den kwajongen misschien, die louter uit tijdverdrijf een heele gemeente de stuipen op het lijf joeg en er werd in stilte ook gegrimlacht bij de verwoede Duitsche pogingen, om de „sabotage" te keeren. Toen werd er op den 4en November in Aerdcnhout weer een kabel vernield en men hield den adem in, want de betrokken „wachter" was door de Duitschers opge pakt en op last van den S. D. opgesloten. Kort daarop kwam echter het verlossende nieuws, dat een ontoerekenbare jongeman van 14 jaar met een vriendje de kabel- knipperijen op zijn geweten had en voor de burgers althans was de ergste spanning gebroken. Deze bijna vijf jaar oude gebeurtenissen waren het stramien, waarop Donderdag middag door de Haarlemsche arrondisse mentsrechtbank een gerechtelijk dradenspel werd geweven, toen de 51-jarige agent van politie P. S. in het verdachtenbankje plaats had genomen, beschuldigd van valschheid in geschrifte. Zijn toenmalige superieur, de brigadier-rechercheur H. H. S. had name lijk zoo kwam tijdens het onderzoek deze affaire naar voren de twee jongens gearresteerd en de wijze waarop dit ge schiedde, was voor den agent in zijn na- oorlogsche functie van B.S.-lid onder meer aanleiding om drie jaar nadien een rapport te schrijven, waarop de rechercheur werd gearresteerd en geruimen tijd in een inter - neeringskamp moest doorbrengen. Dit rap port, Donderdag de belangrijkste stille ge tuige, verweet den brigadier verder, dat hij als belooning voor de arrestatie van de jonge „saboteurs" van S. L. A. Plekker, de Haarlemsche oorlogsburgemeester, 1000 had aangenomen. Later bleek, dat dit zuiverings-rapport niet op ambtseed was opgemaakt en dat een zekere animositeit tusschen de twee politiemannen wellicht voor den beschul diger aanleiding was geweest, zijn supe rieur zwarter af te schilderen dan hij in werkelijkheid was, zooals één der rechters het uitdrukte. De feiten, die door den agent werden aangevoerd bleken bovendien niet op eigen waarneming te berusten, maar op losse geruchten over den gewraakten bri gadier. Zoo kwam eerst lang na de span nende weken van eind 1942 aan het jicht, dat de belooning van 1000 geen afgespro ken bedrag voor een afgesproken arresta tie was, maar een douceurtje, dat Plekker graag voor de net-niet opgelegde boete van een millioen (die door de genoemde arresta tie afgewend werd) over had en dat de brigadier eerst na lang tegenstribbelen aan nam. Intensief verhoor. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde en vertelde, hoe hij vlak na de be vrijding van den toenmaligen B. S.-com mandant, mr. N. J. G. Sikkel opdracht kreeg een zuiveringsrapport op te maken over brigadier H. H. S. Daartoe verhoorde de verdachte den Bloemendaalschen oud-bur gemeester Zigeler en uit hetgeen hem ter oore kwam, stelde hij een, volgens hem voorloopig, rapport samen dat de stakin; later de schorsing en tenslotte de gevangen neming van zijn vroegeren superieur tot gevolg had. De president, mr. H. J. Ferwer- da, verweet verdachte dat hij te veel op kletspraatjes was afgegaan en vroeg zich af, waarom de B.S.'er niet naar de Haar lemsche secretarie ging, om juiste inlich tingen te krijgen over de aangelegenheid van de 1000. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat het onderhavige rap port een voorloopig 'karakter droeg en 6lechts den weg wilde banen voor een nauwkeurig onderzoek. Daarom ook zou er later een aanvullende verklaring over den brigadier door verdachte zijn afgelegd in zijn kwaliteit van P.R.A.-rechercheur. De thans als getuige gedagvaarde recher cheur H. H. S. hield een uitvoerig betoog. Hij heeft vlak voor de capitulatie van kennissen dit gehoord: „De B. S. zal er wel voor zorgen, dat jij uit de politie gegooid wordt" en toen hij naar mr. Sik kel toog, om de tegen hem ingebrachte be schuldigingen te weerleggen, heeft deze hem toegevoegd: „Jij hebt een jongen aan de Duitschers overgeleverd tegen een te voren afgesproken belooning". Volgens den getuige werd echter gauw de valschheid van het door zijn vroegeren collega geschreven rapport gemerkt en direct daarop is hij dan ook onvoorwaar delijk in vrijheid gesteld. Als getuige werd voorts het Haarlem sche raadslid mr. M. D. Proper gehoord. Hij zeide als lid van de zuiveringscommissie voor de politie groote waarde gehecht te hebben aan het rapport van den verdachte Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 -Maart 1947. GEHUWD: 13 Mrt, W E. Hilarius en M. W. A. fioois; H. P. J. Schuitemaker en W. M. Duijn;. H. D. Smit cn C. J. Menzet; L. A. Vloemans en J. M. V. d. Vorst; W. Veldhuis en M. W. v. d. Ochtend: E. Fljlstra en D. Luidens. BEVALLEN van een zoon: 26 Febr.. L. B. d. Witv. Ouwerkerk; 11 Mrt, C. M. Muchall Stouthandel; 12 Mrt. M. C. Balk—Schell; J. Bak ker—Brandei horst; W. Barthel—Nleboer; J. Riet bergenWolshelmer; 13 Mrt. A. Inpijn—d. Vries. BEVALLEN van een dochter: 12 Mrt. A. Keizer *-Koper;l3 Mrt. A. A. v. d. Weiden—v. d. Pol; A. Plug—Dijkhuizen. OVERLEDEN: 12 Mrt, K. Koper—Kraaijer. 72 J„ Gr. Houtstraat. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 14 MAART Gem. Concertbureau: Ledenconcert HOV, 8 Uur. City: ..Geef 'm de sporen", toeg. eiken leef tijd 2 15. 4,30. 7.00 en 9-15 uur. Spaarne: ..De ge veltoerist", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rebecca", toeg. bov. 18 j. 2.15, 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Palace: ,,Het gevecht der spoor wegen". toeg. bov. 18 j. 2.00. 4.15. 9.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Katharine de Groote", toeg. bov. 18 j. 2 00. 4.15, 7.00 en 9 15 uur. Frans Hals: „The North Star", toeg. bov. 18 j 2.00. 4.30, 7.00 en B.15 uur. ZATERDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „Een maand op het land", ».30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. over den brigadier-rechercheur. De beloo ning werd hem minder aangerekend, omdat deze niet ten eigen bate werd aangewend. Over deze 1000 werd door S. L. A. Plekker schriftelijk verklaard (hij ver scheen niet zelf voor de rechtbank) dat deee som nooit door hem werd uitgeloofd, maar wel gegeven voor de arrestatie van de „kabelknippers". Een ambtenaar van de afdeeling Financiën der gemeente Haarlem onderschreef dit. Requisitoir en verdediging. De Officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg achtte de bewijskracht van de rap porten, opgemaakt door verdachte als ex- politieman, groot en meende, dat hij zeer goed heeft geweten aan welke gevaren een beschuldigde bij feiten-verdraaiing zou komen bloot te staan. Terloops wijdde mr. v. d. Burg eenige afkeurende woorden aan elke animositeit in welk politiecorps dan ook, welke zooals te Bloemendaal fatale gevolgen heeft gehad. „Als een paal boven water staat het bewijs, dat de beklaagde met deze valschheid in geschrifte den bri gadier nadeel heeft kunnen berokkenen' aldus de Officier. Ook de opzet zag hij als bewezen en hij requireerde tegen P. S. een half jaar gevangenisstraf met ontzetting uit het ambt van politiek rechercheur in den breedsten zin. Mr. A. H. v. Veen uit Amsterdam toonde zich teleurgesteld door het requisitoir en bracht een aantal formeele bezwaren tegen de dagvaarding naar voren. Hij drong aan op een onbevoegd-verklaring van de recht bank, waai door deze zaak voor een Krijgs raad zou komen te dienen. Verdachte viel volgens den advocaat tijdens de hem ver weten handelingen als B.S.'er onder de mi litaire tuchtwetten. Subsidiair concludeerde mr. v. Veen tot vrijspraak en meer subsi diair tot een nadere informatie in de aan gelegenheid door het oproepen van een aantal nieuwe getuigen. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak op 27 Maart bepaald. Nadat de NIWIN-filmvoorstelling van „Rebecca" in het Haarlemsche Rembrandt- theater verleden week ruim 2000 oplever de, is het NIWIN-comité in onze stad op zoek naar een mogelijkheid om de restee- rende 8000 bijeen te krijgen om dan de militairen in Indië te kunnen verrassen met een completen cantinewagen. De twee de stap op weg naar de tien mille zal aan staanden Maandag gezet worden, wanneer zoo'n cantinewagen door Haarlem zal gaan rijden, om ten bate van de NIWIN koffie, koek en erwtensoep te verkoopen. Drie dagen lang hoopt het autopersoneel zich hier voor in te spannen en het eerste kopje troost zal omstreeks tien uur 'aan burge meester M. A. Reinalda geoffreerd worden, waarna de wagen, beladen met de lekker nijen, dié ook speciale NIWIN-koeken ver koopt, de rest van de stad gaat „bewerken". Wanneer we verklappen, dat in Den Haag eenzelfde actie 7000 meer opbracht dan voor een cantinewagen noodig was, zal hopelijk de Haarlemsche burgerij haar beste NIWIN-beentje voorzetten, om deze Haagsche prestatie terzijde te streven. Een openbare bibliotheek in Heemstede Bij de behandeling van de begrooting heeft de gemeenteraad van Heemstede in beginsel tot de vestiging van een openbare bibliotheek en leeszaal besloten. >p dit terrein zal gestreefd wor den naar samenwerking met Haarlem, zoo dat Ln den een of anderen vorm gebruik zal kunnen worden gemaakt van den bij zonderen boekenschat, dien Haarlem bezit. Waarschijnlijk zal het gelukken de hand te leggen op geschikte lokaliteiten in het centrum van de gemeente. Verwacht mag worden dat in den loop van de volgende maand een voorstel aan den raad zal worden gedaan. Bij aanvaar ding daarvan zal het wellicht mogelijk zijn de bibliotheek en leeszaal in het laatst van dit jaar in gebruik te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBORENJosephus Nicolaas, z. van G. W. Assendelft en A. M. van Zomeren: Maria Johan na Cornelia, d. van W. Th. de Groot en J. Hj^mskerk; Johannes Leonardus Cornells, z. v. H. Weijers en A. M. Warmerdam; Antonius. van C. M. Seijsener en Th. J. Asper van Don gen; Catharina Maria Anna, d. van J. van Hou- en M. M. de Klerk; Rudi. z. van F. Duin kerken en M. J. Sijsenaar; Gerardus Maria, z. v. G. Veelenturf en J. M. van Lint. ONDERTROUWD: J. Weijers en K. Vlaar; J. P. Kortekaas en G. W. Ouwehand. GETROUWD: G. van der Post en A. J. Hee ts; J. Elderbroek en E. Verrijzer; B. van Schaik en J. Granneman. OVERLEDEN, F. J. Smit, 81 j„ m. Hedenmorgen behandelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van prof. mr. A. G. van Hamel weer een Velsensche verraad-zaak. Ditmaal stond Van R. uit Haarlem in het beklaagden bankje. die ervan beschuldigd werd in Oc tober 1942 aan den N.S.B.-inspecteur van politie Ritman te Velsen te hebben mee gedeeld, dat hij in contact was gekomen met een aantal personen, die persoonsbe wijzen aan ondergedoken Joden verkoch ten. Hij zou aan Ritman hebben voorge steld dat hij deze personen in handen van de politie zou spelen, hetgeen de arrestatie door den S.D. van zeven hunner tengevolge had In denzelfden tijd zou hij aan den N.S.B. inspecteur, die later door de Velsensche illegaliteit geëlimineerd werd, verteld, dat hij betrekkingen had aangeknoopt met een zekeren Quist die in de veronderstelling verkeerde dal Van R. ook tot de illegaliteit behoorde. Quist had hem toen een vuur wapen willen verkoopen. Verder werd den verdachte ten laste gelegd, dat hij voor den vijand bewakingsdiensten in de duinen had verricht en dat hij in 1942 in Amsterdam dienst had genomen bij den „Wach und Schutzdienst". De beide laatste punten gaf de verdachte direct toe. De president begon aanstonds met getuige W. Quist te hooren, die ver klaarde, dat hij in Mei 1942 contact had gezocht met de illegaliteit. Verdachte deed zich als een lid daarvan voor en vertelde, dat de illegaliteit groot gebrek aan wapens had. Quist had toen een pistool met mu nitie voor 45 aan Van R. verkocht. De getuige was wantrouwend geworden toen Van R. verteld had, dat hij duizenden gul dens ter beschikking had om wapens aan te koopen. Kort daarop werd Quist in zijn woning gearresteerd door den inspecteur Ritman, die deed voorkomen alsof ook Van R. gearresteerd was. Quist had toen ge vraagd om met dezen geconfronteerd te worden en hierbij had hij opgemerkt, dat Van R. glad geschoren was, en dat terwijl hij met een baard van enkele dagen rond liep. Voor den getuige was het toen duidelijk geworden, dat de arrestatie van Van R. gefingeerd was. Bovendien had een agent hem in zijn cel gezegd, dat Van R. de zaak verraden had. Bij den S. D. waarheen Van R. en Quist samen werden overgebracht, zou de eerste zich hebben gedragen, alsof hij er kind aan huis was. Verdachte zelf kwam er tegen op, dat hij den indruk gewekt zou hebben van bij de illegaliteit te zijn en vond het vreemd, dat getuige Quist bij het transport naar Am sterdam getuige A. Kuntkes niet onder d^e begeleiders had opgemerkt. Ook ontkende hij de confrontatie op het politiebureau te Velsen. Hij zeide, dat de arrestatie van Quist het gevolg was van een manipulatie met persoonsbewijzen. De getuige bleef echter bij zijn verkla ringen. (De zitting duurt voort.) Zwitsersch koor in het Concertgebouw Zangeressen en zangers uit het zuiden van Zwitserland vertoeven op het oogenblik ln het koude Nederland, om op uitnoodiglng 9an de Ne deriandsche Reisvereeniglng een aantal concer ten te geven. De toehoorders vergeten de kou,, als zij het gezelschap hooren, doch de zangers hebben last van verkoudheid. Tijdens de uitvoe ring van Donderdagavond in het Concertgebouw was daarvan in het begin Iets te merken, doch langzamerhand kwam het koor er steeds beter in. Deze gemengde zangvereniging „Canterini del Ceresio" is twintig jaar geleden opgericht floor Amaido Filipello. Aan hem heeft het koor een bijzonder goede kracht. Hij ls een uitste kende dirigent, een vaardige begeleider en hij heeft een programma samengesteld, dat artistiek op een hoog peil staat. Zelf heeft Filipello, die muziekleeraar in Lugano is, enkele werken ge componeerd, welke van een ernstig karakter zijn, De liederen, welke hij bewerkt heeft, zijn van vroolijken aard en doen prettig aan. Als soliste verleende Girtetta Grignola haar me dewerking. Deze jonge artiste heeft een goed geschoolde stem en zij zong op prachtige wijze enkele nummers. De leden van het koor Vittorio Roncorlni en Antonio Maternini traden als solisten op. eveneens met groot succes. Eén der zangeressen bleek een dochter te zijn van Ne- deriaadsche ouders; zij kondlge de nummers aan. In de pauze zijn lichtbeelden en een film. over Lugano en de omgeving vertoond, waardoor de bezoekers een oogenblik vertoefden ln de streek, waar de leden van hel koor vandaan komen. Hoe de costumes daar zijn en speciaal in het kanton Tessln kwam niet alleen op de film tot uiting, maar ook op het tooneel. De leden van het koor hebben costumes uit de streek, welke an de hand van oude gravures Ontworpen zijn. De heer C. L. Kwak overleden Te Heemstede is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer C. L. Kwak, makelaar aldaar, die eenlgen tijd deel heeft uitgemaakt van den Heemsteedschen gemeenteraad, als vertegen woordiger van de Anti Revolutionnaire partij. In verschillende besturen heeft hij zitting gehad en ook is hij lid van den Kerkeraad dei Gerefor meerde Kerk van Heemstede geweest1'. Voor zwervers in de kou Voor de ..zwervers in de kou" ontvingen wij nog de volgende bedragen: fam. Van A. f 1; X f2; R. f5; mej. S fl; Hans en Bob f2,50; Alf. Rh. te H. f 10; B. te Ov. f2.50. In totaal hebben wij thans f34 ontvangen, welk bedrag afgedra gen is aan de Vereeniging tegen bet Mishande len van Dieren. Muziek Bacli's Matthaus'Passion Uitvoering te Beverwijk In de geheel gevulde Groote Kerk te Bever wijk had Donderdagavond voor de eerste maal aldaar de uitvoering van Bach's Matth&us-Pas- sion plaats. De acoustiek der kerk bleek goed: de opstelling van orkest en koor ln een hoek der kerk niet voor alle hoorders gunstig. Het kooi was samengesteld uit de Doopsgezinde Zangko ren van Haarlem en Beverwijk; Hespe's bekend Jongenskoor, het orkest der H. O. V.. een vijftal uitstekende vocale solisten, de claveciniste Janny Wering en de organist Jac Zwaan werk ten mede. terwijl het geheel onder leiding van den Beverwijkschen koordirigent H van Dijk stond. De solisten Ankie v. Wickevoort Crom- melin (sopraan). Lex Karssemeyer (tenor) en Herman Schey (bas) deden hun reeds lang ver kregen reputatie gestand; de nieuwelingen Jouck Cuperus'(alt) en Guus Hoekman (bas) ble ken hun plaats volkomen waardig. De samen werking tusschen koor en orkest was niet altijd goed; de dirigent bezit nog geen ervaring als orkestleider. Ook viel het jongenskoor in de groote koraalfantasie die het lste deel besluit niet altijd op tijd in. De dramatische koorge- deelten en mterupties klonken niet fel genoeg; de ritardandl aan 't slot daarvan onjuist. Verder had de dirigent in 't 2de deel te veel coupures gemaakt, zoodat de continuïteit van het ver haal en ook van de toonsoorten soms verloren ging. Ten slotte stond het orgel bijna een halve toon te laag, waarom Zwaar, zijn partij een halve toon naar boven transponeerde, maar toen klonk alles tegenover het orkest weer te hoog. Van het koor klonken de koralen verreweg het best. Zoo was deze eerste Bevérwijksche uitvoering nog lang niet volmaakt, al had ze ook goede kwaliteiten. De tekortkomingen kunnen bij her haling in voigende jaren bij goede studie en ernstigen wil gaandeweg verbeterd worden. K. DE JONG Onleigeningsplannen voor Zandvoort Ten behoeve van den wederopbouw Burgemeester en Wethouders van Zand voort brengen ter algemeene kennis, dat van heden af ten Raaóhuize kosteloos ter inzage zijn gelegd een lijst van te onteige nen perceelen alsmede een kaart, waarop deze zijn aangegeven. Op Dinsdag 25 Maart, om 11 uur des voormiddags zal ee.n commissie van den Wederopbouw in het gemeentehuis zitting houden om bezwaren tegen dit onteige ningsplan aan te hooren. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen voor deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren in dienen bij het college van Commissarissei van den Wederopbouw, Van Alkemadelaan 350, Den Haag. Het afscheid van burgemeester Reinalda De vergadering van den raad der ge meente Haarlem, waarop burgemeester Reinalda afscheid neemt, wordt gehouden op Woensdag 19 Maart a.s. om 14 uur in de Statenzaal. De agenda vermeldt nog eenige gewone punten, o.a.: aangaan van geldleeningen cn de organisatie van de brandweer. Des middags om 4.30 uur zal gelegenheid bestaan in de hal van het stadhuis af scheid te nemen van den burgemeester en mevrouw Reinalda. Fransche troepen hebben bij de begrafenisplechtigheid van den overleden Franschen politicus Champétier de Ribes gedéfilëerd voor de kist met het stoffelijk overschot, die stond opgebaard voor de Notre Damewaar de uitvaartdienst werd gehouden. Commandant en leid int! gevende personen zijn vrijwilligers De commissie van onderzoek voor den Balkan, door de UNO naar Griekenland ge zonden om de Grieksche klachten over buitenlandsche inmenging te verifieeren, heeft kampen van door de Grieksche regeering geïnterneerde „politieke delinquenten" be zocht, teneinde de gevangenen te verhooren. Deze hadden zich bij die gelegenheid getooid met het opschrift: „Laat de Engelschen vertrekken". In de Woensdag: a.s. te houden vergade ring van den gemeenteraad van Haarlem, welke nog onder leiding zal staan van bur- getneester M. A. Reinalda, zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om dc beroepsbrandweer op te heffen en de oude traditie, dat de Haarlemmers zelf vrijwil lig en belangeloos eventueel voorkomende branden zullen blussclien, weer zoo spoe dig mogelijk in eere te herstellen. Dit voorstel, waarover wij reeds bij zonderheden hebben meegedeeld, is voor zien van een uitvoerige toelichting, waarin B. en W. herinneren aan den toestand, welke geschapen is in de oorlogsjaren. De beroepsbrandweer vervult op het oogen blik onder haar tegen-woordigen comman dant ongetwijfeld op lofwaardige wijze haar taak, doch het college meent toch. dat het belang der gemeente vordert de beroepsbrandweer op te heffen. Niet alleen verlangen B. en W. naar den terugkeer der vrijwillige brandweer, maar ook de vrijwilligers zien in grooten getale met on geduld het tijdstip tegemoet, waarop zij hun werk zullen mogen hervatten. B. en W. hebben overleg gepleegd met den voormaligen staf der Vrijwillige Brandweer en den commandant, waarbij laatstgenoemde op loyale wijze zijn mede werking heeft verleend. Overeengekomen is, dat de comman dant en de leiding gevende personen benoemd zullen worden uit vrijwilli gers en dat het personeel zal bestaan uit vrijwilligers en beroepspersoneel. Reeds hebben zich vele vrijwilligers aangemeld. Het blusschen zal geschieden door vrijwilligers en het beroepspersoneel zorgt voor het nablusschen en opruimen. Nieuwe indeeling der gemeente. De gemeente zal verdeeld worden in zes vakken en twee bijvakken (het Ramplaan- kwartier en Spaamdam). Elk vak zal twee kringen, ieder van tien vrijwilligers be vatten. De vrijwilligers, behalve in het Ramplaankwartier en Spaarndam. zullen aan het kringennet worden aangesloten. In de twee bijvakken zal de oproeping ge schieden door het in werking stellen van sirenes. Zoo mogelijk zal in elk vak een brandmeester en onderbrandmeester woon achtig moeten zijn. In elk vak zal klein materiaal, waarover de gemeente beschikt, worden onder gebracht. Voor de kunstbe scherming wordt een aparte groep ge vormd. Ongeveer 28 man beroepspersoneel Vee! vorstschade aan het Haarlemsche plaveisel Naar aanleiding van sombere verhalen uit de Residentie over de groote schade, welke daar door de vorst aan het wegdek is toegebracht, hebben wij ons tot de daar voor in aanmerking komende Haarlemsche instantie gewend. Ook in onze stad heeft de barre winter aanzienlijke schade aan het plaveisel toegebracht. Een definitief overzicht kan echter pas gegeven worden, wanneer de dooi zijn werk heeft voltooid. De lasten voor de gemeente, veroorzaakt door het sneeuwruimen, zullen dus ver moedelijk met een flink bedrag voor de noodige wegreparaties verhoogd worden. De KNAC deelt nog mede, dat de toestand van het landelijke wegennet hier en daar slecht is, al zijn de sneeuw- en ijsbezwaren grootendeels overwonnen. Tal van wegen vertoonen groote en diepe gaten. zal worden aangesteld. Vrijwilligers ont vangen geen bezoldiging, noch vergoeding voor werkverzuim of iets dergelijks. B- en W. deelen mee, dat het in de be doeling ligt het commando te doen bij staan door een beroepsbrandweerman. De commandant is belast met en verantwoor delijk voor de brandbestrijding. Niet uit gesloten is, dat een of meer leden van de beroepsbrandweer tot brandmeesters wor den benoemd. Voor het tegenwoordige personeel zal, voor zoover het niet in dienst kan blijven, getracht worden een betrekking bij andere gemeentelijke dien sten en bedrijven te vinden. De heer H. C. Vernout waar nemend commandant. Indien het voorstel van B. en W. aange nomen wordt en de vrijwillige brandweer haar werkzaamheden hervat, zal de heer H. C. Vernout als waarnemend comman dant zijn taak voortzetten. Ook de leden van den vroegeren staf zullen worden her benoemd. Zwemmen Zwemcompetitie besloten De laatste wedstrijden voor de zwemcompeti- tie van den kr ing Haarlem zijn Donderdag in het Sportftfhdsenbad gehouden. De organisatie be rustte bij HPC De uitslagen waren als volgt: 66 2 3 m. borstcrawi jongens: 1. C. Wiskei (DWR) 46 3 sec.; 2. H. Maassen (Haarlem) 464 sec.; 3. J. Imanse (Haarlem) 48.6 100 m. nigsiag dames: 1. J. Wlsker (DWR) l m. 24.4 sec.; 2 J v Waard (DWR) 1 m 28.8 sec.; 3. M. Marsman (HVGB) 1 m. 29 sec. 100 m borstcrawi heeren junioren; 1. J. Over- eem (HPC) 1 m. 7 sec.; 2. H, Vosman (HVGB) 1 m. 7.9 sec.; 3. P. Rot (Haarlem) 1 m. 8 sec, 5 x 66 2.3 m. borstcrawlestafette dames DWR 4 m. 5.9 HPC 4 m. 27.2 s 3 x 66 2.3 m. wisselsl HVGB 2 m. 22.1 sec.; 2. H lem 2 m. 28.4 sec.; 4. V>\ Dammen H.VGB 4 m. 20.2 sec.; 3. lafette heeren: 1. District Kenncmerland De uitslagen van de op Woensdag ge speelde wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Hoofdklasse, luiden: H. LarosJ. A. Dixhoorn 20 J DraaijerTh. Tolenaar 11 C. SuyckH. Postmaafgebr. A. P. WassenaarJ. A. Dixhoorn 11 De deze week gespeelde partijen tus schen H. LarosB. Dukel en Th. Tolenaar H. Postma eindigden in remise Voor de competitie tweede klasse wer den in de week van 310 Maart jl. de vol gende wedstrijden gespeeld: Haarlem II—D.V.S13—7 HillegomOosterkwartier II911 Halfweg—D.O.S 13—7 't Noorden—H.D.C. III 4—16 SCHEEPVAART K N. s. M - Vulcanus. S3 Mrt van Kymassi naar Patras Evangelinapark. 13 Mrt van Antwer pen naar New Port. Iris 12 Febr te Lelxoe» Bessa 12 Febr. van Trinidad naar Paramaribo. Stureborg. 13 Mrt van Rotterdam naar Amster dam Fana 12 Mrt te Amsterdam. Constancia. 13 Mrt te Amsterdam. Van Ostade. IJ Mrt van Amsterdam naar Iris en Bessa. MIJ. NEDERLAND. Mapla. 8 Mrt te Bom bay. Hugo de Groot, 11 Mrt te Port Said, vv BINNENLAND Woensdag vert rok de „T went lie" met als passagiers het echtpaar B. v. Leer-Rubens aan boord, voor een wereldreis. De heer v Leer, directeur van N V. Leer's Verccnlgde Fabrie ken. gaat verschillende buitenlandsche fa brieken van zijn onderneming bezoeken en zal nieuwe relaties probeeren aan te knoopen. De reis gaat naar Voor-Indlë. China cn Zuid- Afnka. Het toestel ls thans in Londen. Wat Is een rantsoen tabak? Deze belang wekkende vraag ls van overheldszijdo thans afdoend als volgt beantwoord: Tabak: 20 of 25 gram (al naar gelang de kerftabak ln ver pakkingen van 40 of 50 gram wordt verhan deld). Sigaretten: 20 stuks Sigaren: 5 stuks, clgarlllos: 10 stuks Sprietjes: 20 stuks. Kaak jes: 6 stuks. Voor de pruimers beteekent een rantsoen een prulmrol. De zwaar getroffen I.lmburgsche gemeente Bergen Is geadopteerd door een voorstad van Chicago. Reeds zijn zendingen textiel en schoe nen naar Bergen gezonden. De minister van Justitie heert den procu reur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam opdracht gegeven, cassatie aan te teekenen tegen het vonnis van dit Hof. waarbij Ans van D. wegens het verraden van Joden tot de doodstraf is veroordeeld, zonder dat haar het recht van cassaUe werd verleend. De federatie van schoenmakerspatroons- vereenigingen in Den Haag heeft aan de mi nisters van Sociale Zaken en Economische Za ken verzocht, de loonen en de prijzen voor schoenreparatie met 25 pet te mogen verhoogen. Postpakette» voor Indië komen den laatsten tijd nog al eens beschadigd aan. Afzenders die nen er voor te zorgen, dat ,de verpakking be rekend is op zeevervoer en een soms buitenge woon langdurige verzending, zoodat aan bederf onderhevige goederen niet verstuurd kunnen worden, tenzij in geconserveerden vorm. De turlprlizen zUn volgens de Drentsche en Overijssclsche vervcners niet ln overeenstem ming met dc bestaande kosten. De wenschen van de „turftrappers" zullen den minister wor den voorgelegd. De nieuwe elerenprüzen gaan onvoorwaar delijk op 17 Maart in. Ook al worden op oude bonnen eieren afgeleverd dan gelden de nieuwe, verlaagde prijzen De voormalige opperwachtmeester van de Hengelosche gemeentepolitie J. B.. die tijdens de bezetting als „Joder.vanger" optrad en 24 Joodsche Iandgenooten aan den S. D. overlever de, werd conform den eisch door het Bijzonder Hof te Arnhem tot de doodstraf veroordeeld. Amsterdam dankt de mijnwerkers. Als blijk van dankbaarheid zal dezen zomer aan 500 „zwart-goud-delvers" een veertlcndaagsche va- cantie ln de hoofdstad worden aangeboden. De West Zeeuwsch-VLiamsche pootaardap- pelen telers en -exporteurs hebben hun ongerust heid over den gang van zaken ten aanzien van den door de vorst vertraagden uitvoer van poot- aardappelen neergelegd ln een motie aan de Koningin en den minister van Landbouw. Voor het eerst na drie weken hebben de postbooten van Vlieland en Terschelling de haven van Harlingen weten te bereiken. Zater dagmorgen wordt de terugtocht aanvaard. „De Schoolknuppcl", het Haagsche scho- lierenblad is tot landelijk orgaan verheven. Hierdoor kunnen alle Nederiandsche scholleren, uitgezonderd do „lagere", worden betrokken in het Interscholaire werk van den Algemeenen Schollerenboitd voor Nederland. Een oplichting van f 17 a f 18.000. gepleegd door een Haagschen procuratiehouder ten na- deele van zijn werkgever, ls door de Rotterdam- sche rechtbank met 9 maanden bestraft. Een ontploffende carbldketel veroorzaakte in een broeikas te Loosduinen zware verwon dingen bij twee tuinders. Op den rüksweg tusschen Muiden en Naar- den is het lijk gevonden van den 28-jarigen A. van der H. uit Naaiden, die waarschijnlijk door een auto is overreden. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagmiddag vergadert de gemeente raad van Bloemendaal ln het Raadhuis. De agenda vermeldt eenige punten over de straat belasting, een verzoek van den districtsraad Haarlem van de Nederiandsche Jeugd Gemeen schap om subsidie over 1947 en de benoeming van een onderwijzer, waarvoor de volgende voordracht is opgemaakt: 1. F. Nijland, onder wijzer in tijdel ij ken dienst aan de Vondelschool te Aerdcnhout; 2. J, N. Otten te Amsterdam. B. en W. van Bloemendaal stellen den ge meenteraad voor mejuffrouw A M. G. Nlerhoff te benoemen tot adviseuse van de Monumenten- commissie en tot secretaris den heer Y. E. Dijk stra. Inspecteur van Bouw- en woningtoezicht. Prof, Mr. P. s. Gcrbrandy zal voor de Antlrev. Kiesvet eenlging te Beverwijk in de Gereformeerde Kerk aldaar een rede holtdcn over „Nederland te midden van de staten der wereld op Donderdagavond 20 Maart. Te Hoofddorp ls vanwege de Gereformeerde Kerk een kerkkoor opgericht. Dr. M. van der Voet, die voor 2 Jaar naar Ned, Indië zal vertrekken, zal Zondagavond te 7 uur in de immanuelkerk in Haarlem Noord een afscheidsrede uitspreken. De tentoonstelling van schilderijen en te^ kettingen door Herman Moerkerk ln den kunst handel Leffelaar, Groote Markt, zal door over- groote belangstelling worden verlengd tot 22 Maart. Dinsdagavond om halfacht zal de gemeente raad van Zandvoort vergaderen. In de Centrale Werkplaatsen der N. S. zul len binnenkort eenige Jubilea gevierd worden. Op 18 Maart zal het 40 jaar geleden zijn dat H. G. Been, wlelendraaler eerste klas, in dienst trad en op 15 Maart zal S. Willemsen, wagenma ker, zijn zilveren feest vieren. De lieer J. C. Barlelomij, adj. commies ten kantore van den gemeente-ontvanger te Bloe mendaal ls benoemd tot gemeente-ontvanger te Hetloo. Mr. S. v. d. Wall, wethouder van de ge meente Haarlem heeft zijn spreekuur van a.s. Maandag naar Woensdag om 11 uur verschoven. Het ophalen van vuilnis In dc gemeente Bloemendaal is voor de Jaren 1947, 1948 en 1949 opgedragen aan den heer G A. Veldhuyzen te Santpoort-station. Het Prof. Chr. Werkverband In de Partij van den Arbeid, afö. Haarlem belegt Maandag avond 17 Maart een vergadering ln het wijkge- bouw der Ned. Herv. Gemeente. Ged. Oud® Gracht, waar als spreker optreedt de heer J. H. Scheps. lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp: „Het front van de antithese door broken?" Voor den aanleg van een plantsoen op het middengedeelte van den Kleverparkweg, tus schen de Joh. de Bray- en de Veiserstraat vragen t. w. van den raad een credtet van f 950. L. A. Bronswijk te Driehuis is voorgedra- voor de benoeming tot tijdelijk leeraar ln de geschiedenis aan de le HBS B te Haarlem. Voetbal Nederland ontmoet in Mei ook Schotland nog Ondanks den achterstand ln de voetbalcompe titie ls het aantal wedstrijden, dat het Neder- landsch Elftal en het bondselftal binnenkort moe ter. spelen toegenomen. De Sportkroniek deelt mee dat "t bondsbesiuur besloten heeft ln prin cipe een uitnoodiglng van „The Scottish Football Association" te aanvaarden voor het spelen van een wedstrijd Nederland—Schotland op 28 Mei. Het Kngelsche amateur-elftal, da: een toer naar iet vaste land maakt, speelt op 17 Met tegen een tondselftal ln het Goffert-stadion. SchotlandEngeland 13 In Glasgow Is ten aanschouwe van 80.000 toe schouwers de wedstrijd Schotsche League—En- dsche League gespeeld en door de Engelschen et 3—1 gewonnen. Sport In het kort STAKING VAN" PROFS VOORLOOPIG VAN DE BAAN. Het tribunaal van arbitrage za! op 27 Maart de kwestie van het loongeschil van de Engelsche voeibalberoepsspelers behandelen. Daarom heeft de Players Union besloten van eea staking op middernacht 21 Maart af te area.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3