Haarlems Dagblad Truman's Boodschap Ook Marshall komt op voor de menschelijke vrijheden Hevige onlusten in de Pendsjaab „Volledige openhartigheid" over de internationale situatie gewenscht Antwoord der Nederlandsche regeering op Amerikaansche „Behrman" protesten Slecht-weer-Zondag op komst 61e Jaargang No. 1 81584 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 15 Haart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarleven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1 r\E boodschap aan het Amerikaansche L' Congres, waarbij president Truman het herzoekt tot 30 Juni 1948 vierhonderd mii- hioen dollar en een aantal burgers en mili- j rtaire instructeurs beschikbaar te stellen, om Griekenland en tevens Turkije te 2 lielpen, heeft opschudding in de wereld l (gewekt. Ofschoon zekere bemanteling in de termen is toegepast, kunnen toon en oe- jdoeling niet misverstaan worden. Die toon js uitdagend jegens Sovjet-Rusland. De jnachtige mogendheid in het Westen deelt I de machtige mogendheid in het Oosten in [onomwonden termen mede, dat zij den Êussischen druk op het Nabije Oosten met [langer aanvaardt. Zij verzet zich tegen de - Kussische machtsaspiraties. En de pessi- 1 'mist staat gereed met zijn conclusie: dit is deinleiding van den volgenden grooten oorlog. De pessimist heeft zich al in het 1 (openbaar doen hooren, ook in Amerika zelf. Immers heeft de Chicago Tribune ver klaard dat Truman een oorlogsrede tegen l Rusland uitgesproken heeft, zoo boud als jjimmer een president voor hem heeft ge daan, behalve dan, dat hij niet om een oor logsverklaring heeft gevraagd. Velen zullen zich de overneming van Engelands handhaving der orde in Grie kenland rustiger hebben voorgesteld dan zij nu wordt ingeluid. De Engelschen zullen Griekenland op 31 Maart verlaten. Hun moeilijke economische toestand noopt hen tot het opgeven van dure buitenland sche posities. Zij zijn bezig met de uitvoe ring van een ingrijpend liquidatie-program: Egypte, Griekenland, Britsch-Indië en :rekken zich op hun hoofdsterkten terug. Dit heeft velerlei voorspellingen omtrent den rand van den afgrond, waarop het Britsche Rijk zich zou bevinden en omtrent ïijn komenden ondergang uitgelokt. In Engeland heeft men die nauwkeurig in ,de bladen vermeld en er met belangstelling en humor inplaats van met verontwaardi ging op gereageerd. Men herinnert zich hoe ook de Duitschers, bijna zeven jaar ge leden, den ondergang van het Britsche Rijk binnen enkele maanden voorspelden. En zij waren niet de eersten die het deden. De historie kent meer zulke profetieën. De lEngelschen schrikken daar niet van. Als Islechte tijden komen nemen zij bijtijds hun [maatregelen en vertrouwen op zichzelf. iZij zetten tevens, zooals ongetwijfeld ten ,aanzien van Britsch-Indië, een nieuw be leid van overleg en samenwerking in. De Engelsche politiek is niet zeer emotioneel en hecht bovendien weinig aan formules. Maar zij is leerzaam. President Truman heeft het Congres ■voorgesteld, de taak in Griekenland over te nemen. Maar hij heeft dat in gansch [anderen stijl dan de Engelschen gedaan. Hij [bekleedt de eerste plaats in het machtigste en rijkste land der wereld. Niemand be twijfelt die macht en dien rijkdom. Maar welen betwijfelen de persoonlijkheid van ©resident Truman. Hij heeft groote voor gangers gehad. Hij is bij toeval de opvol ger geworden van een zeer groot man en jheeft bitter teleurgesteld, misschien nog meer in de buitenwereld, die zoozeer op roezielende, constructieve leiding van de Vereenigde Staten heeft gehoopt, dan in zijn eigen land, dat hem nochtans critiek niet bespaard heeft. Vaak heeft hij geaar zeld, soms kennelijk misgeslagen. Ditmaal, nu hij zulke vervaarlijke taal spreekt, krijgt men ondanks de onloochenbare macht van Amerika den indruk van een middelmatig man, die zich opvijzelt tot een krachttoer. Dat is een onbehagelijke in druk. De Times, die gewaarschuwd heeft dat niemand de oogen moet sluiten voor de uit daging, die de president welbewust gedaan heeft, of veronderstellen dat de nieuwe phase, die hiermee wordt ingeluid, rustig of gemakkelijk zal zijn, heeft een paar van zijn termen vertaald in haar werkelijke be doeling. Hij heeft den naam Sovjet-Rusland niet genoemd. Maar toen hij sprak over to talitarisme bedoelde hij communisme. Toen hij sprak van onderdrukking bedoelde hij: door met Sovjet-Rusland verbonden staten. Dit is geen bijzondere uitlegging van de Times. Het is de eenige mogelijke, i Griekenland is door de Duitschers leeg geroofd cn platgebrand. Dit feit heeft Tru man ter nleiding gebruikt voor zijn groo- tendeels op moreele overwegingen gegrond betoog. De democratische vrijheid van Grieken en Turken wordt bedreigd; die van andere volken, die niet in vrijheid hun bewind hebben kunnen kiezen na den twee den Wereldoorlog, is reeds teloor gegaan. Amerika, als kampioen der democratische vrijheden, wordt nu door hem uitgenoodigd om Grieken en Turken te helpen. Dit alles zou zeer schoon klinken als olievelden, verbindingswegen en met name de Dardanellen niet zulke overwegende factoren in de Amerikaansche belangstel ling voor het Nabije Oosten waren. Het is niettemin goed dat president Truman hulp wil bieden aan Griekenland, dat erom gevraagd heeft nu Engeland het moet ver laten. Het is evenwel onrustwekkend dat hij het in zulk een hoog-moreel maar uit dagend betoog doet, er meteen Turkije bij betrekt en geen woord spreekt over nieu we onderhandelingen betreffende de Dar danellen: dien uitweg naar de vrije zee. waarop de Russische aanspraken inderdaad begrijpelijk zijn. De Daily Herald, het orgaan van de Britsche regeeringspartij, toont zich zeer bezorgd. Het schrijft: „De vraag is: in wel ke mate zal het Amerikaansche volk-als- geheel de stelling aanvaarden, dat" het wel zijn der wereld voornamelijk rust op de macht der Vereenigde Staten als tegenwer kende kracht van de Russische macht? Als ideze opvatting Amerika ging vervullen en 'een tegenhanger vinden hetgeen zeker (gebeuren zou in een toenemende anti- Amerikaansche houding in Rusland, zou het vooruitzicht van een gewapende bot sing tusschen de twee grootste machten op aarde angstwekkend worden". Het blad bezweei t president Truman en alle Ame rikanen om steeds voor oogen te houden, dat de eenige zekere weg om oorlog te vermijden is, te streven naar eenheid on der de groote mogendheden. Zoover zijn wij nu. En de president heeft ln zijn rede ook nog verklaard, dat de Ver eenigde Staten moeten helpen omdat de U.N.O. er niet toe in staat is. Neen, dat be grijpt iedereen. De U.N.O. heeft geen mid delen, slechts debatten en een veto-recht. Zoover zijn wij nu. Sommigen zullen zeggen dat Engeland (Chamberlain) toegevend en onderhande lend is geweest jegens Hitier en dat Enge land Attlee) het nu weer is jegens Stalm. Amerika (Truman) is dat niet. Heeft Tra- man niet gelijk? Al dergelijke historische analogieën gaan mank. Er is nu een atoombom. Er is nu een VIJFDE DAG TE MOSKOU: Molotof verklaarde gisteren op de Mos- kousche conferentie, dat Marshall's mede- deelingen over de ontmanteling van 80 Duitsche fabrieken in de Amerikaansche zóne hem zeer verheugden en dat hij spoe dig ook uit andere zónes dergelijke goede berichten hoopte te ontvangen. In een door correspondenten „onsamenhangend en be sluiteloos" genoemde bespreking discus sieerden de ministers vervolgens over hun opvattingen ten aanzien van democratie en politieke en economische vrijheid in Duitschland. Van de Amerikaansche opvattingen gaf Marshall de volgende omschrijving: „Wij gelooven, dat de mensch bepaalde onvervreemdbare rechten heeft, bijvoor beeld het recht om zijn geest en zijn ziel naar eigen inzicht te ontwikkelen vrij van vrees voor onderdrukking, onder voorbe houd, dat hij geen inbreuk maakt op het gelijke recht van anderen. Voor ons is een gemeenschap niet democratisch, indien mensch en, die de rechten van hun mede- menschen eerbiedigen, niet vrij zijn om hun eigen opvattingen en overtuigingen te uiten zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn van huis en haard te kunnen worden weggehaald. Voor ons is een gemeenschap niet vrij, indien de wet eerbiedigende burgers in vrees leven, dat het recht op arbeid hun wordt ontnomen of dat zij van hun leven, vrijheid en jagen naar geluk worden beroofd". Marshall sprak zijn spijt er over uit, dat de Geallieerde Bestuursraad nog niet tot overeenstemming is kunnen komen betref fende de garantie voor politieke en econo mische vrijheid in alle deelen van Duitsch land. „Naar de meening der Amerikaan sche delegatie is er geen uniforme garan tie voor burgerrechten in alle deelen van Duitschland". aldus Marshall. „Dit geldt ook voor de rechten van politieke partijen en vakvereenigingen. en voor de vrijheid van pers en radio. De Amerikaansche de legatie is van meening, dat er geen reden meer voor is om de vrijheden der Duit schers binnen het land te beperken en dat de tijd is gekomen om een einde te maken aan alle beperkingen, die thans in dit opzicht van Kracht zijn". Marshall ver volgde: „Wij zullen Duitschland nooit kun nen democratiseeren, als wij slechts vast houden aan de negatieve handeling om de nazi's hun posities en invloed te ontne men. Wij moeten liever actieve maatrege len nemen om de door mij genoemde ga ranties te scheppen". Molotof antwoordde, dat de schriftelijke verklaring van Marshall over democrati seering een aantal bruikbare voorstellen bevat, waarmee allen het eens zijn. Naar aanleiding van Marshall's woorden over persvrijheid zeide Molotof, dat de Sovjet- Russische interpretatie van vrijheid van pers en vrijheid van spreken niet insluit vrijheid voor de Duitschers om agressie in Duitschland te propageeren. Verder verzekerde Molotof, dat de giste ren door Bevin afgelegde verklaring over vijf nazi's, die in de' Sovjet-Russische zóne hooge ambten bekleeden, op juistheid zal Fransche Dakota vermist Drie en twintig passagiers aan boord Een Dakota van de Fransche luchtvaart maatschappij „Air France", die den dienst ParijsLyon vloog, wordt sinds gisteren vermist. Het toestel had drie-en-twintig passagiers aan boord. Reddingsploegen en Fransche Alpentroe pen zijn gisteravond laat naar den Tour- niol-pas gedirigeerd, waar men, naar ver luidt, een hevige ontploffing had gehoord. De Tourniol-pas ligt op vijf-en-twintig kilometer ten Noorden van Montelimar, waar het vliegtuig voor het laatst benzine had ingenomen. Deensche spoorwagens gaan terug Er komen Zweedsche voor in de plaats Morgen zullen de 30 rijtuigen, die de Nederlandsche Spoorwegen ongeveer vier en een halve maand van de Deensche staatsspoorwegen in bruikleen hadden, weer terug gaan. De rijtuigen zijn in de Centrale "Werkplaats te Haarlem in den zelfden toestand gebracht, waarin ze naar Nederland zijn gekomen. De bordjes met Nederlandschen tekst zijn vervangen door de oorspronkelijke met Deensche opschrif ten. De spoormannen, die de rijtuigen naar Denemarken terug brengen zullen de terugreis maken in Zweedsche rijtuigen. De Zweedsche Staatsspoorwegen steken nu namelijk de Nederlandsche Spoorwegen de vriendenhand toe. door 20 twee-assige rijtuigen in bruikleen af te staan. Dat ook deze geste op prijs wordt gesteld behoeft geen betoog. De Nederlandsche Spoorwe gen hopen, dat ook het publiek deze geste zal waardeeren en de rijtuigen niet zal be schadigen. Amerika, dat zelfs sterker dan Rusland is. Er is te onderhandelen. Het Russische volk is gansch anders van aard dan het Duit sche: het kent geen Pruisen. En wie stelt zich voor, dat er na een derden Wereld oorlog geen concurreerende machten zou den zijn! Dan maar weer een vierde oor log.... als er nog iets van de moderne samenleving over zou wezen? Ik ben niet zwartgallig. Ik geloof de Times, die spreekt van een defensieve hou ding van het Westen, ondanks den uitda- genden toon Het is ook de vraag hoe het orden getoetst en nauwkeurig zal wor den bestudeerd. Krijgsgevangenen. De vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk gaven de volgende cijfers over de Duitsche krijgsgevangenen: V. S.: totaal aantal buiten Duitschland per 13 Maart: 15.103.Hiervan zijn er: 103 in de V. S., 1.175 in Frankrijk voor arbeid in Amerikaansche diensten en 13.825 in Italië. Van deze laatsten worden ongeveer 1.000 per week gerepatrieerd. Binnen Duitschland: 15 873. Juni 1947 is de eind datum voor de vrijlating der krijgsgevan genen. Engeland: buiten Duitschland 435.295. Thans worden er 17.500 per maand gerepatrieerd, van 1 Juli af 20.000 per maand. Frankrijk: totaal aantal 631.483. Hiervan zijn er 593.276 in Frankrijk, 19.601 in Noord-Afrika en- 18.606 in de Fransche zóne van Duitschland. Meer dan 500.000 in Frankrijk zijn tewerk gesteld in de „Fran sche economie". Molotof zou zijn cijfers later geven. Uit vele dorpen in de Pendsjaab werd gisteren moord, opstand en brandstichting gemeld en het heeft allen schijn, dat de strijd onverminderd voortduurt. Vier opstandelingen werden gedood tij dens een gevecht van twee uur met het leger en de politie bij Campbellpoer aan den Indus. Onder hevig vuur van de troe pen en de politie, viel een menigte van vijf en twintig honderd personen een dorp in het district Djheloem aan. De aanval lers slaagden er in, het dorp m brand te steken. De meeste inwoners konden door de troepen uit het brandende dorp worden geëvacueerd. Te Benares brak eveneens opstand uit. Negen personen werden gedood en veer tien ernstig gewond. Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige regeering van Voor-Indië heeft zich per vliegtuig van Lahore naar New Delhi begeven, waar hij Sir Evan Jenkins, Textielfabrikant krijgt drie maanden gevangenisstraf De economische politierechter te Breda heeft den Tilburgschen textielfabrikant J. B.. die coupons stof zonder punten en te gen te huogen prijs had verkocht, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete van f 5625. Het merkwaardige van de zaak was dat de fabrikant de coupons textiel aan zijn chauffeur had verkocht voor ongeveer f 35f 45 per coupon (een coupon is on geveer 3 m Deze chauffeur verhandelde de stoffen weer zwart, waardoor hij aan het handeltje ruim f 2000 verdiende. De fabrikant beweerde dat hij er toe over gegaan was op aandrang van zijn chauffeur, die geldgebrek had. De politie rechter vond deze manier om de financieele moeilijkheden van een ondergeschikte op te lossen heel merkwaardig. De Officier van Justitie was van mee ning, dat de Tilburgsche fabrikanten wel een lesje verdienen. „Hetgeen in Tilburg gebeurt, is ten hemel schreiend", aldus de Officier. „De toestanden in Helmond en Twente zijn met minder slecht- Er zijp menschen die zeggen, dat maar eens be den gouverneur van de Pendsjaab, zal ont- j wezen meet worden, dat er in Tilburg zoo moeten. Hij zal een bezoek brengen aan de steden Moeltan, Rawalpindi en mis schien Pesjawar. veel verkeerds gebeurt. Ik kan hen ant woorden, dat dit bewezen zal worden". Hij waarschuwde de textielfabrikanten, dat hij geen geldboeten, doch flinke vrijheids straffen zou vragen. Tegen B. eischte hjj 4 maanden gevangenisstraf en tegen den chauffeur 3 maanden. De chauffeur werd veroordeeld tot 2 maanden en de kleermaker, die 260 cou pons van den chauffeur had gekocht, tot 1 maand. De 19 bij hem in beslag genomen coupons werden verbeurd verklaard. Het woord is aan. Napoleon: Hei grootste gevaar bestaat op het oogenblik van de overwin ning. Van de zege lot den val is slechts één stap. Vermiste Dakota gevonden op republikeinsch gebied Van officieele republikeinsche zijde wordt vernomen, dat de vermiste Dakota in de omgeving van Tjiandoer op republikeinsch gebied gevonden is. Alle détails ontbreken nog. Op aanwijzing van den republikein- schen minister van defensie, mr. Amir Sja- rifoeddin, is een hulpactie ingezet. Weer kind verminkt door spelen met munitie Een jongen uit IJmuiden-Oost is weer het slachtoffer van spelen met munitie geworden. Hij knoeide met een klein pro jectiel. dat natuurlijk ontplofte. Met ernstige wonden aan een hand werd de onvoorzichtige knaap na<fr het Anto- mus Ziekenhuis overgebracht waar een duim en een deel van den wijsvinger ge amputeerd moesten worden. Nederlandsch elftal traint in Ede Ir. verband met den slechten toestand, waarin het VUC-terretn te 's Gravenhage door het af wisselend dool- en vriesweer van de laatste dagen verkeert, tal de Nederlandsch-elftal- trainlng Zondag 16 Maart op het terrein van de voetbalvereeniging „Ede" worden gehouden. Zal Marshall met Stalin over Oost-Europa spreken? Te Saint Nazaire is het eerste groote vrachtschip de „Washington", dat op de werven en constructiewerkplaatsen Penhoet werd gebotiwd, van stapel geloopen. Het is be stemd voor de Noord Pacific lijn van de Compagnie Générale Transatlantique. Het meet 11.000 ton. Sluikhandel verergert verarming der Nederlandsch- Indische gemeenschap Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat het antwoord van de Nederlandsche regee ring op de mondelinge en schriftelijke ver- toogen, die door de Amerikaansche regee ring op 5 en 10 Maatt j.l. tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken werden gericht tegen de in- en uitvoerregelingen, die op 28 Januari j.l. door de Nederlandsch-Indische autoriteiten werden afgekondigd en het aanhouden van liet Amerikaansche koop vaardijschip „Martin Berman", aan den Amerikaanschen zaakgelastigde in Den Haag overhandigd werd. Het antwoord van de Nederlandsche regeering beperkt zich in afwachting van volledige gegevens over de „Martin Behrman" tot een uiteenzetting over de uitgevaardigde in- en uitvoerbe- palingen. Naar wij vernemen is het antwoord op het volgende gebaseerd: De verwarde situatie in Nederlandsch- Indië na de Japansche capitulatie maakte het onmogelijk controle uit te oefenen op den buitenlandschen handel. 2. Door de bestaande moeilijkheden wa ren de rechtmatige eigenaren niet in staat hun rechten over het grootste deel van de ondernemingsproducten van Java en Su matra uit te oefenen; onbevoegden namen bezit van deze producten en trachten deze op onwettige wijze uit te voeren. De in- en uitvoerregelingen van de Neder landsch-Indische regeering van 28 Januari 1947 zijn gericht tegen dezen sluikhandel in gestolen goederen. Bescherming van den particulieren eigendom, onverschillig» van welke nationaliteit, is steeds een funda menteel beginsel geweest van de Neder- iandsch-Indische wetgeving. 3. De Nederlandsche regeering is er zich can bewust, dat de Vereenigde Staten be reid zijn een groot deel van de lasten te gecontroleerde goederen worden geëxpor teerd in overeenstemming met de inter nationaal overeengekomen toewijzingen. 7. Uitgezonderd militaire goederen en semi-militaire goederen, waarvan de in voer aan beperkingen onderhevig is, is alle invoer toegestaan. Samengevat blijkt derhalve, dat ingevolge de in- en uitvoer- en scheepvaartrcgelingen van 28 Januari 1947 voor allen uitvoer uit he<t Nederlandsch-Indische douanegebied, dat de jure en de facto staat onder 't gezag van de Nederlandsch-Indische regeering, een vergunning van de directie van Econo mische Zaken is vereischt; alle uitvoer van bevolkingsproducten uit het Nederlandsch- Indische douanegebied, dat de jure doch niet de facto onder het gezag staal van de Nederlandsch-Indische regeering, is toege staan: alleen de invoer van militaire en semi-militaire goederen is verboden, waar bij de reeds bestaande wettelijke beperkin gen van kracht blijven. Doodstraf geëischt tegen Tiso De Tsjechoslowaaksche openbare aan klager heeft de doodstraf geëisoht tegen dr. Joseph Tiso, tijdens de Duitsche be zetting president van Tsjecho-Slowakije, die zich voor een rechtbank te Praag moet verantwoorden voor ten laste gelegde oor logsmisdaden. Tijdens het proces bekende Tiso, dat zijn regeering de Duitschers mi litairen steun verleend had. Hij ontkende echter een oorlogsverklaring aan Groot- Brittannïë en de V.S. geteekend te hebben. (Reuter). De regeering heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag <4 April) alle rijksinstanties den dragen ter leniging van het wereldvoedsel- tekort, hetgeen een zoo ruim mogelijken deelen dag gesloten zullen z(jn. uitvoer wenschelijk maakt. De Nederland sche regeering meent anderzijds echter de aandacht te moeten vestigen op de ernstige verarming van de Nederlandsch-Indische gemeenschap tengevolge van oorlog. Japan- =che bezetting en de plunderingen na de Japansche overgave. Deze verarming zou nog verergeren indien het voortduren van dezen sluikhandel wordt toegestaan. Im mers. doordat deze onwettig verkregen on dernemingsproducten kunnen worden aan geboden niet belast met productiekosten, worden deze goederen ver beneden den wereldkostprijs ten verkoop aangeboden. 4. Anderzijds worden onbruikbare voor werpen van slechte kwaliteit, waaraan bo vendien geen werkelijke behoefte bestaat, ingevoerd. De verarming, die hierdoor ont staat is van des te meer belang in een tijd waarin buitenlandsche deviezen volstrekt noodzakelijk zijn voor het herstel en den wederopbouw van het land. waarvoor de Nederlandsch-Indische regeering de verant woordelijkheid draagt. Deze verantwoor delijkheid kan niet .worden gedragen door de nieuwe staatkundige organisaties, wier gezag je beperkt tot bepaalde deelen Indonesië. 5. De onwettige uitvoerhandel verergert de voedselschaarschte in Nederlandsch- Senator Vandenberg. de voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie voor bui tenlandsche betrekkingen, verklaarde Vrij dagavond tegenover journalisten, dat hü om „volledige openhartigheid" inzake dc internationale situatie had verzocht. Som mige waarnemers te Washington leggen deze verklaring uit als een voorstel, in houdende dat de .Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken. Marshall, den toestand persoonlijk met Stalin zal be spreken. Vandenberg heeft op een conferentie van de republikeinsche partij een vragenlijst opgesteld, welke, naar hij zeide, aan de hoogste regeeringsfunctionarissen ter vol ledige beantwoording voor het Congres zal worden voorgelegd, alvorens de volksver tegenwoordiging inzake de hulp aan Grie kenland een besluit zal nemen. Senator Wherry verklaarde tegenover een verslaggever, dat deze lijst o.a. „den toekomsten status der U.N.O." en de vraag of er Amerikaansche troepen in het Mid- dellandsche Zeegebied zullen worden ge bruikt, tot onderwerp zal hebben. Eaton, de voorzitter van de comfnissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden, welke Vrijdagmiddag in geheime zitting was bijeengekomen om deskundigen in militaire en buitenlandsche vatieve vereenigingen te Londen neeft Churchill commentaar geleverd op de ver klaring van president Truman. Naar zijn meening had geen der in den laatsten tijd gedane stappen de kansen voor de hand having van vrede en vrijheid in de wereld in zoo'n groote mate verhoogd, Als Ameri ka eerder met een dergelijke politiek was begonnen, aldus Churchill, zou de laatste oorlog niet zijn uitgebroken en de eerste wereldoorlog waarschijnlijk ook niet. Dan zouden wij nu in een gelukkiger wereld leven. „Ik ben er zeker van, dat de groote meerderheid van het Engelsche volk de Amerikaansche beslissing zal toejuichen. Ik moet hierbij opmerken, dat de Ameri kaansche politiek, evenals de onze, gericht is op vriendschap met Rusland, een vriend schap. die uit kracht voortkomt en niet uit zwakheid.'' Labour gaat propaganda voeren Een gezaghebbende Britsche regeerings- bron deelde Un. Press mede, dat de regee ring het plan heeft een groote reclame campagne te gaan voeren om den steun van het Britsche volk te verkrijgen bij het herstel der nationale economie, Bij deze campagne zal zoowel van de nieuwsbladen zaken te hooren, verklaarde, dat de com- ab van, «^Plakborden gebruik worden missie een maehti-rincr vnnr He hesfeHin* gemaakt en tevens zal de medewerking missie een machtiging voor de besteding van het geld overweegt, dat aan den presi dent zal worden overgedragen. „Ik heb nog niet overwogen", aldus Eaton, „of het een leening of een gift zal zijn". De commissie zal volgende week het hooren van deskundigen over Truman's voorstel in het openbaar beginnen, aldus Eaton. Een persattaché van het Witte Huis ver klaarde Vrijdag, dat er naar aanleiding van Truman's rede ongeveer 700 telegrammen op het Witte Huis zijn ontvangen. De meerderheid van de eerst ontvangen telegrammen steunt Truman, zoo ver klaarde de persattaché, doch de laatste 24 uur is er een aantal afkeurende telegram men ontva'ngen, welke echter „duidelijk van geïnspireerden aard" zijn. „Zij zijn n.l. ongeveer in dezelfde taal gesteld". Churchill's meening. In een toespraak tot de jaarlijksche con ferentie van de nationale unie van conser- Palestijnsclie kwestie toeli voor algemeene vergadering? Het wordt thans mogelijk geacht, dat de Palestijnsche kwestie toch voor een speciaal bijeengeroepen algemeene verga dering van de UNO .zal worden gebracht, aldus werd Vrijdagavond in betrouwbare kringen te Lake Success vernomen. De hooge functionarissen der UNO heb ben thans de kwestie opnieuw in studie en men neemt aan, dat de oorspronkelijke schatting van de kosten, die aan het bij eenroepen van een speciale algemeene vergadering zijn verbonden, op 1.000.000 dollar aanzienlijk overdreven is. (Reuter) an de BBC worden ingeroepen. Een on derdeel van het programma is een alge meen beroep op het volk om mede te wer ken aan de opheffing van het gebrek aan arbeidskrachten in sleutelindustrieën, zoo als de kolenmijnen en de textielbedrijven. Om kracht bij te zetten aan de campagne zal een corps van geoefende sprekers het land intrekken en het woord voeren op bijeenkomsten van vakvereenigingen, huis vrouwenorganisaties en andere vereeni gingen. NIEUWE AMBASSADEUR DER V.S. EIND MAART NAAR NEDERLAND. Herman Baruch, de nieuwbenoemde ambassadeur der Vereenigde Staten in Den Haag heeft verklaard, dat hij waar schijnlijk eind Maart met een Ned - landsch passagiersschip naar Nederland zal vertrekken. Hij deelde mede. dat hij bezig was, Nederlandsch te leeren Congres reageeren zal. Maar wij hadden van Amerika, bij de bevrijding, andere I Indië. verwachtingen dan deze boodschap van 6. De Nederlandsch-Indische regeering is I Truman, R. P. er verantwoordelijk voor, dat internationaal Na het overtrekken van de actieve depres sie begon gistermorgen de luchtdruk snel te stijgen, waarbij de wind omliep naar Noord. In den loop van den daa overstroomde de soude lucht nogmaals ons land. hetgeen vooral in Zuid-Limburg vergezeld ging van sneeuw buien In den loop van den nacht klaarde dé hemel op en kon de temperatuur nog enkele graden verder dalen. Vliegveld Beek (Zutd-Limburg) meldde met —7 de laagste temperatuur. De stijging van den luchtdruk bedroeg in De Bilt in 24 uur tijds 34 millibar. De nieuwe oceaandepressie doet inmiddels haar invloed reeds in Ierland en Zuid-West-Engeland gel den. De barceneters begonnen snel te dalen, I het begon weer te regenen en op som mige plaatsen te sneeuwen. Ook in ons land waren de eerste teekenen van de nieuwe depressie al waar te nemen in den vorm van snel drijvende wolken in de hoogere lagen. Verwacht kan worden dat de kern van de depressie wederom over onze omgeving zal trekken, waardoor het weer morgen veel minder gunstig zal zijn dan vandaag met meer wind, veel bewolking en tijdelijk neerslag. Weerbericht Scheveningsche visschers maken zich gereed om ter snorrevaart te gaan. de vangst op schol met de zegenDe hoeveelheid touw welke hiervoor benoodigd is, bedraagt bü'na 5 km per schip. WEER EES DEPRESSIE IN AANTOCHT. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.D in De Bilt, geldig tot Zondagavond: Verder toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen, aanwak kerende wind. aanvankelijk tusschen Oost en Zuid. Morgen tegen den avond weer draaiende naar Noorde lijke richtingen. Temperatuur om "het vriespunt met lichten dooi. 16 MAART Zon op: 6.55. uur, onder 18.44 uur Maan op: 4.27 uur, onder 11.32 uur 17 MAART 8 Zon op: 6.52 uur, onder 18.46 uur Maan op: 5.12 uur, onder 12.30 uur i ojj

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1