Haarlems Dagblad Weer Erasmus Het „werkelijke Linggadjati" bindt alleen de Nederlanders Nog een „laag pitje' in Maart Minister Bidault geeft in Moskou Fransche meening uitvoerig weer „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar", zegt Bosman Verkeersbegrooting aan de orde 61e Jaargang No. 18587 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 19 Maart 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T) IJ de uitgeverij van Breda te Amster- dam is een klein boekje verschenen, dat geen belangstelling zal vinden bij die menschen, die meenen dat alleen het nieuw ste werk van levende schrijvers aandacht verdient. Hetgeen een vreemde gedachte is, want in elk tijdvak is het maar een klein deel van nieuwe, dat waarlijk goed is en verrijkt. En ik vrees soms, dat het in dezen tyd maar een nietig deel is. Wij weten zeker, dat vroegerè tijdperken een veel grootere bijdrage hebben geleverd tot die rijkdommen, die over de litteratuur aller eeuwen verspreid zijn. Wij behoeven slechts aan de grooten der Oudheid te denken, om dat te beseffen. In vroeger eeuwen werd veel minder geschreven en gepubliceerd dan in den modernen tijd, met zijn enorme boekenproductie, maar soms denkt men dat de boeveelheid omgekeerd evenredig aan de hoedanigheid is, als men verleden en heden poogt te vergelijken. De waarheid is misschien blijmoediger: wij staan te dicht bij den modernen tijd om te weten wat er uit zal overblijven en in volgende eeuwen wellicht velen verheugen. Het kleine boekje, dat pas verschenen is, draagt den titel „De Klacht van den Vrede" met de bijvoeging in ondertitel: „die overal door de menschen verstooten is" en het behelst een nieuwe vertaling, door mej. T. van Leeuwen, van een der werken van den priester Desiderius Erasmus: Erasmus van Rotterdam. Dr. O. Noordenbos heeft het ingeleid. Erasmus leefde van 1466-1536 en deze Klacht, waarin hij den Vrede zelf het woord geeft, schreef hij in het Latijn hij was een schitterend latinist en een zoo groote geest, dat het nageslacht hem den grootsten geleerde zijner eeuw genoemd heeft in den jare 1517. Dat is dus, wel geteld, 430 jaren geleden en zij die alleen het nieuwe, kersversche willen lezen zullen zich wellicht verwonderen dat de krant zelf het meest sprekende beeld van dit nieuwe, waarmee het immers dagelijks weer komt aandragen zooiets ouds onder hun aandacht brengt. Maar ook de jour nalist ervaart, in zijn leven, dat hij naar wijsheid moet zoeken niet slechts bij zijn eigen generatie, maar veel vaker bij hen die zijn heengegaan en die groote geesten waren. Want zooals G. K. Chesterton het uitdrukte, zijn zij in den geest allen nog bij ons en wij, het tegenwoordige geslacht, zijn slechts de toevallig aanwezigen die op hun menschenwerk voortbouwen of het soms afbreken. Natuurlijk zijn er menschen, die Erasmus niet lezen zullen omdat zij meenen dat dit ver buiten hun bereik is: omdat hun oplei ding en hun studie dergelijke geleerdheid der eeuwen niet hebben aangeraakt, omdat zij wel eens een poging hebben gewaagd, waarin hun bleek dat zij het Nederlandsch van vroeger eeuwen niet verstonden of de lezing althans te groote inspanning van hen vergde. Zij gaven het op. Maar dit is een ver taling in modern Nederlandsch en dit is een betoog, dat geen vakgeleerdheid raakt. Het is goed dat deze nieuwe vertaling van Querela Pacis verschenen is, want de vo rige, te zeer verouderd, dateert uit het begin der zeventiende eeuw. Moet ik nog meer bezwaren helpen over winnen? Erasmus laat den Vrede zijn klacht aanheffen temidden van de toestanden van zijn tijd: hij spreekt over de macht van absolute vorsten, over huursoldaten, over geestelijken die oorlog voeren. Maar ge zult er zooveel in vinden, dat van alle tijden is en u ontroeren zal door eenvoud en on omwonden oprechtheid. Gij zult, als gij van lezen houdt, niet ongevoelig kunnen blijven voor de wonderlijke bekoring van den Erasmiaanschen stijl, waaraan de ver taalster zich met kennelijke toewijding heeft overgegeven en onderworpen. Erasmus was Katholiek priester. Hij be leefde de Kerkhervorming, maar liet zich niet meesleepen door de ruige krachtfiguur van Luther, die zich wel tot hem wendde. Hij bleef Katholiek. Prof. dr. H. L. Knap pert was het die hem geschetst heeft als den geestelijken vader van het bijbelsch- humanistische, het ondogmatisch-godsdien- stige, het verdraagzame. „Wondere gang der historie!" schreef deze geleerde: „Eras mus, los van het land, dat hem zag gebo ren worden, los van het officieele Protes tantisme, heeft op de vaderlandsche evan- gelischen zulk een invloed geoefend, dat zij zonder hem niet kunnen begrepen worden". Het is niet van dergelijk geleerd betoog, dat dit boekje getuigt. Het wordt hier slechts even aangehaald om iets meer aan te duiden omtrent dien grooten denker van het verleden, wiens Klacht van den Vrede ook tot den huidigen mensch sterk spreken moet, gelijk zoovele van zijn andere ge dachten. die den tijd tartten. En hij beval reeds de schepping van een internationaal scheidsgerechtshof aan, dat geschillen tus- schen de staten zou moeten oplossen. Hij schreef daar reeds over, in 1523, aan den machtigen Frans I, Koning van Frankrijk. Vindt gij dat ontmoedigend? Vindt gij de gedachte, dat het streven naar den vrede al zoovele eeuwen oud is, een bewijs dat het toch niets helpt? Gij kunt het ook an ders zien en daarbij denken aan andere kwalen der menschheid, die na eeuwen lang streven overwonnen werden door toe doen van menschen, die niet versaagden. Erasmus was een zachtzinnig zoowel als een fijnzinnig man, maar tevens een dergenen, die niet versaagden. Hoezeer zijn gedachten tot ons blijven spreken blijkt uit een enkel citaat, waarmee ik besluiten wil. De oorlogshitsers hekelend zegt hij: „Nu echter probeeren zij zelfs kweekplaat sen van den oprlog op te richten: wat tot de eendracht, kan dienen, verzwakken zij of houden zij geheirry maar wat tot oorlog voert, dat overdrijven en verergeren zij nog bovendien. Men moet zich schamen te vertellen, hoe om beuzelachtige kwesties zulke groote drama's uitgelokt en hoe door een kleinigheid zulke stormen ontketend worden Daar komt iemand een heele reeks van beleedi& ngen in de gedachte en een ieder blaast het hem aangedane kwaad op. Maar de weldaden worden intusschen zoo grondig vergeten, dat gij kunt zweren dat men op oorlog aanstuurt". Zoo spreekt de stem van 1517, van den aanvang der zestiende eeuw, weer tot ons dn het midden der twintigste. Ik zal u op nieuw vragen, naar haar te luisteren. R. P. De zendtijd wordt weer uitgebreid Naar wij vernemen zullen de twee Ne derlandsche zenders op de middengolf, Hilversum I en II met ingang van Donder dag 20 Maart hun zendtijden weer eenigs- zins uitbreiden. Er zal van 8 tot 23.15 uur worden uitgezonden, begin April wordt de toestand weer als vroeger: zendtijden van 7 tot 24 uur. Indonesische delegatie houdt vast aan de uitspraken van het K.ISi.Pdoch eerbiedigt het Nederlandsche standpunt Aneta verneemt van onofficieele, welin gelichte zijde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de Commissie-Generaal te kennen heeft gegeven, dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basis overeenkomst zich gebonden scht aan de uitspraken van de vergadering van het K.Ni.P. te Malang, doch heeft kennis ge nomen van hetgeen met betrekking tot de basis-overeenkomst'geformuleerd is in dc verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van deCommissie-Generaal en er zich rekenschap van geeft, dat. indien de overeenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepa lende beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt- Het antwoord van den voorzitter van de Indonesische delegatie, den heer Sjahrir, is vertrouwelijk ter kennisneming ter griffie van beide Kamers der Staten Ge neraal neergelegd. In aansluiting op deze mededeeling wordt bevestigd, dat de Ne- derlandsche regeering de Commissie-Ge neraal tot onderteekening van de over eenkomst van Linggadjati heeft gemach tigd, daar is komen vast te staan, dat zij door deze onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeeringsverklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbin den. De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nedcrland- sche Interpretatie binden. Wel aanvaardt zij, dat de Nederlandsche regecring zich harerzijds alleen hierdoor gebonden acht. Sjahrir is reeds in kennis gesteld van het besluit van de Nederlandsche regee ring om de Commissie-Generaal te mach tigen tot onderteekening van de overeen komst van Linggadjati. Gisteren zou hij deze aangelegenheid te Djogja bespreken met ir. Soekarno en andere leden van de Indonesische delegatie bij de onderhande lingen. Binnen eenige dagen wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische antwoord te Batavia terug verwacht. Willem Pijper overleden In zijn woning te Leidschendam is in den afgeloopen nacht de Nederlandsche com ponist Willem Pijper overleden: c Willem Pijper, die in 1894 te Zeist ge boren werd, was een der belangrijkste Nederlandsche componisten. In acht jaren van 1914 tot 1922-ontwikkelde hij zich van laat-romanticus tot den man. die de modernste ideeën in de compositieleer durfde te propageeren. Daarbij kwam hij wel eens tot een geforceerde opvatting, zooals duidelijk blijkt uit het slot van zijn Derde Symphonie (1926).. Toch verdient dit werk een eereplaats in de he- dendaagsche internationale symphonische litteratuur. Willem Pijper, die drie symphonieën, zes symphonische epigrammen, een orkest stuk met piano en eén symphonisch drama in negen tafereelen componeerde, onder scheidde zich ook als criticus en muzick- paedagoog. Hij is leeraar geweest aan de muziekschool van Toonkunst te Amster dam en aan het Amsterdamsche conserva torium en directeur van het conservato rium en de muziekschool van Toonkunst te Rotterdam. De samenstelling der Belgische regeering Spaak heeft bekend gemaakt dat zijn twee-partijenregeering zal bestaan uit ne gen katholieken, acht socialisten en twee deskundigen, in totaal negentien zetels. Verwacht wordt dat het kabinet heden kan worden bekend gemaakt, meldt United Press. Spaak zal minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken zijn. Handel met Sovjet-zone van Duitschland De Nederlandsche zakenlieden zijn niet voor niets op de Leipziger Messe geweest en binnenkort kunnen handelsbesprekin gen tusschen Nederland en de Russische zóne van Duitschland verwacht worden, deelde Kolonel H. van der Vaart, hoofd van de economische afdeeling van de Ne derlandsche militaire missie in Berlijn, op een persconferentie in Den Haag mede. Hij beschreef tevens de langdurige voorbereidingen van Nederlandsche zijde, die volgens zijn zeggen het de Ne derlandsche zakenlieden hadden verge- Of Sjahrir nog steeds bereid is de over eenkomst te onderteekenen op de voor waarden, welke hij de vorige week aan Me Commissie-Generaal heeft bekend ge maakt, hangt af van de Indonesische reactie op de actie van de Nederlandsche troepen bij Modjokerto aldus Graham Jenkins, de bijzondere correspondent van Reuter. Indonesische instemming De Indonesische delegatie heeft aan de Commissie-Generaal het volgende tele gram gezonden: „De Indonesische delegatie is verheugd kennis te hebben genomen van het feit, dat de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachtigd heeft de ontwerp-overeenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart". Sjahrir heeft zich thans naar Modjokerto begeven teneinde bepaalde zaken te rege len in verband met de militaire actie. Aneta verneemt, dat dr. Koets heden middag naar Soèrabaja is vertrokken om zich met de autoriteiten daar in verbin ding te stellen. Zuinigheid met gas en stroom blijft geboden De kolenvoorziening van de gas- en electriciteitsbedrijven blijft nog steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk ge bleken de korting van 20% op het gebruik van gas en electriciteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog gedurende Maart te handhaven. Van officieele zijde wordt het publiek nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinigheid te betrachten. In voorkomende gevallen zal het noodzakelijk blijven met de noodige kracht op te treden tegen overschrijding van de vastgestelde rant soenen, die dus slechts 4/5 bedragen van de oorspronkelijk vastgestelde. Gedurende Januari bijvoorbeeld moesten in ons land rond 4000 verbruikers van electriciteit en rond 5000 verbruikers van gas wofden af gesneden. Crematie der nazi-leiders Volgens mededeelingen van United Press zijn de lichamen van de ter dood gebrach te nazi-leiders in een gasoven in de buurt van München gecremeerd op den dag van de terechtstelling. De asch werd in So'.ln. een voorstadje van München, in de Isar gestrooid. Een scheepje in de haven landt Vijf rantsoenen tabak voor twee weken Voor dc komende veertien dagen (van 23 Maart tot en met 5 April) worden morgen twee bonnen van de tabakskaart bekend gemaakt, welke respectievelijk recht geven op drie en twee rantsoenen tabaksartikclen. Het woord is aan. Zelfs in de oogen van den on- rechlvaardige is dc onrecht vaardige iets verschrikkelijks. Molotof herinnert aan Jalta Tijdens de zitting der vier ministers in Moskou van gisteren heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Bidault een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het Fransche standpunt ten aanzien van Duitschlands economie. De uitvoer van steenkool uit Duitschland naar geallieerde landen achtte Bidault „een essentieelc clausule van het komende vredesverdrag. De beperking der Duitsche staalproduclie achtte Bul au li eveneens primair. De vaststelling der Duitsche grenzen moet plaats hebben voor de vorming van een economische eenheid. makkelijkt, om hun zaken vlug af te doen. I uitgesteld. Een visscher uit Katwijkwien de jacht op zeebanket naar zijn zin niet voldoende opbrachtprobeerde op illegale wijze zijn portemonnaie te spekken. Hij voer daartoe Vrijdag met een zeiljachtje, bela&n met fiets- en autobanden, sigarettenvloei. garen, elastiek en andere in Nederland schaarsche goederen uit Engeland, met de bedoeling zijn vrachtje naar Amsterdam te brengen. Hij rekende echter niet op een hevigen storm, zooals die van Zondag op Maandag, tijdens welke het huikje danig in nood. werd gebracht. Uitgeput van het harde werken gooide de visscherman tenslotte het anker uit en sliep den slaap des onrechtvaardigen. Een Urkerbotter pikte het dobberende jachtje op en bracht het naar IJmuiden, waar de douane een kijkje kwam nemen in de vol gestouwde roef. Het eind van het liedje wasdat de avontuurlijke „Katteker" zijn handelswaar naar het Douanekantoor zag verhuizen. - Onze fotograaf verraste het smokkelscheepje in de IJmuider Sluis, waar het met zijn „opbrenger" ligt te wachten op nadere instructies. Inmiddels is het onderzoek in vollen gang. China geeft doortocht voor Sovjet-oorlogsmateriaal China zal aan de Sovjet-Unie het ver voer van oorlogsmateriaal door Mandsjoe- rije naar Port-Arthur toestaan, verklaarde de Chineesche minister van Buitenland sche Zaken Wang Sieh Tsjieh gisteren morgen voor de centrale bestuurscommis sie van de Kuomintang. Dit materiaal zal per trein onder bewa king van .de Chineesche politie vervoerd worden. De minister verklaarde voorts, dat China wel aan dit verzoek van de Sovjet- Unie moest voldoen, omdat Port-Arthur volgens het verdx-ag van 1945 een Rus- sisch-Chineesche marine-basis zal worden. Nog geen Zuidvruchten De aanwijzing van een bon voor 100 gram Zuidvruchten voor de houders van een B-. C- of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk was aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken Een levendige woordenwisseling ont stond, toen Molotof na de Fransche ver klaring een geheim protocol van de over eenkomst van Jalta. in Februari 1945 ge sloten, openbaar maakte, dal bepalingen over de Duitsche herstelbetalingen bleek te bevatten. Dit protocol bepaalt o.a. dat Duitschland betalingen uit de loopende productie moet verrichten en dat de basis voor besprekingen der herstelbetalings commissie een voorstel der Sovjet-Unie moet zijn, waarin wordt bepaald dat de herstelbetalingen 20 milliard dollar moe ten bedragen, waarvan de helft voor de Sovjet-Unie is. Marshall maakte het duidelijk, dat de Jalta-overeenkomst betreffende herstelbe talingen vervangen was door die van Pots dam en zeide: „Wij zullen Molotof niet vol gen bij zijn terugtocht van Potsdam naar Jalta." Veiligheidsgrens voor Duitsche industrie „De Fransche regeering", aldus Bidault, ..is de ir.eening toegedaan, dat de Duitsche staalproductie in de eerste plaats moet worden beperkt. De Duitsche staalcapaci- teit moet niet hooger gaan dan het in Maart van het vorige jaar door den bestuursraad vastgestelde cijfer. Een strikte beperking van het verbruik van steenkool en de pro ductie van staal in Duitschland, zou ons in staat stellen minder streng te oordeelen over de door Duitschland te behouden in dustrieën. Indien het mogelijk ware inzake deze twee fundamenteele punten tot een bevredigende dvereenkomst te geraken, zouden wij de controle over Duitschland minder streng kunnen maken en den Duit- schen levensstandaard kunnen opvoeren. Nadat de verwijdering van Duitsche fabrie- kerf en installaties in hei kader van her stelbetalingen heeft plaató gehad, zou Duitschland zich vrijelijk binnen de vastge- I V"" De storm welke Zondagnacht over ons land woedde, heeft in Zuid-Engeland leelijk huisgehouden. Vooral de „prefabricated houses", de Engelsche noodwoningen, bleken niet tegen den storm opgewassen In Ter Aar was Dinsdagmorgen vroeg bekend, dat Jan van den Hoorn tot win naar van den Elfstedentocht was uitge roepen. Hij had het ook gehoord, maar kon het zich nog niet goed realiseeren. De winnaar wist wel, dat er wat aan de hand was, want hij heeft een aantal vragen moeten beantwoorden, maar dat het be stuur hem den eersten prijs zou toekennen, was een verrassing. Of er iets gebeurd- is tijdens den tocht, dat niet door den beugel kon, wist Van den Hoorn met, want hij zeide te veel op zich zelf gelet te hebben. Van anderen had hij wel gehoord, dat er dingen gebeurd zijn, die hij niet gedaan heeft. Dc meening van Bosman. „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar" ver klaarde Jan Bosman uit Breukelen, toen hem zijn meening gevraagd werd over den definitieven uitslag. „Ik heb de voldoening dat ik als eerste den wedstrijd heb ge ëindigd. Naar mijn vaste overtuiging ben ik met opzet beschuldigd van opleggen^ met Schippers. Een Fries heeft een klacht' over ons ingediend. Mogelijk was het zijn bedoeling mee te werken, dat de Fries Nauta, die als derde aankwam, winnaar werd". Bosman vond het vreemd, dat hij wel een elfstedentocht-kruisje zal ontvangen. Hij hoopte, dat een nieuw onderzoek inge steld zal worden. Getuigen bevestigen de overtreding. Van de zijde van het bestuur der ver- eenlging „De Friesche Elfsteden'' verne men wij nog. dat de overtredingen van Bosman en Schippers door getuigen zijn bevestigd weshalve beiden, hoewel zij ont kend hebben de overtredingen te hebben begaan, niet in de prijzen konden vallen. De derde aankomende, Nauta, werd door het bestuur eveneens uitgesloten, maar deze Friesche rijder heeft zijn fout toege geven. Levenslang voor moord De uitspraak van de Haagsehe Arrondis sementsrechtbank in de geruchtmakende moordzaak te 's-Gravenhage. waarbij de oud-Indisch militair J. Sackman in Janu ari van het vorig jaar op afschuwelijke wijze om het leven werd gebracht, en de daders zich meester maakten van de pen sioengelden ad f 132, luidt: de hoofddader H. G. O. levenslange gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch. De medeplichtigen kregen straffen, varieerend van 7 tot 1 jaar opsluiting. Prins Philip van Griekenland is thans Engelschman In de „London Gazette" van gister avond is de naturalisatie van Prins Philip van Griekenland en Denemarken als Britsch staatsburger, onder den naam Philip Mountbatten aangekondigd. De vorm waarin de aankondiging is vervat, duidt aan, dat in het onderhavige geval de normale naturalisatieprocedure is gevolgd, waarbij buitenlanders, die de Britsche na tionaliteit aannemen, afstand doen van alle titels, welke zij mochten nebben. Volgens geruchten, welke inmiddels zijn tegengesproken, zou Prins Philip vooime- mens zijn met de Engelsche kroonprinses, Elizabeth in het huwelijk fce treden. Jan van den Hoorn is een eenvoudige tuinderszoon in Ter Aar, die nog weinig groote wedstrijden achter den rug heeft. Een week vóór de Elfstedentocht gehotiden is, nam hij deel aan een wedstrijd over 120 km bij Loosdrecht en werd hij derde. Een week na den strijd in Friesland reed hij mee om het kampioenschap van Zuid- holland en bezette daar de tweede plaats. Hij is nog jong en mogelijk zal men in de toekomst veel van hem hooren. Het Japansche „recht op expansie" verdedigd De inleiding tot het tweede deel der verdediging in het proces tegen de Japan sche oorlogsmisdadigers te Tokio werd een verdediging van de Japansche activi teit in Mandsjoenje en een pleidooi voor het Japansche recht op expansie. De verdediging ontkent het bestaan van een veroveringsplan en betoogt, dat de incidenten in Mandsjoerïje gewone politie- operaties waren, met het doel talrijke Ja pansche onderdanen tegen aanvallen van bandieten te bescheunen. Verder wordt betoogd, dat het regime onder president schap van keizer Poe Ji door de Mantsjoe= zelf was ingesteld en in werkelijkheid niet afhankelijk van Japan. Tevens wordt er aan herinnerd, dat Mandsjoerije door een aantal staten, waaronder zelfs de Sovjet- Unie, die een verdrag met dezen staat sloot, werd erkend. Elf doodon hij R.A.F.-ongeluk Een York passagiersvliegtuig van de R.A.F. is op weg van Engeland naar Singa pore bij Colombo verongelukt. Vier van de zes leden der bemanning en zes van de ne gen passagiers kwamen om het leven. Een zevende passagier is korten tijd later aan zijn verwondingen bezweken. De vier over levenden zijn slechts licht gewond naar het ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig stortte kort na het opstijgen van het vliegveld te Colombo neer. stelde grenzen voor de steenkool- en staal industrie, kunnen wijden aan de productie van goederen, die niet aan beperking on derhevig zijn." Over de economische eenheid van Duitsch land zeide Bidault o.m.: „De Fransche re geering is van oordeel, dat de economische eenheid tot stand kan worden gebracht volgens de richtlijnen voor een voorloopige organisatie voor Duitschland, zooals deze in het Fransche memorandum van 17 Januari j.l. zijn vervat." Bidault gaf nogmaals het standpunt der Fransche regeering, dat Duitschland lan gen tijd na de totstandkoming van het vredesverdrag onder toezicht gesteld moest blijven. Over de herstelbetalingen zeide Bidault het volgende: „De Fransche regeering heeft niet a priori het voorstel tot het verrichten dezer herstelbetalingen uit de loopende productie verworpen. De kwestie vereischt evenwel een speciale studie. Ik vrees, dat de door de Britsche. Amerikaansche en Russische afgevaardigden |edane voorstel len betreffende de Duitsche industrieele capaciteit, deze zoodanige afmetingen geven dat zij een gevaar voor de toekomst bctee- kent. De Fransche regeering kan zich niet vereenigen met een wijziging van het plan van Maart 1946 betreffende het industrieele peil voor Duitschland indien niet de ver zekering gegeven wordt, dat regelingen worden getroffen voor de behoeften van Europeesche landen, die steenkool uit Duitschland invoeren." Vermiste Dakota gevonden Inzittenden zouden ongedeerd zijn Naar het Fransche persbureau Agence France Presse verneemt, heeft het sedert eenige dagen vermiste Dakota-vliegtiug van den dienst Batavia-Bandoeng, een lan ding gemaakt op het republikemsche vlieg veld Kalidjati nabij Poerwakarta. De 24 passagiers en de twee leden der beman ning zouden zich in welstand en veiligheid bevinden en onder het toezicht van de republikeinsche autoriteiten geplaatst zijn- Het vliegtuig zou door de republikeinen in beslag zijn genomen. Eerste Kamer Prof. Anema opende de vergadering van de Eerste Kamer met enkele van veel waar deering getuigende woorden ter nagedach tenis van het lid jhr. mr. Van Asch van Wijk, bij welke min-ster Vos zich aansloot. Daarna kwam de Verkeersbegrooting aan de orde. Ten aanzien van het wegvervoer merkte de heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) op dat het eerste deel van het concentratie proces zich met gesloten deuren heeft af gespeeld en dat de wijze van concentratie niet conform de wet was. De spoorwegen hebben een algemeene vergunning voor wegvervoer, doch spreker achtte het juis ter, indien elk geval op zichzelf beantwoord' zou worden. De heer Kraayvanger (K.V.P.) merkte op dat er groote behoefte bestaat aan het weer in werking treden van de Wet Autovervoer Personen. Hij vreesde dat de concentratie in den bezettingstijd zeer willekeurig tot stand is gekomen en drong er op aan dat over de verdeeling van het vervoer geen beslissing buiten de volks vertegenwoordiging om wordt genomen. Hij wilde meer voortvarendheid betracht zien ten aanzien van den aanleg van een vlieg* veld tusschen Den Haag en Rotterdam De heer Van Santen (C.P.N.) wilde spoor wegen, scheepvaart en luchtvaart nationa- liseeren. Hij bracht hulde aan de directie van de spoorwegen en aan de spoormannen en wenschte dat de E.V.C. zou worden toe gelaten tot den personeelraad der N.S. Voorts vroeg hij verbetering der dienst- en rusttijden en verbetering der lagere loon- klassen. „Het Westen wordt bevoordeeld door de sooorwegen". constateerde de heer Van Velthoven (K.V.P „Ook in het Noorden, Zuiden en Oosten wil men wel eens in be hoorlijke treinen rijden". Brabant is ook naar zijn meenin~ achtergesteld bij de ver deeling der auto's. Nadat nog enkele andere sprekers hun wenschen hadden kenbaar gemaakt, sprak minister Vos zijn voldoening uit over het geen in den afgeloopen winter is eepres- 'eerd op vervoersgebied. Voor het vliegveld tusschen Den Haag en Rotterdam is nog teen oplossing gevonden. Wegens de ge- teldheid van den grond zou de aanleg tien tallen millioenen guldens kosten. Hierna werd de vergadering verdaagd. «>rxiceiooawf»yioooonoorrorioooooec^oprx>yw<iocoüCx^y^j> Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond Wisselend bewolkt met plaat-elljk en kele regenbuien Matige wind tusschen Zuid en West 'etc m'nder zacht. '20 Maart: Zon op 6.45 uur. onder 18.51 uur Maan op 6.35 uur. «nder 16 05 uur «wtoocxwoccc»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1