„Hard werken en zuinig zijn!" De Kamer van Koophandel in 1946 Hoofd der „Rijksinspectie Bevolkingsregisters' staat voor het Bijzonder Hof terecht Van Weett i'OENSDAG 19 MAART 1947 in HAARLEMS DAGBLAD 1EVIES VOOR 1947: I Nadat de voorzitter van den Raad van cjiijstand van het kantoor Haarlem van de sse&nser van Koophandel en Fabrieken voor ninJa°rdhollandj de heer J. J. Swens, de zesde rnei|jeenkomst van het kantoor Haarlem, die gehouden werd, en die b.e- oorJalve door talrijke leden ook door dr. E. Krelage en den heer W. J. B. van Liernt id.eiferd bijgewoond, geopend had, gaf hij een Dai'gehreid overzicht over de werkzaam- be-jeden van het kantoor Haarlem in het af- •astp°°Pen iaar en de vooruitzichten voor on-ist oogenblik en later. de De heer Swens betreurde het hoewel goede samenwerking met de Protnn- Kamer bestaat dat reorganisatie teeJer Kamers nog niet zooveer gevorderd (ras, dat de Haarlemsche Kamer weer in- tejesteld kon worden, De activiteit van het Kantoor in cijfers. iinjAan het einde van het jaar waren in het .ezijandelsregister ingeschreven 9090 werke- log'fk bestaande zaken. Dit beteekent over het eke&eï°°Pen ^aar een toenama vaa 699 in- gerihrijvingen. .•ooijDe afdeeling Vestigingswetten van het ;bfrIsntoor ®af aan het ministerie van Econo mische Zaken in 617 gevallen advies, inge- inu»tee binnengekomen aanvragen tot het natJerkrijgen van een Ministerieele Verkla- renpg. Het totaal aantal binnengekomen ves- aetll'^Ssaanvragen bedroeg 274, tevens uüjerden nog 24 aanvragen uit het jaar <3^945 behandeld. Van de aldus verwerkte aanvragen werden er 281 verleend, 7 flicjpweigerd, 5 ingetrokken, terwijl 5 aanvra- geJen per 31 December 1946 nog niet waren Het hoogste aantal vergun- teeïngen werd verleend 'in de kruideniers- n.l. 33. den persdienst van het ministerie (K/an Economische Zaken werd reeds vroe- lin^er mede aan het Kantoor het verzoek ge- ndrfcht, dezen Dienst regelmatig op de hoogte feri houden van de publieke opinie ten aan- vjien van door de regeering ingevoerde op economisch gebied. Ook in ge. 946 werd van deze gelegenheid gebruik Kjejemaakt. om een groot aantal vraagpunten, den ie ontstaan waren door van regeerings- aa<fe§e genomen maatregelen, naar voren te oulrengen. -en.; Be heer Swens bracht dank aan het per- ;toi)neel, dat onder de energieke leiding van 3 i^en secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus, zoo- terfeel werk had verzet. j Vervolgens gaf spr. een uitgebreid over- :er#cht van de toestanden in het district, dat nejjnder het Kantoor Haarlem ressorteert. VgJ Bedrijven en industrieën. y Daarbij wees hij op twee belangrijke Jieuwe takken van industrie in Kennemer- n.l. het, conserveeren van levensmid- Welen volgens het diepvriessysteem en de foelkastenindustrie. Deze laatste,'die op het fgenblik alleen voor den export werkt, erkt plannen uit om ook voor eigen markt fe produceeren. Ook de moeilijkheden van de industrie -Mian het Noorderbuitenspaarne op het ge iled van de arbeidskrachten en de toegangs regen, stipte spr. aan. Van de problemen der bloemboltenkwee- atfers noemde de heer Swens speciaal de tepcurrentie tegen lagere prijzen door bui- derulandsche producenten, sa- De berichten uit het tuindersgebied Be verwijk luiden vrij gunstig. Als belangrijk- fe omzetten noemde spr. de spinazie met ieri 261.000 kg en de. aardbeien met 862.210 jg. ingPok over het jaar 1946 werden in het vis- jeherijbedrijf zeer goede resultaten be slikt. Toch ziet men in dezen tak van be- enjrijf de toekomst met de huidige middelen jomber tegemoet. Door oorlogshandelingen )t-ijn vele visschersvaartuigen vernield; de ïrgfemiddelde ouderdom van de vloot moet [hans worden geschat op circa 40 jaar. het ministerie van Landbouw, Vis- en Voedselvoorziening zijn echter (nomenteel besprekingen gaande om te [omen tot een vernieuwing van de vloot, spr. het niet juist achtte reeds ians verdere opmerkingen over deze be- ingrijke aangelegenheid te maken. De azijn-industrie kon door het regel- natig toenemen van de grondstoffentoe- ïijzingen reeds in het begin van het jaar wederom op volle capaciteit produ ceren. Doordat de autoriteiten bij de ver- eeling bleven vasthouden aan de basis- imzetten van 1939 kon aan de vraag van iet publiek niet geheel worden voldaan. ,r werd azijn geëxporteerd naar de U.S.A., Ingeland, West-Indië en Zuid-Afrika. Hoewel in de zeepindustrie tijdens het aar 1946 eenige verbetering te constatee- en viel in vergelijking met 1945, was de rondstoffenpositie voor de zeepfabrieken log betrekkelijk slecht, zoodat van de neeste soorten een betrekkelijk klein per- :entage van de voor-oorlogsche capaciteit ton worden gefabriceerd. Met uitzonde- ■ing van een geringe hoeveelheid scheer zeep werden voor export geen grondstof- en beschikbaar gesteld. De cacao- en chocolade-industrie her telde zich gedurende het jaar 1946 en kon ;en aantal belangrijke export-orders boe ten. Het gebrek aan arbeidskrachten werkt lier evenals in de textielnijverheid temmend op de productie. De heer Swens sprak als zijn overtui ging uit, dat men, ondanks het sombere leeld, dat de economische toestand van land in vele opzichten biedt, toch vooruitgang kan bespeuren. Evenals in de crisisjaren voor 1940 riep lij zijn gehoor toe: Hard werken en zuinig t pijn. Handel met Duitschland. De secretaris van de Nederlandsche Ka mers van Koophandel voor Duitschland en Oostenrijk, mr. Th. H. de Meester, hield een uitvoerige beschouwing over de moei lijkheden en mogelijkheden, die er voor onzen handel in Duitschland liggen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1!) MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Zesde kamer muziekavond piano-duo E'hel Bartlett en Rae Robertson. 8 uur. Hotel Lion d' Or: Weldadig heid naar vermogen, ledenvergadering. 2.30 u. Gebouw Heerenweg Ut, Heemstede: Spreker I. v. d. Ster. 8 uur. City: ..Geef 'm de spo ren", toegang eiken leeftijd. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De geveltoerist", toegang boven 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rebecca", toegang boven 18 J„ 2-15, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Katharlna de Groote". toegang boven 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The North Star", toegang boven 13 J., 2.00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: „De roep van den tortel". I uur. Zuiderkapel: spreekster mej. Corrie ten Boom. Bioscopen: Middag- en avondvoorst' Ungen. Het bezoek aan de Leipziger Messe had hem een optimistïschen kijk gegeven op de toekomst van het handelsverkeer met de Russische zóne al had het deviezen- tekort ons land ook hier parten gespeeld en hij hoopte, dat dit voor Amerikanen, Engelschen en Franschen aanleiding zou zijn om even soepel te worden als de Russen. Personalia. De heer Swens herdacht in een korte toespraak, dat de heeren Klein Schiphorst en Deddens dit jaar hun zilveren jubileum als lid van de Kamer vieren. Beiden heb ben vooral hun sporen verdiend in het behartigen van de belangen van het klein bedrijf. Beiden heeren werd een door de firma Enschedé vervaardigde oorkonde aangeboden. In plaats van den heer J. H. A. Kruimel werd de heer Visser tot lid van den Raad van Bijstand van het kantoor Haarlem ge kozen. Zijn plaats in den Raad van Bij stand van de Provinciale Kamer zal, han gende de reorganisatie, niet aangevuld worden. Gebroken koppeling veroorzaakt treinstagnatie Twee wissels defect De trein van 18.07 uit Haarlem naar Zandvoort reed Dinsdagavond, doordat er een koppeling tusschcn de rijtuigen brak, twee wissels zoodanig kapot, dat het avondlijke treinverkeer tusschen Haarlem, Zandvoort en Uitgeest ernstig stagneerde. De stremming op de lijn naar Zandvoort kon in betrekkelijk korten tijd worden op geheven, doordat een groep technisch per soneel met acetyleenlampen als lichtbron direct aan het werk toog om de twee be schadigde wissels te repareeren, maar voor Uitgeest en IJmuiden kon het ongemak minder snel worden verholpen. De trein van Uitgeest en IJmuiden reed daarom tot Bloemendaal, vanwaar de passagiers per bus naar Haarlem werden gebracht en om gekeerd. Ook voor Zandvoort hebben an dere vervoermiddelen gedurende de stagna tie het vervoer moeten overnemen, maar het verkeer naar Den Haag en Amsterdam kon over andere sporen geleid worden, zoo dat de reizigers hoogstens een voor hen ongewoon perron moesten opzoeken. Hedenmorgen was de eene wissel door het ontbreken van een tong, welke uit Utrecht moet komen, nog niet definitief ge repareerd. maar het vervoer naar het Noor den kon toch met eenige voorzichtigheid normaal worden verwerkt. Keuringsarts van het Haarlemsche arbeidsbureau voor het Tribunaal Voor het Tribunaal te Temeuzen stond terecht de 52-jarige J. F. D.Jarts te Aer- denhout. Hem,werd o.m. ten laste gelegd het lidmaatschap der NSB, van de NVD, het Medisch Front en de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap. Voorts zou beklaag de als arts bij 't Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem ongeveer 30.000 personen voor uitzending naar Duitschland en voor te werkstelling in Nederland hebben gekeurd en als vertrouwensarts werkzaam zijn ge weest voor de „Deutsche Krankenkasse". Beklaagde verklaarde niet geweten te hebben, dat de NSB iets met de Dmt- schers had uit te staan. Hij zou niet voor den vijand dooh voor het Gewes telijk Arbeidsbureau hebben gekeurd. De voorzitter merkte op, dat beklaagde willens en wetens den vijand van dienst is geweest, verraad pleegde jegens het va derland en getracht heeft het verzet te breken. Beklaagde bestreed vervolgens het aan tal hem tenlaste gelegde keuringen. Hij zou niet 90% hebben goedgekeurd, dooh aanmerkelijk minder. Uitspraak 31 Maart. Uit Zandvoorts raad Betere verlichting der Zandvoortscheiaan Gemeentelijke vuilnisemmers In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Zandvoort kwam aan de orde de verkiezing van drie leden en drie plaatsvervangende leden van de Commissie voor Georganiseerd Overleg. De heer Slagveld (C.H.) verklaarde, dat zijn fractie aan deze stemming niet zou deelnemen, aangezien tevoren geen overleg tusschen de partijen was gepleegd. Bij de stemming werden de heeren Kerkman, Sie gers en Blom tot leden en de heeren Van Kuyk, Tates en Terol tot plaatsvervangen de leden gekozen. De heeren Tates en Ter- rol konden zich met den gang van zaken niet vereenigen en bedankten. (De heer Van Kuyk was niet aanwezig.) Bij een nieuwe stemming werden daarna mevrouw Mol en de heer Lindeman gekozen. Nadat de benoeming van een onderwij zeres aan school B was aangehouden, gin gen vele voorstellen onder den hamer door, zooals de vaststelling van de kosten van het vakonderwijs, de voorschotten aan bijzon dere schoblbesturen, de huurverlagïng voor enkele schuurtjes, de verhooging van de toelage voor de controle op de vermakelijk heidsbelasting, de bevordering van een ambtenaar van den dienst van Sociale Za ken, de wijziging van de salaristabel voor ambtenaren, de verhooging van de toelage voor volontairs aan de Fröbelschool, de aanstelling van een opzichter-teekenaar op arbeidscontract, de renteverlaging van een geldleening en de verpachting van toiletten aan den Strandweg. Voor de verbete^ng van de straatver lichting op de Zandvoortscheiaan verleende de raad een erediet van 3800 en voor aan schaffing van drieduizend vuilnisemmers 15.000. Vastgesteld werden de voorschot ten aan de woningbouwvereenigïng „Een dracht maakt macht" en de vergoeding voor het gebruik van gemeentegebouwen. Bij de rondvraag vroeg de heer Blom (Comm.) waarom van gemeentewege geen turf aan ouden van dagen was verstrekt. Wethouder G r o o s verklaarde, dat men hiertoe wel pogingen had gedaan, doch niet geslaagd was. Een klacht van den heer Blom over de slechte bestrating van het Stationsplein zal, naar de voorzitter mede deelde, ter kennis van de Nederlandsche Spoorwegen worden gebracht, daar deze De aanklager: ..Weinig ambtenaren deden de Nederlandsche zaak meer afbreuk dan U." Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage stond Dinsdag terecht de 53-jarige J. L. L„ uit Den Haag. voormalig hoofd van de Rijksinspectie Bevolkingsregisters, die beschuldigd werd van hulpverleening aan den vijand en het blootsteilen van één zij ner ondergeschiklen aan vervolging. D< tenlastelegging vermeldde het aannemen en uitvoeren van opdrachten van Duitsche zijde „tot het opstellen van circulaires in verband met den „Arbeidsinzet" en het ge reedmaken van de beruchte verordening van 1943 betreffende uitbreiding van de bevoegdheid van het hoofd der rijksinspec tie ten behoeve van dezen „Arbeidsinzet". Voorts werd hem ten laste gelegd het maken van een ontwerp uitvoeringsbesluit als wapen tegen de weigerachtigheid van den secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken om den burgemeesters opdracht te geven, gegevens uit de bevolkingsregis ters ten behoeve van den „Arbeidsinzet" te verstrekken. •De desbetreffende beschikking gaf verdachte bevoegdheid bindende voor schriften te dien aanzien aan de bur gemeesters te verstrekken, waardoor verkeerde elementen, zooals N.S.B.- „hulppolitieagenten" van de G.A.B.'s, in de diverse bevol'kings-administraties konden doordringen. Hij zou opdrachten hebben verstrekt tot het herstel van het Amsterdamsche Bevol kingsregister, dat in Maart 2943 door de illegaliteit werd verhield. In de dagvaarding werd verder de be schuldiging geuit, dat verdachte in Septem berOctober 1943 in opdracht van Rauter ontwerp-voorschriften inzake de tweede distributiestamkaarienbesehïkking 1943' zou hebben gemaakt alsmede het ontwerpen van een werkstaat, die „geknoei" met deze nieuwe stamkaarten zou kunnen voorkomen In deze zaak waren tien getuigen gedag vaard, onder wie vooraanstaande ambtena ren der betrokken departementen en de directeur-generaal van de Voedselvoorzie- het plein in beheer hebben. Naar aanlei- lr' fk Louwes. ding van een vraag van den heer Blom over huiswerk op de scholen, deelde wethouder Van der Molen mede, dat de Paasch- vacantie een week korter zal zijn dan ge woonlijk. Tenslotte sprak de heer Kerkman zijn verwondering uit over het feit, dat de directie van het gasbedrijf de meening van het personeel gevraagd had over het al dan niet in dienst nemen van een politieleen De tenlastelegging werd punt voor punt delinquent. De heer Kerkman zei. dat het personeel hierover niets te beslissen heeft. Wethouder G r o o s beaamde dit. Men heeft slechts willen nagaan, hoe het perso neel deze aangelegenheid opvat. In een volgende vergadering zullen nadere mede- deelingen worden gedaan. Een tooneel van de vele, die zich aan de Palestij-nsche kusten afspelen. Een Joodsch immigrantenschip, door een Engelsch oorlogsschip aangehouden en naar de kust gedi rigeerd, ivordc onder bewaking gesteld, opdat geen der opvarenden clandestien aan land zal kunnen komen. Later ivordt 't schip naar een haven geëscorteerd, waar de op varenden worden overgebracht op Engelsche schepen die hen naar de kampen op Cyprus brengen. Nederlandsche kermis verhuist naar Egypte VTEDERLAND is maandenlang poolgebied 1 geweest. In tijden niet had de sneeuw geweest. In tijden zulk een onbarmhartigen aanval op ons land geopend. Uit alle windstreken wer den. cohorten witte sneeuwvlokken inge zet om het land duurzaam te overweldi gen. Listig daalden zij met milliarden uit de lucht, streken neer op boomen en da ken, sneeuwden dorpen en steden in en trokken een nauwelijks doordringbaren ringmuur om al het bestaande. De men- schen gingen diep schuil in hun kraag. De vogels zwegen; soms bij een vlaag zonne schijn floten zij even, maar misschien al leen maar van den honger. En de boomen. vooral de boomen, vochten op leven en dood tegen de ijzel. De arme boomen, die niets anders konden doen dan onbewege lijk én stram volharden en volhouden. En nu gaan wij naar Egypte. Met vijftig man gaan wij er heen om er een groot Lunapark op te bouwen. Ik neem den eer sten morgentrein naar de plaats van sa menkomst. Het is nog nacht en het heeft weer zwaar geijzeld. Onder het lijkachtige neonlicht langs den weg ijlen de boomen met sprongen voorbij door den nacht, zoo onwezenlijk en onecht als uit zilverig glas geblazen namaakboomen. Het peiTon stroomt langzaam vol- Stuk voor stuk verschijnen de mannen, die on der de gloeiende zon van het Zuiden een Lunapark gaan stichten. De meesten met hun vrouw en kinderen. Het is een heele onderneming. Het heeft iets van een kolonie antieke Grieken, die de vaderstad verlaat om ergens ver weg een nieuwe stad te gaan stichten. Er wordt gesproken door de achterblijvenden- Er worden bloemen aangeboden aan de vrou wen. Een cameraman neemt het heele ge zelschap op een plateau vol sneeuw en ijzel, de een met zijn glimlach, de ander met een haastige traan. Drie journalisten noteeren nog wat met halfbevroren vin gers. Dan staat de Pullman voor en ver trekt een oogenblik later onder gewuif naar het Zuiden. Sneeuw. Overal sneeuw. Kilometers sneeuw. En rivieren in ketens van ijs ge klonken. De grens is één lijkwa. In Ant werpen wordt de sneeuw nat. Zij glijdt langs het huizengrauw, miezig als een ver- rafeld gordijn. Eindelijk Parijs. Wij moeten met een bus van het Gare du Nord naar het Gare du Lyon. 't Is acht uur in den avond en donker. De stad is uitgestorven en doodsch. Heel Frankrijk maakt trouwens een indruk van totaal au bout te zijn- Men kan in de ver lichte cafés en bistro's binnenkijken als in een aquarium. Maar meestal is het niet meer dan een goudvischkom met één goud- visch er in, zoo stil. En dat ééne vischje is dan de patron; zwijgend rookt hij een sigaret, die waarschijnlijk uit is en aan zijn onderlip geplakt zit- ParijsMarseille. Een zwaar traject De meeste mannen staan, om de kinderen languit te laten slapen. De trein schiet door den nacht. De gesprekken worden spaarzamer. Maar dan komt eindelijk het morgengrauw door. Zie, tot aan Avignon toe ligt hier en daar een plek nagebleven sneeuw. Maar daarachter begint de lente. Plotseling, nu de dag op gaat klaren, staat alles in bloei. Heele verf plassen gele brem kleuren het landschap. En overal staan bloeiende appelaars, perelaars en kerse laars. Maar het is allemaal een beetje on geloofwaardig en onecht. Je weet niet meer wat je gelooven moet. de massa's sneeuw waaruit je zoo juist vertrokken bent of de prille lente die hier heerscht. Wit en rose staat het allemaal te bloeien tusschen den kalksteen en langs de grau we krochten van de Rhone. Maar het is niet echt dikop en blozend. Het is als een plakplaatje zooals je dat als kind op den rug van je hand kon afdrukken. Het laat niet meer indruk in je achter, wanneer je je oogen sluit, als het filmpje in de Cineac, waar je een uur naar hebt zitten kijken: „Hittegolf in Califomië", terwijl buiten de deur van de bioscoop een koudegolf heers ah t. BertllS Aafjcs de bekende dichter- schrijver. wiens werk in betrekkelijk korten tijd hier te lande grooten opgang heeft gemaakt, schrijft in een reeks re portages voor ons blad over zijn beleve nissen en impressies temidden van de Nederlandsche kermisreizigers, die in het eerste deel van Maart met hunne „spullen" naar Egypte vertrokken om daar in de schaduw der Sfinxen en pyramides het vreemdsoortige bouw werk van lunaparken en carrousels op te trekken. Wat Bertus Aaffes in deze Nederlandsche kermissfeer op vreemden bodem ervaart, zal hij in wekelijksche brieven aan onze lezers vertellen. Maar als wij gedeukt en gekreukt in Marseille uitstappen is het werkelijk lente. Ik zet mijn kofl'er ergens neer en ga in mijn eentje in het plantsoen voor het sta tion zitten. Het is een uur of tien in den morgen. Het zonnetje schijnt zachtzinnig. De gazons staan te knipoogen van de ma deliefjes. Er zitten wat meisjes hun lessen te leeren en een abbé leest een tractaat of bereidt zijn preek voor den Zondag voor. Het plein is omzoomd met reusach tige platanen. Groote, witgevlekte boo men, iets veel levenskrachtigere en mas sievere dan de bleeke platanen bij ons. Zij zijn in hun jeugd op een bepaalde wijze gesnoeid en uit den hoofdstam springen halverwege drie. vier robuste zijstammen, als reusachtige geweien van herten. Het zelfde procédé dat bij ons toegepast wordt op de lindetjes voor de boerenhuizen, die gesnoeid, een indruk maken van boeren- smeedwerk. Maar deze platanen zijn als vreemde, half Moorsche, half Gothische gewelven. Nu naar de boot: de Corinthia. Die ligt in het groene water van de haven reeds te rukken aan zijn kabels- Er heerscht een onbeschrijfelijk gedrang aan %ijn treeplan ken. Taxi-chauffeurs en kruiers gaan te keer als bezetenen. De zeewind is maar schraaltjes. Wij staan gepakt en gezakt uren in de rij. Het lijkt veel op een land verhuizersfilmpje van Charlie Chaplin. de Corinthia, Maart '47. BERTUS AAPJES besproken en de getuigenverklaringen be vestigden in groote lijnen de aan verdachte ten laste gelegde feiten. Tweéde stamkaart technische noodzaak? Als getuige décharge en tevens als des kundige werd gehoord de voormalige direc teur van het Centraal Distributiekantoor. Naar zijn oordeel was de invoering van de tweede distributiestamkaart reeds zui ver technisch noodzakelijk. Het plan daar toe bestond reeds bij het C.D.K. voor hier op van Duitsche zijde werd aangedrongen. Later had hij persoonlijk opdracht gekre gen van Rauter om een ontwerp tweede distributïestamkaart te maken. Getuige had een naar zijn zeggen ge raffineerd ontwerp ingezonden, dat Rauter echter nooit bereikt heeft. Tenslotte werd het geval van den amb tenaar. die aan een illegaal blad een artikel over zijn superieur had afgestaan, in welk geschrift het hoofd der Rijksinspectie er niet al te best af kwam, behandeld. Ver dachte ontkende ten stelligste, met opzet aan de Staatspolitie te hebben verteld van het artikel. Twaalf jaar geëischt. Vervolgens hield mr. De Gruyter, de procureur-fiscaal, zjjn requisitoir, waarin hjj onder meer zeide: „Het kardinale punt van de tenlasteleg ging vormt verdachte's medewerking aan den „Arbeidsinzet". Om de gegevens voor jaarklassen te krijgen, hadden de Duit- schers de bevolkingsregisters noodig, even als voor de in 1943 voorgenomen maat regelen om personen, die zich aan de depor tatie onttrokken, hun distributiebescheiden te onthouden. Zoo werd verdachte voor hen een belang rijke figuur. Teneinde de recalcitrante bur gemeesters uit te schakelen, zagen de Duit- sehers de oplossing in toekenning van grootere bevoegdheden aan verdachte, die mei welhaast dictatoriale macht werd be kleed." Na de aanklacht punt voor punt te zijn nageloopen, vatte mr. De Gruyter als volgt samen: „De vraag of hulpverleening aan den vijand heeft plaats gehad, moet ongetwijfeld bevestigend worden beantwoord. Verdachte heeft ook opzettelijk gehandeld, aangezien hii wist. dat hulp aan den vijand mede het gevolg van zijn handeling zou zijn. Er is dus opzet als wetenschap. Weinig ambtena ren hebben de Nederlandsche zaak meer afbreuk gedaan dan hij." Dè openbare aanklager eischte 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, alsmede ont zetting uit de kiesrechten. De verdediger vroeg op alle punten der tenlastelegging vriispraak. waarna de uitspraak werd be paald op 1 April. Muziek Volksconcert H.O.V. Met Debussy's ..Prélude a 1'après-mtdi d'un Faune" opende Marinus Adam het Dinsdag- vondconcert en het klonk nu als een aankon diging der eindelijk intredende lente, als een muzikale impressie van Horatius' versregel „Solvitur acris hiems grata vice veris et Fa- voni" (De barre winter verdwijnt door de wel kome beurt van lente en wannen Westenwind); een tonenfantasle waarin de onbestemde ver langens der fluitmellsmen opstijgen uit de zwoele atmosfeer der orkestklanken en alles het ontwaken van leven en liefde in de natuur schijnt te ademen. Slechts kort duurde deze voorjaarsroes. Strenge en soms stroeve klanken vormden mee- rendeels den inhoud van het Concerto moldave van Stan^Golestan; alleen in het Andante kwam een liefelijker geluid tot ons, maar ook hierin heersehte bijwijlen een onrustige stem ming; de beide Allegro's eindigden zeer barsch. Toch is het werk goed voor het solo-instrument geschreven, al is de orkestratie hier en daar wat zwaar en de soliste Reglna Wljnalda toonde haar moeilijke partij technisch en muzikaal volkomen te beheerschen. en, voor zoover men dit bij een nieuw en onbekend werk be- oordeelen kan. Adam deed het orkest zeer goed bij de solo-cello aansluiten. De vertolking van Brahms' 3de Symphonie v-s beter dan men met het oog op der. korten voorbereidingstijd voor het veeleischende werk hfbben durven verwachten. Er zat lijn spanning in en. al klonk nog niet alles e' helder, er waren toch vele momenten in, waar de schoonheid ongerept straalde. K. DE JONG HET NEGERBALLET In de bespreking over het NE/GERBALLET is de aanhef door het uitvallen van een regel onleesbaar geworden. Er moest staan: dal wij het negerballet meer als een curiositeit dan een kunstuiting hebben genoten. De primi tieve poging om den oerwoudsdans te verbin den met het westersche balletenz. In plaats van „de onuitsprekelijke extase der zwarte partij" leze men: „de onuitputtelijke extase". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 18 Maart 1947 GEHUWD: 18 Mrt, H. j. Franken en H. C. Bartels, BEVALLEN van een zoon: 1G Mrt, I. A. J. Phillpsev. d. Meer; 17 Mrt, J. Snijder—v. LeUen; S. Huizinga—Ederveen; 18 Mrt, P. A. Njeuwendijk—v. Hemert. BEVALLEN var. een dochter: 16 Mrt, E. Tie- mens—Eldermans; 17 Mrt, C. J. Besteman—v. Rijn; E. Maurits—Hellewaard: 18 Mrt. A. M. Veen—v. d. Linden; C. L. Comellsse—Brocx. OVERLEDEN: 12 Mrt. M. E. Pleters, 58 j.. Marmxstraat; 14 Mrt, J. J. Doorn, 75 j_, Jel- gersmastraat; IS Mrt, G d. Vries—Linthout, 66 Jansstraat; 16 Mrt. P. Hendriks—Hersman. 56 j„ Zuidpolderstraat; H. A. K. Hillerström, 52 j.. M. v. Heemskerkstraat; M. A. Hermeling —Peperzak, 80 j., Emostraat; 17 Mrt, c. Neder- koorn, 70 J., Rustenburgerlaan: S. d. Klerk— Schoute. 87 Rozenhagenstraat; A. Boschma —Zuiderhof, 38 Berkenrodestraat; D. Dam- miaans, 49 j., Merovlngcnstraat. Zondag om halfvüf uur wordt de c dant van de tweede divisie, generaal-majoor W. J. K. Baay op Schiphol terug verwacht van een dienstreis in Nederlandsch- Indlé. De in binnen- en buitenland vermaarde ehemicus en criminoloog, dr. C. J, van Ledden Hulsebosch, viert Maandag zijn 70sten ver- Jaardag. De minister van Oorlog heeft aan majoor J. N. Breunesse ongevraagd eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Majoor Breu- nesse zal tegen dit besluit in beroep gaan bij de Kroon. HAARLEM F.N OMGEVING De Provinciale Griffie van Noordhdlland zal met Ingang van 22 Maart weer des Zater dags geopend zijn. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zondagmorgen 23 Maart eer. pre- roière voo^ Haarlem van de prachtige Engelsche film. „Geef ons het recht om te' leven", het verhaal van een mijnwerkersfamtlle. De voor stelling vir.dt plaats in het Frans Halstheater. Ds. W. II. Duyvendak uit Heemstede, die voor twee Jaar naar Ned. Indie gaat om daar als predikant van de ProtestantSche Kerk werk zaam te zijn, zal tegelijk met eenige andere predikanten ln den nacht van Zaterdag op Zondag aanstaande per vliegtuig daarheen vertrekken. Ds. D. E. Boeke te Haarlem, oud-secreta ris van het Nederl. Bijbel Genootschap, hoopt dezen zomer op uitnoodigtng van der. Zak- bijbelbond een reis te maken naar Zuid-Airika. Ds. J. C. van Dijk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaa'.. die den 65- Jarigen leeftijd heeft bereikt, hoopt in Mei met emeritaat te gaan. BABYUITZETTEN kunnen wij bijna weer compleet leveren, met daarbij enkele pun- tenvrije artikelen. voor de Baby Minister wil verhooging der vermakelijkheidsbelasting De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zoo wordt uit Den Ilaag gemeld het voornemen de gemeenten uit te noodigen de vermakelijkheidsbelasting te verhoogen. Blijkbaar zal dit in het bijzon der gelden voor de gemeenten die nood lijdend zijn. Het leeuwenaandeel van de Vermake lijkheidsbelasting komt van de bioscopen. Indertijd hebben verschillende gemeenten getracht de belasting voor de bioscopen te verhoogen van 20 tot 25 pCt., maar toen is er een krachtig vertet gekomen van den Bioscoopbond zelfs werden er in het Zuiden des lands eenige theaters ge sloten dat tengevolge had. dat de be lasting op 20 pCt. gehandhaafd bleef. De Vermakelijkheidsbelasting te Haar lem heeft in 1946 f 500.000 opgebracht. Sindsdien is het bezoek aan bioscopen en eenige andere vermakelijkheden (dat in den na-oorlogschen tijd eerst sterk was toegenomen) achteruitgegaan, zoodat ver wacht wordt dat de opbrengst over 1947 niet meer dan f 400.000 zal bedragen. Het is aan te nemen dat als de plannen voor een verhooging doorgaan, opnieuw bezwaren zullen komen van den Bioscoop bond. Gewezen brandweercommandant voor het Tribunaal Vijf jaar Interneering De oud-kapitein van het Nederlandsche leger en tijdens den oorlog brandweercommandant van Haarlem M W. H.. die voor de vijfde ka mer van het Haarlemsche Tribunaal terecht heeft gestaan, had zich volgens de ten laste leg ging. die hij niet bestreed, In de tweede helft van 1940 by de N S B. aangesloten. In dat jaar ook had hij vrijwillig werk aanvaard bij de „Wehrmachtbezirksverwaltung", waar hij bleef tot hij zich in 194: meldde bij het „Vrijwilligeis- legioen Nederland", waar hy den rang van Hauptmann hoopte te bekleeden. Het pakte an ders uit, want na uitgeleide te zijn gedaan door Seyss Inquart en Rauter werden de adspirant- Oostfrontstrijders ln Polen als vee op vracht wagens geladen en naar hun kampen vervoerd, waar hun verteld werd, dat zij als soldaat hun carrière konden beginnen. H. nam, zooals hij verklaarde, geen genoegen met het salaris dat hem voor zijn verdiensten werd aangeboden. Te Haarlem weergekeerd, werd hij tot com mandant van de brandweer benoemd. Na dollen Dinsdag herinnerde hij zich eens klaps. dat hij eigenlijk krijgsgevangen behoorde te zijn en meldde hij zich vrijwillig. In Duitsch land werd hij toen in een fabriek te werk gesteld. De beschuldigde kon niet toegeven, dat hij als officier den eed aan de Koningin geschonden had en zag ook niet ln, dat hij de Nederlandsche zaak verloochend had. Hij verklaarde, dat de per soon van generaal Seyffart borg stond voor een goede zaak Het was hem wel bekend, dat Ne derland met Duitschland in oorlog was en ook, dat Rusland onze bondgenoot was, Vandaag deed het tribunaal uitspraak en adviseerde een Interneering gedurende vijf Jaar, verbod een functie bij de politie te aanvaarden en ontzetting uit de kiesrechten gedurende tien Jaar. DE DISTRIBUTIE Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textlelkaarten, hrandstoffenfor- mulieren (kaart 703 meebrengen), J, K tot cn met Ka. Schocnenbon voor hen, wier siamkaartnum- mer eindigt op 1, 8, 4 of 0 en die bij de le cljfer- aanwijzing geen bon ontvangen hebben voor de letters G. H, I en voor hen. die geboren zijn :n de maand Maart tusschen de jaren 1932— 1946. eveneens voor de letters G. H, I Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textteikaarten, brandstoffenformulleren (kaart 703 meebrengen) 9—12.30 uur restant P 24 uur Q-Raa. Overveen (Doml). kaarten voor voedingsmid delen, textielkaarten, brandstoffcnlormullercn (kaart 703 meebrengen) U tot en met z. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: Th. L Mooyekind en c. M. van Hulst: C. Paarlberg en J. Clay: a. Leyden- dorff en H. Hertzberger; a. Wlssell en M. Meyerhof: S. Langbroek en E. Stam, M. J. de Kroon cn M. Groen; J. Weyers en M. J. Me- denblik; M. A. Joustra en F. D Petten, S. H. Sybrandl en E, Ohoven; J. van Reekum en A. P. Nesterenko. GETROUWD W. v. d. Graaf en W. A. Habben Jansen; L. Plokker en A. Witte; G. J. W. v. d. Zee en N. w. Schenk; M, de Jongh en N. M. Eikel: H. J. M. Henkes en M. Schoute. OVERLEDEN: J. C. A. van Keulen. vr„ 68 J„ echtgen, van P. E, v. d. Werli; A. de Rond, vr., 79 ongeil. OFFICIEELE PUBLICATIE UITBETALING UITKEERI.VG INEENS 1916 (extra-kwartaal) aan GEPENSIONNEERDKN De pensioenraad deelt mede. dat deze uit- keerlng. voor wat betreft de ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds gepenston- neerden, zal plaats vinden: a. bij de postinrichtlngen. op de hieronder aangegeven data. afhankelijk van het laatste cijfer van het registratienummer, vermeld op het registratiebewijs: op 24 Maart voor hen. wier registratienummers eindigen op het cijfer 1 of 6; op 25 Maart voor hen, wier registratienummers eindigen op het cijfer 2 of 7; op 26 Maart voor hen, wier registratienummers eindigen op het cijfer 3 of 8; op 27 Maart voor hen, wier registratienummers eindigen op het cijfer 4 of 9; op 28 Maart voor hen, wier registratienummers eindigen op het cijfer 5 of 0. b. Door overschrijving op de postrekening (die van banken e. d. Inbegrepen) In de maand April. Aan hen, wlen in den loop van het Jaar 19«6 een pensioen Is toegekend, of w:er pensioen in den loop van dat jaar is gewijzigd, zal de betaling op een later tijdstip plaats hebben, waaromtrent nog nader bericht zal worden gezonden. F.r dient rekening mede te worden gehouden, dat de verschuldigde loonbelasting wordt be rekend met toepassing van artikel 10 van het loonbelastingbesiult 1940, zoodat die belasting kan afwijken van die. welke over een normaal pensioenkwartaal wordt geheven. De secretaris van den Pensioenraad, VAN HOUTB.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3