Haarlems Dagblad Onderteekening De heer de Boer vraagt ontslag als lid der Commissie-generaal Morgen regeerings- verklaring over Indië Binnenkort weer Linggadjati-debat in de Tweede Kamer Onze verliezen in Ind ie Generaal Marshall is bemoedigd in door Russische verklaring in Moskou Incident op Korea De vermiste Dakota blijft een mysterie Grieksch schip loopt op magnetische mijn België heeft weer een regeering NW wijst EVC af 61e Jaargang No. 18588 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 20 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET valt moeilyk aan de onderteekening van het basis-accoord van Linggadjati, zooals die nu is aangekondigd, groote be- teekenis te hechten. Immers blijven beide delegaties zich op eigen standpunt stellen. Dat zóó tot onderteekening wordt overgegaan, zonder verdere onderhande lingen, verbaast. Het doet denken aan de situatie, die men in de Britsche politiek gemeenlijk heeft aangeduid met de term in „we agree to disagree" wij zijn het erover eens, dat wij het oneens zijn. Ik heb er indertijd de aandacht op gevestigd dat ook de overeenkomst van Linggadjati zelf in haar onvolledigheid, die een definitief oordeel zoo moeilijk maakte, herinnerde aan de Britsche politiek, die zoo vaak tas tend en zoekend haars weegs pleegt te gaan. Toen viel dat licht te verklaren uit het feit, dat een Engelschman als president bij de onderhandelingen was opgetreden. Nu is het minder gemakkelijk verklaar baar. Het ligt voor de hand, dat nadere toelichting gevraagd wordt. Wij Hollanders zijn niet gewend aan dit soort onderhan delingen, in tegenstelling met de Britten, die erin geroutineerd zijn. Wij hebben nooit zooiets beleefd dat wil zeggen niet zoo, dat wjj er zelf in betrokken waren. En er zitten groote belangen voor Nederland aan vast. Wel zijn in onzen levenstijd dergelijke dingen aan anderen overkomen, maar daar hebben wij ons maar heel matig voor ge ïnteresseerd en ons zeker niet in de positie van die anderen ingedacht. Het is misschien 1 nuttig, daar eens de aandacht op te vesti gen. Wij Hollanders zijn niet ervaren in zulke zaken. Er is evenwel alleen de aandacht op gevestigd, dat de Commissie- Generaal het niet is". Daarmee bedoelden haar tegenstanders, dat zij niet in meer derheid bestaat uit menschen, die lang in Indië gewoond en gewerkt hebben. Maar het is de vraag, of die ondervinding het meest vereischt wordt. In hooger mate worden diplomatiek inzicht en routing ge vergd. De Commissie-Generaal blinkt evenmin door zulke routine uit. Dit nu geldt, vrees ik, ook voor onzen diplomatie- ken dienst, die voor den oorlog nimmer in zaken van eenigszins vergelijkbare betee- kenis betrokken is geweest en gedurende vele tientallen jaren een neutraal land vertegenwoordigend in hoofdzaak een representatieve taak heeft gehad. Nu willen wij, dat ons ten aanzien van Indonesië klare wijn wordt geschonken. Het is een begrijpelijke wensch. Dat in den laatsten tijd zulke openhartige taal wordt gesproken in vergaderingen van den Vei ligheidsraad en dergelijke versterkt hem. Sommigen meenen dat het met de geheime diplomatie en eigenlijk met alle onder onsjes achter gesloten deuren is afgeloo- pen. Bevin spreekt zoomaar voor de vuist en slaat af en toe bovendien met die vuist op tafel. Kan het openhartiger? De vuist slag op tafel is zelfs in de mode gekomen en ook Gromyko en Molotof maken er ge bruik van. Marshall is pas begonnen, maar zal zeker niet achterblijven. Alleen Bidault zal er niet licht toe overgaan, want het is al te zeer in strijd met de tradities van den Quai d'Orsay en met het beleid van den zeer vernuftigen markies de Talleyrand, wiens portret daar hangt en wiens school slechts langzaam sterven kan. Maakt Bidault groot verschil? Neen. Want Bevin's redevoeringen voor en slagen met de vuist beteekenen volstrekt niet, dat er geen geheime diplomatie en geen onder onsjes achter gesloten deuren meer zouden zijn. Zij beduiden slechts, dat men in open bare zitting minder vormelijk en hoffelijk is geworden en dat een nieuw soort diplo maten zijn intrede heeft gedaan, dat niet uit „de carrière" afkomstig is. Maar als de belangen van hun eigen land, dat hen af gevaardigd heeft, het vorderen, zullen zij evenmin als hun voorgangers aarzelen, om geheime onderonsjes te houden, met hun tegenpartij -of met derden. Met dit alles wil ik niet zeggen, dat ter zake van Indonesië geheime onderhande lingen gevoerd zijn, want daar weet ik niets van. Ik wil alleen maar zeggen dat iedere onderhandeling, die lang duurt, de hebbelijkheid heeft steeds ingewikkelder te worden en dat in die ingewikkeldheid aller lei „nuances", allerlei „feelings", allerlei min of meer berekenbare invloeden begin nen mee te tellen. En dan wordt het ook moeilijker om in het openbaar te spreken. Men zou er een verkeerden indruk mee kunnen wekken. Men zou er zijn kansen mee kunnen bederven. Daarom zal het ook voor onze regeering niet gemakkelijk zijn, al haar kaarten op tafel te leggen. Vermoe delijk zal zij het niet doen. Er'waren trou wens al geheime notulen. De regeering heeft die nu aan de Kamers ter inzage ge geven, maar publicatie geweigerd. Ik be grijp heel goed waarom, al heb ik ze niet gelezen: er zouden verkeerde, veel te ver gaande gevolgtrekkingen uit gemaakt kun nen worden. Wat een weekblad erover ge publiceerd heeft was slechts fragmenta risch en dus niet afdoende. Overigens eigende ook dat weinige zich voor verkeer de gevolgtrekkingen, omdat het uitlatingen betrof van menschen, die hun woorden niet voor de openbaarheid bestemd hadden. In zulke omstandigheden drukt men zich vaak anders uit, dan men in openbare zit ting zou doen. De Indonesiërs hebben de geheime notulen ook niet willen publi ceer en. Met dat al blijft de nu aangekondigde onderteekening van Linggadjati een zon derling geval, dat alle mogelijke ophelde ring vereischt, temeer omdat de in de laat ste dagen gegeven „voorlichting", veeleer verwarrend dan verduidelijkend werkt. De regeering is niet gelukkig met haar voorlichting. Dat plotselinge militaire be zetting van Modjokerto onmiddellijk aan de aankondiging der onderteekening is voorafgegaan is ook moeilijk te begrijpen. Nu volgen bovendien, als klap op de vuur pijl. de ontslagaanvrage van den heer F. de Boer als lid der Commissie-Generaal en de merkwaardige mededeeling, dat de advi seurs prof. Posthuma en prof. Verzijl geen leden der Commissie-Generaal wenschen te worden, zonder dat zij evenwel als ad viseurs zijn afgetreden. Deze dingen eischen zeker opheldering. Het maakt nu den in druk, dat men ons raadseltjes zit op te geven en dat er geen vast beleid is. R. P. Haarlemmer aangehouden wegens devïezensmokkel De commiezen in IJmuiden hebben daar ter plaatse een Haarlemmer aangehouden en in arrest doen stellen, die verdacht wordt van deviezen-smokkel. Prof. Posthuma en prof. Ver zijl accepteeren geen lidmaatschap Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat de heer De Boer, lid van de Commissie-Generaal, een verzoek om ont slag naar Nederland heeft verzonden. Vol gens Aneta wordt er op gewezen dat deze ontslagaanvrage moet worden gezien als protest tegen de houding van zekere politieke kringen ten aanzien van de po litiek der Commissie-Generaal. Prof. J. H. W. Verzij] en prof. S. Posthuma, die aan de Commissie-Gene raal waren toegevoegd en te zijner tijd mogelijk door een desbetreffende wet tot leden der Commissie-Generaal zouden worden benoemd, hebben aan een correspondent van Aneta beves tigd, dat zij onder de huidige omstandigheden niet bereid zijn deel uit te maken van de Com missie-Generaal. Wat betreft hun positie als adviseurs van de Commis sie-Generaal wilden zij zich niet uit laten. Het officieele communiqué Hetofficieele communiqué omtrent de ontslagaanvrage van den Commissaris- Generaal F. de Boer luidt als volgt: „Officieel wordt medegedeeld, dat de heer F. de Boer, lid der Commissie-Gene raal, in den onbevredigenden gang van za ken sinds November 1946, zoowel in Ne derland als hier te lande, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te stellen". Voorts wordt officieel gemeld, dat ook prof. Posthuma en prof. Verzijl in den jongsten gang van zaken aanleiding heb ben gevonden tot het besluit thans geen benoeming in de Commissie-Generaal te aanvaarden. Over de motieven van dit besluit wensch- ten zij zich nog niet uit te laten. Accoord van Modjokerto Officieel is medegedeeld, dat gisteren een overeenkomst tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs betreffende Modjo kerto geteekénd is. Blijkens de laatste berichten uit Modj' kerto hebben de Nederlanders slechts een deel van de stad bezet en waren de ver liezen gering. Waarnemers hebben goede verwachting, dat Sjahrir tegen het einde van de week te Batavia zal terugkeeren om de overeenkomst te onderteekenen, in dien de Nederlanders er in toestemmen hun troepen terug te trekken. Betrouwbare bronnen bevestigden he den, dat de Nederlandsche Commissie- Generaal den Nederlandschen troepen opdracht gegeven heeft verdere actie m den eector-Modjokerto te staken en een vertegenwoordiger heeft .uitgezonden, om zich er van te verzekeren, dat de order werd uitgevoerd. Naar wij vernemen zal de regeering m gen. Vrijdag, des middags om één uur in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het verdere verloop der politieke on derhandelingen met de Indonesiërs. DEENSCH SCHIP AAN DEN GROND Gisterenavond omstreeks 23.00 uur is het Deensche schip „Dixie" in de monding van de Eems aan den grond geloopen. Van Delfzijl uit is sleepboothulp onderweg. De ijsmassa's in de Overijsselsche Vecht hebben vier pijlers van de noodbrug in Hardenberg weggeslagen. De brug mag nu slechts door voetgangers worden gebruikc. Vertrouwen in de Fransclie politiek in Indo-China De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteren met 421 tegen 0 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de poli tiek inzake Indo-China, doch het geheele blok van communistische leden onthield zich van stemming. Het debat over den oorlog in Indo-China, dat Dinsdag begon nen is, duurde den geheelen avond en den nacht met een korte onderbreking in den vroegen ochtend. Het langdurig debat werd voornamelijk gekenmerkt door een felle critiek van de communistische leden, die de regeering verweten, dat zij den oorlog in Indo-China voortzette en geen onmiddellijke vredes onderhandelingen voerde met den Vict- nameeschen president Ho Chi Minh. In vergelijking met de vorige zittingen had deze bijeenkomst van de nationale ver gadering echter een rustig karakter, want het kwam niet tot eenig handgemeen, stelt Un. Pres' met voldoening vast- Het woord is aan. James Montgomery: Waar rechtvaardigheidheerscht is gehoorzamen vrijheid. Een „Meteor" komt boven Nederland demonstreeren Tusschen 14 en 18 April zullen in ons land demonstratievluchten worden gehouden met het Gloster Meteor straalvliegtuig, „houder" van het wereldsnel!#uL record. De demonstraties zullen onder leiding staan van Mr. Eric Greenwood, een van de twee bestuurders bij de vluchten om het wereldsnelheidsrecord in 1945. die ge durende vele jaren chef-invlieger van de Gloster Vliegtuigfabriek is geweest. Onder meer zullen lezingen, toegelicht met films over de Meteor en zijn voortstuwings- installatie gegeven worden. Een banket met ernstige wenschen voor succes en eenheid' De Russische minister van Buitenland-het er niet mee eens, dat de herstelbeta- sche Zaken heeft Dinsdagavond ter eere lings-clausules van het verdrag van Pots- De situatie bij Soerabaja De actie bij Soerabaja is geëindigd met gedeeltelijke bezetting van Modjokerto en de beveiliging van de essentieele punten der waterregeling, waardoor een eind kan worden gemaakt aan de verwoestende inundaties. Thans is bericht dat deze kwes tie verder door een accoord tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten zal worden afgedaan. De operatie kostte vijf Nederlanders het leven. Bij een vuurgevecht tusschen Russen en Koreaansche politie in de Amerikaansche bezettingszone van Korea is Dinsdag, naar uit militaire bron door Un. Press wordt gemeld, een Russische soldaat gedood en een tweede ernstig gewond. De Koreanen, van wie er eveneens een gewond werd, hadden zich meester gemaakt van twee Russische machinegeweren en deze aan de Amerikaansche troepen overgedragen. Het gevecht speelde zich af in het dorp Sanjik Tong, 15 kilometer ten Oosten van Kae- song, waar de Amerikaansche troepen ge legerd zijn. De Amerikaansche troepen be gaven zich, toen zij van het incident hoor den, naar de plaats van de botsing, doch toen zij daar aankwamen was het gevecht al ten einde. De Russen hadden hun doode en gewonde meegenomen, toen zij zich terugtrokken. Het van het Fransche persbureau Agence France Presse afkomstige bericht, dat de op Java vermiste Nederlandsche Dakota op het vliegveld van Kalidjati op republikeinsch gebied zou zijn gevonden, is gisteravond van officieele republikein- sche zijde tegengesproken. Na een telefoongesprek met Soebang 15 kilometer van Kalidjati waar niets bekend was, deelde de officieele republi- keinsche woordvoerder aan Aneta mede, dat het volkomen uitgesloten is, dat het te Soebang niet zou bekend zijn, indien een vliegtuig, dat reeds tien dagen vermist wordt, te Kalidjati was geland. Van Ne derlandsche zijde wees men er nog op dat na de vermissing van de Dakota ook het vliegveld van Kalidjati uit de lucht eenige malen werd waargenomen, doch dat hier bij geen vliegtuig is 'gezien. EEDSAFLEGGING NIEUWE AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR IN NEDERLAND. Herman Baruch, de nieuwbenoemde Amerikaansche ambassadeur in Nederland (broer van Bernard Baruch, den oud-voor zitter van de Amerikaansche afvaardiging in de commissie voor de atoom-energie», heeft gisteren den ambtseed afgelegd. De nieuwe ambassadeur zal 26 Maart aan staande scheep gaan voor Nederland. van zijn collega's van de groote vier een banket en een receptie georganiseerd. Elk dor ministers stolde oen dronk in. De ministers spraken in ernstige bewoor dingen den wensch uit voor het succes der conferentie en voor de handhaving der „eenheid der groote vier in vrede en oor- log". Generaal Marshall, die voor het eerst de orde van Suvarov met de vijf punten droeg de hoogste militaire onderscheiding in de Sovjet-Unie bracht in herinnering, dat hij deze orde op den avond van D-Day in de Russische ambassade gekregen had van Gromyko. Marshall voegde eenige propaganda in zijn toespraak door op te merken, dat de landingen in Normandië een onderdeel waren van de groote gemeenschappelijke geallieerde pogingen, die tenslotte de over winning hadden opgeleverd, aldus zegt Un. Press. Overeenstemming mogelijk. Op de conferentie van gisteren sprak Molotof bemoedigende woorden. Hij meende dat de tijd gekomen was om de kwestie van een centrale Duitsche regeering te bespreken. Na de meening van zijn collega's gehoord te hebben zou het mogelijk zijn tot overeenstemming te komen betreffende economische eenheid. Molotof verklaarde, dat de Sovjet-Unie, evenals Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk geen regeling zou kunnen ac cepteeren, die de lasten van het Russische volk zouden kunnen verzwaren. Hij was De Alexandrabij Terschelling in nood In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is op 53.31 N. en 4.57 O., ongeveer ter hoogte van de Waddeneilanden, het Griek- sche stoomschip Alexandra, metende ruim 4000 ton, op een mijn geloopen. Het schip was op weg van .Delfzijl naar Amsterdam. De motorreddingboot „Bran- daris" en twee sleepbooten van Doeksen zijn ter assistentie uitgevaren. De Branda- ris is vanmorgen 5 uur bij de Alexandra aangekomen, en vond het schip nog drij vende. zoodat de bemanning niet van boord wenschte te gaan. Het is dik van mist en waarschijnlijk daardoor hadden de sleepbooten het schip vanmorgen nog niet gevonden. Het blijkt, dat de „Alexandra" ongeveer acht mijl ten Noorden van Terschelling op een magnetische mijn is geloopen. Het schip sloeg lek en begon terstond te zinken. Het gelukte de bemanning met behulp an de pompen het schip nog drijvende te houden. De ..Alexandra" maakte echter zwaar slagzij en de radio-ontvanginstal- latie aan boord was bij de ontploffing to taal vernield. Gedurende den nacht echter heeft de bemanning kans gezien de zend- nstallatie provisorisch te herstellen en zoo kon vanmorgen aan de kustwacht wor den medegedeeld, dat het schip zinkende was De ..Brandaris" zoekt naar een lid van de bemanning, dat vermist wordt, Men neemt aan, dat deze bij de ontploffing over boord is geslagen. De „Alexandra", die met een lading kolen uit Baltimore, naar Delfzijl voer, en nu zonder lading op weg was naar Amsterdam, is vermoedelijk als gevolg van den zwaren mist zijn koers kwijtgeraakt en in de richting van het mijnenveld afgedreven. De „Alexandra"' is ten slotte op sleep touw genomen door de sleepbooten Storte- melk en Volharding en onderweg naar IJmuiden, waar de schepen hedenavond verwacht kunnen worden. dam te beschouwen waren als tegenwicht van de besluiten van Jalta. Molotof gaf de verzekering dat Rusland bereid was verantwoording af te leggen voor iederen cent aan herstelbetalingen, die door de Sovjet-Unie is ontvangen. Hij drong aan op een verhooging van de steenkoolpro ductie der Britsche zone en meende, dat het mogelijk moest zijn de gerechtvaar digde eisehen van de Fransche regeering in te willigen. Marshall vond verklaringen van Mo lotof bemoedigend en was het er volkomen mee eens, dat de zienswijzen van de groote vier te vereenigen zouden zijn, de moeilijke kwestie van de herstelbetalingen ten spijt. (Van onzen parlementairen redacteur). Minister Fiévéz liet zich opnieuw als uit stekend debater kennen. Dit moesten vooral de communisten ervaren, die hij onder handen nam wegens de manier waarop zij in het debat over het ontwerp dat machti ging geeft, dienstplichtigen naar Indië te zenden, een blaam op onze troepen gind- hadden geworpen. Overigens bepaalde de bewindsman zich tot de beantwoording van tal van in de discussies aangevoerde punten, zonder echter iets te zeggen over het algemeen beleid ten aanzien van de In donesische kwestie. Hij deelde mede, dat tot 1 Augustus 1946, sinds welken datum wekelijksche opgaven worden verstrekt, in Indië de volgende verliezen zijn geleden1 Kon. Landmacht: 9 officieren en 78 onder officieren en manschappen; K.N.I.L. 8 offi cieren, 51 Nederlandsche en 54 Indonesi sche onderofficieren en manschappen; Kon Marine: 4 officieren en 44 minderen, to taal 248. Van 1 Augustus 1946 tot 15 Maart 1947 zijn 205 officieren, onderofficieren en man schappen gesneuveld. In l'/2 jaar werden de verliezen 453 man, onder wie 32 officie ren en 81 Indonesiërs. Aan hun nagedach tenis bracht de minister hulde. Van de lichting 1944 zullen van de 30.000 man er 10.000 opgeroepen worden. Voorts verklaarde de minister dat, als studenten van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zouden worden opgeroepen, dit pas zal geschieden nadat zij als arts. tandarts of ingenieur afgestudeerd zijn. Ten aanzien van deze categorie van de lichting 1944 zal de minister zich nog nader beraden. Het wetsontwerp werd hierna aangeno men met 66 tegen 9 stemmen. De commu nisten stemden tegen. Sir Malcolm Campbell, „de snelheidsduivel", bekend door zij-n wereldrecord voor race-auto's, gaat probeeren om ook op het water de snelste te worden. Hij wil dit doen met een motorboot, die wordt gedreven door een turbine-motor. De „snelle man" inspecteert de krachtbron van zijn boot, gebouwd door de Havilland-fabrie ken en ontworpen door majoor Frank Halford. ..Zij zal het minstens een paar jaren uithouden Gisteren heeft de Belgische kabinets formateur Paul Henri Spaak de samen stelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. De nieuwe Belgische premier, Spaak, aanvaardde voor de eerste maal het minister-presidentschap in 1938 en be kleedde deze functie tot 1939. Na den oorlog, in Maart 1946, werd Spaak opnieuw premier van een kabinet bestaande uit socialisten en partijlooze deskundigen, welke regeering echter reeds, na 9 dagen aftrad. Mét het oog op de ruime meerderheid, waarop de nieuwe regeering in het parle ment steunt, zijn waarnemers te Brussel van meening dat zij het minstens een paar jaren zal uithouden. Heden zal het nieuwe kabinet in han den van Prins-regent Karei den eed af leggen, alvorens volgende week Dinsdag voor de kamer en Donderdag voor den senaat te verschijnen. De nieuwe regeering bestaat uit 8 Vla mingen, 6 Walen, 3 Brusselaren en 2 mi nisters. die niet tot een van deze drie groepen behooren. De regeering is als volgt samengesteld Eerste minister en minister van Buiten- landsche Zaken: Paul Henri Spaak. Binnenlandsche Zaken: Vermeylën (soc.) Openbaar Onderwijs: Camille Huys- mans (soc.) Budget: Jules Merlot (soc.). Brandstof en Energie: Achille Delattre (soc.) Coördinatie en Wederuitrusting: Prof. Paul de Groot (soc.) Arbeid en Sociale voorzorg: Leon-Elie Troclet (soc.) Verkeerswezen: Achille van Acker (soc.) Financiën: Gaston Eyskens (CVP.) Justitie: Paul Struye (CVP). Handel, Nijverheid en Middenstand: C. Duvieusart (CVP). Landbouw: Orban (CVP). Wederopbouw: Robert de Man (CVP). Volksgezondheid en Gezin: Verbist (CVP) Koloniën: Pierre Wigny (CVP) Openbare Werken: Oscar Behogne (CVP) Buitenlandsche Handel: van der Strae- ten Waillet (CVP). Landsverdediging: kol. de Fraiteur (par tijloos) Voedselvoorziening en Invoer: Moens de Fernig (partijloos). De In 1880 te St. Petersburg geboren kunst schilder Jacques Chapchn! Is Maandag te 's Gra- venhase overleden Chapchal verbleef seder- 1924 In Nederland waar hij hoofdzakelijk land schappen schilderde. Tijdens het bombardement van de geallieerde luchtmacht op het Bezuiden- hout op 3 Maart 1945 verloor hij al zijn goederen en de meeste van zijn schilderijen. Jacques Chapchal was als Nederlander genaturaliseerd. Terstond hierna kwam de voorzitter met de belangrijke mededeeling. dat de regee ring zoo spoedig mogelijk liefst in dc eerste helft van de volgende week mon deling inlichtingen aan de Kamer wil ver schaffen over de jongste ontwikkeling van de politieke onderhandelingen in Indonesië. Prof. Romme (K.V.P.). die weinig ge sticht scheen over de langzame publicatie methodes over bedoelde aangelegenheid, bepleitte een openbare uiteenzetting als het eenigszins kon nog deze week. een denk beeld dat bijval ontmoette bij den heer Schouten (A.R.). die zelfs voor verschij ning van het Kabinet in de Kamer op Don derdag scheen te voelen. De heer Wage naar (comm.) was dit keer echter buiten gewoon meegaand en had geen behoefte aan een vroegere verschijning dan de Re geering zelf op het oog bleek te hebben. President Van Schaik beloofde den premier omtrent deze drie wenschen op de hoogte te stellen. Ziekenfondsraad De rest van den middag ging heen met de behandeling van het door minister Drees verdedigde wetsontwerp tot instelling van een Ziekenfondsraad, ter uitvoering der bestaande regelingen èn tot het geven van adviezen bij de voorbereiding van nieuwe wettelijke regelingen op het gebied van het Ziekenfondswezen. Zulks om, alvorens het Ziekenfondsbesluit en de daarmee sa menhangende uitvoeringsbesluiten door een wettelijke regeling te vervangen, de bestaande regelingen vast te zuiveren van het niet-Nederlandsche, onder de Duitsche bezetting binnengesmokkelde leidersbegin sel. Na eenige discussie nam de Kamer het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Dinsdag kwamen in Krasnapolsky te Amsterdam een aantal hoofdbesturen van de bij het NW aangesloten bonden bijeen ter bespreking van de vraag of de fusie met de EVC al of niet kan worden aan vaard. Na uitvoerige discussies werd een reso lutie aangenomen, waarin tot uitdrukking kwam dat de oprichting en vooral de in standhouding eener zoogenaamde „Een heidsvakcentrale" volkomen overbodig en voor de strijdbaarheid der werkers zeer schadelijk is. Op grond van een en ander wees de ver gadering de fusie met de EVC af, zulks met een groote meerderheid van stemmen. Wijd-vertakt complot van smokkelaars De aangehouden Katwijker visscher wor:tt..de vier dagen met den storm De Katwijker visscher, die op zulk een verrassende wijze met zijn smokkeljacht in de armen der douane liep. had een zwa re zeereis achter den rug, doordat hij met zijn notedopje terecht kwam in den or kaan, welke Zondagnacht opstak. De zeereis ging voorspoedig tot het lichtschip „Haaks", waar hij door den storm werd overvallen. Om niet af te drij ven wierp de Katwijker. die in het bezit is van een diploma stuurman-visscherij, twee ankers uit, maar desondanks werd hij door den Zuiderstorm op zijn „krab bende" ankers naar het Noorden gedre ven. Hevig was de strijd, die de onfortuin lijke zeeman tegen de woedende elemen ten moest voeren. Tot overmaat van ramp raakte de motor onklaar en moest hij op zijn scheepje probeeren den motor weer op gang te brengen. Ook sloeg hij eenmaal overboord, doch hij kon zich bijtijds red den. Het is dan ook geen wonder, dat de man tenslotte, na deze moeilijke dagen, uitgeput in slaap viel. De bemanning van den Urker botter, die het scheepje bij de Hanksgronden aan trof, dacht niet anders, of er was nie mand aan boord. Dus namen zij het jacht op sleeptouw. Het onderzoek naar dc smokkelaffaire is nog in vollen gang. Het Is reeds geble ken, dat men hier met een wijd-vertakt complot te doen heeft. Het jacht was van Fngelsche afkomst, zoodat vermoedelijk ook aan „den overkant" medeplichtigen zijn. De Katwijker is voorloopig in arrest gesteld en het jacht is met alles wat zich aan boord bevindt in beslag genomen. W eerbericht LATER ZACHTER. VerwnchtinE medegedeeld door het K.N.M I., geldiE van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk nog eenige regen of motregen en hier en daar nevel of mist. Vrij koude Westelijke wind. Morgen tijdelijk bre kende bewolking, overwegend droog weer Naar Zuidwest of Zuid terug- loopende en geleidelijk toenemende wind. Opnieuw aanzienlijke s-jjglng van temperatuur 21 Maart: Zon op 6 43 uur onder 18.53 uur Maan op 6 53 uur. onder 17 22 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1