Haarlems Dagblad Wie Weg Willen Sjahrir's brief leidde niet tot crisis in de Commissie-generaal De Gaulle keert terug in de Fransche politieke arena Er zijn ruim 700 politieke delinquenten voortvluchtig Lichte disciplinaire straf voor mr. Zaayer „Nederl.-Indische regeering handelde volgens wettelijke rechten, doch zal schade vergoeden" N.Z.H. neemt de „Broei kwav over Weerbericht 6le Jaargang No. 18590 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. j Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterclag 22 Maart 194- 7 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Fcestdagpn. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4.Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NA den oorlog is nieuwe onrust in vele menschen gevaren. Zij toonde zich on middellijk in een merkwaardige drang om van beroep te veranderen. Prof. Schermer- horn, toen minister-president, beklom de brug en hield er een vermanend betoog j tegen, da4 een humoristischen kant had. Het scheen hem namelijk niet op te vallen dat hij zelf een dergenen was, die hij waar schuwend toesprak. Het betoog zou dan ook meer indruk gemaakt hebben als zijn mede formateur, minister Drees, het gehouden had. Want die was zijn vak, de politiek, j trouw gebleven en toonde geen neiging om professor of iets anders te worden. De beroeps-verandering heeft zich voort gezet en velen hebben er geen plezier aan beleefd. In het algemeen kan het herstel van ons land er ook niet mee gebaat zijn. Ieder brengt het beste tot stand in het vak, I dat jarenlang het zijne is geweest. Kiest hij een nieuw beroep, dan heeft hij alleen kans van slagen op een stevigen grondslag van kennis. Bezit hij die, dan mist hij nog alle ervaring in het nieuwe vak en het zal 1 dus jaren duren eer hij er een goede krachf in kan worden. Dat zoovelen deze eenvou dige redeneering over het hoofd gezien hebben verklaart grootendeels de ontstel lende hoeveelheid dilettantisme op allerlei gebied, waaraan Nederland sinds de be vrijding heeft geleden. Langzamerhand komt daar wat verbetering in. Een aantal menschen is, een ondervinding rijker, tot het eigen beroep teruggekeerd. Over een of twee jaar zal de gedachte „de rechte man op de rechte plaats" wel weer algemeen erkend worden, ofschoon zij oud is en af gezaagd lijkt. Het is niet anders. Een aantal oude waarheden houdt hardnekkig stand. De opeengehoopte wijsheid van de vele ge neraties, die voor ons leefden, verdraagt wel aanvulling, maar geen onderschatting. Een andere uiting van na-oorlogsehe zucht tot verandering is de neiging van de menschen die weg willen. Weg, naar een ander land en voorgoed. Liefst naar een ver land. Ik heb indertijd al eens over hen geschreven. Want een jaar geleden had het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie een enquête over het verschijnsel gehouden, waaruit bleek dat niet minder dan 22 van een „doorsnede" van de vol wassen Nederlanders er vandoor wilde gaan. Dat leek al heel veel en het maakte niet zoo'n prettigen indruk op de meerder heid. Nederland is er niet best aan toe en moet er alles op zetten om er weer bovenop te komen. Het is dus niet bemoedigend als een onderzoek bewijst, dat bijna een kwart van de volwassen bevolking het in de steek wil laten. Een normaal percentage van emigratie is in ons dichtbevolkte land vol komen aannemelijk en zelfs gezond. Maar dit was kennelijk abnormaal. Men kon evenwel veronderstellen dat het wel ver minderen zou, als de eerste na-oorlogsche onrust wat geluwd was en men wat meer begrip kreeg van de toestanden in andere landen, die in het algemeen niet beter en in menig geval slechter zijn dan bij ons. Nu blijkt, dat dit niet bewaarheid wordt. Het Instituut voor de Publieke Opinie heeft na een jaar zijn enquête herhaald met het I resultaat, dat het percentage van hen die weg willen gestegen blijkt te zijn van 22 tot 32, dus tot bijna een derde. Verleden J jaar verklaarden 75 der ondervraagden. dat zij in Nederland wilden blijven. Nu zijn het er nog maar 60 Verleden jaar ant woordden 3 dat zij er geen oordeel over hadden. Die neutrale groep is nu uitgedijd tot 8 en vertegenwoordigt blijkbaar de I meest gelaten naturen in dit volk. Wij be weren wel eens, dat alle Hollanders eigen gereid zijn. Maar dat is. evenals andere generalisaties, onjuist. Acht procent van I ons hebben zelfs zoo weinig neiging tot een eigen meening, dat zij geen oordeel kunnen geven over de vraag, of zij in Nederland willen blijven of in het buitenland gaan wonen. De trekvogels hebben hun keuze op vele verschillende landen gericht, evenals ver leden laar. En de noteering van sommige landen is gestegen, die van andere gedaald Verleden jaar gingen de Vereenigde Staten met. 25 der weg-willenden aan het hoofd. Zi5 zijn gezakt tot 17 en hebben zelfs de leiding niet meer. Het leidende land is nu Zuid-Afrika met 19 Vc. Het stond verleden jaar slechts op 14. Derde is Zuid-Amerika met 12 (verleden jaar maar 5). Dat is dus sterk in trek gekomen. Nummer vier. Canada, is van 12 tot 10 gezakt, num mer vijf, Indonesië, van 10 tot 9 num mer zes, Australië, van 9 tot 6 Frank rijk en Engeland, verleden jaar op 4 en 2 hebben nu allebei de 5 bereikt. En dan komt er nog een groep „andere landen en .onbekend", waartoe dus ook degenen behooren, die tot eiken prijs weg willen, waarheen dan ook. Ten aanzien van som mige genoemde landen geldt, dat het aan tal is toegenomen ook al is het percentage gedaald. Want het totaal is nu anderhalf maal zoo hoog als verleden jaar. Uit de enquête is gebleken, dat er meer vrouwen zijn (63 die hier willen blij ven, dan mannen (57 Zij, die ambte naar of kantoorbediende zijn voelen, even als verleden jaar, het meest voor vertrek. Want tot. deze beroepen behooren 39 van de trekvogels. Aangezien er veel te veel nieuwe ambtenaren zijn is dit een eenigs- zins troostende gedachte. Onder die nieu wen zijn er nogal wat, die niet den indruk wekken dat zij krachtig tot het herstel bij dragen. Ook bespoedigen zij het niet be paald. Blijkbaar hindert die gedachte hen zelf ook en willen zij weg. Zij wenschen geen ambtenaar te blijven, want dat kan men als vreemdeling niet zijn. 1-Iet is dus alleen in Indonesië uitvoerbaar. Het Neder landsch Instituut van de Publieke Opinie heeft met deze onthulling een nieuw licht geworpen op de overmaat van overheids personeel. De overmaat wil zelf weg. Wat zou de regeering antwoorden, als een Ka merlid hierover eens eenige schriftelijke vragen stelde? Het geval zou aardig kun nen wezen. R. P. Bij Terschelling is weer een schip op een mijn geloopen Op ongeveer dezelfde plaats waar en kele dagen geleden het Grieksche vracht schip „Alexandra" op een mijn liep, na melijk op acht mijl ten Noorden van Ter schelling, is gistermiddag om twee uur het Engelsche schip „Empire Spring Fjord" op een mijn geloopen. Direct na de ontplof fing werden S O.S.-signalen uitgezonden, welke echter spoedig weer werden inge trokken. Waarschijnlijk is het schip niet ernstig beschadigd en zal de bemanning trachten oo eigen kracht een haven te be reiken. Reuter van repliek gediend Actie bij Modjokerto niet gegrond op speculatie Naar aanleiding van het bericht van Gra ham Jenkins, Reuter's bijzonderen corres pondent in Batavia, over ontslagaanvrage van een deel der Commissie-Generaal, hebben prof. Schermerhorn, dr. Van Mook en de heer Van Poll aan Aneta medege deeld, dat het volstrekt onjuist is, dat de brief van Sjahrir van vijftien Maart tot een crisis in de Commissie-Generaal heelt geleid. De Commissie-Generaal heeft den inhoud van den brief ten spoedigste ter kennis van de Nederlandsche vegeering ge bracht. Over de wijze van behandeling van dit schrijven bestond wel degelijk over eenstemming. Ook de bewering, dat de Nederlandsche regeering zich zeer wel bewust was van het aftreden van de groep Schermerhorn Van MookVan Poll, ingeval de machti ging tot onderteekening niet gegeven zou worden, heeft bü de Commissie-Generaal de ernstigste tegenspraak gewekt. Deze bewering heeft getracht te suggereeren, dat de genoemde groep „met haar mandaat zou hebben gezwaaid", hetgeen ten stel ligste moet worden ontkend. De voorstelling van zaken in het bericht van Reuter, als zouden militaire autori teiten, speculeerend op de mogelijkheid van het heengaan van de groep-Van Mook, van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om de actie in de Sidoardjo-delta door te zetten, kan niet anders gekwali ficeerd worden dan als „kwaadwillige in sinuatie". Het besluit tot de actie is ge nomen in een voltallige bijeenkomst van de Commissie-Generaal, waarbij ook de legercommandant aanwezig was. Niet minder bedenkelijk is bovendien, dat het Reuter-bericht spreekt van „oprukken naar Modjokerto", zonder dat daarbij in herinnering wordt ge bracht, dat het werkelijke doel van de on derneming was den noodtoestand te be ëindigen. De Indonesiërs hadden toegezegd afdoende maatregelen te treffen, hetgeen men inderdaad getracht heeft, maar wat doorkruist werd door maatregelen van repuhlikeinsche militaire zijde. Hiermede werd de zaak op militair niveau gebracht en in volledige overeenstemming tusschen j Commissie-Generaal en. legerleiding werd besloten tegen deze republikeinsche mili taire maatregelen Nederlandsch militair optreden te stellen. Eenzijdige voorlichting. De voorstelling van zaken, als zou men „op den rand van oorlog met de republiek" hebben gestaan, is niet alleen apert on juist, doch is daarenboven een zoodanig verdraaide voorstelling van de feiten en werkelijke omstandigheden, dat het moei lijk valt de gedachte aan welbewuste een zijdigheid van de voorstelling geheel op zij te zetten. Ook voor Zweden wordl het visum afgeschaft Het ministerie van Buitenlandsche Za ken bevestigt thans, dat tusschen de Ne derlandsche en Engelsche regeenng een overeenkomst is gesloten, waarbij bepaald is, dat van 15 April af Nederlandsche on derdanen zonder visum kunnen reizen naar Engeland en omgekeerd Britsche on derdanen geen visum meer behoeven voor reizen naar Nederland. Met ingang van 15 April is hetzelfde overeengekomen voor reizen van Nederlanders naar Zweden en van Zweedsche onderdanen naar Neder land. Met Denemarken en Noorwegen wordt over de wederkeerige afschaffing van visa overleg gepleegd Amerikaansche Dakota verongelukt Tusschen Asmara en Addis-Abeba is een Dakota van het Amerikaansche leger ver ongelukt. Waarschijnlijk zijn alle inzitten den om het leven gekomen. Duitsche afgevaardigden naar internationaal liberaal congres Begin April worden drie prominente Duitsche Liberale leiders in Londen ver wacht, voor het bijwonen van de eerste conferentie der nieuwe Liberale Interna tionale, welke even na Paschen te Oxford gehouden zal worden. De drie Duitschers zijn Dr. Helmuth Kuelz, minister van justitie van Thüringen, Dr. Theodor Heuss uit Stuttgart en Dr Hermann Schaefer uit Hamburg. Zij zul len de eerste Duitsche politici zijn, die sedert het eind van den oorlog een inter nationale politieke conferentie zullen bij wonen op basis van gelijkheid met de^ andere gedelegeerden. Het zal dan ook* voor het eerst zijn, dat een Duitsche politi cus. die in de Sovjet-zóne een officicele post bekleedt naar een Westersch land zal gaan, namelijk Dr. Kuelz. Lancaster in zee gestort Een Lancaster van de Britsche Royal Air Force is gisternacht bij Ierland in zee ge stort. Vier leden van de bemanning zijn door schepen opgepikt. Twee van hen zijn echter onmiddellijk overleden. Het toestel maakte deel uit van een zestal vliegtuigen, Het woord is aan. MaxNordau: Men brengt zijn kwaad humeur in een systeem en noemt het pessimisme. Stravinsky niet op tournee door Europa Onze Parijsche correspondent meldt: Het lag, zooals bekend, in het voorne men van den Amerikaanschen componist dirigent Straw in sky om komenden zomer een uitgebreide" tournee door Europa te maken, waarin ook Nederland was opge nomen. In het Kurhaus to Scheveningen zou hij eenige van zijn laatste werken di- ngeeren. Soulina Strawinsky, een te Parijs woonachtige zoon van den componist, heeft thans verklaard dat de medici zyn vader ten sterkste hebben ontraden, onder de huidige omstandigheden aan de zeer ver moeiende verplichtingen te voldoen, die zulk een zwaar bezette tournée voor hem wuJÊ mi ...I».zou opleveren. In principe is de tournée dat op manoeuvres met de vloot was. Een thans tot volgend voorjaai uitgesteld. Ook toestel van een Scandinavische luchtvaart- de voornemens van een tournee door maatschappij heeft geseind, dat het hulp Europa van Toscanini zullen voorloopig ging verleenen I niet in vervulling gaan. TWEEDE KAMER Banket in Moskou. Molotof gaf een diner, waarbij de vier ministers, de plaatsver vangers en de diplomaten der geallieerden in Moskou aanivezig waren. - Molotof en Marshall in drukke conversatie. Stroopfabriek gesloten Voorraad dreigt te bederven als geen afzonderlijke bon wordt aangewezen De directie van de stroopfabriek te Meerssen bij Maastricht is er toe overge- n, het bedrijf te sluiten, omdat zij groote moeilijkheden ondervindt bij den afzet van haar producten. Het blijkt namelijk, dat de huismoeders op den suikerbon, waarop on der andere ook stroop en jam verkrijgbaar is, vrijwel uitsluitend suiker, versnaperin gen of boterhamstrooisel koopen. Een deel van het fabriekspersoneel is ont slagen, de rest is op wachtgeld gesteld. Men heeft herhaaldelijk aan Den Haag verzocht, de distributie van stroop op te heffen of voor dit product een afzonder lijke bon aan te wijzen. Tot dusverre zijn deze verzoeken echter afgewezen. Een groot deel van den voorraad stroop is in kartonnen bekers verpakt en daar door niet lang houdbaar. Men heeft name lijk geen parafine om de bekers luchtdicht af te sluiten. Indien niet spoedig maatrege len woi-den genomen, zal deze voorraad waarschijnlijk onverkoopbaar worden. Dertien doodvonnissen in het Dachau-proces Het oorlogsmisdadigers-tribunaal maak te gisteren de doodvonnissen bekend van dertien der een-en-twintig beschuldigden van het Dachau oorlogsmisdaden proces. Zeven beklaagden zagen zich gevangenis straffen varieerend van drie tot vijftien jaar toebedeeld en één beklaagde werd vrijgesproken. De hoofdbeklaagde. de ,.S.S. und Polïzei- führer" voor de Rhein Westmark, Jurgen Stroop, werd ter dood veroordeeld. Hij zal echter eerst naar Warschau wor den gezonden waar men hem noodig heeft in verband met zijn beweerde deelneming aan de massa-moorden op 50.000 personen in het ghetto van Warschau. (U.P.) PUBLICATIE VAN DE ACCOORDEN VAN JALTA EN POTSDAM. Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen de volledige tekst van de overeenkomst van Jalta cn van die van Potsdam gepubliceerd zal worden. Men vindt zijn invloed overal en men ziet hem nergens (Van onzen Parijschen correspondent). Het belangrijkste evenement van de afgeloopen dagen is ongetwijfeld, dat generaal De Gaulle zich voorbereidt om opnieuw in de arena der Fransche po litiek af te dalen. De Gaule kan men den joker noemen uit het Fransche politieke kaartspel van van daag. Men vindt overal zijn invloed en men ziet hem nergens. Zelfs zijn tegen standers, die men vooral in de uiterst- linksche partijen vindt, moeten erkennen, dat hij de belangrijkste politieke figuur is van zijn land. Hij schijnt zelfs de eenige politicus van werkelijk belang, dien de tweede wereldoorlog ons heeft opgeleverd; zeven jaar geleden was hij nog een onbe kend kolonel en thans verpersoonlijkt hij niet eens „beweging" want hij heeft niets van een partijganger een politieke doctrine: het zoogeheeten „Gaullisme", dat voor een buitenstaander misschien moei lijk in een paar woorden te defmieeren valt, maar voor den Franschman een wel omlijnd begrip vertegenwoordigt. Het merkwaardige van deze figuur is, dat hij getoond heeft een ongemeen scherpen blik te hebben op de technische ontwikkeling van de wereld, doch dat de historische zin dier ontwikkeling hem vaak schijnt te zijn ontgaan. Beknopter gezegd: hij is onmis kenbaar conservatief. Behalve conservatief is hij ook autoritair, ofschoon zeker niet anti-democratisch en bovendien capricieus, wat een typisch Fransche karaktertrek is. Onbegrensde ambities. Zijn persoonlijkheid wordt vooral door deze twee krachten gedomineerd: door een intens verantwoordelijkheidsbesef tegen over het „volk", waarvan hij zich de ge predestineerde leider voelt, en door on begrensde ambities. Toen vorig jaar na maandenlange dis cussies de Fransche grondwet eindelijk door het Parlement werd aanvaard, die door De Gaulle fanatiek was bestreden, trok de generaal zich terug uit het open bare leven en vele zijner medestrijders, vooral in de katholieke M.R.P., schenen zich van hem te verwijderen. Hij betrok een jachthuis in de provincie om er zijn mémoires te schrijven waarvan het eerste deel gereed heet te zijn en per (brief zijn volgelingen te antwoorden, die hem verzochten zijn kluizenaarsbestaan vaarwel te zeggen. Aan dit verzoek wordt thans voldaan: De Gaulle vestigt zich weer in Parijs en heeft al een drietal redevoeringen aangekondigd ter herden king van de geallieerde landing. De Gaulle is de joker in het Fransche politieke spel; hij is bovendien de baro meter van het politieke klimaat des lands; een militair, die er niet van houdt zyn mond te openen, als hij niets te zeggen heeft. En daarom kan hij er zeker van zijn, dat Frankrijk naar hem zal luisteren, wanneer hij 7 April a.s. te Straatsburg den katheder beklimt. Ondanks mist en regen is men in de bollenstreek druk bezig om de bollen van hun winter-dekking ie ontdoen. (Van onzen parlementairen redacteur). Na de regeeringsverklaring en de daar op gevolgde discussie kwam minister Van Maarseveen aan het woord om de afge vaardigden. die over de bijzondere rechts pleging gesproken hadden, te beantwoor den. Mr. Kortenhorst (K.V.P.) die een pleidooi gehouden had voor een documen- tatie-commissie met het oog op een bil lijke berechting van economische collabo rateurs, kreeg de toezegging, dat de be windsman de instelling van zulk een com missie nog eens zal overwegen, al zei hij er bij, dat men al een heel stuk met de be rechting van de hier bedoelde groep van personen gereed is. Veel leverde het handig gebouwde, hier en daar zelfs vermakelijke betoog van den minister, die gewaagde van bevordering van afdoening van veel zaken door de tribunalen, tenslotte niet op. Zijn gratie beleid en al wat daarmee samenhangt, verdedigde hij nauwelijks, doordat hij er zich in hoofdzaak afmaakte met een ver wijzing naar wat hij hierover al eerder in de Eerste Kamer had gezegd. Nieuws liet hij niet hooren, ook niet over het doodstraf-probleem, daargelaten mis schien een niet erg overtuigende theore tische uiteenzetting omtrent het karakter van ons gewone strafrecht-systeem, dat de volledige vergelding niet kent. Het beroep op het gering aantal gratieverleningen van doodstraffen, vergeleken bij België, kan moeilijk indruk maken doordat de vergelijking wel erg mank ging, omdat er in België heel wat meer doodvonnissen Washington over de Martin Behrman": ,In der minne «eregeld .Aneta meldt uit New York: Het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat dc Martin Behrman-kwestie in der minne is geregeld. Er is overeengekomen, dat het schip met de oorspronkelijke lading zijn reis zal voortzetten. Reuter meldt: De Amerikaansche en dc Nederlandsche regeering hebben een rege ling getroffen, waarbij aan het Amerikaan sche vrachtschip „Martin Behrman" toe stemming wordt verleend koers te zetten naar de Vereenigde Staten met de goede ren, welke waren ingeladen, voordat de Per 1 April kwartier- dienst op Overveen Na langdurige onderhandelingen tusschen de N.Z.H.V.M. en de N.V. Haarlemsehe Brockwaybus Maatschappij is besloten met ingang van 1 April de „Brockway" te doen opgaan in de Noord Zuid Hollandsche V oer Maatschappij. Het geheele rüdeiylc een deel van het administratieve person van de Brockway-Maatschappij gaat oxer naar de N.Z.H. en ook het materieel wordt door deze onderneming overgenomen. Verder vernemen wij, dat de volgen- de maand de 20-minutendienst op Over veen zal worden veranderd in een kwartierdienst. Bovendien heeft de N.Z.H. op het oogenblik 23 onderstellen voor trambussen in bewerking, waar van de eerste 5 aan het eind van April in dienst zullen komen, wanneer ten minste alles meewerkt. Om een gedeelte van het wagenpark, dat door den strijd tegen den winter veel ge leden heeft aan een revisie te kunnen onderwerpen, zijn op het traject Station Overveen sinds eenige dagen twee van de negen Crosley-opleggers in gebruik geno men, hetgeen overigens den dienst op Noordwijk, waarvoor dc Crosley-wagens ge bruikt werden, niet ongunstig zal beïnvloe den. I Ned.-Indische regeering het schip te Ba tavia in beslag nam. De verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken luidt: „Op grond van de gegeven feiten is het departement van meening, dat de Neder- laiidsch-Indische regeering met de maat regelen, genomen tegen de „Martin Behr man" en zijn lading, op grond van haar wettelijke rechten heeft gehandeld". De Nederlandsch-Indische regeering zal de reederij van het vrachtschip schadeloos stellen voor de extra kosten, welke uit de vertraging in uitvoering van de oor spronkelijke reisplannen zijn voortgevloeid. „Niet geheel juist", zegt Den Haag Het A.N.P. teekent hierbij aan: Bij na vraag op het Nederlandsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bleek dat de kwestie met de „Martin Behrman" inder daad in der minne is geregeld. De mede- deeling dat het schip met de oorspronke lijke lading de reis zal voortzetten is, al dus het ministerie van Buitenlandsche Zaken, niet geheel juist- Nader meldt het A.N.P. uit Den Haag: De mededeeling, die door eenige pers agentschappen bekend is gemaakt en vol gens dewelke de „Martin Behrman" met zijn oorspronkelijke lading van Tandjong Priok zou afvaren is onjuist, zoo wordt van de zijde van het ministerie van Buiten landsche Zaken medegedeeld. Juist is. dat dit schip van een andere lading zal worden voorzien, zoodat door de bevrachters geen vrachtpenningen zul len worden gederfd. Uitvoeriger mededee- lingen zullen in den loop van den dag volgen. Paraguaanschc „luchtmacht" door rebellen overgenomen De radio-omroep van de opstandelingen in Paraguay heeft Vrijdagavond den al- gemeenen aanval op San Pedro, dat hal verwege tusschen Concepcion en Asuncion ügt. aangekondigd. Reeds /.ijn militaire doe len in het stadsgebied gebombardeerd, al dus de radio. Volgens schattingen van waarnemers te Buenos Aires, hebben de opstandelingen thans 12 van de 15 gevechtsvliegtuigen der Paragueesche luchtmacht in bezit. zijn uitgesproken, hetgeen de minister niet vermeldde. Dan waren zijn cijfers over de ontvluchtingen hier en elders heel wat treffender: op 700.000 Duitsche krijgsge vangenen in Frankrijk drosten er 250.000. Op 100.000 geïnterneerde politieke delin quenten ten onzent telt men „slechts" 736 voortvluchtigen! Natuurlijk kwam ook het geval mr. Zaayer nog even aan de orde Deze prócu- reur-fiscaal, wiens verdiensten de mi nister niet verzweeg, kwam er met de lichtste disciplinaire straf af, omdat de be windsman hetgeen hem siert -in dit bijzonder geval, blijkbaar ook de barm hartigheid wilde betrachten. Vermeld'zij nog, dat de heer S c h e p s (P. v. d. A.) voordat de minister aan het woord kwam het zijne had gezegd of beter had voorge dragen, over gerechtigheid en barmhartig heid. Volgens dezen spreker moet dat een- en-hetzelfde zijn. Bidault wordt Zondag in Parijs terug verwacht Politieke crisis lijkt onvermijdelijk President Vincent Auriol en de Fransche partijleiders zetten hun pogingen voort om de politieke crisis op te heffen en den val van de regeering te vermijden, die ontstaan is doordat de communisten zich tegen credieten van Indo-Chma verzetten. De kansen dat zulks zal gelukken schijnen niet gunstig te staan. Als compromis-oplossing heeft Auriol aan de communisten voorgesteld, dat zij credieten zouden goedkeuren voor mili taire operaties die reeds ondernomen zijn of bezig zijn. Een groot deel van de cre dieten waartegen de communisten bezwaar maken, dient om de troepen te betalen die reeds in Indo-China zijn en Auriol wees er op dat zij zonder in een scheeve positie te geraken de soldij kunnen goedkeuren van deze soldaten, die immers afgezien van militaire operaties, toch noodig zijn voor handhaving van de orde. Naar verluidt zijn de communisten het zelf onderling niet eens. Secretaris-gene raal Maurice Thorez en de andere vier communistische ministers willen den val van de regeering vermijden. Verwacht wordt dat Bidault Zondag per vliegtuig uit Moskou zal terugkeeren en in de wandelgangen van hot parlement had men het over de mogelijkheid dat hij een nieuwe drie-partijen-regeering zou vor- men, een coalitie van MRP, Socialisten en Communisten gelijk aan die welke hij ver leden jaar van 23 Juni tot 26 November geleid heeft. Heden zou de beslissende stemming over de Indo-Chineesche credieten plaats heb ben. Nieuwe bewijzen tegen Bosman Van de zijde van het bestuur van de ver- eeniglng ..De Friesche Elfsteden" vernemen wij. dat bij het bestuur nog verschillende schriftelijke verklaringen zijn binnengekomen, die alle er gewag van maken, dat Bosman en Schipper tusschen Fianeker en Vrouwbuurster- molen cn tusschen Oudkerk cn Rinsumageest hebben opgelegd. Verder maken beiiehien mel ding van het feit, dat deze rijders tusschen Hindeloopen en Workum zouden hebben opge legd. dus op het traject, dat over zee liep. Ten slotte zouden Bosman cn Schipper op het tra ject tusschen St. Jacob en Vrouwenparochie dezelfde overtreding hebben begaan. Het bestuur van dc vereenigmg heeft nog niet vergaderd, doch zal dit binnenkort doen. Wel vindt Zaterdagmiddag te Leeuwarden een bij eenkomst plaats met de vertegenwoordigers der eontröleposten. teneinde de ervaringen van den laatstcn tocht en wedstrijd, toen voor den tocht m dc diverse steden kon worden gestart, met elkaar uit te wisselen. De mogelijkheid bestaat, dat de kwestie .,disqualiflcatle,, ook In dezo vergadering ter sprake zal komen. INVOER IN FEBRUARI GESTEGEN. Volgens de door hel Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorioo- pige cijfers werd in Februari 1.312 millioen kg ingevoerd (v.m. 762 millioen) met een waarde van 312.7 millioen gulden (v.m. 201.4 millioen). WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door hei K N M.I van Zaterdagavond tot Zon dagavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid cn Zuidwest. Wisselende bewolking nel enkele regenbuien. Iets minder zacht 23 Maart: Zon op 6.38 uur. onder 18.56 uur Maan op 7.22 uur. onder 19.58 uur 24 Maart: Zon op H.36 uur. onder 18.58 uur Maan op 7.37 uur, onder 21.18 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1