VAN VEEN f305. f425.- Onderteekemng van Linggadjati zal niet worden uitgesteld Tennisrackets De heer M. A. Reinalda nam afscheid van zijn partijgenooten Predikbeurten Wij starten met verlaagde prijzen Paaschgerechten DE KLEEDING VERKOOPCENTRALE Sporthuis Haarlem ZATERDAG 22 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Kamerdebat Dinsdag ivellicht mosterd na den maaltijd In de Tweede Kamer heeft de minister 1 van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. Jonk- man, gistermiddag een verklaring afge- legd over de onderhandelingen met de ver tegenwoordigers van de republiek Indone sië. Het grootste gedeelte van deze ver klaring konden wij nog in onze editie van j gisteren opnemen. Het overige gedeelte I volgt hierna: Er is nog één punt, dat de regeering ern stig heeft overwogen. Hoe verhoudt zich deze oplossing tot de uitspraak door de Kamer in de motie-RommeVan der Goes - van Naters neergelegd? En in het bijzonder: komt dan de wederzijdsche. verbintenis tot stand, welke naar zij aannam door het door de regeering voorgenomen beleid werd na gestreefd? De regeering beantwoordt deze vraag I aldus: Tijdens de beraadslaging over de j ontwerp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de regeering voor oogen dat par tijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpretatie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden: Ook hier echter bleek de weg ongebaand en het te zoeken pad op begaanbaarheid te moeten worden be proefd. Vier richtingen konden worden in geslagen. Sommigen meenden, dat de Nederland- sche interpretatie eenvoudig door deIndo nesische delegatie zonder meer behoorde te worden aanvaard. Dit heeft de Neder- landsche regeering nooit gewild. De regeering stelde zich voor dat ook de Indonesische delegatie zou willen bijdragen tot het juiste begrip van wat overeenge- I komen was. Deze weg bewandelde de Com missie-Generaal in haar brief van 2 Maart. Al spoedig echter bleek, dat deze weg slechts uiterst moeilijk tot het doel zou voeren!, De Nederlandsche interpretatie toch werd door de Indonesische delegatie weinig overzichtelijk geacht, daar uitleg ging van den tekst, gedachte-uitwerking en verwachtingen van de toekomst daarin dooreen zijn geweven en aan volledige overeenstemming dus wellicht uitvoerige I besprekingen vooraf zouden moeten gaan. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen heeft de regeering aan haar Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer een artikelsgewijze toelich ting toegevoegd. In diezelfde Memorie van Antwoord heeft de regeering nog eens aan gegeven wat voor haar de hoofdzaak was, namelijk dat de Indonesische delegatie zich er mede zou vereenigen, dat onderteekenin; I van de ontwerp-overeenkomst haar tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat zij zelve dienaangaande verklaarde. Dit leidde tot een derde oplossing. De Nederlandsche regeering heeft haar interpretatie van de overeenkomst in de toelichting van de Commissie-Generaal be. schreven en in de regeeringsverklarinff en de ministeriecle redevoeringen uitgespro ken en de Indonesische delegatie verwijst voor haar interpretatie naar dezelfde bron nen: de 17 artikelen, de officieele corres pondentie. de notulen, zonder zich aan de door de Nederlandsche regeering daaruit al geputte interpretatie te binden. Deze weg is thans gevolgd, j Deze gekozen oplossing voldoet niet al leen aan de regeerihgsverklaring van 10 December, maar levert naar het oordeel i der regeering ook in dezen zin een weder-, zijdsdhe verbintenis op dat beide partijen aanvaarden, dat de Nederlandsche regee- ring haar interpretatie heeft vastgelegd en de Indonesische regeering voor de hare naar de notulen deed verwijzen. Bovendien wordt afgesproken dat na de onderteeke- J ning, bij de uitwerking, waar de uitleg zou kunnen blijken te verschillen, door geza menlijke bespreking nader naar overeen stemming zal worden gestreefd. Zoo zal ook de uitwerking der arbitragebepaling van een gezamenlijk opgesteld reglement afhankelijk zijn. Een vierde mogelijkheid ware geweest dat de Nederlandsche regeering van haar interpretatie zou hebben afstand gedaan en beide partijen den uitleg der overeenkomst volkomen aan later onderling overleg of arbitrage zouden hebben overgelaten. Dan zou de regeering haar verklaring van 10 December hebben verlaten, waartoe zij uiteraard niet bereid is." Na de verklaring van minister Jonkman bleek de overgroote meerderheid van de Kamer geen lust of behoefte te hebben, een allerlaatste poging te ondernemen, de re geering te bewegen van onderteekening van Linggadjati af te zien of anders haar, voor dat het tot die onderteekening zou kdmen, ten val te brengen. De heer Schouten (A.R.), wien men de eer moet geven van zich ten volle con sequent te hebben gedragen, trachtte het zoover te brengen. Hij wenschte onmiddel lijk een debat, want dan zou men daarin en daardoor misschien het Kabinet nog tot herziening hebben kunnen brengen van de reeds genomen beslissing tot machtiging om te onderteekenen. Maar mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en prof. Romme (K.V.P.) voelden niets voor zulk een overhaaste reactie op de door minister Jonkman verstrekte mededeelingen. An ders was het met den heer T i 1 a n u s (C. H.), in zooverre, dat deze ook de voorkeur gaf aan het voorstel van den president om pas Dinsdag de discussies te laten begin nen, doch dat hij tevens op grond van Zondag 19 Januari zijn de voetbalclubs voor het laatst in het veld verschenen. Af gewacht moet worden of de lange rust een ieder goed heeft gedaan. Alle terreinen zullen nog niet bespeelbaar zijn, maar de mededeelingen uit deze omgeving zijn over het algemeen bevredigend en hier en daar - wordt hard gewerkt, om het veld bespeel- eenige door hem ontwikkelde, overigens baar te maken. Het programma voor het Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM. 21 Maart 1947 GEHUWD: 21 Mrt, I. Uijttenboogaard en A. G. BEVALLEN van een zoon: 19 Mrt, M. Clijnk —Brown20 Mrt. E. H. d. Wit—Loogmans: J. C. Noppen—Schilpzand; C. P. Jansen—Kruit; M. Wielart—Beneker; J. M. Koldei'iePassehier; 21 Mrt, C. Phaff—Veenstra; G. H. Moens—v. Norde; M. T. v, d. Hoorn—d. Rooij; E. A. d. Haas—Moses; C. V. Spruit—Degeling. BEVALLEN van een dochter: 20 Mrt. J. M. Schippers—v. Dokkum; 21 Mrt, A. S, Verkade— d. Vries; J. G. M. Lammerse—Kriek. OVERLEDEN: 18 Mrt, H. H. Hagedoorn, 83 j„ Westerhoutpark; R. Brouwer—Krediet, 78 j„ Kempstraat; 19 Mrt, A. E. M. Vermeij, 13 m., Ted. v. Berkhoutstraat; P. Rozendaal, 77 j„ Gen. d. Reijstraat; M. C. a. d. Kerk—Koning. 65 j.. Voorzorgstraat; H. C. Eggelte. 72 j„ Leid- schevaart; P. Touwen. 82 J.. M. CornelJsstraat; L. J. Kuiper. 76 j.. Westerhoutstraat: H. A. SernéVos v. Zon, 30 j.. Populierstraat; I. Overkleeft—Boon. 88 j., Hazepaterslaan; J. Kaatee, 9 d.. St. Antoniesteeg; 21 Mrt. H. v. d. Meer, 23 j., Bloemveldlaan. Ag voor Haarlem ZATERDAG 22 MAART Stadsschouwburg: „Arsenicum en oude kant", 8 uur. Rembrandt: „Rebecca", toeg. bov. 18 j., 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De beul van Londen", toeg. bov. 18 2, 4.15. 7. en 9.15 uur. Luxor: „Laura", toeg. bov. 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Roeping", toeg. bov. 18 j., 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De vijfde piloot", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur (Zon dags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). City: „Geef 'm de sporen", toeg. alle leeft 2.15. 4.30. 7 en 9,15 uur. ZONDAG 23 MAART Gem. Concertgebouw: tulnzaal feestavond ten bate van oorlogsslachtoffers 2 en 8 uur; groote zaal „De voddenraper van Parijs". 8 uur. Frans Hals-theater: Instituut voor arbeidersontwikke ling „Geef ons het recht om te leven", 10.30 uur. Stadsschouwburg: .Vorstenschool 2 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 24 MAART St, Elisabeths Gasthuis: Maatschappelijke zorg voor zieken, vergadering, 8.30 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. zwak aandoende, argumenten als zijn ver wachting uitsprak, dat de onderteekening eerst na afloop van het debat aan de orde zou kunnen komen. Die illusie werd hem echter onmiddellijk ontnomen, want toen de voorzitter terstond na die woorden van den C.H.-fractieleider zeide, aan te nemen dat de beslissing der regeering een onherroepe lijke- was, knikten de premier en de minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen op overtuigende wijze bevestigend. De heer Schouten, die reeds als zijn oordeel uitsprak, dat het kabinet blijkbaar met zijn beleid een pad was gaan betreden dat op ernstige wijze afweek van den weg, dien het destijds verklaard had te zullen volgen, lokte nu de verklaring van den mi nister-president uit, dat de regeering we gens den toestand in Indië in 's lands belang niet bereid was tot opschorting van de onderteekening. Wonderlijk genoeg ver leende de heer Tilanus hierop geen steun aan het voorstel-Schouten om het debat onmiddellijk te laten beginnen. Met de A.R.-fractie stemden alleen de heeren Schmall (C.H.) en De Hartog (P. v. d. V.) voor, zoodat het voorstel met 5713 stem men verworpen werd, waarna het besluit viel, Dinsdag het debat te laten beginnen, hetgeen dan als de onderteekening voor dien is geschied in zekeren zin als mos terd na den maaltijd aandoet. Noorden van ons land is echter uitgesteld. In het Noordersportpark krijgen de Haarlemmers dadelijk een belangrijken wedstrijd. Feijenoord komt bij EDO op bezoek. Weliswaar is de Rotterdamsche ploeg niet zoo sterk meer als vroeger, maar In technisch opzicht is zij beter dan EDO. De Haarlemmers stellen daartegenover geestdrift en mogelijk kunnen zij daarmee meer bereiken. Haarlem trekt volledig naar De Vole- wijekers. Beide clubs hebben de training niet geheel verwaarloosd en misschien zal in Amsterdam-Noord een aantrekkelijke partij gespeeld worden. Van de wedstrijden uit de derde klas willen wij in het bijzonder de aandacht vestigen op HFCTYBB. Men deelde ons mede, dat het terrein reeds goed bespeel baar is. De bezoekers staan op de bovenste plaats en hebben een goede kans kampioen te worden. Zij moeten echter op grooten tegenstand van HFC rekenen, die gaarne revanche wil nemen van de nederlaag in Haarlem-Noord geleden. De velden in het Heemsteedsche Sport park zijn voor heden en Zondag nog niet bespeelbaar. De wedstrijden van RCH, waaronder RCHWest-Frisia zijn uitgesteld. Éénjarig bestaan van de Partij van den Arbeid Op een bijeenkomst, welke de federatie Haarlem van de Partij van den Arbeid Vrijdagavond in het Concertgebouw organi seerde ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de partij, hebben zijn Haar- lemsche partijgenooten afscheid genomen van den heer M. A. Reinalda. in verband met diens vertrek naar Utrecht. De eerste spreker was de heer J a n d e Ruiter, die den heer Reinalda geruimen tijd kent en met wien hij ongeveer veertig jaar in de socialistische beweging heeft heeft samengewerkt. Hij haalde herinne ringen op uit de politieke loopbaan van den oud-burgemeester en dankte hem namens de arbeidersbeweging voor het vele werk, dat hij verricht heeft. De heer D. Hoekstra, die bij ontsten tenis van den heer Happé de vergadering leidde, bracht den heer Reinalda namens de federatie dank voor den goeden raad en vele blijken van meeleven en hij hoopte, dat de scheidende, die als burgemeester niet in openbare vergaderingen te Haarlem het woord wilde voeren voor de partij, in de toekomst nog vele spreekbeurten zal vervullen. De heer Hoekstra stelde een ge schenk in het vooruitzicht, aangezien de tijd van voorbereiding te kort is geweest. In zijn dankwoord haalde de heer Rei nalda herinneringen op uit den tijd van het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. In 1907 liet hij zich inschrijven lid van de S.D.A.P. De positie van de arbeidersbeweging is geheel veranderd en als spreker daaraan heeft meegewerkt, dan is dat vooral te danken aan den trbuw van zijn partijgenooten. Met weemoed legt hij zijn functie in Haarlem neer, doch spreker zeide te weten, dat hem in Utrecht een belangrijke taak wacht, waarbij hij aan dacht zal besteden aan de beginselen van de partij. Hij hoopte, dat in Haarlem ver der gewerkt wordt, om de komst van het democratische socialisme voor te bereiden. Rede prof. dr. W. Banning Op deze bijeenkomst heeft prof. dr. W. Banning een rede gehouden over „De nieuwe partij in het nieuwe tijdvak". In zijn inleiding gaf spreker een overzicht an den toestand in de wereld van 1914 af, om vervolgens te spreken over Nederland. Na den laatsten oorlog was het noodig het politieke leven opnieuw te vormen, omdat te veel vraagstukken over herstel de aan dacht vroegen. In de eerste plaats vraagt het arbeidsvraagstuk om een oplossing. De arbeid moet immers de wereld beheer- schen en niet het kapitaal. Van den mensch mag gevraagd worden, dat hij hard werkt, maar hij mag geen slaaf zijn van het kapi taal. Professor Banning bracht den datum 9 Februari 1946 in herinnering, toen de Partij van den Arbeid gesticht werd. De leiding kon alleen de punten van overeen komst en wat goeden wil aanbieden. Een jaar later is reeds een beginselprogramma samengesteld, waarin de eerste factor is arbeid. Aandacht wordt besteed aan socia lisatie. rechtsorde, veiligheid en recht. Reeds lang schreeuwde het waagstuk van den arbeid om een oplossing. Nu is de tijd er voor rijp. Jammer vond spr. het, dat de coalitiegenoot in de regeering niet zoo be zeten is van den wil, het arbeidsvraagstuk in socialistischen zin op te lossen. Van Sovjet-Rusland verwachtte prof. Banning geen oplossing, omdat in West-Europa er kenning van den mensch en geestelijke vrijheid verlangd wordt. Spreker deelde mee. dat de partij groeit. Arbeiders, kan toorbedienden en intellectueelen zijn ver- eenigd en het is gebleken, dat het mogelijk is. De samenwerking is goed. ook met hen uit kerkelijke kringen. Spr. besloot met op te merken, dat zoowel nieuwe als oude partijgenooten zich in de partij thuis voe len. als zij een hartstocht naar gerechtigheid hebben, want dan zetten zij zich met volle kracht in, om het socialisme verwezenlijkt te zien. Op dezen avond verleenden Akke de Vries (zang en piano), Joop Lenaarts (be geleiding en hobo) en de afdeeling Haarlem van „De Stem des Volks" medewerking. DE DISTRIBUTIE Maandag 24 Maart. Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textiel kaarten, brandstoffenfor- mulieren (kaart 703 meebrengen). La tot en met Llz. Schoenenbon voor hen, wier stamkaartnum- mèr eindigt op 1, 8. 4 of 0 en die bij de le cijfer- aanwïjzing geen bon ontvangen hebben, voor de letters M, N, en O en voor hen, die geboren zijn in de maand Maart tusschen de jaren 1932 —1946, eveneens voor de letters M, N en O. Heemstede, schoenenbon (zie bijzonderheden hierboven) 9—12.30 uur A tot en met H; 2—4 uur X tot en met L. Blocmendaal (Jeugdhuis) schoenenbon alle letters 9—12. 2—3 uur. Prof. Salverda de Grave overleden In Den Haag is op S4-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. J. Salverda de Grave, oud-leeraar van de Koningin, oud-privaat docent en lector in de Fransohe taal te Leiden en oud-hoogleeraar aan de univer siteiten in Groningen en Amsterdam. Zondag draait de H.V.B.-competitie Zondag a.s. zal waarschijnlijk ln de afdeeling Haarlem gevoetbald worden. De lezers hebben ondertusschen den stand van zaken In den H. V. B. vergeten. Ter herinnering geven we hier onder de ranglijstjes van de beide eerste klas afdeellngen: I A. gesp. gew. P 1 B. gesp. gew P- HFC 3 13 8 19 VVB 2 10 8 16 H'lem 4 12 9 20 DEM 2 11 6 16 Concordia 12 7 16 Hoofd. B 12 6 16 Waterloo 12 7 15 Z'meeuw. 4 11 6 15 EDO 3 12 7 15 Spaarndam 9 5 11 RCH 5 10 6 14 H'lem 3 A 11 4 10 Hilllnen 2 10 5 11 Bev. 2 14 3 7 Schoten 2 11 3 8 Geel Wit 11 2 6 Kinhelm 2 12 3 8 Halfweg 2 12 3 6 DSK 12 3 7 OG 2 10 1 5 Stormv. 3 12 2 7 RCH 4 11 2 5 TYBB 2 11 2 5 In deze afdeelingen wordt zoowel onder als boven aan de ranglijst een hardnekkige strijd gevoerd en de uiteindelijke beslissing zal eerst tegen den zomer vallen. Ook ln de tweede klas afdeelingen is de strijd nog volkomen open al ziet het er naar uit dat ln 2 A EDO 4 met de buit gaat strijken. In 2 B heeft HFC 5 de leiding, i vlak op de hielen. 2 A. EDO 4 11 8 17 THB 2 12 7 15 Bev. 3 r SVY zit de leiders HFC l SVY DIO 2 10 8 16 9 6 13 WH heeft zich ln de 2 C tot heden best ge houden. Schoten 4 geeft echter geen krimp. In 2D heeft Vogelenzang een ruimen voorsprong op nummer 2, Heemstede. 2 C. 2D. WH 10 9 18 Vogelenzang 11 10 21 Schoten 4 10 7 16 Heemstede 11 7 16 ZONDAG 23 MAART HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.3Ö: Avondgbed. Dhr. G. Germans. Zondag. Geen dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. W, J. van Elden. Openb. Belijdenis des Geloofs. 7: Ds. H. J. Plaggemars. Spaarndam. Noorder- kerk 10.30;'Ds. P. J. Mackaay, Openb. Belij denis des Geloofs. 7: Ds. E Dijkhuis. Ooster- kerk 10: Ds. G. j. Waardenburg 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk 9 30; Kinderkerk. 10.30: Ds I. P. van der Waal. Kapel Bethesda Sarepta, 9.30: Kinderkerk. Dhr. T. P. Plan- tinga, Amsterdam. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Stads Evangelisatie. 10: J. Kal. Haarlem. 7.30: J F Snoeks. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10 en 4: Dhr. W. Dubbeldam. Evang. te Rotter dam. 7.45: Jeugdsamenkomst. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstr. 15. Dinsdag, Woens dag en Donderdag 3 en 8: Conferentie o.l.v. H C van der Flier en J. Kits. 7.30: Zangdienst „Youth for Christ". Bakenesserkerk. Zaterdag 29 Maart 8: Jeugdbijeenkomst. Spr. Mej. Joh. Ekering. Evang. van de Tabernakelzending Parijs en Hessel van der Flier, Medewerking fanfarekorps Artl et Religioni. Vrfje Evang. Gemeente, gebouw Salem. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. 10: Kinderkerk O. R. G. Centrum. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Egllse Wallonne. Be gijnhof Dlmanche 23 Mars a 20 h.: Cercle d'études bibliques. présidé par mr. le pasteur M. Jospin. Anglican Church. Sunday March 23rd 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kin- derhulsslngel. Evensong: Rev. W. Popham Hosford. Christian Science. 10: Ned, taal. 11.15: Engelsche taal. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. P. C. Roodenburg, van Alkmaar. "Bevest, niéuwe leden. Ver. -Doopsgez. Gem. 10.30: Mej. Ds. Soutendljk, Belijdenis. Ver. van Vryz. Herv.. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwen- huyz'en. Ned. Herv. Pred. te Heemstede. Rem. Geref. Gemeente. 10 30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds. J. W. Siêrtsema. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuld- Oosterkerk 10: Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. A. M Boevinga Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Prof. Dr. K. Schilder. Geref. Gem., Parklaan 21. Dinsdag 3 en 7: Ds, P. Honkoop (Biddag). .Vrijdag 7.30: Ds. L. Rijksen. Oifd- Geref. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds E van Dijk. van den Haag. Baptlste Ge meente. Parklaan 34. 10 en 5: Candldaat R. Relling. van Utrecht. 8: Jeugddienst I.eger des Hells. Schagehelstr. 26. 10 en 8: Adjudante J. B. Schram-Rosenbaum. Gein. Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Gemeente des Heeren. Lange Molenstr. 22. 10 en 7: Openb. Godsdienstoefeningen Vergadering van Geloo- vigen, Hoofmanscr. 12. 11: Samenkomst (Brood breken). Hersteld Apost. Zcndtngsgemecnte, Wllhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoef. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Dniversecle Eeredlenst (Soefi-Beweging) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Geen dienst. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonla" 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. Th. Cocqx, Delft. Het Roze- kruisers Genootschap. Bakenessergracht 13. 7.15: Dhr J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch Immanuëlkerk 10: Ds. H. v d. Loos. Bevest. nieuwe lidmaten. 7: Dezelfde, H. Avondmaal. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds H J. Plaggemars, H. Doop. 5: Dezelfde. Vrüz. lierv. In geb. N. P. B.. Berkenstr. Ds. J. de Graaf. Evang. Luth, Gem. In geb. N. P. B.. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Leger des Hells, Ceramstr. 4. 10: Heillglngsdlenst. 8: Verlossingssamenkomst. Leidsters E. Gentjes Adj e en M. Meyerhof. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Noorder kapel, Minahassastraat. 7.30: Dhr. L, J. Pas man Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: i j. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. 7: Ds. Bart- lema. Kapei Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. Briët 7: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prol. Bond. 10.30: Dr K. H. Boersema. Voorg. Vrijz. Herv Leiden. Geref. Kerk. Koedle'fslaan 10: Dr. P. J. Richel 5; Ds. A Dondorp. Camplaan 10: Ds. A Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art 31) 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Kellg. Kring. 10.30: Dr. W. M. Noordhoff. Rcmonstr. Pred. te Haarlem BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. Landsman, te 's Gravenhage. Ned. Prot, Bond. Potgleterweg 4 1030: Prof Dr. G. A van den Bergh van Eyslnga. Hv. Bloemendaal. Geref. Kerk 9. 10.30 en 5: Ds J. Mulder, van Heemstede. Vrije Katholieke Kerk. 10.30: C Mis. Soefi-Beweging, Universeele Eeredlenst Dienst. O VER VEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. BENNEBROER. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Lekkerkerker. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. 'v. d. Woord. West, Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. H. Plagge mars. H. Doop. 5: Dezelfde. Evangelisatie Bethel. 10: Dhr. J. de Boer. Adjudant van het Leger des Heils. Paramaribo W.-I „Gijsbrecht van Aemstel" Wel wat laat na het tra'dltloneele getijde, heeft de nieuwe Gijsbrechtvertooning van Van Dalsum toch ook ons schouwburgpubliek be reikt. En weder is dit onder de bekoring van Vonders mooie verzen gekomen. Want de grootmeester onzer poëzie blijft toch allereerst dichter: als dramaturg is hij te sterk aan het statische van de klassieke oudheid gebonden om door spannende handeling te boelen. De handeling zit in het vertellen, en de epische kracht zijner lange alleenspraken sleept met de beeldende schoonheid van het woord den toehoorder mee. Het sieraad van Vondel's treurspelen wordt onthuld door de declamatie. Men geniet van wat Van Gasteren als WiUe- brord, Paul Huf als de bisschop en vooral Saalborn als de bode verklankt; men raakt ontroerd, als Wllly Haak en Johan Schmitz de bekende reyen welsprekend herhalen en heeft aan dit zuivere genot genoeg Hoeveel op zichzelf luisterrijke pracht door décors, costuums en muzikale illustratie aan een Vondel-vertolking wordt toegevoegd het gevaar dreigt steeds, dat door al dergelijke op siering het eigenlijke sieraad wordt overwoe kerd. Er Is hier ie lande wel geen tooneelstuk, waarmee voortdurend zoo wordt geëxperimen teerd als de Gijsbrecht. Elke regisseur maakt er het zijne van en zoekt naar een eigen „op vatting". Daarbij blijft het altijd de vraag, in hoever de opvatting van den dichter zélf tot haar recht komt. Van Dalsum heeft den klemtoon gelegd op de Inderdaad in dit stuk sterke religieuze elemen ten, waardoor de vertooning als geheel wel wat zwaar van dracht werd. Hetgeen met wil zeg gen, dat aan de heroïeke episoden van het Amsterdamsche heldendicht tekort ls gedaan. Doch ook hierin werd de dramatiseering van het gesprokene soms door een te heftig en te volumineus geluld tot het melodramatische aangedikt. Arnold Juda's indrukwekkende en melodieuze muziek, waarmee de Haarlemsche Orkestvereeniglng een goede beurt maakte, sloot zich, mede door de vocale versterking, ge heel aan bij de Ietwat pompeuze stijl dezer ver tooning. welke naar de opera zweemde. Van Dalsum als Gijsbrecht en Loudi Nijhoff KORT EN BONDIG De politie te Bloemendaal heeft tegen drie personen proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van aardappelen en turf boven de vastgestelde prijzen. Op het drietal te Schevcningen (achtste predikantsplaats) komt voor ds. H. O. Molenaar, predikant van de Ned. Hervormde Gemeente te Halfweg. De heer D. J. A. 'Geluk, wethouder van on derwijs. en waa.rnemcnd burgemeester van Haar lem zal voorloopig des Maandags geen spreek uur meer houden. In plaats daarvan is het spreekuur op Woensdagen van 11 tot 13 uur vastgesteld. IVATERI'OI.O COMPETITIE. Het pro gramma van de Zondag ln het Sportfondsen- bad te spelen wedstrijden luidt: dames DWT HVGB: heeren. afdeeling 1: DWT—Haarlem; DWR 2VZV: afdeeling 2: HPC 3—VZV 2. als Badeloch vervulden de hoofdrollen; een mooi moment uit regie-oogpunt leverde de verschijning van Sttna Lerou ais Raphael. Wei nig bewondering konden wij hebben voor de „choreografie", waarmee de reyen de aan dacht van de zeggers afleidden door onnoozele en overbodige gebaren. H. G. CANNEGIETER OFFICIEELE PUBLICATIE RECTIFICATIE D1STRIBUTIED1ENST HAARLEM Wijziging kantooruren. Met ingang van 22 Maart a.s. zullen de kan toren van mijn Dienst des Zaterdags weder om geopend zijn. Ingaande 24 Maart a.s. geopend voor publiek: Maandag t.m. Vrijdag: 8.30—12,15; 2J uur. •s Zaterdags: 8.30—11.80 uur. UITREIKING bonkaarten voedingsmiddelen en .schoenenbonnen „Vleeschhal", Groote Markt. Maandag t.m. Vrijdag: 8.30—12.15; 2—4.45 uur. 's Zaterdags: 8.3012.15 uur. HAARLEM, 21 Maart 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL en VOOROORLOGSCHE KWALITEITEN!! Eert voorbeeld: old-finish Zitkamer-ameublement bestaande uit: 4 fauteuils, zware tafel. Dit alles geheel compleet slecfhts. HUISKAMERS geheel compleet, old-finish, bestaande uit: 2 fauteuils, 4 stoelen (le klas stof- feering), groot dressoir en zware uit- schuiftafel, in prijzen van f 469, f 495, f 595, i 750, f 790 en hooger Voorts: BEDDEN - LEDIKANTEN - OPKLAPBEDDEN HAARDFAUT., DRESSOIRS, THEEMEUBELS, enz. enz. Alles tegen sterk VERLAAGDE PRIJZEN WONINGINRICHTING cftycl êeteheH üdtfidetigeh. ZIJLWEG 26-28-TEL. 17296-HAARLEM GEMEENTELIJK GASBEDRIJF, HAARLEM ONZE DEMONSTRATIES VAN zullen worden gehouden op 26, 27 en 31 Maart en 1, 2 en 3 April a.s. Gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar tusschen 9 en 10 uur, Kruisstraat 45. tel. 10801. ANNE-MARIE (Spaarne-theater) geeft de geschiedenis vyeer van een jongedame, die vliegersaspiraties krijgt et) door een viertal vroolijke piloten tot volleerde aviatrice wordt opgeleid Een der vier leermeesters blijkt niet bestand tegen de listen van Amor, verliest zijn gemoedsrust bij dit experiment en gaat aan een onbeantwoord^ liefde lijden: hij valt te plet en op dar moment begint de tragiek. Een recordpoging van de jonge pilote loopt bijna uit op een ramp. doch door <Je ingespannen pogingen tot hulp van de drie kameraden en door de vindingrijkheid van den vierde die het einde ook de zegepalm der liefde weg draagt wordt dit avontuur van een gelukkig slot voorzien. In het voorprogramma kan men een ras-echte cowboy-histone zien. die niet in alle opzichten origineel doch overigens spannend genoeg is. ROEPING (Frans Hals). Met een weinig overtuigend verhaal is geprobeerd een opvat ting te verkondigen ten aanzien van de won- derdok terij. hoezeer er vóór de film ook ge waarschuwd wordt tegen een tendenz. die de toeschouwer in „Roeping" volgens de makers ten onrechte zou zoeken. Het lukt den kwak zalver, een kreupel dochtertje van een arts te genezen van haar lichamelijk gebrek, dus is „Roeping", waarmee de oorspronkelijke titel „The outsider" wel een beetje heel scheef vertaald is, een pleidooi voor dien wonderdok ter met zijn diabollsehen geest en zijn strijd om het geluk, dat hij natuurlijk vindt in de armen van de weer loopende jongedame. Laten we deze tendenz voor wat zij is, uit filmtech nisch oogpunt bekeken is „The outsider" een verwrongen stuk romantiek: het begin Is bo vendien zóó dillettantisch en de opnamen zijn meermalen dermate slecht, dat slechts in enkele onderdeelen boeiend werk is geleverd. Wat deze film beneden de middelmaat doet zakken. LAURA (Luxor). In de salons van de New- Yorksche seml-society speelt zich een moord- drama af. Een meisje wordt doodgeschoten en aan het probleem „Wie deed het" wordt dit maal de "vraag „Wie was het slachtoffer" toe gevoegd. Gene Tlerney als Inspecteur Mac Pherson lost het raadsel op voortreffelijke en voor den toeschouwer boeiende wijze op. Een van de aantrekkelijkste dingen :r. deze film behalve Dana Andrews als „Laura", is wel. dat men onmiddellijk het gevoel krijgt wie de dader is en dat men bovendien stap voor stap de bewijzen tegen hem in handen krijgt. De heele actie ls zeer sober gehouden, geen ach tervolgingen per auto. zooals dat in de meeste Amerlkaansche „trillers" gebruikelijk is en slechts één schietpartij. Inspecteur Mac Pherson lost het mysterie op via scherpe, typiseh- Amerlkaansche dialogen, waarbij hij vooral In Waldo Lydecker den journalist met zijn bijtend cynisme een waardig tegenspeler heeft. „DE BEUL VAN LONDEN" (P a 1 a c e) voert de toeschouwers binnen de sombere muren van den Tower van Londen, waar felle en dikwijls bloedige intrigues gesponnen worden met de troon als inzet en met een reeks niets ontzien de troonpretendenten als spelers, Wanneer zij niet een of anderen veldslag leveren zijn zij bezig te getrouwe dienaren van de kroon uit den weg :e ruimen met de hulp van den lugu- beren beul, die als een soort Engelsche Quasi modo door de gewelven van den koningsburcht hinkt. Boris Karloff's talent der griezeligheid is een overblijfsel uit een tijdperk der film dat achter ons ligt. maar dat een '.angen nasleep heeft. En de -man hèèft een vaardigheid om van elk zijner weerzinwekkende figuren Iets aparts te maken, die hem onweerstaanbaar doet zijn. De film bevat overigens over-oude romantiek en het levendige kijkspel dat historische films hun bekoring kan geven. Ze kan niet om haar originaliteit geprezen worden, maar de effecten zijn met zorg uitgebeeld en wie spanning zoekt wordt volkomen bevredigd. Heropend Wij leveren weer dames- en heerenpantalons op GEMAKKELIJKE BETALINGSCONDITIES. Ook als U stof heeft, leveren wij OP DEZELFDE VOOR WAARDEN een prima maatcostuum, met le klas coupe afwerking en foutnituren voor slechts 70.—. DE KLEEDING VERKOOPCENTRALE v/h Schaechelstraat 19. THANS JANSSTRAAT 63. VEREENIGING DER NOTARISSEN TE HAARLEM VERKOOPLOKAAL NOTARISHUIS Directeur W. N. Wolterink Bildcrdijkstraat bij den Zyiwcg - Haarlem - Tel. 11928 KUNST. EN ANTIEKVEILING Hierbij komen voor: Schilderijen - Fraaie Meubelen - Staande Klok ken - Juwcelen - Gouden en Zilveren werken - Cliincesch Porselein - Delftsch Aardewerk - Perzische Ulecden - Koper - Brons - Tin - Boeken - Munten - Penningen enz. t.o.v. Notaris J. Wildschut te Haarlem op DINSDAG 1 APRIL en WOENSDAG 2 APRIL 1947 v.ni. 10 uur. KIJKDAGEN: Zaterdag 29. Zondag 30 en Maan dag 31 Maart van 10 tot 4 uur De geïllustreerde Catalogus is aan de bekende adressen verzonden en verkrijgbaar ten kantore van het Notaris huis kunnen weer volop gerepareerd worden of van een nieuwe bespanning worden voorzien Ook in NIEUWE RACKETS, alles zonder bon, hebben wfj een prachtige sorteering! Reparaties: 60, 95 of 125 ct. per snaar. Nieuwe bespanningen vanaf 9.75. Vulcaniseeren van zolen en hakken op TENNISSCHOENEN! GROOTE HOUTSTRAAT 123 - TELEFOON 12215 Verzorgt U een en inder tijdig, U voorkomt lang wachten!! Een doelmatige verzekering bij ziekte en ongeval tegen de kosten van dokter, apotheker, tandarts, specialisten, ziekenhuisverpleglng en operatieve of heelkundige behan deling ts een polls van „De Oude Moira" te Utrecht fle maatschappij met ruim 30-jarige ervaring op ziekte- verzekeringsgebied. De voorwaarden van deze verzekering werden vastgesteld en goedgekeurd door de Ondervakgroep ziektekosten-verzekering. Na 5 jaren wordt de polis van de ztide der Maatschappij onopzegbaar Vraagt inlichtingen aan: J. v. WIJK, A. L. Dyserinckstr. 82, Haarlem. BELANGRIJKE VEILING WEGENS STERFGEVAL Het makelaarskantoor J. W. G- Droste (eigenaar J. W. G. Anschütz) Ged. Oude Gracht 67 Haarlem, zal op Dinsdag 25 Maart 1947, voorm. -10 uur, ten overstaan van deurwaarder D. G. v. Wijngaarden in het perceel WILHELMINAPARK 38 te Haarlem, openbaar verkoopen de goed onderhouden in boedel van wijlen den WelEd. Heer H. Luykeji. Hzn., aldaar gewoond hebbende. Hieronder komen voor: salonameublemcnt, huis- kamcrameubiement, Chineesche. vazen. schryrbureau, brandkastje, serviezen, glas- en aardewerk en eenig zilver. KIJKDAG: Maandag 24 Maart 1947 van 10—3 uur WEGENS STERFGEVAL. Donderdag 10 April 1947. 2 uur n.m. in het Notarishuis ten overstaan van de Notaris sen B. M. Serné en M. W. Treurniet, van: Een huls en erf aan het Raadhuisplein no. 4 to Haarlem-Noord, groot 1 are 79 centiare. Verhuurd voor 1 32.50 per maand. Betaling 22 Mei 1947. Bezich tiging Dinsdag en Donderdag 2-4 uur. Inl. bij genoemde no tarissen, Nieuwe Gracht 84, Haarlem. OPENBARE VERKOOPIXG Donderdag 10 April 1947. 2 uur n.m. ln het Notarishuls ten overstaan van de Notaris, sen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem, van: Een Fabrieksgebouw met bovenwoning, erf en grond te Znndvoort. aan de Hee- renstraat no. 2. Bezichtiging Dinsdag en Don derdag 2-4 uur Betaling 22 Mol 1947 Inl. bij genoemde notarissen. Nieuwe Gracht 84. Haarlem. OPENBARE VERKOOPING Donderdag 10 April 1947. 2 uur n.m. ln het Notarishuis ten overstaan van de Notaris sen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem en N. M. Posch te Amsterdam, van: Een perceel bouwterrein te Bentveld, aan den Wester duinweg, kad. sectie B. no. 5060, groot 16 are, 57 cen- t lare. Vrij van buur. Betaling 22 Met 1947. Inl. b() eerstgenoemd# notarissen, N. Gracht 84. Haarlem. OPENBARE VERKOOPING op Donderdag 10 April 1947 ln het Notarishuis a. d. Bilder- dljkstraat 1 te Haarlem, des namldd 2 uur ten overstaan van nots, J. Wildschut van: een huls met erf te Haar lem a. '1. Gen. Itotluistr. 22 kad. Gem. Schoten. Sectie B nr. 1610 groot OJlr» are. G rondbel f 19 81 Straat bel. en pree. f 7.95 (1946) Aanv. ln huurgenot ad f 5 per week b(J bet vóór of op 22 Mei 1947. Bez Dlnsd. en Donö. 2-4 uur. Inl. b(j gen. nots. Kon.weg 103 b. d. Wagenweg, Haarlem, OPENBARE VERKOOPING Op Donderdag 10 April 1947 des namiddags te 2 uur ln bet Notarishuis te Haarlem to.v. Notaris P. A. de Ruig. van: .1. Drie hulzen en erven te Haarlem aan de Vlnken- vlraai Hl'. 11 i-n 73, samen groot 3.45 Are. Elk verhuurd voor f 5.75 p. w.; lasten pl.rn. f 42 per perceel. 2. Het huls met garage en erf te Heemstede nan dc .Taeoh de Wit straat 20, hoek Job. Bosboonilann, gr. pl.m. 3.66 Are. Verhuurd voor f 45 per m. lasten f 105.43 3. Het huls en erf te Heem stede ann de Joh. Itos- hoomlnnn 3. gr. pl.m. 2.15 Are. Verhuurd voor f 500 p J. tot 1 Febr. 1949: las ten f 96.72. 4. Het huls met garage en erf te Heemstede aan de van de Splegellunn 12, gr. 4.40. Are. Verhuurd voor f 60 p. m.; lasten f 124.12 Bezichtiging Dinsdags en Don derdags 24 uur. Nadere Inlichtingen ten kan tore van genoemden notaris Wllhelminastraat 28. Haarlem Fabrieksruimte te huur gevraagd in Haarlem of omgeving. Oppervlakte 120 m2 Brieven onder no. 7161 Bureau van dit blad. EXECUTIE VEILING Notaris Mr. M. R. Krans te Haarlem Ls voornemens op Donderdag 10 April 1947, te 14 uur ln 't Notarishuis te Haarlem, ln publieke velling te brengen: 1. De villa, genaamd „Flora" erf en tuin te Bloemendaal Bloemendaalscliestraatweg 109. gr 3.95 Are. Verb, vooi f 75 p, maand. 2. Het huls. erf. tuin en poort, te Haarlem. Rijks straatweg 538. gr. 1.55 Are. Verh. voor f 35 p maand. Aanvaarding bij bet. voor of op 22 Mei 1947 Bez. Dinsdag en Donderd. van 2-4 uur. Inl. ten kantore van genoem den Notaris, Van Eedenstr. 20 Telef. 15383. De griffier van de arrondlsse- ments-rechtbank te Haarlem mankt bekend, dat bij beschik king van genoemde rechtbank van 11 Maart 1947 de aan de stichting „De Patriot" verleen de voorlooplge surséance vaa betaling ls Ingetrokken. Haarlem, 20 Maart 1947.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3