Weer: Veto! Oproerige stemming in Ruhrgebied Amenkaansch beroep op den Veiligheidsraad om attentie voor Oost-Europa HollandMichigan stuurt een afgevaardigde naar Nederland Noodregeling ouderdomsvoorziening na kleine wijzigingen aangenomen Reisje door de belastingpolitiek Weerbericht 61 o Jaargang No. 18596 TT 1 1^\ 11 1 Zalerïïag 29 Maart 1947 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admlu. 10724. I I /""NT V» Oil /V I /^T O Verschijnt dngelijkt behalve Zou- en Feestdagen 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I I 1 I I I fr"" III I M I f II 111 II 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. A Jl i \i A A 11 ifii A JL _l_ iJ JL fi~- Franco P" P08* 4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij dc Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t^OEN onlangs president Truman zijn uitdagende rede jegens Rusland ge houden had bij de aanvraag van een cre- diet van 400 millioen dollar, om Grieken land en Turkije in militairen zin bij te I slaan, is herinnerd aan een diplomatieke opvatting betreffende de Russen. Die is, dat zij achteruitwijken als een agressieve houding tegen hen aangenomen wordt. Ditmaal wordt dat niet bewaarheid. Want in het Albaneesche geval, dat door Enge land voor den Veiligheidsraad gebracht was, heeft de Russische afgevaardigde Gromyko het verbod maar weer eens te voorschijn gehaald. Daarmee belette hij de beslissing door den Veiligheidsraad in een zaak, waarin de papierenvan Ruslands beschermeling Albanië kennelijk slecht waren. Maar daarmee heeft hij tevens nieuwe schade aan het gezag van de U.N.O. toegebracht, die zelfs in een dergelijk ge val niet blijkt te kunnen handelen. Het recht van veto, sinds September niet dooi de Russen gebezigd, heeft zijn remmende werking op internationale orde en recht hervat en het valt moeilijk te begrijpen, hoe de U.N.O. op deze wijze ooit 'verder zal komen. Duidelijk is het beleid van de Russen ditmaal niet. President Truman had juist een slechte pers in vele landen vanwege de houding die hij, inzake Griekenland en Turkije, met voorbijgaan van de U.N.O. had aangenomen en wegens den toon dien hij daarbij tegen de Sovjet-Unie had aan geslagen. Het maakt nu den indruk alsof Gromyko met hem concurreeren wil in het passeeren van de U.N.O. Ook als men nooit hoopvol is geweest ten aanzien van de kansen van deze wereldorganisatie in haar huidigen vorm moet deze herhaling van feiten wel een alarmeerenden indruk maken. Het lijkt op de vroegere veron achtzaming van den Volkenbond, al waren de omstandigheden toen „technisch" ver schillend. omdat de Volkenbond bij zijn andere zwakheden tenminste niet met een veto-recht bezwaard was. Over „het Albaneesche geval" is hier on langs geschreven. Ik herinner er aan dat het een incident betrof in het Kanaal van Korfoe, dat zich voordeed in October. Of schoon dat kanaal geruimen tijd tevoren was „geveegd"- liepen twee Britsche tor pedojagers er op mijnen, hetgeen 44 zee lieden het leven kostte. De Britsche ma rine veegde .daarop het kanaal ophieuw schoon en vond een goede twintig andere mijnen. Aangezien het kanaal onder voort durend Albaneesch toezicht stond was het duidelijk, dat de Albaniërs er meer van wisten. Toen de zaak voor den Veiligheids raad kwam kon die haar eerst niet be handelen omdat Albanië's afgevaardigde, luisterende naar den naam Kapo, zoek was. Later bleek het met den uitleg van de kwestie dan ook niet best gesteld zijn. Zooals de Times-correspondent te Lake Success (alweer die naam!) het uit drukte kwam de Albaneesche verklaring hierop neer, dat de Britsche vloot op 12 en 13 November de mijnen had gelegd, waar door haar eigen torpedojagers drie weken tevoren waren opgeblazen. De Times merkt nu op: „Het is niet denkbaar dat Rusland er zeker van kan zijn, dat de mijnen zon der Albaneesche instemming waren ge legd. Het is even ondenkbaar dat Rusland, als het gelooft dat Albanië er van gewe ten heeft, deze actie of dit gebrek aan actie door de vingers kan zien. Men kan slechts veronderstellen dat, mogelijk als een afweermiddel tegen Truman's ver klaring over Griekenland en Turkije, Gromyko wenscht te demonstreeren dat Rusland onder alle omstandigheden zijn klanten en bondgenooten zal steunen. Evenwel is Albanië niet de eenige bond genoot van Rusland. Er bestaat eveneens een Britsch-Russische alliantie en te Mos kou wordt nu juist beraadslaagd over haar versterking". Dit laatste argument is treffend. Het geeft weer eens een aardigen kijk op de methoden van het diplomatieke spel. Men kan er overigens ook uit afleiden, dat als de Russen tegenover de Amerikanen uit den hoek willen komen het hun niet kan schelen wat de Engelschen er van denken. Hetgeen een nieuwe demonstratie is van de verminderde Engelsche macht, maar tevens het gebrek aan internationale rechtszekerheid scherp belicht. Inzake Albanië stellen de Engelschen geen anderen eisch dan vergoeding van de veroorzaakte schade en voorzorgen on herhaling van zulke incidenten te voorko men. Dit zou toch bereikbaar moeten zijn met een organisatie, die zich ten doel heeft gesteld den wereldvrede te waarborgen, dus oorlog te voorkomen! Wat moeten wij er van denken als zij niet eens over een incident in vredestijd kan beslissen? Zelfs de Volkenbond slaagde er in, toen Musso- line in de eerste jaren na den Eersten Wereldoorlog het Grieksche eiland Korfoe bezet had, hem er af te krijgen. De U.N.O. staat machteloos bij een incident in de zelfde omgeving, dat slechts het leggen van mijnen door Albaniërs betreft en welks verklaring eenvoudig is. Opnieuw zullen vele menschen in vele landen zich afvra gen. of het eigenlijk eenig nut heeft ge schillen aan den Veiligheidsraad voor te leggen. En opnieuw zullen de kleine en middelgroote staten, ondanks hun z.g. sou- vereiniteit, sterken twijfel aan hun be staanszekerheid voelen rijzen. Want wie is eigenlijk in staat, die te waarborgen? Dat is helaas de beteekenis van het Al baneesche geval, dat op zichzelf zoo. gering lijkt en zich op zoo grooten afstand van ons land, nu al een half jaar geleden, heeft afgespeeld. Wat hebben wii er eigenlijk mee te maken? zal menigeen tot voor kort gedacht hebben. Indirect hebben alle landen er mee te maken; het >sekent de internationale anarchie, die geenszins be dwongen is en tot voortdurende spanning en onzekerheid in de wereld blijft leiden. De Engelschen zullen nu probeeren van den Veiligheidsraad gedaan te krijgen dat zij de zaak voor het Internationale Hof van Justitie mogen brengen. Wat wij in- tusschen moeten denken van den beroem den geest van samenwerking, zonder den- welke verdragen geen werkelijke kans van slagen hebben'en die dus zou moeten pre- sideeren bij de onderhandelingen over het Britsch-Russische verdrag te Moskou, zal ik maar niet onder woorden pogen te bren gen. Vermoedelijk is deze president zoek, evenals de Albaneesche afgevaardigde Kapo toen hij voor het eerst voor den Vei ligheidsraad moest komen. R. P. In de plaats van den heer M. A. Reinalda. die benoemd is tot Commtsaris der Koningin in de provincie Utrecht, is tot voorzitter van de fractie van de Partij van den Arbeid lr. de Kerste Kamer gekozen de heer J. van de Kieft. Menigte molesteert Britsche bezettingstroepen Poging om invloed uil te oefenen op besluiten van Moskou De woelige tooneelen die zich gisteren in verschillende steden van het Ruhrgebied afspeelden, worden zoowel door hooge Britsche functionarissen als Britsche cor respondenten uitgelegd als pogingen der Duitschers om invloed uit te oefenen op de conferentie van Moskou, waar de status van het Ruhrgebied een der meeningsver- schillen uitmaakt. Politieke agitatie, die de voedselcrisis als aanleiding gebruikt, streeft naar bespoediging van een beslis sing over dit geval en naar beëindiging van het Britsche beheer, dat door de vakbon den funest wordt geacht voor den econo- mischen en voedseltoestand. De demonstraties van gisteren hebben in verschillende plaatsen een agressief karak ter gehad. Britsche militaire auto's in Düs- seldorf werden omvergeworpen of in het water gereden; van andere auto's werden de ruiten met steenen ingeworpen. De weinige Britsche soldaten, die zich tijdens de optochten en demonstraties op straat bevonden, werden met schimpscheuten ontvangen. Het Düsseldorfsche park, waai de betoogers zich verzamelden, werd ge blokkeerd om de Britsche auto's te be letten, naar binnen te rijden. Nadat den geheelen voormiddag gestaakt en ge demonstreerd was, kwamen om twaalf uur de eerste Britsche militaire politiemannen op straat. Fritz Stahl, voorzitter van de vakver- eenigingscommissie, deelde de menigte door middel van luidsprekers mede, dat de vak vereen igingen niet zouden rusten alvorens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker geschud. Na de demonstratie heeft een delegatie van arbeiders den commandant van de stad een resolutie overhandigd, waarin wordt gezegd, dat men door den voedsel- nood spoedig aan het einde van zijn krach ten zou komen. In Hagen ten Zuiden van Dortmund hebben 20.000 personen gedemonstreerd tegen het tekort aan voedseL Ook in Keulen werden „hongerde- monstraties" gehouden. Er deden zich geen ernstige incidenten voor, doch het 'in- dustrieele- en zakenleven kwam goeddeels tot stilstand. De leider van de Duitsche sóciaal-demo- cratische partij dr. Schumacher heeft ver klaard, dat hij dagelijks met de SPD in het Ruhrgebied in verbinding staat. Schu macher zeide, dat de vakbonden de demon stranten geheel in de hand hebben. „De demonstraties hebben een ordelijk verloop, hoewel bepaalde politieke.stroomingen er munt uit trachten te slaan", merkte hij op. 80.000 Duitsche arbeiders te Keulen heb ben een beroep getcekend, dat oun. gericht aan de conferentie der ministers te Moskou en waarin gevraagd wordt om onmiddellijke verbetering van de voedsel voorziening. In deze resolutie wordt ver klaard, dat de arbeiders van Keulen niet „Dienstgruppen" in Britsche zone worden dit jaar opgeheven Verklaring van Bevin Bevin, de Engelsche minister van Bui- 'tenlandsche Zaken, heeft te Moskou een schriftelijke verklaring ingediend, dat En geland voornemens is de Duitsche „Dienst gruppen" in de Britsche zóne met ingan; van 31 December van dit jaar op te heffen. Mocht het niet mogelijk zijn, de „Dienst gruppen", die bij het mijnenvegen werk zaam zijn en een aantal van ongeveer 5000 arbeiders die belangrijk werk verrichten, dat veel ervaring vereischt, op dezen datum te ontslaan, dan zal de Engelsche vertegen woordiger in den geallieerden bestuursraad dit kenbaar maken. In deze verklaring wordt de Britsche zienswijze herhaald, dat het in dienst hebben van de „Dienst gruppen" niet in strijd is met de bepalingen van de overeenkomst te Potsdam. langer hun normale werk kunnen verrich ten, indien de hun vele maanden geleden gedane beloften niet worden nagekomen. Duitsche schuld. Kolonel Huge Hester, hoofd van de voed sel- en landbouwafdeeling van het Ameri- kaansche militaire bestuur, verklaarde gisteravond te Berlijn: „De oplossing der voedselproblemen in de in economisch op zicht vereenigde Engelsche en Amerikaan- sche zönes is uitsluitend in handen van de Duitsche autoriteiten en het Duitsche volk. De ernstige voedselpositie in de beide zónes wordt veroorzaakt door het slechte beheer van het Duitsche bizonale bestuur, alsmede door de onvriendelijke houding der boeren, die altijd er op uit zijn moge lijkheden te vinden om aflevering van hun producten te weigeren". Een hooge functionaris van de afdeeling voedselvoorziening en landbouw van de Britsche controle-commissie heeft mede gedeeld, clat graan uit Noordduitsche ha- ens in versneld tempo naai* de „woelige" Ruhrgebieden werd verzonden. Tijdens de eerste dagen van April zou het broodrant soen op het normale peil gebracht worden. Boerenopstand in Italië Met pantserwagens bedwongen Te Gioja de Colle (Italië), 40 kilometer ten Zuiden van Bari gelegen, is een boe renopstand uitgebroken, die gisteravond na twaalf uren strijd nog steeds voort duurde. De boeren hebben alle toegangen tot de stad afgesloten en alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. Uit Bari zijn pantserwagens en politieversterkmgen gezonden. Naar verluidt is de plaatselijke politie niet in staat de orde te handhaven. De opstand begon, toen een aantal werk- looze boeren eenige boerderijen m de om geving trachtte te bezetten. De gebou wen van de plaatselijke club van landbe zitters zijn in brand gestoken. Hedenmorgen werd verklaard, dat de politie den toestand thans meester is. Er zijn verscheidene branden gesticht. De po litie maakt thans jacht op de personen, die voor de wanordelijkheden verantwoorde lijk worden geacht. NIEUW LID DER EERSTE KAMER Tot lid der Eerste Kamer in de vacature wijlen jhr. mr. van Asch van Wijck is be noemd de heer G. A. Diepenhorst te Zeist. Het Krelageliiiis weer in gebruik Het Krelagehuis te Haarlem zal, naar thans wordt aangenomen, in zoover her steld zijn, dat hel Maandag 14 April door „Bloembollencultuur" weer in gebruik genomen kan worden voor het houden van de beurs, keuringen en vergaderingen. Een telegrafisch overgebrachte foto van de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati door prof. Schermerhorn en Sjahrir. UNO moet vreedzame oplossing nastreven vóór een bedreiging van den wereldvrede ontstaat Warren Austin, de Amerikaansche ver tegenwoordiger in den Veiligheidsraad, heeft gisteren een belangwekkende verkla ring afgelegd, waarin de Amerikaansche regeering den Veiligheidsraad verzocht aan dacht te willen besteden aan de problemen, waarmede sommige landen worstelen, en die Amerika in de gevallen Griekenland en Turkije heeft genoodzaakt, hulp te bieden. Austin verklaarde dat de Vereenigde Vol ken zich deze moeilijkheden moeten aan trekken en gaf vervolgens te kennen, dat de hulp, die Amerika aan Oost-Europee- sche landen biedt, als een noodmaatregel moet worden beschouwd, die zoo spoedig mogelijk moet worden gevolgd door effec tief ingrijpen van de UNO. „De Vereenigde Staten achten het van het grootste belang, dat de Vereenigde Vol ken verdere stappen doen inzake de drin gende problemen, waarvoor Griekenland zich ziet geplaatst, zooals zij ook behooren te doen met betrekking tot elk ander land, dat in soortgelijke omstandigheden mocht verkeeren. Ik ben er van overtuigd, dat het voorgestelde Amerikaansche program voor hulpverleening aan Griekenland en Tur kije, tezamen met een effectief optreden van den Veiligheidsraad, in het getal van de Noord-Grïeksche grenzen, werkelijk de zaak van den vrede zal bevorderen". Na een overzicht gegeven te hebber, van de economische behoeften van Grieken land verklaarde Austin: „De boodschap van president Trumdn aan het congres om vatte meer dan Griekenland en Turkije, waar hij sprak over omstandigheden in de wereld, welke de veiligheid van de Ver eenigde Staten aangaan. De Vereenigde Staten geven den Vereenigden Volken de He! woord is aan. Anonymus: Het gebrek aan geld is ren belangrijker werkelijkheid dan het bezit ervan. TWEEDE KAMER (Van onzen parlementairen redacteur) De noodvoorziening voor de ouden van dagen ging er tenslotte zonder hoofdelijke stemming door. Zij had tijdens het monde ling debat eenige kleine wijzigingen onder gaan. Zoo wordt voor de gehuwden in de gemeenten behoorendc tot de klassen II tot en met V de uitkeering iets hooger. Voorts is bepaald, dat weduwnaars en we duwen nog vijf (en niet slechts twee) maanden na het overlijden van de weder helft de uitkeering van gehuwden zullerr blijven ontvangen. De overige amende menten sneefden alle; die van de com munisten met 1064 alleen zij zelf lie ten het „voor" hooren dat van den heer Smeenk, die den werkingsduur van de wet van 3 op 2 jaar had willen terug brengen, met 4034. De meerderheid bestond dit keer uit de beide regeeringspartijen plus. de Staatkundig Gereformeerden. Hierna kwamen de belastingontwerpen weer aan de orde. Mr. Teu lings (K.V.P.) bleek wel met minister Lieftinck mee te willen reizen naar het eerste station, dat van be lastingpolitiek als deel van het geheele sociaal-economisöh beleid, maar hij Wie zullen de Sovjet-Unie in geval van oorlog steunen? Een vrijmoedige vraag in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden De Amerikaansche commissie voor Bui- tenlandsche Zaken van het Huis van Af gevaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan een verzoek van het departe ment van Oorlog voor een nood-toewijzing van 300 millioen dollar voor hulpverlee ning aan de Amerikaansche bezettings zones. .Howard Petersen, onder-minister van Oorlog, zeide in het Huis. dat een weige ring van deze toewijzing de Amerikaansche buiienlandsche politiek tot een „bankroet'* zou voeren. Op de raag in hoeverre de Sovjet-Unie den steun, den trouw en de medewerking van Europeesclie volken had verworv zoodat z(j in geval van oorlog tegen de V. S. aan de zijde der Sovjet-Unie zouden staan, antwoordde Petersen: „In de bezette ge bieden maakt zy dunkt mij. behalve in haar eigen zóne, waar zooals gebruikelijk poli richting aan door hun huidige politiek en I tic-staten zijn, weinig vorderingen." Onthullingen over een pionier van een eeuw geleden Dezer dagen is in ons land gearriveerd Dr. Albert Hyma, professor in de geschie denis aan de universiteit van Michigan. De geleerde die ons land bezoekt mede in ver band met zijn publicaties over de Holland- sche nederzetting in Michigan, zal onder meer het woord voeren voor de professo ren en studenten der Vrije Universiteit. Prof. Hyma is in het bezit van hem door den kleinzoon van Dr. A. C. van Kaalte. I den heer D. K. B. van Raalte te Holland- Michigan ter hand gestelde 5000 nagelaten papieren en van documenten van dezen leider der emigranten van 1847. Deze papieren zijn, volgens Prof. Hyma, nog nimmer aan de openbaarheid prijs ge geven en werpen een nieuw licht op de figuur van Van Raalte en diens groote be teekenis. De familie had deze nagelaten stukken angstvallig bewaard in de afge sloten werkkamer van den pionier, waar zij, deels in een oude chiffonnière, deels in cartonnen "doozen werden aangetroffen. „Het rood-baksteenen huis". Het oorspronkelijke huis van Van Raal te, „The red brick house" staat nog steeds aan de Fairbanks Avenue in de stad Hol land en is thans tegelijk met de documen ten, aangekocht door een uitgever, die aan het huis een cultureele bestemming wil geven en er een bibliotheek in wil onder brengen. Het is gebleken dat Van Raalte in de jaren 18471870 een der voor naamste pioniers in No'ord-Amerika was. Hoezeer het congres rekening met hem hield, bewijst het feit dat het hem in den loop der jaren een mil lioen dollars toestond voor de haven van de stad Holland. Inmiddels zal met de verzending van het geschenk, dat de Nederlandsche regee ring de stad Holland zal aanbieden ten dienste van het Nederlandsche museum aldaar, begin April een aanvang worden gemaakt. Voorts ligt het in de bedoeling, niet aileen een tentoonstelling van Ne derlandsche kunstnijverheid te arrangee- ren, doch daarnaast tijdens de feesten een „markt" in te richten waar de Amerikanen Hollandsche producten kunnen koopen. Scheepsontploffing te Rotterdam Gistermiddag ontstond in het ruim van den lichter „Vitalis" geladen met balen cacaoboonen-afval, gelegen aan de Lloyd- kade te Rotterdam, een ontplofifng die waarschijnlijk te wijten was aan gasont- wikkeling in de lading. Het schip lag naast de „Farmsum", een stoomschip dat de voor Amerika bestemde lading zou overnemen. De arbeiden* die in het ruim werkten, konden naar boven worden gebracht, douh de 45-jarige L. B. overleed na aankomst in hel ziekenhuis Coolsingel aan de opge- loopen verwondingen. Voorts werden vijf arbeiders zwaar en zeven licht gewond. De brand die op de ontploffing volgde kon spoedig worden gebluscht. De in Australië vermiste Dakota gevonden Waarschijnlijk behouden geland De Dakota van de Nederlandsche marine, die sinds Dinsdag jl. in Australië ais ver mist was gemeld, is door verkenners in open veld in de buurt bij Pinecreek (onge veer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Darwin) gevonden. Men neemt aan. dat de gedaanten, die men hu het vliegtuig heeft zien loopen. de overlevenden zijn. Het vliegtuig heeft blijkbaar een geslaagde „buiklanding" gemaakt. wenschen en verwelkomen overeen komstige belangstelling en steun van de andere leden der UNO". Austin zeide verder nog: „Wij wachten den tijd, dat dergelijke lasten door de Ver eenigde Volken gedragen zullen worden. Het is daarom van belang, dat de UNO ac tieve belangstelling hebbe voor alles, wat vereischt wordt voor het herstel van sta biliteit, teneinde aanvalsbedreigingen tegen de onafhankelijkheid van een medelid te voorkomen, en dat zij aan de volken de gelegenheid verschaffe hun voorspoed en aanzien te vergrooten". Austin verzocht tenslotte den Veilig heidsraad haast te maken met het rapport van de commissie van onderzoek voor den Balkan en vertegenwoordigers in Grieken land te laten tijdens de behandeling van het rapport door den Raad. Austin verklaarde, dat de V.S. het de plicht achten van ieder lid der UNO alles in het werk te stellen om een vreedzame oplossing te bereiken van iedere interna tionale situatie vóór deze een bedreiging voor den vrede wordt. Toen Austin zjjn rede geëindigd had, ver klaarde Gromyko slechts dat hij „een Ame rikaansche verklaring over een belangrijke kwestie" had gehoord. „Ik wil haar beslu- deerén en er op de volgende vergadering commentaar op leveren" Paaschmaandag zal de'raad over de Ame rikaansche verklaring vergaderen. Van de verzochte 300 millioen dollars zou 67 millioen voor Duitschland, 18 millioen voor Oostenrijk, 74 millioen voor Italië, 144 millioen voor Japan en 68 millioen voor Korea bestemd zijn. „Hongertocht" van eilanders naar Australië Negentien Indonesiërs en een blanke missionaris van het eiland Waroe in de Bandazee gelegen tusschen Timor en de Molukken zijn in Darwin (Noord- Australië) aangekomen om voedsel te halen teneinde de bevolking van hun eiland, bestaande uit 7000 zielen, voor den hongerdood te behoeden. In een kleine zeilboot zijn zij onder gevaarlijke weers omstandigheden 400 mijl over zee geko men. Men heeft den weg naar Australië slechts met behulp van een klein kompas en een oude kaart moeten vinden. Bij aan komst 'in Darwin was er geen kruimel voedsel meer aan boord. De missionaris vertelde, dat het een zeer slecht seizoen voor Waroe was geweest en dat men geen voedselgewassen had kunnen verbouwen. Hoewel ook Darwin, doordat er te weinig schepen beschikbaar zijn, met voed seltekort te kampen heeft, verwacht men toch, dat er voldoende levensmiddelen be schikbaar zullen worden gesteld om de eilanders te redden. Poolsche studenten hielpen mee aan het herstel der doorgebrui. t*.< en het op ruimen der groote ijs. en sneeuwmassa's, die een afvloeiing der neerstroomde lande rijen en straten verhinderden. - Een groep studenten in Warschau, gedurende een korte mst. wenschte den heer Hofstra (P. v. A.) geen gezelschap tc houden op weg naar het tweede station, dat van een socialistische belastingpolitiek. Deze spreker waarschuw de tegen te zware lasten ".oor de onderne mers. hetgeen hen in de verleiding zou, eventueel moest brengen, te gaan ontdui ken, een sport die de heer Ho o gears pel (comm.) terecht als immoreel brandmerk- Laatstgenoeinde spreker keerde zich met klem tegen de zijn inziens tc ver ge- gane verlaging van de Vennootschapsbe lasting en nam het speciaal voor de groo- tere groep van de lage inkomens op; deze vond hij nog veel te zwaar belast. Dr. Bi er erna (P. v. d. V.) daarentegen cheen Alva een zachtzinnig fiscaal man .e vinden vergeleken bij minister Lieftinck en keerde zich tegen verhooging van de successierechten in de directe lijn, een standpunt, dat ook werd .ingenomen door mr. Van der Feltz (C.-H Dinsdag komt de minister aan het woord. Dan zal er gelegenheid zijn, ook nader op de al- gemeene beginsalen in te gaan. welke Vrij dag in het debat waren en waaraan een zoo deskundig man als de heer Hofstra (P. v. d. A.) veel aandacht wijdde. De laatste Vichy-marionet voor het Fransche gerecht Voor het Hooggerechtshof te Versailles is Donderdag het proces begonnen tegen den 69-jarigen admiraal Jean de Laborde, voormalig commandant van de Fransche vloot te Toulon, die wordt beschuldigd van erstandhouding met den vijand, hande lingen schadelijk voor de landsverdediging en vernieling van Fransche schepen. Dit proces is het laatste van de reeks tegen vroegere functionarissen van de regeering van Vichy. Behalve van het in ongereede brengen van de Fransche vloot in Toulon wordt Laborde er van beschuldigd den Duitschers te hebben aangeboden een Fransch expe- ditieleger van 20.000 man op de been te brengen tegen de vrije Fransche strijd krachten in Afrika. Tijdens een bespre king met den Duitschen ambassadeur en twee Duitsche kolonels heeft Laborde ge wezen op de dringende noodzakelijkheid van zulk een actie, waarvoor hem het ma teriaal door dc Duitschers ter beschikking zou moeten worden gesteld. Een der kolonels zou toen hebben op gemerkt, dat zulks tot een oorlog tus schen Frankrijk en Engeland zou kunnen leiden, waarop Laborde moet hebben ge antwoord, dat hij daar al twee jaar op gewacht had. Zijn plannen zijn echter nimmer verwezenlijkt, daar enkele dagen na de bespreking de geallieerde landing in Fransch Noord-Afrika plaats vond. Het proces zal vermoedelijk twee dagen duren. „Geruischlooze prijzenslag" in drie groote steden Zonder dat veel buitenstaanders het hebben gemerkt is in de eerste helft van Maart gedurende vier dagen in de drie groote steden een prijzenslag gehouden. De controleurs gingen snel en onopvallend te werk. zoodat men niet vee! tijd had elkander te waarschuwen. Het aantal processen-verbaal bleef gedurende deze vier dagen percentsgewijze dan ook vrij wel constant, namelijk 24.5 procent van het aantal bezochte zaken in Amsterdam, lfi procent in Den Haag en 12.5 procent in Rotterdam. In totaal werden 2863 zaken gecontro leerd en 495 processen-verbaal opgemaakt. Amsterdam heeft daarbij met 228 proces sen-verbaal op 931 bezochte zaken geen goede beurt gemaakt. Den Haag volgde met 113 verbalen op 701 bezochte zaken en Rotterdam met 154 op 1231. De alge- meene indruk welke de prijzencontróle heeft opgedaan wordt gunstiger genoemd dan die van vorige controles. Bij de controle van garages zijn echter ongewenschte toestanden aan het licht ge komen, die een dieper ingrijpen noodzake lijk maken. Ook in den handel in electro- technische artikelen, rijwielen en ijzerwa ren worden nog veel overtredingen be gaan,. evenals in den optiek- en bijoute- rieënhandel en in den vlakglashandel. De Australische afgevaardigde verlaat den Veiligheidsraad Naar uit gezaghebbende bron te Lake Success wordt vernomen, heeft Paul Hasluck, de Australische vertegenwoordi ger in den Veiligheidsraad der UNO, zijn op drie Maart ingediend verzoek om ont slag als lid van den Veiligheidsraad thans ingewilligd gekregen. Hasluck hoeft ge weigerd op het oogenblik een nadere ver klaring af te leggen, daar de reden van zijn ontslag volgens hem een kwestie is, die alleen hem en zijn regeering aangaat. NIET VEEL VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K N M I te De Bilt. geldig van Zater dagavond^ tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen. Nu en dan regen Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets minder zacht. 30 Maart: Zon op 6.22 uur. onder 19 08 uur Maan op 11 05 uur. onder 3.51 uur 31 Maart: Zon op 8 20 uur. onder 19.10 uur Maan op 12.22 uur. onder 4.39 uur *»M«O«0W)Wu

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1